@Trackinsun

@Trackinsun

Tuesday, October 31, 2017

Roermond (Netherlands), 28.10.2017


Roermond (Netherlands), 28.10.2017

Men

JT Daan Meyer 71.95

Women

SP u18 (3 kg) Jorinde Van Klinken 19.88 (18.41; x; x; 18.68; 19.88; 18.64); DT Jorinde Van Klinken 50.13; HT u18 (3 kg) Jorinde Van Klinken 56.36

Gold Coast (Australia), 28-29.10.2017


Gold Coast (Australia), 28-29.10.2017

Women

3.000m St (28) Montanna McAvoy (2000) 10.20.93; LJ Annie McGuire (2001) 5.89 (1.9)

Yokohama (Japan), 27-29.10.2017 -Junior Olympics u17-


Yokohama (Japan), 27-29.10.2017 -Junior Olympics u17-

Men

3.000m (28) 1 Kosuke Ishida 8.17.84; 2 Horishi Itoh 8.33.82

Women

1.500m (28) 1 Hinata Minami 4.27.57; 2 Ai Ishimatsu 4.28.73; 3 Nana Yonezawa 4.29.27; 3.000m (28) 1 Seira Fuwa (2003) 9.27.46; 2 Marin Harada 9.31.85

Monday, October 30, 2017

Calí (Colombia), 27.10.2017 -Campeonato Interclubes-


Calí (Colombia), 27.10.2017 -Campeonato Interclubes-

Men

100m (-2,1) Johny Alexander Rentería 10.48; 200m (3.0) Deivis Díaz 21.46; 400m John Alexander Solís 46.83; 110mh (0.7) 1 Yeison Rivas 14.03; 2 Juan Carlos Moreno 14.04; 3 Fanor Escobar 14.10; 4 Cristian Alzate 14.17; HJ Gilmar Correa 2.17; TJ 1 Divie Murillo 16.08 (-2,9); 2 Johny Montenegro (99) 15.63 (-1,3); HT Elías Díaz 63.65; JT 1 Arley Ibarguen 75.35; 2 Jaime Dayron Márquez 72.63

Women

200m (3.4) Yennifer Padilla 23.71; 400m Eliana Chávez 54.36; 400mh 1 Judith Caballero 59.13; 2 Deisy Moreno 59.58; LJ Johana Aranda (pan) 6.07 (-1,7); SP Sandra Lemus 16.10; HT Maryury Orozco 59.93; JT 1 Flor Denis Ruiz 55.06; 2 María Lucelly Murillo 50.86

Sydney (Australia), 28.10.2017


Sydney (Australia), 28.10.2017

Men

HT Costa Kousparis 65.15

Women

HT Alexandra Hulley 66.88

Quito (Ecuador), 28-29.10.2017 -Interclubs-


Quito (Ecuador), 28-29.10.2017 -Interclubs-

Men

100m (28) (1.2) 1 Alex Quiñonez 10.25; 2 Carlos Perlaza 10.51; 3 John Valencia 10.56; ...5 Facundo Riera (2000) 10.77 NR u18; 200 (29) (nwi) 1 Alex Quiñonez 20.58; 2 John Valencia 21.46; 3 Carlos Perlaza 21.46; 400m (28) Emerson Chalá 48.53; DT (29) Juan José Caicedo 56.15; JT (29) José Escobar 70.78

Women

100m (28) (nwi) 1 Angela Tenorio 11.24; 2 Narcisa Landazuri 11.47; 3 Maribel Poroso 11.77; 200m (nwi) 1 Narcisa Landazuri 23.22, 2 Angela Tenorio 23.27; 400m (28) 1 Nicole Minolta 54.98; 2 Virginia Villalba 55.20; 400mh (29) 1 Virginia Villalba 58.83; 2 Marina Poroso (98) 60.48; HJ (29) Joyce Micolta (98) 1.78; LJ (29) Paola Mautino (per) 6.25 (nwi); TJ (28) Lubia Zaldívar 13.65 (nwi); HT (29) Valeria Chiliquinga 61.85; T (28) Linda González 48.72

Buenos Aires (Argentina), 28-29.10.2017 -Copa Nacional de Clubes-


Buenos Aires (Argentina), 28-29.10.2017 -Copa Nacional de Clubes-

Men

400m (28) Guillermo Ruggeri 47.65; 110mh (28) (0.1) Agustín Carrera 14.27; LJ (29) Julián Cherit 7.53 (nwi); TJ (29) Maximiliano Díaz 15.87 (0.8); DT (29) Juan Solito 54.43; HT (29) Joaquín Gómez 72.68

Women

100m (28) (0.1) 1 María Victoria Woodward 11.77; 2 Nelsibeth Villalobos 11.81; 200m (29) (1.3) Noelia Martínez 24.00; 400m (28) 1 Noelia Martínez 54.58; 3 María Diogo 55.34; HT (29) 1 Jennifer Dahlgren 63.50; 2 Daniela Gómez 58.29

Christchurch (New Zealand), 28.10.2017


Christchurch (New Zealand), 28.10.2017

Women

SP u18 (3 kg) Jaidyn Busch 15.52; HT Lauren Bruce 60.64

Inglewood (New Zealand), 28.10.2017


Inglewood (New Zealand), 28.10.2017

Men

DT u20 (1,75 kg) Nathaniel Sulupo 52.12

Sunday, October 29, 2017

Porto Alegre (Brazil), 28-29.10.2017 -Brasileiros Caixa sub-23-


Porto Alegre (Brazil), 28-29.10.2017 -Brasileiros Caixa sub-23-

Men

100m (28) (1.7) 1 Jonatan Chaves Rodrigues 10.44; 2 Willian Schramm Deschamps 10.47; 200m (29) (-1,3) Jonatan Chaves Rodrigues 21.13; 400m (28) 1 Mikel Antonio de Jesus 47.53; 2 Fabio de Oliveira 47.74; 3 Cleverson da Silva Pereira Junior (99) 47.91; 800m (29) 1 Matheus Americo Medeiros Pessoa 1.49.64; 2 Willian da Silva dos Santos 1.50.71; 110mh (28) (2.1) 1 Rafael Henrique Campos Pereira 13.97; 2 Denner Cordeiro da Silva 14.17; 400mh (29) 1 Mikael Antonio de Jesus 50.13; 2 Asafe Madai de Deus Virgolino 52.31; 3 Marcelo Alves Junior (99) 52.33; 3.000m St (28) Walace Evangelista Caldas (98) 8.57.16; HJ (29) Thiago Julio Souza Alfano Moura 2.15; LJ (28) 1 Alexsandro do Nascimento de Melo 8.15 (2.2); 2 Caio Henrique de Santana Silva 7.56 (2.4); TJ (29) Alexsandro do Nascimento de Melo 16.07 (-1,3); JT (29) Pedro Henrique Nunes Rodrigues 69.91

Women

100m (28) (2.0) Anny Caroline de Bassi 11.81; 200m (29) (2.1) Lia Raquel dos Santos Carvalho 24.38; 400m (28) Daysiellen Atla Dias 55.49; 100mh (28) (1.5) Micaela Rosa de Mello 13.86; 400mh (29) Sabrina Simonelly da Silva Costa 60.22 (60.05 1h1); HT (29) Ana Lays Bayer 59.34; JT (28) Edivania dos Santos Araujo 50.28

Perth (Australia), 27-28.10.2017 -Western Australia All Schools Championships-


Perth (Australia), 27-28.10.2017 -Western Australia All Schools Championships-

Men u18

200m (29) (1.7) Kian Paget 21.66; 110mh (0,91m) (28) (nwi) Sasha Zhoya 14.02; 2.000m St (29) M J Jansen Van Rensburg 5.57.51

Men u16

200m (29) (1.7) 1 Sasha Zhoya 21.45; 2 Ethan Luu 21.97

Women u18

1.500m (27) Melany Smart 4.25.00; 3.000m (28) Melany Smart 9.19.45; 100mh (0,76m) (28) (1.5) 1 Sophie White 13.34; 2 Isabella Reeves 13.87

Women u16

100m (27) (0.6) Sophie White 12.05; 200m (29) (3.1) 1 Sophie White 24.03; 2 Lily Pree 24.55; 1.500m u16 (27) Jasmine Pugh 4.37.39

Warrabee (Australia), 29.10.2017


Warrabee (Australia), 29.10.2017

Men White

100m (2.0) Michael Romanin 10.48; SP u16 (4 kg) Oliver Courtnay 18.19; DT u16 (1 kg) Oliver Courtnay 56.16

Men Yellow

100m (3.4) Luke Stevens 10.57

Women Yellow

100m u20 (2.7) Celeste Mucci 11.89

Knox (Australia), 29.10.2017


Knox (Australia), 29.10.2017

Women

HT u18 (3 kg) Stephanie Ratcliffe 62.68

Dunedin (New Zealand), 28.10.2017


Dunedin (New Zealand), 28.10.2017

Men

HJ Hamish Kerr 2.15

Women

JT Victoria Peeters 56.84 NR

Auckland (New Zealand), 28.10.2017


Auckland (New Zealand), 28.10.2017

Women

PV 1 Olivia McTaggart (2000) 4.05; 2 Imogen Ayris (2000) 4.05

Saturday, October 28, 2017

Pretoria (South Africa), 27-28.10.2017 -Gert Le Roux Meeting-


Pretoria (South Africa), 27-28.10.2017 -Gert Le Roux Meeting-

Men

400m (28) Andrew Barnes 47.74; 110mh (28) (0.9) Theodor Young 14.17; 400mh (27) Cornel Fredericks 50.37; DT (27) Patrick Duvenage 55.43; HT (28) Renaldo Frechou 65.20; JT (28) Tobie Holtzhauzen 73.47

Men u20

110mh (0,99m) (28) (0.9) Alwyn Bothma 13.79

Men u18

400m (28) Benu Meintjies 48.89; 110mh (0,91m) (28) (nwi) 1 Roelof van der Walt 13.71; 2 Julian Bonger 13.82; LJ (28) Christie Le Roux 7.51 (nwi)

Women

LJ (27) Kelly Kingwill 6.19 (nwi); SP (28) Sonia Smuts 15.98; 5 Kms Walk (28) Nicolene Gericke 21.06.27

Women u18

200m (27) (-0,3) Marlie Viljoen 24.82

Women u16

800m (27) Prudence Sekgodiso 2.08.09

St. Leonards (Australia), 28-29.10.2017 -Tasmanian All Schools Championships-


St. Leonards (Australia), 28-29.10.2017 -Tasmanian All Schools Championships-

Men

2.000m St u18 (28) Harvey Chilcott 6.09.89

Adelaide (Australia), 28.10.2017


Adelaide (Australia), 28.10.2017

Men

800m Dylan Stenson 1.48.56

Women

60m (1.5) Margaret Gayen 7.59; 3.000m Tara Palm 9.35.12

Sydney (Australia), 28.10.2017


Sydney (Australia), 28.10.2017

Men

100m h1 (1.4) Zac Holdsworth 10.51; 400m h1 1 Jordan Sarmento 48.23; 2 Jordan Doris (2000) 48.36; 1.500m h1 1 Adrian Plummer 3.47.40; 2 Edward Vining 3.48.84; 3 Zachary Facioni (99) 3.49.47; 400mh Bryce Collins 52.19; SP u20 (6 kg) 1 Aiden Harvey 18.58; 2 Alexander Kolesnikoff 17.39; JT Rhys Stein 74.44

Women

100m h1 (0.7) 1 Kristie Edwards (2000) 11.94; Holly Bender 11.94; 400m h1 Caitlyn Ferrier (2002) 55.60; 1.500m 1 Imogen Stewart u14 4.26.30; 2 Lily Harding-Delozee (98) 4.32.93; 3 Jayla Cameron-Hancock (2002) 4.33.89; 400mh Genevieve Cowie 59.24; 3.000m St 1 Victoria Mitchell 9.53.92; 2 Marnie Ponton 10.11.50; HJ Nicola McDermott 1.86

Canberra (Australia), 28.10.2017


Canberra (Australia), 28.10.2017

Men

100m h1 (2.7) 1 Johua Clarke 10.23; 2 Jordan Shelley 10.65; 200m h1 (1.4) Leigh Bennett 21.42; LJ Angus Gould 7.66 (0.0)

Women

1.500m Ruby White 4.29.02; 100mh (2.4) Sophie Stanwell 13.85; LJ Lauren Wells 6.31 (0.4)

Friday, October 27, 2017

Ho Chi Minh (Vietnam), 23-27.10.2017 -National Championships-


Ho Chi Minh (Vietnam), 23-27.10.2017 -National Championships-

Men

100m (23) (nwi) Ngan Ngoc Nghia (99) 10.67; 200m (27) 1 Luong Van Thao 21.36; 2 Nguyen Van Chau (99) 21.40; 3 Bui Ba Hanh  21.41; 4 Vo Ngoc Huy 21.48; 5 Ngan Ngoc Nghia (99) 21.52; 400m (26) 1 Quach Cong Lich 46.51; 2 Tran Dinh Son 47.29; 3 Phan Khac Hoang 47.99; 4 Nguyen Huu Tuong 48.00; 800m (24) Duong Van Thai 1:51.03; 400mh (23) 1 Phan Khac Hoang 52.40; 2 Nguyen Duc Son (99) 52.99 NJR; HJ (23) 1 Vu Duc Anh (98) 2.16; 2 Nguyen Thanh Nhan 2.16; LJ (24) 1 Nguyen Tien Trong 7.72 (nwi); 2 Dinh Tan Kha  7.62 (nwi); 3 Nguyen Van Cong 7.57 (nwi); 4 Tran Van Dien (98) 7.46 (nwi); TJ (26) Nguyen Van Hung 16.24 (nwi); JT (24) Nguyen Hoai Van 69.33

Women

100m (23) (nwi) 1 Le Tu Chinh 11.55; 2 Le Thi Mong Tuyen  11.77; 200m (27) 1 Le Tu Chinh 23.36; 2 Le Thi Mong Tuyen 24.02; 3 Hoang Thi Ngoc 24.34; 400m (26) 1 Nguyen Thi Huyen 53.02; 2 Nguyen Thi Hang 54.55; 3 Hoang Thi Ngoc 54.58; 800m (24) Vu Thi Ly 2:09.55; 1.500m (27) 1 Nguyen Thi Oanh 4:20.16; 2 Vu Thi Ly 4:29.58; 3 Pham Thi Thuy Hanh (99) 4:32.42; 400mh (23) Nguyen Thi Huyen 59.50; HJ (26) Duong Thi Viet Anh 1.81; LJ (26) 1 Bui Thi Thu Thao 6.30 (nwi); 2 Nguyen Thi Truc Mai 6.02 (nwi); TJ (23) 1 Bui Thi Thu Thao 13.68 (nwi); 2 Vu Thi Men 13.33 (nwi); 3 Tran Hue Hoa 13.22 (nwi); 4 Nguyen Thi Huong (2001) 13.18 (nwi); 5 Vu Thi Ngoc Ha (2000) 12.95 (nwi);  JT (27) 1 Bui Thi Xuan 53.09 NR; 2 Lo Thi Hoang 49.96

Yilan (Chinese Taipei), 22-26.10.2017 -National Games-


Yilan (Chinese Taipei), 22-26.10.2017 -National Games-

Men

100m (23) (1.4) 1 Yang Chun-Han 10.29; 2 Cheng Po-Yu 10.58; 3 Wei Yi-Cheng/98  10.59; 200m (25) (0.9) 1 Yang Chun-Han 20.56; 2 Wang Wei-Hsu  21.31; 3 Wang Wen-Tang  21.53; 4 Yeh Shou-Po (99) 21.59; 5 Liu Hao-Hsuan (2000) 21.74; 400m (23) 1 Yang Lung-Hsiang 46.58; 2 Chen Chieh 46.79; 3 Yu Chen-Yi 47.22; 4 Wang Wei-Hsu 47.60; 5 Lai Kuan-Yu (98) 47.87;  6 Yu Chia-Hsuan 48.32; 7 Huang Ting-Hsuan (2000) 48.43; 110mh (23) (-0.4) 1 Chen Kuei-Ju 13.58; 2 Yang Wei-Ting 14.01; 3 Huang Kun-Yu 14.23; 400mh (25) 1 Chen Chieh 49.88; 2 Yu Chia-Hsuan 50.87; 3 Peng Ming-Yang (98) 51.58; 4 Chang Chia-Sheng 51.66; LJ (23) Lin Chia-Hao 7.72 (-0.1); SP (23) Chang Ming-Huang  18.84; HT (24) Tzeng Hao-Chan  62.85; JT (25) 1 Cheng Chao-Tsun 78.62; 2 Huang Shih-Feng 77.78; 3 Tsai Wei-Jen 73.46; 4 Wang Wei-Chen  70.76;  Li Cheng-Yu  67.41;  Hsu Shui-Chang  66.20;  Chung Chen-Hung  65.74;  Li Cheng-Chieh  64.89

Women

100m (23) (1.0) Hu Chia-Chen  11.82; 5.000m (24) 1 Hsieh Chien-Ho 16:30.20; 2 Tsao Chun-Yu 16:38.50; 100mh (23) (0.2) Hsieh His-En  13.64; 400mh (25) Luo Pei-Lin  58.15; PV (22) Lin Ying-Tung (2000) 4.00 NJR; SP (24) 1 Lin Chia-Ying  15.99; 2 Lai Li-Chun 15.48; DT (25) Li Tsai-Yi 52.20; JT (23) 1 Li Huei-Chun (99) 51.47; 2 Chen Min-Fang  50.36; Heptathlon (23/24) Chu Chia-Ling 5.396p (14.33 (-0.2); 1.62; 11.88; 26.12 (-0.1) – 5.72 (0.4); 46.36; 2:28.65)

Calí (Colombia), 24-26.10.2017 -Juegos Intercolegiales u18-


Calí (Colombia), 24-26.10.2017 -Juegos Intercolegiales u18-

Men

200m (nwi) Juan Pablo Luna 21.98; 110mh (0,91m) (nwi) Deiler Chaverra 14.36; 2.000m St Mario Ospina 6.05.82; LJ Arnovis de Jesús Dalmero 7.35 (nwi); TJ Arnovis de Jesús Dalmero 15.14 (nwi)

Women

200m (nwi) Angie Sarahy González 24.60; 100mh (0,76m) Valeria Cabezas 13.99; HT (3 kg) Carolina Ulloa 60.86

Chongju (South Korea), 22-25.10.2017 -98th National Sports Festival-


Chongju (South Korea), 22-25.10.2017 -98th National Sports Festival-

Men

100m (22) (3.4) 1 Kim Kuk-Young 10.03; 2 Lee Jae-Ha 10.17; 3 Kim Min-Kyun 10.32; 4 Oh Kyong-Su 10.35; 5 Lee Kyu-Hyung  10.43; 6 Lee Yo-Han  10.50; in heats: Cho Kyu-Won 10.46 (3.4) 1h1; 200m (23) (- 0,9) 1 Kim Kuk-Young 20.90; 2 Lee Jae-Ha 21.00; 3 Park Bong-Ko 21.00; 4 Lee Kyu-Hyung  21.43; 400m (22) 1 Park Bong-Ko 47.03;

110mh (22) (3.2) 1 Lee Jung-Joon 13.91; 2 Kim Kyung-Tae 14.19; 400mh (23) 1 Lee Seung-Yoon 50.88; 2 Han Se-Hyun 51.05; 3 Ju Sang-Min 51.36; 4 Hwang Hyun-Woo 51.61; HJ  (25) 1 Yoon Seung-Hyun 2.24; 2 Woo Sang-Hyuk  2.18; 3 Lee Kwang-Tae  2.15; PV (22) 1 Han Do-Hyun 5.40; 2 Jin Min-Sub 5.40; LJ (22) 1 Kim Duk-Hyun 7.90 (0.7); 2 Ju Eun-Jae 7.86 (2.3) and 7.83 (2.0); 3 Hwang Hyung-Tae 7.79 (2.1) and 7.70 (2.0); 4 Yun Jong-Bae 7.72 (3.2) and 7.62 (1.8); 5 Kim Young-Bin (98) 7.57 (1.4); TJ (25) 1 Kim Duk-Hyun 16.29 (0.7); 2 Kim Dong-Hyun 15.76 (1.1); SP (23) 1 Jung Il-Woo 18.37; 2 Hwang In-Sung 18.32; DT (23) 1 Choi Jong-Bum 55.79; 2 Lee Hoon 54.86; 3 Lee Hyun-Jae  54.35; HT (22) 1 Lee Yun-Chul 71.06; 2 Jang Dong-Won 64.00; 3 Jang Sang-Jin 63.73; JT (24) 1 Bae Yu-Il 75.31; 2 Kim Ye-Ram 75.56; 3 Kim Wu-Jung 74.28; 4 Lee Su-Han 74.04; 5 Park Won-Kil 73.26; 6 Choe Duk-Yeong 71.40; Decathlon (23-24) 1 Kim Kun-Woo 7.317p (11.27 (0.7); 7.20 (1.5); 12.15; 1.91; 49.95 – 15.40 (-0,9); 38.07; 4.70; 52.88; 4:49.64); 2 Kang Ji-Won  7.211p (11.25 (0.6); 7.22 (1.0); 12.40; 1.85; 51.62 – 15.24 (-0,9); 40.15; 4.70; 53.63; 5:02.23); 

University Men

100m (22) (3.8) 1 Lee Ji-Woo 10.36; 2 Min Hee-Hyun 10.50; 3 Lee Yong-Ha 10.54; 200m (23) (-0,1) Ko Seung-Hwan 21.38; LJ (22) 1 Jo Seung-Hun 7.76 (2.2) and 7.58 (1.0); 2 Kim Hyun-Jun 7.75 (3.7); TJ (24) Kim Young-Hun 15.75 (1.5)

High School Boys

100m (22) (2.8) 1 Lee Yong-Mun 10.44; Jeon Ju-Sung (2000) 10.44; 3 Shin Ming-Yu (2000) 10.47; 4 Choi Sun-Jae (2000) 10.57; 5 Han Sang-Wook (2000) 10.58; 6 Choe Chang-Hee 10.59; 7 Lee Jae-Sung (2001) 10.60; 200m (23) (1.8) 1 Shin Ming-Yu 21.22; 2 Mo Il-Hwan 21.38; 3 Choi Sun-Jae 21.64; 400m (22) 1 Mo Il-Hwan 47.31; 2 Han Nu-Ri 48.35; LJ (22) 1 Kim Yong-Won 7.87 (1.4); 2 Kim Min-Su (2000) 7.45 (1.5); 3 Lee Seung-Jun (2000) 7.43 (1.9); TJ (24) 1 Kim Jang-Woo 16.06 (1.6); 2 Ju Wo-Ong 15.34 (1.6); SP (6 kg) (23) 1 Yeo Jin-Sung 18.39 NJR; 2 Kim Kun-Joo (2000) 17.20; HT (6 kg) (22) 1 Jung Ji-Sung 62.74; 2 Kim Song-Uk (2000) 61.89; JT (800g) (25) 1 Kim Young-Su (99) 70.25; 2 Kim Da-Ni 69.47 

Women

100m (22) (2.7) 1 Yu Jin 11.60 (11.46 (4.2) 1h2); 2 Kim Min-Ji 11.64 (11.64 (3.0) 1h1); 3 Kang Da-Seul 11.67 (11.67 (3.0) 3h1); 4 Jung Hye-Lim 11.76 (11.66 (3.0) 2h1); in heats: Kim Ha-Na 11.75 (4.2) 2h2; 200m (23) (-0,2) 1 Yu Jin 24.05; 2 Kim Min-Ji 24.13; 1.500m (25) 1 Choe Bo-Won 4:29.37; 2 Shin So-Mang  4:29.76; 5.000m (22) 1 Kim Do-Yeon 16:34.86; 2 Lim Eun-Ha  16:36.46; 3 Kim Hye-Mi 16:37.47; 4 Lim Kyung-Hee  16:44.20; 10.000m (24) Kim Do-Yeon 34:26.68; 100mh (24) (-0,5) 1 Jung Hye-Lim 13.53; 400mh (23) 1 Shon Kyung-Mi 59.00; 2 Kim Kyung-Hwa 59.90; HJ (25) Jung Su-Hye 1.79; LJ (23) 1 Jung Su-Ok 6.10 (0.1); 2 Kim Min-Ji 6.08 (0.4); SP (22) 1 Lee Mi-Young  16.70; 2 Lee Su-Kyung 16.04; 3 Shim Bom-Yi 15.74; HT (22) Park Syeo-Jin 59.72; JT (23) 1 Kim Kyong-Ae 56.24; 2 Suh Hae-An 55.23; 3 Lee Hye-Lim 53.10; 4 Han Hyo-Hee  52.68; 5 Lee Ka-Hui (98) 50.67; 6 Lee Keum-Hee  50.13 

Tuesday, October 24, 2017

Tashkent (Uzbekistan), 19-21.10.2017 -National Championships-


Tashkent (Uzbekistan), 19-21.10.2017 -National Championships-

Men

400mh (20) Murad Megamedrasulov 52.26; SP (19) 1 Grigoriy Kamulya 18.82; 2 Artyom Davletov 17.51; JT (20) 1 Bobur Shokirjanov 70.28; 2 Alexandr Svechnikov (98) 67.57; 

Women

HJ (19) Nafiya Dusanova 1.85

Hobart (Australia), 21.10.2017


Hobart (Australia), 21.10.2017

Men

HT Huw Peacock 67.89

Parow (South Africa), 21.10.2017



Parow (South Africa), 21.10.2017
Men
200m (1.4) Kyle Appel 21.13
Women
200m (1.3) Justine Palframan 23.84



Monday, October 23, 2017

Konosu (Japan), 21.10.2017 -Heisei Kokusai University Time Trials-


Konosu (Japan), 21.10.2017 -Heisei Kokusai University Time Trials-

Men

5.000m 1  Abiyot Abinet (eth) 13.30.10; 2 James Bunuka Ndiwa (ken) 13.37.22; 3 Yeneblo Biyazen (eth) 13.37.28;  4 Yuhi Nakaya 13.47.22; 5 Ken Nakayama 13.53.07

10.0000m 1 William Malel 28.24.46; 2 Shun Inoura 28.28.49; 3 Elijah Cosinei (ken) 28.32.40; 4 Kiseki Shiozawa (98) 28.36.15; 5 Hidehito Yamanaka 28.37.72; 6 Alex Mwangi (ken) 28.53.24; 7 Yuki Matsumura 28.54.19

Goiania (Brazil), 20-22.10.2017 -Jogos Universitários Brasileiros-


Goiania (Brazil), 20-22.10.2017 -Jogos Universitários Brasileiros-

Men

100m (0.2) Jonatan Chavez Rodrigues 10.55; 200m (-1,7) Jonatan Chaves Rodrigues 20.87; 400m Kaio Vinicius Kira Bastos 46.37; 800m Matheus Americo Pessoa 1.48.65; SP William Braido 18.15; DT Cleverson Ferreira Oliveira 54.20

Women

400m Kamila Felix Miranda Araujo 54.60; 800m Gisele Aparecida da Silva 2.08.00; HT Mariana Griselly Marcelino 59.52; JT Eloah Caetano Scramin 55.64

Buenos Aires (Argentina), 21.10.2017


Buenos Aires (Argentina), 21.10.2017

Men

200m (-1,6) Guillermo Ruggeri 21.73; HT Joaquín Gómez 69.61

Sunday, October 22, 2017

Oita (Japan), 21.10.2017


Oita (Japan), 21.10.2017

Men

5.000m 1 Chiharu Nakagawa 13.38.92

Women

3.000m Tabitha Kamau 9.07.84; 5.000m 1 Martha Mokaya (ken) (2000) 15.31.13
(waiting for complete information)

Miyazaki (Japan), 21.10.2017


Miyazaki (Japan), 21.10.2017

Men

10.000m 1 Takashi Ichida 28.27.54; 2 Abraham Kipyatich (ken) 28.28.57; 3 Shuho Dairokuno 28.28.72; 4 Takuya Fukatsu 28.39.05

Yamaguchi (Japan), 20-22.10.2017 -Junior and Youth Championships-


Yamaguchi (Japan), 20-22.10.2017 -Junior and Youth Championships-

Men u20

100m (21) (1.0) 1 Daisuke Miyamoto 10.28; 2 Yoshihiro Someya 10.38; 3 Rikuto Higuchi 10.52 (10.51 (0.8) 1h1); in heats: Motoki Kuroki 10.52 (1.2) 1h4; 200m (22) (0.4) Yoshinobu Imoto 21.09; 400m (20) 1 Shuhei Matsuo 46.81; 2 Rikiya Ito 47.27; 3 Yuma Shibasaki 47.29; 4 Minoru Umetani 47.46; in heats: Shoma Muraki 47.54 1h2; 110mh (0,99m) (21) (0.5) 1 Rikuto Higuchi 13.40; 2 Kentaro Hiraga 13.47; 3 Nobuaki Morito 13.54; 4 Shota Takada 13.71 (13.61 (-0,6) 2s2); PV (21) Shunto Ozaki 5.10; TJ (21) Yuta Takenocuhi 15.70 (0.8); JT (20) Haruka Higa 70.22

Men u18

100m (21) Shin Tatsumi 10.57 (1.3) 1s3; 400m (20) 1 Hiroshi Mori 46.95; 2 Shoji Kousuke 47.52; 110mh (0,91m) (21) (0.0) 1 Taiga Yogochi 13.75; 2 Kanon Morita 13.79; LJ (20) Hiroshi Tsuto 7.44 (-0,1); TJ (21) Ajime Araki 15.27 (1.5)

Women u20

100m (21) (0.3) 1 Aimi Saito 11.70; 2 Mei Kodama 11.77; 200 (22) (1.4) 1 Yuri Okumura (2000) 24.30; 2 Mei Kodama 24.47; 400m (20) 1 Shiyuka Kawada 54.35; 2 Ayano Shiomi 54.81 (54.71 1h3); 3 Ayako Kubawara 54.95; 800m (21) 1 Shiyuka Kawada 2.05.88; 2 Ayano Shiomi 2.06.16; 100mh (20) (0.7) Yuiri Yoshida 13.52

Women u18

100m (21) (0.3) Midori Mikase (2001) 11.76; 200m (22) (2.0) Akari Aono 24.13; 400m (20) Kina Matsuo 54.09; 2 Juria Takashima 54.90; 100mh (20) (0.4) 1 Rin Ibaraki 13.44; 2 Ayumi Kobayashi 13.64; LJ (20) Ayaka Kora 6.14 (0.3)

Christchurch (New Zealand), 21.10.2017


Christchurch (New Zealand), 21.10.2017

Women

HT Lauren Bruce 60.45

Adelaide (Australia), 21-22.10.2017 -South Australia All Schools Championships-


Adelaide (Australia), 21-22.10.2017 -South Australia All Schools Championships-

Men

DT u18 (1,5 kg) (21) Jesse Iese 51.35

Women

400m u18 (21) Rose Pittman 56.02

Nunawading (Australia), 21.10.2017

Nunawading (Australia), 21.10.2017
Women
400m Morgan Mitchell 54.46

Meadowglen (Australia), 21.10.2017


Meadowglen (Australia), 21.10.2017
Men
DT u18 (1,5 kg) Declan Carman 53.89
Women
HT u18 (3 kg) Stephanie Ratcliffe 63.46

Saturday, October 21, 2017

Bloemfontein (South Africa), 21.10.2017


Bloemfontein (South Africa), 21.10.2017

Men

100m u18 (nwi)  Mikaa-Il Mohamed 10.65; 200m u18 1 Mikaa-Il Mohamed 21.45; 2 Jacquin Van Wyk 21.62; 400m u18 Evander Kasimbingwe 49.04

Potchefstroom (South Africa), 20-21.10.2017


Potchefstroom (South Africa), 20-21.10.2017

Men

100m u20 (21) (nwi) 1 Thando Dlodlo 10.33; 2 Tsebo Matsoso 10.56; 100m u18 (21) (nwi) Rethsiditswe Mlenga 10.35; 100m u17 (21) (nwi) 1 Sifiso Miya 10.60; 2 Nsuku Baloyi 10.62; 200m u20 (20) (nwi) Thando Dlodlo 21.31; 400m u18 (21) 1 Handre Jonker 47.67; 2 Ruan De Jongh 47.89; 3 Benu Meintjes 48.10; 4 Frans Matlala 48.57; 400m u17 (21) 1 Joshua Gouws 48.87; 2 David Seete 49.00; 110mh u18 (0,91m) (21) (nwi) 1 Roelof Van der Walt 13.92; 2 Rudolph Richter 13.97; 3 Tiaan Cordier 14.21; 4 Julian Bogner 14.29; 110mh u17 (0,91m) (21) (nwi) Dian Jansen Can Vuuren 14.29; 400mh u18 (20) Adam Mayo 51.94; LJ u18 (21) Christi Le Roux 7.42 (nwi); SP u17 (5 kg) (21) Lohann Potgieter 17.70; SP u16 (4 kg) (20) Douw Kruger 18.64; DT u18 (1,5 kg) Jonathan De Lacey 57.27; JT u17 (700g) (20) Tiaan Jansen 68.94

Women

100m u17 (21) (nwi) Rose Xeyi 11.92; 100m u15 (21) (nwi) Nosipho Malinga 11.99; 400m u18 (21) 1 Marli Viljoen 54.86; 2 Zeney van der Walt 54.97; 400m u16 (21) 1 Amy Naude 55.37; 2 Jada Van Staden 55.95; 1.500m u18 (21) Shanley Koekemoer 4.34.94; 400mh u18 (20) Zeney Van der Walt 58.51; HJ u17 (21) Carmen Britz 1.75; SP u17 (3 kg) (20) Danae Jansen Van Rensburg 15.85; SP u16 (3 kg) 1 Dane Roets 16.16; 2 Juanita De Necker 15.25

Makassar (Indonesia), 16-19.10.2017 -University Championships-


Makassar (Indonesia), 16-19.10.2017 -University Championships-

Men

LJ (18) 1 Sapwaturrahman 7.90 (wind ok) NR; 2 Suwandi Wijaya 7.75 (wind ok)

Sydney (Australia), 21.10.2017


Sydney (Australia), 21.10.2017

Men

60m (nwi) Nicholas Andrews 6.79; 110mh u18 (0,91m) (nwi) Mark Fokas 14.26; DT u18 (1,5 Kg) Alexander Kolesnikoff 57.47; HT 1 Costa Kousparis 65.58; 2 William Brown 62.82

Women

200m (1.6) 1 Jessica Thornton 23.71; 2 Abbie Taddeo 24.56; 3 Tavleen Singh 24.71; 4 Caitlyn Ferrier (2002) 24.83; HT Alexandra Hulley 66.20

Perth (Australia), 20.10.2017


Perth (Australia), 20.10.2017

Men

200m (0.5) Kian Paget (2001) 21.86; 400mh Timothy Throssell 52.01

Women

200m (-0,1) 1 Sophie White (2002) 24.45; 2 Lily Pree (2003) 24.75; 5.000m (mixed race) Siena McQuillann (2001) 16.56.42; 200mh (03) Lily Pree (2003) 28.44

Friday, October 20, 2017

Thursday, October 19, 2017

Tehran (Iran), 17-18.10.2017


Tehran (Iran), 17-18.10.2017

Men

100m (17) (nwi) 1 Reza Ghasemi 10.55; 2 Mohammad Cheshmehzar 10.56; 200m (18) (nwi) 1 Mohammad Cheshmehzar 21.01; 2 Ali Khadivar  21.28; 800m (18) 1 Amir Moradi  1:49.37; 2 Mostafa Ebrahimi 1:49.84; 3 Pejman Yarvali  1:50.19; HJ (17) 1 Keivan Ghanbarzadeh 2.15; 2 Mohammad Reza Vazifehdoost 2.15; TJ (17) 1 Vahid Sedigh 16.10; 2 Milad Darisavi 15.82; SP (17) 1 Ali Samari 18.93; 2 Mohammad Hossein Eskandari 18.88; 3 Abdollah Jamshidi 18.65; 4 Mehdi Saberi  18.30; 5 Morteza Nazemi  17.97; 6 Shahin Jaafari  17.45; DT (17) 2 Ehsan Haddadi 64.18; 2 Behnam Shiri 58.52; 3 Mohammad Samimi 56.95; 4 Amin Amirzadeh 54.63; 5 Sajad Pirigherchman 54.40; 6 Omid Aivaz  53.85; HT (18) 1 Reza Moghaddam 68.15; JT (18) 1 Ayoub Arokhi  68.35; 2 Younes Yousefvand 67.66; 3 Sadegh Khademi 67.52

Wednesday, October 18, 2017

Cape Town (South Africa), 14.10.2017


Cape Town (South Africa), 14.10.2017

Men

60m (nwi) Roscoe Engel 6.69; 150m (nwi) 1 Kyle Appel 15.65; 2 Sherman Parrish 16.04; JT Dante De Wet 73.18

Hobart (Australia), 14.10.2017


Hobart (Australia), 14.10.2017

Men

HT Huw Peacock 68.48

Tuesday, October 17, 2017

Gifu (Japan), 14.10.2017 -Chubu Jitsugyodan Autumn Championships-


Gifu (Japan), 14.10.2017 -Chubu Jitsugyodan Autumn Championships-

Men

10.000m 1 Rodgers Chumo (ken) 27.48.30; 2 James Rungaru (ken) 27.48.61; 3 Edward Wawru (ken) 27.49.31; 4 Chiharu Nakagawa 28.21.19; ...9 Minato Oishi 28.26.95

Shizuoka (Japan), 14.10.2017


Shizuoka (Japan), 14.10.2017

Women

3.000m 1 Tomomi Musembi Takamatsu 9.10.53; 2 Ruriko Furukawa 9.13.69; 3 Yuka Suzuki 9.17.61; 4 Ayaka Murao (2000) 9.17.77; 5.000m 1 Nozomi Tanaka 15.32.34; 2 Rika Kaseda 15.35.31; 3 Yuna Wada 15.47.47; 4 Yuka Kato 15.49.29; 5 Yuka Ando 15.50.88

Sarpsborg (Norway), 14.10.2017


Sarpsborg (Norway), 14.10.2017

Women

JT 1.Emilie Ingerø 51.10

Saga (Japan), 14.10.2017 -Saga Time Trials-


Saga (Japan), 14.10.2017 -Saga Time Trials-
Men
10.000m 1 Abraham Kipyatich (ken) 28.31.92; 2 Minoru Fukuda 28.44.67; 3 Daniel Kipkemoi (ken) 28.44.77; 4 Paul Tanui (ken) 28.48.91

Nagasaki (Japan), 14.10.2017 -Nagasaki Nighter Time Trials-


Nagasaki (Japan), 14.10.2017 -Nagasaki Nighter Time Trials-

Men

10.000m 1 Enock Omwamba (ken) 28.03.90; 2 Hiroto Inoue 28.52.16; 3 Ryo Kiname 28.56.61; ...5 Collins Kemboi (ken) 29.07.81

Diyagama (Sri Lanka) 11–14.10.2017 -All Island School Games-


Diyagama (Sri Lanka) 11–14.10.2017 -All Island School Games-
Men u20
200m (13) 1 A.S.M.Safan 21.61; 2 S.Aruna Darshana 21.63; 400m (12) 1 S.Aruna Darshana 47.19; 2 Tharusha Dananjaya 47.67; 3 P.D.Pasinda Mihiranga 48.01; 4
G.D.K.K.Abasaraniku 48.31
Men u18
110mh (0,91m) (13) (nwi) Sheshan Dilusha Kariyawasam 13.91
Women u20
400m (12) 1 D.M.Yamani Dulanjalee 55.29; 2 K.G.M.S.Kumarasinghe 55.70

Monday, October 16, 2017

Buenos Aires (Argentina), 14.10.2017


Buenos Aires (Argentina), 14.10.2017

Men

100m (-0,1) Otilio Rosa u20 10.74

Women

1.500m María Luz Tesuri 4.25.71

Christchurch (New Zealand), 14.10.2017


Christchurch (New Zealand), 14.10.2017

Women

HT Lauren Bruce 57.83

Hamilton (New Zealand), 14.10.2017


Hamilton (New Zealand), 14.10.2017

Men

150m (3.6) Michael Goldie 16.00; HT u20 (6 kg) Anthony Nobilo 62.08

Women

150m (3.2) 1 Abby Goldie 17.50; 2 Abigail Griffiths u16 18.94; 300m hand timing 1 Abby Goldie 39.70; 2 Brooke Cull 39.90; HT Nicole Bradley 62.26

Kluang (Malaysia), 13-14.10.2017


Kluang (Malaysia), 13-14.10.2017

Men

100m (13) (1.3) Muhammad Zulfiqar Ismail 10.58; 400m (13) 1 Abdul Wafiy Roslan 47.58; 2 Muhammad Saiful Safwan Saifuddin 47.75; 3 Badrul Hisyam Abdul Manap 47.89; 110mh u20 (0,99m) (14) (3.4) Wong Chun Yee 14.05

Germiston (South Africa), 14.10.2017


Germiston (South Africa), 14.10.2017

Men u18

100m (nwi) Tevogo Miya (2001) 10.59

Nathan (Australia), 12-15.10.2017 -Queensland All Schools Championships-


Nathan (Australia), 12-15.10.2017 -Queensland All Schools Championships-

Men u18

100m (13) (0.2) 1 Ashley Moloney 10.58; Jake Doran 10.59; 3 Preston Degarnham 10.84; 200m (14) (-1,0) 1 Jake Doran 21.52; 2 Preston Degarnham 21.53; 200m heats (13) Zane Branco 20.96 (0.9) 1h4; 400m (15) Samuel Warner 48.83; 110mh (0,91m) (15) (0.6) Ashley Moloney 14.06; 2.000m St (14) 1 Will Morris 6.04.87; 2 Blade Rose 6.08.21; LJ (13) Zane Branco 7.50 (-0,1); HT (5 kg) (15) Mitchell Fekete 62.54

Men u16

400m (15) Brian Foster 49.18; 2.000m St (14) 1 Patrick Thygesen 6.04.45; 2 Jaxon Paterson-Wright 6.06.06; SP (4 kg) (15) Mason Hugues 17.62; DT (1 kg) (14) Mason Hugues 65.52

Men u15

DT (1 kg) Tom Stunden 57.65

Women u18

100m (13) (0.2) Tamara Hotten 11.94; 200m (14) (-0,7) Tamara Hotten 24.20; 400m (15) Cara Jardine 55.98; 800m (14) Cara Jardine 2.09.06; 1.500m (15) Katrina Robinson 4.32.54; 3.000m (12) 1 Katrina Robinson 9.16.83; 2 Montanna McAvoy 9.31.52; 2 Lara Crouch (2001) 9.34.51; 100mh heats (14) Camryn Newton-Smith 13.86 (1.0) 1h2; 2.000m St (14) 1 Montanna McAvoy 6.27.18; 2 Jamie Hiscock 6.44.64; LJ (15) Camryn Newton-Smith 5.90 (0.8); HT (3 kg) (14) Rochelle Vidler 59.29; JT (500g) (15) Ellie Bowyer 47.84; 5 Kms Walk (14) Katie Hayward 21.51.29

Women u17

100m (13) (0.4) Samantha Stanley 12.02; 200m (14) (-0,8) 1 Samantha Stanley 24.30; 2 Justine Ramsay 24.78; 1.500m u17 (15) 1 Lara Crouch 4.29.82; 2 Jamie Hiscock 4.35.07; LJ (14) Annie McGuire 5.88 (-1,1)

Women u16

800m (14) Chantelle Yelland 2.10.27; DT (13) Lyvant'E Su'Emai 48.87

Women u15

200m (14) (0.3) Ellie Beer 24.94

Women u14

HJ (14) Alka Bjorkelund 1.72

Sunday, October 15, 2017

Mookgophong (South Africa), 13-14.10.2017


Mookgophong (South Africa), 13-14.10.2017

Men

100m u20 (nwi) 1 Thando Dlodlo 10.16; 2 Maritz Pieters 10.24; 100m u18 (nwi) 1 Donovan Du Toit 10.32; 2 D. Losper 10.51; 3 Roelof Van der Walt 10.54; 4 Shane Bolten 10.62; 5 Neo Morake 10.63; 6 Kevin Van Rensburg 10.73; 100m u17 (nwi) 1 Sifiso Miya 10.32; 2 Josua Gouws 10.56; 3 Ruan De Lange 10.61; 4 William Mohlaloga 10.67; 5 Mogaka Masemene 10.69; 100m u16 (nwi) 1 Regardt Fourie 10.66; 2 Tlaphi Olebogeng 10.70; 200m u20 (nwi) 1 Thando Dlodlo 20.78; 2 Maritz Pieters 21.36; 3 Q. Pennels 21.39; 200m u18 (nwi) 1 Retshiditswe Mlenga 20.70; 2 Ruben Els 21.20; 3 Shane Bolten 21.41; 4 Frans Matlala 21.65; 200m u17 (nwi) 1 Josua Gouws 21.78; 2 Lindokuhle Gora 21.78; 200m u16 (nwi) 1 Matt Nortje 21.39; 2 Regardt Fourie 21.82; 400m u18 1 Ruan De Jong 48.51; 2 Frans Matlala 48.78; 3 Handre Jonker 48.96; 400m u16 1 Thando Mahlangu 48.39; 2 Matt Nortje 48.87; 800m u17 Siyabonga Ndlovu 1.50.44; 1.500m u17 1 Siyabonga Ndlovu 3.51.59; 2 Ntuthuko Ndimande 3.53.45; 3.000m u17 Nico Seopsengwe 8.43.77; 110mh u18 (0,91m) (nwi) 1 Roelof Van der Walt 13.44; 2 D. Losper 13.67; 3 Jordan Johnson 13.70; 4 Tiaan Cordier 13.73; 100mh u16 (0,84m) (nwi) 1 Nolo Ramogkopa 12.70; 2 Dylan Coetzee 12.84; 3 Christiaan Venter 12.86; LJ u17 Sifiso Miya 7.28 (nwi); LJ u16 Jason Tito 7.24 (nwi); SP u20 (6 kg) Kayle Blignaut 19.48; SP u18 (5 kg) Jonathan De Lacey 20.52; SP u17 (5 kg) Tony Terblanche 17.15; SP u16 (4 kg) Dow Kruger 17.99; DT u18 (1,5 kg) Jonathan De lacet 54.46; DT u16 (1 kg) J. Oosthuyzen 59.98; JT u17 (700 g) Devoux Deysel 69.13

Women

100m u20 (nwi) Sherine Van der Westhuizen 11.85; 100m u18 (nwi) 1 Joviale Mbisha 11.79; 2 Toinette Murray 11.93; 3 Melissa Steenkamp 11.95; 100m u17 (nwi) Rose Xeyi 11.42; 100m u16 (nwi) Kayla Van der Berg 11.94; 100m u15 (nwi) Mosipho Nalinga 11.92; 200m u18 (nwi) Marlie Viljoen 24.57; 200m u17 (nwi) Rose Xeyi 24.89; 200m u15 (nwi) Simone De Wet 24.93; 1.500m u17 Nicole Louw 4.35.12; 1.500m u15 Nadia Potgieter 4.36.63; 100mh u18 (0,76m) (nwi) Carmine Van der Westhuizen 13.81; SP u16 (3 kg) 1 Dane Roetz 15.87; 2 Juanita De Necker 15.64

Kanagawa (Japan), 15.10.2017 -Nittai Trials-


Kanagawa (Japan), 15.10.2017 -Nittai Trials-

Men

5.000m h20 1 Yeneblo Biyazen (eth) (2000) 13.23.51; 2 Wesley Ledama (ken) (99) 13.25.69; 3 Shiferaw Bekele (eth) 13.26.19; 4 Richard Yator Kimunyan (ken) (98) 13.28.03; 5 Samuel Mwangi (ken) 13.28.60; 6 Barsoton Leonard (ken) 13.29.31; 7 Teressa Nyakora (eth) 13.29.35; 8 James Ndiwa Bunuka (ken) 13.38.76; 9 Robert Wairimu (ken) 13.45.59; 10 Jon Kariuki (ken) 13.46.18; 11 Titus Mogusu 13.46.83

Women

5.000m h3 1 Grace Kimanzi (ken) 15.40.53; 2 Ai Hosoda 15.57.48

Shizuoka (Japan), 15.10.2017


Shizuoka (Japan), 15.10.2017

Women

3.000m h12 1 Tomomi Takamatsu (2000) 9.10.53; 2 Eri Furukawa 9.13.69; 3 Takeshi Suzuki 9.17.61; 4 Ayaka Murao (2000) 9.17.77; 5 Izumi Takamatsu 9.21.59

5.000m h3 1 Nozomi Tanaka (99) 15.32.34; 2 Rika Kaseda (99) 15.35.31; 3 Yuna Wada (99) 15.47.47; 4 Yuka Kato u20 15.49.29; 5 Yuka Ando 15.50.88

Montelimar (France), 15.10.2017 -Interclubs u20 and u18-


Montelimar (France), 15.10.2017 -Interclubs u20 and u18-

Men

2.000m St 1 Paul Ziswiller (99) 5.56.88; 2 Baptiste Guyon (2001) 5.57.86; HT u20 (6 kg) Paul Creuzevault 62.17

Venissieux (France), 15.10.2017 -Interclubs u20 and u18-


Venissieux (France), 15.10.2017 -Interclubs u20 and u18-

Men

HJ Mohammed-Ali Benlahbib (2001) 2.10; PV 1 Thibaut Collet (99) 5.20; 2 Romain Gavillon 5.10; SP u18 (5 kg) Alexy Lepeuple 17.17; HT u20 (6 kg) 1 Yann Chaussinand 71.08; 2 Earwyn Abdou 66.58; 3 Maxime Makowka 60.51; 5 Kms Walk David Kuster (99) 20.13.49

Women

200m (-0,7) Marine Mignon 24.40

Warrabee (Australia), 14.10.2017


Warrabee (Australia), 14.10.2017
Men
HT Jack Dalton 66.74
Women
100m (3.7) 1 Daniela Roman 11.82; 2 Kendra Hubbard 11.83; 2 Hana Basic 11.88

Bendigo (Australia), 14.10.2017


Bendigo (Australia), 14.10.2017

Women

3.000m (mixed race) Teleah Hayes (98) 9.49.14

Natal (Brazil), 14-15.10.2017 -Troféu Norte-Nordeste Caixa Sub-18 de Atletismo-


Natal (Brazil), 14-15.10.2017 -Troféu Norte-Nordeste Caixa Sub-18 de Atletismo-

Men

SP u18 (5 kg) Luís Eugênio Félix de Souza 18.09

Sydney (Australia), 12-15.10.2017 -New South Wales All Schools Championships-


Sydney (Australia), 12-15.10.2017 -New South Wales All Schools Championships-

Men u20

100m (15) (2.2) Joshua Azzopardi 10.68; 400m (15) Mitchell Olbrich 48.49

Men u18

200m (14) (-2,5) Sebastien Moir 22.04; 400m (15) 1 Sebastien Moir 48.61; 2 Jordan Doris 48.72; in heats: Damien Mizzi 48.90 1h2; 1.500m (15) Jackson Sharp 3.53.33; SP (5 kg) (14) Alexander Kolesnikoff 20.69; DT (1,5 kg) (15) Alexander Kolesnikoff 58.14; HT (5 kg) (14) Alexander Kolesnikoff 61.62

Men u17

400m (15) Keegan Bell 48.67; 1.500m (15) 1 Luke Young 3.50.08; 2 Elliott McGaughran 3.54.27; 3.000m (13) 1 Elliot McGaughran 8.26.68; 2 Luke Young 8.35.04; 110mh (0,91m) (15) Mark Fokas 13.95 (0.5) 1h1

Men u16

1.500m (15) Angus Beer 4.00.85

Women u20

HJ (14) Paige Wilson 1.78

Women u18

100m (15) (0.2) 1 Kristie Edwards 11.89; 2 Maisie Stevens 12.07; 200m (14) (-2,7) Kristie Edwards 24.66; 400m (15) Carley Thomas 55.17; 1.500m (15) Sarah McDermott 4.25.74; SP (3 kg) (15) Stephanie Scigala 14.95

Women u17

SP (3 kg) (15) Venita Mailei 15.16

Women u16

200m (14) (-1,1) Caitlyn Ferrier 25.06; 400m (15) Caitlyn Ferrier 55.55; 800m (14) Jayla Hancock-Cameron 2.10.40; 1.500m (15) 1 Jayla Hancock-Cameron 4.34.54; 2 Imogen Gardiner 4.36.68

Perth (Australia), 15.10.2017


Perth (Australia), 15.10.2017

Men

400m 1 Adam Kopp (99) 48.07; 2 Luke Major 48.15; 1.500m Jesse Hunt 3.49.53; 110mh u18 (0,91m) (nwi) Sasha Zhoya 13.80

Women

100m (1.3) Sophie White u18 11.89; 400m Lyndsay Pekin 54.82; 100mh u18 (0.76m) (0.8) Sophie White 13.83; HJ Zoe Timmers 1.85

Bloemfontein (South Africa) 14.10.2017


Bloemfontein (South Africa) 14.10.2017

Men

60m (nwi) 1 Shaahid Motala 6.65; 2 Hlapo Rantanbane 6.72; 100m u17 (nwi) Evander Kasimbingwe 10.73, 150m (nwi) 1 Hlapo Rantanbane 15.82; 2 Shaahid Motala 15.94; 200m u18 (nwi) Benu Meintjes 21.72; 200m u17 (nwi) Stefan Van Wyk 21.66; 300m Karabelo Morake 34.52; 600m 1 Fernando Ledimo 1.19.73; 2 Ruan Jonck 1.19.90; 110mh u18 (0,91m) (nwi) Julian Bogner 14.11; LJ u18 Christi Le Roux 7.31 (nwi); HT u18 (5 kg) Hanno Du Plessis 63.83; JT u18 (700 g) Jannes Schlebusch 75.87

Women

150m (nwi) Elme Smith 18.75; 200m u18 (nwi) Angel Kivido 24.31; 400m u16 1 Amy Naude 55.72; 2 Kayla Van Niekerk 56.00; 400mh u18 Zeney Van der Walt 60.59; SP u18 (3 kg) Meike Strydom 17.52

Santiago (Chile), 14.10.2017


Santiago (Chile), 14.10.2017

Men

100m (nwi) Enrique Polanco 10.56; DT u18 (1,5 kg) Claudio Romero 66.98

Saturday, October 14, 2017

Blois (France), 14-15.10.2017


Blois (France), 14-15.10.2017

Men

110mh u18 (0,91m) (14) (-1,1) 1 Clement Ducos 14.22; 2 Paul Chabauty 14.23

Szombathely (Hungary), 12.10.2017


Szombathely (Hungary), 12.10.2017

Men

DT u18 (1,5 kg) Donát Varga 56.13; HT u20 (6 kg) 1 Donát Varga 69.69; 2 Péter Szentivánszky 67.83; 3 Gábor Czeller 66.18; 4 Roland Móricz 63.75; HT u18 (5 kg) 1 Donát Varga 78.56; 2 Benedek Doma 68.54; 3 Balász Barcza 64.52; 4 Balász Katavics 63.23; 5 László Sztupák 61.60; HT u16 (4 kg) 1 Balász Katavics 72.78; 2 László Sztupák 69.32

Women

HT Cintia Gergelics 61.90; HT u18 (3 kg) 1 Zsanett Németh 64.08; 2 Eszter Giczi (2002) 57.02; 3 Petra Gombás 56.83; 4 Lilla Brandl 56.03

Adelaide (Australia), 14.10.2017


Adelaide (Australia), 14.10.2017

Men

400m h1 1 Djimarri Sanderson-Milera 48.32; DT u20 (6 kg) Lachlan Page 17.08; DT u20 (1,75 kg) Lachlan Page 56.02

Women

JT u18 (500 g) Jess Bell 48.53

Canberra (Australia), 14.10.2017


Canberra (Australia), 14.10.2017

Women

1.500m u18 Ruby White 4.29.80

Mar del Plata (Argentina), 10-13.10.2017 -Juegos Nacionales Evita-


Mar del Plata (Argentina), 10-13.10.2017 -Juegos Nacionales Evita-

Men u18

110mh (0,91m) (11) (-1,5) Damián Moretta 13.96; 300mh (13) Pedro Garrido 37.26; SP (5 kg) (11) Nazareno Sasia 18.44; DT (1,5 kg) (12) Nazareno Sasia 54.82; HT (5 kg) (11) 1 Julio Nobile 64.22; 2 Tobías Cacciabue 62.42; JT (700 g) (12) Agustín Osorio 66.57

Women u18

300m (11) Guillermina Cossio 39.66

Thursday, October 12, 2017

Ljubljana (Slovenia), 11.10.2017


Ljubljana (Slovenia), 11.10.2017

Men

1.000m Jan Vukovic (2000) 2.30.80

Women

LJ Eva Pepelnak (2000) 6.05 (nwi)

Wednesday, October 11, 2017

Sydney (Australia), 8.10.2017


Sydney (Australia), 8.10.2017

Men

HT Costa Kousparis 64.16

Women

HT Alexandra Hulley 67.91

RunBlogRun