@Trackinsun

@Trackinsun

Thursday, November 30, 2017

Monday, November 27, 2017

Melbourne (Australia), 25.11.2017


Melbourne (Australia), 25.11.2017

Men

SP 1 Damien Birkinhead 20.38; 2 Matt Cowie 17.13; DT u18 (1,5 kg) Declan Carman 57.36; HT u20 (6 kg) James Joycey 70.81

Women

DT Kim Mulhall 53.07; HT Gabrielle Neighbour 58.09; HT u18 (3 kg) 1 Stephanie Ratcliffe 59.18; 2 Aliyah Canepa 56.00

Hobart (Australia), 25.11.2017


Hobart (Australia), 25.11.2017

Men

HT Huw Peacock 65.11

Santiago (Chile), 24-26.11.2017 -National Championships u18 and u16-


Santiago (Chile), 24-26.11.2017 -National Championships u18 and u16-

Men u18

110mh (0,91m) (25) (0.5) 1 Cristóbal Mora 13.88; 2 Domingo Polette 13.96; 400mh (26) Domingo Polette 53.75; DT (1,5 kg) (25) Paul Bouey 54.55; HT (5 kg) (24) 1 Daniel Leal 66.06; 2 Juan Salazar 62.44

Men u16

SP (4 kg) (25) Matías Navarrete 16.89; HT (4 kg) (24) Nicolás Díaz 62.53

Women u18

100m (25) (1.9) Anais Hernández 12.07; HT (3 kg) (24) Carolina Correa 57.00

Women u16

300m (25) 1 María Paz Alvarez 41.58; 2 Camila Olave 41.74

Geelong (Australia), 26.11.2017


Geelong (Australia), 26.11.2017

Men

DT u16 (1 Kg) Oliver Courtnay 64.49; HT u16 (4 kg) Mitchell de Man 65.44

Women

200m (2.8) Mikela Selaidinakos 24.63; 400mh Daniela Roman 59.74; DT Kim Mulhall 55.89

Frankston (Australia), 26.11.2017


Frankston (Australia), 26.11.2017

Men

800m Alexander Rowe 1.48.69; HT u16 (4 kg) Benjamin Voogd 64.61

Women

800m Georgia Griffith 2.05.36

Aberfeldie (Australia), 26.11.2017


Aberfeldie (Australia), 26.11.2017

Men

400m h1 1 Matthew De Bruin 48.03, 2 Kevin Rassool 48.04; DT u18 (1,5 kg) Declan Carman (2001) 58.61; 5 Kms Walk Pereus Karlstrom 19.33.1

Women

400m h1 1 Daniela Roman 54.79; 2 Anastasia Purcell (2002) 56.00; 1.500m 1 Zoe Brito-Babapulle (2000) 4.32.0; 2 Maxine Paholek (99) 4.32.9

Sunday, November 26, 2017

Eaubonne (France), 26.11.2017 (indoor)


Eaubonne (France), 26.11.2017 (indoor)

Men

PV Ethan Cormont (2000) 5.20

Women

3 Kms Walk Marine Quennehen 13.31.65

Eaubonne (France), 25.11.2017 (indoor)


Eaubonne (France), 25.11.2017 (indoor)

Men

HJ Abdoulaye Diarra 2.15

Women

60m u18 Laura Lanoiselier 7.82

Bergen (Norway), 25.11.2017


Bergen (Norway), 25.11.2017

Men

PV Pal Haugen Lillefose u18 5.21

Christchurch (New Zealand), 25.11.2017

Christchurch (New Zealand), 25.11.2017
Women
1.500m Katherine Camp 4.30.94; HT Lauren Bruce 58.80

Saturday, November 25, 2017

Kanagawa (Japan), 25.11.2017 -Kanto Region University Time Trials-


Kanagawa (Japan), 25.11.2017 -Kanto Region University Time Trials-

Men

10.000m heat 11 1 Sho Nagato 28:30.59; 2 Shuto Mikami 28:32.24; 3 Masahiro Kan 28:35.56; 4 Hiroki Abe 28:40.51; 5 Kazuya Azegami 28:41.68; 6 Haruki Minatoya 28:41.77; 7 Reo Kuniyuki 28:43.71; 8 Kosuke Baba 28:43.72; 9 Keita Sakamoto 28:43.91; 10 Yushin Nishijima 28:44.15; 11 Ayumu Morita 28.44.62; 12 Tomoya Nishi 28.45.44; 13 Daiji Kawai 28.46.01; 14 Kohei Arai 28.50.10

Women

10.000m A 1 Natsuki Sekiya 32:47.50; 2 Ryoko Kitawaki 32:48.59; 3 Misaki Ogata 32:49.42; 4 Sayaka Mori 32:50.40; 5 Maki Izumida 32:50.91; 6 Yuki Sato 32:51.80; 7 Hitomi Mizuguchi 32:52.83; 8 Maho Shimizu 32:56.72; 9 Akane Fujiwara 33:04.79; 10 Kako Okada 33:13.24; 11 Saori Imamura 33.13.86; 12 Nanayo Okamoto 33.28.59; 13 Shu Tabata 33.34.17; 14 Runa Fujiwara (98) 33.34.85

Tokyo (Japan), 25.11.2017 -Hachioji Long Distance Meet-


Tokyo (Japan), 25.11.2017 -Hachioji Long Distance Meet-

Men

10.000m A 1 Yeneblo Buyazen (eth) 27.32.51; 2 Abiyot Abinet (eth) 27.37.62; 3 Muthoni Muiru (ken) 27.38.05; 4 John Maina (ken) 27.41.77; 5 Yuta Shitara 27.41.97; 6 David Njuguna (ken) 27.45.83; 7 Kazuya Shiojiri 27.47.87; 8 Patrick Mathenge Wambui (ken) 27.49.96; 9 Minato Oishi 27.50.72; 10 James Mwangi (ken) 27.51.61; 11 Samuel Mwangi (ken) 27.53.85; 12 Rodgers Chumo Kwemoi (ken) 27.54.23; 13 Mitsunori Asaoka 28.07.26; 14 Bekele Shiferaw (eth) 28.13.58; 15 Bernard Kimani (ken) 28.13.75; 16 Ledama Kisaisa (ken) 28.14.79; 17 Andrew Lorot (ken) 28.18.75; 18 Patrick Mwaka Muendo (ken) 28.20.99; 19 Harru Summers (aus) 28.23.97; 20 Cyrus Kingori (ken) 28.24.57; 21 Silas Laikong (ken) 28.34.53; 22 Hideto Yamanaka 28.35.45; 23 Tsubasa Hayakawa 28.35.53; 24 Elijah Kositany (ken) 28.59.63

10.000m B 1 Yuki Muta 28.17.11; 2 Shota Onizuka 28.17.52; 3 Takuya Fujikawa 28.24.05; 4 Tatsuya Oike 28.24.58; 5 Atsushi Yamato 28.25.27; 6 Chihiro Miyawaki 28.28.11; 7 Yusuke Nishiyama 28.29.23; 8 Kazuma Taira 28.30.23; 9 Kazuto Kawabata 28.32.94; 10 Takanori Ichikawa 28.33.20; 11 Wataru Tochigi 28.34.02; 12 Shuhei Yamamoto 28.34.06; 13 Hiroshi Yamaguchi 28.34.32; 14 Shoma Funatsu 28.35.07; 15 Alex Mwangi (ken) 28.35.63; 16 Toshiyuki Yanagi 28.37.21; 17 Gen Hachisuka 28.40.47; 18 Daisuke Koyama 28.41.12; 19 Kengo Suzuki 28.41.62; 20 Ryu Takaku 28.47.54; 21 Kensuke Horio 28.48.10

10.000m C 1 Keiji Akutsu 28.23.14; 2 Kenta Murozuka 28.26.74; 3 Kazuki Onishi 28.27.53; 4 Hiroyuki Ishikawa 28.29.93; 5 Yuki Matsumura 28.42.52; 6 Shohei Morikawa 28.45.86; 7 Koki Takada 28.46.46; 8 Tatsuhiko Ito 28.46.74; 9 Jun Shinoto 28.47.49; 10 Wataru Ueno 28.47.89; 11 Keisuke Fujii 28.47.92; 12 Shintaro Miwa 28.48.40

10.000m D 1 Yuki Hirota 28.36.03; 2 Atsumi Ashiwa 28.36.76; 3 Yuta Takahashi 28.43.34; 4 Hideyuki Tanaka 28.46.49; 5 Daiki Hirose 28.47.31; 6 Kazuki Muramoto 28.49.64

Wellington (New Zealand), 25.11.2017


Wellington (New Zealand), 25.11.2017

Men

DT u20 (1,75 kg) Nathaniel Sulupo 55.45

Women

1.500m (mixed race) Kara Macdermid 4.29.32

Auckland (New Zealand), 25.11.2017


Auckland (New Zealand), 25.11.2017

Women

100m (1.3) Zoe Hobbs 12.00; 200m (1.6) Portia Bing 24.26; 100mh u20 (-0,5) Amy Robertson 13.60; 100mh u18 (0,76m) 1 Kayla Goodwin 13.80; 2 Alessandra Macdonald 13.90; PV Olivia McTaggart (2000) 4.20

Nathan (Australia), 25.11.2017 -Jai Taurima Shield-


Nathan (Australia), 25.11.2017 -Jai Taurima Shield-

Men

200m (-1,3) 1 Michael Romanin 21.27; 2 Craig Burns 21.54; 400m 1 Daniel Mowen 46.38; 2 Ashley Moloney (2000) 47.56; 2.000m St u16 Patrick Thygesen 6.00.62; LJ 1 Darcy Roper (98) 7.53 (0.9); 2 Shemaiah James 7.48 (6.6)

Women

200m (0.8) 1 Kendra Hubbard 23.97; 2 Jacinta Beecher u20 24.03; 400m 1 Kendra Hubbard 54.52; 2 Caitlin Jones 54.52; 3 Cara Jardine u18 55.20; 4 Ashleigh Jones 55.24, 1.500m u18 1 Lara Crouch (2001) 4.26.86; 2 Jamie Hiscock (2001) 4.30.38; PV Lisa Campbell 4.15; HT 1 Lara Nielsen 64.88; 2 Alexandra Hulley 64.25; HT u18 (3 kg) Rochelle Vidler 59.95; JT u18 (500 g) Tahlia Anderson 48.83

Hamilton (New Zealand), 25.11.2017

Hamilton (New Zealand), 25.11.2017
Men
100m (-2,0) Joseph Millar 10.62; 200m h2 (0.8) 1 Joseph Millar 21.04; 2 Kodi Harman 21.35; 400mh Cameron French 50.62; DT Alexander Parkinson 52.68
Women
200m (-0,8) Abby Goldie 24.66

Adelaide (Australia), 25.11.2017


Adelaide (Australia), 25.11.2017

Men

60m (-0,5) Margaret Gayen 7.53; 200m (1.0) 1 Duncan Cameron 21.40; 2 Liam Moss 21.51; 800m 1 Brett Fisk 1.50.71; 2 Harry May 1.50.76; SP u18 (5 kg) Jesse Iese 17.30

Women

3.000m Tara Palm 9.26.34

Canberra (Australia), 25.11.2017

Canberra (Australia), 25.11.2017
Women
100m (0.5) Melissa Breen 11.54

Sydney (Australia), 25.11.2017


Sydney (Australia), 25.11.2017

Men

100m h1 (1.0) 1 Nicholas Andrews 10.32; 2 Isaac Ntiamoah 10.46; 3 Jordan Shelley (98) 10.75; 200m h1 (2.2) 1 Jordan Shelley (98) 21.49; 2 Keegan Bell (2001) 21.75; 800m James Gurr 1.51.30; 110mh (4.4) 1 Ivor Metcalf 14.09; 2 Jacob McCorry 14.11; 3 Nicholas Andrews 14.15; DT u18 (1,5 kg) Alexander Kolesnikoff 60.74

Women

100m h1 (0.0) 1 Kristie Edwards 11.86; 2 Abbie Taddeo 11.99; 200m h1 (1.3) 1 Jessica Thornton (98) 23.83; 2 Kristie Edwards (2000) 24.15; 3 Lauren Wells 24.17; 4 Gabriella O'Grady 24.57; 100mh u18 (0.76m) (1.4) Emily Britton 14.12; HJ Nicola McDermott 1.88; LJ Lauren Wells 6.18 (0.6)

Santa Marta (Colombia), 21-25.11.2017 -Juegos Bolivarianos-


Santa Marta (Colombia), 21-25.11.2017 -Juegos Bolivarianos-

Men

100m (21) (1.6) 1 Alex Quiñonez (ecu) 10.13; 2 Diego Palomeque (col) 10.31; 3 Johny Rentería (col) 10.44; 4 Mateo Edward (pan) 10.58; 5 Rafael Vásquez (ven) 10.59; 6 Yeiker Mendoza (ven) 10.61

200m (22) (1.3) 1 Alex Quiñonez (ecu) 20.27; 2 Bernardo Valoyes (col) 20.77, 3 Luguelín Santos (dom) 20.95; 4 Rafael Vásquez (ven) 21.19; 5 Fredy Maidana (par) 21.21; 6 Arturo Ramírez (ven) 21.25; 7 Christopher Ortiz (par) 21.50

400m (21) 1 Luguelín Santos (dom) 45.44; 2 Jhon Perlaza (col) 45.80; 3 Alberto Aguilar (ven) 46.68; 4 Kelvis Padrino (ven) 47.00; 5 Yilmar Herrar (col) 47.49; 6 Sergio Aldea (chi) 47.91

800m (23) 1 Rafith Rodríguez (col) 1.46.84; 2 Lucirio Garrido (ven) 1.48.12; 3 Jelssin Robledo (col) 1.49.20; 4 Chamar Chambers (pan) 1.49.35; 5 Jonathan Bolados (chi) 1.50.24; 6 Cristofer Jarpa (chi) 1.50.25; 7 William García (per) 1.50.25

1.500m (21) 1 Carlos Martín Díaz (chi) 3.45.58; 2 Freddy Ernesto (col) 3.46.24; 3 Lucirio Garrido (ven) 3.47.92; 4 Carlos Hernández (col) 3.49.99

5.000m (24) 1 Carlos Martín Díaz (chi) 14.02.92; 2 Marvin Blanco (ven) 14.05.90; 3 José Luis Rojas (per) 14.07.48; 4 Daniel Tordoya (bol) 14.09.04; 5 Carlos Sanmartín (col) 14.13.08; 6 Vidal Basco (bol) 14.14.06

10.000m (22) 1 Luis Ostos (per) 28.56.95; 2 José Mauricio González (col) 29.36.29

110mh (21) (0.8) 1 Javier McFarlane (per) 13.72; 2 Yeison Rivas (col) 13.89; Juan Carlos Moreno (col) 13.89; 4 Jorge McFarlane (per) 14.23

400mh (23) 1 Yeison Rivas (col) 50.47; 2 Emerson Chala (ecu) 50.53; 3 Wilson Bello (ven) 50.74; 4 Andrés Toro ((ven) 51.84

3.000m St (24) 1 José Gregorio Peña 8.39.99; 2 Gerard Giraldo (col) 8.40.12; 3 Andrés Camargo (col) 8.40.80; 4 Mario Bazán (per) 8.42.52

HJ (23) 1 Eure Yañez (ven) 2.24; 2 Arturo Chávez (per) 2.18; 3 Alexander Bowen (pan) 2.15; 4 Jan Westreicher (per) 2.15

PV (22) 1 Walter Viafara (col) 5.25; 2 José Rodolfo Pacho (ecu) 5.20

LJ (24) 1 Santiago Cova (ven) 7.81 (1.5); 2 Jorge McFarlane (per) 7.65 (2.0); 3 Eddy Florian (dmn) 7.50 (1.4); 4 Eduardo Landeta (ecu) 7.43 (1.9); 5 Yeimer Palacios (col) 7.42 (0.9)

TJ (22) 1 Jhon Murillo (col) 16.16 (1.1); 2 Divie Murillo ((col) 15.87 (1.1); 3 Santiago Cova (ven) 15.85 (1.2)

SP (24) 1 Edgar César Moreno (col) 18.66; 2 Jhon Zea (col) 17.92; 3 Aldo Gonzales (bol) 17.78; 4 Matías López (chi) 17.62

DT (22) 1 Juan José Caicedo (ecu) 57.99; 2 José Miguel Ballivián (chi) 55.53; 3 Claudio Romero (chi) 53.42

HT (23) 1 Hevertt Alvarez (chi) 62.08; 2 Elías Díaz (col) 61.49; 3 Daniel Aguirre (col) 61.42

JT (21) 1 Arley Ibarguen (col) 78.87; 2 Jaime Márquez (col) 76.75; 3 Billy López (ven) 70.77; 4 José Orlando Escobar (ecu) 70.35; 5 Víctor Fatecha (par) 69.82

20 Kms Walk (22) 1 Manuel Esteban (col) 1h26.32; 2 José Mauricio Arteaga 1h27.03; 3 Eider Arévalo (col) 1h27.47

50 Kms Walk (22) Cristian Chocho (ecu) 4h14.20

Decathlon (22-23) José Gregorio Lemos (col) 7.762p (pending details)

4x100m (23) 1 Venezuela (A. Nieves; A. Ramírez; R. Vasquez; Y. Mendoza) 39.40; 2 Colombia (B. Valoyes; D. Díaz; D. Palomeque; J. Rentería) 39.58

4x400m (24) 1 Colombia (B. Valoyes; D. Palomeque; J. Robledo; J. Perlaza) 3.06.14; 2 Venezuela (A. Aguilar; K. Padrino; L. Rodríguez; O. Longart) 3.06.32 

Women

100m (21) (1.3) 1 Angela Tenorio (ecu) 11.26; 2 Narcisa Landazuri (ecu) 11.30; 3 Andrea Purica (ven) 11.53; 4 Mariely Sánchez (dom) 11.55; 5 Eliecit Palacios (col) 11.70; 6 Darlenis Obregón (col) 11.84; 7 Nedián Vargas (ven) 11.90

200m (22) (0.5) 1 Nercely Soto (ven) 22.89; 2 Angela Tenorio (ecu) 23.63; 3 Narcisa Landazuri (ecu) 23.65; 4 Mariely Sánchez (dom) 23.67; 5 Nedian Vargas (ven) 24.42; 6 Darlenis Obregón (col) 24.57

400m (21) 1 Nercely Soto (ven) 52.43; 2 Yenifer Padilla (col) 53.43; 3 María Fernanda MacKenna (chi) 54.05; 4 Maite Torres (per) 54.25; 5 María Simancas (ven) 54.38; 6 Eliana Chávez (col) 54.49; 7 María José Echeverría (chi) 54.82; 8 Nicole Minota (ecu) 55.69 (55.00 4h1); in heats: Cecilia Gómez (bol) 55.55 6h1

800m (23) 1 Rosangelica Escobar (col) 2.03.41; 2 Andrea Calderón (ecu) 2.04.00; 3 Johana Arrieta (col) 2.04.61; 4 Andrea Ferria (pan) 2.07.43; 5 Ydanis Navas (ven) 2.07.62

1.500m (21) 1 Muriel Coneo (col) 4.15.64; 2 Rosibel García (col) 4.18.35; 3 Zulema Arena (per) 4.19.03; 4 Andrea Ferris (pan) 4.19.59; 5 Katherina Tisalema (ecu) 4.26.27; 6 Soledad Torre (per) 4.28.61

5.000m (23) 1 Muriel Coneo (col) 16.08.29; 2 Carmen Toaquiza (ecu) 16.13.49; 3 Saida Meneses (per) 16.13.80; 4 Soledad Torre (per) 16.31.89; 5 Jessica Paguay (ecu) 16.33.55; 6 Carolina Tabares (col) 16.36.41

10.000m (21) 1 Ines Melchor (per) 33.57.13; 2 Luz Rojas (per) 33.59.58; 3 Carmen Martínez (par) 34.07.14

100mh (21)  (1.8) 1 Genesis Romero (ven) 13.19; 2 Eliecit Palacios 13.42; 3 Maribel Caicedo (ecu) 13.46; 4 Diana Bazalar (per) 13.53

400mh (23) 1 Julieth Caballero (col) 58.04; 2 Gianna Woodruff (pan) 58.06; 3 Melissa González (col) 58.14; 4 Virginia Villalba (ecu) 59.09; 5 Genesis Romero (ven) 1.00.14

3.000m St (24) 1 Zulema Arena (per) 9.52.32; 2 Rolanda Bell (pan) 10.08.56; 3 Andrea Ferris (pan) 10.09.05; 4 Katherine Tisalema (ecu) 10.20.73

HJ (24) 1 Joice Micolta (ecu) 1.81; María Murillo (col) 1.81; Tailor Vergara (ven) 1.81

PV (21) Robeilys Peinado (ven) 4.20

LJ (23) 1 Nathalee Arada (pan) 6.46 (1.5); 2 Macarena Reyes (chi) 6.34 (1.7); 3 Paola Mautino (per) 6.25 (1.5); 4 Yosiri Urrutia (col) 6.03 (1.6)

TJ (21) 1 Ana Jose Tima (dom) 13.50 (1.3); 2 Mirian Reyes (per) 13.20 (1.4); 3 Valeria Quispe (bol) 13.17 (1.2); 4 Yosiri Urrutia (col) 13.11 (0.9); 5 Silvana Segura (per) 13.00 (1.0)

SP (21) 1 Natalia Duco (chi) 17.99; 2 Sandra Ramos (col) 17.87; 3 Ahymar Espinoza (ven) 16.57

DT (22) 1 Karen Gallardo (chi) 55.73; 2 Aixa Middleton (pan) 54.74; 3 Johana Martínez (col) 53.67

HT (24) 1 Rosa Rodríguez (ven) 66.31; 2 Eli Johana Moreno (col) 62.17; 3 Maryuri Orozco (col) 61.92; 4 Valeria Chiliquinga (ecu) 61.44; 5 Mariana García (chi) 59.79

JT (24) 1 Flor Ruiz (col) 62.48; 2 Estefany Chacón (ven) 54.88; 3 María Murillo (col) 54.66; 4 Laura Paredes (par) 52.68; 5 Rosmary Luján (ven) 52.30

20 Kms Walk (22) 1 Sandra Arenas 1h32.39; 2 Gabriela García (per) 1h33.07; 3 Angela Castro (bol) 1h34.05; 4 Paola Pérez (ecu) 1h35.30

4x100m (23) Venezuela (A. Purica; G. Romero; N. Vargas; N. Soto) 44.15

4x400m (24) Chile (C. Mansilla; M. McKenna; M. Echevarria; P. Goñi) 3.37.93

Heptathlon (23-24) 1 Luisarys Toledo (ven) 5.785p; 2 Martha Araujo (col) 5.703p (pending details)

Friday, November 24, 2017

Perth (Australia), 24.11.2017


Perth (Australia), 24.11.2017

Men

400mh u18 (0,84m) Thomas Throssell 52.32; DT u16 (1 kg) Etienne Russeau 54.40

Women

100m h1 (1.5) Isabella Reeves 12.00; 200m h1 (2.0) 1 Alex Fraser 24.78; 2 Jenna Bain 24.88; 400mh 1 Lyndsay Pekin 59.67; 2 Alanah Yukich (98) 1.00.23; PV Lauren Hyde-Cooling (2000) 4.05

Sydney (Australia), 23.11.2017


Sydney (Australia), 23.11.2017
Men
800m 1 Matt Scott 1.49.22; 2 Lachlan Raper (99) 1.49.98; 3 Alex Pettigrew 1.50.91; 4 Anthony Vlatko (2001) 1.51.37; 1.500m 1 Jordan Gusman 3.40.38; 2 Matthew Dempsey 3.42.34; 3 Eddie Vining 3.45.20; 4 Mason Cohen 3.46.51; 5 Jackson Sharp (2000) 3.46.88; 6 Jack Stapleton 3.46.89; 7 Adrian Plummer 3.47.65; 8 Simon Rogers (nzl) 3.48.13; 9 Philo saunders 3.49.73; ...12 Elliot Metcalf (2000) 3.52.95
Women
800m Carley Thomas (2000) 2.06.02; 1.500m 1 Abigail Regan 4.21.92; 2 Keely Small (2001) 4.22.38; 3 Holly Campbell 4.23.17; 4 Sarah McDermott (2000) 4.23.32; 5 Imogen Stewart (2003) 4.23.58; 6 Abbey Rockliff (2001) 4.23.97; 7 Beth Croft 4.24.18; 8 Lily Harding-Delooze (98) 4.27.22; 9 Amy Harding-Delooze (98) 4.31.36; 10 Jaylah Hancock-Cameron (2002) 4.33.17

Thursday, November 23, 2017

Melbourne (Australia), 23.11.2017 -Victorian 5.000m Championships-


Melbourne (Australia), 23.11.2017 -Victorian 5.000m Championships-

Men

5.000m 1 Andrew Buchanan 14.07.63; 2 Max Stevens 14.11.90; 3 Bryce Anderson 14.14.13; 4 Haftu Strintzos (99) 14.15.61; 5 Matthew Clarke 14.20.38; 6 Jaryd Clifford (99) 14.22.45

Women

5.000m 1 Melissa Duncan 16.19.58; 2 Sinead Diver 16.22.82; 3 Virginia Moloney 16.25.83; 4 Leanne Pompeani 16.28.43; 5 Charlotte Wilson 16.37.56; 6 Natalie Rule 16.48.94; 7 Ni'ia Jones 16.49.02; 8 Henrietta Lawrence 16.49.57

Auckland (New Zealand), 22.11.2017

Auckland (New Zealand), 22.11.2017
Men
1.500m 1 Sam Tanner (2000) 3.50.05; 2 Isaiah Priddey (2000) 3.50.62; 3 Theo Quax (99) 3.51.16

Tuesday, November 21, 2017

Perth (Australia), 19.11.2017


Perth (Australia), 19.11.2017

Men

PV Declan Carruthers 5.20

Women

PV Lauren Hyde-Cooling (2000) 3.95

Monday, November 20, 2017

Green Point (South Africa), 17-18.1.2017


Green Point (South Africa), 17-18.1.2017

Men

400m 1 Jaden Flagg 47.25, 2 Berend Koekemoer 48.06; 400m u18 Elrich Titus (2001) 48.76; 1.500m 1 Rantso Mokopane 3.45.84; 2 Nkosinathi Sibiya 3.45.93; 5.000m Ashley Smith 13.55.19

Women

100m (1.3) Justine Palframan 11.80; 200m (0.4) Justine Palframan 23.77; 1.500m Thineke Cloete 4.28.16

Vijayawada (India), 16-20.11.2017 -33rd National Junior Championships-


Vijayawada (India), 16-20.11.2017 -33rd National Junior Championships-

Men u20

100m (18) (0.0) Akash Kumar 10.67; 200m (20) (1.1) Akash Kumar 21.28; 400m (18) 1 Amoj jacob 46.59; 2 Harsh Kumar 46.99; 3 Gaurav 47.62; 4 Pankaj Malik 47.63; 5 Rahul Kadam 48.36; 6 Sarthak Bhambari 48.57; 110mh (0,99m) (17) (1.0) 1 Sachin Babu 14.08; 2 Kunal Chaudhary 14.09; 3 G. Gopichand 14.25; HJ (18) Geo Jos 2.12; LJ (19) 1 Sreeshankar M. 7.72 (0.4); 2 Muhammad Salih K. K. 7.56 (0.0); 3 T. Chinnadewan 7.37 (0.6); SP (6 kg) (16) 1 Ashish Bholothia 18.50; 2 Akshay 18.49; 3 Mankirat Singh 17.85; DT (1,75 kg) (18) 1 Salil Chaudhary 54.70; 2 Praveen Kumar Nehra 53.68; HT (6 kg) (19) Miraj Ali 63.67

Men u18

200m (20) (1.1) Akshay Nain 21.59; 400m (18) 1 Nihal Joel W. 48.16; 2 D. Srikanth 48.64; 3 Jashanpreet Singh 49.12; 110mh (0,91m) (17) (1.1) 1 Pungan Soren 14.00; 2 Abishek Ubhe 14.07; 3 Satyam Mishra 14.20; 2.000m St (20) 1 Rajkumar 5.51.90, 2 Vikash 5.55.74; 3 Vikas Poonia 5.57.45; LJ (17) Lokesh S. 7.43 (0.0); SP (5 kg) (17) 1 Vikas Dabas 20.99; 2 Satyawan 18.98; 3 Harjot Singh 18.33; DT (1,5 kg) (16) Aniket Kala 54.15; 2 Basukesh Poonia 53.45; 3 Rahul Singh 52.48; HT (5 kg) 1 Damneet Singh 74.89; 2 Nitesh Poonia 70.10; 3 Alimuddin 67.45; 4 Gurkirat Singh 67.03; 5 Vikranta 62.97; 6 Nitin Malik 62.96; 7 Anish Khan 61.77; 8 Ashish Choudhary 60.44

Men u16

200m (20) (0.8) Nisar Ahemad 21.73; 400m (18) 1 Anu Kumar 48.39; 2 Sayooj T K 49.39; 3 G. Dhunush Kumar 49.44; SP (4 kg) (19) Adish Ghildiyal 18.05; JT (700g) (17) Vikas Yadav 74.73

Women u20

200m (20) (0.0) Jisna Mathew 24.24; 400m (18) 1 Jisna Mathew 53.52; 2 R. Vithya 55.71; 3 Pooja 55.73; 800m (20) Abitha Mary Manuel 2.08.90; 3.000m (20) Pooja K. M. 9.46.48; 100mh (17) (0.0) Sapna Kumari 14.09; LJ (19) 1 Priyanka Kerketta 6.18 (0.0); 2 Renu 6.02 (0.0); TJ (18) Renu 13.45 (1.0)

Women u18

200m (20) (0.2) Ancy Sojan 24.75; 100mh (0,76m) (17) (2.1) Aparna Roy 14.09; HJ (16) Rubina Yadav 1.81; LJ (18) 1 Ancy Sojan 5.97 (0.2); 2 Deepanshi Singh 5.86 (0.0); 3 Manisha Merel 5.85 (1.3); HT (3 kg) (18) Poonam Jakhar 58.23

Doncaster (Australia), 18.11.2017


Doncaster (Australia), 18.11.2017

Men

HJ Joel Baden 2.15; HT James Joicey 65.36

Women

HJ 1 Eleanor Patterson 1.90; 2 Rachel Limburg 1.80; TJ Tierra Exum 12.89 (nwi)

Yarra Ranges (Australia), 18.11.2017


Yarra Ranges (Australia), 18.11.2017

Men

LJ Henry Smith 7.56 (0.2)

Women

100m h1 (nwi) Maddison Coates 11.76; LJ Elizabeth Hedding 5.96 (2.2); 3 Kms Walk Simone McInnes 13.33.3

Brasília (Brazil), 17-21.11.2017 -Jogos Brasileros da Juventude u18-


Brasília (Brazil), 17-21.11.2017 -Jogos Brasileros da Juventude u18-

Men

100m (18) (-0,3) Nicholas Marques de Oliveira 10.78; 400m (18) 1 Marcos Vinicius Silva Moraes 46.87; 2 Alison Brendom Alves 47.57; 3 Murilo Machado Barbosa 48.66; 110mh (0.91m) (18) (0.8) Vinicius Fernando da Luz Catai 14.09; DT (1,5 kg) (18) 1 Vitor Gabriel Motin 59.46; 2 Luis Fabio Rodrigues 58.47; 3 Luiz Mauricio Diaz da Silva 56.25; HT (5 kg) (19) Luiz Mauricio Dias da Silva 66.68

Women

LJ (18) Andriele Raiana Zander 5.87 (2.4); SP (3 kg) (19) Rafaela Christine Maciel de Souza 15.06; JT (500 g) (19) 1 Raphaela Diesse Castro Pereira 52.76; 2 Bruna Vieira de Jesus 49.16

Nathan (Australia), 18.11.2017 –Benita Willis Shield-


Nathan (Australia), 18.11.2017 –Benita Willis Shield-

Men

200m h1 (-0,1) Connor Diffey 21.42

Women

100m h1 (-0,5) Jessica Peris 11.82; 200m h1 (-0,3) Jessica Peris 23.95; 5.000m u20 1 Katrina Robinson (nzl) (2000) 16.06.01; 2 Montanna McAvoy (2000) 16.20.73; HJ 1 Nicola McDermott 1.83; Hannah Joye 1.80; DT Kirsty Williams 50.87

Sunday, November 19, 2017

Shizuoka (Japan), 19.11.2017


Shizuoka (Japan), 19.11.2017

Women

3.000m 1 Kaori Morita 9.23.93; 2 Shiori Morita 9.24.06; 3 Nana Watanabe 9.24.17; 4 Yuka Hori 9.25.52; 5 Sakiko Naito 9.25.53

5.000m 1 Maho Shimizu 16.10.57; 2 Hitomi Mizuguchi 16.15.27

Hamilton (New Zealand), 19.11.2017 -Sam Johnson Throws Meeting-


Hamilton (New Zealand), 19.11.2017 -Sam Johnson Throws Meeting-

Men

300m Cameron French 34.42; HT u20 (6 kg) Anthony Nobilo 63.29

Women

SP u18 (3 kg) Madison-Lee Wesche 16.86; HT Nicole Bradley 57.53; JT Stephanie Wrathall 54.18 PB

Geelong (Australia), 18.11.2017


Geelong (Australia), 18.11.2017

Men

HT u16 (4 kg) Mitchell De Man 65.52

Auckland (New Zealand), 18.11.2017


Auckland (New Zealand), 18.11.2017

Men

300mh (0,84m) Olly Parkinson (31.12.2000) 37.84; DT u18 (1,5 kg) Connor Bell 61.94

Women

DT TeRina Keenan 51.92

Saturday, November 18, 2017

Dunedin (New Zealand), 18.11.2017


Dunedin (New Zealand), 18.11.2017

Women

JT Victoria Peeters 52.00

Masterton (New Zealand), 18.11.2017


Masterton (New Zealand), 18.11.2017

Men

SP u18 (5 kg) Nick Palmer 20.08 (X 18.80 19.65 20.04 X 20.08)

Adelaide (Australia), 18.11.2017


Adelaide (Australia), 18.11.2017

Men

400m 1 Sam Russell 48.37; 2 Duncan Cameron 48.38; 1.500m Dylan Stenson 3.47.07

Women

100m (0.3) Margaret Gayen 11.89; LJ Margaret Gayen 6.02 (1.1)

Canberra (Australia), 18.11.2017

Canberra (Australia), 18.11.2017
Men
400m Leigh Bennett 48.28; 3.000m Joshua Torley (99) 8.27.37
Women
400m Angelina Blackburn 55.24

Blacktown (Australia), 18.11.2017


Blacktown (Australia), 18.11.2017

Men

60m h1 (0.1) Hayden Kovacic 6.90; 100m h1 (0.0) Isaac Ntiamoah 10.53; 200m h1 (1.2) 1 Anas Abu-Ganaba 21.31; 2 Jordan Sarmento 21.60; 400m h1 Bryce Collins 48.21; HT Costa Kousparis 62.29

Women

100m h1 (1.4) Emma Klasen 12.00; 200m h1 (1.5) 1 Emma Klasen (2002) 23.91; 2 Katie Devitt 24.67; 400m h1 1 Carley Thomas (2000); 2 Bethany Halmy 55.62; 200mh (nwi) Abigail Stevanovic (2002) 27.98; 400mh Sara Klein 59.30; HT Alexandra Hulley 62.56

Novopolotsk (Belarus), 16-17.11.2017


Novopolotsk (Belarus), 16-17.11.2017

Men

HT Yuriy Shayunov 74.08; HT u20 (6 kg) Aliaksandr Shymanovich 77.40; HT u18 (5 kg) Denis Shabasov 79.50

Women

HT Alina Shayunova-Kastrova 64.89; HT u18 (3 kg) Katsyarina Voloskevich 64.95

Bendigo (Australia), 18.11.2017


Bendigo (Australia), 18.11.2017

Women

1.500m Teleah Hayes 4.29.91

Friday, November 17, 2017

Perth (Australia), 17.11.2017


Perth (Australia), 17.11.2017

Men

400m 1 Adam Kopp (99) 47.83; 2 Luke Major 48.32

Women

100m (-0,4) Brianna Beahan 11.72; 400m Lyndsay Pekin 55.34; 1.500m 1 Emma Ferguson 4.29.37; 2 Jasmine Pugh 4.30.80; 100mh (-0,4) Brianna Beahan 13.50; 100mh u18 (0,76m) (0.4) 1 Sophie White 13.49; 2 Isabella Reeves 13.75

Thursday, November 16, 2017

Auckland (New Zealand), 15.11.2017


Auckland (New Zealand), 15.11.2017

Men

3.000m 1 Isaiah Priddey (2000) 8.21.85; 2 Theo Quax (99) 8.22.09; 3 Sam Tanner (2000) 8.22.42; 4 Jacob Holmes (99) 8.26.64; 5 Mitchell Small (99) 8.29.10

Monday, November 13, 2017

Pretoria (South Africa), 11.11.2017


Pretoria (South Africa), 11.11.2017

Men

100m h2 (1.1) 1 Anaso Jobodwana 10.16; 2 Le Roux Van Tonder 10.47; h1 (3.4) 1 Retshidisitswe Mlenga (2000) 10.40; 2 Ntene Frans 10.47; 200m h1 (3.3) 1 Anaso Jobodwana 20.10; 2 Kyle Appel (98) 20.73; 3 Retshidisitswe Mlenga (2000) 20.87; 4 Cheswill Johnson 21.42; 400m h1 Themba Madima 47.60; h2 Oscar Mavundla 47.31; 800m Jabulane Ncamane 1.49.71; 400mh 1 Hardus Maritz 50.91; 2 Armand Van Zyl 52.19; LJ 1 Dylan Cotter 7.69 (1.7); 2 Cheswill Johnson 7.68 (1.6); 3 Sifiso Miya (2001) 7.63 (1.9); DT Patrick Duvenhage 53.85; HT Renaldo Fechou 65.26

Women

100m h1 (0.2) Lente Pieterse 11.51; 200m (3.3) Lente Pieterse 24.26; 400m Rorisang Rammonya 53.90; JT Jo-Ane Van Dyk 54.82

Sunday, November 12, 2017

Adelaide (Australia), 11.11.2017


Adelaide (Australia), 11.11.2017

Men

800m 1 Dylan Stenson 1.48.25; 2 Bryce Watkins 1.50.08

Kanagawa (Japan), 11-12.11.2017 -Nittai Time Trials-


Kanagawa (Japan), 11-12.11.2017 -Nittai Time Trials-

Men

5.000m (12) h40 1 Evans Yego (ken) 13.48.04; 2 Luka Musembi (ken) 13.48.27

10.000m (11) h9 1 Jonathan Ndiku (ken) 27.22.73; 2 William Malel (ken) 27.22.79; 3 John Maina (ken) 27.39.41; 4 Daniel Kipkemoi (ken) 27.45.46; 5 Daniel Muiva Kitonyi (ken) 27.51.08; 6 Richard Kimunyan (ken) 27.52.10; 7 Samuel Mwangi (ken) 28.12.95; 8 Andrew Ronoh ? (ken) 28.13.13; 9 Patrick Mathenge (ken) 28.40.70; 10

Women

3.000m (11) h6 1 Shuri Ogasawara (2000) 9.15.40; 2 Yuki Iwakawa 9.27.16

5.000m (11) h3 1 Helen Ekarare (ken) (99) 15.14.79; 2 Kasumi Nishihara 15.45.82; 3 Sakiho Tsutsui 15.52.21; 4 Mai Ishibashi 15.57.00; 5 Misaki Ogata 16.02.93; 6 Shiho Takechi 16.05.16

Mar del Plata (Argentina), 11.11.2017 -Torneo Internacional Semana del Mar-


Mar del Plata (Argentina), 11.11.2017 -Torneo Internacional Semana del Mar-

Women

3.000m Florencia Borelli 9.32.29; DT Ailen Armada 50.31

Auckland (New Zealand), 11.11.2017


Auckland (New Zealand), 11.11.2017

Men

100m (0.3) Joseph Millar 10.60; 200m (-0,8) Joseph Millar 21.40; HT u20 (6 kg) Anthony Nobilo 63.52; HT u18 (5 kg) Anthony Barmes 60.46

Women

100mh (-0,8) Rochelle Coster 13.88; PV 1 Olivia McTaggart (2000) 4.10; 2 Imogen Ayris (2000) 3.80

Saturday, November 11, 2017

Eaubonne (France), 11.11.2017 (indoor)


Eaubonne (France), 11.11.2017 (indoor)

Men

PV Ethan Cormont (2000) 5.15

Women

60m h1 Cynthia Leduc 7.53; 200m h1 Micaela Moroni (ita) 24.49; HJ Marine Vallet 1.78

Dunedin (New Zealand), 11.11.2017


Dunedin (New Zealand), 11.11.2017

Women

JT Victoria Peeters 54.47

Canberra (Australia), 11.11.2017

Canberra (Australia), 11.11.2017
Women
LJ Lauren Wells 6.30 (0.1)

Nathan (Australia), 11.11.2017 -Cathy Freeman Shield-


Nathan (Australia), 11.11.2017 -Cathy Freeman Shield-

Men

200m (-1,6) Alexander Hartmann 21.30

Women

100m u18 (-1,0) Ella Connolly 12.08; 200m u20 (0.0) Olivia Eaton 24.67; 200m u18 (0.0) Ella Connolly 24.45; 400m u18 Cara Jardine 55.30; PV Lisa Campbell 4.10; HT Lara Nielsen 64.11; HT u18 (3 kg) Rochelle Vidler 59.02

Sydney (Australia), 11.11.2017


Sydney (Australia), 11.11.2017

Men

100m h1 (1.4) Nicholas Andrews 10.44; 200m h1 (0.6) 1 Evan Clothier 21.54; 2 Keegan Bell (2001) 21.71; 3.000m A 1 Jordan Gusman 7.52.82; 2 Bryce Anderson 8.03.41; 3 Adrian Plummer 8.04.51; 4 Edward Vining 8.06.14; 5 Charles Hunter 8.07.65; 6 Zachary Facioni (99) 8.09.23; 7 Matthew Dempsey 8.10.02; 8 Christopher Dale 8.12.47; 9 Jackson Sharp (2000) 8.14.39; 10 Matthew Hudson 8.16.47; 11 Brad Milosevic 8.16.79; ... 16 Kieren Tall (98) 8.27.16; 3.000m B 1 Luke Young (2001) 8.18.51; ...7 Stefan Music (98) 8.27.63; ...9 Tim Vincent (98) 8.29.58; ...11 Harrison McGill (98) 8.31.53; 12 Oli Raimond (2001) 8.33.67; PV Angus Armstrong 5.10

Women

200m h1 (3.4) 1 Gabriella O'Grady 24.37; 2 Tavleen Singh 24.45; 3 Katie Devitt (2000) 24.46; 3.000m A 1 Milly Clark 9.08.33; 2 Jenny Blundell 9.08.90; 3 Abigail Regan 9.12.70; 4 Paige Campbell 9.12.73; 5 Ruby White (2001) 9.15.19; 6 Lara Crouch (2001) 9.17.33; 7 Imogen Stewart (2005) 9.19.42; 8 Abbey Rockliff (2001) 9.24.23; 9 Sarah McDermott (2000) 9.27.02; 10 Lauren McKillop 9.27.04; 11 Elese Gallen 9.28.26; 12 Bridey Delaney 9.29.34; 13 Leanne Pompeani 9.30.78; 14 Lara Hamilton (98) 9.32.22; 15 Amy Harding-Delooze (98) 9.33.11; 16 Beth Croft 9.35.46; 3.000m B 1 Emily Schneider (2001) 9.48.73; 2 Lauren Carey (2003) 9.49.00; 3 Tiahna Woodger (2002) 9.50.77; 100mh (0.1) 1 Abbie Taddeo 13.74; 2 Hannah Jones 13.82; 100mh u18 (0,76m) (0.1) Emily Britton 14.00; HT Alexandra Hulley 63.82

Friday, November 10, 2017

Perth (Australia), 10.11.2017


Perth (Australia), 10.11.2017

Men

200m h1 (1.4) Aaron Bresland 21.02; 800m Luke Shaw (2000) 1.51.15; 200mh (1.6) Lubin Benedict (2001) 24.72

Women

60m h1 (0.7) Taylah Cruttenden (2003) 7.63; 200m h1 (0.3) 1 Sophie White (2002) 23.91; 2 Alanah Yukich (98) 24.89; 800m Emma Ferguson 2.09.48; 3.000m Melany Smart (2001) 9.12.71; 400mh 1 Lyndsay Pekin 59.80; 2 Katherine Sparrow 1.00.54

Melbourne (Australia), 9.11.2017 -Victorian Milers Club-


Melbourne (Australia), 9.11.2017 -Victorian Milers Club-

Men

800m A 1 Matthew Scott 1.50.07; 2 Lachlan Mann 1.51.22; 3 Darcy Powne 1.52.22; 3.000m A 1 Ben Buckingham 8.03.00; 2 Zak Patterson 8.04.25; 3 James Hansen 8.05.30; 4 Tom Fawthorpe 8.06.40; 5 Matthew Clarke 8.08.43, 6 Sean Guiney 8.12.74; 7 William Potter 8.14.01; 8 Cody Shanahan 8.14.70; 9 Jaryd Clifford (99) 8.15.97; 3.000m B ...2 Matthew Hussey (2001) 8.30.63

Women

800m A 1 Annaliese Rubie 2.04.54; 2 Abbey De La Motte 2.05.23; 3 Jemima Russell (99) 2.06.28; 4 Zoe Brito-Babapulle (2000) 2.09.02; 3.000m A 1 Teleah Hayes 9.28.04; 2 Charlotte Wilson 9.36.30; 3 Stella Radford 9.36.59; 4 Natalie Rule 9.36.68; 5 Henrietta Lawrence 9.36.89; 6 Virginia Moloney 9.36.95; 7 Gemma Maini 9.37.13

Thursday, November 09, 2017

Adelaide (Australia), 8.11.2017


Adelaide (Australia), 8.11.2017

Men

800m 1 Dylan Stenson 1.49.21; 2 Sam Russell 1.49.95; 3 Harry May 1.50.09; 4 Brett Fisk 1.50.10; PV Kurtis Marschall 5.50; SP u18 (5 kg) Jesse Iese 17.78; DT Lachlan Page 52.48; DT u18 (1,5 kg) Jesse Iese 52.81

Women

800m 1 Rose Pittman (2001) 2.07.05; 2 Sarah Eckel (99) 2.07.45; 5.000m 1 Jessica Trengrove 16.06.37; 2 Tara Palm 16.25.18; 3 Caitlin Adams 16.31.97; LJ Margaret Gayen 6.06 (1.4)

Wednesday, November 08, 2017

Gold Coast (Australia), 3.11.2017


Gold Coast (Australia), 3.11.2017

Men

3.000m Adam Fogg (99) 8.38.22

Women

3.000m Courtney Gilfiyan 9.42.24

Tuesday, November 07, 2017

Lages (Brazil), 3-5.11.2017 -57th Jogos Santa Caterina-


Lages (Brazil), 3-5.11.2017 -57th Jogos Santa Caterina-

Men

400m (3) Fabio de Oliveira 47.88; 400mh (5) Keynan Xavier Hack 52.14; DT (4) Felipe Lorenzon 53.52

Women

HT (5) Mariana Grasielly Marcelino 60.42

Monday, November 06, 2017

Maringa (Brazil), 3-4.11.2017


Maringa (Brazil), 3-4.11.2017

Men

LJ (4) Aleksandro do Nascimento Melo 8.18 (1.5)

Women

LJ (4) Keila da Silva Costa 6.37 (3.7)

Green Point -Cape Town- (South Africa), 4.11.2017


Green Point -Cape Town- (South Africa), 4.11.2017

Men

100m h2 (0.6) Roscoe Engel 10.52; h3 (0.6) Kyle Appel (98) 10.71; 400m h2 1 Kyle Appel (98) 46.65; 2 Jaden Flagg 47.26; 3 Keegan Van der Merwe 48.15; h1 ...2 Elrich Titus (2001) 49.38; HJ 1 Breyton Poole (2000) 2.25; 2 Keagan Fourie 2.20; JT Anro Van Eeden (99) 72.78

Women

3.000m Thineke Cloete 9.47.23

Rades (Tunis), 2-4.11.2017 -Arab Youth Championships-


Rades (Tunis), 2-4.11.2017 -Arab Youth Championships-

Men

100m (2) (nwi) Mohamed Mahdi Zekraoui (alg) 10.60; 200 (4) (nwi) 1 Mohamed Mahdi Zekraoui (alg) 21.39; 2 Ahmed Mohanna Al-Marwani (kuw) 21.77; 400m (3) Abdullah Ayed Al-Subaie (ksa) 49.25; 110mh (0,91m) (2) Mohamed Badr Al-Enezi (kuw) 14.28; 2.000m St (2) 1 Hamza Sakhmani (mar) 5.56.62; 2 Hamandan Bin Ahmed (alg) 5.57.77; 3 Ahmed Saifeddin Al-Qadri (tun) 6.05.73; 4 Nour Aldin Mohamed Al-Humaysha (yem) 6.09.62; 5 Aziz Jaddi (tun) 6.09.81; JT (700g) (2) Abdulmajid Sultan Al-Subaie (ksa) 68.55

Sunday, November 05, 2017

Rosario -Santa Fe- (Argentina) 4-5.11.2017 -Campeonato Nacional u23-


Rosario -Santa Fe- (Argentina) 4-5.11.2017 -Campeonato Nacional u23-

Men

200m (5) h2 (1.0) 1 Otilio Rosa (98) 21.22; 2 Elián Larregina (2000) 21.76; 400m (4) Elián Larregina (2000) 48.36 1h1; 400mh (5) Damián Moretta (2000) 52.96; HT (5) Joaquín Gómez 71.78

Women

200m (5) (1.5) Noelia Martínez 24.34 (24.34 (0.2) 1h1); DT (5) Ailén Armada (98) 53.31

Melbourne (Australia), 3-5.11.2017 -Victorian All Schools Championships-


Melbourne (Australia), 3-5.11.2017 -Victorian All Schools Championships-

Men u20

LJ (4) Zachary Nunis 7.49 (1.2)

Men u18

2.000m St (4) James Lightfoot 5.58.74

Men u17

400m (4) Dilina De Silva 49.19; 3.000m (5) William Collins 8.39.84; SP (5 kg) (4) Declan Carman 17.40

Men u16

SP (4 kg) (4) Oliver Courtnay 17.47; DT (1 kg) (3) Oliver Courtnay 60.63; HT (4 kg) (5) Benjamin Voogd 61.69

Women u20

3.000m St (4) Maxine Paholek 10.29.49

Women u18

200m (5) (0.2) Jessie Andrew 24.61; HT (3 kg) (5) Stephanie Ratcliffe 57.24; 5 Kms Walk (3) Rebecca Henderson 23.55.22

Women u17

1.500m (3) 1 Abbey Caldwell 4.32.21; 2 Olivia Hobbs 4.33.50; 3.000m (5) Abbey Caldwell 9.49.02

Sydney (Australia), 4-5.11.2017


Sydney (Australia), 4-5.11.2017

Men

DT u18 (1,5 kg) (4) Alexander Kolesnikoff 53.98; JT u18 (700g) (5) Matt McVey 66.60

Women

SP u18 (3 kg) (5) Venita Mailei 15.40

San Luis (Perú), 4.11.2017


San Luis (Perú), 4.11.2017

Men

110mh (nwi) Javier McFarlane 14.13; HT Joseph Melgar Tovar 61.49

Women

LJ Paola Mautino 6.02 (nwi)

Christchurch (New Zealand), 4.11.2017


Christchurch (New Zealand), 4.11.2017

Women

HT Lauren Bruce 60.53

Auckland (New Zealand), 4.11.2017


Auckland (New Zealand), 4.11.2017

Men

DT Alexander Parkinson 53.11

Women

3 Kms Walk Alana Barber 13.16.21

Saturday, November 04, 2017

Hamilton (New Zealand), 4.11.2017


Hamilton (New Zealand), 4.11.2017

Women

200m (3.8) Abby Goldie 24.53

Wanghanui (New Zealand), 4.11.2017


Wanghanui (New Zealand), 4.11.2017

Women

100m (0.3) 1 Georgia Hulls (99) 11.92; 2 Genna Maples (2003) 12.11

Dunedin (New Zealand), 4.11.2017


Dunedin (New Zealand), 4.11.2017

Women

3.000m Rebekah Greene 9.46.52

Adelaide (Australia), 4.11.2017


Adelaide (Australia), 4.11.2017

Men

DT Lachlan Page 52.12

Women

1.500m 1 Sarah Eckel (99) 4.23.28; 2 Caitlin Adams 4.28.43; LJ Margaret Gayen 6.08 (0.0)

Canberra (Australia), 4.11.2017


Canberra (Australia), 4.11.2017

Women

200m (mixed race) (1.4) Sophie Stanwell 24.25

Friday, November 03, 2017

Perth (Australia), 3.11.2017


Perth (Australia), 3.11.2017

Men

100m (0.9) Aaron Bresland 10.49; 400m 1 Adam Kopp (99) 47.70; 2 Luke Major 47.90; 1.500m 1 Matthew Ramsden 3.45.06; 2 Joshua Tedesco 3.47.51; PV Declan Carruthers 5.20; 5 Kms Walk Declan Tingay (99) 20.38.4

Women

100m (3.3) Brianna Beahan 11.52; 1.500m Melany Smart (2001) 4.21.51; 100mh (1.3) Brianna Beahan 13.37; 100mh u18 (0,76m) (1.4) 1 Sophie White 13.64; 2 Isabella Reeves 13.80; PV Vicky Parnov 4.10

St. Lucia (Australia), 2.11.2017 -1.500m Classic-


St. Lucia (Australia), 2.11.2017 -1.500m Classic-

Men

1.500m 1 Jordy Williamsz 3.41.67; 2 Stewart McSweyn 3.42.09; 3 Jack Stapleton 3.48.35; 4 Callum Davies (99) 3.50.30; 5 Elliott McGaughran (2001) 3.51.88

Women

1.500m 1 Brittany McGowan 4.21.87; 2 Zoe Buckman 4.22.25; 3 Lara Crouch (2001) 4.25.56; 4 Jamie Hiscock (2001) 4.27.95; 5 Imogen Barrett (99) 4.30.20; 6 Brielle Erbacher (99) 4.31.16; 7 Josephine Auer (98) 4.33.02; 8 Jazi Coventry (2002) 4.33.61; 9 Leah Simpson (2001) 4.33.97; 10 Elle Rutherford (2002) 4.37.57

Wednesday, November 01, 2017

Talca (Chile), 30-31.10.2017 -University Championships-


Talca (Chile), 30-31.10.2017 -University Championships-

Men

200m (31) (1.4) Sergio Germain 21.33; 400m 1 Sergio Aldea 47.31; 2 Alejandro Peirano 47.96; HT (30) 1 Gabriel Kehr 63.78; 2 Hevertt Alvarez 61.67

Women

200m (31) (1.8) 1 Poulette Cardoch 24.73; 2 Javiera Cañas 24.74; 400m (30) María José Echevarría 55.06

RunBlogRun