@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, May 31, 2015

Halle (Germany), 30.5.2015


Halle (Germany), 30.5.2015

Men

200m (3.8) Kevin Manz 21 44

Strasbourg (France), 31.5.2015


Strasbourg (France), 31.5.2015

Men

HT u18 (5 Kg) Paolo Spagnulo 63.41

Szczecin (Poland), 30.5.2015


Szczecin (Poland), 30.5.2015

Men

HT Bartosz Goldin 64.08

Women

HT Katarzyna Furmanek 61.93

Slupsk (Poland), 30.5.2015


Slupsk (Poland), 30.5.2015

Men
110mh u18 (0,91m) (0.6) Patryk Baran 13.98; DT u18 (1.5 kg) Wojciech Koszalka 58.47; HT u20 (6 kg) Adrian Muszynski 64.67; HT u18 (5 kg) Radoslaw Sikora 68.95; JT u18 (700 g) Cyprian Mrzyglod 72.96

Women

100m (1.4) Weronika Blazek 11.81; JT Marcelina Witek 53.04

Leczyca (Poland), 30.5.2015


Leczyca (Poland), 30.5.2015

Men

SP Dominik Witczak 18.70

Slubice (Poland), 30.5.2015


Slubice (Poland), 30.5.2015

Women

1.500m Barbara Niewiedzial 4.28.34

Reims (France), 30-31.5.2015 -Championnats Universitaires-


Reims (France), 30-31.5.2015 -Championnats Universitaires-

University Championships

Men

100m (30) (1.1) 1 Aurel Manga 10.58 (10.57 (1.8) 1h1); 2 Ken Romain 10.63; 400m (31) 1 Thomas JOrdier 47.24; 2 Bertrand Stephan 47.63; 3 Thibaut Dambricourt 47.64; PV (30) Noel Ost 5.40

Women

100m (30) (1.8) 1 Helene Parisot 11.78, 2 Lea Tournellec 11.93; 3 Anaias Le Tulzo 11.94; 400m (31) Anais Desroses 54.85; 100mh (30) (1.7) 1 Rougui Sow 13.56; 2 Mathilde Raibaut 13.59; 400mh heats (30) Maeva Contion 58.54 1h1; HT (31) 1 Jessika Guehaseim 65.25; 2 Aline Salut 60.14; JT (30) 1 Margaux Nicollin 52.59; 2 Sandrine Mezen 51.00

Barcelona (Spain), 31.5.2015


Barcelona (Spain), 31.5.2015

Men

1.000m 1 Marc Alcalà 2.19.41; 2 Carlos Diez (chi) 2.20.11; 3 Francisco Roldán 2.20.61; 4 Llorenç Sales 2.20.82

Sosnowiec (Poland), 30.5.2015


Sosnowiec (Poland), 30.5.2015

Men

LJ Krzysztof Tomasiak 7.59 (0,2); 10 Kms Walk Dawid Tomala 40.44.82

Women

100m (0.0) Ewa Swoboda (97) 11.41; 10 Kms Walk Katarzyna Golba 44.58.49

Budapest (Hungary), 30-31.5.2015 -University Championships-


Budapest (Hungary), 30-31.5.2015 -University Championships-

Men

100m (30) (1.7) 1 David Onodi 10.60; 2 Zalan Kadasi 10.64; 100m Invite (30) (1.5) Janos Stipos 10.58; 200m (31) (0.0) Balint Moricz 21.45; 400m (30) 1 Balint Moricz 47.35; 400m Invite (30) Gabor Pasztor 47.42; 800m (31) Balasz Vindics 1.50.48; 110mh (30) (-1,1) Balasz Baji 13.69; LJ Invite (30) Laszlo Szabo 7.51 (0.6); DT (31) 1 Janos Huszak 57.87; 2 Janos Kaplar 56.75; 3 Robert Sziksai 55.81; JT (30) Tamas Gulyas 70.75

Women

100m Invite (30) (1.7) Anasztazia Nguyen 11.43; 100mh Invite (30) (0.0) Petra Repasi 13.81; PV Invite (30) Fanni Juhasz 4.10; LJ (30) Fanni Schmelcz 6.32 (2.3) and 6.26 (1.1); DT (31) Krisztina Varadi 51.75; JT (30) Annabella Bogdan 52.79

L'Aquila (Italy), 31.5.2015


L'Aquila (Italy), 31.5.2015

Women

100m (-0,3) 1 Inna Eftimova (bul) 11.63; 2 Anna Bongiorni 11.83; HT u18 ( 3 kg) Alessia Beneduce 60.00

Oyonnax (France), 30-31.5.2015


Oyonnax (France), 30-31.5.2015

Men

Decathlon 1 Pim Jehhe (ned) 7.236p (11.14 (-1,3); 7.21 (-0,6); 11.63; 1.88; 49.92 - 14.97 (1.2); 36.96; 4.47; 47.24; 4.38.62); 2 Steven Nuytinck (ned) 7.204p (11.28 (1.7); 7.37 (1.0); 11.62; 1.91; 49.87 - 14.86 (1.2); 33.43; 4.17; 48.60; 4.30.22); Decathlon u20 Maxence Pecatte 7.441p (11.17 (-0,7); 7.26 (0.3); 13.41; 1.94; 48.31 - 14.41 (0.8); 37.68; 3.97, 43.32; 4.26.51)

Women

Heptathlon 1 Lindsay Schwartz (usa) 5.747p (13.70 (0.9); 1.73; 12.85; 24.67 (1.6) - 5.86 (0.0); 36.95; 2.22.90); 2 Maddie Buttinger (can) 5.515p (14.44 (0.9); 1.64; 12.91; 25.07 (1.6) - 5.75 (1.2); 36.67; 2.19.07)

Forbach (France), 31.5.2015 -Meeting National-


Forbach (France), 31.5.2015 -Meeting National-

Men

100m (-0,5) 1 Emmanuel Biron 10.46; 2 Pierre Vincent 10.53 (10.52 (-0,3) 1h1); 3 Ogho-Oghene Egwero (ngr) 10.54; 400m A 1 Lukasz Krawczuk (pol) 46.39; 2 Pako Seribe (bot) 46.60; 3 Ofentse Mogawane (rsa) 46.68; 4 Teddy Atine-Venel 46.90, 5 Antoine Gillet (bel) 47.73; 400m B 1 David Pecceu (bel) 46.88; 2 Miloud Laredj (alg) 46.89, 3 Toumany Coulibaly 46.95; 4 Soufiane Bouhadda (alg) 46.96; 5 Angel Chelala 47.65; 400m C 1 Arnaud Destatte (bel) 47.32; 2 Dimitri GAel 47.59; 800m 1 Alexandre Sadeddine 1.50.78; 2 Mohamed-Amine El Bouajaji (97) 1.50.89; 110mh (-0,5) 1 Yordan O'Farrill (cub) 13.39; 2 Dimitri Bascou 13.42; 3 Antonio Alkana (rsa) 13.75; 4 Sekou Kaba (can) 13.76; 3.000m st Berghan Getahun Shiferaw (eth) 8.34.30; PV 1 Kevin Menaldo 5.71; 2 Alexandre Feger 5.40; 3 Arnaud Art (bel) 5.40; 4 Khalil Hichem Cherabi (alg) and Damiel Dossevi 5.20; 6 Baptiste Boirie 5.20; TJ 1 Kevin Luron 16.83 (4.4) and 16.45 (1.1); 2 Jean-Marc Pontvianne 16.69 (1.2); 3 Karol Hoffmann (pol) 16.44 (4.2); 4 Max Hess (ger) 16.08 (0.0); 5 Hugo Mamba Schlick (cmr) 15.99 (2.1); 6 Martin Seiler (ger) 15.85 (-0,4), SP 1 Gaetan Bucki 20.18; 2 Tobias Dahm 19.82; 3 Franck Elemba (cgo) 19.40; JT 1 Hubert Chmielak (pol) 76.86; 2 Pawel Rakoczy (pol) 71.96; 3 Jordi Sánchez (esp) 71.20; 4 Kilian Durechou 69.51

Women

100m (-0,2) 1 Jennifer Galais 11.72; 2 Orphee Neola 11.83 (11.82 (-0,3) 1h1); 400m A 1 Marie Gayot 52.09, 2 Elea Mariama Diarra 52.83; 3 Justyna Swiety (pol) 52.91; 4 Maureen Jelegat Maiyo (ken) 53.95; 5 Anais Seiller 54.92; 400m B 1 Agnes Raharolahy 52.82; 2 Fatoumata Diop (sen) 52.97, 3 Brigitte Ntiamoah 53.12; 4 Lenora Guin-Firmin 53.43; 5 Phumlile Ndzinisa (swz) 54.48; 800m 1 Rose Almanza (cub) 2.02.19; 2 Noelie Yarigo (ben) 2.02.48; 3 Sahily Diago Mesa (cub) 2.02.87, 4 Lisa Blameble 2.05.51; 5 Laura Valdés (esp) 2.08.53; 100mh (-1,7) 1 Alica Decaux 13.40 (13.37 (-0,1) 1h1); 2 Gnima Faye (sen) 13.42 (13.35 (-1,2) 1h2); 3 Awa Sene 13.57 (13.57 (-1,2) 2h2); 4 Clemence Vifquin 13.64 (13.47 (-0,1) 2h1); 5 Cassandra Leborgne 13.64; in heats: Adja Arette Ndiaye (sen) 13.63 (-1,2) 3h2; TJ 1 Jeanine Assani Issouf 14.24 (1.4); 2 Kristin Gierisch (ger) 14.07 (4.1) and 13.89 (0.5); 3 Tersa Nzola Meso Ba 13.74 (3.4) and 13.29 (0.5); 4 Nathalie Marie-Nely 13.35 (0.0); 5 Sokhna Galle 13.06 (4.6); HT 1 Kathrin Klaas (ger) 72.77; 2 Alexandra Tavernier 72.37; 2 Carolin Paesler (ger) 67.17; 4 Audrey Ciofani 66.85; 5 Yarisleidy Ford (cub) 65.80; 6 Amy Sene (sen) 64.89; 7 Daniela Manz (ger) 63.69; 8 Laetitia Bambara (bur) 62.49; 9 Sarah Bensaad 60.32

Jena (Germany), 31.5.2015


Jena (Germany), 31.5.2015

Men

100m (3.0) Martin Brieger 10.52; 100m u20 (2.9) Thomas Barthel 10.64 (10.64 (1.2) 1h2); 200m (-0,5) Martin Brieger 21.35; 400m 1 Thomas Schneider 46.31; 2 David Gollnow 47.16; 3 Torben Junker 47.38; 400m u2 Marvin Schlegel (98) 48.07; 110mh u18 (0,91m) (-2,1) Jonathan Petzke 13.98; 400mh 1 Georg Fleischhauer 51.10; 2 Jonas Hanssen 51.81; TJ 1 Marcel Kornhardt 16.52 (6.0); 2 Andreas Pohle 15.86 (4.7); 3 Christoph Garritson (97) 15.79 (4.2); JT 1 Johannes Vetter 85.40; 2 Thomas Röhler 83.62; 3 Bernhard Seifert 79.90; 4 Jonas Bonewit 72.93; JT u20 Tom Meier 69.57; JT u18 (700 g) Norman Plischke 71.57

Women

100m u20 (2.5) Tracey Schulz 11.78; TJ Katja Demut 13.70 (4.0); JT 1 Christin Hussong 60.81; 2 Sarah Meyer 53.64; 3 Cristina Winkler 49.59; JT u18 (500 g) 1 Lotte Reimann 50.58; 2 Leonie Tröger 50.29

Götzis (Austria), 30-31.5.2015 -Hypo Meeting-


Götzis (Austria), 30-31.5.2015 -Hypo Meeting-

Men

Decathlon 1 Kai Kazmirek (ger) 8.462p (10.78 (0.8); 7.56 (-1,3); 13.85; 2.09; 47.30 - 14.52 (-0,7); 40.96; 5.10; 64.45; 4.34.61); 2 Michael Schrader (ger) 8.415p (10.68 (0.8); 7.66 (0.0); 14.31; 1.94; 48.21 - 14.25 (1.5); 42.11; 5.00; 61.44; 4.22.87); 3 Willem Coertzen (rsa) 83.98p (10.99 (0.3); 7.46 (-1,0); 14.14; 2.03; 48.73 - 14.17 (1.5); 44.84; 4.60; 68.43; 4.22.22); 4 Rico Freimuth 8.380p (10.53 (-0,1); 7.54 (0.6); 15.47; 1.91; 48.70 - 13.99 (-0,7); 48.07; 4.80; 60.96; 4.46.16); 5 Ilya Shkurenev (rus) 8.343p (11.07 (0.3); 7.47 (0.8); 13.76; 2.00, 49.00 - 14.02 (1.5); 44.97; 5.20; 59.49; 4.28.69); 6 Jeremy Taiwo (usa) 8.303p (10.95 (0.8); 7.57 (0.0); 13.95; 2.15; 48.29 - 14.47 (1.59; 43.16; 4.90, 49.22; 4.19.64); 7 Eelco Sintnicolaas (ned) 8.298p (10.75 (-0,1); 7.62 (-1,0); 14.67; 1.91; 48.48 - 14.34 (-0,7); 37.45; 5.20; 62.74; 4.30.18); 8 Pieter Braun (ned) 8.197p (10.97 (0.5); 7.53 (1.3); 13.97; 2.00; 48.49 -  14.25 (0.5); 42.80; 4.90; 55.57; 4.28.18); 9 Yordani García (cub) 8.186p (10.77 (-0,1); 6.88 (1.5); 14.38; 2.03; 48.42 - 14.00 (-0,7); 41.10, 4.70; 64.28; 4.31.67); 10 Bastien Auzeil (fra) 8.147p (11.02 (-0,1); 7.28 (0.5); 15.90; 1.97; 49.57 - 14.42 80.5); 43.48; 4.80; 64.41; 4.46.19); 11 Pawel Wiesiolek (pol) 8.140p (10.97 (0.3); 7.61 (0.19; 14.55; 2.00; 49.80 - 14.78 (-0,3); 46.20; 4.70; 59.35; 4.35.81); 12 Niels Pittomvils (bel) 7.999p (11.15 (-0,1); 7.21 (0.9); 13.62; 1.97; 50.11 - 14.88 (-0,39; 43.75; 5.30, 54.58; 4.29.04); 13 Keisuke Ushiro (jpn) 7.927p (11.27 (0.5); 6.74 (0.1); 14.95; 2.00; 50.16 - 15.24 (-0,3); 48.72; 4.60; 64.68; 4.34.90); 14 Damian Warner (can) 7.893p (10.37 (-0,1); 7.63 (0.2); NM; 2.00, 47.04 - 13.54 (-0,7); 46.23; 4.80; 60.37; 4.30.389; 15 Hans Van Alphen (bel) 7.876p (11.27 (-0,1); 7.24 (0.7); 14.96; 1.94; 50.43 - 15.20 (-0,2); 44.93; 4.70; 58.25; 4.28.86); 16 Ingmar Vos (ned) 7.852p (10.93 (-0,1); 7.42 (0.7); 13.50; 2.03; 51.09 - 14.35 (1.5); 41.05; 4.40; 59.23; 4.37.84); 17 Jiri Sykora (cze) 7.832p (11.06 (0.8); 7.14 (0.1); 14.95; 1.97; 49.75 - 14.88 (-0,2); 46.49; 4.60; 61.47; 5.04.01); 18 John Lane (gbr) 7.798p (10.79 (-0,1); 7.07 (0.3); 13.71; 1.97; 48.92 - 14.57 80.5); 40.17; 4.90, 50.19; 4.42.18); 19 Dominik Siedlacek 7.386p (11.06 (0.3); 6.94 (0.4); 13.89, 2.00, 50.26 - 14.26 (0.5); 35.14; 4.10; 47.88; 4.36.46); 20 Simone Cairoli (ita) 7.383p (11.05 (0.8); 7.35 (0.1); 11.71; 2.03; 49.81 - 15.18 (-0,2); 35.68; 4.00, 54.20; 4.34.00); 21 Jan Deuber (sui) 7.206p (11.11 (0.39; 7.21 (-0,4); 11.17; 2.00; 49.85 - 14.86 (-0,2); 30.18; 4.60; 46.61; 4.43.10)

Women

Heptathlon 1 Brianne Theisen-Eaton (can) 6.808p (13.05 (-0,2); 1.89; 13.73; 23.34 (1.4) - 6.72 (0.9); 42.96; 2.09.37); 2 Carolin Schäfer (ger) 6.547p (13.58 (-0,1); 1.83; 14.06; 23.53 (0.1) - 6.23 (-0,4); 49.08; 2.14.10); 3 Nadine Broersen (ned) 6.531p (13.59 (-0,1); 1.80; 14.82; 24.85 (-1,2) - 6.25 (-0,3); 53.65; 2.13.92); 4 Jessica Ennis-Hill (gbr) 6.520p (13.24 (-0,2); 1.86; 13.95; 23.86 (1.4) - 6.16 (1.1); 42.60; 2.09.21); 5 Nadine Visser (ned) 6.467p (13.04 (-0,2); 1.77; 13.15; 23.62 (1.4) - 6.48 (1.1); 44.01; 2.13.88); 6 Anouk Vetter (ned) 6.458p (13.53 (-1,1); 1.77; 15.41; 23.82 (1.2) - 6.21 (1.2); 50.09, 2.21.18), 7 Claudia Rath (ger) 13-56 (-0,1); 1.80; 12.42; 23.92 (-1,2) - 6.73 (1.5); 41.92; 2.09.24); 8 Laura Ikauniece-Admidina (lat) 6.436p (13.66 (-0,1); 1.83; 12.80; 24.06 (0.1) - 6.18 (0.3); 50.84; 2.12.85); 9 Nafissatou Thiam (bel) 6.412p (13.79 (-0,4); 1.92; 14.69; 24.88 (0.6) - 6.06 (-0,29; 52.03;2.17.68); 10 Eliska Klucinova (cze) 6.349p (14.11 (-0,4); 1.86; 14.69; 24.62 (0.6) - 6.26 (-0,6); 46.12; 2.17.68); 11 Barbara Nwaba (usa) 6.342p (13.55 (-0,1); 1.80; 14.51, 23.82 (0.1) - 5.99 (0.3); 38.89; 2.07.37); 12 Anastasiya Mokhnyuk (ukr) 6.331p (13.00 (-0,1); 1.80; 14.13; 24.42 (-1,2) - 6.54 (-0,2); 36.18; 2.16.55); 13 Xenia Krizsan (hun) 6.116p (13.59 (-1,1); 1.74; 13.77; 25.23 (-1,1) - 5.94 (-1,1); 46.69; 2.14.24); 14 Yorgelis Rodríguez (cub) 6.096p (14.23 (-1,1); 1.86; 13.30, 25.15 (-1,2) - 5.97 (0.29; 46.27; 2.18.24); 15 Valerie Reggel (sui) 6.042p (13.78 (-1,1); 1.65; 14.06; 24.48 (0.1) - 6.10 (-0,2); 44.76; 2.16.98); 16 Yana Maksimava (blr) 5.984p (14.55 (-0,4); 1.86; 13.97; 26.51 (0.0) - 5.97 (1.2); 43.48; 2.13.87); 17 Cindy Roleder 5.948p (12.99 (-0,2); 1.65; 12.72; 23.40 (1.4) - 6.08 (-0,1); 33.96; 2.17.88); 18 Anna Blank (rus) 5.921p (14.60 (-1,2); 1.71; 13.50, 25.19 (-0,7) - 5.83 (0.0); 45.40; 2.10.30); 19 Linda Zublin (sui) 5.856p (13.77 (-1,1); 1.59; 13.17; 25.00 (-0,7) - 6.00 (0.0); 47.32; 2.19.04); 20 Ida Marcussen (nor) 5.790p (14.60 (-1,2); 1.71; 13.16; 25.75 (-0,7) - 5.77 (1.1); 44.32; 2.11.64); 21 Caroline Agnou (sui) 5.722p (13.92 (-1,2); 1.71; 12.91; 25.37 (-0,7) - 6.05 (1.8); 41.17; 2.26.60); 22 Verena Preiner 5.712p (14.58 (-1,2); 1.65; 13.37; 25.73 (0.0) - 5.83 (1.2); 44.24; 2.14.56)

Tullamore (Ireland), 30.5.2015 -Irish Schools Championships-


Tullamore (Ireland), 30.5.2015 -Irish Schools Championships-

Men

100m u20 (0.8) 1 Zak Irwin 10.60; 2 Sean Lawlor 10.69; 200m (1.9) 1 Sean Lawlor 21.51; 2 Zak Irwin 21.60; 3 Christian Robinson 21.75; 110mh u20 (0,99m) (2.6) Matthew Behan 13.90; SP u20 (6 kg) Anu Awonusi 17.20

Women

100m u20 (3.2) Phoebe Murphy 11.72; 100m u18 (1.4) 1 Ciara Neville 11.64; 2 Janine Boyle 11.92; 3 Lauren Ryan 11.96; 4 Molly Scott 11.97; 200m u20 (2.6) Phoebe Murphy 24.21; 200m u18 (2.6) 1 Ciara Neville 23.99; 2 Janine Boyle 24.24; 3 Sharlene Mawsdley 24.26; HT u18 (3 kg) Michaela Walsh 63.76

Frankenberg (Germany), 30.5.2015


Frankenberg (Germany), 30.5.2015

Men

SP 1 Hendrik Müller 18.47; 2 Leonid Ekimov 17.72; SP u20 (6 kg) Malte Dörner 18.81; SP u18 (1,5 kg) 1 Tobias Köhler 19.48; 2 Hendrik Janssen 17.73; 3 Pascal Eichler 17.46; DT 1 David Wrobel 62.59; 2 Sebastian Scheffel 57.74; 3 Benedikt Stienen 55.85; 4 Ruan Murray (rsa) 54.18; DT u18 (1,5 kg) Hendrik Janssen 57.24

Women

SP 1 Josephine Terlecki 17.35; 2 Sara Gambetta (ita) 16.56; 3 Julia Ritter (98) 15.57; SP u20 Katharina Maisch 15.53; SP u18 (3 kg) 1 Julia Ritter 18.39; 2 Emelie Gross 16.56; 3 Hanna Meinikmann 15.44; DT 1 Marike Steinacker 54.84; 2 Sabine Rumpf 53.20

Forst (Germany), 30-31.5.2015 -Baden-Wurttembergische Meisterschaften-


Forst (Germany), 30-31.5.2015 -Baden-Wurttembergische Meisterschaften-

Men

100m (1.5) Johannes Wiesner 10.52; 200m (31) (-0,3) Raphael Müller 21.10; 200m u20 (31) (1.8) Alexander Deckert 21.77; 110mh (31) (2.3) Pedro García (esp) 14.00 (14.03 (2.0) 1h1); 400mh (30) Quentin Seigel 51.93; HJ (30) David Nopper 2.17; SP (30) Tobias Dahm 19.63; SP u20 (6 kg) (30) Cedric Trinemeier 17.54

Women

5.000m (30) Hanna Klein 16.20.81; 100mh (31) (1.9) Sabrina Lindenmayer 13.68; PV (31) Martina Schultze 4.20; TJ (31) Elina Sterzing 13.19 (2.6) and 13.09 (-0,3); SP (30) Lena Urbaniak 17.20; SP u20 (30) Alina Kenzel 15.99; JT (31) Stefanie Stifvater 49.81

Slovenska Bistrica (Slovenia), 30.5.2015


Slovenska Bistrica (Slovenia), 30.5.2015

Men

400m 1 Luka Janezic 46.47; 2 Zeljko Vincec (cro) 47.45; 3 Mateo Ruzic (cro) 47.90; 800m Matus Talan (Svk) (96) 1.49.42; LJ Dino Pervan (cro) 7.66 (1.7); DT Peter Sabanyu (hun) 57.23; SP 1 Asmir Kolasinac (srb) 20.90; 2 Hamza Alic (bih) 20.67; 3 Kemal Mesic (bih) 20.49; 4 Nedzad Mulabegovic (cro) 18.31; HT Wagner Domingos (bra) 74.20; 2 Nejc Plesko 70.72; 3 Mirko Micuda (cro) 68.54; HT u20 (6 kg) Jan Lokar 62.81

Women

100m (1.1) 1 Sabina Veit 11.49, 2 Lucija Pokos (cro) 11.64; 400m Kristina Dudek 53.87; 100mh (1.6) 1 Andrea Ivancevic (cro) 13.03; 2 Ivana Loncarek 13.33; 3 Manca Sepetavc 13.63; 4 Joni Tomicic Prezelj 13.68; TJ 1 Sasa Babsek 13.61 (-0,1); 2 Eleonora D'Elicio (ita) 12.98 (-0,8); SP Ahymara Espinoza (ven) 16.69; HT 1 Rosa Rodríguez (ven) 68.90; 2 Barbara Spiler 64.78

Sofia (Bulgaria), 30-31.5.2015 -National Youth Championships-


Sofia (Bulgaria), 30-31.5.2015 -National Youth Championships-

Men

SP (5 kg) Mikhail Mikhalev 18.14

Bucuresti (Romania), 30-31.5.2015 -Campionatul National Scolar-


Bucuresti (Romania), 30-31.5.2015 -Campionatul National Scolar-

Men

100m (30) (1.4) Petre Rezmives 10.68; 400m (30) Zeno Moraru (97) 48.26; 800m (31) Madalin Gheban (97) 1.51.45; 3.000m (31) 1 Ionut Dragusin (96) 8.25.95; 2 Dorin Rusu (98) 8.28.53; SP (6 kg) 1 Andrei Toader (97) 20.18; 2 Marius Musteata (97) 18.52; SP (5 kg) (30) Ionut Apostu (98) 18.42; DT (1.75 kg) (31) Marius Musteata 53.88; HT (6 kg) (30) 1 Florin Coman 63.79; 2 Mihaita Micu 63.48; JT (30) Alexandru Novac 71.97

Women

200m (31) (-0,4) Ioana Gheorghe 24.16; 400m (30) Andrea Miklos (99) 54.59; 400m heats (30) Ioana Gheorghe (97) 55.69 1h2; 5.000m (30) Maria Ifteni 17.21.49; LJ (31) 1 Florentina Marincu (96) 6.55 (-0,5); 2 Georgiana Anitei 6.23 (1.7); TJ (30) Georgiana Anitei 13.31 (0.0)

Fátima (Portugal), 30-31.5.2015 -Junior Competition-


Fátima (Portugal), 30-31.5.2015 -Junior Competition-

Men

100m (4.2) Joao Pinto 10.66; LJ Oleksandr Lyahchen 7.30 (4.7); TJ (31) Oleksandr Lyashchen (97) 15.35 (3.0); HT (6 kg) (31) Miguel Carreira 67.26

Hannover (Germany), 30.5.2015


Hannover (Germany), 30.5.2015

Men

200m (0.1) 1 Alexander Gladitz 21.07; 2 Alexander Juretzko 21.27

Women

HJ Imke Onnen 1.81

Berlin (Germany), 30-31.5.2015 -Berlin/Brandenburg Meisterschaften-


Berlin (Germany), 30-31.5.2015 -Berlin/Brandenburg Meisterschaften-

Men

DT (30) Christoph Harting 62.22

Women

100m (30) (2.2) 1 Lisa Marie Kwayie 11.67 (11.91 (0.2) 1h1); 2 Svea Köhrbruck 11.82 (11.85 0.8) 1h2); 400m (31) Iulia Stepanova 54.43; 400mh (30) Karolina Pahlitzsch 59.25; PV (30) Anjuli Knäsche 4.10; TJ (31) Birte Damerius 13.02 (1.0); HT (31) 1 Charlene Woitha 65.51; 2 Vanessa Pfeifer 60.71  

Hässleholm (Sweden), 30.5.2015


Hässleholm (Sweden), 30.5.2015

Women

100mh (2.5) Elise Malmberg 13.69

Innsbruck (Austria), 30.5.2015 -Golden Roof Challenge-


Innsbruck (Austria), 30.5.2015 -Golden Roof Challenge-

Men

PV 1 Edi Maia (por) 5.50; 2 Robert Renner (slo) 5.40; 3 Lukas Wirth 5.20; 4 Marquis Richards (sui) 5.20; 5 Jerome Clavier (fra) 5.00; LJ 1 Radek Juska (cze) 8.15 (0.4); 2 Andreas Otterling (swe) 8.05 (0.0); 3 Mauro da Silva (bra) 7.80 (0.0); 4 Luis Rivera (mex) 7.78 (0.1)

Women

PV 1 Fabiana Murer (bra) 4.60; 2 Lisa Ryzih (ger) 4.50; 3 Alena Lutkovskaya (rus) 4.40; 4 Kira Grünberg 4.00; LJ 1 Alina Rotaru (rom) 6.72 (0.0); 2 Hrystyna Hryshutyna (ukr) 6.47 (0.4); 3 Eliane Martins (bra) 6.36 (0.0); 4 Sarah Lagger 6.18 (-0,1); 5 Yelizaveta Babiy (ukr) 6.06 (0.0)

Biala Podlaska (Poland), 30.5.2015 -Cubs Super League-


Biala Podlaska (Poland), 30.5.2015 -Cubs Super League-
Men
100m (1.1) Dominik Kopec 10.44; extra heat: Marcin Talacha (96) 10.62 (0.8) 1h; 200m (1.5) Dominik Kopec 21.20; 400m h1 1 Kajetan Duszzynski 46.85; 2 Wiktor Suwara (96) 47.62; 3 Lukasz Ozdarski 47.75; 4 Mateusz Zagorski 47.81; 5 Artur Kuciapski 47.95; h3 Dariusz kowaluk 47.95; 800m Sebastian Smolinski 1.50.13; 110mh (0.1) Damian Czykier 13.78; 2 Maciej Wojtkowski 14.08; 400mh Marcin Jablonski 51.63; HJ Szymon Kiecana 2.25; PV 1 Karol Pawlik 5.20; 2 Patryk Zdunczyk 5.20; LJ Tomasz Jaszczuk 8.08 (2.5) and 7.94 (0.6); TJ Adrian Swiderski 16.81 (0.5); SP 1 Michal Haratyk 19.36; 2 Michal Rozporski 19.00, 3 Jacek Wisniewski 18.51; 4 Jan Parol 17.92; DT 1 Pawel Pasinski 58.02; 2 Bartlomiej Stoj 56.55; 3 Damian Kaminski 55.16; HT 1 Pawel Fajdek 78.67; 2 Wojciech Nowicki 77.92; JT Krzysztof Szalecki 70.00; 10 Kms Walk Grzegorz Sudol 41.07.70
Women
100m (0.4) 1 Anna Kielbasinska 11.49; 2 Sylwia Kasjanowicz 11.82; 3 Katarzyna Sokolska 11.86; 400m 1 Joanna Jozwik 54.10; 2 Monika Szczesna 54.37; 800m 1 Ewa Jacniak 2.06.04; 2 Monika Halasa 2.06.45; 1.500m 1 Natalia Waclawska 4.28.46; 2 Sylwia Indeka (97) 4.29.97; 100mh (1.1) Klaudia Siciarz (98) 13.77; 400mh 1 Tina Matusinska 57.37; 2 Emilia Ankiewicz 58.03; 3 Joanna Banach 58.67; HJ Kamila Liwcinko 1.97; PV Justyna Swietanka 4.20; LJ Teresa Dobija 6.14 (1.2); TJ 1 Anna Zych 13.24 (1.4); 2 Justyna Kowalska 13.18 (-0,2); 3 Marta Kwiatowska 13.16 (1.3); SP 1 Alena Abramchuk (blr) 17.69; 2 Aldona Zebrowska 16.12; 3 Klaudia Kardasz (96) 16.00; DT 1 Daria Zabawska 56.01; 2 Andzhelika Przybylska 52.85; 3 Alena Abramchuk (blr) 52.42; 4 Malgorzata Raciborska 51.15; HT Hanna Zinchuk (blr) 63.93; 10 Kms Walk Agnieszka Swarnog 46.18.09

Manchester (Great Britain), 30.5.2015 -BMC Races-


Manchester (Great Britain), 30.5.2015 -BMC Races-

Men

800m h1 1 Dale Clutterbuck 1.48.36; 2 Rory Graham-Watson 1.48.66; 3 Spencer Thomas 1.48.84; 4 Zak Curran 1.49.22; 5 Anthony Whiteman (71) 1.49.24; 6 Paul Godall 1.49.37; 7 Nicholas Landeau (tto) 1.49.78; 8 Christian Von Eitzen (97) 1.50.30; h2 1 Harry Doran 1.49.41; 2 Daniel Rowden (97) 1.49.78, 3 Chris Warburton 1.50.02; 4 Benjamin Anderson 1.50.22; h3 1 Elliot Giles 1.49.02; 2 Max Wharton 1.50.14; h4 Jake Heyward (99) 1.52.19

1.500m h1 1 Cameron Boyek 3.40.62; 2 Guy Smith 3.42.55; 3 Tom Lancanshire 3.42.75; 4 Frank Baddick 3.43.35; 5 Robbi Fitzgibbon (96) 3.44.34; 6 Richard Weir 3.44.49; 7 Michael Salter 3.45.16; 8 Eoin Everard (irl) 3.45.26; 9 Joe Warne 3.45.72; 10 James McMurray 3.46.42; 11 James West (96) 3.46.59; 12 Chris Parr 3.46.77; h2 1 Josh Kerr (97) 3.44.12; 2 Jermaine Mays 3.46.34; 3 Michael Schmidt (den) 3.46.92; 4 Tim Sundström (swe) 3.47.18; 5 Myles Edwards 3.47.20; 6 Sam Mitchell 3.47.36; 7 Scott Halsted (96) 3.47.70; 8 George Duggan (96) 3.47.77; h3 James Gormley (98) 3.48.39

5.000m 1 Jonathan Taylor 13.52.14; 2 Andrew Heyes 13.53.41; 3 Michael Callifari 13.55.27; 4 Gus Cockle (97) 14.03.26; 5 Jacob Allen 14.03.84; 6 Thomas Fitzpatrick (irl) 14.03.95; ...10th Devin Monson (usa) 14.12.94

Women

800m h1 1 Katie Snowden 2.01.77; 2 Angie Petty (nzl) 2.01.84; 3 Katy Brown 2.02.33; 4 Molly Long 2.03.32; 5 Rachel McClay 2.04.01; 6 Katherine Marshall 2.04.42; 7 Leah Barrow 2.04.60; 8 Mhairi Hendry (96) 2.07.10; h2 1 Carys McAulay (98) 2.05.50; 2 Sally Smith 2.05.83; 3 Megan Edwards 2.05.93; 4 Ida Fillingsnes (den) 2.06.28; 5 Jenny Tan 2.07.18; 6 Georgina Outten (96) 2.07.55; h3 1 Rebecca Croft 2.07.92; 2 Lucy James 2.08.38

1.500m h1 1 Bobby Clay (97) 4.12.20; 2 Racheal Bamford 4.14.22; 3 Amy Griffiths (96) 4.16.38; 4 Georgia Bell 4.16.96; 5 Kathryn Gillespie (96) 4.18.05; 6 Kate Holt 4.18.73; 7 Maria Larsen (den) 4.18.84; 8 Gemma Kersey 4.19.97; 9 Jenna Hill 4.21.80; 10 Rose-Anne Galligan (irl) 4.23.39; h2 1 Ffion Price 4.22.58; 2 Claire Duck 4.22.76; 3 Sabriba Sinha (99) 4.22.95; 4 Amy O'Donoghue (irl) 4.23.28; 5 Charlotte Green 4.23.72; 6 Harriet Knowles-Jones (98) 4.24.07; 7 Emma Mitchell 4.26.21; 8 Ellie Hartnett (irl) 4.26.36; 9 Sarah McDonald 4.26.58

5.000m 1 Pauina Kaczynska (pol) 15.33.82; 2 Laura Whittle 15.34.53; 3 Rhona Auckland 15.51.01; 4 Katie Brough-Brennan 15.53.74; 5 Dominika Napieraj (pol) 15.54.24; 6 Alyson Dixon 16.00.41; 7 Becky Straw 16.04.05; 8 Jennifer Nesbitt 16.09.93; 9 Melissa Courtney 16.13.45; 10 Lauren Howarth 16.14.65; 11 Ciara Durkan (irl) 16.19.54; 12 Grace Barker 16.19.66; 13 Bronwen Owen (97) 16.21.86; 14 Susan Partridge 16.25.64; 15 Silvia del Fava (ita) 16.28.84

Rieti (Italy), 30-31.5.2015


Rieti (Italy), 30-31.5.2015

Men

400mh (30) Francesco Proieti 51.91

Women

PV (30) Roberta Bruni 4.20

Livorno (Italy), 30.5.2015


Livorno (Italy), 30.5.2015

Men

400m Marco Landi 47.78

Busto Arzisio (Italy), 30.5.2015


Busto Arzisio (Italy), 30.5.2015

Men

400m 1 Mario Lambrughi 47.49; 2 Marco Lo Verme 47.78; 3 Giacomo Panizza 47.98; 4 Brayan Lopez (97) 48.17; HT u20 (6 kg) Giacomo Proserpio 62.26

Women

400m Virginia Troiani (96) 54.65

Savona (Italy), 30.5.2015


Savona (Italy), 30.5.2015

Men

100m (0.9) 1 Enrico Demonte 10.40; 2 Giovanni Galbieri 10.49; 3 Davide Manenti 10.60; 200m (-1,1) Enrico Demonte 20.95; 400m 1 Davide Manenti 46.66; 2 Francesco Cappellin 47.34; DT 1 Hannes Kirchler 61.92; 2 Federico Apolloni 61.78; DT u20 (1.75 kg) 1 Giulio Anesa 59.73; 2 Leonardo Fabbri 54.97; JT 1 Norbert Bonvecchio 76.22; 2 Roberto Bertolini 76.18; 3 Antonio Fent 73.97

Women

100m (1.4) Federica Gianotti 11.83; 200m (-1,3) Giulia Riva 23.87; DT Natalina Capoferri 51.21; HT Silvia Salis 67.58; JT Zahra Bani 50.38

Torremolinos (Spain), 30.5.2015


Torremolinos (Spain), 30.5.2015

Women

HJ 1 Linda Sandblom (swe) 1.83; 2 Vanessa Varjolampi (fin) 1.74

Tonsberg (Norway), 31.5.2015


Tonsberg (Norway), 31.5.2015

Men

200m (5.2) Oyvind Strommen Kjerpeset 21.41

Porsgrunn (Norway), 31.5.2015


Porsgrunn (Norway), 31.5.2015

Men

1.500m Snorre Holtan Loken 3.47.89

Valladolid (Spain), 30.5.2015


Valladolid (Spain), 30.5.2015

Men

100m (1.1) 1 Eduard Viles 10.60; 2 Frank Itoya (96) 10.63; 200m (-0,2) 1 Mario López 21.45; 2 Iñaki Canal (97) 21.52; 400m 1 Daniel Blanco 47.64; 2 Miguel Delgado (98) 48.97; 110mh (-1,1) Yidiel Contreras 13.87; HJ 1 David Bolado 2.17; 2 Simón Siverio 2.17; LJ Wilfredo Martínez (cub) 7.59 (-0,1)

Women

200m (3.3) Paula Sevilla (97) 24.08; 400m 1 Sara Gómez 54.19; 2 Barbara Camblor 54.54; LJ Sheila García (97) 6.18 (0.3)

Decines Charpieu (France), 30.5.2015


Decines Charpieu (France), 30.5.2015

Men

800m A 1 Jena Umar (eth) 1.47.11; 2 James Bowness (gbr) 1.47.49; 3 Brice Leroy 1.47.86; 4 Hamid Oualich 1.48.28; 5 Nasredine Khatir 1.48.30; 6 Mouhcine El Amin (mar) 1.48.58; 7 Ramzi Abdenouz (alg) 1.48.93; 8 Bacha Morka (eth) 1.48.99; 800m C Anouar Baraka 1.49.88; 1.500m A 1 Reda Jafaar (mar) 3.44.32; 2 Guillaume Adam 3.44.62; 3 Abdelhamid Zerrifi (alg) 3.45.01; 4 Chouaib Hamdane (alg) 3.45.57; 5 Kevin Benalou 3.46.81; 6 Mounir Akbache 3.47.16; 1.500m C Mohamed El Yarroumi 3.48.18; 5.000m Julien Lyon (sui) 14.16.94

Women

200m (nwi) Estelle Perrossier 24.06; 1.500m 1 Sinteyahu Lewetegn (eth) 4.17.92; 2 Helene Bekele Tola (eth) 4.21.75; 3 Audrey Le Floch 4.23.63; 4 Elodie Mathien 4.23.65; 5 Fanjanteino Felix 4.24.50; 6 Salome Lecoq 4.24.92; 7 Elsa Racasan (97) 4.25.41; 8 Alice Rocquain 4.25.67; 3.000m St Marie-Eliane Saholinirina (mad) 10.03.28

Pezenas (France), 30.5.2015 -Meeting National-


Pezenas (France), 30.5.2015 -Meeting National-

Men

400m 1 Alexandre Fivet 47.39; 2 Iñigo Pérez (esp) 47.52; 3 Ijacques Francois 47.58; 1.500m 1 Abdessalem Ayouni (tun) 3.45.72; 2 Rabil Doukkana (mar) 3.47.73; 3.000m Manuel Damiao (por) 8.09.90; 3.000m St 1 Abdelhakim Zilali 8.45.14; 2 Malek Ben Amor (tun) 8.45.40; HJ 1 Fabrice Saint-Jean 2.15; 2 Andrea Bettinelli (ita) 2.11; LJ Guillaume Victorin 7.49 (0.5)

Women

40m Cassiopee Chatelle (96) 55.46; HJ Nawal Meniker 1.84; PV 1 Marion Lotout 4.60; 2 Marie-Leonore Ribeiro Tavares 4.20; 3 Syrine Ebondo (tun) 4.10; 4 Sophie Dangla 4.00; 5 Chloe Henry (bel) 4.00; LJ 1 Haoua Kessely 6.19 (0.4); 2 Diane Barras 6.16 (0.1); JT 1 Mathilde Andraud 53.38; 2 Alexia Kogut-Kobiak 49.91

Boston –MA- (United States), 30.5.2015 –Twilight Meet-


Boston –MA- (United States), 30.5.2015 –Twilight Meet-

Women

800m 1 Caroline King 2.06.09; 2 Megan Krumpoch 2.06.91

Saturday, May 30, 2015

Oordegem (Belgium), 30.5.2015


Oordegem (Belgium), 30.5.2015
Men
100m (-0,1) 1 Joe Morris 10.43; 2 Wouter Brus (ned) 10.59; 200m h1 (-0,3) 1 Mike Mokamba (ken) 20.75; 2 Edino Steele (jam) 20.85; 3 Kevin Borlee 21.02; h2 (0.7) Jean-Baptiste Formet (fra) 21.60; 200m pre-program h1 (1.8) 1 Kevin Borlee 21.07; 2 Jean-Baptiste Formet (fra) 21.46; 3 Ryan Shields (jam) 21.58; 400m h1 1 Jonathan Borlee 45.60, 2 Freddy Mezones (ven) 45.88, 3 Alphas Kishoyan (ken) 46.64; 4 Jamie Bowie (gbr) 46.64; 5 Brian Gregan (irl) 46.78; 6 Leonardo Vanzo (ita) 47.27; h2 1 Johan Delasse 46.94; 2 Craig Lynch (irl) 47.28; 3 Patrick Swan (gbr) 47.83; 4 Adam Danielsson (swe) 47.89; 400m pre-program Thys Seppe 47.58; 800m h1 Soufiane Selmouni (fra) 1.45.97; 2 Khaled Benmahdi (alg) 1.46.06; 3 Karol Konieczny (pol) 1.47.09; 4 Alejandro Rodríguez (esp) 1.47.28, 5 Thomas Roth (nor) 1.47.35; 6 Hugo Santacruz (sui) 1.47.55; 7 Lencho Mamush (eth) 1.47.98; 8 Mayanja Abu (sen) 1.48.60; 9 Bob Van der Ham (ned) 1.48.72; 10 Pieter-Jan Hannes 1.49.53; h2 1 Richard Charles (gbr) 1.47.28; 2 Kalle Berglund (swe) u20 1.47.31; 3 Kamil Gurdak (pol) 1.47.34; 4 Nicky Coemans 1.47.36; 5 Aurele Vandeputte 1.47.58; 6 Charles Simotwo (ken) 1.48.16; 7 Kevin Gobillard (fra) 1.48.42; 8 Thomas Larchaud (fra) 1.48.60, 9 Anthony Lieghio (irl) 1.48.95; 1.500m h1 1 Charles Philibert-Thiboutot (can) 3.39.05; 2 Murray Ross (gbr) 3.39.06; 3 Alex Kibet 3.40.48; 4 Alberto Imedio (esp) 3.41.78; 5 Krzysztof Zebrowski (pol) 3.42.07; 6 Bachir Hiss (dji) 3.42.34; 7 Bryan Cantero (fra) 3.42.78, 8 Tesfu Tewelde (eri) 3.42.79; 9 Lutimar Paes (bra) 3.43.69; 10 Vincent Mutai (ken) 3.46.26; 11 Isaac Kimeli 3.46.80; h2 1 Junior Bussotti Neves (ita) 3.41.50; 2 Kamali Majdoubi (mar) 3.41.55; 3 Szymon Krawczyk (pol) 3.41.95; 4 Hamish Carson (nzl) 3.42.79; 5 Tiidrek Nurme (est) 3.42.86; 6 Ismael Debjani 3.43.25; 7 Jan Hochstrasser (sui) 3.44.24; 8 Mor Seck (sen) 3.45.84; 9 Mohamed Abdi (mar) 3,47.32; h3 1 Quentin Tison (fra) u20 3.42.40; 2 Vincent Hazeleger (ned) 3.43.61; 3 Adam Clarke (gbr) 3.44.28; 4 Allar Lamp (est) 3.44.62; 5 Thomas de Bock 3.44.69; 6 Jonathan Cook (gbr) 3.45.24; 7 Daniel Cheeseman (gbr) 3.46.96; 3.000m 1 Cyrus Rutto (ken) 7.52.35; 2 Ambros Bore (ken) 7.53.12; 3 Merhawi Ghebreslasie (eth) u18 8.01.60; 4 Benjamin Pires (fra) 8.01.84; 5 Johan Hyden (swe) 8.03.77; 6 William levay (swe) u20 8.05.69; 110mh (0.6) 1 Denis Hanjoul 13.80; 2 Adrien Deghelt 13.87, 3 Gabriel Costantino (bra) 14.00; 4 Alexander Brorsson (swe) 14.01; 110mh pre-program h1 (0.5) 1 Denis Hanjoul 13.94; 2 Adrien Deghelt 14.06; h2 (0.0) 1 Alexander Brorsson (swe) 14.04; 2 Gabriel Constantino (bra) 14.11; 400mh pre-program 1 Tim Rummens 50.57; 2 Christopher Hassaine (fra) 51.01; 3 Jason Harvey (irl) 51.85; 4 Jakub Smolinski (pol) 52.06; 5 Mickael Bertil (fra) 52.13; HJ 1 Douwe Amels (ned) 2.18; 2 Bram Ghuys 2.16; LJ Cedric Nolf 7.46 (0.6); SP 1 Damien Birkinhead (Aus) 20.13; 2 Remco Goetheer 17.49; 3 Jurgen Verbrugghe 17.21; JT 1 Timothy Herman 74.80; 2 Thomas Smet 70.01
Women
100m h1 (0.3) 1 Naomi sedney (ned) 11.71; 2 Lieke Klaver 11.90, 3 Alexandra Banti 11.92; h2 (0.0) Nicky van Leuveren (ned) 11.79; 200m h1 (0.1) 1 Nicky van Leuveren (ned) 23.49; 2 Naomi Sedney (ned) 23.71; 3 Hanne Claes 23.73; 4 Axelle Dauwens 24.11; 5 Lieke Klaver (ned) 24.18; 6 Eefje Boons (ned) 24.23; h2 (1.0) 1 Imke Vervaert 24.08; 2 Alexandra Banti (fra) 24.24; 200m pre-program (0.4) Statia Nargelis (ned) 24.29; 400m h1 1 Lisanne de Witte (ned) 52.90; 2 Justien Grillet 53.31; 3 Louise-Anne Bertheau (fra) 54.12;  h2 1 Renne Eykens 54.63; 2 Elia vallés (esp) 54.92; 800m h1 1 Selina Buchel (sui) 2.00.14; 2 Trine Mjaaland (nor) 2.01.69; 3 Esther Guerrero 2.02.04; 4 Victoria Sauleda (esp) 2.02.41; 5 Ciara Everard (irl) 2.02.83; 6 Deborah Rodriguez (uru) 2.02.96; 7 Yngvild Elvemo (nor) 2.03.28; 8 Irene Baldessari (ita) 2.05.09, 9 Beatriz Chepkoech (ken) 2.05.73; 10 Katie Kirk (ilr) 2.07.54; h2 1 Suzanne Voorrips (ned) 2.07.03; 2 Lotte Schedelman 2.07.11; 3 Elise Vanderelst 2.07.42; 4 Zoya Naumov (esp) 2.07.50; 5 Ida Holm (swe) 2.07.50; 6 Ashley Melcherts (ned) 2.08.04; 1.500m 1 Sofie Van Accom 4.16.19; 2 Karolina Polrola (pol) 4.16.46; 3 Manon Kruiver (ned) 4.18.67; 4 Stella Kubasch (ger) 4.18.69; 5 Lisa Kurmann (sui) 4.19.50; 6 Montana Jones (gbr) 4.21.37; 7 Claire Taplee (irl) 4.23.40, 8 Justine Tinck 4.24.98; 9 Merel Van der Marel u18 4.25.56; 10 Vera Hoffmann (lux) u20 4.25.87; 100mh (0.4) 1 Anne Zagre 13.05; 2 Rosina Hodde (ned) 13.31; 3 Sirena Alise (usa) 13.40; 4 Eefje Boons (ned) 13.60; 100mh pre-program h1 (0.0) 1 Anne Zagre 13.30; 2 Rosina Hodde (ned) 13.32; 3 Eefje Boons (ned) 13.71; 4 Siliane Van Cauwenberghe 13.77; h2 (0.2) 1 Sirena Alise (usa) 13.34; 2 Chloe Beaucarne 13.78; 3 Suzanne Williams (ned) 13.84; 400mh pre-program h1 1 Stina Troest (den) 56.32; 2 Axelle Dauwens 56.69; 3 Agnieszka Karczmarczyk (pol) 59.02; h2 Frida Persson (swe) 58.21; HJ 1 Mirela Demireva (bul) 1.88; 2 Hannelore Desmet 1.82; 3 Norman Sietske (ned) 1.80, 4 Hanne van Hessche 1.80; PV Elien De Vocht 4.05; LJ 1 Jolien Leemans 6.09 (0.3); 2 Nora Ritzen 6.08 (0.5); JT Kato van den Brulle 51.58

Aubière (France), 30.5.2015


Aubière (France), 30.5.2015

Women

PV 1 Ninon Guillon-Romarin 4.20; 2 Mallaury Sautereau (96) 4.10

Weinheim (Germany), 30.5.2015 -Kurpfalz Gala 2015-


Weinheim (Germany), 30.5.2015 -Kurpfalz Gala 2015-

Men

100m A (0.0) 1 Alex Wilson (sui) 10.36; 2 Peter Emelieze (ngr) 10.44; 3 Aleixo Platini Menga 10.53; 4 Robin Erewa 10.56; 5 Sulayman Bah (swe) 10.57; 6 Martin Keller 10.58; B (0.4) Robert Hering 10.59; 100m u20 (0.0) 1 Lukas Hein 10.64; 2 Fabian Netzlaf 10.71; 3 Roger Gurski 10.72; 200m h1 (-0,5) 1 Robert Hering 21.03; 2 Kamghe Gaba 21.29; h2 (1.1) Aleixo Platini Menga 21.17; 2 Johan Wissman (swe) 21.21; h3 (-0,9) Kai Köllmann 21.49; h4 (-1,3) Simon Schütz (96) 21.56; h5 (-0,8) Max Grieger (97) 21.60; h6 (0.0) Bastien Mouthon (sui) 21.12; h7 (-1,1) Emil von Barth (Swe) (96) 21.57; 800m 1 Christoph Kessler 1.47.81; 2 Enrico Riccobon (ita) 1.48.10; 3 Marko Arthofer 1.49.59; 4 Mattias Ohlsson (swe) 1.50.88; 5 Pascal Kleyer (98) 1.50.92; 110mh A (-0,2) 1 Gregor Traber 13.57; 2 Erik Balnuweit 13.84; 3 Matthias Buhler 14.06; B (-2,2) 1 Julian Marquardt 13.89; 2 Dario de Borger (bel) 13.97; 3 David King (gbr) 14.15 (14.01 (0.8) 2h6); 4 Andreas Martinsen (den) 14.15 (13.98 (0.0) 2h1); in heats: Alexander John 13.74 (0.1) 1h2; David Klöckner 14.10 (0.1) 3h2; Othman Hadj Lazib (ag) 13.92 (2.7) 2h3; Maximilian Bayer 13.95 (2.7) 3h3; Petr Svoboda (cze) 13.65 (0.8) 1h4; Matthias Bühler 13.80 (0.8) 2h4; 110mh u20 (0,99m) (1.8) Henrik Hannemann 13.98 (13.98 (0.7) 1h1); HJ 1 Mateusz Przybylko 2.30; 2 Torsten Sanders 2.21; LJ A 1 Fabian Heinle 8.12 (0.2); 2 Christopher Ullmann 7.75 (0.8); 3 Stephan Zenker 7.71. (0.2); 4 Stefano Tremigliozzi (ita) 7.70 (-0,6); 5 Vincent Vogel 7.62 (0.6); 6 Jan Uder 7.53 (0.3); 7 Florian Oswald 7.50 (0.0); B Benjamin Gföhler 7.64 (0.0); LJ u20 Benjamin Weissling 7.50 (1.2)

Women

100m A (0.6) 1 Tatjana Pinto 11.33; 2 Céline Distel-Bonnet 11.37; 3 Yasmin Kwadwo 11.41; 4 Rebekka Haase 11.42; 5 Alexandra Burghardt 11.51; 6 Maja Mihalinec (slo) 11.56; 7 Laura Müller 11.58; 8 Inna Weit 11.62; B (0.5) 1 Louise Hollender 11.67; 2 Christina Haack 11.68; 3 Lea Sprunger (sui) 11.75; 4 Marisa Lavanchy (sui) 11.78; 5 Amelie-Sophie Lederer 11.80; 6 Salomé Kora (sui) 11.81 (11.80 (-0,2) 2h5); 7 Janina Kölsch 11.82; in heats: Josefina Elsler 11.88 (0.8) 2h4; 100m u20 (30) (0.2) Keisha Kwadwo 11.67; in heats: Gina Lückenkemper 11.49 (0.0) 1h1; 200m h1 (-1,2) 1 Tatjana Pinto 23.98; 2 Laura Müller 24.05; h2 (-0,1) 1 Gina Lückenkemper 23.54; 2 Anna-Lena Freese 23.68; h3 (-1,3) Inna Weit 23.68; 400m 1 Frederike HOgrebe 54.45; 2 Hannah Mergenthaler (97) 54.49; 100mh A (0.3) 1 Eva Strogies 13.10; 1  Isabelle Pedersen (nor) 13.12; 3 Stephanie Bendrat (aut) 13.43; 4 Clélia Reuse (sui) 13.44; 5 Beatte Schrott (aut) 13.46; 6 Tanja Heitgen 13.66; B (-0,8) 1 Ricarda Lobe 13.39; 2 Eva wimberger (aut) 13.82; LJ A 1 Lena Malkus 6.94 (-1,2); 2 Xenia Stolz 6.63 (1.5); 3 Tania Vicenzino (ita) 6.59 (0.5); 4 Melanie Bauschke 6.57 (0.5); 5 Malaika Mihambo 6.52 (0.0); 6 Annika Gärtz 6.42 (0.2); 7 Klaudia Kaczmarek 6.40 (0.0); 8 Maryse Luzolo 6.38 (0.2); 9 Lena Steinkamp 6.25 (0.2); 10 Irene Pusterla (sui) 6.16 (-0,7); 11 Lisa Kurschilgen 6.14 (1.0); LJ u20 1 Tabea Christ (98) 6.22 (0.3); 2 Anna Bühler 6.08 (0.1); 4x100m Germany u23 (A.S. Lederer; A. Burghardt; R. Haase; A.L. Freese) 43.94

Bern (Switzerland), 30.5.2015


Bern (Switzerland), 30.5.2015

Men

400m Luca Flück 47.81; 110mh u20 (0,99m) (1.8) Alain-Hervé Mfomkpa 14.08; 110mh u18 (0,91m) (1.7) 1 Inglin Sales junior (99) 13.56; 2 Gaio Finley (99) 13.83; SP u18 (5 kg) Stefan Wieland 18.08

Women

100m (2.6) Muswama Kambundji (96) 11.82; 400m Veronica Vancardo (00) 55.74; HJ u20 Salome Lang 1.77; JT u18 (500 g) Géraldine Ruckstuhl 54.00

Blagnac (France), 30.5.2015


Blagnac (France), 30.5.2015
Women
DT Kazai-Suzanne Kragbe (civ) 56.70

Parma (Italy), 27.5.2015


Parma (Italy), 27.5.2015

Men

HJ 1 Eugenio Rossi 2.25; 2 Eugenio Meloni 2.15

Cuenca (Ecuador), 29-31.5.2015 -South American Junior Championships-


Cuenca (Ecuador), 29-31.5.2015 -South American Junior Championships-
Men
100m heats (29) Vitor dos Santos 10.38 (nwi) 1h1; Enzo Faulbaum (chi) 10.59 (nwi) 2h1; Derick de Souza (bra) 10.42 (nwi) 1h2; Arturo Deliser (pan) 10.47 (nwi) 2h2; SP (6 kg) (29) 1 Eduardo Espín 18.68; 2 Welington Moraes (bra) 18.24; 3 Sebastián Lazén (chi) 18.04; 4 José Ballivian (chi) 17.53; 5 Renan Azeredo (bra) 17.31
Women
100m heats (29) Angela Tenoiro 11.18 (nwi) 1h1; Mirna da Silva (bra) 11.62 (nwi) 2h1; Monica Mendoza (chi) 11.77 (nwi) 3h1; Evelyn de Paula  (bra) 11.52 (nwi) 1h2; Kenya Quiñonez 11.69 (nwi) 2h2; 5.000m (29) Zaida Meneses 17.43.21; HJ (29) 1 Ana Paula de oliveira (bra) 1.86; 2 Jenifer Vieira (bra) 1.81; 3 Amanda Thaylor (ven) 1.79

Ulm (Germany), 27-28.5.2015

Ulm (Germany), 27-28.5.2015
Men
Decathlon (27-28) 1 Rene Stauss 7.847p (11.05 (1.2); 7.04 (1.3); 14.23; 2.13; 50.27 - 15.35 (0.0); 44.04; 4.60; 58.05; 4.44.63); 2 Tom Nowak 7.588p (11.20 (1.2); 7.10 (1.1); 14.13; 1.98; 49.73 - 14.79 (0.0); 41.66; 4.70; 60.19; 4.38.33); 3 Nils Merten 7.588p (10.92 (1.2); 6.91 (0.0); 15.46 1.92; 49.60 - 14.38 (0.0); 44.51; 4.50; 46.41; 5.00.55); 4 Patrick Scherfose 7.522p (11.19 (1.2); 7.09 (0.0); 14.16; 1.84; 50.69 - 14.42 (0.0); 42.38, 4.80; 49.51; 4.49.46); 5 Nico Beckers 7.360p (11.01 (0.0); 7.12 (0.0); 13.66; 1.95; 48.89 - 15.08 (0.0); 40.82; 3.90; 45.26; 4.37.25)
Women
Heptathlon (27-28) 1 Jennifer Oeser 6.145p (13.79 (0.0); 1.78; 13.88, 24.79 (0.0) - 6.27 (1.3); 40.73; 2.16.12); 2 Anna Maiwald 6.111p 813.63 (0.0); 1.72; 14.13.03 (0.0) - 5.78 (0.1); 44.84, 2.16.09); 3 Silvia Mrotzek 5.499p (14.86 (0.0); 1.66; 12.94; 26.41 (0.0) - 5.68 (1.6); 43.67; 2.17.55)



Dessau (Germany), 29.5.2015


Dessau (Germany), 29.5.2015

Men

100m (0.6) 1 Wilfried Koffi (civ 10.28; 2 Henricho Bruintjies (rsa) 10.30; 3 Ogho-Oghene Egwero (ngr) 10.31; 4 Charles Silmon (usa) 10.37, 5 Alexander Kosenkow 10.57; 800m 1 Robin Schembera 1.47.26; 2 Dennis Krüger 1.47.66; 3 Artur Kuciapski (pol) 1.47.67; 4 Cleiton Abrao (bra) 1.47.98; 5 Johan Rogestedt (swe) 1.48.77; 6 Andreas Lange 1.48.91; 7 Hendrik Gruber 1.49.33; 1.500m 1 Hillary Ngetich (ken) 3.39.81; 2 Soufiane el Kabbouri (ita) 3.40.84, 3 Andreas Bueno (den) 3.41.27, 4 Sebastian Keiner 3.41.77; 5 Martin Sperlich 3.44.34; 6 Dennis Bauerle 3.45.42; 7 jan Fries (cze) 3.45.61; 8 Krysztian Zalewski (pol) 3.45.76; 9 Sebastian Schlenk 3.45.82; 10 Taher Belkorchi (mar) 3.46.39; 3.000m St 1 Mitko Tsenov (bul) 8.25.62; 2 Dominic Kiptarus (ken) 8.33.40; 3 Martin Grau 8.33.51; 4 Marco Salami (ita) 8.38.98; 5 Hannes Liebach 8.43.88; 6  Yohanes Chiapanelli (ita) 8.44.50; 7 Nico Sonneberg 8.45.13; 8 Habtamo Fayisa (eth) 8.45.64; 9 Jeroen D'Hoedt (bel) 8.46.05; 10 Konstantin Wedel 8.46.09; PV 1 Carlo Paech 5.75; 2 Pawel Wojciechowski (pol) 5.60; 3 Hendrik Gruber 5.50; 4 Mareks Arents (lat) 5.50; 5 Michel Frauen 5.40; 6 Marvin Caspari 5.20; LJ 1 Alyn Camara 7.96 (0.0); 2 Markus Rehm 7.89 (-0,2); 3 Pavel Shalin (rus) 7.84 (-0,1); 4 Adrian Strzalkowski (pol) 7.69 (0.1); 5 Higor Alves (bra) 7.61 (0.2); 6 Chris Tomlinson (gbr) 7.48 (0.1); 7 Paulo Sergio Oliveira (bra) 7.42 (0.0); JT 1 Antti Ruuskanen (fin) 85.78; 2 JOhannes Vetter 82.14; 3 Dmitri Tarabin (rus) 81.71; 4 Thomas Röhler 79.62; 5 Till Wöschler 76.67; 6 Risto Matas (est) 74.86; 7 Andreas Hoffmann 74.31; 8 Bernhard Seifert 73.52

Women

100m (0.3) 1 Charonda Williams 11.33; 2 Marika Popowicz (pol) 11.57; 3 Ayodele Ikuesan (fra) 11.62; 4 Inna Weit 11.74; 5 Ina Thimm 11.84; 6 Jana Slaninova (cze) 11.93; 200m (nwi) 1 Charonda Williams 23.22; 2 Marika Popowicz (pol) 23.93; 800m 1 Fabienne Kohlmann 2.01.61; 2 Joanna Jozwik (pol) 2.02.16; 3 Christina Hering 2.02.97; 4 Julija Stepanowa 2.03.22; 5 Sarah Schmidt (96) 2.04.27; 6 Maren Koch 2.05.27; 7 Corinna Harrer 2.05.92; 8 Alina Ammann (98) 2.07.56; 9 Ariane Ballner (96) 2.08.40; 1.500m 1 Selah Busienei (ken) 4.12.49; 2 Perine Nenkampi (ken) 4.12.87; 3 Diana Mezulianukova (cze) 4.13.06; 4 Tamara Tverdostup (ukr) 4.13.57; 5 Gesa-Felicitas Krause 4.13.58; 6 Juliana dos Santos 4.14.43; 7 Kristiina Mäki (cze) 4.16.45; 7 Danuta Urbanik 4.16.45; 9 Konstanze Klosterhalfen (97) 4.16.73; 10 Tabea Themann 4.20.60; 11 Linn Nilsson (swe) 4.23.71; 12 Johanna Schulz 4.27.21; 100mh (0.3) 1 Sharika Nelvis (usa) 12.67; 2 Brianna Rollins 12.80, 3 Jackie Coward 13.14; 4 Lucie Koudelová (cze) 13.41; 5 Franziska Hofmann 13.42; TJ 1 Hanna Knyazyeva (isr) 14.35 (0.1); 2 Jenny Elbe 14.15 (0.2); 3 Kristiina Mäkela (fin) 13.94 (0.3); 4 Kristin Gierisch 13.90 (0.2); 5 Anna Jagaciak (pol) 13.52 (0.0); 6 Katja Demut 13.44 (1.0); 7 Darya Derkach (ita) 13.34 (0.1); 8 Ottavia Cestonaro (ita) 13.01 (0.5); DT 1 Julia Fischer 63.63; 2 Yekaterina Strokova 63.40; 3 Anna Rüh 63.02; 4 Nadine Müller 60.87; 5 Zaneta Glanc (pol) 59.93; 6 Kerstin Pudenz 58.83; 7 Sabine Rumpf 55.27; 8 Julie Hartwig 50.43

La Habana (Cuba), 26-28.5.2015 -Memorial Barrientos-


La Habana (Cuba), 26-28.5.2015 -Memorial Barrientos-

Men

100m (26) A (1.0) 1 Roberto Skyers 10.17; 2 Reynier Mena (96) 10.26; 3 Yaniel Carrero 10.26; 4 Isidro Montoya (col) 10.40; 5 Diego Palomeque (col) 10.42; 6 Michael Herrera 10.57; 7 Dubeiker cedeño (ven) 10.60; B (1.4) 1 Harlyn Pérez 10.55; 2 Edel Amores (98) 10.59; 3 Alvaro Cassiani (ven) 10.60; 200m (27) A (1.9) 1 Yancarlos Martínez (dom) 20.43; 2 Yoandys Lescay 20.83; 3 Shane Jones (bah) 20.95; 4 Osmaidel Pellicier 21.01; 5 Edel Amores (98) 21.19; 6 Adrián Chacón 21.23; 7 Cristoffer Melenciano (dom) 21.53; B (1.7) 1 Alvaro Cassiani (ven) 21.08, 2 Mayojuanez D'Oleo (dom) 21.32; 400m (26) A 1 Raidel Acea 45.18; 2 Yoandys Lescay 45.87; 3 Williams Collazo 45.95, 4 Osmaidel Pellicier 45.99; 5 Adrián Chacón 46.30; 6 Noel Campos (ven) 46.72; 7 Oreste Rodríguez 47.29; 8 Yuniol Kindelán 47.34; B 1 Luis González 47.64; 2 Daniel Zayas 47.66; 3 Yassiel Silega (98) 47.91; 4 Deivy Yera (99) 47.98; 800m (27) 1 Lucirio Garrido (ven) 1.49.84, 2 Jorge Liranzo 1.50.54; 110mh (27) (0.7) 1 Jhoanis Portilla 13.57; 2 Jorge McFarlane (per) 13.91; 3 Ignacio Morales 14.00; 4 Yordan O'Farrill 14.03; 110mh u18 (0,91m) (0.3) 1 Yoan Villa 13.89; 2 Dagnel Lescaille 14.07; 400mh (26) 1 José Gaspar 51.20 (50.22 1h2); 2  Leandro Zamora 51.53 (51.53 1h1); 3 Yeferson Valencia 51.65; HJ (28) 1 Sergio Mestre 2.19; 2 Luis Zayas (97) 2.16; 3 Raudelys Rodríguez 2.16; 4 Wanner Miller (col) 2.16; PV (28) Lázaro Borges 5.20; LJ (26) 1 Juan Hechevarría (98) 7.96 (-0,1); 2 Maykel Massó (99) 7.75 (-0,8); 3 Jairo Guibert 7.60 (0.6); 4 Junior Díaz 7.60 (0.0); TJ (28) 1 Pedro Pichardo 18.08 (0.0); 2 Ernesto Revé 17.02 (0.9); 3 José Martínez 16.78 (1.5); 4 Andy Díaz 16.76 (0.7); 5 Lázaro Martínez (97) 16.65 (0.0); 6 Leslie Caesa (97) 16.49 (2.5); 7 Cristian Nápoles 16.44 (0.1); 8 Yoandri Betanzos 15.90 (0.4); DT (27) 1 Jorge Fernández 62.35; 2 Jesús Parejo 55.40; 3 Yunio Lastre 55.13; DT u18 (1,5 kg) (26) Mario Díaz 54.43; HT (28) 1 Roberto Janet 78.02; 2 Reinier Mejías 73.18; 3 Noleysis Vicet 68.65; JT (26) 1 Osmani Laffita 77.18; 2 Guillermo Martínez 75.60; JT u18 (700 g) (27) Ronny Cedeño 73.30; Decathlon (26-27) 1 Leonel Suárez 8.027p (11.36 (0.0); 7.00 (1.7); 13.79; 2.05; 51.94 - 14.58 (1.6); 44.45; 4.90; 69.74; 4.34.24); 2 José Mendieta 7.771p (11.04 (0.0); 7.09 (2.5); 15.02; 1.93; 50.60 - 14.60 (1.6); 42.18; 4.40; 63.74; 4.47.57); 3 Danilo Bastida 7.440p (11.24 (0.0); 7.30 (1.3); 12.62; 1.93; 50.55 - 14.91 (1.6); 41.04; 4.00; 63.43; 4.49.71); 4 Manuel González 7.357p (11.73 (0.0); 7.20 (-3.5); 15.13; 1.99; 53.43 - 14.89 (1.6); 37.05; 4.50; 54.10; 4.43.52); Decathlon u20 (26-27) Rafael Noguera 7.401p (10.95 (0.0); 6.82 (3.7); 13.55; 1.81; 48.91 - 14.04 (0.4); 36.46; 3.90; 55.95; 4.32.83)

Women

100m (26) (3.5) 1 Arialis Gandulla 11.54; 2 Dulaimi Odelín 11.65; 3 Gretther Guillén 11.72; 4 Geylis Montes 11.76; 5 Yunisleydis García (99) 11.84; 200m (27) (2.6) 1 Dulaimi Odelín 23.73; 2 Rosa Fabián (dom) 23.84; 3 Gretther Guillén 23.89; 400m (26) 1 Lisneidy Veitía 52.63; 2 Daysiurami Bonne 52.94; 3 Yaimeisi Borlot 53.05; 4 Roxana Gómez (99) 54.39 (54.13 2h2); in heats: Evelyn Cipriano 54.74 3h2; 800m (27) Rose Almanza 2.08.05; 1.500m (26) 1 Rose Almanza 4.21.98; 2 Arletis Thaureuax 4.25.31; 3 Adriana Muñoz 4.26.28; 100mh (0.4) Belkis Milanes 13.48; 400mh (26) 1 Zurian Hechavarría 57.26; 2 Nairobis Vicet 59.85; PV (28) Yarisley Silva 4.50; LJ (27) Irisdaymi Herrera 6.53 (0.0); TJ (28) 1 Dailenys Alcántara 14.03 (0.0); 2 Liadagmis Povea 14.00 (0.0); 3 Yulimar Rojas (ven) 13.87 (0.3); 4 Yargeris Savigne 13.55 (1.8); 5 Yarianna Martínez 13.35 (1.8); 6 Yanna Armenteros 13.08 (2.6); 7 Liliana Breto 13.08 (0.0); SP (27) 1 Saily Viart 17.29; 2 Yaniuvis López 17.25; 3 Yiliena Otamendi (96) 16.15; DT (26) 1 Denia Caballero 69.51; 2 Yaimé Pérez 66.23; 3 Rosalía Vázquez 56.66; HT (28) 1 Yirisleidy Ford 72.40, 2 Ariannis Vichy 67.09; HT u18 (3 kg) Ayamey Medina 65.42; JT (28) 1 Yulenmis Aguilar 59.18; 2 Ana Jaúregui (97) 51.07; 3 Yeniuska Mirabal (97) 49.92; Heptathlon u18 (26-27) Adriana Rodríguez (pur) 5.706p (13.62 (-1,6); 1.60; 14.48; 23.4 (4.2) - 5.87 (0.0); 32.58; 2.24.82)

Sochi (Russia), 28-29.5.2015 -Clubs Championships-


Sochi (Russia), 28-29.5.2015 -Clubs Championships-

Men

100m (28) (nwi) 1 Denis Ogarkov 10.49 (10.45 (-1,2) 1h2); 2 Mikhail Idrisov 10.53; 3 Ilfat Sadeyev 10.58; 4 Dmitry Lopin 10.60 (10.57 (-0,2) 1h3); 5 Dmitry Sychev 10.64 (10.58 (-1,2) 2h2); 200m (29) 81.9) 1 Denis Ogarkov 20.70; 2 Artur Reysbikh 20.89; 3 Roman Smirnov 20.92; 4 Vyacheslav Kolesnichenko 20.95; 5 Dmitriy Falev 21.01; 6 Aleksandr Yefimov 21.09; 7 Ilfat Sadeyev 21.12; 8 Danil Lonin 21.19; 400m Artyom Denmukhametov 46.31 1h5; Pavel Savin 46.69 1h1; Radzhel Kashefrazov 47.20 2h1; Artyom Araslanov 47.27 1h4; Maksim Fayzullin 47.38 2h4;  Daniil Peremetov 47.42 1h2; Pavel Koval 47.46 3h1; Valentin Morozov 47.72 2h2; Yuriy Trambovetskiy 47.79 1h3; Artyom Fyodotov 47.80 4h1; Andrey Rudenko 47.85 5h1; Nikita Timoshek 47.89 2h3; Ilya Krasnov 47.90 2h5; Nikita Moskvin (96) 48.16 3h3; 800m (29) h1 Andrey Belokon (98) 1.51.79; h2 1 Danil Peregudov 1.48.95; 2 Nikolay Verbitskiy 1.49.02; 3 Vladymyr Popov 1.49.29; 4 Yevgeniy Klementev 1.49.80; 5 Dmitriy Sokolov 1.50.02; 6 Aleksandr Abramov 1.50.49; h3 Vladislav Bredikhin 1.49.63; h4 1 Oleg Sidirov 1.48.63; 2 Roman Trotsenko 1.48.72; 3 Pawel Tebenkov 1.49.26; h5 1 Konstantin Tolokonnikov (96) 1.48.57; 2 Ruslan Nigamyatyanov 1.48.67; 3 Konstantin Kholgomorov 1.48.88; 4 Anton Kulyatin 1.48.90; 5 Ivan Nesterov 1.50.09; 6 Danyil Strelnikov 1.50.15; 7 Nikolay Gorin 1.50.44; 1.500m (28) h1 1 Andrey Dmitriyev 3.42.54; 2 Oleg Sidorov 3.43.07; 3 Igor Golovin 3.43.50; 4 Andrey Bochkaryov  3.44.44; 5 Roman Trubetskoy 3.47.73; h2 1 Aleksey Kharitonov 3.42.26; 2 Nikolay Gorin 3.44.62; 3 Aleksey Butranov 3.44.81; 4 Artyom Goryayinov 3.45.13; 5 Nikita Vysotskiy 3.45.37; 6 Aleksandr Storozhev 3.45.45; 7 Pavel Khvorostukhin 3.45.59; 8 Andrey Loginov 3.46.40; 9 Artur Yelizbaryan 3.47.73; 5.000m (28) Antoliy Rybakov 13.35.43; 2 Rinas Akhmadiyev 13.35.75; 3 Yevgeniy Rybakov 13.38.42; 4 Andrey Minzhulin 13.39.85; 5 Yevgeniy Kunts 13.40.43; 6 Aleksey Popov 13.41.06; 7 Igor Maksimov 13.42.34; 8 Vladimir Nikitin 13.46.15; 9 Egor Nikolayev 13.46.91; 10 Sergey Popov 13.58.02; 11 Yevgeniy Doga 14.02.91; 110mh (28) (nwi) 1 Konstantin Shabanov 13.85; 2 Kirill Nevdakh 13.92; 3 Filipp Shabanov 13.95; 4 Aleksey Dryomin 14.07; 400mh (29) h2 1 Oleg Mironov 50.39; 2 Ivan Shablyuyev 50.82; 3 Pavel Agafonov 51.54; 4 Maksim Fayzulin 51.88; h3 1 Denis Kudryavtsev 49.52; 2 Nikita Andriyannov 50.49; 3 Timofey Chalyy 50.89; 4 aleksandr Skorogobatko 50.92; 3.000m St (28) 1 Nikolay Chavkin 8.28.43; 2 Viktor Bakharev 8.32.45; 3 Maksim Yakushev 8.34.85; 4 Andrey Farnosov 8.35.10; 5 Andrey Trofimov 8.42.64; 6 Artur Burtsev 8.44.20; HJ (29) 1 Mikhail Tsvetkov 2.28; 2 Ilya Ivanyuk 2.25; 3 Aleksandr Shustov 2.22; 4 Danyil Lysenko (97) 2.22; 5 Dmitriy Semyonov 2.22; 6 Kirill Rudov 2.19; 7 Yevgeniy Korshunov 2.19; 8 Mikhail Akimenko 2.15; PV (28) 1 Ilya Mudrov 5.50; 2 Leonid Kivalov 5.50; 3 Anton Ivakin 5.40; 4 Artiom Buria 5.40; 5 Anatoliy Bednyuk and Daniil Kotov 5.40, 7 Ivan Gertleyn 5.30; 8 Leonid Kobelev 5.30; 9 Mikhail Gelmanov 5.20; 10 Dmitry Sokolov 5.20; LJ (28) 1 Denis Bogdanov 7.74 (0.3); 2 Dmitriy Bobkov 7.71 (1.7); 3 Aleksandr Petrov 7.66 (0.2); 4 Sergey Morgunov 7.64 (1.1); 5 Dmitry Plotnikov 7.60 (0.2); 6 Vladimir Kolidenkov 7.51 (0.5); 7 Vitaliy Muravyev 7.50 (1.1); TJ (29) 1 Aleksey Fyodorov 17.42 (1.9); 2 Dmitriy Sorokin 17.12 (0.2); 3 Dmitriy Chizhikov 17.11 (-0,5); 4 Ilya Potaptsev 16.22 (0.2); 5 Ruslan Samitov 15.93 (0.6); 6 Yuriy Kovalyov 15.86 (0.3); SP (29) 1 Aleksandr Lesnoy 20.55; 2 Aleksandr Bulanov 19.75; 3 Konstantin Lyadusov 19.36; 4 Denis Ananiyev 19.16; 5 Anton Tikhomirov 19.01; 6 Aleksey Kulayev 18.67; 7 Maksim Afonin 18.67; 8 Mikhail Belov 17.52; DT (28) 1 Gleb Sidrochenko 59.21; 2 Magomed Magomedov 59.39; 3 Aleksandr Kirya 57.73; 4 Mikhail Dvornikov 56.12; 5 Pavel Derkach 55.77; 6 Aleksandr Dobrenskiy 55.74; HT (28) 1 Sergey Litvinov 76.14; 2 Valeriy Pronkin 74.02; 3 Igor Vinichenko 73.10; 4 Kirill Ikonnikov 72.84; 5 Aleksey Korolev 71.56; 6 Yevgeniy Korotkovskiy 70.95; 6 Denis Lyukanov 70.95; 8 Nikolay Bashan 70.21; 9 Dmitriy  Velikopolski 67.68; 10 Ilya Terentyev 67.30; 11 Andrey Romanov 66.05; 12 Anatoliy Pozdniakov 65.10; 13 Alisher Eshbekov 64.21; 14 Gleb Volik 63.30; JT (29) 1 VAleriy Iordan 75.15; 2 Yegor Nikolayev (96) 74.34; 3 Dmitriy Beketov 71.29; 4 Aleksandr Kharitonov 70.66; 5 Igor Sukhomlinov 70.34; 6 andrey Doroshev 70.33

Women

100m (28) (-0,8) 1 Yekaterina Smirnova 11.56 (11.52 (-0,4) 1h1); 2 Yelena Chernyayeva-Kozlova 11.62 (11.59 (-0,4) 2h1); 3 Marina Panteleyeva 11.72 (11.70 (-0,4) 1h3); 4 Anna Golovina 11.79 (11.77 (-0,4) 3h1); 5 Anastasiya Grigoryeva 11.81 (11.79 (-0,4) 2h3); in heats: Yelena Bolsun 11.81 (-0,4) 4h1; Yelizaveta Demirova 11.51 (0.6) 1h2; Anastasiya Fedyayeva 1173 (0.6) 2h2; Natalya Rakacheva 11.85 (0.6) 3h2; Anastasiya Nikolayeva 11.65 (0.1) 1h4; Nataliya Kulikova 11.88 (0.1) 2h4; Yekaterina Kuzina 11.93 (0.1) 3h4; 200m (29) (1.8) 1 Yekaterina Smirnova 23.04; 2 Yekaterina Vukolova 23.10; 3 Olga Kharitonova 23.21; 4 Yelena Bolsun 23.37; 5 Yelena Chernyayeva 23.41; in heats: Yekaterina Renzhina 23.11 (0.6) 1h; Nina Morozova 23.47 (0.6) 2h; Yelizaveta Demirova 23.49 (-4,0) 1h; Natalya Rakacheva 23.96 (-4,0) 2h; 400m (28) 1 Tatyana Veshkurova 52.29 1h1; 2 Anna Yegorova 52.29 1h2; 3 Yana Glotova 53.01 2h1; 4 Irina Tankucheva 53.32 1h4; 5 Liliya Gafiyatullina 53.33 1h3; 6 Yelizaveta Anikiyenko 53.47 2h3; 7 Anastasiya Bazdyreva 53.60 3h3; 8 Nadezhda Kotlyarova 53.70; 9 Polina Tsittel 53.78; 10 Karina Triputen 53.78; 11 Natalya Danilova 54.05; 12 Natalya Peryakova 54.06; 13 Kristina Malvinova 54.41; 14 Karina Dubynina 54.50; 15 Marina Konovalova 54.56; 16 Kseniya Belova 54.61; 17 Anastasiya Kudryavtseva 54.82; guest: Amaliya Sharoyan (Arm) 53.48; 800m (29) 1 Anastasiya Bazdyreva 1.58.75; 2 Natalya Grigoryeva 2.02.24; 3 Natalya Peryakova 2.02.35; 4 Yekaterina Kupina 2.02.49; 5 Anastasiya Kalina 2.02.70; 6 Natalya Danilova 2.02.95; 7 Tatyana Myazina 2.04.26; 8 Mariya Zhuravlyova 2.04.46; 9 Yelena Kobeleva 2.04.92; 10 Natalya Guseva 2.05.05; 11 Tatyana Dudchenko 2.05.32; 12 Marina Pospelova 2.05.72; 13 Olga Komandina 2.06.14; 14 Anastasiya Ivanova 2.06.28; 15 Anna Musina 2.06.75; 16 Ayvika Malanova 2.06.83; 17 Tatyana Peredunova (96) 2.07.59; 18 Vera Vasilyeva 2.08.02; 1.500m (28) 1 Anastasiya Kalina 4.07.37; 2 Olesya Muratova 4.09.10; 3 Yekaterina Sokolova 4.09.15; 4 Marina Pospelova 4.10.78; 5 Natalya Grigoryeva 4.14.26; 6 Mariya Zhuravlyova 4.16.21; 7 Malvina Mikhaylova 4.18.33; 8 Natalya Guseva 4.18.85; 9 Yelena Kobeleva 4.22.65; 5.000m (28) 1 Gulshat Fazlitdinova 15.18.88; 2 Svetlana Kireyeva 15.19.85; 3 Yelena Nagovitsyna 15.24.58; 4 Alla Kulyatina 15.38.39; 5 Anna Fyodorova 15.41.67; 6 Yelena Sedova 15.45.60; 7 Yelizaveta Pakhomova 16.00.26; 8 Natalya Pendyukhova 16.03.27; 9 Natalya  Puchkova 16.03.80; 10 Anastasiya velikaya 16.04.45; 11 Anna Petrova 16.10.64; 12 Sofiya Kameneva 16.15.58; 13 Olga Zaborskaya 16.30.98; 100mh (-1,5) 1 Nina Morozova 12.82; 2 Yekaterina Galitskaya 13.00; 3 Yuliya Kondakova 13.09; 4 Svetlana Topylina 13.47; 5 Irina Ryabova 13.76 (13.55 (2.2) 3h2); in heats: Yekaterina Bleskina 13.57 (-1,4) 2h1; Yuliya Zhuk 13.82 (-1,4) 3h1; Anastasiya Nikolayeva 13.33 (2.2) 1h2; Mariya Aglitskaya 13.81 (2.2) 4h2; Iryna Reshetnikova 13.61 (-1,7) 3h3; Anna Vatropina 13.80 (-1,7) 4h3; 400mh (29) h1 1 Vera Rudakova 55.55; 2 Darya Korableva 56.61; 3 Irina Takuncheva 56.82; 4 VAleriya Khramova 57.39; 5 Tatyana Veshkurova 57.99; 6 Yelena Zuykevich 58.23; h2 1 Nadezhda Alekseyeva 59.28; 2 Anzhelika Dokaneva 59.87; 3.000m St (28) 1 Yekaterina Ivonina 9.36.79; 2 Lyudmila Lebedeva 9.41.20; 3 Yekatrina Doseykina 9.43.91; 4 Natalya Vlasova 9.51.21; 5 Olga Dereveva 9.53.03; 6 Olga Vovk 9.57.00; 7 Mariya Bykova 9.57.81; 8 Natalya Aristarkhova 10.01.48; 9 Lyudmila Remeslova 10.01.85; 10 Yekaterina Rogozina 10.13.34; HJ (29) 1 Mariya Kuchina 1.95; 2 irina Gordeyeva 1.88; 3 Svetlana Nikolenko 1.84; 4 Krisztina Korolyova 1.84; 5 Oksana Krasnokutsaya 1.80; 6 Alesya Paklina 1.80; 7 Yevgeniya Kononova 1.80; PV (28) 1 Angelina Krasnova 4.60; 2 Anzhelika Sidorova 4.50; 3 Olga Mullina 4.30; 4 Tatyana Shvydkina 4.20; 5 Kristina Bondarenko 4.20; 6 Anastasiya Sadovnikova 4.00; 7 Yekaterina Kazeka 4.00; 8 Mariya Gapicheva (96) 4.00; 9 Valeriya Novikova 4.00; LJ (28) 1 Yuliya Pidluzhnaya 6.70 (1.1); 2 Olga Kucherenko 6.66 (1.6); 3 Yana Nikulina 6.44 (1.3); 4 Yelena Sokolova 6.42 (0.4); 5 Yekaterina Levitskaya 6.31 (1.3); 6 Ulyana Aleksandrova 6.28 (1.5); 7 Anna Misochenko 6.05 (0.9); TJ (29) 1 Irina Kosko 13.65 (0.2); 2 Darya Nidbaykina 13.45 (2.6); 3 Natalya Yevdokimova 13.35 (2.0); 4 Violetta Maksimchuk 13.25 (0.1); 5 Olesya Tikhonova 13.20 (2.1); 6 Veronika Mosina 13.18 (1.0); SP (29) 1 Irina Kirichenko 17.82; 2 Vera Kunova 17.48; 3 Anastasiya Podolskaya 17.29; 4 Alyona Bugakova 16.98; 5 Natalya Troneva 16.65; 6 Valeriya Zyryanova 16.51; 7 Olesya Sviridova 16.45; 8 Yekaterina Burmistrova 16.06; 9 Anna Omarova 15.54; DT (28) 1 Yelena Pannova 62.73; 2 Yuliya Maltseva 59.96; 3 Natalya Shirobokova 58.53; 4 Tatyana Zhuravlyova 55.15; 5 Yekaterina Burmistrova 52.64; HT (28) 1 Oksana Kondratyeva 72.01; 2 Mariya Bespalova 70.12; 3 Alena Lysenko 67.17; 4 Natalya Polyakova 65.03; 5 Yelizaveta Tsareva 64.78; 6 Nina Volkova 63.73; 7 Natalya Pospelova 63.44; 8 Viktoriya Sadova 62.78; JT (29) 1 Viktoriya Sudarushkina 59.01; 2 Yevgeniya Ananchenko 54.30; 3 Kseniya Zybina 52.88; 4 Marina Maksimova 51.90, 5 Svetlana Pechnikova 50.20

Luneville (France), 29.5.2015


Luneville (France), 29.5.2015

Men

100m (2.5) Jean-Yann Degrace (mri) 10.63

Women

100m (0.4) Phumlile Ndzinisa (swz) 11.81

Eugene -OR- (United States), 29-30.5.2015 -Prefontaine Classic-


Eugene -OR- (United States), 29-30.5.2015 -Prefontaine Classic-

Men

200m High School (29) (1.3) 1 Ryan Clark 20.77; 2 Corey Dauphine 21.18; 3 Obi Igbokwe 221.22; 4 Rai Benjamin (ant) 21.34

Mile High School (29) Carlos Villarreal (mex) 4.05.25

5.000m (29) 1 Yomif Kejelcha (eth) 13.10.54; 2 Edwin Cheruiyot (ken) 13.11.97; 3 Galen Rupp 13.12.36; 4 Bernard Lagat 13.14.97; 5 Albert Rop (brn) 13.15.66; 6 Ryan Hill 13.15.92; 7 Lawi Lalang (ken) 13.16.11; 8 Collis Birmingham (aus) 13.17.49; 9 Birhan Nebebew (eth) 13.19.14; 10 Ibrahim Jeilan (eth) 13.20.21; 11 Mohammed Ahmed (can) 13.20.67; 12 Juan Luis Barrios (mex) 13.28.58; 13 David McNeill (aus) 13.40.93

10.000m (29) 1 Mo Farah (gbr) 26.50.97; 2 Paul Kipngetich Tanui (ken) 26.51.86; 3 Geoffrey Kamworor (ken) 26.52.65; 4 Cameron Levins (can) 27.07.51; 5 Geoffrey Kirui (ken) 27.17.91; 6 Emmanuel Kipkemei (ken) 27.22.34; 7 El Hassan El-Abbassi (brn) 27.25.02; 8 Joshua Cheptegei (uga) 27.27.57; 9 Diego Estrada 27.30.53; 10 Titus Kipjumba Mbishei (ken) 27.31.48; 11 Hassan Mead 27.33.04; 12 Timothy Toirotich (ken) 27.39.71; 13 Josphat Kipkoech Bett 27.40.20; 14 Stephen Mokoka (rsa) 27.43.73; 15 Arne Gabius (ger) 27.43.93; 16 Suguru Osako (jpn) 27.45.24; 17 Othmane El Goumri (mar) 27.46.34; 18 Zane Robertson (nzl) 27.46.82; 19 Vincent Kipsegechi Yator 27.56.95

SP (29) 1 Joe Kovacs 22.12; 2 David Storl (ger) 21.92; 3 Ryan Whiting 21.37; 4 Tom Walsh (nzl) 20.81; 5 Tomasz Majewski (pol) 20.23; 6 Reese Hoffa 20.21; 7 O'Dayne Richards (jam) 20.06; 8 Kurt Roberts 19.79

DT (29) 1 Piotr Malachowski (pol) 65.59; 2 Robert Urbanek (pol) 65.42; 3 Vikas Gowda (ind) 64.41; 4 Martin Kupper (est) 63.35; 5 Gerd Kanter (ets) 62.99; 6 Ehsan Hadadi (iri) 61.67; 7 Jared Schurrmans 59.92; 8 Martin Wierig (ger) 59.60

Women

200m High School (29) (1.6) 1 Candace Hill 23.64; 2 Diamond Spaulding 23.72; 3 La'Kayla Harris 23.93; 4 Symone Mason 24.01

800m (29) 1 Maggie Vessey 2.00.07; 2 Phoebe Wright 2.00.79; 3 Margaret Wambui (ken) 2.01.32; 4 Lauren Wallace 2.01.46; 5 Dana Mecke 2.01.49; 6 McKayla Fricker 2.01.64; 7 Charlene Lipsey 2.02.67; 8 LaTavia Tomas 2.02.69; 9 Kendra Chambers 2.05.71

Mile High School (29) 1 Ryen Frazier 4.39.84; 2 Danielle Jones 4.39.88

LJ (29) - no wind readings - 1 Tianna Bartoletta 7.11; 2 Christabel Nettey (can) 6.99; 3 Lorraine Ugen (gbr) 6.89; 4 Shara Proctor (gbr) 6.70; 5 Brittney Reese 6.69; 6 Sosthene Moguenara (ger) 6.66; 7 Funmi Jimoh 6.57; Darya Klishina (rus) 6.50

Austin -TX- (United States), 28-30.5.2015 -NCAA Division I West Prelims-


Austin -TX- (United States), 28-30.5.2015 -NCAA Division I West Prelims-

Men

100m quarterfinal (29) Trayvon Bromell 9.92 (2.4) 1h1; Quentin Butler 10.00 (3.1) 1h2; John Teeters 10.00 (3.1) 2h2; Andre De Grasse (can) 10.03 (3.1) 3h2; Senoj-Jay Givans 10.05 (2.4) 2h1; Clayton Vaughn 10.08 (2.5) 1h3; Kolby Listenbee 10.09 (2.5) 2h3; Beejay Lee 10.10 (2.5) 3h3; Jarrion Lawson 10.13 (3.1) 4h2; Shavez Hart 10.15 (2.4) 3h1; Markesh Woodson 10.17 (2.5) 4h3; Carl Horsley 10.18 (2.4) 4h1; Leon Powell 10.23 (2.5) 5h3; Justin Jenkins 10.26 (3.1) 5h2; Traveyon Armstrong 10.29 (3.1)

6h2; 100m prelims (28) Trayvon Bromwell 9.94 (2.1) 1h6; John Teeters 9.95 (2.6) 1h4; Carl Horsley 10.03 (2.6) 2h4; Beejay Lee 10.03 (3.7) 1h1; Clayton Vaughn 10.04 (2.4) 1h3; Quentin Butler 10.07 (2.7) 1h5; Andre De Grasse (can) 10.09 (2.7) 2h5

200m prelims (29) Trayvon Bromell 20.13 (1.6) 1h3; Bryce Robinson 20.29 (2.1) 1h6; Beejay Lee 20.31 (2.0) 1h1; Andre De Grasse (can) 20.52 (1.3) 1h4; Shavez Hart 20.57 (1.3) 1h2; Arthur Delaney 20.63 (2.0) 2h1; Brandon Stryganek 20.65 (1.3) 2h4; Brandon Carnes 20.72 (2.5) 1h5; Terrell Smith 20.72 (1.3) 2h2; Charles Anumnu 20.77 (2.0) 3h1; Sam Watts 20.77 (1.3) 3h2; Ricco Hall 20.79 (1.6) 2h3

400m quarterfinal (29) Deon Lendore (tto) 45.40; Zack Bilderback 45.91; Bralon Taplin 45.96; D J Zahn 46.04; Marcus Chambers 46.09; Cole Lambourne 46.10; Anderson Devonish 46.26; Devan Spann 46.44; Ricky Morgan 46.51; George Caddick (gbr) 46.51, 400m prelims (28) D J Zahn 45.51 1h1

800m quarterfinal (29) Edward Kemboi (ken) 1.46.23; Shaquille Walker 1.47.30; Jesse Jorgensen 1.48.07; Robert Ford 1.48.12; Josh Hernandez 1.48.14; Collins Kibet 1.48.14; Chris Low 1.48.28; 800m prelims (28) Edward Kemboi (ken) 1.47.65 1h1; 1.500m prelims (28) David Elliott 3.44.15 1h2; Chad Noelle 3.44.45 2h2

110mh prelims (29) Omar McLeod (jam) 13.36 (2.8) 1h6; David Kendziera 13.56 (2.7) 1h3; Aaron Mallett 13.57 (2.7) 2h3; Lloyd Sicard 13.62 (2.8) 2h6; Spencer Dunkerley-Offor 13.65 (1.6) 1h4; Michael Prejean 13.70 (4.5) 1h2; Isaac Williams 13.70 (2.6) 1h1; Johnathan Cabral 13.71 (1.9) 1h5; Cam Viney 13.73 (1.9) 2h5; Paul Lyons 13.74 (1.6) 2h4; Chris Caldwell 13.75 (4.5) 2h2; Ashtyn Davis 13.79 (2.6) 2h1; Marquis Morris 13.79 (1.9) 3h5

400mh quarterfinal (29) Michael Stigler 48.64; Jordin Andrade 49.67; Gregory Coleman 50.00; David Kendziera 50.00; Josh Taylor 50.17; Cam Viney 50.21; Drew Wiseman 50.49; Keyunta Hayes 50.59; Jurmarcus shelvin 50.65; Mark Carlson 50.77; 400mh prelims (28) Michael Stigler 49.72 1h3

3.000m St prelims (29) Anthony Rotich (ken) 8.42.90 1h2; Mike Hardy 8.43.99 2h2; Dylan Lafond 8.44.05 3h2; Tanguy Pepiot (fra) 8.44.83 4h2

HJ prelims (28) Wally Ellenson and Bryan McBride 2.20 1q; Bradley Adkins and Jacorian Duffield 2.20 3q; James White 5q; Randall Cunningham 2.20 6q; Ken LeGassey 2.20 7q

LJ prelims (28) Laderrick Ward 8.14 (4.1) 1q; Rof Pienaar (rsa) 7.98 (2.5) and 7.78 (0.0) 2q; Cameron Echols-Luper 7.96 (5.8) and 7.76 (2.0) 3q; Jarrion Lawson 7.96 (1.5) 4q; Ifeanyichukwu Otuenye 7.87 (1.4) 5q

SP prelims (29) 1 Ryan Crouser 20.03; 2 Nicholas Scarvelis 19.60; 3 Josh Freeman 19.60; 4 Matt Babicz 19.52; 5 Nicholas Ponzio 19.42; 6 Jan Jeuschede (ger) 19.31; 7 Justin Baker 18.76; 8 Richard Chavez 18.73; 9 Luke Johnson 18.70; 10 Will Lohman 18.69; 11 Chase Sammons 18.68; 12 Aaron Castle 18.67; 13 Braheme Days 18.66; 14 Alex Renner 18.65; 15 Mark Jennings 18.61; 16 Ahmed Hassan 18.58

DT prelims (28) Kole Weldon 59.78 1q; Ryan Crouser 57.80 2q; Mitchell Cooper (aus) 57.75 3q

HT prelims (29) 1 Connor McCullough 75.01; 2 Michael Lihrman 71.80; 3 Greg Skipper 69.23; 4 Will Lohman 65.79; 5 Weston Cotrell 65.60; 6 Gian Ferretti (ita) 65.39

Women

100m quarterfinal (29) Jasmine Todd 10.88 (3.7) 1h1; Jenna Prandini 11.11 (1.8) 1h2; Morolake Akinosun 11.16 (2.5) 1h3; Aaliyah Brown 11.18 (3.7) 2h1; Jennifer Madu 11.24 (3.7) 3h1; Ashton Purvis 11.30 (2.5) 2h3; Alexis Faulknor 11.31 (1.8) 2h2; Tynia Gaither 11.32 (2.5) 3h3; Cierra White 11.33 (1.8) 3h2; Ky Westbrook 11.33 (1.8) 4h2; Jasmine Woods 11.36 (3.7) 4h1; Deanna Hill 11.37 (2.5) 4h3; 100m prelims (28) Jasmine Todd 10.89 (4.0) 1h4; Jenna Prandini 11.06 (3.6) 1h2; Morolake Akinosun 11.16 (3.9) 1h5; Tynia Gaither 11.27 (3.8) 1h3

200m prelims (29) Kamaria Brown 22.66 (2.3) 1h3; Ashton Purvis 22.88 (2.9) 1h2; Aaliyah Brown 22.91 (2.3) 2h3; A'Keyla Mitchell 22.96 (1.9) 1h1; Tynia Gaither 22.98 (1.4) 1h6; Jenna Prandini 22.98 (1.4) 1h6; Morolake Akinosun 22.99 (2.9) 2h2; Cierra White 23.00 (2.0) 1h4; Ky Westbrook 23.12 (2.9) 3h2; Deanna Hill 23.15 (1.4) 2h5; Marie Veale 23.29 (1.9) 2h1

400m quarterfinal (29) Kendall Baisden 51.31; Daye Shon Roberson 51.37; Taylor Ellis-Watson 51.52; Ashley Spencer 51.88; Raena Rhone 52.05, Brianna Tate 52.06; Vanessa Jones 52.27; Elexis Guster 52.30; Kendra White 52.40; Kendall Ellis 52.58; 400m prelims (28) Ashley Spencer 52.09 1h6; Vanessa Jones 52.28 2h6; Daye Shon Roberson 52.42 1h4

800m quarterfinal (29) Raevyn Rogers 2.02.50; Rebekka Simko 2.03.57; Claudia Saunders 2.03.75; Kaela Edwards 2.03.77; Chrishuna Williams 2.03.81; Savannah Camacho 2.03.91; Olicia Williams 2.03.94; Olivia Baker (96) 2.04.55; Annie Leblanc (can) 2.04.61

1.500m prelims (28) Shelby Houlihan 4.20.54 1h2

100mh prelims (29) Tiffani McReynolds 12.79 (3.7) 1h4; Morgan Snow 12.91 (2.8) 1h3; Dior Hall 13.01 (3.1) 1h6; Danielle Demas 13.02 (2.6) 1h5; Brianna McGhee 13.10 (3.7) 2h4; Taliyah Brooks 13.12 (2.8) 2h3; Melia Cox 13.17 (3.1) 2h6

400mh quarterfinal (29) Shamier Little 56.36; Jaide Stepter 56.76; Amalie Iuel (den) 57.33; 400mh prelims (28) Nnenya hailey 56.90 1h4; Amalie Iuel (den) 57.57 1h1

3.000m st prelims (29) Courtney Frerichs 9.48.30 1h1; Rachel Johnson 9.54.38 2h1; Maddie Van Beek 9.57.60 3h1; Ingeborg Loevnes (nor) 9.59.18 1h3; Marisa Howard 9.59.55 1h2; Erin Clark 9.59.67 4h1; Erin Teschuk 10.01.33 2h2; Jessica Kamilos 10.02.60 2h3; Heather Demorest 10.02.77 3h2

HJ prelims (29) 1 Alyx Treasure (can) and Lauren Crockett 1.82; 3 Kimberly Williamson (jam) and Akela Jones (bar) 1.82; 5 Audrey Ketcham and Colleen O'Brien 1.82; 7 Marusa Cernjul (slo) 1.82

PV prelims (29) 1 Demi Payne, Desiree Freier and Sandi Morris 4.24; 4 Kristina Owsinski and Stephanie Richartz 4.24; 6 Ariel Voskamp 4.24; 7 HUnter Wilkes 4.24; 8 Anicka Newell and Anginae Monteverde 4.24; 10 Kristen Brown 4.24; 11 Katrine Haarklau (nor) 4.24

 LJ prelims (28) Jenna Prandini 6.52 (0.0) 1q; Jasmine Todd 6.50 (1.7) 2q; Sydney Conley 6.48 (1.4) 3q; Allie Saunders 6.42 (3.4) 4q; Jhoanmy Luque (ven) 6.26 (1.5) 5q; Tierra Williams 6.36 (2.8) 6q

DT prelims (29) Shelbi Vaughan 60.93 1q; Kelsey Card 59.91 2q; Samantha Hall (jam) 58.50 3q; Tera Novy 56.49 4q; Alexandra Collatz 55.44 5q; Alison Szykowny 55.33 6q; Julia Viberg (Swe) 54.51 7q; Valarie Allman 54.21 8q; Kiah Hicks 53.87 9q; Maggie Ewen 53.87 10q; Jessica Woodard 53.84 11q

HT prelims (28) Daina Levy 69.01 1q; DeAnna Price 67.32 2q; Jillian Weir 67.15 3q; Jianna Williams 63.85 4q; Sara Savatovic (srb) 63.23 5q; Kearsten Peoples 63.13 6q

Jacksonville -FL- (United States), 28-30.5.2015 -NCAA Division I East Prelims-


Jacksonville -FL- (United States), 28-30.5.2015 -NCAA Division I East Prelims-

Men

100m quarterfinal (29) Kendal Williams 10.11 (0.8) 1h2; Tevin Hester 10.12 (0.9) 1h3; Tremayne Acy 10.18 (0.6) 1h1; Aaron Ernest 10.21 (0.8) 2h2; Dedric Dukes 10.29 (0.6) 2h1; Christian Coleman 10.33 (0.9) 2h3; Jalen Miller 10.35 80.9) 3h3; Cameron Hudson 10.37 (0.8) 3h2; Maurice Eaddy 10.38 (0.8) 4h2; 100m prelims (28) Tevin Hester 10.05 (1.8) 1h5; Kendal Williams 10.13 (0.1) 1h4; Tremayne Acy 10.24 (0.2) 1h1; Dedric Dukes 10.27 (1.9) 1h3; Drew Duggans 10.29 (1.9) 2h3; Jalen Miller 10.29 (1.9) 3h3; aron Ernest 10.32 (0.3) 1h6; Christian Coleman 10.35 (1.8) 1h2; Maurice Eaddy 10.36 (1.8) 3h2; Angelo Cabrera 10.37 (1.8) 3h2; William Buckley 10.40 (1.8) 2h5; Ryan Billian 10.42 (0.3) 2h6; Amir James 10.43 (1.99 4h3; Kareem Fair 10.44 (1.8) 4h2; Cameron Hudson 10.44 (0.2) 2h1; Kameron Cowan 10.44 (0.2) 3h1

200m prelims (29) Tevin Hester 20.35 (0.4) 1h1; Dedric Dukes 20.51 (0.6) 1h4; Aaron Ernest 20.53 (0.4) 1h5; Brendon Rodney 20.54 (0.4) 1h3; Tremayne Acy 20.61 (0.3) 1h2; Kendal Williams 20.62 (0.4) 1h6; Ceo Ways 20.67 (0.4) 2h6; Khalil Henderson 20.76 (0.4) 2h1; Ventavius Sears 20.84 (0.4) 3h6; Emmanuel Dasor 20.85 (0.6) 2h4; Hanoj Carter 20.88 (0.6) 3h4; Timothy Faust 20.88 (0.4) 2h5

400m quarterfinal (29) Vernon Norwood 44.94 1h1; Najee Glass 45.51 1h3; Ceo Ways 45.63 1h2; Christopher Giesting 45.66 2h1; LaMar Bruton 45.67 2h3; Steven Gayle (jam) 45.76 3h3; Nathan Strother 45.76 3h3; Jermaine Griffith 45.82 4h1; Alfred Larry 45.92 2h2; Payton Hazzard 46.00 5h1; Chidi Okezie 46.07 3h2; Michael Cherry 46.11 4h2; Fitzroy Dunkley 46.18 4h3; Arman Hall 46.22 5h3; Nick Uruburu 46.38 6h1; Brent Gray 46.40 7h1;400m prelims (28) Najee Glass 45.38 1h2; Arman Hall 45.94 2h2; Michael Cherry 45.99 1h1; Vernon Norwood 46.03 1h6; Christopher Giesting 46.07 1h4; Ceo Ways 46.12 2h1; Jermaine Griffith 46.14 2h4; LaMar Bruton 46.17 3h4; Chidi Okezie 46.18 1h3; Aldred Larry 46.21 3h1; Nathan Stroher 46.24 3h2; Steven Gayle (jam) 46.27 4h4; Derrick Morgan 46.38 4h1; Payton Hazzard 46.44 2h3; Fitzroy Dunkley 46.53 1h5; Tyler Brown 46.54 2h6; Brent Gray 46.64 3h6; Elbert Rogers 46.71 4h6; Nick Uruburu 46.84 5h6; Cordell Lamb 46.89 3h3; Jarad Jeter 46.92 2h5; Joel Roberson 46.99 5h1; Cyril Grayson 46.99 2h4

800m quarterfinal (29) Brandon McBride (can) 1.45.97 1h3; Clayton Murphy 1.47.16 2h3; Craig Engels 1.47.16 3h3; Dylan Capwell 1.47.20 1h2; Jesse Garn 1.47.21 1h2; Brandon Hazouri 1.47.28 4h3; Charles Grethen 1.47.30 2h2; Andres Arroyo (pur) 1.47.33 2h1; Brannon Kidder 1.47.38 3h2; Joseph White 1.47.40 3h1; Ryan Schnulle 1.47.60 4h2; Holland Sherrer 1.47.74 4h1; Jacopo Lahbi (ita) 1.47.74 5h3; Brandon Lasater 1.47.99 5h2; 800m prelims (28) Clayton Murphy 1.47.66 1h5M 2 Dylan Capwell 1.48.03 1h6; Drew Piazza 1.48.05 1h4; Joseph White 1.48.16 1h1; Brando McBride (can) 1.48.19 2h6; Ryan Schnulle 1.48.27 2h5; Jesse Garn 1.48.36 2h1; Craig Engels 1.48.39 3h1; Julian Parker 1.48.48 3h5; Holland Sherrer 1.48.49 3h6; Andrés Arroyo (pur) 1.48.51 2h4; Brannon Kidder 1.48.53 1h2; Jake Burton 1.48.55 4h1; Ben Malone 1.48.60 1h3; Billy Ledder 1.48.67 4h5; Charles Grethen 1.48.67 2h3; Edose Ibadin 1.48.67 5h5; Otniel Teixeira 1.48.74 6h5; Blair Henderson 1.48.78 3h3; Patrick Joseph 1.48.81 4h6; Brandon Hazouri 1.48.82 4h3; Keffri Neal (can) 1.48.88 2h2; Brandon Lasater 1.48.90 3h2; Jacopo Lahbi (ita) 1.48.94 3h4; Alex Amankwah (gha) 1.48.99 5h3

1.500m prelims (28) Robert Denault 3.45.18 1h3; Kyle Graves 3.45.22 2h3; Ahmed Bile 3.45.23 1h2; Graham Crawford 3.45.33 2h2; Rob Napolitano 3.45.38 3h2; James Randon 3.45.39 3h3; James Gowans 3.45.42 4h2; Aaron Leskow 3.45.43 5h2; Henry Wynne 3.45.53 4h3; Amos Bartelsmeyer 3.45.54 6h2; 10.000m (28) Matt McClintock 29.47.98

110mh prelims (29) Justin Johnson 13.62 (2.3) 1h4; Jordan Moore 13.64 (1.8) 1h2; Yanick Hart (jam) 13.68 (0.5) 1h5; Artie Burns 13.70 (0.3) 1h1; Joshua Thompson 13.71 (2.3) 2h4; Isaiah Moore 13.72 (1.7) 1h3; Freddie Crittenden 13.73 (0.5) 2h5; William Barnes 13.74 (0.5) 3h5; Jermaine Collier 13.77 (2.3) 3h4

400mh quarterfinal (29) Quincy Downing 49.89 1h2; Eric Futch 49.91 1h3; Scottie Hearn 49.94 1h1; Kenny Selmon 50.04 2h3; Javonte Lipsey 50.07 2h1; Rilwan Alowonle 50.26 3h3; Mica Jonathan Petit-Homme 50.32 4h3; Antonio Blanks 50.35 2h2; Jussi Kanervo (fin) 50.42 3h2; Drew Branch 50.85 3h1; Desmond Palmer 51.05 4h2; Dennis Pugh 51.33 5h3; 400mh prelims (28) Quincy Downing 50.35 1h6; Scottie Hearn 50.43 1h3; Kenny Selmon 50.51 1h2; Jussi Kanervo (fin) 50.51 1h2; Javonte Lipsey 50.68 2h6;

3.000m St (29) Zak Seddon 8.34.84 1h3; Mason ferlic 8.35.45 2h3; JAckson Neff 8.36.88 3h3; Ole Hesselbjerg (den) 8.36.94 1h2; Mark Parrish 8.37.64 2h2; Darren Fahy 8.38.07 3h2; Edwin Kibichiy (ken) 8.39.44 1h1; Kyle King 8.39.72 4h3; Tripp Hurt 8.41.63 2h1; John Prizzi 8.42.24 4h2; Ryan Gil 8.42.46 3h1

LJ prelims (28) Marquis Dendy 8.05 (0.6) 1q4; Jonathan Addison 7.87 (0.8) 2q4; Ventavius Sears 7.84 (1.0) 1q2; Jalen Ramsey 7.82 (0.4) 3q4; Jordan Latimer 7.81 (0.9) 4q4;

DT prelims (29) Jordan Young 62.27 1q3; Rodney Brown 61.32 2q3; Filip Mihaljevic (cro) 61.28 3q3; Tavis Bailey 60.83 4q3; Sam Mattis 59.95 5q3; Antonio James 58.89 6q3; Jan-Louw Kotze (rsa) 58.83 7q3; Luke Vaughn 58.01 1q2; Noah Kennedy-White 57.69 1q1; Hayden Reed 57.45 8q3; Marek Barta (cze) 57.42 9q3; Phillip Jagers 57.33 2q2; Stipe Zunic (cro) 57.13 10q3

HT prelims (28) Jordan Young 70.73 1q3; Matthias Tayala 70.30 2q3; Tomas Kruzliak (svk) 68.16 3q3

JT prelims (29) John Ampomah (gha) 74.83 1q3; Raymond Dykstra (can) 72.04 2q3

Women

100m quarterfinal (29) Dezerea Bryant 11.14 (1.4) 1h1; Katie Wise 11.38 (1.4) 2h1; Aleia Hobbs 11.41 (-1,4) 1h2; Keilah Tyson 11.44 (0.7) 1h3; Mikiah Brisco 11.45 (1.4) 3h1; Myasia Jacobs 11.49 (0.7) 2h3; Shayla Sanders 11.51 (0.7) 3h3; 100m prelims (28) Dezerea Bryant 11.15 (-0,1) 1h3; Aleia Hobbs 11.43 (-0,2) 1h4; Chesna Sykes 11.43 (-0,6) 1h2; Mikiah Brisco 11.44 (-0,2) 2h4; Keilah Tyson 11.50 (0.5) 1h1; Shannon Ray 11.51 (0.6) 1h5; Jonielle Smith (jam) 11.54 (0.5) 2h1; Myasia Jacobs 11.54 (-0,6) 2h2; Katie Wise 11.57 (-0,6) 3h2; Tania Minkins 11.57 (-0,1) 3h2; Jellisa Westney (can) 11.57 (-0,1) 2h3; Shayla Sanders 11.57 (-1,4) 2h6; Sabria Hadley 11.58 (-0,6) 4h2; J'Nea Bellamy 11.60 (0.6) 2h5; Isatu Fofanah (can) 11.60 (-0,6) 5h2

200m prelims (29) Dezerea Bryant 22.62b (0.8) 1h3; Kyra Jefferson 22.72 (0.5) 1h4; Chioma Agwunobi 22.97 (0.7) 1h2; Felicia Brown 22.98 (1.6) 1h6; Destinee Gause 22.98 (1.2) 1h1; Jada Martin 23.08 (1.3) 1h5; Aisha Cavin 23.23 (0.7) 2h2; Dominique Booker 23.29 (1.2) 2h1; Le'Quisha Parker 23.34 (1.2) 3h1; Kenya Woodall 23.42 (0.8) 2h3; Charla Craddock 23.42 (1.3) 2h5; Katie Wise 23.43 (0.8) 3h3

400m quarterfinal (29) Kala Funderburk 51.09 1h1; Shakima wimbley 51.23 1h2; Margaret Bamgbose 51.37 1h3; Kiara Porter 51.42 2h1; Sonikqua Walker 51.53 2h3; Aiesha Goggins 51.81 3h1; Robin Reynolds 51.97 2h2; Alex Gholston 52.31 3h3; Santina Williams 52.56 4h1; Jordan Lavender 52.57 3h2; Aaliyah Barnes 52.67 4h2; 400m prelims (28) Kala funderburk 51.72 1h4; Shakima Wimbley 51.73 1h1; Sonikqua Walker 52.10 1h6; Margaret Bamgbose 52.13 1h3; Robin  Reynolds 52.16 1h2; Kiara Porter 52.18 2h4; Taylor Sharpe 52.60 2h1; Aiesha Goggins 52.63 1h5; Santina Williams 52.65 3h1; Shayla Luckett 52.74 4h1; Madeline Kopp 52.76 2h6; Alex Gholston 52.79 2h5; Jordan Lavender 52.79 5h1; Aaliyah Barnes 52.97 2h3; Lilla McMillan 53.05 2h2; Kenya Woodall 53.05 3h6; T'Sheila Mungo 53.13 3h3; Nyanka Joseph 53.18 4h3; Amber Lalla 53.24 3h4; Malayshia George 53.28 3h2; Ashley Henry 53.331 4h6; Grace Claxton (pur) 53.42 4h2; Olivia James (jam) 53.42 5h6

800m quarterfinal (29) Alethia Marrero 2.02.67 1h3; Claudia Francis 2.02.92 2h3; Brooke Feldmeier 2.03.13 3h3; Natoya Goule (jam) 2.03.45 1h2; Kenyetta Iyevbele 2.03.45 4h3; Hanna Green 2.03.85 1h1; Morgan Schuetz 2.03.93 5h3; Sabrina Southerland 2.04.18 2h2; Maya Williamson 2.04.33 3h2; Katie Borchers 2.04.62 2h1; Carina Schrempf (aut) 2.04.76 3h1; Cecilia Barowski 2.05.02 4h1; Siofra Cleirigh-Buttner (irl) 2.05.14 5h1; 800m prelims (28) Katie Bochers 2.05.02 1h5; Hanna Green 2.05.30 2h5; Morgan Schuetz 2.05.32 1h1; Alethia Marrero 2.05.52 2h1; Natoya Goule (jam) 2.05.54 1h3; Maya Williamson 2.05.64 3h1; Taneisha Cordell 2.05.67 3h1; Ce'aira Brown 2.05.75 1h4; Sabrina Southerland 2.05.77 2h6; Anima Banks 2.05.88 2h3; Claudia Francis 2.05.97 3h6; Joyce Mattagliano 2.06.00 3h5; Siofra Cleirigh-Buttner (irl) 2.06.06 1h2; Kenyetta Iyevbele 2.06.11 2h1; Heather Martin 2.06.15 3h3; Cecilia Barowski 2.06.15 2h4; Vanessa McLeod 2.06.26 4h6; Emma Keenan 2.06.26 4h3; Brooke Feldmeier 2.06.34 3h2; Danielle Pfeifer 2.06.49 4h5

1.500m prelims (28) Rosie Clarke (gbr) 4.20.02 1h4; Meropi Panagiotou (cyp) 4.20.35 2h4; Brook Handler 4.20.51 3h4; Shannon Osika 4.20.65 4h4; Marta Pen Freitas (por) 4.20.86 1h2; Rhianwedd Price (gbr) 4.20.95 1h1; Madison Granger 4.21.23 5h4; Linden Hall 4.21.56 2h2

10.000m prelims (28) 1 Molly Seidel 33.38.48; 2 Chelsea Blaase 33.47.20; 3 Emily Stites 33.47.27; 4 Margo Malone 33.49.45; 5 Katie Gillespie 33.56.69; 6 Kara Olson 34.02.53; 7 Sinead Hauguey 34.05.80; 8 Laura Nagel (nzl) 34.11.65; 9 Megan Curham 34.14.85; 10 Joanna Thompson 34.19.72; 11 Erin Osment 34.27.86; 12 Amanda Behnke 34.31.86; 13 Brooke Tullis 34.36.85; 14 Alexis Wiersma 34.40.09

 100mh prelims (29) Kendra Harrison 12.66 (0.4) 1h4; Bridgette Owens 12.83 (2.8) 1h1; Cindy Ofili 12.85 (1.0) 1h2; Jade Barber 13.05 (3.1) 1h5; Devynne Charlton (bah) 13.07 (-0,3) 1h3; Erica Bougard 13.09 (0.6) 1h6; Shanique Walker 13.10 (3.1) 2h5; Ebony Morrison 13.10 (2.8) 2h1; Samantha Elliott (jam) 13.11 (0.4) 2h4; Daeshon Gordon (jam) 13.15 (0.2) 2h2; Alexis Perry 13.16 (2.8) 3h1

400mh quarterfinal (29) Kendra Harrison 55.05 1h1; Leah Nugent 55.71 1h3; Samantha Elliott (jam) 56.46 2h3; Kelsey Balkwill 56.80 1h2; Sage Watson (can) 56.93 2h2; Evan  Thompson 57.02 2h1; Jade Miller 57.12 3h2; Autumne Franklin 57.19 4h2; Sashel Brown 57.34 3h1; Chanice Chase (can) 57.51 3h3; Daeshon Gordon (jam) 57.52 4h3; 400mh prelims (28) Kendra Harrison 55.82 1h5; Leah Nugent 56.70 1h6; Faith Washington 56.94 2h6

3.000m St (29) Leah O'Connor 9.35.33 1h3; Coleen Quigley 8.389.24 1h1; Madelin Talbert 9.50.57 2h1; Victoria Voronko (rus) 9.51.63 1h2; Sofia Gallein (bel) 9.52.66 2h3; Tori Gerlach 9.53.98 3h3; Emily Ritter 9.54.34 2h2; Elizabeth Bird (gbr) 9.54.76 3h1; Elinor Purrier 9.57.25 3h2; Cornelia Griesche (ger) 9.58.06 4h2; Laura Rose Donegan (aus) 9.59.71 4h1; Katelyn Greenleaf 10.00.77 5h1; Bret McDaniel 10.01.58 4h3; Natalie Schudrowitz 10.02.63 5h2; MacKenzie Chojnacky 10.03.22 6h1; Iona Lake (gbr) 10.03.38 5h3; Liz Weiler 10.04.04 6h3; Pippa Woolven (gbr) 10.07.08 7h1; Kira Garry 10.08.10 7h3; Tereza Novotna (cze) 10.10.04 8h1; Isobel Batt-Doyle (aus) 10.10.88 8h3

LJ Prelims (29) Quanesha Burks 6.62 (1.1) 1q4; Chanice Porter 6.43 (0.0) 2q4; Sha'keela Saunders 6.42 (0.9) 3q4; Der'Renae Freeman 6.26 (0.6) 4q4

SP prelims (28) Tori Bliss 17.62 1q4; Rachel Fatherly 17.01 2q4; Sarah Howard 16.86 3q4; Danniel Thomas (jam) 16.83 4q4; Nikki Okwelogu 16.82 5q4; Christine Bohan 16.73 6q4; JT prelims (28) Irena Sedivá (cze) 56.59 1q3; Rebekah Wales 54.85 2q3; Freya Jones (gbr) 53.97 3q3

DT prelims (29) Katelyn Daniels 57.30 1q3; Erica Brand 54.94 2q3; Beckie Famurewa 54.48; Madison Jacobs 54.10 4q3; Josie Natrasevschi 54.02 5q3; Corina Cox 53.78 6q3