@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, November 28, 2016

Auckland (New Zealand), 26.11.2016


Auckland (New Zealand), 26.11.2016

Men

110mh (2.2) Joshua Hawkins 13.99; 110mh u18 (0,19m) (wind ok) Dominic Overend 13.85

Women

100mh (1.4) Fiona Morrison 13.65; PV 1 Olivia McTaggart (2000) 4.30; 2 Hannah Philpot (97) 3.90; 3 Kms Walk Alana Barber 13.25.54

Temuco (Chile), 26.11.2016


Temuco (Chile), 26.11.2016

Women

HT u18 (3 kg) Mariana García 66.33 NR u18

Kyiv (Ukraine), 25-26.11.2016 (indoor)


Kyiv (Ukraine), 25-26.11.2016 (indoor)

Men

60m u18 (25) 1 Oleksandr Savenko (2000) 6.93; 2 Oleksandr Pyrohov (99) 6.93

Women

60m u18 (25) 1 Eva Podhoretska (2001) 7.45; 2 Viktoriya Ratnikova (99) 7.51; 3 Tatyana Bezshyyko (2000) 7.79; HJ (26) Alina Shukh (99) 1.84; PV (25) Yana Hladiychuk 4.00

Novopolotsk (Belarus), 24-25.11.2016 -Devyatovskiy Prizes-


Novopolotsk (Belarus), 24-25.11.2016 -Devyatovskiy Prizes-

Men

HT (25) Yuriy Shayunov 75.60; 2 Pavel Boreisha 72.02; 3 Yevgeniy Ivanov 69.50; 4 Andriyy Martynuyk (ukr) 68.70; 5 Roman Zholudiev 66.07; HT u20 (6 kg) (25) 1 Aleksandr Shimanovich 74.50; 2 Jan Moiseienko 68.03; 3 Dmitry Chuchvaga 65.64; 4 Mikhail Bril 64.01; HT u18 (5 kg) 1 Dmitry Borovkov 74.70; 2 Vlad Trambovich 69.59; 3 Aliaksandr Mietielenko 67.50; 4 Denis Sabasov 66.56; 5 Edvards Kolidey (lat) 61.90; HT u16 (5 kg) 1 Aliaksei Yakimovich 64.48; 2 Artur Moskalienko 63.31

Women

HT (25) 1 Hanna Malyshik 71.59; 2 Nastassia Kolomoyets 65.23; 3 Irina Klimets 64.06; 4 Nastassia Mazurina 62.29; 5 Alina Shayunova 61.57; 6 Olena Krechik 59.84; 7 Elina Anisimova (est) 58.04; 8 Hanna Zayanchkouskaya 57.94; HT u20 (25) Viktoryia Holda 60.54; HT u18 (3 kg) (25) Kristina Vojevodko 62.45; HT u16 (3 kg) Anastasiya Oshchepkova 58.05; 2 Katsiaryna Grazevskaya 56.52

Sunday, November 27, 2016

Nogent-sur-Oise (France), 27.11.2016 (indoor)


Nogent-sur-Oise (France), 27.11.2016 (indoor)

Men

HJ Bob Makani (99) 2.12

Eaubonne (France), 27.11.2016 (indoor)


Eaubonne (France), 27.11.2016 (indoor)

Men

200m Ken Romain 21.48; 60mh Loic Desbonnes 7.99

Women

200m u18 Cyrena Samba-Mayela (2000) 24.59; 60mh u18 (0,76m) Cyrena Samba-Mayela 8.36 (8.33 1h2)

Aubiere (France), 27.11.2016 (indoor)


Aubiere (France), 27.11.2016 (indoor)

Men

400m Teo Andant (99) 48.05

Women

PV Mallaury Sautereau 4.10

Nice (France), 27.11.2016 (indoor)


Nice (France), 27.11.2016 (indoor)

Women

50m Mandana Vouillemin (2001) 6.73; 50mh 1 Anouk Forafo 7.51 (7.51 1h1); 2 Emma Schuler (99) 7.54; 3 Emma Montoya (99) 7.59; 50mh u18 (0,76m) Pauline Lhotelin (2000) 7.73 1h2

Faverges (France), 27.12.2016 (indoor)


Faverges (France), 27.12.2016 (indoor)

Women

50m 1 Flore-Julie Krakre (98) 6.64; 2 Irma Gnerro (2000) 6.78 (6.69 1h22)

Blacktown (Australia), 26-27.11.2016


Blacktown (Australia), 26-27.11.2016

Men

JT (26) Rhys Stein (97) 69.14

Women

HJ (26) Tay-Leiha Clark (98) 1.80

Kanagawa (Japan), 26.11.2016


Kanagawa (Japan), 26.11.2016

Men

10.000m h10 1 Kazumi Tamura 28.18.31; 2 Workneh Derese (eth) 28.19.16; 3 Takato Suzuki 28.31.66; 4 Kensuke Horio 28.34.54; 5 Tadashi Ishiki 28.36.51; 6 Tutis Wambbua (ken) 28.41.43; 7 Yuta Shimoda 28.42.88; 8 Yuta Bando 28.48.61; 9 Yuya Ando 28.49.73; 10 Ryuya Kajitani 28.52.94; 11 Masaru Yabushita 28.53.46; 12 Yoshihiro Hiraga 28.53.52; 13 Daichi Takasago 28.54.13; 14 Fuminori Shimo 28.56.24; 15 Keita Suetsugu 28.56.64

Women

10.000m h2 1 Saki Fukui 32.38.29; 2 Maki Izumida 32.39.18; 3 Kanna Tamaki 32.40.28; 4 Yuri Karasawa 32.40.57; 5 Kureha Seki 32.40.79; 6 Yukari Wada 32.47.74; 7 Maho Shimizu 32.49.18; 8 Saori Imamura 32.53.41; 9 Sakie Arai 32.59.30; 10 Moeno Shimizu 32.59.91; 11 Akane Fujiwara 33.00.14; 12 Natsuki Sekiya 33.09.72; 13 Yuki Sato 33.12.89; 14 Kasumi Yamaguchi 33.24.37

Hachioji -Tokyo- (Japan), 26.11.2016


Hachioji -Tokyo- (Japan), 26.11.2016

Men

10.000m h7 1 Ronald Kwemei (ken) 27.33.94; 2 James Mwangi (ken) 27.38.24; 3 Chris Derrick (usa) 27.38.69; 4 Alexander Mutiso (ken) 27.39.25; 5 Patrick Muendo Mwaka (ken) 27.41.28; 6 Teresa Nyakola (eth) 27.42.75; 7 Kassa Mekashaw (eth) 27.43.55, 8 Kota Murayama 27.44.39, 9 Samuel Mwangi (ken) 27.45.27; 10 Minato Oishi 27.48.56; 11 Bernard Kimani (ken) 27.51.67; 12 Mamiyo Nigusse (eth) 27.52.69; 13 Rodgers Shumo Kemwoi (ken) 27.53.49; 14 Simon Kariuki (ken) 27.53.50; 15 Shuho Dairokuno 27.54.75; 16 Daniel Kipkemoi (ken) 27.58.32; 17 Andrew Bumbalough 28.09.35; 18 Alfred Ngeno (ken) 28.14.10; 19 Takashi Ichida 28.14.40; 20 Mitsunori Asaoka 28.16.95; 21 Cyryus Kingori (ken) (97) 28.17.30; 22 Yuta Shitara 28.26.61

10.000m h6 1 David Njuguna (ken) 27.49.57; 2 Daniel Muiva Kitonyi (ken) 27.49.89; 3 Bekele Shiferaw (eth) 28.10.54; 4 Shun Inoura 28.10.62; 5 Hironori Tsuetaki 28.16.49; 6 Masaki Toda 28.22.17; 7 Tsubasa Hayakawa 28.25.48; 8 Keigo Yano 28.27.54

10.000m h5 1 Sota Hoshi 28.12.70; 2 Jazuma Ito 28.28.92; 3 Hideyuki Tanaka 28.29.61; 4 Tatsuya Maruyama 28.32.03; 5 Yusuke Ogura 28.33.59; 6 Toshiyuki Yanagi 28.25.32; 7 Kazuki Uemura 28.37.24; 8 Takuya Fujikawa 28.39.31; 9 Toshio Takagi 28.39.42; 10 Rui Yonezawa 28.39.95

10.000m h4 1 Hiroki Nagayama 28.25.85; 2 Tatsuya Oike 28.28.50; 3 Atsushi Yamato 28.29.43; 4 Chihiro Muyawaki 28.30.09; 5 Kosei Yamaguchi 28.34.19; 6 Ikki Takeuchi 28.35.76; 7 Daisuke Koyama 28.43.91

10.000m h3 1 Yuki Muta 28.38.26; 2 Yusuke Osumi 28.39.30; 3 Soma Ishikawa 28.43.11; 4 Masahiro Takaya 28.43.36

Santa Cruz (Bolivia), 26-27.11.2016 -National Youth Championships-


Santa Cruz (Bolivia), 26-27.11.2016 -National Youth Championships-

Men

100m (0.0) 1 Facundo Riera 10.65; 2 Anderson Pinedo 10.84

Women

100m (3.3) Carolina Ocampo 12.12

Montpellier (France), 26.11.2016 (indoor)


Montpellier (France), 26.11.2016 (indoor)

Men

HJ u20 Dorian Lairi (99) 2.10

Saturday, November 26, 2016

Eaubonne (France), 26.11.2016 (indoor)


Eaubonne (France), 26.11.2016 (indoor)

Men

60m Luc Bertrand (99) 6.88

Women

60m Sabrina Gros 7.69

Wolmirstedt (Germany), 26.11.2016 (indoor)


Wolmirstedt (Germany), 26.11.2016 (indoor)

Women

SP u18 (3 kg) Jule Steuer (2000) 16.98

Nathan (Australia), 26.11.2016


Nathan (Australia), 26.11.2016

Men

100m u18 (2.0) Matthew McCouat 10.81; 1.500m u18 Callum Davies 3.57.43; JT Liam O'Brien 71.23

Women

100m u18 (1.0) Tamara Hotten 11.98; 400m u18 Ella Connolly 55.97; 1.500m u16 1 Jamie Hiscock 4.33.17; 2 Emily Casaclang 4.38.18

Friday, November 25, 2016

Perth (Australia), 25.11.2016


Perth (Australia), 25.11.2016

Men

100mh u16 (0,84m) (1.0) Sasha Zoya 13.02

Women

1.500m Emma Ferguson (2000) 4.34.04; HJ Clare Gibson (98) 1.80

Buenos Aires (Argentina), 23-24.11.2016


Buenos Aires (Argentina), 23-24.11.2016

Men

400mh Guillermo Ruggeri 50.85; DT Juan Solito 52.10

Women

100m (nwi) Florencia Lamboglia 11.90; 200m (nwi) Florencia Lambloglia 24.47; 400mh Fiorella Chiappe 58.90

Wednesday, November 23, 2016

Doncaster -Melbourne- (Australia), 20.11.2016


Doncaster -Melbourne- (Australia), 20.11.2016

Men

100m (1.3) Michael Romanin 10.73; 2 Will Johns 10.74; 400m 1 Lawson Power 47.56; 2 Matthew Napier 48.29; 3 Will Johns 48.39; LJ Chris Mitrevski 7.92 (0.9)

Women

100mh (0.0) Danielle Shaw 14.04; 100mh u18 (0,76m) (-0,6) Lateisha Willis 13.71; JT Monique Cilione 51.94

Monday, November 21, 2016

Santa Fe (Argentina), 19-20.11.2016 -Copa Nacional de Combinadas-


Santa Fe (Argentina), 19-20.11.2016 -Copa Nacional de Combinadas-

Men

Decathlon u20 Sergio Pandiani 6.926p (11.58 (-0,9); 6.77 (1.2); 14.58; 1.75; 51.33 - 15.23 (-1,0); 43.70; 3.70; 48.67; 4.43.03)

Bogotá (Colombia), 20.11.2016 -Intercolegial-


Bogotá (Colombia), 20.11.2016 -Intercolegial-

Men

110mh (nwi) Eher Ali Romaña 14.19; TJ Johny Alexander Montenegro 15.67 (0.1); SP Luis Alejandro León 17.70

Women

100m (nwi) Angie González 11.92; LJ Yuli Andrea Quinto 6.06 (nwi); HT Lorena Rojas 60.60

Cuenca (Ecuador), 19-20.11.2016 -Copa Nacional de Clubes-


Cuenca (Ecuador), 19-20.11.2016 -Copa Nacional de Clubes-

Men

100m (19) (nwi) Luis Olivero 10.79; 400m (19) Stiven Medina 47.96; TJ (20) Andrés Landeta 15.55 (nwi)

Women

200m (20) (nwi) Romina Cifuentes u18 24.69; 3.000m St (20) 1 Erika Pilicita 9.54.94; 2 Katherine Tisalema 10.04.29; 5 Kms Walk (19) 1 Paola Pérez 23.23.30; 2 Karla Jaramillo 23.32.51

Winston-Salem -NC- (United States), 19.11.2016 (indoor)


Winston-Salem -NC- (United States), 19.11.2016 (indoor)

Women

PV Alina McDonald (97) 4.15

San Carlos de Apoquindo (Chile), 18.11.2016


San Carlos de Apoquindo (Chile), 18.11.2016

Men

110mh (nwi) Juan Pablo Germain 14.12; SP u18 (5 kg) Claudio Romero 18.37; DT (1,5 kg) Claudio Romero 61.86

Christchurch (New Zealand), 19.11.2016


Christchurch (New Zealand), 19.11.2016

Women

100m (mixed race) (0.1) Kelsey Berryman 11.93

Sunday, November 20, 2016

Montpellier (France), 19-20.11.2016


Montpellier (France), 19-20.11.2016

Women

Pentathlon (20) Celia Perron 3.767p (9.42; 1.73, 10.05; 5.50; 2.20.34)

Nantes (France), 19-20.11.2016 (indoor)


Nantes (France), 19-20.11.2016 (indoor)

Women

Pentathlon u18 (20) Mathilde Coquillaud-Salomon (2000) 3.813p (8.52; 1.66; 10.36; 5.66; 2.29.90)

Eaubonne (France), 19.11.2016 (indoor)


Eaubonne (France), 19.11.2016 (indoor)

Men

60m 1 Ken Romain 6.83; 2 Ismael Diop 6.88

Women

60m u18 Agathe Peplinski 7.79

Wellington (New Zealand), 19.11.2016


Wellington (New Zealand), 19.11.2016

Men

SP u18 (5 kg) Nick Palmer 17.20; DT u20 (1,75 kg) Nathaniel Sulupo 53.62

Women

3.000m (mixed race) Te Aira Te Pou 9.27.28; Hannah O'Connor 9.38.60

Saturday, November 19, 2016

Hiroshima (Japan), 19.11.2016


Hiroshima (Japan), 19.11.2016

Men

10.000m Patrick Kimani (ken) 29.11.76

Women

5.000m 1 Rei Ohara 15.39.47; 2 Mai Nishiwaki 15.45.91; 3 Honami Maeda 15.52.47; 4 Reia Iwade 15.57.22; 5 Mitsugi Tanimoto 16.08.44; 6 Kikuyo Tsuzaki 16.08.97

Hamilton (New Zealand), 19.11.2016


Hamilton (New Zealand), 19.11.2016

Men

SP u18 (5 kg) Ryan Ballantine 20.04; DT Alexander Parkinson 53.27; DT u16 (1,25 Kg) Connor Bell 65.39; HT u18 (5 kg) Anthony Nobilo 62.22

Women

100m u18 (2.8) Georgia Hulls 11.96; 200m u18 (2.6) Georgia Hulls 24.42

Nantes (France), 19-20.11.2016 (indoor)


Nantes (France), 19-20.11.2016 (indoor)

Women

200m Caroline Chaillou 24.34

Perth (Australia), 18.11.2016


Perth (Australia), 18.11.2016

Men

PV Declan Carruthers (97) 5.02; LJ Julian Konle 7.53 (1.8)

Women

100m (0.9) Sophie White (2001) 12.16; 5.000m (mixed race) Kate Fitzsimons 16.40.58; Clarissa Herbst (99) 16.54.50; Siena McQuillan (2001) 17.27.01

Adelaide (Australia), 19.11.2016


Adelaide (Australia), 19.11.2016

Men

DT u16 (1 kg) Lachlan Barr 56.18

Canberra (Australia), 19.11.2016


Canberra (Australia), 19.11.2016

Men

100m (2.6) Benjamin Jaworski 10.52; 100m u20 (2.6) 1 Rohan Browning 10.27; 2 Jordan Shelley 10.41; 200m (0.6) 1 Benjamin Jaworski 21.41; 2 Leigh Bennett 21.59; 200m u20 (0.6) 1 Rohan Browning 20.96; 2 Jordan Shelley 21.52; 200m u18 (0.6) Yadin Ngeng 21.81; LJ Angus Gould 7.49 (1.0)

Women

200m (1.9) Lauren Wells 24.36; 200m u20 (1.9) Andrea Thompson 24.76; 800m u16 Keely Small 21.11.81

Kensington (Australia), 19.11.2016


Kensington (Australia), 19.11.2016
Men
SP u18 (5 kg) 1 Aiden Harvey 18.38; 2 Alexander Kolesnikoff 18.06
Women
3.000m (mixed race) Victoria Mitchell 9.04.32; 5.000m Bridey Delaney 16.03.28

Nathan (Australia), 19.11.2016 -Jai Taurima Shield-


Nathan (Australia), 19.11.2016 -Jai Taurima Shield-

Men

200m (2.8) Tom Gamble 20.60; 800m u20 Jack Anstey 1.50.40; 110mh (1.5) Jack Conway 14.28; DT Julian Wruck 60.27; DT u16 (1 kg) Zac Caterson 54.93; HT u20 (6 kg) Nathan Wilkins 61.16

Women

100m u18 (1.8) 1 Riley Day (2000) 11.79; 2 Ella Connolly 11.90; 3 Tamara Hotten 11.96; 200m u18 (1.3) 1 Riley Day (2000) 23.94; 2 Ella Connolly (2000) 23.99; 3 Tamara Hotten (2000) 24.45; 4 Emma Downey (2000) 24.82; 800m u18 Cara Jardine (17.10.2000) 2.06.68; 100mh (1.8) Elizabeth Clay 13.61; DT u20 Kirsty Williams 54.28; HT u18 (3 kg) Caitlyn Hester 56.10; HT u16 (3 kg) Rochelle Vidler 59.49

Friday, November 18, 2016

Blacktown (Australia), 18.11.2016


Blacktown (Australia), 18.11.2016

Men

100m (1.5) 1 Anas Abu-Ganaba 10.63; 2 Will Lloyd (99) 10.72; 110mh u18 (0,91m) (0.0) Will Lloyd 14.13

Women

100m (0.7) Maisie Stevens (2000) 11.78; 200m (0.0) 1 Maisie Stevens (2000) 24.30; 2 Holly Bender (2000) 24.62; HT u18 (3 kg) Sarah Ringrose 59.15

Melbourne (Australia), 17.11.2016 -Victorian 5.000m Championships-


Melbourne (Australia), 17.11.2016 -Victorian 5.000m Championships-

Men

5.000m 1 Jordan Gusman 14.02.06; Mitchel Brown 14.08.26; 3 Isaac Hockey (97) 14.24.70;

Women

5.000m 1 Linden Hall 15.53.96; 2 Virginia Moloney 16.24.94; 3 Lucinda Lopes 16.44.53; 4 Anna Kelly 16.48.68; 5 Stella Radford 16.52.09; 6 Sarah James 17.06.76

Greystanes (Australia), 13.11.2016


Greystanes (Australia), 13.11.2016

Men

DT u18 (1,5 Kg) Lewis Thompson 51.09; HT Costa Kousparis 63.42

Women

HT Alexandra Hulley 63.55; HT u18 (3 kg) Sarah Ringrose 60.71

Monday, November 14, 2016

Joao Pessoa (Brazil), 11-13.11.2016 -Youth Schools Games-


Joao Pessoa (Brazil), 11-13.11.2016 -Youth Schools Games-

Men

100m semis (11) Filipe Gama de Paula Cordeiro 10.80 (0.4) 1s3; 200m (13) (-1,5) 1 Arielton Costa dos Santos 21.59; 2 Erik Felipe Barbosa Cardoso 21.79; 400m (12) 1 Eder Henrique Feier Candim 48.72; 2 Murillo Machado Barbosa 48.97; 110mh (0,91m) (12, heats 11) (-1,5) Vitor Matheus Santos Souza 14.21 (14.02 (-0,6) 1h1); in heats: Joao Gabriel Dantas Lima 14.14 (-0,6) 2h1; LJ (12) Lazaro Julio da Silva 7.37 (4.0); TJ (13) Lazaro Julio da Silva 15.41 (0.5); SP (5 kg) (13) Joselho de Sousa Ferreira 17.09; DT (12) Joselo de Sousa Ferreira 51.68;

Women

SP (3 kg) (12) 1 Milena Jacqueline Sens 15.60; 2 Ana Carolina Miguel da Silva 15.55

Eaubonne (France), 12.11.2016 (indoor)


Eaubonne (France), 12.11.2016 (indoor)

Men

HJ Yannis Roudier (99) 2.10

Women

60m Cynthia Leduc (97) 7.61; PV Thiziri Daci (97) 4.20

Sheffield (Great Britain), 12.11.2016 (indoor)


Sheffield (Great Britain), 12.11.2016 (indoor)

Men

PV Luke Cutts 5.20

Women
150m (mixed race) Georgina Adam (2000) 18.37

Concordia (Argentina), 12-13.11.2016 -South America Youth Championships-


Concordia (Argentina), 12-13.11.2016 -South America Youth Championships-

Men

100m (12) (1.8) 1 Vinicius Rocha Moraes 10.36; 2 Tyrell Peeters (guy) 10.68; 3 Sebastian Hood (chi) 10.81; 4 Andrés Steuer 10.82; 200m (13) (-3,9) Vinicius Rocha Moraes (bra) 21.41 (21.16 (1.9) 1h1); in heats: Cleverson Da Silva Pereira (bra) 21.57 (0.7) 1h2; 400m (12) 1 Bruno Benedito da Silva (bra) 48.12; 2 Daniel Williams (guy) 48.57; 3 Cleverson da Silva Pereira Junior (bra) 48.94; 110mh (0,91m) (12) (0.4) 1 Marcos Herrera (ecu) 13.55; 2 Diego Vivas (col) 14.27; 3 Cristóbal Victoriano (chi) 14.32; 4 Gino Carrazoni (arg) 14.35; 2.000m St (12) 1 Jeferson Alberto dos Santos (bra) 6.00.20; 2 Edwar Condori (per) 6.02.75; PV (12) Luca Radhuany Torres (bra) 4.90; LJ (13) 1 Gabriel Menezes dos Santos Oliveira (bra) 7.45 (1.8); 2 Yaimer Palacios (col) 7.45 (2.0); 3 Juan David Moreno (col) 7.37 (1.5); TJ (13) 1 Gabriel Menezes dos Santos (bra) 15.45 (2.4); 2 Yeimer Palacios (col) 15.31 (3.2); SP (5 kg) (13) 1 Saymon Rangel Hoffmann (bra) 19.67; 2 Claudio Romero (chi) 19.14; 3 Nicolás Tieri (arg) 18.98; 4 Nicolás Araya (chi) 18.30; 5 Jadison Vito Moraes (ecu) 18.08; 6 Vitor Gabriel Motin (bra) 17.95; DT (1,5 kg) (12) 1 Saymon Rangel Hoffmann (bra) 60.92; 2 Claudio Romero (chi) 60.49; 3 Vito Gabriel Motin (bra) 57.64; 4 Vicente Lazen (chi) 53.17; 5 Nicolás Tieri (arg) 53.14; HT (5 kg) (13) 1 Alejandro Medina 75.18; 2 Alencar Chagas Pereira (bra) 74.39; 3 Roberto Montiel (chi) 67.15; 4 Felipe Tapia (chi) 62.66; JT (700 g) 12) 1 Pedro Henrique Nunes (bra) 77.30; 2 Joel Benítez (ven) 69.10

Women

100m (12) (0.5) 1 Lorraine Barbosa Martins (bra) 11.78 (11.70 (1.4) 1h1); 2 Romina Cifuentes (ecu) 11.81; 3 Gabriela Silva Mourao (bra) 11.82 (11.73 (3.7) 1h3); 4 Valentina Leiva (chi) 12.11; 5 Kenisha Phillips (guy) 12.13 (11.99 (3.7) 2h3); 6 Catherine Chillambo (ecu) 12.13 (12.04 (1.4) 2h1); in heats: María Hurtado (chi) 12.05 (3.7) 3h3; 200m (13) (-2,2) Romina Cifuentes (ecu) 24.44 (24.34 (1.5) 1h1); in heats: Gabriele Silva Mourao (bra) 24.60 (1.5) 2h1; Kenisha Phillips (guy) 24.67 (1.5) 3h1; Lorraine Barbosa Martins (bra) 24.21 (2.4) 1h2; 400m (12) 1 Tiffani Silva Marinho (bra) 54.90; 2 Taina Caicedo (ecu) 55.87; 3 Angie Nagles (col) 56.13; 100mh (12) (2.8) 1 Micaela Rosa De Mello (bra) 13.54; 2 Yoveini Mota (ven) 13.68; 3 Yuly Quinto (col) 13.95; 4 Valentina Sánchez (arg) 14.08; 5 Elisa Keitel (chi) 14.10; 400mh (13) Rita de Cassia Ferreira Silva 60.78; 2.000m St (12) Clara Baiocchi (arg) 6.56.62; HJ (13) María Fernanda Murillo 1.85; PV (13) 1 Ana Quionez (ecu) 3.90; 2 Carmen Villanueva (ven) 3.90; LJ (12) 1 Yuli Quinto (col) 6.13 (1.5); 2 Valentina Leiva (chi) 5.99 (3.3); 3 Chantoba Bright (guy) 5.94 (2.6); TJ (13) 1 Leidy Cuesta (col) 13.20 (3.4); 2 Mireli Estaili Da Silva (bra) 13.08 (3.8); SP (5 kg) 1 Dayna Toledo (chi) 17.24; 2 Gleice de Castro (bra) 16.15; HT (3 kg) (12) 1 Mariana García (chi) 64.31; 2 Ximena Zorrilla (per) 60.65; 3 Antonella Creazzola (ven) 59.02; 4 Yudy Rojas (col) 57.63; 5 Isabelle Soares da Silva (bra) 56.83; JT (500 g) (13) 1 Yuleixi Angulo 51.20; 2 Fabielle Alves Ferreira 49.40

Sunday, November 13, 2016

Coimbatore (India), 10-14.11.2016 -National Junior and Youth Championships-


Coimbatore (India), 10-14.11.2016 -National Junior and Youth Championships-

Men

100m u20 (12) (nwi) Ch. Sudhakar 10.66; 1.500m u18 (11) 1 Shankar 3.53.63; 2 Ajit Kumar 3.53.79; 2.000m u16 (11) 1 Vikas 5.31.87; 2 Avdesh Nagar 5.32.51; 3 Anil Bambaniyas 5.34.81; HJ u18 (10) Tejaswin Shankar 2.26 NR u18; SP u20 (6 kg) (10) Naveen 19.02; 2 Akshay 18.54; DT u16 (1,5 kg) (10) 1 Sahil Silwal 53.96; 2 Sourabh 52.65; 3 Ajay 52.50; HT u18 (5 kg) (11) 1 Ashish Jakhar 75.45; 2 Vikranta 73.34; 3 Damneet Singh 70.56; JT u18 (700 g) (12) Rohit Yadav 72.05

Women

1.500m u20 (11) Lili Das 4.25.22; 400mh u20 (13) 1 Manickam Loganayaki 60.45; 2 Veerpal Kaur 60.46; SP u18 (3 kg) (11) Kachnar Saudhary 15.99

Auckland (New Zealand), 12.11.2016


Auckland (New Zealand), 12.11.2016

Men

100m u20 (0.8) Hamish Gill 10.73; 3.000m u20 Daniel Hoy 8.23.71; 3.000m u18 Isaiah Priddey (2000) 8.37.07

Kanagawa (Japan), 12-13.11.2016 -University Distance Trials-


Kanagawa (Japan), 12-13.11.2016 -University Distance Trials-

Men

5.000m (13) 1 Bitan Kaloki (ken) 13.25.64; 2 Ronald Kwemoi (ken) 13.27.77; 3 Kassa Mekashaw (eth) 13.31.08; 4 Tonosa Hiko (eth) 13.31.09; 5 Edward Waweru (ken) 13.39.69; 6 Samuel Mwangi (ken) 13.40.86; 7 Ezekiel Cebotibin (ken) 13.43.45

10.000m (12) 1 Bitan Kaloki (ken) 27.07.30; 2 Jonathan Ndiku (ken) 27.11.23; 3 John Maina (ken) 27.21.97; 4 Joseph Onsarigo (ken) 28.25.93; 5 Shohei Kurata 28.32.91; 6 Tatsuya Sato 28.38.38; 7 Shun Hashimoto 28.41.02; 8 Kazuya Shiojiri 28.42.96; 9 Wataru Tochigi 28.44.38; 10 Yuki Suzuki 28.52.99; 11 Keiji Akutsu 28.53.24; 12 Toshinori Watanabe 28.55.20; 13 Kazuma Kitamura 28.58.81; 14 Jun-ichi Ushiyama 29.03.09; 15 Mizuki Azuma 29.03.60

Women

5.000m (12) Helen Ekarare (ken) (99) 15.33.59; 2 Shuri Ogasawara 15.50.46; 3 Chiaki Morikawa 15.54.51; 4 Hiroko Miyauchi 15.57.89; 5 Saki Fukui 15.58.00; 6 Ami Hirose 15.58.12; 7 Ayaka Fujimoto (97) 15.59.44; 8 Rika Tokuchi 16.09.43; 9 Mina Ueda (97) 16.10.79; 10 Honoka Sugiura (97) 16.15.96; 11 Yoko Miyauchi 16.18.41; 12 Erika Ikeda 16.18.81

Christchurch (New Zealand), 12.11.2016


Christchurch (New Zealand), 12.11.2016

Women

LJ Kelsey Berryman 6.20 (0.7)

Buenos Aires (Argentina), 12-13.11.2016

Buenos Aires (Argentina), 12-13.11.2016
Women
100m (12) (1.1) Victoria Woodward 11.54 NR

Saturday, November 12, 2016

Melbourne (Australia), 10.11.2016


Melbourne (Australia), 10.11.2016

Men

800m 1 Stephen Knuckey 1.50.48; 2 Tom Sullivan 1.50.95; 3 Mitchell Thompson 1.51.26; 4 Felix Lonergan (99) 1.51.85; 3.000m race A 1 Jack Rayner 8.00.76; 2 Jack Davies 8.05.43; 3 Tom Fawthorpe 8.08.46; 4 Adam Pyke 8.10.39; 5 Ben Buckingham 8.11.05; 6 Ryan Geard 8.11.45; 7 Reilly Shaw 8.13.44; 8 James Hansen 8.16.51; 9 Mitchel Brown 8.17.42; 10 Jack Holden 8.18.65; 11 Martin Mashford (gbr) 8.20.39; 12 Nick Earl (gbr) 8.21.80; ...15th Nathan Percy (97) 8.23.94; 3.000m race B ... 4th Cassidy Shaw (98) 8.31.01; 5 Jaryd Clifford 8.31.27; ...8th Frankie Conway (gbr) 8.32.60

Women

800m 1 Georgia Griffith 2.05.85; 2 Gigi Maccagnaini (2002) 2.10.53; 3 Ellen Schaef (nzl) 2.11.37; 3.000m 1 Stella Radford 9.33.63; 2 Virginia Moloney 9.35.21; 3 Teleah Hayes (97) 9.50.45

 

Deep results of this event in Trackinsun newsletter long versión

Sydney (Australia), 12.11.2016


Sydney (Australia), 12.11.2016

Men

200m (0.4) 1 Teri Fragiadakis (97) 21.48; 2 Banjamin Jaworski 21.51; 3 Will Lloyd (99) 21.65; 800m Mason Cohen 1.49.63; 3.000m race A 1 JOrdan Gusman 7.54.72; 2 Joshua Johnson 7.57.99; 3 Adrian Plummer 8.11.59; 4 Joshua Torley (99) 8.11.80; 5 Jye Edwards (98) 8.13.40; 6 Edward Goodard (97) 8.13.54; 7 Charles Hunter 8.15.92; 8 Philo Saunders 8.16.34; 9 Matthew Dempsey 8.17.88; 10 Joshua Phillips (99) 8.17.96; 11 Bryce Anderson 8.18.60; 12 Rhys Jones 8.19.77; 13 Jack Stapleton 8.20.55; 14 Zachary Facioni (99) 8.32.02; 3.000m race B ... 4 James Seal (2000) 8.30.58; 5 Harrison Wade (99) 8.31.66; ...7th Charlie Doherty (99) 8.34.85; 3.000m race C ... 2nd Oli Raimond (2001) 8.46.96; ...6th Angus beer (2002) 8.54.54; DT u18 (1,5 kg) Alexander Kolesnikoff 53.73

Women

200m h1 (-0,8) 1 Maisie Stevens (2000) 24.33; 2 Kristie Edwards (2000) 24.75; h2 (2.1) Rowena Craker (2000) 24.88; 800m 1 Carley Thomas 2.10.49; 2 Sarah McDermott 2.10.84; 3.000m 1 Victoria Mitchell 9.15.77; 2 Katelyn Simpson 9.18.16; 3 Bridey Delaney 9.23.07; 4 Paige Campbell 9.27.50; 5 Abigail Regan 9.43.60; 6 Emily Schneider (2001) 9.47.06

 

Deep results of this event in Trackinsun newsletter long versión

Friday, November 11, 2016

Perth (Australia), 11.11.2016


Perth (Australia), 11.11.2016

Men

3.000m 1 Chris Dale 8.22.24; 2 Ben Chamberlain (98) 8.24.06; 3 Luke Graves (99) 8.25.96; 100mh u16 (0,84m) (nwi) Sasha Zoya 13.19; PV Declan Carruthers (97) 5.00; JT Luke Cann 69.71

Women

HJ Zoe Timmers 1.80

Gold Coast (Australia), 11.11.2016


Gold Coast (Australia), 11.11.2016

Women

60m (0.0) 1 Sally Pearson 7.43; 2 Riley Day (2000) 7.45; 3 Ella Connolly (2000) 7.82; 150m (0.0) 1 Riley Day (2000) 17.60; 2 Sally Pearson 17.95; 3 Ella Connolly (2000) 18.36; 300m 1 Justine Ramsey (2001) 40.11; 2 Emma Downey (2000) 40.84; 60mh (0.0) Liz Clay 8.51; HT Kaysanne Hockey 56.98

Wednesday, November 09, 2016

Temuco (Chile), 5.11.2016

Temuco (Chile), 5.11.2016
Men
HT u18 (5 kg) Roberto Montiel 66.50
Women
HT u18 (3 kg) Mariana García 64.46

Rosario (Argentina), 5.11.2016 -Torneo Luis Brunetto-


Rosario (Argentina), 5.11.2016 -Torneo Luis Brunetto-

Men

HJ Carlos Laloy 2.15

Women

100m (2.2) Victoria Woodward 11.67

Monday, November 07, 2016

Lima (Perú), 4-6.11.2016 -Copa Nacional-


Lima (Perú), 4-6.11.2016 -Copa Nacional-

Men

400m Edmundo Díaz 48.41; HJ Arturo Chávez 2.15

Women

LJ Paola Mautino 6.09 (nwi); TJ Silvana Segura 13.39 (1.6)

Sunday, November 06, 2016

Auckland (New Zealand), 5.11.2016


Auckland (New Zealand), 5.11.2016

Women

PV u18 1 Olivia McTaggart 4.20; 2 Imogen Ayris 3.90

 

Deep results of this event in Trackinsun newsletter long version

Melbourne (Australia), 4-6.11.2016 -Victoria All Schools Championships-


Melbourne (Australia), 4-6.11.2016 -Victoria All Schools Championships-

Men

100m u17 (5) (5.0) Jordan Munyard (2001) 10.73; 400m u18 (5) Christian Davis (2001) 49.35; 800m u18 (6) 1 Christian Davis (2001) 1.50.51; 2 Archie Wallis 1.51.34; 3 Felix Lonergan 1.52.17; 100mh u16 (0,84m) (6) (4.3) Aidan Saluni-Kettle 13.00; LJ u18 (5) Gary Haasbroek (2000) 7.27 (2.9); SP u20 (6 kg) (5) Christopher Brown (99) 17.13; SP u18 (5 kg) (5) James Joycey (99) 17.51; SP u16 (4 kg) (5) Jesse Iese (2001) 17.20; DT u16 (1 kg) (6) 1 Oliver Courtnay 56.40; 2 Benjamin Voogd 53.23

Women

100m u18 (5) (1.9) Christine Byrne (2000) 12.01; 100m u17 (5) (3.4) Lateisha Willis 12.03; 200m u16 (6) (1.6) Mia Gross 24.73; 100mh u18 (0.76m) (6) (2.1) Nicole Reynolds 14.09; HT u17 (3 kg) (6) Stephanie Ratclife 58.66

 

Deep results of this event in Trackinsun newsletter long version

Hamilton (New Zealand), 5.11.2016


Hamilton (New Zealand), 5.11.2016

Men

60m (nwi) Joseph Miller 6.85; 100m (nwi) Joseph Millar 10.51; SP u18 (5 kg) Ryan Ballantyne 20.02; DT u16 (1,5 kg) Connor Bell 58.81; HT u18(5 kg) Anthony Nobilo 64.10

Women

HT u18 (3 kg) Mellata Tatola 56.83

 

Deep results of this event in Trackinsun newsletter long version

Saturday, November 05, 2016

Valparaíso (Chile), 3-4.11.2016 -Campeonato Nacional Educación Superior-


Valparaíso (Chile), 3-4.11.2016 -Campeonato Nacional Educación Superior-

Men

100m (3) (-1,2) Enrique Polanco 10.64; 200m (4) (0.6) Nicolás Dagnino 21.77; 400m (3) Alejandro Peirano 48.43; 110mh (3) (-2,1) Patricio Colarte 14.29

Women

400m (3) 1 Paula Goñi 55.77; 2 María José Echeverría 55.97

 

Deep results of this event in Trackinsun newsletter long version

Nathan (Australia), 5.11.2016 -Cathy Freeman Shield-


Nathan (Australia), 5.11.2016 -Cathy Freeman Shield-
Men
100m (3.8) 1 Isaac Dunmall 10.44; 2 Michael Romanin 10.63; 3 Tjimar Sanderson-Milera 10.65; 100m u20 (3.8) Timothy Delahunty 10.73; 200m (2.0) 1 Michaael Romanin 21.20; 2 Mitchell Williams 21.53; 200m u20 (2.0) Timothy Delahunty 21.55; 1.500m u20 Jack Anstey 3.48.60
Women
100m (2.4) 1 Hana Basic 11.85; 2 Kendra Hubbard 11.87; 100m u18 (2.4) 1 Ella Connolly 11.75; 2 Tamara Hotten 11.82; 200m (0.3) Kendra Hubbard 24.39; 200m u18 (0.3) Tamara Hotten 24.55; 200mh u16 (0,76m) (2.9) Hayley Wright 28.79; 2.000m St u18 (0,76m) Montanna McAvoy 6.41.29; JT u18 (500 g) Ellie Bowyer 50.99
 
Deep results of this event in Trackinsun newsletter long version

Bankstown (Australia), 5.11.2016


Bankstown (Australia), 5.11.2016

Men

400m 1 Rohan Browning 47.71; ...4th Jordan Doris (2000) 49.06; SP u18 (5 kg) Alexander Kolesnikoff 17.63; HT Costa Kousparis 62.39

Women

1.500m Emily Schneider (2001) 4.34.22; HT Alexandra Hulley 60.63




Deep results of this event in Trackinsun newsletter long version

Thursday, November 03, 2016

St. Lucia (Australia), 3.11.2016 -1500 Classic-


St. Lucia (Australia), 3.11.2016 -1500 Classic-

Men

1.500m 1 Jordan Williamsz 3.49.68; 2 Jack Anstey 3.50.58

Women

1.500m 1 Brittany McGowan 4.27.61; 2 Lucinda Crouch (2000) 4.29.52; 3 Elle Rutherford (2002) 4.29.76; 4 Lara Crouch (2001) 4.30.17; 5 Jamie Hiscock (2001) 4.31.42; 1.500m Walk Katie Hayward (2000) 5.48.34


Deep results of this event in Trackinsun newsletter long version

Tuesday, November 01, 2016

Kyiv (Ukraine), 28-29.10.2016


Kyiv (Ukraine), 28-29.10.2016

Men

HT (28) Andriy Martynyuk 70.67; HT u20 (28) Andriy Andriyanov (98) 65.75; JT (29) 1 Oleksandr Nychyporchuk 73.02; 2 Dmytro Sheremet 71.10; JT u20 (29) 1 Oleksandr Kozubskyy 72.32; 2 Zakhar Mishchenko 70.84

Women

HT (28) Iryna Klymets 60.85; HT u20 (28) 1 Viktoriya Sakhno 60.00; 2 Viktoriya Holda 58.80; JT u20 (29) Alina Shukh (99) 50.32; JT u18 (500 g) (29) Alina Shukh 50.35