@Trackinsun

@Trackinsun

Wednesday, May 31, 2017

Magdeburg (Germany), 31.5.2017


Magdeburg (Germany), 31.5.2017

Men

DT Torben Brandt 59.16

Potsdam (Germany), 31.5.2017


Potsdam (Germany), 31.5.2017

Women

PV Anjuli Knäsche 4.10

Venissieux (France), 31.5.2017


Venissieux (France), 31.5.2017

Men

SP u20 (6 kg) Maxime Nallet 17.30; DT u20 (1.75 kg) Maxime Nallet 55.35; HT u20 (6 kg) Earwyn Abdou 68.42

Lappeenranta (Finland), 31.5.2017


Lappeenranta (Finland), 31.5.2017

Men

JT 1 Rocco van Rooyen (rsa) 80.20; 2 Braian Toledo (arg) 79.59; 3 Toni Lifländer 71.11

Women

TJ Senni Salminen 13.18 (1.3); JT 1 Oona Sormunen 54.53; 2 Saara Lipsanen 53.41

Praha (Czech Republic), 30.5.2017


Praha (Czech Republic), 30.5.2017

Men

100m (0.0) 1 Jan Volko (svk) 10.39; 2 Zdenek Stromsik 10.43; 3 Adrian Griffith (bah) 10.49; 4 Dominik Zalesku 10.52; 5 Jan Veleba 10.52; 6 Josh Swaray (sen) 10.56; 800m 1 Filip Snejdr 1.48.04; 2 Jan Riedel (ger) 1.48.05; 3 Jozef Repcik (svk) 1.48.28; 4 Matus Talan (svk) 1.49.40; 5 Lukas Hodbod 1.49.42; 6 Grzegorz Kalinowski (pol) 1.49.84; 5.000m Belete Assefa (eth) 14.09.94; 110mh (0.7) David Sklenar 14.11; 400mh 1 Martin Juranek 50.45; 2 Jan Tesar 50.58; 3 Martin Tucek 51.09; 4 Jan Chlopcik 51.57

Women

800m 1 Katerina Halová 2.05.14; 2 Alena Ulrichová 2.05.69; 3 Tola Kore (eth) 2.06.00; 4 Vendula Hluchá 2.07.39; 5 Alexandra Stuková 2.07.59; 3.000m 1 Simona Vrzalová 9.12.67; 2 Pauline Naragoi Esikon (ken) 9.21.44; 3 Sarah Chelangat (uga) 9.22.20; 4 Eva Krchová 9.23.51; 5 Moira Stewartowá 9.39.85; 100mh (0.4) Lucie Koudelová 13.61; 400mh h1 1 Daniela Ledecká 59.19; 2 Tereza Jonasová (98) 59.38; h2 Katerina Ulrichová 59.67; HJ 1 Lada Pejchalová (98) 1.85; 2 Michael Hrubá (98) 1.82; 3 Marisa Cernjul (slo) 1.82; PV 1 Romana Malacová 4.20; 2 Jirina Ptacniková 4.20; 3 Nikol Jiroutová 4.10; 4 Amalie Svabiková (99) 4.10; Aneta Morysková 4.10; 6 Rebeka Silhanová 4.10; LJ Jana Koresová 6.23 (1.1); DT Eliska Stanková 56.88

Hamilton (Canada), 28.5.2017


Hamilton (Canada), 28.5.2017

Men

800m Ben Devito 1.50.88; 1.500m 1 Corey Bellemore 3.43.08; 2 Jeffrey Tweedle 3.47.73

Women

800m h3 1 Elizabeth Whelan 2.03.57; 2 Maite Bouchard 2.03.64; 3 Madeleine Kelly 2.04.70; 4 Lucia Stafford 2.05.64; 5 Jazz Shukla 2.06.69

London (Canada), 27.5.2017 -Bob Vigars Classic-


London (Canada), 27.5.2017 -Bob Vigars Classic-

Men

100m (1.8) Andre Ford-Azonwanna 10.37; 200m heats Andre Ford-Azonwanna 21.21 (0.4) 1h4; 400mh Gregory MacNeill 50.82

Women

100m (1.1) Jellisa Westney 11.76; 100mh (2.0) Joy Spear-Chief Morris 13.66; 400m Noelle Montcalm 56.63; PV Rachael Wolfs 4.00; TJ Caroline Ehrhardt 13.26 (0.9); SP Sara Mitton 15.56

Culver City -CA- (United States), 27.5.2017 -Valerie Brisco Hooks Invitational-


Culver City -CA- (United States), 27.5.2017 -Valerie Brisco Hooks Invitational-

Men

100m h1 (2.6) 1 Remontay McClain 10.21; 2 Bejay Lee 10.22; 3 Cravon Gillespie 10.25; 4 Carl Horsley 10.27; 5 Albert Huntley 10.38; h2 (3.3) 1 Stirley Jones 10.33; 3 Curtis King 10.40; 200m (-4,1) 1 Beejay Lee 21.05; 2 Stirley Jones 21.14; 3 Remontay McClain 21.24; 400m Bryshon Nellum 46.86; 110mh (1.2) 1 Siddhanth Thingalaya (ind) 13.57; 2 Joao Vitor de Oliveira (bra) 13.87; 400mh 1 Reginald Wyatt 51.35; 2 Andre Chapman 51.61; 3 Matthew Watson 51.65

Women

100m (1.8) 1 Lekeisha Lawson 11.35; 2 Ashton Purvis 11.36; 3 Jeneba Tarmoh 11.43; 4 Melanise Chapman 11.50; 5 Jessica Davis 11.58, 6 Melisa Barber 11.64; 200m (-3,7) Ashton Purvis 23.69; 400m Patience Okon George (ngr) 52.43 1h2; Ciara Short 54.45 1h1; Gianna Woodruff (can) 54.61 2h1; 800m 1 Faith Makau 2.05.86; 2 Alisha Brown 2.05.98; 100mh (3.1) 1 Bridgette Owens 13.11; 2 Melia Cox 13.17; 3 Karelle Edwards (can) 13.33; 400mh Turquoise Thompson 56.54

Tuesday, May 30, 2017

Newham (Great Britain), 29.5.2017


Newham (Great Britain), 29.5.2017

Men

100m h1 (-1,2) 1 Reuben Arthur 10.46; 2 Solomon Bockarie (ned) 10.47; 3 Emmanuel Stephens 10.49; 100m h2 (0.3) 1 Kieran Showler-Davies 10.51; 2 Ade Adewale 10.54; 150m (-0,3) 1 Leroy Cain 15.68; 2 Dean Hylton 15.95; 200m h1 (0.5) 1 Solomon Bockarie (ned) 20.83; 2 Edmond Amaning 21.06; 3 Nick Stewart 21.26; 400m h1 1 Nicholas Atwell 47.21; 2 Joseph Brier u20 47.84; 3 Adrien Coulibaly (fra) 48.15

Women

100m h1 (-0,1) 1 Daryll Neita 11.38; 2 Imani Lansiquot 11.41; 3 Shannon Hylton 11.56; 4 Hannah Brier 11.69; 100m h2 (0.1) 1 Diani Walker 11.72; 2 Clieo Stephenson 11.73; 150m (0.0) 1 Bianca Williams 17.06; 2 Finette Agyapong 17.61; 3 Margaret Adeoye 17.83; 4 Aleasha Kiddle 18.23; 200m h1 (-0,6) 1 Mair Edwards 24.13; 2 Amber Anning u18 24.13; 3 Mary Iheke 24.21; 200m h2 (-1,3) Amy Hunt u18 24.33; 300m 1 Finette Agyapong 36.86; 2 Margaret Adeoye 37.72; 3 Lauren Russell u20 38.36; 400m h1 1 Cheriece Hylton 53.16; 2 Perri Shakes-Drayton 53.16; 3 Jessie Knight 53.71; 4 Hannah Williams u20 55.21; 400m h2 Orla Brothers u20 55.26

Trento (Italy), 27.5.2017


Trento (Italy), 27.5.2017

Men

HT 1 Marco Lingua 74.89; 2 Marco Bortolato 71.12; 3 Michele Ongarato 65.02

Women

HT u23 Luc Prinetti 59.23

Clermont -FL- (United States), 27.5.2017 -Golden South-


Clermont -FL- (United States), 27.5.2017 -Golden South-

High School competition

Men

100m (3.4) 1 Chauncy Smart 10.30; 2 Rikkoi Brathwaite (bvi) 10.34 (10.47 (1.6) 1h2); 3 Taylor Banks 10.38; 4 Andre Edwards (jam) 10.41; in heats: Saypadia Desaussure 10.48 (1.6) 2h2; 200m heats Marcus Floyd 21.27 (3.0) 1h1; 400m Daeqwan Butler 47.16; in heats: Peter Anderson 47.67 1h2; 110mh (2.2) Damion Thomas (jam) 13.44

Women

100m (1.4) 1 Briana Williams 11.47; 2 KaTia Seymour 11.60 (11.33 (1.0) 1h1); 200m (2.5) 1 Briana Williams 23.53; 2 Zahria Allers 23.58; in heats: KaTia Seymour 23.52 (1.7) 1h1; Sayvon Toombs 23.56 (3.1) 1h2; 400m 1 Maiah Walker 53.90; 2 Kiana Banks 54.50

Jönköping (Sweden), 30.5.2017


Jönköping (Sweden), 30.5.2017

Men

100m (-0,2) Max Hrelja (98) 10.63; 200m (0.6) Max Hrelja (98) 21.0h

 

Bad Oeynhausen (Germany), 27-28.5.2017


Bad Oeynhausen (Germany), 27-28.5.2017

Men

Decathlon Nico Beckers 7.399p (11.10 (0.4); 7.30 (0.2); 14.15; 2.05; 49.59 - 15.50 (0.0); 38.51; 4.10; 45.16; 4.42.10)

Pori (Finland), 30.5.2017


Pori (Finland), 30.5.2017

Men

HT u18 (5 kg) Oskari Lahtinen 65.43

Lodz (Poland), 28.5.2017


Lodz (Poland), 28.5.2017

Men

400m 1 Jakub Smolinski 47.51; 2 Mateusz Rzezniczak (98) 47.88; 110mh (1.4) 1 Damian Czykier 13.54; 2 Dawid Zebrowski 13.95; 110mh u18 (0.91m) (1.9) Jakub Kalinowski 14.09

Women

400m Marharyta Kachanava (blr) (99) 54.83; LJ Natalia Chacinska 6.23 (0.4)

Czestochowa (Poland), 28.5.2017


Czestochowa (Poland), 28.5.2017

Women

1.000m 1 Adrianna Czapla (99) 2.47.08; 2 Milena Korbut (2000) 2.47.19

Bydgoszcz (Poland), 28.5.2017


Bydgoszcz (Poland), 28.5.2017

Men

SP Tomasz Zelma 17.65; DT 1 Pawel Pasinski 59.76; 2 Damian Kaminski 58.20; 3 Krystian Pawelczyk 56.10

Women

100m heats Marika Popowicz-Drapala 11.74 (-1,3) 1h1; DT Lidia Augustyniak 56.71

Eugene -OR- (United States), 26-27.5.2017 -Prefontaine Classic-


Eugene -OR- (United States), 26-27.5.2017 -Prefontaine Classic-

Men

100m (2.4) 1 Ronnie Baker 9.86; 2 Bingtian Su (chn) 9.92; 3 Chijindu Ujah (gbr) 9.95; 4 Andre de Grasse (can) 9.96; 5 Justin Gatlin 9.97; 6 Michael Rodgers 9.98; 7 Adam Gemili (gbr) 10.03; 8 Ben Youssef Meite (civ) 10.04

200m High School (0.9) 1 Tyrese Cooper 20.51; 2 Kaylon Barnes 20.54; 3 Elijah Godwin 20.71; 4 Jamal Walton (guy) 20.82; 5 Tyler Harrell 20.96; 6 Shaun Shivers 21.08

400m 1 LaShawn Merritt 44.79; 2 Baboloki Thebe (bot) 45.04; 2 Vernon Norwood 45.05; 4 Tony McQuay 45.19; 5 Pavel Maslak (cze) 45.42; 6 Paul Dedewo 45.79; 7 Matthew Hudson-Smith (gbr) 46.08

Mile 1 Ronald Kwemoi (ken) 3.49.04; 2 Elijah Motonei Manangot (ken) 3.49.08; 3 Timothy Cheruiyot (ken) 3.49.64; 4 Vincent Kibet (ken) 3.51.17; 5 Clayton Murphy 3.51.99; 6 Abdelaati Iguider (mar) 3.52.77; 7 Ben Blankenship 3.53.04; 8 Filip Ingebrigtsen (nor) 3.53.23; 9 Bethwell Birgen (ken) 3.53.50; 10 Charlie Grice (gbr) 3.53.62; 11 Ryan Gregson (aus) 3.56.90; 12 Silas Kiplagat (ken) 3.57.59; 13 Asbel Kiprop (ken) 3.58.24

Mile B 1 Thiago Do Rosario Andre (bra) 3.51.99; 2 Chris O'Hare (gbr) 3.53.34; 3 Henrik Ingebrigtsen (nor) 3.53.79, 4 Jakub Holusa (cze) 3.53.97; 5 Faoud El Kaam (mar) 3.54.39; 6 Luke Mathews (aus) 3.54.53; 7 Andrew Wheating 3.55.23; 8 Lopez Lomong 3.55.67; 9 Charles Philibert-Thiboutot (can) 3.55.83; 10 Cristian Soratos 3.56.68; 11 Jakob Ingebrigtsen 3.58.07; 12 Matthew Ramsden (aus) 3.59.80; 13 David Principe 4.00.73; 14 John Gregorek 4.03.27

5.000m 1 Mo Farah (gbr) 13.00.70; 2 Yomif Kejelcha (eth) 13.01.21; 3 Geoffrey Kamworwor (ken) 13.01.35; 4 Joshua Cheptegei (uga) 13.02.84; 5 Albert Rop (brn) 13.04.82; 6 Mohammed Ahmed (can) 13.08.16; 7 Paul Chelimo 13.10.11; 8 Andrew Butchart (gbr) 13.11.45; 9 Eric Jenkins 13.13.30; 10 Aron Kifle (eri) 13.13.31; 11 Patrik Tiernan (aus) 13.13.44; 12 Jacob Kiplimo (uga) 13.13.64; 13 Paul Kipngetich Tanui (ken) 13.14.09; 14 Bashir Abdi (bel) 13.16.74; 15 Leonard Barsoton (ken) 13.17.38; 16 Hassan Mead 13.19.16; 17 William Malel Sitonik (ken) 13.20.02; 18 Getaneh Tamire (eth) 13.21.78; 19 Leonard Korir 13.22.04; 20 Nicholas Mboroto Kosimbe (ken) 13.22.68; 21 Stephan Sambu (ken) 13.23.79; 22 Ben True 13.28.24; 23 Caleb Mwangangi (ken) 13.31.45; 24 Chris Derrick 13.33.39

110mh (0.9) 1 Omar McLeod (jam) 13.01; 2 Ronald Levy (jam) 13.10; 3 Devon Allen 13.11; 4 Aries Merritt 13.13; 5 Andrew Pozzi (gbr) 13.19; 6 Alec Harris 13.30; 7 David Oliver 13.40, 8 Dimitri Bascou (fra) 13.55

PV 1 Sam Kendricks 5.86; 2 Renaud Lavillenie (fra) 5.81; 3 Piotr Lisek (pol) 5.81; 4 Armand Duplantis (swe) 5.71; 5 Shawnacy Barber (can) 5.71; 6 Konstadinos Filippidis (gre) 5.56; 7 Changrui Xue (chn) 5.56; 8 Pawel Wojciechowski (pol) 5.56

TJ 1 Christian Taylor (usa) 18.11 (0.8); 2 Will Claye 18.05 (2.4) and 17.82 (1.7); 3 Bin Dong (chn) 17.27 (0.9); 4 Alexis Copello (aze) 17.17 (2.5) and 17.09 (1.4); 5 Jhon Murillo (col) 16.95 (1.7); 6 Jean-Marc Pontvianne (fra) 16.82 (1.7); 7 Max Hess (ger) 16.59 (2.4); 8 Troy Doris (guy) 16.48 (0.5); 9 Melvin Raffin (fra) 16.48 (3.7); 10 Chris Benard 15.73 (1.8)

SP 1 Ryan Crouser 22.43; 2 Tom Walsh (nzl) 21.71; 3 Joe Kovacs 21.44; 4 Darrell Hill 21.20; 5 David Storl (ger) 20.63; 6 Franck Elemba (cgo) 20.56; 7 Konrad Bukowiecki (pol) 20.29; 8 Kurt Roberts 19.80

Women

100m (2.1) 1 Morolake Akinosun 10.94; 2 Murielle Ahoure (civ) 10.96; 3 Michelle-Lee Ahye (tto) 10.97; 4 Veronica Campbell (jam) 11.00; 5 Simone Facey (jam) 11.15; 6 Tianna Bartoletta 11.15; 7 Dezerea Bryant 11.20; 8 Barbara Pierre 11.23

200m (1.5) 1 Tori Bowie 221.77; 2 Shaunae Miller-Uibo (bah) 21.91; 3 Elaine Thompson (jam) 21.98; 4 Dafne Schipprs (ned) 22.30, 5 Allyson Felix 22.33; 6 Marie-Josee Ta Lou (civ) 22.37; 7 Jenna Prandini 22.54; 8 Ivet Lalova-Collio (bul) 22.88

200m High School (26) (0.6) 1 Tamari Davis 23.21; 2 Daija Lampkin 23.36, 3 Sha'Carri Richardson 23.39; 4 Symone Mason 23.49, 5 Rosaline Effiong 23.68; 6 Twanisha Terry 23.80; 7 Arria Minor 23.87

800m 1 Caster Semenya (rsa) 1.57.78; 2 Margaret Nyairera Wambui (ken) 1.57.88; 3 Francine Niyonsaba (bdi) 1.59.10; 4 Habitam Alemu (eth) 1.59.19; 5 Selina Buchel (sui) 1.59.46; 6 Melissa Bishop (can) 1.59.52; 7 Joanna Jozwik (pol) 2.00.77; 8 Lynsey Sharp (gbr) 2.01.23; 9 Maria Arzamasova (blr) 2.02.59

800m USATF (26)  Charlene Lipsey 1.59.87; 2 Chrishuna Williams 2.00.62; 3 Sammy Watson 2.01.47; 4 Kendra Chambers 2.01.67; 5 Dana Mecke 2.01.73; 6 Laura Roesler 2.01.89; 7 Chanelle Price 2.02.32

1.500m 1 Faith Kipyegon (ken) 3.59.67; 2 Hellen Obiri (ken) 4.00.46; 3 Laura Muir (gbr) 4.00.47; 4 Rababe Arafi (mar) 4.01.75; 5 Gudaf Tsegay (eth) 4.01.78; 6 Brenda Martinez 4.03.56; 7 Kate Grace (usa) 4.03.59; 8 Jenny Simpson (usa) 4.04.16; 9 Shannon Rowbury 4.04.61; 10 Sofia Ennaoui (pol) 4.05.74; 11 Shelby Houlihan 4.06.43; 12 Linden Hall (aus) 4.07.37; 13 Laura Weightman (gbr) 4.10.50

1.500m USATF (269 1 Gabriele Stafford (can) 4.07.43; 2 Katie Mackey 4.07.79; 3 Emily Lipari 4.08.29; 4 Sasha Gollish (can) 4.08.41; 5 Alexa Efraimson 4.09.03; 6 Marta Pen Freitas (por) 4.09.22; 7 Rachel Schneider 4.09.80; 8 Sara Sutherland 4.10.20; 9 Gabriele Grunewald 4.15.04; 10 Heidi See (aus) 4.15.34

5.000m (26) 1 Genzebe Dibaba (eth) 14.25.22; 2 Lilian Kasait Rengeruk (ken) 14.36.80; 3 Sifan Hassan (ned) 14.41.24; 4 Gelete Burka 15.06.01; 5 Dera Didad (eth) 15.07.27; 6 Eilish McColgan (gbr) 15.07.43; 7 Belaynesh Oljira (eth) 15.08.05; 8 Molly Huddle 15.09.09; 9 Kalkidan Gezahegne (brn) 15.09.93; 10 Emily Sisson 15.10.91; 11 Marielle Hall 15.11.02; 12 Kim Conley 15.14.57; 13 Madeline Hills (aus) 15.15.18; 14 Goytom Gebreslase (eth) 15.15.82

100mh (0.8) 1 Jasmin Stowers 12.59; 2 Queen Harrison 12.64; 3 Dawn Harper-Nelson 12.66; 4 Christine Manning 12.66; 5 Sharika Nelvis 12.68; 6 Kristi Castlin 12.82; 7 Nia Ali 12.90; 8 Alina Talay (blr) 12.97

400mh 1 Ashley Spencer 53.38; 2 Shamier Little 53.44; 3 Georganne Moline 54.09; 4 Zuzana Hejnova (cze) 54.50; 5 Dalilah Muhammad 54.53; 6 Sara Petersen (den) 54.85; 7 Kori Carter 54.98; 8 Janeive Russell (jam) 56.21

3.000m St (26) 1 Celliphine Chpeteek Chepsol (ken) 8.58.78; 2 Beatrice Chepkoech (ken) 9.00.70; 3 Ruth Jebet (brn) 9.03.52; 4 Emma Coburn 9.07.96; 5 Courtney Frerichs 9.19.09; 6 Purity Kirui (ken) 9.20.07; 7 Gesa Felicitas Krause (ger) 9.20.32; 8 Stephanie Garcia 9.25.04; 9 Genevieve Lalonde (can) 9.33.95; 10 Mel Lawrence 9.39.32

HJ 1 Maria Lasitskene (rus) 2.03; 2 Kamila Liwcinko (pol) 1.95; 3 Vashti Cunningham 1.95; 4 Ruth Beitia (esp) 1.92; 5 Levern Spencer (lca) 1.88; Mirela Demireva (bul) 1.88; 7 Chaunte Lowe 1.79

LJ (26) 1 Britney Reese 7.01 (1.4); 2 Tianna Bartoletta 6.83 (1.4); 3 Lorraine Ugen (gbr) 6.78 (0.3); 4 Darya Klishina (rus) 6.70 (0.4); 5 Shara Proctor (gbr) 6.63 (1.3); 6 Blessing Ikagbare-Ighoteguonor (ngr) 6.52 (2.2); 7 Christabel Nettey (can) 6.33 (0.5)

JT (26) 1 Tatsiana Khaladovich (blr) 66.30; 2 Shiying Liu (chn) 65.21; 3 Sara Kolak (cro) 64.64; 4 Barbora Spotaková (cze) 63.30; 5 Kathryn Mitchell (aus) 62.87; 6 Madara Palameika (lat) 62.14; 7 Kara Winger 61.66; 8 Katharina Molitor (ger) 60.91; 9 Elizabeth Gleadle (can) 54.17

Chula Vista -CA- (United States), 27-28.5.2017


Chula Vista -CA- (United States), 27-28.5.2017

Men

100m finals (3.8) 1 Cravon Gillespie 10.16; 2 Gavin Smellie (can) 10.17; 3 Alex Donigian 10.26; 4 Daveon Collins 10.27; 100m (2.8) 1 Gavin Smellie (can) 10.10; 2 Cravon Gillespie 10.19; 3 Alex Donigian 10.29; 4 Daveon Collins 10.32; 200m (3.5) 1 Gavin Smellie (can) 20.63; 2 Daveon Collins 20.73; HJ 1 Django Lovett (can) 2.25; 2 Derek Drouin (can) 2.25; 3 Ricky Robertson 2.20; Bryan McBride 2.20; 5 Bradley Adkins 2.20; 6 Deante Kemper 2.20; 7 Avion Jones 2.15; 8 Darius Purcell 2.15; PV 1 Logan Cunningham 5.61; 2 Augusto Dutra da Silva (bra) 5.41; Derek Hinch 5.41; 4 John Prader 5.41; 5 Mike Arnold 5.41; 6 Luigi Colella (ita) 5.31; 7 Alex Bishop 5.21; LJ 1 Jarvis Gotch 8.37 (2.8) and 7.95 (1.9); 2 Michael Hartfield 8.22 (4.4); 3 Melvin Echard 8.16 (2.9) and 7.67 (2.0); 4 Corey Crawford 8.07 (2.7); TJ 1 Damon Mclean 16.28 (5.5) and 15.96 (1.2); 2 Olu Olamigoke (ngr) 16.22 (1.7); 3 Rex Parker 15.88 (3.8); SP 1 Jonathan Jones 20.93; 2 Nicholas Scarvelis (gre) 19.62; DT 1 Rodney Brown 65.26; 2 Vikas Gowda (ind) 62.35; 3 Michael Ohawke 61.29; 4 Jeremy Campbell 61.14; HT Albert Hugues 63.96; JT 1 Brent Lagace 76.39; 2 Nick Howe 75.56

Women

100m finals (3.2) 1 Lakeisha Lawson 11.18; 2 Jasmine Todd 11.36; 3 Melanise Chapman 11.49; 100m (1.6) 1 Lakeisha Lawson 11.35; 2 Melanise Chapman 11.44; 3 Tamiris de Liz (bra) 11.62; HJ 1 Inika McPherson 1.90; 2 Brigetta Barrett 1.85; 3 Saniel Atkinson-Grier 1.80; PV 1 Morgann Leleux 4.60; 2 Katie Nageotte 4.60; Kristen Hixson 4.60; 4 Kortney Ross 4.50; 5 Allison Koressel 4.20; LJ 1 Jasmine Todd 6.60 (2.3) and 6.36 (1.9); 2 Brittney Howell 6.58 (2.0); 3 Aasha Marler 6.36 (2.0); TJ 1 Andrea Geubelle 13.96 (2.3) and 13.62 (2.0); 2 Nadia Eke (gha) 13.88 (4.1); 3 Tori Franklin 13.63 (1.8); SP Felisha Johnson 18.16; DT 1 Whitney Ashley 62.41; 2 Liz Podominick 61.35; HT Joy McArthur 61.50; 2 Danica Dobosy 59.25; Heptathlon (27-28) 1 Angela Whyte (can) 5.954p (13.26 (1.8); 1.65; 12.72; 24.51 (1.8) - 6.14 (2.4); 44.00; 2.22.14); 2 Allison Reaser 5.799p (13.43 (1.8); 1.59; 11.70; 23.94 (1.8) - 6.98 (6.1); 39.34; 2.15.23)

Hämeenkyro (Finland), 28.5.2017


Hämeenkyro (Finland), 28.5.2017

Men

SP Arttu Kangas 19.29; SP u20 (6 kg) Ville Välimaa 17.70; SP u18 (5 kg) Arttu Korkeasalo 20.52

Götzis (Austria), 27-28.5.2017 -Hypomeeting-


Götzis (Austria), 27-28.5.2017 -Hypomeeting-

Men

Decathlon 1 Damian Warner (can) 8.591p (10.35 (0.5) 7.85 (1.4) 14.09 2.03 47.49 13.54 (-0,2) 44.35 4.70 57.69 4:29.33); 2 Eelco Sintnicollas (ned) 8.539p (10.57 (0.5) 7.61 (0.6) 14.62 1.91 48.37 14.16 (-1,2) 43.52 5.40 62.13 4:30.32); 3 Rico Freimuth (ger) 8.365p (10.53 (0.5) 7.47 (2.1) 15.21 1.94 49.40 13.80 (-0,2) 49.45 4.80 57.77 4:42.67); 4 Sebastian Adam Helcelet (cze) 8.335p (10.87 (1.4) 7.32 (2.8) 14.89 2.00 49.50 14.19 (-0,2) 44.35 5.00 68.04 4:43.69); 5 Pieter Braun (ned) 8.334p (10.90 (2.8) 7.71 (0.5) 14.82 2.00 49.09 14.40 (-0,2) 42.66 5.00 58.49 4:28.14; 6 Mathias Brugger (ger) 8.294p (10.89 (1.4) 7.25 (1.6) 15.32 1.97 47.29 14.06 (1.4) 45.08 4.80 57.81 4:34.26); 7 Oleksiy Kasyanov (ukr) 8.281p (10.66 (0.5) 7.63 (1.4) 14.64 2.00 48.68 14.03 (-0,2) 44.99 4.70 54.11 4:33.43); 8 Leonel Suárez (cub) 82.14p (11.08 (1.3) 7.25 (3.0) 14.18 2.00 48.80 14.54 (1.0) 44.18 4.50 71.88 4:29.14; 9 Fredrik Samuelsson (swe) 8.172p (10.81 (1.4) 7.50 (1.8) 14.40 2.03 49.26 14.10 (1.4) 40.03 5.00 56.21 4:39.52); 10 Ashley Bryant (gbr) 8.163p (10.89 (2.8) 7.70 (0.1) 14.20 1.97 49.69 14.69 (0.6) 42.52 4.50 67.54 4:31.86; 11 Jirí Sykora (cze) 8.120p (10.88 (1.4) 7.33 (2.1) 14.73 1.97 49.20 14.25 (-1,2) 47.38 4.80 61.06 4:57.01); 12 Pau Tonnesen (esp) 8.102p (11.08 (2.8) 7.53 (1.9) 14.65 2.06 53.62 14.60 (-1,2) 42.97 5.40 60.86 4:48.90); 13 Dominik Distelberger (aut) 8.046p (10.73 (0.5) 7.15 (1.1) 13.36 1.88 48.16 14.32 (1.0) 43.08 4.90 60.11 4:35.68); 14 Janek Oiglane (est) 8.037p (11.17 (1.3) 7.13 (-2,6) 15.02 2.03 50.56 14.72 (1.0) 40.96 4.90 65.17 4:37.76); 15 Pawel Wiesiolek (pol) 8.002p (10.79 (0.5) 7.35 (1.9) 14.19 2.12 50.83 14.52 (1.0) 44.50 4.50 55.58 4:42.16); 16 Marek Lukas (cze) 7.997p (10.94 (2.8) 6.99 (5.1) 14.21 1.91 50.05 14.62 (-1,2) 39.98 4.80 70.80 4:32.94); 17 Pierce Lepage (can) 7.894p (10.49 (0.5) 7.64 (0.6) 13.26 2.09 48.99 14.58 (1.4) 40.42 4.90 50.78 5:17.93); 18 Simone Cairoli (ita) 7.616p (10.79 (1.4) 7.37 (-0,4) 13.04 2.03 49.95 14.72 (0.6) 37.53 4.50 56.36 4:21.14); 19 Darko Pssic (mne) 7.846p (11.25 (1.3) 7.15 (2.5) 15.47 1.94 51.03 14.65 (1.4) 45.56 4.20 59.56 4:24.73); 20 Gaél Querin (fra) 7-764p (11.26 (2.8) 7.32 (0.5) 13.39 1.88 49.09 14.71 (-1,2) 39.49 4.60 51.22 4:08.90); 21 Akihiko Nakamura (jpn) 7.714p (10.78 (0.5) 7.44 (2.2) 11.43 1.91 48.48 14.22 (-0,2) 35.02 4.70 46.92 4:17.15; 22 Maxime Maugein (fra) 7.586p (11.10 (1.3) 7.03 (0.1) 13.93 2.00 49.79 14.41 (1.0) 39.96 5.00 45.69 5:00.84)

Women

Heptathlon 1 Nafissatou Thiam (bel) 7.013p (13.34 (-0,7) 1.98 14.51 24.40 (-1,6) 6.56 (0.8) 59.32 2:15.24); 2 Carolin Schäfer (ger) 6.836p (13.09 (1.0) 1.86 14.76 23.36 (0.7) 6.57 (0.9) 49.80 2:14.73; 3 Laura Ikauniece-Admidina (lat) 6.815p (13.10 (1.0) 1.77 13.53 23.49 (-2,9) 6.64 (0.8) 56.17 2:11.76); 4 Katarina Johnson-Thompson (gbr) 6.691p (13.29 (1.0) 1.95 12.72 22.81 (-2,9) 6.53 (0.8) 39.98 2:11.12); 5 Claudia Salman-Rath (ger) 6.580p (13.51 (1.2) 1.74 14.00 23.62 (0.7) 6.86 (1.7) 39.67 2:05.54); 6 Erica Bougard (usa) 6-502p (13.57 (1.0) 1.83 12.45 23.28 (-2,9) 6.59 (-0,2) 40.85 2:08.68); 7 Anouk Vetter (ned) 6.497p (13.32 (1.2) 1.71 15.54 24.21 (0.7) 6.19 (0.0) 55.43 2:20.20); 8 Yorgelis Rodríguez (cub) 6446p (13.80 (-0,7) 1.86 14.09 24.16 (-2,9) 6.06 (1.6) 48.25 2:12.65); 9 Xenia Krizsan (hun) 6.390p (13.72 (-0,7) 1.80 14.29 25.03 (-1,6) 6.09 (1.1) 49.81 2:10.04); 10 Nadine Visser (ned) 6.355p (12.78 (1.0) 1.74 12.85 23.46 (-2,9) 6.27 (0.7) 42.81 2:15.24); 11 Antoinette Nana-Djimou (fra) 6.311p (13.32 (1.0) 1.68 15.16 24.57 (-2,9) 6.33 (0.7) 50.19 2:22.64); 13 Géraldine Ruckstuhl (sui) 6.291p (13.96 (0.0) 1.77 13.89 24.80 (-2,1) 5.78(0.9) 58.31 2:16.68); 13 Grit Sadeiko (est) 6.280p (13.31 (1.2) 1.74 13.89 24.69 (-1,8) 6.17 (-0,2) 48.35 2:16.86); 14 Ivona Dadic (aut) 6.143p (13.70 (0.0) 1.74 14.10 24.07 (0.7) 5.86 (1.6) 46.20 2:18.07); 15 Hanne Maudens (bel) 6.113p (14.14 (0.0) 1.77 12.53 24.33 (-1,8) 6.30 (0.7) 40.45 2:11.09); 16 Alina Shukh (ukr) 6.106p (14.78 (0.0) 1.80 13.16 26.77 (-2,1) 6.29 (1.7) 52.92 2:12.31; 17 Marthe Koala (bur) 6.036p (13.72 (1.2) 1.74 13.32 23.81 (-1,8) 6.12 (0.0) 39.15 2:19.62); 18 Noor Vidts (ned) 6.024p (14.11 (0.0) 1.74 13.95 24.21 (-1,6) 6.02 (0.0) 36.44 2:10.96); 19 Sarah Lagger (aut) 6.012p (14.11 (0.0) 1.74 12.65 24.90 (-1,6) 6.00 (-0,2)  45.06 2:12.33); 20 Katerina Cachová (cze) 5.963p (13.39 (1.0) 1.65 11.94 24.60 (0.7) 5.82 (-0,9) 46.67 2:12.38); 21 Mari Klaup (est) 5.872p (13.95 (0.0) 1.83 12.06 25.62 (-2,1) 5.78 (0.0) 47.07 2:22.60); 22 Caroline Agnou (sui) 5.860p (14.03 (0.0) 1.74 13.04 24.75 (-2,1) 6.01 (0.4) 37.78 2:17.00); 23 Karin Strametz (aut) 5.666p 5.840p (13.85 (-0,7) 1.68 11.71 25.20 (-1,8) 6.11 (1.2) 42.86 2:14.93); 24 Bianca Salming (swe) 5.812p (14.87 (0.0) 1.80 13.06 26.40 (-2,1) 5.73 (0.2) 46.08 2:12.43); 25 Katsiaryna Netsviatayeva 5.634p (14.79 (0.0) 1.71 14.36 25.91 (-2,1) 5.63 (-0,1) 38.38 2:14.46)

Monday, May 29, 2017

Bern (Switzerland), 28.5.2017


Bern (Switzerland), 28.5.2017

Men

100m (-1,1) Marie Jean-Yann De Gracia (mri) 10.37; 200m (-1,6) 1 Silvan Lutz 21.25; 2 Pascal Müller 21.30; 200m u20 (-1,6) William Reais (por) 21.34; 400m 1 Luca Flück 47.17; 2 Silvan Lutz 47.25; 3 Vincent Notz 47.25; 400m u20 Charles Devantay 47.58; 110mh u20 (0.99m) (0.3) Jason Joseph 13.56; LJ u20 Jarod Biya (2000) 7.47 (1.2)

Women

200m u18 (0.7) Lynn Mantingh 24.14; 400m Vanessa Zimmermann 54.37; 1.500m u18 Laura Giudice 4.34.09; PV 1 Angelica Moser 4.45; 2 Pascale Stöcklin 4.00; 3 Lea Bachmann 4.00; 4 Jasmine Moser 4.00

Bedford (Great Britain), 27-28.5.2017 -England Combined Events Championships-


Bedford (Great Britain), 27-28.5.2017 -England Combined Events Championships-

Men

110mh u18 (0,91m) (27) (2.0) 1 Jack Bennett 13.51; 2 Sam Bennett 13.60

Decathlon James Finney 7.263p (11.14 (-1,7); 6.93 (1.8); 11.51; 1.96; 49.16 - 14.72 (1.6); 33.92; 4.63; 54.01; 4.59.05); 2 Peter Moreno 7.252p (11.02 (-1,7); 6.99 (1.5); 11.96; 1.96; 48.31 - 14.42 (1.6); 34.45; 4.43; 45.92; 4.56.87)

Women

HJ (27) 1 Morgan Lake 1.91

Heptathlon 1 Niamh Emerson 5.801p (14.59; 1.82; 11.99; 24.97 - 6.05 (2.1); 34.45; 2.12.70); 2 Jess Taylor-Jemmett 5.674p (14.55; 1.64; 13.05; 24.39 - 5.94 (0.0); 36.08; 2.15.11); 3 Lucy Turner 5.435p (14.42; 1.67; 11.17; 25.27 - 5.93 (2.3); 35.72; 2.20.52)

Valmiera (Latvia), 27.5.2017 -Baltic Throwing Cup-


Valmiera (Latvia), 27.5.2017 -Baltic Throwing Cup-

Men

SP 1 Barunas Benevicius (ltu) 19.30; 2 Kristo Galeta (est) 18.38; 3 Maris Urtans 18.27; SP u23 Jander Heil (est) 18.25; SP u20 (6 kg) 1 Paulius Gelazius (ltu) 18.90; SP u18 (5 kg) Kevin Sakson (est) 18.04, DT Aleksas Abromavicius (ltu) 57.82, DT u20 (1.75 kg) Lauris Kaufmanis (lat) 59.47; HT Igors Sokolovs (lat) 70.96, HT u20 (6 kg) Tomas Vasiliauskas (ltu) 66.09, JT 1 Ansis Bruns (lat) 79.23; 2 Skirmantas Simoliunas (ltu) 75.63

Women

SP Giedre Kupstyté (ltu) 16.30; SP u23 Kätlin Piirimäe (est) 15.59; SP u18 (3 kg) Urte Bacianskaité (ltu) 15.43; DT Kätlin Töllasson 50.88; JT 1 Liina Laasma 56.92; 2 Liveta Jasiunaité (ltu) 53.97; JT u23 Mirell Luik (est) 52.50; JT u20 Marcella Liiv (est) 52.72; JT u18 (500g) Gedly Tugi (est) 51.54

Guimaraes (Portugal), 27-28.5.2017 -Clubs Championships-


Guimaraes (Portugal), 27-28.5.2017 -Clubs Championships-
Men
LJ 1 Miguel Paim Marques 7.57 (4.2); 2 Ivo Tavares 7.54 (3.3); TJ (28) Ricardo Jaquite 15.99 (2.3)
Women
200m (28) (-1,6) Rivinilda Mentai 24.32; 1.500m Mariana Machado (2000) 4.25.93; 5.000m Silvana Dias 16.33.65; LJ Evelise Veiga 6.20 (0.8)

Rzeszow (Poland), 28.5.2017


Rzeszow (Poland), 28.5.2017

Men

LJ Mateusz Rozanski 7.51 (0.9)

Alphen Upon Rhine (Netherlands), 28.5.2017


Alphen Upon Rhine (Netherlands), 28.5.2017

Men

LJ Ignisious Gaisah 7.54 (-0,1); SP Patrick Cronie 18.03

Women

100m (0.2) Eefje Boons 11.71; 200m (0.1) 1 Eefje Boons 23.89, 2 Leonia van Vliet 24.28; 400m 1 Justien Grillet (bel) 54.67; 2 Jorieke Korenromp 55.34; 400mh Myrthe Fonck 60.14; JT Emma Oosterwegel 51.38

Leszno (Poland), 27.5.2017


Leszno (Poland), 27.5.2017

Men

100m h4 (1.8) Artur Zaczek 10.55; HJ Maciej Lepiato 2.15; TJ Adrian Swiderski 16.53 (-0,4); SP u18 (5 kg) Piotr Gozdziewicz 18.45

Women

1.500m Paulina Kaczynska 4.26.57; HJ Patrycja Skoczylas 1.80

Jelenia Gora (Poland), 27.5.2017


Jelenia Gora (Poland), 27.5.2017

Women

200m (0.2) 1 Agata Forkasiewicz 23.87; 2 Ewelina Ptak 24.23

Bielsko-Biala (Poland), 27.5.2017


Bielsko-Biala (Poland), 27.5.2017

Men

SP u20 (6 kg) Szymon Mazur 20.87; DT u20 (1,75 kg) Szymon Mazur 55.96

Women

400m Monika Szczesna 54.06

Biala Podlaska (Poland), 28.5.2017


Biala Podlaska (Poland), 28.5.2017

Men

100m (0.5) Dominik Kopek 10.51 (10.48 (0.9) 1h2); HJ Sylwester Bednarek 2.30; LJ Tomasz Jaszczuk 8.18 (1.7); DT u18 (1,5 kg) Jakub Lewoszewski 56.94; JT u18 (700g) Oskar Trejgo (2000) 73.97

Women

200m (0.6) Malgorzata Koldej 24.11; HT 1 Aleksandra Smiech 58.46; 2 Kinga Lepkowska 58.03; HT u18 (3 kg) Aleksandra Kufel 62.31

Lutsk (Ukraine), 27.5.2017 -Junior Clubs Championships-


Lutsk (Ukraine), 27.5.2017 -Junior Clubs Championships-

Men

100m h3 (2.2) Yan Konyaschiy 10.57; 1.500m Anton Hrabovskyy 3.51.69; SP (6 kg) 1 Ivan Karyuk 18.80; 2 Oleksandr Shylivskyy 17.51; DT (1.75 kg) Vadym Zhurba 57.47; HT (6 kg) Mykhaylo Havrylyuk 74.47

Women

LJ Diana Dovhopol 6.03 (1.3); Heptathlon Iryna Rofe-beketova 5.527p (14.28 (2.7); 1.77; 12.09; 25.61 (0.0) - 5.81 (1.7); 37.80; 2.28.42)

Nybro (Sweden), 27.5.2017


Nybro (Sweden), 27.5.2017
Men
HT Ryan McCullough (usa) 67.68

Busto Arzisio (Italy), 27.5.2017


Busto Arzisio (Italy), 27.5.2017

Men

DT Giulio Anesa 54.58

Women
DT Natalina Capoferri 52.78

Lucca (Italy), 28.5.2017


Lucca (Italy), 28.5.2017

Men

HT Simone Falloni 75.73

Lana (Italy), 27-28.5.2017 -National Championships in Combined Events-


Lana (Italy), 27-28.5.2017 -National Championships in Combined Events-

Men

Decathlon Jacopo Zanatta 7.327p (11.39 (-0,5); 7.24 (2.7); 12.75; 2.00; 48.91 - 14.83 (-1,0); 38.98; 4.50; 46.83; 5.02.90)

Women

Heptathlon Sveva Gerevini 5.420p (14.71 (-1,7); 1.56; 12.44; 24.69 (-1,1) - 5.58 (2.2); 39.76; 2.17.31)

Ballerup (Denmark), 28.5.2017


Ballerup (Denmark), 28.5.2017

Men

DT (1.75 kg) Casper Jorgensen (99) 56.72

Women

1.500m 1 Anna Mark Helwigh (2000) 4.29.35; 2 Sophie Soefeldt (2000) 4.30.87

Bucuresti (Romania), 27-28.5.2017


Bucuresti (Romania), 27-28.5.2017

Men

400m h1 David Nastase (99) 47.75; 110mh (0,91m) Alexandru Iconaru (2000) 13.85; TJ Alexandru Tache (98) 15.74 (1.9); SP (6 kg) Ionut Apostu 18.33

Women

HT (3 kg) Ana Stanciu 58.81

Valladolid (Spain), 27.5.2017 -Trofeo Ana Pérez-


Valladolid (Spain), 27.5.2017 -Trofeo Ana Pérez-

Men

100m (1.3) Eusebio Cáceres 10.48; 200m (2.4) Frank Itoya 21.17; 400m Javier Muñoz 48.05; SP Germán Lauro (arg) 19.61

Women

100m (1.7) Patricia Urquía 11.88; 100mh (2.8) Teresa Errandonea 13.47; PV 1 Carla Franch 4.16; 2 Miren Bartolomé (98) 4.16

Castellón (Spain), 27.5.2017


Castellón (Spain), 27.5.2017

Men

SP u18 (5 kg) 1 Victor Faus 18.29; 2 Rubén Mayor 18.26; 3 Marc Mestre 17.65; DT u18 (1,5 kg) 1 Victor Faus 57.99; 2 Dian Iskrenov (bul) 57.56; HT u20 (6 kg) Aimar-Genis Palma 67.51

Women

HT Osarumen Odeh Odeh 64.05; HT u18 (3 kg) 1 Gema Martí 64.60; 2 Aitana Safont 58.23

Palafrugell (Spain), 27.5.2017 -Meeting Costa Brava-


Palafrugell (Spain), 27.5.2017 -Meeting Costa Brava-

Men

100m (1.2) 1 Jonathan Okeudo Nmaju (ngr) 10.40; 2 Samuel Osewa (gbr) 10.43; 3 Adrian Griffith (bah) 10.51; 200m (1.7) Jonathan Okeudo Nmaju (ngr) 21.39; 400m Elliott Rutter 47.52; 800m 1 Abdenouz Ramzi (alg) 1.47.62; 2 Mohamed Ayoub Tiouali (brn) 1.48.23; 3 Nasredine Khatir (fra) 1.48.50; 4 Hamid Oualich (fra) 1.49.56; 5 Florian Lespignasse (fra) 1.49.63; 6 Themba Madima (rsa) 1.50.45; HJ 1 Miguel Angel Sancho 2.18; 2 Matthew Roberts 2.14; LJ 1 Carlton Lavong (usa) 7.87 2 Laszlo Szabo (hun) 7.75 (3.7); 3 José Luis Fernández 7.54 (3.7); 4 Allan Hamilton 7.49 (2.6); DT Lois Maikel Martínez 61.85; 2 Joaquín Millán 56.60

Women

100m (1.6) 1 Lorene Bazolo (por) 11.47; 2 Alexandra Bezeková (svk) 11.64; 3 Andrea Purica (ven) 11.76; 200m (1.5) 1 Lorene Bazolo (por) 23.50, 2 Cristina Lara 23.60; 3 Alexandra Bezeková (svk) 23.81; 4 Beth Dobbin (gbr) 24.07; 5 Jael Bestue (2000) 24.29; 400m Laura Maddox (gbr) 54.26; 1.500m Carla Masip 4.26.69; 400mh Andreia Crespo (por) 60.68; HJ Philippa Rogan (irl) 1.78; TJ Kristina Hoffer (hun) 13.09 (3.6); DT Andrea Alarcón 53.01

Rechberghausen (Germany), 28.5.2017


Rechberghausen (Germany), 28.5.2017

Men

PV 1 Tobias Scherberth 5.20; 2 Marvin Caspari 5.20

Women

PV 1 Anjuli Knäsche 4.20; 2 Victoria von Eynatten 4.20; 3 Regine Kramer 4.00; SP Lena Urbaniak 17.61

Gräfelfing (Germany), 27-28.5.2017


Gräfelfing (Germany), 27-28.5.2017

Men

PV (28) 1 Dominik Alberto (sui) 5.50, 2 Leo Lohre 5.30; 3 Carl Stenson (swe) 5.30; 4 Oleg Zernikel 5.30; 5 Lamin Krubally 5.20; PV u20 (27) 1 Pal Haugen Lillefosse (nor) (2001) 5.30; 2 Sondre Guttormsen (99) 5.15; PV u20 (28) Julian Otchere 5.10

Women

PV Olivia Fischer (sui) 4.07

Frankenberg (Germany), 28.5.2017


Frankenberg (Germany), 28.5.2017

Men

SP 1 Christian Jagusch 19.50; 2 Patrick Müller 19.07; 3 Valentin Döbler 18.98; SP u20 (6 kg) 1 Pascal Eichler 19.24; 2 Henrik Janssen 18.56; 3 Tim Opatz 18.45; 4 Tobias Köhler 18.07; SP u18 (5 kg) 1 Jonas Tesch 18.81; 2 Korbinian Haessler 18.32; DT 1 David Wrobel 61.70; 2 Sebastian Scheffel 59.90; DT u20 (1,75 kg) Henrik Janssen 59.18

Women

SP 1 Sara Gambetta 17.40; 2 Josephine Terlecki 16.87; 3 Sarah Schmidt 16.05; SP u20 Julia Ritter 16.05; SP u18 (3 kg) 1 Josephine Klisch 15.85; 2 Vivien Morgenstern 15.21; DT 1 Julia Bremser 56.25; 2 Sabine Rumpf 52.74; 3 Julia Ritter 52.66; DT u20 Julia Ritter 52.94

Hannover (Germany), 27.5.2017


Hannover (Germany), 27.5.2017

Men

HJ Eike Onnen 2.21

Women

400mh 1 Karolina Pahlitzsch 58.56; 2 Laura Gläsner 58.88

Praha (Czech Republic), 26-27.5.2017


Praha (Czech Republic), 26-27.5.2017

Men

400m (26) 1 Albert Holibka 48.10; 2 David Cesar 48.11; HJ (26) Martin Heindl 2.19

Women

200m (27) (1.1) Nikola Bendová 23.99; 400m (26) Helena Jiranová 53.77

Olomouc (Czech Republic), 26-28.5.2017 -National Championships in Combined Events Junior and Youth-


Olomouc (Czech Republic), 26-28.5.2017 -National Championships in Combined Events Junior and Youth-

Men

Decathlon u20 Ondrej Kopecky 7.791p (11.05 (1.7); 7.03 (-0,3); 14.22; 1.96; 50.30 - 14.04 (0.6); 41.73; 5.00; 48.82; 4.43.23)

Women

Heptathlon u20 Jana Novotna 5.571p (14.14 (3.4); 1.75; 11.08; 25.10 (2.0) - 5.99 (-0,1); 36.40; 2.23.67)

Heptathlon u18 Anna Kerbachová 5.455p (14.10 (-0,1); 1.63; 12.92; 25.61 (0.7) - 5.71 (0.8); 40.34; 2.27.07)

Miskolc (Hungary), 27-28.5.2017 -University Championships-


Miskolc (Hungary), 27-28.5.2017 -University Championships-

Men

800m (28) 1 Gergö Kiss 1.49.84; 2 Balasz Vindics 1.50.22; DT (28) Robert Szikszai 61.54; 2 Janos Huszak 59.29; 3 Janos Kaplar 56.71; HT (27) Bence Halasz 70.45; JT (27) Norbert Rivasz-Toth 76.52

Women

100m (27) (1.5) Luca Kozak 11.88; 200m (28) (1.6) Evelin Nadhazy 24.31; DT (28) Dora Kerekes 52.66; HT (27) Reka Gyuratz 65.54; JT (27) 1 Reka Szilagyi 56.58; 2 Annabella Bogdan 50.72; 3 Angela Moravcsik 50.47

Székesfehérvár (Hungary), 27.28.5.2017 -High School Championships-


Székesfehérvár (Hungary), 27.28.5.2017 -High School Championships-

born in 1997, 1998 and 1999-

Men

100m (27) (1.3) Daniel Szabo 10.50; 400m (27) 1 Boldizsar Boda 47.59; 2 Dennis Jagodics (99) 48.26; 110mh (0,99m) (28) (-0,1) Balint Szeles 14.05; LJ (28) Kristof Pap 7.57 (3.3); DT (1,75 kg) (27) Richard Szebegyinszki 55.47; JT (27) Mark Schmölcz 69.96

Women

400m (27) Melinda Ferenczi 55.26; 1.500m (27) Lili Tóth 4.29.83; LJ (27) 1 Diana Lesti 6.33 (1.7); 2 Petra Farkas 6.19 (0.8);

born in 2000, 2001-

Men

SP (5 kg) (28) 1 Kristóf Kapitany 18.35; 2 Laszlo Kovacs 18.28

Women

400m (27) Janka Molnar 55.68; LJ (27) 1 Klaudia Endresz 6.06 (1.3); 2 Fanni Bacsa 5.96 (1.8); JT (500g) Mirtill Schmölcz 51.33

Adler (Russia), 25-26.5.2017


Adler (Russia), 25-26.5.2017

Men

SP (26) 1 Aleksandr Lesnoy 20.92; 2 Maksim Afonin 20.48; 3 Konstantin Lyudasov 19.84; 4 Aleksey Kulayev 19.76; 5 Maksim Sidorov 19.56; 6 Pavel Derkach 19.04; 7 Anton Tikhomirov 19.00; 8 Artyom Podolskiy 18.51; 9 Nikolay Pronin 17.55; DT 1 Viktor Butenko 65.51; 2 Aleksey Khudyakov 63.35; 3 Aleksandr Kirya 62.22; 4 Gleb Sidorchenko 60.98; 5 Nikolay Sedyuk 60.77; 6 Magomedsalam Magumedov 57.90; 7 Magamed Magomedov 55.87; HT 1 Valeriy Pronkin 78.90; 2 Sergey Litvinov 75.63; 3 Denis Lukyanov 75.23; 4 Aleksey Sobirskiy 75.14; 5 Andrey Romanov 72.44; 6 Nikolay Bashan 72.34; 7 Aleksey Korolov 71.80; 8 Ivan Aksenov 71.20; 9 Igor Buryy 70.25; 10 Ilya Terentyev 69.75; 11 Gleb Volik 69.62; 12 Alisher Eshbekov 68.91; JT (26) 1 Dmitriy Tarabin 80.70; 2 Aleksey Tovarnov 77.67; 3 Vladislav Panasenkov 76.43; 4 Valeriy Iordan 76.02; 5 Yegor Nikolayev 75.40; 6 Nikolay Orlov 70.09

Women

SP (26) 1 Yevgeniya Solovyova 18.00; 2 Irina Tarasova 17.88; 3 Valeriya Zyryanova 17.76; 4 Alyona Bugakova 17.51; 5 Vera Kunova 17.24; 6 Yekatrina Burmistrova 17.04; 6 Natalya Troneva 16.76; DT 1 Yelena Panova 62.60; 2 Yuliya Maltseva 59.31; 3 Natalya Shirobokova 57.97; 4 Yuliya Savinova 57.57; 5 Yekaterina Burmistrova 55.27; 6 Alena Belyakova 54.96; 7 Svetlana Saykina 53.09; 8 Nadezhda Derkach 51.92; HT 1 Yelizaveta Tsareva 71.26; 2 Sofiya Palkina 67.91; 3 Viktoriya Sadova 65.78; 4 Natalya Pospelova 62.73; 5 Alona Lysenko 62.10; 6 Anastasiya Borodulina 61.66, JT (26) 1 Vera Rebrik 59.79; 2 Mariya Safonova 54.25; 3 Valeriya Kuchina 53.39; 4 Svetlana Pechnikova 52.51; 5 Olga Shestakova 51.66; 6 Aliya Buzanakova 50.56

Sochi (Russia), 25-26.5.2017


Sochi (Russia), 25-26.5.2017

Men

100m (-1,3) 1 Dmitriy Lopin 10.51; 2 Ruslan Perestyuk 10.54; 3 Aleksandr Yefimov 10.58; 4 Aleksandr Efimova 10.58; 200m (26) (-2,5) 1 Maksim Ukhov 21.23; 2 Konstantin Petryashov 21.26; 2 Vyacheslav Kolensichenko 21.31; 4 Aleksey Kudryavtsev 21.32 (21.32 (1.6) 2h3); 400m 1 Timofey Chalyy 46.34; 2 Artyom Denmukhametov 46.61; 3 Andrey Kukharenko 46.72; 4 Pavel Savin 46.75; 5 Maksim Rafilovich 46.98; 6 Pavel Trenikhin 47.02; 7 Pavel Ivashko 47.10; 8 Mikhail Filatov 47.24, 9 Danil Peremetov 47.36; 10 Rudofl Verkovich (98) 47.39; 800m (26) h4 1 Konstantin Tolokonnikov 1.47.16; 2 Nikolay Verbitskiy 1.48.04; 3 Stepan Peregudov 1.48.04; 4 Pawel Tevebkov 1.49.21; 5 Danyil Strelnikov 1.49.75; 6 Aleksey Kharitonov 1.50.03; 7 Valentin Smirnov 1.50.49; h3 1 Andrey Isaychev 1.48.67; 2 Danyil Peremetov 1.49.71; 3 Vladymir Popov 1.50.53; h2 1 Danyil Smolnyakovskiy (98) 1.49.29; 2 Konstantin Plokhotnikov 1.49.39; 3 Danil Yefremov 1.49.49; 4 Yegor Sharov 1.49.72; 5 Ruslan Rakhmanov 1.50.42; 1.500m 1 Aleksey Butranov 3.42.09; 2 Aleksey Kharitonov 3.42.20; 3 Anton Kulyatin 3.42.54; 4 Nikita Vysotskiy 3.42.84; 5 Nikolay Gorin 3.43.28; 6 Yegor Nikolayev 3.43.97; 7 Oleg Sidorov 3.44.43; 8 Vladimir Popov 3.44.93; 9 Vildan Gadelshin 3.45.48; 10 Artur Elizbaryan 3.45.90; 5.000m 1 Yevgeniy Rybakov 13.30.13; 2 Anatoliy Rybakov 13.30.43; 3 Yevgeniy Kunts 13.40.46; 4 Artem Leonenko 13.43.23; 5 Vyacheslav Shalamov 13.53.18; 6 Andrey Strizhakov 14.01.58; 110mh (-1,4) Aleksey Dryomin 14.04; 400mh (26) 1 Timofey Chalyy 49.91; 2 Oleg Mironov 50.62; 3 Yuriy Lednev 50.68; 4 Nikita Andriyanov 50.94; 5 Aleksandra Skorogobatko 51.05; 6 Pavel Agafonov 51.27; 3.000m St 1 Maksim Yakushev 8.25.17; 2 Ilgizar Safiulin 8.25.20; 3 Yuriy Kloptsov 8.39.58; HJ (26) 1 Ivan Ukhov 2.30; 2 Ilya Ivanyuk 3.23; 3 Aleksey Dmitrik 2.23; 4 Danil Lysenko 2.23; 5 Yevgeniy Korshunov 2.19; 6 Arseniy Rasov 2.15; 7 Aleksey Yefanov 2.15; 8 Mikhail Akimenko 2.15; PV 1 Timur Morgunov 5.70; 2 Yevgeniy Lukyanenko 5.60; 3 Leonid Kivalov 5.45; 4 Ivan Gertleyn 5.45; 5 Aleksandr Gripich 5.45; 6 Georgiy Gorokhov 5.45; 7 Daniil Kotov 5.45; 8 Denis Berdnikov 5.30; 9 Ilya Mudrov 5.30; 10 Mikhail Gelmanov 5.30; 11 Leonid Kobelev 5.30; LJ 1 Artyom Primak 8.08 (-0,1); 2 Pawel Shalin 7.96 (-0,1); 3 Aleksandr Petrov 7.86 (-0,1); 4 Sergey Polyanskiy 7.70 (0.1); 5 Vladislav Syaglo 7.65 (-0,1); 6 Dmitriy Bobkov 7.61 (-0,1); 7 Denis Bogdanov 7.61 (0.1); 8 Konstantin Chelkonov 7.60 (-0,1); TJ (26) 1 Aleksey Fyodorov 16.58 (1.6); 2 Aleksandr Yurchenko 16.54 (0.2); 3 Dmitriy Sorokin 16.40 (0.1); 4 Kirill Kovalenko 16.48 (0.1); 5 Dzmitriy Chizhikov 16.47 (0.1); 6 Ilya Glazunov 16.46 (0.1); 7 Yevgeniy Ognev 16.04 (0.1); 8 Maksim Lustin 16.03 (0.1); 9 Yevgeniy Zhukov 15.86 (1.9)

Women

100m (-0,7) 1 Kristina Sivkova 11.59; 2 Yekaterina Kuzina 11.83; 200m (26) (-0,2) 1 Olga Kharitonova 23.36; 2 Marina Panteleyeva 23.50, 3 nadezhda Kotlyarova 23.55; 4 Anastasiya Polishchuk 23.58; 5 Oksana Kolomytova 23.82; 6 Olga Tkachenko 24.02; 400m 1 Yekaterina Renzhina 52.42; 2 Yelizaveta Anikiyenko 53.19; 3 Nadezhda Kotlyarova 53.51; 4 Anastasiya Konkova 53.92; 5 Anastasiya Bragina 53.98; 6 Yelena Zuykevich 54.06; 7 Tatyana Zotova 54.20; 8 Anastasiya Bednova 54.38; 800m (26) h3 1 Svetlana Uloga 2.00.35; 2 Yekaterina Kupina 2.02.67; 3 Irina Maracheva 2.03.52; 4 Marina Pospelova 2.04.55; 5 Anastasiya Kalina 2.04.83; 6 Yelena Murashova 2.04.86; 7 Yekaterina Alekseyava 2.06.00; h2 1 Tatyana Peredunova 2.03.18; 2 Natalya Peryakova 2.04.76; 3 Olga Nitsina 2.05.43; 4 Svetlana Karamasheva 2.06.80; 1.500m 1 Anastasiya Kalina 4.09.82; 2 Olga Nitsina 4.13.39; 3 Svetlana Karamasheva 4.13.34; 4 Marina Pospelova 4.14.26; 5 Yelena Murasheva 4.14.60; 6 Olesya Moshiashvili 4.24.66; 7 Darya Bolshakova 4.24.76; 5.000m 1 Yekaterina Ishova 15.33.86; 2 Olga Kungina 15.34.44; 3 Lyudmila Lebedeva 15.37.40; 4 Anna Belokobylskaya 15.50.45; 5 Natalya Leontyeva 16.00.78; 6 Yuliya Vasilyeva 16.05.54; 7 Anna Fedorova 16.11.32; 8 Anastasiya Konoshanova (99) 16.27.93; 100mh (-2,4) 1 Mariya Aglitskaya 13.66; 2 Anna Vatropina 13.67; 400mh (26) h1 Valeriya Khramova 56.67; 2 Aleksandra Kurakina 59.38; 3 Yelizaveta Anikiyenko 59.57; h2 Yekaterina Grinevich 59.94; 3.000m St 1 Yekaterina Sokolenko 9.42.29; 2 Anna Petrova 9.56.27; 3 Natalya Aristarkhova 10.00.68; HJ (26) 1 Irina Gordeyeva 1.94; 2 Kristina Korolyova 1.92; 3 yevgeniya Kononova 1.88; PV 1 Anzhelika Sidorova 4.60; 2 Angelina Krasnova 4.40; 3 Tatyana Shvydkina 4.30; 4 Yelizaveta Bondarenko 4.15; 5 Alona Lutkovskaya 4.15; 6 Tatyana Stetsyuk 4.15; 7 Darya Ignatova 4.15; LJ 1 Anna Misochenko 6.60 (0.1); 2 Yelena Sokolova 6.57 (-0,1); 3 Marina Buchelnikova 6.48 (-0,1); 4 Yuliya Ivanova 6.15 (-0,1); 5 Zhanna Zelikova 6.15 (0.1); TJ (26) 1 Anna Krylova 14.30 (-0,1); 2 Irina Gumenyuk 14.04 (0.9); 3 Olesya Ivanenko 13.73 (-0,1); 4 Darya Nidbaykina 13.64 (0.1); 5 Natalya Yevdokimova 13.60 (0.1); 6 Mariya Suntsova 13.59 (0.1); 7 Olga Vlemyaykina 13.29 (-0,1)

Warszawa (Poland), 27.5.2017


Warszawa (Poland), 27.5.2017

Men

300m 1 Dariusz Kowaluk 33.10; 2 Bartlomiej Czejkowski 33.80; 110mh (1.7) Artur Noga 13.53 (13.53 (-0,3) 1h1); SP u18 (5 kg) Damian Niedzwiecki 18.10

Women

200m (-0,2) Dominika Muraszewska 24.42; 100mh (1.2) Urszula Bhebhe 13.42; SP Maja Slepowronska 15.85; HT Kinga Lepkowska 63.19; HT u18 (3 kg) Ewa Rozanska 60.51

Zary (Poland), 27.5.2017 -Tadeusz Slusarski Memorial-


Zary (Poland), 27.5.2017 -Tadeusz Slusarski Memorial-

Men

PV 1 Vladyslav Malykhin (ukr) (98) 5.70; 2 Emmanouíl Karális (gre) (99) 5.60; 3 Hendrik Gruber 5.60; 4 Eirik Dolve (nor) 5.50; Mareks Arents (lat) 5.50; 6 Michal Balner (cze) 5.50; 7 Nikos Nerantzis 5.40; 8 Rasmus Jorgensen (den) 5.40; 9 Mateusz Jerzy 5.30; 10 Borys Dzaman 5.30; 11 Karol Pawlik 5.30

Women

PV 1 Robeilys Peinado (ven) 4.50; 2 Romana Malacová (cze) 4.45; 3 Kamila Przybyla 4.20; 4 Julia Ryczak (99) 4.00

Longjumeau (France), 27-28.5.2017


Longjumeau (France), 27-28.5.2017

Men

100m (0.2) Kenneth William (caf) 10.66

Women

100m (0.9) Celine Bausivoir 11.84; 200m (28) (0.1) Celine Bausivoir 24.45; 400m (28) Malama Dosso 54.73

Venissieux (France), 28.5.2017


Venissieux (France), 28.5.2017

Men

100m Abdoulaye Drame 10.49 (1.9) 1h1; DT u20 (1.75 kg) Maxime Nallet 54.57

Women

100m (3.1) Marina Galvez 11.76; 200m h1 (3.7) Frah Clerc 24.21; 200m h2 (3.7) Khoudjediata Ndiaye 24.04; h4 (3.4) Diane Mouillac (2001) 24.44; h5 (3.1) Marine Mignon (99) 24.38; 100mh (5.5) 1 Sandra Sogoyou 13.21; 2 Clemence Vifquin 13.23; 400mh Anais Lufutucu 59.05; DT Caroline Metayer 51.36; HT Aline Salut 58.65

Iráklio (Greece), 27.5.2017


Iráklio (Greece), 27.5.2017

Men

DT 1 Apostolos Parellis (cyp) 63.33; 2 Yeóryios Trémos 60.75; HT 1 Constatinos Stathelakos (cyp) 70.47; HT u20 (6 kg) Hrístos Frantzeskákis 70.29

Women

200m (1.8) Anna Vasilíou 23.84; 400m Anna Vasilíou 54.31

Athína (Greece), 27.5.2017


Athína (Greece), 27.5.2017

Men

PV 1 Theódoros-panayiótis Hrisanthópoulos 5.40; 2 Panayiótis Láskaris 5.40

Women

PV Maria Aristotelous (cyp) 4.00; PV u18 Ariádni Adamopoúlou 4.00

Kalamáta (Greece), 27.5.2017 -'Papafléssia 2017' meeting–


Kalamáta (Greece), 27.5.2017 -'Papafléssia 2017' meeting–

Men

100m (0.9) Panayiótis Trivizás 10.36; 200m (0.2) Panayiótis Trivizás 20.92; 2 Serhiy Smelik (ukr) 20.97; 400m Pétros Kiriakídis 47.69; 800m 1 Athanásios Kalákos (98) 1.48.70; 2 Hrístos Kotítsas 1.49.28; 400mh h2 Anatoliy Synyanskyy (ukr) 51.91; LJ 1 Miltiádis Tentóglou u20 8.16 (1.7); 2 Anastásios Galazoúlas 7.83 (0.8); 3 Nikólaos Kapsís 7.81 (0.7); 4 Mihaíl Mertzanídis-Despotéris 7.80 (0.7); 5 Yeóryios Tsákonas 7.62 (1.5); 6 Aggelos Roússos 7.61 (0.7); 7 Athanásios Papadópoulos 7.60 (1.6); TJ 1 Dimítrios Tsiámis 16.87 (-0,3); 2 Dimítrios Baltadoúros 16.29 (0.3); 3 Pávlos Bóftsis 16.10 (0.9); 4 Nikólaos Andrikópoulos 15.94 (1.2)

Women

400m Déspina Mourtá 54.70; 2 Elpída-Ioánna Karkalátou 54.90; 3.000m Anastásia Karakatsáni 9.38.40; 400mh 1 Viktoriya Tkachuk (ukr) 57.40; 2 Ekateríni Daláka 58.98; 3 Anna Kiáfa (98) 60.33; LJ 1 Andriána Grávalou 6.29 (1.4); 2 Efthimía Kolokithá 6.09 (0.8); JT 1 Theodóra Arabatzí 52.90; 2 Tetyana Fetiskina (ukr) 52.37; 3 Afrodíti Manióu (98) 51.30

Thessaloniki (Greece), 27.5.2017 -5th Kóstas Spanídis Memorial throws meeting–


Thessaloniki (Greece), 27.5.2017 -5th Kóstas Spanídis Memorial throws meeting–

Men

SP Frántsi Latifllári 18.23; 2 Yerásimos Theodórou 17.58; DT 1 Kiriákos Zótos 54.88; 2 Rafael Antoniou (cyp) 54.52; HT 1 Mihaíl Anastasákis 73.94; 2 Konstadínos-Ioánnis Kostoglídis 68.25; 3 Nikólaos Gavriilídis 67.16; 4 Iván Menglebéi 65.78

Men u20

SP (6 kg) 1 Odisséas Mouzenídis (99) 20.62 NR-U20; 2 Hrístos Moulistános 17.34; DT (1.75 kg) Georgios Kiniarakis (cyp) (99) 57.65; HT (6 kg) Yeóryios Korakídis 70.37; 2 Emmanouíl Kamtsiklís 67.83

Men u18

HT (5 kg) Konstadínos Záltos 66.17

Women

HT Iliána Korosídou 65.83

Women u20

DT Konstadína Spanoudáki 51.39

HT u18 (3 kg) María Topoúzi (2001) 57.33

Forbach (France), 28.5.2017 -Meeting National-


Forbach (France), 28.5.2017 -Meeting National-

Men

100m (-1,3) 1 Diondre Batson (usa) 10.36; 2 Dylan Sicobo (sey) 10.52; 400m h1 1 Rafal Omelko (pol) 45.23; 2 Onkabetse Nkobolo (bot) 45.34; 3 Teddy Atine-Venel 45.39; 4 Thomas Jordier 45.82; 5 Miloud Laredj (alg) 45.82; h2 1 Gilles Biron 46.55; 2 Gilles-Anthony Afoumba (cgo) 46.68; 3 Nicolas Courbiere 47.19; 4 Etienne Merville 47.98; 800m 1 Abdelatif Elguesse (mar) 1.47.79; 2 Benjamin Robert (98) 1.47.98; 3 Artur Kuciapski (pol) 1.48.17; 4 Eliud Kiptoo Rutto (ken) 1.49.94; 5 Ali Ben El Hadj (tun) 1.50.47; 110mh (-0,2) 1 Benjamin Sedecias 13.52; 2 Shane Barthwaite (bar) 13.52; 3 Simon Krauss 13.81; 4 Sekou Kaba 13.95; 5 Alex Al-Ameen (ngr) 14.06 (14.05 (-0,3) 2h1); PV 1 Kevin Menaldo 5.83; 2 Mathieu Collet 5.45; 3 Axel Chapelle 5.45; 4 Valentin Lavillenie 5.35; 5 Stanley Joseph 5.35; Baptiste Boirie 5.35; 7 Pierre Cottin (98) 5.20; TJ 1 Adil Gandou 16.63 (1.8); 2 Isaam Nima (alg) 16.31 (1.6); 3 Harold Correa 16.23 (0.6); 4 Gaetan Saku Bafuanga 16.21 (0.2); 5 Martin Lamou (99) 16.21 (-0,4); 6 Kevin Luron 16.15 (1.2); 7 Benjamin Compaore 15.92 (1.8); HT 1 Quentin Bigot 77.30, 2 Nick Miller (gbr) 75.97; 3 Dishod Nazarov (tjk) 75.14; 4 Ashraf Amgad El Seify (qat) 73.78; 5 Taylor Campbell (gbr) 69.41; 6 Hugo Tavernier 67.27

Women

100m (-2,1) 1 Alexandria Anderson (usa) 11.49 (11.41 (-0,4) 1h1); 2 Orphee Neola 11.55 (11.53 (-1,0) 1h2); 3 Jennifer Galais 11.74 11.70 (-1,0) 2h2; 400m h1 1 Justyna Swiety (pol) 51.93; 2 Elea Mariama Diarra 52.76; 3 Phara Anacharsis 52.91; 4 Maureen Jelagat Maiyo (ken) 52.98; 5 Louise-Anne Bertheau 54.31; 6 Djenebou Dante (mli) 54.47; h2 1 Fatoumata Diop 54.28; 2 Laurina Xailly 54.52; 800m Noelie Yarigo (ben) 2.04.79; 100mh (-3,1) 1 Karolina Koleczek (pol) 13.58 (13.20 (0.1) 1h2); 2 Pauline Lett 13.66 (13.40 (-1,7) 1h1); 3 Rosvitha Okou 13.73 (13.51 (0.2) 2h2); in heats: Awa Sene 13.56 (-1,7) 2h1; TJ 1 Anna Jagaciak (pol) 13.99 (2.3) and 13.66 (1.8); 2 Eloyse Lesueur 13.78 (0.9); 3 Nathalie Marie-Nelly 13.77 (1.8); 4 Neele Eckhardt (ger) 13.72 (2.0); 5 Rouguy Diallo 13.71 (2.6) and 13.54 (1.0); 6 Sokhna Galle 13.61 (0.1); 7 Lerato Sechele (les) 12.98 (1.4); HT 1 Anita Wlodarczyk (pol) 75.69; 2 Malwina Kopron (pol) 72.09; 3 Alexandra Tavernier 68.93; 4 Carolin Paesler (ger) 68.00; 5 Camille Sainte Luce 63.63; 6 Nicole Zihlmann (sui) 63.51; 7 Jennifer Dahlgren (arg) 61.34, 8 Alice Delmer 60.45