@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, July 16, 2017

Bydgoszcz (Poland), 13-16.7.2017 -European u23 Championships-


Bydgoszcz (Poland), 13-16.7.2017 -European u23 Championships-

Men

100m (14) (0.0) 1 Ojie Edoburun (gbr) 10.14; 2 Jan Volko (svk) 10.18; 3 Jonathan Quarcoo (nor) 10.29; 4 Samuli Samuelsson (fin) 10.36; 5 Reuben Arthur (gbr) 10.39; 6 Austin Hamilton (swe) 10.40; 7 Luca Antonio Cassano (ita) 10.42; 8 Marvin Rene (fra) 10.44

100m semis (13, heats 13) s1 (1.6) 1 Marvin Rene (fra) 10.39; 3 Samuli Samuelsson (fin) 10.39 (10.34 (0.9) 1h1); 3 Jospeh Dewar (gbr) 10.45; 4 Rafael Jorge (por) 10.53; 5 Emil von Barth (swe) 10.54; s2 (0.8) 1 Ojie Edoburun (gbr) 10.26; 2 Jonathan Quarcoo (nor) 10.26; 3 Hillary Polanco (ita) 10.42; 4 Petre Rezmives (rou) 10.47; 5 José Lopes (por) 10.51; s3 (1.5) 1 Jan Volko (svk) 10.18; 2 Austin Hamilton (swe) 10.34; 3 Reuben Arthur (gbr) 10.35; 4 Luca Antonio Cassano (ita) 10.36 (10.36 (1.5) 4h4); 5 Dominik Zalesky (cze) 10.39 (10.31 (1.5) 2h4); 6 Amaury Golitin (fra) 10.52; in heats: Dominik Kopec (pol) 10.52 (0.9) 3h1; Kojo Musah (den) 10.48 (1.2) 2h2

200m (15) (1.6) 1 Jan Volko (svk) 20.33; 2 Gautier Dautremer (fra) 20.66; 3 Roger Gurski (ger) 20.70; 4 Jonathan Quarcoo (nor) 20.80; 5 Felix Svensson (swe) 20.95; 6 Lodovico Cortelazzo (ita) 21.05; 7 Silvan Wicki (sui) 21.32

200m semis (15) s1 (0.9) 1 Jonathan Quarcoo (nor) 20.39; 2 Jan Volko (svk) 20.54; 3 Roger Gurski (ger) 20.71; 4 Simone Tanzilli (ita) 20.93; 5 Jacopo Spano (ita) 21.02; 6 Rafael Jorge (por) 21.25 (0.9) 1 Gautier Dautremer (fra) 20.78; 2 Felix Svensson (swe) 20.87; 3 Silvan Wicki (sui) 20.89; 4 Lodovico Cortelazzo (ita9 20.95; 5 Oskari Lehtonen (fin) 21.17; 6 Ricardo Ribeiro (por) 21.22; 7 Daniel Cerdán (esp) 21.30

200m heats (14) h1 (0.0) 1 Gautier Dautremer (fra) 20.74; 2 Roger Gurski (ger) 20.88; 3 Oskari Lehtonen (fin) 21.06; 4 Rafael Jorge (por) 21.22; 5 Kolbeinn Hödur Gunnarsson (isl) 21.39; h2 (0.9) 1 Jan Volko (cze) 20.80; 2 Samuli Samuelsson (fin) 20.93; 3 Jacopo Spano (ita) 21.14; 4 Ricardo Ribeiro (por) 21.21; 5 Petre Rezmives (rou) 21.23; h3 (0.3) 1 Jonathan Quarcoo (nor) 20.79; 2 Silvan Wicki (sui) 20.95; 3 Simone Tanzilli (ita) 21.09; 4 Fatih Aktas (tur) 21.26; 5 Jiri Kubes (cze) 21.31; h4 (0.9) 1 Kevin Ugo (ger) 21.02; 2 Felix Svensson (swe) 21.09; 3 Lodovico Cortelazzo (ita) 21.20; 4 Daniel Cerdán (esp) 21.24

400m (15) 1 Luka Janezic (slo) 45.33; 2 Karsten Warholm (nor) 45.75; 3 Benjamin Lobo Vedel (den) 46.08; 4 Cameron Chalmers (gbr) 46.29; 5 Daniele Corsa (ita) 46.51; 6 Maarten Stuivenberg (ned) 46.79; 7 Kajetan Duszynski (pol) 46.80; 8 Darwin Echeverry (esp) 46.92

400m semis (14) s1 1 Karsten Warholm (nor) 46.06; 2 Daniele Corsa (ita) 46.20; 3 Cameron Chalmers (gbr) 46.32; 4 Darwin Echeverry (esp) 46.39; 5 Giuseppe Leonardi (ita) 46.60; 6 Dariusz Kowaluk (pol) 46.74; 7 Rokas Pacevicius (ltu) 46.93; 8 Robert Parge (rou) 47.06; s2 1 Luka Janezic (slo) 45.73; 2 Benjamin Lobo Vedel (den) 45.85; 3 Kajetan Duszynski (pol) 45.98; 4 Maarten Stuivenberg (ned) 46.33; 5 Batuhan Altintas (tur) 46.49, 6 Gilles Biron (fra) 46.56; 7 Brayana Lopez (ita) 47.23; 8 Andrew Mellon (irl) 47.32

400m heats (13) Luka Janezic (slo) 46.44 1h1; Karsten Warholm (nor) 46.70 1h4; Maarten Stuivenberg (ned) 46.75 2h4; Giuseppe Leonardi (ita) 46.76 2h1; Kajetan Duszynski (pol) 46.80 3h4; Daniele Corsa (lta) 46.82 1h2; Gilles Biron (fra) 46.82 4h4; Dariusz Kowaluk (pol) 46.87 3h1; Robert Parge (rou) 46.88 4h1; Rokas Pacevicius (ltu) 47.09 5h4; Benjamin Lobo Vedel (den) 47.19 1h3; Cameron Chalmers (gbr) 2h2; Andrew Melon (irl) 47.38 6h4; Michael Rossaert (bel) 47.44 5h1; Brayan Lopez (ita) 47.47 2h3; Vincent Notz (sui) 47.47 6h1; Darwin Echeverry (esp) 47.50 3h2; Batuhan Altintas (tur) 47.66 3h3; Mateo Parlov (cro) 47.63 7h1; Shivko Stoyanov (bul) 47.65 7h4; Luca FLück (sui) 47.79 4h2

800m (16) 1 Andreas Kramer (swe) 1.48.15; 2 Daniel Rowden (swe) 1.48.16; 3 Marc Reuther (ger) 1.48.66; 4 Mateusz Borkowski (pol) 1.48.92; 5 Filip Snejdr (cze) 1.49.19; 6 Cosmin Trofin (rou) 1.49.81; 7 Yan Sloma (blr) 1.50.02

800m heats (14) Andreas Kramer (swe) 1.46.93 1h2; Pablo Sánchez-Valladares (esp) 1.47.02 2h2; Filip Snjedr (cze) 1.47.08 3h2; Yan Sloma (blr) 1.47.16 4h2; Christoph Kessler (ger) 1.47.31 5h2; Daniel Rowden (gbr) 1.47.51 1h1; Mateusz Borkowski (pol) 1.47.69 2h1; Aymeric Lusine (fra) 1.47.92 3h1; Benediktas Mickus (ltu) 1.49.22 6h2; Rasmus Kisel (est) 1.49.40 7h2; Pol Moya (and) 1.49.48 4h1; Cosmin Trofin (rou) 1.49.50 1h3; Marc Reuther (ger) 1.49.71 2h3; Jan Petrac (slo) 1.49.85 5h1; Nasredine Khatir (fra) 1.49.92 3h3; Tony Van Diepen (ned) 1.50.38 4h3

1.500m (15) 1 Marius Probst (ger) 3.49.06; 2 Filip Sasinek (cze) 3.49.23; 3 Michal Rozmys (pol) 3.49.30

1.500m heats (13) Michal Rozmys (pol) 3.43.22 1h2; Gonzalo García (esp) 3.43.35 2h2; Ayoub Mokhtar (esp) 3.43.41 3h2; Robbie Fitzgibbon (gbr) 3.43.47 4h2; Baptiste Mischler (fra) 3.43.49 5h2; Marius Probst (ger) 3.43.88 1h1; Mike Foppen (ned) 3.43.96 6h2; Filip Sasinek (cze) 3.43.96 2h1; Neil Gourley (gbr) 3.43.99 3h1; Súleyman Bekmeczi (tur) 3.44.19 7h2; Alexis Miellet (fra) 3.44.36 4h1; Sergio Paniagua (esp) 3.44.38 5h1; Kalle Berglund (swe) 3.44.56 6h1; James West (gbr) 3.44.72 8h2; Vincent Hazeleger (ned) 3.44.73 7h1; Benjamin Kovacs (hun) 3.44.87 8h1; Yassin Bouih (ita) 3.45.18 9h1; Mattia Padovani (ita) 3.45.74 9h2; Enrico Ricobbon (ita) 3.45.89 10h1; Maximilian Thorwirth (ger) 3.46.87 10h2; Roman Kwiatowski (pol) 3.47.13 11h1; Jan Fris (cze) 3.47.73 12h2 

5.000m (15) 1 Yemaneberhan Crippa (ita) 14.14.28; 2 Simon Deboignes (bel) 14.14.71; 3 Carlos Mayo (esp) 14.15.07; 4 Amanal Petros (ger) 14.15.14; 5 Hugo Hay (fra) 14.15.19

10.000m (13) 1 Carlos Mayo (esp) 29.28.06; 2 Amanal Petros (ger) 29.34.94

110mh (15) (0.8) 1 Ludovic Payen (fra) 13.49; 2 Khai Riley-Laborde (gbr) 13.65; 3 Dylan Caty (fra) 13.66; 4 James Weaver (gbr) 13.75; 5 Dawid Zebrowski (pol) 13.90; 6 Simone Poccia (ita) 13.92

110mh heats (14) h1 (-0,7) 1 Khai Riley-Laborde (gbr) 14.01; 2 David Sklenar (cze) 14.14; 3 Matthew Behnan (irl) 14.14; h2 (-0,5) 1 Ludovic Payen (fra) 13.72; 2 Simone Poccia (ita) 13.89; 3 Dawid Zebrowski (pol) 14.11; h3 (0.9) 1 James Weaver (gbr) 13.85; 2 Dylan Caty (fra) 13.96; 3 Kacper Schubert (pol) 14.07; 4 Francesco Ferrante (ita) 14.12; 5 Bohdan Chornomaz (ukr) 14.12

400mh (16) 1 Karsten Warholm (nor) 48.37; 2 Dany Brand (sui) 49.14; 3 Ludvy Vaillant (fra) 49.31; 4 Victor Coroller (fra) 49.96; 5 Jacob Paul 49.98; 6 Isak Andersson (swe) 50.08; 7 Jack lawrie (gbr) 50.60; 8 Vit Müller (cze) 50.63

400mh semis (15) s1 1 Ludvy Vaillant (fra) 49.55; 2 Jacob Paul (gbr) 49.85; 3 Isak Andersson (swe) 50.05; 4 Vit Müller (cze) 50.37; 5 Jonas Hanssen (ger) 50.67; 6 Dominik Hufnagl (aut) 50.74; 7 Alain-Hervé Mfomkpa (fra) 50.92; 8 Joachim Sandberg (nor) 51.12; s2 1 Karsten Warholm (nor) 49.29, 2 Victor Coroller (fra) 49.30, 3 Dany Brand (sui) 49.37; 4 Jack Lawrie (gbr) 50.46; 5 Joshua Abuaku (ger) 50.79; 6 Martin Tucek (cze) 51.64

400mh heats (14) Ludvy Vaillant (fra) 50.38 1h1; Jack Lawrie (gbr) 50.40 2h1; Dany Brand (sui) 50.45 1h2; Isak Andersson (swe) 50.69 1h4; Karsten Warholm (nor) 50.88 1h3; Dylan Owusu (bel) 50.97 3h1; Jacob Paul (gbr) 51.04 2h4; Jonas Hanssen (ger) 51.06 2h3; Victor Coroller (fra) 51.12 2h2; Joachim Sandberg (nor) 51.19 4h1; JOshua Abuaku (ger) 51.33 5h1; Alain-Hervé Mfomkpa (sui) 51.45 3h4; Dominik Hufnagl (aut) 51.48 3h2; Javier Delgado (esp) 51.52 4h4; Vit Müller (cze) 51.69 4h2; Martin Tucek (cze) 51.79 3h3; Alexander Lundskog (swe) 51.88 5h2

3.000m St (16) 1 Yohannes Chiapinelli (ita) 8.34.33; 2 Ahmed Abdelwahed (ita) 8.37.02; 3 Jamaine Coleman (gbr) 8.40.44; 4 Topi Raitanen (fin) 8.40.69; 5 Balasz Juhasz (hun) 8.45.90; 6 Turgay Bayram (tur) 8.46.48; 7 Lennart Mesecke (ger) 8.50.21; 8 André Pereira (por) 8.52.10

3.000m St heats (14) Yohanes Chiappinelli (ita) 8.43.68 1h1; Topi Raitanen (fin) 8.43.80 2h1; Noah Schutte (ned) 8.45.07 3h1; Balasz Juhasz (hun) 8.45.75 4h1; Vidar Johansson (swe) 8.46.13 5h1; Turgay Bayram (tur) 8.46.92 6h1; Jamaine Coleman (gbr) 8.50.15 1h2; Ahmed Abdewahed (ita) 8.50.31 2h2; Lennart Mesecke (ger) 8.59.89 3h2; Alexis Rodríguez (esp) 8.50.99 4h2; alberts Blajs (lat) 8.51.38 5h2; Simone Colombini (ita) 8.52.01 6h2; Daniel Jarvis (gbr) 8.52.65 7h1

4x100m (16) 1 Germany 39.11 (R. Gurski; K. Kollmann; P. Trutenat; D. Hoffmann) and 38.91 1h2; 2 Great Britain 39.11 (T. Etienne; K. De Escofet; R. Arthur; O. Edoburun); in heats: France 39.36 2h2 (A. Golitin; G. Dautremer; H. Maaroufou; M. Rene)

4x400m (16) 1 Great Britain 3.03.65 (L. Thompson; B. Snaith, S. Hazel; C. Chalmers); 2 Poland 3.04.22 (W. Suwara; P. Wascinski; K. Duszynski; D. Kowaluk); 3 France 3.05.24 (V. Coroller; G. Biron; E. Merville; L. Vaillant); 4 Germany 3.05.65 (F. Dammermann; M. Gruppen; F. Weeke; C. Schmidt)

HJ (15) 1 Dzmitry Nabokau (blr) 2.24, 2 Christian Falocchi (ita) 2.24; 3 Viktor Lonskyy (ukr) 2.24; 4 Fabian Delryd (swe) 2.22; 5 Pavel Seliverstau (blr) 2.22; Falk Wendrich (ger) 2.22; 7 Andrei Skabeika (blr) 2.19; 8 Norbert Kobielski (pol) 2.19; 9 Carlos Rojas (esp) 2.15

HJ qualy (13)         Viktor Lonskiyy (ukr) 2.18; Matthieu Tomassi (fra) 2.18; Falk Wendrich (ger) 2.18; 4 Dzmitriy Nabokau (blr) 2.18; Pavel Selivertsau (blr) 2.18; 6 Chris Kandu (gbr) 2.18; 7 Christian Falocchi (ita) 2.18; 8 Norbert Kobielski (pol) 2.18, 9 Tobias Potye (ger) 2.18; 10 Fabian Delryd (swe) 2.18

PV (16) 1 Ben Broeders (bel) 5.60; 2 Axel Chapelle (fra) 5.60, 3 Adrián Vallés (esp) 5.50; 4 Mathieu Collet (fra) 5.50; 5 Oleg Zernikel (ger) 5.40, 6 Luigi Colella (ita) 5.40; 7 Tommi Holttinen (fin) 5.40; 8 Tomas Wecksten (fin) 5.30; 9 Matteo Capello (ita) 5.20; 10 Aleix Pi (esp) 5.20; 11 Eirik Greibrokk Dolve (nor) 5.20; Charlie Myers (gbr) 5.20

PV qualy (14) 1 Ben Broeders (bel) 5.25; Matteo Capello (ita) 5.25; Eirik Greibrokk Dolve (nor) 5.25; Tomas Wecksten (fin) 5.25; 5 Axel Chapelle (fra) 5.25; Tommi Holttinen (fin) 5.25; 7 Oleg Zernikel (ger) 5.25; 8 Aleix Pi (esp) 5.25; 9 Luigi Colella (ita) 5.25; Charlie Myers (gbr) 5.25; Adrián Vallés (esp) 5.25; 12 Mathieu Collet (fra) 5.25

LJ (15) 1 Vladyslav mazur (ukr) 8.04 (1.9); 2 Filippo Randazzo (ita) 7.98 (2.1); 3 Thobias Nilsson Montler (swe) 7.96 (0.9); 4 Jacob Fincham-Dukes (gbr) 7.83 (2.5); 5 Ingar Kiplesund (nor) 7.59 (0.7); 6 Miguel Marques (por) 7.58 (0.4); 7 Benjamin Gabrielsen (den) 7.54 (0.7); 8 Gabriele Chilà (ita) 7.52 (2.1)

LJ qualy (13) 1 Filippo Randazzo (ita) 8.04 (0.9); 2 Vladyslav Mazur (ukr) 7.74 (1.49; 3 Ihor Honchar (ukr) 7.72 (0.1); 4 Benjamin Gabrielsen (den) 7.70 (0.9); 5 Jacon Fincham-Dukes (gbr) 7.67 (-1,3); 6 Thobias Nilsson Montler (swe) 7.66 (1.2); 7 Gabriele Chilà (ita) 7.61 (1.2); 8 Filip Pravdica (cro) 7.61 (0.9); 9 Jesper Hellström (swe) 7.61 (2.3); 10 Ingar Kiplesund (nor) 7.59 (-0,7); 11 Mikita Lapatenka (blr) 7.59 (2.3); 12 Miguel Marqus (por) 7.58 (-1,4); 13 Bohdan Yehorov 7.58 (4.0); 14 Adónios Stilianídis (gre) 7.54 (0.1); 15 Ramunas Kleinauskas (ltu) 7.54 (0.8); 16 Ivo Tavares (por) 7.51 (4.3)

TJ (16) 1 Nazim Babayev (aze) 17.18 (0.4); 2 Simo Lipsanen (fin) 17.14 (-0,5); 3 Max Hess (ger) 16.68 (0.5); 4 Tomas Veszelka (svk) 16.63 (0.9); 5 Can Ozupek (tur) 16.10 (0.2); 6 Oleksandr Malosilov (ukr) 15.99 (-0,5); 7 Samuele Cerro (ita) 15.97 (0.6); 8 Simone Forte (ita) 15.95 (-0,3)

TJ qualy (15) 1 Max Hess (ger) 16.89 (0.9); 2 Nazim Babayev (aze) 16.67 (0.8); 3 Simo Lipsanen (fin) 16.42 (1.3); 4 Tomas Veszelka (cze) 16.21 (1.8); 5 Oleksandr Malosilov (ukr) 16.01 (2.1); 6 Can Özüpek (tur) 15.96 (0.8); 7 Samuele Cerro (ita) 15.89 (1.5); 8 Necati Er (tur) 15.87 (1.3); 9 Plamen Petkov (bul) 15.83 (1.3); 10 Simone Forte (ita) 15.79 (1.3)

SP (14) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 21.59; 2 Denzel Comenentia (ned) 19.86; 3 Sebastiano Bianchetti (ita) 19.69; 4 Osman Can Ozdeveci (tur) 19.63; 5 Simon Bayer (ger) 19.30; 6 Patrick Müller (ger) 19.23; 7 Leonardo Fabbri (ita) 19.12; 8 Jan Parol (pol) 18.60; 9 Nace Plesko (slo) 18.55; 10 Kiriakos Zotos (gre) 18.35; 11 Blaz Zupancic (slo) 18.33; 12 Gian Piero Ragonesi (ita) 18.28

SP qualy (13) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 21.26; 2 Simon Bayer (ger) 19.06; 3 Leonardo Fabbri (ita) 19.06; 4 Patrick Müller (ger) 18.85; 5 Denzel Comenentia (ned) 18.72; 6 Osman Can Ozdeveci (tur) 18.53, 7 Sebastiano Bianchetti (ita) 18.49; 8 Gian Piero Ragonesi (ita) 18.44; 9 Blaz Zupancic (slo) 18.38; 10 Kiriákos Zótos (gre) 18.23; 11 Jan Parol (pol) 18.13; 12 Nace Plesko (slo) 17.97

DT (16) 1 Sven Martin Skagestad (nor) 61.00; 2 Alin Firfirica (rou) 60.17; 3 Clemens Prüfer (ger) 60.08; 4 Viktar Trus (blr) 58.47; 5 Gudni Valur Gudnason (isl) 57.31; 6 Maximilian Klaus (ger) 57.18; 7 Gian Piero Ragonesi (ita) 56.86; 8 Krystian Pawelczyk 56.75; 9 Domantas Poska (ltu) 56.32; 10 Viktor Gardenkrans (swe) 55.17; 11 Ola Stunes Isene (nor) 54.95

DT qualy (15) 1 Sven Martin Skagestad (nor) 60.93; 2 Bartlomiej Stoj (pol) 59.57; 3 Alin Firfirica (rou) 59.41; 4 Clemens Prüfer (ger) 57.56; 5 Domantas Poska (ltu) 57.27; 6 Gudni Valur Gudnason (isl) 56.57; 7 Viktar Trus (blr) 56.45; 8 Viktor Gardenkrans (swe) 56.29; 9 Gian Piero Ragonesi (ita) 56.11; 10 Ola Stunes Isene (nor) 55.42; 1 Maximilian Klaus (ger) 55.04

HT (14) 1 Bence Halasz (hun) 73.30; 2 Bences Pasztor (hun) 71.51; 3 Alexej Mikhailov (ger) 70.60; 4 Taylor Campbell (gbr) 70.59, 5 Volodymyr Myslyvchuk (ukr) 70.30, 6 Miguel Alberto Blanco (esp) 70.06; 7 Hilmar Örn Jonsson (isl) 69.96; 8 Markus Kokkonen (fin) 68.56, 9 Aleksi Jaakkola (fin) 68.34; 10 Thomas Mardal (nor) 68.28; 11 Aaron Kangas (fin) 65.99; 12 Raman Zholudzeu (blr) 64.67

HT qualy (13) 1 Bence Pasztor (hun) 70.22; 2 Bence halasz (hun) 70.14; Miguel Alberto Blanco (esp) 68.59; 4 Aleksi Jaakola (fin) 68.50; 5 Thomas Mardal (nor) 68.34; 6 Alexej Mikhailov (ger) 68.26; 7 Hilmar Orn Jonsson (isl) 68.09, 8 Markus Kokkonen (fin) 67.84; 9 Volodymyr Myslysvchuk (ukr) 67.56; 10 Taylor Campbell (gbr) 67.43; 11 Aaron Kangas (fin) 66.95; 12 Raman Zholedzeu (blr) 66.81; 13 Matija Greguric (cro) 66.53; 14 Nikólaos Gavriilídis (gre) 66.28; 15 Iván Menglebéi (gre) 66.10; 16 tim Soderqvist (swe) 65.74

JT (15) 1 Norbert Rivasz-Toth (hun) 83.08; 2 Ioannis Kiriazis (gre) 81.04; 3 Andrian Mardare (mda) 78.76; 4 Alexandru Novac (rou) 77.76; 5 Edis Matusevicius (ltu)76.82; 6 Emin Öncel (tur) 76.54; 7 Oliver Helander (fin) 74.46; 8 Gatis Cakss (lat) 74.44; 9 Sindri Hrafn Gundmundsson (isl) 74.72; 10 Jonas Bonewit (ger) 73.24; 11 Valery Izotau (blr) 73.14; 12 Nicolás Quijera (esp) 69.59

JT qualy (13) 1 Ioánnis Kiriazís (gre) 78.43; 2 Alexandru Kovac (rou) 77.00; 3 Andrian Mardare (mda) 76.09; 4 Edis Matusevicius (ltu) 75.54; 5 Nornert Rivasz-Toth (hun) 74.99; 6 Gatis Cakss (lat) 74.70; 7 Oliver Helander (fin) 73.13, 8 Emin Öncel (tur) 72.69; 9 Jonas Bonewit (ger) 72.39; 10 Valeriy Izotau (blr) 72.14; 11 Sindri Hrafn Gudmundsson (isl) 72.05; 12 Nicolás Quijera (esp) 71.48

Decathlon (15-16)

1 Jiri Sykora (cze) 8.084p (10.99 (0.7); 7.09 (1.3); 14.65; 1.96; 49.19 - 14.15 (1.5); 50.37; 4.50; 63.36; 4.50.30); 2 Fredrik Samuelsson (swe) 8.010p (10.98 (0.7); 7.21 (1.0); 13.98; 1.99; 48.99 - 14.35 (1.5); 43.21; 4.70; 59.10; 4.37.71); 3 Elmo Savola (fin) 7.956p (10.84 (0.7); 7.29 (-0,6); 13.97; 1.96; 49.14 - 14.21 (1.7); 37.35; 4.70; 61.89; 4.39.50); 4 Vitali Zhuk (blr) 7.921p (11.37 (0.1); 6.76 (0.1); 14.64; 1.99; 49.40 -14.48 (1.7); 44.25; 4.70; 62.90; 4.34.50); 5 Maksim Andraloits (blr) 7.858p (10.98 (0.7); 7.36 (0.9); 13.88; 1.99; 49.23 - 14.47 (1.5); 43.89; 4.70; 51.97; 4.47.76);  6 Andri Oberholzer (sui) 7.827p (11.13 (-0.4); 7.54 (0.1); 13.62; 2.08; 50.99 - 14.78 (1.7); 39.42; 4.90; 51.59; 4.40.75); 7 Denis Hutterer (ger) 7.780p (11.02 (0.7); 7.17 (-0,9); 14.23; 1.99; 50.05 - 14.91 (-0,3); 47.14; 4.60; 50.87; 4.43.30); 8 Taavi Tsernjavski (est) 7.708p (11.27 (-0.4); 7.15 (-0,5); 13.76; 1.93; 49.15 - 14.93 (-0,3); 45.03; 4.60; 52.40; 4.35.37); 9 Torben Blech (ger) 7.675p (10.86 (0.7); 6.80 (-0,1); 13.74; 1.96; 50.79 - 14.40 (1.5); 41.00; 5.20; 51.82; 4.59.83);10 Pablo Trescoli (esp) 7.569p (11.23 (-0.4); 7.12 (0.1); 13.37; 1.96; 49.73 - 14.59 (1.5); 37.24; 4.40; 55.35; 4.33.01); 11 Jacopo Zanatta (ita) 7.536p (11.31 (0.1); 7.30 (0.4); 12.56; 2.08; 49.40 - 14.88 (1.7); 40.20; 4.30; 49.68; 4.40.30); 12 Axel Hubert (fra) 7.483p (11.32 (0.1); 7.18 (0.2); 14.48; 1.96; 51.47 - 14.70 (1.5); 29.37; 4.60; 63.29; 4.45.30); 13 Kevin Fankl (swe) 7.340p (11.04 (0.7); 6.94 (-1,4); 13.68; 1.87; 50.54 - 15.49 (-0,3); 39.81; 4.40; 56.48; 4.47.23); 14 Pascal Magyar (sui) 7.270p (11.49 (0.1); 6.80 (-0,4); 12.43; 1.96; 49.86 - 15.21 (-0,3); 42.58; 4.30; 51.58; 4.41.32); 15 Luca Bernaschina (sui) 7.252p (11.30 (0.1); 7.38 (1.5); 13.50; 1.81; 51.11 - 15.15 (-0,3); 38.02; 4.40; 50.99; 4.42.40)

20 Kms Walk (16) 1 Diego García 1h22.29; 2 Karl Junghannss (ger) 1h22.52; 3 Gabriel Bordier (fra) 1h23.03; 4 Salih Korkmaz (tur) 1h23.11; 5 Manuel Bermúdez (esp) 1h23.12; 6 Jonathan Hilbert (ger) 1h23.26; 7 Andrea Agrusti (ita) 1h23.28; 8 Jean Blancheteau (fra) 1h25.10; 9 Zaharías Tsamoudákis (gre) 1h25.11; 10 Stefano Chiesa (ita) 1h25.21

Women

100m (14) (-0,6) 1 Ewa Swoboda (pol) 11.42; 2 Krystsina Tsimanouskaya (blr) 11.54; 3 Sina Mayer (ger) 11.58; 4 Imani Lansiquot (gbr) 11.58; 5 Ajla Del Ponte (sui) 11.66; 6 Kristina Sivkova (rus) 11.67; 7 Lisa Nippgen (ger) 11.72

100m semis (13, heats 13) s1 (0.4) 1 Kristina Sivkova (rus) 11.42; 2 Floriane Gnafoua (fra) 11.44; 3 Krystsina Tsimanouskaya (blr) 11.46; 4 Sina Mayer (ger) 11.50; 5 Karolina Deliautaité (ltu) 11.67; 6 Olivia Fotopoulou (cyp) 11.68; 7 Kamila Ciba (pol) 11.69; 8 Charlotte Jeanne (fra) 11.76 (11.68 (3.2) 5h4); s2 (0.3) 1 Ewa Swoboda (pol) 11.32 (11.26 (3.2) 1h4); 2 Imani Lansiquot (gbr) 11.47; 3 Ajla Del Ponte (sui) 11.49 (11.47 (3.2) 3h4); 4 Lisa Nippgen (ger) 11.55; 5 Lisa Marie Kwaiye (ger) 11.57 (11.47 (3.2) 2h4); 6 Cynthia Leduc (fra) 11.62; 7 Sindija Bucsa (lat) 11.62; 8 Chiara Torrisi (ita) 11.81 (11.77 (3.2) 7h4); in heats: Zorana Barjaktarovic (srb) 11.78 (1.6) 5h3; Anniina Kortetmaa (fin) 11.77 (3.2) 6h4

200m (15) (1.3) 1 Finette Agyapong (gbr) 22.87; 2 Sarah Atcho (sui) 22.90; 3 Yana Kachur (ukr) 23.20; 4 Krystsina Tsimanouskaya (blr) 23.32; 5 Ama Pipi (gbr) 23.41; 6 Sindija Buksa (lat) 23.41; 7 Maroussia Pare (fra) 23.53; 8 Fanny Peltier (fra) 23.59

200m semis (15) s1 (1.3) 1 Finette Agyapong (gbr) 22.86; 2 Sarah Atcho (sui) 22.99; 3 Sindija Buksa (lat) 23.12; 4 Fanny Peltier (fra) 23.13; 5 Krystsina Tsimanouskaya (blr) 23.41; 6 Alina Kalistratova (ukr) 23.53; 7 Alessia Niotta (ita) 23.90; 8 Ane Petrirena (esp) 24.01; s2 (0.7) 1 Yana Kachur (ukr) 23.21; 2 Ama Pipi (gbr) 23.26; 3 Maroussia Pare (fra) 23.26; 4 Marcela Pirková (cze) 23.54; 5 Cristina Lara (esp) 23.57; 6 Johanelis Herrera Abreu (ita) 23.66; 7 Amandine Brossier (fra) 23.91; 8 Annalisa Spadotto Scott (ita) 23.91

200m heats (14) h1 (0.4) 1 Yana Kachur (ukr) 23.28; 2 Ama Pipi (gbr) 23.37; 3 Fanny Peltier (fra) 23.48; 4 Johanelis Herrera Abreu (ita) 23.86; 5 Martina Hofmanová (cze) 23.95; 6 Susanne Walli (aut) 24.21; h2 (0.7) 1 Sindija Buksa (lat) 23.43; 2 Krystsina Tsimanouskaya (blr) 23.56; 3 Cristina Lara (esp) 23.68; 4 Annalisa Spadotto (ita) 23.92; 5 Zorana Barjaktarovic (srb) 24.20; h3 (0.5) 1 Marcela Pirková (cze) 23.42; 2 Maroussia Pare (fra) 23.56; 3 Alina Kalistratova (ukr) 23.74; 4 Alessia Niotta (ita) 23.85; 5 Cliodhna Manning (irl) 24.13; 6 Melinda Ferenczi (hun) 24.17; h4 (1.1) 1 Sarah Atcho (sui) 22.96; 2 Finette Agyapong (gbr) 23.04; 3 Amandine Brossier (fra) 23.82; 4 Ane Petrirena (esp) 23.90

400m (15) 1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 52.00; 2 Laura Müller (ger) 52.42; 3 Laura de Witte (ned) 52.51; 4 Anita Horvat (slo) 53.06; 5 Laviai Nielsen (gbr) 53.18; 6 Dominika Muraszewska (pol) 53.62; 7 Modesta Juraskaité (ltu) 54.06; 8 Deborah Sananes (fra) 54.25

400m heats (14) h1 1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 51.80; 2 Laura De Witte (ned) 52.15; 3 Laura Müller (ger) 52.32; 4 Alexandra Troiani (ita) 53.47; 5 Mariola Kara (pol) 53.78; 6 Despina Mourta (gre) 54.02; 7 Jenna Brommell (irl) 54.34; 8 Anja Benko (slo) 54.99; h2 1 Anita Horvat (slo) 51.94; 2 Modesta Moraskaité (ltu) 52.81; 3 Dominika Muraszewska (pol) 52.88; 4 Kateryna Klymyuk (ukr) 52.90; 5 Evelin Nadhazy (hun) 53.22; 6 Susanne Walli (aut) 53.94; 7 Sara Dorthea Jensen (nnor) 54.06; 8 Virginia Troiani (ita) 54.44; h3 1 Laviai Nielsen (gbr) 52.80; 2 Deborah Sananes (fra) 52.96; 3 Adrianna Janowicz (pol) 53.07; 4 Eva Hovenkamp (ned) 53.25; 6 Ylenia Vitale (ita) 53.58; 6 Helena Jiranová (cze) 54.20; 7 Maja Pogorevc (slo) 54.59; 8 Sophie Becker (irl) 54.99

800m (15) 1 Renne Eykens (bel) 2.04.73; 2 Anita Hinriksdottir (isl) 2.05.02; 3 Hannah Segrave (gbr) 2.05.53; 4 Alanna Lally (irl) 2.05.63; 5 Lore Hoffmann (sui) 2.05.65; 6 Elena Bello`(ita) 2.05.96; 7 Siofra Cleirigh-Buttner (irl) 2.06.40; 8 Charlotte Mouchet (fra) 2.06.94

800m heats (13) Anita Hinriksdottir (isl) 2.03.58 1h2; Elena Bellò (ita) 2.04.40 2h2; Renée Eykens (bel) 2.04.55 3h2; Lore Hoffmann (sui) 2.04.60 1h1; Charlotte Mouchet (fra) 2.05.16 2h1; Alanna Lally (irl) 2.05.54 3h2; Hannah Segrave (gbr) 2.05.54 1h3; Corane Gazeau (fra) 2.05.73 4h2; Siofra Cleirigh-Buttner (irl) 2.06.62 2h3; Zoya Naumov (esp) 2.06.24 4h1; Monika Elenska (ltu) 2.06.42 3h3; Salomé Alfonso (por) 2.07.10 4h3; Mina Marie Anglero (nor) 2.07.11 5h2; Amalie Saeten (nor) 2.07.66 5h1

1.500m (16) 1 Konstanze Klosterhafen (ger) 4.10.30; 2 Sofia Ennaoui (pol) 4.13.54; 3 Martyna Galant (pol) 4.17.91; 4 Linn Söderholm (swe) 4.18.88; 5 Amy Griffiths (gbr) 4.19.16; 6 Carla Masip (esp) 4.21.63; 7 Giulia Aprile (ita) 4.21.64; 8 Vera Hoffmann (lux) 4.21.94; 9 Ingrid Halvorsen Folvik (nor) 4.22.70; 10 Line Kalstrup Schulz (den) 4.23.14; 11 Fatma Arik (tur) 4.23.15; 12 Isabella Andersson (swe) 4.28.38

1.500m heats (14) Konstanze Klosterhalfen (ger) 4.13.07 1h2; Amy Griffiths (gbr) 4.17.11 2h2; Sofia Ennaoui (pol) 4.18.17 1h1; Isabella Andersson (swe) 4.19.66 3h2; Vera Hoffmann (lux) 4.19.89 4h2; Martyna Galant (pol) 4.19.90 2h1; Fatma Arik (tur) 4.20.04 5h2; Ingrid Halvorsen Folvik (nor) 4.20.51 3h1; Linn Söderholm (swe) 4.21.29 4h1; Carla Masip (esp) 4.22.49 6h2; Giulia Aprile (ita) 4.22.57 7h2; Line Kalstrup Schulz (den) 4.23.41 5h1; Sylwia Indeka (pol) 4.24.30 8h2; Anastasia-Panayiota Marinakou (gre) 4.25.80 6h1; Martina Rodríguez (esp) 4.27.67 7h1

5.000m (16) 1 Yasemin Can (tur) 15.01.67; 2 Alina Reh (ger) 15.10.57; 3 Sarah Lahti (swe) 15.14.17; 4 Emine Hatum Tuna (tur) 16.03.90; 5 Lisa Rooms (bel) 16.15.58; 6 Weronika Pyzik (pol) 16.15.84; 7 Moira Stewartowá (cze) 16.16.83; 8 Carolin Kirtzel (ger) 16.16.94; 9 Andreea Piscu (rou) 16.19.87; 10 Maryna Nemchenko (ukr) 16.24.04; 11 Kristine Hendel (cro) 16.33.90; 12 Claudia Estévez (esp) 16.47.08

10.000m (14) 1 Yasemin Can (tur) 31.39.80; 2 Sarah Lahti (swe) 32.46.91; 3 Büsra Nur Koku (tur) 33.33.22; 4 Phoebe Law (gbr) 33.40.75; 5 Maryna Nemchenko (ukr) 33.44.13; 6 Jenny Nesbitt (gbr) 33.50.37; 7 Andreea Piscu (rou) 33.51.53; 8 Philippa Bowden (gbr9 34.04.57; 9 Mariann Roe (nor) 34.13.77; 10 Isabelle Brauer (swe) 34.14.12; 11 Tatjana Schulte (ger) 34.15.15; 12 Valeriya Zinenko (ukr) 34.20.21

100mh (15) (2.3) 1 Nadine Visser (ned) 12.92; 2 Elvira Herman (blr) 12.95; 3 Luca Kozak (hun) 13.06; 4 Yasmin Miller (gbr) 13.32; 5 Reetta Hurske (fin) 13.32; 6 Olimpia Barbosa (por) 13.45; 7 Helena Jiranová (cze) 13.47

100mh semis (14) s1 (0.8) 1 Luca Kozak (hun) 13.31; 2 Laura Valette (fra) 13.38; 3 Helena Jiranová (cze) 13.44; 4 Olimpia Barbosa (por) 13.46; 5 Luminosa Bogliolo (ita) 13.50; 6 María Mujika (esp) 13.55; 7 Marlena Morton (pol) 13.58; s2 (0.3) 1 Nadine Visse (ned) 13.15; 2 Elvira Herman (blr) 13.17; 3 Yasmin Miller (gbr) 13.40; 4 Reetta Hurske (fin) 13.44; 5 Petra Repasi (hun) 13.53; 6 Ruslana Rashkovan (blr) 13.54

100mh heats (14) h1 (0.2) 1 Nadine Visser (ned) 13.26; 2 Olimpia Barbosa (por) 13.52; 3 Natalia Christofi (cyp) 13.56; 4 Marlena Morton (pol) 13.61; h2 (0.7) 1 Elvira Herman (blr) 13.28; 2 Helena Jiranová (cze) 13.47; 3 Maria Mujika (esp) 13.56; 4 Mette Graversgaard (den) 13.61; 4 Stanislava Lajcaková (sck) 13.66; h3 (1.1) 1 Laura Valette (fra) 13.26; 2 Reetta Hurske (fin) 13.47; 3 Petra Repasi (hun) 13.53; 4 Ewa Ochocka (pol) 13.64; h4 (0.5) 1 Luca Kozak (hun) 13.39; 2 Yasmin Miller (gbr) 13.48; 3 Luminosa Bogliolo (ita) 13.52; 4 Ruslana Rashkovan (blr) 13.56

400mh (16) 1 Ayomide Folorunso (ita) 55.82; 2 Jessica Turner (gbr) 56.08; 3 Arna Stefania Gudmundsdottir (isl) 56.37; 4 Aleksandra Gaworska (pol) 56.94; 5 Margo van Puyvelde (bel) 57.12; 6 Nenah De Coninck (bel) 57.43; 7 Jackie Baumann (ger) 57.54; 8 Anna Sjoukje Runia (ned) 59.53

400mh semis (15) s1 1 Ayomide Folorunso (ita) 56.35; 2 Arna Stefania Gudmundsdottir (isl) 57.02; 3 Margo Van Puyvelde (bel) 57.34; 4 Aleksandra Gaworska (pol) 57.35; 5 Anna Sjoukje Runia (ned) 57.44; 6 Eveliina Määttänen (fin) 58.07; 7 Hanna Palmqvist (swe) 58.75; 8 Julie Hounsinou (fra) 58.78; s2 1 Jackie Baumann (ger) 56.92; 2 Nenah De Coninck (bel) 56.99; 3 Jessica Turner (gbr) 57.32; 4 Rebecca Sartori (ita) 57.64; 5 Valentina Cavalleri (ita) 57.68; 6 Johanna Holmen Svensson (swe) 58.14; 7 Anais Seiller (fra) 58.22; 8 Justyna Saganiak (pol) 58.50

400mh heats (14) Jackie Baumann (ger) 56.96 1h4; Margo Van Puyvelde (bel) 57.27 1h1; Arna Stefania Gudmundsdotrir (isl) 57.45 2h1; Ayomide Folorunso (ita) 57.48 1h3; Nenah De Coninck (bel) 57.78 2h4; Johanna Holmen Svensson (swe) 57.86 3h4; Rebecca Sartori (ita) 58.12 1h2; Aleksandra Gaworska (pol) 58.20 2h3; Jessica Turner (gbr) 58.54 2h2; Anais Sellier (fra) 58.59 4h4; Valentina Cavalleri (ita) 58.73 3h1; Julie Hounsinou (fra) 58.78 3h3; Anna Sjoukje Runia (ned) 58.80 3h2; Eveliina Määttänen (fin) 58.85 4h3; Hanna Palmqvist (swe) 58.98 4h3; Justyna Saganiak (pol) 59.66 5h4; Emma Koistinen 59.77 4h2; Liis Roose (est) 59.99 4h1

3.000m St (15) 1 Anna Emilie Moller (den) 9.43.05; 2 Nataliya Strebkova (ukr) 9.44.52; 3 Emma Oudiou (fra) 9.50.30; 4 Claudia Prisecaru (rou) 9.57.37; 5 Isabel Mattuzzi (ita) 9.57.68; 6 Lea Mayer (ger) 9.58.16; 7 Aneta Konieczek (pol) 10.05.87; 8 Chiara Scherrer (sui) 10.06.41; 9 Adva Cohen (isr) 10.07.82; 10 Lea Navarro (fra) 10.11.63

3.000m St heats (13) Claudia Prisecaru (rou) 10.07.40 1h1; Anna Emilie Moller (den) 10.07.70 1h2; Nataliya Strebkova (ukr) 10.10.12 2h1; Aimee Pratt (gbr) 10.10.15 2h2; Emma Oudiou (fra) 10.10.18 3h1; Adva Cohen (isr) 10.10.22 4h1; Lea Meyer (ger) 10.10.33 5h1; Aneta Konieczek (pol) 10.10.39 6h1; Chiara Scherrer (sui) 10.14.08 7h1; Sümeyye Erol (tur) 10.14.09 3h2

4x100m (16) 1 Spain 43.96 (P. Sevilla; A. Petrirena; L. Gómez; C. Lara); 2 France 44.06 (M. Pare; C. Leduc; F. Peltier; A. Brossier); 3 Switzerland 44.07 (R. Dietsche; S. Atcho; A. Del Ponte; G. Frey) and 43.89 1h1

4x400m (16) 1 Poland 3.29.66 (D. Muraszewska; A. Janowicz; M. Karas; A. Gaworska); 2 Germany 3.30.18 (H. Richter; L. Müller; N. Schmidt; H. Mergenthaler); 3 Ukraine 3.30.22 (D. Stanvycha; Y. Kazur; T. Melnyk: K. Klymyuk); 4 Great Britain 3.30.74 (Li. Nielsen; La. Nielsen; J. Turner; C. Hylton)

HJ (16) 1 Yuliya Levchenko (ukr) 1.96; 2 Iryna Herashchenko (ukr) 1.92; 3 Erika Furlani (ita) 1.86; 4 Salome Lang (sui) 1.86; 5 Maryia Zhodzik (blr) 1.86; 6 Liliya Klintsova (ukr) 1.84; 7 Anne Klebsch (ger) 1.82; 8 Lisanne Hagens (ned) 1.79; 9 Elina Kakko (fin) 1.79

HJ qualy (14) 1 Kadriye Aydin (tur) 1.79; Erika Furlani (ita) 1.79; Iryna Herashchenko (ukr) 1.79; Elina Kakko (fin) 1.79; Anne Klebsch (ger) 1.79; Liliya Klintsova (ukr) 1.79; Salome Lang (sui) 1.79; Yuliya Levchenko (ukr) 1.79; Maryia Zhodzik (blr) 1.79; 10 Saleta Ferández (esp) 1.79; 11 Lisanne Hagens (ned) 1.79

PV (15) 1 Angelica Moser (sui) 4.55; 2 Maryna Kylypko (ukr) 4.45; 3 Lucy Bryan (gbr) 4.40; 4 Kamila Przybyla (pol) 4.40; 5 Ninon Guillon-Romarin (fra) 4.35; 6 Lene Retzius (nor) 4.35; 7 Friedelinde Petershofen (ger) 4.30; Mallaury Sautereau (fra) 4.30; 9 Killiana Heymans (ned) 4.20; Malen Ruiz de Azúa (esp) 4.20; 11 Eleni-Klaoudia Polak (gre) 4.20

PV qualy (13) 1 Ninon Guillon-Romarin (fra) 4.20; Maryna Kylypko (ukr) 4.20; Friedelinde Petershofen (ger) 4.20; Kamila Przybyla (pol) 4.20; 5 Lucy Bryan (gbr) 4.20; Killiana Heymans (ned) 4.20; Demet Parlak (tur) 4.20; 8 Mallaury Sautereau (fra) 4.20; 9 Angelica Moser (sui) 4.20; Lene Retzius (nor) 4.20; 11 Malen Ruiz de Azua (esp) 4.20, 12 Pascale Stöcklin (sui) 4.20; 13 Eléni-Klaoúdia Polak (gre) 4.20; 14 Rebeka Silhanová (cze) 4.15; 15 Mónica Clemente (esp) 4.10; Charlotte gaudy (fra) 4.10

LJ (16) 1 Yanis David (fra) 6.56 (0.1); 2 Anna Bühler (ger) 6.50 (-0,8); 3 Maryna Bekh (ukr) 6.48 (0.3); 4 Rougui Sow (fra) 6.46 (0.4); 5 Evelise Veiga (por) 6.43 (1.0); 6 Neja Filipic (slo) 6.42 (0.6); 7 Martha Traore (den) 6.31 (0.7); 8 Nadia Akpana Assa (nor) 6.29 (3.8); 9 Jogaile Petrokaité (ltu) 6.23 (0.2); 10 Ottavia Cestonaro (ita) 6.22 (0.1); 11 Sarah McCarthy (irl) 6.21 (0.7); 12 Hanne Maudens (bel) 6.12 (0.6)

LJ qualy (15) 1 Maryna Bekh (ukr) 6.63 (2.1); 2 Anna Bühler (ger) 6.62 (3.4); 3 Yanis David (fra) 6.45 (1.1); 4 Hanne Maudens (bel) 6.44 (1.2); 5 Evelise Veiga (por) 6.42 (0.9); 6 Jogaile Petrokaité (ltu) 6.39 (1.5); 7 Martha Traore (den) 6.35 (0.2); 8 Ottavia Cestonaro (ita) 6.35 (-0,3); 9 Rougui Sow (fra) 6.34 (0.6); 10 Nadia Akpana Assa (nor) 6.33 (1.6); Neja Filipic (slo) 6.33 (2.5); Sarah McCarthy (irl) 6.33 (1.3); 13 Emilia Kjellberg (swe) 6.24 (1.2); 14 Teresa Carvalho (por) 6.20 (1.9); 15 Magdalena Zebrowska (pol) 6.19 (0.9); 16 Beatrice Fiorese (ita) 6.17 (1.2); 17 Anne-Mari Lehtiö (fin) 6.15 (1.6); 18 Izabela Wlodarska (pol) 6.15 (-0,8); 19 Paola Borovic (cro) 6.14 (1.9); 20 Nastassia Miatselskaya (blr) 6.10 (-0,7)

TJ (14) 1 Elena Panturoiu (rou) 14.27 (0.2); 2 Ana Peleteiro (esp) 14.19 (0.6); 3 Rouguy Diallo (fra) 13.99 (3.7); 4 Yanis David (fra) 13.78 (-0,2); 5 Fatima Diame (esp) 13.60 (1.0); 6 Ottavia Cestonaro (ita) 13.54 (-1,2); 7 Diana Zagainova (ltu) 13.44 (0.1); 8 Jessie Maduka (ger) 13.43 (0.1); 9 Maeva Phesor (fra) 1.41 (-0,7); 10 Paola Borovic (cro) 13.14 (0.5)

TJ qualy (13) Yanis David (fra) 13.75 (2.5); 2 Elena Andreea Panturoiu (rou) 13.69 (1.4); 3 Rouguy Diallo (fra) 13.68 (-0,6); 4 Maeva Phesor (fra) 13.56 (1.1); 5 Ana Peleteiro (esp) 13.51 (0.5); 6 Fatima Diame (esp) 13.44 (0.4); 7 Evelise Veiga (por) 13.29 (-0,3); 8 Ottavia Cestonaro (ita) 13.24 (0.6); 9 Senni Salminen (fin) 13.12 (0.2); 10 Diana Zagainova (ltu) 13.10 (1.8)

SP (15) 1 Fanny Roos (swe) 18.14; 2 Klaudia Kardasz (pol) 17.67; 3 Alina Kenzel (ger) 17.46; 4 Emel Dereli (tur) 17.45; 5 Claudine Vita (ger) 17.33; 6 Alena Pasechnik (blr) 16.56; 7 Sarah Schmidt (ger) 16.22; 8 Kätlin Piirimäe (est) 16.07; 9 Stamatía Scarvelis (gre) 15.94; 10 Sara Lennman (swe9 15.92; 11 Lenuta Burueana (rou) 15.35

SP qualy (14) 1 Emel Dereli (tur) 17.08; 2 Klaudia Kardasz (pol) 16.57; 3 Fanny Roos (swe) 16.38; 4 Claudine Vita (ger) 16.36; 5 Alena Pasechnik (blr) 16.08; 6 Stamatia Scarvelis (gre) 15.79; 7 Kätlin Piirimäe (est) 15.60; 8 Sara Lennman (swe) 15.47; 9 Lenuta Burueana (rou) 15.46; 10 Alina Kenzel (ger) 15.45; 11 Daisy Osakue (ita) 15.34

DT (14) 1 Claudine Vita (ger) 61.79; 2 Daria Zabawska (pol) 59.08; 3 Veronika Domjan (slo) 58.48; 4 June Kintana (esp) 56.30; 5 Salla Sipponen (fin) 54.83; 6 Monika Nowak (pol) 54.21; 7 Krista Uusi-Kinnala (fin) 53.48; 8 Karyna Cherednuchenko (ukr) 52.18; 9 Amy Holder (gbr) 51.81; 10 Lisa Brix Perdersen (den) 51.46

DT qualy (13) Claudine Vita (ger) 59.87 1qB; Daria Zabawska (pol) 59.23 1qA; Veronika Domjan (slo) 54.59 2qA; Monika Nowak (pol) 54.27 3qA; Giada Andreutti (ita) 53.90 2qB; June Kintana (esp) 53.44 4qA; Karyna Cherednychenko (ukr) 53.09 3qB; Salla Sipponen (fin) 52.11 4qB; Krista Uusi-Kinnala (fin) 51.92 5qB; Lisa Brix Pedersen (den) 51.55 5qA; Amy Holder 51.37 6qA

HT (15) 1 Alyona Shamotina (ukr) 67.46; 2 Camille Sinte Luce (fra) 66.98; 3 Beatrice Nedberge Llano (nor) 66.74; 4 Reka Gyuratz (hun) 66.67; 5 Marinda Petersson (swe) 66.61; 6 Katarzyna Furmanek (pol) 66.45; 7 Iliana Korosidou (gre) 64.58; 8 Suvi Koskinen (fin) 64.50; 9 Krista Tervo (fin) 63.97; 10 Sophie Gimmler (ger) 63.79; 11 Sara Fantini (ita) 63.38; 12 Anna Maria Orel (est) 63.24

HT qualy (14) 1 Krista Tervo (fin) 67.98; 2 Sara Fantini (ita) 67.55; 3 Alyona Shamotina (ukr) 57.42; 4 Reka Gyuratz (hun) 67.33; 5 Anna Maria Orel (est) 65.39; 6 Iliana Korosidou (gre) 65.34; 7 Beatrice Nedberge Llano (nor) 65.11; 8 Katarzyna Furmanek (pol) 65.11; 9 Camille Sainte Luce (fra) 64.75; 10 Sophie Gimmler (ger) 64.54; 11 Marina Petersson (swe) 63.71; 12 Suvi Koskinen (fin) 63.60; 13 Pavla Kuklová (cze) 63.45; 14 Marika Kaczmarek (pol) 62.73; 15 Nastassia Maslava (blr) 62.21; 16 Vanessa Sterckendries (bel) 61.75; 17 Helene Sofie Ingvaldsen (nor) 61.49; 18 Viktoriya Sakhnno (ukr) 61.26; 19 Stamatia Scarvelis (fre) 60.99; 20 Sina Mai Holthuijsen (ned) 60.77; 21 Inga Linna (fin) 60.57; 22 Frida Baath (swe) 59.68; 23 Osarumen Odeh Odeh (esp) 59.66; 24 Emma Thor (swe) 59.47; 25 Agata Zienkowicz (pol) 59.36

JT (16) 1 Sara Kolak (cro) 65.12; 2 Anete Kocina (lat) 64.47; 3 Marcelina Witek (pol) 63.03; 4 Eda Tugsuz (tur) 62.37; 5 Sigrid Borge (nor) 60.44; 6 Anna Tarasiuk (blr) 58.00; 7 Viktoriya Yarmakova (blr) 57.87; 8 Margaux Nicollin (fra) 57.65; 9 Reka Szilagyi (hun) 55.53; 10 Klaudia Maruszewska (pol) 55.11; 11 Arantza Moreno (esp) 54.65; 12 Christine Winkler (ger) 54.14; 13 Theodora Arabatzi (gre) 52.62

JT qualy (15) 1 Sara Kolak (cro) 61.93; 2 Eda Tugsuz (tur) 61.81; 3 Aneta Kocina (lat) 59.52; 4 Viktoriya Yarmakova (blr) 59.35; 5 Sigrid Borge (nor) 58.65; 6 Marcelina Witek (pol) 57.50; 7 Anna Tarasiuk (blr) 56.85; 8 Arantza Moreno (esp) 55.80; 9 Klaudia Maruszewska (pol) 55.77; 10 Reka Szilagyi (hun) 55.32; 11 Theodora Arabatzi (gre) 54.79; 12 Christine Winkler (ger) 54.36; 13 Margaux Nicollin (fra) 53.88; 14 Gerli Israel (est) 51.66; 15 Vanja Spajic (bih) 50.59; 16 Luisa Sinigaglia (ita) 49.97

Heptathlon (13-14) 1 Caroline Agnou (sui) 6.330p (13.61 (-0,3); 1.72; 14.77; 24.36 (-0,1) - 6.36 (0.3); 46.19; 2.16.06); 2 Verena Preiner (aut) 6.232p (13.79 (-0,3); 1.72; 13.97; 24.36 (-0,1) - 5.84 (0.9); 49.56; 2.10.72); 3 Celina Leffler (ger) 6.070p (13.74 (-0,3); 1.75; 14.09; 23.99 (2.1) - 6.38 (0.3); 35.16; 2.20.81);; 4 Esther Turpin (fra) 5.940p (13.54 (-0,3); 1.69; 12.38; 24.89 (-0,1) - 6.02 (-0,7); 42.36; 2.14.36); 5 Noor Vidts (ned) 5.924p (13.89 (2.6); 1.78; 12.98; 24.60 (2.1) - 6.20 (-0,6); 32.72; 2.15.42); 6 Caroline Klein (ger) 5.876p (14.03 (-0,3); 1.75; 12.45; 25.33 (2.1) - 6.14 (-0,3); 47.33; 2.26.50); 7 Katie Stainton (gbr) 5.836p (13.96 (2.6); 1.66; 11.61; 24.16 (2.1) - 6.10 (-0,4); 38.96; 2.13.17); 8 Daryna Sloboda (ukr) 5.801p (14.48 (2.8); 1.69; 13.85; 25.01 (-0,1) - 5.90 (0.9); 36.89; 2.11.02); 9 Cassandre Aguessy-Thomas (fra) 5.794p (13.87 (2.6); 1.75; 12.27; 24.59 (2.1) - 6.20 (0.2); 37.07; 2.25.21); 10 Paulina Ligarska (pol) 5.585p (14.87 (1.2); 1.72; 12.84; 25.50 (2.8) - 5.78 (0.2); 42.01; 2.21.76); 11 Malin Skogström (swe) 5.574p (13.87 (-0,3); 1.69; 11.34; 25.28 (2.8) - 5.89 (-0,5); 38.70; 2.21.92); 12 Rimma Hordiyenko (ukr) 5.573p (13.81 (2.6); 1.75; 13.21; 25.53 (2.8) - 5.95 (0.2); 35.73; 2.33.30); 13 Yuliya Rout (blr) 5.527p (14.38 (2.8); 1.78; 12.65; 24.98 (-0,1) - 6.01 (0.1); 31.70; 2.30.45); 14 Diane Marie-Hardy (fra) 5.526p (14.31 (2.8); 1.66; 12.28; 25.14 (-0,1); 5.78 (0.1); 32.94; 2.13.36)

20 Kms Walk (16) 1 Klavdiya Afanasyeva (rus) 1h31.15; 2 María Pérez (esp) 1h31.29; 3 Zivile Vaiciukeviciuté (ltu) 1h32.21; 4 Viktoryia Rashchupkina (blr) 1h33.16, 5 Eleonora Dominici (ita) 1h33.32; 6 Emilia Lehmeyer (ger) 1h34.24; 7 Anezka Drahotová (cze) 1h34.51; 8 Diana Cacciotti (ita) 1h35.49

No comments:

Post a Comment

RunBlogRun