@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, September 25, 2017

Krusevac (Serbia), 23.9.2017 -Velika Nagrada-


Krusevac (Serbia), 23.9.2017 -Velika Nagrada-

Men

JT 1 Branko Paukovic 75.08; 2 Vedran Samac 73.61; 3 Nikola Prvulovic 70.38

Székesfehérvár (Hungary), 23-24.9.2017 -National Championships in Combined Events u18-


Székesfehérvár (Hungary), 23-24.9.2017 -National Championships in Combined Events u18-

Women

Heptathlon u18 Sara Mátó 5.351p (14.47 (1.8); 1.67; 11.03; 25.45 (0.6) - 5.53 (0.0); 34.55; 2.14.13)

Córdoba (Argentina), 23-24.9.2017 -Junior Clubs Championships-


Córdoba (Argentina), 23-24.9.2017 -Junior Clubs Championships-

Men

100m (23)(0.0) 1 Otilio Rosa 10.61; 2 Florio Franco 10.69 (10.59 (2.4) 1h2); 200m (24) (0.0) 1 Otilio Rosa 21.28; 2 Florio Franco 21.58

Women

100m (23) Guillermina Cossio 11.91 (1.7) 1h1; 200m (24) (2.0) Guillermina Cossio 24.08

Barinas (Venezuela), 22-24.9.2017 -National Championships-

Barinas (Venezuela), 22-24.9.2017 -National Championships-
Men
100m (22) (0.4) 1 Rafael de Jesús Vasquez 10.42; 2 Alvaro Cassiani 10.50 (10.48 (1.3) 1h2); 3 Yeiker Mendoza 10.63 (10.60 (1.3) 2h2); 200m (23) (0.5) 1 Rafael Vasquez 21.00; 2 Alvaro Cassiani 21.09; 3 Arturo José Ramírez 21.55; 400m (22) 1 Alberto Aguilar 46.53; 2 Kelvis Padrino 47.03; 3 Luis Felipe Rodríguez 47.22; 4 Omar José Longart 47.42; 5 Usvald Zulueta 47.59; 6 José Meléndez 47.59; in heats: Albert Bravo 47.49 1h1; 800m (24) 1 Lucirio Garrido 1.48.12; 2 Alberto Aguilar 1.50.71; 3 Luis Paiva 1.50.92; 1.500m (22) 1 Lucirio Garrido 3.47.35; 2 Whinton Palma 3.48.24; 400m (24) 1 Wilson Bello 51.35; 2 Andrés Toro 51.52; HJ (23) Eure Yanez 2.20; LJ (22) Santiago Cova 7.89 (0.8); TJ (24) 1 Santiago Cova 15.96 (-0,7); 2 Roy Martínez 15.74 (0.5); JT (22) Billy Julio 72.15; Decathlon (22-23) Geormis Jaramillo (10.97 (0.1); 7.58 (1.9); 14.30; 1.82; 49.25 - 14.33 (-0,6); 45.10; 4.60; 61.10; 4.51.51); 2 Oscar Campos 7.401p (11.17 (0.1); 6.74 (1.5); 12.66; 1.79; 49.75 - 14.91 (nwi); 39.98; 4.50; 58.30; 4.31.10); 3 Gerson Izaguirre 7.330p (11.18 (0.1); 7.30 (1.7); 13.22; 1.85; 50.00 - 14.63 (nwi); 38.50; 4.40; 49.70; 4.51.00)
Women
100m (22) (0.8) Genesis Romero 11.79; 200m (23) (0.8) Delsiree Soto 23.31; 400m (22) 1 María Simancas 54.06; 2 Nercely Soto 54.09; 3 Odelanys Monges 54.86; 100mh (22) (-0,9) Genesis Romero 13.66; HJ (22) Thaylor Vergara 1.78; SP (23) Ahymara Espinoza 16.50; HT (22) Rosa Rodríguez 61.40; JT (24) 1 Stephany Chacón 57.95; 2 Rosmary Luján 53.05; heptathlon (23-24) Luisaris Toledo 5.439p (14.56 (-0.9); 1.59; 11.73; 24.68 (0.5) - 5.84 (-0,7); 38.07; 2.19.96)

Bratislava (Slovak Republic), 24.9.2017 -Youth Clubs Championships-


Bratislava (Slovak Republic), 24.9.2017 -Youth Clubs Championships-

Men

HT u18 (5 kg) 1 Daniel Danac 69.00; 2 Miloslav Konopka (2001) 61.62

Warszawa (Poland), 24.9.2017


Warszawa (Poland), 24.9.2017

Men

HT Arkadiusz Rogowski 68.79; HT u20 (6 kg) Michal Kozlicki 62.24

Spikkestad (Norway), 24.9.2017


Spikkestad (Norway), 24.9.2017

Men

DT Ola Stunes Isene 61.28

Odense (Denmark), 24.9.2017


Odense (Denmark), 24.9.2017

Men

HT u20 (6 kg) Hans Barrett 64.14

Women

HT u18 (3 kg) Lise Lotte Jepsen 59.27

Sunday, September 24, 2017

Prostejov (Czech Republic), 24.9.2017


Prostejov (Czech Republic), 24.9.2017

Men

110mh (-0,3) Petr Svoboda 13.46; JT 1 Jaroslav Jilek 73.82; 2 Maximilian Slezak (svk) 70.33

Obernai (France), 24.9.2017


Obernai (France), 24.9.2017

Men

HT u20 (6 kg) 1 Paolo Spagnulo 61.83; 2 Maxima Makowka 60.86

Women

HT Nicole Zihlmann (sui) 62.12

Ravenna (Italy), 24.9.2017


Ravenna (Italy), 24.9.2017

Men

DT Giovanni Faloci 54.45; 5 Kms Walk Massimo Stano 20.21.02

Women

HT Alessia Beneduce (98) 57.37

Ostia (Italy), 24.9.2017


Ostia (Italy), 24.9.2017

Men

100m (-0,2) Nicholas Artuso (98) 10.68; 400m Maksims Sinkucovs (lat) 48.21; 400mh Maksims Sinkucovs (lat) 52.34; 3.000m St Albert Chemutai (uga) (99) 8.48.26; JT Gatis Cakss (lat) 69.89

Women

100m h1 (-0,9) Anna Bongiorni 11.78; 200m h2 (0.1) 1 Anna Bongiorni 23.84; 2 Sindija Buksa (lat) 24.10; 5.000m Silvia La Barbera 16.40.45; 100mh h1 (0.5) Marzia Caravelli 13.34; HJ Madara Onuzane (lat) 1.76, TJ 1 Mara Griva (lat) 13.08 (0.4); 2 Madara Apine (lat) 12.67 (-0,4)

Agropoli (Italy), 23.9.2017 -Clubs Championships- Silver Final


Agropoli (Italy), 23.9.2017 -Clubs Championships- Silver Final

Men

100m h2 (3.3) Luca Lai 10.57; HJ (24) Christian Falocchi 2.20; PV Matteo Capello 5.20; DT Nazzareno Di Marco 55.40; HT (24) 1 Giacomo Proserpio 66.10; 2 Nicola Vizzoni 62.42; JT 1 Roberto Bertolini 72.43; 2 Matteo Masetti 69.71; 5 Kms Walk Federico Tontodonati 19.39.13

Women

100m h2 (2.6) Irene Siragusa 11.49; 200m (24) (2.9) Irene Siragusa 23.52; 1.500m Yusleidi Santiusti 4.29.91; 5.000m (24) 1 Martina Merlo 16.42.96; 2 Sara Brogiato 16.44.19; 3.000m St Eleonora Curtabbi 10.22.48; HJ Elena Vallortigara 1.83; TJ Silvia La Tella 12.88 (3.3); DT (24) Stefania Strumillo 52.49; HT Francesca Massobrio 58.52; JT (24) Paola Padovan 50.03

Modena (Italy), 23-24.9.2017 -Clubs Championships- Golden Final


Modena (Italy), 23-24.9.2017 -Clubs Championships- Golden Final

Men

100m h2 (1.9) Lodovico Cortelazzo 10.58; h3 (2.0) 1 Hillary Polanco Rijo 10.61; 2 Federico Raguni 10.62; 3 Federico Cattaneo 10.63

200m (24) h1 (1.1) Mario Di Giambattista 21.44; h2 (0.9) 1 Janis Leitis (lat) 21.47; 2 Alessandro Galati 21.49

400m h1 Janis Leitis (lat) 46.62; h2 1 Kevin Menzani 47.92; 2 Andrea Romani (99) 48.30; h3 Mario Di Giambattista 48.00

110mh h3 (1.3) 1 Ivan Mach Di Palmstein 14.13; 2 Luca Trgovcevic 14.18

400mh (24) h1 Janis Baltuss (lat) 52.15

PV Mareks Arents (lat) 5.10

LJ (24) 1 Alessio Guarini 7.71 (0.0); 2 Stefano Tremigliozzi 7.61 (0.7); 3 Antonino Trio 7.53 (0.4); 4 Stefano Braga 7.50 (1.0)

TJ Elvijs Misans (lat) 15.73 (0.8)

SP (24) 1 Sebastiano Bianchetti 18.77; 2 Maris Urtans (lat) 18.50

DT 1 Federico Apolloni 55.80; 2 Daniel Compagno 53.12

HT (24) 1 Simone Falloni 74.42; 2 Igors Sokolovs (lat) 63.60; 3 Patrizio Di Blasio 63.22

JT 1 Rolands Strobinders (lat) 79.87; 2 Ansis Bruns (lat) 73.64

Women

100m h2 (2.8) Alessia Niotta 11.85; h3 (1.6) 1 Audrey Alloh 11.74; 2 Johanelis Herrera Abreu 11.79; 3 Margherita Zuecco (2000) 11.91

200m (24) h2 (1.1) Raphaela Boaheng Lukudo 24.14

400m h1 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 53.14; h2 1 Ayomide Folorunso 53.92; 2 Maria Benedicta Chigbolu 54.09; 3 Raphaela Boaheng Lukudo 54.61; 4 Maria Enrica Spacca 54.79

800m (24) h1 Elena Bello´ 2.08.60

1.500m 1 Elisa Cherubini (98) 4.29.26; 2 Gloria Tessaro 4.30.88; 3 Sveva Fascetti 4.31.18; 4 Flavia Ferrari (99) 4.31.93

100mh h2 (2.0) 1 Nicla Mosetti 13.60; 2 Sara Balduchelli 13.67

400mh (24) h2 1 Ayomide Folorunso 58.34; 2 Flavia Battaglia 59.37; 3 Jessica Peterle 60.22

HJ 1 Pamela Croce (99) 1.76; 2 Maura Mannucci 1.76

LJ (24) 1 Lauma Griva (lat) 6.51 (1.3); 2 Laura Strati 6.40 (0.8); 3 Santa Matule (lat) 5.90 (0.9)

TJ 1 Ottavia Cestonaro 13.51 (0.2); 2 Santa Matule (lat) 12.91 (1.2)

SP Julaika Nicoletti 15.57

DT (24) 1 Valentina Aniballi 54.43; 2 Giada Andreutti 53.91; 3 Natalina Capoferri 51.37; 4 Katarzyna Hnatiuk (pol) 50.87

HT Sara Fantini 58.43

JT (24) Eleonora Bacciotti 50.23

Aulnay-sous-Bois (France), 24.9.2017


Aulnay-sous-Bois (France), 24.9.2017

Women

SP Carine Bacchetta-Mekam (gab) 15.04; DT Melanie Pingeon 51.93; HT Audrey Ciofani 61.81; HT u18 (3 kg) Juliette Ciofani 62.24

Venissieux (France), 24.9.2017


Venissieux (France), 24.9.2017

Men

HT Miguel Alberto Blanco (esp) 65.55; HT u20 (6 kg) Earwyn Abdou 67.42

Women

DT Corinne Nugter (ned) 57.79

Den Haag (Netherlands), 24.9.2017 -Youth Clubs Championships-


Den Haag (Netherlands), 24.9.2017 -Youth Clubs Championships-

Men

110mh (0,91m) (0.4) Sven Jansons 14.02; SP (5 kg) Mattijs Mols 17.33

Women

100m (2.4) N'Ketia Seedo 11.66; 400m Zoe Sedney 55.62; 100mh (0,76m) (1.9) Zoe Sedney 13.53; SP (3 kg) 1 Jorinde van Klinken 18.81; 2 Alida van Daalen 16.28; DT Jorinde van Klinken 53.24

Yokohama (Japan), 23-24.9.2017 -Nittai Trials-


Yokohama (Japan), 23-24.9.2017 -Nittai Trials-

Men

800m h12 Sho Kawamoto 1.48.98; 1.500m h12 1 Kanetaria Shimizu 3.44.71; 2 Meshack Munguti (ken) (2000) 3.45.27; 3 Takashi Hiroshi 3.45.47; 10.000m h16 1 Soto Seki 28.23.37; 2 Charles Dirango (ken) 28.25.89; 3 Takumi Yokokawa (98)  28.29.12; 4 Mitsunori Asaoka 28.29.26; 5 Shinobu Kubota 28.30.58; 6 Gen Hachisuka 28.31.54;

Women

3.000m h8 1 Shuri Ogasawara (2000) 9.06.50; 2 Ema Hayashi (2000) 9.07.41; 3 Takamatsu Izumi 9.15.80; 4 Fumika Kazama 9.16.02; 5 Yuna Arai 9.18.59; 5.000m h1 1 Helen Okolor (ken) 15.16.52; 2 Minami Yamanouchi 15.49.26; 3 Shiho Takechi 15.52.60; 4 Yuka Kato 15.52.88; 5 Sakiko Naito 15.53.20; 6 Wakana Itsuki 15.53.68

Nice (France), 23.9.2017


Nice (France), 23.9.2017

Men

SP Frederic Dagee 17.89

Aubière (France), 23.9.2017


Aubière (France), 23.9.2017

Men

PV Romain Gavillon (98) 5.10; HT u20 (6 kg) Yann Chaussinand 72.28

Women

DT Irene Donzelot 51.94

Lonevåg (Norway), 23.9.2017


Lonevåg (Norway), 23.9.2017

Men

DT Sven Martin Skagestad 60.03

Saturday, September 23, 2017

Ostróda (Poland) 23.9.2017


Ostróda (Poland) 23.9.2017
Men
2.00m Grzegorz Kalinowski 5.29.63; HJ 1 Norbert Kobielski 2.16; 2 Maciej Grynienko (98) 2.13; PV 1 Pawel Wojciechowski 5.40; 2 Karol Pawlik 5.20; SP 1 Konrad Bukowiecki 19.31; 2 Jan Parol 18.44; JT 1 Marcin Krukowski 79.74; 2 Wojciech Cwik 75.11; 3 Cyprian Mrzyglod (98) 74.31
Women
400m 1 Aleksandra Gaworska 55.28; 2 Adrianna Sulek (99) 55.81; JT Marcelina Witek 60.10

Bankstown (Australia), 23.9.2017


Bankstown (Australia), 23.9.2017

Men

200m (2.3) Keegan Bell (2001) 22.06

Women

100m (2.5) 1 Kristie Edwards (2000) 11.89; 2 Gabrielle Bingham (2002) 11.96; 200m (1.0) Kristie Edwards (2000) 24.45

Brandbu (Norway), 23.9.2017


Brandbu (Norway), 23.9.2017

Men

HT u20 (6 kg) Martin Kornerud  64.35

Friday, September 22, 2017

Kuortane (Finland), 21.9.2017


Kuortane (Finland), 21.9.2017

Men

JT u18 (700 g) Aleksi Yli-Mannila 71.12

Women

JT Milla Koski-Váhälä (99) 48.10

Vezprem (Hungary), 21.9.2017


Vezprem (Hungary), 21.9.2017

Men

HT u18 (5 kg) 1 Balasz Barcza 68.76; 2 Simon Cserhati 61.79

Women

HT u18 (3 kg) Petra Gómbas 57.39

Szombathely (Hungary), 21.9.2017


Szombathely (Hungary), 21.9.2017

Men

DT Roland Varga (cro) 60.54; DT u18 (1,5 kg) Donat Varga 54.15; HT Daniel Raba (98) 66.59; HT u20 (6 kg) 1 Daniel Raba 73.77; 2 Donat Varga (2000) 72.79; 3 Balasz Varga 70.57; 4 Peter Szentivanszky 68.18; HT u18 (5 kg) 1 Donat Varga 80.07; 2 Benedek Doma 64.04

Women

HT Cintia Gergelics 63.97

Thursday, September 21, 2017

Ashbagat (Turkmenistan), 18-20.9.2017 -Asian Indoor Games- (indoor)


Ashbagat (Turkmenistan), 18-20.9.2017 -Asian Indoor Games- (indoor)

Men

60m (19) 1 Hassan Taftian (iri) 6.55; 2 Eric Cray (phi) 6.63; 3 Reza Ghasemi (iri) 6.64; 4 Mubarak Barakat Al-Harthi (oma) 6.67 (6.66 1s2); 5 Huang Yonglian (chn) 6.74 (6.74 2s1); 6 Cho Kyu-won (kor) 6.82 (6.82 3s1); in semis: Bandit Chuangchai (tha) 6.78 3s2; Abdullah Abkar Mohammed (ksa) 6.67 1s3

400m (19) 1 Abdalelah Hassan Haroun (qat) 45.68; 2 Mazen Moutan Al-Yassen (ksa) 46.35; 3 Mikhail Litvin (kaz) 46.51; 4 Ali Khadivar (iri) 47.04; 5 P. A. Amoj Jacob (ind) 47.33

800m (20) 1 Jamal Abdullah Al-Hairane (qat) 1.49.33; 2 Indunil M. Herath (sri) 1.49.45; 3 Amir Moradi (iri) 1.49.51; 4 Musulman Dzholomanov (kgz) 1.51.12

1.500m (20) 1 Ajay Kumar Saroj (ind) 3.48.67; 2 Mohammad Othman Shahween (ksa) 3.49.65

3.000m (19) 1 Govindan Lakshmanan (ind) 8.02.30; 2 Tariq Ahmed Al-Amri (ksa) 8.03.98; 3 Hossein Keyhani (iri) 8.07.09; 4 Hashim Salah Mohamed (qat) 8.07.80; 5 Yaser Salem Bagharab (qat) (98) 8.07.67

60mh (18) 1 Ahmad Khader Al-Moualed (ksa) 7.66; 2 Lee Jung-Joon (kor) 7.77; 3 Cheung Wang Fung (hkg) 7.85; 4 Mahdi Abdullah Al-Othman (ksa) 7.97

HJ (20) 1 Majid Eddin Ghazal (syr) 2.26; 2 Keyvan Ghanbarzadeh (iri) 2.26; 3 Manjula Kumara Wijesekara (sri) 2.21; 4 Mahamat Allamine Hamdi (qat) 2.18

PV (18) 1 Sergey Grigoryev (kaz) 5.40; 2 Porranot Poorahong (tha) 5.20; 3 Patsapong Amsam-Ang (tha) 5.20

LJ (19) 1 Nguyen Tien Trong (vie) 7.48; 2 W.P.Amila Jayasiri (sri) 7.45; 3 Chan Ming Tai (hkg) 7.44

TJ (20) 1 Arpinder Singh (ind) 16.21; 2 Pratchaya Tepparak (tha) 16.12; 3 Rashid Ahmad Al-Mannai (qat) 15.99; 4 Supot Boonnun (tha) 15.87; 5 Unnikrishnan Karthik (ind) 15.84

SP (18) 1 Ivan Ivanov (kaz) 19.60; 2 Tajinder Pal Singh (ind) 19.26; 3 Jung Il-woo (kor) 19.24; 4 Sergey Dementyev (uzb) 18.87, 5 Om Prakash Singh Karhana (ind) 18.80; 6 Tian Zizhong (chn) 18.42; 7 Liu Yang (chn) 18.24; 8 Sultan Abdullah Al-Hebshi (ksa) 18.16

Heptathlon (19-20) 1 Mohamed Jassem Al-Qaree (ksa) 5343 (7.01; 7.02; 12.82; 1.94 / 8.28; 4.40; 3:07.06);  Suttisak Singkon (tha) 5.332 (7.05; 7.32; 14.00; 1.91 / 8.49; 4.20; 3:07.82)

Women

60m (19) 1 Viktoriya Zyabkina (kaz) 7.32; 2 Le Tu Chinh (vie) 7.36; 3 Olga Safronova (kaz) 7.43; 4 Dutee Chand (ind) 7.44 (7.44 1h1); 5 Nigina Sharipova (uzb) 7.50 (7.47 3h1); 6 Feng Lulu (chn) 7.54 (7.46 2h1); 7 Angie Lam On Ki (hkg) 7.54 (7.46 2h3); in heats: Valentin Meredova (tkm) 7.46 3h3

400m (19) 1 Elina Mikhina (kaz) 53.37; 2 Nguyen Thi Hang (vie) 54.41; 3 Atchima Eng-Chuan (tha) 54.45

800m (20) 1 Gayanthika Thushari Abeyrathne (sri) 2.05.12; 2 Zhang Guiping (chn) 2.07.65

1.500m (19) P.Unnikrishnan Chitra (ind) 4.27.77

3.000m (18) 1 Alia Mohammed Saeed (uae) 9.25.03; 2 Sanjivani B.Jadhav (ind) 9.26.34

60mh (18) 1 Lui Lai Yiu (hkg) 8.41; 2 Suchada Meesri (tha) 8.56; 3 Anastasiya Vinogradova (kaz) 8.59; 4 Valentina Kibalnikova (uzb) 8.61

HJ (18) 1 Nadiya Dusanova (uzb) 1.86; 2 Safina Sadullayeva (uzb) 1.83; 3 Yeung Man Wai (hkg) 1.83; 4 Wanida Boonwan (tha) 1.79

LJ (18) 1 Olga Rypakova 6.43; 2 Bui Thi Thu Thao (vie) 6.36; 3 Narayanan Varikil Neena (ind) 6.04

TJ (19) 1 Olga Rypakova (kaz) 14.32; 2 Mariya Ovchinnikova (kaz) 13.21; 3 Tan Qiujiao (chn) 13.10; 4 Nellickal Varkey Sheena (ind) 12.96; 5 Pan Youqi (chn) 12.91

SP (20) 1 Bian Ka (chn) 17.34; 2 Elena Smolyanova (uzb) 15.60; 3 Lee Soo-Jung (kor) 15.54

Pentathlon (18) 1 Purnima Hembram (ind) 4.062p (8.56; 1.66; 11.52; 5.97; 2:22.98); 2 Wassanee Winatho (tha) 3.915p (8.78; 1.66; 11.02; 5.75; 2:22.99); 3 Sunisa Khootsemueang (tha) 3.903p (9.08; 1.72; 12.03; 5.92; 2:34.01); 4 Irina Velikhanova (tkm) 3.787p (9.00/; 1.66/; 11.75; 5.24; 2:21.72/); 5 Sepideh Tavakoly (iri) 3.692p (9.42; 1.78; 11.75; 5.23; 2:33.69); 6 Aleksandra Yurkevskaya (uzb) 3.671p (9.19; 1.75; 10.44; 5.40; 2:33.09)

Roma (Italy), 20.9.2017 -Fly Europe-


Roma (Italy), 20.9.2017 -Fly Europe-

Men

Speed round B 1 Julian Reus (ger) 3.95; 2 Angel David Rodríguez (esp) 3.99; round C 1 Reuben Arthur (gbr) 3.97; 2 Federico Cattaneo 3.98; round E 1 Reuben Arthur (gbr) 3.98; 2 Julian Reus (ger) 3.99

PV round B 1 Kevin Menaldo (fra) 5.27; 2 Tobias Scherbarth (ger) 5.27; round C 1 Kevin Menaldo (fra) 5.34; 2 Igor Bychkov (esp) 5.24; round D 1 Kevin Menaldo (fra) 5.38; 2 Tobias Scherbarth (ger) 5.32

Women

LJ Round A 1 Claudia Salman-Rath (ger) 6.38; 2 Laura Strati 6.26; 3 Juliet Itoya (esp) 6.21; round B 1 Claudia Salman-Rath (ger) 6.43; 2 Laura Strati 6.24; 3 Juliet Itoya (esp) 6.23; 4 Rebecca Chapman (gbr) 6.12; round C 1 Claudia Salman-Rath (ger) 6.26; 2 Laura Strati 6.14; round D 1 Claudia Salman-Rath (ger) 6.29

Wednesday, September 20, 2017

Salo´ (Italy), 20.9.2017


Salo´ (Italy), 20.9.2017
Men
800m Simone Marinoni 1.50.76; 5.000m David Nikolli 14.15.46

Halden (Norway), 19.9.2017


Halden (Norway), 19.9.2017

Women

3.000m (mixed race) Tessa Frenay (ned) 9:31.89

Monday, September 18, 2017

Warszawa (Poland), 17.9.2017


Warszawa (Poland), 17.9.2017

Men

1.000m Roman Kwiatowski 2.21.87; SP u20 (6 kg) Szymon Mazur 18.90; DT u18 (1,5 kg) Kornel Warszawski 57.39; HT Arkadiusz Rogowski 68.68; HT u18 (5 kg) Michal Kozlicki 61.82; JT Cyprian Mrzyglod 73.44

Women

HT Aleksandra Smiech 58.44

Radom (Poland), 16.9.2017


Radom (Poland), 16.9.2017

Men

SP u20 (6 kg) Szymon Mazur 19.50

Women

400m Karolina Lozowska (99) 54.15; 2.000m St Klaudia Pawlus 6.48.82; HT u18 (3 kg) Aleksandra Kufel 61.84

Tabivere (Estonia), 16.9.2017


Tabivere (Estonia), 16.9.2017

Men

JT Erki Leppik 75.40

Pärnu (Estonia), 16.9.2017


Pärnu (Estonia), 16.9.2017

Men

HT Aaron Kangas (fin) 64.46; HT u20 (6 kg) Toomas Tankler 61.78

Villenueve d'Ascq (France), 16.9.2017


Villenueve d'Ascq (France), 16.9.2017

Women

HT Vanessa Sterckendries (bel) 63.85

Santiago (Chile), 16.9.2017


Santiago (Chile), 16.9.2017

Men

100m (0.7) 1 Franco Boccardo 10.61; 2 Sergio Germain 10.66; 3 Rodrigo Anguita 10.66; 400m 1 Rafael Muñoz 47.68; 2 Sergio Aldea 48.36

Women

100m (1.0) Javiera Cañas 11.93 (11.92 (nwi) 1h1); 400m 1 María Fernanda Mackenna 55.08; 2 María José Echevarría 55.36

Spikkestad (Norway), 16.9.2017


Spikkestad (Norway), 16.9.2017

Men

DT 1 Ola Stunes Isene 60.40; 2 Bjorn Terje Pay 53.12; DT u18 (1,5 kg) Vebjorn Saeten Skre 53.43

Sunday, September 17, 2017

Rovereto (Italy), 16-17.9.2017


Rovereto (Italy), 16-17.9.2017

Women

LJ (16) Annik Kalin (sui) (2000) 6.04 (-0,2); JT (17) Paola Padovan 55.36

Reggio Nell´ Emilia (Italy), 16-17.9.2017


Reggio Nell´ Emilia (Italy), 16-17.9.2017

Men

HJ u23 (17) Kelvin Purboo 2.14; LJ u20 (17) Andrea Dallavalle (99) 7.57 (nwi); TJ u20 (16) Andrea Dallavalle 15.53 (nwi)

Siena (Italy), 16-17.9.2017


Siena (Italy), 16-17.9.2017

Men

3.000m u18 (17) Oscar Chelimo (uga) 8.25.06; DT u20 (1,75 kg) Alessio Mannucci 59.40

Women

PV (17) Letizia Marzenta 4.05

Ostia (Italy), 16-17.9.2017


Ostia (Italy), 16-17.9.2017

Men

200m (17) (1.4) Lorenzo Valentini 21.45

Women

200m u18 (17) (2.7) Chiara Gherardi (2001) 24.21; PV (17) Roberta Bruni 4.15; JT u18 (500 g) Carolina Visca 52.77

Zagreb (Croatia), 16-17.9.2017 -Kup Hrvatske-


Zagreb (Croatia), 16-17.9.2017 -Kup Hrvatske-

Men

LJ (16) Sanjin Simic 7.44 (0.0); DT (17) Roland Varga 56.94

Women

100mh (16) (-1,1) Ivana Loncarek 13.85; LJ (17) Paola Borovic 6.09 (1.1); TJ (16) Paola Borovic 13.34 (0.5)

Poznan (Poland), 17.9.2017


Poznan (Poland), 17.9.2017

Men

SP u18 (5 kg) Wojciech Marok 18.30; DT u18 (1,5 kg) Wojciech Marok 53.18

Women

HT u18 (3 kg) Natalia Klocek 15.35

Piotrkow Trybunalski (Poland), 16.9.2017


Piotrkow Trybunalski (Poland), 16.9.2017

Women

JT Marcelina Witek 60.00

Mortagne (France), 17.9.2017


Mortagne (France), 17.9.2017

Women

PV Maria-Leonore Ribeiro Tavares (por) 4.00

Savona (Italy), 17.9.2017


Savona (Italy), 17.9.2017

Men

100m (4.8) 1 Delmas Obou 10.42; 2 Luca Lai 10.52; 3 Lorenzo Paissan (2000) 10.68; LJ Antonmarco Musso 7.94 (1.1)

Women

JT Sara Jemai 54.77

San Benedetto del Tronto (Italy), 16-17.9.2017


San Benedetto del Tronto (Italy), 16-17.9.2017

Men

HT u18 (5 kg) (17) 1 Giorgio Olivieri 76.53; 2 Orges Hazisllari 62.65

Women

HT u18 (3 kg) Sara Zuccaro 59.75

Talence (France), 16-17.9.2017 -Decastar-


Talence (France),  16-17.9.2017 -Decastar-

Men

Decathlon 1 Damian Warner (can) 8.252p (10.52 (-0,1); 7.60 (-0,2); 14.07; 2.02; 48.53 - 13.81 (-0,5); 42.70; 4.65; 56.45; 4.40.87); 2 Kai Kazmirek (ger) 8.020p (10.96 (0.8); 7.15 (0.9); 13.89; 2.02; 48.34 - 14.39 (-0,5); 42.55; 4.75; 58.36; 4.41.01); 3 Oleksiy Kasyanov (ukr) 8.016p (10.76 (-0,1); 7.42 (-1,7); 14.59; 1.99; 49.87 - 14.21 (-0,5); 46.99; 4.55; 50.40; 4.40.12); 4 Adam Sebastian Helcelet (cze) 11.18 (-1,2); 6.84 (-0,3); 14.67; 1.99; 49.41 - 14.51 (-0,5); 44.04; 4.65; 65.62; 4.42.84); 5 Tim Nowak (ger) 7.942p (11.24 (0.8); 7.25 (0.4); 13.98; 1.96; 49.91 - 14.69 (0.2); 43.00; 4.75; 61.39; 4.30.50); 6 Eelco Sintnicolaas (ned) 7.878p (11.11 (-0,1); 7.06 (-1,8); 13.86; 1.93; 50.04 - 14.66 (-0,5); 41.16; 5.35; 55.31; 4.40.93); 7 Manuel Eitel (ger) 7.825p (10.51 (-0,1); 7.14 (0.0); 13.18; 1.99; 49.62 - 14.85 (0.2); 40.01; 4.65; 57.25; 4.42.13); 8 Marcus Nilsson (swe) 7.799p (11.34 (0.8); 6.77 (-1,6); 14.64; 1.90; 51.17 - 14.90 (0.2); 45.65; 4.85; 61.81; 4.31.05); 9 Benjamin Gregory (gbr) 7.667p (11.21 (0.8); 7.04 (-0,5); 12.43; 1.90; 50.23 - 14.66 (-0,5); 38.23; 4.95; 58.07; 4.28.35); 10 Pieter Braun (ned) 7.652p (11.41 (-1,2); 7.25 (-1,0); 14.14; 1.93; 49.63 - 14.67 (-0,5); 40.20; 4.65; 54.53; 4.40.14); 11 Ashley Bryant (gbr) 7.635p (11.367 (-1,2); 7.26 (-0,8); 13.41; 1.96; 50.43 - 14.70 (-0,5); 42.34; 4.15; 63.55; 4.40.56); 12 Bastien Auzeil (fra) 7.598p (11.29 (0.8); 6.80 (0.9); 15.07; 1.93; 50.37 - 14.70 (-0,5); 44.40; 4.35; 56.74; 4.43.67); 13 Axel Martin (fra) 7.430p (11.34 (0.8); 7.07 (0.6); 12.86; 1.99; 51.10 - 15.09 (0.2); 34.89; 4.95; 53.25; 4.42.59); 14 Akihiko Nakamura (jpn) 7.370p (10.99 (-1,2); 7.11 (-1,0); 11.82; 1.93; 50.00 - 14.56 (-0,5); 35.27; 4.55; 47.68; 4.34.45); 15 Jeremy Lelievre (fra) 11.14 (0.8); 6.97 (-0,2); 14.01; 1.84; 50.25 - 15.17 (0.2); 38.31; 4.35; 47.41; 4.27.48)

Women

Heptathlon 1 Anouk Vetter (ned) 6.363p (13.60 (-0,5); 1.73; 14.86; 24.21 (3.1) - 6.18 80.0); 52.49; 2.20.99); 2 Xenia Kriszan (hun) 6.282p (13.76 (-0,5); 1.82; 13.60; 25.01 (0.8) - 6.03 (-0,3); 50.49; 2.15.63); 3 Yorgelis Rodríguez (cub) 6.126p (13.86 (-0,5); 1.85; 13.49; 24.95 (-0,2) - 5.92 (0.1); 44.13; 2.17.05); 4 Eliska Klucinová (cze) 6.028p (14.22 (-0,2); 1.85; 13.99; 25.16 (-0,2) - 5.91 (-0,5); 42.47; 2.18.96); 5 Antoinette Nana Djimou ida (fra) 5.892p (13.67 (-0,5); 1.70; 13.96; 25.42 (-0,2) - 5.86 (-0,2); 47.15; 2.24.85); 6 Odile Ahouanwanou (ben) 5.840p (14.20 (-0,5); 1.73; 14.11; 24.20 (3.1) - 5.75 (-0,7); 43.33; 2.27.00); 7 Jessica Jemmett (gbr) 5.767p (13.98 (-0,2); 1.64; 12.85; 23.72 (3.1) - 5.81 (-0,3); 37.26; 2.16.58); 8 Jillian Drouin (can) 5.335p (14.18 (-0,2); 1.73; 13.11; 25.94 (3.1) - 5.53 (-0,4); 36.42; 2.33.81)

Jicin (Czech Republic), 17.9.2017


Jicin (Czech Republic), 17.9.2017

Men

SP Martin Novak 17.96; DT Igor Gondor 54.35

Women

DT Eliska Stanková 51.87

Kolin (Czech Republic), 17.9.2017 -Youth Clubs Championships-


Kolin (Czech Republic), 17.9.2017 -Youth Clubs Championships-

Men

DT u18 (1,5 kg) 1 Jakub Forejt 56.84; 2 Michal Forejt 56.59

Huizingen (Belgium), 17.9.2017 -National Championships u23 and u20-


Huizingen (Belgium), 17.9.2017 -National Championships u23 and u20-

Men u23

200m (0.6) Michael Rossaert 21.51; 400m 1 Christian Iguacel 47.58; 2 Alexander Doom 47.95; 3 Asamti Badji 48.21; 400mh Dylan Owusu 52.16; PV Ben Broeders 5.45; JT Jarne Duchateau 71.12

Men u20

100m (0.4) Jordan Paquot 10.64; 200m (0.6) Jonathan Sacoor 21.35; 1.500m Jochem Vermuelen 3.51.58; 110mh (0,99m) (0.2) 1 Michael Obsuyi 13.81; 2 Tuur Bras 13.81

Women u23

100m (1.9) 1 Manon Depuydt 11.72; 2 Elise Mehuys 11.90; 200m (0.8) 1 Manon Depuydt 23.83; 2 Elise Mehuys 24.39; 400m Justine Brackman 55.13; 100mh (0.7) Sarah Missine 13.69; HJ Claire Orcel 1.80; DT Katelijne Lyssens 49.26

Women u20

800m Febe Pardaens 2.10.57; 1.500m Elise Vanderelst 4.27.17; 400mh Emma Van Laer 60.33

Salon-de-Provence (France), 16.9.2017


Salon-de-Provence (France), 16.9.2017

Men

DT Jordan Guehaseim 54.02

Women

DT Melina Robert-Michon 56.77; JT Alexie Alais 56.07

Amsterdam (Netherlands), 17.9.2017 -Interclubs Division 1-


Amsterdam (Netherlands), 17.9.2017 -Interclubs Division 1-

Men

100m (-0,9) Christopher Garia 10.56; 400m Justien Grillet (bel) 55.35; 110mh (0.0) Menno Vloon 14.19; PV Menno Vloon 5.40; LJ Dudley Boeldak 7.53 (1.1); JT Daan Meijer 69.45

Women

200m (-0,3) 1 Zoe Sedney 24.32; 2 Eefje Boons 24.34; 800m Elsbeth Ciesluk 2.08.02; 100mh (-0,5) Eefje Boons 13.47; HT Vanessa Sterckendries (bel) 61.23; JT Lisanne Schol 58.58

Chorzow (Poland), 16.9.2017


Chorzow (Poland), 16.9.2017
Women
HT Alexandra Kokowska 59.73

Udine (Italy), 16-17.9.2017


Udine (Italy), 16-17.9.2017

Women

DT (16) Giada Andreutti 52.62; HT u18 (3 kg) (16) Isabella Martinis 59.90

Rosario (Argentina), 16.9.2017


Rosario (Argentina), 16.9.2017

Men

SP u18 (5 kg) Nazareno Sassia 19.07 NR u18

Saturday, September 16, 2017

Szentes (Hungary), 16.9.2017


Szentes (Hungary), 16.9.2017

Men

SP Tibor Rakovszky 17.19; SP u18 (5 kg) Laszlo Kovacs 17.39; DT 1 Robert Szikszai 61.20; 2 Janos Huszak 59.63; 3 Janos Kaplar 54.63; 4 Andras Seres 53.95

Women

SP Anita Marton 18.15; DT 1 Anita Marton 57.47; 2 Krisztina Varadi 49.74

Pardubice (Czech Republic), 16.9.2017 -Clubs Junior-


Pardubice (Czech Republic), 16.9.2017 -Clubs Junior-

Men

100m (-0,7) Stepan Hampl 10.78; 200m (0.1) 1 Stepan Hampl 21.52; 2 Jan Trafina 21.76; 400m Jiri Polak 47.80; 110mh (0,99m) (-0,8) David Ryba 14.16

Women

HT Katerina Skypalová 62.82

Leiria (Portugal), 16.9.2017 -European Cup of Clubs Junior B-


Leiria (Portugal), 16.9.2017 -European Cup of Clubs Junior B-

Men

400m Tony Nou (est) 48.19; PV Romain Gavillon (fra) 5.00; HT (6 kg) 1 Yann Chaussinand (fra) 67.35; 2 Yan Maiseyenka (isr) 66.05

Women

DT Enid Duut (ned) (99) 51.05

Heusden (Belgium), 16.9.2017 -Youth Interprovincial Championships-



Heusden (Belgium), 16.9.2017 -Youth Interprovincial Championships-

Men

110mh (0,91m) (3.0) Nolan Vancauwemberghe 14.13

Women

100m (2.3) 1 Lucie Ferauge 11.72; 2 Lotte van Lent (2001) 11.95; 200m (2.9) 1 Lucie Ferauge 23.78; 2 Lieselotte van Laere (2001) 24.71

Siena (Italy), 16-17.9.2017


Siena (Italy), 16-17.9.2017

Men

DT u20 (1,75 kg) Alessio Mannucci 59.40

Radom (Poland), 16.9.2017


Radom (Poland), 16.9.2017

Men

DT u20 (1,75 kg) Jakub Lewoszewski 59.63; DT u18 (1,5 kg) Sebastian Lewoszewski 59.09

Milano (Italy), 16.9.2017


Milano (Italy), 16.9.2017

Men

300m h3 1 Vladimir Aceti (98) 33.12; 2 Mattia Casarico 33.80; 3 Michele Tricca 33.86; h2 Riccardo Coriani 34.18; 1.500m 1 Andrea Ghia 3.48.79; 2 Abdelhakim Elliasmine (99) 3.48.98; 300mh h1 Federico Cesati (98) 37.30

Women

300m h2 1 Rebecca Borga (98) 38.48; 2 Alexandra Troiani 38.69; 800m Stefania Biscuola 2.09.14; 300mh Ayomide Folorunso 39.73

Wageningen (Netherlands), 15.9.2017


Wageningen (Netherlands), 15.9.2017

Men

1.500m Wouter Ploeger 3.46.25

Women

1.500m 1 Irene van der Reijken 4.30.25; 2 Anna Hightower (2000) 4.30.87; 5.000m Julia van Velthoven 16.27.52

Brno (Czech Republic), 16.9.2017 -European Cup of Clubs Junior-


Brno (Czech Republic), 16.9.2017 -European Cup of Clubs Junior-

Men

100m (0.2) Tobias G. Larsen (den) 10.77; 400m Matthew Pagan (gbr) 48.26; 110mh (0,99m) (0.2) Furkan Aktas (tur) 14.18; HJ Alperen Acet 2.15; SP (6 kg) Otoniel Badjana (por) 17.56; HT (6 kg) 1 Aliaksandr Shymanovich (blr975.62; 2 Jakan Mert Sözüdiri (tur) 63.26; 3 Billy Praim-Singh (gbr) 62.79

Women

200m (0.0) Katerina Vavrová (cze) 24.18; 400m 1 Maya Bruney (gbr) 54.23; 2 Mizgin Ay (tur) 54.76; 800m 1 Gabriela Gajanová (svk) 2.07.58; 2 Katie-Ann McDonald (gbr) 2.09.11; 3 Klara Lukan (slo) 2.09.29; 4 Anna Mark Helwigh (den) 2.09.79; 100mh (0.1) Isabella Hildtich (gbr) 13.83; 400mh Lucie Kruparová (cze) 59.28; JT Münnever Hanci (tur) 48.54

Domazlice (Czech Republic), 15.9.2017


Domazlice (Czech Republic), 15.9.2017

Men

200mh (-0,8) Martin Juranek 23.82; SP Martin Novak 18.47; DT 1 Domantas Poska (ltu) 55.51; 2 Igor Gondor 55.46; 3 Martin Novak 53.35; DT u18 (1.5 kg) 1 Michal Forejt 60.33; 2 Jakub Forejt 59.02; JT 1 Petr Frydrych 83.69; 2 Jaroslav Jilek 78.16; 3 Patrik Zenuch (svk) 71.48; 4 Maximilian Slezak (svk) 71.18; 5 Stepan Mikoska 68.83

Women

400m 1 Margaret Adeoye (gbr) 53.64; 2 Tereza Petrzilková 54.82; 200mh (-0,6) 1 Zuzana Hejnová 26.27; 2 Denisa Rosolová 26.82; 3 Barbara Pichalová (2002) 28.94; DT Eliska Stanková 53.72; JT 1 Nikola Ogrodniková 54.26; 2 Nora Bicet (esp) 52.04; 3 Laura Whittingham (gbr) 51.60

Friday, September 15, 2017

Sztum (Poland), 14.9.2017


Sztum (Poland), 14.9.2017

Women

JT Marcelina Witek 60.48

Bari (Italy), 14.9.2017


Bari (Italy), 14.9.2017

Men

100m (2.5) Daniele Corsa 10.60; SP u18 (5 kg) Carmelo Musci 17.69

Geithus (Norway), 14.9.2017


Geithus (Norway), 14.9.2017

Men

DT Ola Stunes Isene 60.45; HT u20 (6 kg) Martin Kornerud 63.12

Thursday, September 14, 2017

Palermo (Italy), 12.9.2017


Palermo (Italy), 12.9.2017

Men

200m (0.9) Stefano Ferrarotto 21.66; 3.000m St Osama Zoghlami 8.22.94

Kutná Hora (Czech Republic), 13.9.2017


Kutná Hora (Czech Republic), 13.9.2017

Men

110mh (-1,5) 1 Petr Svoboda 13.10; 2 Vaclav Sedlak 14.01; 20mh (-1,2) Jan Kisiala 24.70

Women

100mh (-1,5) 1 Helena Jiranová 13.39; 2 Markéta Stolová 13.81; 200mh (-1,5) 1 Zuzana Hejnová 25.81; 2 Denisa Rosolová 26.44; 3 Lucie Kruparová 27.93; LJ Jana Koresová 6.05 (nwi)

Paris (France), 13.9.2017 -Fly Europe- in the street


Paris (France), 13.9.2017 -Fly Europe- in the street

Men

30m Final A 1 Jimmy Vicaut (fra) 4.35 (4.29 1s1) and 4.26 1h2; 2 Julian Reus (ger) 4.42 (4.36 1s2); Final B 1 James Dasaolu (gbr) 4.44 (4.37 2s2); 2 Angel David Rodríguez (esp) 4.45 (4.42 2s1); in heats: Luca Antonio Cassano (ita) 4.49 4h1

PV Final D 1 Kevin Menaldo (fra) 5.12; 2 Igor Bychkov (esp) 5.11

Women

LJ Final A 1 Tania Vicenzino (ita) 6.07 (1.3); 2 Claudia Salman-Rath (ger) 6.01 (-1,7); LJ Final B Claudia Salman-Rath (ger) 6.39 (0.1); LJ Final C 1 Juliet Itoya (esp) 6.35 (1.3); 2 Claudia Salman-Rath (ger) 6.12 (1.0); LJ Final D Claudia Salman-Rath (ger) 6.20 (-0,6)

Ruda Slaska (Poland), 13.9.2017


Ruda Slaska (Poland), 13.9.2017

Men

400m Andrzej Jaros 47.61; 800m Roman Kwiatowski 1.50.77; SP 1 Szymon Mazur (98) 18.23; 2 Musaeb Al-Momani (jor) 17.81; DT Musaeb Al-Momani (jor) 55.39

Women

100m (1.3) Agata Forkasiewicz (pol) 11.93 (11.54 (4.1) 1h1); 400m Justyna Swiety 54.77

Novi Pazar (Serbia), 13.9.2017


Novi Pazar (Serbia), 13.9.2017
Men
400m Amel Tuka (bih) 47.21; 800m Abedin Mujezinovic (bih) 1.50.86; JT 1 Vedran Samac 75.80; 2 Branko Paukovic 75.48; 3 Dejan Mileusnic (bih) 75.29; 4 Nikola Prvulovic 69.80

Wednesday, September 13, 2017

Chiari (Italy), 13.9.2017


Chiari (Italy), 13.9.2017

Men

HT Giacomo Proserpio 66.02

Rieti (Italy), 12.9.2017


Rieti (Italy), 12.9.2017

Men

400m Mario Di Giambattista 46.99

Rubiera (Italy), 12.9.2017


Rubiera (Italy), 12.9.2017

Men

800m 1 Francesco Conti 1.48.45; 2 Andrea Romani (99) 1.48.52; 3 Mattia Moretti 1.48.81; 4 Simone Marinoni 1.49.57

Halden (Norway), 12.9.2017


Halden (Norway), 12.9.2017

Women

1.500m Tessa Frenay (ned) 4.28.73

Nadderud (Norway), 12.9.2017


Nadderud (Norway), 12.9.2017

Women

200m (1.6) Helene Ronningen 23.93; 200mh (1.8) Elisabeth Slettum 28.47

Veikkola (Finland), 12.9.2017


Veikkola (Finland), 12.9.2017

Men

HT u20 (6 kg) Roope Auvinen 69.72

Nurmijärvi (Finland), 12.9.2017


Nurmijärvi (Finland), 12.9.2017

Women

HT 1 Merja Korpela 64.86; 2 Heli Rinnekari 59.82

Helsinki (Finland), 11.9.2017


Helsinki (Finland), 11.9.2017

Men

HT Joachim Koivu 66.73; HT u20 (6 kg) Marco Kammer 65.72

Women

HT Heli Rinnekari 60.77

Tuesday, September 12, 2017

Tallinn (Estonia), 11.9.2017


Tallinn (Estonia), 11.9.2017

Men

HT u20 (6 Kg) Toomas Tankler 62.74; DT u18 (1,5 kg) Kevin Sakson 53.03

Novi Sad (Serbia), 10.9.2017


Novi Sad (Serbia), 10.9.2017
Men
HJ Jasmin Halili (99) 2.16; LJ Strahinja Jovancevic 7.47 (-0,6)

Gliwice (Poland), 10.9.2017


Gliwice (Poland), 10.9.2017

Men

SP u20 (6 kg) Szymon Mazur 20.09

Women

100m (-0,7) Agata Forkasiewicz 11.83; 400m Julia Korzuch 55.30; 1.000m Angelika Cichocka 2.36.51

Monday, September 11, 2017

Geislingen (Germany), 9.9.2017


Geislingen (Germany), 9.9.2017

Men

PV Mareks Arents (lat) 5.26

Fukui (Japan), 8-10.9.2017 -National University Championships-


Fukui (Japan), 8-10.9.2017 -National University Championships-

Men

100m (9) (1.8) 1 Yoshihide Kiryu 9.98; 2 Shuhei Tada 10.07; 3 Ippei Takeda 10.31; 4 Kenta Oshima 10.32; 5 Yusuke Tanaka 10.36; 6 Takuya Kawakami 10.36; 7 Yoshihiro Someya 10.41

100m semis (8) s1 (2.9) Shuhei Tada 10.20 (10.17 (2.8) 1h8); 2 Yoshihiro Someya (98) 10.27 (10.24 (2.8) 2h8); 3 Yukotoki Miyasaki 10.35 (10.26 (3.3) 1h5); 4 Isei Kobayashi 10.43 (10.32 (4.0) 3h1); 5 Hiroki Kojima 10.44 (10.32 (4.0) 4h1); s2 (2.4) 1 Yoshihide Kiryu 10.14; 2 Yusuke Tanaka 10.28; 3 Takuya Kawakami 10.31 (10.24 (3.1) 1h6); 4 Hiroaki Yabashi 10.41 (10.36 (2.8) 3h8); 5 Yuki Hirao 10.41 (10.36 (3.5) 2h4); 6 Ryuichiro Sakai (98) 10.43 (10.26 (3.1) 2h6); 7 Shunsuke Fujimoto 10.44 (10.33 (3.3) 3h5); 8 Jun Yamashita 10.44 (10.31 (3.3) 2h5); s3 (2.8) 1 Ippei Takeda 10.21 (10.19 (4.0) 1h1); 2 Kenta Oshima 10.23; 3 Takayuki Nishimura 10.26 (10.20 (4.9) 1h2); 4 Takumi Masuda 10.34 (10.34 (3.3) 4h5); 5 Masanari Ishida 10.40 (10.33 (3.1) 3h6); 6 Kirara Shiraishi 10.43 (10.34 (4.7) 3h7); in heats: Sho Kitagawa 10.28 (4.0) 2h1; Yoshiki Yonabaru 10.36 (4.9) 3h2; Kendai Katsuse 10.39 (4.9) 4h2; Akihiro Igashida 10.41 (2.4) 2h3; Yuki Koike 10.28 (3.5) 1h4; Ryuta Takizawa 10.41 (3.5) 3h4; Kotaro Iwasaki 10.42 (3.5) 4h4; Akinori Nakano 10.42 (3.3) 5h5; Fumihiro Yamagata 10.38 (3.1) 4h6); Ikuma Saito 10.27 (4.7) 2h7; Shunto Nagata 10.40 (2.8) 4h8

200m (10) (1.6) 1 Yuki Koike 20.58; 2 Yusuke Tanaka (98) 20.62; 3 Jun Yamashita 20.77; 4 Yuma Saito (98) 20.93; 5 Rei Tokuyama 21.04

200m heats (9) h5 (1.9) 1 Rei Tokuyama 21.08; 2 Yuki Koike 21.13

400m (8) Julian Walsh 46.80; 2 Yumi Takahashi 47.65 (47.61 1h3); 3 Fumiya Yoshioka 47.67 (47.43 1h5); 4 Kaisei Yui 47.75; in heats: Shuichiro Matsubara 47.30 1h1; Mizuki Obuchi 47.53 1h3

800m (10) 1 Takumi Murashima 1.47.92; 2 Takuma Kuroki 1.49.41; 3 Kazuyoshi Tamogami (98) 1.49.52; 4 Miran Saito 1.49.96

5.000m (9) 1 Wesley Ladema Kisaisa (ken) (99) 13.35.19; 2 Patrick Wambui (ken) 13.46.60; 3 Ryohei Sakaguchi 13.47.85; 4 Yuta Bando 13.52.45; 5 Ryoji Tatezawa 13.52.98

10.000m (8) 1 Simon Kariuki 28.20.50; 2 Patrick Wambui (ken) 28.21.85; 3 Kazuya Nishiyama (98) 28.44.88; 4 Kazuya Shiojiri 28.47.50; 5 Junnosuke Matsuo 28.50.94; 6 Geoffrey Gichia (ken) 29.08.67; 7 Tomoki Ota 29.09.06

110mh (10) (3.0) 1 Dai Kanai 13.46 (13.76 (-1,3) 1s3); 2 Shuhei Ishikawa 13.56 (13.75 (1.3) 1s1); 3 Anthony Tyre Kuriki 13.66 (13.70 (1.6) 1s2); 4 Shusei Nomoto 13.83 (13.97 (-1,4) 2s3); 5 Takumu Furuya 13.98 (13.72 (1.6) 2s2); in semis: Kyohei Furuya 13.93 (1.3) 2s1; Papdemba Hiramatsu 13.79 (1.6) 3s2; Masahiro Kagimoto 13.85 (1.6) 4s2

110mh heats (9) h4 (-0,3) Takumu Furuya 13.96

400mh (10) 1 Yoshiro Watanabe 49.80; 2 Tatsuhiro Yamamoto 50.29; 3 Kakeru Inoue 50.36; 4 Masayuki Obayashhi 50.50; 5 Shuya Goto 51.11; 6 Tatsuhiko Mizuno 51.19

400mh heats (9) h1 Yoshiro Watanabe 51.04; h3 Ryo Yamamoto 50.81; h5 1 Kakeru Inoue 50.39; 2 Ryusei Fujii (98) 51.10

3.000m St (10) 1 Kazuya Shiojiri 8.34.80; 2 Shuto Mikami 8.45.45; 3 Seiya Shigeno 8.47.42

HJ (10) 1 Ryoichi Akamatsu 2.21; 2 Keitaro Fujita 2.18; 3 Tomohiro Shinno 2.18; 4 Kazuhiro Ota 2.18

PV (8) 1 Kota Suzuki 5.60; 2 Masaki Ejima 5.50; 3 Koki Kuruma 5.50; 4 Shingo Sawa 5.40; 5 Keisuke Okubo (98) 5.30; 6 Takuma Ishikawa 5.30

LJ (9) 1 Hibiki Tsuha (98) 8.09 (2.0); 2 Natsuki Yamakawa 8.06 (1.9); 3 Tazuma kawashima 7.97 (2.5) and 7.92 (1.7); 4 Taiga Oda (99) 7.79 (1.4)

TJ (10) 1 Ryoma Yamamoto 16.77 (2.7); 2 Kohei Nakayama 16.19 (2.8)

SP (10) Reiji Takeda 17.48

HT (8) 1 Taiki Nemoto 67.18; 2 Yudai Kimura 66.00

JT (8) 1 Takuto Kominami 78.53; 2 Kenji Ogura 78.32; 3 Taisei Aibara 77.41; 4 Ayumu Ishiyama 76.62; 5 Yuya Mizuno 74.58; 6 Tatsuya Sakamoto 74.49; 7 Katsuya Nakamura 73.16

10 Kms Walk (9) 1 Toshikazu Yamanishi 40.22.28; 2 Koki Ikeda 40.28.48; 3 Fumitaka Oikawa 40.32.57; 4 Kazuki Takahashi 40.35.88; 5 Masatora Kawano (98) 40.37.47

4x100m (9) 1 Central University 39.40; 2 Toyo University 39.42

Decathlon (8-9) 1 Shun Taue 7.546p (10.76 (2.3); 2 7.35 (4.8); 11.73; 1.93; 48.89 - 14.23 (0.6); 34.55; 4.20; 52.06; 4.29.91); 2 Keisuke Okuda 7.353p (10.66 (3.3); 7.21 (3.79; 12.93; 1.90; 49.67 - 15.22 (0.1); 37.52; 4.10; 57.08; 4.58.50); 3 Kimihito Morimoto 7.336p (10.89 (2.2); 7.23 (2.2); 11.35; 1.85; 49.70 - 15.43 (0.1); 39.15; 4.20; 59.83; 4.42.55)

Women

100m (9) (2.3) 1 Mitsugi Nakamura 11.56; 2 Miyu Maeyama 11.63 (11.63 (3.4) 1s3) and 11.64 (1.9) 1h7; 3 Arisa Kimishima 11.74 (11.70 (3.1) 3s2) (11.62 (4.3) 1h5); 4 Ichiko Iki 11.76 (11.76 (2.3) 4s1); 5 Minami Sadoyama 11.77 (11.68 (3.1) 2s2) (11.67 (3.7) 1h1); 6 Miki Sugiyama 11.78 (11.72 (2.3) 1s3) and 11.67 (1.9) 2h7; in semis: Hikaru Watanabe 11.77 (2.3) 3s1 (11.59 (3.7) 1h1); Sayaka Adachi 11.72 (3.1) 4s2 (11.73 (1.9) 3h7); Kaho Nishio 11.69 (3.4) 2s3 (11.68 (3.6) 2h3); in heats: Kanako Yuasa 11.70 (3.7) 3h1; Sayaka Shibayama 11.64 (4.3) 2h5

200m (10) (1.3) Mitsugi Nakamura 23.81; 2 Sayaka Shibayama 23.98; 3 Miyu Maeyama 23.99

800m (10) 1 Yume Kitamura 2.00.92; 2 Yuki Hirota 2.05.01

1.500m (8) 1 Ran Urabe 4.28.06; 2 Mina Ueda 4.28.50

5.000m (9) 1 Maho Shimizu 16.04.45; 2 Rika Kaseda (99) 16.05.22

10.000m (8) 1 Saori Imamura 33.05.02; 2 Maho Shimizu 33.07.45; 3 Kana Furuya 33.10.88; 4 Kotona Ota 33.12.15; 5 Yuki Munehisa 33.15.60; 6 Rino Goshima 33.38.13; 7 Yuri Karasawa 33.38.56

100mh (10) (2.5) 1 Sayaka Kobayashi 13.37 (13.54 (1.6) 1s3); 2 Mako Fukube 13.39; 3 Yumi Tanaka 13.46 (13.58 (1.1) 1s2); 4 Kaho Horiike 13.55

400mh (10) 1 Moe Oshiden 58.28; 2 Kasumi Yoshida (99) 58.68; 3 Haruka Katayama 58.87

400mh (9) h5 Moe Oshiden 58.91

3.000m St (10) 1 Hiroe Yabuta 10.02.64; 2 Kako Okada 10.12.59

HJ (8) Haruka Nakano 1.81

LJ (8) 1 Erika Tsujimoto 6.39 (0.0); 2 Kaoruko Ishihara 6.16 (1.7)

SP (8) 1 Nanaka Kori 16.57; 2 Aya Ota 15.68

DT (9) 1 Minori Tsujikawa 52.56; 2 Natsumi Fujimori 51.98

HT (10) Karin Motomura 58.81

JT (8) 1 Haruka Kitaguchi 60.49; 2 Marina Saito 60.24; 3 Mikako Yamashita 57.11; 4 Hiroko Takigawa 55.51; 5 Kanaki Asano 53.82; 6 Hirono Nakata 52.42; 7 Kaho Iguchi 52.27

10 Kms Walk (10) 1 Rena Goto 45.49.80; 2 Kaori Kawazoe 46.24.97

Heptathlon (9-10) Yuki Yamasaki 5.550p (14.20 (1.0); 1.63; 11.60; 24.74 (0.7) - 5.73 (0.1); 40.54; 2.19.00)

RunBlogRun