@Trackinsun

@Trackinsun

Saturday, February 28, 2015

Valladolid (Spain), 28.2.2015 (indoor)


Valladolid (Spain), 28.2.2015 (indoor)

Women

SP u18 (3 kg) Mónica Borraz 15.73

Paarl (South Africa), 26-28.2.2015 –Boland u23, Junior and Youth Championships-


Paarl (South Africa), 26-28.2.2015 –Boland u23, Junior and Youth Championships-

Men

400m u18 Jan Niewoudt 48.53; SP u18 (5 kg) Riaan Barnard 17.31

Women

200m u23 (-2,1) Justine Palframan 24.31

Lyon (France), 28.2.2015 -Match International Junior- (indoor)


Lyon (France), 28.2.2015 -Match International Junior- (indoor)

Men

60m Amaury Golitin 6.90 1h2; 200m Kai Koellmann 21.51; 400m Yassin Zaoujal 48.23; 60mh (0,99m) 1 Patrick Elger (ger) 7.92; 2 Dylan cati 7.94; PV Tim Jaeger (ger) 5.30; LJ 1 Filippo Randazzo (ita) 7.44; 2 Gianluca Puglisi (ger) 7.40; TJ 1 Martin Lamou 16.06; 2 Tobia Bocchi (ita) 15.90; 3 Simone Forte (ita) 15.56; SP 1 Patrick Müller (ger) 20.45; 2 Sebastiano Bianchetti (ita) 19.45; 3 Valentin Doebler (ger) 18.45; 4 Antoine Duponchel 17.42; 5 Kms Walk Jean Blancheteau 20.16.72

Women

60m 1 Floriane Gnafoua 7.53 (7.51 1h2); 2 Estelle Raffai 7.63; 200m h1 Maroussia Pare 24.01; h2 1 Ayomide Folorunso (ita) 24.01; 2 Lisa Mayer (ger) 24.04; 400m 1 Iyndra-Sareena Carti 54.02; 2 Ilaria Verderio (ita) 54.50; 3 Ann-Kathrin Kopf (ger) 54.82; 800m 1 Marta Zenoni (ita) 2.05.19; 2 Mareen Kalis (ger) 2.05.30; 1.500m Kosntanze Klosterhalfen (ger) 4.26.78; 60mh 1 Laura Valette 8.40; 2 Viktoria Müller (ger) 8.48; 3 Abigail Adjei (ger) 8.58; HJ 1 Mona Gottschaemmer (ger) 1.84; 2 Selina Schulenburg (ger) 1.84; 3 Eleonora Omorogie (ita) 1.82: LJ 1 Nathalie Buschung (ger) 6.32; 2 Ilinois Guillaume 6.15; TJ 1 Benedetta Cuneo (ita) 13.25; 2 Ilinois Guillaume 12.95; SP 1 Alina Kenzel (ger) 15.44; 3 Kms Walk Noemi Stella (ita) 13.19.39

Platteville –WI- (United States), 27-28.2.2015 –WIAC Championships- (indoor)


Platteville –WI- (United States), 27-28.2.2015 –WIAC Championships- (indoor)

Men

HJ (27) Dominique Neloms 2.17; LJ (27) Dominique Neloms 7.44; SP (27) Roger Steen 18.09

Kenosha –WI- (United States), 27-28.2.2015 –CCIW Championships- (indoor)


Kenosha –WI- (United States), 27-28.2.2015 –CCIW Championships- (indoor)

Men

PV (27) Luke Winder 5.20

Mankato -MN- (United States), 26-27.2.2015 -NSIC Championships- (indoor)


Mankato -MN- (United States), 26-27.2.2015 -NSIC Championships- (indoor)

Men

60m (27, heats 26) 1 Emmanuel Matadi 6.70 (6.67 1h4); 2 Braxton Adams 6.77; 3 Kyran Stewart 6.80; 200m (27) Emmanuel Matadi 21.42; 60mh prelims (26) Myles Hunter 7.78 1h3; PV (27) scott Greenman 5.20

Women

60m (27) Kathryn Stewart 7.55; 60mh (27) Tia Knight 8.53; SP (27) Sara Wells 15.83

Winston-Salem -NC- (United States), 26-27.2.2015 -Big South Conference Championships- (indoor)


Winston-Salem -NC- (United States), 26-27.2.2015 -Big South Conference Championships- (indoor)

Women

60m (27) Abigail Flower 7.49; 60mh (27) Jessica Gelibert 8.47; in heats: Lilla Juhasz (hun) 8.53 1h2

Lexington -KY- (United States), 27-8.2.2015 -SEC Conference Championships- (indoor)


Lexington -KY- (United States), 27-8.2.2015 -SEC Conference Championships- (indoor)
Men
60m prelims (27) Jalen Miller 6.57 1h3; Hugh Graham jr 6.60 1h1; Christian Coleman 6.62 1h2; Markesh Woodson 6.65 2h3; Aaron Ernest 6.68 3h3; Antwan Wright 6.69 2h2; Cameron Hudson 6.71 2h1; Keenan Brock 6.71 4h3; kendall Kee 6.72 5h3; Shavez HArt 6.72 3h1; Tremayne Acy 6.73 3h2; Devin Jenkins 6.75 4h1; Ncincilili Titi (rsa) 6.80 5h1; 200m prelims (27) Aaron Ernest 20.67 1h3; Tremayne Acy 20.92 1h1; Ncincilili Titi (rsa) 20.98 1h4; Shavez Hart 21.02 1h8; Dedric Dukes 21.04 1h6; Christian Coleman 21.19 2h8; Kenzo Cotton 21.22 1h5; Devin Jenkins 21.25 1h2; Antwan Wright 21.26 1h7; Teray Smith (bah) 21.30 2h7; Reggie Glover 21.32 2h5; Anthony Blakely 21.35 2h1; Khalil Henderson 21.43 3h8; Kwadarrius Smith 21.44 2h2; 400m prelims (27) Bralon Taplin 45.75 1h8; Najee Glass 45.76 1h5; Vernon Norwood 45.77 1h2; Nick Uruburu 46.31 1h3; Hugh Graham jr 46.40 1h4; Arman Hall 46.43 2h3; Quincy Downing 46.50 1h7; Marqueze Washington 46.65 1h6; Darrell Bush 46.71 2h5; Eric Futch 46.72 3h5; Drew Branch 46.86 2h2; Cyryl Grayson 46.86 3h3; Deon Hickey 47.04 4h3; steven Gayle 47.07 2h4; Fitzroy Dunkley 47.11 2h7; Clayton Gravesande 47.28 2h8; Reggie Glover 47.37 4h5; Nathan strother 47.45 2h6; Jerrad Mason 47.59 3h7; Quincy Smith 47.60 3h4; Ryan Bermudez 47.86 3h6; Gregory Coleman 47.97 1h1; 800m prelims (27) Andres Arroyo (pur) 1.48.31 1h2; Hector Hernández (pur) 1.48.93 2h2; Ryan Schnulle 1.49.38 1h4; Keffri Neal (can) 1.49.44 1h1; Ryan Thomas 1.49.73 3h2; Alex Amankwah (gha) 1.49.89 1h3; Patrick Rono (ken) 1.50.02 3h2; 3.000m (27) 1 Kemoy Campbell (jam) 8.00.27; 2 Stanley Kebenei (ken) 8.02.64; 3 Mark Parrish 8.05.70; 4 Ty McCormack 8.05.76; 60mh prelims (27) Omar McLeod (jam) 7.64 1h2; Jussi Kanervo (fin) 7.77 2h2; Joshua Thompson 7.77 1h1; Robert Semien 7.80 2h1; Yanick Hart (jam) 7.82 3h1; Isaiah Moore 7.84 4h1; Torrey Campbell 7.86 3h2; Jordan Moore 7.88 4h2; Jermaine Collier 7.92 5h2; Dondre Echols 7.92 5h1; HJ (27) 1  D J Smith 2.22; 2 Justin Fondren and Ken LeGassey 2.19; 4 shawn Johnson 2.15; 5 Branden Greene 2.15; LJ (27) 1 Marquis Dendy 8.00; 2 Olabanji Asekun 7.66; 3 Phillip Young 7.65; 4 Jarrion Lawson 7.60; 5 KeAndre Bates 7.58; 6 Cameron Hudson 7.57; 7 Latario Collie-Minns (bah) 7.51; WT (27) Cameron Brown 22.60; 2 Tavis Bailey 21.49; 3 Daniel Hugh 20.90; 4 Alex Poursanidis (cyp) 20.89; 5 Brian Duncan 20.55
Women
60m prelims (27) Remina Burchell (jam) 7.17 1h4; Shayla Sanders 7.21 1h2; Dezerea Bryant 7.21 1h3; Keilah Tyson 7.30 1h1; Aaliyah Brown 7.31 2h1; Jada Martin 7.32 2h3; Jennifer Madu 7.32 2h4; LaQuisha Jackson 7.34 3h3; Javianne Oliver 7.35 3h4; Mikiah Brisco 7.35 2h2; Olivia Ekpone 7.35 h; Shekara Martin 7.37 4h2; Dominique Booker 7.38 3h1; Jonielle Smith 7.42 4h3; Jhorden Hunter 7.43 5h3; Doominique Kimpel 7.43 4h4; Alexis Murphy 7.49 6h3; Shannon Ray 7.50 5h2; Ashton Purvis 7.51 4h1; Nicole Henderson 7.52 7h3; Sarah Thomas 7.52 5h4; Quanesha Burks 7.53 6h4; 200m prelims (27) Dezerea Bryant 23.14 1h4; Kyra Jefferson 23.21 1h6; Kamaria Brown 23.23 1h5; Jada Martin 23.34 1h3; Aaliyah Brown 23.60 2h6; Destinee Gause 23.61 1h2; Keilah Tyson 23.64 1h1; Olivia Ekpone 23.76 h; Dominique Kimpel 23.80 2h2; Ashton Purvis 23.80 1h9; Felecia Majors 23.85 2h5; Dominique Booker 23.85 2h1; LaQuisha Jackson 23.88 3h5; shekara Martin 23.89 2h9; 400m prelims (27) Kyra Jefferson 52.31 1h2; Shamier Little 52.37 1h5; Morganne Phillips 52.99 2h2; Taylor Ellis-Watson 53.08 1h8; Felecia Majors 53.37 1h1; Felicia Brown 53.63 2h1; Briana Haith 53.65 2h5; Daina Harper 53.75 1h9; Sparkle McKnight (tto) 53.77 1h11; Destinee Gause 53.85 1h6; Precious Holmes 53.96 1h3; Jennifer Edobi (ngr) (96) 54.09 2h8; Ariah Graham 54.25 1h4; Jasmine Mitchell 54.42 2h3; Alex Gholston 54.46 1h10; Ashley Henry 54.57 2h10; Shayla Luckett 54.72 2h11; Erin Edmond 54.78 2h4; Kiannah Alexander 54.83 3h1; 800m prelims (27) Claudia Francis 2.05.15 1h3; Morgan Schuetz 2.06.72 1h2; Chrishuna Williams 2.07.18 2h3; 3.000m (27) 1 Dominique Scott (rsa) 9.17.24; 2 Diane Robison 9.21.13; 3 Chelsea Blaase 9.26.06; 4 Shannon Klenke 9.27.72; 60mh prelims (27) Kendra Harrison 8.03 1h2; Erica Bougard 8.03 1h3; Bridgette Owens 8.11 2h2; Samantha Scarlett (jam) 8.20 3h2; Daeshon Gordon (jam) (96) 8.23 2h3; Ebony Morrison 8.25 1h1; Leah Nugent 8.26 2h1; Vanessa Clerveaux 8.27 4h2; Chalese Davis 8.33 3h1; Mariah Georgetown 8.41 3h3; Ste'yce McNeil 8.43 4h3; PV (27) 1 Sandi Morris 4.66; 2 Jesie Johnson and Ariel Voskamp 4.28; 4 Desiree Freier 4.18; 5 Lakan taylor 4.18; 6 Erin Champion 4.03; 7 Megan Zimlich and Brittany Wooten 4.03; 9 Alyssa Applebee 4.03; LJ (27) 1 Sha'Keela Saunders 6.55; 2 Kenyattia Hackworth 6.49; 3 Keturah Orji 6.43; 4 Nataliyah Fryar 6.34; 5 Darrielle McQueen 6.30; 6 Quanesha Burks 6.22; 7 Dominique Bullock 6.20; 8 Erika Bougard 6.19; 9 Tamara Myers (bah) 6.11; SP (27) 1 Tori Bliss 18.31; 2 Jill Rushin 17.61; 3 Cassie Wertman 17.16; 4 Kearsten Peoples 17.03; 5 Brea Garrett 16.25; 6 Valentina Muzaric (cro) 16.24; 7 Rachel Dincoff 15.78

Friday, February 27, 2015

Daegu (Korea), 26.2.2014 –National Championships- (indoor)


Daegu (Korea), 26.2.2014 –National Championships- (indoor)

Men

60m Kim Kuk-Young 6.82; PV Jin Min-Sub 5.40; SP Hwang In-Sung 17.33

Women

60m Kim Min-Ji 7.63

León (Spain), 27.2.2015 (indoor and outdoor)


León (Spain), 27.2.2015 (indoor and outdoor)

Men

SP Carlos Tobalina 19.37; DT Pedro José Cuesta 56.01

Women

SP Ursula Ruiz 16.38; DT 1 Sabina Asenjo 55.26; 2 June Kintana 52.50

Volgograd (Russia), 25-27.2.2015 -National Championships u23- (indoor)


Volgograd (Russia), 25-27.2.2015 -National Championships u23- (indoor)

Men

60m (25) 1 Rushan Abdulkaderov 6.74; 2 Aleksandr Yeliseyev 6.77; 3 Igor Obraztsov 6.77; 4 Aleksandr Sidorchuk 6.84 (6.83 3s); in heats: Yevgeniy Kharin 6.82 1s; Danil Lonin 6.82 2s; 200m (27) Aleksandr Yefimov 21.36; 2 Artem Araslanov 21.58; 400m (26) 1 Andrey Chernyshev 47.66; 2 Mikhail Filatov 47.88; 3 Oleg Mironov 48.28; 800m (26) 1 Sergey Dubrovskiy 1.50.17; 2 Anton Kozlov 1.50.32; 3 Konstantin Tolokonnikov 1.50.36; 4 Ruslan Nigamyatyannov 1.50.44; HJ (26) 1 Ilya Ivanyuk 2.21; 2 Vadim Vrublevskiy and Ivan Toporkov 2.18; 4 Mikhail Akimenko and Ilya Spitsyn 2.18; 6 Sergey Kurbatov 2.18; 7 Nikita Gusev 2.18; 8 Roman Zinovyev 2.15; PV (26) 1 Dmitriy Lyubushkin and Georgiy Gorkohov 5.30; 3 Viktor Shironosov 5.30; 4 Dmitry Sokolov 5.20; LJ (26) 1 Semen Popov 7.78; 2 Maksim Yunyakin 7.70; 3 Artem Primak 7.69; 4 Andrey Ovcharenko 7.57; TJ (27) 1 Artem Primak 16.37; 2 Ilya Potaptsev 16.02; 3 Vladimir Kozlov 15.86; 4 Aleksandr Golovinov 15.84; 5 Yevgeniy Ognev 15.82; 6 Vasiliy Gurkin 15.73; SP (25) 1 Artyom Podolskiy 17.99; 2 Aleksey Chizhelikov 17.40

Women

60m (25) 1 Tatyana Nekrasova 7.50; 2 Anastasiya Grigoryeva 7.51 (7.50 2s); 3 Anastasiya Polishchuk 7.54 (7.52 1s); 4 Olga Drozd 7.55; 5 Marina Makarova 7.58; 400m (27) Yelena Telminova 54.81; 800m  (26) 1 Kristina Iyyushova 2.03.53; 2 Anastasiya Kalina 2.03.56; 3 Anastasiya Komarova 2.04.51; 4 Inezza Gusarova 2.07.26; 5 Darya Gorelova 2.07.48; 1.500m (27) 1 Anastasiya Kalina 4.19.44; 2 Yekaterina Sokolova 4.22.74; 3 Alyona Shukhtuyeva 4.23.46; 4 Anastasiya Nemykina 4.23.86; 5 Ulyana Avvakumenkova 4.24.17; 6 Anna Petrova 4.26.50; 7 Vera Vasilyeva 4.27.76; 3.000m (25) 1 Galina Bubnova 9.15.54; 2 Anna Petrova 9.23.33; 3 Alsu Bogdanova 9.35.30; 60mh (25) 1 Yekaterina Bleskina 8.31; 2 Anastasiya Nikolayeva 8.33; 3 Yuliya Sokolova (96) 8.54; 4 Anna Klyukvina 8.55; HJ (27) 1 Oksana Krasnokutskaya 1.88; 2 Natalya Galagoza 1.84; 3 Iliyeva 1.84; 4 Margarita Mazina 1.80; PV (25) 1 Natalya Demidenko 4.30; 2 Anastasiya Sadovnikova 4.30; 3 Valeriya Novikova and Kristina Bondarenko 4.00; 5 Anna Khitrova 4.00; LJ (25) 1 Anastasiya Yeryomina 6.25; 2 Yelena Mashinistova 6.23; 3 Viktoriya Yershova 6.10; TJ (27) 1 Natalya Yevdokimova 13.44; 2 Kristina Malaya 13.40; 3 Darya Nelovko 13.10; 4 Valentina Kosolapova 12.96; 5 Mariya Suntsova 12.94; SP (26) 1 Natalya Troneva 17.02; 2 Raisa Blinova 16.65; 3 Alena Bugakova 16.65; 4 Yelena Bezruchenko 16.35; 5 Yana Pogodicheva 15.48

Azul (Argentina), 25.2.2015


Azul (Argentina), 25.2.2015

Men

HT u20 (6 kg) Joaquín Gómez 75.95

Waitakere –Auckland- (New Zealand), 26.2.2015 –Auckland Track Challenge-


Waitakere –Auckland- (New Zealand), 26.2.2015 –Auckland Track Challenge-

Men

100m (-0,8) Kodi Harman 10.71; 400m 1 Cameron French 46.23; 2 Tama Toki 46.80; 3 Daniel Dyet 47.16; 4 Dan O’Shea 47.56; 5 Scott Burch 47.57; 800m 1 Andrew Wheating (usa) 1.48.40; 2 Ryan Gregson (aus) 1.49.21; 3 Brad Mathas 1.49.40; 4 Benjamin Anderson 1.49.69; 5 Craig Huffer (aus) 1.50.04; 6 Tom Cornish 1.50.33; 7 Jordan Rackham 1.50.39; 5.000m 1 Nick Willis 13.22.11; 2 Zane Robertson 13.25.41; 3 Brett Robinson (aus) 13.31.66; 4 David McNeill (aus) 13.34.43; 5 Mitchel Brown (aus) 13.49.54; SP 1 Ryan Whiting (usa) 21.27; 2 Tom Walsk 20.24; 3 Damien Birkinhead (aus) 18.95; DT Marshall Hall 56.37; JT 1 Stuart Farquhar 80.11; Hamish Peacock (aus) 78.47

Women

400m Louise Jones 54.30; 1.500m 1 Melissa Duncan (aus) 4.10.13; 2 Nikki Hamblin 4.10.16; 3 Zoe Buckman (aus) 4.11.01; 4 Heidi See (aus) 4.12.99; 5 Camille Buscomb 4.14.21; 6 Angie Petty 4.15.08; 7 Magdalene Masai (ken) 4.15.70; 8 Rosa Flanagan 4.15.86; PV 1 Alana Boyd (aus) 4.35; 2 Elizabeth McCartney 4.20; DT 1 Sisotina Hakeai 57.99; 2 Jade Lally (gbr) 57.14; 3 TeRina Keenan 55.21

Flagstaff -AZ- (United States), 26-28.2.2015 -Big Sky Championships- (indoor)


Flagstaff -AZ- (United States), 26-28.2.2015 -Big Sky Championships- (indoor)
Women
Pentathlon 1 Carley McCutchen 3.969p (8.67; 1.72; 10.43; 5.66; 2.21.36); 2 Kassandra Corrigan 3.751p (8.94; 1.72; 10.07; 5.43; 2.26.63)

Blacksburg -VA- (United States), 26-28.2.2015 -Atlantic Coast Conference Championships- (indoor)


Blacksburg -VA- (United States), 26-28.2.2015 -Atlantic Coast Conference Championships- (indoor)

Men

WT (26) 1 Jordan Young 22.92; 2 Andrew Wells 21.36; 3 A J Hicks 21.13; 4 Tomas Kruzliak (svk) 20.98

Women

WT (26) 1 Lea Johnson 21.45; 2 Nicole Chavis 21.43; 3 Tiffany Okieme 21.16; 4 Dolly Nyemah 20.85; Pentathlon (26) 1 Xenia Rahn 4.273p (8.49; 1.73; 12.58; 6.12; 2.23.51); 2 Grete Sadeiko (est) 4.105p (8.60; 1.73; 12.16; 5.94; 2.28.16); 3 Teddi Maslowski 4.097p (8.39; 1.55; 10.83; 6.18; 2.15.30); 4 Tory Kemp 3.945p (8.87; 1.70; 12.06; 5.66; 2.26.20); 5 Emily Godwin 3.816p (9.07; 1.73; 11.03; 5.47; 2.26.14); 6 Rachel Rhodes 3.675p (9.55; 1.67; 10.10; 5.34; 2.16.72

Albuquerque -NM- (United States), 26-28.2.2015 -Mountain West Conference Champs- (indoor)

Albuquerque -NM- (United States), 26-28.2.2015 -Mountain West Conference Champs- (indoor)
Women
Pentathlon (26) 1 Chari Hawkins 4.194p (8.39; 1.78; 11.52; 6.02; 2.28.25); 2 Samantha Bowe 3.884p (8.62; 1.66; 11.64; 5.91; 2.35.26); 3 Jessica Green 3.823p (8.98; 1.72; 10.43; 5.46; 2.22.94); 4 Nicole Wadden (can) 3.782p (8.97; 1.69; 110.24; 5.34; 2.19.89); 5 Kyra Mohns 3.681p (9.04; 1.66; 10.70; 5.37; 2.26.72)

Birmingham -AL- (United States), 26.2.2015 -Conference USA Championships- (indoor)


Birmingham -AL- (United States), 26.2.2015 -Conference USA Championships- (indoor)

Men

60m JaKaryus Redwine 6.75 (6.74 1h2); 2 Dionte Robinson 6.78; in heats: Prince Charles Iworah 6.77 1h3;200m Emmanuel Dasor (gha) 21.10 1h7; Julius Morris 21.24 1h6; Ventavius Sears 21.30 2h7; Dionte Robinson 21.45 1h3; Collin Heard 21.45 1h5;  400m Elbert Rogers 47.33 1h5; Emmanuel Dasor (gha) 47.60 1h6; Ventavius Sears 47.68 2h6; Jumarcus Shelvin 48.12 2h5; 60mh Kenyunta Hayes 7.95; HJ Trey McRae 2.15; PV Chris Pillow 5.37; LJ 1 Ben Pressley 7.70; 2 Ventavius Sears 7.65; SP 1 Andrew Akens 17.94; 2 Kelsey Benoit 17.70; 3 Nick Demaline 17.42

Women

60m 1 Joann Blakney 7.39 (7.37 1h2); 2 Deja Jones 7.39; 3 Isatu Fofanah (can) 7.41; 4 Carrol Hardy 7.42; 5 Chioma Agwunobi 7.45; 6 Charla Craddock 7.47; 7 Brittany Walker 7.54; 200m Charla Craddock 23.71 1h12; Chioma Agwunobi 23.98 1h11; Isatu Fofanah (can) 24.13 2h12; Florence Uwakwe (ngr) 24.21 3h12; Carrol Hardy 24.23 4h12; 400m 1 Ada Benjamin (ngr) 53.95; 2 Aiyanna Stiverne 54.29; 3 T'Sheila Mungo 54.57; 3.000m 1 Joan Jepkirui (ken) 9.44.11; 2 Lilian Koech (ken) 9.44.56; 5.000m Cali Roper 16.14.78; 60mh 1 Greta Kerekes (hun) 8.33; 2 Anna-Kay James (jam) 8.40; 3 Asia Bange 8.46; 4 Jallycia Pearson 8.48; 5 Bianca Jackson 8.53; in heats: Chastity Stewart 8.44 1h2; HJ 1 Shahaf Bareni (isr) 1.79; 2 Whitney Flannel 1.79; LJ Mia Adams 6.12; SP 1 Claire Uke 17.95; 2 Raqurra Ishmar 15.46

Thursday, February 26, 2015

Praha (Czech Republic), 25.2.2015 (indoor)


Praha (Czech Republic), 25.2.2015 (indoor)

Men

800m Daniel Musil 1.50.54; PV Adam Pasiak 5.40

Women
PV 1 Jirina Ptacniková 4.62; 2 Martinz Strutz (ger) 4.45; 3 Romana Malacová 4.35; 4 Aneta Morysková 4.15; 5 Anjuli Knäsche (ger) 4.03; 6 Rebeka Silhanová 4.03; LJ Jana Koresová 6.12

Bonyhad (Hungary), 25.2.2015 (indoor)

Bonyhad (Hungary), 25.2.2015 (indoor)
Men
LJ István Virovecz 7.57
Women
LJ Fanni Schmelcz 6.13

Klagenfurt (Austria), 26.2.2015


Klagenfurt (Austria), 26.2.2015

Men

LJ Julian Kellerer 7.51

Metz (France), 25.2.2015 -Meeting National- (indoor)


Metz (France), 25.2.2015 -Meeting National- (indoor)

Men

60m 1 Adam Harris (guy) 6.58; 2 Berenger-Aymard Bosse (caf) 6.72; 3 Ben Bassaw 6.79 (6.79 1h1); 4 Brahim Raggui 6.80; 5 Peter Emelieze (ger) 6.82 (6.82 2h1); 6 Ronald Pognon 6.89 (6.81 3h2); in heats: Christopher Naliali 6.84 3h1; 400m 1 Jonathan Borlee (bel) 46.48; 2 Dylan Borlee (bel) 46.73; 1.000m 1 Andre Olivier (rsa) 2.19.24; 2 Jakub Holusa (cze) 2.19.45; 3 Vincent Kibet (ken) 2.19.93; 4 Fouad El Kaam (mar) 2.20.40; 5 Bryan Cantero 2.20.84; 6 Sofiane Selmouni 2.21.98; 3.000m 1 Bernard Lagat (ken) 7.37.92; 2 Paul Kipsiele Koech (ken) 7.39.68; 3 Nixon Kiplimo Chepseba (ken) 7.42.65; 4 Bethwel Birgen (ken) 7.43.77; 5 Hillary Cheruiyot Ngetich (ken) 7.52.92; 6 Leule Gebrselassie (eth) 7.54.00; 7 Stanislav Maslov (ukr) 8.01.23; 8 Aman Kedi (eth) 8.05.41; 60mh 1 Simon Krauss 7.69 (7.69 1h2); 2 David King (gbr) 7.71; 3 Gregory Sedoc (ned) 7.74; 4 Maximilian Bayer (ger) 7.85; 5 Martin Mazac (cze) 7.86 (7.83 4h2); TJ 1 Alexis Copello (cub) 17.07; 2 Tosin Oke (ngr) 16.45; 3 Aleksey Fedorov (rus) 16.31; 4 Martin Jasper (ger) 16.09; 5 Adrian Swiderski (pol) 16.05

Women

60m 1 Stella Akakpo 7.29; 2 Veronique Mang 7.29; 3 Tahesia Harrigan-Scott (bvi) 7.45; 4 Tiffany TShilumba (lux) (96) 7.48 (7.46 3h2); 5 Katsiaryna Hanchar (blr) 7.62 (7.56 3h1); 6 Jennifer Galais 7.64 (7.43 2h2); in heats: Laura Müller (ger) 7.64 4h1; 300m 1 Floria Guei 37.07; 2 Elea Mariama Diarra 37.71; 3 Brigitte Ntiamoah 38.19; 4 Laura Müller (ger) 38.43; 800m 1 Noelie Yarigo (ben) 2.02.01; 2 Rababe Arafi (mar) 2.02.64; 3 Yuliya Stepanova (rus) 2.02.68; 4 Clarisse Moh 2.02.95; 5 Axumawit Embaye (eth) 2.03.27; 6 Laura Valdés (esp) 2.05.47; 7 Katerina Halová (cze) 2.07.15; 60mh A 1 Anne Zagre (bel) 8.10; 2 Sandra Gomis 8.13 (8.13 1h2); 3 Alice Decaux 8.14; 4 Rosina Hodde (ned) 8.21; 5 Olena Yanovska (ukr) 8.27; 6 Katsiaryna Paplauskaya (blr) 8.28 (8.26 1h1); 60mh B 1 Christelle Vertueux 8.46 (8.41 3h1); 2 Pauline Lett 8.51; 3 Victoria Rausch (lux) (96) 8.58; in heats: Elisa Girard-Mondoloni 8.48 5h2; PV 1 Lisa Ryzyh (ger) 4.72; 2 Angelina Krasnova (rus) 4.67; 3 Marion Fiack 4.62; 4 Naroa Agirre (esp) 4.42; 5 Marion Lotout 4.42; 6 Fanny Smets (bel) 4.32; 7 Ninon Guillon-Romarin and Chloe Henry (bel) 4.12

Valencia (Spain), 25.2.2015 (indoor)


Valencia (Spain), 25.2.2015 (indoor)

Men

400m 1 Iñigo Pérez 47.46; 2 Lucas Bua 47.71; 60mh 1 Jackson Quiñonez 7.95 (7.87 1h1); 2 Julián Ortiz 7.95; in heats: Yidiel Contreras (cub) 7.95 2h1; TJ Sergio Solanas 16.50

Women

LJ 1 Concepción Montaner 6.49; 2 María del Mar Jover 6.23

Malmö (Sweden), 25.2.2015 -Malmö Games- (indoor)


Malmö (Sweden), 25.2.2015 -Malmö Games- (indoor)

Men

60m 1 Kim Collins (skn) 6.52; 2 Mike Rodgers (usa) 6.57; 3 Trell Kimmons (usa) 6.58; 4 Daniel Bailey (ant) 6.59; 5 Antoine Adams (skn) 6.59; in heats: Akeem Haynes (can) 6.65 3h1; Justyn Warner (can) 6.68 4h1; Odain Rose 6.72 5h1; Ramone Smith (gbr) 6.75 6h1; Yuniel Pérez 6.60 2h2; Sean McLean (usa) 6.63 5h2; Sulayman Bah 6.78 6h2; 60mh 1 Orlando Ortega (cub) 7.52; 2 Aries Merritt (usa) 7.52; 3 David Oliver (usa) 7.67 (7.62 1h1); 4 Wayne Davis (tto) 7.67; in heats: Jarret Eaton 7.67 3h1; Serhiy Kopanayko (ukr) 7.82 5h1; Dayron Robles (cub) 7.71 2h2; Yevgeniy Borisov (rus) 7.78 3h2; Maksim Lynsha (blr) 7.83 4h2; Ty Akins (ngr) 7.83 5h2; Mikel Thomas (tto) 7.84 6h2; HJ 1 Mutaz Essa Barshim (qat) 2.34; 2 Andryy Protsenko (ukr) 2.26; 3 Donald Thomas (bah) 2.26; 4 Ivan Ukhov (rus) 2.21; 5 Andriy Kovalyov (ukr) 2.21; 6 Muamer Aissa Barshim (qat) and Aleksey Dmitrik (rus) 2.16; PV 1 Renaud Lavillenie (fra) 5.92; 2 Piotr Lisek (pol) 5.85; 3 Ilya Mudrov (rus) 5.78; 4 Konstadinos Filippidis (gre) 5.70; 5 Raphael Holzdeppe (ger) 5.55; 6 Robert Sobera (pol) 5.55; 7 Dídac Salas (esp) and Augusto Dutra (bra) 5.55; 9 Yang Cheng (chn) anad Huang Bokai (chn) (96) 5.40; LJ Tobias Montler NIlsson (96) 7.78

Women

60m 1 Murielle Ahoure (civ) 7.14; 2 Nataliya Pohrebnyak (ukr) 7.26; 3 Muna Lee (usa) 7.27; 4 Ezinne OKparaebo (nor) 7.35; 5 Irene Ekelund (97) 7.35 (7.35 3h2); 6 Carina Horn (rsa) 7.37 (7.30 1h2); 60mh 1 Sharika Nelvis (usa) 7.83; 2 Alina Talay (blr) 7.93 (7.93 1h2); 3 Lucy Hatton (gbr) 8.03 (8.02 2h1); 4 Tiffany Porter (gbr) 8.04 (7.98 2h2); 5 Yvette Lewis (pan) 8.14 (8.07 3h1); 6 Yekaterina Galitskaya (rus) 8.14 (8.13 3h2); in heats: Suzanne Williams (ned) 8.38 4h1; Adriana Janic (96) 8.46 5h1; Stephanie Bendrat (ger) 8.24 4h2; Reeta Hurske (fin) 8.35 5h2; Lotta Harala (fin) 8.59 6h2; PV 1 Malin Dahlström 4.25; 2 Iben Hogh-Pedersen (den) 4.05; 3 Hanna Jansson 4.05; LJ 1 Ivana Spanovic (srb) 6.83; 2 Sosthene Taroum Moguenara (ger) 6.75; 3 Eloyse Lesueur (fra) 6.74; 4 Christabel Nettey (can) 6.69; 5 Yuliya Pidluzhnaya (rus) 6.40; 6 Erica Jarder 6.39; 7 Funmi Jimoh (usa) 6.33

Wednesday, February 25, 2015

Riviera Beach –FL- (United States), 24.2.2015 –Suncoast Invite-


Riviera Beach –FL- (United States), 24.2.2015 –Suncoast Invite-

Women

200m (-0,4) Karima Davis 23.93

Sochi (Russia), 22-24.2.2015 –Winter Long Throws Championships-


Sochi (Russia), 22-24.2.2015 –Winter Long Throws Championships-

Men

DT (23) 1 Viktor Butenko 65.08; 2 Nikolay Sedyuk 62.08; 3 Aleksandr Kiria 59.60; 4 Mikhail Dvomikov 58.62; 5 Gleb Sidorchenko 57.94; 6 Dmitri Chebotarev 56.39; 7 Megomedsalam Magomedov 55.56; 8 Maksim Gigashvili 54.68; 9 Aleksandr Lesnoy 53.50; DT u23 (22) 1 Aleksandr Dobrenkiy 56.65; 2 Aleksey Khudyakov 56.46; 3 Pavel Derkach 55.16; DT u20 (1,75 kg) (22) Vadim Rybkin 56.30; HT (24) 1 Kirill Ikonnikov 74.60; 2 Denis Lukyanov 73.94; 3 Aleksey Korolev  73.88; 4 Yevgeniy Korotovskiy 71.05; 5 Nikolay Bashan 70.76; 6 Dmitri Velikopolski 70.70; 7 Anatoliy Pozdnyakov 68.66; HT u23 (24) 1 Andrei Romanov 69.62; 2 Igor Buryy 68.60; 3 Valeriy Pronkin 67.76; 4 Ilya Terentyev 67.28; 5 Ivan Aksenov 65.99; 6 Denis Fomin  65.51; HT u20 (6 kg) (23) 1 Igor Yevseyev 76.64; 2 Yuriy Kuziv 75.48; 3 Gleb Volik 73.63; 4 Petr Nekiporets 69.06; 5 Geroegiy Kuzmenko 66.00; HT u18 (5 kg) (23) 1 Ilya Yevgenyev 70.40; 2 Nikita Sokolov 66.24; JT (24) 1 Valeriy Iordan 80.59; 2 Igor Sukhomlinov 71.00; 3 Aleksandr Sharygin 69.17; JT u23 (24) 1 Ilya Shapovalov 74.84; 2 German Komarov 74.64; 3 Dmitri Mishakov 74.40; JT u20 (23) Yegor Nikolayev 72.28

Women

DT (23) 1 Yekaterina Strokova 62.97; 2 Yelena Panova 61.54; 3 Yuliya Maltseva 57.66; 4 Yekaterina Burmistrova 57.32; 5 Svetlana Saykina 55.58, 6 Vera Ganeyeva 52.18; DT u23 (22) Nataliya Shirobokova 52.39; HT (24) 1 Anna Bulgakova 72.15; 2 Nataliya Polnyakova 67.67; 3 Alyona Lysenko 67.12; 4 Oksana Kondratyeva 66.98; 5 Nina Volkova 66.58; 6 Mariya Bespalova 66.44; 7 Irina Sarvilova 65.22; 8 Zlata Tarasova 64.08; HT u23 (24) 1 Yelizaveta Tsareva 70.19; 2 Viktoriya Sadova 61.59; 3 Olga Krylova 60.06; HT u20 (23) Natalya Pospelova 61.61; HT u18 (3 kg) (23) 1 Sofya Palkina 71.68; 2 Anastasiya Borodulina 63.45; 3 Kseniya Sheykina 61.23; 4 Anna Shipilkina 60.19; JT (24) 1 Viktoriya Sudarushkina 62.78; 2 Maria Abakumova 60.13; 3 Yevgeniya Ananchenko 56.97; 4 Viktoriya Abakumova 52.71; 5 Marina Maksimova 52.48; 6 Kseniya Zybina 52.02; 7 Yelizaveta Gorbachova 50.98; JT u23 (24) 1 Yekaterina Starygina 56.49; 2 Svetlana Pechnikova 52.26; 3 Olga Shestakova 51.56; 4 Mariya Safonova 50.68; JT u20 (23) Margarita Sheviakova 50.70

 

Birmingham –AL- (United States), 23-24.2.12015 –Sun Belt Championships- (indoor)


Birmingham –AL- (United States), 23-24.2.12015 –Sun Belt Championships- (indoor)

Men

60m (24, heats 23) 1 Quentin Butler 6.72; 2 Jaylen Bacon 6.75 (6.70 1h1); 3 Elijah Ross 6.80; 4 Rafael Scott 6.85;in heats: Hanoj Carter 6.75 1h3; 200m (24) 1 Jaylen Bacon 21.37; 2 Quentin Butler 21.37; 3 Joseph Meyer 21.48; 400m (24) 1 Joseph Meyer 47.44; 2 Anthony Johnson 47.58; 3 Andrew Tate 47.85; 4 Mark Watts 48.02; LJ (23) 1 Aaron George 7.87; 2 Rolf Pienaar (rsa) 7.83; 3 Derin Davis 7.61; TJ (24) Rolf Pienaar (rsa) 15.83;SP (24) 1 Richard Chavez 19.61; 2 Darian Brown 19.44; Heptathlon 1 William Oliver 5.299p (7.18; 6.80; 10.89; 1.88 - 8.32; 4.70; 2.50.90); 2 Isaac Grieder 5.299p (7.10;6.72; 12.85; 1.82 - 8.71; 4.80; 2.52.23)

Women

60m (24, heats 23) 1 Ravin Gilbert 7.48 (7.48 1h3); 2 Kristina Knott 7.51; 3 Marika Brown 7.53; 4 Machala Wesley 7.54; 200m (24) 1 Kristina Knott 24.04; 2 Macahla Wesley 24.11; 3 Marika Brown 24.13; 60mh (24) Antonisha Stewart 8.57; TJ (24) Allie Saunders 13.08; SP (24) 1 Talore Kelly 15.69; 2 LaPorscha Wells 15.32; 3 Julie Lange 15.18

Tuesday, February 24, 2015

Birmingham (Great Britain), 22.2.2015 –Midland Counties Open- (indoor)


Birmingham (Great Britain), 22.2.2015 –Midland Counties Open- (indoor)

Men

60m 1 Oliver Bromby 6.80; 2 Leon Reid 6.87; 200m Leon Reid 21.17; 400m 1 Rory Evans 47.23; 2 Luke Lennon-Ford 47.24; 3 Jamie Bowie 47.26; 4 Conrad Williams 47.43; HJ 1 Chris Kandu 2.20; 2 David Smith 2.20; 3 Matt Roberts 2.15; PV 1 Luke Cutts 5.45; 2 Adam Hague (97) 5.45; 3 Daniel Gardner 5.25

Magglingen (Switzerland), 22.2.2015 –National Junior and Youth Championships- (indoor)


Magglingen (Switzerland), 22.2.2015 –National Junior and Youth Championships- (indoor)

Men

60m u20 Sylvain Chuard 6.83; 60mh u20 (0,99m) Alain-Hervé Mfomkpa 7.86; 60mh u18 (0,91m) 1 Finley Gaio (usa) 7.89; 2 Jason Joseph 7.97; LJ (guests) 1 Yves Zellweger 7.62; 2 Benjamin Gföhler 7.43; SP u20 (6 kg) Lukas Blass 17.07; SP u18 (5 kg) Stefan Wieland 17.48

Women

60m u20 1 Muswama Kambundji 7.64; 2 Ajla Del Ponte 7.65; 60mh u20 1 Irina Strebel 8.64; 2 Alexane Bornoz 8.65; 60mh u18 (0,76m) Kim Flattich 8.62; PV u20 Angelica Moser 4.30

Landover -MD- (United States) 21-22.2.2015 -Northeast Conference Championships- (indoor)


Landover -MD- (United States) 21-22.2.2015 -Northeast Conference Championships- (indoor)

Men

60m heats (21) Shaquan Marshall 6.82 1h3; 200m Brendon Rodney 21.21

Birmingham –AL- (United States), 21-22.2.12015 –SWAC Championships- (indoor)


Birmingham –AL- (United States), 21-22.2.12015 –SWAC Championships- (indoor)

Men

60m heats (21) DeTorrian Green 6.76 1h2; Jatarius Harris 6.76 1h3; 200m Jamael McTear 21.32 1h1; Tamarick Johnson 21.37 1h2; Eric Chism 21.39 2h2; Darrius Davis 21.49 3h2; 400m Tamarick Johnson 47.91; 60mh Michael Prejean 7.94

Women

60m heats (21) Alexis Ferebee 7.58 (7.55 1h3); 200m Santina Williams 24.27; 400m 1 Santina Williams 54.39; 2 Alexis Ferebee 54.83; 60mh 1 Tiffany Heard 8.44 (8.44 1h3); 2 Primmecha Coates 8.49

Annapolis -MD- 20-22.2.2015 -Patriot League Championships- (indoor)


Annapolis -MD- 20-22.2.2015 -Patriot League Championships- (indoor)

Men

200m 1 Jordan Sartor-Francis 21.01; 2 Cameron Williams 21.09; 3 Austin Batiste 21.31; 800m Clyde Wilson 1.50.70; SP Ethan Knight 17.48

Women

60m 1 Gemma Acheampong (gha) 7.18; 2 Brianna Tabin 7.26

Kingston -RI- (United States), 21-22.2.2015 -Atlantic 10 Championships- (Indoor)


Kingston -RI- (United States), 21-22.2.2015 -Atlantic 10 Championships- (Indoor)

Men

Heptathlon Ondrej Honka (cze) 5.271p (7.23; 6.41; 11.18; 1.80 - 8.55; 4.91; 2.39.64)

Women

60m Kiara Porter 7.42; 400m Kiara Porter 54.28; 3.000m Bethany Sachtleben 9.28.45; 60mh Shavon Briscoe 8.45 (8.44 1h1)

Ottawa (Canada), 21.2.2015 (indoor)


Ottawa (Canada), 21.2.2015 (indoor)

Men

1.500m Alex Wilkie 3.45.89

La Habana (Cuba), 19-20.2.2015


La Habana (Cuba), 19-20.2.2015

Men

LJ (20) 1 Maykel D. Massó (99) 7.59 (2.2) and 7.48 (1.0);2 Damian Aymerich 7.49 (2.2); TJ 1 Andy Díaz 16.60 (4.9); 2 JOsé E. Martínez 16.35 (5.5); 3 Leslie Caesa (97) 15.73 (4.8); 4 Cristian A. Nápoles (98) 15.65 (3.5); DT u18 (1,5 kg) Miguel de la C. Sánchez 55.90; HT Noelysis Vicet 65.22; HT u18 (5 kg) Miguel Zamora 69.16

Women

LJ (20) Yilian Durruthy 6.12 (-1,7); TJ Liadagmis Povea (96) 13.32 (2.1); SP u18 (3 kg) Rosangela Nuñez 16.30; DT 1 Rosalía Vázquez 55.56; 2 Rosalina Alvarez 897) 50.52; HT u18 Ayamey D. Medina 63.04

Mar del Plata (Argentina), 21.2.2015


Mar del Plata (Argentina), 21.2.2015

Women

3.000m Nadia Rodríguez 9.24.3

Monday, February 23, 2015

Istanbul (Turkey), 21.2.2015 –Balkan Championships- (indoor)


Istanbul (Turkey), 21.2.2015 –Balkan Championships- (indoor)

Men

60m 1 Denis Dimitrov (bul) 6.69; 2 Catalin Cimpeanu (rou) 6.71; 3 Georgi Gerogiev (bul) 6.73; 4 Zvonimir Ivaskovic (cro) 6.77; 5 Efthimios Steryioulis (gre) 6.78; 400m 1 Yavuz Can 47.04; 2 Baltuhan Altintas (96) 47.10; 3 Milos Raovic (srb) 48.04; 4 Petros Kyriakidis (gre) 48.14; 800m 1 Amel Tuka (bih) 1.48.86; 2 Christos Dimitriou (cyp) 1.49.30; 3 Hasan Basri Güdük 1.50.00; 1.500m 1 Ramazan Ozdemir 3.44.35; 2 Amine Khadiri (cyp) 3.45.16; 3 Levent Ates 3.45.17; 4 Goran Nava (srb) 3.45.45; 60mh Milan Trajkovic (cyp) 7.87; HJ 1 Tihomir Ivanov (bul) 2.22; 2 Andrei Miticov (mda) 2.22; 3 Alen Melon (cro) 2.16; PV Nikandros Stylianou (cyp) 5.35; 2 Ivan Horvat (cro) 5.30; LJ 1 Dino Pervan (cro) 7.57; 2 Lazar Anic (srb) 7.55; 3 Mihalis Mertzanidis (gre) 7.51; 3 Adrian Vasile (rou) 7.47; TJ 1 Ruben Dimitrov (bul) 16.50; 2 Vladimir Letnivoc (mda) 16.31; 3 Dimitrios Tsamis (gre) 16.27; 4 Levon Aghasyan (arm) 16.19; 5 Adrian Adel Daianu (rou) 16.10; 6 Alexandru Baciu (rou) 16.04; 7 Nazim Babayev (aze) (97) 16.02; SP 1 Asmir Kolasinac (srb) 20.61; 2 Georgi Ivanov (bul) 19.79; 3 Mesud Pezer (bih) 19.36; 4 Andrei Gag (rou) 19.10; 5 Hamza Alic (bih) 18.91; 6 Tomas Djurovic (mne) 18.52; 7 Rares Toader (rou) (97) 18.42; 8 Murat Gündüz 18.35

Women

60m 1 Andrea Ivancevic (cro) 7.41; 2 Inna Eftimova (bul) 7.42; 3 Andreea Ograzeanu (rou) 7.47; 4 Ana Maria Rosianu (rou) 7.52; 5 Alina Cravcenko (mda) 7.52; 6 Sabina Veit (slo) 7.56; 7 Milana Tirnanic (srb) 7.59; 400m h1 1 Adelina Pastor (rou) 53.22; 2 Tamara Salaski (srb) 54.03; 3 Eirina Vasiliou (gre) 54.38; 4 Meryem Kasap 54.59; h2 1 Olesea Cojuhari (mda) 54.92; 2 Emel Sanli (tur) 54.92; 800m 1 Mihaleu Nunu (rou) 2.04.93; 2 Elena Filandra (gre) 2.05.46; 3 Vania Stambolova (bul) 2.06.14; 1.500m 1 Florentina Piedevara (rou) 4.16.01; 2 Silvia Danekova (bul) 4.16.04; 3 Songul Konak (97) 4.16.47; 4 Sonja Roman (slo) 4.16.73; 5 Anastasia Marinakou (gre) (96) 4.23.63; 6 Tugba Koyuncu 4.25.17; 3.000m 1 Marusa Mismas (slo) 9.00.13; 2 Claudia Bobocea (rou) 9.03.42; 3 Ozlem Kaya 9.04.41; 4 Amela Terzic (srb) 9.19.77; 60mh 1 Andrea Ivancevic (cro) 8.10; 2 Elisavet Pesiridou (gre) 8.29; 3 Ivana Loncarek (cro) 8.31; 4 Ana Maria Nesteriuc (rou) 8.41; 5 Joni Tomicic Prezelj (slo) 8.55; HJ 1 Venelina Veneva-Mateeva (bul) 1.92; 2 Burcu Yuksel 1.85; 3 Marija Vukovic (mne) 1.82; 4 Pinar Aday 1.79; PV 1 Stell-Iro Ledaki (gre) 4.30; 2 Lorela Manou (gre) 4.20; 3 Buse Ankazan 4.00; 4 Demet Parlak (96) 4.00; LJ Florentina Marincu 6.44; TJ 1 Hanna Knyzayva Minenko (isr) 14.23; 2 Andriana Banova (bul) 13.91; 3 Elena Panturoiu (rou) 13.56; 4 Sasa Babsek (slo) 13.47; SP 1 Emel Dereli 17.55; 2 Radoslava Mavrodieva 17.34; 3 Dimitriana Surdu (mda) 15.44; 4 Lenuta Burueana (rou) 15.43

 

Celje (Slovenia), 21.2.2015 (indoor)


Celje (Slovenia), 21.2.2015 (indoor)

Men

PV Robert Renner 5.40

Women

PV Sara Bercan 4.00

Lexington –KY- (United States), 21.2.2015 –UK High School Invitational- (indoor)


Lexington –KY- (United States), 21.2.2015 –UK High School Invitational- (indoor)

Men

60m Darryl Haraway 6.76; 200m Jaron Flournoy 21.16 1h1; Nick Gray 21.43 1h2; Williams Allen 21.53 2h1; 400m 1 William Allen 47.16; 2 Skyler Bowden 47.66; 3 Justin Hamilton 48.07; 60mh Caleb Wilt 7.91

Women

60m 1 DeAndra Greer (96) 7.40; 2 Tonea Marshall (98) 7.47; 3 Lynna Irby 7.52; 4 Cassondra Hall 7.53; 5 Khianna Gray 7.54; 400m 1 Samantha Gonzalez (96) 54.62; 2 MaKenzie Dunmore 54.71; 60mh Tonea Marshall (98) 8.39

Kingston (Jamaica), 21,.2.2015 –Isaac Henry Invitational-


Kingston (Jamaica), 21,.2.2015 –Isaac Henry Invitational-

Men

200m h1 (0.0) 1 Brandon Tomlinson 20.97; 2 Collin King 21.01; h2 (0.5) 1 Sheldon Mitchell 21.06; 2 Oshane Bailey 21.13; 3 Devaughn Baker 21.50; 400m Invitational 1 Javon Francis 46.60, 2 Oral Thompson 47.02; 3 Marzel Miller 47.53; 4 Demar Murray 47.66; 5 Nasive Powell 47.82; 6 Zharnel Hugues 48.01; 400m u19 1 Dellon Cauldwell 47.64; 2 Aykeme Francis 47.69; 3 Michael O'Hara 47.75;110mh u20 (0,99m) (1.7) Roje Jackson-Chin 14.05; 110mh (0,91m) Dejour Russell 13.89; 2 Alex Robinson 14.03

Women

100m (-1,3) Kimeone McLeod 11.88; 400m 1 Samantha Curtis 54.10; 2 Ristannana Tracey 54.38; Renea Ambersley 54.88; 400m u19 Tiffany James (97) 54.60

Miramar –FL- (United States), 21.2.2015 -Louie Bing Classic-


Miramar –FL- (United States), 21.2.2015 -Louie Bing Classic-

Men

400m Oliver Alexandre 47.55

Women

100m (2.2) 1 Khalifa St. Fort (98) 11.72; 2 Symone Mason 11.81; 200m (1.3) La´Kayla Harris 24.06

Pocatello –ID- (United States), 20-22.2.2015 –Simplot Games- (indoor)


Pocatello –ID- (United States), 20-22.2.2015 –Simplot Games- (indoor)

Men

60mh Joe Anderson 7.94

Women

60m 1 Lauren Rain Williams 7.40; 2 Shaina Yon 7.49; 3 Ngozi Musa (sle) (96) 7.54; 400m Victoria Tachinski (can) (99) 54.05; 60mh Jasmyne Graham (98) 8.41

Auckland (New Zealand), 21-22.2.2015


Auckland (New Zealand), 21-22.2.2015

Men

200m (0.0) James Mortimer 21.48; 400m 1 Tama Toki 46.88; 2 Daniel Dyet 47.29; 3 Adam Ramsdale 47.82; 400m u20 Bailey Stewart 47.89; 400mh Cameron French 50.04; SP Jacko Gill 20.58

Women

200m (-1,5) Portia Bing 23.98; 1.500m Lydia O’Donnell 4.29.38; PV Eliza McCartney 4.00

Parow (South Africa), 21.2.2015


Parow (South Africa), 21.2.2015
Men
110mh (3.6) Antonio Alkana 13.95

Winston-Salem –NC- (United States), 22.2.2015 –Carolina Conference Championships- (indoor)


Winston-Salem –NC- (United States), 22.2.2015 –Carolina Conference Championships- (indoor)

Men

60m 1 Devin Wannameker 6.79; 2 Marquette Simmons jr 6.80

Chisianu (Moldava), 20-22.2.2015 –National Winter Throws Youth Championships-


Chisianu (Moldava), 20-22.2.2015 –National Winter Throws Youth Championships-

Men

DT u18 (1,5 Kg) (22) Victor Negara 54.17

Bridgetown (Barbados), 21-22.2.2015 –Louis Lynch Classic-


Bridgetown (Barbados), 21-22.2.2015 –Louis Lynch Classic-

Men

100m (0.1) 1 Levi Cadogan 10.38; 2 Mario Burke 10.60; 3 Fallon Forde 10.65; 200m (0.0) 1 Nicholas Deshong 20.71; 2 Levi Cadogan 21.23; 400m 1 Nicholas Deshong 47.09; 2 Fabian Norgrove 47.15; 110mh u18 (0,91m) (-0,7) Rivaldo Leacock 14.07

Women

100m (0.0) Tristan Evelyn 11.79; 200m (0.0) Sada Williams 23.83 (23.72 (-0,1) 1h1); 400m 1 Sada Williams 53.38; 2 Sade Sealy 53.54

Sankt Peterburg (Russia), 22.2.2015 (indoor)


Sankt Peterburg (Russia), 22.2.2015 (indoor)

Men

HJ Mikhail Tsvetkov 2.15; PV Nikolai Ostapenko 5.20

Women

HJ Irina Gordeyeva 1.96; PV 1 Yekaterina Kulikova 4.10; 2 Paulina Knorozova 4.00

Montreal (Canada), 20-22.2.2015 –National Championships- (indoor)


Montreal (Canada), 20-22.2.2015 –National Championships- (indoor)

Men

60m (20) 1 Gavin Smellie 6.71 (6.71 1h2); 2 Jodd Nelson 6.86; 60m u20 (20) 1 Nicholas Palomino 6.90; 2 Kudakwashe Murasiranwa 6.91; 600m (21) 1 Luguelín Santos (dom) 1.16.01; 2 Mark Wieczorek (usa) 1.7.04; 3 Dai Greene (gbr) 1.17.59; LJ (21) 1 Damian Warner 7.62; 2 Jahryl Bowry 7.56; 5 Kms Walk (21) 1 Evan Dunfee 19.23.44; 2 Inaki Gomez 19.46.40

Women

60m (20) 1 Khamica Bingham 7.26; 2 Crystal Emmanuel 7.30; 3 Kimberly Hyacinthe 7.37; Shai-Anne Davis 7.49; 60m u20 (20) Shanice Williams 7.64; 60m u18 prelims (20) Deondra Green 7.69 1h2; 800m (21) 1 Helen Crofts 2.07.96; 2 Karin Belleau-Beliveau 2.08.37; 1.500m (20) 1 Jessica O’Connell 4.23.50; 2 Julia Kawamoto 4.24.55; 3 Laura Carlyle 4.28.52; 60mh (21) 1 Phylicia George 8.28; 2 Nikkita Holder 8.38; 60mh u18 (0,76m) (21) Arielle Bykovskaia-Dominique 8.58; PV (21) Kelsie Ahbe (usa) 4.30; Pentathlon u18 Dallysa Huggins 3.744p (9.44; 1.73; 11.03; 4.94;2.14.95); 3 Kms Walk Rachel Seaman 12.33.03

Montevideo (Uruguay), 21-22.2.2015


Montevideo (Uruguay), 21-22.2.2015

Women

1.500m María Pía Fernández 4.24.00 NR

Sunday, February 22, 2015

Sheffield (Great Britain), 20-22.2.2015 –University Championships- (indoor)


Sheffield (Great Britain), 20-22.2.2015 –University Championships- (indoor)

Men

60m (20) 1 Imran Rahman 6.79; 2 Elliott Hurley 6.83; 3 Daniel Obeng 6.83; 200m (22) Amololu Abiodun 21.24; 400m (21) 1 David Hall 46.91; 2 Alex Boyce 47.49; 800m (22) 1 Richard Charles 1.50.03; 2 Ben Waterman 1.50.31; 60mh (21) David King 7.86 (7.83 1h3); PV Daniel Gardner 5.35

Women

60m (20) 1 Bianca Williams 7.34; 2 Adeline Gouenon (civ) 7.36; 3 Zoey Clark 7.53 (7.52 1s3); 4 Mica Moore 7.59 (7.56 2s3); 200m (22) 1 Zoey Clark 24.05; 2 Beth Dobbin 24.08; 400m (21) 1 Amy Allcock 53.19; 2 Laviai Nielsen 53.57; 3 Phillipa Hhowe 54.50; 800m (22) 1 Georgia Bell 2.08.23; 2 Sally Smith 2.08.49; 3 Carolyn Plateau 2.08.51; 3.000m Elinor Kirk 9.14.58; 60mh (21) 1 Karla Drew 8.38; 2 Marilyn Nwawulor 8.50

Lyon (France), 22.2.2015 (indoor)


Lyon (France), 22.2.2015 (indoor)

Women

400m Floria Guei 52.34

Tours (France), 21-22.2.2015


Tours (France), 21-22.2.2015

Men

DT (21) Lolassonn Djouhan 55.72; HT (21) 1 Jerome Bortoluzzi 72.08; 2 Kevin Nabialek 64.23; 3 Sebastien Wibaut 63.50; JT (22) 1 Killian Durechou 72.48; 2 Lucas Leroy 70.58

Women

DT (22) 1 Melina Robert-Michon 62.76; 2 Pauline Pousse 55.95; 3 Lucie Catouillart 53.80; 4 Melanie Pingeon 52.74; HT (21) Aline Salut 61.01; HT u23 (22) 1 Alexia Sedykh 69.11; 2 Alexandra Tavernier 65.67; 3 Vanessa Sterckendries (bel) 61.05; HT u20 (21) Audrey Ciofani 64.49; HT u18 (3 Kg) (22) Melissa Coquillas 61.04; JT (21) 1 Mathilde Andraud 55.94; 2 Prescilla Lecurieux 53.47; 3 Alexia Kogut-Kobiak 49.84; JT u20 (21) 1 Margaux Nicollin 57.62; 2 Sandrine Mezen 49.99

Pombal (Portugal), 21-22.2.2015 –National Clubs Championships- (indoor)


Pombal (Portugal), 21-22.2.2015 –National Clubs Championships- (indoor)

Men

60m (21) 1 Yazaldes Nascimento 6.72; 2 David Lima 6.88; 3 Edi Sousa 6.89; 60m extra (21) 1 Yazaldes Nascimento 6.70; 2 Carlos Nascimento 6.78; 3 Diogo Antunes 6.80; 200m (22) 1 Arnaldo Abrantes 21.44; 2 David Lima 21.55; 800m (22) 1 Miguel Moreira 1.49.86; 2 Joa Fonseca 1.49.95; 60mh (22) Joao Almeida 7.75; HJ (22) Tiago Pereira 2.17; PV (21) 1 Diogo Ferreira 5.45; 2 Edi Maia 5.25; LJ (21) Marcos Chuva 7.62; TJ (22) 1 Nelson Evora 17.19; 2 Carlos Veiga 15.78, SP (22) Tsanko Arnaudov 19.19

Women

60m (21) Carla Tavares 7.51; 60m extra (21) 1 Carla Tavares 7.55; 2 Teresa Vaz Carvalho 7.60; 400m (21) Catia Azevedo 53.92; 3.000m (22) 1 Sara Moreira 8.56.83; 2 Silvana Dias 9.35.82; PV (22) 1 Catia Pereira and Marta Onofre 4.15; LJ (21) 1 Teresa Vaz Carvalho 6.29; 2 Shaina Mags 6.11; 3 Evelise Veiga 6.10; TJ (22) 1 Patricia Mamona 14.10; 2 Susana Costa 13.58; SP (21) Irina Rodrigues 15.30; 3 Kms Walk (21) Vera Santos 13.10.16

Bucuresti (Romania), 21-22.2.2015 –National Youth Championships- (indoor)


Bucuresti (Romania), 21-22.2.2015 –National Youth Championships- (indoor)

Men

60m u18 (21) Nicolae Daroczi 6.91; 60mh u18 (0,91m) (22) Nicolae Daroczi 7.95; TJ (21) Georgi Tsonov (bul) (guest – born in 1993) 16.18

Women

60mh u18 (0.76m) (22) Adelina Sandu 8.65; LJ (22) Georgiana Anitei (99) 6.08; TJ (21) Georgiana Anitei (99) 13.12; SP u18 (3 Kg) (21) Florentina Georghe 15.12

Bratislava (Slovakia), 21-22.2.2015 –National Championships- (indoor)


Bratislava (Slovakia), 21-22.2.2015 –National Championships- (indoor)

Men

60m (21) 1 Jakub Matus 6.81; 2 Jan Volko 6.85; 800m (22) Jozef Repcik 1.50.77; HJ (21) Lukas Beer 2.18, SP (22) Matus Olej 17.76

Women

60m (21) 1 Alexandra Bezeková 7.42; 2 Lenka Krsaková 7.54; 3 Monika Weigertová 7.56; 200m (22) 1 Alexandra Bezeková 23.89; 2 Iveta Putalová 24.10; 400m (21) 1 Iveta Putalová 54.04; 2 Lucia Slanicková 54.83; 60mh (21) Lucia Mokrasová 8.54; LJ (22) 1 Jana Veldaková 6.40; 2 Lucia Slanicková 6.34; 3 Dana Veldaková 6.33; 4 Lucia Mokrasová 6.09; TJ Dana Veldaková 13.76; SP (22) Martina Hrasnová 15.60

Karlsruhe (Germany), 21-22.2.2015 –62th Deutsche Hallenmeisterschaften- (indoor)


Karlsruhe (Germany), 21-22.2.2015 –62th Deutsche Hallenmeisterschaften- (indoor)

Men

60m (21) 1 Christian Blum 6.57; 2 Lukas Jacubczyk 6.58; 3 Julian Reus 6.61; 4 Alex Schaf 6.70; 5 Aleixo Platini Menga 6.71 (6.67 3s1); 6 Robert Polkowski 6.77 (6.74 4s2); 7 Peter Emelieze 6.77 (6.71 4s1); in semis: Alexander Kosenkow 6.76 5s1; Bastian Heber 6.77 6s1; Martin Hahn 6.81 7s1; Christian Rasp 6.87 8s1; Patrick Domogala 6.65 2s2; Maximilan Ruth 6.78 5s2 (6.71 2h2); Felix Göltl 6.79 6s2; Raphael Müller 6.87 7s2 (6.86 5h2); in heats: Roy Schmnidt 6.77 2h3; Ludger Neubauer 6.87 4h3; Badreddine Toumi 6.87 5h3; 200m (22) 1 Robin Erewa 20.70; 2 Lucas Jakubczyk 20.76; 3 Patrick Domogala 20.94; 4 Alexander Kosenkow 21.10 (21.10 1h2); in heats: Robert Hering 21.51 2h1; Sebastian Ernst 21.44 2h4; 400m (22) 1 Alexander Gladitz 46.88; 2 Thomas Schneider 46.96; 3 Robert Hind 47.34; 4 Miguel Rigau 47.60; 5 Torben Junker 48.06; 6 Lukas hamich 48.08; 400m heats (21) 1 Alexander Gladitz 47.20 1h1; Miguel Rigau 47.20 2h1; Robert Hind 47.83 1h2; Thomas Schneider 47.19 1h3; 800m (22) 1 Robin Schembera 1.50.14; 2 Sebastian Keiner 1.50.18; 3 Jan Riedel 1.50.55; 800m heats (21) Robin Schembera 1.49.41 1h1; Jan Riedel 1.49.57 2h1; Marius Probst 1.49.70 3h1; Patrick Schoenball 1.50.30 1h2; 1.500m (22) 1 Homiyu Tesfaye 3.41.68; 2 Florian Orth 3.41.85; 3 Hundesa Abdi Uya 3.46.48; 4 Martin Sperlich 3.48.71; 60mh (22) 1 Erik Balnuweit 7.65; 2 Alexander John 7.82 (7.81 1h2); 3 Martin Vogel 7.86; 4 Julian Marquart 7.92 (7.90 2h2); 5 Florian Lickteig 7.97; in heats: Maximilian Bayer 7.84 1h3; HJ (22) 1 Mateusz Przybylko 2.26; 2 Eike Onnen 2.15; 3 Martin Günther 2.15; 4 Tobias Potye 2.15; 5 David Nopper 2.15; PV (22) 1 Tobias Scherbarth 5.70; 2 Carlo Paech 5.65; 3 Marvin Caspari 5.45; 4 Daniel Clemens 5.35; 5 Tim Jaeger 5.25; 6 Hendrik Gruber 5.25; LJ (21) 1 Alyn Camara 7.97; 2 Julian Howard 7.95; 3 Fabian Heinle 7.75; 4 Max Hess 7.72; 5 Stephan Hartmann 7.63; 6 Stephan Zenker 7.58; 7 Philipp Schneider 7.52; 8 Matthias Prey 7.51; 9 Patrick Rädler 7.45; TJ (22) 1 Marcel Kornhardt 16.21; 2 Max Hess (96) 16.18; 3 Andreas Pohle 15.88; 4 Felix Wenzel 15.80; 5 Martin Jasper 15.72; SP (21) 1 David Storl 21.26; 2 Tobias Dahm 19.61; 3 Christian Jagusch 19.27; 4 Bodo Göder 18.96; 5 Patrick Müller 18.83; 6 Dennis Lewke 18.67; 7 Hendrik Müller 18.29; 8 Leonid Ekimov 18.29; 9 Christian Zimmermann 17.68; 10 Eric Millrath 17.32

Women

60m (21) 1 Verena Sailer 7.12; 2 Alexandra Burghardt 7.24 (7.24 1s2); 3 Rebekka Haase 7.27 (7.26 3s2) and 7.24 1h3; 4 Yasmon Kwadwo 7.28 (7.24 2s2); 5 Inna Weit 7.31; 6 Chantal Butzek 7.37 (7.31 2s1); 7 Katharina Grompe 7.40 (7.34 4s2); 8 Anne Christina Haack 7.43 (7.34 5s2); in semis: Cindy Roleder 7.37 4s1 (7.37 2h4); Janina Kölsch 7.38 5s1; Lisa Maria Kwayie 7.49 6s1; Svea Kittner 7.56 7s1; Lara Matheis 7.60 8s1 (7.59 5h2);  Anna-Lena Freese 7.42 6s2; Svea Köhrbrück 7.51 7s2; Carlotta Buckel 7.61 8s2 (7.59 4h2); in heats: Amelie-Sophie Lederer 7.63 4h1; Stefanie Godel 7.63 5h1; Leena Günther 7.64 6h1; Ina Thimm 7.64 5h3; 200m (22) 1 Rebekka Haase 23.12; 2 Nadine Gonska 23.30; 3 Anne Christina Haack 23.83 (23.81 1h3); 4 Svea Köhrbrück 24.34 (24.24 2h2); in heats: Lara Matheis 24.29 2h1; 400m (22) 1 Ruth Sophia Spelmeyer 52.99, 2 Christiane Klopsch 53.69; 3 Daniela Ferenz 53.93; 4 Janin Lindenberg 54.36; 5 Julia Schaefers 54.48; 6 Anna Raukuc 54.91; 400m heats (21) Daniela Ferenz 54.05 1h1; Ruth Sophia Spelmeyer 52.87 1h2; Julia Schaefers 54.17 2h2; 800m (22) 1 Christina Hering  2.05.61; 2 Kerstin Marxen 2.06.63; 3 Mareen Kalis (97) 2.07.11; 4 Anja Roggel 2.08.22; 5 Sarah Schmidt 2.08.41; 6 Christina Zwirner 2.08.61; 1.500m (22) 1 Maren Koch 4.13.72; 2 Konstanze Klosterhalfen (97) 4.15.25; 3 Thea Heim 4.16.61; 4 Tabea Themann 4.18.64; 5 Hanna Klein 4.20.19; 6 Lena Klassen 4.23.23; 7 Johanna Schulz 4.23.43; 8 Tanja Spill 4.28.38; 9 Regina Neumeyer 4.28.91; 3.000m (22) 1 Gesa Felicitas Krause 9.04.84; 2 Elina Sujew 9.07.74; 3 Alina Reh (97) 9.08.53; 4 Maya Rehberg 9.36.37; 60mh (22) 1 Cindy Roleder 7.99; 2 Pamela Dutkiewicz 8.07; 3 Sabrina Lindenmayer 8.18; 4 Carolin Dietrich 8.21 (8.18 1h3); 5 Eva Strogies 8.27; 6 Ricarda Lobe 8.27;  7 Monika Zapalska 8.34 (8.32 2h2); 8 Christine Salterberg 8.44 (8.35 4h1); in heats: Annika Roloff 8.44 5h1; Anna Maiwald 8.38 3h2; Carolin Schäfer 8.47 4h2; Viktoria Müller 8.49 3h3; HJ (22) 1 Imke Onnen 1.86; 2 Alexandra Plaza 1.83; 3 Katarina Mögenburg 1.80; 4 Carolin Schäfer 1.80; 5 Melanie Skotnik (fra) 1.80; 6 Julia Stockmann 1.80; PV (21) 1 Lisa Ryzih 4.55; 2 Katharina Bauer 4.50; 3 Martina Strutz 4.45; 4 Annika Roloff 4.40; 5 Desiree Singh 4.20; 6 Lilian Schnitzerling 4.20; 7 Anjuli Knäsche 4.10; 8 Friedelinde Petershofen 4.10; LJ (22) 1 Sosthene Taroum Moguenara 6.68; 2 Xenia Achkinadze 6.55; 3 Lisa Kurschilgen 6.48; 4 Melanie Bauschke 6.48; 5 Lisa Steinkamp 6.36; 6 Lena Malkus 6.35; 7 Klaudia Kaczmarek 6.11; TJ (21) 1 Kristin Gierisch 14.11; 2 Katja demut 14.10; 3 Elina Sterzing 13.20; 4 Sabrina Mickenautsch 13.04; 5 Birte Damerius 12.97; SP (21) 1 Lena Urbaniak 17.79; 2 Denise Hinrichs 17.76; 3 Josephine Terlecki 17.20; 4 Shanice Craft 17.06; 5 Anna Rüh 16.29; 6 Laura Jokeit 15.49

Padova (Italy), 21-22.2.2015 –National Championships- (indoor)


Padova (Italy), 21-22.2.2015 –National Championships- (indoor)

Men

60m (22) 1 Delmas Obou 6.66; 2 Michael Tumi 6.67; 3 Fabio Cerutti 6.71; 4 Giovanni Galbieri 6.72; 5 Massimiliano Ferraro 6.73; 6 Eseosa Desalu 6.76; 7 Lorenzo Bilotti 6.82; in heats: Federico Raguni 6.85 4h1; Francesco Basciani 6.85 2h3; Gianluca Beltramini 6.86 3h3; 400m (22) 1 Matteo Galvan 46.80, 2 Francesco Cappellin 47.39; 3 Isalbet Juarez 47.94; 400m heats (21) Francesco Cappellin 47.77 1h2; Michele Tricca 47.90 1h3; 800m (22) Junior Bussotti 1.50.68; 3.000m (22) 1 Said El Otmani (mar) 8.06.27; 2 Yassine Rachik (mar) 8.08.81; 60mh (21) 1 Hassane Fofana 7.80; 2 Stefano Tedesco 7.90; 3 Ivan Mach Di Palmstein 7.94 (7.91 2h1); HJ (22) 1 Silvano Chesani 2.29; 2 Andrea Lemmi 2.25; 3 Eugenio Rossi 2.18; 4 Lorenzo Biaggi 2.18; 5 Giulio Ciotti 2.15; 6 Ferrante Grasselli 2.15; PV (21) Marco Boni 5.40; LJ (22) 1 Emanuele Catania 7.72; 2 Kevin Ojiaku 7.69; 3 Stefano Tremigliozzi 7.68; 4 Filippo randazzo (96) 7.47; in qualy: Lamont Jacobs 8.03; TJ (21) 1 Fabrizio Schembri 16.58; 2 Michele Boni 16.14; 3 Daniele Cavazzani 16.00; SP (22) 1 Daniele Secci 19.56; 2 Paolo Dal Soglio 17.77; 3 Sebastiano Bianchetti (96) 17.61; 5 Kms Walk (21) 1 Leonardo Dei Tos 19.16.34; 2 Massimo Stanno 19.22.62; 3 Federico Tontodonati 19.26.94; 4 Marco De Luca 19.29.54

Women

60m (22) 1 Audrey Alloh 7.34; 2 Martina Giovanetti 7.40; 3 Ilanie Draisci 7.40; 4 Zaynab Dosso 7.44 (7.42 2s2); 5 Jessica Paoletta 7.51; 6 Anna Bongiorni 7.53 (7.50 3s1); 7 Johanelis Herrera 7.64 (7.62 5s1); in semis: Maria Aurora Salvagno 7.61 4s1; Giulia Riva 7.62 4s2 (7.58 2h3); Giulia latini 7.64 5s2;  400m (22) 1 Chiara Bazzoni 53.51; 2 Ilenia Vitale 53.85; 3 Maria Benedicta Chigbolu 53.88; 4 Elena Maria Bonfanti 54.12; 5 Ayomide Folorunso (969 54.83; 400m heats (21) Maria Benedicta Chigbolu 54.09 1h1; Elena Maria Bonfanti 54.23 1h3; 800m (22) Elisa Cusma Piccione 2.08.43; 1.500m (21) 1 Giulia Viola 4.13.20; 2 Marta Zenoni (99) 4.18.86; 3 Judit Varga 4.23.98, 4 Nastacia Meneghini 4.24.57; 5 Barbara Bressi 4.28.43; 3.000m (22) 1 Giulia Viola 8.56.23; 2 Federica Del Buono 9.01.19; 3 Sara Galimberti 9.15.61; 4 Valentina Costanza 9.16.23; 5 Valentina Bernasconi 9.31.64; 6 Sveva Fascetti 9.32.12; 7 Anna Stefani 9.34.45; 60mh (21) 1 Giulia Pennella 8.08; 2 Giada Carmassi 8.28; 3 Giulia Tessaro 8.44; 4 Sara Balduchelli 8.45; 5 Silvia Zuin 8.50; PV (22) 1 Roberta Bruni 4.30; 2 Giulia Cargnelli 4.20; 3 Tatiane Carme 4.15; 4 Sonia Malavisi, Giorgia Bennecchi and Elena Scarpellini 4.00; HJ (21) 1 Alessia Trost 1.92; 2 Eleonora Omoregie (96) 1.85; 3 Desiree Rossit 1.81; 4 Elena Vallortigara 1.81; 5 Anna Pau 1.81; LJ (22) 1 Laura Strati 6.53; 2 Giulia Liboa 6.39; 3 Laura Oberto 6.24; 4 Daryia Derkach 6.19 (6.20 1q); 5 Giada Palezza 6.08; TJ (21) 1 Dariya Derkach 13.84; 2 Simona La Mantia 13.75; 3 Eleonora D’Elicio 13.34; 4 Ottavia Cestonaro 13.33; SP (21) 1 Chiara Rosa 17.51; 2 Julaika Nicoletti 16.65; 3 Kms Walk (21) 1 Antonella Palmisano 12.05.68; 2 Valentina Trapletti 12.35.55

Torún (Poland), 21-22.2.2015 –National Championships- (indoor)


Torún (Poland), 21-22.2.2015 –National Championships- (indoor)

(Halowe Mistrzostwa Polski)

Men

60m (21) 1 Remigiusz Olszewski 6.63; 2 Kamil Krynski 6.69; 3 Kamil Masztak 6.70; 4 Przemyslaw Slowikowski 6.73; 5 Adam Pawlowski 6.81 (6.81 3h2); 6 Krzysztof Grzeskowiak 6.81; 7 Michal Derus 6.81; in heats: Michal Majchrzak 6.85 3h1; Jakub Adamski 6.74 1h2; Michal Bielczyk 6.85 4h2; Piotr Matyja 6.88 5h2; Artur Zaczek 6.83 4h3; Dominic Kopec 6.85 5h3; Pawel Stempel 6.88 6h3; 200m (22) 1 Karol Zalewski 20.66; 2 Kamil Krynski 21.05; 3 Kamil Masztak 21.40; 400m (22) 1 Karol Zalewski 46.25; 2 Rafal Omelko 46.28; 3 Lukasz Krawczuk 46.54; 4 Patryk Dobek 47.15; 5 Jakub Smolinski 47.45; 400m heats (21) Rafal Omelko 46.54 1h1; Jakub Smolinski 47.17 2h1; Andrzej Jaros 47.46 3h1; Jakub Krzewina 47.36 1h2; Karol Zalewski 47.76 1h3; Lukasz Krawczuk 46.37 1h4; Patryk Dobek 46.93 2h4; 800m (22) 1 Marcin Lewandowski 1.49.73; 2 Kamil Gurdak 1.50.14; 3 Karol Konieczny 1.50.16; 1.500m heats (21) Dawid Waloski 3.48.56 1h2; 3.000m (22) 1 Mateusz Demczyszak 7.57.09; 2 Krzysztof Zebrowski 7.57.32; 3 Lukasz Parszczynski 7.58.93; 4 Artur Kern 8.08.96; 60mh (22) 1 Dominik Bochenek 7.63; 2 Damian Czykier 7.67; 3 Artur Noga 7.78; 4 Mikolaj Justynski 7.90; 5 Jakub Juniewicz 7.99 (7.96 2h2); HJ (22) 1 Sylwester Bednarek 2.28; 2 Piotr Sleboda 2.19; 3 Konrad Owczarek 2.16; PV (21) 1 Piotr Lisek 5.80; 2 Robert Sobera 5.65; 3 Przemyslaw Czerwinski 5.40; 4 Adam Lisiak 5.30; LJ (21) 1 Adrian Strzalkowski 7.88; 2 Michal Lukasiak 7.56; TJ (22) 1 Adrian Swiderski 16.75; 2 Michal Lewandowski 15.79; SP (21) 1 Jakub Szyszkowski 20.55; 2 Rafal Kownatke 20.07; 3 Konrad Bukowiecki 20.02; 4 Mateusz Mikos 19.45; 5 Krzysztof Brzozowski 19.34; 6 Dominik Witczak 19.12; 7 Damian Kusiak 19.06; 8 Andrzej Regin 18.66; 9 Michal Haratyk 18.44; 10 Sylwester Zielinski 18.02; 11 Patryk Ocypa 17.66; 12 Marcin Darga 17.58; 5 Kms Walk (22) 1 Dawid Tomala 19.25.35; 2 Rafal Augustyn 19.26.92; 3 Lukasz Nowak 19.34.94; 4 Rafal Sikora 20.00.29

Women

60m (21) 1 Ewa Swoboda (97) 7.22 (7.21 1h2); 2 Marika Popowicz 7.31; 3 Anna Kielbasinska 7.42 (7.37 3h1); 4 Ewelina Popowska 7.43; 5 Kamila Ciba 7.46; 6 Katarzyna Wesolowska 7.50; 7 Adrianna Zietara 7.60; in heats: Agata Forkasiewicz 7.47 2h2; 200m (22) 1 Anna Kielbasinska 23.27; 2 Martyna Dabrowska 23.64 (23.62 1h1); 3 Ewelina Popowska 24.11 (23.99 1h2); 400m (22) 1 Justyna Swiety 52.51; 2 Malgorzata Holub 52.92; 3 Ewelina Ptak 54.13; 4 Monika Szczesna 54.17; 5 Magdalena Gorzkowska 54.47; 400m heats (21) Justyna Swiety 53.65 1h1; Ewelina Ptak 53.88 1h2; Moniak Szczesna 54.00 2h2; Joanna Linkiewicz 54.02 1h3; Malgorzata Holub 53.74 1h4; 800m (22) 1 Angelika Cichocka 2.02.15; 2 Joanna Jozwik 2.02.47; 3 Syntia Ellward 2.02.94; 4 paulina Mikiewicz 2.05.46; 5 Danuta Urbanik 2.05.61; 800m heats (21) Syntia Ellward 2.06.79 1h2; Joanna Jozwik 2.06.89 2h2; 1.500m (22) 1 Sofia Ennaoui 4.12.44; 2 Katarzyna Broniatowska 4.12.64; 3 Renata Plis 4.13.53; 4 Karolina Polrola 4.16.45; 5 Monika Halasa 4.21.91; 3.000m (21) 1 Karolina Polrola 9.21.37; 2 Paulina Kaczynska 9.24.22; 3 Urszula Necka 9.24.28; 4 Sandra Michalak 9.25.10; 60mh (21) 1 Karolina Koleczek 8.07; 2 Urszula Bhebhe 8.32; 3 Anna Kielbasinska 8.37 (8.28 1h2); 4 Katarzyna Hyjek 8.45; 5 Nina Nycz 8.58; HJ (21) 1 Kamila Liwcinko 2.02; 2 Justyna Kasprzycka 1.92; 3 Urszula Domel 1.92; 4 Michalina Kwasniewska 1.79; PV (22) 1 Justyna Smietanka 4.10; 2 Natalia Krupinska 4.00; LJ (21) 1 Karolina Zawila 6.40; 2 Anna Jagaciak 6.40; 3 Agnieszka Borowska 6.36; 4 Natalia Chacinska (96) 6.04; TJ (22) 1 Anna Hagaciak 13.50; 2 Justyna Kowalska 13.18, 3 Anna Zych 13.17; 4 Katarzyna Plonka 12.95; SP (22) 1 Paulina Guba 17.22; 2 Agnieszka Maluskiewicz 16.75; 3 Klaudia Kardasz (96) 16.51; 4 Anna Wloka 16.43; 5 Aldona Zeborwska 15.99; 6 Angelika Kalinowska 15.76; 3 Kms Walk (22) 1 Agnieszka Szwarnog 12.34.67; 2 Justyna Swierczynska 12.44.08; 3 Katarzyna Zdzieblo 12.55.68; 4 Katarzyba Golba 13.02.46; 5 Monika Kapera 13.17.69

Aubiere (France), 21-22.2.2015 –National Championships- (indoor)


Aubiere (France), 21-22.2.2015 –National Championships- (indoor)

–Championnats Elite-

Men

60m (21) 1 Christophe Lemaitre 6.63; 2 Berenger-Aymard Bosse (caf) 6.68; 3 Marvin Rene 6.72; 4 Ben Bassaw 6.75; 5 Guy-Elphege Anouman 6.77; 6 Ronald Pognon 6.79; 7 Boris Bilounga Ngono 6.83 (6.83 3h3); in heats: Christopher Naliali 6.83 3h1; Wendyam-Innocen Bologo (bdi) 6.89 4h2; Jimmy Vicaut 6.68 1h3; Katim Toure (sen) 6.84 4h3; Brahim Raggui 6.84 5h3; 200m (22) 1 Pierre-Alexis Pessonneuax 20.87, 2 Pierre Vincent 21.02; 3 Jean-Baptiste Formet 21.39 (21.19 1h1); in heats: Brahim Raggui 21.45 2h1; Mustapha Traore 21.46 1h2; Axel Addoh 21.47 2h2; Thibault Ramothe 21.52 2h3; Marvin Rene 21.26 2h4; Christopher Naliali 21.54 3h4; 400m (22) 1 Toumany Coulibaly 47.22; 2 Angel Chelala 47.68; 3 Olivier Smug 47.83; 4 Victor Coroller 48.04; 5 Jacques Francois 48.16 (48.13 1h2); 400m heats (21) Toumany Coulibaly 47.68 1h1; Victor Coroller 47.70 2h1; Olivier Smug 47.64 1h3; Angel Chelala 47.85 2h3; 800m heats (21) Leo Morgana 1.50.29 1h1; Samir Jamaa (mar) 1.48.95 1h2; 1.500m (22) 1 Bryan Cantero 3.45.25; 2 Yoann Kowal 3.45.45; 3 Simon Denissel 3.45.83; 4 Mounir Akbache 3.46.60; 5 Youssef Jaadi (mar) 3.48.51; 3.000m (21) Hassan Chahdi 8.08.49; 60mh (21) 1 Dimitri Bascou 7.48; 2 Wilhem Belocian 7.53; 3 Simon Krauss 7.69; 4 Thomas Delmestre 7.81 (7.81 2h2); 5 Loic Desbonnes 7.95 (7.87 3h1); 6 Jordan Nicolas 7.96 (7.88 3h2); 400mh (21) Adrien Clemenceau 51.58; HJ (22) 1 Ali Mohamed Younes Idris (sud) 2.26; 2 Florian Labourel 2.19; 3 Abdoulaye Diarra 2.19; 4 Joris Chapon 2.15; 5 Michael Salomon 2.15; PV (22) 1 Renaud Lavillenie 6.01; 2 Kevin Menaldo 5.66; 3 Valentin Lavillenie 5.66; 4 Damiel Dossevi and Jerome Clavier 5.60; 6 Noel Ost 5.50; 7 Nicolas Homo 5.35; 8 Stanley Joseph 5.35; 9 Baptiste Boirie 5.35; 10 Alexandre Marchand 5.20; LJ (22) 1 Kafetine Gomis 8.18; 2 Salim Sdiri 7.80; 3 Raihau Maiau 7.78; 4 Jean-Pierre Bertrand 7.75; 5 Davy Gabon 7.47; TJ (21) 1 Jean-Marc Pontvianne 16.53; 2 Ulrick Bolossier 16.39; 3 Martin Lamou (99) 15.85; SP (21) 1 Tumatai Dauphin 20.10; 2 Gaetan Bucki 20.09; 3 Franck Elemba Owaka (cod) 19.90; 4 Frederic Dagee 19.74; 5 Romain Gotteland 18.29; 6 Willy Vicaut 17.31; Heptathlon 1 Gael Querin 6.065p (7.07; 7.27; 13.94; 2.00 – 8.14; 4.95; 2.32.46), 2 Bastien Auzeil 5.999p (7.17; 7.30, 15.71; 2.00 – 8.14; 5.05; 2.48.57); 3 Romain Martin 5.759p 87.12; 7.12; 14.23; 2.00 – 8.06; 4.45; 2.44.95); 4 Ruben Gado 5.741p (7.00; 7.04; 11.72; 1.91 – 8.51; 5.35; 2.42.53); 5 Simone Cairoli (ita) 5.561p (7.06; 7.29; 11.84; 2.06 – 8.49; 4.25, 2.45.71); 6 Flavien Antille 5.506p (7.31; 7.19; 13.20; 1.97 – 8.62; 4.75; 2.51.40); 7 Axel Martin 5.489p (7.27; 7.08, 11.63; 2.03 – 8.67; 4.85; 2.49.87); 8 Thibault Lubineau 5.455p (7.30; 7.14; 13.22; 1.91 – 8.44; 4.45; 2.46.27); 9 Clement Buisson 5.450p (7.29, 6.93; 13.06; 1.97 – 8.57; 4.65; 2.48.93)

Women

60m (21) 1 Celine Distel-Bonnet 7.27 (7.25 1h2); 2 Stella Akakpo 7.30; 3 Jennifer Galais 7.32; 4 Ayodele Ikuesan 7.33; 5 Veronique Mang 7.34; 6 Carole Zahi (civ) 7.41; 7 Floriane Gnafoua 7.45; 8 Olivia Mazeau 7.49; in heats: Nasrane Bacar 7.59 5h1; Doris Deshayes 7.60 6h1; Aanne Maquet 7.59 5h2; Maroussia Pare 7.63 6h2; 200m (22) 1 Brigitte Ntiamoah 23.57; 2 Elea Mariama Diarra 23.65; 3 Anais Desroses 24.11; 4 Louise-Anne Bertheau 24.27 (24.12 1h1); in heats: Khoudjediata N’Diaye 24.20 2h1; Elise Trynkler 24.28 2h3; Mathilde Lagui 24.27 2h4; 400m (22) 1 Marie Gayot 52.14; 2 Agnes Raharolahy 53.45; 3 Deborah Sananes 54.26; 4 Anais Lufutucu 54.55; 5 Estelle Perrossier 54.72; 6 Maeva Contion 54.76; 400m heats (21) Marie Gayot 52.87 1h1; Agnes Raharolahy 53.60 1h2; Deborah Sananes 53.74 2h2; Estelle Perrossier 53.80 1h4; 800m (22) 1 Renelle Lamote 2.03.21; 2 Noelie Yarigo (ben) 2.04.27; 3 Charlotte Mouchet (96) 2.05.31; 4 Clarisse Moh 2.05.64; 5 Lisa Blameble 2.05.91; 1.500m (21) 1 Claire Perraux 4.22.47; 2 Elodie Normand 4.25.65; 3 Valentine Huze 4.28.20; 4 Raissa Laval 4.28.43; 60mh (22) 1 Sandra Gomis 8.10; 2 Alice Decaux 8.12 (8.07 1h1); 3 Sandra Sogoyou 8.19; 4 Clemence Vifquin 8.26; 5 Awa Sene 8.36 (8.33 3h2); 6 Margaux Hinschberger 8.39 (8.38 4h2); 7 Edith Doekoe 8.41 (8.34 4h1); 8 Solene Hamelin 8.43 (8.30 2h2); in heats: Christelle Vertueux 8.41 5h1; Yariatou Toure 8.42 6h1; Rlisa Girard-Mondoloni 8.45 7h1; Chrystie Lange 8.53 8h1; Mathilde Raibaut 8.46 5h2; Laura Valette and Rougui Sow 8.51 6h2; HJ (21) 1 Nawal Meniker 1.85; 2 Melanie Skotnik 1.85; 3 Sandrine Champion 1.81; PV (21) 1 Marion Fiack 4.60; 2 Marion Lotou 4.40; 3 Marie-Leonore Ribeiro Tavares 4.20; 4 Ninon Guillon-Romarin 4.20; 5 Sophie Dangla 4.10; 6 Anais Poumarat 4.00; 7 Solene Guiloineau and Gil Le Bris-Finot 4.00; LJ (22) 1 Haoua Kessely 6.34; 2 Ida Antoinette Nana Djimou 6.21; 3 Awa Sene 6.18; TJ 1 Jeanine Assani-Issouf 14.13; 2 Teresa Nzola Meso Ba 13.69; 3 Rougy Diallo 13.59; 4 Amy Zongo-Filet 13.43; 5 Haoua Kessely 13.35; 6 Sokhna Galle 13.22; 7 Nathalie Marie-Nely 13.19, SP (21) 1 Jessica Cerival 16.90; 2 Ida Antoinette Nana Djimou 15.30; Pentathlon (22) 1 Annelle Nyabeudjapa 4.230p (8.49; 1.70; 13.13; 6.00; 2.23.98); 2 Beatrice Puiu (rom) 4.217p (8.52; 1.76; 13.98, 5.85; 2.31.13); 3 Sandra Jacmaire 4.138p (8.41; 1.76, 11.61; 5.76; 2.24.71); 4 Gaelle Le Foll 4.108p (8.98; 1.76; 11.86, 5.66; 2.16.81); 5 Odile Ahouanwanou (ben) 4.052p (8.72; 1.70; 14.47; 5.49; 2.28.96); 6 Caroline Agnou (sui) 3.920p (8.71; 1.64; 11.44; 5.99; 2.29.74); 7 Lea Fleury (96) 3.885p (8.69; 1.64; 12.31; 5.70; 2.30.62); 8 Audilia Da Veiga 3.868p (8.47; 1.64; 13.13; 5.57; 2.37.25); 9 Marion Milan 3.755p 88.84; 1.70; 12.04; 5.53; 2.39.14); 3 Kms Walk (22) 1 Emilie Menuet 13.02.87; 2 Ines Pastorino 13.29.20