@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, February 29, 2016

Pittsburg -KS- (United States), 26-28.2.2016 -MIAA Conference Championships- (indoor)


Pittsburg -KS- (United States), 26-28.2.2016 -MIAA Conference Championships- (indoor)

Men

60m (28) 1 Roberto Smith (jam) 6.81; 200m (28) Miguel Barton (jam) 21.57; 400m (28) 1 Faedeon Royes 47.37; 2 Taysean Goodwin 47.53; 3 Miguel Barton (jam) 47.82; 4 Osvaldo Granillo 47.92; 600 yards (28) 1 Luke Stenzel 1.10.43; 2 Jacob Randle 1.10.76; 60mh (28) Stallone Watson 7.92; PV (28) Cole Phillips 5.26; LJ (28) 1 Louis Rollins 7.62; 2 Sedeekie Edie (jam) 7.59; SP (28) Garett Appier 19.44; WT (27) Cannigia Raynor (jam) 20.41; Heptathlon (26-27) 1 Jayce Thomas 5.615p (7.30, 6.90, 11.56; 2.07 - 8.28; 4.85; 2.44.90); 2 Tanner McNutt 5.559p (6.94; 7.17; 12.45; 1.89 - 8.69; 4.65; 2.42.87)

Women

60m (28) Yanique Ellington (jam) 7.52; 200m (28) 1 Venicha Baker (jam) 23.88; 2 Yanique Ellington (jam) 24.07; 400m (28) 1 Venicha Baker (jam) 54.13; 2 Mary Bergman 54.74; 800m (28, heats 27) Jhevere Hall (jam) 2.09.11 (2.07.67 1h2); 60mh (28) 1 Ladonna Richards 8.21; 2 Chrisdale McCarthy (jam) 8.39; SP (28) Cassie Caswell 15.86; Pentathlon (26) Emilyn Dearman 3.928p (8.63; 1.68; 11.52; 5.39; 2.20.85)

Claremont -CA- (United States), 28.2.2016 -Rossi Relays-


Claremont -CA- (United States), 28.2.2016 -Rossi Relays-

Men

HJ 1 Zhang Guowei (chn) 2.28; 2 Jinqi Guo (chn) 2.18; DT Micheal Torie 61.92

Women

100mh (1.8) Sirena Alise 13.69; HJ Yang Wang (chn) 1.82; HT Casey Kraychir 60.73

San Antonio -TX - (United States), 27.2.2016 -Trinity Open-


San Antonio -TX - (United States), 27.2.2016 -Trinity Open-

Men

100m (1.8) Maurice Mitchell 10.45; 400m Luis Pérez 47.85; 110mh (1.5) Ryan Fontenot 14.01; SP Paul Davis 19.44

Women
100m (2.0) Amber Ivy 11.70

Edinboro -PA- (United States), 27-28.2.2016 -PSAC Championships- (indoor)


Edinboro -PA- (United States), 27-28.2.2016 -PSAC Championships- (indoor)

Men

60m Julius Rivera (pur) 6.80; 200m Andrew Adighibe 21.54

Women

3.000m Ida Meli Narbuvoll (nor) 9.52.49; 5.000m (27) Ida Meli Narbuvoll (nor) 16.48.62

Winston-Salem -NC- (United States), 28.2.2016 -Conference Carolinas Championships- (indoor)


Winston-Salem -NC- (United States), 28.2.2016 -Conference Carolinas Championships- (indoor)

Men

60m Marquett Simmons 6.73

Tiffin -OH- (United States), 27-28.2.2016 -GLIAC Championships- (indoor)


Tiffin -OH- (United States), 27-28.2.2016 -GLIAC Championships- (indoor)
Men
60m 1 Lamar Hargrove 6.62; 2 Reginald Thomas 6.73; 200m Lamar Hargrove 21.27; 60mh Sean Wells 7.92; HJ Robert Atwater 2.20; PV Jared Schipper 5.27; LJ Robert Tarpley 7.47; SP Coy Blair 18.78; WT Darien Thronton 20.64; Heptathlon Theo Macheron (fra) 5.208p (7.35; 6.31; 12.89; 1.88 - 8.58; 5.00; 2.58.11); ...3rd Dragan Pesic (mne) 5.078p (7.59; 6.46; 13.58; 1.88 - 8.60; 4.10; 2.44.31)
Women
60m heats (27) Theresa Scott 7.49 1h3; Mile Emily Oren 4.48.64; 3.000m (27) 1 Emily Oren 9.42.15; 2 Molly Oren 8.44.80; 60mh Beatriz Indurain (esp) 8.49; SP Megan Tomei 15.57

Rio de Janeiro (Brazil)


Rio de Janeiro (Brazil)

Men

PV 1 Germán Chiaraviglio (arg) 5.50; 2 Augusto Dutra da Silva 5.30; LJ 1 Markus Rehm 8.24; 2 Mauro Vinicius da Silva 8.14; 3 Emiliano Lasa (uru) 8.03

Women

PV 1 Fabiana Murer 4.63; 2 Katie Nageotte (usa) 4.43; 3 Dami Payne (usa) 4.43; LJ 1 Funmi Jimoh (usa) 6.63; 2 Keila Costa 6.39; 3 Jessie Gaines 6.38

Fairfax -VA- (United States), 28.2.2016 -Last Chance Meet- (indoor)


Fairfax -VA- (United States), 28.2.2016 -Last Chance Meet- (indoor)

Men

60m 1 Maurice Eaddy 6.64; 2 Kendall Kee 6.76; 3 Daniel Jamieson 6.77; 400m Shaquille Dill (ber) 48.38; 1.000m Sam Penzenstadler 2.22.01; 3.000m Ryan Mahalsky 8.10.10; 60mh Ramoye Simon (jam) 7.95; HJ 1 Hoova Taylor 2.15; 2 Tyler Russell 2.15; PV 1 Derek O'Connell 5.42; 2 Sean Young 5.34; 3 Max Babits 5.26; 4 Austin Crenshaw 5.26; TJ Troy Doris 16.66

Women

60m India Brown 7.42; 60mh 1 Breana Norman 8.27; 2 Kayla White 8.42; 3 Morgan Knight 8.42; PV Melissa Gergel 4.25; SP Amber Monroe 16.22

Boston -MA- (United States), 28.2.2016 -Last Chance Meet- (indoor)


Boston -MA- (United States), 28.2.2016 -Last Chance Meet- (indoor)

Men

60m 1 Asafa Powell (jam) 6.54; 2 Emre Zafer Barnes (tur) 6.70; 3 Miles Lewis 6.80; 4 Stephen Headley (bar) 6.84; 200m Chidi Okezie (ngr) 21.02 1h1; Mobolade Ajomale (can) 21.04 2h1; Rodrigo Rocha (bra) 21.05 3h1; Philip Smith 21.27 1h2; 400m Mike Berry 46.09 1h1; Chidi Okezie (ngr) 46.48 1h2; Payton Hazzard 47.12 1h3; David Lagerberg 47.24 2h1; Rayon Black (jam) 47.39 3h1; Charles Clark 47.46 2h2; Graham Beutler 47.67 2h3; Saint-Jacob Diodonet 47.77 3h3; 800m Alexander Seal (aus) 1.49.12 1h1; Mark London (tto) 1.49.21 1h2; Je'von Hutchison 1.49.32 2h2; Ethan Homan 1.49.51 2h1; Michael James 1.49.70 3h1; Dage Minors (ber) 1.49.76 4h1; Alaric Coker 1.50.69 3h2; Mile 1 Bryce Basting 3.59.91; 2 Kevin Greene 4.00.00; 3 Pablo Solares (mex) 4.02.15; 3.000m 1 Dejen Gebremeskel (eth) 7.38.03; 2 Leakey Kipkosgei (ken) 8.06.68; 3 Kevin Thomas 8.09.03; LJ Damar Forbes (jam) 7.98; TJ 1 Ron Woodley 16.38; 2 David Oluwadara 16.02

Women

60m 1 Kerron Stewart (jam) 7.20; 2 Natasha Morrison (jam) 7.22; 200m Flings Owusu-Agyapong (gha) 23.68 1h1; Shana Cox (gbr) 24.04 1h2; Nicole Sassine (can) 24.09 2h2; 400m Kiara Porter 52.59 1h1; Tanisha Greene 53.16 2h1; Kelsey Balkwill 53.31 1h2; Shana Cox (gbr) 53.78 3h1; Nicole Sassine (can) 53.86 2h2; Jordan Lavender 54.16 3h2; Ebonie Floyd 54.26 4h2; Afia Charles (ant) 54.47 4h1; 800m 1 Natalia Piliusina (ltu) 2.02.96; 2 Stephanie Brown 2.05.75; 3 Latosha Wallace 2.07.32; 1.500m Dawyit Seyaum (eth) 4.00.28; 2 Violah Lagat (ken) 4.13.46; Mile 1 Sheila Reid (can) 4.27.57; 2 Rachel Schneider 4.28.50; 3 Morgan Uceny 4.29.08; 4 Violah Lagat (ken) 4.30.11; 5 Shannon Morton 4.35.74; 6 Emily Lipari 4.35.76; 3.000m 1 Elaina Balouris 9.09.18; 2 Regan Rome 9.09.74; 3 Emily Lipari 9.14.28; 60mh Toyin Augustus (ngr) 8.47; HJ Deandra Daniel (tto) 1.80; PV Jenn Suhr 4.85; SP 1 Taryn Suttie (can) 17.17; 2 Becky O'Brien 17.09

Cedar Falls -IA- (United States), 27-28.2.2016 -Missouri Valley Conference- (indoor)


Cedar Falls -IA- (United States), 27-28.2.2016 -Missouri Valley Conference- (indoor)

Men

60m (28) 1 Brandon Carnes 6.69; 2 Shandall Thomas 6.75; 60m heats (27) Brandon Carnes 6.71 1h1; Shandall Thomas 6.72 1h3; 200m (28) 1 Brandon Carnes 21.30; 2 Anderson Devonish (bar) 21.49; 400m (28, heats 27) 1 Anderson Devonish (bar) 48.36; ...3rd Bas van Leersum (ned) 48.61 (48.30 1h1); 60mh (28) 1 Adarius Washington 7.85; 2 Marcus Neely 7.85; HJ (28) Kyle Landon 2.25; LJ (27) 1 Jared Belardo 7.86; 2 Devyn Mikell 7.64; SP (28) Josh Freeman 18.29; WT (27) Bradley Sauer 21.54

Women

60m (28) 1 Marissa Kurtimah 7.37; 2 Mystyque Thompson 7.46; 60m heats (27) Marissa Kurtimah 7.43 1h2; 400m (28) Sarah Mussallem 54.86; 3.000m (28) 1 Caitlin Busch 9.34.53; 2 Kristen Busch 9.34.66; 60mh (28) 1 Paige Knodle 8.24; 2 Taylor Larch-Miller 8.31; 3 Remy Abrought 8.37; SP (28) Alexus Scott 16.04; Pentathlon (27) 1 Paige Knodle 4.138p (8.35, 1.69; 10.64; 5.83; 2.16.09); 2 Breanne Borman 4.133p (8.64; 1.75; 12.85; 5.70; 2.25.21)

Ithaca -NY- (United States), 27-28.2.2016 -Ivy League Championships- (indoor)


Ithaca -NY- (United States), 27-28.2.2016 -Ivy League Championships- (indoor)

Men

60m (28) 1 Charles Volker 6.73; 2 Carrington Akosa 6.80; 60m heats (27) Charles Volker 6.79 1h1; 400m (28) 1 Ray Mennin 47.96; 2 Tobenna Attah 47.99; 500m (28) Zachery Emrich 1.03.09; 3.000m (27) 1 Ben Rainero 8.08.32; 2 Joey Chapin 8.08.47; 60mmh heats (27) Max Hairston 7.83 1h1; LJ (27) Corey Muggler 7.47; TJ (28) Efe Uwaifo (gbr) 15.92; WT (27) 1 Rudy Winkler 21.75; 2 Adam Kelly 21.05; Heptathlon Austin Jamerson 5.396p (7.14; 6.90; 11.80; 2.08 - 8.26; 4.55; 3.05.71)

Women

60m (28) 1 Gabrielle Thomas 7.44; 2 Ngozi Musa (lbr) 7.47; 60m heats (27) Ngozi Musa (lbr) 7.49 1h1; 200m (28) 1 Gabrielle Thomas 23.80, 2 Imani Solan 24.10; 400m (28) Autumne Franklin 54.60; 500m (28) 1 Cecilia Barowski 1.11.34; 2 Taysia Radoslav (can) 1.12.75; 3.000m (27) 1 Dana Giordano 9.16.37; 2 Natalie Schudrowitz 9.16.74; 3 Courtney Smith 9.17.10; 4 Caroline Kellner 9.28.62; 5.000m (28) 1 Natalie Schudrowitz 16.21.27, 2 Caroline Kellner 16.26.95; 3 Dana Giordano 16.29.19; 60mh (28) Autumne Franklin 8.42; HJ (28) 1 Kaitlin Whitehorn 1.84; 2 Kate Guldbrandsen 1.79; PV (27) Allison Harris 4.15; SP (28) Nikki Okwelogu 17.01; Pentathlon (27) Taylor Morgan 3.888p (8.83; 1.67; 12.75; 5.31; 2.24.14)

Youngstown -OH- (United States), 27-28.2.2016 -Horizon League Championships- (indoor)


Youngstown -OH- (United States), 27-28.2.2016 -Horizon League Championships- (indoor)

Men

200m heats (27) Marquis Johnson 21.44 1h1; 400m heats (27) Marquis Johnson 47.07 1h2; 60mh heats (27) Chad Zallow 7.75 1h2; HJ (28) Brett Pozolinski 2.14; WT (27) Conner Neu 21.10

Antequera (Spain), 27.2.2016 (indoor)


Antequera (Spain), 27.2.2016 (indoor)

Men

60m Carlos Bailón 6.91; 200m Alberto Salcedo 21.42 1f1; Daniel Rodríguez 21.49 1f2; HJ Lysvanys Pérez 2.20; SP A Borja Vivas 19.71; SP B Konrad Bukowiecki (pol) (97) 19.40

Women

60m María Isabel Pérez 7.48

Gent (Belgium), 28.2.2016 -National Youth Championships- (indoor)


Gent (Belgium), 28.2.2016 -National Youth Championships- (indoor)

Men

400m u18 Sven van den Bergh 48.93; 60mh u18 (0,91m) 1 Michael Obasuyi 7.79; 2 Tuur Bras 7.81; PV u18 Jorg Vanlierde 4.93

Women

60m u18 1 Laures Bauwens 7.50; 2 Cèline Gautier 7.60; 3 Hanne Claus 7.72; 4 Lucie Ferauge 7.76; 200m u18 1 Laures Bauwens 24.47; 2 Lucie Ferauge 24.51; 60mh u18 (0,76m) 1 Hanne Vancamp 8.49; 2 Leyla Anthonissen 8.55

Budapest (Hungary), 27-28.2.2016 -National Junior and Youth Championships- (indoor)


Budapest (Hungary), 27-28.2.2016 -National Junior and Youth Championships- (indoor)

Men

200m u20 (28) Arpad Gyori 21.88; 400m u20 (27) Arpad Gyori 48.80; 60mh u20 (0,99m) (28) Bálint Szeles 8.09; 60mh u18 (0,91m) (28) 1 Bálint Bak 7.87; 2 Dániel Eszes 8.06

Women

60m u20 (27) Klaudia Sorok 7.73; 60m u18 (27) Petra Farkas 7.67; 1.500m u18 (27) Tíra Pavuk 4.35.56; 3.000m u18 (28) Tíra Pavuk 9.58.28; 60mh (28) Klaudia Sorok 8.63

Braga (Portugal), 28.2.2016 -University Championships- (indoor)


Braga (Portugal), 28.2.2016 -University Championships- (indoor)

Men

HJ Paulo Conceiçao 2.16

Women

3.000m Ercilia Machado 9.41.99

Lucca (Italy), 26-27.2.2016 (indoor)


Lucca (Italy), 26-27.2.2016 (indoor)

Men

HJ (26) 1 Andrea Lemmi 2.23; 2 Giulio Ciotti 2.20; 3 Filippo Lari (97) 2.13; HJ (27) 1 Andrea Lemmi 2.24; 2 Alain Melon (cro) 2.20; 3 Filippo Lari (97) 2.12

Modena (Italy), 28.2.2016 (indoor-outdoor)


Modena (Italy), 28.2.2016 (indoor-outdoor)

Men

60m Michael Tumi 6.69; 60m u20 Andre Zlatan (rou) 6.91

Women

60m u20 Leonice Germini 7.67; 60m u18 1 Zaynab Dosso 7.50; 2 Aurora Berton 7.78; 60mh u18 (0,76m) Desola Oki 8.27; HT u20 Sara Fantini 61.85; HT u18 (3 kg) Isabella Martinis 59.24

Leiria (Portugal), 27.2.2016 -Winter Throws Championships-


Leiria (Portugal), 27.2.2016 -Winter Throws Championships-

Men

DT 1 Erik Cadee (ned) 59.06; 2 Jorge Grave 55.63; 3 Francisco Belo 55.42; HT Antonio Vital Silva 68.05; HT u20 (6 kg) Décio Andrade 62.38

Women

DT Irina Rodrigues 56.63

Ptuj (Slovenia), 27.2.2016 -Winter Throws Championships-


Ptuj (Slovenia), 27.2.2016 -Winter Throws Championships-

Men

HT 1 Domingos Wagner (bra) 72.54; 2 Nejc Plesko 69.37

Women

DT Veronika Domjan 59.51 NR; HT 1 Barbara Spiler 67.54; 2 Claudia Stravs 59.71; JT Sara Kolak (cro) 60.24

Izmir (Turkey), 27.2.2016


Izmir (Turkey), 27.2.2016

Men

DT Ercüment Olgundeniz 60.80; HT u18 (5 kg) Batuhan Hizal 67.28

Women

HT Tugce Sahutoglu 69.48

Pombal (Portugal), 27.2.2016 -Meeting Cidade de Pombal-


Pombal (Portugal), 27.2.2016 -Meeting Cidade de Pombal-

Men

60m Joao Pinto 6.87; HJ Paulo Conceiçao 2.15; LJ 1 Marcos Chuva 7.76; 2 Bruno Costa 7.54; TJ Nelson Evora 16.41; SP Tsanko Arnaudov 19.54

Women

400m 1 Doroté Evora 54.68; 2 Rivinilda Mentai 54.85; 800m Salomé Alfonso (97) 2.08.36 NR u20; 60mh Eva Vital 8.45; PV Marta Onofre 4.20; TJ Patricia Mamona 13.86; 2 Susana Costa 13.84

Toulouse (France), 27-28.2.2016 -Winter Throws Championships- (indoor)


Toulouse (France), 27-28.2.2016 -Winter Throws Championships- (indoor)

Men

DT (27) Lolassonn Djouhan 58.27; HT (27) 1 Mohsen Anani (tun) 66.34; 2 Aymeric Joseph 64.15; JT (28) Jeremy Nicollin 73.30

Women

DT (28) 1 Melina Robert-Michon 60.66; 2 Pauline Pousse 57.41; 3 Kazai-Suzanne Kragbe (civ) 53.54; 4 Irene Donzelot 51.03; HT (27)  Alexandra Tavernier 69.71; 2 Laetitia Bambara 64.52; 3 Amelie Perrin 61.21; 4 Sarah Bensaad 60.60; 5 Lydia Wehrli (sui) 58.35; HT u23 (28) Vanessa Sterckendries 60.68; JT (27) 1 Mathilde Andraud 61.72; 2 Alexia Kogut Kobiak 52.89; 3 Sephora Bissoly 51.72; JT u23 (27) Alixe Alais 49.03

Hong Kong (Hong Kong), 27-28.2.2016


Hong Kong (Hong Kong), 27-28.2.2016

Men

100m (27) (0.3) 1 Tsui Chi Ho  10.55; 2 Tang Yik Chun  10.62

Women

100m (27) (0.7) Angie Lam On Ki  11.99

Pasig (Philippines), 25-27.2.2016 -91st NCAA Championships-

Pasig (Philippines), 25-27.2.2016 -91st NCAA Championships-
Men
100m (25) (2.9) Jomar Udthohan 10.59; LJ (27) Julian Reem Fuentes 7.42 (nwi)

Sunday, February 28, 2016

Kuldiga (Latvia), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Kuldiga (Latvia), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

800m (28) Dmitrijs Jurkevics 1.50.46; 1.500m (27) Dmitrijs Jurkevics 3.45.95; LJ (27) Elvijs Misans 7.85

Women

60m (27) 1 Gunta Latiseva-Cudare 7.64; 2 Sindija Buksa (97) 7.65; 200m (28) Gunta Latiseva-Cudare 24.44; LJ (27) Mara Griva 6.10; TJ (28) Madara Apine 13.33

Sheffield (Great Britain), 27-28.2.2016 -British Championships- (indoor)


Sheffield (Great Britain), 27-28.2.2016 -British Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 James Dasaolu 6.53; 2 Andrew Robertson 6.54; 3 Sean Safo-Antwi 6.57; 4 Theo Etienne 6.60; 5 Kyle de escofet 6.61; 6 Harry Aikines-Aryeetey 6.69; 7 Dwain Chambers 6.70 (6.68 1s1) and 6.68 1h5; 8 Elliott Hurley 6.71; in semis: Rechmial Miller 6.76 3s1; David Lima (por) 6.78 3s2 (6.77 2h2); Adam Thomas 6.79 5s3; in heats: Richard Kilty 6.71 1h6

200m (28) 1 Toby Harries 21.13; 2 Ben Snaith 21.22 (21.20 2h1); 3 David Lima (por) 21.35 (21.20 2h3); 4 Chris Stone 21.38 (21.31 1h2); in heats: Cameron Tindle 21.14 1h1; Chris Clarke 21.40 1h3; Tommy Ramdhan 21.28 2h4

400m (28) 1 Nigel Levine 48.00; 2 Cameron Chalmers (97) 48.05

800m (28) 1 Jamie Webb  1.51.25; 2 Spencer Thomas (97) 1.51.35

1.500m (28) 1 Charlie Grice 3.46.50; 2 James Brewer 3.46.70

3.000m (27) 1 Lee Emanuel 7.55.61; 2 Tom Farrell 7.57.39; 3 Sam Stabler 7.59.14; 4 Richard Weir 8.03.54; 5 Frank Baddick 8.05.58; 6 Phillip Sesemann 8.08.99

60mh (27) 1 Andy Pozzi 7.61; 2 Lawrence Clarke 7.65; 3 David Omoregie 7.71 (7.69 1h1); 4 David King 7.76; 5 Khai Riley-Laborde 7.82 (7.81 2h2); 6 Valdo Szucs (hun) 7.87; 7 Alex Al-Ameen (ngr) 7.90; 8 Jake Porter 7.92 (7.91 5h1); in heats: Julián Ortiz (esp) 7.95 3h2; Edirin Okoro 7.94 3h3

HJ (28) 1 Chris Baker 2.29; 2 Robbie Grabarz 2.26; 3 Mike Edwards 2.22; 4 David Smith 2.22; 5 Chris Kandu 2.17; 5 Matthew Roberts 2.17

PV (28) 1 Luke Cutts 5.60; 2 Andrew Sutcliffe 5.45; 3 Max Eaves 5.45; 4 Harry Coppell 5.30; 5 Adam Hague (97) 5.30

LJ (27) 1 Dan Bramble 7.94; 2 Daniel Gardiner 7.67; 3 Chris Tomlinson 7.52

TJ (27) 1 Tosin Oke 16.48; 2 Nathan Fox 16.21; 3 Nathan Douglas 15.93

SP (28) 1 Scott Lincoln 18.90; 2 Scott Rider 17.61

3 Kms Walk (28) Tom Bosworth 10.58.21

Women

60m (27) 1 Asha Philip 7.10; 2 Dina Asher-Smith 7.15; 3 Louise Bloor 7.36; 4 Nicola Gilbert 7.43; 5 Charlotte Paterson (98) 7.51 (7.49 2s2); 6 Rebecca Campsall 7.54 (7.52 2s1) and 7.51 1h4

200m (28) 1 Louise Bloor 23.39; 2 Kimberly Baptiste 24.08

400m (28) 1 Meghan Beesley 53.15; 2 Montenae Speight 53.48; 3 Philippa Lowe 53.61; 4 Jessie Knight 53.69

800m (28) 1 Adelle Tracey 2.02.99; 2 Leah Barrow 2.03.18; 3 Lynsey Sharp 2.03.50; 4 Jenny Meadows 2.03.81; 5 Mhairi Hendry 2.05.98; 6 Philippa Millage 2.06.74

1.500m (28) 1 Hannah England 4.15.44; 2 Alison Leonard 4.16.00; 3 Madeleine Murray 4.16.49; 4 Sarah McDonald 4.18.61; 5 Revee Walcott-Nolan 4.18.91; 6 Rachel McClay 4.20.77; 7 Melissa Courtney 4.20.81; 8 Sarah Inglis 4.21.13

3.000m (28) 1 Stephanie Twell 8.54.99; 2 Josephine Moultrie 8.58.75; 3 Elinor Kirk 9.05.69; 4 Bobby Clay (97) 9.11.42; 5 Rose-Anne Galligan (irl) 9.12.42; 6 Gemma Hillier-Moses 9.16.46; 7 Charlotte Arter 9.22.16; 8 Jenna Hill 9.23.03

60mh (28) 1 Tiffany Porter 7.98; 2 Serita Solomon 8.05; 3 Lucy Hatton 8.15 (8.03 1h1); 4 Yasmin Miller 8.16; 5 Marilyn Nwawulor 8.24; 6 Mollie Courtney 8.36

HJ (27) 1 Morgan Lake (97) 1.90; 2 Isobel Pooley 1.90, 3 Niamh Emerson (99) 1.83; 4 Abby Ward (99) 1.83

PV (27) 1 Sally Peake 4.20; 2 Jade Ive 4.10; 3 Anna Gordon (97) 4.00; 4 Rachel Gibbens 4.00

LJ (28) 1 Jazmin Sawyers 6.67; 2 Lorraine Ugen 6.60

TJ (28) 1 Sineade Gutzmore 13.35; 2 Angela Barrett 13.03

SP (27) 1 Rachel Wallader 17.23; 2 Sophie McKinna 16.54; 3 Adele Nicoll 15.91

3 Kms Walk (28) Bethan Davies 12.44.99

Malmö (Sweden), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Malmö (Sweden), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Odain Rose 6.62; 2 Tom Kling-Baptiste 6.70; 3 Austin Hamilton (97) 6.72; 4 Sulayman Bah 6.79; 5 Emmanuel Dawlson 6.82 (6.80 2h2); 6 Gustav Kjell 6.86; in heats: David Sennung 6.86 2h2; 200m (28) Johan Wissman 21.35; 200m heats (27) Johan Wissman 21.47 1h2; 400m (28) Joel Groth 47.88; 800m (28) Andreas Kramer (97) 1.51.48; 3.000m (27) 1 Staffan Ek 8.04.10; 2 Nasir Dawoud 8.07.71; 3 Olle Wallerang 8.07.85; 60mh (28) 1 Amir Shakr (irq) 7.77; 2 Anton Levin 7.83; 3 Alexander Brorsson 7.92; 4 Marvin Tay 7.94 (7.91 1h1); HJ (27) 1 Emil Svensson 2.20; 2 Mehdi Katib 2.14; PV (28) 1 Carl Stenson 5.27; 2 Erik Thorstensson 5.27; LJ (28) 1 Michel Torneus 7.82; 2 Thobias Nilsson Montler 7.70; TJ (27) Erik Ehrlin 15.77; SP (27) 1 Leif Arrhenius 19.46; 2 Daniel Stahl 18.55; 3 Jonas Meyer 17.98; 4 Arwid Koskinen 17.91

Women

60m (27) 1 Susanna Kallur 7.34; 2 Elin Östlund 7.53; 3 Isabelle Eurenius 7.58; in heats: Karolina Nikamo 7.53 1h4; 200m (28) Irene Ekelund 24.09; 400m (28) 1 Moa Hjelmer 55.01; 2 Josefin Magnusson 55.04; 800m (28) Anna Silvander 2.05.96; 3.000m (27) 1 Sarah Lahti 9.12.79; 2 Lina Nilsson 9.14.33; 3 Charlotta Fougberg 9.19.48; 4 Yolanda Ngarambe 9.33.22; 60mh (28) 1 Elin Westerlund 8.27; 2 Maga Rogemyr 8.33; 3 Adriana Janic 8.48; 4 Madeleine Eriksson 8.56 (8.53 1h1); HJ (28) 1 Sofie Skoog 1.87; 2 Lisa Engman 1.85; 3 Ellen Ekholm 1.79; 4 Ellen Björklund and Matilda Nilsson 1.79; PV (27) 1 Michaela Meijer 4.46; 2 Elienor Werner (98) 4.25; LJ (28) 1 Erica Jarder 6.35; 2 Malin Marmbrandt 6.20; 3 Lisa Linnell 6.14; TJ (27) 1 Fanny Ernestam 13.15; 2 Malin Marmbrandt 13.15; SP (27) Fanny Roos 16.93; WT (27) Ida Storm 22.29

Bratislava (Slovakia), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Bratislava (Slovakia), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Jakub Matus 6.79; 2 Jan Volko 6.82 HJ (27) 1 Matus Bubenik 2.21; 2 Lukas Beer 2.18; SP (28) Matus Olej 17.80

Women

60m (27) 1 Jana Veldaková 7.52; 2 Dana Veldaková 7.62 (7.61 1h3); 200m (28) Iveta Putalová 24.28; 800m (28) Alexandra Stuková 2.08.07; 60mh (27) Vladimira Sibová 8.49; HJ (27) Katarina Kustarová 1.80; LJ (27) Jana Veldaková 6.41; TJ (28) Dana Veldaková 13.52

Athlone (Ireland), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Athlone (Ireland), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (28) Craig Lynch 6.81; 200m (28) Marcus Lawler 20.96; 400m (28) 1 Richard Morrisey 47.51; 2 Andrew Mellon 47.59; 800m (28) Mark English 1.51.57; 60mh (28) 1 Ben Reynolds 7.73; 2 Gerard O'Donnell 7.90; LJ (28) Adam McMullen 7.73; SP (28) Sean Breathnach 18.16

Women

60m (28) 1 Phil Healy 7.47; 2 Niamh Whelan 7.49; 3 Joan Healy 7.50 (7.45 1h2); 4 Sarah Murray 7.51; 200m (28) 1 Phil Healy 23.75; 2 Niamh Whelan 24.09; 400m (28) 1 Sinead Denny 53.57; 2 Jenna Bromell 54.30; 3 Christine McMahon 54.77; 400m heats (27) Sinead Denny 54.80 1h3; 800m (28) 1 Ciara Mageean 2.03.76; 2 Laura Crowe 2.05.08; 3 Erin McIlveen 2.05.83; 4 Kelly Neely 2.06.13; 3.000m (27) 1 Kerry O'Flaherty 9.11.17; 2 Sara Treacy 9.19.96; 3 Michelle Finn 9.21.93; 4 Orla Drumm 9.27.71; 5 Ann Marie McGlynn 9.36.55; 60mh (28) 1 Sarah Lavin 8.27; 2 Elizabeth Morland 8.39; 3 Catherine McManus 8.59; PV (28) Fanni Juhasz (hun) 4.00

Appeldorn (Netherlands), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Appeldorn (Netherlands), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Solomon Bockarie 6.68; 2 Hensley Paulina 6.69; 3 Giovanni Codrington 6.70; 4 Devron Jepma 6.83 (6.82 2s1); 5 Joren Tromp 6.84; 200m (28) Marvin Douma 21.22; 400m (28) 1 Bjorn Blauwhof 47.10; 2 Tony van Diepen 47.52; 3 Maarten Stuivenberg 47.92; 400m heats (27) Bjorn Blauwhof 47.44 1h1; Tony Van Diepen 47.42 1h2; 800m (28) 1 Thijmen Kupers 1.46.21; 2 Jaap Gerben Vellinga 1.50.22; 3 Bob Van der Ham 1.50.40; 4 Bram Buigel 1.50.85; 800m heats (27) Thimne Kupers 1.49.04 1h1; Jaap Gerben Velling 1.50.11 2h1; 1.500m (28) 1 Richard Douma 3.47.38; 2 Mike Foppen 3.49.05; 3 Valentijn Weinans 3.49.11; 3.000m (28) Dennis Licht 8.05.13; 60mh (28) 1 Jules de Bondt 7.92; 2 Paul Groen 8.00; HJ (27) 1 Jan Peter Larsen 2.13; 2 Sven Van Merode 2.13; PV (28) Menno Vloon 5.30; LJ (28) Ignisious Gaisah 7.76; TJ (27) Fabian Florant 16.42; SP (28) Remco Goetheer 17.60

Women

60m (27) 1 Dafne Schippers 7.03; 2 Jamile Samuels 7.14; 3 Naomi Sedney 7.30 (7.30 1s2); 4 Marit Dopheide 7.38; 5 Eva Hovenkamp 7.43 (7.42 2s2); 6 Sacha van Agt 7.49; 7 Tasa Jiya 7.55 (7.46 2s3); 8 Esther Akihary 7.58 (7.51 4s3); in semis: Loreanne Kuhurima 7.58 3s1 (7.57 1h3); Marije Van Hunenstijn 7.54 3s2; Janice Babel 7.59 4s2 (7.58 2h2); in heats: Eefje Boons 7.56 1h2; Lieke Klaver 7.59 2h4; Marijke Boogerd 7.59 2h6; 200m (28) 1 Nicky Van Leuveren 23.39; 2 Naomi Sedney 23.46; 3 Eva Hovenkammp 23.99; 400m (28) 1 Lisanne de Witte 52.61; 2 Laura de Witte 53.65; 3 Bianca Baak 54.78; 4 Maureen Ellsworth 54.78; 800m (28) 1 Sifan Hassan 2.02.62; 2 Sanne Verstegen 2.04.09; 3 Suzanne Voorrips 2.07.45; 800m heats (27) Sifan Hassan 2.03.68 1h3; 3.000m (27) Yasmin Hillebrink 9.49.59; 60mh (28) 1 Nadine Visser 8.18; 2 Eefje Boons 8.19; 3 Anouk Vetter 8.25; 4 Rosina Hodde 8.25 (8.23 1h1); in heats: Nora Ritzen 8.51 2h3; HJ (28) Linda Hurkmans 1.78; PV (27) 1 Femke Pluim 4.50; 2 Rianna Galiart 4.40; 3 Killiana Heymans 4.10; 4 Anita Karregat 4.10; LJ (27) 1 Anouk Vetter 6.21; 2 Sophie Klumper 6.00; 3 Carola van Wagtendonk 6.00; SP (27) 1 Melissa Boekelman 17.68; 2 Anouk Vetter 15.45

Skive (Denmark), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Skive (Denmark), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)
Men
60m (28) 1 Morten Madsen 6.77; 2 Fredrik Nielsen 6.87; 400m (28) Benjamin Lobo Vedel (97) 47.52; 3.000m (28) 1 Thijs Nijhuis 8.08.95; 2 Peter Glans 8.11.51; 60mh (27) Andreas Martinsen 7.79
Women
60m (28) 1 Mathilde Kramer 7.58; 2 Mette Graversgaard 7.66; ...5th Mathilde Nielsen 7.75; 1200m (27) Sara Slott Petersen 23.87; 400m (28) 1 Sara Slott Petersen 53.85; 2 Anne Sofie Kirkegaard (98) 55.58; 1.500m (27) 1 Simone Glad 4.21.85; 2 Line K. Schulz 4.24.39; 3 Rebekka Fuglo 4.29.60; 3.000m (28) Simone Glad 9.35.68; 60mh (27) 1 Mette Graversgaard 8.48; 2 Mathilde Kramer 8.53; 3 Mathilde Heltbech 8.61; PV (28) Line Renee Jensen 4.05; SP (27) 1 Trine Mulbjerg 16.19; 2 Maria Slok Hansen 15.32

St. Gallen (Switzerland), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


St. Gallen (Switzerland), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Bastien Mouthon 6.73; 2 Suganthan Somasundaram 6.77; 3 Sylvain Chuard 6.85; 4 Andreas Baumann 6.86; 4= Silvan Wicki 6.86; in heats: Tobias Furer 6.83 2h1; 200m (29) Bastien Mouthon 21.30; 60mh (28) 1 Brahian Peña 7.70; 3 Tobias Furer 7.74; 3 Maurus Meyer 7.92; HJ (28) 1 Loic Gasch 2.20; 2 Roman Sieber 2.15; PV (27) Dominik Alberto 5.35; LJ (27) Benjamin Gföhler 7.58; SP (27) Gregori Ott 18.61

Women

60m (27) 1 Mujinga Kambundji 7.21; 2 Salomé Kora 7.39; 3 Sarah Atcho 7.45; 4 Ajla del Ponte 7.52; 5 Ellen Sprunger 7.56; 6 Charlène Keller 7.59; 200m (28) 1 Lea Sprunger 23.28; 2 Sarah Atcho 23.88; 400m (28) 1 Lea Sprunger 53.20; 2 Selina Büchel 54.58; 400m heats (27) Selina Büchel 54.66 1h3; Lea Sprunger 54.49 1h4; 3.000m (28) Fabienne Schlumpf 9.34.44; 60mh (28) 1 Clelia Rard-Clause 8.14; 2 Noemi Zbären 8.20; 3 Michelle Zeltner 8.56; HJ (28) 1 Salome Lang (97) 1.85; 2 Olivia Odermatt 1.85; PV (28) 1 Nicole Büchler 4.72; 2 Angelica Moser (97) 4.45; 3 Fanny Leimgruber 4.01; 4 Lea Bachmann 4.01; 5 Olivia Fischer 4.01; LJ (27) 1 Irene Pusterla 6.29; 2 Fatim Affessi 6.02

Tampere (Finland), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Tampere (Finland), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Ville Myllymäki 6.74; 2 Otto Ahlfors 6.80, 3 Samuli Samuelsson 6.84; 200m (28) 1 Ville Myllymäki 21.53; 2 Samuli Samuelsson 21.54; 400m (27) Oskari Mörö 47.84; 60mh (28) Elmo Lakka 7.86 (7.80 1h1); HJ (27) Miro Rastas (97) 2.11; PV (28) 1 Matti Mononen 5.45; 2 Eemeli Salomäki 5.25; 3 Mikael Westo 5.25; LJ (28) 1 Kristian Bäck 7.63; 2 Mikko Kivinen 7.50; TJ (27) 1 Simo Lipsanen 16.08; 2 Arttu Tyystjärvi (97) 15.23; SP (28) 1 Arttu Kangas 19.45; 2 Timo Kööpikkä 18.49; 3 Tomas Söderlund 17.82; 5 Kms Walk (27) 1 Veli-Matti Partanen 19.35.86; 2 Jarkko Kinnunen 19.44.29

Women

60m (27) 1 Jasmin Showlah 7.46; 2 Jonna Berghem 7.46; 3 Aniina Kortetmaa 7.47; 4 Milja Thureson 7.48 (7.48 1h3); 5 Maria Räsänen 7.50; 200m (28) 1 Jonna Berghem 23.76; 2 Anna Hämáläinen 23.95; 3 Milja Thureson 24.07; 4 Anniina Kortetmaa 24.23; 400m (27) Hilla Uusimäki 54.77; 3.000m (28) 1 Sandra Eriksson 8.59.77; 2 Johanna Peiponen 9.18.89; 3 Minna Lamminen 9.32.52; 60mh (28) Nooralotta Neziri 8.10; 2 Matilda Bogdanoff 8.24; 3 Emma Koistinen 8.29, 4 Ida Aidanpää 8.42; 5 Viivi Avikainen 8.51 (8.47 3h2); HJ (28) 1 Linda Sandblom 1.84; 2 Elina Smolander 1.84; 3 Viivi Voutilainen 1.81; PV (27) 1 Minna Nikkanen 4.55; 3 Wilma Murto (98) 4.35; 3 Aino Siitonen 4.15; 4 Alina Strömberg (99) 3.95; LJ (27) 1 Emmi Mäkinen 6.23; 2 Saara Hakanen (99) 6.05; 3 Henriikka Parpala (98) 6.04; TJ (28) 1 Kristiina Mäkelä 13.65; 2 Elina Kostiainen 13.03; 3 Kms Walk (27) Enni Nurmi 13.22.01

Steinkjer (Norway), 26-28.2.2016 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)


Steinkjer (Norway), 26-28.2.2016 -National Championships u23, u20 and u18- (indoor)

Men

60m u23 (27) Even Meinseth 6.86; 200m u23 (28) Joachim Sandberg 21.61; 400m u23 (26) Karsten Warholm 46.82; 60mh u18 (0,91m) (26) Marcus Theodor Moen 8.00; PV u23 (27) Eirk Dolve 5.21, SP u20 (6kg) (28) Marcus Thomsen 20.30

Women

60m u18 (27) Tonje Fjellet Kristiansen 7.65; 60m u20 (27) 1 Helene Ronningen 7.49; 2 Vilde Aasmo 7.68; 200m u23 (28) Emily Rose Nerum 24.28; 200m u20 (28) Helene Ronningen 23.96; 200m u18 (28) 1 Tonje Fjellet Kristiansen 24.30; 2 Live Haugstad Hilton 24.83; 400m u23 (26) Emily Rose Norum 54.26; 60mh (26) Kristin Strommen Kjerpeset 8.51; PV u23 (28) Lene Retzius 4.00

Aubière (France), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Aubière (France), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Christophe Lemaitre 6.64; 2 Christopher Naliali (civ) 6.68; 3 Berenger-Aymard Bosse (caf) 6.68; 4 Mickael-Meba Zeze 6.73; 5 Boris Bilounga Ngono 6.77; 6 Pierre-Alexis Pessonneaux 6.80; 7 Jeremy Leroux 6.86 (6.83 5h2); in heats: Aurel Manga 6.71 4h1; Bastien Anyla 6.85 4h1; Brahim Raggui 6.85 5h1; Yoann Famie 6.83 6h2; 200m (28) 1 Christophe Lemaitre 20.43; 2 Mickael-Meba Zeze 20.54; 3 Pierre-Alexis Pessonneaux 20.98 (20.95 1h3); 4 Gautier Dautremer 21.24 (20.92 2h2); in heats: Yannick Fonsat 21.15 1h1; Chritopher Naliali (civ) 21.19 2h1; Bruno Naprix 21.38 2h3; Ismael Diop 21.31 2h4; 400m (28) 1 Fethi Benchaa (alg) 47.31; 3 Angel Chelala 47.62; 3 Patrice Maurice 47.70; 400m heats (27) Fethi Benchaa (alg) 47.48 1h2; Alexandre Divet 47.83 2h2; Bastien Mandrou 47.92 1h3; 800m heats (27) Dimitri Pasquereau 1.50.55 1h1; Kevin Gobillard 1.50.57 2h1; 800m (28) 1 Khaled Benmahdi (alg) 1.48.33; 2 Dimitri Pasquereau 1.49.31; 3 Renaud Rosiere 1.49.85; 4 Carl Soudril 1.49.92; 5 Kevin Gobillard 1.49.94; 6 Gaetan Manceaux 1.49.96; 1.500m (28) 1 Rabii Doukkana 3.46.09; Alexandre Saddedine 3.46.76; 3 Sofiane Selmouni 3.46.88; 4 Samir Dahmani 3.47.17; 3.000m (27) 1 Youness Essalhi 8.05.51; 2 Guillaume Adam 8.07.42; 3 Djilali Bedrani 8.07.72; 4 Florian Theophile 8.09.51; 5 Youssef Jaadi 8.11.07; 6 Hassan Chahdi 8.11.42; 7 Benjamin Pires 8.14.49; 60mh (28) 1 Pascal Martinot-Lagarde 7.47; 2 Simon Krauss 7.73; 3 Thomas Delmestre 7.74; 4 Damien Broothaerts (bel) 7.75; 5 Nicolas Borome 7.75; 6 Benjamin Sedecias 7.76; 7 Thomas Ravon 7.83; in heats: Mohamed Koussi (mar) 7.90 5h1; HJ (28) 1 Ali Mohamed Younes Idris (sud) 2.25; 2 Mathew Sawe (ken) 2.21; 3 Abdoulaye Diarra 2.21; 4 Clement Gicquel 2.18; PV (27) 1 Renaud Lavillenie 5.93; 2 Stanley Joseph 5.63; 3 Jerome Clavier 5.50; 4 Baptiste Boirie 5.50; 5 Valentin Lavillenie 5.35; 6 Emile Denecker 5.35; 7 Mathieu Collet 5.35; 8 Alioune Sene 5.35; LJ (28) 1 Kafetien Gomis 8.23 (7.63; 7.54; 7.46; 7.70; x; 8.23); 2 Rahiau Mahiau 7.99; 2 Salim Sdiri 7.79; 4 Jean-Pierre Bertrand 7.73; 5 Cedric Dufag 7.64; TJ (28) 1 Teddy Tamgho 16.98; 2 Harold Correa 16.91; 3 Benjamin Compaore 16.88; 4 Kevin Luron 16.41; 5 Jean-Marc Pontvianne 16.30; 6 Jean-Noel Cretinoir 16.22; 7 Thibault Ramothe 16.00; SP (27) 1 Franck Elemba Owaka (cod) 19.34; 2 Gaetan Bucki 19.30; 3 Frederic Dagee 19.27; 4 Romain Gotteland 18.51; 5 Stephane Szuster 17.40; Heptathlon 1 Jeremy Lelievre 5.965p (6.99, 7.32; 15.02; 1.96 - 8.24; 4.65; 2.37.28); 2 Ruben Gado 5.829p (6.97; 7.23; 12.53; 1.93 - 8.53; 5.05; 2.36.81); 3 Maxime Maugein 5.811p (7.15, 7.18; 13.25, 1.99 - 8.21; 4.75; 2.39.069, 4 Romain Slotala 5.348p (7.30, 6.98, 12.49; 1.90 - 8.78; 4.50; 2.43.01); 5 Benjamin Fenrich 5.320p (7.35; 6.59; 12.37; 1.93 - 8.77; 4.45; 2.35.15); 6 Benjamin Hougardy (bel) 5.300p (7.46; 6.59; 12.04; 1.99 - 8.80; 4.55; 2.38.81)

Women

60m (27) 1 Marie-Josee Ta Lou (civ) 7.12; 2 Carole Zahi (civ) 7.18; 3 Jennifer Galais 7.27; 4 Floriane Gnafoua 7.31; 5 Eloyse Lesueur 7.39; 6 Solenn Compper 7.48 (7.48 2h2); 7 Anne Maquet 7.50; 8 Olivia Mazeau 7.51 (7.49 3h2); in heats: Marine Lenerand 7.57 3h1; Helene Parisot 7.58 4h1; Pamella Narcisse 7.57 4h2; Caroline Chaillou 7.58 5h2; Doris Deshayes 7.59 4h3; 200m (28) 1 Stella Akakpo 23.27; 2 Elise Trynkler 23.56; 3 Caroline Chaillou 23.89; 4 Mathilde Lagui 23.98; 400m (28) 1 Marie Gayot 52.81; 2 Agnes Raharolahy 53.20; 3 Deborah Sananes 53.89, 4 Maeva Contion 54.45; 5 Jeanne Boussard 54.56; 6 Anais Lufutucu 54.86; 400m heats (27) Marie Gayot 53.47 1h1; Agnes Raharolahy 54.14 1h2; 800m (28) 1 Noelie Yarigo (ben) 2.06.97; 2 Lora Hoffmann 2.07.82; 3 Laura Valdés (esp) 2.07.88; 4 Camille Laplace 2.07.98; 1.500m (27) 1 Elodie Normand 4.26.34; 2 Johanna Geyer Carles 4.27.04; 3.000m (28) 1 Emma Oudiou 9.25.51; 2 Fanny Pruvost 9.28.12; 3 Aisse Sow 9.32.98; 60mh (27) 1 Cindy Billaud 8.07 (8.05 1h2); 2 Sandra Gomis 8.12 (8.09 1h1); 3 Aisseta Diawara 8.15; 4 Alice Decaux 8.21; 5 Clemence Vifquin 8.25; 6 Edith Doekoe 8.26 (8.25 2h1); 7 Rosvitha Okou 8.27 (8.25 4h1); 8 Aurore Isnard 8.35; in heats: Heloise Kane 8.39 5h1; Pauline Lett 8.44 6h1; Rougui Sow 8.46 7h1; Margaux Hinschberger 8.46 8h1; Aurore Isnard 8.38 4h2; Awa Sene 8.39 5h2; Cassandra Leborgne 8.45 6h2; HJ (27) 1 Marine Vallet 1.87; 2 Prisca Duvernay 1.81; 3 Solene Gicquel 1.81; 4 Laura Salin-Ekiye 1.79; PV (28) 1 Vanessa Boslak 4.60; 2 Nino Guillon-Romarin 4.35; 3 Lisa Gunnarsson (swe) (99) 4.30; 4 Marie-Leonore Ribeiro (por) 4.30; 5 Gil Le Bris-Finot 4.20; 6 Syrine Ebondo (tun) 4.20; 7 Anais Poumarat 4.10; 8 Sophie Dangla and Solene Guiloineau 4.00; 10 Mallaury Sautereau and Isabelle Leroy 4.00; LJ (27) 1 Haoua Kessely 6.42; 2 Mathilde Lagarde 6.07; 3 Keshia Willix 6.07; TJ (27) 1 Jeanine Assani Issouf 14.17; 2 Rouguy Diallo 14.16; 3 Amy Zongo-Filet 13.24; 4 Mathilde Boateng 13.18; 5 Yasmina Defaux 13.09; SP (27) 1 Jessica Cerival 17.30; 2 Rose Sharon Pierre-Louis 16.13; Pentathlon (28) 1 Annaella Nyabeu Djapa 4.208p (8.37; 1.67; 12.84; 5.89, 2.20.96); 2 Sandra Jacmaire 4.065p (8.43; 1.79; 11.85; 5.47; 2.27.46); 3 Anouk Forafo 4.018p (8.70; 1.64; 12.28; 5.77; 2.21.64); 4 Audilia Da Veiga 3.975p (8.49; 1.67; 13.04; 5.70; 2.33.56); 5 Camille Le Joly 3.857p (8.86; 1.70; 9.82; 5.63; 2.21.19); 6 Celia Perron (97) 3.852p (8.86; 1.67; 9.32; 5.69; 2.17.75)

Madrid (Spain), 27.2.2016 (indoor)


Madrid (Spain), 27.2.2016 (indoor)

Men

200m Iñigo Sagaz 21.82 (21.80 1h12)

Women

200m Paula García (98) 24.43 1h8

Formia (Italy), 27.2.2016 (indoor)


Formia (Italy), 27.2.2016 (indoor)

Men

60mh Emanuele Abate 7.96

Leipzig (Germany), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Leipzig (Germany), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Julian Reus 6.52; 2 Christian Blum 6.60; 3 Robert Hering 6.69 (6.69 1h4); 4 Robert Polkowski 6.69; 5 Lukasz Jacubczyk 6.70; 6 Peter Emelieze 6.70 (6.68 2s2); 7 Roy Schmidt 6.71; 8 Maximilian Ruth 6.74 (6.74 5s1); in semis: Bastian Heber 6.72 3s1; Michael Pohl 6.76 6s1; Martin Keller 6.80 7s1; Florian Hochdörffer 6.77 5s2; in heats: Maurice Huke 6.81 3h3; Lucien Aubry 6.77 2h4

200m (28) Julian Reus 20.55 1f2; Robert Hering 20.88 1f1 (20.85 1h3); Robin Erewa 21.12 2f2 (20.99 1h2); Aleixo Platini-Menga 21.15 2f1 (21.12 1h5); Rouven Christ 21.21 3f2 (21.01 2h2); in heats: Alexander Gladitz 21.00 1h1; Nico Menzel 21.43 2h3; Florian Daum 21.28 2h4

400m (28) Eric Krüger 47.11 1f1; Marc Koch 47.30 2f1; Robert Hind 47.76 3f1

400m heats (279 Eric Krüger 47.36 1h2; Alexander Juretzko 47.18 1h3; 2 Mark Koch 47.30 2h3; Robert Hind 47.68 3h3

800m (28) 1 Jan Riedel 1.49.86, 2 Soren Ludolph 1.50.27; 3 Christoph Kessler 1.50.76

800m heats (27) Soren Ludolph 1.50.09 1h1

1.500m (28) Florian Orth 3.51.20

3.000m (27) 1 Florian Orth 8.07.30; 2  Timo Benitz 8.08.32; 3 Clemens Bleistein 8.09.10; 4 Mitku Seboka 8.11.93; 5 Hannes Liebach 8.13.15; 6 Martin Sperlich 8.14.02; 7 Karsten Meier 8.14.17

60mh (27) 1 Erik Balnuweit 7.61; 2 Alexander John 7.64; 3 Martin Vogel 7.67; 4 Arthur Abele 7.82 (7.80 3h2); 5 Maximilian Beyer 7.82 (7.78 2h2); 6 Rene Jonathan Mählmann 7.95; in heats: Pedro García (esp) 7.97 3h1; David Klöckner 7.93 4h2; Florian Lickteig 7.98 5h2

HJ (28) 1 Mateusz Przybylko 2.29; 2 Eike Onnen 2.26

PV (28) 1 Carlo Paech 5.60; 2 Daniel Clemens 5.50; 3 Florian Gaul 5.50; 4 Tom Konrad 5.40; 5 Marvin Caspari 5.30; 6 Karsten Dilla 5.30; 7 Malte Mohr 5.30

LJ (27) 1 Alyn Camara 7.82; 2 Julian Howard 7.76; 3 Marcel Kirstges 7.55; 4 Vincent Vogel 7.50; 5 Gianluca Puglisi 7.49

TJ (28) Max Hess 17.00; 2 Martin Seiler 15.85; 3 Marcel Kornhardt 15.79

SP (27) 1 Tobias Dahm 20.00, 2 Robert Dippl 18.74; 3 Bodo Göder 18.71; 4 Patrick Müller 18.66; 5 Andy Dittman 18.48; 6 Valentin Döbler 18.12; 7 Hendrik Müller 17.83; 8 Leonid Ekimov 17.76; 9 Simon Bayer 17.53

Women

60m (27) 1 Tatjana Pinto 7.07; 2 Rebekka Haase 7.20 (7.17 1s2) and 7.17 1h2; 3 Nadine Gonska 7.29 (7.28 2s2); 4 Chantal Butzek 7.30 (7.30 2s1) and 7.28 1h4; 5 Lisa Mayer 7.31; 6 Inna Weit 7.32; 7 Sina Mayer 7.32; 8 Janina Kölsch 7.35; in semis: Amelie-Sophie Lederer 7.40 5s1 (7.36 2h4); Sandra Dinkeldein 7.47 6s1; Lisa Marie Kwayie 7.38 5s2; Tamara Seer 7.45 6s2 (7.43 3h3)

200m (28) Rebekka Haase 23.10 1f2; Lisa Mayer 23.30 2f2; Inna Weit 23.64 1f1; Esther Cremer 23.78 2f1 (23.59 1h3); Luisa Pagels 24.05 3f1 (23.97 1h4); in heats: Sandra Dinkeldein 24.06 2h1; Lara Matheis 23.94 2h3

400m (28) Lara Hoffmann 53.41 1f1; Friederike Möhlenkamp 53.45 2f1; Fredrike Hogrebe 54.32 3f1; Julia Schaefers 54.41 4f1; Laura Gläsner 54.43 1f2; Anna Raukuc 54.72 5f1

400m heats (27) Friederike Mohlenkamp 54.33 1h1; Lara Hoffmann 53.82 1h3; Julia Schaefers 54.17 2h3; Laura Müller 53.76 1h4

800m (28) 1 Christina Hering 2.02.48; 2 Carolina Walter 2.05.47; 3 Tanja Spill 2.05.59; 4 Stella Kubasch 2.06.07; 5 Johanna Schulz 2.06.08

800m heats (27) Christina Hering 2.05.42 1h1; Tanja Spill 2.06.30 2h1

1.500m (28) Maren Kock 4.36.59

3.000m (28) 1 Konstanze Klosterhalfen 8.56.36; 2 Alina Reh 9.00.58; 3 Jana Sussmann 9.11.07; 4 Domenika Mayer 9.28.86; 5 Agata Strausa 9.30.91; 6 Elina Sujew 9.34.22

60mh (27) 1 Cindy Roleder 7.88; 2 Nadine Hildebrand 8.01; 3 Ricarda Lobe 8.10; 4 Monika Zapalska 8.11; 5 Bianca Marten 8.47 (8.47 4h1); 6 Caroline Klein 8.48; in heats: Viktoria Müller 8.49 5h1; Pamela Dutkiewicz 8.13 2h2

HJ (28) 1 Marie-Laurence Jungfleisch 1.95; 2 Katarina Mögenburg 1.86; 3 Ariane Friedrich 1.86; 4 Alexandra Plaza 1.83; 5 Lale Eden 1.83; 6 Christina Honsel 1.80

PV (27) 1 Silke Spiegleburg 4.56; 2 Martina Strutz 4.51; 3 Annika Roloff 4.46; 4 Anjuli Knäsche 4.41; 5 Martina Schultze 4.31; 6 Anna Felzmann 4.31; 7 Franziska Kappes 4.06; 8 Ria Möllers 4.06

LJ (28) 1 Alexandra Wester 6.75; 2 Maryse Luzolo 6.51; 3 Melanie Bauschke 6.42; 4 Xenia Stolz 6.41

TJ (27) 1 Jenny Elbe 14.15; 2 Kristin Gierisch 13.97; 3 Neele Eckhardt 13.76; 4 Birte Damerius 13.39; 5 Klaudia Kaczmarek 13.39; 6 Elina Sterzing 13.38; 7 Sabrina Mickenhautsch 13.04

SP (27) 1 Lena Urbaniak 18.32; 2 Anna Rüh 17.68; 3 Josephine Terlecki 17.14; 4 Katharina Maisch 16.01; 5 Laura Jokeit 15.52

Lasnamae -Tallinn- (Estonia), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)


Lasnamae -Tallinn- (Estonia), 27-28.2.2016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Kaspar Mesila 6.87; 2 Richard Pulst 6.88; 60mh (28) Keiso Pedriks 7.93; HJ (28) Karl Lumi 2.16; PV (27) Robin Nool (98) 5.00; LJ (28) Henrik Kutberg 7.56; TJ (27) Jaanus Uudmae 15.75; SP (27) Kristo Galeta 17.75

Women

60m (27) 1 Ksenija Balta 7.29; 2 Maarja Kalev 7.52; 3 Oilme Vöro 7.59; 4 Kreete Verlin (97) 7.69; 200m (28) Oilme Voro 24.35; 60mh (28) 1 Kristella Jurkatamm 8.61; 2 Kreete Verlin (97) 8.62; HJ (27) 1 Anna Iljustsenko 1.82; 2 Teele Palumaa 1.79; PV (28) 1 Reena Koll 4.20; 2 Margit Kalk (98) 4.05; LJ (28) Aet Laurik 6.15; TJ (27) Merilyn Uudmäe 13.13; SP (27) 1 Kätlin Piirimäe 16.77; 2 Anu Teesaar 15.72

Ostrava (Czech Republic), 27-28.2.1016 -National Championships- (indoor)


Ostrava (Czech Republic), 27-28.2.1016 -National Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Jan Veleba 6.70; 2 Zdenek Stromsik 6.73; 3 Marcel Kadlek 6.82; ...5th Lukas Vaverka (97) 6.92; in heats: Stepan Hampl (99) 6.87 2h1; 200m (28) 1 Pavel Maslak 20.78; 2 Jiri Polak (98) 21.40 (21.35 1h2); 400m (28) 1 Michal Desensky 46.94; 2 Jan Tesar 47.33; 3 Vit Muüller 47.52; 4 Patrik Sorm 47.56; 5 Jan Kubista 47.79; 400m heats (27) Jan Tesar 47.42 1h3; Vit Muller 47.70 2h3; 1.500m (28) Filip Sasinek 3.41.45; 60mh (27) 1 Martin Mazac 7.82 (7.80 1h2); 2 Petr Penaz 7.83; 3 Vaclav Sedlak 7.87; 4 David Sklenar (97) 7.90; 5 Marek Lukas 7.94 (7.94 2h2); 6 Adam Sebastian Helcelet 7.96; 7 Josef Polach 7.99; HJ (27) Jaroslav Baba 2.26; PV (28) 1 Jan Kudlicka 5.77; 2 Michal Balner 5.50; LJ (27) 1 Radek Juska 8.01; 2 Jiri Vondracek 7.50; SP (28) 1 Tomas Stanek 20.90; 2 Martin Novak 19.36

Women

60m (27) 1 Barbora Prochazková 7.43; 2 Nikola Bendová (99) 7.50 (7.49 1h2); 3 Marcela Pirková 7.55; 4 Martina Stychová 7.55; 5 Jana Slaninová 7.59; 200m (28) 1 Jana Slaninová 24.23; 2 Barbora Prochazková 24.27; 3 Barbora Dvoraková (97) 24.30; 400m (28) 1 Zuzana Hejnová 52.34; 2 Zdenka Seidlová 54.47; 400m heats (27) Zuzana Hejnová 54.19 1h1; 3.000m (27) 1 Tereza Capková 9.26.35; 2 Moira Stewartowá 9.33.49; 3 Lucie Marsanová 9.33.98; 60mh (27) 1 Katerina Cachová 8.14; 2 Lucie Koudelová 8.23; 3 Karolina Hlavatá 8.27; 4 Tereza Vokalová 8.48; 5 Nikol Sebestiková 8.50; HJ (28) 1 Michaela Hrubá (98) 1.93; 2 Nikola Strachová 1.80; 3 Eliska Klucinová 1.80; 4 Lada Pejchalová 1.80; PV (27) 1 Romana Malacová 4.50; 2 Jirina Ptacniková 4.40, 3 Rebeka Silhanová 4.15; 4 Amalie Svabiková (99) 4.00; 5 Zuzana Prazaková (97) and Aneta Morysková 4.00; 7 Nikol Jiroutová 4.00; LJ (28) 1 Katerina Cachová 6.28; 2 Tereza Vokalová (98) 6.07; SP (27) 1 Marketa Cervenková 16.31; 2 Petra Klementová 15.63

Bucuresti (Romania), 27-28.2.2016 -National Junior Championships- (indoor)


Bucuresti (Romania), 27-28.2.2016 -National Junior Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Petre Rezmives 6.85; 2 Nicolea Daroczi 6.93; 3 Costin Homiuc 6.93, 1.500m (27) Dorin Rusu 3.54.84; 60mh (28) Mihai Chiorpec 8.07; TJ (27) Razvan Grecu (99) 15.05; SP (6 Kg) (28) 1 Andrei Toader 21.18; 2 Marius Musteata 19.34

Women

60m (27) Ioana Gheorghe 7.54; 800m (28) Diana Bogos (99) 2.09.37; 1.500m (27) 1 Claudia Prisecaru 4.32.60; 2 Maria Ifteni 4.32.70; 3.000m (28) Maria Ifteni 9.39.19; HJ (28) Daniela Stanciu (guest) 1.80; LJ (28) Georgiana Anitei 6.03; TJ (27) Georgiana Anitei 13.18

Istanbul (Turkey), 27.2.2016 -Balkan Championships- (indoor)


Istanbul (Turkey), 27.2.2016 -Balkan Championships- (indoor)
Men
60m 1 Zvonimir Ivaskovic (cro) 6.70; 2 Catalin Campeanu (rou) 6.75; 3 Denis Dimitrov (bul) 6.78; 4 Panagiotis Andreadis (gre) 6.78; 5 Panagiotis Trivizas (gre) 6.80; 400m 1 Baltuhan Altintas (tur) 47.22; 2 Sebastian Ursachi (rou) 47.72; 800m 1 Ion Siuris (mda) 1.49.75; 2 Cosmin Trofin (rou) 1.49.97; 3 Hassan Basri Güdük 1.50.11; 4 Theofanis Michaelas (cyp) 1.50.30; 1.500m 1 Levent Ates 3.46.96; 2 Ramazan Ozdemir 3.47.09; 3 Angelos Vasiliou (gre) 3.47.97; 60mh Cosmin Dumitrache (rou) 7.97; HJ 1 Miahi Donisan (rou) 2.23; 2 Umit Tan (tur) and Vasilios Konstantinou (cyp) 2.20; 4 Tihomir Ivanov (bul) 2.20; 5 Milos Todosijevic (srb) 2.20; 6 Marius Dumitrache (rou) 2.20; 7 Zurab Gogochuri (geo) 2.17; PV 1 Dimitrios Patsoukakis (gre) 5.60; 2 Emmanouil Karalis (99) 5.20; 3 Itamar Basteker (isr) 5.20; LJ 1 Lazar Anic (srb) 7.80; 2 Muammer Demir 7.76; 3 Adrian Vasile (rou) 7.72; 4 Bachana Khorava (geo) 7.72; 5 Michalis Mertzanidis (gre) 7.67; 6 Filip Pravdica (cro) 7.57; TJ 1 Dimitrios Tsiamis (gre) 16.41; 2 Nazim Babayev (aze) (97) 16.32; 3 Momchil Karailiev (bul) 16.23; 4 Tom Yabukov (isr) 16.23; 5 Rumen Dimitrov (bul) 16.21; SP 1 Andrei Gag (rou) 20.40; 2 Mesud Pezer (bih) 20.22; 3 Andrei Toader (rou) (97) 19.65; 4 Georgi Ivanov (bul) 19.44; 5 Marko Spiler (slo) 18.73; 6 Osman Can Ozdeveci 18.53; 7 Murat Gündüz 18.30
Women
60m 1 C Andrea Ivancevic (cro) 7.32; 60m A 1 Andreea Ograzeanu (rou) 7.53; 2 Lucija Pokos (cro) 7.59; 400m B 1 Tamara Salaski (srb) 54.20; 2 Anita Horvat (slo) 54.82; 400m A 1 Adelina Pastor (rou) 53.23; 2 Mirela Lavric (rou) 53.81; 3 Irina Vasiliou (gre) 54.18; 800m 1 Mihaela Nunu (rou) 2.04.84; 2 Konstantina Giannopoulou (gre) 2.05.10; 3 Florina Pierdevara (rou) 2.05.40; 4 Eleni Filandra (gre) 2.05.86; 1.500m Luiza Gega (alb) 4.06.89; 2 Silvia Danekova (bul) 4.13.80; 3 Anastasia Marinakou (gre) 4.16.97; 4 Dilyana Minkina (bul) 4.21.13; 5 Elena Panaet (rou) 4.25.64; 3.000m 1 Ancuta Bobocel (rou) 9.09.09; 2 Amela Terzic (srb) 9.13.37; 3 Ozlem Kaya 9.17.64; 4 Matea Parlov (cro) 9.34.06; 60mh 1 Andrea Ivancevic (cro) 8.02; 2 Elisavet Pesiridou (gre) 8.17; 3 Ivana Loncarek (cro) 8.27; 4 Ana Maria Nesteriuc (rou) 8.27; 5 Joni Tomicic Prezelj (slo) 8.38; HJ 1 Burcu Yüksel 1.87; 2 Marija Vukovic (mne) 1.84; 3 Maayan Shahaf (isr) 1.81, 4 Pinar Aday 1.81; PV 1 Demet Parlak 4.20; 2 Buse Arikazan 4.00; LJ 1 Ivana Spanovic (srb) 6.78; 2 Haido Alexouli (gre) 6.26; 3 Milena Mitkova (bul) 6.17; TJ 1 Gabriela Petrova (bul) 14.32; 2 Sasa Babasek (slo) 13.50; SP 1 Emel Dereli 18.06; 2 Radoslava Mavrodieva (bul) 17.99; 3 Lenuta Burueana (rou) 15.98

Wien (Austria), 27.2.2016 -National Junior Championships- (indoor)


Wien (Austria), 27.2.2016 -National Junior Championships- (indoor)

Men

60m Maximilian Münzker 6.93 (6.92 1h1); 200m Nico Garea 21.78; 400m Dominik Hufnagel 48.82

Women

60m Karin Strametz 7.71; 200m Carina Pölzl 24.60; 3.000m 1 Lena Millonig 9.44.83; 2 Cornelia Wohlfahrt (2.000) 9.45.19; 60mh Karin Strametz 8.52; LJ Karin Strametz 6.01

Nathan (Australia), 26-28.2.2016 -Queensland Championships-


Nathan (Australia), 26-28.2.2016 -Queensland Championships-

Men

100m (27) (2.3) 1 Aaron Stubbs 10.34 (10.33 (1.8) 1h1); 2 Trae Williams (97) 10.38 (10.54 (1.1) 1h2); 3 Rodman Teltull 10.56 (10.57 (1.3) 2s2); 4 Christopher Dale 10.61; .... 6th Brandon Herrigan (98) 10.67 (10.58 (1.2) 2s1); 200m (28) (-1,0) 1 Alexander Hartmann 20.90; 2 Ryan Bedford 21.37; 400m (27) 1 Nicholas Boylett 46.92; 2 Alex Beck 47.11; 3 Jack Geary (99) 48.22; LJ (27) 1 Cedric Dubler 7.71 (1.9); 2 Tettah Anang 7.44 (0.4); DT (28) 1 Matthew Denny 58.76; 2 Julian Wruck 55.92; HT (26) Matthew Denny 64.97; JT (27) 1 Josh Robinson 72.09; 2 Liam O'Brien 71.08

Women

100m (27) (0.9) Toea Wisil (png) 11.67 (11.63 (2.4) 1s1) and (11.59 (4.6) 1h1); 200m (28) (0.2) Toea Wisil (png) 24.23; 400m (27) 1 Caitlin Jones 54.23; 2 Ella Connolly (2000) 54.78; 400m heats (26) Caitlin Jones 54.01 1h1; 1.500m (27) 1 Lucinda Crouch (2000) 4.32.95; 2 Montanna McAvoy (2000) 4.33.17; 3 Lara Crouch (2001) 4.33.65; 10.000m (26) Cassandra Fien 33.52.40; HJ (26) Cassie Purdon 1.80; LJ (28) (1.0) Naa Anang 6.24 (1.0); TJ (28) Valeria Zavyalova 13.13 (3.0); DT (28) Taryn Gollshewsky 58.17; HT (26) Lara Nielsen 60.96; 5 Kms Walk (27) Jessica Pickles 23.10.46

Melbourne (Australia), 26-28.2.2016 -Victorian Championships-


Melbourne (Australia), 26-28.2.2016 -Victorian Championships-

Men

100m (27) (0.3) Joshua Ross 10.65; 200m (28) (0.8) Will Johns 21.32; 2 Christopher Mitrevski 21.37; 400m (27) 1 Luke Stevens 46.06; 2 Alexander Carew 47.72; 3 Deluca Lawson-Matthew 47.87; 800m (28) 1 Mark Richards 1.49.77; 2 Ryan Patterson (97) 1.49.94; 3 Stephen Knuckey 1.50.28; 4 Lachlan Mann 1.50.59; 800m heats (27) Mitchell Thompson 1.50.05 1h1; Ryan Patterson (97) 1.50.77 1h3; HJ (26) Joel Baden 2.21; PV (27) Flavien Basson (fra) 5.00; LJ (27) Christopher Mitrevski 7.70 (0.4); TJ (26) Alwyn Jones 16.53 (1.5); SP (27) 1 Damien Birkinhead 20.68; 2 Matthew Cowie 17.42; HT (27) Ned Weatherly (98) 62.99; 5 Kms Walk (28) Rhydian Cowley 19.43.53

Women

100m (27) (-0,3) 1 Ashleigh Whittaker 11.86; 2 Maddison Coates (97) 11.94; 200m (28) (0.6) 1 Monica Brennan 23.51; 2 Ashleigh Whitaker 24.18; 400m (27) 1 Morgan Mitchell 51.81; 2 Monica Brennan 53.14; 3 Tamsyn Lewis-Manou 53.59; 4 Jessica Gulli-Nance 54.69; 5 Sophia Fighera (98) 55.27; 6 Jemima Russell (99) 55.44; 800m (28) 1 Katherine Katsanevakis 2.06.51; 2 Rosie Kelly 2.06.89; 3 Georgia Griffith 2.06.93; 800m u20 (28) Sarah Billings 2.05.77; 1.500m (27) 1 Zoe Buckman 4.17.53; 2 Makda Harun Haji 4.18.76; 3 Gemma Maini 4.20.29; 4 Coreen Van der Klooster 4.20.89; 5 Lauren Ryan (98) 4.20.99; 100mh u18 (0.76m) (1.3) Lateisha Willis 13.63; HJ (26) 1 Eleanor Patterson 1.86; 2 Denise Snyder 1.79; LJ (27) Brooke Stratton 6.66 (0.9); TJ (26) 1 Nneka Okpala (nzl) 13.48 (0.0); 2 Ellen Pettitt 13.20 (0.2); 3 Meggan O'Riley 13.18 (1.3); DT (26) Kim Mulhall 52.64; HT (27) Gabrielle Neighbour 59.50; JT (27) Monique Cilione 49.99

Sydney (Australia), 26-28.2.2016 -New South Wales Championships-


Sydney (Australia), 26-28.2.2016 -New South Wales Championships-

Men

100m (27) (0.6) 1 Hayden Kovacic 10.46; 2 Isaac Ntiamoah 10.58; 3 Tim Leathart 10.60; 200m (28) (1.7) Benjamin Jaworski 21.21; in heats: Zack Holdsworth (97) 21.53 (0.5) 1h2; 400m (27) 1 James Kermond 47.16; 2 Jackson Collett 47.75; 3 James Gurr 47.75; 800m (28) 1 MAson Cohen 1.50.11; 2 Robert Lister 1.50.25; 3 Alex Pettigrew 1.50.59; 4 Zachary Lanigan (97) 1.50.72; 1.500m (27) 1 Oliver Hoare (97) 3.46.69; 2 Jeremy Roff 3.47.05; 3 Jye Edwards (98) 3.47.53; 4 Zachary Facioni (99) 3.49.77; 110mh (27) (0.5) 1 Joshua Hawkins (nzl) 13.91; 2 Nick Hough 13.93; 400mh (28) 1 Leigh Bennett 50.91; 2 Bryce Collins 51.70; 3.000m St (28) James Nipperess 8.49.93; HJ (28) 1 Brandon Starc 2.27; 2 Nauraj Singh Randhawa (mas) 3.23; PV (27) Angus Armstrong (97) 5.20; JT (27) 1 Rhys Stein 77.34; 2 Matthew Outzen 73.04; 3 Benjamin Baker 71.56

Women

100m (27) (-0,5) 1 Abbie Taddeo 11.83; 2 Christine Wearne 11.86; 3 Michelle Jenneke 11.86; 200m (28) (-0,5) Tavleen Singh 24.27 (23.90 (1.6) 1h2); 400m (27) Olivia Cason (97) 55.51; 800m (27) 1 Jenny Blundell 2.06.50; 2 Amy Harding-Delozee 2.07.44; 1.500m (27) 1 Katelyn Simpson 4.17.36; 2 Holly Campbell 4.20.14; 3 Melinda Witchard 4.23.54; 4 Annabel McDermott (99) 4.27.62; ...6th Georgia Evans (99) 4.31.43; 100mh (27) (-0,8) 1 Michelle Jenneke 13.27; 2 Abbie Taddeo 13.46; 400mh (28) 1 Lora Storey 57.44; 2 Sara Klein 58.71; 400mh heats (26) Lora Storey 57.72 1h2; HJ (27) Nicola McDermott 1.80; LJ (28) Jessica Penney 6.24 (-0,6); DT (27) 1 Jade Lally (gbr) 65.10 (56.11; 65.10; 59.07; 63.35; x, 63.57); 2 Dani Samuels 64.57; HT (28) Alexandra Hulley (97) 63.00

Windsor (Canada), 26-27.2.2016 (indoor)


Windsor (Canada), 26-27.2.2016 (indoor)

Men

60m (27) Bismark Boateng 6.73; 300m (26) Rayshaun Franklin 33.76; 600m (27) Sacha Smart 1.18.81; 1.000m (26) 1 Sacha Amart 2.21.10; 2 Corey Bellemore 2.23.13; LJ (26) Riley Bell 7.49

Women

60m (27) 1 Joy Spear Chief-Morris 7.46; 2 Sheereen Harris 7.50; 300m (26) Sheereen Harris 38.50; 1.000m (26) 1 Gabriela Sttaford 2.42.84; 2 Katelyn Ayers 2.46.39; 1.500m (27) Gabriela Stafford 4.15.67; 60mh (26) 1 Devyani Biswal 8.45; 2 Joy Spear Chief-Morris 8.47; HJ (27) Sean Cate 2.19; PV (26) Robin Bone 4.05; SP (26) Brittany Crew 17.49; Pentathlon (26) Sara Villani 3.797p (8.81; 1.64; 13.11; 5.54; 2.36.25)

Crete -NE- (United States), 26-27.2.2016 -USATF Combined Events Championships- (indoor)


Crete -NE- (United States), 26-27.2.2016 -USATF Combined Events Championships- (indoor)

Men

Heptathlon (26-27) 1 Curtis Beach 6.075p (7.01; 7.42; 12.93; 2.01 - 8.07; 5.10; 2.37.66); 2 Japheth Cato 5.875p (7.05; 7.31; 11.85; 2.10 - 8.14; 5.20; 2.55.39); 3 Miller Ross 5.712p (7.06; 6.76; 14.83; 1.89 - 8.20; 4.80; 2.44.01); 4 Mike Morrison 5.571p (7.29; 6.96; 13.18, 1.98 - 8.51; 5.10; 2.54.14); 5 Austin Vahner 5.518p (6.98; 7.31; 13.19, 1.86 - 8.71; 4.60, 2.48.42); 6 Justin Green 5.503p (7.27; 6.62; 12.05; 2.07 - 8.25; 4.80, 2.52.15); 7 Dillon schrodt 5.495p (6.97; 6.83; 12.15; 2.10 - 8.36; 4.20; 2.51.45); 8 Thomas Hopkins 5.425p (6.98, 7.23; 13.27; 1.74 - 8.22; 3.90; 2.38.60); 9 Calvin Sullins 5.414p (7.25; 6.88; 13.13; 1.92 - 8.33; 4.50; 2.49.88); 10 Thomas Fitzsimons 5.330p (7.35; 6.67; 12.49; 1.95 - 8.46; 4.20; 2.38.01); 11 Derek Masterson 5.265p (7.38; 6.62; 14.75; 1.86 - 8.47; 4.40; 2.52.75)

Women

Pentathlon (27) 1 Barbara Nwaba 4.415p (8.62; 1.83; 14.06; 5.60; 2.15.85); 2 Kaylon Eppinger 4.285p (8.18; 1.74; 13.12; 5.70; 2.21.73); 3 Chari Hawkins 4.225p (8.36; 1.74; 12.52; 5.78; 2.22.08); 4 Lindsay Schwartz 4.222p (8.65; 1.74; 13.00; 5.79; 2.20.10); 5 Tatum Souza 4.219p (8.49; 17.1; 14.40; 5.45; 2.19.83); 6 Lindsay Lettow 4.168p (8.40; 1.65; 11.91; 5.98, 2.19.08); 7 Ellen Wortham 3.865p (8.60; 1.68; 10.12; 5.33; 2.17.91)

Seattle -WA- (United States), 27.2.2016 -SPU Final Qualifier- (indoor)


Seattle -WA- (United States), 27.2.2016 -SPU Final Qualifier- (indoor)

Men

800m 1 Harun Abda 1.48.53; 2 Travis Burkstrand 1.48.57; 3 Casimir Loxsom 1.48.77; 4 Stephan Bullard 1.49.11; 5 Badane Sultessa 1.49.68; 6 Cameron Proceviat (can) 1.49.77; PV 1 Lev Marcus 5.26; 2 Cole Walsh 5.26; 3 Chris Williams 5.26

Women

800m 1 Liga Velvere (lat) 2.03.95; 2 Justine Fedronic (fra) 2.04.87; 3.000m 1 Megan Patrignelli 9.16.06; 2 Lindsey Drake 9.26.62; 60mh Angela Whyte (can) 8.05; PV Anginae Monteverde 4.11; TJ Andrea Geubelle 13.91; SP 1 Jillian Camarena-Williams 17.84; 2 Torie Owers 16.39; WT Vesta Bell 21.35

Staten Island -NY- (United States), 27.2.2016 -Fast Track Last Chance- (indoor)


Staten Island -NY- (United States), 27.2.2016 -Fast Track Last Chance- (indoor)

Men

60m Invit 1 Bingtian Su (chn) 6.53; 2 Marvin Bracy 6.62; 3 Jeremy Bascom (guy) 6.72 (6.71 2h1); 4 Nickolei Mahlung 6.72; 5 Cameron Hudson 6.78; in heats: Gerald Phiri (zam) 6.70 2h1; 60m Kevaughn Rattray (jam) 6.69; 200m Lalonde Gordon (tto) 20.76 1h1; Joel Redhead (grn) 20.91 2h1; Jamal Roberts 21.46 1h1; 400m Akheem Gauntlett (jam) 46.90 1h1; Winston George (guy) 47.28 2h1; Jason Tomlinson 47.87 3h1; David Dickens 47.96 4h1; Shaquan Williams 47.97 1h3; 500m Julius Mutekanga (uga) 1.04.02; 800m 1 Bobby Andrews 1.46.98; 2 Nicholas Guarino 1.48.16; 3 Brian Gagnon 1.49.43; 4 Mike Rutt 1.49.54; Mile 1 Colby Alexander 3.57.74; 2 Michael Atchoo 3.59.80; 3 Liam Dee (gbr) 4.00.43; 4 Kieran Clements (gbr) 4.00.73; 5 Frezer Legesse 4.00.74; 3.000m 1 Kyle Merber 7.50.41; 2 Alfredo Santana 8.01.45; 3 Brandon Hudgins 8.03.78; 60mh 1 Mikel Thomas (tto) 7.69, 2 Eddie Lovett (isv) 7.71; 3 Ramon Sosa (dom) 7.84; 4 Ronald Forbes (cay) 7.85 (7.81 1h1); in heats: Brian Richards 7.85 2h1; PV 1 Craig Hunter 5.37; 2 Peter Roach 5.25; LJ Cameron Hudson 7.50

Women

60m Tristan Evelyn (bar) 7.50; 200m Ashley Kelly (bvi) 23.74; 400m Samantha Edwards (ant) 53.53; 800m 1 Shaniel Daley 2.06.93; 2 Myah Hicks 2.07.06; Mile 1 Stephanie Schappert 4.38.75; 2 Greta Feldman 4.41.98; 3 Rebeka Stowe 4.42.72; 4 Emily Ritter 4.43.02; 3.000m Carmen Graves 9.16.42; 60mh Kierre Beckles (bar) 8.41; HJ 1 Priscilla Frederick (ant) 1.90; 2 Erika Kinsey (swe) 1.85; LJ 1 Jasmine Simmons 6.19; 2 Marah Toussaint 6.15; TJ Christina Epps 13.94; SP Monique Riddick 17.66

 

Coolidge -AZ- (United States), 27.2.2016 -CAC Invitational- (indoor)


Coolidge -AZ- (United States), 27.2.2016 -CAC Invitational- (indoor)
Men
60m 1 Allen Huntley 6.79; 2 Kenneth Turner 6.79; 200m Brandon Lucas 21.44; 400m Joel Lynch (pan) 47.54; 60mh 1 Ruebin Walters (tto) 7.84; 2 Joao Vitor de Oliveira (bra) 7.92; TJ Jadel Gregorio (bra) 15.38
Women
400m Camira Haughton (jam) 55.06; Magaly Tshipopo (fra) 8.75 in 60mh, 171 in HJ and 5.80 in LJ; SP 1 Portious Warren (tto) 16.43; 2 Jess St. John (ant) 15.58

Boston -MA- (United States), 26-27.2.2016 -New England Championships- (indoor)


Boston -MA- (United States), 26-27.2.2016 -New England Championships- (indoor)

Men

200m Nigel Hill 21.36; 400m 1 Jake Leithiser 47.68; 2 Keba Nasso 47.72; 800m Drew Piazza 1.49.52; 1.000m Trevor Guerrera 2.24.23; Mile Benjamin Groleau 4.01.87; PV Ondrej Honka (cze) 5.15; LJ Kyle Darrow 7.52; WT Michael Shanahan 21.00; Heptathlon 1 Mike DiMambro 5.531p (6.96; 6.86; 11.72; 1.96 - 8.13; 4.45; 2.46.57); 2 John Braga 5.307p (7.19; 7.20; 10.80; 2.02 - 8.90; 4.05; 2.39.97)

Women

200m Shatajah Wattely 23.96; 400m 1 Carly Muscaro 52.43; 2 Emilie Cowan 54.24; 3 Camille Gooden 54.49; 800m Heather MacLean 2.05.00; Pentathlon Janel Conley 3.989p (8.70; 1.68; 10.51; 5.67; 2.23.19)

Staten Island -NY- (United States), 26-27.2.2016 -Big East Conference Championships- (indoor)


Staten Island -NY- (United States), 26-27.2.2016 -Big East Conference Championships- (indoor)

Men

200m (27) Sebastian Feyersinger 21.39; 400m heats (26) Harry Purcell (irl) 47.98 1h1; 500m (27) 1 Ville Lampinen (fin) 1.02.59; 2 Jarvis Hill 1.03.24; 800m (27) 1 Joseph White 1.47.59; 2 Johny Leverenz 1.49.66; 5.000m (26) Patrick Tiernan (aus) 14.03.53

Women

400m (27) 1 Pariis Garcia (pur) 53.89; 2 Cassy Goodrich 53.97; 500m (27) 1 Claire Mooney (irl) 1.10.90, 2 Andrea Keklak 1.10.98; 1.000m 1 Angel Piccirillo 2.40.82; 2 Sabrina Southerland 2.45.72; 3.000m (27) 1 Katrina Coogan 9.07.44; 2 Olivia Pratt 9.17.99; 3 Catarina Rocha 9.18.76; 4 Samantha Nadel 9.19.81; 5 Katie Lembo 9.21.13; 5.000m (26) 1 Olivia Pratt 16.15.69; 2 Lauren Mullins 16.19.21; 3 Audrey Belf 16.21.16

Mankato MN- (United States), 26-27.2.2016 -NSIC Conference Championships- (indoor)


Mankato MN- (United States), 26-27.2.2016 -NSIC Conference Championships- (indoor)
Men
60mh (27) Myles Hunter 7.69
Women
Mile (27) Emilee Trost 4.44.37; 60mh (27) Altonice Williams 8.36; PV (27) Faryn Wirkus 4.11; WT (26) Kaitlyn Long 22.01

Pittsburg -KS- (United States), 26-28.2.2016 -MIAA Conference Championships- (indoor)


Pittsburg -KS- (United States), 26-28.2.2016 -MIAA Conference Championships- (indoor)

Men

400m heats (27) Faedeon Royes 47.66 1h2; WT (27) Cannigia Raynor (jam) 20.41; Heptathlon (26-27) 1 Jayce Thomas 5.615p (7.30, 6.90, 11.56; 2.07 - 8.28; 4.85; 2.44.90); 2 Tanner McNutt 5.559p (6.94; 7.17; 12.45; 1.89 - 8.69; 4.65; 2.42.87)

Women

60mh heats (27) Ladonna Richards (jam) 8.34 1h3; Pentathlon (26) Emilyn Dearman 3.928p (8.63; 1.68; 11.52; 5.39; 2.20.85)

Chadron -NE- (United States), 26-27.2.2016 -Rocky Mountain Conference Championships- (indoor)


Chadron -NE- (United States), 26-27.2.2016 -Rocky Mountain Conference Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Jurgen Themen (sur) 6.65; 2 Damarcus Simpson 6.72; 3 Chaz Butler 6.78; 60m heats (26) Damarcus Simpson 6.71 1h3; LJ (26) Damarcus Simpson 7.72

Women

LJ (26) Stachia Reuwsaat 6.32; Pentathlon (26) Salcia Slack (jam) 3.959p (8.67; 1.69; 13.94; 5.87; 2.43.18)

Birmingham -AL- (United States), 26-27.2.2016 -Southern Conference Championships- (indoor)


Birmingham -AL- (United States), 26-27.2.2016 -Southern Conference Championships- (indoor)

Men

60m (27, heats 26) Matthew Moore 6.79 (6.78 1h1); 3.000m (26) Arsene Guillorel (fra) 8.09.62; 5.000m (27) Arsene Guillorel (fra) 13.55.73

Women

60m (27) Tayla Carter 7.43; 60mh heats (26) Kyra Atkins 8.38 1h2

Blacksburg -VA- (United States), 26-27.2.2016 -Big South Conference Championships- (indoor)


Blacksburg -VA- (United States), 26-27.2.2016 -Big South Conference Championships- (indoor)

Men

400m (27) Stephen Racanelli 47.92

Women

60m (27) Lilla Juhasz (hun) 7.58; 400m (27) Erin Edmond 54.84; 3.000m (26) Ednah Kurgat 9.32.67; 60mh (27) Lilla Juhasz (hun) 8.40; 60mh heats (26) Lilla Juhasz (hun) 8.51 1h1; TJ (27) Sabina Allen 13.01; SP (27) Mychelle Cumings 15.57; WT (26) Marthaline Cooper 21.19

Geneva -OH- (United States), 26-27.2.2016 -Big Ten Championships- (indoor)


Geneva -OH- (United States), 26-27.2.2016 -Big Ten Championships- (indoor)

Men

60m (27) 1 Vinnie Saucer 6.70; 2 Antoine Lloyd 6.74; 3 Nick Gray 6.75; 4 Devin Quinn 6.77; 5 Xavier Smith 6.78; 6 Lorenzo Larry 6.78; 7 Malcolm White 6.79; 60m heats (26) Nick Gray 6.71 1h2; Vinnie Saucer 6.72 1h3; 200m (27) 1 Nick Gray 20.71; 2 Malcolm White 20.94; 3 Malik Moffett 21.03; 4 Xabier Smith 21.15; 5 Lorenzo Larry 21.223; 6 Izaiah Brown 21.24; 200m heats (26) Nick Gray 20.86 1h3; Xavier Smith 21.02 1h6; Lorenzo Larry 21.07 1h2; Malik Moffett 21.07 2h6; Malcolm White 21.11 2h2; 400m (27) Izaiah Brown 45.62; 2 Champ Page 46.33; 3 Taylor McLaughlin 46.42; 4 Cody Rush 46.50; 5 Oliver Alexandre 46.69; 6 Mar'yea harris 46.88; 7 Jack Wellenstein 46.99; 8 Mate Koroknai (hun) 47.04; 400m heats (26) Izaiah Brown 46.43 1h6, Cody Rush 46.61 1h4; Oliver Alexandre 46.75 1h2; Mar'yea HArris 46.83 2h2; Mate Koroknai (hun) 46.86 1h7; Champ Page 46.87 1h1; Taylor McLaughlin (97) 46.90 1h5; Jack Wellenstein 47.03 2h6; Kinard Rolle (bah) (97) 47.06 2h4; Alex Shisler 47.27 2h5; 600m (27) 1 Daniel Kuhn 1.16.02; 2 Jermaine Griffith (guy) 1.16.12; 3 Mitch Hechsel 1.16.21; 4 Nate Roese 1.16.29; 5 Carter Lilly 1.17.43; 800m (27) 1 Isaiah Harris 1.46.24; 2 Goaner Deng 1.47.13; 3 Brennan Munley 1.48.38; 4 Jordan Makins 1.48.96; 5 Pavlo Hutsalyuk 1.50.27; 800m heats (26) Isaiah Harris 1.48.93 1h2; Goaner Deng 1.49.26 1h1; Mile (27) Brannon Kidder 4.07.89; Mile heats (26) Austin Mudd 4.06.93 1h1; 3.000m (26) 1 Morgan McDonald (aus) 8.03.83; 2 Dylan Lafond 8.04.59; 3 Jason Crist 8.04.78; 4 Mason Ferlic 8.04.95; 5.000m (27) 1 Mason Ferlic 13.50.81; 2 Morgan McDonald (aus) 14.01.23; 3 Caleb Rhymard 14.02.10; 60mh (27) 1 Aaron Mallet 7.69; 2 Oladapo Akinmoladun 7.71; 3 Antoine Looyd 7.78; 4 Cam Viney 7.82; 5 Donovan Robertson 7.85; 6 Sean Pille 7.87; 60mh heats (26) Oladapo Akinmoladun 7.72 1h2; Cam Viney 7.75 1h1; HJ (27) 1 Landon Bartel 2.19; 2 Ryan Lockard 2.19; 3 Nick Bachinski 2.15; PV (26) Zack Ziemek 5.33; LJ (26) 1 Corey Crawford 7.69; 2 Zach Ziemek 7.665; 3 Zach Bazile 7.58; 4 Elijah Lucy 7.56; SP (26) 1 J C Murasky 20.19; 2 Chukwuewuka Enekwechi 19.61; 3 Derek Sievers 18.67; 4 Luke Johnson 18.64; 5 Reno Tuufuli 18.51; WT (27) 1 Chukwuewuka Enekwechi 23.76; 2 Gian Ferretti (ita) 21.62; 3 Connor Kosztrzewa 21.45; 4 Joseph Ellis 21.22; 5 Riley Norman 20.95; 6 Riley Budde 20.90; Heptathlon (26-27) 1 Steven Bastien 5.801p (6.94; 6.86; 12.19; 2.07 - 8.34; 4.83; 2.40.01); 2 Dylan Anderson 5.663p (7.01; 6.96; 13.53; 1.98 - 8.36; 4.83; 2.52.19); 3 Trent Nytes 5.475p (7.22; 7.10; 13.61; 2.01 - 8.39; 4.43; 2.57.79); 4 Charlie Foss 5356p (7.20; 6.99; 12.60; 1.92 - 8.35; 4.43; 2.54.26); 5 Cody Walton 5.341p (7.26; 6.36, 12.90; 1.92 - 8.33; 4.73; 2.50.23)

Women

60m (27) 1 Lake Kwaza 7.33; 2 Devynne Charlton (bah) 7.33; 3 Gabrielle Farquharson 7.34; 4 Savannah Carson 7.35; 5 Cindy Ofili (gbr) 7.39; 6 Carmiesha Cox (bah) 7.44; 60m heats (26) Lake Kwaza 7.33 1h1; Devynne Charlton (bah) 7.38 1h4; Gabrielle Farquharson 7.40 1h2; 200m (27) Gabrielle Farquharson 23.56; 2 Aaliyah Barnes 23.37; 3 Lake Kwaza 23.54; 4 Devynne Charlton (bah) 23.64; 5 Cindy Ofili (gbr) 23.76; 6 Briana Guillory 23.83; 200m heats (26) Gabrielle Farquharson 23.56 1h4; Aaliyah Brown 23.60 1h1; Cindy Ofili (gbr) 23.65 1h2; Devynne Charlton (bah) 23.66 2h2; Lake Kwaza 23.67 1h5; 400m (27) 1 Elexis Guster 52.36; 2 Brionna Thomas 52.48; 3 Micha Powell (can) 52.56; 4 Symone Black 52.78; 5 Sonikqua Walker 53.25, 6 Emerald Egwim 53.41; 7 Maya Long 53.64; 400m heats (26) Micha Powell (can) 53.10 1h4; Elexis Guster 53.13 1h5; Brionna Thomas 53.43 2h5; Sonikqua Walker 53.49 1h1; Symone Black 53.55 1h3; 600m (27) 1 Titania Markland (jam) 1.28.59; 2 Montayla Holder 1.29.35; 3 Jaimie Phelan (can) 1.29.35; 4 Karrington Winters 1.30.28; 5 Brenna Detra 1.30.35; 6 Karolina Pahlitzsch (ger) 1.30.90; 800m (27) 1 Devon Hoppe 2.05.55; 2 Nicole Choquette 2.05.90; 3 Danielle Pfeifer 2.05.94; 800m heats (26) Rachel Weber 2.06.73 1h3; Mile (27) 1 Shannon Osika 4.39.76; 2 Katie Hoevet 4.40.94; 3 Madelin Strandemo 4.42.24; Mile heats (26) Katie Hoevet 4.42.90 1h3; 3.000m (26) 1 Erin Finn 9.08.09; 2 Tori Gerlach 9.12.88; 3 Tessa Barrett 9.16.49; 4 Gina Sereno 9.16.57; 5 Elizabeth chikotas 9.21.91; 5 Katie Landwehr 9.23.20; 5.000m (27) 1 Erin Finn 15.37.31; 2 Tori Gerlach 15.50.49, 3 Tessa Barrett 15.51.56, 4 Alexis Wiersma 15.59.67; 5 Liz Berkholtz 16.16.60; 60mh (27) 1 Devynne Charlton (bah) 7.97; 2 Cindy Ofili (gbr) 7.99; 3 Pedrya Seymour (bah) 8.16; 4 Kimberly Golding (jam) 8.18; 5 Quenee Dale 8.33; 6 Emma Spagnola 8.33; 7 Alexis Franklin 8.39; 60mh heats (26) Devynne Charlton (bah) 8.11 1h1; Cindy Ofili (gbr) 8.20 1h3; Kimberly Golding (jam) 8.30 1h4; Pedrya Seymour (bah) 8.31 2h4; HJ (27) 1 Janae Moffitt 1.81; 2 Kandi Bloch-Jones 1.81; 3 Reka Czuth (hun) 1.81; PV (26) 1 Sydney Clute 4.35; 2 Lexi Masterson 4.21; 3 Jessica Harter 4.16; 4 Tess Merrill 4.16; 5 Hannah Sailar 4.11; LJ (26) 1 Tierra Williams 6.29; 2 Savannah Carson 6.21; 3 Gabrielle Farquharson 6.19; TJ (27) 1 Tierra Williams 13.17, 2 Danielle Gibson 13.10; SP (26) 1 Kelsey Card 17.55; 2 Rachel Fatherly 16.13; 3 Obeng Marfo 16.09; 4 Alyssa Robinson 15.91; 5 Kiley Sabin 15.79; 6 Chioma Onyekwere 15.76; WT (27) 1 Kelsey Card 22.14; 2 Chioma Onyekwere 21.17; 3 Nakel McClinton 20.82; 4x400m (27) 1 Purdue 3.32.07 (A. Jones; C. Cox; S. Black; B. Thomas); 2 Ohio State 3.32.88 (S. Walker; B. Hannan; A. Franklin; K. Winters); 3 Iowa 3.32.93 (M. Holder; B. Guillory; A. Hernandez; E. Guster); Pentathlon (26) 1 Jess Lehman 4.393p (8.75; 1.67; 13.98; 6.03, 2.10.33); 2 Georgia Ellenwood (can) 4.392p (8.61; 1.82; 12.50; 5.90; 2.15.70); 3 Sofie Albrechtsen (den) 3.906p (9.05; 1.73; 12.04, 5.31; 2.21.33)