@Trackinsun

@Trackinsun

Tuesday, May 31, 2016

Getafe (Spain), 30.5.2016


Getafe (Spain), 30.5.2016

Women

TJ Andrea Calleja 13.32 (0.9)

Inowroclaw (Poland), 28.5.2016


Inowroclaw (Poland), 28.5.2016

Men

SP Dawid Krzyzan 19.00; HT u20 (6 kg) Radoslaw Sikora (98) 65.81

Plonsk (Poland), 29.5.2016


Plonsk (Poland), 29.5.2016

Men

TJ Michal Lewandowski 16.33 (0.5)

Women

TJ Marta Kwiatowska 13.17 (0.2)

Kingston (Jamaica), 29.5.2016 -All Comers Meet # 3


Kingston (Jamaica), 29.5.2016 -All Comers Meet # 3   

Men

100m h1 (2.3) 1 Warren Weir 10.21; 2 Kavean Smith 10.22; 3 Rasheed Dwyer 10.26; 4 Oshane Bailey 10.31; 5 Everton Clarke 10.32; 6 Jevaughn Minzie 10.38; 7 Kenroy Anderson 10.41; h2 (1.5) 1 Micheal Frater 10.23; 2 Jason Young 10.26; 3 Chadic Hinds 10.28; 4 Kimmari Roach 10.36; 5 Collin King 10.41; 6 Emmanuel Callender (tto) 10.47; h3 (1.6) 1 Jermaine Hamilton 10.34; 2 Hassan Saaid 10.37; 3 Mitchel Davis 10.49; h4 (0.8) 1 Dexter Lee 10.37; 2 Xandre Blake 10.49; 110mh (0.7) 1 Deuce Carter 13.44; 2 Tyler Mason 14.02; 400m h1 1 Javere Bell 46.84; 2 Shamar Campbell 47.23; 3 Andre Clarke 47.57; h2 1 Delano Williams (gbr) 45.97; 2 Jonia McDonald 46.31; 3 Peter Matthews 46.56; 4 Chumaine Fitten 47.71; h3 1 Nathon Allen 46.89; 2 Jermaine Gayle 47.68; h4 Keeno Burrell 47.29; h5 Marzel Miller 47.06; 110mh u20 (0,99m) (1.6) Rohan Cole 13.49; DT u20 (1,75 kg) 1 Kevin Nedrick 58.43; 2 Roje Stona 56.48

Women

100m h1 (1.4) 1 Gayon Evans 11.26; 2 Audra Segree 11.35; 3 Janelle Kelly 11.61; h2 (0.9) 1 Christania Williams 11.12; 2 Sashalee Forbes 11.46; 3 Thimayra Williams 11.47; 4 Theniqua Ferguson 11.52; h3 (0.9) Sedaitha Palmer 11.71; 100m u20 (-0,9) Patrice Moody 11.74; 400m h1 1 Anneisha McLaughlin-Whilby 51.40; 2 Anastasia Le-Roy 52.21; 3 Ristananna Tracey 52.63; 4 Tjipekapora Herunga (nam) 52.65; 5 Jody-Ann Muir 53.28; 6 Sparkle McKnight (tto) 54.09; h2 1 Candice McLeod 54.24; 2 Danielle Dowie 54.41; 3 Alena Brooks (tto) 54.51; h3 Dawnalee Loney 53.76; h4 1 Ronda Whyte 53.83; 2 Samantha James 54.31; 400m u20 h1 1 Shannon Kalawan 54.36; 2 Roneisha McGregor 54.81; h2 Stacy Ann Williams 54.17; 100mh (2.2) 1 Megan Simmonds 13.19; 2 Ivanique Kemp (bah) 13.44; LJ Jessicca Noble 6.16 (-0,4); DT Venique Harris 52.61

Ciudad de Mexico (Mexico), 29.5.2016 -Encuentro Urbano de Garrocha-


Ciudad de Mexico (Mexico), 29.5.2016 -Encuentro Urbano de Garrocha-

Men

PV 1 Mark Hollis (usa) 5.71; 2 Jordan Scott (usa) 5.50; 3 Jeff Coover (usa) 5.40, 4 Victor Casillero 5.15

Women

PV 1 Melissa Gergel (usa) 4.30; 2 Carmelita Correa 4.30; 3 Vera Schmitz 4.05; 4 Alisandra Negrete 3.90; 5 Linda Hadfield 3.90

Port-of-Spain (Trinidad and Tobago), 28-29.5.2016 -Hampton International Games-


Port-of-Spain (Trinidad and Tobago), 28-29.5.2016 -Hampton International Games-

Men

100m Inv (28) (0.6) 1 Levi Cadogan (bar) 10.28; 2 Marcus Duncan 10.33; 3 Kyle Greaux 10.37; 4 Josh Hamilton (vin) 10.53; 5 Ayodele Taffe 10.53; 6 Fallon Forde (bar) 10.59; 100m u20 (28) (0.6) 1 Jaquone Hoyte (bar) 10.41; 2 Akanni Hislop 10.57; 3 Jalen Purcell 10.61; 4 Jerod Elcock 10.62; 200m Inv (29) (1.9) 1 Levi Cadogan (bar) 20.56; 2 Kyle Greaux 20.66; 3 Nicholas Deshong (bar) 20.79; 4 Fallon Forde (bar) 21.04; 5 Rupert Perry (guy) 21.21; 200m (29) 1 Kevin Haynes 21.37; 2 Akeem Stewart (guy) 21.45; 3 Lesean Noel 21.46; 400m Inv (28) 1 Kimorie Shearman (vin) 47.43; 2 Tacuma Sterling 47.65; 3 Anthinio Mascoll (bar) 47.68; 800m (29) Anthonio Mascoll 1.50.43; 400mh (29) Kern Alexis 52.00; SP (28) 1 Akeem Stewart 18.29; 2 Hezekiel Romeo 17.85; DT u20 (1,75 Kg) (29) Josh Boateng (grn) 51.75; JT (29) 1 Shaquille Waithe 77.17; 2 Anderson Peters 76.75

Women

100m (28) (1.8) 1 Kamaria Durant 11.46; 2 Lisa Wickham 11.54; 200m (29) (2.8) 1 Kamaria Durant 23.19; 2 Romona Modeste 23.66; 3 Mauricia Prieto 23.95; 4 Natrena Hooper (guy) 24.22; 100mh (28)(1.6) Jeminise Parris 13.81

Safi (Morocco), 29.5.2016 -National Junior Championships-


Safi (Morocco), 29.5.2016 -National Junior Championships-

Men

100m (2.9) Azzedine Maadi 10.59; 200m (5.3) 1 Azzedine Maadi 21.43; 2 Achraf Belnati 21.43; 3.000m St Abdelkarim Benzhara 8.51.81; LJ Mouhcine Khoua 7.97 (4.8)

Sao Bernardo do Campo (Brazil), 27-29.5.2016 -National Clubs Youth Championships-


Sao Bernardo do Campo (Brazil), 27-29.5.2016 -National Clubs Youth Championships-

Men

100m (27) (1.7) 1 Vinicius Rocha Moraes 10.52; 2 Erik Felipe Barbosa Cardoso 10.61; 200m (29) (-0,6) 1 Vinicius RTocha Moraes 21.08; 2 Cleverson da Silva Pereira 21.72; 400m (28) 1 Caio Giovani de Matos Cachoeria Martins 48.27; 2 Bruno Benedito da Silva 48.44; 3 Matheus Ribeiro Marinheiro 48.57; 110mh (0,91m) (-0,3) (28) Vitor Matheus Santos Souza 14.11; LJ (28) Eberson Matucari Silva 7.66 (1.3); TJ (29) Lazaro Julio da Silva 15.29 (0.6); SP (5 kg) (28) Saymon Rangel Hoffmann 18.29; DT (1,5 kg) (28) Saymon Rangel Hoffmann 57.26; HT (5 kg) (27) Alencar Chagas Pereira 62.02

Women

100m (27) (2.6) Mariana Estevao da Silva Oliveira 11.79; 200m (29) (-2,5) Mariana Estevao da Silva Oliveira 24.41; SP (3 kg) (28) Gleice Stefani de Castro 15.55

Shagamu (Nigeria), 31.5.2016


Shagamu (Nigeria), 31.5.2016

Men

100m: 1. Ogho-Oghene Egwero 10.35; in heats h6 (-1,3) Emmanuel Arowolo 10.57; 200m h4 (-1,9) 1. Wheyinmi Orru 21.32; 400m: 1. Isah Salihu 46.85, 2. Henry Okorie 47.62, 3. Tobi Ogunmola 47.74, 4. Sunday Fatoyingbo 48.03 (47.73 1h5), 5. Adeyele Ogunmakinju 48.10; 800m: 1. Soudi Hamajam 1:50.45, 2. Anayo Eze 1:51.49; SP: Onwuka Kalu Eke 17.46

Women

100m: 1. Agnes Osazuwa 11.81 (11.60 (0.4) 1h2); in heats: Mariam Bessey Edet 11.81 (0.4) 2h2; 400m: 1. Omolara Omotosho 52.44, 2. Rita Ossai 52.57, 3. Yinka Ajayi 52.67, 4. Ogunbase Funke 53.18, 5. Blessing Mayungbe 53.64; in heats: Sade Abugan 52.61 2h1, Ibukun Mayungbe 53.99 3h1, Comfort Ekanem 54.39 4h1; Margaret Etim 54.52 2h2; LJ Ese Brume 6.60 (nwi), JT: Kelechi Nwanaga 50.78

Cannes-la-Bocca (France), 28.5.2016


Cannes-la-Bocca (France), 28.5.2016

Men

110mh u18 (0.91m) (0.3) Yvan Lopes Ribeiro 14.02

Women

100m Tamara Murcia 11.88 (1.8) 1h1; 100mh (0.7) Mathilde Raibaut 13.52 (13.38 (2.2) 1h1); 100mh u18 (0.76m) (1.1) Ambre Priotti 13.81

Arlington -TX- (United States), 28.5.2016


Arlington -TX- (United States), 28.5.2016

Men

110mh (2.3) Marcus Maxey 13.92; LJ Andre Jefferson 7.87 (nwi)

Women

100m (3.1) Olivia Ekpone (ngr) 11.59

La Habana (Cuba), 26-29.5.2016 -Memorial Barrientos-


La Habana (Cuba), 26-29.5.2016 -Memorial Barrientos-

Men

100m (27) (0.5) 1 Roberto Skyers 10.15 (10.11 (0.0) 1s1); 2 Reynier Mena 10.27; 3 Yaniel Carrero 10.28; 4 Harlyn Pérez 10.41; 5 Reidis Ramos 10.42 (10.41 (1.7) 2s2); 6 Josef Norales (hon) 10.49; in semis: Darrell Singleton (usa) 10.53 (1.7) 3s2

200m (29, semis 28) (-1,4) 1 Yoandry Andújar (dom) 20.95 (20.76 (-0,9) 1s1); 2 Yancarlos Martínez (dom) 21.04 (20.50 (1.1) 1s2); in semis: Champion Allison (usa) 21.00 (-0,9) 2s1; Rolando Palacios (hon) 21.07 (1.1) 2s2; Yoan Medina (cub) (99) 21.09 (1.1) 3s2; Jesús Hernández 21.30 (1.1) 4s2

400m (27, semis 26, heats 26) 1 Osmaidel Pellicer 46.14; 2 Yoandys Lescay 46.31 (45.97 1s1); 3 Takeshi Fujiwara (jpn) 46.61; 4 Williams Collazo 46.99; 5 Luis Charles (dom) (98) 47.27 (46.82 3s1); 6 Alejandro Hernández 47.80; in semis: Deivy Yera (99) 47.93 3s2; in heats: John Perlaza (col) 46.94 1h3; Yon Soriano (dom) 47.65 2h2; Christopher Melenciano (dom) (98) 47.82 3h3

800m (29, heats 28) 1 Andy González 1.46.86 (1.46.04 1h1); 2 Alejandro Hernández 1.50.61

110mh (26) (1.0) 1 Jhoanis Portilla 13.51; 2 Roger Iribarne 13.53; 3 Yeison Rivas (col) 13.63; in heats: Yordan O'Farrill 13.51 (0.0) 1h1; 110mh u20 (0,99m) (26) A 1 Yoan Villa 13.70; 2 Dagnel Descaille 14.19; 110mh u20 (0,99m) (26) B (0.0) 1 Trey Cunningham (usa) 13.56; 2 Marcus Krah (usa) 13.56; 3 Yoan Villa 13.75; 4 Pedro Gutierrez 14.15

400mh (28, heats 27) 1 Juander Santos (dom) 51.54; 2 Leandro Zamora 51.92; 3 José Gaspar 51.95 (50.71 1h1); 400mh u20 (28) Lázaro Rodríguez 51.96

HJ u20 (29) Luis Zayas 2.16

PV (29) Yankier Lara 5.20

LJ (28) 1 Maykel Massó (99) 8.28 (1.8); 2 Luis Rivera (mex) 7.95 (2.6); 3 José Despaigne 7.81 (-0,2); 4 Junior Díaz 7.73 (0.9); 5 Maikel Vidal (2000) 7.53 (2.0)

TJ (29) 1 Lázaro Martínez (97) 16.64 (0.1); 2 Cristian Nápoles (98) 16.60 (0.0); 3 Andy Díaz 16.40 (-0,8)

DT u20 (1,75 kg) (26) 1 Félix Valle 55.95; 2 Eduardo Noriega 55.90

DT u18 (1,5 kg) (26) 1 Turner Washington (usa) 63.00; 2 Mario Díaz 60.31; 3 Angel Alvarez 55.89

HT (28, qualy 27) 1 Roberto Janet 76.52; 2 Reinir Mejías 72.56; 3 Diego del Real (mex) 72.46; 4 Yasmani Fernández 68.29 (70.26 3q); 5 Noleysis Vicet 65.74 (66.19 5q)

HT u18 (5 kg) (28) Elder García 69.13

JT (28, qualy 26) 1 Osmany Laffita 77.89; 2 Guillermo Martínez 76.02 (77.50 1q)

Decathlon (26-27) 1 José Mendieta 7.680p (11.09 (0.0); 6.82 (2.9); 15.26; 1.94; 50.22 - 13.8h (0.0); 42.46; 4.30; 61.88; 5.00.47); 2 Briander Rivero 7.630p (11.01 (0.0); 7.00 (0.3); 14.26; 2.15; 51.06 - 13.9h (0.0); 42.10; 4.20; 51.77, 5.01.42); 3 Manuel González 7.587p (11.53 (0.0); 7.12 (-1,3); 14.68, 2.03; 53.39 - 14.5h; 40.09, 4.70; 53.00; 4.31.69)

Decathlon u20 (26-27) Rafael Noguera 7.658p (10.77 (0.3); 7.05 (2.8); 14.32; 1.85; 50.09 - 13.80 (0.0); 39.75; 4.10; 53.23; 4.28.97)

4x400m (29) 1 Colombia (Y. Rivas; D. Palomeque; C. Lemos; J. Perlaza) 3.04.19; 2 República Dominicana (Y. Soriano; L. Charles; M. Mercedes; J. Mejía) 3.04.62

Women

100m (27, semis 26, heats 26) (0.4) 1 Arialis Gandulla 11.30; 2 Margarita Manzueta (dom) 11.52; 3 Daija Lampkin (usa) 11.54; 4 Tamara Clark (usa) 11.57; 5 Marileidy Paulino (dom) 11.61; 6 Yunisleydis García (99) 11.70; in semis: Kaylor Harris (usa) 11.68 (-0,4) 2s1; in heats: Geylis Montes 11.69 (0.0) 1h3

200m (28, semis 28) (0.2) 1 Arialis Gandulla 23.22; 2 Marileidy Paulino (dom) 24.10; in semis: Marielys Alfonso (99) 23.81 (2.5) 2s1; Aimet Veranes (98) 23.82 (2.5) 2s2; Symone Mason (usa) 24.01 (-1,7) 3s1

400m (27, semis and heats 26) 1 Gilda Casanova 52.61; 2 Roxana Gómez (99) 52.90; 3 Daysiurami Bonne 53.43; 4 Evelyn Cipriano 54.99; in semis: Laura Moreira (2000) 55.07 3s1

800m (29) 1 Rose Almanza 1.59.94; 2 Lisneidy Veitia 2.00.60; 3 Sahily Diago 2.01.72; 4 Rosibel García (col) 2.06.03

100mh (26) (0.1) 1 Belkis Milanés 13.32; 2 Greisys Roble (2000) 13.67

100mh u18 (0.76m) (26) (0.5) 1 Keily Pérez 13.37; 2 Caitlyn Little (usa) 13.38; 3 Milan Young (usa) 13.76

400mh (28) 1 Nairobis Vicet 58.33; 2 Zurian Hechavarría 58.36; 3 Natalia Brito (mex) 59.75

LJ (29) 1 Paula Alvarez 6.45 (-2,2); 2 Yilian Durruthy 6.41 (0.4); 3 Irisdaymi Herrera 6.24 (-0,5)

TJ (28) 1 Davisleidis Velazco (99) 14.08 (0.0); 2 Ana Tima (dom) 14.05 (-0,4); 3 Liadagmis Povea 13.95 (1.1); 4 Liliana Breto 13.36 (0.4); 5 Tamara Myers (bah) 13.29 (0.3)

SP (27) 1 Yaniuvis López 18.67; 2 Saily Viart 17.14; 3 Yiliena Otamendi 16.42

SP u18 (3 kg) (26) 1 Kathleen Young 16.65; 2 Dianelis Delis 15.94

DT (27, qualy 26) 1 Yaimé Pérez 65.91 (67.02 1q); 2 Rosalía Vázquez 56.27

HT (27) 1 Yirisleydi Ford 71.10; 2 Ayamay Medina 68.98

JT (29) 1 Marisleisys Duarthe (2000) 54.36; 2 Ana Jaúregui (97) 51.13

Tiraspol (Moldova), 28-29.5.2016 -National Championships-


Tiraspol (Moldova), 28-29.5.2016 -National Championships-

Men

200m (29) (-0,6) Andrei Daranuta 21.38; 400m (28) 1 Andrei Sturmilov 47.72; 2 Alexandru Babian 48.09; HJ (29) Andrei Mitivoc 2.25; SP (29) Ivan Emilianov 20.05; SP u20 (6 kg) (29) Stefan Mura 17.45; DT (28) 1 Aleksyy Semionov (ukr) 65.34; 2 Vladimir Tocari 54.56; DT u20 (1.75 kg) (28) Stefan Mura 59.31; HT (28) 1 Serghei Marghiev 76.55; 2 Andryy Martynyuk (ukr) 73.65; HT u20 (6 kg) Dan Morari 62.20; JT (28) Andrian Mardare 76.33

Women

200m (0.7) 1 Alina Cravcenko 23.93; 2 Anna Berghii 24.25; 400mh (29) Anna Berghii 58.97; LJ (29) Natalia Zdesenco 6.08 (nwi); SP (29) Dimitriana Surdu 17.85; DT (28) 1 Natalia Stratulat 59.18; 2 Alexandra Emilianova 51.73; HT (28) 1 Zalina Marghieva 71.96; 2 Marina Nikisenko 71.09; 3 Natalya Zolotuhina (ukr) 71.06

Tonsberg (Norway), 31.5.2016


Tonsberg (Norway), 31.5.2016

Women

HT Mona Holm Solberg 60.87

Monday, May 30, 2016

Mersin (Turkey), 28-29.5.2016 -European Clubs Championships A-


Mersin (Turkey), 28-29.5.2016 -European Clubs Championships A-

Men

100m (28) (-0.4) 1 Jak Ali Harvey TUR  10.26, 2 Bruno Hortelano (esp) 10.32, 3 Bruno Lins Barros (bra)  10.51, 4 Rytis Sakalauskas (ltu) 10.52; 200m (29) (-0.4) 1 Jak Ali Harvey 21.05, 2 Bruno Lins Barros (bra)  21.12, 400m (28) 1 Batuhan Altıntaş 47.44, 2 Lluis Vallejo (esp) 48.04, 3 Rokas Pacevicius (ltu) 48.19, 800m (29) Antoine Gakeme (bdi) 1:50.39, 1.500m (28) 1 Antoine Gakeme (bdi) 3:40.36, 2 Helio Gomes (por) 3:41.85, 3 Süleyman Bekmezci 3:45.09, 4 Andreas Holst Lindgreen (den) 3:48.70; 3.000m (29) 1 Ali Kaya 7:50.66, 2 Helio Gomes (por) 7:56.62, 5,000m (28) 1 Jaouad Tougane (mar) 13:26.17, 2 Polat Kemboi Arıkan 13:40.97; 110mh (29) (0.3) 1 Yidiel Contreras (esp) 13.99, 2 Rapolas Saulius (ltu) 14.14; 400mh (28) Abdelmalik Lahoulou (alg) 50.41, 2 Nicolai Hartling (den) 51.35; 3.000m St (29) 1 Tarık Langat Akdağ 8:34.64, 2 Ole Hesselbjerg (den) 8:37.27; HJ (28) 1 Miguel Angel Sancho (esp) 2.24, 2 Paulo Conceiçao 2.22, 3 Raivydas Stanys (ltu) 2.19; PV (29) 1 Diogo Ferreira (por) 5.55, 2 Nikita Filippov (kaz) 5.45, 3 Igor Bychkov (esp) 5.40, 4 Rasmus Jorgensen (den) 5.40; LJ (28) 1 Muammer Demir 7.52 (-1.2), 2 Tomas Vitonis (ltu) 7.52 (0.0), 3 Fernando Ramos (esp) 7.51/+0.2; TJ (29) Pablo Torrijos (esp) 16.37 (-0.5), 2 Nelson Evora (por) 16.26 (0.0), 3 Şeref Osmanoğlu 16.13 (0.0); SP (28) 1 Tsanko Arnaudov (por) 20.04, 2 Sarunas Banevicius (ltu) 18.47, 3 Hüseyin Atıcı 18.37, 4 Alejandro Noguera (esp) 18.01; DT (29) 1 Lois Maikel Martinez (esp) 60.53, 2 Ercüment Olgundeniz (tur) 60.51, 3 Aleksas Abromavicius (ltu) 57.82, 4 Jorge Grave (por) 55.00, 5 Andreas Hoyby Ellegaard (den) 54.69; HT (28) 1 Eşref Apak 72.70, 2 Javier Cienfuegos (esp) 70.94, 3 Antonio Vital e Silva (por) 65.33; JT (29) 1 Edis Matusevicius (ltu) 81.28, 2 Emin Öncel 76.02

Women

100m (28) (-1.2) 1 Lorene Dorcas Bazolo (cgo) 11.70; 2 Samuole Lina Grincikaite (ltu) 11.83; 200m (29) (-0.2) 1 Estela Garcia (esp) 23.75, 2 Lorene Dorcas Bazolo (cgo) 23.81, 3 Samuole Lina Grincikaite (ltu) 24.18; 400m (28) 1 Tamara Salaški (srb) 52.48, 2 Catia Azevedo (por) 52.96, 3 Olga Lyakhova (ukr) 53.45, 4 Indira Terrero (esp) 53.71, 5 Eva Misiunaite (ltu) 54.07, 6 Anne Sofie Kirkegaard  (den) 55.04; 1.500m (29) 1 Solange Andreia Pereira (esp) 4:18.26, 2 Sviatlana Kudzelich (blr) 4:20.58, 3 Elif Karabulut 4:22.35, 4 Biljana Cvijanovic (srb) 4:24.53, 5 Anna Mark Helwigh (den) 4:28.36; 3.000m (28) 1 Sara Moreira (por) 9:07.93, 2 Büşra Nur Koku 9:21.57, 3 Diana Lobacevske (ltu) 9:27.94; 5.000m (29) 1 Jessica Augusto (por) 15:52.53, 2 Diana Lobacevske (ltu) 16:02.78, 3 Büşra Nur Koku 16:11.64; 100mh (29) (0.3) 1 Karolina Koleczek (pol) 13.17; 2 Nevin Yanıt 13.65, 3 Adja N’Diaye (sen) 13.79; 400mh (28) 1 Vera Barbosa (por) 57.48, 2 Katerina Halova (cze) 58.56, 3 Laura Sotomayor (esp) 59.66, 4 Emel Şanlı 59.72; 3.000m St (28) 1 Sviatlana Kudzelich (blr)  9:43.05, 2 Diana Martin (esp) 9:52.91, 3 Elif Karabulut 9:57.40, 4 Biljana Cvijanovic (srb)  10:20.55; HJ (29) 1 Airine Palsyte (ltu) 1.90, 2 Marija Vukovic (mne) 1.81, 3 Raquel Alvarez (esp) 1.81; PV (28) 1 Marta Onofre (por) 4.30, 2 Demet Parlak 4.30 NR, 3 Anna Maria Pinero (esp) 4.10; LJ (29) 1 Jana Veldakova (svk) 6.44 (-0.3), 2 Maria del Mar Jover (esp) 6.28 (0.2); TJ (28) 1 Patricia Mamona (por) 14.07 (1.2), 2 Dana Veldakova (svk) 14.05 (1.1); SP (29) 1 Aliona Dubitskaya (blr) 17.67, 2 Ursula Ruiz (esp) 16.59, 3 Trine Mulbjerg (den) 15.90, 4 Jessica Inchude (por) 15.73, 5 Giedre Kupstyte (ltu) 15.70; DT (28) 1 Irina Rodrigues (por) 59.81, 2 Zinaida Sendriute (ltu) 57.87, 3 Dragana Tomasevic (srb) 55.99; HT (29) 1 Tuğçe Şahutoğlu 68.75, 2 Berta Castells (esp) 68.27, 3 Celina Julin (den) 62.51, 4 Vania Silva (por) 60.11; JT (28) 1 Liveta Jasiunaite (ltu) 58.49, 2 Eda Tuğsuz 57.40, 3 Mercedes Chilla (esp) 50.87, 4 Silvia Cruz POR  50.63

Lodz (Poland), 28.5.2016


Lodz (Poland), 28.5.2016

Men

400m Wiktor Suwara 46.89; 110mh u20 (0,99m) (-1,0) 1 Dawid Zebrowski 13.73 (13.72 (-0,9) 1h1); 2 Marek Wolski (97) 14.05 (14.05 (-0,9) 2h1); 3 Bartosz Siudek (98) 14.07

Nairobi (Kenya), 26-28.5.2016 -National Championships-


Nairobi (Kenya), 26-28.5.2016 -National Championships-
Mwn
100m: (1.2) 1. Mike Mokamba 10.35, 2. Gilbert Otieno 10.39, 3. Brian Gathura 10.46 ; (semi-finals) Mike Mokamba 10.25
200m: (+1.3) 1. Mike Mokamba 20.38, 2. Peter Mwai 20.89, 3. Gilbert Otieno 21.16
400m: 1. Alphas Kishoyan 45.71, 2. Raymond Kibet 45.74, 3. Stanley Kieti 45.95, 4. Boniface Mweresa 46.25, 5. Joseph Poghishio 46.37, 6. Jared Momanyi 46.55
800m: (final, 28) 1. Nicholas Kiplangat Kipkoech 1:43.91, 2. Jonathan Kitilit 1:44.24, 3. Boaz Kiprugut 1:44.64, 4. Peter Kiplangat 1:45.04, 5. Timothy Sein 1:45.48, 6. Mathew Rono 1:45.88, 7. Jeremiah Mutai 1:46.08, 8. Emmanuel Korir 1:46.94
(semi-finals, 27)
(1) 1. Emmanuel Korir 1:47.70, 2. Mathew Rono 1:47.84, 3. Peter Kiptum 1:48.01, 4. Nicholas Chepkiyeng 1:48.38, 5. Felix Konchellah 1:48.66, 6. Cosmas Maloba 1:50.04, 7. David Too 1:50.53
(2) 1. Nicholas Kiplangat 1:46.89, 2. Timothy Sein 1:47.01, 3. Peter Kiplangat 1:47.34, 4. Abraham Sawe 1:47.64, 5. Gilbert Ngeno 1:48.80, 6. Nicholas Talal 1:50.13
(3) 1. Jonathan Kitilit 1:46.89, 2. Boaz Kiprugut 1:47.09, 3. Jeremiah Mutai 1:47.16, 4. Moses Kibet 1:47.40, 5. Anthony Kiptoo 1:47.61, 6. Geoffrey Ruto 1:48.50, 7. Duncan Ololoirusha 1:48.89
(heats, 26)
(1) 1. Nicholas Kiplangat 1:47.71, 2. Boaz Kiprugut 1:48.08, 3. Abraham Sawe 1:49.30, 4. Jason Murage 1:51.29
(2) 1. Timothy Sein 1:48.38, 2. Jeremiah Mutai 1:48.55, 3. Moses Kipbet 1:49.00, 4. Job Tenderesi 1:50.53
(3) 1. Duncan Ololoirugsha 1:47.79, 2. Gilbert Ngeno 1:48.07, 3. Felix Konchellah 1:48.29, 4. Mathew Rono 1:48.38
(4) 1. Jonathan Kitilit 1:49.77, 2. Peter Kiptum 1:49.92, 3. Nicholas Chepkiyeng 1:50.06,
(5) 1. Anthony Koptoo 1:50.56, 2. Kennedy Chepsiror 1:50.60, 3. Nicholas Talal 1:50.91, 4. David Too 1:50.94
(6) 1. Joel Keter 1:49.49, 2. Peter Kiplangat 1:49.63, 3. Geoffrey Ruto 1:49.66, 4. Solomon Lekuta 1:49.81
1.500m: (final, 28) 1. Vincent Letting 3:37.03, 2. Timothy Cheruiyot 3:37.04, 3. Erick Kiptanui 3:37.73, 4. Abednego Chesebe 3:37.82, 5. Cornelius Kiptonui 3:39.03, 6. Kumari Taki 3:39.15, 7. Hosea Cheronyei 3:40.73, 8. Peter Ndegwa 3:41.27, 9. Dominic Lagat 3:42.69, 10. Mark Bett 3:43.08
(semi-finals, 27)
(1) 1. Timothy Cheruiyot 3:39.64, 2. Abednego Chesebe 3:40.83, 3. Mark Bett 3:41.11, 4. Hosea Cheronyei 3:41.47, 5. Gerald Vincent 3:47.48, 6. Collins Koros 3:47.53
(2) 1. Vincent Letting 3:40.40, 2. Peter Ndegwa 3:41.04, 3. Kumari Taki 3:41.47, 4. Cornelius Kiptonui 3:42.68, 5. Dominic Lagat 3:43.33, 6. Erick Kiptanui 3:44.75, 7. Timothy Kipchirchir 3:44.82, 8. Mutuku Mutili 3:44.90
(heats, 26)
(1) 1. Timothy Cheruiyot 3:40.7, 2. Vincent Letting 3:41.0, 3. Kumari Taki 3:41.4, 4. Gerald Vincent 3:41.6, 5. Hosea Cheronyei 3:41.8, 6. Dominic Lagat 3:45.0
(2) 1. Abednego Chesebe 3:48.9
(3) 1. Timothy Kipchirchir 3:43.8, 2. Erick Kiptanui 3:44.2, 3. Elly Sang 3:44.6, 4. James Ngugi 3:44.9, 5. Collins Koros 3:45.1, 6. Mutuku Mutile 3:45.6
5.000m: (final, 28) 1. Mangata Ndiwa 13:34.20, 2. Douglas Kipserem 13:37.13, 3. Peter Langat 13:37.34, 4. James Kibet 13:38.92, 5. Bernard Kipkemoi 13:41.63, 6. Wesley Ladema 13:45.59, 7. Cornelius Kosgei 13:48.60, 8. Cyrus Rutto 13:49.20, 9. Franklin Ngelel 13:53.11, 10. Elihah Kipchirchir 13:55.26, 11. Mike Sang 13:55.91, 12. Eliud Mwangi 13:57.28
(heats, 26)
(1) 1. Wesley Ladema 13:32.5, 2. Cyrus Rutto 13:38.8, 3. Moses Koech 13:39.2, 4. Mike Sang 13:43.7, 5. Cornelius Kosgei 13:45.5, 6. Reemy Ndiwa 13:48.9, 7. Eliud Mwangi 13:52.5, 8. Franklin Kilel 14:04.0, 9. Cornelius Kangogo 14:04.6, 10. Michael Bett 14:13.6
(2) 1. James Kibet 13:46.2, 2. Douglas Kipserem 13:46.9, 3. Peter Langat 13:47.1, 4. Joseph Kitur 13:47.3, 5. Bernard Kipkemoi 13:47.7, 6. Bernard Muia 13:51.6, 7. Davis Kiplangat 13:56.7, 8. Fredrick Koech 14:01.7, 9. Daniel Kinyua 14:01.8, 10. Silvester Kipchirchir 14:09.1
(3) 1. Mangata Ndiwa 13:29.2, 2. Elijah Kipchirchir 13:30.3, 3. Geoffrey Rono 13:31.0, 4. Franklin Ngelel 13:32.3, 5. Josphat Menjo 13:37.9, 6. James Ndiwa 14:03.5, 7. Robert Sawoyo 14:09.9
10.000m: (final, 28) 1. Kenneth Kipkemoi 27:52.1, 2. Wilfred Kimitei 27:54.2, 3. Stephen Arita 27:59.0, 3. Emmanuel Kipsang 28:05.4, 5. John Langat 28:17.4, 6. Boniface Wambua 28:18.5, 7. Mathew Kimeli 28:19.4, 8. Peter Emase 28:25.9, 9. Sammy Kipngetich 28:37.1, 10. Josphat Tanui 28:37.4
3000m St: (final, 28) 1. Abraham Kibiwott 8:20.5, 2. Phenus Kipleting 8:21.5, 3. Justus Kipkorir 8:22.5, 4. Alex Kibet 8:23.4, 5. Hillary Kemboi 8:29.0, 6. Abel Mutai 8:35.4, 7. Vincent Kipyegon 8:35.6, 8. Isaac Yego 8:35.6, 9. Geoffrey Rotich 8:36.4
(semi-finals, 26)
(1) 1. Joash Kiplimo 8:30.14, 2. Abraham Kibiwott 8:31.99, 3. Abel Mutai 8:34.43, 4. Hillary Maiyo 8:35.29, 5. Isaac Yego 8:35.56, 6. Vincent Kipyegon 8:36.06, 7. Daniel Kipchumba 8:40.98, 9. Geoffrey Rotich 8:46.04, 9. Wesley Kirui 8:47.60
(2) 1. Lawrence Kipsang 8:36.37, 2. Phenus Kipleting 8:36.38, 3. Alex Kibet 8:36.46, 4. Kennedy Njiru 8:36.94, 5. Justus Kipkorir 8:36.96, 6. Dennis Chirchir 8:40.43, 7. Hillary Kemboi 8:40.90
400mh: 1. Haron Koech 48.99, 2. Boniface Mucheru 49.84, 3. Kiprono Kosgei 50.07, 4. Vincent Kosgei 51.25, 5. Julius Rotich 51.38; (semi-finals) (1) 1. Haron Koech 49.99, 2. Boniface Mucheru 50.11; (2) William Mbevi 50.58
Women
100m: 1. Eunice Kadogo 11.87
200m: 1. Eunie Kadogo 23.76, 2. Millicent Ndoro 23.92
400m: 1. Margaret Nyairera 51.39, 2. Maureen Thomas 52.40, 3. Hellen Syombua 52.54, 4. Jacinta Shikanda 53.05, 5. Maureen Jelagat Maiyo 53.76, 6. Sharon Muli 54.03, 7. Catherine Nandi 54.49, 8. Veronica Mutua 54.54
800m: (final, 28) 1. Emily Jerotich 2:00.30, 2. Winny Chebet 2:00.40, 3. Silvia Chesebe 2:01.11, 4. Eglay Nalianya 2:02.45, 5. Josphine Chelangat 2:03.54, 6. Betty Chepkemoi 2:03.61, 7. Agnes Mulee 2:04.88, 8. Regina Mwangi 2:08.18
(semi-finals, 27)
(1) 1. Emily Jerotich 2:04.88, 2. Regina Mwangi 2:05.48, 3. Jacinta Abese 2:08.72
(2) 1. Eglay Najianya 2:05.4, 2. Winny Chebet 2:05.7, 3. Betty Chepkemoi 2:06.1
(3) 1. Silvia Chesebe 2:05.8, 2. Agnes Mulee 2:06.7, 3. Josphine Chelangat 2:07.0
1.500m: (final, 28) 1. Judy Kiyeng 4:05.45, 2. Sela Jepleting Busienei 4:06.28, 3. Sandra Chebet 4:08.36, 4. Mary Kuria 4:13.24, 5. Beth Njeri 4:16.00, 6. Mercy Wanjiru 4:24.14, 7. Josephine Musau 4:25.11, 8. Ivine Chepkemoi 4:26.19, 9. Sheila Jerotich 4:28.44, 10. Esther Gitahi 4:37.32, 11. Loice Chemnung 4:40.01
(semi-finals, 27)
(1) 1. Sandra Chebet 4:23.4, 2. Judy Kiyeng 4:23.6, 3. Mercy Wanjiru 4:25.2, 4. Ivine Chepkemoi 4:28.0
(2) 1. Selah Jepleting 4:16.2, 2. Beth Njeri 4:16.5, 3. Mary Kuria 4:20.0
5.000m: (final, 28) 1. Sheila Jepkirui 15:30.8, 2. Margaret Chelimo 15:32.1, 3. Sheila Chelangat 15:42.0, 4. Nancy Nzisa 15:44.9, 5. Damaris Muthee 15:55.0, 6. Janet Masai 15:57.2, 7. Monica Wanjuhi 15:58.5, 8. Peninah Kandie 16:05.7
10.000m: (final, 27) 1. Alice Aprot 31:40.99, 2. Jackline Chepngeno 31:58.37, 3. Joyciline Jepkosgei 32:35.82, 4. Gladys Koech 33:24.76, 5. Pauline Wangui 33:30.21, 6. Lucy Liavoga 33:55.72, 7. Agnes Chelagat 34:09.58, 8. Josephine Wambui 34:12.08, 9. Gladys Jelagat 34:40.70, 10. Joan Ayabei 34:46.40
3000m St: (final, 28) 1. Lydia Rotich 9:27.1, 2. Norah Jeruto 9:28.5, 3. Agnes Jesang 9:34.4, 4. Gladys Kipkemoi 9:42.5, 5. Joan Chepkemoi 9:52.0, 6. Caroline Tuigong 9:54.4, 7. Marion Kibor 9:55.4, 8. Ruth Nyangau 9:59.5, 9. Elizabeth Mueni 10:01.1, 10. Mercyline Ondieki 10:06.3
(heats, 27)
(1) 1. Ruth Nyangau 9:44.5, 2. Agnes Jesang 9:44.9, 3. Rosefline Chepngetich 9:51.4, 4. Joan Chepkemoi 9:51.6, 5. Gladys Kipkemoi 9:52.2, 6. Caroline Tuigong 10:01.9
(2) 1. Norah Jeruto 10:02.3, 2. Marion Kibor 10:07.6, 3. Lydia Rotich 10:08.2, 4. Elizabeth Mueni 10:11.6, 5. Mercyline Ondieki 10:17.3, 6. Fancy Cherotich 10:22.3
400mh: 1. Maureen Jelagat Maiyo 57.39, 2. Jane Chege 58.70
20 kms walk: 1. Grace Wanjiru 1:34:09

Bergen (Norway), 27-29.5.2016


Bergen (Norway), 27-29.5.2016

Men

HT u20 (27) Beatrice Nedberge Llano 64.05; JT (27) Sigrid Borge 54.32

Bern (Switzerland), 28.5.2016


Bern (Switzerland), 28.5.2016

Men

100m (0.1) 1 Paulo Andre de Oliveira (bra) 10.41; 2 Aldemir Gomes de Silva (bra) 10.49; 3 Derick de Souza Silva (bra) 10.57; 200m h1 (-0,5) 1 Paulo Andre de Oliveira (bra) 20.87; 2 Tim Uhlir (98) 21.36; 3 Pascal Müller 21.49; 400m h1 1 Luca Flück 46.78; 2 Charles Devantay (98) 47.40; 3 Silvan Lutz 47.63; 4 Daniele Angelella 47.97; 110mh u18 (0.91m) (-0,7) 1 Junior Inglin Sales 13.71; 2 Finley Gaio (usa) 14.14; LJ u18 Jarod Biya (2000) 7.61 (2.3) and 7.33 (0.2); and SP u20 Stefan Wieland 17.19

Women

100m (1.4) Rosa Vitoria Silva (bra) 11.74; 200m h1 (-0,5) 1 Rosa Vitoria Silva (bra) 23.68; 2 Laetitia Hermet 24.24; 3 Muswama Kambundji 24.33; h2 (0.5) Anika Krone (2000) 24.68; 400m 1 Geisa Coutinho (bra) 52.63; 2 Simone Werner 55.39; 1.500m Delisa Sclabas (2000) 4.26.93

Dublin (Ireland), 28-29.5.2016 -AAI Games-


Dublin (Ireland), 28-29.5.2016 -AAI Games-

Men

800m Kieran Kelly 1.49.17; 10mh (2.0) Alex Clarkin 14.18; HT Padraig White 63.92; HT u20 (6 kg) Adam King (gbr) 70.48; HT u18 (5 kg) Brendan O'Donnell 67.55

Women

100m (3.0) 1 Megan Marrs 11.72 (11.65 (3.6) 1h1); 2 Lucy Evans (gbr) 11.87; 3 Molly Scott 11.88; 100mh (0.6) Molly Scott 13.78; DT Clare Fitzgerald 55.05

Rieti (Italy), 28-29.5.2016


Rieti (Italy), 28-29.5.2016

Men

200m (29) (1.2) Lorenzo Valentini 21.46; 400m (28) 1 Alessandro Galati 47.28; 2 Emanuele Grossi 47.32; 3 Mario Di Giambattista 47.46; DT (28) Giovanni Faloci 57.10

Women

400m (28) Alessia Tirnetta (98) 55.52; PV (29) Roberta Bruni 4.10; DT (29) Valentina Aniballi 55.37; JT (29) Carolina Visca (2000) 50.90

Hamilton (Canada), 29.5.2016

Hamilton (Canada), 29.5.2016
Men
800m 1 Brian Crimmins (usa) 1.49.73; 2 Nicholas Guarino (usa) 1.50.17; 3 Tyker Scheving (usa) 1.50.20

Kolín (Czech Republic), 28.5.2016 -Interclubs-


Kolín (Czech Republic), 28.5.2016 -Interclubs-

Men

100m (0.5) Stepan Hampl (99) 10.67; 200m (0.7) Vit Muller 21.47

Women

HT 1 Katerina Safranková 70.77; 2 Katerina Chlupová 60.88

Ciudad de Mexico (Mexico), 28.5.2016


Ciudad de Mexico (Mexico), 28.5.2016

Men

110mh (nwi) Genaro Rodríguez 13.96; JT 1 Carlos Castro 72.91; 2 David Ocampo 72.60

Women

400m Zudikey Rodríguez 54.15; 400mh Zudikey Rodríguez 58.30

Balsta (Sweden), 28.5.2016


Balsta (Sweden), 28.5.2016

Men

SP Arwid Koskinen 18.08; SP u20 (6 kg) Jesper Arbinge 18.46; HT Oskaw Westlund 70.95; HT u18 (5 kg) Ragnar Carlsson 71.57; JT 1 Kim Amb 80.86; 2 Jiannis Smalios 74.84

Women

DT Sofia Larsson 52.65; HT Eleni Larsson 65.11; HT u20 Linn Forsell 59.77

Hässleholm (Sweden), 27-29.5.2016


Hässleholm (Sweden), 27-29.5.2016

Men

100m u20 (29) (-0,9) Marcus Tornée 10.72; DT (29) Simon Pettersson 57.53

Leverkusen (Germany), 28.5.2016


Leverkusen (Germany), 28.5.2016

Men

HT 1 Paul Hützen 68.29; 2 Tristan Schwandke 67.30; HT u20 (6 kg) 1 Fabio Hessling (99) 63.52; 2 Marc Okun 63.39; HT u18 (5 kg) 1 Fabio Hessling 75.39; 2 Klemens Karg 65.25

Women

HT 1 Jennifer Dahlgren (arg) 68.09; 2 Sultana Frizell (can) 65.00; 3 Sophie Gimmler 60.09; HT u23 Michelle Döpke 60.22

Schwerin (Germany), 29.5.2016


Schwerin (Germany), 29.5.2016

Women

PV 1 Martina Strutz 4.60; 2 Annika Roloff 4.40; 3 Anjuli Knäsche 4.40; 4 Line Renee Jensen (den) and Friedlinde Petershofen 4.00

Gräfelfing (Germany), 28-29.5.2016


Gräfelfing (Germany), 28-29.5.2016

Men

PV A 1 Dominik Alberto (sui) 5.55; 2 Mareks Arents (lat) 5.40; 3 Eirik Dolve (nor) 5.40; 4 Nicholas Southgate (nzl) 5.30; 5 Michel Frauen 5.25; 6 Lamin Krubally 5.20; 7 Carl Stenson (swe) 5.20; 8 Leo Lohre 5.15; PV B 1 Ambroz Ticar (slo) 5.00; 2 Vincent Hobbie (97) 5.00; 3 Riccardo Klotz (aut) (99) 4.90

Women

PV A Stefanie Dauber 4.05; PV B Ildze Bortascenoka (lat) 3.90

Chisinau (Moldova), 28-29.5.2016


Chisinau (Moldova), 28-29.5.2016

Men

200m (29) (-0,6) Andrei Daranuta 21.36; 400m (28) 1 Andrei Sturmilov 47.72; 2 Alexandru Babian 48.09; HJ (29) Andrei Miticov 2.25; SP (29) Ivan Emilianov 20.05; SP u20 (6 kg) (29) Stefan Mura 17.45; DT (28) 1 Aleksyy Semyonov (ukr) 65.34; 2 Vladimir Tocari 54.56; DT u20 (1.75 kg) (29) Stefan Mura 59.31; HT (28) 1 Serghei Marghiev 76.55; 2 Andryy Martynyuk (ukr) 73.65; JT (28) Andrian Mardare 76.33

Women

200m (29) (0.7) Alina Cravcenko 23.93; 2 Anna Berghii 24.25; 400mh (28) Anna Berghii 58.97; LJ (29) Natalia Zdesenco 6.08 (nwi); SP (29) Dimitriana Surdu 17.85; DT (28) 1 Natalia Stratulat 59.18; 2 Alexandra Emilianova (99) 51.73; HT (28) 1 Zalina Marghieva 71.96; 2 Marina Nikisenko 71.09; 3 Natalia Zolotuhina (ukr) 71.06

St. Pölten (Austria), 28-29.5.2016


St. Pölten (Austria), 28-29.5.2016

Men

100m u10 (28) (-0,2) Maximilian Münzker (98) 10.74 (10.74 (-0,2) 1h1); 200m u20 (29) (1.3) Maximilian Münzker (98) 21.54; 400mh u20 (29) Dominik Hufnagl 52.65

Esbjerg (Denmark), 28.5.2016


Esbjerg (Denmark), 28.5.2016

Women

JT Andrea Enestad Bolle 50.47

Kangasala (Finland), 28-29.5.2016


Kangasala (Finland), 28-29.5.2016

Men

Decathlon Juuso Hassi 7.466p (11.12 (-0,6); 6.97 (0.2); 14.05; 1.85; 49.89 - 15.59 (-2,1); 42.11; 4.60; 57.10; 4.47.82); Decathlon u20 Tuomas Valle 7.223p (11.54 (0.4); 6.80 (2.3); 14.94; 1.90, 51.46 - 14.58 (-0,5); 45.46; 3.50; 4.53.03)

Women

Heptathlon u20 1 Maria Huntington 5.492p (14.11 (1.4); 1.71; 11.22; 25.70 (-0,2) - 5.90 (1.3); 40.95; 2.27.62); 2 Jessica Rautelin 5.310p (14.65 (1.4); 1.59; 11.59; 25.86 (-0,2) - 5.81 (0.5); 37.87; 2.19.00); Heptathlon u18 Saara Hakanen 5.211p (14.61 (-0,49; 1.73; 11.82; 26.64 (0.1) - 5.55 (1.5); 34.68; 2.25.25)

Tremblay-en-France (France), 28-29.5.2016


Tremblay-en-France (France), 28-29.5.2016
Men
100m (28) (1.7) Ken Romain 10.54; 110mh (29) (1.6) Loic Desbonnes 14.00; DT u20 (1,75 kg) (28) Jordan Guehaseim 56.18

Taverny (France), 28-29.5.2016


Taverny (France), 28-29.5.2016

Men

200m (29) (1.2) 1 Bruno Naprix 21.12; 2 Loic Naprix 21.30

Viry-Chatillon (France), 28-29.5.2016


Viry-Chatillon (France), 28-29.5.2016

Women

100m u20 (28) (0.0) Estelle Raffai 11.84; 200m u20 (28) (0.4) Estelle Raffai 24.01; DT (28) Pauline Pousse 58.08

Vineuil (France), 28-29.5.2016 -University Championships-


Vineuil (France), 28-29.5.2016 -University Championships-
Men
100m (28) Amaury Golitin (97) 10.61 (10.54 (0.7) 1s2); 200m (29) (1.6) Wendyam-Innocent Bologo (bur) 21.46, PV (28) Mathieu Collet 5.30; TJ (28) Louhan Kafia (alg) 16.03 (1.1); SP Antoine Duponchel 17.91
Women
200m (29) (1.9) Elise Trynkler 23.95 (23.91 (1.6) 1h1); 400m (29) 1 Jeanne Boussard 54.79; 2 Julie Hounsinou (97) 55.28; 100mh (28) (1.4) 1 Pauline Salies 13.34; 2 Chloe Fagon 13.55; 3 Edith Doekoe 13.66; 4 Solene Hamelin 13.69; 400mh (28) Anais Seiller (97) 59.95; in heats: Diane Marie-Hardy 59.84 1h1; JT (28) Violene Granger 50.19

Saint Andre de Cubzac (France), 29.5.2016


Saint Andre de Cubzac (France), 29.5.2016

Men

PV 1 Arnaud Art (bel) 5.60; 2 Damiel Dossevi 5.40; 3 Samuel Lauret 5.30

Women

100m (2.3) Maroussia Pare 11.88; 100mh (2.8) Coralie Comte 13.79

Reckberghausen (Germany), 29.5.2016


Reckberghausen (Germany), 29.5.2016

Men

PV 1 Karsten Dilla 5.50; 2 Florian Gaul 5.45; 3 Tom Konrad 5.45; SP Simon Bayer 18.14

Women

200m (-0,3) Lisa Nippgen (97) 24.51; PV 1 Silke Spiegelburg 4.35; 2 Anna Felzmann 4.15; 3 Martina Schultze 4.05; SP Lena Urbaniak 17.16; SP u20 1 Alina Kenzel 16.53; 2 Katharina Maisch 16.15

Loughborough (Great Britain), 28-29.5.2016 -Javelin Carnival-


Loughborough (Great Britain), 28-29.5.2016 -Javelin Carnival-

Women

JT (29) 1 Goldie Sayers 57.76; 2 Laura Whittingham 51.98; JT u20 (28) Emma Hamplett 51.09

Exeter (Great Britain), 28.5.2016


Exeter (Great Britain), 28.5.2016

Men

110mh (0.6) David King 13.79

Women

100mh (1.8) Karla Drew 13.51

Torrevieja (Spain), 28.5.2016


Torrevieja (Spain), 28.5.2016

Women

DT Paula Ferrándiz 54.62

Székesfehérvár (Hungary), 28-29.5.2016 -High School Championships-


Székesfehérvár (Hungary), 28-29.5.2016 -High School Championships-

Men u20

LJ (29) Kristóf Pap (98) 7.53 (2.1); DT (1,75 kg) (29) Bence Halasz (97) 56.58; JT (28) Mark Schmölcz (98) 70.60

Men u18

110mh (0,91m) (29) (-2,2) Dániel Eszes (99) 13.84; HJ (28) Dominik Pazmandi (2000) 2.10; DT (1,5 kg) (28) Ferenc Aranyi 55.68

Miskolc (Hungary), 28-29.5.2016 -University Championships-


Miskolc (Hungary), 28-29.5.2016 -University Championships-

Men

100m (28) (-1,5) Zalán Kadasi 10.58; 400m (28) Szabolcs Vigvari 48.07; 800m (29) 1 Gergo Kiss 1.48.14; 2 Balasz Vindics 1.48.78; TJ (29) David Laszlo 15.79 (1.2); DT (29) 1 Robert Szikszai 62.27; 2 Janos Kaplar 55.73; JT (28) 1 Norbert Rivasz-Toth 79.47 NR u23; 2 Tamás Gulyás 70.10

Women

100m (29) Anasztazia Nguyen 11.70; 400m (28) Evelin Nadhazy 55.21; 100mh (28) (nwi) 1 Luca Kozak 13.59; 2 Greta Kerekes 13.59; LJ (28) Fanni Schmelcz 6.30 (1.5); DT (29) Dóra Kerekes 53.25; JT (28) 1 Annabella Bogdán 53.34; 2 Réka Szilágyi 52.88; 3 Angéla Moravcsik 52.67

Biala Podlaska (Poland), 28.5.2016 -Clubs League-


Biala Podlaska (Poland), 28.5.2016 -Clubs League-

Men

200m (-0,9) Dominik Kopec 21.45; 400mh Pawel Gwiazdon 51.45; HJ 1 Sylwester Bednarek 2.25; 2 Piotr Slebboda 2.22; LJ 1 Adrian Strzalkowski 7.82 (1.9); 2 Tomasz Jaszczuk 7.69 (0.9); TJ 1 Adrian Swiderski 16.68 (0.7); 2 Maksym Sypniewski 15.94 (1.7); ...4th Bartosz Wojcik (97) 15.36 (1.6); SP 1 Jacek Wisniewski 19.40, 2 Mateusz Mikos 18.98; 3 Krzysztof Brzozowski 18.41; 4 Szymon Mazur 17.84; DT 1 Sultan Al-Dawodi (ksa) 60.80; 2 Pawel Pasinski 54.58; 3 Mateusz Mikos 53.82; JT 1 Bartosz Osewski 78.36; 2 Pawel Rakoczy 77.08; 3 Marcin Plener 76.67

Women

100m (0.4) 1 Katarzyna Sokolska 11.80; 2 Klaudia Konopko 11.82; 200m (-2,4) Martyna Dabrowska 24.19; 400m Magdalena Gorzkowska 53.50; 400mh 1 Tina Matusinska 57.00; 2 Joanna Banach 59.12; 3.000m St Urszula Necka 10.11.12; PV Justyna Smietanka 4.20; LJ 1 Magdalena Zebrowska 6.22 (1.6); TJ 1 Malgorzata Trybanska-Stronska 13.62 (0.7); 2 Justyna Ostrowska 13.06 (0.5); SP 1 Klaudia Kardasz 16.44; 2 Angelika Kalinowska 15.49; DT 1 Zaneta Glanc 56.81; 2 Daria Zabawska 56.78; 3 Lidia Augustyniak 55.28; JT 1 Marcelina Witek 56.52; 2 Marta Kakol 51.23; 10 Kms Walk Agnieszka Szwarnog 46.20.69

Lillestrøm (Norway), 28-29.5.2016


Lillestrøm (Norway), 28-29.5.2016

Men

100m (28) (-0,3) Karsten Warholm 10.55; 2 Salum Kashalafi 10.63; 400m (29) Josh Kevin Ramirez 48.13; SP (28) Michal Rozporski 19.67; DT (28) Ola Stunes Isene 58.30

Women

100m (28) (-0,4) Helen Rønningen 11.66; 400m (29) Yngvild Elvemo 55.01; 3.000m (29) 1 Sigrid Jervell Vag 9.45.20; 2 Tessa den Heijer (ned) 9.53.49; JT u18 (500 g) Arianne Duarte Morais 50.41; (29) JT u16 (500 g) (29) Kaja Mørch Pettersen 49.90

Iráklio (Greece), 28.5.2016


Iráklio (Greece), 28.5.2016

Men

DT 1 Apostolos Parellis (cyp) 65.69; 2 Yeóryios Trémos 59.75; HT u20 (6 kg) Ioánnis Goumenákis 63.01; HT u18 (5 kg) Hrístos Frantzeskákis (2000) 63.17

Kalamáta (Greece), 28.5.2016 -Papafléssia 2016-


Kalamáta (Greece), 28.5.2016 -Papafléssia 2016-

Men

100m h2 (1.7)1 Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas 10.25; 2 Panayiótis Andreádis 10.32; Panayiótis Trivizás 10.37; 200m (1.5) Mihaíl Dardaneliótis 21.61; 400m h2 Ioánnis Logothétis 48.13; 400mh h2 Pétros Kiriakídis 52.27; LJ 1 Miltiádis Tentóglou -jr- 8.19 (2.0); 2 Nikólaos Kapsís 8.00 (1.7); 3 Yeóryios Tsákonas 7.98 (2.0); 4 Mihaíl Mertzanídis-Despotéris 7.95 (1.9); 5 Aléxandros-Víktor Peristéris 7.67 (1.4), TJ 1 Dimítrios Tsiámis 16.77 (1.4); 2 Dimítrios Baltadoúros 16.16 (1.2); 3 Nikólaos Batzávalis 16.09 (2.4) and 15.94 (1.2); 4 Nikólaos Andrikópoulos (97) 15.94 (1.4); SP 1 Panayiótis Bouziánis 18.20; 2 Kiriákos Zótos 17.84; JT 1 Paraskevás Batzávalis 74.00; 2 Yeóryios Iltsios 73.80

Women

100m (2.2) María Belibasáki 11.22; 2 panayióta Veniéri 11.64; 3 Rafailía Spanoudáki-Hatziríga 11.77; 400m 1 Iríni Vasilíou 52.93; 2 Anna Vasilíou 54.45; 100mh (1.3) 1 Elisávet Pesirídou 13.20, LJ 1 Háido Alexoúli 6.78 (1.2); 2 Efthimía Kolokithá 6.66 81.49; 3 Andriána Grávalou 6.16 (0.8); 4 Konstadína Roméou (97) 6.15 (1.6)

Gavardo (Italy), 29.5.2016


Gavardo (Italy), 29.5.2016

Men

100m A (4.4) 1 Henricho Bruintjies (rsa) 9.89 (10.14 (0.5) 1h2); 2 Richard Kilty (gbr) 9.92 (10.14 (0.5) 2h2); 3 Solomon Bockarie (ned) 10.22 (10.28 (0.5) 1h1); 4 Tom Kling-Baptiste (swe) 10.27 (10.46 (0.5) 2h1); 5 Arthur Delaney (usa) 10.36 (10.43 (0.5) 3h2); 6 Jacques Riparelli 10.38 (10.53 (0.5) 3h1); 100m B (1.0) 1 Gaetano Di Franco 10.46; 2 Andrei Zlatan (rou) (98) 10.50; 3 Roberto Rigali 10.50; 4 Federico Raguni 10.53; 100m u20 (0.8) Andrea Federici 10.53; 200m (1.3) 1 Solomon Bockarie (ned) 20.62; 2 Pavel Maslak (cze) 20.76; 3 Arthutr Delaney (usa) 20.77; 4 Tom Kling-Baptiste (swe) 21.21; 5 Lodovico Cortelazzo 21.24; 6 Gaetano Di Franco 21.38; 800m u20 1 Lorenzo Casini 1.50.15; 2 Agostino Nicosia 1.50.45; 3 Gabriele Aquaro 1.50.61; 4 Luca Beggiato 1.51.09; 1.500m 1 Neves Junior Bussotti 3.43.38; 2 Fabiano Carozza 3.43.63; 3 Lorenzo Pilati 3.44.77; 4 Merihun Crespi 3.44.86; 5 Mattia Padovani 3.45.86; 6 Andrea Sanguinetti 3.45.89; 110mh (1.2) 1 Hassane Fofana 13.82; 2 Eduardo Santos Rodrigues (bra) 13.95; LJ 1 Dylon Cotter (rsa) 7.83 (1.9); 2 Filippo Randazzo 7.74 (0.5); JT 1 Antonio Fent 74.72; 2 Roberto Bertolini 73.94

Women

100m (0.6) 1 Diana Asher-Smith (gbr) 11.22; 2 Alyssa Conley (rsa) 11.23; 3 Naomi Sedney (ned) 11.52; 4 Inna Eftimova (bul) 11.75; 200m h1 (1.7) 1 Sofia Bonicalza (98) 23.88; 2 Rebecca Borga (98) 24.21; h2 (1.4) 1 Johanelis Herrera Abreu 24.14; 2 Marta Maffioletti 24.18; 800m 1 Yusliedis Santiusti 2.02.04; 2 Winnie Nanyondo (uga) 2.02.33; 3 Irene Baldessari 2.02.79; 4 Eleonora Vandi 2.05.23; 5 Joyce Mattagliano 2.05.47; 6 Elena Bello (97) 2.06.66; LJ 1 Tania Vicenzino 6.40 (0.5); 2 Lynique Prinsloo (rsa) 6.31 (-0,2); 3 Eliane Martins (bra) 6.29 (-0,4); 4 Nadia Assa (nor) 6.28 (1.8); 5 Giulia Liboa 6.24 (-0,4); 5 Irene Pusterla (sui) 6.14 (-0,2); SP 1 Chiara Rosa 16.78; 2 Sydney Giampietro (99) 16.26

Potsdam (Germany), 28-29.5.2016


Potsdam (Germany), 28-29.5.2016

Men

400mh u18 (29) Emil Agyekum 52.12; DT (29) Christoph Harting 63.22; DT u18 (1.5 kg) Jakob Arbeit 53.21; JT (28) David Golling 69.83

Women

LJ (29) 1 Birte Damerius 6.22 (0.6); 2 Urszula Westhof 6.13 (0.2); TJ (28) Birte Damerius 13.24 (1.0); DT (29) Julie Hatwig 56.55

Kutno (Poland), 29.5.2016


Kutno (Poland), 29.5.2016

Men

100m h2 (0.9) Remigiusz Olszewski 10.37; h1 (1.9) Kamil Masztak 10.55; 200m h1 (-1,0) 1 Dominik Smosarski (99) 21.06 NRu18; 2 Bartosz Lewandowski 21.10; 3 Kacper Kozlowski 21.35; h2 (0.7) Kamil Masztak 21.24, h3 (2.3) Remigiusz Olszewski 21.03; 400mh h1 1 Robert Brylinski 50.43; 2 Pawel Gwiazdon 51.99; h2 Jakub Smolinski 51.99; HJ Wojciech Theiner 2.16, LJ 1 Andrzej Kuch 7.67 (2.8) and 7.50 (1.8); 2 Jakub Andrzejczak 7.65 (1.7); 3 Michal Rejmus 7.64 (1.4); 4 Lukasz Maslowski 7.62 (3.0)

Women

100m (0.6) 1 Anna Kielbasinska 11.56; 2 Marta Jeschke 11.66; 200m (1.8) Anna Kielbasinska 23.48; 2 Marta Jeschke 23.54; 3 Iga Baumgart 24.19; 400m 1 Anna Palys 54.47; 2 Adrianna Janowicz 54.55; 1.500m Monika Halasa 4.21.19; 400mh 1 Tina Matusinska 56.85; 2 Klaudia Zurek 58.08, 3 Joanna Bach 58.94; HJ 1 Aneta Rydz 1.82; LJ Karolina Zawila 6.18 (1.8)

Plovdiv (Bulgaria), 29.5.2016 -International Meeting Vulpev-Bakhchevanov-


Plovdiv (Bulgaria), 29.5.2016 -International Meeting Vulpev-Bakhchevanov-

Men

100m h8 (0.8) 1 Barakat Mubarak (omn) 10.14; 2 Denis Dimitrev 10.18; h7 (nwi) Silyan Georgiev 10.37; 200m (nwi) 1 Denis Dimitrivo 21.15; 2 Silyan Georgiev 21.30; 400m 1 Ali Khamis Abbas (brn) 44.55; 2 Abbas Abubakar (brn) 47.68; 110mh u18 (0,91m) (nwi) Radin Valchev (2000) 13.76; LJ Georgi Tsonov 7.58 (-0,2); TJ 1 Zlatozar Atanasov 16.64 (0.6); 2 Momchil Karailiev 16.63 (0.3); 3 Ruben Dimitrov 16.46 (1.0); DT u18 (1,5 kg) Aleks Khristov 55.66

Women

100m (nwi) 1 Hajer Saad Al-Lhaldi (brn) 11.56; 2 Nadezhda Racheva 11.90; 800m Katia Khristova 2.02.40; LJ Milena Mitkova 6.44 (1.9); TJ 1 Andriana Banova 13.58 (0.2)

Sunday, May 29, 2016

Leiria (Portugal), 28.5.2016 -European Clubs Championships Group B-


Leiria (Portugal), 28.5.2016 -European Clubs Championships Group B-

Men

100m Jan Volko (svk) 10.42 (-0,8) 1h1; Leon Reid (gbr) 10.51 (-1,2) 1h2; 200m Leon Reid (gbr) 20.83 (1.4) 1h1; Ryan Shields (usa) 21.11 (1.4) 2h1; Jan Volko (svk) 20.69 (-1,8) 1h2; Ville Aarnivala (fin) 21.39 (-1,8) 2h2; 400m h1 1 Sadam Koumir (gbr) 45.98; 2 Denis Danac (svk) 47.35; 3 Jernej Jeras (slo) 47.72; 4 Sander Pupella (ned) 47.99; h2 Jani Koskela (fin) 47.94; 110mh Denis Hanjoul (bel) 14.12 (0.0) 1h2; Damien Broothaerts (bel) 13.96 (-0,1) 1h2; 400mh  Arnaud Ghislain (bel) 50.28 1h1; Paul Byrne (irl) 51.68 1h2; HJ Mike Edwards (gbr) 2.15; LJ Corentin Campener (bel) 7.63 (1.4); TJ Fabian Florant (ned) 16.35 (1.2); SP Marcus Thomsen (nor) (98) 17.46; DT Michal Holica (svk) 54.22; HT 1 Eivind Henriksen (nor) 72.07; 2 Chris Shorthouse (gbr) 68.66; JT 1 Matija Kranjc (slo) 80.01; 2 Joni Karvinen (fin) 70.99

Women

100m Clieo Stephenson (gbr) 11.86 (0.6) 1h1; 400m 1 Montenae Speight (gbr) 53.26; 2 Sinead Denny (irl) 53.63; 3 Anita Horvat (slo) 54.45; 400mh  Venla Paunonen 58.39 1h1; TJ Snezana Vukmirovic (slo) 13.00 (-0,1); DT Julia Bremser (ger) 53.94

Liepaja (Latvia), 28-29.5.2016


Liepaja (Latvia), 28-29.5.2016

Men

400mh (29) Maksims Sinkucovs (98) 52.40

Women

400m (28) Erika Kruminaité (ltu) 55.81; LJ (28) Yuloiya Tarasova (uzb) 6.17 (0.0)

Miskolc (Hungary), 28-29.5.2016


Miskolc (Hungary), 28-29.5.2016

Men

100m (28) (-1,0) Janos Sipos 10.61; 1.500m (28) 1 Tamás Kazi 3.38.98; 2 Matyas Tulok 3.46.30; 110mh (28) (0.5) Balász Baji 13.56; 400mh (29) Tibor Koroknai 51.19

Women

100m (28) (-1,0) Eva Kaptur 11.86; 200m (29) (-0,8) Eva Kaptur 24.25

Braine L'Alleud (Belgium), 29.5.2016 -Memorial Gaston Rieff-


Braine L'Alleud (Belgium), 29.5.2016 -Memorial Gaston Rieff-

Men

110mh (-1,7) Dylan Caty (fra) (97) 14.11

Women

400m Laetitia Libert 54.81; SP Jessica Cerival (fra) 15.37

Amsterdam (Netherlands), 29.5.2016 -Interclubs-


Amsterdam (Netherlands), 29.5.2016 -Interclubs-

Women

100m (0.9) Eefje Boons 11.65; 200m (2.5) 1 Tessa van Schagen 23.24; 2 Eefje Boons 23.81; 400mh Myrthe Fonck 59.76; JT 1 Lisanne Schol 51.71; 2 Emma Oosterwegel 50.72

Ourense (Spain), 29.5.2016


Ourense (Spain), 29.5.2016

Men

100m (2.1) Mauro Triana 10.56; 200m (1.4) Mauro Triana 21.45; 1.500m 1 Adrián Ben (98) 3.46.81; 2 Miguel González (98) 3.48.35

Women

1.500m Esther Navarrete 4.25.16; SP María Belén Toimil 15.62

Forbach (France), 29.5.2016 -Meeting National-


Forbach (France), 29.5.2016 -Meeting National-

Men

100m (0.2) 1 Mosito Lehata (les) 10.29; 2 Marvin Rene 10.49; 3 Jirapong Meenapra (tha) 10.51; 4 Gauthier Dautremer 10.56; 5 Brahim Raggui 10.59; 400m h1 1 Soufiane Bouhada (alg) 46.03; 2 Toumany Coulibaly 46.13; 3 Milloud Laredj (alg) 46.31; 4 Alexandre Divet 46.58; 5 Robert Hind (ger) 47.74; h2 1 Ijacques Francois 47.40; 2 Todisoa Rabearison (mad) 47.95; 800m 1 Eliud Kipngetich Rutto (ken) 1.48.56; 2 Benjamin Herriau 1.49.14; 3 Mohamed-Amine El Bouajaji (97) 1.49.66; 4 Renaud Rosiere 1.50.80; 5 Mohammed Dookun (mri) 1.50.86; 110mh (-0,6) 1 Simon Krauss 13.53; 2 Ladji Doucoure 13.89; 3 Joseph Hylton (gbr) 13.99; 4 Wilhem Belocian 14.06; 5 Benjamin Sedecias 14.06 (14.01 (-1,3) 1h2); PV 1 Valentin Lavillenie 5.65; 2 Stanley Joseph 5.60; 3 Baptiste Boirie 5.50; 4 Axel Chapelle 5.40; 5 Alexandr Feger 5.30; 6 Pascal Koehl (ger) 5.30; 7 Daniel Clemens (ger) 5.30; 8 Jerome Clavier 5.20; 9 Khalil Hichem Cherabi (alg) 5.20; TJ 1 Max Hess (ger) 17.00 (3.4); 2 Hugues-Fabrice Zango (bur) 16.84 (2.3) and 16.78 (1.0); 3 Jean-Marc Pontvianne 16.63 (2.9) and 16.42 (1.6); 4 Samyr Laine (hai) 16.51 (2.7) and 16.49 (1.8); 5 Harold Correa 16.48 (0.2); 6 Kevin Luron 16.45 (0.0); 7 Karol Hoffmann (pol) 16.35 (1.5); 8 Mamadou Dia Cherif (mli) 16.11 (2.4); 9 Martin Jasper (ger) 16.10 (1.5); SP 1 Franck Elemba Owaka (cdo) 20.59; 2 Andrei Toader (rou) 20.24; 3 Bob Bertemes (lux) 19.81; 4 Tobias Dahm (ger) 19.61; 5 Gaetan Bucki 19.51; 6 Frederic Dagee 19.48; 7 Dennis Lewke (ger) 18.62; HT 1 Pavel Bareisha (blr) 74.10; 2 Jerome Bortoluzzi 72.38; 3 Hassan Mahmoud 70.16; 4 Roberto Sawyers (crc) 67.24; 5 Matthew Bloxham (nzl) 63.86

Women

100m (0.2) 1 Phumlile Ndzinisa (swz) 11.35; 2 Orphee Neola 11.51; 3 Jennifer Galais 11.57; 4 Ayodele Ikuesan 11.64; 5 Elodie Embony (mad) 11.83; 6 Olivia Mazeau 11.87; 400m h1 1 Justyna Swiety (pol) 52.04; 2 Elea Mariama Diarra 53.51; 3 Monika Szczesna (pol) 54.33; 4 Fatoumata Diop (sen) 54.54; 5 Lenora Guion-Firmin 54.68; h2 1 Vivian Mills (gha) 52.78; 2 Corane Gazeau 54.26; 3 Anais Desroses 54.48; 100mh (-0,6) 1 Brigitte Merlano (col) 13.14; 2 Aisseta Diawara 13.26; 3 Rosvitha Okou 13.42; 4 Clemence Vifquin 13.45 (13.41 (-0,9) 2h2); 5 Pauline Lett 13.54; 6 Edith Doekoe 13.62; TJ 1 Jeanine Assani Issouf 14.19 (0.0); 2 Nathalie Marie-Nelly 14.03 (0.0); 3 Rouguy Diallo 13.94 (0.5); 4 Kristin Gierisch (ger) 13.77 (0.0); 5 Yosiris Urrutia (col) 13.53 (0.0); 6 Ayanna Alexander (tto) 13.43 (1.1); 7 Teresa Nzola Meso Ba 13.18 (0.0); 8 Cristina Sandu (rou) 13.13 (0.0); HT 1 Anita Wlodarczyk (pol) 79.45; 2 Joanna Fiodorow (pol) 71.49; 3 Kathrin Klaas (ger) 71.40; 4 Malwina Kopron (pol) 69.11; 5 Alexandra Tavernier 68.76; 6 Jennifer Dahlgren (arg) 66.72; 7 Laetitia Bambara (bur) 65.27; 8 Camille Sainte Luce 65.00; 9 Jolien Boumkwo (bel) 60.55

Herentals (Belgium), 28-29.5.2016


Herentals (Belgium), 28-29.5.2016

Men

Decathlon Jannes Boonen 7.302p (11.01 (0.3); 7.21 (1.5); 11.43; 1.93; 48.88 - 15.42 (0.1); 35.47; 4.30; 48.16; 4.26.79)

Women

Heptathlon Ida Marcussen (nor) 5.358p (14.92 (-0,8); 1.63; 12.85; 26.31 (-0,4) - 5.52 (1.5); 40.29; 2.16.70)

Jena (Germany), 29.5.2016


Jena (Germany), 29.5.2016

Men

100m (0.8) 1 Sven Knipphals 10.28, 2 Reza Ghasemi (iri) 10.28; 3 Martin Keller 10.34; 4 Alexander Kosenkow 10.46; in heats: Roy Schmidt 10.47 (0.6) 4h1; Robert Hering 10.48 (-0,1) 1h2; 100m u18 Thomas Barthel 10.60 (1.1) 1h2; Julian Wagner 10.65 (1.1) 2h2; 200m (1.4) 1 Sven Knipphals 21.02; 2 Robert Hering 21.03; 3 Reza Ghasemi (iri) 21.12; 4 Martin Brieger 21.31; 200m u20 (1.3) Frieder Scheuschner 21.23; 400m 1 Johannes Trefz 46.20; 2 Jonas Plass 47.22; 400m u20 1 Marvin Schlegel 47.47; 2 Julian Wagner 48.15; 3 Tobias Tedsen 48.26; 400mh Tobias Giehl 49.93; TJ Benjamin Bauer (97) 15.62 (1.9)

Women

100m (0.9) Andrea Reck 11.81; in heats: Karoline Köhler 11.85 (1.3) 1h1; 200m (1.7) Andrea Reck 24.18; 200m u20 (1.4) Eleni Frommann 23.66; 400m Julia Gerter 54.80; 100mh (1.1) Carolin Dietrich 13.55; 400mh Djamila Böhm 58.08

Bottrop (Germany), 29.5.2016


Bottrop (Germany), 29.5.2016

Men

100m (1.9) 1 Kim Collins (skn) 9.93; 2 Joe Morris (usa) 10.15; 3 Adam Gemili (gbr) 10.19; 4 Gavin Smellie (can) 10.28 (10.27 (2.3) 1h3); 5 Maximilian Ruth 10.47; 6 Kevin Ugo 10.47; 200m (1.6) 1 Joe Morris (usa) 20.67; 2 Kevin Ugo 21.38; 1.500m 1 Linus Kiplagat (brn) 3.40.24; 2 Isaac Kimeli (bel) 3.42.10; 3 Andreas Vojta (aut) 3.44.31; 110mh (0.7) David Klöckner 14.10; 110mh u18 (0,91m) (2.0) 1 Stefan Volzer 13.72; 2 Raphael Thoma 14.11; 3 Maximilian March 14.15; 400mh Jonas Hanssen 51.17; PV Bo Kanda Lita Baehre (99) 5.20; LJ 1 Emiliano Lasa (uru) 8.03 (0.8); 2 Adam McMullen (irl) 7.59 (0.9); SP Leonid Ekimov 17.89; DT Benedikt Stienen 58.96; HT Paul Hützen 65.28

Women

100m (5.1) 1 Sascha Van Agt (ned) 11.54; 2 Esther Akihary (bel) 11.64 (11.76 (1.7) 1h2); 3 Michelle Hering 11.75; 800m Chaltu Sumi Regasa (eth) 2.08.12; 1.500m Lena Klaassen 4.25.08; PV 1 Katharina Bauer 4.40; 2 Regine Kramer 4.35; 3 Lilian Schnitzerling 4.00, LJ 1 Klaudia Kaczmarek 6.21 (1.8); 2 Jovanna Klaczynski 6.20 (2.3); 3 Tabea Christ (98) 6.09 (0.8); TJ Klaudia Kaczmarek 13.31 (2.6) and 13.28 (1.0); SP Denise Hinrichs 15.94; DT 1 Marik Steinacker 54.32; 2 Ulrike Giesa 53.23; HT Wendy Koolhaas (ned) 58.48; JT 1 Linda Stahl 63.10; 2 Fabienne Schönig 51.46

Götzis (Austria), 28-29.5.2016 -Hypomeeting-


Götzis (Austria), 28-29.5.2016 -Hypomeeting-

Men

Decathlon 1 Damian Warner (can) 8.523p (10.15 81.1); 7.12 (-0,2); 14.64; 2.00; 47.13 - 13.72; 47.79; 4.70; 58.72; 4.32.82); 2 Kevin Mayer (fra) 8.446p (10.92 (0.3); 7.32 (-0,2); 15.22; 2.00; 50.07 - 14.06 (-0,6); 48.99; 5.00; 65.77; 4.35.45); 3 Kai Kamzirek (ger) 8.318p (10.62 (1.1); 7.45 (-0,6); 14.05; 2.06, 47.01 - 14.25 (-1,1); 39.56; 5.00; 57.63; 4.38.32); 4 Jeremy Taiwo (usa) 8.203p (10.89 (1.1); 7.30 (1.0); 14.84; 2.18; 49.25 - 14.69 (-0,5); 42.14; 4.90, 52.20; 4.31.62); 5 Dominik Distelberger 8.175p (10.71 (1.1); 7.25 (0.3); 13.76; 1.94; 48.47 - 14.45 (-0,6); 43.93; 5.00; 59.97; 4.34.21); 6 Jiri Sykora 8.121p (10.86 (1.1); 7.41 (1.6); 14.19; 2.00; 48.97 - 14.36 (0.0); 45.21; 4.60; 58.64; 4.36.47); 7 Garrett Scantling (usa) 8.107p (10.66 (1.1); 6.94 (-0,7); 15.62; 2.00; 50.38 - 14.15 (-0,6); 47.47; 4.90, 62.22; 5.07.32); 8 Pieter Braun (ned) 8.058p (11.11 (0.0); 7.40 (0.0); 14.75; 2.00; 49.28 - 14.59 (-0,6); 44.65; 4.60; 55.70; 4.27.06); 9 Ashley Bryant (gbr) 8.056p (11.08 (0.3); 7.58 (0.8); 13.28; 2.00; 49.54 - 14.70 (0.8); 43.48; 4.40; 66.47; 4.29.75); 10 Niels Pittomvils (bel) 8.051p (11.15 (0.3); 7.24 (3.0); 13.40; 2.00; 50.14 - 14.77 (-0,7); 44.43; 5.20; 57.89; 4.30.85); 11 Adam Sebastian Helcelet (cze) 8.050p (10.96 (1.3); 7.21 (2.6); 14.52; 2.00; 50.23 - 14.57 (-0,6); 46.47; 4.40; 67.11; 4.40.99); 12 Jorge Ureña (esp) 7.985p (10.93 (1.1); 7.47 (1.6); 12.71; 2.03; 49.42 - 14.24 (-1,1); 37.51; 4.80; 55.61; 4.24.60); 13 Jonas Fringeli (sui) 7.862p (11.17 (0.7); 7.05 (1.3); 13.30; 2.00; 48.87 - 14.54 (-0,7); 41.41; 4.80; 53.03; 4.25.41); 14 Tim Nowak (ger) 7.838p (11.09 (0.7); 6.89 (-1,9); 14.07; 1.94; 50.29 - 14.82 (0.0); 45.15; 4.60; 60.32; 4.28.84); 15 Fredrik Samuelsson (swe) 7.815p (10.98 (0.0); 7.40 (-0,3); 14.02; 2.00; 49.94 - 14.52 (0.0); 39.20; 4.60; 55.51; 4.41.11); 16 Felipe dos Santos (bra) 7.738p (10.50 (1.1); 7.46 (0.7); 13.27; 1.94; 49.34 - 14.38 (-1,1); 40.03; 4.40; 55.63; 4.58.96); 17 Fredriech Pretorius (rsa) 7.675p (10.96 (0.0); 7.13 (-0,9); 12.88; 1.91; 49.57 - 14.50 (-0,5); 40.22; 4.70; 51.26; 4.31.33); 18 Elmo Savola (fin) 7.584p (10.83 (1.3); 6.92 (3.3); 13.01; 1.97; 49.83 - 14.98 (-0,7); 43.65; 4.60; 57.20; 5.02.15)

Women

Heptathlon 1 Brianne Theisen-Eaton (can) 6.765p (12.93 (0.5); 1.83; 13.71; 23.33 (1.3) - 6.56 (0.2); 47.74; 2.10.98); 2 Laura Ikauniece-Admidina (lat) 6.622p (13.07 (0.5); 1.83; 13.00; 23.64 (1.3) - 6.16 (-0,1); 54.83; 2.14.77); 3 Carolin Schäfer 6.557p (13.26 (0.5); 1.80; 14.33; 23.37 (1.0) - 6.31 (0.2); 48.20; 2.17.02); 4 Nafissatou Thiam (bel) 6.491p (13.63 (0.3); 1.89; 15.04; 25.09 (0.1) - 6.26 (-0,6); 48.61; 2.17.28); 5 Barbara Nwaba (usa) 6.360p (13.75 (1.1); 1.86; 12.47; 24.04 (1.0) - 5.98 (0.19; 47.78; 2.10.88); 6 Katerina Johnson-Thompson (gbr) 6.304p (13.37 (1.1); 1.92; 11.55; 22.79 (1.3) - 6.17 (-0,1); 36.66; 2.16.81); 7 Claudia Rath (ger) 6.290p (13.44 (1.5); 1.71; 13.02; 23.97 (1.0) - 6.54 (-0,5); 39.40; 2.09.27); 8 Anouk Vetter (ned) 6.282p (13.36 (1.5); 1.71; 15.05; 23.70 (1.0) - 6.15 (-0,2); 45.30; 2.21.39); 9 Yorgelis Rodríguez (cub) 6.280p (13.52 (nwi); 1.86; 14.33; 24.06 (0.9) - 5.98 (-0,4); 41.12; 2.17.60); 10 Ivona Dadic 6.196p (13.94 (0.2); 1.74; 13.60; 24.26 (0.1) - 6.18 (-1,3); 46.51; 2.15.58); 11 Eliska Klucinová (cze) 6.182p (13.94 (0.2); 1.77; 15.21; 24.41 (0.1) - 6.25 (0.4); 40.51; 2.19.30); 12 Jennifer Oeser (ger) 6.171 (13.64 (0.3); 1.80; 13.72; 24.80 (1.8) - 6.14 (0.3); 42.55; 2.16.33); 13 Antoinette Nana Djimou Ida (fra) 6.104p (13.30 (0.5); 1.68; 15.60; 24.91 (0.9) - 5.93 (-0,9); 48.13, 2.25.80); 14 Lilli Schwarzkopf (ger) 6.088p (13.92 (0.2); 1.77; 14.56; 25.89 (-0,2) - 5.90 (-1,8); 49.20; 2.17.72); 15 Anna Kasyanova (ukr) 6.086p (13.79 (1.1); 1.74; 13.78; 24.65 (0.1) - 5.82 (-1,0); 46.61; 2.19.63); 16 Yana Maksimava (blr) 6.058p (14.48 (0.6); 1.86; 13.88; 26.01 (-0,2) - 5.84 (-0,89; 45.80; 2.12.38); 17 Ellen Sprunger (sui) 6.024p (13.45 (1.5); 1.71; 12.82; 23.34 (1.3) - 5.95 (0.3); 38.61; 2.17.03);  18 Sharon-Day Monroe (usa) 6.011p (13.59 81.1); 1.74; 15.10; 24.73 (0.9) - 5.82 (-1,3); 40.82; 2.20.75); 19 Anna Maiwald (ger) 6.008p (13.53 (1.59; 1.68; 13.81; 24.20 (0.1) - 5.78 (-0,3); 42.62; 2.15.35); 20 Austra Skujyte (ltu) 5.985p (14.34 (0.6); 1.77; 16.13; 26.22 (-0,2) - 5.86 (0.0); 47.77; 2.23.72); 21 Heather Miller-Koch (usa) 5.980p (13.46 (1.5); 1.68; 13.39; 24.05 (1.0) - 6.03 (1.0); 34.55; 2.11.50); 22 Jessica Zelinka (can) 5.944p (13.36 (0.5); 1.62; 13.54; 24.44 (0.1) - 5.77 (-0,3); 43.73; 2.14.97); 23 Uhunoma Osazuwa (ngr) 5.895p (13.62 (1.1); 1.74; 12.82; 23.89 (0.9) - 6.02 (-0,6); 38.76; 2.25.32); 24 Maria Klaup (est) 5.777p (13.94 (0.3); 1.80; 12.74; 25.94 (-0,29 - 5.49 80.39; 47.32; 2.22.11), 25 Sarah Lagger 5.776p (14.44 (0.6), 1.74; 12.25; 24.85 (0.1) - 5.91 (0.0); 42.48, 2.18.78); 26 Vanessa Spinola (bra) 5.756p (14.17 (0.2); 1.74; 13.15; 24.39 (0.1) - 5.55 (-1,0); 42.27; 2.22.34); 27 Marthe Koala (bur) 5.713p (13.46 (1.1); 1.71; 12.23; 24.53 (0.9) - 5.97 (-0,9); 35.34; 2.24.32); 28 Alina Fodorova (ukr) 5.662p (14.18 (0.3); 1.74; 14.64; 25.36 (0.1) - 6.01 (-0,19, 33.73; 2.28.28); 29 Jutta Heikkinnen (fin) 5.621p (14.03 (0.6); 1.68; 12.10; 25.28 (1.8) -5.67 (-1,4); 42.51; 2.20.11)

Trieste (Italy), 28.5.2016


Trieste (Italy), 28.5.2016

Men

800m Mattia Piccello 1.50.96

Women

HT u18 (3 kg) Isabella Martinis 56.94

Saint Laurent (Canada), 28.5.2016


Saint Laurent (Canada), 28.5.2016

Men

100m (2.3) 1 Oluwasegun Makinde 10.30; 2 Lucanus Robinson 10.37; 400m Michael Robertson 47.97

Women

100m (0.5) Emy Belivaeau 11.89; 400m Farah Jacques 54.19; 100mh (-0,3) Devyani Biswal 13.69

Nybro (Sweden), 28.5.2016


Nybro (Sweden), 28.5.2016

Women

HT Ida Storm 62.92

Perigueux (France), 28.5.2016


Perigueux (France), 28.5.2016

Men

800m Gabriel Tual (98) 1.51.25; 1.500m Yoann Kowal 3.41.02; 400mh Thomas Delmestre 51.54

Women

400mh Claire Privat 59.34

Les Sables d'Olonne (France), 28.5.2016


Les Sables d'Olonne (France), 28.5.2016

Men

DT Lolassonn Djouhan 58.29; 2 Stephane Marthely 57.36

Women

100m (-0,8) Caroline Chaillou 11.85; 100mh (0.4) Margaux Hinschberger 13.72 (13.56 (2.6) 1h1

Zaragoza (Spain), 28.5.2016 -Junior Clubs Championships-


Zaragoza (Spain), 28.5.2016 -Junior Clubs Championships-

Men

200m (2.7) Manuel De Nicolás 21.30; 110mh (0,99m) (2.5) Luis Salort (99) 13.88; TJ Alejandro Matantu 15.63 (3.3); HT (6 kg) 1 Alberto González 66.90; 2 Aimar-Genis Palma (99) 62.69

Women

100m (2.7) Laila Lacuey (2000) 11.97; 200m (3.9) Ane Petrirena 24.44

Slovenska Bistrica (Slovenia), 28.5.2016


Slovenska Bistrica (Slovenia), 28.5.2016

Men

300m 1 Luka Janezic 32.61; 2 Zeljko Vincek (cro) 33.95; 3 Gregor Grahovac (2000) 34.02; 400m 1 Mateo Ruzic (cro) 46.91; 2 Mateo Kovacic (cro) 47.10; 800m Tilen Simenko Lalic (98) 1.51.54; HJ 1 Eugenio Rossi (ita) 2.25; 2 Milos Todosijevic (srb) 2.13; 3 Miodrag Djokic (97) 2.10; LJ 1 Lazar Anic (srb) 7.85 (1.5); 2 Dino Pervan (cro) 7.78 (2.4) and 7.70 (1.9); 3 Marko Pestic (cro) 7.77 (1.7); 4 Filip Bravdica (cro) 7.56 (2.1); SP 1 Asmir Kolasinac (srb) 20.74; 2 Stipe Zunic (cro) 20.49; 3 Nedzad Mulabegovic (cro) 20.01; 4 Marko Spiler 18.12; DT 1 Roland Varga (cro) 61.60; 2 Martin Markovic (cro) 59.84; 3 Peter Savanyu (hun) 58.50; 4 Tadej Hribar 55.03; 5 Ivan Katanusic (cro) 54.91; HT 1 Wagner Domingos (bra) 73.52; 2 Nejc Plesko 68.87; 3 Matija Greguric (cro) 67.99; 4 Mirko Micuda (cro) 67.33

Women

400m 1 Anita Banovic (cro) 53.75; 2 Jessica da Silva (bra) 54.06; 100mh (-1,8) Ivana Loncarek (cro) 13.57; 100mh u18 (0,76m) (-1,1) Maja Bedrac 13.67; LJ 1 Neja Filipic 6.51 (1.9); 2 Maja Bedrac (99) 6.14 (1.9); TJ 1 Petra Koren 13.34 (3.0); 2 Eva Mustar 13.27 (2.7) and 13.14 (1.7); 3 Paola Borovic (cro) 13.23 (4.1) and 13.15 (1.8); SP Ahymara Espinoza (ven) 17.98; SP u18 (3 kg) Marija Tolj 16.45; DT 1 Veronika Domjan 58.60; 2 Giada Andreutti (ita) 53.10; 3 Marija Tolj (cro) (99) 51.83; HT 1 Rosa Rodriguez (ven) 66.05; 2 Claudia Stravs 58.33; JT 1 Sara Kolak (cro) 61.09; 2 Martina Ratej 59.23; 3 Bernarda Letnar 50.56