@Trackinsun

@Trackinsun

Saturday, July 29, 2017

Rheinfelden (Germany), 28.7.2017


Rheinfelden (Germany), 28.7.2017

Men

400m 1 Jermaine Gayle (jam) 46.94; 2 Kavon Nelson (jam) 47.62; SP Chad Wright (jam) 17.62

Women

400m Ekundayo Sogbesan (usa) 54.04; 800m Samantha James (jam) 2.10.17

Friday, July 28, 2017

Orvieto (Italy), 28.7.2017


Orvieto (Italy), 28.7.2017

Men

200m h1 (-1,6) Lorenzo Patta (2000) 21.75; 400m h1 1 Marco Lorenzi 46.61; 2 Mario Lambrughi 46.63; 3 Mario Di Giambattista 47.51; 400mh h1 1 Mario Lambrughi 49.76; 2 Leonardo Capotosti 51.06; 3 Aramis Díaz 51.53; 4 Lorenzo Veroli 52.05; LJ Alessio Guarini 7.59 (-1,0)

Women

100m h1 (1.2) 1 Irene Siragusa 11.43; 2 Jessica Paoletta 11.65; 400m h1 1 Alessia Tirnetta (98) 55.45; HJ 1 Doreen Amata (ngr) 1.86; 2 Elena Vallortigara 1.84

Zhukovskiy (Russia), 28-30.7.2017 -National Championships-


Zhukovskiy (Russia), 28-30.7.2017 -National Championships-

Men

100m (28) (nwi) 1 Denis Ogarkov 10.45; 2 Dmitriy Lipin 10.47; 3 Igor Obraztsov 10.50; 4 Ruslan Perestyuk 10.51

5.000m (28) 1 Vladimir Nikitin 13.29.40; 2 Vyacheslav Shalamov 13.37.84; 3 Yevgeniy Kunts 13.38.50; 4 Yevgeniy Rybakov 13.48.34; 5 Igor Maksimov 13.49.18; 6 Oleg Ilyin 13.50.26; 7 Yevgeniy Doga 13.57.39; 8 Sergey Popov 14.00.28; 9 Aleksey Popov 14.02.43; 10 Andrey Strizhakov 14.11.08

JT (28) 1 Dmitriy Tarabin 80.40; 2 Valeriy Iordan 80.39; 3 Vladislav Panasenkov 77.27; 4 Ilya Shapovalov 75.96; 5 Yegor Nikolayev 72.86; 6 Aleksey Tovarnov 71.98; 7 Andrey Sadovnikov 70.60; 8 Boris Bezdolniy 69.95

Women

100m (28) (-0,2) 1 Kristina Sivkova 11.43; 2 Yelena Chernyayeva 11.50; 3 Marina Panteleyeva 11.58, 4 Krisztina Khorosheva 11.68; 5 Tamara Slastnikova 11.73; 6 Yevgeniya Polyakova 11.74; 7 Svetlana Titova 11.80

5.000m (28) 1 Yekaterina Ishova 15.41.59; 2 Anna Ilyina 15.43.04; 3 Olga Kungina 15.43.97; 4 Gulshat Fazlitdinova 15.44.75; 5 Natalya Leontyeva 15.48.39; 7 Lyudmila Lebedeva 15.50.63; 7 Yelena Sadova 15.58.57; 8 Anastasiya Yakobi 16.17.11; 9 Valeriya Zhandarova 16.18.43; 10 Mariya Bykova 16.23.04; 11 Alfiya Muryasova 16.23.90; 12 Nadezhda Fyodorova 16.35.39

HJ (28) 1 Mariya Lasitskine 1.96; 2 Svetlana Shkolina 1.94; 3 Irina Gordeyeva 1.92; 4 Kristina Korolyova 1.90; 5 Svetlana Nikolenko 1.87; 6 Natalya Aksenova 1.87; 7 Tatyana Odineva 1.84; 8 Marina Smolyakova 1.84; 9 Irina Iliyeva 1.84; 10 Yevgeniya Kononova 1.80; Yekaterina Stepanova 1.80; 12 Kristina Gavrilyuk 1.80; 13 Margarita Korneychuk 1.80

PV (28) 1 Angelina Krasnova 4.60; 2 Olga Mullina 4.55; 3 Polina Knoroz 4.45; 4 Yelizaveta Bondarenko 4.30; 5 Tatyana Shvydkina 4.30; 6 Alyona Lutkovskaya 4.30; 7 Tatyana Stetsyuk 4.15; 8 Svetlana Demidenko 4.15; 9 Iryna Ivanova 4.00; 10 Anastasiya Sadovnikova 4.00; 11 Darya Ignatova 4.00

SP (28) 1 Anna Avdeyeva 18.05; 2 Alyona Bugakova 17.79; 3 Yevgeniya Solovyova 17.62; 4 Irina Tarasova 17.54; 5 Vera Kunova 16.93; 6 Natalya Troneva 16.52; 7 Valeriya Zyryanova 16.47; 8 Yekaterina Burmistrova 16.46; 9 Snezhana Trofimets (99) 15.23

DT (28) 1 Yelena Panova 60.59; 2 Natalya Shirobokova 58.07; 3 Yuliya Maltseva 56.54; 4 Alyona Belyakova 54.76; 5 Yuliya Savinova 53.17; 6 Mariya Ogritsko 52.75, 7 Anastasiya Vityugova 52.15

HT (28) 1 Yelizaveta Tsareva 70.30; 2 Sofiya Palkina 68.42; 3 Natalya Pospelova 65.81; 4 Tatyana Kaghegina 63.50; 5 Alena Lysenko 63.34; 6 Viktoriya Sadova 58.15

Györ (Hungary), 24-29.7.2017 -European Youth Athletics Festival-


Györ (Hungary), 24-29.7.2017 -European Youth Athletics Festival-
Men
100m (25) (4.5) 1 Aurelien Larue (fra) 10.61; 2 Stephan Skogheim Kyeremeh (nor) 10.65; 3 Enrico Sancin (ita) 10.69
200m (27) (2.5) 1 Aurelien Larue (fra) 21.64; 2 Stephan Skogheim Kyeremeh (nor) 21.66; 3 Mitja Kordez (slo) 21.76; 4 Jakub Pajak (pol) 21.83
400m (26) 1 Ludovic Ouceni (fra) 48.84; 2 Denys Baranov (ukr) 49.33
3.000m (27) 1 Omer Amactan (tur) 8.35.32; 2 Lars Agnar Hjelmeset (nor) 8.37.59; 3 Robert Gorzynski (pol) 8.38.09; 4 Adisu Guadie (isr) 8.39.08; 5 Francesco Guerra (ita) 8.39.68
110mh (0,91m) (26) (-0,8) 1 Sven Jansons (ned) 13.87; 2 Giuseppe Filpi (ita) 14.21; 110mh (0,91m) semis (25) Kenny Christopher Fletcher (fra) 13.74 (4.2) 1s1; Sven Jansons (ned) 13.81 (3.4) 1s3; Nick Rüegg (sui) 14.01 (5.2) 1s2
400mh (27) Sven Roosen (ned) 53.71
HJ (27) 1 Arttu Mattila (fin) 2.08; 2 Mohammed-Ali Benlahbib (fra) 2.08
PV (26) 1 Pa Haugen Lillefosse (nor) 5.00; 2 Marcus Kytola (fin) 4.95; 3 Ivan De Angelis (ita) 4.90; 4 Baptiste Thiery (fra) 4.90
LJ (26) Daniel Segers (bel) 7.41 (nwi); LJ qualy (25) Daniel Segers (bel) 7.44 (5.0) 1qA
SP (5 kg) (27) 1 Piotr Gozdziewicz (pol) 19.41; 2 Carmelo Musci (ita) 19.35; 3 Miguel Gómez (esp) 17.52; 4 Istvan Fekete (hun) 16.57; 5 Aliaksei Aleksandrovich (blr) 16.51
DT (1,5 kg) (28) 1 Oleksyy Kyrylin (ukr) 60.74; 2 Fabian Weinberg (nor) 56.45; 3 Carmelo Musci (ita) 55.77; 4 Wojciech Marok (pol) 52.18
HT (5 kg) (27) 1 Mykhailo Kokhan (ukr) 78.28; 2 Artur Maskalenka (blr) 71.36; 3 Valentin Andreev (bul) (2002) 69.60; 4 Tomasz Ratajczyk (pol) (2002) 69.22; 5 Oskari Lahtinen (fin) 65.36; 6 Georgi Kekishvili (geo) 65.27
JT (700g) (26) 1 Topias Laine (fin) 74.74; 2 Metehan Acar (tur) 69.88
Women
100m (25, semis) (6.6) 1 Minke Bisschops (ned) 11.52 (11.71 (-0,1) 1s2); 2 Boglarka Emese Takacs (hun) 11.58 (11.81 (0.4) 2s1); 3 Patience Jumbo-Gula (irl) 11.59 (11.74 (0.4) 1s1); 4 Kajsa Kjellergren (swe) 11.70 (12.01 (-0,1) 3s2); 5 Gudbjorg Jona Bjarnadottir (isl) 11.78 (11.99 (-0,1) 2s2)
200m (27) (2.5) 1 Zoë Sedney (ned) 23.74; 2 Rhasidat Adeleke (irl) (2002) 23.81; 3 Gémima Joseph (fra) 23.89; 4 Kajsa Kjellergren (swe) 24.03; 5 Gudbjorg Jona Bjarnadottir (isl) 24.06; 6 Noemi Cavalleri (ita) 24.16
400m (27) 1 Andrea Jiménez (esp) 53.55; 2 Barbora Maliková (cze) 54.07; 3 Janka Molnar (hun) 55.00; 4 Zala Istenic (slo) (2002) 55.84; 5 Veronika Drljacic (cro) 56.04; 400m semis (26) s1 1 Alina Luchshava (blr) 56.03; 2 Zala Istenic (cro) 56.09; 3 Azhelika Parenchuk (rus) 56.18; s2 1 Janka Molnar (hun) 55.52; 2 Andrea Jiménez (esp) 55.63; 3 Giulia Senn (sui) 55.99; s3 Barbora Maliková (cze) 55.57
800m (26) 1 Zuzanna Bronowska (pol) 2.08.07; 2 Gaël De Coninck (swe) 2.09.14; 3 Andreea Hojda (rou) 2.10.54; 4 Patricija Cirule (lat) 2.10.83
3.000m (26) 1 Alessia Zarbo (ita) 9.33.12; 2 Inci Kalkan (tur) 9.37.91; 3 Anna Hightower (ned) (2002) 9.45.37; 4 Marta Afonso Barros (por) 9.53.17
100mh (0,76m) semis (28) s1 (2.3) 1 Zoë Sedney (ned) 6.13.39; 2 Amelie Braun (ger) 13.69; 3 Tara Keber (slo) 13.80; s2 (3.9) 1 Martine Kolbeinshavn Hjornevik (nor) 13.45; 2 Kristine Blazevica (lat) 13.55; 3 Sara Zamenicková (cze) 13.68; 4 Bianca Toader (rou) 13.75; s3 (3.8) 1 Fanni Bacsa (hun) 13.44; 2 Chiara-Belinda Schuler (aut) 13.77
400mh (28) 1 Carla García (esp) 60.06; 2 Maren Smoljuk (ger) 60.59
2.000m St (28) 1 Karolina Horváth (hun) 6.51.04; 2 Claire Palou (fra) 6.55.77; 3 Assia El Maazi (ta) 7.00.22
PV (28) 1 Victoria Kalitta (pol) 3.80; 2 Floriane Ponza (fra) 3.80; 3 Alva Sundin (swe) 3.80
LJ (25, qualy 24) 1 Ingeborg Gruenwald (aut) 6.23 (4.8); 2 Olaia Alvarez (esp) 6.15 (4.2); 3 Tilde Johansson (swe) 6.10 (3.4); 4 Kitija Paula Melnbarde (lat) 6.05 (4.8); 5 Manca Starasinic (slo) 5.92 (1.0); in qualy: Veronica Crida (ita) 5.98 (1.3); Klaudia Endresz (hun) 5.90 (-0,1)
TJ (28) Maria Vicente (esp) 13.72 (4.4)
SP (26) 1 Alida Van Daalen (ned) (2002) 16.23; 2 Josefine Klisch (ger) 15.85; 3 Karyna Yenihian (blr) 15.77; 4 Natalia Klocek 15.72; 5 Violetta Ignateva (rus) 15.11; 6 Myrthe Van der Borght (bel) 15.11
DT (27) 1 Diletta Fortuna (ita) 50.23; 2 Alida Van Daalen (ned) 48.82; 3 Violetta Ignateva (rus) 48.34
HT (3 kg) (25, qualy 24) 1 Julia Kivinen (fin) 64.22; 2 Valeriia Ivanenko (ukr) 61.64; 3 Jade Williams (irl) 58.62 (61.98 2qA); 4 Helle Henriksen Hvidsten (nor) 57.58 (59.45 4qA); 5 Sara Zuccaro (ita) 57.17 (57.35 6qA); 6 Eszter Giczi (hun) 56.35; in qualy: Anastasiya Grogoryeva (rus) 60.52 3qA; Elina Karvonen (fin) 57.39 5qA; Sofia Hatzisavva (cyp) 58.56 2qB; Maryola Bukel (blr) (2002) 57.81 4qB
JT (500g) qualy (27) Kaja Morch Pettersen (nor) 52.93 1qB; Julia Valtanen (fin) 51.56 1qA; Munevver Hanci (tur) 51.12 2qA; Karyna Butkevich (blr) 50.82 2qB; Meda Majauskaité (ltu) 49.80 3qB; Marija Svistuna (lat) (2002) 49.06 4qB; Gedly Tugi (tur) 49.24 3qA

Vantaa (Finland), 27.7.2017


Vantaa (Finland), 27.7.2017

Men

100m u20 (1.5) Riku Illukka 10.63; HT u20 (6 kg) 1 Roope Auvinen 69.55; 2 Marco Kammer 62.38

Women

PV u18 Saga Andersson 4.41; SP u18 (3 kg) Janette Hanski 15.37

Abidjan (Ivory Coast), 23-27.7.2017 -Jeux de la Francophonie-


Abidjan (Ivory Coast), 23-27.7.2017 -Jeux de la Francophonie-

Men

100m (24) (0.1) 1 Dylan Sicobo (sey) 10.33; 2 Arthur Cisse Gue (civ) 10.34; 3 Bismark Boateng (can) 10.41; 4 Petre Rezmives (rou) 10.46; 5 Aurele Tchan Bi Tchan (civ) 10.53; 6 Kokoutse Fabrice Dabla (tog) 10.56; 100m heats (23) Arthut Cisse Gue (civ) 10.22 (-0,4) 1h3; Dylan Sicobo (sey) 10.33 (0.9) 1h1; Bismark Boateng (can) 10.43 (0.3) 1h2; Aurele Eme Tchan Bi Chan (mri) 10.46 (0.3) 2h2; Benjamin Williams (can) 10.47 (0.9) 2h1; Kokoutse Fabrice Dabla (tog) 10.48 (0.3) 3h2; Petre Rezmives (rou) 10.50 (-0,4) 2h3; Jen Yan De Grace (mri) 10.53 (0.9) 3h1; Elie Jonathan Bardottier (mri) 10.54 (-0,4) 3h3

200m (27) (-1,0) 1 Wilfred Serge Koffi Hua (civ) 20.73; 2 Arthur Cisse Gue (civ) 20.93; 3 Bastien Mouthon (sui) 21.20; 4 Ousmane Diop (sen) 21.28; 5 Petre Rezmives (rou) 21.29; 6 Kokoutse Fabrice Dabla (cgo) 21.34; 7 Aurel Tchan Bi Chan (civ) 21.43; 8 Benjamin Williams (can) 21.43; 200 heats (26) Arthur Cisse Gue (civ) 21.02 (-2,2) 1h3; Bastien Mouthon (sui) 21.20 (-2,2) 2h3; Wilfred Serge Koffi Hua (civ) 21.21 (-1,7) 1h1; Petre Rezmives (rou) 21.27 (-1,7) 1h2; Ousmane Diop (sen) 21.29 (-1,7) 2h2; Aurel Tchan Bi Chan (civ) 21.33 (-1,7) 3h2; Benjamin Williams (can) 21.37 (-1,7) 4h2; Kokoutse Fabrice Dabla (cgo) 21.39 (-1,7) 2h1

400m (26) 1 Benjamin Ayesu-Attah (can) 46.43; 2 Bienvenue Sawadogo (bur) 46.89; 3 Ibrahima Mbengue (sen) 47.10; 4 Orwin Emilien (mri) 47.20; 5 Mahmat Ahmat Bachir (cha) 47.97; 400m heats (25) Benjamin Ayesu-Attah (can) 46.89 1h2; Bienvenue Sawadogo (bur) 47.13 2h2; Ibrahima Mbengue (sen) 47.19 3h2; Mahmat Ahmat Bachir (cha) 47.21 4h2; Orwin Emilien (mri) 47.85 1h1

800m (24) 1 Oussama Nabil (mar) 1.46.14; 2 Mustafa Smaili (mar) 1.46.73; 3 Riadh Chninni (tun) 1.47.39; 4 Astrit Kryeziu (kos) 1.48.67; 5 Corey Bellemore (can) 1.49.91; 800m heats (23) Mostafa Smaili (mar) 1.48.48 1h2; Riadh Chninni (tun) 1.49.59 2h2; Astrit Kryeziu (kos) 1.49.74 3h2; Corey Bellemore (can) 1.50.16 4h2

1.500m (27) 1 Fouad El Kaam (mar) 3.46.42; 2 Brahim Kaazouzi (mar) 3.47.13; 3 Hicham Ouladha (mar) 3.48.14

5.000m (27) 1 Youness Essalhi (mar) 14.11.60; 2 Soufiyan Bouqantar (mar) 14.11.62; 3 Hiss Bachir Youssouf (bdi) 14.11.98; 4 Jamal Hitrane (mar) 14.12.22, 5 François Barrer (fra) 14.12.91

10.000m (23) 1 Soufiyan Bouqantar (mar) 29.39.07; 2 Jamal Hitrane (mar) 29.40.25; 3 Mohamed Reda Al Aaraby (mar) 29.42.12; 4 Arsene Guillorel (fra) 29.42.55

110mh (25) (1.5) 1 Loic Hernkenrath (fra) 13.74; 2 Sekou Kaba (can) 13.81; 3 Nicolas Borome (fra) 13.94; 4 Brian Richards (can) 14.09

400mh (24) 1 Jordin Andrade (cpv) 49.66; 2 Amadou Ndiaye (sen) 50.17; 3 Thomas Delmestre (fra) 50.66; 4 Mickael Francois (fra) 51.03; 5 Ned Azemia (sey) 51.35; 6 Pierrick Godefroy (fra) 51.36

3.000m St (24) 1 Mohamed Tindouft (mar) 8.44.69; 2 Hicham Sigueni (mar) 8.45.27; 3 Mohamed Amin Jhinaoui (tun) 8.53.76

HJ (25) 1 Sean Cate (can) 2.20; 2 Fernand Djoumessi Temfack (cmr) 2.18; 3 Alhaji Mansaray (can) 2.16

PV (27) 1 Baptiste Boirie (fra) 5.40; 2 Stanley Joseph (fra) 5.40; 3 Deryk Theodore (can) 5.30; 4 Mohamed Amine Romdhana (tun) 5.20

LJ (27) 1 Rahiau Maiahu (fra) 7.90w; 2 Mamadou Gueye (sen) 7.86w; 3 Mouhcine Khoua (mar) 7.65w; 4 Adrian Vasile (rou) 7.63 (wind ok); 5 Marcel Richard Mayack (cmr) 7.57 (wind ok); 6 Thierry Conan (civ) 7.53 (wind ok)

TJ (24) 1 Hugues-Fabrice Zango (bur) 16.92w; 2 Kevin Luron (fra) 16.76 (nwi); 3 Mamadou Cherif Dia (mli) 16.59 (nwi); 4 Adil Gandou (mar) 16.31 (nwi); 5 Jonathan Drack (mri) 16.05 (nwi)

SP (23) 1 Franck Elemba Owaka (cgo) 19.99; 2 Bob Bertemes (lux) 19.55; 3 Bernard Baptiste (mri) 17.56

DT (26) Elbachir Mbarki (mar) 57.14

JT (25) George Zaharia (rou) 74.67

4x100m (25) Ivory Coast (F. Kone Gogbeu; A. Cisse Gue; A. Tchan Bi Chan; W. Koffi) 39.39

Women

100m (24) (-0,5) 1 Natacha Ngoye Akabami (cgo) 11.56; 2 Marie Gisele Eleme Asse (cmr) 11.59; 3 Samantha Dagry (sui) 11.68; 4 Assia Raziki (mar) 11.78; 5 Leah Walkeden (can) 11.80; 100m heats (23) Samantha Dagry (sui) 11.62 (0.8) 1h3; Leah Walkeden (can) 11.70 (0.8) 2h3; Natacha Ngoye Akabami (cgo) 11.72 (0.4) 1h2; Marie Gisele Eleme Asse (cmr) 11.73 (0.4) 2h2; Assia Raziki (mar) 11.81 (-0,1) 1h1

200m (27) (-1,2) 1 Natacha Ngoye Akamabi (cgo) 23.69; 2 Sarah Atcho (sui) 24.14; 3 Naomi van den Broek (bel) 24.24; 4 Mireille Parfaite Gaha (civ) 24.25; 5 Elise Trynkler (fra) 24.30; 6 Germaine Abessolo Bivina (cmr) 24.36; 200m heats (26) Natacha Ngoye Akamabi (cgo) 23.39 (-1,0) 1h1; Sarah Atcho (sui) 23.67 (-0,3) 1h2; Naomi van den Broek (bel) 23.85 (-1,0) 2h1; Germaine Abessolo Bivina (cmr) 23.91 (-1,0) 3h1; Fanette Humair (sui) 24.03 (-1,0) 4h1; Maya Stephens (can) 24.09 (-1,0) 5h1; Elyse Trynkler (fra) 24.33 (-1,8) 1h3

400m (26) 1 Djenebou Dante (mli) 52.23; 2 Natassha McDonald (can) 52.34; 3 Assia Raziki (mar) 52.98; 4 Khadija Ouardi (mar) 53.74; 5 Nafy Mane (sen) 54.73; 6 Mariama Mamoudou Ittatou (nig) 55.22; 400m heats (25) Natassha McDonald (can) 53.71 1h1; Djenebou Dante (mli) 53.91 1h2; Assia Raziki (mar) 54.00 2h2; Khadija Ouardi (mar) 54.51 2h1

800m (24) 1 Malika Akkaoui (mar) 2.00.71; 2 Noelie Yarigo (ben) 2.01.27; 3 Hilali Siham (mar) 2.02.40; 4 Clarisse Moh (fra) 2.03.08; 5 Maite Bouchard (can) 2.03.91; 6 Oumaima Saoud (mar) 2.04.10; 7 Laurence Cotte (can) 2.04.82; 8 Florina Pierdevara (rou) 2.05.48; 800m heats (23) Noelia Yarigo (ben) 2.03.75 1h1; Malika Akkaoui (mar) 2.04.05 2h1; Clarisse Moh (fra) 2.05.07 3h1; Maite Bouchard (can) 2.05.41 4h1; Oumaima Saoud (mar) 2.05.49 5h1

1.500m (27) 1 Arafi Rababe (mar) 4.17.23; 2 Malika Akkaoui (mar) 4.17.36; 3 Hilali Siham (mar) 4.18.87; 4 Florina Pierdevara (rou) 4.21.74; 5 Clarisse Moh (fra) 4.22.13; 6 Lindsey Butterworth (can) 4.22.82; 7 Laurence Coté (can) 4.24.16; 8 Kendra Pomfret (can) 4.24.49; 9 Liliane Nguetsa (cmr) 4.27.91

5.000m (26) 1 Soukaina Atanan (mar) 16.00.36; 2 Kaoutar Farkoussi (mar) 16.01.53; 3 Roxana Birca (rou) 16.07.61; 4 Monica Florea (rou) 16.20.76; 5 Erica Digby (can) 16.21.88; 6 Victoria Coates (can) 16.24.90

10.000m (24) Roxana Birca (rou) 35.31.13

100mh (25) (0.3) 1 Marthe Koala (bur) 13.32; 2 Pauline Lett (fra) 13.32; 3 Ashlea Maddex (can) 13.44; 4 Rosvitha Okou (civ) 13.59; 5 5 Devyani Biswal (can) 13.62; 6 Sarah Hammond (can) 13.80; 100m heats (24) Marthe Koala (bur) 13.44 (1.5) 1h2; Rosvitha Okou (civ) 13.55 (1.7) 1h1; Pauline Lett (fra) 13.55 (1.5) 2h2; Ashlea Maddex (can) 13.67 (1.7) 2h1

400mh (24) 1 Maeva Contion 57.38; 2 Anais Lufutucu 58.24; 3 Farah Clerc (fra) 58.60

3.000m St (25) 1 Fadwa Sidi Madane (mar) 9.44.11; 2 Oumaima Saoud (mar) 10.10.53; 3 Marwa Bouzayani (tun) 10.10.78; 4 Jessy Lacourse (can) 10.12.09; 5 Ophelie Claude-Boxberger (fra) 10.24.67

HJ (26) 1 Lisa Babiche (sen) 1.91; 2 Claire Orcel (bel) 1.88

PV (24) 1 Pascale Stöcklin (sui) 4.10; 2 Marion Lotout (fra) 4.00

LJ (26) 1 Marthe Koala (bur) 6.52 (wind ok); 2 Joelle Mbumi Nkouindjin (cmr) 6.34w; 3 Fatim Affessi (sui) 6.17 (wind ok); 4 Pauline Lett (fra) 6.14 (wind ok)

TJ (24) 1 Caroline Ehrhardt (can) 13.83w; 2 Joelle Mbumi Nkouindjin (cmr) 13.57; 3 Cristina Bujin (rou) 13.20 (nwi); 4 Diviajyoti Biswal (can) 13.13 (nwi); 5 Sangone Kandji (sen) 13.03 (nwi)

SP (25) 1 Auriol Dongmo Mekemnang (cmr) 17.68; 2 Karine Mekam Ndong (gab) 15.34; 3 Alex Porlier-Langlois (can) 15.24

HT (27) 1 Bianca Ghelber-Perie (rou) 67.79; 2 Lauren Stuart (can) 65.48; 3 Bianca Lazar Fazekas (rou) 63.56; 4 Jennifer Batu (cgo) 62.79; 5 Nicole Zihlmann (sui) 61.21; 6 Laetitia Bambara (bur) 61.15; 7 Soukaina Zakkour (mar) 58.59

JT (26) 1 Pascale Dumont (can) 52.16; 2 Kenefing Traore (mli) 49.85; 3 Nadja Pasternack (sui) 49.20

4x100m (25) Ivory Coast (K. Ziketh; M. Parfaite; A. Gouenon; M. J. Ta Lou) 44.22

Leverkusen (Germany), 27.7.2017 -Stabhochsprung Classics-


Leverkusen (Germany), 27.7.2017 -Stabhochsprung Classics-

Men

PV 1 Menno Vloon (ned) 5.76; 2 Shawn Barber (can) 5.71; 3 Arnaud Art (bel) 5.71; 4 Ernest John Obiena (phi) 5.61; 5 Karsten Dilla 5.61; 6 Bo Kanda Lita Baehre (99) 5.61; 7 Tomas Wecksten (fin) 5.51; Dominik Alberto (sui) 5.51; 9 Rasmus Jorgensen (den) 5.41; 10 Tobias Scherbarth 5.41; 11 Torben Blech 5.21; 12 Tommi Holttinen (fin) 5.21

Women

PV 1 Michaela Meijer (swe) 4.51; 2 Annika Roloff 4.51; 3 Fanny Smets (bel) 4.46; 4 Katharina Bauer 4.41; 5 Justyna Smietanka (pol) 4.41; 6 Anjuli Knäsche 4.31; 7 Liz Parnov (aus) 4.21; 8 Regine Kramer 4.11; 9 Aino Siitonen (fin) 4.01

Wiesbaden (Germany), 27.7.2017


Wiesbaden (Germany), 27.7.2017

Men

LJ Marcel Kirstges 7.40 (0.5)

Women

LJ Alexandra Wester 6.60 (2.0)

Thursday, July 27, 2017

Klagenfurt (Austria), 26.7.2017


Klagenfurt (Austria), 26.7.2017

Men

SP Blaz Zupancic (slo) 18.93

Women

DT Weronika Watzek 52.93

Samsun (Turkey), 23-29-7.2017 -Deaflympics-


Samsun (Turkey), 23-29-7.2017 -Deaflympics-

Men

400m (27) 1 Yasin Suzen (tur) 47.03; 2 Maki Yamada (jpn) 48.10; 10.00m (23) Simon Cherono (ken) 29.11.73; DT (27) 1 Sajjad Piraygharchaman 57.04; 2 Masateru Yugami (jpn) 55.58

Women

SP (26) Ivana Kristoficová (svk) 15.30; HT (23) 1 Trude Raad (nor) 66.35; 2 Rymma Filimoshkina 61.74; 3 Yuliya Kysylova (ukr) 61.54; 61.54; JT (27) Laura Stefanac (cro) (98) 49.20

Pamplona (Spain), 27.7.2017 -Memorial José Luis Hernández-


Pamplona (Spain), 27.7.2017 -Memorial José Luis Hernández-

Men

200m (-1,9) Pedro Rafael Bernardo (por) 21.58; 400m 1 Yoandris Lescay (cub) 46.46; 2 Iñigo Pérez 48.01; 800m 1 Saul Ordoñez 1.45.28; 2 Saul Martínez 1.47.32; 3 Alejandro Estévez 1.47.93; 4 Pol Moya (and) 1.48.18; 5 David Bustos 1.50.02; 1.500m 1 Chakib Lachgar (mar) 3.43.58; 2 Alberto Imedio 3.43.65; 3 Sergio Jiménez 3.46.00; 4 Javier Nagore 3.47.63; 3.000m St 1 Daniel Arce 8.30.32; 2 El Mehdi Aboujanah 8.32.68; HJ Mathieu Tomassin (fra) 2.12; PV 1 Adrián Vallés 5.60; 2 Stephane Diaz (fra) (66) 5.00; LJ Santiago Cova (ven) 7.47 (-1,7); TJ Cristian Nápoles (cub) 16.56 (-1,3); JT 1 Nico Quijera 73.16; 2 Pablo Bugallo 70.94

Women

100m (0.2) Andrea Purica (ven) 11.55; 200m (-1,5) 1 Narcisa Landazuri (ecu) 23.85; 2 Patricia Urquía 24.44; 400m 1 Christy Ihunaegbo (can) 54.74; 2 Esther Guerrero 54.78; 1.500m 1 Maitane Melero 4.18.74; 2 Lidia Campo 4.25.96; HJ Jorgeris Rodríguez (cub) 1.85; PV 1 Yarisley Silva (cub) 4.60; 2 Carla Franch 4.30; 3 Maialen Axpe 4.30; HT 1 Berta Castells 69.52; 2 Laura Redondo 65.84; 3 Osarumen Odeh Odeh 64.71; JT 1 Arantza Moreno 56.89; 2 Nora Aida Bicet 51.49

Boissano (Italy), 27.7.2017


Boissano (Italy), 27.7.2017

Women

DT Daisy Osakue 58.06

Cheb (Czech Republic), 27.7.2017


Cheb (Czech Republic), 27.7.2017

Men

60m (-1,2) 1 Ramil Guliyev (tur) 6.78; 2 Jan Volko (svk) 6.78; 150m (-0,8) 1 Jan Volko (svk) 15.33; 2 Sam Effah (can) 15.82; 200m (-1,2) 1 Ramil Guliyev (tur) 20.25; 2 Pavel Maslak 20.99; 3 Jan Veleba 21.44; 300m Jan Tesar 33.78; 1.000m 1 Vojtech Mlynar (98) 2.23.48; 2 Lukas Symersky (98) 2.24.04; 300mh 1 Michal Broz 36.24; 2 Jan Tesar 36.43; 3 Florian Handt (ger) 36.71; 4 Marco Adrien Drozda (svk) 37.15

Women

60m (-0,2) 1 Helena Jiranová 7.45; 2 Klara Seidlová 7.46; 150m (-1,0) 1 Helena Jiranová 17.56; 2 Klara Seidlová 17.88; 3 Iveta Putalová (svk) 18.14; 300m 1 Iveta Putalová (svk) 37.80; 2 Tereza Petrzilková 38.55; 300mh Zuzana Hejnová 38.98

Bietigheim-Bissingen (Germany), 26.7.2017


Bietigheim-Bissingen (Germany), 26.7.2017

Women

1.500m Alina Reh 4.13.11; 5.000m Lauren LaRocco (usa) 15.38.81; PV 1 Femke Pluim (ned) 4.40; 2 Alisandra Negrón (mex) 4.10

Watford (Great Britain), 26.7.2017


Watford (Great Britain), 26.7.2017

Men

3.000m 1 James West 8.00.66; 2 Kieran Clements 8.01.17; 3 Matt Bergin 8.01.58; 4 Robbie Fitzgibbon 8.01.79; 5 Chritopher Olley 8.04.52; 6 Ryan Driscoll 8.04.86; 7 John Sanderson 8.05.24; 8 Petros Surafel 8.07.43; 9 Paulos Surafel 8.08.14

Women

1.500m (mixed race) Melissa Courtney 4.08.42; Sheila Reid (can) 4.08.90; Emelia Gorecka 4.23.24; Abigail Regan 4.24.51; Louise Small 4.24.62; Emily Williams u18 4.29.64; 3.000m (mixed race) Emelia Gorecka 9.21.42; 2 Hannah Viner 9.34.65

Bern (Switzerland), 26.7.2017


Bern (Switzerland), 26.7.2017

Men

100m (0.2) 1 Florian Clivaz 10.49; 2 Aldemir Gomes da Silva (bra) 10.52; 400m Aldemir Gomes da Silva (bra) 46.20; HJ Talles Frederico Silva (bra) 2.20

Women

100m (0.8) Rosangela Santos (bra) 11.37; 200m (-0,1) Rosangela Santos (bra) 24.16; 400m Lore Hoffmann 54.39; 600m Laura Giudice (2002) 1.33.68

Wednesday, July 26, 2017

München (Germany), 26.7.2017


München (Germany), 26.7.2017

Men

100m (0.0) Ari Bragi Karason (isl) 10.73; 200m (0.2) 1 Alexander Gladitz 21.36; 2 Ari Bragi Karason (isl) 21.75

Castres (France), 26.7.2017 -Meeting Elite-


Castres (France), 26.7.2017 -Meeting Elite-

Men

100m (1.0) 1 Lebakeng sesele (rsa) 10.27; 2 Simon Magakwe (rsa) 10.30; 3 Kyle De Escofet (gbr) 10.37; 4 Amaury Golitin 10.38; 5 Emmanuel Biron 10.39; 6 Bastien Anyla 10.53; 7 Aidan Syers (gbr) 10.53; 8 Marvin Rene 10.58; 200m f1 (0.3) 1 Lebakeng Sesele (rsa) 20.83; 2 Everton Clarke (jam) 21.15; 3 Marvon Rene 21.21; 200m f2 (0.8) Bastien Anyla 21.42; 400m 1 O'Jay Ferguson (bah) 47.01; 2 Nicolas Courbiere 47.13; 3 Etienne Merville 47.38; 4 Ismael Daffe 47.48; 800m A 1 Walid Kohli (mar) 1.49.15; 2 Mohammed Nadir Abbas (qat) 1.49.33; 3 Hassan Ahmed Al- Mayouf (uae) 1.49.96; 4 Ali ben El Hadji (tun) 1.49.96; 5 Ayman Zahafi (mar) 1.51.09; 6 Juma Jasim Saud Al-Zaabi (uae) 1.52.06; 110mh (1.2) 1 Jake Porter (gbr) 13.68; 2 Rasúl Dabo (por) 13.84; 3 Ludovic Payen 13.85; 4 Simone Poccia (ita) 14.11 (13.98 (2.7) 3h); PV 1 Alioune Sene 5.30; 2 Jan Woloch 5.30; LJ 1 Denis Eradiri (bul) 7.79 (2.6); 2 Erwin Malvezin 7.60 (2.5); 3 Camillo Kabore (ita) 7.56 (2.9); 4 Djassim Ahamada 7.49 (1.2); 5 Alan Alais 7.46 (2.4); DT Jordan Guehaseim 55.25

Women

100m (0.7) Eloise De la Taille 11.58 (11.55 (1.4) 1h); 400m 1 Cátia Azevedo (por) 52.67; 2 Elea Mariama Diarra 53.17; 3 Agnes Raharolahy 53.32; 4 Kateryna Klymiuk (ukr) 53.58; 5 Kelly Pauline 55.37; 800m 1 Cynthia Anais 2.04.73; 2 Charlotte Mouchet 2.05.02; 3 Zoya Naumov (esp) 2.05.94; 4 Salome Alfonso (por) 2.06.20; 5 haifa Tarchoun (tun) 2.06.48; 6 Athina Bouakira 2.07.02; 7 Cassiopee Chatelle 2.08.87; 100mh (1.9) 1 Laura Valette 13.27; 2 Mobolaji Adeokun (ngr) 13.60; 3 Hanna Chubkovtsova (ukr) 13.63 (13.50 (2.7) 2h); 4 Chrystie Lange 13.64 (13.55 (2.7) 4h); 5 Olimpia Barbosa (por) 13.66 (13.51 (2.7) 3h), TJ 1 Liuba Zaldívar (cub) 13.95 (0.5); 2 Nathalie Marie-Nely 13.67 (0.5); 3 Amy Zongo-Filet 13.36 (1.3)

Jockgrim (Germany), 25.7.2017


Jockgrim (Germany), 25.7.2017

Men

PV Leo Lohre 5.22

Women

PV 1 Jacqueline Otchere 4.22; 2 Killiana Heijmans (ned) 4.22; 3 Alisandra Negrete (mex) 4.02

Trento (Italy), 26.7.2017


Trento (Italy), 26.7.2017

Men

3.000m 1 Moh Abdikdar Sheik Ali 8.09.09; 2 David Nikolli 8.11.88; 5 Kms walk Stefano Chiesa 19.55.18

Women

3.000m 1 Barbara Bressi 9.34.65; 2 Valentina Bernasconi 9.37.47; 3 Rebecca Lonedo 9.39.72; 5 Kms Walk 1 Nicole Colombi 23.33.53; 2 Martina Ansaldi 23.45.40

Neubrandenburg (Germany), 26.7.2017


Neubrandenburg (Germany), 26.7.2017

Women

SP 1 Yang Gao (chn) 18.34; 2 Lijiao Gong (chn) 17.53; SP u20 Liu Xiangrong (chn) 18.16

Stretford (Great Britain), 25.7.2017 -BMC Races-


Stretford (Great Britain), 25.7.2017 -BMC Races-

Men

800m A 1 Rory Graham-Watson 1.47.29; 2 Alex Coomber 1.48.44; 3 Jonathan Davies 1.48.94; 4 Jack Hallas 1.49.09; 5 Garrett O'Toole 1.49.70; 6 Ossama Meslek (ita) 1.50.05; 7 John Ashcroft 1.50.73; 800m B Alexander Birkett (9.11.1999) 1.50.71; 800m C Joseph Reid 1.50.77

1.500m a 1 Matthew Wiglesworth 3.47.31; 2 Guy Smith 3.47.81; 3 Robert Needham 3.48.05; 4 Jack Gooch 3.48.31; 5 Emile Cairess 3.48.60; 6 Michael Salter 3.48.76; 7 Ben Connor 3.48.96; 8 Robert Warner 3.49.12; 9 Alexander Gruen (aus) (1.2.1998) 3.49.34

Women

800m A 1 Alexandra Bell 2.00.69; 2 Laura Weightman 2.01.87; 3 Jacqueline Fairchild 2.02.09; 4 Hannah England 2.02.15; 5 Charlene Thomas 2.03.12; 6 Mari Smith 2.05.59; 7 Leah Barrow 2.05.92; 8 Ella McNiven (4.9.2001) 2.08.82; 800m B 1 Claire Duck 2.06.84; 2 Beth Barlow 2.08.49

Tabor (Czech Republic), 15.7.2017


Tabor (Czech Republic), 15.7.2017

Men

100m (-0,9) 1 Sam Effah (can) 10.44; 2 Andre Ford Azonwanna (can) 10.44; 3 Dominik Zalesky 10.51; 4 Eric de Jesus Sigaki Martins (bra) 10.59; 400m h1 1 Patrik Sorm 46.64; 2 Oleksiy Pozdnyakov (ukr) 47.24; 3 Vitaliy Butrym (ukr) 47.56; 4 Daniel Nemecek 47.77; 5 Jan Tesar 47.79; 6 Phillip Osei (can) 48.18; 400m h2  Andrew Barnes (rsa) 48.86; 800m Jan Kubista 1.48.44; 110mh (-1,7) 1 Petr Svoboda 13.61; 2 Vaclav Sedlak 14.12; 3 Joao Vitor de Oliveira (bra) 14.12; 4 David Sklenar 14.21; 5 Artem Shamatrin (ukr) 14.32; 6 Bohdan Chornomaz (ukr) 14.40; 3.000m St 1 Roman Rostikus (ukr) 8.58.39, 2 Konstantin Kolyada (ukr) 9.07.67; HJ Dmytro Demyanyuk (ukr) 2.19; LJ 1 Radek Juska 7.90 (0.4); 2 Serhiy Kruk (ukr) 7.37 (-0,7); SP u18 (5 kg) David Tupy 17.38; JT Vladislav Polyunin (uzb) (98) 73.92; 2 Dmytro Sheremet (ukr) 69.45; 3 Stepan Mikoska 68.14

Women

200m (-0,6) 1 Martina Hoffmanová 24.36; 2 Barbora Prochazková 24.38; 3 Tamiris de Liz (bra) 24.70; 800m 1 Alena Ulrichová 2.10.45; 2 Diana Mezulianiková 2.10.89; 3 Carina Schrempf (aut) 2.10.90; 100mh (-0,1) 1 Helena Jiranová 13.36; 2 Katerina Cachová 13.36; 3 Lucie Koudelová 13.55; HJ 1 Ekaterina Krasovskiy (aut) 1.84; 2 Eliska Klucinová 1.77; 3 Nikola Strachová 1.77; LJ 1 Jana Koresová 6.11 (-0,1); 2 Izabela Wlodarska (pol) 5.97 (-1,7); 3 Katarzyna Wróbel (pol) 5.95 (-0,5); JT Barbora Spotaková 62.62

Tuesday, July 25, 2017

Karlstad (Sweden), 25.7.2017 -Folksam Grand Prix-


Karlstad (Sweden), 25.7.2017 -Folksam Grand Prix-
Men
100m A (-0,6) 1 Ahmed Ali (sud) 10.53; 2 Maximilian Ruth (ger) 10.60; 3 Odain Rose 10.62; 200m A (-1,5) Ahmed Ali (sud) 21.17; 200m B (0.0) Douglas Hellbratt 21.45; 800m A 1 Willy Tarbei (ken) 1.45.04; 2 Andreas Kramer (swe) 1.45.13; 3 Andrew Osagie (gbr) 1.46.05; 4 Aymeric Lusine (fra) 1.46.53; 5 Daniel Rowden (gbr) 1.46.64; 6 Rynhardt van Rensburg (rsa) 1.48.47; 7 Ryan martin (usa) 1.48.88; 800m B 1 Thomas Roth (nor) 1.48.39; 2 Joakim Andersson 1.48.44; 3 Gergö Kiss (hun) 1.48.75; 4 Andreas Roth (nor) 1.49.18; 5 Sean Molloy (gbr) 1.49.32; 6 Mattias Ohlsson 1.49.83; 7 Johan Eriksson 1.50.29; 800m C Warsama Doley (98) 1.51.30; 3.000m A 1 Benjamin Kovacs (hun) 7.58.92; 2 Per Svela (nor) 7.59.86; 3 Daniel Lundgren 8.01.60; 4 Suldan Hassan 8.01.98; 5 Amanuel Gergis 8.03.30; 6 Marius Vedvik (nor) 8.04.65; 7 Tom Erling Karbo (nor) 8.06.64; 8 Elmar Engholm 8.06.84; 9 John Foitzik 8.09.19; 10 Sigurd Ruud Skjeseth (nor) 8.12.31; 11 Abdelfath Yassin 8.13.88; 12 Bjornar Sandnes Lillefosse (nor) 8.16.17; 13 Jonatan Fridolfsson 8.17.61; 14 Mohammad Reza 8.19.03; 3.000m B 1 Sibusiso Madikizela (rsa) 8.15.82; 2 Erik Lomas (nor) 8.17.00; 3 Jonas Luras Hammer (nor) 8.18.20; 4 Theo Hunt (can) 8.20.48; 400mh 1 Abderrahmane Samba (qat) 49.71; 2 Luke Campbell (ger) 49.86; 3 Isak Andersson 50.47; 4 Joachim Sandberg (nor) 51.90; HJ Fabian Delryd 2.20; LJ 1 Michael Torneus 7.67 (0.5); 2 Thobias Nilsson Montler 7.48 (0.3); LJ B 1 Ingar Kiplesund (nor) 7.64 (0.9); 2 Benjamin Gabrielsen (den) 7.46 (nwi); DT 1 Daniel Stahl 67.26; 2 Niklas Arrhenius 62.80; 3 David Wrobel (ger) 61.20; 4 Simon Pettersson 60.65; 5 Bartlomiej Stoj (pol) 57.97; 6 Jakob Gardenkrans 55.07; HT 1 Oscar Westlund 71.04; 2 Mattias Lindberg 65.35; 3 Ragnar Carlsson 64.61;JT 1 Lars Hamann (ger) 79.15; 2 Bernhard Seifert (ger) 77.60; 3 Gabriel Wallin 75.20; 4 Jiannis Smalios 71.62
Women
100m A (-0,4) Gunta Latiseva-Cudare (lat) 11.87; 200m A (-1,1) 1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 23.51; 2 Matilda Hellqvist 24.17; 800m A 1 Alexa Efraimson (usa) 2.01.39; 2 Ce'Aira Brown (usa) 2.01.77; 3 Hanna Hermansson 2.02.47; 4 Bianca Keri (hun) 2.02.83; 5 Paulina Mikiewicz-Lapinska (pol) 2.03.15; 6 Linn Nilsson 2.03.79; 7 Isabella Andersson 2.04.02; 8 Linn Söderholm 2.05.75; 800m B 1 Carolina Högardh 2.09.72; 2 Dagmar Faester Olsen (den) 2.10.15; 100mh (-2,8) 1 Jessica Hunter (gbr) 13.96; 2 Agathe Holtan Wathne (nor) 14.00; 3.000m St 1 Mel Lawrence (usa) 9.34.94; 2 Nataliya Strebkova (ukr) 9.59.00; 3 Emily Myers (usa) 10.00.55; 4 Kerry O'Flaherty (irl) 10.00.85; 5 Silje Fjortfot (nor) 10.16.65; 6 Frida Kristiansson 10.22.82; HJ 1 Erika Kinsey 1.89; 2 Jossie Graumann (ger) 1.89; 3 Sofie Skoog 1.85; 4 Urszula Gardzielewska (pol) 1.81; 5 Nikki Manson 1.81; PV 1 Angelica Bengtsson 4.42, 2 Kamila Przybyla (pol) 4.36; 3 Lene Retzius (nor) 4.28; LJ A 1 Khaddi Sagnia 6.50 (0.3); 2 Malin Marmbrandt 6.28 (2.6) and 6.27 (0.3); 3 Kaiza Karlén 6.19 (0.8); 4 Rebecca Chapman (gbr) 6.03 (1.0); LJ B Melanie Bauschke (ger) 6.30 (0.5); HT 1 Marinda Peterson 64.51; 2 Britney Henry (usa) 62.64; 3 Tracey Andersson 61.27; 4 Kajsa Wennberg 57.81

Hexham (Great Britain), 22-23.7.2017


Hexham (Great Britain), 22-23.7.2017

Men

Decathlon Marcus Nilsson (swe) 7.587p (11.39 (1.0); 7.11 (2.2); 14.79; 1.87; 51.97 - 14.87 (0.2); 44.80; 4.50; 56.49; 4:35.70).

Women

Heptathlon Jo Rowland 5.512p (14.81 (2.7); 1.63; 13.06; 25.36 (0.2) - 5.81w; 38.15; 2.16.89)

Kavála (Greece), 22.7.2017 -Davitzóglia 2017-


Kavála (Greece), 22.7.2017 -Davitzóglia 2017-

Men

100m (-0,1) 1 Panayiótis Trivizás 10.42; 2 Efthímios Steryioúlis 10.56; 200m (0.3) Panayiótis Trivizás 20.78; 110mh (-0,3) 1 Konstadínods Douvalídis 13.71; 2 Konstadínos Hintás 14.23; HJ 1 Vasilios Constantinou (cyp) 2.28; 2 Konstadínos Baniótis 2.20; PV Dimítrios Patsoukákis 5.40; LJ 1 Anastásios Galazoúlas 7.85 (0.4); 2 Nikólaos Kapsís 7.78 (0.8); 3 Mihaíl Mertzanídis-Despotéris 7.72 (0.3); 4 Adónios Stalianídis 7.47 (-0,3); TJ Pávlos Bóftsis 16.23 (1.0); SP 1 Mihaíl Stamatóyiannis 18.74; 2 Kiriákos Zótos 18.30; HT 1 Constantinos Stathelakos (cyp) 70.90; 2 Nikólaos Gavriilídis 68.56; 3 Iván Menglebéi 67.12

Women

100m (-0,3) Grigoría-Emmanouéla Keramidá 11.53; 400m Iríni Vasilíou 53.73; 800m 1 Natalia Evangelidou (cyp) 2.04.17; 2 Koraíni-Anthí Kiriakopoúlou 2.05.35; 3 Eleni Lefkopoúlou 2.08.35; LJ Nektaria Panagi (cyp) 6.66 (0.2); TJ 1 Tori Franklin (usa) 13.56 (1.9); 2 Kristína Alvertsián 13.26 (0.6); DT Hrisoúla Anagnostopoúlou 61.53; JT 1 Athanasía Kókkali 53.17; 2 Sofía Ifantídou 52.32

Monday, July 24, 2017

Bobigny (France), 23.7.2017


Bobigny (France), 23.7.2017

Women

DT Pauline Pousse 56.34

Kragujevac (Serbia), 23.7.2017


Kragujevac (Serbia), 23.7.2017

Men

LJ 1 Strahinja Jovancevic 7.77 (1.7); 2 Lazar Anic 7.66 (-0,1); JT Branko Paukovic 73.88

Women

100m (1.1) Milana Tirnanic 11.93; 400m Tamara Salaski 51.98; 5.000m Olivera Jevtic 16.35.04; 100mh (3.1) Ivana Petkovic 13.85; LJ Milena Mitkova (bul) 6.30 (0.2); JT 1 Tatjana Mirkovic 54.68; 2 Marija Vucenovic 53.11

Durham -NC- (United States), 21-23.7.2017 -East Coast Invitational-


Durham -NC- (United States), 21-23.7.2017 -East Coast Invitational-

Men

100m u20 (23) (1.5) Cameron Council 10.53; 200m (23) (1.2) Cameron Council 21.11; 200m u20 (22) h8 (2.3) Jacory Patterson 21.07; h7 (1.4) Cameron Council 21.12; 400m u20 (22) Jacory Patterson 47.35

Wmen

200m u18 (23) (-0,2) 1 Shadajah Ballard 11.68; 2 Jonah Ross 11.70; 200m u18 (0.1) 1 Jonah Ross 23.94; 2 Jordan Sales 24.07; 400m u18 (23) Ziyah Holman 55.18

Marietta -GA- (United States), 23.7.2017 -Georgia Games-


Marietta -GA- (United States), 23.7.2017 -Georgia Games-
Men
400m u20 Trey Johnson 47.52; 110mh u20 (0,99m) (nwi) Cameron Murray 13.83; 400mh Kalmon Stokes 50.59
Women
400m Brianna Frazier 54.81; LJ Bianca Stuart (bah) 6.50 (nwi)

Trujillo (Perú), 21-23.7.2017 -Panamerican Junior Championships-


Trujillo (Perú), 21-23.7.2017 -Panamerican Junior Championships-

Men

100m (21) (-0,4) 1 Tarrick Brock 10.45; 2 Paulo Camilo de Oliveira (bra) 10.46; 3 Felipe Bardi dos Santos (bra) 10.47; 4 Jaquone Hoyte (bar) 10.60 (10.48 (nwi) 1h3)

200m (22) (0.5) 1 Christopher Taylor (jam) 20.38; 2 Tyrese Cooper (usa) 20.59; 3 Derick de Souza silva (bra) 20.77; 4 Akanni Hislop (tto) 20.84; 5 Jerod Elcock (tto) 21.13; 6 Matthew Clarke (bar) 21.38; 7 Jabari Khensu (vin) 21.44; in heats: Jamal Walton (cay) 21.39 (nwi) 1h3

400m (21) 1 Jamal Walton (cay) 44.99; 2 Josephus Lyles (usa) 45.30; 3 Zachary Shinnick (usa) 45.98; 4 Anthony Carpenter (jam) 46.92; 5 Edgar Ramírez (mex) 47.23; 6 Judah Taylor (tto) 47.72 (47.53 3h3); 7 Austin Cole (can) 47.86 (47.40 2h1); in heats: Miquel Shepper (sur) 47.92 3h1; Jacob St. Clair (tto) 48.08 4h1; Chantz Sawyers (jam) 46.90 2h2; Quinn Litherland (can) 47.61 4h2; Luis Charles (dom) 47.61 4h3

800m (22) 1 Ryan Sánchez (pur) 1.46.41; 2 Marco Arop (can) 1.47.08; 3 Italo Barbosa de Araujo (bta) 1.49.87; 4 Terrell Jackson (usa) 1.49.98; 800m heats (21) Ryan Sánchez (pur) 1.48.82 1h1; Marco Arop (can) 1.49.61 2h1; Cameron Cooper (usa) 1.50.00 1h2; Terrell Jackson (usa) 1.50.25 3h1; Akeen Colley (jam) 1.50.78 2h2

1.500m (23) 1 Weic van der Els (usa) 3.43.16; 2 Kyle Madden (can) 3.44.19; 3 Cooper Yeare (usa) 3.46.46; 4 Carlos Hernández (col) 3.47.24; 5 José Zabala (arg) 3.50.46

110mh (0,99m) (21) (-0,6) 1 Eric Edwards (usa) 13.33; 2 Anastasios Eliopoulos (can) 13.36; 3 Joseph Anderson (usa) 13.43; 4 Damion Thomas (jam) 13.59 (13.51 (nwi) 1h2); 5 Marcos Herrera (ecu) 13.66; 6 Philip Lemonious (jam) 13.69; 7 Yaon Villa (cub) 13.83; 8 Juan Germain (chi) 13.90

400mh (23) 1 Quincy Hall 49.02; 2 Fernando Vega (mex) 49.96; 3 Cory Poole (usa) 50.14; 4 Sergio Esquivel (mex) 50.19; 5 Javauney James (jam) 50.74; 6 Pablo Ibañez (esa) 51.29; 7 José Bermúdez (gua) 51.95; 400mh heats (22) Sergio Esquivel (mex) 51.18 1h1; Quincy Hall (usa) 51.18 1h3; Cory Poole (usa) 51.58 1h2; Javauney James (jam) 51.66 2h1; Fernando Vega (mex) 51.78 2h2

3.000m St (22) 1 Jean Desgagnes (can) 8.56.57; 2 Nathan Mylenek (usa) 9.00.70; 3 Edward Condori (per) 9.03.22

HJ (23) 1 Roberto Vilches (mex) 2.21; 2 Jermaine Francis (skn) 2.19; 3 Justice Sommerset (usa) 2.19; 4 Kyle Alcine (bah) 2.19; 5 Jyles Etienne (bah) 2.16; 6 Lushane Wilson (jam) 2.13

LJ (21) Ja'Mari Ward (usa) 7.77 (3.2); 2 Gabriel dos Santos Oliveira (bra) 7.73 (0.8); 3 Holland Martin (bah) 7.66 (1.0); 4 Carey McLeod (jam) 7.65 (0.0); 5 José Mandros (per) 7.65 (2.6); 6 Justin Hall (usa) 7.44 (2.7)

TJ (23) 1 Arturo Rodríguez (cub) 15.93 (1.4); 2 Joe Méndez (ecu) 15.52 (1.5); 3 Isaiah Griffith (usa) 15.50 (0.6)

SP (6 kg) (23) 1 Jordan Geist (usa) 22.02; 2 Kevin Nedrick (jam) 20.34; 3 Adrian Piperi (usa) 20.26; 4 Jairo Morán (mex) 19.30; 5 Kyle Mitchell (jam) 18.41; 6 Joseph Maxwell (can) 18.06; 7 Triston Gibbons (bar) 17.87; 8 Mark Bujnowski (can) 17.60

DT (1,75 kg) (21) 1 Claudio Romero (chi) 62.08; 2 Turner Washington (usa) 61.30; 3 kevin Nedrick (jam) 58.86; 4 Roje Stona (jam) 58.63; 5 Felix Valle 57.91; 6 Gabriel Oladipo (usa) 57.81; 7 Mark Bujnowski (can) 53.85; 8 Tristan Gibbons (bar) 52.88

HT (21) 1 Joshua Hernandez (usa) 72.55; 2 Miguel Zamora (cub) 72.03; 3 Alencar Chagas (bra) 67.14; 4 Cameron Thompson (usa) 66.84; 5 Christian Suárez (ecu) 65.24; 6 Roberto Montiel (chi) 63.55

JT (22) 1 Pedro Nunes Rodrigues (bra) 74.58; 2 Ronny Cedeño (cub) 70.69

4x100m (22) 1 United States (A. Schwartz; C. Charleston; S. Hooper; T. Brock) 39.33; 2 Jamaica (C. MacLeod; C. Taylor; A. Smith; A. Carpenter) 39.74; 3 Trinidad and Tobago (A. Hislop; J. Purcell; T. Edwards; J. Elcock) 39.90; 4 Brazil (L. da Silva; G. Oliveira; D. de Souza; F. Bardi) 39.98

4x400m (23) 1 United States (Z. Shinnick; J. Lyles; B. Herron; S. Hooper) 3.00.33; 2 Jamaica (S. Chambers; A. Carpenter; J. James; C. Taylor) 3.03.77

Decathlon (21-22) George Patrick (usa) 7.514p (11.16 (-0,1); 7.34 (0.49; 14.59; 1.93; 49.74 - 14.32 (nwi); 39.09; 4.40; 52.02; 5.05.09)

10 Kkms walk (21) 1 Alexander Hurtado (ecu) 40.37.64; 2 Andrés Olivas (mex) 40.45.31; 3 Jhonathan Amores (ecu) 42.03.53; 4 Gustavo Solis (mex) 42.10.46; 5 César Herrera (col) 42.31.10

Women

100m (21) (-0,3) 1 Khalifa St. Fort (tto) 11.32; 2 Rebekah Smith (usa) 11.55; 2 Symone Mason (usa) 11.62; 4 Tristan Evelyn (bar) 11.63; 5 Aneka Brisset (jam) 11.78; 6 Eunice Boateng (can) 11.80 (11.75 (nwi) 2h3)

200m (22) (nwi) 1 Ashlan Best (can) 23.27; 2 Symone Mason (usa) 23.42; 3 Gabrielle Cunningham (usa) 23.60; 4 Patrice Moody (jam) 24.04; 5 Kasheika Cameron (jam) 24.21; 6 Audrey Jackson (can) 24.38

400m (21) 1 Roxana Gómez (cub) 51.46; 2 Jaevin Reed (usa) 51.72; 3 Kyra Constantine (can) 52.63; 4 Takyera Roberson (usa) 52.89; 5 Angie Palacios (col) 55.48; in heats: Kimorle Muschette (jam) 55.49 3h1; Jenna Smith (can) 55.39 3h2; Shaffiqua Maloney (vin) 55.62 4h2

800m (22) 1 Victoria Tachinski (can) 2.04.22; 2 Jazz Shukla (can) 2.04.52; 3 Caitlin Collier (usa) 2.05.26; 4 Johana Arrieta (col) 2.05.39; 5 Laurie Barton (usa) 2.07.92; 6 Pietra da Silva (bra) 2.08.09; 800m heats (21) Johana Arrieta (col) 2.06.23 1h2; Caitlin Collier (usa) 2.07.13 2h2; Jazz Shukla (can) 2.07.68 3h2

1.500m (23) 1 Lucia Stafford (can) 4.21.70; 2 Laura Parkinson (can) 4.25.03; 3 Michelle Magnani (usa) 4.25.65; 4 Madeleine Reed (usa) 4.28.04; 5 Pietra da Silva (bra) 4.29.40; 6 Jarly Marín (col) 4.30.66

3.000m (21) 1 Taylor Werner (usa) 9.16.12; 2 Taryn O'Neill (can) 9.22.05; 3 Sevanne Ghazarian (can) 9.23.73; 4 Micaela Levaggi (arg) 9.38.80; 5 María Ruiz (mex) 9.43.97

5.000m (22) 1 Laura Dickinson (can) 16.39.50; 2 María Ruíz (mex) 16.41.01; 3 Samantha Drop (usa) 16.44.01

100mh (21) (0.4) 1 Tia Jones (usa) 13.01; 2 Tara Davis (usa) 13.05; 3 Maribel Caicedo (ecu) 13.41; 4 Amoi Brown (jam) 13.52; 5 Vitoria Batista Alves (bra) 13.63; 6 Keira Galloway (can) 13.68; 7 Brittany Stenekes (can) 13.72

400mh (23) 1 Brandee Johnson (usa) 56.65; 2 Xahria Santiago (can) 57.01; 3 Masai Russell (usa) 57.55; 4 Nicole Foster (jam) 58.16; 400mh heats (22) Nicole Foster (jam) 58.95 1h1; Brandee Johnson (usa) 59.61 1h2

3.000m St (23) 1 Sarah Edwards 10.10.68; 2 Alondra Negrón (pur) 10.13.73; 3 Alexandra Harris (usa) 10.14.76

HJ (22) 1 María Murillo (col) 1.85; 2 Jelena Rowe (usa) 1.82; 3 Mikella Oatis (can) 1.82; 4 Karla Terán (mex) 1.79

PV (21) 1 Rachel Baxter (usa) 4.41; 2 Carson Dingler (usa) 4.20; 3 Rachel Hyink (can) 4.00

LJ (21) 1 Tara Davis (usa) 65.1 (2.4); 2 Tissana Hickling (jam) 6.36 (-1,1); 3 Tyra Gittens (bar) 6.22 (1.0); 4 Rhesa Foster (usa) 6.15 (0.3); 5 Susana Hernández (mex) 6.13 (0.4); 6 Naysa Ramírez (cur) 6.07 (2.2); 7 Vitoria Batista Alves (bra) 6.02 (0.9)

TJ (22) 1 Davisleids Velazco (cub) 13.59 (1.0); 2 Jaime Robinson (usa) 13.32 (0.0); 3 Jasmine Moore (usa) 13.25 (0.9); 4 Kala Penn (bvi) 13.09 (0.0)

SP (21) 1 Alyssa Wilson (usa) 17.70; 2 María Fernanda Orozco (mex) 16.57; 3 Samantha Noening (can) 15.66; 4 Liliana Mújica 15.20

DT (22) 1 Laulauga Collins (usa) 59.29; 2 Alma Pollorena (mex) 53.68; 3 Gabrielle Rains (can) 53.06; 4 Obiageri Amaechi (usa) 52.24; 5 Ailen Armada (arg) 50.34

HT (23) 1 Camryn Rogers (can) 63.42; 2 Ayamey Medina (cub) 62.18; 3 Mariana García (chi) 58.90; 4 Ana Bayer (bra) 58.70; 5 Chanell Botsis (can) 58.70; 6 Courtney Jacobsen (usa) 58.60

JT (21) 1 Yuleixi Angulo (ecu) 52.30; 2 Fabielle Alves ferreira (bra) 51.15; 3 Katelyn Gochenour (usa) 50.56; 4 Sydney Otto (usa) 49.17

4x100m (22) 1 United States (G. Cunningham; R. Smith; S. Richardson; T. Davis) 44.07; 2 Jamaica (A. Brown; A. Brisset; K. Cameron; P. Moody) 44.92

4x400m (23) 1 United States (S. Richardson; J. Reed; A. Minor; T. Roberson) 3.28.57; 2 Canada (X. Santiago; V. Tachinski; A. Best; K. Constantine) 3.33.19

10 Kms Walk (23) 1 Alegna González (mex) 44.43.89; 2 María Montoya (col) 45.52.92; 3 Evelyn Inga (per) 47.18.71

Nassau (Bahamas), 20-23.7.2017 -Commonwealth Youth Games-


Nassau (Bahamas), 20-23.7.2017 -Commonwealth Youth Games-

Men

100m (20) (nwi) 1 Adell Colthrust (tto) 10.55; 2 Kevon Stone (jam) 10.59; 3 Adrian Curry (bah) 10.61; 4 Danel Mahautiere (dmn) 10.61; 5 Nicholas Doran (aus) 10.65; 100m semis (20) Adell Colthrust (tto) 10.63 (ni) 1s1; Danel Mahautiere (dmn) 10.68 (nwi) 2s1; Adrian Curry (bah) 10.74 (nwi) 1s2; Luke Daniel Davids (rsa) 10.75 (nwi) 2s2; 100m heats (20) Adell Colthrust (tto)10.63 (nwi) 1h4; Danel Mahautiere (dmn) 10.68 (nwi) 2h4; Adrian Curry (bah) 10.74 (nwi) 1h1; Luke Daniel Davids (rsa) 10.75 (nwi) 2h1; 200m (23) (nwi) 1 Aaron Sexton 21.57; 2 Danel Mahautiere (dmn) 21.61; 3 Chad Miller 21.65; 4 Kevon Stone (jam) 21.67; 200m semis (22) Joel Johnson (bah) 21.70 (nwi) 1s1; Kevon Stone (jam) 21.71 (nwi) 2s1; Chad Miller (gbr) 21.76 (nwi) 3s1; Aaron Sexton (gbr) 21.83 (nwi) 1s2; 200m heats (21) Joel Johnson (bah) 21.68 (nwi) 1h4; Luke Daniel Davis (rsa) 21.69 (nwi) 1h2; Chad Miller (gbr) 21.76 (nwi) 2h4; Yadin Ngeng (aus) 21.79 (nwi) 2h2; 400m (21) 1 Kennedy Luchembe (zam) 47.63; 2 Vaughn Taylor (can) 47.63; 3 Ramone Lindo (jam) 48.01; 4 Ivan Geldenhuys (nam) 48.38; 5 Colby Jennings (tks) 48.61; 400m heats (20) Kennedy Luchembe (zam) 47.75 1h1; Ivan Geldenhuys (nam) 48.02 1h2; Ramone Lindo (jam) 48.25 2h1; Vaughn Taylor (can) 48.40 1h3; Colby Jennings (aus) 48.43 2h3; Sheldon Louza (can) 48.58 3h1; Muhammad Suhaimi (mas) 48.68 3h3; 800m (22) 1 Alex Botterill (gbr) 1.52.22; 2 Jordan Doris (aus) 1.52.82; 1.500m (20) 1 John Mwangi Waweru (ken) 3.48.86; 2 Joshua Lay (gbr) 3.49.35; 3 Luke Duffy (gbr) 3.49.70; 4 Jackson Sharp (aus) 3.49.92; 5 Edwin Bett (ken) 3.52.68; 6 Isaiah Priddey (nzl) 3.52.82; 3.000m (22) 1 Edwin Kiplangat Bett (ken) 8.23.96; 2 Joshua De Souza (can) 8.35.15; 110mh (22) (nwi) 1 Samuel Bennett (gbr) 13.71; 2 Jack Summers (gbr) 13.85; 3 Denvaughn Whymns (bah) 13.88; 4 Shehan Kariyawasam (sri) 13.93; 5 Tarjmar Miller (jam) 14.00; 6 Rasheem Brown (cay) 14.00; 7 Oscar Smith (bah) 14.11; 400mh (23) 1 Alastair Chalmers (gbr) 51.22; 2 Seamus Derbyshire (gbr) 52.00; 3 Boitumelo Mayo (rsa) 52.20; 4 Rasheeme Griffith (bar) 52.27; 400mh heats (21) Rasheeme griffith (bar) 51.85 1h1; Seamus Derbyshire (gbr) 52.25; HJ (22) Sean Szalek (aus) 2.11; LJ (21) 1 Sheldon Noble (ant) 7.64 (nwi); 2 Benjamin Schmidtchen (aus) 7.54 (nwi); SP (5 kg) (21) 1 Alexander Kolesnikoff (aus) 19.76; 2 Nicholas Palmer (nzl) 19.57; 3 Cobe Graham (jam) 17.80; DT (1,5 lkg) (20) 1 Connor Bell (nzl) 63.17; 2 James Tomlinson (gbr) 60.11; 3 Djimon Gumbs (bvi) 56.24; 4 Alexander Kolesnikoff (aus) 54.05; 5 Ing Biao Mgu (mas) 53.75; JT (700g) (23) 1 Janse van Rensburg (aus) 74.10; 2 Tyriq Horsford (tto) 69.43

Women

100m (20) (nwi) 1 Julien Alfred (lca) 11.56; 2 Riley Day (aus) 11.59; 3 Deondra Green (can) 11.62; 4 Onassha Rogers (guy) 11.78; 100m semis (20) Riley Day (aus) 11.77 (nwi) 1s1; Julien Alfred (lca) 11.80 (nwi) 1s3; Deondra Green (can) 11.81 (nwi) 2s1; Onassha Rogers (guy) 11.90 (nwi) 1s2; 100m heats (20) Riley Day (aus) 11.89 (nwi) 1h2; Deondra Green (can) 11.97 (nwi) 2h2; Onassha Rogers (guy) 11.98 (nwi) 1h3; 200m (23) (nwi) 1 Riley Day (aus) 23.42; 2 Beyonce De Freitas (bvi) 23.88; 3 Ella Connolly (aus) 24.09; 4 Georgina Adam (gbr) 24.30; 5 Onassha Rogers (guy) 24.33; 6 Kimani Alphonse (lca) 24.71; 200m semis (22) Riley Day (aus) 24.13 (nwi) 1s1; Beyonce De Freitas (bvi) 24.14 (nwi) 2s1; Ella Connolly (aus) 24.60 (nwi) 1s2; Georgina Adam (gbr) 24.74 (nwi) 2s2; 200m heats (21) Riley Day (aus) 24.36 (nwi) 1h1; 400m (21) 1 Bendere Oboya (aus) 52.69; 2 Ella Connolly (aus) 52.72; 3 Amber Anning (gbr) 53.68; 4 Sharelle Samuel (can) 54.51; 5 Doneisha Anderson (bah) 54.81; 6 Emma Alderson (gbr) 54.90; 7 Rafiatu Nuhu (gha) 55.42; 400m heats (20) Bendere Oboya (aus) 53.77 1h2; Ella Connolly (aus) 53.92 1h1; Sharelle Samuel (can) 54.25 2h2; Amber Anning (gbr) 54.42 2h1; Emma anderson (gbr) 54.61 1h3; Doneisha Anderson (bah) 54.82 3h2; Rafiatu Nuhu (gha) 55.23 4h2; Davicia Patterson (gbr) 55.54 2h3; Lauren Gale (can) 55.91 3h3; Marlile Viljoen (rsa) 55.95 3h1; 800m (22) 1 Carley Thomas (aus) 2.05.04; 2 Anna Burt (gbr) 2.05.31; 3 Aurora Rynda (can) 2.06.38; 4 Isabelle Boffey (gbr) 2.06.67; 5 Keely Small (aus) 2.08.18; 6 Erin Wallace (gbr) 2.08.30; 7 Tiana Lostracco (can) 2.08.35; 1.500m (20) 1 Erin Wallace (gbr) 4.16.61; 2 Viola Chemutai (kn) 4.16.73; 3 Katrina Robnson (nzl) 4.17.19; 4 Anna Smith (gbr) 4.17.99; 5 Melany Smart (aus) 4.21.81; 6 Anne Forsyth (can) 4.22.55; 7 Hannah O'Connor (nzl) 4.22.82; 8 Keely Small (aus) 4.22.99; 9 Jocelyn Chau (can) 4.23.74; 10 Sarah Chelangat (uga) 4.26.88; 11 Emmaculate Chpkirui (ken) 4.28.83; 12 Olivia Mason (gbr) 4.30.88; 3.000m (22) 1 Emmaculate Chepkurui (ken) 9.25.20; 2 Katrina Robinson (nzl) 9.27.40; 3 Brogan MacDougall (can) 9.29.34; 4 Sarah Chelangat (uga) 9.31.65; 5 Montanna McAvoy (aus) 9.41.23; 6 Melany Smart (aus) 9.42.72; 100mh (22) (nwi) 1 Shanette Allison (jam) 13.26; 2 Lateisha Willis (aus) 13.55; 3 Katarina Vlahovic (can) 13.58; 4 Philippa Earley (gbr) 13.72; 100mh (0,76m) heats (21) Shanette Allison (am) 13.28 (nwi) 1h2; Lateisha Willis 13.39 (nwi) 2h2; Philippa Earley (gbr) 13.73 (nwi) 1h1; Katarina Vlahovic (can) 13.78 (nwi) 2h1; 400mh (23) 1 Johnelle Thomas (jam) 59.40; 2 Sharelle Samuel (can) 59.59; HJ (23) 1 Sommer Lecky (irl) 1.83; 2 Emily Rose Whelan (aus) 1.79; LJ (20) 1 Holly Mills (gbr) 6.19 (nwi); 2 Tatiana Ahoulou (can) 5.97 (nwi); 3 Lucy Jane Hadaway (gbr) 5.90 (nwi); SP (3 kg) (20) 1 Trinnity Tutti (can) 17.82; 2 Sarah Omoregie (gbr) 16.74; 3 Stylianou Kyriakidou (cyp) 15.57; DT (21) Trinity Tutti (can) 49.57; JT (22) 1 Josephine Lalam (uga) 51.89; 2 Ellie Bowyer (aus) 50.64

Leiria (Portugal), 22-23.7.2017 -Clubs Championships-


Leiria (Portugal), 22-23.7.2017 -Clubs Championships-

Men

100m (22) (1.0) 1 David Lima 10.30; 2 Carlos Nascimento 10.45; 200m (23) (1.0) David Lima 21.15; 400m (22) 1 Ricardo Ribeiro 47.77; 2 Ricardo dos Santos 47.84; 110mh (23) (1.1) Rasúl Dabo 14.01; PV (22) Diogo Ferreira 5.40; LJ (22) 1 Marcos Chuva 7.71 (0.0); 2 Nelson Evora 7.57 (-1,3); TJ (23) Nelson Evora 16.61 (0.0); SP (22) 1 Tsanko Aranudov 19.90; 2 Marco Fortes 17.72; DT (23) Francisco Belo 61.44; HT (23) Antonio Vital Silva 71.48; 5 Kms Walk (22) 1 Joao Vieira 19.54.67; 2 Miguel Carvalho 20.28.26

Women

100m (22) (-0,2) Lorene Bazolo 11.43; 200m (23) (-0,5) Lorene Bazolo 23.39; 400m (22) Cátia Azevedo 53.18; 800m (23) Marta Pen Freitas 2.06.56; 1.500m (22) Marta Pen Freitas 4.27.21; 3.000m (23) 1 Sara Moreira 9.10.98; 2 Silvana Dias 9.37.13; 5.000m (22) 1 Susana Godinho 16.34.91; 2 Silvana Dias 16.35.31; 100mh (23) (-1,9) Olimpia Barbosa 13.71; 400mh (23) Vera Barbosa 56.95; PV (23) 1 Marie-Leonore Ribeiro Tavares 4.30; 2 Cátia Pereira 4.20; LJ (22) Evelise Veiga 6.07 (0.0); TJ (23) 1 Patricia Mamona 14.12 (1.1); 2 Susana Costa 13.75 (1,1); DT (22) Irina Rodrigues 57.51; HT (22) Vánia Silva 58.36

Sunday, July 23, 2017

Köln (Germany), 22.7.2017


Köln (Germany), 22.7.2017
Men
100m (1.5) 1 Robert Polkowski 10.44; 2 Maximilian Ruth 10.46; 3 Alexander Kosenkow 10.59; 200m (0.1) Torben Junker 21.09; 110mh (0.7) 1 Eder Antonio Souza (bra) 13.90; 2 Gabriel Constantino (bra) 13.93 (13.93 (1.5) 1h); PV 1 Arnaud Art (bel) 5.70; 2 Rasmus Jorgensen (den) 5.40; 3 Gordon Porsch 5.35; 4 Ben Broeders (bel) 5.30; Melker Svärd Jacobsson (swe) 5.30; 6 Nick Southgate (nzl) 5.30; 7 Marvin Caspari 5.25
Women
100m (-0,3) 1 Ana Claudia Lemos Silva (bra) 11.49 (11.43 (1.5) 1h4); 2 Josefina Elsler 11.68; 3 Nina Braun 11.82; 4 Janina Kölsch 11.84 (11.82 (1.5) 3h4); 5 Andressa Fidelis (bra) 11.85; 200m (0.0) 1 Lara Hoffmann 24.19; 2 Marie Harzer 24.20; 100mh (2.0) Monika Zapalska 13.34; PV 1 Robin Wingbermuhle (ned) 4.00; 2 Rianna Galiart (ned) 4.00; LJ Laura Voss 6.02 (3.1)

Karlstad (Sweden), 22-23.7.2017


Karlstad (Sweden), 22-23.7.2017

Men

LJ (23) Andreas Otterling 7.75 (2.2); TJ (23) Erik Ehrlin 15.79 (2.5); HT (22) Oscar Vestlund 73.34; HT u20 (6 kg) August Bergstrand 63.73; JT (22) Jiannis Smalios 80.44

Barcelona (Spain), 22-23.7.2017 -National Championships-


Barcelona (Spain), 22-23.7.2017 -National Championships-

Men

100m (22) (0.7) Angel David Rodríguez 10.24; in semis: Patrick Chinedu 10.46 (2.1) 1s1; Eusebio Cáceres 10.56 (1.3) 2s2; 200m (23) (0.6) 1 Samuel García 20.59; 2 Daniel Cerdán 21.05; 3 Daniel Rodríguez 21.33; 4 Alvaro López 21.36; 200m semis (23) s1 (2.1) 1 Mateo Galvan (ita) 20.60; 2 Samuel García 20.87; 3 Alvaro López 21.14; 4 Iñigo Sagaz 21.23; 5 Daniel Rodríguez 21.23; s2 (2.6) 1 Daniel Cerdán 20.95; 2 Alberto Salcedo 21.20; 200m heats (22) Mateo Galvan (ita) 20.92 (1.3) 1h5; Samuel García 21.14 (4.2) 1h4; Alberto Salcedo 21.26 (2.7) 1h3; Daniel Cerdán 21.28 (2.7) 1h3; 400m (23) 1 Oscar Husillos 45.42; 2 Lucas Bua 45.90; 3 Darwin Echeverry 46.37; 4 Alberto Gavalda 46.76; 5 Julio Arenas 47.28; 6 Jesús Serrano 47.33; 7 David Jiménez 47.47; 8 Iñigo Pérez 47.55; 400m heats (22) Lucas Bua 47.06 1h1; Darwin Echeverry 47.12 1h2; Julio Arenas 47.23 2h2; Alberto Gavalda 47.28 2h1; Iñigo Pérez 47.29 3h1; David Jiménez 47.33 3h2; Oscar Husillos 47.35 1h3; Jesús Serrano 47.51 2h3; 800m (23) 1 Saul Ordoñez 1.47.03; 2 Alvaro De Arriba 1.47.25; 3 Kevin López 1.47.35; 4 Daniel Andújar 1.47.42; 5 Jesús Gómez 1.47.99; 6 Saul Martínez 1.47.99; 7 Pablo Sánchez-Valladares 1.48.05; 800m heats (22) Saul Ordoñez 1.48.21 1h2; Kevin López 1.48.53 2h2; Daniel Andujar 1.48.57 1h1; Jesús Gómez 1.48.75 2h1; Pablo Sánchez-Valladares 1.48.77 1h3; Saul Martínez 1.48.79 3h2; Alvaro De Arriba 1.48.80 2h3; David Palacio 1.48.93 3h3; 1.500m (23) 1 Adel Mechaal 3.47.17; 2 Marc Alcalà 3.47.43; 3 Alberto Imedio 3.47.77; 4 Jordi Torrents 3.48.14; 1.500m heats (22) Adel Mechaal 3.46.66 1h3; Ilias Fifa 3.46.85 1h2; 5.000m (22) Adel Mechaal 14.07.93; 110mh (23) (-0,2) 1 Orlando Ortega 13.52; 2 Javier Colomo 13.94; 3 Javier López 14.05; 4 Ernesto Prados 14.10 (14.02 (2.4) 2s2); 110mh heats (22) Orlando Ortega 13.39 (1.5) 1h4; Yidiel Contreras 13.64 (1.3) 1h1; Javier López 14.00 (0.5) 1h3; 400mh (23) 1 Sergio Fernández 50.51; 2 Mark Ujakpor 51.05; 3 Iñigo Rodríguez 51.54; 4 Diego Cabello 51.67; 5 Ryan Wallis 51.69; 400mh heats (22) Lucirio Garrido (ven) 50.13 1h2; Andrés Silva (uru) 50.62 1h1; Gerber Blanco (gua) 50.88 1h4; Alfredo Sepúlveda (chi) 51.47 1h3; 3.000m St (23) 1 Sebastián Martos 8.29.29; 2 Ibrahim Ezzaydouny (mar) 8.29.89; 3 Fernando CArro 8.30.77; 4 Jonathan Romeo 8.31.36; 5 Ibrahim Chakir 8.35.20; 6 Antonio Abadía 8.37.78; 7 El Mehdi Aboujanah 8.37.93; 8 Mohamed Ali Jelloul 8.39.52; 9 Victor Ruiz 8.40.52; 10 Jorge Blanco 8.41.25; 11 Abdelaziz Merzougui 8.45.89; 12 Alexis Rodríguez 8.49.86; HJ (22) 1 Eure Yañez 2.25; 2 Carlos Rojas 2.17; Miguel Angel Sancho 2.17; Simón Siverio 2.17; PV (22) 1 Adrián Vallés 5.56; 2 Igor Bychkov 5.51; 3 Istar Dapena 5.31; LJ (23) Jean Marie Okutu 7.54 (nwi); TJ (22) 1 Pablo Torrijos 16.88 (0.4); 2 Vicente Docavo 16.54 (1.3); 3 Marcos Ruiz 16.10 (2.5); 4 Sergio Solanas 16.00 (-0,3); 5 José Alfonso Palomanes 15.99 (1.0); 6 Pablo Cid 15.97 (0.9); SP (23) 1 Borja Vivas 20.30; 2 Carlos Tobalina 20.06; 3 José Angel Pinedo 18.52; 4 Antonio Santana 17.71; 5 Joaquín Millán 17.67; DT (22) 1 Mauricio Ortega (col) 63.68; 2 Frank Casañas 59.75; 3 Lois Maikel Martínez 58.71; 4 Alejandro Vielva 56.61; 5 Pedro José Cuesta 56.43; HT (22) 1 Miguel Alberto Blanco 70.59; 2 Kevin Arreaga 66.55; 3 Pedro José Martín 66.47; JT (22) 1 Odei Jainaga 73.50; 2 Nico Quijera 73.41; Decathlon (22-23) 1 Ben Gregory (gbr) 7.799p ( 11.30 (0.0); 7.11 (3.7); 13.17; 1.87; 49.86 - 14.52 (1.3); 40.86; 5.10; 57.79; 4.30.37); 2 Romain Martin (fra) 7.576p (11.20 (0.0); 7.04 (2.6); 13.58; 1.96; 50.40 - 15.06 (1.3); 39.83; 4.90; 55.54; 4.50.37); 3 Vicente Guardiola 7.367p (11.17 (0.0); 7.06 (3.6); 13.02; 1.90; 49.81 - 14.94; 38.97; 4.60, 50.93; 4.50.13); 4 Mario Arancón 7.346p (11.15 (0.0); 7.35 (1.5); 12.39; 1.93; 50.23 - 14.59 (1.3); 36.03; 4.40; 46.57; 4.37.82); 10 Kms Walk (23) 1 Alvaro Martín 39.47.17; 2 Luis Alberto Amezcua 39.50.88; 3 Miguel Angel López 40.15.07

Women

100m (22) (1.9) 1 Cristina Lara 11.40 (11.36 (2.8) 2s1); 2 Alazne Furundarena 11.66 (11.63 (1.6) 1s2); 3 María Isabel Pérez 11.75 (11.75 (1.6) 2s2); in semis: Narcisa Landazuri (ecu) 11.34 (2.8) 1s1 and 11.28 (4.2) 1h3; 200m (23) (-0,1) 1 Estela García 23.63; 2 Paula Sevilla 23.95; 3 Nana Jacob 24.12; 200m semis (23) s1 (1.5) 1 Mariely Sánchez (dom) 23.56; 2 Isidora Jiménez (chi) 13.63; 3 Paula Sevilla 23.97; s2 (1.0) 1 Estela García 23.40; 2 Narcisa Landazuri (ecu) 23.86; 200m heats (22) Estela García 23.04 (3.8) 1h2; Isidora Jiménez 23.65 (1.8) 1h3; Mariely Sánchez (dom) 23.66 (2.8) 1h1; Narcisa Landazuri 23.82 (3.8) 2h2; Paula Sevilla 23.83 (1.8) 2h3; 400m (23) 1 Laura Bueno 53.63; 2 Carmen Sánchez 54.02; 3 Elena Moreno 54.52; 4 Herminia Parra 54.62; 400m heats (22) Laura Bueno 54.63 1h1; Elena Moreno 54.79 1h2; 800m (23) 1 Esther Guerrero 2.03.58; 2 Natalia Romero 2.05.39; 3 Zoya Naumov 2.06.75; 1.500m (23) Solange Pereira 4.40.55; 5.000m (23) 1 Ana Lozano 16.02.27; 2 Maitane Melero 16.07.73; 3 Trihas Gebre 16.30.20; 4 Elena García 16.39.50; 100mh (-0,4) 1 Maria Mujika 13.51; 2 Teresa Errandonea 13.53; 400mh (23) 1 Sara Gallego (2000) 57.88; 2 Paulette Fernández 59.41; 400mh heats (22) Aurelie Chaboudez (fra) 58.31 1h3; 3.000m St (22) 1 Irene Sánchez Escribano 9.48.45; 2 Carolina Robles 9.52.79; 3 Emma Oudiou (fra) 9.56.99; 4 María Teresa Urbina 9.58.76; 5 Clara Bia 10.18.23; HJ (23) 1 Ruth Beitia 1.86; 2 Saleta Fernández 1.83; 3 Cristina Ferrando 1.80; PV (23) 1 Carla Franch 4.21; 2 Maialen Axpe 4.11; 3 Malen Ruiz de Azua 4.11; LJ (22) 1 Olatz Arrieta 6.43 (2.1) and 6.18 (1.9); 2 Fatima Diame 6.34 (2.1); 3 María del Mar Jover 6.15 (1.8); 4 María Angeles Arroyo 6.14 (0.9); 5 Juliet Itoya 6.13 (1.5); TJ (23) 1 Ana Peleteiro 13.67 (0.9); 2 Fatima Diame 13.36 (0.0); 3 Patricia Sarrapio 13.23 (0.0); 4 Ana José Tima (dom) 13.01 (0.0); SP (22) 1 Ursula Ruiz 18.28; 2 María Belén Toimil 17.19; DT (23) 1 Sabina Asenjo 57.97; 2 Karen Gallardo (chi) 54.84; 3 Andrea Alarcón 54.41; June Kintana 54.32; HT (23) 1 Berta Castells 67.53; 2 Laura Redondo 67.43; 3 Osaruemn Odeh 61.49; 4 Jenifer Nevado 60.16; JT (22) 1 Lidia Parada 57.97; 2 Arantza Moreno 55.74; 3 Nora Aida Bicet 52.91; 4 Mercedes Chilla 50.72; Heptathlon (22-23) 1 Carmen Romero 5.579p (14.37 (2.0); 1.69; 11.51; 25.69 (0.9) - 5.74 (1.4); 41.77; 2.15.55); 2 Estefanía Fortes 5.576p (14.13 (2.0); 1.60; 13.09; 25.33 (0.9) - 5.86 (1.8); 40.98; 2.21.95); 3 Andrea Medina 5.433p (14.65 (2.0); 1.72; 12.54; 25.24 (0.9) - 5.59 (0.5); 35.21; 2.21.58); 4 Patricia Ortega 5.410p (13.93 (2.0); 1.72; 11.72; 25.31 (0.9) - 5.65 (1.5); 27.34; 2.16.55); 10 Kms Walk (22) 1 Julia Takacs 44.36.63; 2 Lidia Sánchez-Puebla 46.13.79; 3 Amanda Cano 46.26.21; 4 María Larios 46.57.72; 5 Mar Juárez 47.16.71