@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, February 19, 2017

Salamanca (Spain), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Salamanca (Spain), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (19) 1 Angel David Rodríguez 6.69; 2 Mario López 6.72; 3 David Alejandro 6.78; 4 Javier Sanz 6.80; 5 Sergio López 6.80; 6 Oscar López 6.82; 7 Jose González 6.82; 60m heats (18) Angel David Rodríguez 6.74 1h3; 200m (19) f1 1 Daniel Rodríguez 21.01; 2 Manuel De Nicolás (98) 21.30; f2 1 Daniel Cerdán 21.25; 2 Arián Tellez 21.35; 200m heats (18) Daniel Rodríguez 21.22 1h1; Daniel Cerdán 21.39 1h2; Manuel De Nicolás (98) 21.28 1h3; 400m (19) 1 Oscar Husillos 45.92 NR; 2 Samuel García 46.35; 3 Lucas Bua 46.94; 4 Mark Ujakpor 47.15; 5 Darwin Echeverry 47.20; 400m heats (18) Samuel García 47.31 1h1; Guillermo Rojo 47.65 2h1; Xavier Carrión 47.81 3h1; Oscar Husillos 47.19 1h2; Jesús Serrano 47.76 2h2; Mark Ujakpor 47.75 1h3; Lucas Bua 46.23 1h4; Darwin Echeverry 46.61 2h4; 800m heats (18) Kevin López 1.50.27 1h1; Alvaro De Arriba 1.49.69 1h3; 800m (19) 1 Kevin López 1.49.23; 2 Alvaro De Arriba 1.49.38; 3 Daniel Andújar 1.49.82; 4 Ignacio Fontes (98) 1.50.40 (1.50.12 2h3); in heats (18) Alejandro Estévez 1.50.62 1h1; Gonzalo Parra 1.50.37 3h3; 1.500m (19) Marc Alcalá 3.52.38; 3.000m (18) Adel Mechaal 8.19.57; 60mh (18) 1 Orlando Ortega 7.61 (7.52 1h1); 2 Arnau Erta 7.96 (7.96 2h2); 3 Luis Salort 7.98; 4 Victor Orduña 8.00; in heats: Antonio García 7.96 2h1; Javier Colomo 7.81 1h2; in prelims: Ernesto Prados 7.99 1h3; HJ (18) 1 Miguel Angel Sancho 2.19; 2 Simón Siverio 2.17; PV (18) 1 Igor Bychkov 5.35; 2 Dídac Salas 5.25; 3 Eloi Guimerá 5.25; LJ (18) 1 Eusebio Cáceres 7.98; 2 Jean-Marie Okutu 7.76; 3 Fernando Ramos 7.58; 4 Sergio Ripodas 7.52; TJ (19) 1 Pablo Torrijos 16.70; 2 José Emilio Bellido 16.30; 3 Iñigo Uribarren 16.17; SP (18) 1 Carlos Tobalina 20.32; 2 Borja Vivas 19.92; 3 José Angel Pinedo 18.20; 4 Alejandro Noguera 18.01; Heptathlon (18-19) 1 Mario Arancón 5.692p (6.93; 7.04; 13.69; 1.95 - 8.15; 4.40; 2.44.89); 2 Jonay Jordán 5.673p (7.09; 7.09; 14.11; 1.98 - 8.03; 4.50; 2.53.10); 3 Vicente Guardiola 5.381p (7.10; 6.88; 12.59; 1.92 - 8.37; 4.30; 2.48.35); 4 Javier Pérez 5.357p (7.48; 7.07; 12.92; 1.86 - 8.34; 4.70; 2.51.54); 5 Daniel Arancón 5.296p (7.19; 7.17; 12.08; 1.89 - 8.64; 4.10; 2.43.20)

Women

60m (18) 1 Cristina Lara 7.40 (7.36 1s3); 2 María Isabel Pérez 7.53 (7.46 1s3); 2 Sheila Cubas 7.54 (7.50 1s2); 4 Lara Gómez 7.56; 200m (19) f1 Paula Sevilla 23.19; 2 Paloma Díez 24.15; f2 1 Jael Bestué 24.01; 2 Alazne Furundarena 24.19; 200m heats (18) Paloma Díez 24.18 1h2; Jael Bestué (2000) 24.19 2h2; Paula Sevilla 24.03 1h3; 400m (19) 1 Laura Bueno 53.38; 2 Aari Lorena Bokesa 53.75; 3 Carmen Sánchez 54.22; 4 Herminia Parra 54.87; 5 Geraxane Ussia 55.19; 800m (19) 1 Esther Guerrero 2.03.36; 2 Natalia Romero 2.06.41; 1.500m (19) Solange Pereira 4.32.49; 3.000m (18) 1 Blanca Fernández 9.09.47; 2 Ana Lozano 9.11.29; 3 Maitane Melero 9.17.55; 4 Irene Sánchez-Escribano 9.21.14; 5 Laura Méndez 9.23.98; 6 Carolina Robles 9.29.47; 7 Ester Navarrette 9.31.90; 60mh (19) 1 Caridad Jerez 8.11; 2 Teresa Errandonea 8.25; 3 Nora Orduña 8.47; 4 María Mujika 8.54; HJ (19) 1 Ruth Beitia 1.96; 2 Saleta Fernández 1.82; 3 Cristina Ferrando 1.79; 4 Claudia Guri (and) 1.79; PV (18) 1 Malen Ruiz de Azua 4.16; 2 Carla Franch 4.11; 3 Maialen Axpe 4.11; Meritxell Benito (99) 4.11; 5 Alicia Raso (99) 4.06; LJ (18) 1 Juliet Itoya 6.51; 2 María del Mar Jover 6.31; 3 Olatz Arrieta 6.29; 4 Concepción Montaner 6.22; 5 Leticia Gil 6.22; TJ (18) 1 Ana Peleteiro 13.67; 2 Patricia Sarrapio 13.34; 3 Andrea Calleja 13.11; SP (19) 1 Ursula Ruiz 16.83; 2 María Belén Toimil 16.27; Pentathlon (18) 1 Andrea Medina 4.076p (8.79; 1.75; 12.19; 5.60, 2.21.50); 2 Yanira Soto 4.070p (8.63; 1.66; 11.60; 5.67; 2.15.20); 3 Paola Sarabia 4.015p (9.11; 1.75; 11.38; 5.73; 2.19.93); 4 Tamara Del Río 4.003p (8.74; 1.66; 10.97; 5.97; 2.21.82); 5 Carmen Ramos 3.869p (8.89, 1.60; 12.64; 5.44; 2.20.78); 6 Ida Marcussen (nor) 3.780p (9.28; 1.57; 12.14; 5.59; 2.19.44); 7 Bárbara Hernando 3.777p (8.78; 1.63; 11.60; 5.21; 2.21.88); 8 Carmen Romero 3.736p (8.97; 1.66; 10.73; 5.47; 2.25.86)

Celje (Slovenia), 18.2.2017 -National Championships- (indoor)


Celje (Slovenia), 18.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m 1 Enej Vrhunec 6.77; 2 Ahac Moretti 6.83; 3 Blaz Brulc 6.84; TJ Jan Luxa 15.74

Women

60m Agata Zupin (98) 7.52; in heats: Tami Scancar (2000) 7.58 1h2; 60mh 1 Joni Tomicic Prezelj 8.35; 2 Manca Sepetavc 8.39; HJ Lara Omerzu 1.84; LJ 1 Maja Bedrac 6.15; 2 Neja Filipic 6.04; PV 1 Tina Sutej 4.42; 2 Nusa Maver 4.10; 3 Nastja Modic (99) 3.90; TJ 1 Petra Koren 13.56; 2 Sasa Babsek 13.35; 3 Snezana Vukmirovic 13.28

Athlone (Ireland), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Athlone (Ireland), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

200m heats (18) Leon Reid (gbr) 21.39 1h1; 400m heats (18) Brian Gregan 47.11 1h1; Luke Lennon-Ford (gbr) 47.89 1h2; 5 Kms Walk (18) 1 Alex Wright 18.50.70; 2 Cian McManamon 20.06.21; 3 Brendan Boyce 20.09.28

Women

200m heats (18) Sharlene Mawdsley 23.85 1h1 NR u20; Sarah McCarthy 24.07 1h2; 3.000m (18) 1 Ciara Mageean 9.08.83; 2 Michelle Finn 9.12.61; 3 Fionnuala McCormack 9.15.58; 4 Emma Mitchell 9.19.90; 5 Ann-Marie McGlynn 9.26.58; 6 Rachael Smyth 9.33.77; LJ (18) Sarah McCarthy 6.03

Ostrava (Czech Republic) 18-19.2.2017 -National Championships u20 and u18- (indoor)


Ostrava (Czech Republic) 18-19.2.2017 -National Championships u20 and u18- (indoor)

Men u20

60m (18) 1 Stepan Hampl 6.83; 2 Jan Trafina 6.95; in heats: Jiri Polak 6.92 1h2; 60mh (0,99m) (18) 1 David Ryba 8.01; 2 Ondrej Kopecky 8.03

Men u18

60m (18) 1 Matej Krsek 6.88; 2 Stanislav Jira 6.99; 60mh (0,91m) Martin Jansky 8.13; in heats: Krystof Pospisil 8.13 1h3;

Women u20

60m (18) 1 Katerina Vavrová 7.52; 2 Tereza Vokalová 7.61 (7.59 1h2); 3 Anna Suhajková 7.65; 400m heats (18) Lada Vandrová 54.56 1h1; 60mh (18) 1 Tereza Vokalová 8.35; 2 Veronicka Janicková 8.60; HJ (18) 1 Michaela Hrubá 1.88; 2 Lada Pejchalová 1.86; PV (18) Amalie Svabiková 4.35; 2 Nikola Poschlová 4.01; LJ (18) Jana Novotná 6.03

Women u18

60m (18) 1 Anna Kerbachová 7.58; 2 Tereza Elena Sinová 7.71; 60mh (0,76m) (18) 1 Anna Kerbachová 8.24; 2 Marketa Stolová 8.28; 3 Nikoleta Jichová 8.46; 4 Tereza Elena Sinová 8.55; 5 Sara Zamecniková 8.63; HJ (18) Lucie Sedlacková 1.79; PV (18) Tereza Schejbalová 3.73; LJ (18) 1 Sara Zamecniková 5.91; 2 Tereza Elena Sinová 5.90

Göteborg (Sweden), 18-19.2.2017 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)


Göteborg (Sweden), 18-19.2.2017 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)

Men

60m u20 (0,99m) (18) 1 Max Hrelja 7.64 NR; 2 Joel Bengtsson 8.03; 60mh u18 (0,91m) (18) Linus Kapstad 7.89; WT (11,34 kg) (18) Ragnar Carlsson 24.74

Women

60m u23 (18) Sandra Tornros 7.58; 60m u20 (18) 1 Amanda Hansson 7.47; 2 Hanna Axelsson 7.59; 3 Ida Thunberg 7.60; 60m u18 (18) Madeleine Winberg 7.74; HJ u20 (18) Bianca Salming 1.85; SP u23 (18) Fany Roos 17.20; SP u18 (3 kg) Axelina Johansson 17.39

Montreal (Canada), 18-19.2.2017 -Grand Prix d'Athletisme- (indoor)


Montreal (Canada), 18-19.2.2017 -Grand Prix d'Athletisme- (indoor)
Men
60m (18) 1 Desmond Lawrence (usa) 6.59; 2 Clayton Vaughn (usa) 6.65; 3 Tevin Hester (usa) 6.65 (6.64 2h); 4 John Teeters (usa) 6.68; 5 Shavez Hart (bah) 6.71; 6 Andre Ford 6.74; 7 Quentin Butler (usa) 6.77; 8 Akeem Haynes (can) 6.78; 60m Nat (18) 1 Andre Ford 6.3; 2 Bismark Boateng 6.77; 3 Lucanus Robinson 6.79; 1.200m (18) Charles Philibert-Thiboutot 2.52.08; 60mh (18) 1 Eddie Lovett (isv) 7.66; 2 Terrence Somerville (usa) 7.70; 3 Chris Caldwell (usa) 7.75; 4 Greggmar Swift (bar) 7.77 (7.68 1h); 5 Joshua Thompson (usa) 7.82; 6 Dondre Echols (usa) 7.88 (7.84 3h); 7 Devon Hill (usa) 7.89 (7.85 5h); 8 Sekou Kaba (can) 7.96; SP (18) 1 Chukwuewuka Enekwechi (usa) 20.14; 2 Tim Nedow 19.76
Women
60m (18) 1 Crystal Emmanuel 7.24 (7.24 1h); 2 Tawanna Meadows (usa) 7.33; 3 Joanna Atkins (usa) 7.36 (7.33 2h); 60m Nat (18) Tatiana Aholou 7.50; 400m (18) 1 Regina George (ngr) 53.78; 2 Alicia Brown 54.34; Mile (18) 1 Sasha Gollish 4.40.19; 2 Alex Efraimson (usa) 4.40.56; 60mh (18) 1 Jade Barber (usa) 8.14; 2 Kala Barber (usa) 8.21; 3 Lavonne Idlette (dom) 8.33 (8.31 4h); 4 Mulern Jean (hai) 8.37 (8.30 3h); PV (18) 1 Alysha Newman 4.31; 2 Anicka Newell 4.31; Kelsie Ahbe 4.31

Grand Forks -ND- (United States), 18.2.2017 -Tune Up- (indoor)


Grand Forks -ND- (United States), 18.2.2017 -Tune Up- (indoor)

Men

WT Payton Otterdahl 20.96

Women

60mh Tonie Pandohie 8.46

Minneapolis -MN- (United States), 18.2.2017 -Parents Day Open- (indoor)


Minneapolis -MN- (United States), 18.2.2017 -Parents Day Open- (indoor)
Women
SP Kiley Sabin 16.20

Embry-Riddle -FL- (United States), 18.2.2017 -Last Chance-


Embry-Riddle -FL- (United States), 18.2.2017 -Last Chance-

Men

60m (-0,3) Mateo Edward (pan) 6.78; 400m Joshua Hammond 47.92; LJ 1 Corion Knight 7.62 (3.2); 2 Joshua Norville 7.58 (3.2)

Alamosa -CO- (United States), 18-19.2.2017 -Lone Star Conference Championships- (indoor)


Alamosa -CO- (United States), 18-19.2.2017 -Lone Star Conference Championships- (indoor)

Men

60m (18) Kenneth Turner 6.71 1h3; Isaiah McFail 6.72 1h1; LJ (18) Charles Greaves (bar) 7.69; SP (18) Chase Graham 18.62

Women

60m (18) Kaina Martinez (biz) 7.47 1h3; Deana Richardson 7.47 1h2; LJ (18) 1 Rellie Kaputin 6.27; 2 Kami Norton 6.09; Pentathlon (18) Kami Norton 3.816p (8.59; 1.61; 9.87; 6.07; 2.31.05)

Blacksburg -VA- (United States), 17-18.2.2017 -Virginia Tech Challenge- (indoor)


Blacksburg -VA- (United States), 17-18.2.2017 -Virginia Tech Challenge- (indoor)

Men

60m (17) Darell Wesh (hai) 6.74; 600m (18) 1 Drew Piazza 1.17.26; 2 Patrick Joseph 1.18.17; 1.000m (18) 1 Neil Gourley (gbr) 2.20.54; 2 Vincent Ciattei 2.21.63; 3 Daniel Jaskowak 2.22.70; PV (18) 1 Deakin Volz 5.66; 2 Chris Pillow 5.56; 3 Drew Volz 5.46; 4 Sean Young 5.31; 5 August Kiles 5.31; 6 Mark Hollis 5.31; TJ (18) Jonathan Gardner 16.14; WT (17) Josh Davis 20.69

Women

200m (17) Nora McKiver 24.07 1h1; 400m (18) Arlicia Bush 54.68; 600m (18) 1 Hanna Green 1.27.39; 2 Rachel Pocratsky 1.30.67; 60mh (17) 1 Nora McKiver 8.34; 2 Shanel Burr 8.40 (8.36 1h3); PV (18) 1 Alina McDonald 4.32; 2 Madison Heath 4.27; 3 Allison Harris 4.27; 4 Jill Marois 4.17; 5 Laura Marty 4.17; WT (17) Marthaline Cooper 20.24

Nampa -ID- (United States), 17-18.2.2017 -GNAC Championships- (indoor)


Nampa -ID- (United States), 17-18.2.2017 -GNAC Championships- (indoor)

Men

400m prelims (17) Vladislav Tsygankov (rus) 47.95 1h1; HJ (17) Mikel Smith 2.21; LJ (17) Vladislav Tsygankov (rus) 7.37; Heptathlon 1 Kodiak Landis 5.269p (7.13; 6.91; 12.08; 1.83 - 8.92; 4.80, 2.50.27); 2 Travis Turner 5.211p (7.30; 6.75; 11.36; 1.86 - 8.28; 4.40; 2.48.08)

Women

SP McKenzie Warren 17.02

Iowa City -IA- (United States), 17-18.2.2017 -Iowa Open- (indoor)


Iowa City -IA- (United States), 17-18.2.2017 -Iowa Open- (indoor)

Men

60m 1 Vinnie Saucer 6.74; 2 O'Shea Wilson 6.75; 400m Marek Wensel 46.27; 60mh 1 Nate Pozolinski 7.74; 2 Chris Douglas 7.82; PV Jeff Coover 5.50; SP Reno Tuufili 18.78

Women

600m Montayla Holder 1.31.27; 60mh Heaven Chandler 8.44; SP Christina Hillman 16.63

Golden -CO- (United States), 17-18.2.2017 -Joe Davies Open- (indoor)


Golden -CO- (United States), 17-18.2.2017 -Joe Davies Open- (indoor)

Men

60mh Brendan Ames 7.83 (7.77 1h1); LJ (17) Brendan Ames 7.76

Women

60m Rajon O'Quinn 7.48; HJ Rajon O'Quinn 1.78; Pentathlon (17) 1 Marion Presigny (fra) 3.750p (8.70; 1.64; 9.30; 5.79; 2.27.62); 2 Daphne Chambers 3.702p (9.16; 1.64; 12.26; 5.76; 2.38.74)

Spearfish -SD- (United States), 18.2.2017 -Stinger Open- (indoor)


Spearfish -SD- (United States), 18.2.2017 -Stinger Open- (indoor)

Women

WT Mel Herl 21.44

Columbus -OH- (United States), 18.2.2017 -Rick Meindl Invite- (indoor)


Columbus -OH- (United States), 18.2.2017 -Rick Meindl Invite- (indoor)

Men

60m Kevin Hallmon 6.79

South Bend -IN- (United States), 18.2.2017 -Alex Wilson Invitational- (indoor)


South Bend -IN- (United States), 18.2.2017 -Alex Wilson Invitational- (indoor)

Men

200m Jaron Flournoy 21.01 1h1; 400m Charles Taylor 47.76 1h3; 800m Jordan Huntoon 1.50.65; Mile 1 Alex Rogers 4.02.54; 2 Andrew Dusing 4.02.90; WT Conner Neu 20.51; 4x400m 1 Alabama (S. Bowden; S. Gayle; J. Lahbi; J. Richards) 3.04.73; 2 Kansas (I. Henry; T. Daniels; J. Hartley; S. Livingston) 3.05.57; 3 Iowa State (E. Foglantz; B. Kelley; R. Roomes; J. Dennison) 3.05.61

Women

400m h2 1 Travia Jones 52.97; 2 NaAsha Robinson 53.20; 3 Kiana Hawn 53.32; 4 Noelle Montcalm (can) 54.52; 800m Kiara McIntosh 2.07.91; Mile 1 Jessica Harris 4.35.27; 2 Sophie Connor 4.36.89; 3.000m Samantha Bluske 9.33.58; SP 1 Dani Bunch 18.45; 2 Indi Jackson 16.23

Staten Island -NY- (United States), 17-18.2.2017 -Northeast Conference Championships- (indoor)


Staten Island -NY- (United States), 17-18.2.2017 -Northeast Conference Championships- (indoor)

Men

500m (18) Kazeem Otun 1.03.43; 60mh (18) 1 Dylan Beard 7.93; 2 Edwin Alston 7.94

Boston -MA- (United States), 18-19.2.2017 -Patriot League Championships- (indoor)


Boston -MA- (United States), 18-19.2.2017 -Patriot League Championships- (indoor)

Men

60m prelims (18) Ben Sims 6.76 1h1; 200m prelims (18) Cameron Williams 20.90 1h2

Princess Anne -MD- (United States), 16-18.2.2017 -MEAC Championships- (indoor)


Princess Anne -MD- (United States), 16-18.2.2017 -MEAC Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Christopher Belcher 6.65; 2 Rodney Rowe 6.76; 3 Joel Thomas 6.78; 4 Caleb Gabriel 6.79; 60m prelims (17) Christopher Belcher 6.69 1h1; 200m (18) Christopher Belcher 21.38; 400m (18) Dajuan Harding 47.75; 60mh prelims (17) Michael Dickson 7.84 1h1; LJ (16) Leron James 7.45; TJ (18) Michael Tiller 16.07; Heptathlon (16-17) Todd Townsend 5.150p (7.00; 6.91; 11.80; 1.86 - 8.16; 3.95; 3.00.67)

Women

60m (18) 1 Shenel Crooke (skn) 7.41; 2 Meshala Morton 7.44; 3 India Brown 7.45; 60m prelims (17) Shenel Crooke (skn) 7.46 1h1; 200m (18) India Brown 24.08; 60mh 818) 1 Kayla White 8.36; 2 Madeleine Akobundu 8.40; HJ (17) Quamecha Morrison 1.84

Birmingham -AL- (United States), 18-19.2.2017 -Conference USA Championships- (indoor)


Birmingham -AL- (United States), 18-19.2.2017 -Conference USA Championships- (indoor)

Men

60m prelims (18) Jermey Hicks 6.73 1h2; Eli Minor 6.74 2h2; 200m prelims (18) Julius Morris (mnt) 21.16 1h8; Solomon Afful (gha) 21.25 1h9; 400m prelims (18) Va-Sheku Sheriff 47.56 1h6; PV (18) Keon Howe 5.22; LJ (18) 1 Ventavius Sears 7.68; 2 Tamario Lattin 7.61; WT (18) Stevan Veselinovic (srb) 20.28

Women

60m prelims (18) Sydney Howells 7.44 1h4; 200m prelims (18) Janet Amponsah (gha) 23.78 1h9; 400m prelims (18) Abike Egbeniyi (ngr) 53.85 1h2; 60mh (18) Tobi Amusan (ngr) 8.23 1h1; WT (18) Victoria Merriweather 21.40; Pentathlon (18) 1 Lucia Mokrasová (svk) 3.919p (8.76; 1.60; 13.66; 5.49; 2.25.23); 2 Frida Thorsas (nor) 3.799p (9.13; 1.63; 11.83; 5.34; 2.18.75); 3 Qetuwrah Abdullah-Muhammad 3.773p (8.90; 1.66; 9.35; 5.89; 2.26.82)

University Park -PA- (United States), 18.2.2017 -Tune Up- (indoor)


University Park -PA- (United States), 18.2.2017 -Tune Up- (indoor)

Men

600m 1 Domenic Perretta 1.18.51; 2 Jordan Makins 1.18.92; 3.000m Timothy McGowan 8.05.57; SP Jon Yohman 18.06

Women

SP 1 Brittany Crew (can) 17.93; 2 Rachel Fatherly 16.73

 

Kent -OH- (United States), 18.2.2017 -Tune Up- (indoor)


Kent -OH- (United States), 18.2.2017 -Tune Up- (indoor)

Men

60m 1 Riak Reese 6.67; 2 Reginald Thomas 6.69; 3 Wayne Gordon 6.78; 4 Jonte Baker 6.79; 200m Ria Reese 21.27 1h1; 400m Sergi Torres (esp) 47.73 1h2; Micah Murray (jam) 47.86 1h1; Joel Johnson 47.96 2h1, LJ 1 Marquise Corbett 7.64; 2 Samory Fraga (bra) 7.52; SP 1 Gian Ragonesi (ita) 18.46; 2 Elijah Talk 18.13; WT Reginald Jagers 21.24

Women

LJ Rosey Erickson 6.23; SP Danniel Thomas 18.32

Ithaca -NY- (United States), 18.2.2017 -Deneault Memorial- (indoor)


Ithaca -NY- (United States), 18.2.2017 -Deneault Memorial- (indoor)

Men

Mile James Gowans 4.02.94, 60mh Freddie Crittenden 7.78 (7.76 1h1)

Hillsdale -MI- (United States), 18.2.2017 -Tune Up- (indoor)


Hillsdale -MI- (United States), 18.2.2017 -Tune Up- (indoor)

Men

60m Nicholas Girodat 6.75; 60mh Rami Gharsalli (tun) 7.92; PV Robert Babits 5.45; SP Derick Vicars 18.69

Champaign -IL- (United States), 18.2.2017 -Orange & Blue- (indoor)


Champaign -IL- (United States), 18.2.2017 -Orange & Blue- (indoor)

Men

60m 1 Malachi Adams 6.76; 2 Brandon Stryganek 6.79; Mile Jonathan Davis 4.01.08; 3.000m Dylan Lafond 8.09.95; SP Micheal Hyc 18.26

Women

60mh 1 Pedrya Seymour (bah) 8.07; 2 Jayla Stewart 8.35, HJ Kandie Bloch-Jones 1.84; PV 1 Sydney Clute 4.25; 2 Jacqueline Williams 4.15

Winston-Salem -NC- (United States), 18.2.2017 -UCS Invitational- (indoor)


Winston-Salem -NC- (United States), 18.2.2017 -UCS Invitational- (indoor)

Men

60m 1 Quashawn Cunningham 6.75; 2 Daniel Estrada 6.75; Mile Henry Wynne 4.03.55; 60mh Trey Holloway 7.89; HJ Avion Jones 2.14; WT 1 Andy Fryman 21.13; 2 Charlie Ionata 21.11

Women

60m 1 Breana Norman 7.31; 2 Felicia Brown 7.40; Mile 1 Grace Barnett 4.36.10, 2 Nicole Hutchinson (can) 4.36.16; 3 Megan Moye 4.39.05; 3.000m Carolina sang (ken) 9.34.41; 60mh 1 Breana Norman 8.29; 2 Erin Tucker 8.30; SP Amber Monroe 16.80; WT Amber Campbell 23.18

College Station -TX- (United States), 18.2.2017 -Texas A & M Twilight- (indoor)


College Station -TX- (United States), 18.2.2017 -Texas A & M Twilight- (indoor)

Men

60m 1 Gerald Phiri (zam) 6.72; 2 Cordero Gray 6.73; 3 Bryce Robinson 6.78; 200m Elijah Morrow 21.09 1h1; Bryce Robinson 21.34 2h1; 400m Richard Rose 46.51 1h1; Deon Hickey 46.98 2h1; Jonathan Joe 47.15 3h1; Eric Age 47.76 4h1; 800m 1 Donovan Brazier 1.47.17; 2 Héctor Hernández (pur) 1.49.58; 3 Efraín Hernández (pur) 1.49.66; Mile Leo Manzano 4.02.22; HJ Alle Austin 2.17; PV Audie Wyatt 5.27; LJ Will Williams 7.71

Women

60m 1 Stephanie Kalu (ngr) 7.29 (7.29 1h1); 2 Phyllis Francis 7.32; 3 Amber Ivy 7.38; 4 Brenessa Thompson (guy) 7.40; 5 Jennifer Madu (ngr) 7.45 (7.42 4h1); in heats: Kamaria Brown 7.39 1h2; 200m Phylios Francis 23.15 1h1; Kamaria Brown 23.26 1h2; Jessica Beard 23.48 2h1; Amber Ivy 23.50 3h1; Jaevin Reed 23.63 1h3; Jennifer Madu (ngr) 23.74 2h3; Mahagony Jones 23.77 2h2; 400m Briyahna Desrosiers 53.45; PV 1 Emily Gunderson 4.29; 2 Ariana Ince 4.24; 3 Augusta Thomason 4.14; 4 Sara Kathryn Stevens 4.14

Saturday, February 18, 2017

Sumy (Ukraine), 17-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Sumy (Ukraine), 17-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Volodymyr Suprun 6.75; 2 Roman Kravtsov 6.80 (6.80 1s2); 3 Oleksandr Sokolov 6.81; 4 Ihor Bodrov 6.82; 5 Serhiy Smelyk 6.82; 60m heats (17) Volodymyr Suprun 6.78 1h8; Roman Kravtsov 6.81 1h9; 400m (18) 1 Vitaliy Butrym 47.53; 2 Yevhen Hutsol 47.58; 3 Danylo Danylenko 48.17; 400m semis (17) Yevhen Hutsol 48.12 1s2; Vitaliy Butrym 48.37 1s3; 3.000m (18) 1 Volodymyr Kyts 8.03.65; 2 Ivan Strebkov 8.05.51; 3 Stanislav Maslvo 8.06.74; 60mh (18) 1 Serhiy Kopanayko 7.88; 2 Artem Shamtryn 7.90; 3 Oleksiy Kasyanov 7.93; PV (17) Vladislav Malykhin 5.40; LJ (18) 1 Serhiy Nikiforov 7.86; 2 Bohdan Yehhorov 7.71; 3 Vladyslav Mazur 7.68, 4 Taras Neledva 7.63; 5 Pavlo Beznis 7.60; 6 Oleksiy Kasyanov 7.54; LJ qualy (17) Taras Neledva 7.65 1q; Vladyslav Mazur 7.59 2q; Bohdan Yehorov 7.52 3q; TJ qualy (18) Sherif El-Sherif 16.08 1q; SP (18) 1 Viktor Samolyuk 19.16; 2 Ihor Musiyenko 18.58; 3 Mykola Bahach 17.94; Heptathlon (17-18) 1 vasyl Ivanytskyy 5.820p (7.03; 7.26; 13.12; 2.04 - 8.25; 4.80; 2.47.88); 2 Ruslan Malohlovets 5.330p (7.22; 7.21; 13.53; 1.83 - 8.48; 4.30; 2.52.51)

Women

60m (18) 1  Olesya Povh 7.15; Viktoriya Kashcheyeva-Pyatachenko 7.40; 2 Mariya Mokrova 7.54; 60m heats (17) Olesya Povh 7.18 1h4; Viktoriya Kashcheyeva-Pyatachenko 7.48 1h3; 400m (18) 1 Olha Bibik 53.09; 2 Olha Lyakhova 53.42; 3 Tetyana Melnyk 53.80; 4 Anastasiya bryzhina 54.28; 5 Dzhoys Koba (98) 54.64; 400m semis (17) Olha Bibik 53.66 1s1; Olha Lyakhova 54.17 1s2; Anastasiya Bryzhina 54.33 2s1; Tetyana Melnyk 54.75 2s2; Dzhoys Koba 54.91 3s1; Yelizaveta Bryzhina 55.04 3s2; Viktoriya Tkachuk 55.30 4s1; Ivanna Avramchuk (98) 55.40 5s1; 800m (18) Anastasiya Lebid 2.08.40; 3.000m (18) 1 Viktoriya Khapilina 9.20.95; 2 Mariya Shatalova 9.20.99; 3 Nataliya Strebkova-Soltan 9.27.09; 60mh (18) 1 Anna Plotitsyna 8.03; 2 Olena Yanovska 8.34; 3 Hanna Chubkovtsova 8.41; 4 Yuliya Dolzhkova 8.47; HJ (18) 1 Oksana Okunyeva 1.94; 2 Yuliya Levchenko 1.89, 3 Yuliya Chumachenko 1.89; 4 Iryna Herashchenko 1.86; 5 Liliya Klintsova 1.83; 6 Darya Kuchyna 1.80; HJ qualy (17) Alina Shukh (99) 1.80 1q; Yuliya Levchenko 1.80; Iryna Herashchenko 1.80; Oksana Okuneva 1.80; Darya Kuchyna 1.80; Ilona Zaskalo (98) 1.80 6q; Yuliya Chumachenko 1.80; Liliya Klintsova 1.80 8q; PV (17) 1 Maryna Kylypko 4.50; 2 Yana Hladiychuk 4.20; LJ (18) 1 Maryna Bekh 6.64; 2 Anna Venhrus-Kornuta 6.27; 3 Alina Shukh (99) 6.07; LJ qualy (17) Maryna Bekh 6.31 1q; Alina Shukh (99) 6.07 2q; TJ qualy (18) Olha Saladukha 13.96 1q; SP (18) 1 Olha Holodna 16.22; 2 Anna Samolyuk 15.60; 3 Svitlana Marusenko 15.60; Pentathlon (17) 1 Rimma Hordiyenko 4.108p (8.62; 1.76; 12.87; 5.84; 2.31.94); 2 Asya Bardis 3.787p (9.04; 1.64; 11.22; 5.73; 2.27.52)

Budapest (Hungary). 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Budapest (Hungary). 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Janos Sipos 6.71; 2 Dominik Illovszky (2002) 6.86; in heats: Daniel Szabo 6.82 1h2; 1.500m (18) Tamás Kazi 3.40.05; HJ (18) Péter Bakosi 2.19, TJ (18) Tibor Galambos 15.70; 5 kms Wlak (18) Bence Venyercsan 20.25.82

Women

60m (18) 1 Anasztazia Nguyen 7.42; 2 Luca Kozak 7.52; 3 Eva Kaptur 7.53; 4 Lili Fruzsina Furulyas (2000) 7.74; 400m (18) 1 Evelin Nadhazy 55.38; 2 Janka Molnar (2001) 55.61, 1.500m (18) 1 Kriszta Koszas 4.25.88; 2 Lilla Böhm 4.26.69, PV (18) 1 Zsofia Sisko 4.00; 2 Diana Szabo 4.00; LJ (18) 1 Vivien Fanny Schmelcz 6.20; 2 Gyorgyi Zsivoczky-Farkas 6.10; 3 Diana Lesti (98) 6.05; ...5th Szabina Szucs (2002) 5.87

Bordeaux (France), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Bordeaux (France), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) A 1 Christophe Lemaitre 6.60; 2 Ben Bassaw 6.79; 3 Mickael-Meba Zeze 6.81 (6.75 1h2); 4 Ken Romain 6.82 (6.79 2h2); B 1 Jeremy Leroux 6.76; in heats: Mouhamadou Fall 6.76 2h3; 400m heats (18) 1 Thoams Jordier 47.21 1h1; Etienne Merville 47.77 2h1; Nicolas Courbiere 47.90 1h2; Hazir Inoussa 47.90 1h3; 800m heats (18) Benjamin Robert (98) 1.49.63 1h1; Thibaut Dambricourt 1.49.74 2h1; 3.000m (18) 1 Yann Schrub 8.16.79; 2 Abdelmajid Azzaoui (mar) 8.16.83; LJ (18) 1 Kafetien Gomis 7.84; 2 Cedric Dufag 7.61; 3 Augustin Bey 7.52; SP (18) 1 Franck Elemba Owaka (cgo) 20.80; 2 Frederic Dagee 19.66; 3 Romain Gotteland 17.90

Women

60m (18) A 1 Floriane Gnafoua 7.21; 2 Stella Akakpo 7.33; 3 Orlann Ombissa-Dzangue 7.37; 4 Jennifer Galais 7.41 (7.37 1h1); 5 Nasrane Bacar 7.53 (7.48 4h2); B 1 Solenn Compper 7.47; 2 Cyrena Samba-Mayela 7.48; 3 Ombretta Minkue-Meye 7.49; 4 Whitney Tie 7.54 (7.51 2h3); in heats; Amandine Brossier 7.49 2h1; Marie-Josee Ta Lou (civ) 7.14 1h2; Lea mormin 7.47 3h2; 400m heats (18) Estelle Perrossier 54.13 1h1; Agnes Raharolahy 53.68 1h2; 1.500m (18) 1 Elodie Normand 4.22.94; 2 Manon Fage 4.25.75; 3 Elodie Mathien 4.26.24; 4 Emma Sextius 4.26.36; 5 Sophie Tonneau 4.28.26; 6 Alice Six 4.28.30; 7 Aude Korotchansky 4.28.34; 60mh (18) A 1 Sandra Sogoyou 8.15; 2 Laura Valette 8.15; 3 Ida Antoinette Nana Djimou 8.22 (8.22 1h2); 4 Coralie Comte 8.25; 5 Awa Sene 8.25; 6 Clemence Vifquin 8.34 (8.34 3h2); B 1 Chrystie Lange 8.31; 2 Cassandra Leborgne 8.38; 3 Pauline Lett 8.39 (8.36 2h1); 4 Chloe Fagon 8.41; 5 Margaux Hinschberger 8.43 (8.40 3h3); in heats: Sara Fofana-Koutouan 8.45 3h1; Alice Decaux 8.47 4h3; HJ (18) 1 Marine Vallet 1.86; 2 Prisca Duvernay 1.84; 3 Solene Gicquel 1.82; 4 Nawal Meniker 1.80; PV (18) 1 Lisa Gunnarsson (swe) (99) 4.45; 2 Marie-Leonore Ribeiro (por) 4.35; 3 Ninon Guillon-Romarin 4.30; 4 Marion Lotout 4.30; 5 Gil Le Bris-Finot 4.20; 6 Solene Guiloineau 4.10; 7 Mallaury Sautereau 4.00; 8 Thiziri Daci 4.00; LJ (18) 1 Haoua Kessely 6.32; 2 Angelica Berriot (99) 6.19; 3 Mona Criniere 6.12; SP (18) 1 Jessica Cerival 17.62; 2 Carine BAcchetta-Mekam (gab) 15.19, 3 Ida Antoinette Nana Djimou 15.17

Torun (Poland), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Torun (Poland), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Remigiusz Olszewski 6.69; 2 Artur Zaczek 6.78; 3 Domonik Kopec 6.78; 4 Grzegorz Zimniewicz 6.79; 5 Dariusz Kuc 6.80; 400m heats (18) Kacper Kozlowski 47.85 1h1; Rafal Omelko 46.61 1h2; Dariusz Kowaluk 47.51 2h2; Bartlomiej Chojnowski 47.80 3h2; Przemyslaw Wascinski 47.30 1h3; Lukasz Krawczuk 47.30 2h3; 1500m (18) Marcin Lewandowski 3.49.11; HJ (18) 1 Sylwester Bednarek 2.25; 2 Norbert Kobielski 2.22; 3 Igor Kopala 2.16; TJ (18) 1 Adrian Swiderski 16.38; 2 Jakub Andrzejczak 15.76; 5 Kms Walk (18) 1 Dawid Tomala 19.35.68; 2 Rafal Augustyn 19.44.78

Women

60m (18) 1 Ewa Swoboda 7.15; 2 Agata Forkasiewicz 7.32 (7.28 1h1); 2 Anna Kielbasinska 7.33 (7.33 2h1); 4 Karolina Zagajewska 7.38 (7.37 2h2); 4 Kamila Ciba 7.58 (7.58 3h2); in heats: Klaudia Konopko 7.56 4h1; 400m heats (18) Joanna Linkiewicz 53.68 1h1; Justyna Saganiak 54.08 2h1; Malgorzata Holub 52.80 1h2; Justyna Swiety 52.30 1h3; Adrianna Janowicz 53.69 2h3; Iga Baumgart 52.35 1h4; patrycja Wyciskiewicz 52.51 2h4; 1.500m (18) 1 Katarzyna Broniatowska 4.18.01; 2 Karolina Giza 4.19.86; 3 Monika Halasa 4.21.15; 60mh (18) 1 Klaudia Siciarz 8.00; 2 Karolina Koleczek 8.06; 3 Urszula Bhebhe 8.41; 4 Marlena Morton 8.44; PV (18) 1 Romana Malacová (cze) 4.50; 2 Kamila Przybyla 4.20; 3 Justyna Smietanka 4.00; TJ (18) 1 Anna Jagaciak-Michalska 13.63; 2 Justyna Ostrowska 13.07; SP (18) 1 Paulina Guba 17.99, 2 Agnieszka Maluskiewicz 17.06; 3 Klaudia Kardasz 16.86; 4 Maja Slepowronska 16.18; 5 Aldona Zebrowska 15.69; 3 Kms Walk (18) Katarzyna Golba 13.17.82; Pentathlon 1 Weronika Grzelak 4.051p (8.69; 1.68; 12.26; 5.98; 2.27.55); 2 Patrycja Skorzewska 3.957p (8.81; 1.68; 12.76; 5.74; 2.29.84); 3 Marika Marlicka 3.880p (8.85; 1.68; 11.57; 5.67; 2.28.53); 4 Paulina Ligarska 3.692p (9.28; 1.62; 12.67; 5.32; 2.29.87)

Wien (Austria), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Wien (Austria), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Markus Fuchs 6.69; 2 Maximilian Munzker 6.88; TJ (18) Julian Kellerer 16.30

Women

60m (18) 1 Viola Kleiser 7.52 (7.51 1h1); 2 Alexandra Toth 7.52; 3 Stephanie Bendrat 7.53 (7.52 1h2); 4 Carina Pölzl 7.59; 60m u18 (18) 1 Magdalena Lindner 7.71; 2 Ingeborg Grünwald 7.72; 3 Leonie Springer 7.75; 200m (18) 1 Carina Pölzl 23.74; 2 Viola Kleiser 24.29; 200m u18 (18) Magdalena Lindner 24.59; 3.000m (18) 1 Lena Millonig (98) 9.28.20; 2 Sandrina Illes 9.29.59; PV (18) 1 Brigitta Hesch 4.00; 2 Agnes Hodi 4.00; LJ u18 (18) Ingeborg Grünwald 5.90; TJ (18) Michaela Egger 13.08

Bratislava (Slovak Republic), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Bratislava (Slovak Republic), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Jan Volko 6.67; 2 Jakub Matus 6.78; HJ (18) 1 Lukas Beer 2.26; 2 Matus Bubenik 2.24

Women

60m (18) Alexandra Bezeková 7.50; 60mh (18) 1 Stanislava Lajcaková 8.33; 2 Katarina Kustarová 8.52; HJ (18) 1 Tatiana Dunajska 1.80; 2 Monika Zavilinska (99) 1.80; LJ (18) 1 Jana Veldaková 6.30; 2 Lucia Slanicková 6.28

Rijeka (Croatia), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Rijeka (Croatia), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

LJ 1 Dino Pervan 7.74; 2 Ivan Vujevic 7.69; HJ 1 Alen Melon 2.18; 2 Filip Mrcic (99) 2.13; PV Dario Prekl (98) 5.00; SP Matija Carek 17.64

Women

HJ Ana Simic 1.90; PV Martina Files 4.01; TJ Paola Borovic 13.02

Kuldiga (Latvia), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Kuldiga (Latvia), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

400m (18) Austris Karpinskis 47.83; PV (18) 1 Eririk Groivikk Dolve (nor); 2 Mareks Arents 5.35; SP (18) Maris Urtans 18.51

Women

60m (18) 1 Sindija Buksa 7.50; 2 Liga Vecberza (98) 7.57; 400m (18) Liga Velvere 54.42; LJ (18) 1 Aiga Grabuste 6.18; 2 Liga Vecberza (98) 6.07; 3 Mara Griva 6.05

Bucuresti (Romania), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Bucuresti (Romania), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Petre Rezmives 6.69; 2 Marius Serban 6.76; 3 Ioan Melnicescu 6.76; 4 Iounut Neagoe 6.79; 1.500m (18) 1 Mitko Tsenov (bul) 3.49.14; 2 Dorin Rusu (98) 3.49.77; HJ (18) 1 Marius Dumitrache 2.22; 2 Dan Lazarica 2.14; TJ (18) 1 Cristian Boboc 16.16; 2 Marian Oprea 15.94; 3 Razvan Grecu (99) 15.73; SP (18) Andrei Gag 19.39

Women

60m (18) 1 Angela Morosanu 7.49; 2 Andreea Ograzeau 7.57; 3 Ana Maria Rosianu 7.59; 4 Marina Baboi 7.61; 400m (18) 1 Bianca Razor 54.30; 2 Camelia Gal 55.02; 1.500m (18) 1 Ancuta Bobocel 4.23.01; 2 Roxana Birca 4.23.24; 3 Adela Baltoi 4.26.95; TJ (18) 1 Elena Panturoiu 14.12; 2 Cristina Bujin 13.86; 3 Carmen Toma 13.41; 4 Cristina Sandu 13.38; 5 Georgiana Anitei (99) 13.06; SP (18) Lenuta Burueana 15.58

Ancona (Italy), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Ancona (Italy), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

400m heats (18) Daniele Corsa 47.52 1h2; Davide Re 47.84 2h2; Marco Lorenzi 47.53 1h3; Michele Tricca 47.58 2h3; Alessandro Sibilio (99) 47.97 3h3; 1.500m (18) 1 Yassin Bouih 3.48.22; 2 Junior Bussotti 3.48.23; 60mh (18) 1 Hasssane Fofana 7.73; 2 Lorenzo Perini 7.91; 3 Carlo Redaelli 7.94; 4 Ivan Mach Di Palmstein 7.94; 5 Luca Trgovcevic 7.94; PV (18) 1 Giorgio Piantella 5.40; 2 Marco Boni 5.30; 3 Matteo capello 5.30; LJ (18) 1 Lamont Jacobs 8.06; 2 Filippo Randazzo 8.05; 3 Andrew Howe 8.01; 4 Kevin Ojiaku 7.93; 5 Stefano Tremigliozzi 7.83; 6 Camillo Kabore 7.57; 7 Andrea Pianti 7.57; 5 Kms Walk (18) 1 Francesco Fortanuto 18.59.06; 2 Vito Minei 19.18.59; 3 Leonardo Dei Tos 19.37.18   

Women

400m heats (18) Ayomide Folorunso 53.47 1h1; Chiara Bazzoni 54.17 2h1; Lucia Pasquale 53.66 1h2; Maria Benedicta Chigbolu 54.31 1h3; Rebecca Borga (98) 54.55 2h3; 1.500m (18) 1 Giulia Aprile 4.31.67; 2 Elisa Bortoli 4.31.80; 60mh (18) 1 Elisa Maria Di Lazzaro 8.25; 2 Desola Oki (99) 8.29; 3 Micol Cattaneo 8.30; 4 Veronica Borsi 8.38, 5 Luminosa Bogliolo 8.40; 6 Niclas Mosetti 8.45; HJ (18) 1 Elena Vallortigara 1.87; 2 Erika Furlani 1.84; 3 Serena Capponcelli 1.81; LJ (18) 1 Laura Stratti 6.59, 2 Taniza Vicenzino 6.47; 3 Ottavia Cestonaro 6.34; 4 Beatrice Fiorese 6.30; 5 Chiara Proverbio 6.13; SP (18) 1 Chiara Rosa 16.17; 2 Julaika Nicoletti 15.84; 3 Sydney Giampietro 15.20; 3 Kms Walk (18) 1 Antonella Palmisano 12.08.83; 2 Valentina Trapletti 12.45.74; 3 Sibilla Di Vincenzo 12.55.77; 4 Eleonora Dominici 13.04.18

Leipzig (Germany), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Leipzig (Germany), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Michal Bryan 6.67; 2 Maurice Huke 6.68; 3 Robin Erewa 6.68; 4 Michal Pohl 6.69 (6.69 2s1); 5 Aleixo Platini Menga 6.70 (6.66 1s2); 6 Peter Emelieze 6.71 (6.69 2s2); 7 Robert Polkowski 6.75 (6.72s 3s1); 8 Roy Schmidt 6.77 (6.73 5s1) and 6.73 1h4; in semis: Thanusanth Balasubramaniam 6.75 6s1 (6.73 1h3); Daniel Hoffmann 6.79 7s1; Sven Knipphals 6.76 4s2 (6.75 3h4); Thomas Barthel 6.77 5s2 (6.76 3h5); in heats: Roger Gurski 6.79 3h1; Alex Schaf 6.74 2h5; 400m heats (18) Marc Koch 47.13 1h1; Florian Wecke 47.76 2h1; Alexander Juretzko 47.80 3h1; Marvin Schlegel 47.25 1h2; 3.000m (18) 1 Richard Ringer 7.59.68; 2 Florian Orth 8.01.10; 3 Timo Benitz 8.01.31; 4 Martin Sperlich 8.01.65; 5 Marcel Fehr 8.03.95; 6 Fabian Clarkson 8.05.71; 60mh (18) 1 Erik Balnuweit 7.62; 2 Alexander John 7.74; 3 Maximilian Bayer 7.75 (7.69 1h2); 4 Rico Freimuth 7.90 (7.90 2h2); 5 Julian Marquart 7.93; 6 Sebastian Barth 7.94 (7.80 2h1); 7 Georg Fleischhauer 7.95; 8 René Jonathan Mählmann 7.96; LJ (18) 1 Julian Howard 7.82; 2 Gianluca Puglisi 7.71; 3 Philipp Menn 7.61; 4 Marcel Kirstges 7.61; 5 Alyn Camara 7.56; SP (18) 1 David Storl 20.98; 2 Dennis Lewke 19.25; 3 Bodo Göder 19.02; 4 Andreas Hofmann 18.59; 5 Patrick Müller 18.54; 6 Jan Jeuschede 18.54; 7 Christian Jagusch 18.45; 8 Eric Millrath 18.21; 9 Valentin Döbler 17.73

Women

60m (18) 1 Gina Lückenkemper 7.14; 2 Rebekka Haase 7.16; 3 Lisa Mayer 7.18; 4 Alexandra Burghardt 7.19; 5 Chantal Butzek 7.31; 6 Lara Matheis 7.36 (7.34 4s1); in semis: Amelie-Sophie Lederer 7.35 5s1; Keshia Kwadwo 7.36 6s1; Gianina Gartmann 7.50 7s1 (7.49 4h1); Tatjana Pinto 7.18 1s2; Yasmin Kwadwo 7.30 4s2; Lisa Marie Kwayie 7.42 5s2; Wiebke Griephan 7.46 6s2 (7.46 4h2); in heats: Nadja Kather 7.40 3h3; 400m heats (18) Laura Müller 54.18 1h1; Carolin Walter 54.23 1h3; Lara Hoffmann 53.31 1h4; Alena Gerken 54.38 2h4; 1.500m heats (18) Konstanze Klosterhalfen 4.22.04 1h1; 60mh (18) 1 Pamela Dutkiewicz 7.79; 2 Cindy Roleder 7.84; 3 Ricarda Lobe 7.99; 4 Monika Zapalska 8.26; 5 Eva Strogies 8.41 (8.36 2h1); in heats: Svenja Rieck 8.49 3h2; Tanja Heitgen 8.40 2h3; PV (18) 1 Lisa Ryzih 4.65; 2 Annika Roloff 4.40; 3 Regine Kramer 4.30; 4 Victoria von Eynatten 4.30; 5 Anjuli Knäsche 4.20; Lilian Schnitzerling 4.20; 7 Angela Wald 4.10; TJ (18) 1 Jenny Elbe 14.07; 2 Kristin Gierisch 13.68; 3 Neele Eckhardt 13.61; 4 Birte Damerius 13.35; SP (18) 1 Christina Schwanitz 18.50; 2 Alina Kenzel 17.28; 3 Katharina Maisch 17.11; 4 Josephine Terlecki 17.01; 5 Anna Rüh 16.89; 6 Sara Schmidt 16.55; 7 Claudine Vita 16.52; 8 Julia Ritter 16.01

Skive (Denmark), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Skive (Denmark), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

1.500m (18) Andras Lindgren (98) 3.51.29; 60mh (18) Andreas Martinsen 7.78; LJ (18) Benjamin Gabrielsen 7.44

Women

200m (18) 1 Sara Slott Petersen 24.06; 2 Mette Graversgaard 24.29; 800m heats (18) Trine Mjaaland 2.08.02 1h3; Ida Fillingsnes 2.08.44 2h3; 1.500m (18) Line K. Schulz 4.26.55; 60mh (19) 1 Mathilde Kramer 8.45; 2 Mathilde Heltbech 8.59, SP (18) Trine Mulbjerg 16.59

Magglingen (Switzerland), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Magglingen (Switzerland), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Pascal Mancini 6.67; 2 Jean-Yann De Grace (mri) 6.77; 3 Sylvain Chouard 6.78; in semis: Florian Clivaz 6.83 2s2; 400m heats (18) Luca FLück 47.82 1h1; Ricky Petrucciani (2000) 47.86 2h1; PV (18) Dominik Alberto 5.53; SP (18) Gregori Ott 17.49

Women

60m (18) 1 Mujinga Kambundji 7.18; 2 Sarah Atcho 7.34; 3 Ajla Del Ponte 7.39; 4 Ellen Sprunger 7.44; 5 Samantha Dagry 7.47; 6 Cornelia Halbheer 7.50 (7.50 5s1); 7 Salomé Kora 7.53 (7.48 3h1); in semis: Laetitia Hermet 7.49 4s1; Judith Goll (99) 7.54 4s2; 400m heats (18) Selina Büchel 54.50 1h1; LJ (18) 1 Caroline Agnou 6.12; 2 Annik Kälin (2000) 6.07; SP (18) Asdis Hjalmsdottir (isl) 15.96

Jyväskilä (Finland), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Jyväskilä (Finland), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Otto Ahlfors 6.77; 2 Samuli Samuelsson 6.78; 3 Markus Skyttä 6.78; 4 Eetu Rantala 6.79; 5 Willem Kajander 6.84; TJ (18) 1 Simo Lipsanen 16.71; 2 Tuomas Kaukolahti 16.00; 5 Kms Walk (18) Veli-Matti Partanen 19.29.17

Women

60m (18) 1 Anniina Kortetmaa 7.45; 2 Lotta Kemppinen(98) 7.49; 3 Milja Thureson 7.55 (7.54 1h2); 4 Jasmin Showlah 7.57; in heats: Hanna-Maari Latvala 7.60 2h3; 400m heats (18) Hilla Uusimäki 54.76 1h7; 1.500m (18) 1 Karin storbacka 4.23.69; 2 Zenitha Eriksson 4.28.01; 3 Heidi Eriksson 4.28.44; PV (18) 1 Saga Andersson (2000) 4.23; 2 Elina Lampela (98) 4.10; 3 Alina Strömberg (99) 4.00;...5th Minttu Koskiaho (2001) 3.85; LJ (18) 1 Kristiina MäKelä 6.19; 2 Anne-Mari Lehtiö 6.06

Tallinn (Estonia), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)


Tallinn (Estonia), 18-19.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (18) 1 Kaspar Meilsa 6.82; 2 Marek Niit 6.86; 3 Richard Pulst 6.88 (6.87 1h2); 400m (18) 1 Jaak-Heinrich Jagor 47.54; 2 Tony Nou (98) 47.84; 3 Johannes Erm (98) 48.09; TJ (18) Igor Syunin 15.93; SP (18) 1 Kristo Galeta 17.60; 2 Jander Heil 17.55

Women

60m (18) 1 Ksenija Balta 7.33; 2 Oilme Voro 7.49; 3 Maarja Kalev 7.49; 4 Kreete Verlin 7.63; 400m (28) 1 Liis Roose 56.19; 2 Piibe Kirke (2000) 56.26; HJ (18) Grete Udras 1.80; TJ (18) Marilyn Uudmae 13.40; SP (18) Kätlim Piirimäe 16.10

Klaipeda (Lithuania), 17-18.2.2017 -National Championships- (indoor)


Klaipeda (Lithuania), 17-18.2.2017 -National Championships- (indoor)

Men

60m (17) 1 Rytis Sakalauskas 6.84; 2 Ugnius Savickas 6.85; 60mh (18) Martynas Brasinskas 7.91; 60mh u20 (0,99m) (17) Rokas Ickys 7.93; HJ (17) 1 Raivydas Stanys 2.20; 2 Adrijus Glebauskas 2.15; 3 Juozas Baikstys (98) 2.15; SP (17) 1 Sarunas Banevicius 19.50; 2 Mantas Laurinavicius 18.43; 3 Julius Malotkinas 17.58; 5 Kms Walk (18) Artur Mastianica 20.33.44; Heptathlon Alvydas Misius 5.143p (7.41; 6.65; 13.45; 1.90 - 8.74; 4.20; 2.48.33)

Women

60m (17) 1 Karolina Deliautaité 7.46; 2 Akvile Andriukaityté (2000) 7.73; 400m (17) 1 Eva Misiunaité 54.61; 2 Modesta Morauskaité 55.35; 3 Erika Kruminaité (98) 55.73; 800m (18) Egle Balciunaité 2.08.26; 1.500m (17) Monika Vilcinskaité 4.30.07; HJ (17) 1 Airine Palsyté 1.92; 2 Urte Baikstyté (99) 1.80; TJ (18) Diana Zagainova 13.27; SP (17) 1 Austra Skujyté 16.30; 2 Giedre Kupstyté 16.10; 3 Kms Walk (18) 1 Zivile Vaiciukeviciuté 12.56.68; 2 Monika Vaiciukevičiūtė 13.19.02; Pentathlon (18) 1 Diana Pranckuté 3.955p (8.90; 1.76; 12.28; 5.59; 2.30.25); 2 Migle Lipea Muraskaité 3.778p (9.06; 1.55; 12.86; 5.46; 2.21.97)

Johannesburg (South Africa), 17.2.2017 -Tom Tom Classic Shootout-


Johannesburg (South Africa), 17.2.2017 -Tom Tom Classic Shootout-

Men

1.000m 1 Treasure Derison 2.18.85; 2 George Kusche (98) 2.19.08 NR u20; 3 Nkosinathi Sibiya 2.19.36; 4 Themba Madima 2.21.23; 5 Hannes Naude 2.22.72; 6 Folavio Sehohle 2.23.02

Women

1.000m 1 Simonay Weitsz (99) 2.45.21; 2 Anuscha Nice 2.46.15; 3 Nicole Louw 2.46.85

Brisbane (Australia), 18.2.2017


Brisbane (Australia), 18.2.2017

Men

100m (1.7) Simon Greig 10.47; 200m (3.9) 1 Shingo Suetsugu (jpn) 21.18; 2 Ryan Bedford 21.26; LJ Joseph Muller 7.47 (2.6); LJ u18 Benjamin Schmidtchen 7.37 (2.5); DT u16 (1 kg) Zac Caterson 57.91

Women

100m u18 (2.4) Ella Connolly 11.83; 200m (2.2) Nicole Kay 24.56; 200 u18 (2.6) Ella Connolly 24.32; 800m Lillian Price 2.07.42; HT Lara Nielsen 64.69; HT u18 (5 kg) Rochelle Vidler 56.81

Perth (Australia), 17.2.2017


Perth (Australia), 17.2.2017

Men

LJ 1 Hiroshi Tebira (jpn) 7.64 (-0,4); 2 Tomoya Takamasa (jpn) 7.56 (nwi); 3 Jeremy Andrews 7.55 (-0,1); JT Luke Cann 71.18

Women

1.500m Melany Smart (2001) 4.21.81; HJ Zoe Timmers 1.81

Sydney (Australia), 18.2.2017 -New South Wales 5.000m Championships-


Sydney (Australia), 18.2.2017 -New South Wales 5.000m Championships-

Men

5.000m 1 Matthew Hudson 14.13.20; 2 Guy Walters 14.14.01; 3 Timothy Lefroy 14.14.64, PV Angus Armstrong 5.30

Women

100m (-0,2) Larissa Pasternatsky 11.93; 5.000m 1 Jenny Blundell 15.54.30; 2 Victoria Mitchell 15.58.41; 3 Paige Campbell 16.20.48; 4 Gemma Maini 16.22.95

Canberra (Australia), 17-19.2.2017 -Capital Territory Championships-


Canberra (Australia), 17-19.2.2017 -Capital Territory Championships-

Men

100m (18) 1 Trae Williams 10.27; 2 Aaron Bresland 10.39; 3 Alexander Hartmann 10.40; 4 Nicholas Andrews 10.44; 5 Hayden Kovacic 10.55; 6 Zach Holdsworth 10.57 (10.49 (1.6) 1h4); in heats: Joshua Clarke 10.22 (1.6) 1h1; 100m u20 (18) (2.0) Jordan Shelley 10.49; 100m u18 (18) (1.1) Saye Morris 10.70; 400m (18) Jack Collett 47.09 1h1; Clay Watkins 47.17 2h1; Murray Goodwin 47.51 1h2; Daniel Mowen 47.62 3h1; Liam Procaccino 47.73 2h2; Mason Cohen 47.85 3h2; Teri Fragiadakis 48.11 4h1; 400m u20 (18) Lawson Power 48.21; 800m (18) 1 Brad Mathas (nzl) 1.46.97; 2 Peter Bol 1.46.98; 3 Stephen Knuckey 1.47.23; 4 Mason Cohen 1.47.94; 5 Jared West 1.48.29; 6 James Gurr 1.48.45; 7 Bryce Watkins 1.48.52; 8 Matt Scott 1.48.89; 9 Alex Pettigrew 1.49.92; 1.500m (18) 1 Jordan Gusman 3.43.05; 2 Adam Pyke 3.45.27; 3 Matthew Dempsey 3.46.31, 4 James Nipperess 3.46.76; 110mh (18) (2.0) 1 Nicholas Hough 13.59; 2 Joshua Hawkins 13.81; 3 Justin Merlino 13.96; 4 Jacob McCorry 14.16; 110mh u18 (0,91m) (1.8) (3.6) 1 Aiden Saluni-Kettle 13.92; 2 Preston Degarnham 13.96; 3 Albert Swann 14.03; 400mh (18) 1 Ian Dewhurst 50.75; 2 Michael Cochrane (nzl) 51.25; 3 Leigh Bennett 51.81; 400mh u18 (0,84m) (18) Sebastien Moir 53.04; HJ (18) Joel Baden 2.20; HJ u20 (18) John Dodds 2.10; LJ (18) 1 Christopher Mitrevski 7.83 (1.8); 2 Shemaiah Jones 7.70 (1.8); 3 Darcy Roper 7.57 (1.3); 4 Kurt Jenner 7.57 (1.7)

Women

100m (18) (2.0) 1 Toea Wisil (png) 11.29; 2 Melissa Breen 11.33; 3 Amy Foster (irl) 11.42; 4 Maddie Coates 11.62; 5 Mia Gross 11.71; 6 Morgan Gaffney 11.72; Jessica Thornton 11.72; 8 Brittany Burkitt 11.73; Jessica Peris 11.73 (11.72 (2.5) 1h4); 100m u18 (18) (1.3) Lateisha Willis 11.90; 400m (18) Lauren Wells 52.97 1h1; Angelina Blackburn 54.28 2h1; Sophie Stanwell 54.36 3h1; Abbey de la Motte 54.44 1h2; Emily Lawson 54.60 2h2; Alexandra Bartholomew 54.64 4h1; Sara Klein 55.31 3h2; 800m (18) 1 Lora Storey 2.03.44; 2 Abbey de La Motte 2.03.88; 3 Alicia Keir 2.04.28; 4 Keely Small (2001) 2.04.95; 5 Abigail Regan 2.05.30; 100mh (18) (1.3) 1 Michelle Jenneke 13.23; 2 Brianna Beahan 13.29; 3 Elizabeth Clay 13.48; 4 Abbie Taddeo 13.56; 5 Danielle Shaw 13.84; 6 Hannah Jones 13.85; 100mh u18 (0,76m) (18) (1.8) Lateisha Willis 13.38; 400mh (18) 1 Lauren Wells 57.12; 2 Sara Klein 58.69; 3 Genevieve Cowie 59.23; 4 Ashleigh Horrobin 60.10; 400mh u18 (18) Riley Proudfoot 61.03; LJ (18) 1 Jessica Penney 6.33 (0.2); 2 Naa Anang 6.17 (1.3); LJ u20 (18) Andrea Thompson 6.02 (0.0); JT (18) Kelsey-Lee Roberts 59.20

Adelaide (Australia), 17-19.2.2017 -South Australia Championships-


Adelaide (Australia), 17-19.2.2017 -South Australia Championships-

Men

800m (18) 1 Dylan Stenson 1.49.99; 2 Sam Russell 1.50.91

Women

100m u18 (18) (1.2) Jacqueline Thring 12.05; HT (17) Alexandra Hulley 65.63

Angola -IN- (United States), 17.2.2017 -NJCAA Region XII Championships- (indoor)


Angola -IN- (United States), 17.2.2017 -NJCAA Region XII Championships- (indoor)

Women

HJ Varvara Klyuchnikova (rus) 1.78

New York -NY- (United States), 17.2.2017 -Artie O'Connor Invitatonal- (indoor)


New York -NY- (United States), 17.2.2017 -Artie O'Connor Invitatonal- (indoor)

Men

400m Elijah Young 48.05 1h1; Christopher Naliali (civ) 48.19 2h1; 600m 1 Chris Giesting 1.16.10; 2 Julius Mutekanga (uga) 1.18.46; 3 Kasique Oliver (vin) 1.19.40; PV Craig Hunter 5.25

Women

200m Zakiya Denoon (tto) 24.15 1h1; 300m Sydney McLaughlin 36.82 1h1; 400m Arianne Strunkey (ant) 55.28 1h1, 600m Ce'Aira Brown 1.29.78; 1.000m 1 Kenyetta Iyevbele 2.48.27; 2 Sarah Hardie 2.48.51; LJ Jessie Gaines 6.35; TJ 1 Nadia Eke (gha) 13.57; 2 Natricia Hooper (guy) 13.20

Pittsburg -KS- (United States), 17-18.2.2017 -NJCAA Region VI Championships-


Pittsburg -KS- (United States), 17-18.2.2017 -NJCAA Region VI Championships-

Men

60m prelims (17) Ande Evers 6.65 1h2; McKinley West 6.70 1h3; Chedlin Sageese 6.70 1h1; Terence Ware 6.71 2h2; Travis Collins 6.76 1h4; 200m prelims (17) Akeem Sirleaf 21.35 1h3

Women

Pentathlon (18) Adriana Janic (swe) 3.734p (8.64; 1.73; 9.53; 5.61; 2.35.52)

Birmingham -AL- (United States), 16-17.2.2017 -SWAC Championships- (indoor)


Birmingham -AL- (United States), 16-17.2.2017 -SWAC Championships- (indoor)

Men

60m (17) 1 Norris Spike 6.76; 2 Josh Davis 6.77; 60m prelims (16) Josh Davis 6.77 1h6; Keon Campbell 6.78 1h4; Norris Spike 6.79 1h5; 200m (17) De Torrian Green 21.38 1h2; Devin O'Neal 21.43 2h2; 200m prelims (16) De Torrian Green 21.44 1h1; 400m (17) Jonathon Sawywe 47.98

Women

60m (17) Kaila Lewis 7.50; 200m (17) Kaila Lewis 24.26 1h2; 60mh prelims (16) Monica Howard 8.42 1h2; HJ (16) Nekiesha Bailey 1.78; LJ (16) Charrie Dennard 6.10

Laramie -WY- (United States), 17.2.2017 -Rocky Mountain Classic- (indoor)


Laramie -WY- (United States), 17.2.2017 -Rocky Mountain Classic- (indoor)

Men

55mh Jordan Hunter 7.31; LJ Preston Williams 7.47

Women

55m Jerayah Davis 6.75; SP Aaliyah Pete 16.63

Colorado Springs -CO- (United States), 17.2.2017 -Air Force Open- (indoor)


Colorado Springs -CO- (United States), 17.2.2017 -Air Force Open- (indoor)

Men

60m Zach Johnson 6.73; PV Chase Smith 5.46

Women

60m Janae DeLoach 7.51; 60mh Janae DeLoach 8.24; HJ Shelley Spires 1.83; PV Kathryn Tomczak 4.11

Winston-Salem -NC- (United States), 17.2.2017 -Appalachian Challenge- (indoor)


Winston-Salem -NC- (United States), 17.2.2017 -Appalachian Challenge- (indoor)

Men

60m Josh Parson 6.77

Women

600m Hannah Segrave (gbr) 1.31.47

Minneapolis -MN- (United States), 17.2.2017 -Snowshoe Open- (indoor)


Minneapolis -MN- (United States), 17.2.2017 -Snowshoe Open- (indoor)

Men

60m 1 David Paynotta 6.72; 2 Brad Neumann 6.77; 600m Chris Trotter 1.19.18; WT Mac Riedy 20.35

Mankato -MN- (United States), 17.2.2017 -Birdman Open- (indoor)


Mankato -MN- (United States), 17.2.2017 -Birdman Open- (indoor)

Women

60mh Altoniece Williams 8.44

Bozeman -MT- (United States), 17.2.2017 -Last Chance Qualifier- (indoor)


Bozeman -MT- (United States), 17.2.2017 -Last Chance Qualifier- (indoor)

Men

800m Cristian Soratos 1.48.83

Columbus -OH- (United States), 17.2.2017 -Tune Up Invitational- (indoor)


Columbus -OH- (United States), 17.2.2017 -Tune Up Invitational- (indoor)

Men

60m 1 James Clark 6.73; 2 Deshawn Marshall 6.79; 300m Champ Page 33.90; 800m Anthony Johnson 1.50.86, PV 1 Adrián Vallés (esp) 5.38; 2 Cole Gorski 5.28; SP Nikolas Huffman 18.89, WT Aaron Zedella 20.79

Women

60m 1 Aaliyah Barnes 7.43; 2 Bliss Soleyn (ant) 7.46; 300m Maggie Barrie 38.17; 800m Rachel Weber 2.04.82; 60mh 1 Chantel Ray 8.32; 2 Christine London 8.40; SP 1 Sade Olatoye 16.32; 2 Aliyah Gustafson 16.02; WT Sade Olatoye 21.73

Brookings -SD- (United States), 17.2.2017 -Last Chance- (indoor)


Brookings -SD- (United States), 17.2.2017 -Last Chance- (indoor)

Men

800m Alejandro Sánchez 1.50.68

Women

PV Courtney Crandall 4.26; TJ Jazzelena Black 13.23

Madison -WI- (United States), 17.2.2017 -Shell Shocker- (indoor)


Madison -WI- (United States), 17.2.2017 -Shell Shocker- (indoor)

Men

400m Corbin Ellis 48.14; SP 1 Brad Walski 18.18; 2 Riley Budde 18.16; WT Riley Budde 22.23

Women

PV Taylor Amann 4.13; TJ Chinne Okoronkwo 13.07; SP Kennedy Blahnik 15.34; WT 1 Kaitlyn Long 22.10; 2 Banke Oginni 21.26

Vermilion -SD- (United States), 17.2.2017 -Last Chance- (indoor)


Vermilion -SD- (United States), 17.2.2017 -Last Chance- (indoor)

Women

PV Emily Grove 4.45