@Trackinsun

@Trackinsun

Wednesday, August 31, 2016

Turku (Finland), 31.8.2016


Turku (Finland), 31.8.2016

Women

JT Julia Valtanen 50.63; JT (500 g) Elina Kinnunen 51.47

Velenje (Slovenia), 31.8.2016 -21th Mednarodni atletski miting "Velenje 2016"-


Velenje (Slovenia), 31.8.2016 -21th Mednarodni atletski miting "Velenje 2016"-

Men

100m (0.2) 1 Julian Forte (jam) 10.15; 2 Solomon Bockarie (ned) 10.29; 3 Patrick Domogala (ger) 10.49; 4 Ramon Gittens (bar) 10.54; 200m (0.4) 1 Solomon Bockarie (ned) 20.37; 2 Patrick Domogala (ger) 20.91; 400m 1 Rusheen McDonald (jam) 45.90; 2 Karol Zalewski (pol) 46.57; 3 Mateo Ruzic (cro) 47.70; 4 Zeljko Vincec (cro) 48.12; 800m 1 Amel Tuka (bih) 1.46.79; 2 Giordano Benedetti (ita) 1.47.23; 3 Jan Kubista (cze) 1.47.52; 4 Jeffery Riseley (aus) 1.47.57; 5 Balasz Vindics (hun) 1.47.66; 6 Jan Petrac 1.47.84; 7 Jozef Repcik (cze) 1.47.98; 8 Abedin Mujezinovic (bih) 1.49.38; 9 Merihun Crespi (ita) 1.49.45; PV 1 Ivan Horvat (cro) 5.60; 2 Robert Renner 5.50; 3 Eirik Dolve (nor) 5.50; 4 Mareks Arents (lat) 5.40; 5 Lukas Posekany (cze) 5.20

Women

200m (0.2) 1 Jodie Williams (gbr) 23.18; 2 Maja Mihalinec 23.24; 3 Margaret Adeoye (gbr) 23.71; 4 Agata Zupin 24.28; 100mh (-0,2) 1 Andrea Ivancevic (cro) 13.02; 2 Ivan Loncarek (cro) 13.63; 400m 1 Stephanie McPherson (jam) 51.02; 2 Christine Day (jam) 51.78; 3 Shericka Jackson (jam) 52.14; 4 Kaliese Spencer (jam) 52.61; 5 Iveta Putalová (svk) 53.84; 6 Anita Banovic (cro) 54.98; LJ 1 Melanie Bauschke (ger) 6.21 (0.4); 2 Anna Lunyova 6.18 (0.2); 3 Jana Koresová (cze) 6.11 (0.6); DT Veronika Domjan 56.35; JT 1 Martina Ratej 61.03; 2 Nikola Ogrodniková (cze) 56.26; 3 Tatsiana Korzh (blr) 53.81; 4 Katja Mihelic 52.59, 5 Aniko Ormay (hun) 49.52

Sosnowiec (Poland), 31.8.2016


Sosnowiec (Poland), 31.8.2016

Men

SP u20 (6 kg) Szymon Mazur 17.43

Novi Sad (Serbia), 28.8.2016


Novi Sad (Serbia), 28.8.2016

Men

HJ Miodrag Djokic (97) 2.15; DT u18 (1,5 Kg) Vojin Dimic 52.96

Tuesday, August 30, 2016

Jyväskilä (Finland), 30.8.2016


Jyväskilä (Finland), 30.8.2016

Men

110mh (0.9) Elmo Lakka 13.90; 200mh (0.8) Ilari Manninen 24.08; DT Ville Kivioja 54.33

Women

200m (0.2) Emma Koistinen 27.13

Tampere (Finland), 30.8.2016


Tampere (Finland), 30.8.2016

Men

JT Ari Mannio 78.10

Akaa (Finland), 30.8.2016


Akaa (Finland), 30.8.2016

Men

SP Arttu Kangas 19.40

Kragujevac (Serbia), 28-29.8.2016


Kragujevac (Serbia), 28-29.8.2016

Men

SP u18 (5 kg) Bogdan Zdravkovic 18.04; DT u18 (1,5 kg) Bogdan Zdravkovic 55.22

Dischingen (Germany), 28.8.2016


Dischingen (Germany), 28.8.2016

Men

HT u20 (6 kg) Konstatin Steinfurth 65.37; HT u18 (5 kg) 1 Christoph Gleixner 68.17; 2 Michael Burger 64.85; 3 Fabio Hessling 63.94

Women

HT Nicole Zihlmann (sui) 64.83; HT u18 (3 kg) Franziska Zott 59.55

Monday, August 29, 2016

Novo Mesto (Slovenia), 29.8.2016


Novo Mesto (Slovenia), 29.8.2016

Men

100m (1.3) Jan Kramberger 10.65; 200m (1.0) Jan Zumer 21.46; 400m Zeljko Vincec 47.92; PV 1 Mareks Arents (lat) 5.40; 2 Eirik Dolve (nor) 5.40; LJ 1 Dino Pervan (cro) 7.76 (0.1); 2 Strahinja Jovancevic (srb) 7.65 (0.3); 3 Lazar Anic (srb) 7.61 (3.8) and 7.55 (0.9); SP Blaz Zupancic 17.40; DT Roland Varga (cro) 56.71; DT u18 (1,5 kg) Ivan Katanusic (cro) 52.50; JT Matija Kranjc 76.36

Women

100m (1.0) Maja Mihalinec 11.37; 400m 1 Tamara Salaski (srb) 53.07; 2 Anita Banovic (cro) 54.51; HJ Lara Omerzu 1.80; LJ Paola Borovic (cro) 6.02 (1.5); DT Veronika Domjan 55.39

Trnava (Slovakia), 29.8.2016 -Interclubs-


Trnava (Slovakia), 29.8.2016 -Interclubs-

Men

100m (1.6) 1 Jan Volko 10.55; 2 Jakub Matus 10.62; 200m (1.9) Jan Volko 21.31; 400mh Martin Juranek 51.62; HJ Lukas Beer 2.15; SP Matus Olej 17.84; DT Igor Gondor (cze) 55.04; HT Libor Charfreitag 63.58; JT Patrik Zenuch 72.45

Women

400mh Michaela Pesková (97) 59.69; PV  Amalie Svabiková (cze) (99) 4.10; LJ 1 Jana Veldaková 6.36 (1.6); 2 Dana Veldaková 6.26 (2.5); HT 1 Martina Hrasnová 61.88; 2 Katerina Chlupová 58.18; 3 Kms Walk 1 Maria Galiková 13.02.05; 2 Maria Czaková 13.07.77

Woerden (Netherlands), 27-28.8.2016


Woerden (Netherlands), 27-28.8.2016

Men

Decathlon Bas Markies 7.376p (11.31 (-2,8); 7.16 (3.0); 13.97; 1.89; 51.25 - 14.42 (0.0); 37.40; 4.60; 56.11; 5.03.71)

Decathlon u18 Sam Talbot (gbr) (11.43 (-3,2); 6.79 (0.7); 12.98; 1.83; 51.24 - 14.27 (0.2); 40.09; 4.20; 46.43; 4.51.52)

Women

Heptathlon Jessica Taylor (gbr) 5.873p (14.10 (-1,8); 1.69; 12.74; 23.99 (-0,9) - 6.17 (2.8); 38.31; 2.18.93)

Grootebroek (Netherlands), 28.8.2016


Grootebroek (Netherlands), 28.8.2016

Men

DT Stephan Dekker 54.08

Women

DT Corinne Nugter 53.58

Resistencia (Argentina), 27-28.8.2016 -National Championships u23-


Resistencia (Argentina), 27-28.8.2016 -National Championships u23-

Men

800m (28) Leandro Paris 1.50.92; HT (27) Joaquín Gómez 69.80

Women

LJ Fiorella Chiappe 6.03 (3.2)

Pärnu (Estonia), 27.8.2016


Pärnu (Estonia), 27.8.2016

Men

200m (-0,1) Ihor Bodrov (ukr) 21.02; 400mh Jaak-Heinrich Jagor 51.68; LJ Henrik Kutberg 7.59 (2.0); SP 1 Aliaksei Nichypor (blr) 18.25; 2 Kristo Galeta 17.51; DT 1 Andrius Gudzius (ltu) 64.78; 2 Martin Kupper 63.56; 3 Gerd Kanter 63.50; 4 Zoltan Kovago (hun) 61.22; 5 Priidu Niit 55.85; 6 Viktar Trus (blr) 55.71; JT 1 Risto Mätas 82.20; 2 Ivan Zaytsev (uzb) 81.00; 3 Tanel Laanmäe 80.37; 4 Magnus Kirt 80.00; 5 Ranno Koorep 76.74; 6 Ansis Bruns (lat) 69.32

Women

LJ 1 Maryna Bekh (ukr) 6.33 (1.3); 2 Anna Lunyova (ukr) 6.18 (2.3) and 6.14 (1.5); JT Liina Laasma 61.83

Bad Köstritz (Germany), 27-28.8.2016 -Werfertag-


Bad Köstritz (Germany), 27-28.8.2016 -Werfertag-

Men

SP (28) 1 David Storl 20.41; 2 Michal Haratyk (pol) 20.21; 3 Tobias Dahm 19.25; 4 Bodo Göder 18.49; 5 Patrick Müller 18.06

JT (28) 1 Petr Frydrych (cze) 81.76; 2 Andreas Hofmann 80.61; 3 Lars Hamann 77.83; 4 Jaroslav Jilek (cze) 76.49; 5 Bernhard Seifert 73.64

Women

SP (28) 1 Valerie Adams (nzl) 19.75; 2 Christina Schwanitz 19.42; 3 Anita Marton (hun) 18.87; 4 Natalia Duco (chi) 18.02; 5 Melissa Boekelmann (ned) 17.78

JT (28) 1 Kathryn Mitchell (aus) 64.21; 2 Christin Hussong 58.21; 3 Martina Ratej (slo) 57.16; 4 Tatsiana Korzh (blr) 54.44; 5 Sarah Leidl 50.30

Sunday, August 28, 2016

Bedford (Great Britain), 27-28.8.2016 -England Youth Championships-


Bedford (Great Britain), 27-28.8.2016 -England Youth Championships-
Men
100m (27) (1.1) 1 Jona Efoloko 10.59; 2 Kaie Chambers-Brown 10.73; 200m u18 (28) (1.3) Jona Efoloko 21.53; 400m u18 (28) Ellis Greatrex 48.75; 3.000m u18 (28) Joshua Cowperthwaite 8.37.90; DT u18 (1,5 kg) (27) James Tomlinson 58.58; HT u18 (5 kg) (28) Bayley Campbell 64.93
Women
100m (27) (-0,2) 1 Vera Chinedu 11.84; 2 Charmont Webster-Tape 11.87; 200m u18 (28) (-0,3) Mair Edwards 24.81; 200m u16 (28) (1.9) 1 Alicia Regis 24.36; 2 Jade Hutchison 24.64; 3 Kiah Dubarry-Gay 24.82; 800m u18 (28) 1 Katy-Ann McDonald 2.05.07; 2 Isabelle Boffey 2.05.68; 3 Anna Burt 2.06.56; 800m u16 (28) Molly Canham 2.08.58; 1.500m u18 (27) Erin Wallace 4.30.11; 3.000m u18 (27) Amelia Quirk 9.38.53; HJ u18 (27) Sommer Lecky 1.79

Rygg (Norway), 28.8.2016


Rygg (Norway), 28.8.2016

Men

SP u20 (6 kg) Thomas Mardal 17.77; DT u20 (1,75 kg) Thomas Mardal 57.27; HT u20 (6 kg) Thomas Mardal 70.83

Beckum (Germany), 28.8.2016


Beckum (Germany), 28.8.2016

Women

PV A 1 Lisa Ryzih 4.55; 2 Marina Kylypko (ukr) 4.50; 3 Martina Strutz 4.50; 4 Annika Roloff 4.43; 5 Angelica Moser (sui) 4.34; 6 Jirina Ptacniková (cze) 4.34; 7 Wilma Murto (fin) 4.34; 8 Anjuli Knäsche 4.23; 9 Regine Kramer 4.10; PV B Victoria von Eynatten 4.12; PV u20 Stina Seidler 4.02

Warszawa (Poland), 28.8.2016 -Kamila Skolimowska Memorial-


Warszawa (Poland), 28.8.2016 -Kamila Skolimowska Memorial-

Men

100m (-0,1) 1 Julian Forte (jam) 10.09; 2 Julian Reus (ger) 10.31; 3 Solomon Bockarie (ned) 10.35; 4 Richard Kilty (gbr) 10.38; 5 Ramon Gittens (bar) 10.46; 6 Karol Zalewski 10.49; 7 Remigiusz Olszewski 10.54

110mh (0.1) 1 Jarret Eaton (usa) 13.50; 2 Vladimir Vukicevic (nor) 13.63; 3 Damian Czyker 13.70; 4 Petr Svoboda (cze) 13.70; 5 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 13.71; 6 Maximilian Bayer (ger) 14.09

HJ 1 Mutaz Essa Barshim (qat) 2.35; 2 Donald Thomas (bah) 2.25; 3 Sylwester Bednarek 2.25; 4 Erik Kynard (usa) 2.25; 5 Maciej Lepiato 2.15

PV 1 Pawel Wojciechowski 5.65; 2 Shawn Barber (can) 5.55; 3 Piotr Lisek 5.55; 4 Valentin Lavillenie (fra) 5.40; 5 Karol Pawlik 5.40; 6 Karsten Dilla (ger) 5.20

SP 1 Tom Walsh (nzl) 21.48; 2 Tomasz Majewski 21.08; 3 Konrad Bukowiecki (97) 20.82; 4 Tomas Stanek (cze) 20.73; 5 Ryan Whiting (usa) 20.71; 6 Mateusz Mikos 19.74; 7 Rafal Kownatke 18.70; 8 Szymon Mazur 17.20

DT 1 Robert Urbanek 63.80; 2 Gerd Kanter (est) 63.69; 3 Piotr Malachowski 63.60; 4 Bartlomiej Stoj 61.55; 5 Daniel Jasinski (ger) 60.58

HT 1 Pawel Fajdek 82.47; 2 Wojciech Nowicki 76.58; 3 Marcel Lomnicky (svk) 74.86; 4 Krisztian Pars (hun) 74.24

Women

100m (-0,6) 1 Dina Asher-Smith (gbr) 11.28; 2 Barbara Pierre (usa) 11.36; 3 Anna Kielbasinska 11.49; 4 Agata Forkasiewicz 11.64; 5 Morolake Akinosun (usa) 11.65; 6 Marika Popowicz 11.75; 7 Ewelina Ptak 11.85

100mh (0.0) 1 Phylicia George (can) 12.88; 2 Pamela Dutkiewicz (ger) 13.11; 3 Lucie Koudelová (cze) 13.64

HJ 1 Kamila Licwinko 1.93; 2 Svetlana Radzivil (uzb) 1.90; 3 Yuliya Levchenko (ukr) 1.84; 4 Levern Spencer (lca) 1.84

SP 1 Paulina Guba 17.57; 2 Lena Urbaniak (ger) 16.99; 3 Klaudia Kardasz 16.74; 4 Olha Holodnaya (ukr) 16.30; 5 Agnieszka Maluskiewicz (pol) 15.56

HT 1 Anita Wlodarczyk 82.98 WR; 2 Sophie Hitchon (gbr) 72.42; 3 Amber Campbell (usa) 72.17; 4 Joanna Fiodorow 68.05

Wien (Austria), 27-28.8.2016 -National Championships in Combined Events-


Wien (Austria), 27-28.8.2016 -National Championships in Combined Events-

Women

Heptathlon Verena Preiner 5.609p (14.34 (-3,1); 1.72; 12.39; 25.30 (-3,5) - 5.40 (1.4); 43.44; 2.18.17)

Sollentuna (Sweden), 26-28.8.2016 -National Championships/Svenska Mästerskap-


Sollentuna (Sweden), 26-28.8.2016 -National Championships/Svenska Mästerskap-

Men

100m (26) (2.9) 1 Tom Kling Baptiste 10.27 (10.33 (1.0) 1s1); 2 Odain Rose 10.37 (10.57 (1.0) 3s1); 3 Austin Hamilton 10.39 (10.40 (1.0) 2s1); 4 Tony Darkwah 10.42 (10.48 (1.7) 1s2); 5 Henrik Larsson (99) 10.59 (10.51 (1.7) 2s2); Stefan Tärnhuvud 10.59 (1.7) 3s2); in heats: Erik Hagberg 10.46 (1.8) 1h2; 200m (28) (0.6) 1 Tom Kling Baptiste 21.09; 2 Johan Wissman 21.26; 3 Henri Larsson 21.34; 4 Felix Svensson 21.37; 5 Jacob Ewertzh 21.49; 200m heats (27) h1 (-0,8) 1 Johan Wissman 20.84; 2 Erik Annerfalk 21.49; h4 (-0,4) Jacob Ewertzh 21.44; 400m (27) 1 Benjamin Mullen 47.12; 2 Erik Martinsson 47.21; 3 Dennis Forsman 47.41; 4 Felix Francois 47.73; 5 Trausti Stefansson 48.10; 6 Adam Danielsson 48.25; 400m heats (26) Felix Francois 48.16 1h1; 800m (28) 1 Johan Rogestedt 1.49.92; 2 Andreas Kramer 1.50.39; 3 Elmar Engholm 1.50.80; 1.500m (27) 1 Kalle Berglund 3.50.24; 2 Elmar Engholm 3.50.60; 3 Staffan Ek 3.51.71; 10.000m (27) 1 Mustafa Mohammed 29.22.07; 2 Mikael Ekvall 29.22.08; 3 Abraham Adhahanom 29.31.55; 4 Ebba Tula Chala 29.32.51; 110mh (27) (-1,1) Alexander Brorsson 14.27; 400mh (28) Isak Andersson 52.04; 3.000m St (27) 1 Vidar Johansson 8.57.22; 2 Emil Blomberg 8.57.48; PV (26) Oscar Janson 5.09; LJ (27) 1 Michel Torneus 7.74 (1.5); 2 Andreas Carlsson 7.59 (2.5); 3 Johan Taleus 7.49 (-1,5); 4 Tobias Nilsson 7.49 (1.4); TJ (28) Michel Torneus 16.10 (-0,9); SP (27) 1 Daniel Stahl 19.38; 2 Niklas Arrhenius 19.15; 3 Leif Arrhenius 18.61; 4 Wictor Petersson (98) 18.18; DT (28) 1 Daniel Stahl 68.72; 2 Axel Harstedt 63.49; 3 Benn Harradine (aus) 62.20; 4 Niklas Arrhenius 61.21; 5 Simon Pettersson 57.61; 6 Jussi Kiviniemi 54.27; HT (27) 1 Oscar Vestlund 70.32; 2 Elias Hakansson 68.29; 3 Mattias Lindberg 64.93; 4 Stefan Kvist 63.04; JT (26) 1 Kim Amb 83.46; 2 Jiannis Smalios 79.60; 3 Gabriel Wallin 76.96; 4 Jonathan Harley 73.28; 5 Johan Carlqvist 70.98; 6 Theodor Thor 69.80

Women

100m (26) (1.4) 1 Khaddi Sagnia 11.48; 2 Susanna Kallur 11.53; 3 Elin Ostlund 11.64; 4 Isabelle Eurenius 11.65; 5 Pernilla Nilsson 11.74; 6 Malin Ström 11.78 (11.73 (2.0) 3h2); 7 Jessica Östlund 11.78 (11.67 (2.0) 1h2); 8 Erica Jarder 11.83 (11.72 (2.0) 2h2); in heats: Emelie Rantzow 11.84 (2.6) 4h1; Gladys Bamane 11.85 (2.4) 3h3; 200m (28) (0.0) 1 Gladys Bamane 24.19, 2 Malin Ström 24.21; 3 Isabelle Eurenius 24.25; 4 Pernilla Nilsson 24.25; 5 Matilda Hellqvist 24.27; 200m heats (27) h1 (0.5) 1 Emelie Rantzow 24.07; 2 Gladys Bamane 24.13; 3 Linnea Killander 24.20; h2 (-0,2) 1 Isabelle Eurenius 23.94; 2 Elin Östlund 24.08; 3 Matilda Hellqvist 24.21; h3 (1.3) 1 Pernilla Nilsson 23.86; 2 Malin Ström 24.16; 400m (27) 1 Matilda Hellqvist 54.04; 2 Lisa Duffy 54.20; 3 Pernilla Tornemark 54.91; 4 Eabba Svantesson (97) 55.23; 800m (28) 1 Lovisa Lindh 2.01.25; 2 Anna Silvander 2.02.57; 3 Hanna Hermansson 2.04.28; 4 Yolanda Ngarambe 2.05.06; 5 Sofia Oberg 2.05.25; 1.500m (27) 1 Anna Silvander 4.25.27; 2 Sofia Öberg 4.26.56; 3 Yolanda Ngarambe 4.28.78; 5.000m (28) 1 Sarah Lahti 15.32.46; 2 Maria Larsson 16.19.86; 3 Louise Wiker 16.33.62; 4 Sara Holmgren 16.42.57; 10.000m (26) 1 Malin Liljestedt 34.54.59; 2 Louise Wiker 34.56.95; 100mh (27) (0.4) 1 Elin Vesterlund 13.42; 2 Amanda Hansson 13.64; 3 Malin Skogström 13.78; 4 Maja Rogemyr 13.79 (13.70 (1.1) 1h1); 400mh (28) 1 Hanna Palmqvist 59.07; 2 Sofia Johnsson 59.42; 3 Johanna Holmen Svensson 59.71; 3.000m St (27) Maria Larsson 10.04.23; HJ (27) 1 Sofia Skoog 1.90; 2 Emma Green 1.79; 3 Ebba Jungmark 1.79; Caroline Andersson 1.79; PV (27) 1 Angelica Bengtsson 4.35; 2 Michaela Meijer 4.19; 3 Lisa Gunnarsson (99) 4.07; LJ (28) 1 Khaddi Sagnia 6.69 (2.2) and 6.33 (-0,4); 2 Erica Jarder 6.36 (1.2); 3 Malin Marmbrandt 6.13 (-0,7); LJ qualy (27) Khaddi Sagnia 6.32 (-0,9) 1q; TJ (26) Malin Marmbrandt 13.11 (1.4); SP (28) 1 Fanny Roos 16.80; 2 Frida Akerstrom 15.31; DT (27) Sofia Larsson 50.42; HT (26) 1 Marinda Petersson 69.22; 2 Ida Storm 66.79; 3 Tracey Andersson 64.50; 4 Eleni Larsson 64.12; 5 Karolina Pedeersen 61.88; 6 Linn Forsell (97) 57.74; JT (28) 1 Anna Wessman 57.76; 2 Elisabeth Hoglund 54.42; 3 Sofi Flink 54.39; 4 Carolin Náslund (98) 50.11

Turku (Finland), 28.8.2016


Turku (Finland), 28.8.2016

Men

150m (0.1) Santeri Kuusiniemi (98) 16.01; 110mh u20 (0,99m) (0.1) Valtteri Kalliokulju 13.98; JT Ville Ruusu 70.42; JT u18 (700 g) Atte Sailola 70.77

Women

150m (1.2) Jenni Jokinen 18.43; DT Tanja Komulainen 50.72

Aarhus (Denmark), 27-28.8.2016 -National Championships-


Aarhus (Denmark), 27-28.8.2016 -National Championships-

Men

100m (27) (-0,5) 1 Festus Asante 10.56; 2 Kristoffer Hari (97) 10.57 (10.44 (-1,7) 1h3); 200m (28) (1.7) 1 Simon Hansen 21.12; 2 Benjamin Lobo Vedel (97) 21.33; 3 Morten Dalgaard Madsen 21.35; 4 Steffen Undengaard Knudsen (98) 21.57; 400m (27) 1 Benjamin Lobo Vedel (97) 47.00; 2 Nicolai Hartling 47.32; 800m (28) Andreas Bube 1.50.26; 1.500m (27) 1 Thijs Nijhuis 3.44.59; 2 Peter Glans 3.46.06; 3 Andreas Lindgreen 3.47.23; 4 Peter Gerner Ejersbo 3.48.01; 5 Jens Sondergaard Jensen 3.48.19; 110mh (28) (0.1) Andreas Martinsen 14.12; 400mh (28) Nicolai Hartling 50.82; HJ (28) Janick Klausen 2.22; PV (27) Rasmus Wejnold Jørgensen 5.20; SP (27) Marcus Thomsen (nor) (98) 17.55, DT (28) Andreas Ellegaard 53.37

Women

200m (28) (0.0) Sara Slott Petersen 23.64 (23.59 (1.2) 1h2); 400m (27) Anne Sofie Kirkegaard (98) 54.39; 800m (28) 1 Anna Emilie Moller (97) 2.05.91; 2 Helene Holm Gottlieb (98) 2.08.11; 5.000m (28) 1 Simone Glad 16.26.55; 2 Louise Langelund Batting 16.28.56; 100mh (28) (0.6) 1 Mette Graversgaard 13.57; 2 Mathilde Heltbech 13.80; 400mh (28) Anne Sofie Kirkegaard 59.55; PV (27) Caroline Bonde Holm 4.05; LJ (28) Martha Traoré 6.17 (0.6); SP (28) Trine Mulbjerg 15.96; DT (28) Kathrine Bebe 54.02; HT (27) Celina Julin 60.17; JT (27) Marie Vestergaard 52.00

Kladno (Czech Republic), 28-29.8.2016 -National Championships u23/Mistrovství CR mužu a žen do 22 let na dráze-


Kladno (Czech Republic), 28-29.8.2016 -National Championships u23/Mistrovství CR mužu a žen do 22 let na dráze-

Men

100m (27) (0.5) Zdenek Stromsik 10.53; 400m (28) 1 Lukas Hobod 47.62; 2 Albert Holibka 47.84; 3 Jakub Vesely (98) 47.88; 1.500m (28) Filip Sasinek 3.46.38; 400mh (28) 1 Vit Müller 50.49; 2 Matej Mach 51.75; JT (27) Jan Kubes 70.29

Women

100m (27) (0.8) 1 Nikola Bendová (99) 11.58; 2 Katerina Vavrová (98) 11.88; 3 Kristyna Kobianová 11.89; 200m (28) (-0,4) 1 Nikola Bendová (99) 23.65; 2 Katerina Vavrová (98) 24.15; 3 Klara Seidlová 24.36; 400m (28) 1 Alena Symerska 54.00; 2 Lala Vondrová (99) 54.76; 100mh (27) (-0,2) Lucie Koudelová 13.43; HJ (27) 1 Lada Pejchalová (98) 1.83; 2 Nikola Strachová 1.80; PV (27) 1 Rebeka Silhanová 4.30; 2 Amalie Svabiková (99) 4.20; 3 Nikola Poschlová (98) 4.00; HT (28) 1 Pavla Kuklová 60.12; 2 Katerina Skypalová (99) 59.90; JT (27) Martina Pisová 50.15

Jessheim (Norway), 27.8.2016


Jessheim (Norway), 27.8.2016

Men

600m Markus Einan 1.18.43 NR jr

Goleniów (Poland), 27.8.2016


Goleniów (Poland), 27.8.2016

Men

1.000m Michal Rozmys 2.18.56

Women

JT Marcelina Witek 56.62

Pietrasanta (Italy), 27.8.2016 -Memorial Mario Vecoli-


Pietrasanta (Italy), 27.8.2016 -Memorial Mario Vecoli-

Men

300m Umberto Mezzaluna (97) 33.9h

Kemi (Finland), 27.8.2016


Kemi (Finland), 27.8.2016

Men

JT Jani Kiiskilä 76.67

Saturday, August 27, 2016

Delmenhorst (Germany), 27-28.8.2016

Delmenhorst (Germany), 27-28.8.2016
Women
HJ u20 (27) Mareike Max 1.80

Mol (Belgium), 27.8.2016 -Flanders Cup-


Mol (Belgium), 27.8.2016 -Flanders Cup-

Women

HT Vanessa Sterckendries 63.84

Paris (France), 27.8.2016 -Diamond League-


Paris (France), 27.8.2016 -Diamond League-

Men

100m (-0,1) 1 Ben Youssef Meité (civ) 9.96; 2 Akani Simbine (rsa) 10.00; 3 Churandy Martina (ned) 10.01; 4 Joel Fearon (gbr) 10.05; 5 Jimmy Vicaut 10.12; 6 Kim Collins (skn) 10.12; 7 Michael Rodgers (usa) 10.14; 8 Chijindu Ujah (gbr) 10.15

800m 1 Alfred Kipketer (ken) 1.42.87; 2 Taoufik Makhloufi (alg) 1.42.98; 3 Jonathan Kitilit (ken) 1.43.05; 4 Ferguson Cheruiyot Rotich (ken) 1.43.43; 5 Ayanleh Souleiman (dji) 1.43.52; 6 Pierre-Ambroise Bosse 1.43.58; 7 Marcin Lewandowski (pol) 1.43.73; 8 Adam Kszczot (pol) 1.43.76; 9 Samir Dahmani 1.44.07; 10 Nicholas Kiplangat Kipkoech (ken) 1.46.55

800m B Abdessalem Ayouni 1.45.98

3.000m 1 Yomif Kejelcha (eth) 7.28.19; 2 Abdelaati Iguider (mar) 7.30.09; 3 Hagos Gebrhiwet (eth) 7.30.45; 4 Ryan Hill (usa) 7.30.93; 5 Albert Rop (brn) 7.32.02; 6 Bethwell Birgen (ken) 7.32.48; 7 Muktar Edris (eth) 7.33.28; 8 Paul Chelimo (usa) 7.37.98; 9 Alsadik Mikhou (brn) 7.39.02; 10 Thomas Pkemei Longosiwa (ken) 7.41.31; 11 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 7.43.30; 12 Ryan Gregson (aus) 7.44.90; 13 Yoann Kowal 7.45.11; 14 Paul Kipngetich Tanui (ken) 7.46.61; 15 Cyrus Rutto (ken) 7.52.24; 16 Yemane Haileselassie (eri) 7.54.15; 17 Mahiedine Mekhissi Benabbad 8.15.19

400mh 1 Nicholas Bett (ken) 48.01; 2 Kerron Clement (usa) 48.19, 3 Yasmani Copello (tur) 48.24; 4 Javier Culson (pur) 48.55; 5 Rasmus Mägi (est) 48.66; 6 Abdelmalik Lahoulou (alg) 48.92; 7 Mamadou Kasse Hann 49.46

PV 1 Renaud Lavillenie 5.93; 2 Sam Kendricks (usa) 5.81; 3 Jan Kudlicka (cze) 5.71; 4 Pawel Wojciechowski (pol) 5.71; 5 Shawn Barber (can) 5.61; 6 Konstantinos Filippidis (gre) 5.51; 7 Stanley Joseph 5.36; Robert Renner (slo) 5.36; 9 Tobias Scherbarth (ger) 5.36; Robert Sobera (pol) 5.36

TJ (27) 1 Chris Carter (usa) 16.92 (0.7); 2 Alexis Copello (cub) 16.90 (-0,1); 3 John Murillo (col) 16.90 (0.4); 4 Karol Hoffmann (pol) 16.78 (0.9); 5 Troy Doris (guy) 16.68 (0.3); 6 Benjamin Compaore 16.59 (-0,1); 7 Chris Benard (usa) 16.51 (-0,3); 8 Omar Craddock (usa) 16.38 (0.0); 9 Harold Correa (fra) 16.36 (0.7); 10 Tosin Oke (ngr) 16.07 (0.5); 11 Nelson Evora (por) 15.98 (0.6)

SP 1 Tom Walsh (nzl) 22.00; 2 Ryan Crouser (usa) 21.99; 3 Kurt Roberts (usa) 20.78; 4 Ryan Whiting (usa) 20.65; 5 Konrad Bukowiecki (pol) (97) 20.36; 6 Darrell Hill (usa) 20.30; 7 Frank Elemba (cgo) 20.27; 8 Joe Kovacs (usa) 20.18; 9 Michal Haratyk (pol) 19.60; 10 Darlan Romani (bra) 19.47; 11 Frederic Dagee 17.70

JT 1 Jakub Vadlejch (cze) 88.02; 2 Julien Weber (ger) 87.39; 3 Thomas Röhler (ger) 84.16; 4 Dmytro Kosynskyy (ukr) 84.08; 5 Keshorn Walcott (tto) 82.40; 6 Viteszlav Vesely (cze) 78.38; 7 Cyrus Hostetler (usa) 75.40; 8 Johannes Vetter (ger) 74.34; 9 Marcin Krukowski (pol) 74.09

Women

200m (0.1) 1 Dafne Schippers (ned) 22.13; 2 Desiree Henry (gbr) 22.46; 3 Jenna Prandini (usa) 22.48; 4 Simone Facey (jam) 22.70; 5 Ella Nelson (aus) 22.82; 6 Natalia Pohrebnyak (ukr) 22.95; 7 Brigitte Ntiamoah 23.69

400m 1 Natasha Hastings (usa) 50.06; 2 Stephanie-Ann McPherson (jam) 50.33; 3 Christine Day (jam) 50.75; 4 Kemi Adekoya (brn) 51.05; 5 Floria Guei 51.16; 6 Olha Zemlyak (ukr) 51.34; 7 Anyika Onuora (gbr) 51.70; 8 Marie Gayot 53.33

800m B Soumaya Boussaid 2.07.03

1.500m 1 Laura Muir (gbr) 3.55.22; 2 Faith Kipyegon (ken) 3.56.72; 3 Sifan Hassan (ned) 3.57.13; 4 Shannon Rowbury (usa) 3.58.00; 5 Dawit Seyaum (eth) 3.58.09, 6 Jenny Simpson (usa) 3.58.19; 7 Besu Sado (eth) 3.59.96; 8 Sofia Ennaoui (pol) 4.01.00; 9 Ciara Mageean (irl) 4.01.46; 10 Winny Chebet (ken) 4.02.66; 11 Zoe Buckman (aus) 4.03.22; 12 Meraf Bahta (swe) 4.03.24; 13 Gudaf Tsegay (eth) 4.05.54

100mh (0.2) 1 Kendra Harrison (usa) 12.44; 2 Dawn Harper-Nelson (usa) 12.65; 3 Cindy Ofili (gbr) 12.66; 4 Jasmin Stowers (usa) 12.76; 5 Cindy Roleder (ger) 12.78; 6 Cindy Billaud 13.02; 7 Nadine Hildebrand (ger) 13.04; 8 Sandra Gomis 13.18

3.000m St 1 Ruth Jebet (brn) 8.52.78; 2 Hyvin Kiyeng (ken) 9.01.96; 3 Emma Coburn (usa) 9.10.19; 4 Beatrice Chepkoech (ken) 9.10.86; 5 Sofia Assefa (eth) 9.13.09; 6 Genevieve LaCaze (aus) 9.14.28; 7 Virginia Nyambura (ken) 9.18.95; 8 Stephanie Garcia (usa) 9.19.48; 9 Colleen Quigley (usa) 9.20.00; 10 Etenesh Diro Neda (eth) 9.21.49; 11 Purity Kirui (ken) 9.30.62; 12 Madeline Hills (aus) 9.36.23

HJ 1 Ruth Beitia (esp) 1.98; 2 Levern Spencer (lca) 1.96; 3 Alessia Trost (ita) 1.93; 4 Svetlana Radzivil (uzb) 1.93; 5 Inika McPherson (usa) 1.93; 6 Mirela Demireva (bul) 1.90; Airine Palsyté (ltu) 1.90; 8 Iryna Gerashchenko (ukr) 1.85; Michaela Hrubá (cze) 1.85

LJ 1 Ivana Spanovic (srb) 6.90 (0.0); 2 Lorraine Ugen (gbr) 6.80 (0.0); 3 Ksenija Balta (est) 6.75 (0.0); 4 Shara Proctor (gbr) 6.55 (0.0); 5 Darya Klishina (rus) 6.51 (0.1); 6 Eloyse Lesueur 6.38 (0.2); 7 Tianna Bartoletta (usa) 6.28 (0.2); 8 Blessing Okagbare (ngr) 6.26 (0.1)

DT 1 Sandra Perkovic (cro) 67.62; 2 Mélina Robert-Michon 64.36; 3 Denia Caballero (cub) 61.98; 4 Jade Lally (gbr) 61.45; 5 Nadine Müller (ger) 60.07; 6 Shanice Craft (ger) 59.32; 7 Zinaida Sendriuté (ltu) 59.23; 8 Pauline Pousse 56.65; 9 Whitney Ashley (usa) 55.50

Tipton (Great Britain), 27.8.2016 -BMC Races-


Tipton (Great Britain), 27.8.2016 -BMC Races-

Men

800m Rory Graham-Watson 1.50.4

Women

1.500m Jessica Judd 4.19.2

Lappeenranta (Finland), 27.8.2016


Lappeenranta (Finland), 27.8.2016
Men
200m (-0,3) 1 Samuli Samuelsson 20.84; 2 Ville Myllymáki 21.40; 400m 1 Jamal Rhoden-Stevens (gbr) 47.34; 2 Petteri Monni 48.07; 3 Don-Zheni Ekoebve 48.15; TJ 1 Elvijs Misans (lat) 16.46 (0.8); 2 Simo Lipsanen 15.82 (2.3); HT 1 David Söderberg 74.95; 2 Tuomas Seppänen 73.60; 3 Aleksi Jaakola 71.74; 4 Henri Liipola 71.07; 5 Jesse Lehto 70.54; 6 Tommi Remes 67.52; 7 Markus Kokkonen 65.23; JT 1 Tero Pitkämäki 86.13; 2 Antti Ruuskanen 83.34; 3 Teemu Wirkkala 80.35; 4 Sampo Lehtola 79.02; 5 Jami Kinnunen 78.12; 6 Harri Haatainen 76.74; 7 Zigismunds Sirmais (lat) 75.68
Women
200m (0.1) 1 Hilla Uusimäki 23.94; 2 Aino Pulkkinen 24.09; 3 Jonna Berghem 24.20; 800m 1 Yuliya Karol (blr) 2.02.65; 2 Zenitha Eriksson 2.05.97; 3 Daryia Barysevich (blr) 2.06.42; 4 Venla Paunonen 2.07.66; 5 Saija Sappä (98) 2.07.86; 100mh (0.1) 1 Hanna Plotitsyna (ukr) 13.05; 2 Reetta Hurske 13.35; 3 Lotta Harala 13.41; 4 Emma Koistinen 13.54; 400mh Viivi Lehikoinen 58.96; PV Aino Siitonen 4.15; TJ 1 Natallia Viatkina (blr) 13.16 (-3,6); 2 Iryna Pimenova (ukr) 13.08 (3.7); 3 Sanna Nygard 13.01 (4.0); HT 1 Hanna Malyshik (blr) 72.78; 2 Inga Linna 66.08; 3 Merja Korpela 65.77; 4 Johanna Salmela 64.74; 5 Anna Maria Orel (est) 63.29; 6 Krista Trevo 63.06; 7 Kati Ojaloo (est) 62.00; 8 Emilia Olkkonen (98) 60.10; JT 1 Heidi Nokelainen 62.13; 2 Jenni Kangas 57.72; 3 Oona Sormunen 57.18; 4 Jelena Jaakola 53.39

Domzale (Slovenia), 27.8.2016


Domzale (Slovenia), 27.8.2016

Women

200m (-1,4) Agata Zupin 24.34

Chiasso (Switzerland), 27.8.2016


Chiasso (Switzerland), 27.8.2016

Men

LJ Roni Ollikainen (fin) 7.43 (1.1)

Women

JT Nora Bicet (esp) 53.12; JT u18 (500 g) Sara Zabarino 50.82

Hrubieszow (Poland), 27.8.2016


Hrubieszow (Poland), 27.8.2016

Women

HT u18 (3 kg) Aleksandra Kufel (2001) 58.69

Friday, August 26, 2016

Grimstad (Norway), 25.8.2016


Grimstad (Norway), 25.8.2016

Women

600m Sara Dorthea Jensen 1:31.72

Rud (Norway), 25.8.2016 (indoor)


Rud (Norway), 25.8.2016 (indoor)

Men

PV u18 Sondre Guttormsen 5.20

Paffrath (Germany), 25.8.2016


Paffrath (Germany), 25.8.2016

Women

1.000m Susan Robb 2.50.03; 5.000m Caterina Granz 16.27.84; 5.000m u20 Konstanze Klosterhalfen 15.16.98

Veszprem (Hungary), 25.8.2016


Veszprem (Hungary), 25.8.2016

Men

HT u18 (5 kg) Gábor Czeller 66.14

Ankara (Turkey), 24.8.2016 -Interclubs Junior-


Ankara (Turkey), 24.8.2016 -Interclubs Junior-

Men

100m (1.4) Kayhan Özer  (98)  10.74;  200m (0.2) Kayhan Özer  (98)  21.71;  400m 1 Mahsum Korkmaz  (99)  47.46, 2 Berkay Çalık  (98)  48.17; 110mh (0.99m) (3.7)  Mikdat Sevler  (98)  13.46;  400mh  Sinan Ören  (98)  52.05, HJ Alperen Acet  (98)  2.18;  DT (1.75kg)  Emrecan Ercan  (97)  54.11; HT (6kg) 1 Hakan Mert Sözüdiri  (98) 63.12, 2 Mustafa Ortakabakçı  (98)  62.81;  JT  Emin Öncel  (97)  70.65

Women

100m (2.0) Melike Malkoç  (2000)  12.04;  200m (1.5)  Melike Malkoç  (2000)  24.86;  400m  Mizgin Ay  (2000)  54.37 NR u18;  3000m  Pınar Demirtaş  (98)  9:47.30; JT  Eda Tuğsuz  (97)  53.75

Tampere (Finland), 25.8.2016


Tampere (Finland), 25.8.2016

Men

400m Markus Teijula (98) 47.89; 110mh (-1,6) Arttu Hirvonen 14.26; DT 1 Frantz Kruger 55.37; 2 Oskari Perälampi 55.29; 3 Ville Kivioja 55.22

Women

LJ Taika Koilahti 6.02 (3.7)

Thursday, August 25, 2016

Cles (Italy), 25.8.2016 -Meeting Melinda-


Cles (Italy), 25.8.2016 -Meeting Melinda-
Men
100m (0.3) Jacques Riparelli 10.55 (10.52 (0.2) 1h5); 800m 1 Michal Rozmys (pol) 1.47.47; 2 Kyle Langford (gbr) 1.47.49; 3 Jan Petrac (slo) 1.48.02; 4 Marco Pettenazzo 1.48.94; 5 Mattia Picello 1.49.17; 6 Alesandro Dal Ben 1.49.38; 7 Lorenzo Pilati 1.49.38; 8 Lukas Rifesser 1.49.44; 9 Abedin Muzejinovic (bih) 1.49.66; 10 Merihun Crespi 1.49.71; 11 Enrico Riccobon 1.50.00; 1.500m Andrew Baddeley (gbr) 3.48.11
Women
400m Line Kloster (nor) 53.93; 800m 1 Adelle Tracey (gbr) 2.02.95; 2 Yngvild Elvemo (nor) 2.03.55; 3 Lenka Masná (cze) 2.03.77; 4 Clarisse Moh (fra) 2.06.43; 1.500m 1 Federica Del Buono (ita) 4.08.94; 2 Sarah McDonald (gbr) 4.16.60; 3 Nadia Battocletti (2000) 4.28.62; JT Nora Bicet (esp) 51.57

Lausanne (Switzerland), 25.8.2016 -Athletissima-


Lausanne (Switzerland), 25.8.2016 -Athletissima-

Men

100m (0.5) 1 Asafa Powell (jam) 9.96; 2 Ben Youssef Meité (civ) 10.01; 3 Joel Fearon (gbr) 10.05; 4 Churandy Martina (ned) 10.15; 5 Kim Collins (skn) 10.24; 6 Solomon Bockarie (ned) 10.30; 7 Alex Wilson (sui) 10.41; 8 Harry Aikines-Aryeetey (gbr) 10.43

100m B (0.3) 1 Alex Wilson 10.41; 2 Pascal Mancini 10.49; 3 Sylvain Chuard 10.61

200m (0.4) 1 Churandy Martina (ned) 19.81; 2 Alonso Edward (pan) 19.92; 3 Julian Forte (jam) 20.16; 4 Likourgos-Stefanos Tsakonas (gre) 20.21; 5 Reece Prescod (gbr) 20.38; 6 Solomon Bockarie (ned) 20.42; 7 James Ellington (gbr) 21.34

400m 1 LaShawn Merritt (usa) 44.50; 3 Steven Gardiner (bah) 44.75; 3 Liemarvin Bonevacia (ned) 45.26; 4 Pavel Maslak (cze) 45.35; 5 Martyn Rooney (gbr) 45.46; 6 Isaac Makwala (bot) 45.62; 7 Mame-Ibra Anne (fra) 45.69; 8 Joel Burgunder 47.35

400m B 1 Brian Gregan (irl) 46.56; 2 Silvan Lutz 47.18; 3 Daniele Angelella 47.80; 4 Dany Brand 48.12

800m B 1 Jonas Schopfer 1.49.70; 2 Tom Elmer 1.50.34; 3 Raphael Salm 1.50.68

1.000m 1 Ayanleh Souleiman (dji) 2.13.49; 2 Robert Biwott (ken) 2.13.89; 3 Jonathan Kitilit (ken) 2.13.95; 4 Asbel Kiprop (ken) 2.14.23; 5 Marcin Lewandowski (pol) 2.14.30; 6 Matthew Centrowitz (usa) 2.16.67; 7 Nicholas Kiplangat Kipkoech (ken) 2.16.68; 8 Filip Ingebrigtsen (nor) 2.16.95; 9 Johan Rogestedt (swe) 2.17.88; 10 Gilbert Kwemoi (ken) 2.18.63; 11 Jan Hochstraser 2.18.66; 12 Silas Kiplagat (ken) 2.19.80

110mh (0.5) 1 Orlando Ortega (esp) 13.11; 2 Omar McLeod (jam) 13.12; 3 Dimitri Bascou (fra) 13.25; 4 Wilhem Belocian (fra) 13.25; 5 Balasz Baji (hun) 13.34; 6 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 13.37; 7 David Oliver (usa) 13.40; 8 Konstantinos Douvalidis (gre) 13.69

400mh 1 Rasmus Mägi (est) 48.59; 2 Nicholas Bett (ken) 48.68; 3 Sergio Fernández (esp) 49.22; 4 Oskari Mörö (fin) 49.81; 5 Eric Cray (phi) 49.88; 6 Alain-Hervé Mfomkpa 51.58

3.000m St 1 Abraham Kibiwott (ken) 8.09.58; 2 Nicholas Kiptanui Bett (ken) 8.10.07; 3 Abel Kiprop Mutai (ken) 8.17.88; 4 Jairus Kipchoge Birech (ken) 8.19.48; 5 brimin Kiprop Kipruto (ken) 8.20.46; 6 Donald Cabral (usa) 8.20.77; 7 Amos Kirui (ken) 8.22.59; 8 Andrew Bayer (usa) 8.23.88; 9 Kohn Koech (brn) 8.26.76; 10 Paul Kipsiele Koech (ken) 8.32.91; 11 Tesfaye Sima (eth) (97) 8.33.26

HJ 1 Mutaz Essa Barshim (qat) 2.35; 2 Robbie Grabarz (gbr) 2.32; 3 Erik Kynard (usa) 2.32; 4 Bohdan Bondarenko (ukr) 2.32; 5 Andriy Protsenko (ukr) 2.29; 6 Pavel Seliverstau (blr) 2.25; Donald Thomas (bah) 2.25; 8 Konstantinos Baniotis (gre) 2.20; 9 Sylwester Bednarek (pol) 2.20

PV 1 Sam Kendricks (usa) 5.92; 2 Renaud Lavillenie (fra) 5.72; Piotr Lisek (pol) 5.72; 4 Shawn Barber (can) 5.62; 5 Robert Sobera (pol) 5.62; 6 Stanley Joseph (fra) 5.47; 7 Pawel Wojciechowski (pol) 5.47; 8 Konstadinos Filippidis (gre) 5.47; 9 Tobias Scherbarth (ger) 5.47

DT 1 Philip Milanov (bel) 65.61; 2 Lukas Weisshaidinger (aut) 64.84; 3 Zoltan Kovago (hun) 64.52; 4 Robert Harting (ger) 63.12; 5 Robert Urbanek (pol) 62.83; 6 Piotr Malachowski (pol) 62.46; 7 Gerd Kanter (est) 62.03; 8 Martin Kupper (est) 61.93; 9 Daniel Jasinski (ger) 60.79; 10 Rodney Brown (usa) 58.77

Women

100m (0.8) 1 Elaine Thompson (jam) 10.78; 2 Jenna Prandini (usa) 11.11; 3 Morolake Akinosun (usa) 11.16; 4 Desiree Henry (gbr) 11.17; 5 Marie-Josee Ta Lou (civ) 11.25; 6 Veronica Campbell-Brown (jam) 11.27; 7 Mujinga Kambundji 11.44; 8 Christania Williams (jam) 11.48

100m B (0.1) 1 Ajla De Ponte 11.58; 2 Anna Kielbasinska (pol) 11.60; 3 Salomé Kora 11.75; 4 Sarah Atcho 11.76; 100m C (0.2) 1 Cornelia Halbheer 11.74; 2 Ewelina Ptak (pol) 11.81

800m 1 Francine Niyonsaba (bdi) 1.57.71; 2 Eunice Jepkoech Sum (ken) 1.58.41; 3 Lynsey Sharp (gbr) 1.58.52; 4 Melissa Bishop (can) 1.58.71; 5 Selina Büchel 1.58.77; 6 Habitam Alemu (eth) (97) 2.00.46; 7 Nataliya Prishchepa (ukr) 2.00.59; 8 Winny Chebet (ken) 2.02.21

800m B 1 Lore Hoffmann (fra) 2.08.40; 2 Sonja Andenmatten 2.08.73

1.500m u20 1 Harriet Knowles-Jones (gbr) 4.21.25; 2 Elise Vanderelst (bel) 4.23.44; 3 Delia Sclabas (2000) 4.25.26; 4 Selina Ummel 4.27.53

3.000m 1 Genzebe Dibaba (eth) 8.31.84; 2 Hellen Obiri (ken) 8.33.96; 3 Mercy Cherono (ken) 8.34.49; 4 Margaret Chelimo Kipkemboi (ken) 8.37.54; 5 Janet Kisa (ken) 8.43.34; 6 Agnes Jebet Tirop (ken) 8.50.74; 7 Haftamnesh Tesfaye (eth) 9.11.29; 8 Alexa Efraimson (usa) 9.11.48

100mh (0.7) 1 Kendra Harrison (usa) 12.42; 2 Dawn Harper-Nelson (usa) 12.71; 3 Jasmin Stowers (usa) 12.75; 4 Cindy Ofili (gbr) 12.80; 5 Sharika Nelvis (usa) 12.88; 6 Clelia Rard-Reuse 13.00; 7 Megan Simmonds (jam) 13.15

400mh 1 Dalilah Muhammad (usa) 53.78; 2 Eilidh Doyle (gbr) 54.45; 3 Sara Slott Petersen (den) 54.98; 4 Cassandra Tate (usa) 55.14; 5 Shamier Little (usa) 55.20; 6 Ashley Spencer (usa) 55.86; 7 Hanna Titimets (ukr) 55.99; 8 Lea Sprunger 56.05

LJ 1 Ivana Spanovic (srb) 6.83 (1.2); 2 Lorraine Ugen (gbr) 6.71 (1.1); 3 Daryia Klishina (rus) 6.50 (1.1); 4 Shara Proctor (gbr) 6.48 (0.8); 5 Tianna Bartoletta (usa) 6.46 (0.8); 6 Blessing Okagbare (gr) 6.11 (0.9)

TJ 1 Caterine Ibarguen (col) 14.76 (0.5); 2 Olga Rypakova (kaz) 14.53 (1.0); 3 Paraskevi Papahristou (gre) 14.18 (0.3); 4 Patricia Mamona (por) 14.05 (0.8); 5 Olha Saladukha (ukr) 13.95 (0.5); 6 Kimberly Williams 13.75 (0.7); 7 Ruslana Tsykhotska (ukr) 13.54 (0.6)

SP 1 Valerie Adams (nzl) 19.94; 2 Michelle Carter (usa) 19.49; 3 Christina Schwanitz (ger) 19.33; 4 Brittany Smith (usa) 18.94; 5 Anita Marton (hun) 18.60; 6 Aliona Dubitskaya (blr) 17.81; 7 Felisha Johnson (usa) 17.54

JT 1 Madara Palameika (lat) 65.29; 2 Barbora Spotaková (cze) 64.48; 3 Tatsiana Khaladovich (blr) 64.15; 4 Kathryn Mitchell (aus) 62.85; 5 Sunette Viljoen (rsa) 62.47; 6 Liina Laasma (est) 60.91; 7 Christina Obergföll (ger) 53.97; 8 Maria Andrejczyk (pol) 53.49

4x100m 1 Ukraine (O. Povh; N. Pohrebniak; H. Stuy; Y. Bryzgina) 42.67; 2 Switzerland (A. Del Ponte; S. Atcho; E. Sprunger; S. Kora) 43.64

Brindisi (Italy), 24.8.2016


Brindisi (Italy), 24.8.2016

Men

SP u18 (5 Kg) Carmelo Musci (2001) 18.15

Winsen (Germany), 24.8.2016


Winsen (Germany), 24.8.2016

Women

1.500m Jana Sussmann 4.15.91

Watford (Great Britain), 24.8.2016 -BMC Races-


Watford (Great Britain), 24.8.2016 -BMC Races-

Men

800m 1 Rory Graham-Watson 1.49.53; 2 Tuomo Salonen (fin) 1.50.84; 3 Hayden Carter 1.50.97; 1.500m 1 Dominic Brown 3.48.76; 2 George Duggan 3.48.92

Women

800m 1 Jessica Judd 2.06.03; 2 Isobel Ives (98) 2.08.07; 1.500m 1 Renee Walcott-Nolan 4.17.05; 2 Karin Storbacka (fin) 4.20.12; 3 Rachel McClay 4.23.73

La Chaux de Fonds (Switzerland), 24.8.2016


La Chaux de Fonds (Switzerland), 24.8.2016

Men

100m heats h1 (0.0) 1 Alex Schaf (ger) 10.56; 2 Marcus Lawler (irl) 10.58; 200m (-0,5) 1 Florian Daum 21.41; 2 Silvan Lutz 21.45; 3 Daniele Angelella 21.49; 400m Brian Gregan (irl) 46.52

Women

200m (-0,3) Lauren Cadden (irl) (2000) 24.98; 400m Ciara McCallion (irl) 55.28

Kotka (Finland), 24.8.2016


Kotka (Finland), 24.8.2016

Men

100m heats Hannu Hämäläinen 10.62 (0.8) 1h2; 110mh (1.3) 1 Elmo Lakka 13.75;  2 Valtteri Kalliokulju (97) 14.22; SP Arttu Kangas 19.63

Women

400m Jonna Berghem 55.29; LJ 1 Anne-Mari Lehtiö 6.20 (0.3); HT 1 Inga Linna 66.39; 2 Johanna Salmela 65.69; 3 Krista Tervo (97) 64.45; 4 Johanna Witka (98) 58.05; JT Meri Rautamies 50.11

Växjö (Sweden), 23.8.2016


Växjö (Sweden), 23.8.2016

Men

DT u18 (1,5 kg) Alexander Sjögren 54.94; HT Ryan McCullough (usa) 67.07

Women

HT Ida Storm 65.20

Wednesday, August 24, 2016

Stara Boleslav (Czech Republic), 24.8.2016


Stara Boleslav (Czech Republic), 24.8.2016

Men

300m Daniel Nemecek 34.25

Olomouc (Czech Republic), 24.8.2016


Olomouc (Czech Republic), 24.8.2016

Men

150m (0.6) Filip Klvana 16.15; 300m Filip Klvana 34.47; 200mh (-0,2) Martin Juranek 23.32; SP Martin Novak 18.59; SP u18 (5 kg) Jakub Heza 17.63

Women

150m (-0,1) 1 Alena Symerska 18.04; 2 Pavla Hrivnová 18.44; 300m Alena Symerska 38.24

Ankara (Turkey), 24.8.2016


Ankara (Turkey), 24.8.2016

Men

200m (-1.0) Batuhan Altıntaş  21.38

Riehen (Switzerland), 23.8.2016


Riehen (Switzerland), 23.8.2016

Women

300mh Yasmin Giger (99) 42.91

Urjala (Finland), 23.8.2016

Urjala (Finland), 23.8.2016
Men
JT 1 Teemu Wirkkala 76.59; 2 Ville Ruusu 69.66

Oslo (Norway), 23.8.2016


Oslo (Norway), 23.8.2016

Men

100m heats Salum Kashafali 10.60 (0.7) 1h1; 200m (1.1) Oyvind Strommen Kjerpeset 21.27

Women

1.500m Helena Siltberg (swe) 4.32.42; JT Kristina Kristianslund 51.49

Stretford (Great Britain), 23.8.2016


Stretford (Great Britain), 23.8.2016

Men

800m 1 Tom Lancanshire 1.48.15; 2 John Ashcroft 1.50.94, 1.500m 1 Kevin Bell 3.48.07; 2 Chris Parr 3.48.26; 3 Iolo Hugues 3.48.53; HT Michael Bomba 63.85

Women

800m (mixed race) Jacqueline Fairchild 2.06.62; 1.500m (mixed race) Megan Davies 4.29.45

Tuesday, August 23, 2016

Mile End (Great Britain), 22.8.2016


Mile End (Great Britain), 22.8.2016

Men

100m (1.2) Adam Thomas 10.44; 200m (-0.9) Adam Thomas 21.31

Beograd (Serbia), 20.8.2016


Beograd (Serbia), 20.8.2016

Men

LJ Lazar Anic 7.56 (0.0); SP u20 (6 kg) Veljko Nedeljkovic (98) 17.19

Monday, August 22, 2016

Ambato (Ecuador), 20-21.8.2016 -National Championships u23-


Ambato (Ecuador), 20-21.8.2016 -National Championships u23-

Men

DT Eduardo Quintero 55.80; Decathlon Andy Preciado 7.179p (11.0; 6.82; 14.28; 2.05; 52.1 - 14.7; 42.96; 3.80; 59.02; 5.26.2)

Women

100m (nwi) Katherine Chillambo (2000) 11.4h

Falun (Sweden), 21.8.2016


Falun (Sweden), 21.8.2016

Men

HT u18 (5 kg) Ragnar Carlsson (2000) 72.34

Women

PV Elin Olsson 4.00

Vaasa (Finland), 21.8.2016


Vaasa (Finland), 21.8.2016

Men

DT Pyry Niskala 60.01

Sunday, August 21, 2016

Tampere (Finland), 20.8.2016


Tampere (Finland), 20.8.2016

Men

HT u20 (6 kg) Aleksi Jaakkola 80.12

Bergen (Norway), 19-21.8.2016


Bergen (Norway), 19-21.8.2016

Women

100m (20) (2.0) Anne Skudal Dolvik 11.72; 200m (20) (0.7) Anne Skudal Dolvik 23.82; 400m (19) Anne Skudal Dolvik 54.72

Heidenheim (Germany), 20-21.8.2016 -National Youth Championships in Combined Events-


Heidenheim (Germany), 20-21.8.2016 -National Youth Championships in Combined Events-

Men

Decathlon u18 1 Maximilian Kluth (2000) 7.172p (11.51 (-0,9); 7.00 (0.7); 16.10; 1.90; 50.08 - 14.86 (0.3); 42.26; 3.30; 43.40; 4.32.94); 2 Manuel Wagner 7.147p (11.39 (-0,2); 6.71 (-0,69; 12.44; 1.78; 51.52 - 14.81 (0.3); 44.59; 4.00; 56.37; 4.36.07)

Women

Heptathlon u18 Johanna Siebler (2000) 5.388p (14.40 (-0,7); 1.57; 13.56; 12.80 (-2,0) - 5.43 (-0,3); 48.95; 2.31.48)

Kobenhavn (Denmark), 20-21.8.2016 -National Championships in Combined Events-


Kobenhavn (Denmark), 20-21.8.2016 -National Championships in Combined Events-

Men

150m (21) (-0,8) Steffen Knudsen 16.12; 400m (20) Nick Ekelund-Arenander 48.32; LJ (21) Morten Jensen 7.61 (3.0)

Women

150m (21) (-1,0) Erica Jarder (swe) 18.12; 1.500m (20) Agnes Thurid Gers 4.30.03; PV (20) Kathrine Larsasen 4.00; SP (20) Maria Slok Hansen 15.36; DT (21) Kathrine Bebe 51.96, JT (21) Andrea Enerstad Bolle 50.34; Heptathlon Sandra Böll 5.275p (14.90 (-1,4); 1.67; 11.63; 25.98 (1.0) - 5.87 (-1,4); 36.18; 2.24.62); Heptathlon u18 Anna Lange 5.209p (15.04 (-1,0); 1.58; 13.14; 26.17 (0.3) - 5.34 (0.0); 45.01; 2.27.57)

Helsingborg (Sweden), 21.8.2016 -Folksam Challenge-


Helsingborg (Sweden), 21.8.2016 -Folksam Challenge-

Men

200m (-1,7) Johan Wissman 21.26; 110mh (-2,8) 1 David King (gbr) 13.93; 2 Vladimir Vukicevic (nor) 14.09, TJ Erik Ehrlin 15.81 (0.5); DT 1 Daniel Stahl 64.76; 2 Axel Härstedt 60.77

Women

200m (-1,0) Pernilla Nilsson 24.27; PV 1 Caroline Bonde Holm (den) 4.10; 2 Cathrine Larsasen (den) 4.06

Kajaani (Finland), 19-21.8.2016 -National Youth Championships-


Kajaani (Finland), 19-21.8.2016 -National Youth Championships-

Men (born in 1999)

200m u18 (21) (0.9) Riku Illukka 21.87; 2.000m St u18 (20) Tomi Lehto 5.55.90; SP u18 (5 kg) (21) Eero Ahola 20.49; HT u18 (5 kg) (19) 1 Victor Hongell 65.90; 2 Veikka Koskinen 64.97; JT u18 (700 g) (21) 1 Hermanni Hakasuo 71.43; 2 Voitto Köykkä 70.37

Men (born in 2000)

100m u17 (19) (-0,4) Samuel Purola 10.81; 200m u17 (21) (0.0) Samuel Purola 21.60; SP u17 (5 kg) (21) Arttu Korkeasalo 21.23; HT u17 (5 kg) (19) Ville Vihersalo 62.78; JT u17 (700 g) (21) Atte Sailola 70.55

Women u18

200m (21) (-0,2) 1 Viivi Lehikoinen 24.39; 2 Annika Haverinen 24.45; PV u18 (20) Alina Stromberg 3.90; LJ u18 (20) Saara Hakanen 6.02 (0.5); HT u18 83 kg) (20) Kiira Väänänen 63.47; JT u18 (500 g) (21) 1 Elina Kinnunen 54.16; 2 Venla Olli 50.69; 3 Milla Koski-Vähälä 50.31

Women u17

PV u17 (21) Saga Andersson 4.05; JT u17 (500 g) Sofia Pölkky 52.98

Rio de Janeiro (Brazil), 12-21.8.2016 -Olympic Games-


Rio de Janeiro (Brazil), 12-21.8.2016 -Olympic Games-

Men

100m (14 (0.2) 1 Usain Bolt (jam) 9.81; 2 Justin Gatlin (usa) 9.89; 3 Andre De Grasse (can) 9.91; 4 Yohan Blake (jam) 9.93; 5 Akani Simbine (rsa) 9.94; 6 Ben Yousse Meité (civ) 9.96; 7 Jimmy Vicaut (fra) 10.04; 8 Trayvon Bromell (usa) 10.06

100m semis (14) s1 (0.2) 1 Jimmy Vicaut (fra) 9.95; 2 Ben Yousef Meité (civ) 9.97; 3 Akani Simbine (rsa) 9.98; 4 Jak Ali Harvey (tur) 10.03; 5 Nickel Ashmeade (jam) 10.05; 6 Marvin Bracy (usa) 10.08; 7 Zhenye Xie (chn) 10.11; 8 Hassan Taftian (iri) 10.23; s2 (0.2) 1 Usain Bolt (jam) 9.86; 2 Andre De Grasse (can) 9.92; 3 Trayvon Bromell (usa) 10.01; 4 Chijindu Ujah (gbr) 10.01; 5 Ryota Yamagata (jpn) 10.05; 6 Kim Collins (skn) 10.12; 7 Cejhae Greene (ant) 10.13; s3 (0.0) 1 Justin Gatlin (usa) 9.94; 2 Yohan Blake (jam) 10.01; 3 Christophe Lemaitre (fra) 10.07; 4 Bingtian Su (chn) 10.08; 5 Kemarley Brown (brn) 10.13; 6 James Dasaolu (gbr) 10.16; 7 Aska Cambridge (jpn) 10.17

100m heats (13) h1 (-1,2) 1 Kemarley Brown (brn) 10.13; 2 Chijindu Ujah (gbr) 10.13; 3 Marvin Bracy (usa) 10.16; 4 Seye Ogunlewe (ngr) 10.26; 5 Femi Ogunode (qat) 10.28; 6 Sean Safo-Antwi (gha) 10.43; 7 Reza Ghasemi (iri) 10.47; 8 Adrian Griffith (bah) 10.53; h2 (0.8) 1 Justin Gatlin 10.01; 2 Daniel Bailey (ant) 10.20; 3 Rondel Sorrillo (tto) 10.23; 4 Gerald Phiri (zam) 10.29; 5 Lukas Jacubczyk (ger) 10.29; 6 Ogho-Oghene Ekwero (ngr) 10.37; 7 Hua Wilfried Koffi (civ) 10.37; h3 (-0,1) 1 Zhenye Zie (chn) 10.08; 2 Nickel Ashmeade (jam) 10.13; 3 Hassan Taftian (iri) 10.17; 4 Kim Collins (skn) 10.18; 5 Abdullah Abkar Mohammed (ksa) 10.26; 6 Aziz Ouhadi (mar) 10.34; 7 Kemar Hyman (cay) 10.34; 8 Darrell Wesh (hai) 10.39; h4 (-0,5) 1 Andre De Grasse (can) 10.04; 2 Aska Cambridge (jpn) 10.13; 3 Bingtian Su (chn) 10.17; 4 Jimmy Vicaut (fra) 10.19; 5 Churandy Martina (med) 10.22; 6 Emmanuel Matadi (lbr) 10.31; 7 Julian Reus (ger) 10.34; h5 (0.2) 1 Ben Youssef Meité (civ) 10.03; 2 Trayvon Bromell (usa) 10.13; 3 Christophe Lemaitre (fra) 10.16; 4 Cejhae Greee (ant) 10.20; 5 Keston Bledman (tto) 10.20; 6 Akeem Haynes (can) 10.22; 7 Gabriel Mvumvure (zim) 10.28; 8 Hassan Saaid (mdv) 10.47; h6 (-0,8) 1 Yohan Blake (jam) 10.11; 2 Jak Ali Harvey (tur) 10.14; 3 Barakat Mubarak Al-Harthi (oma) 10.22; 4 Mosito Lehata (les) 10.25, 5 James Ellington (gbr) 10.29; 6 Henricho Bruintjies (rsa) 10.33; 7 Peimeng Zhang (chn) 10.36; 8 Antoine Adams (skn) 10.39; h7 (-0,4) 1 Usain Bolt (jam) 10.07; 2 Andrew Fisher (brn) 10.12; 3 James Dasaolu (gbr) 10.18; 4 Yoshihide Kiryu (jpn) 10.23; 5 Shavez Hart (bah) 10.28; 6 Richard Thompson (tto) 10.29; 7 Jahvid Best (lca) 10.39; 8 Jurgen Themen (sur) 10.47; h8 (-1,3) 1 Akani Simbine (rsa) 10.14; 2 Ryota Yamagata (jpn) 10.20; 3 Aaron Brown 10.24; 4 Ramon Gittens (bar) 10.25; 5 Solomon Bockarie (ned) 10.36; 5 Vitor Hugo dos Santos (bra) 10.36; 7 Kukyoung Kim (kor) 10.37; 8 Brijesh Lawrence (skn) 10.55

100m prelims (13) h2 (0.4) Hassan Saaid (mdv) 10.43; h3 (-0,3) Rodman Teltull (plw) 10.53

200m (18) (-0,5) 1 Usain Bolt (jam) 19.78; 2 Andre De Grasse (can) 20.02; 3 Christophe Lemaitre (fra) 20.12; 4 Adam Gemili (gbr) 20.12; 5 Churandy Martina (ned) 20.13; 6 LaShawn Merritt (usa) 20.19; 7 Alonso Edward (pan) 20.23; 8 Ramil Guliyev (tur) 20.43

200m semis (17) s1 (-0,4) 1 LaShawn Merritt (usa) 19.94; 2 Christophe Lemaitre (fra) 20.01; 3 Daniel Talbot (gbr) 20.25; 4 Nickel Ashmeade (jam) 20.32; 5 Rondel Sorrillo (tto) 20.33; 6 Nery Brenes (crc) 20.33; 7 Aaron Brown (can) 20.37; 8 José Carlos Herrera (mex) 20.48; s2 (-0,3) 1 Usain Bolt (jam) 19.78; 2 Andre De Grasse (can) 19.80; 3 Adam Gemili (gbr) 20.08; 4 Ramil Guliyev (tur) 20.09; 5 Salem Eid Yaqoob (brn) 20.43; 6 Ameer Webb (usa) 20.43; 7 Ejowvokoghene Oduduru (ngr) 20.59; 8 Roberto Skyers (cub) 20.60; s3 (-0,2) 1 Alonso Edward (pan) 20.07; 2 Churandy Martina (ned) 20.10; 3 Justin Gatlin (usa) 20.13; 4 Bruno Hortelano (esp) 20.16; 5 Nethaneel Mitchell-Blake (gbr) 20.25; 6 Yohan Blake (jam) 20.37; 7 Likourgos-Stefanos Tsakonas (gre) 20.63; 8 Matteo Galvan (ita) 20.88

200m heats (16) h1 (0.7) 1 Alonso Edward (pan) 20.19; 2 Daniel Talbot (gbr) 20.27; 3 Likuorgos-Stefanos Tsakonas (gre) 20.31; 4 Femi Ogunode (qat) 20.36; 5 Jeremy Dodson (sam) 20.51; 6 Jak Ali Harvey (tur) 20.58; 7 Mosito Lehata (les) 20.65; h2 (-0,2) 1 Bruno Hortelano (esp) 20.12; 2 Yohan Blake (jam) 20.13; 3 Ameer Webb (usa) 20.31; 4 Anaso Jobodwana (rsa) 20.53; 5 Robin Erewa (ger) 20.61; 6 Emmanuel Dasor (gha) 20.65; 7 Shavez Hart (bah) 20.74; 8 Bernardo Valoyes (col) 20.78; h3 (0.3) 1 Salem Eid Yaqoob (brn) 20.19; 2 Ramil Guliyev (tur) 20.23; 3 Aaron Brown (can) 20.23; 4 Shota Iizuka (jpn) 20.49; 5 Emmanuel Matadi (lbr) 20.49; 6 Sibusiso Matsenjwa (swz) 20.63; 7 Levi Cadogan (bar) 21.02; 8 Tega Odele (ngr) 21.25; h4 (0.0) 1 José Carlos Herrera (mex) 20.29; 2 Roberto Skyers (cub) 20.44; 3 Jorge Vides (bra) 20.50; 4 Tlotliso Leotlela (rsa) 20.59; 5 Eseosa Desalu (ita) 20.65; 6 Teray Smith (bah) 20.66; h5 (-1,5) 1 Justin Gatlin (usa) 20.42; 2 Matteo Galvan (ita) 20.58; 3 Ramon Gittens (bar) 20.58; 4 Serhiy Smelyuk (ukr) 20.66; 5 Aleixo-Platini Menga (ger) 20.80; 6 Kenji Fujimitsu (jpn) 20.86; 7 Yancarlos Martinez (dom) 20.97; h6 (0.4) 1 Nickel Ashmeade (jam) 20.15; 2 Adam Gemili (gbr) 20.20; 3 Clarence Munyai (rsa) 20.66; 4 Burkheart Ellis (bar) 20.74; 5 Alexander Hartmann (aus) 21.02; 6 Tatenda Tsumba (zim) 21.04; 7 Rolando Palacios (hon) 21.32; h7 (0.2) 1 Nery Brenes (crc) 20.20; 2 Churandy Martina (ned) 20.29; 3 Brendon Rodney (can) 20.34; 4 Davide Manenti (ita) 20.51; 5 Adama Jammeh (gam) 20.55; 6 Harold Houston (ber) 20.85; h8 (0.4) 1 LaShawn Merritt (usa) 20.15; 2 Christophe Lemaitre (fra) 20.28; 3 Julian Reus (ger) 20.39; 4 Reynier Mena (cub) 20.42; 5 Karol Zalewski (pol) 20.54; 6 Bruno de Barros (bra) 20.59; 7 Ihor Bodrov (ukr) 20.86; 8 Carvin Nkanata (ken) 21.43; h9 (0.6) 1 Usain Bolt (jam) 20.28; 2 Ejowvokoghene Oduduru (ngr) 20.34; 3 Solomon Bockarie (ned) 20.42; 4 Kyle Greaux (tto) 20.61; 5 Jonathan Borlee (bel) 20.64; 6 Kei Takase (jpn) 20.71; 7 Jaysuma Saidy Ndure (nor) 20.78; Ahmed Ali (sud) 20.78; h10 (1.0) 1 Andre De Grasse (can) 20.09; 2 Nethaneel Mitchell-Blake (gbr) 20.24; 3 Rondell Sorrillo (tto) 20.27; 4 Hua Wilfried Koffi (civ) 20.48; 5 Antoine Adams (skn) 20.49; 6 Stanly Del Carmen (dom) 20.55; 7 Aldemir da Silva Junior (bra) 20.80; 8 Brandon Jones (biz) 21.49

400m (14) 1 Wayde Van Niekerk (rsa) 43.03 WR; 2 Kirani James (grn) 43.76; 3 LaShawn Merritt (usa) 43.85; 4 Machel Cedenio (tto) 44.01; 5 Karabo Sibanda (bot) 44.25; 6 Ali Khamis Khamis (brn) 44.36; 7 Bralon Taplin (grn) 44.45; 8 Matthew Hudson-Smith (gbr) 44.61

400m semis (13) s1 1 Kirani James (grn) 44.02; 2 LaShawn Merritt (usa) 44.21; 3 Karabo Sibanda (bot) 44.47; 4 Luguelín Santos (dom) 44.71; 5 Javon Francis (jam) 44.96; 6 Nery Brenes (crc) 45.02; 7 Liemarvin Bonevacia (ned) 45.03; 8 Lalonde Gordon (tto) 45.13; s2 1 Machel Cedenio (tto) 44.39; 2 Wayde Van Niekerk (rsa) 44.45; 3 Pavel Maslak (cze) 45.06; 4 Luka Janezic (slo) 45.07; 5 David Verburg (usa) 45.61; 6 Rusheen McDonald (jam) 46.12; 7 Abdalelah Haroun (qat) 46.66; s3 1 Bralon Taplin (grn) 44.44; 2 Mattew Hudson-Smith (gbr) 44.48; 3 Ali Khamis Khamis (brn) 44.49; 4 Gil Roberts (usa) 44.65; 5 Steven Gardiner (bah) 44.72; 6 Yoandys Lescay (cub) 45.00; 7 Rafal Omelko (pol) 45.28; 8 Isaac Makwala (bot) 46.60

400m heats (12) h1 1 Machel Cedenio (tto) 44.98; 2 Gil Roberts (usa) 45.27; 3 Yoandys Lescay (cub) 45.36; 4 Fitzroy Dunkley (jam) 45.66; 5 Kevin Borlee (bel) 45.90; 6 Alberth Bravo (ven) 46.15; 7 Alexander Lerionka Sampao (ken) 46.62; h2 1 Bralon Taplin (grn) 45.15; 2 Nery Brenes (crc) 45.53; 3 Karabo Sibanda (bot) 45.56; 4 Matteo Galvan (ita) 46.07; 5 Raymond Kibet (ken) 46.15; h3 1 Wayde Van Niekerk (rsa) 45.26; 2 Luguelín Santos (dom) 45.61; 3 Javon Francis (jam) 45.88; 4 Jonathan Borlee (bel) 46.01; 5 Alphas Leken Kishoyian (ken) 46.74; 6 Brandon Valentine-Parris (vin) 47.62; h4 1 Lalonde Gordon (tto) 45.24; 2 Luka Janezic (slo) 45.33; 3 Baboloki Thebe (bot) 45.41; 4 Chris Brown (bah) 45.56; 5 Martyn Rooney (gbr) 45.60, 6 Julian Jrummi Walsh (jpn) 46.37; 7 Gustavo Cuesta (dom) 46.92; h5 1 LaShawn Merritt (usa) 45.28; 2 Abdalelah Haroun (qat) 45.76; 3 Isaac Makwala (bot) 45.91; 4 Vitalii Butrym (ukr) 45.92; 5 Donald Blair-Sanford (isr) 46.06; 6 Deon Lendore (tto) 46.15; 7 Hederson Estefani (bra) 46.68; h6 1 Kirani James (grn) 44.93; 2 Rusheen McDonald (jam) 45.22; 3 Matthew Hudson-Smith (gbr) 45.26; 4 David Verburg (usa) 45.48; 5 Winston George (guy) 45.77; 6 Diego Palomeque (col) 46.48; h7 1 Ali Khamis Khamis (brn) 45.12; 2 Steven Gardiner (bah) 45.24; 3 Liemarvin Bonevacia (ned) 45.49; 4 Rafal Omelko (pol) 45.54; 5 Pavel Maslak (cze) 45.54; 6 Muhammed Anas Yahiya (ind) 45.95; 7 Orukpe Eraiyokan (ngr) 47.42

800m (15) 1 David Lekuta Rudisha (ken) 1.42.15; 2 Taoufik Makhloufi (alg) 1.42.61; 3 Clayton Murphy (usa) 1.42.93; 4 Pierre-Ambroise Bosse (fra) 1.43.41; 5 Ferguson Cheruiyot Rotich (ken) 1.43.41; 6 Marcin Lewandowski (pol) 1.44.20; 7 Alfred Kipketer (usa) 1.46.02; 8 Boris Berian (usa) 1.46.15

800m semis (13) s1 1 Pierre-Ambroise Bosse (fra) 1.43.85; 2 Taoufik Makhloufi (alg) 1.43.85; 3 Marcin Lewandowski (pol) 1.44.56; 4 Ferguson Cheruuiyot Rotich (ken) 1.44.65; 5 Mostafa Smaili (mar) 1.45.78; 6 Kleberson Davide (bra) 1.46.19; 7 Andrés Arroyo (pur) 1.46.74; 8 Michael Rimmer (gbr) 1.46.80; s2 1 Alfred Kipketer (ken) 1.44.38; 2 Boris Berian (usa) 1.44.56; 3 Yassine Hethat 1.44.81; 4 Amel Tuka (bih) 1.45.24; 5 Rynardt Van Rensburg (rsa) 1.45.33; 6 Brandon McBride (can) 1.45.41; 7 Andreas Bube (den) 1.45.87; 8 Mohammed Aman (eth) 1.46.14; s3 1 David Lekuta Rudisha (ken) 1.43.88; 2 Clayton Murphy (usa) 1.44.30, 3 Adam Kszczot (pol) 1.44.70; 4 Ayanleh Souleiman (dji) 1.45.19; 5 Mark English (irl) 1.45.93; 6 Giordano Benedetti (ita) 1.46.41; 7 Amine Belferar (alg) 1.46.55; 8 Hamada Mohamed (egy) 1.48.17

800m heats (12) h1 1 Ayanleh Souleiman (dji) 1.45.48; 2 Amel Tuka (bih) 1.45.72; 3 Boria Berian (usa) 1.45.87; 4 Kleberson Davide (bra) 1.46.14; 5 Zan Rudolf (slo) 1.46.93; 6 Antoine Gakeme (bdi) 1.47.46; 7 Musa Hajdari (kos) 1.48.41; h2 1 Adam Kszczot (pol) 1.45.83; 2 Ferguson Cheruiyot Rotich (ken) 1.46.00; 3 Andrés Arroyo (pur) 1.46.17; 4 Hamada Mohamed (egy) 1.46.65; 5 Rafith Rodríguez (col) 1.46.65, 6 Boitumelo Masilo (bot) 1.48.48; 7 Luke Mathews (aus) 1.50.17; 8 Brice Etes (mon) 1.50.40; h3 1 David Lekuta Rudisha (ken) 1.45.09; 2 Rynardt Van Rensburg (rsa) 1.45.67; 3 Michael Rimmer (gbr) 1.45.99; 4 Clayton Murphy (usa) 1.46.18; 5 Jinson Johnson (ind) 1.47.27; 6 Anthony Romaniw (can) 1.47.59; 7 Lutimar Paes (bra) 1.48.38; h4 1 Alfred Kipketer (ken) 1.46.61; 2 Andreas Bube (den) 1.46.67; 3 Yassine Hethat (alg) 1.46.81; 4 Alvaro De Arriba (esp) 1.46.86; 5 Wesley Vázquez (pur) 1.46.96; 6 Charles Jock (usa) 1.47.06; 7 Elliot Giles (gbr) 1.47.88; h5 1 Taouflik Makhloufi (alg) 1.49.17; 2 Mostafa Smaili (mar) 1.49.29; 3 Giordano Benedetti (ita) 1.49.40; 4 Sho Kawamoto (jpn) 1.49.41; 5 Jacob Rozani (rsa) 1.49.79; 6 Jozef Repcik (svk) 1.49.95, 7 Nijel Amos (bot) 1.50.46; h6 1 Brandon McBride (can) 1.45.99; 2 Marcin Lewandowski (pol) 1.46.35; 3 Mark English (irl) 1.46.40; 4 Jeffrey Riseley (aus) 1.46.93; 5 Abubaker Haydar Abdalla (qat) 1.47.81; 6 Pol Moya (and) 1.48.88; 7 Alex Amankwah (gha) 1.50.33; h7 1 Pierre-Ambrose Bosse (fra) 1.48.12; 2 Mohammed Aman (eth) 1.48.33; 3 Amine Belferar (alg) 1.48.40; 4 Daniel Andújar (esp) 1.48.50; 5 Charles Grethen (lux) 1.48.93; 6 Peter Bol (aus) 1.49.36

1.500m (20) 1 Matthew Centrowitz (usa) 3.50.00; 2 Taoufik Makhloufi (alg) 3.50.11; 3 Nicholas Willis (nzl) 3.50.24; 4 Ayanleh Souleiman (dji) 3.50.29; 5 Abdalaati Iguider (mar) 3.50.58; 6 Asbel Kiprop (ken) 3.50.87; 7 David Bustos (esp) 3.51.06; 8 Ben Blankenship (usa) 3.51.09; 9 Ryan Gregson 3.51.39; 10 Nathan Brannen (can) 3.51.45; 11 Ronald Musagala (uga) 3.51.68, 12 Charlie Grice (gbr) 3.51.73

1.500m semis (18) s1 1 Asbel Kiprop (ken) 3.39.73; 2 Taoufik Makhloufi (alg) 3.39.88; 3 Nicholas Willis (nzl) 3.39.96; 4 Ben Blankenship (usa) 3.39.99; 5 Charlie Grice (gbr) 3.40.05; 6 Abdalaati Iguider (mar) 3.40.11; 7 Nathan Brannen (can) 3.40.20; 8 Benson Kiplagat Seurei (ken) 3.40.53; 9 Jakub Holusa (cze) 3.40.83; 10 Dawit Wolde (eth) 3.41.42; 11 Henrik Ingebrigtsen (nor) 3.42.51; 12 Pieter-Jan Hannes (bel) 3.43.71; 13 Brahim Kaazouzi (mar) 3.48.66; s2 1 Ronald Kwemoi (mar) 3.39.42; 2 Ayanleh Souleiman (dji 3.39.46; 3 Matthew Centrowitz (usa) 3.39.61; 4 Ryan Gregson (aus) 3.40.02; 5 Ronald Musagala (uga) 3.40.37; 6 Mekonnen Gebremedhin (eth) 3.40.69; 7 Homiyu Tesfaye (ger) 3.40.76; 8 Charles Philibert-Thiboutot (can) 3.40.79; 9 Fouad Elkaam (mar) 3.40.93; 10 Chris O'Hare (gbr) 3.44.27

1.500m heats (16) h1 1 Asbel Kiprop (ken) 3.38.97; 2 Ryan Gregson (aus) 3.39.13; 3 Ayanleh Souleiman (dji) 3.39.25; 4 Chris O'Hare (gbr) 3.39.26; 5 Matthew Centrowitz (usa) 3.39.31; 6 Fouad Elkaam (mar) 3.39.51; 7 David Bustos (esp) 3.39.73; 8 Charles Philibert-Thiboutot (can) 3.40.04; 9 Julian Matthews (nzl) 3.40.40; 10 Florian Carvalho (fra) 3.41.87; 11 Thiago Andre (bra) 3.44.42; 12 Santino Kenyi (ssd) 3.45.27; h2 1 Taoufik Makhloufi (alg) 3.46.82; 2 Elijah Motonei Manangoi (ken) 3.46.83; 3 Robby Andrews (usa) 3.46.97; 4 Nathan Brannen (can) 3.47.07; 5 Mekonnen Gebremedhin (eth) 3.47.33; 6 Brahim Kaazouzi (mar) 3.47.39; 7 Homiyu Tesfaye (ger) 3.47.44; h3 1 Jakub Holusa (cze) 3.38.31; 2 Ronald Kwemoi (ken) 3.38.33; 3 Abdalaati Iguider (mar) 3.38.40; 4 Ronald Musadala (uga) 3.38.45; 5 Henrik Ingebrigtsen (nor) 3.38.50; 6 Nicholas Willis 3.38.55; 7 Benson Kiplagat Seurei (ken) 3.38.82; 8 Pieter-Jan Hannes (bel) 3.38.89; 9 Ben Blankenship (usa) 3.38.92; 10 Dawit Wolde (eth) 3.39.29; 11 Salim Keddar (alg) 3.40.63; 12 Luke Mathews (aus) 3.44.51

5.000m (20) 1 Mohamed Farah (gbr) 13.03.30; 2 Paul Kipkemoi Chelimo (usa) 13.03.90; 3 Hagos Gebrhiwet (eth) 13.04.35; 4 Mohammed Ahmed (can) 13.05.94; 5 Bernard Lagat (usa) 13.06.78; 6 Andrew Butchart (gbr) 13.08.61; 7 Albert Kibichii Rop (brn) 13.08.79; 8 Joshua Kiprui Cheptegei (uga) 13.09.17; 9 Birhanu Balew (brn) 13.09.26; 10 Abrar Osman (eri) 13.09.56; 11 Hassan Mead (usa) 13.09.81; 12 Dejen Gebremeskel (eth) 13.15.91; 13 Elroy Gelant (rsa) 13.17.47; 14 Brett Robinson (aus) 13.32.30; 15 David Torrance (per) 13.43.12

5.000m heats (17) h1 1 Hagos Gebrhiwet (eth) 13.24.65; 2 Albert Kibichii Rop (brn) 13.24.95; 3 Mohamed Farah (gbr) 13.25.25; 4 Joshua Kiprui Cheptegei (uga) 13.25.70; 5 Bernard Lagat (usa) 13.26.02; 6 Caleb Mwangangi Ndiku (ken) 13.26.63; 7 Hayle Ibrahimov (aze) 13.27.11; 8 Aron Kifle (eri) 13.29.45; 9 Illias Fifa (esp) 13.30.23; 10 Kemoy Campbell (jam) 13.30.32; 11 Jacob Kiplimo (uga) 13.30.40; 12 Charles Yosei Muneria (ken) 13.30.95; 13 Hassan Mead (usa) 13.34.27; 14 Youness Essalhi (mar) 13.41.41; 15 Namakoe Nkhasi (les) 13.41.92; 16 Bashir Abdi (bel) 13.42.83; 17 Olivier Irabaruta (bdi) 13.44.08; 18 Sam McEntee (aus) 13.50.55; 19 Lucas Bruchet (ca) 14.02.02; 20 Richard Ringer (ger) 14.05.01; h2 1 Paul Kipkemoi Chelimo (usa) 13.19.54; 2 Muktar Edris (eth) 13.19.65; 3 Dejen Gebremeskel (eth) 13.19.67; 4 Birhanu Balew (brn) 13.19.83; 5 Andrew Butchart (gbr) 13.20.08; 6 Mohammed Ahmed (can) 13.21.00; 7 Elroy Gelant (rsa) 13.22.00; 8 Abrar Osman (eri) 13.22.56; 9 Brett Robinson (aus) 13.22.81; 10 David Torrence (per) 13.23.20; 11 Phillip Kipyeko (usa) 13.24.66; 12 Isiah Kiplangat Koech (ken) 13.25.15; 13 Patrick Tiernan (aus) 13.28.48; 14 Florian Orth (ger) 13.28.88; 15 Hiskel Tewelde (eri) 13.30.23; 16 Suguru Osako (jpn) 13.31.45; 17 Adel Mechaal (esp) 13.34.42; 18 Soufiyan Bouqantar (mar) 13.56.55; 19 Ali Kaya (tur) 14.05.34; 20 Tom Farrell (gbr) 14.11.65

10.000m (13) 1 Mohamed Farah (gbr) 27.05.17; 2 Paul Kipngetich Tanui (ken) 27.05.64; 3 Tamirat Tola (eth) 27.06.26; 4 Yigrem Demelash (eth) 27.06.27; 5 Galen Rupp (usa) 27.08.92; 6 Joshua Kiprui Cheptegei (uga) 27.10.06; 7 Bedan Karoki Muchiri (ken) 27.22.93; 8 Zersenay Tadese (eri) 27.23.86; 9 Nguse Amsolom (eri) 27.30.79; 10 Abraham Naibei Cheroben (brn) 27.31.86; 11 Geoffrey Kipsang Kamworor (ken) 27.31.94; 12 Zane Robertson (nzl) 27.33.67, 13 Polat Kemboi Arikan (tur) 27.35.50; 14 Leonard Essau Korir (usa) 27.35.65; 15 Abadi Hadis (eth) 27.36.34; 16 David McNeill (aus) 27.51.71; 17 Suguru Osako (jpn) 27.51.94; 18 Stephen Mokoka (rsa) 27.54.57; 19 Shadrack Kipchirchir (usa) 27.58.32; 20 Bashir Abdi (bel) 28.01.49; 21 Luis Ostos (per) 28.02.03; 22 Moses Martin Kurong (uga) 28.03.38; 23 Timothy Toritich (uga) 28.04.84; 24 Goitom Kifle (eri) 28.15.99; 25 Andrew Vernon (gbr) 28.19.36; 26 El Hassan Elabbassi (brn) 28.20.17; 27 Olivier Irabaruta (bdi) 28.32.75; 28 Ben St. Lawrence (aus) 28.46.32; 29 Yuta Shitara (jpn) 28.55.23; 30 Kota Murayama (jpn) 29.02.51; 31 Ross Millington (gbr) 29.14.95; 32 Mohammed Ahmed (can) 29.32.84

Marathon (21) 1 Eliud Kipchoge (ken) 2h08.44; 2 Feyisa Lilesa (eth) 2h09.54; 3 Galen Rupp (usa) 2h10.05; 4 Ghirmay Ghebreselassie (eri) 2h11.04; 5 Alphonce Felix Simbu (tan) 2h11.15; 6 Jared Ward (usa) 2h11.30; 7 Tadesse Abraham (sui) 2h11.42; 8 Munyo Solomon Mutai (uga) 2h11.49; 9 Callum Hawkins (gbr) 2h11.52; 10 Eric Gillis (can) 2h12.29; 11 Abdi Nageeye (ned) 2h13.01; 12 Mumin Gala (dji) 2h13.04; 13 Lemi Berhanu (eth) 2h13.29; 14 Stephen Kiprotich (uga) 2h13.32; 15 Paulo Roberto Paula (bra) 2h13.56; 16 Satoru Sasaki (jpn) 2h13.57; 17 Kaan Kigen Ozbilen (tur) 2h14.11; 18 Byron Piedra (ecu) 2h14.12; 19 Sondre Norstad Moen (nor) 2h14.17; 20 Oleksandr Sitkovskiy (ukr) 2h14.24; 21 Amanuel Mesel (eri) 2h14.37; 22 Koen Naert (bel) 2h14.53; 23 Reid Coolsaet (can) 2h14.58; 24 Lusapho April (rsa) 2h15.24; 25 Thanackal Gopi (ind) 2h15.25; 26 Kheta Ram (ind) 2h15.26; 27 Chol Pak (prk) 2h15.27; 28 Evans Kiplagat Barkowet (aze) 2h15.31; 29 Guojian Dong (chn) 2h15.32; 30 Ihor Olefirenko (ukr) 2h15.36; 31 Liam Adams (aus) 2h16.12; 32 Paul Pollock (irl) 2h16.24; 33 Mebrahtom Keflesighi (usa) 2h16.46; 34 Anuradna Indrajith Cooray (sri) 2.17.06; 5 Abdi Hakin Ulad (den) 2h17.06; 36 Suehiro Ishikawa (jpn) 2h17.08; 37 Marius Ionescu (rou) 2h17.27; 38 Ruggero Pertile (ita) 2h17.30

110mh (16) (0.2) 1 Omar McLeod (jam) 13.05; 2 Orlando Ortega (esp) 13.17; 3 Dimitri Bascou (fra) 13.24; 4 Pascal Martinot-Lagarde 13.29; 5 Devon Allen (usa) 13.31; 6 Johnathan Cabral (can) 13.40; 7 Milan Trajkovic (cyp) 13.41

110mh semis (16 s1 (0.5) 1 Orlando Ortega (esp) 13.32; 2 Ronnie Ash (usa) 13.36; 3 Damian Czykier (pol) 13.50; 4 Balasz Baji (hun) 13.52; 5 Andrew Pozzi (gbr) 13.67; 6 Deuce Carter (jam) 13.69; 7 Yordan L. O'Farrill (cub) 13.70; s2 (-0,1) 1 Omar McLeod (jam) 13.15; 2 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 13.25, 3 Devon Allen (usa) 13.36; 4 Johnathan Cabral (can) 13.41; 5 Gregor Traber (ger) 13.43; 6 Lawrence Clarke (gbr) 13.46; 7 Antonio Alkana (rsa) 13.55; 8 Petr Svoboda (cze) 13.67, 9 Joao Vitor de Oliveira (bra) 13.85; s3 (0.4) 1 Dimitri Bascou (fra) 13.23; 2 Milan Trajkovic (cyp) 13.31; 3 Jeff Porter (usa) 13.45; 4 Andrew Riley (jam) 13.46; 5 Konstadinos Douvalidis (gre) 13.47; 6 Yidiel Contreras (esp) 13.54

110mh heats (15) h1 (0.5) 1 Omar McLeod (jam) 13.27; 2 Jeff Porter (usa) 13.50; 3 Jeffrey Julmis (hai) 13.66; 4 Antwon Hicks (usa) 13.70; h2 (0.4) 1 Orlando Ortega (esp) 13.32; 2 Balasz Baji (hun) 13.52; 3 Milan Trajkovic (cyp) 13.59; 4 Johnathan Cabral (can) 13.63; h3 (1.4) 1 Dimitri Bascou (fra) 13.31; 2 Andrew Pozzi (ita) 13.50; 3 Andrew Riley (jam) 13.52; 4 Joao Vitor de Oliveira (bra) 13.63; 5 Antonio Alkana (rsa) 13.64; 6 Petr Svoboda (cze) 13.65; 7 Mikel Thomas (tto) 13.68; 8 Eddie Lovett (isv) 13.77; h4 (0.1) 1 Konstadinos Douvalidis (gre) 13.41; 2 Devon Allen (usa) 13.41; 3 Gregor Traber (ger) 13.50; 4 Yordan L. O'Farrill (cub) 13.56; 5 Yidiel Contreras (esp) 13.62; h5 (-0,2) 1 Ronnie Ash (usa) 13.31; 2 Pascal Martinot-Lagarde (fra) 13.36; 3 Lawrence Clarke (gbr) 13.55; 4 Eder Antonio Souza (bra) 13.61; 5 Damian Czykier (pol) 13.63, 6 Milan Ristic (srb) 13.66; 7 Wenjun Xie (chn) 13.69; 8 Sekou Kaba (can) 13.70, h6 (-0,1) 1 Deuce Carter (jam) 13.51; 2 Yeison Rivas (col) 13.87; 3 Wataru Yazawa (jpn) 13.88; 4 Matthias Bühler (ger) 13.90; 5 Alexander John (ger) 14.13

400mh (18) 1 Kerron Clement (usa) 47.73; 2 Boniface Micheru Tumuti (ken) 47.78; 3 Yasmani Copello (tur) 47.92; 4 Thomas Barr (irl) 47.97; 5 Annsert Whyte (jam) 48.07; 6 Rasmus Mägi (est) 48.40; 7 Haron Koech (ken) 49.09

400mh semis (16) s1 1 Kerron Clement (usa) 48.26; 2 Boniface Mucheru Tumuti (ken) 48.85; 3 Sergio Fernández (esp) 48.87; 4 Abdelmalik Lahoulou (alg) 49.08; 5 Jaheel Hyde (jam) 49.17; 6 Keisuke Nozawa 49.20; 7 Eric Cray (phi) 49.37; 8 Jack Green (gbr) 49.54; s2 1 Annsert Whyte (jam) 48.32; 2 Javier Culson (pur) 48.46; 3 Yasmani Copello (tur) 48.61; 4 Rasmus Mägi (est) 48.64; 5 L J Van Zyl (rsa) 49.00; 6 Jordin Andrade (cpv) 49.32; 7 Oskari Mörö (fin) 49.75; 8 Mahau Suguimati (bra) 49.77; s3 1 Thomas Barr (irl) 48.39; 2 Haron Koech (ken) 48.49; 3 Byron Robinson (usa) 48.65, 4 Karsten Warholm (nor) 48.81; 5 Michaël Bultheel (bel) 49.46; 6 Andrés Silva (uru) 49.75; 7 Eric Alejandro (pur) 49.95

400mh heats (15) h1 1 Abdelmalik Lahoulou (alg) 48.62; 2 Boniface Micheru Tumuti (ken) 48.91; 3 Kerron Clement (usa) 49.17; 4 Yuki Matsushita (jpn) 49.60; 5 Miles Ukaoma (ngr) 49.84; 6 Marcio Teles (bra) 50.41; h2 1 Yasmani Copello (tur) 49.52; 2 Eric Alejandro (pur) 49.54; 3 Mahau Suguimati (bra) 49.77; 4 Jaak-Heinrich Jagor (est) 49.78; 5 Kariem Hussein (sui) 49.80; 6 Amadou Ndiaye (sen) 49.91; 7 Martin Kucera (svk) 51.47; 8 Maoulida Daroueche (com) 52.32; h3 1 Karsten Warholm (nor) 48.49; 2 Javier Culson (pur) 48.53; 3 Rasmus Mägi (est) 48.55; 4 Roxroy Cato (jam) 48.56; 5 Miloud Rahmani (alg) 49.73; 6 Dmitriy Koblov (kaz) 49.87; 7 José Luis Gaspar (cub) 50.58; 8 Ned Justeen Azemia (sey) 50.74; h4 1 Keisuke Nozawa (jpn) 48.62; 2 Thomas Barr (irl) 48.93; 3 Eric Cray (phi) 49.05; 4 Jaheel Hyde (jam) 49.24; 5 Sergio Fernández (esp) 49.31; 6 Sebastian Rodger (gbr) 49.54; 7 Le Roux Hamman (rsa) 49.72; 8 Jehue Gordon (tto) 49.98; h5 1 Annsert Whyte (jam) 48.37; 2 Jack Green (gbr) 48.96; 3 Byron Robinson (usa) 48.98; 4 Oskari Mörö (fin) 49.04; 5 Michael Bultheel (bel) 49.37; 6 Kurt Couto (moz) 49.74; 7 Lindsay Hanekom (rsa) 50.22; h6 1 Haron Koech (ken) 48.77; 2 L J Van Zyl (rsa) 49.12; 3 Andrés Silva (uru) 49.21; 4 Mohamed Seghaier (tun) 50.09; 5 Michael Tinsley (usa) 50.18; 6 Chieh Chen (tpe) 50.65; 7 Patryk Dobek (pol) 50.66

3.000m St (17) 1 Conseslus Kipruto (ken) 8.03.28; 2 Evan Jager (usa) 8.04.28; 3 Mahiedine Mekhissi (fra) 8.11.52; 4 Soufiane El-Bakkali (mar) 8.14.35; 5 Yoann Kowal (fra) 8.16.75; 6 Brimin Kiprop Kipruto (ken) 8.18.79;  7 Hillary Bor (usa) 8.22.74; 8 Donald Cabral (can) 8.25.81; 9 Altobeli da Silva (bra) 8.26.30; 10 Matthew Hugues (can) 8.36.83; 11 Yemane Haileselassie (eri) 8.40.68

3.000m St heats (15) h1 1 Hillary Bor (usa) 8.25.01; 2 Soufiane El-Bakkali (mar) 8.25.17; 3 Ezekiel Kemboi (ken) 8.25.51; 4 Matthew Hugues (can) 8.26.27; 5 Sebastián Martos (esp) 8.28.44; 6 Benjamin Kiplagat (uga) 8.30.76; 7 Halil Akkas (tur) 8.33.12; 8 Hailemariyam Amare (eth) 8.35.01; 9 Nelson Kipkosgei Cherutich (brn) 8.35.87; 10 Yuri Floriani (ita) 8.40.80; 11 Kazuya Shiojiri (jpn) 8.40.98; h2 1 Evan Jager (usa) 8.25.86; 2 Brimin Kiprop Kipruto (ken) 8.26.25; 3 Mahiedine Mekhissi (fra) 8.26.32; 4 Yemane Haileselassie (eri) 8.26.72; 5 Hamid Ezzine (mar) 8.27.69; 6 John Kibet Koech (brn) 8.28.81; 7 Chala Beyo (eth) 8.32.06; 8 Aras Kaya (tur) 8.32.35; 9 José Peña (ven) 8.32.38; 10 Chris Winter (can) 8.33.95; 11 Bilal Tabti (alg) 8.38.87; 12 Abdoullah Bamoussa (ita) 8.42.81; 13 Kaur Kivistik (est) 8.44.25; h3 1 Conseslus Kipruto (ken) 8.21.40; 2 Jacob Araptany (uga) 8.21.53; 3 Donald Cabral (usa) 8.21.96; 4 Amor Ben Yahia (tun) 8.23.12; 5 Yoann Kowal (fra) 8.23.49; 6 Altobeli da Silva (bra) 8.26.59; 7 Hicham Sigueni (mar) 8.27.82; 8 Hicham Bouchicha (alg) 8.33.61; 9 Taylor Milne (can) 8.34.38; 10 Krystian Zalewski (pol) 8.34.52; 11 Ole Hesselbjerg (den) 8.40.08

4x100m (19) 1 Jamaica (A. Powell; Y. Blake; N. Ashmeade; U. Bolt) 37.27; 2 Japan (R. Yamagata; S. Iizuka; Y. Kiryu; A. Cambridge) 37.60; 3 Canada (A. Haynes; A. Brown; B. Rodney; A. De Grasse) 37.64; 4 China (X. Tang; Z. Xie; B. Su; P. Zhang) 37.90; 5 Great Britain (R. Kilty; H. Aikines-Aryeetey; J. Ellington; A. Gemili) 37.98; 6 Brazil (R. de Souza; V. H. dos Santos; B. de Barros; J. Vides) 38.41

4x100m heats (18) h1 1 United States (M. Rodgers; C. Coleman; T. Gay; J. Lawson) 37.65; 2 China (X. Tang; Z. Xie; B. Su; P. Zhang) 37.82; 3 Canada (A. Haynes; A. Brown; B. Rodney; M. Ajomale) 37.89; 4 Turkey (I. Safer; J. A. Harvey; E. Z. Barnes; R. Guliyev) 38.30; 5 France (M. Rene; S. Dutamby; M.M. Zeze; J. Vicaut) 38.35; 6 Antigua and Barbuda (C. Walsh; C. Greene; J. Jarvis; T. Walsh) 38.44; 7 Saint Kitts and Nevis (J. Rogers; K. Collins; A. Clarke; A. Adams) 39.81; h2 1 Japan (R. Yamagata; S. Iizuka; Y. Kiryu; A. Cambridge) 37.68; 2 Jamaica (J. Minzie; A. Powell; N. Ashmeade; K. Bailey-Cole) 37.94; 3 Trinidad and Tobago (K. Bledman; R. Sorrillo; E. Callender; R. Thompson) 37.96; 4 Great Britain (R. Kilty; H. Aikines-Aryeetey; J. Ellington; C. Ujah) 38.06; 5 Brazil (R. de Souza; V. H. dos Santos; B. de Barros; J. Vides) 38.19; 6 Germany (J. Reus; S. Knipphals; R. Hering; L. Jacubczyk) 38.26; 7 Cuba (C. Ruiz; R. Skyers; R. Mena; Y. Carrero) 38.47; 8 Netherlands (S. Bockarie; H. Paulina; L. Bonevacia; G. Codrington) 38.53

4x400m (20) 1 United States (A. Hall; T. McQuay; G. Roberts; L. Merritt) 2.57.30; 2 Jamaica (P. Matthews; N. Allen; F. Dunkley; J. Francis) 2.58.16; 3 Bahamas (A. Russell; M. Mathieu; S. Gardiner; C. Brown) 2.58.49; 4 Belgium (J. Watrin; J. Borlee; D. Borlee; K. Borlee) 2.58.52; 5 Botswana (I. Makwala; K. Sibanda; O. Nkobolo; G. L. Maotoanong) 2.59.06; 6 Cuba (W. Collazo; A. Chacón; O. Pellicier; Y. Lescay) 2.59.53; 7 Poland (L. Krawczuk; M. Pietrzak; J. Krzewina; R. Omelko) 3.00.50; 8 Brazil (P. de Oliveira; A. Russo; P. dos Santos; H. de Sousa 3.03.28

4x400m heats (19) h1 1 Jamaica (R. McDonald; P. Matthews; N. Allen; J. Francis) 2.58.29; 2 United States (A. Hall; T. McQuay; K. Clemons; D. Verburg) 2.58.38; 3 Botswana (I. Makwala; K. Sibanda; O. Nkobolo; G. L. Maotoanong) 2.59.35; 4 Poland (L. Krawczuk; M. Pietrzak; J. Krzewina; R. Omelko) 2.59.58; 5 France (M. I. Hanne: T. Atine-Venel; M. Kasse Hann; T. Jordier) 3.00.82; 6 Colombia (A. Zambrano; D. Palomeque; C. Lemos; J. Perlaza) 3.01.84; 7 Japan (J. Jrummi Walsh; T. Kamura; T. Kitagawa; N. Kato) 3.02.95; h2 1 Belgium (J. Watrin; J. Borlee; D. Borlee; K. Borlee) 2.59.25; 2 Bahamas (A. Russell; C. Brown; S. Gardiner; S. Newbold) 2.59.64; 3 Cuba (W. Collazo; A. Chacón; O. Pellicier; Y. Lescay) 3.00.16; 4 Brazil (P. de Oliveira; A. Russo; P. dos Santos; H. de Sousa) 3.00.43; 5 Dominican Republic (Y. Soriano; L. Santos; L. Charles; G. Cuesta) 3.01.76; 6 Venezuela (A. Ramírez; O. Longart; A. Bravo; F. Mezones) 3.02.69

HJ (16) 1 Derek Drouin (can) 2.38; 2 Mutaz Essa Barshim (qat) 2.36; 3 Bohdan Bondarenko (ukr) 2.33; 4 Andriy Protsenko (ukr) 2.33; Robbie Grabarz (gbr) 2.33; 6 Erik Kynard (usa) 2.33; 7 Majd Eddin Ghazal (syr) 2.29; Kyriakos Ioannou (cyp) 2.29; Donald Thomas (bah) 2.29; 10 Tikhomir Ivanov (bul) 2.29; 11 Trevor Barry (bah) 2.25; 12 Dimitrios Chondrokoukis (cyp) 2.25; 13 Luis Castro (pur) 2.25; 14 Jaroslav Baba (cze) 2.20; 15 Brandon Starc (aus) 2.20

HJ qualy (14) A 1 Mutaz Essa Barshim (brn) 2.29; Bohdan Bondarenko (ukr) 2.29; 3 Andriy Protsenko (ukr) 2.29; 4 Brandon Starc (aus) 2.29; Trevor Barry (bah) 2.29; 6 Kyriakos Ioannou (cyp) 2.26; Luis Castro (pur) 2.26; 8 Chris Baker (gbr) 2.26; Ricky Robertson (ussa) 2.26; 10 Michael Mason (can) 2.26; 11 Sanghyeok Woo (kor) 2.26; 12 Eike Onnen (ger) 2.26; 13 Wojciech Theiner (pol) 2.22;  14 Andrei Churyla (blr) 2.22; 15 Yu Wang (chn) 2.22; 16 Silvano Chesani (ita) 2.22; 17 Konstadínos baniotis (gre) 2.22; 18 Matus Bubenik (svk) 2.17; Chu-Hsien Hsiang (tpe) 2.17; Takashi Eto (jpn) 2.17; Eugenio Rossi (smr) 2.17; 22 Dmitry Kroyter (isr) 2.17; B 1 Derek Drouin (can) 2.29; Tikhomir Ivanov (bul) 2.29; 3 Erk Kynard (usa) 2.29; Robert Grabarz (gbr) 2.29; 5 Majd Eddin Ghazal (syr) 2.29; 6 Donald Thomas (bah) 2.29; 7 Jaroslav Baba (cze) 2.26; Dimitrios Chondroukokis (cyp) 2.26; 9 Nauraj Singh Randhawa (mas) 2.26; 10 Dmytro Yakovenko (ukr) 2.26; 11 Bradley Adkins (usa) 2.26; 12 David Adley Smith (pur) 2.26; 13 Jamal Wilson (bah) 2.22; Guowei Zhang (chn) 2.22; 15 Mateusz Przybylko (ger) 2.22; 16 Arturo Chávez (per) 2.22; 17 Sylwester Bednarek (pol) 2.22; 18 Edgar Rivera (mex) 2.17; Talles Frederico Silva (bra) 2.17; 20 Joel Baden (aus) 2.17; 21 Dzmitry Nabokau (blr) 2.17; Seunghyun Yun (kor) 2.17

PV (15) 1 Thiago Braz da Silva (bra) 6.03; 2 Renaud Lavillenie (fra) 5.98; 3 Sam Kendricks (usa) 5.85; 4 Piotr Lisek (pol) 5.75; Jan Kudlicka (cze) 5.75; 6 Changrui Xue (chn) 5.65; 7 Daichi Sawano (jpn) 5.50; Michal Balner (cze) 5.50; Konstadínos Filippidis (gre) 5.50; 10 Shawn Barber (can) 5.50; 11 Germán Chiaraviglio (arg) 5.50

PV qualy (13) A 1 Sam Kendricks (usa) 5.70; 2 Changrui Xue (chn) 5.70; Renaud Lavillenie (fra) 5.70; 4 Piotr Lisek 5.70; 5 Germán Chiaraviglio (arg) 5.70; Jan Kudlicka (cze) 5.70; 7 Daichi Sawano (jpn) 5.60; Pauls Pujats (lat) 5.60; 9 Robert Sobera (pol) 5.60; 10 Kurtis Marschall (aus) 5.60; 11 Hiroki Ogita (jpn) 5.45; 12 Luke Cutts (gbr) 5.45; Augusto Dutra de Oliveira (bra) 5.40; 14 Tobias Scherbarth (ger) 5.45; 15 Raphael Holzdeppe (ger) 5.45; B 1 Konstadínos Filíppidis (gre) 5.70; 2 Thiago Braz da Silva (bra) 5.70; 3 Shawn Barber (can) 5.70; 4 Michal Balner (cze) 5.60; 5 Jie Yao (chn) 5.60; 6 Pawel Wojciechowski (pol) 5.45; Mareks Arents (lat) 5.45; Bokai Huang (chn) 5.45; Kévin Menaldo (fra) 5.45; 11 Robert Renner (slo) 5.45; 12 Ivan Horvat (cro) 5.30; 13 Karsten Dilla (ger) 5.30; Logan Cunningham (usa) 5.30; Cale Simmons (usa) 5.30

LJ (13) 1 Jeff Henderson (usa) 8.38 (0.2); 2 Luvo Mayonga (rsa) 8.37 (-0,3); 3 Greg Rutherford (gbr) 8.29 (0.3); 4 Jarrion Lawson (usa) 8.25 (-0,5); 5 Jianan Wang (chn) 8.17 (-0,5); 6 Emiliano Lasa (uru) 8.10 (-0,6); 7 Henry Frayne (aus) 8.06 (-0,5); 8 Kafetien Gomis (fra) 8.05 (0.0); 9 Rushwal Samaai (rsa) 7.97 (-0,4); 10 Fabrice Lapierre (aus) 7.87 (-0,9); 11 Changzhou Huang (chn) 7.86 (-0,5); 12 Damar Forbes (jam) 7.82 (-0,8)

LJ qualy (12) A 1 Jeff Henderson (usa) 8.20 (-0,1); 2 Emiliano Lasa (uru) 8.14 (0.6); 3 Luvo Mayonga (rsa) 8.12 (0.1); 4 Rushwal Samaai (rsa) 8.03 (0.0); 5 Henry Frayne (aus) 8.01 (0.2); 6 Changzhou Hang (chn) 7.95 (0.5); 7 Greg Rutherford (gbr) 7.90 (-0,2); 8 Kafetien Gomis (fra) 7.89 (-0,1); 9 Deokhyeon Kim (kor) 7.82 (0.1); 10 Tyrone Smith (ber) 7.81 (0.5); 11 Fabian Heinle (ger) 7.79 (-0,4); 12 Izmir Smajlaj (alb) 7.72 (0.2); 13 Michel Torneus (swe) 7.65 (0.0); 14 Miltiadis Tentoglou (gre) 7.64 (-0,2); B 1 Jianan Wang (chn) 8.24 (0.3); 2 Jarrion Lawson (usa) 7.99 (0.2); 3 Fabrice Lapierre (aus) 7.96 (0.1); 4 Damar Forbes (jam) 7.85 (-0,1); 5 Radek Juska (cze) 7.84 (0.3); 6 Maykel Massó (cub) 7.81 (0.1); 7 Ming Tai Chan (hkg) 7.79 (0.0); 8 Bachana Khorava (geo) 7.77 (0.3); 9 Jean Marie Okutu (esp) 7.75 (0.1); 10 Stefan Brits (rsa) 7.71 (0.5); 11 Kanstantsin Barycheuski (blr) 7.67 (0.2); 12 Ankit Sharma (ind) 7.67 (0.1); 13 Mike Hartfield (usa) 7.66 (-0,3); 14 Higor Alves (bra) 7.59 (0.0)

TJ (16) 1 Christian Taylor (usa) 17.86 (0.7); 2 Will Claye (usa) 17.76 (0.4); 3 Bin Dong (chn) 17.58 (-0,2); 4 Shuo Cao (chn) 17.13 (-0,2); 5 John Murillo (col) 17.09 (0.0); 6 Nelson Evora (por) 17.03 (0.1); 7 Troy Doris (guy) 16.90 (-0,2); 8 Lázaro Martínez 16.68 (-0,5); 9 Alberto Alvarez (mex) 16.56 (0.3); 10 Benjamin Compaore (fra) 16.54 (0.6); 11 Xiaolong Xu (chn) 16.41 (0.0); 12 Karol Hoffmann (pol) 16.31 (0.7)

TJ qualy (15) A 1 Bin Dong (chn) 17.10 (-0,1); 2 Will Claye (usa) 17.05 (0.4); 3 Shuo Cao (chn) 16.97 (0.3); 4 Troy Doris (guy) 16.81 (0.5); 5 Benjamin Compaore (fra) 16.72 (0.0); 6 Alberto Alvarez (mex) 16.67 (0.5); 7 Ernesto Revé (cub) 16.58 (0.0); 8 Max Hess (ger) 16.56 (0.3); 9 Fabrizio Donato (ita) 16.54 (0.4); 10 Leevan Sands (bah) 16.53 (0.2); 11 Maksim Niastsiarenka (blr) 16.52 (0.1); 12 Fabian Florant (ned) 16.51 (0.5); 13 Nazim Babayev (aze) 16.38 (0.2); 14 Rumen Dimitrov (bul) 16.36 (0.2); 15 Daigo Hasegawa (jpn) 16.17 (0.3); 16 Olu Olamigoke (ngr) 16.10 (0.3); 17 Clive Pullen (jam) 16.08 (-0,1); B 1 Christian Taylor (usa) 17.24 (0.2); 2 Nelson Evora (por) 16.99 (-0,39; 3 Karol Hoffmann (pol) 16.79 (0.2); 4 John Murillo (col) 16.78 (0.2); 5 Xiaolong Xu (chn) 16.65 (0.0); 6 Lázaro Martinez (cub) 16.61 (0.0); 7 Harold Correa (fra) 16.60 (-0,1); 8 Chris Benard (usa) 16.55 (-0,2); 9 Dzmitry Platnitski (blr) 16.52 (0.1); 10 Godfrey Khotso Mokoena (rsa) 16.51 (0.2); 11 Tosin Oke (ngr) 16.47 (-0,2); 12 Mamadou Cherif Dia (mli) 16.45 (0.4); 13 Deokhyeon Kim (kor) 16.36 (0.0); 14 Jonathan Drack (mri) 16.21 (-0,2); 15 Renjith Maheswary (ind) 16.13 (0.5); 16 Pablo Torrijos (esp) 16.11 (0.4); 17 Fabrice Zango Hugues (bur) 15.99 (0.2)

SP (18) 1 Ryan Crouser (usa) 22.52; 2 Joe Kovacs 21.78; 3 Tomas Walsh (nzl) 21.36; 4 Franck Elemba (cgo) 21.20; 5 Darlan Romani (bra) 21.02; 6 Tomasz Majewski (pol) 20.72; 7 David Storl (ger) 20.64; 8 O'Dayne Richards (jam) 20.64; 9 Jacko Gill (nzl) 20.50; 10 Damien Birkinhead (aus) 20.45; 11 Stipe Zunic (cro) 20.04

SP qualy (18) A 1 Jacko Gill (nzl) 20.80; 2 Joe Kovacs (usa) 20.73; 3 Tomasz Majeewski (pol) 20.56; 4 Stipe Zunic (cro) 20.52; 5 Franck Elemba (cgo) 20.45; 6 Andrei Gag (rou) 20.40; 7 Borja Vivas (esp) 20.25; 8 Tim Nedow (can) 20.00; 9 Germán Lauro (arg) 19.89; 10 Tomas Stanek (cze) 19.76; 11 Tobias Dahm (ger) 19.62; 12 Darrell Hill (usa) 19.56; 13 Hamza Alic (bih) 19.48; 14 Nicholas Scarvelis (gre) 19.37; 15 Stephen Mozia (ngr) 18.98; 16 Kemal Mesic (bih) 18.84; 17 Ivan Ivanov (bul) 17.38; B 1 Ryan Crouser (usa) 21.59; 2 Tomas Walsh (nzl) 21.03; 3 Darlan Romani (bra) 20.94; 4 Konrad Bukowiecki (pol) 20.71; 5 Damien Birkinhead (aus) 20.50; 6 David Storl (ger) 20.47; 7 O'Dayne Richards (jam) 20.40; 8 Asmir Kolasinac (srb) 20.16; 9 Carlos Tobalina (esp) 19.98; 10 Michal Haratyk (pol) 19.97; 11 Filip Mihaljevic (cro) 19.69; 12 Mesud Pezer (bih) 19.55; 13 Georgi Ivanov (bul) 19.49; 14 Tsanko Arnaudov (por) 18.88; 15 Benik Abrahamyan (geo) 18.72; 16 Ivan Emilianov (mda) 17.83

DT (13) 1 Christoph Harting (ger) 68.37; 2 Piotr Malachowski (pol) 67.55; 3 Daniel Jasinski (ger) 67.05; 4 Martin Kupper (est) 66.58; 5 Gerd Kanter (est) 65.10; 6 Lukas Weisshaidinger (aut) 64.95; 7 Zoltan Kovaho (hun) 64.50; 8 Apostolos Parellis (cyp) 63.72; 9 Philip Milanov (bel) 62.22; 10 Axel Härstedt (swe) 62.12; 11 Mason Finley (usa) 62.05; 12 Andrius Gudzius (ltu) 60.66

DT Qualy (12) A 1 Piotr Malachowski (pol) 65.89; 2 Lukas Weisshaidinger (aut) 65.86; 3 Andrius Gudzius (ltu) 65.18; 4 Gerd Kanter (est) 64.02; 5 Daniel Jasinski (pol) 62.83; 6 Daniel Stahl (swe) 62.26; 7 Andrew Evans (usa) 61.87; 8 Benn Harradine (aus) 60.85; 9 Jorge Fernández (cub) 60.43; 10 Mykyta Nesterenko (ukr) 60.31; 11 Tavis Bailey (usa) 59.81; 12 Lois Maikel Martinez (esp) 59.42; 13 Alex Rose (sam) 57.24; 14 Mahmoud Samimi (iri) 56.94; 15 Yevgeniy Labutov (kaz) 55.54; B 1 Christoph Harting (ger) 65.41; 2 Mason Finley (usa) 63.68; 3 Axel Härstedt (swe) 63.58; 4 Apostolis Parellis (cyp) 63.35; 5 Zoltan Kovago (hun) 63.34, 6 Martin Kupper (est) 62.92; 7 Philip Milanov (bel) 62.68; 8 Sven Martin Skagestad (nor) 62.45; 9 Robert Harting (ger) 62.21; 10 Robert Urbanek (pol) 61.76; 11 Mauricio Ortega (col) 61.62; 12 Matthew Denny (aus) 61.16; 13 Gudni Valur Gudnason (isl) 60.45; 14 Ehsan Hadadi (iri) 60.15; 15 Frank Casañas (esp) 59.96; 16 Vikas Gowda (ind) 58.99; 17 Oleksiy Semenov (ukr) 55.35

HT (19) 1 Dilshod Nazarov (tjk) 78.68; 2 Ivan Tsikhan (blr) 77.79; 3 Wojciech Nowicki (pol) 77.73; 4 Diego del Real (mex) 76.05; 5 Marcel Lomnicky (svk) 75.97; 6 Ashraf Amgad El-Seify (qat) 75.46; 7 Krisztian Pars (hun) 75.28; 8 David Söderberg (fin) 74.61; 9 Siarhei Kalamoyets (blr) 74.22, 10 Serghei Marghiev (mda) 74.14; 11 Yevhen Vynohradov (ukr) 74.11; 12 Wagner Domingos (bra) 72.28

HT qualy (17) A 1 Wagner Domingos (bra) 74.17; 2 Marcel Lomnicky (svk) 74.16; 3 Yevhen Vynohradov (ukr) 73.95; 4 Ashraf Amgad El-Seify (qat) 73.47; 5 Pavel Bareisha (blr) 73.33; 6 Roberto Janet (cub) 73.23; 7 Pawel Fajdek (pol) 72.00; 8 Rudy Winkler (usa) 71.89; 9 Mark Dry (gbr) 71.03; 10 Roberto Sawyers (crc) 70.08; 11 Hassan Mohamed Mahmoud (egy) 69.87; 12 Javier Cienfuegos (esp) 69.73; 13 Kaveh Mousavi (iri) 65.03; B 1 Wojciech Nowicki (pol) 77.64; 2 Ivan Tsikhan (blr) 76.51; 3 Dilshod Nazarov (tjk) 76.39; 4 Krisztian Pars (hun) 75.49; 5 Diego Del Real (mex) 75.19; 6 Serghei Marghiev (mda) 74.64; 7 David Söderberg (fin) 74.64; 8 Siarhei Kalamoyets (blr) 74.29; 9 Lukas Melich (cze) 73.14; 10 Conor McCullough (usa) 72.88; 11 Chris Bennett (gbr) 71.32; 12 Mihail Anastasakis (gre) 71.28; 13 Nick Miller (gbr) 70.83; 14 Suhrob Khodjaev (uzb) 70.11; 15 Esref Apak (tuk) 70.08; 16 Pezhman Ghalehnoei (iri) 69.15

JT (20) 1 Thomas Röhler (ger) 90.30; 2 Julius Yego (ken) 88.24; 3 Keshorn Walcott (tto) 85.38; 4 Johannes Vetter (ger) 85.32; 5 Dmytro Kosynskyy (ukr) 83.95; 6 Antti Ruuskanen (fin) 83.05; 7 Viteszlav Vesely (cze) 82.51; 8 Jakub Vadlejch (cze) 82.42; 9 Julian Weber (ger) 81.36; 10 Braian Toledo (arg) 79.81; 11 Ryohei Arai (jpn) 79.47; 12 Petr Frydrych (cze) 79.12

JT qualy (17) A 1 Julian Weber (ger) 84.46; 2 Jakub Vadlejch (cze) 83.27; 3 Dmytro Kosynskyy (ukr) 83.23; 4 Thomas Röhler (ger) 83.01; 5 Braian Toledo (arg) 81.96; 6 Joshua Robinson (aus) 80.84; 7 Marcin Krukowski (pol) 80.62; 8 Kim Amb (swe) 80.49; 9 Cyrus Hostetler (usa) 79.76; 10 Tero Pitkämäki (fin) 79.56; 11 Risto Mätas (est) 79.40; 12 Magnus Kirt (est) 79.33; 13 Rocco van Rooyen (rsa) 78.48; 14 Rolands Strobinders (lat) 77.73; 15 Stuart Farquhar (nzl) 77.32; 16 Ahmed Bader Magour (qat) 77.19; 17 Leslie Copeland (fij) 76.04; 18 R. M. Sumeda Ranasinghe (sri) 71.93; B 1 Keshorn Walcott (tto) 88.68; 2 Johannes Vetter (ger) 85.96; 3 Ryohei Arai (jpn) 84.16; 4 Petr Frydrych (cze) 83.60; 5 Julius Yego (ken) 83.55; 6 Viteszlav Vesely (cze) 82.85; 7 Antti Ruuskanen (fin) 82.20; 8 Zigismunds Sirmais (lat) 80.65; 9 Julio Cesar de Oliveira (bra) 80.49; 10 Tanel Laanmäe (est) 80.45; 11 John Ampomah (gha) 80.39; 12 Hamish Peacock (aus) 77.91; 13 Ivan Zaytsev (uzb) 77.83; 14 Ari Mannio (fin) 77.73; 15 Lukasz Grzeszczuk (pol) 76.52; 16 Shih-Feng Huang (tpe) 74.33; 17 Sam Crouser (usa) 73.78; 18 Sean Furey (usa) 72.61

Decathlon (17-18) 1 Ashton Eaton (usa) 8.893p (10.46 (-0,1); 7.94 (1.7); 14.73; 2.01; 46.07 - 13.80 (0.7); 45.49; 5.20; 59.77; 4.23.33); 2 Kevin Mayer (fra) 8.834p (10.81 (-0,4); 7.60 (0.1); 15.76; 2.04; 48.28 - 14.02 (0.7); 46.78; 5.40; 65.04; 4.25.49); 3 Damian Warner (can) 8.666p (10.30 (-0,1); 7.67 (0.5); 13.66; 2.04; 47.35 - 13.58 (0.7); 44.93; 4.70; 63.19; 4.24.90); 4 Kai Kazmirek (ger) 8.580p (10.78 (-0,1); 7.69 (-1,0); 14.20; 2.10, 46.75 - 14.62 (0.7); 43.25; 5.00; 64.60; 4.31.25); 5 Larbi Bourrada (alg) 8.521p (10.75 (-0,4); 7.52 (0.4); 13.78; 2.10; 47.98 - 14.15 (0.4); 42.39; 4.60; 66.49; 4.14.60); 6 Leonel Suárez (cub) 8.460p (11.21 (0.5); 7.14 (0.1); 14.27; 2.07; 48.15 - 14.48 (0.1); 47.07; 4.90; 72.32; 4.28.32); 7 Zach Ziemek (usa) 8.392p (10.71 (-0,1); 7.49 (0.2); 13.44; 2.10; 49.83 - 14.77 (0.4); 49.42; 5.20; 60.92; 4.42.97); 8 Thomas van der Plaetsen (bel) 8.332p (11.24 (0.5); 7.66 (0.7); 12.84; 2.16; 49.63 - 15.01 (0.7); 43.58; 5.40; 62.09; 4.34.21); 9 Kurt Felix (grn) 8.323p (10.93 (0.5); 7.42 (-0,6); 14.77; 2.07; 49.14 - 14.79 (0.4); 45.10; 4.50; 69.92; 4.30.53); 10 Luiz Alberto de Araujo (bra) 8.315p (10.77 (-0,4); 7.48 (-0,2); 15.26; 1.92; 48.14 - 14.17 (0.1); 45.10; 4.90; 57.28; 4.31.46); 11 Jeremy Taiwo (usa) 8.300p (11.01 (-0,4); 7.45 (0.2); 14.92; 2.19; 48.78 - 14.57 (0.7); 39.91; 5.00; 51.29; 4.21.96); 12 Adam Sebastian Helcelet 8.291p (cze) (11.06 (-0,4); 7.35 (0.0); 15.11; 2.04; 49.51 - 14.37 (0.1); 44.13; 4.70; 68.20; 4.34.41); 13 Bastien Auzeil 8.064p (11.17 (0.5); 7.07 (-0,4); 15.41; 1.98; 49.34 - 14.82 (0.7); 42.23; 5.10; 61.91; 4.40.50); 14 Cedric Dubler (aus) 8.024p (10.93 (0.5); 7.42 (-0,6); 14.77; 2.07; 49.14 - 14.79 (0.4); 38.89; 4.90; 51.82; 4.32.12); 15 Arthur Abele (ger) 8.013p (10.87 (-0,8); 6.97 (-0,1); 15.03; 1.98; 49.02 - 14.12 (0.7); 44.66; 4.50; 64.13; 4.53.07); 16 Lindon Victor (grn) 7.998p (10.83 (-0,1); 7.11 (0.0); 14.80; 1.98; 49.80 - 15.74 (0.4); 53.24; 4.40; 63.54; 4.44.73); 17 Pau Tonnesen (esp) 7.982p (11.32 (0.5); 7.33 (-0,7); 13.69; 2.01; 50.81 - 14.99 (0.7); 46.31; 5.20; 60.15; 4.46.27); 18 Yordani García (cub) 7.961p (10.81 (-0,1); 6.83 (-0,2); 14.58; 2.01; 48.69 - 14.25 (0.7); 40.34; 4.50; 64.70; 4.44.99); 19 Dominik Distelberger (aut) 7.954p (10.84 (-0,1); 7.33 (0.1); 13.40; 1.89; 48.61 - 14.39 (0.1); 38.09; 4.80; 61.83; 4.33.47), 20 Keisuke Ushiro (jpn) 7.952p (11.30 (0.5); 6.83 (0.3); 14.14; 1.98; 50.43 - 15.09 (0.4); 49.90; 4.90; 66.63; 4.46.33); 21 Pawel Wiesolek (pol) 7.784p (10.88 (-0,8); 6.73 (0.7); 14.17; 2.01; 50.18 - 15.09 (0.1); 48.32; 4.50; 56.68; 4.42.27), 22 Akihiko Nakamura (jpn) 7.612p (11.04 (-0,8); 7.13 (0.4); 12.00; 1.92; 48.93 - 14.57 (0.7); 34.91; 4.70; 51.24; 4.18.37); 23 Karl Robert Saluri (est) 7.223p (10.82 (-0,1); 7.02 (-0,4); 13.88; 1.77; 50.32 - 16.51 (0.4); 42.96; 4.50; 46.42; 4.39.40); 24 Maicel Uibo (est) 7.170p (11.16 (0.5); 7.14 (-0,4); NM; 2.13; 51.08 - 14.84 (0.1); 37.69; 5.10; 60.52; 4.47.49)

20 Kms Walk (12) 1 Zhen Wang (chn) 1h19.14; 2 Zelin Cai (chn) 1h19.26; 3 Dane Bird-Smith (aus) 1h19.37; 4 Caio Bonfim (bra) 1h19.42; 5 Christopher Linke (ger) 1h20.00; 6 Tom Bosworth (gbr) 1h20.13; 7 Daisuke Matsunaga (jpn) 1h20.22; 8 Matteo Giupponi (ita) 1h20.27; 9 Manuel Soto (col) 1h20.36; 10 Evan Dunfee (can) 1h20.49; 11 Miguel Angel López (esp) 1h20.58; 12 Iñaki Gomez (can) 1h21.12; 13 Manish Singh (ind) 1h21.21; 14 Ever Palma (mex) 1h21.24; 15 Eider Arévalo (col) 1h21.36; 16 Ruslan Dmytrenko (ukr) 1h21.40; 17 Hyunsub Kim (kor) 1h21.44; 18 Hagen Pohle (ger) 1h21.44; 19 Jakub Jelonek (pol) 1h21.52; 20 Alexandros Papamichaíl (gre) 1h21.55; 21 Isamu Fujisawa (jpn) 1h22.03; 22 Alvaro Martín (esp) 1h22.11; 23 Pedro Gómez (mex) 1h22.22; 24 Richard Vargas (ven) 1h22.23; 25 Yerko Araya (chi) 1h22.23; 26 Marius Ziukas (ltu) 1h22.27; 27 Benjamin Thorne (can) 1h22.28; 28 Mate Helebrandt (hun) 1h22.31; 29 Luis López (col) 1h22.32; 30 Ersin Tacir (tur) 1h22.53; 31 Joao Vieira (por) 1h23.03; 32 Anton Kucmin (svk) 1h23.17; 33 Rhydian Cowley (aus) 1h23.30; 34 Georgiy Sheiko (kaz) 1h23.31; 35 Igor Glavan (ukr) 1h23.32; 36 Hassanine Sebei (tun) 1h23.44; 37 Brian Pintado (ecu) 1h23.44; 38 Nils Brembach (ger) 1h23.46; 39 Ding Chen (chn) 1h23.54; 40 Nazar Kovalenko (ukr) 1h24.40; 41 Paolo Yurivilca (per) 1h24.48; 42 Eiki Takahshi (jpn) 1h24.59; 43 Aliaksandr Liakhovich (blr) 1h25.04; 44 Lebogang Shange (rsa) 1h25.07; 45 Marco Antonio Rodríguez (bol) 1h25.11; 46 Alex Wright (irl) 1h25.25; 47 Artur Brzozowski (pol) 1h25.29; 48 Erik Tysse (nor) 1h26.06; 49 Kevin Campion (fra) 1h26.22

50 Kms Walk (19) 1 Matej Toth (svk) 3h40.58; 2 Jared Tallent (aus) 3h41.16; 3 Hirooki Arai (jpn) 3h41.24; 4 Evan Dunfee (can) 3h41.38; 5 Wei Yu (chn) 3h43.00; 6 Robert Heffernan (irl) 3h43.55; 7 Havard Haukenes (nor) 3h46.33; 8 Yohann Diniz (fra) 3h46.43; 9 Caio Bonfim (bra) 3h47.02; 10 Chris Erickson (aus) 3h48.40; 11 Zhendong Wang (chn) 3h48.50; 12 Quentin Rew (nzl) 3h49.32; 13 Horacio Nava (mex) 3h50.53; 14 Takayuki Tanii (jpn) 3h51.00; 15 Adrian Blocki (pol) 3h51.31; 16 Omar Zepeda (mex) 3h51.35; 17 Jorge Armando Ruiz (col) 3h51.42; 18 Serhiy Budza (ukr) 3h53.22; 19 Brendan Boyce (irl) 3h53.59; 20 Jesús Angel García (esp) 3h54.29; 21 Marco De Luca 3h54.40; 22 Rafal Augustyn (pol) 3h55.01; 23 Jarkko Kinnunen (fin) 3h55.43; 24 Rafal Fedaczynski (pol) 3h55.51; 25 José Leyver Ojeda (mex) 3h56.07; 26 Dusan Majdan (svk) 3h58.25; 27 Koichiro Morioka (jpn) 3h58.59; 28 Alexandros Papamichail (gre) 3h59.21; 29 Jonathan Rieckmann (bra) 4h10.52; 30 Ronal Quispe (bol) 4h02.00; 31 Narcis Mihaila (rou) 4h20.46; 32 Pedro Isidro (por) 4h03.42; 33 Tadas Suskevicius (ltu) 4h04.10; 34 Rolando Saquipay (ecu) 4h07.29; 35 Sandeep Kumar (ind) 4h07.55; 36 Miguel Carvalho (por) 4h08.16; 37 Arnis Rumbenieks (lat) 4h08.28

Women

100m (13) (0.5) 1 Elaine Thompson (jam) 10.71; 2 Tori Bowie (usa) 10.83; 3 Shelly-Ann Fraser-Pryce (jam) 10.86; 4 Marie-Josee Ta Lou (civ) 10.86; 5 Dafne Schippers (ned) 10.90; 6 Michelle-Lee Ahye (tto) 10.92; 7 English Gardner (usa) 10.94; 8 Christania Williams (jam) 11.80

100m semis (13) s1 (1.0) 1 Tori Bowie (usa) 10.90; 2 Michelle-Lee ahye (tto) 10.90; 3 Christania Williams (jam) 10.96; 4 Murielle Ahoure (civ) 11.01; 5 Angela Tenorio (ecu) 11.14; 6 Mujinga Kambundji (sui) 11.16; 7 Ewa Swoboda (pol) 11.18; 8 Olesya Povkh (ukr) 11.29; s2 (0.3) 1 Shelly-Ann Fraser-Pryce (jam) 10.88; 2 Dafne Schippers (ned) 10.90; 3 Marie-Josee Ta Lou (civ) 10.94; 4 Tianna Bartoletta (usa) 11.00; 5 Rosangela Santos (bra) 11.23; 6 Narcisa Landazuri (ecu) 11.27; 7 Natalya Pohrebnyak (ukr) 11.32; 8 Asha Phillip (gbr) 11.33; s3 (0.6) 1 Elaine Thompson (jam) 10.88; 2 English Gardner (usa) 10.90; 3 Blessing Okagbare (ngr) 11.09; 4 Desiree Henry (gbr) 11.09; 5 Semoy Hackett (tto) 11.20; 6 Carina Horn (rsa) 11.20; 7 Tatjana Pinto (ger) 11.32

100m heats (12) h1 (0.3) 1 Desiree Henry (gbr) 11.08; 2 Murielle Ahoure (civ) 11.17; 3 Natalya Pohrebnyak (ukr) 11.30; 4 Lorene Dorcas Bazolo (por) 11.43; 5 Yongli Wei (chn) 11.48; 6 Hajar Alkhaldi (brn) 11.59; 7 Rima Kashafutdinova (kaz) 11.84; h2 (0.0) 1 Dafne Schippers (ned) 11.16; 2 Tatjana Pinto (ger) 11.31; 3 Khamica Bingham (can) 11.41; 4 Flings Owusu-Agyapong (gha) 11.43; 5 Gloria Asumnu (ngr) 11.55; 6 Evelyn Rivera (col) 11.59; 7 Brenessa Thompson (guy) 11.72; h3 (0.0) 1 Tori Bowie (usa) 11.13; 2 Blessing Okagbare (ngr) 11.16; 3 Angela Tenorio (ecu) 11.35; 4 Ezinne Okaparaebo (nor) 11.43; 5 Eliecith Palacios (col) 11.48; 6 Tahesia Harrigan-Scott (ivb) 11.54; 7 Hrystyna Stuy (ukr) 11.57; h4 (-0,3) 1 Shelly-Ann Fraser-Pryce (jam) 10.96; 2 Marie-Josee Ta Lou (civ) 11.01; 3 Mujinga Kambundji (sui) 11.19; 4 Narcisa Landazuri (ecu) 11.38; 5 Tyna Gaither (bah) 11.56; 6 Ramona Papaioannou (cyp) 11.61; 7 Ruddy Zang-Milama (gab) 11.67; h5 (-0,7) 1 Tianna Bartoletta (usa) 11.23; 2 Ewa Swoboda (pol) 11.24; 3 Olesya Povh (ukr) 11.39; 4 Kelly-Ann Baptiste (tto) 11.42; 5 Jennifer Madu (ngr) 11.61; 6 Nigina Sharipova (uzb) 11.68; 7 Dutee Chand (ind) 11.69; h6 (0.0) 1 MichelleLee Ahye (tto) 11.00; 2 Christania Williams (jam) 11.27; 3 Asha Phillip (gbr) 11.34; 4 Crystal Emmanuel (can) 11.43; 5 Viktoriya Zyabkina (kaz) 11.69; 6 Marika Popowicz-Drapala (pol) 11.70; 7 Iman Essa Jasim (brn) 11.72; h7 (-1,0) 1 Elaine Thompson (jam) 11.21; 2 Rosangela Santos (bra) 11.25; 3 Semoy Hackett (tto) 11.35; 4 Toea Wisil (png) 11.48; 5 Olga Safronova (kaz) 11.50; 6 Alyssa Conley (rsa) 11.57; 7 Melissa Breen (aus) 11.74; h8 (-0,2) 1 English Gardner (usa) 11.09; 2 Carina Horn (rsa) 11.32; 3 Ivet Lalova-Collio (ita) 11.35; 4 Daryll Neita (gbr) 11.41; 5 Rebekka Haase (ger) 11.47; 6 Qiqi Yuan (chn) 11.56; 7 Franciela Krasucki (bra) 11.67

200m (17) (-0,1) 1 Elaine Thompson (jam) 21.78; 2 Dafne Schippers (ned) 21.88; 3 Tori Bowie (usa) 22.15; 4 Marie-Josee Ta Lou (civ) 22.21; 5 Dina Asher-Smith (gbr) 22.31; 6 Michelle-Lee Ahye (tto) 22.34; 7 Deajah Stevens (ussa) 22.65; 8 Ivet Lalova-Collio (bul) 22.69

200m semis (16) s1 (0.1) 1 Dafne Schippers (ned) 21.96; 2 Elaine Thompson (jam) 22.13; 3 Deajah Stevens (usa) 22.38; 4 Dina Asher-Smith (gbr) 22.49; 5 Blessing Okagbare (gr) 22.69; 6 Mujinga Kambundji (sui) 22.83; 7 Lisa Mayer (ger) 22.90; 8 Tynia Gaither (bah) 23.45; s2 (0.1) 1 Marie-Josee Ta Lou (civ) 22.28; 2 Ivet Lalova-Collio (bul) 22.42; 3 Ella Nelson (aus) 22.50; 4 Jenna Prandini (usa) 22.55; 5 Natalya Pohrebnyak (ukr) 22.81; 6 Semoy Hackett (tto) 22.94; 7 Angela Tenorio (ecu) 22.99; 8 Jodie Williams (gbr) 22.99; s3 (0.8) 1 Tori Bowie (usa) 22.13; 2 Michelle-Lee Ahye (tto) 22.25; 3 Simone Facey (jam) 22.57; 4 Murielle Ahoure (civ) 22.59; 5 Gina Lückenkemper (ger) 22.73; 6 Edidiong Ofonime Odiong (ngr) 22.84; 7 Nercely Soto (ven) 22.88; 8 Crystal Emmanuel (can) 23.05

200m heats (15) h1 (0.5) 1 Dafne Schippers (ned) 22.51; 2 Natalya Pohrebnyak (ukr) 22.64; 3 Crystal Emmanuel (can) 22.80; 4 Anna Kielbasinska (pol) 22.97; 6 Maja Mihalinec (slo) 23.38; 7 Olivia Borlee (bel) 23.53; h2 (0.8) 1 Jenna Prandini (usa) 22.62; 2 Lisa Mayer (ger) 22.86; 3 Tynia Gaither (bah) 22.90; 4 Angela Tenorio (ecu) 22.94; 5 Celiangeli Morales (pur) 23.00; 6 Gloria Hooper 23.05; 7 Mariely Sánchez (dom) 23.39; 8 Cynthia Bolingo (bel) 23.98; h3 (0.6) 1 Michelle-Lee Ahye (tto) 22.50; 2 Simone Facey (jam) 22.78, 3 Kauiza Venancio (bra) 23.06; 4 Alyssa Conley (rsa) 23.17; 5 Isidora Jiménez (chi) 23.29; 6 Estela García (esp) 23.43; 7 Natalya Strohova (ukr) 23.69; h4 (0.6) 1 Marie-Josee Ta Lou (civ) 22.31; 2 Elaine Thompson (jam) 22.63; 3 Gina Lückenkemper (ger) 22.80; 4 Maria Belimpasaki (gre) 23.19; 5 Justine Palframan (rsa) 23.33; 6 Janet Amponsah (gha) 23.67; h5 (-0,1) 1 Blessing Okagbare (ngr) 22.71; 2 Dina Asher-Smith (gbr) 22.77; 3 Anthonique Strachan (bah) 22.96; 4 Tessa Van Schagen (ned) 23.41; 5 Gina Bass (gam) 23.43; 6 Srabani Nanda (ind) 23.58; h6 (0.0) 1 Deajah Stevens (usa) 22.45; 2 Nercely Soto (ven) 22.89; 3 Jamile Samuel (ned) 23.04; 4 Ramona Papaioannou (cyp) 23.10; 5 Yelizaveta Bryzgina (ukr) 23.28; 6 Nigina Sharipova (uzb) 23.33; 7 Viktoriya Zyabkina (kaz) 23.34; h7 (0.5) 1 Ivet Lalova-Collio (bul) 22.61; 2 Ella Nelson (aus) 22.66; 3 Jodie Williams (gbr) 22.69; 4 Lorene Dorcas Bazolo (por) 23.01; 5 Chisato Fukushima (jpn) 23.21; 6 LaVerne Jones-Ferrette (isv) 23.35; 7 Vitoria Cristina Rosa (bra) 23.35; 8 Sheniqua Ferguson (bah) 23.62; h8 (0.1) 1 Tori Bowie (usa) 22.47; 2 Murielle Ahoure (civ) 22.52; 3 Mujinga Kambundji (sui) 22.78; 4 Nadine Gonska (ger) 23.03; 5 Eleni Artymata (cyp) 23.27; 6 Arialis Gandulla (cub) 23.41; 7 Brenessa Thompson (guy) 23.65; h9 (0.6) 1 Edidiong Ofonime Odiong (brn) 22.74; 2 Semoy Hackett (tto) 22.78; 3 Veronica Campbell-Brown (jam) 22.97; 4 Olga Safronova (kaz) 23.29, 5 Ashley Kelly (ivb) 23.61; 6 Tameka Williams (skn) 23.61; 7 Sabina Veit (slo) 23.75

400m (15) 1 Shaunae Miller (bah) 49.44; 2 Allyson Felix (usa) 49.51; 3 Shericka Jackson (jam) 49.85; 4 Natasha Hastings (usa) 50.34; 5 Phyllis Francis (usa) 50.41; 6 Stephanie-Ann McPherson (jam) 50.97; 7 Olha Zemlyak (ukr) 51.24; 8 Libania Grenot (ita) 51.25

400m semis (14) s1 1 Phyllis Francis (usa) 50.31; 2 Stephanie-Ann McPherson (jam) 50.69; 3 Olha Zemylak (ukr) 50.75; 4 Oluwakemi Adekoya (brn) 50.88; 5 Christine Ohuruogu (gbr) 51.22; 6 Ruth Sophia Spelmeyer (ger) 51.61, 7 Margaret Bamgbose (nhr) 51.92; 8 Patrycja Wyciszkiewicz (pol) 52.51; s2 1 Shericka Jackson (jam) 49.83; 2 Natasha Hastings (usa) 49.90; 3 Salwa Eid Naser (brn) 50.88; 4 Floria Guie (fra) 51.08; 5 Carline Muir (can) 51.11; 6 Emily Diamond (gbr) 51.49; 7 Malgorzata Holub (pol) 51.93; 8 Morgan Mitchell (aus) 52.68; s3 1 Allyson Felix (usa) 49.67; 2 Shaunae Miller (bah) 49.91; 3 Libania Grenot (ita) 50.60; 4 Christine Day (jam) 51.53; 5 Justyna Swiety (pol) 51.62; 6 Anneliese Rubie (aus) 51.96; 7 Kabange Mupopo (zam) 52.04; 8 Patience George (ngr) 52.52

400m heats (13) h1 1 Stephanie-Ann McPherson (jam) 51.36; 2 Patience George (ngr) 51.83; 3 Anneliese Rubie (aus) 51.92; 4 Yuliya Olishevska (ukr) 52.45; 5 Djenebou Danté (mli) 52.85; 6 Nirmla (ind) 53.03; 7 Gunta Latiseva-Cudare (lat) 53.08; h2 1 Allyson Felix (usa) 51.24; 2 Olha Zemylak (ukr) 51.40; 3 Tamara Salaski (srb) 52.70; 4 Tsholofelo Thipe (rsa) 52.80; 5 Iveta Putalová (svk) 52.82; 6 Aauri Lorena Bokesa (esp) 53.51; 7 Seren Bundy-Davies (gbr) 53.63; h3 1 Phyllis Francis (usa) 50.58; 2 Oluwakemi Adekoya (ngr) 50.72; 3 Margaret Bamgbose (ngr) 51.43; 4 Patrycja Wyciszkiewicz (pol) 52.02; 5 Alicia Brown (can) 52.27; 6 Jailma de Lima (bra) 52.65; 7 Justine Palframan (rsa) 53.96; h4 1 Natasha Hastings (usa) 51.31; 2 Christine Ohuruogu (gbr) 51.40; 3 Maria Benedicta Chigbolu (ita) 52.06; 4 Lydia Jele (bot) 52.24; 5 Olha Bibik (ukr) 52.33; 6 Kendra Clarke (can) 53.61; 7 Vijona Kryeziu (kos) 54.30; h5 1 Shaunae Miller (bah) 51.16; 2 Morgan Mitchell (aus) 51.30, 3 Ruth Sophia Spelmeyer (ger) 51.43; 4 Emily Diamond (gbr) 51.76; 5 Kanika Beckles (grn) 52.41; 6 Bianca Razor (rou) 52.42; 7 Kineke Alexander (vin) 52.45; h6 1 Salwa Eid Naser (brn) 51.06; 2 Libania Grenot (ita) 51.17; 3 Floria Guei (fra) 51.29; 4 Catia Azevedo (por) 52.38; 5 Mariam Kromah (lbr) 52.79; 6 Thi Huyen Nguyen (vie) 52.97; 7 Irina Vasiliou (gre) 54.37; h7 1 Shericka Jackson (jam) 51.73; 2 Kabange Mupopo (zam) 51.76; 3 Justyna Swiety (pol) 51.82; 4 Christine Botlogetswe (bot) 52.37; 5 Omolara Omotoso (ngr) 53.22; 6 Elina Mikhina (kaz) 53.83; h8 1 Christine Day (jam) 51.54; 2 Carline Muir (can) 51.57; 3 Malgorzata Holub (can) 51.80; 4 Geisa Aparecida Coutinho (bra) 52.05; 5 Aliyah Abrams (guy) 52.79; 6 Mariama Mamoudou (nig) 54.32

800m (20) 1 Caster Semenya (rsa) 1.55.28; 2 Francine Niyonsaba (bdi) 1.56.49; 3 Margaret Nyairera Wambui (ken) 1.56.89; 4 Melissa Bishop (can) 1.57.02; 5 Joanna Jozwik (pol) 1.57.37; 6 Lynsey Sharp (gbr) 1.57.69; 7 Marina Arzamasova (blr) 1.59.10; 8 Kate Grace (usa) 1.59.57

800m semis (18) s1 1 Margaret Nyairera Wambui (ken) 1.59.21; 2 Francine Niyonsaba (bdi) 1.59.59; 3 Ajee Wilson (usa) 1.59.75; 4 Natalya Pryshchepa (ukr) 1.59.95; 5 Renée Eykens (bel) 2.00.45; 6 Halimah Nakaayi (uga) 2.00.63; 7 Yusneysi Santiusti (ita) 2.00.80; 8 Angelika Cichocka (pol) 2.01.29; s2 1 Joanna Jozwik (pol) 1.58.93; 2 Melissa Bishop (can) 1.59.05; 3 Selina Büchel (sui) 1.59.35; 4 Lovisa Lindh (swe) 1.59.41; 5 Shelayna Oskan-Clarke (gbr) 1.59.45; 6 Habitam Alemu (eth) 2.00.07; 7 Eunice Jepkoech Sum (ken) 2.00.88; 8 Nataliya Lupu (ukr) 2.02.10, s3 1 Caster Semenya (rsa) 1.58.15; 2 Lynsey Sharp (gbr) 1.58.65; 3 Kate Grace (usa) 1.58.79; 4 Marina Arzamasova (blr) 1.58.87; 5 Noelie Yarigo (ben) 1.59.78; 6 Winny Chebet (ken) 2.01.90; 7 Amela Terzic (srb) 2.03.81; 8 Chunyu Wang (chn) 2.04.05

800m heats (17) h1 1 Lynsey Sharp (gbr) 2.00.83; 2 Amela Terzic (srb) 2.00.99; 3 Sahily Diago (cub) 2.01.38; 4 Angela Petty (nzl) 2.02.40; 5 Justine Fedronic (fra) 2.02.73; 6 Olha Lyakhova (ukr) 2.03.02; 7 Florina Pierdevara (rou) 2.03.32; 8 Ciara Everard (irl) 2.07.91; h2 1 Caster Semenya (rsa) 1.59.31; 2 Ajee Wilson (usa) 1.59.44; 3 Shelayna Oskan-Clarke (gbr) 1.59.67; 4 Chunyu Wang (chn) 1.59.93; 5 Margarita Mukasheva (kaz) 2.00.97; 6 Claudia Bobocea (rou) 2.03.75; h3 1 Selina Büchel (sui) 1.59.00; 2 Margaret Nyairera Wambui (ken) 1.59.66; 3 Nataliya Pryshchepa (ukr) 1.59.80; 4 Gudaf Tsegay (eth) 2.00.13; 5 Sifan Hassan (ned) 2.00.27, 6 Tintu Luka (ind) 2.00.58; 7 Selma Kajan (aus) 2.05.20; h4 1 Melissa Bishop (can) 1.58.38; 2 Marina Arzamasova (blr) 1.58.44; 3 Habitam Alemu (eth) 1.58.99; 4 Noelie Yarigo (ben) 1.59.12; 5 Halimah Nakaayi (uga) 1.59.78; 6 Anita Hinriksdottir (isl) 2.00.14; 7 Christina Hering (ger) 2.01.04; h5 1 Eunice Jepkoech Sum (ken) 1.59.83; 2 Nataliya Lupu (ukr) 1.59.91; 3 Kate Grace (usa) 1.59.96; 4 Renée Eykens (bel) 2.00.00; 5 Tigst Assefa (eth) 2.00.21; 6 Winnie Nanyondo (uga) 2.02.77; 7 Amna Bakhit (sud) 2.07.65; h6 1 Angelika Cichocka (pol) 2.00.42; 2 Yusneysi Santiusti (ita) 2.00.45; 3 Rose Mary Almanza (cub) 2.00.50; 4 Malika Akkaoui (mar) 2.00.52; 5 Hedda Hynne (nor) 2.01.64; 6 Deborah Rodríguez (uru) 2.01.86; 7 Simoya Campbell (jam) 2.02.07; h7 1 Joanna Jozwik (pol) 2.01.58; 2 Winny Chebet (ken) 2.01.65; 3 Esther Guerrero (esp) 2.01.85; 4 Lisneidy Veitia (cub) 2.02.10; 5 Renelle Lamote (fra) 2.02.19; 6 Egle Balciunaité (ltu) 2.02.98; 7 Kenia Sinclair (jam) 2.03.76; 8 Flavia de Lima (bra) 2.03.78; h8 1 Francine Niyonsaba (bdi) 1.59.84; 2 Lovisa Lindh (swe) 2.00.04; 3 Natoya Goule (jam) 2.00.49; 4 Lucia Hrivank-Klocová (svk) 2.00.57; 5 Yuliya Karol (blr) 2.01.09; 6 Chrishuna Williams (usa) 2.01.19; 7 Fabienne Kohlmann (ger) 2.05.36

1.500m (16) 1 Faith Chepngetich Kipyegon (ken) 4.08.92; 2 Genzebe Dibaba (eth) 4.10.27; 3 Jennifer Simpson (usa) 4.10.53; 4 Shannon Rowbury (usa) 4.11.05; 5 Sifan Hassan (ned) 4.11.23; 6 Meraf Bahta 4.12.59; 7 Laura Muir (gbr) 4.12.88; 8 Dawit Seyaum (eth) 4.13.14; 9 Besu Sado (eth) 4.13.58; 10 Sofia Ennaoui (pol) 4.14.72; 11 Laura Weightman (gbr) 4.14.95; 12 Rarabe Arafi (mar) 4.15.16

1.500m semis (14) s1 1 Faith Chepngetich Kipyegon (ken) 4.03.95; 2 Dawit Seyaum (eth) 4.04.23; 3 Shannon Rowbury (usa) 4.04.46; 4 Besu Sado (eth) 4.05.19; 5 Laura Weightman (gbr) 4.05.28; 6 Sofia Ennaoui (gbr) 4.05.29; 7 Rababe Arafi (mar) 4.05.60; 8 Linden Hall (aus) 4.05.81; 9 Zoe Buckman (aus) 4.06.95; 10 Konstanze Klosterhalfen (ger) 4.07.26; 11 Ciara Mageean (irl) 4.08.07; 12 Brenda Martinez (usa) 4.10.41; s2 1 Genzebe Dibaba (eth) 4.03.06; 2 Sifan Hassan (ned) 4.03.62; 3 Laura Muir (gbr) 4.04.16; 4 Jennifer Simpson (usa) 4.05.07; 5 Meraf Bahta (swe) 4.06.41; 6 Violah Cheptoo Lagat (ken) 4.06.83; 7 Nicole Sifuentes (can) 4.08.53; 8 Malika Akkaoui (mar) 4.08.55; 9 Diana Sujew (ger) 4.10.15; 10 Danuta Urbanik (pol) 4.11.34; 11 Jenny Blundell (aus) 4.13.25; 12 Angelika Cichocka (pol) 4.17.83

1.500m heats (12) h1 1 Genzebe Dibaba (eth) 4.10.61; 2 Ciara Mageean (irl) 4.11.51; 3 Brenda Martinez (usa) 4.11.74; 4 Linden Hall (aus) 4.11.75; 5 Angelika Cichocka (pol) 4.11.76; 6 Konstanze Kolsterhalfen (ger) 4.11.76; 7 Hilary Stellingwerff (can) 4.12.00; 8 Maureen Koster (ned) 4.13.15; 9 Siham Hilali (mar) 4.13.46; 10 Amela Terzic (srb) 4.15.17; 11 Nancy Chepkwemoi (ken) 4.15.41, 12 Marta Pen Freitas (por) 4.18.53; h2 1 Sifan Hassan (ned) 4.06.64; 2 Faith Chepngetich Kipyegon (ken) 4.06.65; 3 Sofia Ennaoui (pol) 4.06.90; 4 Jennifer Simpson (usa) 4.06.99; 5 Malika Akkaoui (mar) 4.07.42; 6 Besu Saso (eth) 4.08.11; 7 Laura Weightman (gbr) 4.08.37; 8 Jenny Blundell (aus) 4.09.05; 9 Gabriela Stafford (can) 4.09.45; 10 Muriel Coneo (col) 4.09.50; 11 Tigist Gashaw (brn) 4.10.96; 12 Florina Pierdevara (rou) 4.11.55; 13 Nikki Hamblin (nzl) 4.11.88; h3 1 Dawit Seyaum (eth) 4.05.33; 2 Shannon Rowbury (usa) 4.06.47; 3 Laura Muir (gbr) 4.06.53; 4 Rababe Arafi (mar) 4.06.63; 5 Meraf Bahta (swe) 4.06.82; 6 Zoe Buckman (aus) 4.06.93; 7 Nicole Sifuentes (can) 4.07.43; 8 Violah Cheptoo Lagat (ken) 4.08.09; 9 Danuta Urbanik (pol) 4.08.67; 10 Diana Sujew (ger) 4.09.07; 11 Margherita Magnani (ita) 4.09.74

5.000m (19) 1 Vivian Jepkemoi Cheruiyot (ken) 14.26.17; 2 Hellen Onsando Obiri (ken) 14.29.77; 3 Almaz Ayana (eth) 14.33.59; 4 Mercy Cherono (ken) 14.42.89; 5 Senbere Teferi (eth) 14.43.75; 6 Yasemin Can (tur) 14.56.96; 7 Karoline Bjerkeli Grovdal (nor) 14.57.53; 8 Susan Kuijken (ned) 15.00.69; 9 Eloise Wellings (aus) 15.01.59; 10 Madeline Heiner Hilles (aus) 15.04.05; 11 Shelby Houlihan (usa) 15.08.89; 12 Genevieve LaCaze (aus) 15.10.35; 13 Eilish McColgan (gbr) 15.12.09; 14 Ababel Yeshaneh (eth) 15.18.26; 15 Miyuki Uehara (jpn) 15.34.97; 16 Jennifer Wenth (aut) 15.56.11; 17 Nikki Hamblin (nzl) 16.14.24

5.000m heats (16) h1 1 Hellen Onsando Obiri (ken) 15.19.38; 2 Yasemin Can (tur) 15.19.50; 3 Mercy Cherono (ken) 15.19.56; 4 Shelby Houlihan (usa) 15.19.76; 5 Susan Kuijken (ned) 15.19.96; 6 Madeline Heiner-Hills (aus) 15.21.33; 7 Miyuki Uehara (jpn) 15.23.41; 8 Ababel Yeshaneh (eth) 15.24.38; 9 Juliet Chekwel (uga) 15.29.07; 10 Laura Whittle (gbr) 15.31.30; 11 Louise Carton (bel) 15.34.39; 12 Kim Conley (usa) 15.36.00; 13 Jessica O'Connell (can) 15.51.18; 14 Lucy Oliver (nzl) 15.53.77; B 1 Almaz Ayana (eth) 15.04.35; 2 Senbere Teferi (eth) 15.17.43; 3 Vivian Jepkemoi Cheruiyot (ken) 15.17.74; 4 Karoline Bjerkeli Grovdal (nor) 15.17.83; 5 Eilish McColgan (gbr) 15.18.20; 6 Eloise Wellings (aus) 15.19.02; 7 Genevieve LaCaze (aus) 15.20.45; 8 Stephanie Twell (gbr) 15.25.90; 9 Misaki Onishi (jpn) 15.29.17; 10 Mimi Belete (brn) 15.29.72; 11 Andrea Seccafien (can) 15.30.32; 12 Ayuko Suzuki (jpn) 15.41.81; 13 Stella Chesang 15.49.80; 14 Jennifer Wenth (aut) 16.07.02; 15 Nikki Hamblin (nzl) 16.43.61

10.000m (12) 1 Almaz Ayana (eth) 29.17.45; 2 Vivian Jepkemoi Cheruiyot (ken) 29.32.53; 3 Tirunesh Dibaba (eth) 29.42.56; 4 Alice Aprot Nawowuna (ken) 29.53.51; 5 Betsy Saina (ken) 30.07.78; 6 Molly Huddle (usa) 30.13.17; 7 Yasemin Can (tur) 30.26.41; 8 Gelete Burka (eth) 30.26.66; 9 Karoline Bjerkeli Grovdal (nor) 31.14.07; 10 Eloise Wellings (aus) 31.14.94; 11 Emily Infeld (usa) 31.26.94; 12 Sarah Lahti (swe) 31.28.43; 13 Diane Nukuri (bdi) 31.28.69; 14 Susan Kuijken (ned) 31.32.43; 15 Joanne Pavey (gbr) 31.33.44, 16 Jess Andrews (gbr) 31.35.92; 17 Alexi Pappas (gre) 31.36.16; 18 Yuka Takashima (jpn) 31.36.44; 19 Darya Maslova (kgz) 31.36.90; 20 Hanani Sekine (jpn) 31.44.44; 21 Dominique Scott (rsa) 31.51.47; 22 Natasha wodak (can) 31.53.14; 23 Alia Saeed Mohammed (uae) 31.56.74; 24 Sitor Hamidova (uzb) 31.57.77; 25 Lanni Marchant (can) 32.04.21; 26 Carla Salome Rocha (por) 32.06.05; 27 Salome Nyirarukundo (rwa) 32.07.80; 28 Jip Vastenbburg (ned) 32.08.92; 29 Trihas Gebre (esp) 32.09.67; 30 Veronica Inglese (ita) 32.11.67; 31 Tatiele Roberta de Carvalho (bra) 32.38.21; 32 Brenda Flores (mex) 32.39.08; 33 Marielle Hall (usa) 32.39.32; 34 Beth Potter (gbr) 33.04.34

Marathon (14) 1 Jemima Jelagat Sumgong (ken) 2h24.04; 2 Eunice Jepkirui Kirwa (brn) 2h24.13; 3 Mare Dibaba (eth) 2h24.30; 4 Tirfi Tsegaye (eth) 2h24.47; 5 Volha Mazuronak (blr) 2h24.48; 6 Shalane Flanagan (usa) 2h25.26; 7 Desireé Linden (ussa) 2h26.08; 8 Rose Chelimo (brn) 2h27.36; 9 Amy Cragg (usa) 2h28.25; 10 Hye-Song Kim (prk) 2h28.36; 11 Hye-Gyong Kim (prk) 2h28.36; 12 Jelena Prokopcuka (lat) 2h29.32; 13 Valeria Straneo (ita) 2h29.44; 14 Kayoko Fukushi (jpn) 2h29.53; 15 Gladys Tejeda (per) 2h29.55; 16 Ana Dulce Felix (por) 2h30.39; 17 Diana Lobacevske (ltu) 2h30.48; 18 Milly Clark (aus) 2h30.53; 19 Tomomi Tanaka (jpn) 2h31.12; 20 Fionnuala McCormack (irl) 2h31.22; 21 Iwona Lewandowska (pol) 2h31.41; 22 Jessica Trenove (aus) 2h31.44; 23 Monika Stefanowicz (pol) 2h32.49; 24 Lanni Marchant (can) 2h33.08; 25 Catherine Bertone (ita) 2h33.29; 26 Eva Vrabcová-Nyvltová (cze) 2h33.51; 27 Lilia Fisikowici (mda) 2h34.05; 28 Alyson Dixon (gbr) 2h34.11; 29 Maja Neuenschwander (sui) 2h34.27; 30 Sonia Samuels (gbr) 2h34.36; 31 Lisa Jane Weightman (aus) 2h34.41; 32 Madai Pérez (mex) 2h34.42; 33 Olha Kotovska (ukr) 2h34.57; 34 Azucena Díaz (esp) 2h35.02; 35 Krista Duchene (can) 2h35.29; 36 Jovana De la Cruz (per) 2h35.49; 37 Rasa Drazdauskaité (ltu) 2h35.53; 38 Vaida Zusinaité (ltu) 2h35.53; 39 Kit-Ching Yu (hkg) 2h36.11; 40 Jessica Draskau-Petersson (den) 2h36.14; 41 Beata Naigambo (nam) 2h36.32; 42 Seul-ki Ahn (kor) 2h36.50; 43 Angie Orjuela (col) 2h37.05; 44 Anja Scherl (ger) 2h37.23; 45 Maryna Damantsevich (blr) 2h37.34; 46 Mai Ito (jpn) 2h37.37; 47 Veerle Dejaeghere (bel) 2h37.39; 48 Margarita Hernández (mex) 2h38.15; 49 Kum-Ok Kim (prk) 2h38.24; 50 Kenza Dahmani Tifahi (alg) 2h38.37; 51 Anne-Mari Hryläinen (fin) 2h39.02; 52 Zsofia Erdelyi (hun) 2h39.04; 53 Chao Yue (chn) 2h39.09; 54 Sitora Hamidova (uzb) 2h39.45; 55 Anne Holm Baumeister (den) 2h39.49; 56 Helalia Johannes (nam) 2h39.55; 57 Lizzie Lee (irl) 2h39.57; 58 Esma Aydemir (tur) 2h39.59

100mh (17) (0.0) 1 Brianna Rollins (usa) 12.48; 2 Nia Ali (usa) 12.59; 3 Kristi Castlin (usa) 12.61; 4 Cindy Ofili (gbr) 12.63; 5 Cindy Roleder (ger) 12.74; 6 Pedrya Seymour (bah) 12.76; 7 Tiffany Porter (gbr) 12.76; 8 Phylicia George (can) 12.89

100mh semis (17) s1 (0.2) 1 Brianna Rollins (usa) 12.47; 2 Pedrya Seymour (bah) 12.64; 3 Cindy Roleder (ger) 12.69; 4 Tiffany Porter (gbr) 12.82; 5 Shermaine Williams (jam) 12.86; 6 Andrea Ivancevic (cro) 12.93; 7 Sandra Gomis (fra) 13.23; 8 Alina Talay (blr) 13.66; s2 (-0,1) 1 Nia Ali (usa) 12.65; 2 Phylicia George (can) 12.77; 3 Oluwatobiloba Amusan (ngr) 12.91; 4 Nadine Hildebrand (ger) 12.95; 5 Clélia Rard-Reuse (sui) 12.96; 6 Nooralotta Neziri (fin) 13.04; 7 Nickiesha Wilson (jam) 13.14; s3 (0.8) 1 Kristi Castlin (usa) 12.63; 2 Cindy Ofili (gbr) 12.71; 3 Isabelle Pedersen (nor) 12.88; 4 Pamela Dutkiewicz (ger) 12.92; 5 Megan Simmonds 12.95; 6 Cindy Billaud (fra) 13.03

100mh heats (16) h1 (-0,5) 1 Kristi Castlin (usa) 12.68; 2 Anne Zagre (bel) 12.85; 3 Nooralotta Neziri (fin) 12.88; 4 Shermaine Williams (jam) 12.95; 5 Susanna Kallur (swe) 13.04; 6 Caridad Jerez (esp) 13.26; h2 (-0,2) 1 Nia Ali (usa) 12.76; 2 Phylicia George (can) 12.83; 3 Pedrya Seymour (bah) 12.85; 4 Shuijiao Wu (chn) 13.03; 5 Maila Machado (bra) 13.09; 6 Michelle Jenneke (aus) 13.26; 7 Eketarina Poplavskaya (blr) 13.45; 8 Beate Schrott (aut) 13.47; h3 (0.9) 1 Cindy Ofili (gbr) 12.75; 2 Nadine Hildebrand (ger) 12.84; 3 Isabelle Pedersen (nor) 12.86; 4 Andrea Ivancevic (cro) 12.90; 5 Brigitte Merlano (col) 13.09; 6 Angela Whyte (can) 13.09; 7 Elisavet Pesiridou (gre) 13.10; 8 Anastassiya Pilipenko (kaz) 13.29; h4 (-0,1) 1 Cindy Roleder (ger) 12.86; 2 Tiffany Porter (gbr) 12.87; 3 Nickiesha Wilson (jam) 12.89; 4 Clelia Reuse-Rard (sui) 12.91; 5 Cindy Billaud (fra) 12.98; 6 Kierre Beckles (bar) 13.01; 7 Hanna Plotitsyna (ukr) 13.12; 8 Marthe Koala (bur) 13.41; h5 (1.0) 1 Jasmine Camacho-Quinn (pur) 12.70; 2 Alina Talay (blr) 12.74; 3 Pamela Dutkiewicz (ger) 12.90; 4 Nikkita Holder (can) 12.92; 5 Oluwatobiloba Amusan (ngr) 12.99; 6 Karolina Koleczek (pol) 13.04; 7 Oksana Shkurat (ukr) 13.22; 8 Yvette Lewis (pan) 13.35; h6 (0.4) 1 Brianna Rollins (usa) 12.54; 2 Megan Simmonds (jam) 12.81; 3 Sandra Gomis (fra) 13.04; 4 Nadine Visser (ned) 13.07; 5 Fabiana Moraes (bra) 13.22; 6 Valentina Kibalnikova (uzb) 13.29; 7 Olena Yanovska (ukr) 13.32

400mh (18) 1 Dalilah Muhammad (usa) 53.13; 2 Sara Slott Petersen (den) 53.55; 3 Ashley Spencer (usa) 53.72; 4 Zuzana Hejnová (cze) 53.92; 5 Ristananna Tracey (jam) 54.15; 6 Leah Nugent (jam) 54.45; 7 Janieve Russell (jam) 54.56; 8 Eilidh Doyle (gbr) 54.61

400mh semis (16) s1 1 Zuzana Hejnová (cze) 54.55; 2 Ristananna Tracey (jam) 54.80; 3 Joanna Linkiewicz (pol) 55.35; 4 Stina Troest (nor) 56.00; 5 Sydney McLaughlin (usa) 56.22; 6 Noelle Montcalm (can) 56.28; 7 Ayomide Folorunso (ita) 56.37; 8 Olena Kolesnychenko (ukr) 56.77; s2 1 Ashley Spencer (usa) 54.87; 2 Janieve Russell (jam) 54.92; 3 Eilidh Doyle (gbr) 54.99; 4 Anna Titimets (ukr) 55.27; 5 Yadisleidis Pedroso (ita) 55.78; 6 Wenda Nel (rsa) 55.83; 7 Emilia Ankiewicz (pol) 56.99; 8 Denisa Rosolová (cze) 57.39; s3 1 Dalilah Muhammad (usa) 53.89; 2 Sara Slott Petersen (den) 54.55; 3 Leah Nugent (jam) 54.98; 4 Sage Watson (can) 55.44; 5 Grace Claxton (pur) 55.85; 6 Janeil Belille (tto) 56.06; 7 Lauren Wells (aus) 56.83; 8 Viktoriya Tkachuk (ukr) 56.87

400mh heats (15) h1 1 Ristananna Tracey (jam) 54.88; 2 Zuzana Hejnová (cze) 55.54; 3 Ayomide Folorunso (ita) 55.78; 4 Stina Troest (nor) 56.06; 5 Sydney McLaughlin (usa) 56.32; 6 Petra Fontanive (sui) 56.80; 7 Zurian Hechavarría (cub) 57.28; 8 Maureen Jelagat Maiyo (ken) 57.97; h2 1 Joanna Linkiewicz (pol) 56.07; 2 Janieve Russell (jam) 56.13; 3 Grace Claxton (pur) 56.40; 4 Tia-Adana Belle (bar) 56.68; 5 Sparkle McKnight (tto) 56.80; 6 Jackie Baumann (ger) 59.04; h3 1 Ashley Spencer (usa) 55.12; 2 Leah Nugent (jam) 55.66; 3 Viktoriya Tkachuk (ukr) 56.14; 4 Denisa Rosolová (cze) 56.36; 5 Lea Sprunger (sui) 56.58; 6 Amalie Iuel (nor) 56.75; h4 1 Sara Slott Petersen (den) 55.20; 2 Wenda Nel (rsa) 55.55; 3 Emilia Ankiewicz (pol) 55.89; 4 Yadisleidis Pedroso (ita) 55.91; 5 Janeil Belille (tto) 56.25; 6 Katsiaryna Belanovich (blr) 56.55; 7 Axelle Dauwens (bel) 57.68; 8 Ghofrane Mohamed (syr) 58.85; h5 1 Dalilah Muhammad (usa) 55.33; 2 Noelle Montcalm (can) 56.07; 3 Anna Titimets (ukr) 56.24; 4 Lauren Wells (aus) 56.26; 5 Phara Anacharsis (fra) 56.64; 6 Vera Barbosa (por) 57.28; 7 Thi Huyen Nguyen (vie) 57.87; h6 1 Eilidh Doyle (gnr) 55.46; 2 Sage Watson (can) 55.93; 2 Olena Kolesnychenko (ukr) 56.61; 4 Amaka Ogoegbunam (ngr) 56.96; 5 Satomi Kubokura (jpn) 57.34; 6 Marzia Caravelli (ita) 57.77; 7 Sharolyn Scott (crc) 58.27; 8 Aleksandra Romanova (kaz) 59.36

3.000m St (15) 1 Ruth Jebet (brn) 8.59.75; 2 Hyvin Kiyeng Jepkemoi (ken) 9.07.12; 3 Emma Coburn (usa) 9.07.63; 4 Beatrice Chepkoech (ken) 9.16.05; 5 Sofia Assefa (eth) 9.17.15; 6 Gesa Felicitas Krause (ger) 9.18.41; 7 Madeline Heiner Hills (aus) 9.20.38; 8 Colleen Quigley (usa) 9.21.10; 9 Genevieve LaCaze (aus) 9.21.21; 10 Lalita Shivaji Babar (ind) 9.22.74; 11 Courtney Frerichs (usa) 9.22.87; 12 Habiba Ghribi (tun) 9.28.75; 13 Lydia Chebet Rotich (ken) 9.29.90; 14 Aisha Praught (jam) 9.34.20; 15 Etenesh Diro (eth) 9.38.77; 16 Genevieve Lalonde (can) 9.41.88; 17 Sara Treacy (irl) 9.52.70; 18 Fabienne Schlumpf (sui) 9.59.30

3.000m St heats (13) h1 1 Ruth Jebet (brn) 9.12.62; 2 Sofia Assefa (eth) 9.18.75; 3 Gesa Felicitas Krause (ger) 9.19.70; 4 Colleen Quigley (usa) 9.21.82; 5 Lydia Chebet Rotich (ken) 9.30.21; 6 Mariya Shatalova (ukr) 9.30.89; 7 Peruth Chemutai (ken) 9.31.03; 8 Charlotta Fougberg (swe) 9.31.16; 9 Ozlem Kaya (tur) 9.32.03; 10 Sviatlana Kudzelich (blr) 9.32.93; 11 Fadwa Sidi Madane (mar) 9.32.94; 12 Diana Martín (esp) 9.44.07; 13 Ingeborg Loevnes (nor) 9.44.85; 14 Kerry O'Flaherty (irl) 9.45.35; 15 Juliana Paula dos Santos (bra) 9.45.95; 16 Erin Teschuk (can) 9.53.70; 17 Anju Takamizawa (jpn) 9.58.59; h2 1 Beatrice Chepkoech (ken) 9.17.55; 2 Emma Coburn (usa) 9.18.12; 3 Habiba Ghribi (tun) 9.18.71; 4 Lalita Shivaji Babar (ind) 9.19.76; 5 Madeline Heiner Hills (aus) 9.24.16; 6 Fabienne Schlumpf (sui) 9.30.54; 7 Hiwot Ayalew (eth) 9.35.09; 8 Matylda Kowal (pol) 9.35.13; 9 Sanaa Koubaa (ger) 9.35.15; 10 Victoria Mitchell (aus) 9.39.40; 11 Michelle Finn (irl) 9.49.45; 12 Tigest Getent (brn) 9.49.92; 13 Maria Bernard (can) 9.50.17; 14 Meryem Akdag (tur) 9.50.28; 15 Sandra Eriksson (fin) 9.56.77; 16 Luiza Gega (alb) 9.58.49; 17 Anastasiya Puzakova (blr) 10.14.08; h3 1 Hyvin Kiyeng Jepkemoi (ken) 9.24.61; 2 Genevieve LaCaze (aus) 9.26.25; 3 Courtney Frerichs (usa) 9.27.02; 4 Genevieve Lalonde (can) 9.30.24; 5 Xinyan Zhang (chn) 9.31.47; 6 Anna Emilie Moller (den) 9.32.68; 7 Etenesh Diro (eth) 9.34.70; 8 Aisha Praught (jam) 9.35.79; 9 Sudha Singh (ind) 9.43.29; 10 Salima Elouali Alami (mar) 9.44.83; 11 Eliane Saholinirina (mad) 9.45.92; 12 Sara Treacy (irl) 9.46.24; 13 Ancuta Bobocel (rou) 9.46.28; 14 Tugba Güvenc (tur) 9.49.93; 15 Maya Rehberg (ger) 9.51.73; 16 Belen Casetta (arg) 9.51.85; 17 Lennie Waite (gbr) 10.14.18

4x100m (19) 1 United States (T. Bartoletta; A. Felix; E. Gardner; T. Bowie) 41.01; 2 Jamaica (C. Williams; E. Thompson; V. Campbell-Brown; S. A. Fraser-Pryce) 41.36; 3 Great Britain (A. Philip; D. Henry; D. Asher-Smith; D. Neita) 41.77; 4 Germany (T. Pinto; L. Mayer; G. Lückenkemper; R. Haase) 42.10; 5 Trinidad and Tobago (S. Hackett; M.L. Ahye; K. A. Baptiste; K. St. Fort) 42.12; 6 Ukraine (O. Povkh; N. Pohrebnyak; M. Ryemyen; Y. Bryzgina) 42.36; 7 Canada (F. Jacques; C. Emmanuel; P. George; K. Bingham) 43.15; 8 Nigeria (G. Asumnu; B. Okagbare; J. Madu; A. Osazuwa) 43.21

4x100m heats (18) h1 1 Jamaica (S. Facey; S. Forbes; V. Campbell-Brown; S.A. Fraser-Pryce) 41.79; 2 Great Britain (A. Philip; D. Henry; D. Asher-Smith; D. Neita) 41.93; 3 Ukraine (O.Povh; N. Pohrebnyak; M. Ryemyen; Y. Bryzgina) 42.49; 4 Canada (F. Jacques, C. Emmanuel; P. George; K. Bingham) 42.70; 5 China (Q. Yuan; Y. Wei; M. Ge; X. Liang) 42.70; 6 Netherlands (J. Samuel; D. Schippers; T. van Schagen; N. Sedney) 42.88; 7 Poland (E. Swoboda; M. Popowicz-Drapala; K. Konopko; A. Kielbasinska) 43.33; 8 Ghana (F. Owusu-Agyapong; G. Acheampong; B. Gyaman; J. Amponsah) 43.37; h2 1 Germany (T. Pinto; L. Mayer; G. Lückenkemper; R. Haase) 42.18; 2 Nigeria (G. Asumnu; B. Okagbare; J. Madu; A. Osazuwa) 42.55; 3 Trinidad and Tobago (S. Hackett; M.L. Ahye; K. A. Baptiste; K. St. Fort) 42.62; 4 France (F. Gnafoua; C. Distel-Bonnet; J. Galais; S. Akakpo) 43.07; 5 Switzerland (A. del Ponte; S. Atcho; E. Sprunger; S. Kora) 43.12: extra heat: United States (T. Bartoletta; A. Felix; E. Gardner; M. Akinosun) 41.77

4x400m (20) 1 United States (C. Okolo; N. Hastings; P. Francis; A. Felix) 3.19.06; 2 Jamaica (S. A. McPherson; A. McLaughlin-Whilby; S. Jackson; N. Williams-Mills) 3.20.34; 3 Great Britain (E. Doyle; A. Onuora; E. Diamond; C. Ohuruogu) 3.25.88; 4 Canada (C. Muir; A. Brown; N. Montcalm; S. Watson) 3.26.43; 5 Ukraine (A. Logvynenko; O. Bibik; T. Melnyk; O. Zemlyak) 3.26.64; 6 Italy (M. Chigbolu; M.E. Spacca; A. Folorunso; L. Grenot) 3.27.05; 7 Poland (M. Holub; P. Wyciszkiewicz; I. Baumgart; J. Swiety) 3.27.28; 8 Australia (J. Thornton; A. Rubie; C. Sargent-Jones; M. Mitchell) 3.27.45

4x400m heats (19) h1 1 United States (C. Okolo; T. Ellis-Watson; F. McCorory; P. Francis) 3.21.42; 2 Ukraine (A. Logvynenko; O. Bibik; T. Melnyk; O. Zemlyak) 3.24.54; 3 Poland (M. Holub; P. Wyciszkiewicz; I. Baumgart; J. Swiety) 3.25.34; 4 Australia (J. Thornton; A. Rubie; C. Sargent-Jones; M. Mitchell) 3.25.71; 5 France (P.Anacharsis; B. Ntiamoah; M. Gayot; F. Guei) 3.26.18; 6 Netherlands (M. Ghafoor; Li. De Witte; N. van Leuveren; La. De Witte) 3.26.98; 7 Romania (A. Pastor; A. Ionita; A. Miklos; B. Razor) 3.29.87; 8 Brazil (J. Sousa; G. Coutinho; L. de Sousa; J. de Lima) 3.30.27; h2 1 Jamaica (C. Day; A. McLaughlin-Whilby; C. A. Gordon; N. Williams-Mills) 3.22.38; 2 Great Britain (E. Diamond; A. Onuora; K. Massey; C. Ohuruogu) 3.24.81; 3 Canada (C. Muir; A. Brown; N. Montcalm; S. Watson) 3.24.94; 4 Italy (M. Chigbolu; M.E. Spacca; A. Folorunso; L. Grenot) 3.25.16; 5 Germany (L. Muller; F. Möhlenkamp; L. Hoffmann; R. S. Spelmeyer) 3.26.02; 6 Bahamas (L. Clarke; A. Strachan; C. Cox; C. Amertil) 3.26.36; 7 India (Nirmla; T. Lukka; P.R. Machettira; A. Thomas) 3.29.53; 8 Cuba (L. Veitia; G. Casanova; R. Gómez; D. Bonne) 3.30.11

HJ (20) 1 Ruth Beitia (esp) 1.97; 2 Mirela Demireva (bul) 1.97; 3 Blanka Vlasic (cro) 1.97; 4 Chaunte Lowe (usa) 1.97; 5 Alessia Trost (ita) 1.93; 6 Levern Spencer (lca) 1.93; 7 Sofie Skoog (swe) 1.93; Marie-Laurence Jungfleisch (ger) 1.93; 9 Kamila Licwinko (pol) 1.93; 10 Morgan Lake (gbr) 1.93; Inika McPherson (usa) 1.93; Iryna Gerashchenko (ukr) 1.93; 13 Airine Palsyté (ltu) 1.88; Svetlana Radzivil (uzb) 1.88; Vashti Cunningham (usa) 1.88; 16 Desiree Rossit (ita) 1.88; 17 Alyxandria Treasure (can) 1.88

HJ qualy (18) A 1 Chaunté Lowe (usa) 1.94; Levern Spencer (lca) 1.94; 3 Mirela Demireva (bul) 1.94; 4 Iryna Gerashchenko (ukr) 1.94; 5 Morgan Lake (gbr) 1.94; Desiree Rossit (ita) 1.94; Vashti Cunningham (usa) 1.94; 8 Michaela Hrubá (cze) 1.92; 9 Yuliya Levchenko (ukr) 1.92; 10 Nadiya Dusanova (uzb) 1.92; 11 Eleanor Patterson (aus) 1.89; Ana Simic (cro) 1.89; 13 Doreen Amata (ngr) 1.89; 14 Priscilla Frederick (ant) 1.89; 15 Erika Kinsey (swe) 1.85; 16 Akela Jones (bar) 1.85; 17 Leontia Kallenou (cyp) 1.80; Valentina Lyashenko (geo) 1.80; B 1 Svetlana Radzivil (uzb) 1.94; Blanka Vlasic (cro) 1.94; Ruth Beitia (esp) 1.94; Inika McPherson (usa) 1.94; 5 Sofie Skoog (swe) 1.94; Alessia trost (ita) 1.94; 7 Kamila Licwinko (pol) 1.94; 8 Airine Palsyte (ltu) 1.94; 9 Marie-Laurence Jungfleisch (ger) 1.94; 10 Alyxandria treasure (can) 1.94; 11 Marusa Cernjul (slo) 1.92; 12 Oksana Okuneva (ukr) 1.89; 13 Jeanelle Scheper (lca) 1.89; 14 Linda Sandblom (fin) 1.89; 15 Lissa Babiche (sey) 1.85; 16 Tonje Angelsen (nor) 1.80; Barbara Szabo (hun) 1.80

PV (19) 1 Eketerini Stefanidi (gre) 4.85; 2 Sandi Morris (usa) 4.85; 3 Eliza McCartney (nzl) 4.80; 4 Alana Boyd (aus) 4.80; 5 Holly Bradshaw (gbr) 4.70; 6 Nicole Büchler (sui) 4.70; 7 Jenifer Suhr (usa) 4.60; Yarisley Silva (cub) 4.60; 9 Martina Strutz (ger) 4.60; 10 Lisa Ryzih (ger) 4.50; 11 Tina Sutej (slo) 4.50; 12 Kelsie Ahbe (can) 4.50

PV qualy (16) A 1 Katerini Stefanidi (gre) 4.60; 2 Holly Bradshaw (gbr) 4.60; Lisa Ryzih (ger) 4.60; 4 Eliza McCartney (nzl) 4.60; 5 Sandi Morris (usa) 4.55; Kelsie Ahbe (can) 4.55, Alana Boyd (aus) 4.55; 8 Maryna Kylypko (ukr) 4.55; 9 Michaela Meijer (swe) 4.45; 10 Lexi Weeks (usa) 4.45; Jirina Ptacniková (cze) 4.45; 12 Angelica Moser (sui) 4.45; 13 Wilma Murto (fin) 4.30; 14 Vanessa Boslak (fra) 4.30; 15 Joana Costa (bra) 4.15; Femke Pluim (ned) 4.15; Maria Leonore Ribeiro Tavares (por) 4.15; B 1 Jennifer Suhr (usa) 4.60; 2 Yarisley Silva (cub) 4.60; 3 Martina Strutz (ger) 4.60; 4 Tina Sutej (slo) 4.55; Nicole Büchler (sui) 4.55, 6 Minna Nikkanen (fin) 4.55; 7 Angelica Bengtsson (swe) 4.55; 8 Ling Li (chn) 4.55; 8 Alysha Newman (can) 4.45; 10 Annika Roloff (ger) 4.45; Sonia Malavisi (ita) 4.45; 12 Romana Malacová (cze) 4.30; Marta Onofre (por) 4.30; 14 Tori Pena (irl) 4.30; 15 Anicka Newell (can) 4.15; Diamara Planell (pur) 4.15; 17 Iryna Yakaltsevich (blr) 4.15

LJ (17) 1 Tianna Bartoletta (usa) 7.17 (0.6); 2 Brittney Reese (usa) 7.15 (0.6); 3 Ivana Spanovic (srb) 7.08 (0.6); 4 Malaika Mihambo (ger) 6.95 (0.6); 5 Ese Brume (ngr) 6.81 (0.5); 6 Ksenija Balta (est) 6.79 (-0,2); 7 Brooke Stratton (aus) 6.74 (0.7); 8 Jazmin Sawyers (gbr) 6.74 (0.7); 9 Darya Klishina (rus) 6.63 (0.0); 10 Sosthene Moguenara (ger) 6.61 (0.0); 11 Lorraine Ugen (gbr) 6.58 (-0,1)

LJ qualy (16) A 1 Ivana Spanovic (srb) 6.87 (-0,3); 2 Malaika Mihambo (ger) 6.82 (-0,7); 3 Tianna Bartoletta (usa) 6.70 (-0,1); 4 Lorraine Ugen (gbr) 6.65 (-0,3); 5 Darya Klishina (rus) 6.64 (-1,0); 6 Maryna Bekh (ukr) 6.55 (-0,5); 7 Sosthene Moguenara (ger) 6.55 (0.1); 8 Karin Mey Melis (tur) 6.49 (-0,1); 9 Bianca Stuart (bah) 6.45 (-1,0); 10 Chelsea Jaensch (aus) 6.41 (0.3); 11 Alina Rotaru (rou) 6.40 (-0,8); 12 Christabel Nettey (can) 6.37 (0.0); 13 Concepción Montaner (esp) 6.32 (0.1); 14 Volha Sudarava (blr) 6.29 (-0,2); 15 Yuliya Tarasova (uzb) 6.16 (0.0); 16 Anna Lunyova (ukr) 6.15 (-0,3); 17 Haido Alexouli (ger) 6.13 (-0,3); B 1 Brittney Reese (usa) 6.78 (-0,1); 2 Ksenija Balta (est) 6.71 (0.0); 3 Ese Brume (ngr) 6.67 (-0,1); 4 Brooke Stratton (aus) 6.56 (0.2); 5 Jazmin Sawyers (gbr) 6.53 (0.3); 6 Janay DeLoach (usa) 6.50 (0.8); 7 Jana Veldaková (svk) 6.48 (-0,1); 8 Anna Kornuta (ukr) 6.37 (0.3); 9 Shara Proctor (gbr) 6.36 (-0,3); 10 Juliet Itoya (esp) 6.35 (-0,6); 11 Eliane Martins (bra) 6.33 (-0,1); 12 Maria Natalia Londa (ina) 6.29 (0.2); 13 Khaddi Sagnia (swe) 6.25 (0.3); 14 Marestella Sunang (phi) 6.22 (-0,5); 15 Yvonne Treviño (mex) 6.16 (-0,2); 16 Lynique Prinsloo (rsa) 6.10 (0.4)

TJ (14) 1 Caterine Ibargüen (col) 15.17 (0.4); 2 Yulimar Rojas (ven) 14.98 (0.8); 3 Olga Rypakova (kaz) 14.74 (0.3); 4 Keturah Orji (usa) 14.71 (0.0); 5 Hanna Knyazyeva-Minenko (isr) 14.68 (0.5); 6 Patricia Mamona (por) 14.65 (0.1); 7 Kimberly Williams (jam) 14.53 (0.4); 8 Paraskevi Papahrístou (gre) 14.26 (0.4); 9 Susana Costa (por) 14.12 (0.6); 10 Anna Jagaciak (pol) 14.07 (0.9); 11 Kristin Gierisch (ger) 13.96 (-0,2); 12 Kristiina Mäkelä (fin) 13.95 (0.1)

TJ qualy (13) A 1 Paraskevi Papahrístou (gre) 14.43 (0.1); 2 Kristiina Mäkelä 14.24 (-0,2); 3 Yulimar Rojas (ven) 14.21 (0.0); 4 Hanna Knyazyeva-Minenko (isr) 14.20 (-0,6); 5 Susana Costa (por) 14.12 (-0,8); 6 Jenny Elbe (ger) 14.02 (-0,5); 7 Shanieka Thomas (jam) 14.02 (-0,9); 8 Elena Panturoiu (rou) 14.00 (0.0); 9 Jeanine Assani Issouf (fra) 13.97 (0.0); 10 Yosiris Urrutia (col) 13.95 (-0,1); 11 Andrea Geubelle (usa) 13.93 (0.6); 12 Keila Costa (bra) 13.78 (-0,4); 13 Liadagmis Povea (cub) 13.63 (-0,5); 14 Ruslana Tsykhotska (ukr) 13.63 (-0,8); 15 Patricia Sarrapio (esp) 13.35 (-1,0); 16 Irina Ektova (kaz) 13.33 (-0,8); 17 Natallia Viatkina (blr) 13.25 (0.3); B 1 Caterine Ibargüen (col) 14.52 (0.1); 2 Olga Rypakova (kaz) 14.39 (0.1); 3 Kristin Gierisch (ger) 14.26 (0.2); 4 Kimberly Williams (jam) 14.22 (0.5); 5 Patricia Mamona (por) 14.18 (-0,6); 6 Anna Jagaciak (pol) 14.13 (0.3); 7 Keturah Orji (usa) 14.08 (-1,1); 8 Christina Epps (usa) 14.01 (-0,4); 9 Dana Veldaková (svk) 13.98 (0.2); 10 Olga Saladukha (ukr) 13.97 (0.0); 11 Gabriela Petrova (bul) 13.92 (0.2); 12 Nubia Soares (bra) 13.85 (0.1); 13 Ana José Tima (dom) 13.61 (-0,8); 14 Dariya Derkach (ukr) 13.56 (0.0); 15 Yekaterina Ektova (kaz) 13.51 (-0,3); 16 Cristina Bujin (rou) 13.38 (-0,4); 17 Iryna Vaskouskaya (blr) 13.35 (1.0); 18 Xiaohong Li (chn) 13.30 (-0,4); 19 Joelle Sandrina Mbumi Nkouindjin (cmr) 13.11 (0.3)

SP (12) 1 Michelle Carter (usa) 20.63; 2 Valerie Adams (nzl)  20.42; 3 Anita Marton (hun) 19.87; 4 Lijiao Gong (chn) 19.39; 5 Raven Saunders (usa) 19.35; 6 Christina Schwanitz (ger) 19.03; 7 Cleopatra Borel (tto) 18.37; 8 Aliona Dubitskaya (blr) 18.23; 9 Geisa Arcanjo (bra) 18.16; 10 Natalia Duco (chi) 18.07; 11 Alena Abramchuk (blr) 17.37; 12 Auriole Dongmo (cmr) 16.99

SP qualy (12) A 1 Valerie Adams (nzl) 19.74; 2 Michelle Carter (usa) 19.01; 3 Raven Saunders (usa) 18.83; 4 Cleopatra Borel (tto) 18.20; 5 Natalia Duco (chi) 18.18; 6 Aliona Dubitskaya (blr) 17.76; 7 Melissa Boekelman (ned) 17.69; 8 Ka Bian (chn) 17.68; 9 Brittany Crew (can) 17.45; 10 Sara Gambetta (ger) 17.24; 11 Emel Dereli (tur) 17.01; 12 Saily Viart (cub) 16.99; 13 Olga Holodna (ukr) 16.83; 14 Nwanneka Okwelogu (ngr) 16.67; 15 Sandra Lemos (col) 16.46; 16 Leyla Rajabi (iri) 16.34; 17 Yang Gao (chn) 16.17; B 1 Christina Schwanitz (ger) 19.18; 2 Lijiao Gong (chn) 18.74; 3 Anita Marton (hun) 18.51; 4 Geisa Arcanjo (bra) 18.27; 5 Auriole Dongmo (cmr) 17.92; 6 Alena Abramchuk (blr) 17.78; 7 Paulina Guba (pol) 17.70; 8 Felisha Johnson (usa) 17.69; 9 Yuliya Leantsiuk (blr) 17.66; 10 Ahymara Espinoza (ven) 17.27; 11 Radoslava Mavrodieva (bul) 17.20; 12 Yaniuvis López (cub) 17.15; 13 Manpreet Kaur (ind) 17.06; 14 Danniel Thomas (jam) 16.99; 15 Taryn Suttie (can) 16.74; 16 Lena Urbaniak (ger) 16.62; 17 Galyna Obleshchuk (ukr) 15.81

DT (16) 1 Sandra Perkovic (cro) 69.21; 2 Melina Robert-Michon (fra) 66.73; 3 Denia Caballero (cub) 65.34; 4 Dani Samuels (aus) 64.90; 5 Xinyue Su (chn) 64.37; 6 Nadine Müller (ger) 63.13; 7 Yang Chen (chn) 63.11; 8 Bin Feng (chn) 63.06; 9 Julia Fischer (ger) 62.67; 10 Zinaida Sendriuté (ltu) 61.89; 11 Shanice Craft (ger) 59.85

DT qualy (15) A 1 Sandra Perkovic (cro) 64.81; 2 Dani Samuels (aus) 64.46; 3 Denia Caballero (cub) 62.94; 4 Bin Feng (chn) 62.01; 5 Yan Chen (chn) 61.44; 6 Zinaida Sendriuté (ltu) 60.79; 7 Shanice Craft (ger) 60.23; 8 Pauline Pousse (fra) 58.98; 9 Chinwe Okoro (ngr) 58.85; 10 Zaneta Glanc (pol) 57.88; 11 Dragana Tomasevic (srb) 57.67; 12 Shadae Lawrence (jam) 57.09; 13 Hrisoula Anagnostopoulou (gre) 54.84; 14 Natalia Stratulat (mda) 53.27; B 1 Yaime Pérez (cub) 65.38; 2 Xinyue Su (chn) 65.14; 3 Nadine Müller (ger) 63.67; 4 Melina Robert-Michon (fra) 62.59; 5 Julia Fischer (ger) 61.83; 6 Natalia Semenova (ukr) 58.41; 7 Tarasue Barnett (jam) 58.09; 8 Karen Gallardo (chi) 57.81; 9 Seema Punia (ind) 57.58; 10 Andressa de Morais (bra) 57.38; 11 Sabina Asenjo (esp) 56.94; 12 Subenrat Insaeng (tha) 56.64; 13 Kelsey Card (usa) 56.41; 14 Rocío Comba (arg) 54.44

HT (15) 1 Anita Wlodarczyk (pol) 82.29; 2 Wenxiu Zhang (chn) 76.75; 3 Sophie Hitchon (gbr) 74.54; 4 Betty Heidler (ger) 73.71; 5 Zalina Marghieva (mda) 73.50; 6 Amber Campbell (usa) 72.74; 7 Hanna Malyshik (blr) 71.90; 8 DeAnna Price (usa) 70.95; 9 Joanna Fiodorow (pol) 69.87; 10 Rosa Rodríguez (ven) 69.26; 11 Alexandra Tavernier (fra) 65.18

HT qualy (12) A 1 Anita Wlodarczyk (pol) 76.93; 2 Rosa Rodríguez (ven) 72.41; 3 Zalina Marghieva (mda) 71.72; 4 Anna Price (usa) 70.79; 5 Zheng Wang (chn) 70.60; 6 Alexandra Tavernier (fra) 70.30; 7 Gwen Berry (usa) 69.90; 8 Tingting Liu (chn) 69.14; 9 Katerina Safranková (cze) 68.33; 10 Martina Hrasnová (svk) 67.63; 11 Alena Sobaleva (blr) 67.06; 12 Iryna Novozhylova (ukr) 66.70; 13 Heather Steacy (can) 66.01; 14 Kivilcim Kaya Salman (tur) 64.79; 15 Charlene Woitha (ger) 62.50; 16 Daina Levy (jam) 60.35; B 1 Wenxiu Zhang (chn) 73.58; 2 Joanna Fiodorow (pol) 71.77; 3 Betty Heidler (ger) 71.17; 4 Hanna Malyshik (blr) 71.12; 5 Amber Campbell (usa) 71.09; 6 Sophie Hitchon (gbr) 70.37; 7 Hanna Skydan (aze) 70.09; 8 Malwina Kopron (pol) 69.69; 9 Kathrin Klaas (ger) 67.92; 10 Tugce Sahutoglu (tur) 67.05; 11 Marina Marghieva-Nicisenko (mda) 65.19; 12 Amy Sene (sen) 64.83; 13 Jennifer Dahlgren (arg) 63.03; 14 Iryna Klymets (ukr) 62.75

JT (18) 1 Sara Kolak (cro) 66.18; 2 Sunette Viljoen (rsa) 64.92; 3 Barbora Spotaková (cze) 64.80; 4 Maria Andrejczyk (pol) 64.78; 5 Tatsiana Khaladovich (blr) 64.60; 6 Kathryn Mitchell (aus) 64.36; 7 Huihui Lyu (chn) 64.04; 8 Christina Obergföll (ger) 62.92; 9 Flor Ruiz (col) 61.54; 10 Madara Palameika (lat) 60.14; 11 Linda Stahl (ger) 59.71; 12 Christin HUssong (ger) 57.70

JT qualy (16) A 1 Sara Kolak (cro) 64.30; 2 Tatsiana Khaladovich (blr) 63.78; 3 Sunette Viljoen (rsa) 63.54; 4 Huihui Lyu (chn) 63.28, 5 Flor Ruiz (col) 62.32; 6 Christina Obergföll (ger) 62.18; 7 Christin Hussong (ger) 62.17; 8 Sinta Ozolina (lat) 60.92; 9 Elizabeth Gleadle (can) 60.28; 10 Martina Ratej (slo) 59.76; 11 Hanna Hatsko-Fedusova (ukr) 58.90M 12 Km Mickle (aus) 57.20; 13 Shiying Liu (chn) 57.16; 14 Maggie Malone (usa) 56.47; 15 Brittany Borman (usa) 56.04; 16 Yulenmis Aguilar (cub) 54.94; B 1 Maria Andrejczyk (pol) 67.11; 2 Barbora Spotaková (cze) 64.65; 3 Linda Stahl (ger) 63.95; 4 Madara Palameika (lat) 63.03; 5 Kathryn Mitchell (aus) 61.63; 6 Kara Winger (usa) 61.02; 7 Lingwei Li (chn) 60.91; 8 Kateryna Derun (ukr) 60.02; 9 Liina Laasma (est) 58.06; 10 Yuki Ebihara (jpn) 57.68; 11 Mathilde Andraud (fra) 56.61; 12 Tatsiana Korzh (blr) 56.16; 13 Kelsey-Lee Roberts (aus) 55.25; 14 Asdis Hjalmsdottir (isl) 54.92; 15 Sanni Utriainen (fin) 53.42

Heptathlon (12-13) 1 Nafissatou Thiam (bel) 6.810p (13.56 (0.3); 1.98; 14.91; 25.10 (-0,7) - 6.58 (-0,5); 53.13; 2.16.54); 2 Jessica Ennis-Hill (gbr) 6.775p (12.84 (0.0); 1.89; 13.86; 23.49 (-0,1) - 6.34 (-1,2); 46.06; 2.09.07); 3 Brianne Theisen-Eaton (can) 6.653p (13.18 (0.0); 1.86; 13.45; 24.18 (-0,1) - 6.48 (0.3); 47.36; 2.09.50); 4 Laura Ikauniece-Admidina (lat) 6.617p (13.33 (0.3); 1.77; 13.52; 23.76 (-0,1) - 6.12 (-0,5); 55.93; 2.09.43); 5 Carolin Schäfer (ger) 6.540p (13.12 (0.0); 1.83; 14.57; 23.99 (-0,1) - 6.20 (0.6); 47.99; 2.16.52); 6 Katarina Johnson-Thompson (gbr) 6.523p (13.48 (-0,3); 1.98; 11.68; 23.26 (-0,1) - 6.51 (0.9); 36.36; 2.10.47); 7 Yogelis Rodríguez (cub) 6.481p (13.61 (-0,3); 1.86; 13.69; 24.26 (0.0) - 6.25 (-0,1); 48.89; 2.14.65); 8 Györgyi Zsivoczky-Farkas (hun) 6.442p (13.79 (-0,2); 1.86; 14.39; 25.38 (-0,7) - 6.31 (0.1); 48.07; 2.11.76); 9 Jennifer Oeser (ger) 6.401p (13.69 (0.3); 1.86; 14.28; 24.99 (0.4) - 6.19 (-0,7); 47.22; 2.13.82); 10 Anouk Vetter (ned) 6.394p (13.47 (-0,3); 1.77; 14.78; 23.93 (0.0) - 6.10 80.0); 48.42; 2.17.71); 11 Antoinette Nana Djimou Ida (fra) 6.383p (13.37 (0.0); 1.77; 14.88; 25.07 (0.4) - 6.43 (-1,6); 48.76; 2.20.36); 12 Barbara Nwaba (usa) 6.309p (13.81 (0.3); 1.83; 14.81; 24.77 (0.0) - 5.81 (-0,7); 46.85; 2.11.61); 13 Nadine Broersen (ned) 6.300p (13.56 (0.3); 1.77; 14.04; 24.94 (-0,7) - 6.15 (-0,1); 50.80; 2.17.55); 14 Claudia Rath (ger) 6.270p (13.63 (-0,3); 1.74; 12.83; 24.48 (0.0) - 6.55 (-1,4); 39.39; 2.07.22); 15 Evelis Aguilar (col) 6.263p (13.84 (-0,2); 1.74; 13.60; 24.12 (-0,1) - 6.23 (-1,1); 46.90; 2.14.32); 16 Xénia Krizsán (hun) 6.257p (13.66 (-0,3); 1.77; 13.78; 25.24 (0.4) - 6.08 (-0,6); 49.78; 2.13.46); 17 Kendell Williams (usa) 6.221p (13.04 (0.0); 1.83; 11.21; 24.09 (-0,1) - 6.31 (0.2); 40.93; 2.16.24); 18 Heather Miller-Koch (usa) 6.213p (13.56 (-0,3); 1.80, 12.91; 24.97 (0.0) - 6.16 (-0,5); 40.25; 2.06.82); 19 Nadine Visser (ned) 6.190p (13.02 (0.0); 1.68; 12.84; 24.34 (-0,7) - 6.35 (0.5); 42.48; 2.14.47); 20 Akela Jones (bar) 6.173p (13.00 (0.0); 1.89; 14.09; 24.35 (-0,1) - 6.30 (0.5); 42.00; 2.41.12); 21 Ivona Dadic (aut) 6.155p (13.84 (-0,2); 1.77; 13.43; 24.60 (0.0) - 6.05 (0.1); 46.08; 2.15.64); 22 Eliska Klucinová (cze) 6.077p (14.07 (-0,2); 1.80; 14.41; 25.37 (0.4) - 6.08 (-0,3); 46.73; 2.22.81); 23 Vanessa Chefer (bra) 6.024p (14.24 (-0,2); 1.68; 13.06; 24.11 (0.4) - 6.10 (0.5); 45.05; 2.14.20); 24 Katerina Cachová (cze) 5.958p (13.19 (0.0); 1.77; 12.38; 24.32 (0.0) - 5.91 (-0,1); 37.77; 2.18.95); 25 Hanna Kasyanova (ukr) 5.951p (13.66 (-0,3); 1.77; 13.25; 24.60 (0.4) - 5.88 (0.8); 38.10; 2.16.58); 26 Alysbeth Felix (pur) 5.805p (14.07 (0.3); 1.68; 11.36; 24.74 (0.4) - 6.22 (0.1); 40.17; 2.15.32); 27 Sofía Yfantídou (gre) 5.613p (13.99 (0.3); 1.65; 12.97; 26.32 (-0,7) - 5.51 (-0,7); 54.57; 2.30.08)

20 Kms Walk (19) 1 Hong Liu (chn) 1h28.35; 2 María Guadalupe González (mex) 1h28.37, 3 Xiuzhi Lu (chn) 1h28.42; 4 Antonella Palmisano (ita) 1h29.03; 5 Shijie Qieyang (chn) 1h29.04; 6 Ana Cabecinha (por) 1h29.23; 7 Erica de Sena (bra) 1h29.29; 8 Beatriz Pascual (esp) 1h30.24; 9 Regan Lamble (aus) 1h30.28; 10 Anezka Drahotová (cze) 1h30.43; 11 Elisa Rigaudo (ita) 1h31.04; 12 Ines Henriques (por) 1h31.28; 13 Emilie Menuet (fra) 1h32.04; 14 Kimberly García (per) 1h32.09; 15 Antigoni Drisbioti (gre) 1h32.32; 16 Kumiko Okada (jpn) 1h32.42; 17 Nastassia Yatsevich (blr) 1h32.53; 18 Angela Castro (bol) 1h32.54; 19 Nadiya Borovska (ukr) 1h33.01; 20 Raquel González (esp) 1h33.03; 21 Inna Kashyna (ukr) 1h33.15; 22 Maria Michta-Coffey (usa) 1h33.36; 23 María Guadalupe Sánchez (mex) 1h33.44; 24 Paola Pérez (ecu) 1h33.53; 25 Viktoria Madarasz (hun) 1h33.59; 26 Tanya Holliday (aus) 1h34.22; 27 Magaly Bonilla (ecu) 1h34.54; 28 Paulina Buziak (pol) 1h35.01; 29 Brigita Virbalyté-Dimsiené (ltu) 1h35.11; 30 Mirna Ortíz (gua) 1h35.11; 31 Wendy Cornejo (bol) 1h35.17; 32 Sandra Arenas (col) 1h35.40; 33 Julia Takacs (esp) 1h35.45; 34 Miranda Melville (usa) 1h35.48; 35 Alana Barber (nzl) 1h35.55; 36 Maritza Guamán (ecu) 1h35.56; 37 Daniela Cardoso (por) 1h36.13; 38 Yeseida Carrillo (col) 1h36.28; 39 Yeongeun Jeon (kor) 1h36.31; 40 Rachel Tallent (aus) 1h37.01; 41 Alejandra Ortega (mex) 1h37.33; 42 Grace Wanjiru Njue (ken) 1h37.49; 43 Stefany Coronado (bol) 1h37.56