@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, August 31, 2014

Wrzesnia (Poland), 30.8.2014

Wrzesnia (Poland), 30.8.2014
Men
800m 1 Thomas Roth (nor) 1.47.25; 880y Marcin Lewandowski 1.46.46
Women
SP Agnieszka Maluskiewicz 16.11

Sao Paulo (Brazil), 30-31.8.2014 –State Youth Championships-

Sao Paulo (Brazil), 30-31.8.2014 –State Youth Championships-
Campeonato Estadual de Menores
Men
200m (31) (0.0) Hector Sene 21.70; 400m (30) Maykon Kennedy do Nascimento 47.85; 800m (31) 1 Luis Fernando Silva 1.51.90, 2 Rodrigo Silva 1.51.96; 110mh (0,91m) (30) (-0,1) Denner Da Silva 14.09, LJ (30) Anderson Alves 7.54 (1.6); SP (5 Kg) (30) Cleverson Pereira Oliveira 17.44
Women
200m (31) (0.0) Ana Carolina De Jesus 24.64

Chorzow (Poland), 30.8.2014

Chorzow (Poland), 30.8.2014
Men
100m (0.1) Mubarat Al-Harthi (oma) 10.42; 200m (0.0) 1 Rafal Omelko 21.18; 2 Lukasz Krawczuk 21.32
Women
SP Aldona Zebrowska 15.44

Weert (Netherlands), 31.8.2014 –Zuid Nederlandse Kampioenschappen-

Weert (Netherlands), 31.8.2014 –Zuid Nederlandse Kampioenschappen-
Men
DT Erik Cadée 59.34
Women
HJ Sietske Noorman 1.80

St. Georgen/Gusen (Austria), 30-31.8.2014 –National Championships u23-

St. Georgen/Gusen (Austria), 30-31.8.2014 –National Championships u23-
Men
SP (30) Lukas Weisshaidinger 17.26; DT (31) Lukas Weisshaidinger 55.09

Schaffhausen (Switzerland), 31.8.204 –Munotmeeting-

Schaffhausen (Switzerland), 31.8.204 –Munotmeeting-
Men
100m (1.5) Arturo Ramírez (ven) 10.55; 200m (-2,6) Arturo Ramírez (ven) 21.47

Nittedal (Norway), 30-31.8.2014 –National Championships in Combined Events-

Nittedal (Norway), 30-31.8.2014 –National Championships in Combined Events-
Men
Decathlon 1 Lars Vikan Rise 7.635p (11.44 (-0,5); 7.01 (1.2); 15.42; 2.01; 51.37 – 15.52 (1.5); 43.22; 4.50; 58.28; 4.39.67); 2 Martin Roe 7.221p (10.95 (-0,5); 6.77 (-0,8); 14.90; 1.89; 50.58 – 15.91 (1.5); 35.77; 4.20; 58.73; 4.53.53)

Zoetermeer (Netherlands), 31.8.2014 -

Zoetermeer (Netherlands), 31.8.2014 -
Men
HJ 1 Gianmarco Tamberi (ita) 2.28; 2 Jesse Williams (usa) 2.25; 3 Fernand Djoumessi (cmr) 2.22; 4 Mohamed Younes (sud) 2.19; 5 Douwe Amels 2.19; 6 Tom Parsons (gbr) 2.19; 7 Chris Kandu (gbr) 2.19; 8 Bram Ghuys (bel) 2.15; 9 Matthew Roberts (gbr) 2.15; HJ u18

Bedford (Great Britain), 30-31.8.2014 –England Youth Championships-

Bedford (Great Britain), 30-31.8.2014 –England Youth Championships-
Men
100m (30) (2.2) 1 Rechmial Miller 10.54; 2 Owin Sinclair 10.62 (10.62 (3.0) 1s3); 3 Joe McGrath 10.73; 200m (31) (1.9) Ryan Gorman 21.51; 1.500m (30) 1 Josh Kerr 3.52.46; DT (1.5 Kg) (30) George Armstrong 60.62; HT (6 Kg) (31) Jake Norris 65.28
Women
100m (30) (1.5) 1 Imani Lansiquot 11.60; 2 Hannah Brier 11.64; 3 Megan Marrs 11.80; 200m (31) (2.0) 1 Hannah Brier 23.73; 2 Charlotte McLennaghan 23.77; 300m (31) Ella Barrett 39.05; 800m (31) Isobel Ives 2.09.73

Helsinki (Finland), 30-31.8.2014 –Finnkampen-

Helsinki (Finland), 30-31.8.2014 –Finnkampen-
Men
100m (30) (-0,4) 1 Tom Kling-Baptiste (swe) 10.49; 2 Odain Rose (swe) 10.51; 3 Eetu Rantala 10.57; 4 Ville Myllymäki 10.58; 5 Nil de Oliveira (swe) 10.59; 6 Samuli Samuelsson (swe) 10.64; 200m (31) (-2,3) 1 Nil de Oliveira (swe) 21.24; 2 Johan Wissman (swe) 21.30; 3 Joel Groth (swe) 21.52; 400m (30) 1 Johan Wissman (swe) 47.09; 2 Axel Bergrahm (swe) 47.14; 3 Oskari Mörö 47.40; 4 Dennis Forsman (swe) 47.77; 5 Jani Koskela 48.12; 800m (30) 1 Johan Rogestedt (swe) 1.47.70; 2 Andreas Almgren (swe) 1.48.12; 3 Ville Lampinen 1.48.86; 4 Rickard Gunnarsson (swe) 1.49.08; 1.500m (31) 1 Johan Rogestedt (swe) 3.41.27; 2 Jonas Leandersson (swe) 3.43.77; 3 Johan Walldén (swe) 3.44.76; 4 Ruku Marttinen 3.47.06; 5 Oski Kekki 3.47.80; 10.000m (31) Mustafa Mohamed (swe) 29.38.73; 110mh (31) (0.9) 1 Fredrick Ekholm (swe) 14.09; 2 Arttu Hirvonen 14.21; 3 Elmo Lakka 14.25; 400mh (30) 1 Oskar Mörö 50.70; 2 Eetu Viitala 51.41; 3 Petter Olson (swe) 51.49; 4 Petteri Monni 51.65; 3.000m St (31) 1 Jukka Keskisalo 8.46.44; 2 Janne Ukonmaanaho 8.47.30; HJ (20) 1 Osku Torro 2.20; 2 Emil Svensson (swe) 2.15; PV (31) 1 Melker Svard Jacobson 5.40; 2 Oscar Janson (swe) 5.25; LJ (31) 1 Andreas Otterling (swe) 7.76 (-0,3); 2 Arttu Halmela 7.67 (-1,7); 3 Henri Väyrynen 7.64 (-0,2); 4 Thobias Nilsson-Montler (swe) 7.51 (0.7); 5 Kristian Pulli 7.48 (0.7); TJ (30) Aleksi Tammentie 16.25 (1.4); SP (31) 1 Leif Arrhenius (swe) 19.46; 2 Niklas Arrhenius (swe) 19.34; 3 Arttu Kangas 18.96; 4 Tomas Söderlund 18.22; 5 Daniel Stahl (swe) 17.80; 6 Mika Lönnblad 17.41; DT (30) 1 Daniel Stahl (swe) 61.77; 2 Niklas Arrhenius (swe) 61.03; 3 Axel Härstedt (swe) 59.71; 4 Pyry Niskala 58.45; 5 Joni Mattila 55.40; 6 Jouni Walden 54.67; HT (30) 1 David Söderberg 75.96; 2 Tuomas Seppänen 72.53; 3 Arno Laitinen 69.82; 4 Anders Eriksson (swe) 67.10; 5 Alexander Larsson (swe) 65.04; 6 Oscar Westlund (swe) 65.01; JT (31) 1 Antti Ruuskanen 84.26; 2 Tero Pitkämäki 83.24; 3 Ari Mannio 81.89; 4 Kim Amb (swe) 74.99; 5 Jianni Smalios (swe) 71.91; 10 Kms Walk (30) 1 Perseus Karlström (swe) 39.18.60; 2 Andreas Gustafsson (swe) 39.32.08; 3 Antole Vera Ibanez (swe) 40.50.72; 4x100m (30) 1 Sweden (T. Kling-Baptiste; N. de Oliveira; A. Brorsson; E. Hagberg) 39.31; 2 Finland (E. Rantala; V. Myllymäki; J. Astrand; S. Samuelsson) 39.33
YOUTH
100m u18 (30) (0.3) Austin Hamilton (swe) 10.71; 800m (31) Warsame Hassan (swe) 1.52.40; 110mh (0,91m) (0.9) Andreas Gustafsson (swe) 13.93; PV u18 (30) Jesse Salmi 5.00; SP u18 (5 Kg) 1 Wicotr Petersson (swe) 19.77; 2 Samuli Kyrönviita 18.56; 3 Panu Tirkkonen 18.44; DT u18 (1,5 Kg) (30) 1 Veikko Laitinen 59.61; 2 Jakob Gardenkrans (swe) 58.72; HT u18 (5 kg) (31) 1 Aleksi Jaakkola 75.01; 2 Aaron Kangas 66.70; JT u18 (700 g) (30) 1 Oliver Helander 79.34; 2 Simon Litzell (swe) 76.99; 3 Lassi Saarinen 76.92
Women
100m (30) (1.7) 1 Hanna-Maari Latvala 11.51; 2 Daniela Busk (swe) 11.63; 3 Isabelle Eurenius (swe) 11.77; 4 Hanna Adriansson (swe) 11.84; 5 Jasmin Showlah 11.94; 6 Maria Räsänen 11.99; 200m (31) (-1,1) 1 Irene Ekelund (swe) 23.46; 2 Hanna-Maari Latvala 24.71; 3 Daniela Busk (swe) 23.89, 4 Milja Thureson 24.44; 400m (31) 1 Katri Mustola 53.62; 2 Elin Moraiti (swe) 54.10; 3 Josefin Magnusson (swe) 54.23; 4 Elise Malmberg (swe) 54.26; 5 Sanna Aaltonen 54.66; 6 Eveliina Määttänen 54.86; 800m (30) 1 Anna Silvander (swe) 2.08.34; 2 Lovisa Lindh (swe) 2.08.45; 3 Charlotte Schönbeck (swe) 2.08.72; 1.500m (31) 1 Meraf Bahta (swe) 4.10.67; 2 Sandra Eriksson 4.11.05; 3 Linn Nilsson (swe) 4.16.54; 4 Lovisa Lindh (swe) 4.19.85; 5 Sara Kuivisto 4.21.13; 6 Karin Storbacka 4.28.30; 5.000m (31) 1 Charlotta Fougberg (swe) 16.13.44; 2 Oona Kettunen 16.26.55; 3 Klara Bodinsson (swe) 16.35.12; 4 Camilla Richardsson 16.38.91; 10.000m (30) 1 Minna Lamminen 34.03.19; 2 Janica Mäkelä 34.06.68; 3 Louise Nilsson (swe) 34.12.73; 4 Madeleine Larsson (swe) 34.28.36; 5 Malin Liljestedt (swe) 34.34.19; 100mh (31) (-0,5) 1 Nooralotta Neziri 13.23; 2 Matilda Bogdanoff 13.40; 3 Ida Aidanpää 13.53; 4 Madeleine Eriksson (swe) 13.70; 5 Maja Rogemyr (swe) 13.71; 400mh (30) 1 Elise Malmberg (swe) 58.42; 2 Anniina Laitinen 58.43; 3 Hilla Uusimäki 58.55; 4 Eveliina Määttänen 58.60; 5 Lynette Morgan (swe) 59.44; 6 Sara Bley (swe) 59.75; 3.000m St (30) 1 Sandra Eriksson 9.48.45; 2 Klara Bodinsson (swe) 9.53.23; 3 Oona Kettunen 9.58.19; 4 Camilla Richardsson 10.03.83; 5 Maria Larsson (swe) 10.07.42; 6 Ronja Fjellner (swe) 10.15.12; HJ (31) 1 Laura Rautanen 1.85; 2 Linda Sandblom 1.85; 3 Emma Green (swe) 1.83; 4 My Nordstrtöm (swe) 1.83; 5 Elina Smolander 1.83; LJ (30) 1 Erica Jarder (swe) 6.68 (-0,6); 2 Khaddi Sagnia (swe) 6.27 (0.1); 3 Emmi Mäkinen 6.15 (0.6); 4 Malin Olsson (swe) 6.15 (0.0); 5 Jaana Sieviläinen 6.13 (0.4); TJ (31) 1 Kriistina Mäkelä 13.70 (-0,5); 2 Elina Torro 13.00 (-1,6); 3 Jasmin Sabir (swe) 12.90 (0.1); SP (30) 1 Frida Akerström 15.69; 2 Fanny Roos (swe) 15.49; DT (31) 1 Sanna Kämäräinen 60.94; 2 Heidi Schmidt (swe) 55.31; 3 Sofia Larsson (swe) 55.13; 4 Katri Hirvonen 51.82; 5 Tanja Komulainen 50.92; HT (31) 1 Tracey Andersson (swe) 65.73; 2 Merja Korpela 62.75; 3 Ida Storm (swe) 62.63; 4 Jenni Penttilä 62.53; 5 Eleni Larsson (swe) 61.51; 6 Jonna Miettinen 61.20; JT (30) 1 Sofi Flink (swe) 56.39; 2 Jelena Jaakkola 54.94; 3 Oona Sormunen 54.26; 4 Heidi Nokelainen 51.77; 5 Matilda Elfgaard (swe) 51.70; 5 Kms Walk (30) 1 Anne Halkivaha 22.29.03; 2 Mari Olsson (swe) 22.43.88; 3 Karoliina Kaasalainen 23.08.79; 4 Monica Svensson (swe) 23.14.68; 4x100m (30) 1 Sweden (I. Ekelund; I. Eurenius; D. Busk; P. Nilsson) 44.09; 2 Finland (M. Thureson; H.M: Latvala; A. Kortetmaa; J. Showlah) 44.55
YOUTH
3.000m (31) Ebba Andersson (swe) 9.41.39; 400mh u18 (30) Jessica Rautelin 59.62; HJ u18 (30) Elina Kakko 1.77; PV u18 (30) 1 Elienor Werner (swe) 4.15; 2 Elina Lampela 4.05; 3 Wilma Murto 4.05; SP u18 (3 Kg) (31) Agnes Larsson 15.78; HT u18 (3 Kg) 1 Krista Tervo 63.37; 2 Linn Forssell (swe) 61.59; JT u18 (500 g) (30) Tara Niemi 53.38

Tehran (Iran), 28-29.8.2014

Tehran (Iran), 28-29.8.2014
Women
200m (29) (nwi) Maryam Toosi 23.89

Berlin (Germany), 31.8.2014 –ISTAF 2014-

Berlin (Germany), 31.8.2014 –ISTAF 2014-
Men
100m (-0,2) 1 Richard Thompson (tto) 10.15; 2 Dentarius Locke (usa) 10.16; 3 Keston Bledman (tto) 10.23; 4 Lukas Jacubczyk 10.26; 5 Simon Magakwe (rsa) 10.32; 6 Patrick Domogala 10.34; 7 Sven Knipphals 10.38; 8 Alexander Kosenkow 10.49; 9 Richard Kilty (gbr) 10.49; 400m 1 Isaac Makwala (bot) 45.11; 2 Martyn Rooney (gbr) 45.14; 3 Kevin Borlée (bel) 45.36; 4 Anderson Henriques (bra) 45.52; 5 Kamghe Gaba 45.88; 6 Conrad Williams (gbr) 45.90; 7 Jakub Krzewina (pol) 46.17; 800m 1 Mohammed Amen (eth) 1.43.52; 2 Taouflik Makhloufi (alg) 1.43.53; 3 Adam Kszczot (pol) 1.44.02; 4 Marcin Lewandowski (pol) 1.44.03; 5 Timothy Kiptum (ken) 1.44.92; 6 Jozef Repcik (svk) 1.45.37; 7 Erik Sowinski (usa) 1.46.16; 8 Alfred Kipketer (ken) 1.46.21; 9 Denis Krüger 1.47.44; 1.500m 1 Mekonnen Gebremedhin (eth) 3.33.24; 2 Aman Wote (eth) 3.33.32; 3 Vincent Kibet (ken) 3.33.58; 4 James Kiplagat Magut (ken) 3.34.13; 5 Homiyu Tesfaye 3.34.24; 6 Abdalaati Iguider (mar) 3.34.54; 7 Matthew Centrowitz (usa) 3.34.78; 8 Mohamed Moustaoui (mar) 3.35.21; 9 Florian Orth 3.35.66; 10 Johan Cronje (rsa) 3.37.27; 11 David Bustos (esp) 3.37.67; 12 Yassine Hathat (alg) 3.38.37; 5.000m 1 Augustine Kiprono Choge (ken) 13.06.12; 2 Bernard Lagat (usa) 13.06.68; 3 John Kipkoech (ken) 13.07.60; 4 Paul Kipngetich Tanui (ken) 13.08.35; 5 Lopez Lomong (usa) 13.08.76; 6 Yigrem Demelash (eth) 13.11.80; 7 Zane Robertson (nzl) 13.14.69; 8 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 13.15.99; 9 Samuel Chelanga (ken) 13.16.24; 10 Richard Ringer 13.25.24; 11 Nixon Kiplimo Chepseba (ken) 13.26.28; 12 Dejene Gonfa (eth) 13.26.67; 13 Suguru Osako (jpn) 13.29.48; 14 Jesús España (esp) 13.30.41; 110mh (0.3) 1 Orlando Ortega (cub) 13.08; 2 Dayron Robles (cub) 13.30; 3 Ronnie Ash (usa) 13.34; 4 William Sharman (gbr) 13.35; 5 Aries Merritt (usa) 13.39; 6 Balasz Baji (hun) 13.48; 7 Erik Balnuweit 13.61; 8 Matthias Bühler 14.08; 9 Alexander John 14.20; PV 1 Pawel Wojciechowski (pol) 5.80; 2 Konstadínos Filippidis (gre) 5.70; 3 Robert Sobera (pol) 5.70; 4 Jan Kudlicka (cze) 5.60; 5 Seito Yamamoto (jpn) 5.60; 6 Dmitry Starodubtsev (rus) 5.60; 7 Tobias Scherbarth and Piotr Lisek (pol) 5.50; 9 Min-sub Jin (kor) 5.40; 10 Marquis Richards (sui) 5.20; LJ 1 Ignisious Gaisah (ned) 8.13 (0.5); 2 Godfrey Mokoena (rsa) 8.01 (2.4); 3 Christopher Tomlinson (gbr) 7.78 (0.1); 4 Mike Hartfield (usa) 7.78 (-0,2); 5 Julian Howard 7.73 (1.4); 6 Christian Reif 7.71 (0.6); 7 Jean-Marie Okutu (esp) 7.68 (0.2); 8 Stephan Hartmann 7.57 (-0,1); SP 1 David Storl 21.41; 2 Ryan Whiting (usa) 21.06; 3 Tomas Walsh (nzl) 20.77; 4 O’Dayne Richards (jam) 20.72; 5 Tomasz Majewski (pol) 20.64; 6 Jan Marcell (cze) 20.46; 7 Joe Kovacs (usa) 20.18; 8 Tobias Dahm 19.54; DT 1 Robert Harting 68.21; 2 Martin Wierig 66.13; 3 Piotr Malachowski (pol) 64.87; 4 Robert Urbanek (pol) 64.45; 5 Gerd Kanter (est) 63.84; 6 Vikas Gowda (ind) 62.49; 7 Virgilijus Alekna (ltu) 61.84; 8 Daniel Jasinski 61.84; 9 Benn Harradine (aus) 60.09
Women
100m (0.5) 1 Kerron Stewart (jam) 11.25; 2 Joann Atkins (usa) 11.26; 3 Jessica Young (usa) 11.32; 4 Schillonie Calvert (jam) 11.32; 5 Verena Sailer 11.33; 6 Josefina Elsler 11.53; 7 Ezinne Okparaebo (nor) 11.59; 8 Rebekka Haase 11.63; 9 Olesya Povh (ukr) 11.69; 800m 1 Tigist Assefa (eth) 2.00.16; 2 Janeth Jepkosgei Busienei (ken) 2.00.28; 3 Marina Arzamasova (blr) 2.00.40; 4 Agatha Jeruto Kimaswai (ken) 2.00.72; 5 Joanna Jozwik (pol) 2.00.82; 6 Melissa Bishop (can) 2.00.83; 7 Lenka Masna (cza) 2.00.92; 8 Christina Hering 2.01.25; 9 Maggie Vessey (usa) 2.02.25; 100mh (0.0) 1 Tiffany Porter (gbr) 12.64; 2 Brianna Rollins (usa) 12.71; 3 Cindy Roleder 12.86; 4 Nia Ali (usa) 12.88; 5 Kristi Castlin (usa) 12.90; 6 Rosina Hodde (ned) 13.11; 7 Nadine Hildebrand 13.24; 8 Pamela Dutkiewicz 13.27; 9 Yvette Lewis (pan) 13.36; 3.000m St 1 Ruth Jebet (brn) 9.26.94; 2 Sviatlana Kudzelich (blr) 9.27.95; 3 Tigist Getnet (eth) 9.31.16, 4 Birtukan Fente (eth) 9.34.09; 5 Antje Möldner-Schmidt 9.34.49; 6 Katarzyna Kowalska (pol) 9.47.37; 7 Jana Sussmann 9.50.20; 8 Sanaa Koubaa 9.52.10; 9 María Mancebo (dom) 9.57.09; 10 Cristina Casandra (rou) 9.57.47; 11 Justyna Korytkowska (pol) 10.05.55; 12 Matylda Kowal (pol) 10.07.82; SP 1 Christina Schwanitz 19.53; 2 Evgeniya Koldko (rus) 19.43; 3 Cleopatra Borel (tto) 18.53; 4 Aliona Dubitskaya (blr) 17.62; 5 Shanice Craft  17.06; 6 Lena Urbaniak 17.06; 7 Melissa Boekelman (ned) 16.57; 8 Jana Karniková (cze) 16.35; HT 1 Anita Wlodarczyk (pol) 79.58; 2 Betty Heidler 75.20; 3 Kathrin Klaas 73.42; 4 Wang Zheng (chn) 72.33; 5 Martina Hrasnová (svk) 71.82; 6 Sultana Frizell (can) 71.11; 7 Joanna Fiodorow (pol) 71.04; 8 Carolin Paesler 70.44

Bergen (Norway), 31.8.2014

Bergen (Norway), 31.8.2014
Men
DT u20 (1,75 Kg) Sven Martin Skagestad 58.43

Bucuresti (Romania), 30-31.8.2014 –Cupa Romaniei-

Bucuresti (Romania), 30-31.8.2014 –Cupa Romaniei-
Men
DT (30) Mihai Grasu 54.01; JT (31) Levente Bartha 71.32
Women
400m (30) 1 Camelia Gal 54.65; 2 Mihaela Nunu 54.71; 800m (31) Mihaela Nunu 2.06.98; HT (30) 1 Bianca Perie 67.64; 2 Bianca Lazar 58.86; HT u18 (3 Kg) (30) Maria Ilie 60.08; JT (31) Nicoleta Anghelescu 52.96

Inowroclaw (Poland), 30-31.8.2014 – National Championships u23-

Inowroclaw (Poland), 30-31.8.2014 – National Championships u23-
Mlodsiezowe Mistrzostwa Polski
Men
100m (30) (-0,5) 1 Karol Zalewski 10.46; 2 Adam pawlowski 10.55; 3 Hubert Kalandyk 10.64; 200m (31) h1 (0.9) 1 Karol Zalewski 20.88; 2 Adam Pawlowski 21.27; 3 Hubert Kalandyk 21.41; h3 (0.6) Tomasz Szmytkowski 21.43; 400m (30) 1 Karol Zalewski 46.66; 2 Patryk Dobek 46.79; 3 Tomasz Szmytkowski 47.26; 4 Bartlomiej Chojnowski 47.83; 800m (31) 1 Artur Kuciapski 1.48.63; 2 Karol Konieczny 1.48.85; 3 Dawid Waloski 1.50.45; 1.500m (30)  Mateusz Wyszomirski 3.48.53; 110mh (30) (-1,0) Damian Czykier 14.16; 2 Patryk Bachar 14.25; 400mh (31) 1 Patryk Dobek 50.50; 2 Jakub Smolinski 51.48; HJ (31) 1 Maciej Kiendzierski 2.19; 2 Maciej Lepiato 2.16; PV (30) Piotr Lisek 5.40; LJ (30) Michal kalinowski 7.42 (1.1), SP (30) 1 Michal Haratyk 19.95; 2 Krzysztof Brzozowski 18.53; 3 Dominik Witczak 17.91; 4 Dawid Krzyzan 17.76; 5 Andrzej Regin 17.46; 6 Pawel Regin 17.36; 7 Artur Gorlewski 17.36; DT (31) 1 Wojciech Praczyk 58.05; 2 Pawel Pasinski 58.01; 3 Damian Kaminski 55.21; 4 Michal Haratyk 53.16; HT (30) 1 Arkadiusz Rogowski 69.28; 2 Sebastian Nowicki 66.76; JT (30) Marcin Krukowski 74.60
Women
100m (30) (-0,7) Angelika Stepien 11.91; in heats: Agata Forkasiewicz 11.88 (-0,6) 1h1; Karolina Zagajewska 11.91 (-0,6) 2h1; 200m (31) (0.4) 1 Justyna Swiety 23.81; 2 Agata Forkasiewicz 23.91; 3 Karolina Zagajewska 23.94; 4 Patrycja Wyciszkiewicz 24.12; 5 Malgorzata Holub 24.34; 400m (30) 1 Justyna Swiety 52.22; 2 Malgorzata Holub 52.52; 3 Patrycja Wyciszkiewicz 53.04; 4 Magdalena Gorzkowska 54.44; 5 Joanna Banach 54.49; 800m (31) 1 Paulina Mikiewicz 2.05.07; 2 Syntia Ellward 2.06.07; 3 Monika Halasa 2.06.61; 4 Martyna Puschhaus 2.08.09; 1.500m (30) 1 Paulina Mikiewicz 4.20.04; 2 Monika Halasa 4.20.24; 3 Anna Wojcik 4.28.22; 100mh (30) (-2,3) 1 Karolina Koleczek 13.58 (13.52 (-0,4) 1h1); 2 Julia Rzadzinska 13.75; 400mh (31) 1 Joanna Banach 57.45; 2 Paulina Mamrot 59.22; HJ (30) Aneta Rydz 1.79; PV (31) Aleksandra Wisnik 4.15; SP (30) Anna Wloka 16.00; DT (31) 1 Karolina Makul 54.88; 2 Andzelika Przybylska 52.63; 3 Bogna Szyczewska 51.57; 4 Katarzyna Mos 50.45; HT (31) 1 Malwina Kopron 65.08; 2 Sandra Malinowska 58.53; JT (30) 1 Marta Kakol 51.34; 2 Karolina Boldysz 50.38

Jablonec nad Nisou (Czech Republic), 30-31.8.2014 –National Championships u23-

Jablonec nad Nisou (Czech Republic), 30-31.8.2014 –National Championships u23-
Men
100m (30) (1.4) 1 Zdenek Stromsik 10.52; 2 Marek Bakalar 10.54; 3 Pavel Benda 10.62; 200m (31) (1.7) 1 Jan Jirka 21.12; 2 Patrik Sorm 21.44; 3 Marek Bakalar 21.46; 400m (31) 1 Michal Desensky 47.40; 2 Albert Holibka 47.68; 110mh (30) (2.4) Vaclav Sedlak 14.17; 400mh (31) Michal Broz 50.96; PV (30) Lukas Posekany 5.41; SP (31) Martin Novak 18.36; DT (30) Márek Barta 54.56; HT (30) Jaroslav Lauterkranc (96) 63.25
Women
100m (30) (0.2) 1 Martina Stychová 11.82; 2 Zdenka Seidlová 11.97; 200m (31) (0.6) Martina Stychová 24.23; 5.000m (30) Radka Hanzlová 16.45.32; 100mh (30) (0.4) 1 Lucie Koudelová 13.38; 2 Helena Tomková 13.71; 3 Barbora Hamacková 13.87; 400mh (31) Jana Reissová 59.90; PV (30) Aneta Morysková 4.00; JT (31) 1 Petra Andrejsková 56.93; 2 Irena Sedivá 50.92; 3 Tereza Vytlacilová 49.17

Angers (France), 30.8.2014 –Decanation-

Angers (France), 30.8.2014 –Decanation-
Men
100m (0.9) 1 Mike Rodgers (usa) 10.14; 2 Ramil Guliyev (tur) 10.27; 3 Vitaliy Korzh (ukr) 10.41; 4 Ben Bassaw 10.44; 5 Pan Xinyue (chn) 10.49; 6 Kei Takase (jpn) 10.53; 7 Mikhail Idrisov (rus) 10.57; 400m 1 Mame-Ibra Anne 46.45; 2 Thomas Jordier 46.50; 3 Josh Mance (usa) 46.64; 4 Pavel Ivashko (rus) 46.80; 5 Takamasa Kitagawa (jpn) 46.86; 6 Vitaliy Butrym (ukr) 47.08; 7 Yavuz Can (tur) 47.16; 8 Wang Weihai (chn) 47.79; 800m 1 Leonel Manzano (usa) 1.49.87; 2 Paul Renaudie 1.50.27; 3 Ivan Nesterov (rus) 1.50.92; 1.500m 1 Mahiedine Mekhissi Benabbad 4.10.32; 2 Will Leer (usa) 4.10.68; 110m (-0,1) 1 Pascal Martinot-Lagarde 13.08; 2 Sergey Shubenkov (rus) 13.39; 3 Thomas Martinot-Lagarde 13.51; 4 Wataru Yazawa (jpn) 13.74; 5 Zhang Honglin (chn) 13.82; 6 Oleksyy Kasyanov (ukr) 14.14; 7 David Ilariani (geo) 14.32; 3.000m St 1 Mitko Tsenov (bul) 8.27.40; 2 Donn Cabral (usa) 8.27.94; 3 Ivan Lukyanov (rus) 8.27.97; 4 Yoann Kowal 8.28.62; 5 Ilya Suharyev (ukr) 8.49.29; PV 1 Renaud Lavillenie 5.90; 2 Ilya Mudrov (rus) 5.70; 3 Xue Changrui (chn) 5.70; 4 Hiroki Ogita (jpn) 5.60; 5 Jack Whitt (usa) 5.45; TJ 1 Benjamin Compaore 17.12 (1.7); 2 Xu Xiaolong (chn) 16.69 (2.1) and 16.10 (1.4); 3 Aleksey Fyodorov (rus) 16.60 (1.4); 4 Marian Oprea (rou) 16.43 (1.4); 5 Chris Benard (usa) 16.19 (3.0) and 16.07 (1.7); 6 Ilya Kuznyetsov (ukr) 16.05 (3.5); 7 Daigo Hasegawa (jpn) 16.04 (1.3); SP 1 Reese Hoffa (usa) 20.45; 2 Gaetan Bucki 19.77; 3 Georgi Ivanov (bul) 19.70; 4 Valeriy Kokoyev (rus) 19.69; 5 Wang Like (chn) 18.95; 6 Satoshi Hatase (jpn) 17.72; 7 Viktor Samolyuk (ukr) 17.08; DT 1 Victor Butenko (rus) 62.54; 2 Oleksyy Semenov (ukr) 60.02; 3 Russ Winger (usa) 59.00; 4 Yuji Tsutsumi (jpn) 58.10; 5 Tan Shen (chn) 56.32; 6 Stephane Marthely 54.92
Women
100m (0.3) 1 Myriam Soumaré 11.09; 2 Barbara Pierre (usa) 11.24; 3 Natalya Pohrebnyak (ukr) 11.45; 4 Ayodele Ikuesan 11.55; 5 Chisato Fukushima (jpn) 11.62; 6 Marina Panteleyeva(rus) 11.67; 7 Andreea Ograzeanu (rou) 11.69; 8 Xu Meiling (chn); 400m 1 Francena McCorory (usa) 50.62; 2 Floria Guei 51.79; 3 Marie Gayot 52.17; 4 Tatyana Veshkurova (rus) 52.31; 5 Nataliya Pyhyda (ukr) 52.55; 6 Bianca Razor (rou) 53.88; 7 Yang Huizen (chn) 53.98; 800m 1 Olha Lyakhova (ukr) 2.07.30; 2 Anna Shchagina (rus) 2.07.62; 3 Elena Lavric (rou) 2.07.70; 4 Gabrielle Grunewald (usa) 2.07.80; 5 Justine Fedronic 2.07.96; 1.500m 1 Elena Korobkina (rus) 4.18.07; 2 Anna Mishchenko (ukr) 4.18.47; 3Katie Mackey (usa) 4.19.03; 4 Ayako Jinnouchi (jpn) 4.22.65; 5 Clemence Calvin 4.23.03; 6 Florina Pierdevara (rou) 4.23.18; 7 Xu  Qiuzi (chn) 4.26.51; 100mh (1.0) 1 Kristin Castlin (usa) 12.74; 2 Cindy Billaud 12.77; 3 Hanna Plotitsyna (ukr) 13.08; 4 Svetlana Topylina (rus) 13.22; 5 Kang Ya (chn) 13.30; 6 Ivana Loncarek (cro) 13.35; 7 Ayako Kimura (jpn) 13.38; 3.000m St 1 Natalya Vlasova (rus) 9.34.16; 2 Ashley Higginson (usa) 9.45.63; 3 Claire Perraux 9.51.27; 4 Yin Anna (chn) 9.58.41; 5 Mariya Shatalova (ukr) 10.06.96; 6 Silviya Danekova (bul) 10.15.49; 7 Kanako Kitamoto (pn) 10.22.34; HJ 1 Mariya Kuchina (rus) 1.92; 2 Oksana Okuneva (ukr) 1.89; 3 Chaunte Lowe (usa) 1.85; 4 Venelina Veneva-Mateeva (bul) 1.85; 5 Zhang Luyu (chn) 1.80, LJ 1 Eloyse Lesueur 6.79 (0.8); 2 Alina Rotaru (rou) 6.47 (0.1); 3 Tianna Bartoletta (usa) 6.35 (0.7); 4 Olga Balayeva (rus) 6.34 (0.7); SP 1 Evgeniya Kolodko (rus) 19.52; 2 Michelle Carter (ua) 19.24; 3 Olha Holodnaya (ukr) 17.69; 4 Radoslava Mavrodieva  (bul) 16.79; 5 Jessica Cerival 16.43; 6 Chiaki Yokomizo (jpn) 15.14; HT 1 Gia Lewis-Smallwood (usa) 69.17; 2 Melina Robert-Michon 62.86; 3 Nataliya Semenova (ukr) 60.61; 4 Yulia Maltseva (rus) 60.17; 5 Dragana Tomasevic (srb) 57.15

Gdansk (Poland), 30.8.2014

Gdansk (Poland), 30.8.2014
Men
SP Rafal Kownatke 18.94; JT Dawid Kosciow 71.40; 2 Krystian Bondarenko 70.95

Tallinn (Estonia), 30.8.2014

Tallinn (Estonia), 30.8.2014
Men
SP 1 Kristo Galeta 18.80; 2 Raigo Toompuu 18.02; DT 1 Martin Kupper 62.71; 2 Priidu Niit 54.97; HT Mart Olman 63.33; JT 1 Risto Matas 78.47; 2 Magnus Kirt 78.16; 3 Tanel Laanmäe 75.37; 4 Ranno Koorep 70.85; 5 Erki Leppik 70.13
Women
SP Kätlin Piirimäe 15.26; HT Kati Ojaloo 58.93

San Felipe (Venezuela), 29-30.8.2014 –National Championships u23-

San Felipe (Venezuela), 29-30.8.2014 –National Championships u23-
Men
100m (29) (-2,4) Alexis Nieves (95) 10.73; 200m (30) (1.9) José Meléndez 21.51; 2 Alexis Nieves (95) 21.57; 400m (29) 1 José Meléndez 46.43; 2 José Colmenares 47.57; 3 Richard González (95) 47.81; 800m (30) Lucirio Garrido 1.50.51; HJ (30) Eure Yanez 2.20; LJ (29) Santiago Cova (96) 7.52 (-0,5); TJ (30) Santiago Cova (96) 15.74 (0.9)
Women
100m (29) (-1,1) 1 Nedian Vargas 11.62; 2 Andrea Purica (95) 11.70; 200m (30) (1.0) 1 Nedian Vargas 23.91; 2 Andrea Purica (95) 24.24; 3 Genesis Romero (95) 24.30; 400m (29) 1 Maryuri Valdez (95) 55.49; 2 Emilleth Pirela 55.56; LJ (29) 1 Yulimar Rojas (95) 6.33 (0.0); 2 Genesis Romero (95) 6.20 (0.0); TJ (30) 1 Yulimar Rojas 13.18 (2.7) and 13.17 (1.2); 2 Luisaris Toledo 12.94 (0.8); HT (30) Genesis Olivera 59.79

Saturday, August 30, 2014

Leszno (Poland), 28.8.2014

Leszno (Poland), 28.8.2014
Men
SP Jakub Szyszkowski 19.09
Women
100m (-2,7) Martyna Opon 11.90; 200m (0.4) Martyna Opon 24.22; SP Agnieszka Maluskiewicz 17.20

Stalowa (Poland), 30.8.2014

Stalowa (Poland), 30.8.2014
Women
600m Danuta Urbanik 1.30.57

Modena (Italy), 30.8.2014 –Street Competition-

Modena (Italy), 30.8.2014 –Street Competition-
Men
PV Marco Boni 5.53
Women
PV Giulia Cargnelli 4.20

Montecassiano (Italy), 30.8.2014

Montecassiano (Italy), 30.8.2014
Men
200m (0.1) Matteo Galvan 20.84; DT Nazzareno Di Marco 55.81
Women
200m (0.6) Maria Benedicta Chigbolu 23.45

Papendrecht (Netherlands), 30.8.2014

Papendrecht (Netherlands), 30.8.2014
Men
SP Patrick Cronie 17.60; DT Erik Cadée 61.93

Kobenhavn (Denmark), 30-31.8.2014 –National Championships u23, u20 and u18-

Kobenhavn (Denmark), 30-31.8.2014 –National Championships u23, u20 and u18-
Men
100m u23 (30) (0.2) Fredrik Jensen 10.71; 100m u20 (30) (-0,5) Morten Madsen 10.68; SP u18 (5 kg) (30) Marcus Thomsen 18.85

Bern (Switzerland), 30.8.2014

Bern (Switzerland), 30.8.2014
Men
100m (-1,1) Silvan Wicki (95) 10.73; 400m 1 Silvan Lutz 47.56; 2 Hugo Santacruz 47.68; 3 Quentin Siegel (ger) 48.02
Women
200m (0.9) 1 Agné Serksniené (ltu) 23.47; 2 Charlene Keller 24.42; 400m Vanessa Zimmermann 55.18

Dubnica nad Vahom (Slovakia), 30.8.2014 –Memorial Zdenka Hrbacka-

Dubnica nad Vahom (Slovakia), 30.8.2014 –Memorial Zdenka Hrbacka-
Men
100m (-0,7) Sheldon Mitchell (jam) 10.41; 800m Jakub Sevcik (cze) 1.50.64; HJ Lukas Beer 2.15; HT 1 Marcel Lomnicky 76.24; 2 Michal Fiala (cze) 65.10; JT 1 Petr Frydrych (cze) 81.24; 2 Jakub Vadlejch (cze) 79.10; 3 Patrik Zenuch (svk) 78.18; 4 Jaroslav Jilek (cze) 71.65; 3 Kms Walk 1 Anton Kucmin 11.11.14; 2 Ivan Losev (ukr) 11.22.36
Women
100m (-0,3) Martina Schmidová (cze) 11.82; 400m 1 Iveta Putalová 53.91; 2 Lucia Slanicková 54.33; 3 Olena Kolesnychenko (ukr) 55.06; 4 Sylvia Salgovicová 55.19; HT 1 Tereza Kralová (cze) 67.77; 2 Romana Gromanová (cze) 59.85; 3 Veronika Kanuchová (svk) 57.86; 4 Katerina Chlupová (cze) 57.63; 3 Kms Walk 1 Viktoria Madarasz (hun) 12.34.20; 2 Mária Galiková 12.51.47

Debrecen (Hungary), 29-30.8.2014 –Super Liga-

Debrecen (Hungary), 29-30.8.2014 –Super Liga-
Atletikai Magyar Szuper Liga Donto
Men
100m (29) (0.3) Janos Sipos 10.73; 200m (30) (0.3) 1 Balint Moricz 21.03; 2 Tibor Kasa 21.59; 400m (29) 1 Balint Moricz (95) 46.96; 2 Marcell Deak Nagy 47.90; 800m (30) 1 Tamas Kazi 1.48.31; 2 Emanuel Gutema 1.50.36; 1.500m (29) 1 Tamás Kazi 3.43.98; 2 Laszlo Gregor 3.44.84; 3 Matyas Tulok 3.48.15; 5.000m (30) Abel Rop 13.59.49; 110mh (29) (-0,4) 1 Balász Baji 13.75; 2 Dániel Kiss 13.84, 3 Valdó Szucs (95) 14.30; HJ (30) Péter Bakosi 2.20; LJ (29) István Virovecz 7.43 (0.0); SP (29) Viktor Pali 17.40; DT (29) 1 Zoltán Kovago 64.41; 2 András Seres 60.37; 3 Róbert Szikszai 59.21; 4 János Káplar 54.86; 5 János Huszák 54.66; HT (30) 1 Krisztian Pars 80.61; 2 Kristóf Nemeth 70.82; 3 Bence Pasztor 68.14; 4 Gergely Nagy 65.38; JT (30) 1 Norbert Rivasz-Toth 73.73; 2 Tamas Gulyas 73.45
Women
100m (29) (0.0) Eva Kaptur 11.88; 200m (30) (0.4) Eva Kaptur 24.24; 400m (29) Eva Kaptur 55.02; 5.000m (30) Zsofia Erdelyi 16.16.83; HJ (29) 1 Patricia Bihari 1.81; 2 Mercedesz Pásztor 1.78; LJ (29) 1 Fanny Schmelcz 6.17 (0.0); 2 Bernadett Berecz 6.09 (1.2); SP (30) Anita Marton 18.45; DT (30) Anita Marton 55.60; HT (29) 1 Réka Gyuratz (96) 65.16; 2 Eva Orban 64.40; 3 Fruzsina Fertig 62.50; 4 Helga Volgyi (96) 56.93; JT (29) Annabella Bogdán 52.30; 10 Kms Walk (30) Viktoria Madarasz 44.39.78

Cakovec (Croatia), 30.8.2013

Cakovec (Croatia), 30.8.2013
Men
HT Mirko Micuda 68.47

Pietrasanta (Italy), 30.8.2014

Pietrasanta (Italy), 30.8.2014
Men
HT Marco Lingua 72.72
Women
HT Micaela Mariani 61.38

Hendon (Great Britain), 30.8.2014

Hendon (Great Britain), 30.8.2014
Men
100m (0.0) Theo Campbell 10.61; 200m (1.6) 1 Theo Campbell 21.10; 2 Femi Owolade 21.40; LJ 1 Bradley Pickup 7.74 (2.4) and 7.64 (1.2); SP Zane Duquemin 18.30; DT 1 Zane Duquemin 58.62; 2 Greg Thompson 53.38; HT u20 (6 kg) Thomas Head 65.99
Women
DT 1 Jade Lally 58.97; 2 Shadine Duquemin 51.60; HT Louisa James 61.00

Livingston (Great Britain), 30.8.2014

Livingston (Great Britain), 30.8.2014
Men
HT 1 Andy Frost 68.63; 2 Mark Dry 68.49; 3 Chris Bennett 67.04
Women
HT Susan Mckelvie 61.29

Kassel (Germany), 29.8.2014 –PSV Meeting-

Kassel (Germany), 29.8.2014 –PSV Meeting-
Men
800m Homiyu Tesfaye 1.47.48
Women
800m Diana Sujew 2.04.60; 1.500m 1 Elina Sujew 4.19.20; 2 Tabea Themann 4.19.38

Friday, August 29, 2014

Cles (Italy), 29.8.2014 -22th Meeting Melinda-

Cles (Italy), 29.8.2014 -22th Meeting Melinda-
Men
100m (-0,8) 1 Michael Tumi 10.50; 2 Enrico Demonte 10.56; 400m 1 Marco Lorenzi 47.11; 2 Giordano Benedetti 47.49; 110mh (-0,9) Stefano Tedesco 14.14
Women
100m (-0,7) Gloria Hooper 11.72; 400m Marta Milani 54.09; 1.500m 1 Elisa Cusma Picciones 4.25.39, 2 Valentina Bernasconi 4.26.04; 3 Elisa Bortoli 4.26.47; 4 Annet Mwanzi Lukhuyi (ken) 4.27.03; HJ Elena Vallortigara 1.84

Watford (Great Britain), 27.8.2014

Watford (Great Britain), 27.8.2014
Women
400m (mixed race) Jodie Williams 52.55; 1.500m (mixed race) 1 Carolyn Plateau 4.20.69; 2 Hannah Nutall (97) 4.23.15; 3 Gemma Holloway (97) 4.24.28; 3.000m (mixed race) h1 1 Bobby Clay (97) 9.13.00; 2 Amy Griftiths (96) 9.13.47; 3 Gemma Hillier 9.28.02; 4 Alex Clay 9.30.09; (mixed race) h2 Stevie Stockton 9.04.98

Karlstad (Sweden), 28.8.2014 –Castorama-

Karlstad (Sweden), 28.8.2014 –Castorama-
Women
In Hammer Throw event: Josefin Berg 62.80

Sosnowiec (Poland), 28.8.2014

Sosnowiec (Poland), 28.8.2014
Men
SP Krzysztof Brzozowski 18.61
Women
1.000m 1 Sandra Michalak 2.45.89; 2 Karolina Polrola 2.46.76; 3 Wioletta Frankiewicz 2.49.05; SP 1 Aldona Zebrowska 16.21; 2 Dominika Tomczak 15.22

Ancona (Italy), 27.8.2014

Ancona (Italy), 27.8.2014
Men
HJ Gianmarco Tamberi 2.29

Langenthal (Switzerland), 29.8.2014 –Pole Vault City Meeting-

Langenthal (Switzerland), 29.8.2014 –Pole Vault City Meeting-
Men
PV 1 Michal Balner (cze) 5.41; 2 Damiel Dossevi (fra) 5.41; 3 Mitch Greeley (usa) 5.27
Women
PV 1 Mary Saxer (usa) 4.34; 2 Naroa Agirre (esp) 4.34; 3 Nicole Büchler 4.15

Thursday, August 28, 2014

Zurich (Switzerland), 28.8.2014 –Weltklasse – Diamond League-

Zurich (Switzerland), 28.8.2014 –Weltklasse – Diamond League-
Men
100m A (-0,3) 1 Kemar Bailey-Cole (jam) 9.96; 2 Michael Rodgers (usa) 10.05; 3 James Dasaolu (gbr) 10.06; 4 Asafa Powell (jam) 10.07; 5 Adam Gemili (gbr) 10.13; 6 Nesta Carter (jam) 10.14; 7 Richard Thompson (tto) 10.26; 8 Harry Aikines-Aryeteey (gbr) 10.31; 9 Tyson Gay (usa) 10.35
100m B (0.0) 1 Chijindu Ujah (gbr) 10.16; 2 Churandy Martina (ned) 10.18; 3 Ryan Bailey (usa) 10.22; 4 Lucas Jakubczyk (ger) 10.22; 5 Jason Livermore (jam) 10.23; 6 Catalin Cimpeanu (rou) 10.31; 7 Simon Magakwe (rsa) 10.40; 8 Yazaldes Nascimento (por) 10.41; 9 Florian Clivaz 10.53
200m (-0,9) 1 Alonzo Edward (pan) 19.95; 2 Nickel Ashmeade (jam) 20.01; 3 Rasheed Dwyer (jam) 20.21; 4 Christophe Lemaitre (fra) 20.24; 5 Churandy Martina (ned) 20.25; 6 Curtis Mitchell (usa9 20.26; 7 Serhiy Smelyk (ukr) 20.61; 8 James Ellington (gbr) 21.00
200m B (0.6) 1 Pierre Vincent (fra) 20.54; 2 Patrick Domogala (ger) 20.94; 3 Jan Jirka (cze) 21.03; 4 Stuart Dutamby (fra) 21.05; 5 Bastien Mouthon 21.10; 6 Joel Burgunder 21.24; 7 Sugathan Somasundaram 21.31; 8 Jonathan Quarcoo (nor) 21.54
400m LaShawn Merritt (usa) 44.36; 2 Gil Roberts (usa) 44.96; 3 Isaac Makwala (bot) 45.03; 4 Martyn Rooney (gbr) 45.10; 5 Christopher Brown (bah) 45.25; 6 Wayde Van Niekerk (rsa) 45.46; 7 Luguelín Santos (dom) 45.51; 8 Youssef Ahmed Masrahi (ksa) 45.75
800m 1 Nijel Amos (bot) 1.43.77; 2 Ayanleh Souleiman (dji) 1.43.93; 3 David Rudisha (ken) 1.43.96; 4 Ferguson Rotich Cheruiyot (ken9 1.44.42; 5 Pierre-Ambroise Bosse (fra) 1.44.69; 6 Marcin Lewandowski (pol) 1.44.75; 7 Adam Kszczot (pol) 1.44.84; 8 Mohammed Aman (eth) 1.45.01; 9 Andre Olivier (rsa) 1.45.11; 10 Timothy Kiptum 1.45.22; 11 Asbel Kiprop (ken) 1.45.26
5.000m 1 Caleb Mwangangi Ndiku (ken) 13.07.01; 2 Muktar Edris (eth) 13.07.32; 3 Galen Rupp (usa) 13.07.82; 4 Thomas Pkemei Longosiwa (ken) 13.08.67; 5 Hayle Ibrahimov (aze) 13.09.17; 6 Lawi Lalang (ken) 13.09.51, 7 Augustine Kiprono Choge (ken) 13.11.16; 8 Ben True (usa) 13.11.24; 9 Paul Kipngetich Tanui (ken) 13.12.75; 10 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 13.17.19; 11 Isiah Kiplangat Koech (ken) 13.19.21; 12 Yenew Alamirew (eth) 13.20.81; 13 Hagos Gebrhiwet (eth) 13.22.18, 14 Imane Merga (eth) 13.25.33; 15 Ryan Hill (usa) 13.27.58; 16 Cameron Levins (can) 13.34.49; 17 Hassan Mead (usa) 13.41.80; 18 Andy Vernon (gbr) 13.49.68
400mh 1 Cornel Fredericks (rsa) 48.25; 2 Michael Tinsley (usa) 48.31; 3 Javier Culson (pur) 48.53; 4 Kariem Hussein 48.70; 5 Jehue Gordon (tto) 48.91; 6 Rasmus Mägi (est) 49.30; 7 Félix Sánchez (dom) 49.31; 8 Roxroy Cato (jam) 49.32
TJ 1 Christian Taylor (usa) 17.51 (-0,6); 2 Benjamin Compaore (fra) 17.45 (-0,8); 3 Will Claye (usa) 17.39 (-1,1); 4 Godfrey Mokoena (rsa) 16.82 (-0,9); 5 Lyukman Adams (rus) 16.64 (-1,8); 6 Alexey Fyodorov (rus) 16.58 (0.7); 7 Marian Oprea (rou) 16.54 (-0,3); 8 Yoann Rapinier (fra) 16.51 (-0,8); 9 Alexander Hochuli 15.82 (-0,8); 10 Chris Benard (usa) 15.74 (-1,0)
SP 1 Reese Hoffa (usa) 21.88; 2 David Storl (ger) 21.47; 3 Joe Kovacs (usa) 21.43; 4 O’Dayne Richards (jam) 20.79; 5 Ryan Whiting (usa) 20.74; 6 Tom Walsh (nzl) 20.48; 7 Tomasz Majewski (pol) 20.47; 8 Asmir Kolasinac (cro) 20.21; 9 Christian Cantwell (usa) 19.91; 10 Stipe Zunic (cro) 19.31; 11 Borja Vivas (esp) 19.26
JT 1 Thomas Röhler (ger) 87.63; 2 Keshorn Walcott (tto) 85.77; 3 Tero Pitkämäki (fin) 85.12; 4 Julius Yego (ken) 84.71; 5 Vitezslav Vesely (cze) 84.04; 6 Antti Ruuskanen (fin) 83.85; 7 Ihab Abdelrahman (egy) 83.62; 8 Lassi Etelätalo (fin) 80.36; 9 Andreas Hofmann (ger) 76.78; 10 Dmitry Tarabin (rus) 75.14
Women
100m Final (-0,7) 1 Veronica Campbell-Brown (jam) 11.04; 2 Murielle Ahoure (civ) 11.04; 3 Blessing Okagbare (ngr) 11.06; 4 Dafne Schippers (ned) 11.10; 5 Kerron Stewart (jam) 11.19; 6 Ashleigh Nelson (gbr) 11.20; 7 Allyson Felix (usa) 11.27; 8 Mujinga Kambundji 11.36
100m B (0.0) 1 Barbara Pierre (usa) 11.15; 2 Schillonie Calvert (jam) 11.20; 3 Samantha Henry-Robinson (jam) 11.21; 4 Jeneba Tarmih (usa) 11.23; 5 Carrie Russell (jam) 11.43; 6 Ezinne Okparaebo (nor) 11.49; 7 Léa Sprunger 11.56; 8 Marisa Lavanchy 11.76
100m C (-0,6) 1 Tessa Van Schagen (ned) 11.65; 2 Martina Giovanetti (ita) 11.74; 3 Fanette Humair 11.87; 4 Tara Marie Norum (nor) 11.95
800m 1 Sanne Verstegen (ned) 2.01.15; 2 Anita Hinriksdottir (isl) 2.01.23; 3 Hedda Hynne (nor) 2.02.49; 4 Diana Mezulianiková (cze) 2.02.69; 5 Christina Hering (ger) 2.03.47; 6 Selina Büchel 2.03.70; 7 Alena Ulrichová (cze) 2.09.25
1.500m 1 Jennifer Simpson (usa) 3.59.92; 2 Shannon Rowbury (usa) 3.59.93; 3 Viola Jelagat Kibiwot (ken) 4.00.46; 4 Sifan Hassan (ned) 4.00.72; 5 Meraf Bahta (swe) 4.01.34; 6 Brenda Martinez (usa) 4.01.36; 7 Mimi Belete (brn) 4.01.63; 8 Abeba Aregawi (swe) 4.03.40; 9 Hellen Obiri (ken) 4.04.75; 10 Federica Del Buono (ita) 4.06.80; 11 Eunice Jepkoech Sum (ken) 4.10.22; 12 Maryam Yusuf Jamal (brn) 4.18.10
100mh (-0,5) 1 Dawn Harper-Nelson (usa) 12.58; 2 Sally Pearson (aus) 12.71; 3 Tiffany Porter (gbr) 12.72; 4 Brianna Rollins (usa) 12.73; 5 Cindy Roleder (ger) 13.01; 6 Nadine Hildebrand (ger) 13.04; 7 Noemi Zbären 13.12
100mh B (0.1) 1 Nadine Visser (ned) 13.11; 2 Franziska Hofmann (ger) 13.15; 3 Isabelle Pedersen (nor) 13.29; 4 Lucie Koudelová (cze) 13.59; 5 Sarah Missine (bel) 13.63
400mh 1 Petra Fontanive 57.64; 2 Bianca Baak (ned) 58.89; 3 Robine Schürmann 59.14; 4 Vilde Svortevik (nor) 59.18; 5 Jana Reissova (cze) 59.86
3.000m St 1 Habiba Ghribi (tun) 9.15.23; 2 Hiwot Ayalew (eth) 9.19.29; 3 Sofia Assefa (eth) 9.19.79; 4 Ruth Jebet (ken) 9.20.55; 5 Emma Coburn (usa) 9.23.89; 6 Hyvin Kiyeng (ken) 9.29.67; 7 Etenesh Diro Neda (eth) 9.31.33; 8 Salima El Ouali Alami (mar) 9.33.43; 9 Purity Kirui (ken) 9.35.78; 10 Tigist Getnet (eth) 9.36.73; 11 Sandra Eriksson (fin) 9.41.95; 12 Charlotta Fougberg (swe) 9.47.70; 13 Lidya Chepkurui (ken) 10.02.08
HJ 1 Mariya Kuchina (rus) 2.00; 2 Ana Simic (cro) 1.98; 3 Ruth Beitia (esp) 1.93; 4 Oksana Okuneva (ukr) and Blanka Vlasic (cro) 1.93; 6 Isobel Pooley (gbr) and Svetlana Radzivil (uzb) 1.89; 8 Kamila Licwinko (pol) 1.89; 9 Alessia Trost (ita) 1.89; 10 Marie-Laurence Jungfleisch (ger) 1.85
PV 1 Fabiana Murer (bra) 4.72; 2 Jennifer Suhr (usa) 4.67; 3 Nikoleta Kyriakopoulou (gre) and Ekaterina Stefanidi (gre) 4.67; 5 Nicole Büchler 4.67; 6 Mary Saxer (usa) 4.57; 7 Tina Sutej (slo) 4.57; 8 Naroa Agirre (esp) 4.32; 9 Alana Boyd (aus) 4.32; 10 Roberta Bruni (ita) 4.12
LJ 1 Ivana Spanovic (srb) 6.80 (0.1); 2 Tianna Bartoletta (usa) 6.76 (0.0); 3 Brittney Reese (usa) 6.66 (0.1); 4 Irene Pusterla 6.65 (0.4); 5 Melanie Bauschke (ger) 6.65 (1.2); 6 Erica Jarder (swe) 6.61 (0.6); 7 Darya Klishina (rus) 6.61 (-1,6); 8 Eloyse Lesueur (fra) 6.54 (-1,2); 9 Malaika Mihambo (ger) 6.37 (0.9)
DT 1 Sandra Perkovic (cro) 68.36; 2 Gia Lewis-Smallwood (usa) 67.32; 3 Dani Samuels (aus) 64.86; 4 Shanice Craft (ger) 63.44; 5 Mèlina Robert-Michon (fra) 62.75; 6 Julia Fischer (ger) 61.14; 7 Anna Rüh (ger) 60.72; 8 Yekaterina Strokova (rus) 60.68; 9 Sanna Kämäräinen (fin) 59.88; 10 Zinaida Sendriuté (ltu) 57.92
4x100m 1 Great Britain 42.21; 2 Jamaica 42.33; 3 United States of America 42.48; 4 Italy 43.88

Brno (Czech Republic), 27.8.2014

Brno (Czech Republic), 27.8.2014
Men
DT Jan Marcell 58.90

Lieksa (Finland), 27.8.2014

Lieksa (Finland), 27.8.2014
Men
JT Joni Karvinen 75.24

Växjö (Sweden), 27.8.2014 –Kasttävling-

Växjö (Sweden), 27.8.2014 –Kasttävling-
Men
SP (27) 1 Mesud Pezer (bih) 19.17; 2 Niklas Arrhenius 18.21; 3 Daniel Stahl 18.00; 4 Arvid Koskinen 17.31; DT (27) Niklas Arrhenius 61.17
Women
DT Heidi Schmidt 53.17

Locarno (Switzerland), 27.8.2014

Locarno (Switzerland), 27.8.2014
Women
200m (0.8) Agné Serksniené (ltu) 23.53

Riehen (Switzerland), 27.8.2014

Riehen (Switzerland), 27.8.2014
Men
100m (-0,6) Silva Wicki (95) 10.72; LJ Yves Zellweger 7.63 (0.2)

Wednesday, August 27, 2014

Stretford (Great Britain), 26.8.2014 –BMC Gold Races-

Stretford (Great Britain), 26.8.2014 –BMC Gold Races-
Men
800m 1 Chris Watson 1.49.76; 2 Grant Muir 1.49.97; 3 Jack Walker 1.50.88; 1.500m Andy Wiles 3.49.65; HT Michael Bomba 69.10
Women
800m (mixed race) Jenny Meadows 1.59.34; 1.500m (mixed races) h1 Alison Leonard 4.09.73; h2 1 Kathryn Gillespie 4.18.34; 2 Claire Tarplee (irl) 4.19.54; 3.000m (mixed race) Jess Coulson 9.13.44

Singapore (Singapore), 23-24.8.2014 –76th Open National Championships-

Singapore (Singapore), 23-24.8.2014 –76th Open National Championships-
Men
100m (24) (-1,2) 1 Himasha Eashan (sri) (95) 10.61; 2 Eric S. Cray (phi) 10.66 (10.65 (-1,1) 1s1); 200m (23) (1.0) 1 Kazuya Murata (jpn) 21.25; 2 Kai Yoshida (jpn) 21.41; 3 Himasha Eashan (sri) (95) 21.42; 400m (24, heats 23) 1 Archand Christian Bagsit (phi) 47.77 (46.90 1s2); 2 Edhardo Alejan (phi) 47.79, 3 Souchiro Kawase (jpn) 48.08 (47.92 2s2); 110mh (24) (-0,7) 1 Kim Byung-Jun (kor) 13.83; 2 Park Tae-Yong (kor) 13.95; 3 Jamras Rittidet (phi) 14.04; 4 Rayzam Shah Wan Sofian (mas) 14.19; 400mh (23) Eric S. Cray (phi) 51.60; HJ (23) 1 Yoon Soung-Hyun (kor) 2.23; 2 Manjula Kumara Wijesekara (sri) 2.19; 3 Nauraj Singh Randhawa (mas) 2.19; 4 Kang Sung-Mo (kor) 2.15; PV (24) 1 Han Doo-yeon (jor) 5.30; 2 Ernest John Obiena (phi) (95) 5.20 NRj; LJ (23) 1 Saleh Al-Haddad (kuw) 7.72 (0.7); 2 D.A.G. Wimalasiri (sri) 7.67 (1.7); 3 Henry Dagmil (phi) 7.56 (1.2); 4 Bengino Marayag (phi) 7.56 (0.0); TJ (24) Muhammad Hakimi Ismail (mas) 16.18 (-1,2); HT (24) Lee Yun-Chul (kor) 68.54; JT (23) Hussadin Rodmanee (tha) 72.10; 4x100m (24) Hong Kong (T. Chun; L. Ho; K. Fung; T. Ho) 39.52; 4x400m (23) Korea (P. Se-Jung; P. Bong-Ko; C. Dong-Baek; S. Hyo.Ki) 3.06.89
Women
100m (24) (-1,2) Vu Thi Huong (vie) 11.85; 200m (23) (-2,2) 1 Vu Thi Huong (vie) 23.82; 2 Shanti Veronica Pereira (sin) (96) 24.39; 3 Rio Banno (jpn) 24.54; 400m (24) 1 Chisato Tanaka (jpn) 54.72; 2 Siti Nurul Abdul Razak (mas) (98) 55.11; 800m (23) Gayanthika Abeyrathne (sri) 2.06.98, 1.500m (24) Gayanthika Abeyrathne (sri) 4.27.22; 100mh (24) (0.1) 1 Jung Hye-Rim (kor) 13.29; 2 Mami Takahashi (jpn) 13.91; 400mh (23) Manami Kira (jpn) 58.18; HJ (23) Pham Thi Diem (vie) 1.79; PV (24) 1 Choi Yea-Eun (kor) 4.15; 2 Lim Eun-Ji (kor) 4.15; LJ (23) 1 Marestella Torres (phi) 6.45 (2.4) and 6.34 (0.0); 2 Noor Amira Mohd Nafiah (mas) 6.14 (-0,1); TJ (24) 1 Tran Hue Hoa (vie) 13.80 (0.2); 2 Bae Chan-Mi (kor) 13.23 (0.3); 3 Mei Yamane 12.98 (0.0); SP (23) Lin Chia-Ying (tpe) 17.02; DT (24) Subenrat Insaeng (tha) 55.55; HT (24) Kang Na-Ru (kor) 59.44

Sao Bernardo do Campo (Brazil), 23-24.8.2014

Sao Bernardo do Campo (Brazil), 23-24.8.2014
Men
100m (23) (1.1) 1 Antonio Rodrigues 10.28; 2 Ricardo de Souza 10.40 (10.40 (1.1) 1s1); 3 Fabiano Da Silva 10.40; 4 Jorge De Rocha Sena 10.52; 5 Jose Eduardo Rodrigues (95) 10.53; 6 Edmar Da Silva 10.55; 7 Gustavo Dos Santos 10.57 (10.55 (0.7) 1s2); 200m (24) (-0,1) Fabiano Gilberto Da Silva 21.32; in heats: Ricardo Mario de Souza 20.97 (-0,8) 1s1; 400m (23) 1 Peterson Dos Santos 46.94; 2 Jose Guilherme de Oliveira 47.48; 3 Anderson Dos Santos 47.67; 800m (29) h1 Cleiton Abrao 1.49.47; h4 Fabiano Peçanha 1.50.10; 110mh (23) (1.7) 1 Jonathan Do Paraizo Mendes 13.84; 2 Jonathas Da Silva 13.89; 3 Eduardo Dos Santos Rodrigues 14.05; 4 Fabio Vaz Dos Santos 14.08 (14.08 (0.4) 3s1); 400mh (24) Thiago de Jesus Sales 51.40; HJ (23) 1 Fernando Ferreira 2.21; 2 Guilherme Cobbo 2.21; 3 Talles Federico Souza 2.21; 4 Josue Lima Da Costa 2.18; PV (24) Fabio Gomes Da Silva 5.40; SP (23) William Braido 18.69; DT (24) 1 Ronald De Oliveira Juliao 56.19; 2 Felipe Lorenzon 55.00; 3 Carlos Barbosa de Silva 54.80; HT 1 Wagner Domingos 75.21; 2 Allan Da Silva 71.93; 3 Pedro Muniz Da Costa 63.79
Women
100m (23) (0.5) 1 Rosangela Oliveira 11.32; 2 Evelyn de Oliveira 11.43; 3 Vanda Ferreira 11.58; 4 Thaisa Barbosa Presti 11.64; 5 Vanusa dos Santos 11.75 (11.62 (-0,4) 3s1); 6 Jessica Alves 11.94; in semis: Aline Torres 11.90 (-0,4) 5s1; 200m (24) (0.0) 1 Vanda Ferreira Gomes 23.78; 2 Thaissa Barbbosa de Lima 23.91; 3 Leticia Cherpe de Souza (96) 24.11; 400m (23) h1 1 Jailma Sales de Lima 53.14; 2 Leticia Cherpe de Souza (96) 53.59; 3 Cristiane Dos Santos 53.87; 4 Barbara de Oliveira 54.10; 5 Jessica Dos Santos 54.19; h4 1 Lucimar Teodoro 55.43; 2 Aline Dos Santos 55.54; 800m (24) h1 Jessica Dos Santos 2.05.55; h2 Juliana Gomes Dos Santos 2.07.22; 5.000m (23) 1 Fabiana da Silva 16.34.52; 2 Maria Ferraz 16.35.56; 3 Tatiana de Souza 16.36.58; 400mh (24) h2 Lucimar Teodoro 59.44; HJ (23) Monica Araujo de Freitas 1.80; PV (23) 1 Patricia Dos Santos 4.30; 2 Joana Ribeiro Costa 4.20; LJ (23) 1 Jessica Alves 6.33 (1.3); 2 Paula Dos Santos 6.19 (0.4); SP (23) 1 Geisa Arcanjo 17.73; 2 Keely Medeiros 17.31; 3 Renata Severiano 16.30; 4 Esthefania Ribeiro Da Costa 15.20; DT (24) 1 Fernanda Borges Martins 58.82; 2 Andressa De Morais 57.84; HT (24) Anna Paula Magalhaes 60.78; JT 1 Jucilene Sales de Lima 53.70; 2 Laila Ferrer 53.39; 3 Rafaela Torres 50.57; 4 Luziana da Silva 50.57; 5 Lilian Meurer 49.99

Tuesday, August 26, 2014

Nanjing (China), 20-26.8.2014 –The 2nd Summer Youth Olympic Games-

Nanjing (China), 20-26.8.2014 –The 2nd Summer Youth Olympic Games-
Men
100m Final A (-0,5) 1 Sydney Siame (zam) 10.56; 2 Kenta Oshima (jpn) 10.57; 3 Trae Williams (aus) 10.60; 4 Aitor Ekobo Marama (esp) 10.71; 5 Meshaal Al-Mutairi (kuw) 10.80; 6 Kristoffer Hari (den) 10.80; 100m prelims (21) h1 (-0,5) 1 Kenta Oshima (jpn) 10.62; 2 Josneyber Ramírez (ven) 10.82; h2 (-0,5) 1 Raheem Chambers (jam) 10.68; 2 Meshaal Al-Mutairi (kuw) 10.82; h3 (-0,2) 1 Aitor Ekobo (esp) 10.73; 2 Kristoffer Hari (den) 10.82; h4 (0.1) 1 Trae Williams (aus) 10.51; 2 Sydney Siame (zam) 10.58; 3 Tyler Bowe (bah) 10.78; 200m Final A (24) (0.3) 1 Noah Lyles (usa) 20.80; 2 Baboloki Thebe (bot) 21.20; 3 Chun-Han Yang (tpe) 21.31; 4 Akanni Hislop (tto) 21.57; 5 Brian Kasinda (zam) 21.61, 6 Jun Yamashita (jpn) 21.62; 200m Final B (24) (0.2) Aliffer dos Santos (bra) 21.68; 200m prelims (22) h1 (-0,4) 1 Noah Lyles (usa) 20.71; 2 Jun Yamashita (jpn) 21.11; 3 Akanni Hislop (tto) 21.42; 4 Jordan Csabi (aus) 21.70; 5 Erick Joel Sánchez (dom) 21.72; h2 (-0,2) 1 Baboloki Thebe (bot) 20.99; 2 Chad Walker (jam) 21.17; h3 (-0,3) Chun-Han Yang (tpe) 21.03; 2 Filippo Tortu (ita) 21.38; 3 Brian Kasinda (zam) 21.40; 4 Aliffer Junior dos Santos (bra) 21.64; 400m Final A (23) 1 Martin Manley (jam) 46.31; 2 Karabo Sibanda (bot) 46.76; 3 Henri Delauze (bah) 46.91; 4 Ian Mutuku (ken) 47.08; 5 Benjamin Lobo Vedel (den) 47.29; 6 Gemechu Alemu Lama (eth) 47.66; 7 A. Cordeiro Lima (bra) 47.81; 400m Final B (23) 1 Jason Yaw (guy) 47.47; 2 Michael Mullett (aus) 47.84; 3 Kashief King (tto) 47.94; 400m prelims (20) h1 Martin Manley (jam) 47.14; 2 Benjamin Lobo Vedel (den) 47.27; 3 Jesús Serrano (esp) 48.13; h2 1 Gemechu Alemu Lama (eth) 47.42; 2 Henri Delauze (bah) 47.44; h3 1 Karabo Sibanda (bot) 47.43; 2 Ian Mutuku (ken) 47.56; 3 Anderson Cerqueira (bra) 48.07; 4 Michael Mullett (aus) 48.24; 5 Ezequiel Suárez (pur) 48.53; 800m Final A (25) 1 Myles Marshall (usa) 1.49.14; 2 Geofrey Balimumiti (uga) 1.49.37; 3 Bacha Morka Mulata (eth) 1.49.73; 4 Mohamed Elamrani (mar) 1.49.99; 5 Ryan Patterson (aus) 1.50.58; 6 Tom Elmer (sui) 1.52.35; 7 Godfrey Chama (zam) 1.52.42; 800m prelims (22) h1 Myles Marshall (usa) 1.50.22; 2 Mohamed El Amrani (mar) 1.50.26; 3 Idriss Moussa Yousef (qat) 1.50.77; 4 Tom Elmer (sui) 1.51.12; 5 Godfrey Chama (zam) 1.51.29; h2 1 Bacha Morka Mulata (eth) 1.51.18; 2 Madalin Gueban (rou) 1.51.45; 3 Benediktas Mickus (ltu) 1.51.54; 4 Sabry Asar (egy) 1.52.35; h3 1 Geofrey Balimumiti (uga) 1.50.43; 2 Ryan Patterson (aus) 1.50.68; 3 Abdi Abdi Aden (dji) 1.51.62; 4 Anthony Kiptoo (ken) 1.52.55; 1.500m Final A (24) 1 Gilbert Kwemoi Soet (ken) 3.41.99; 2 Mulugeta Asefa Uma (eth) 3.45.08; 3 Mohamed Ismail Ibrahim (dji) 3.45.72; 4 Mostafa Smaili (mar) 3.46.28; 5 Ajay Kumar Saroj (ind) 3.46.92; 6 Baptiste Mischler (fra) 3.47.22; 7 Rodrigue Biziyaremye (bdi) 3.48.20; 8 James Sugira (rwa) 3.48.93; 9 Adam Abdelwahab (sud) 3.51.61; 1.500m prelims (21) h1 1 Ajay Kumar Saroj (ind) 3.51.71; 2 Mostafa Smaili (mar) 3.51.90; 3 Mulugeta Asefa Uma (eth) 3.52.26; 4 John Joseph Marko Churi (tan) 3.52.32; 5 Omer Oti (tur) 3.52.36; h2 1 Gilbert Kwemoi Soet (ken) 3.45.21; 2 Ibrahim Mohamed Ismail (dji) 3.47.06; 3 James Sugira (rwa) 3.47.28; 4 Baptiste Mischler (fra) 3.47.38; 5 Adam Abdelwahab (sud) 3.49.45; 6 Rodrigue Biziyarembe (bdi) 3.49.79; 3.000m Final A (24) 1 Yomif Kejelcha atmosa (eth) 7.56.20; 2 Thierry Ndikumwenayo (bdi) 8.06.05; 3 Moses Koech (ken) 8.06.33; 4 Abdi Ibrahim Abdo (brn) 8.08.91; 5 Jordi Torrents (esp) 8.09.99; 6 Tawfiq Bouziane (alg) 8.18.98; 7 Amine Zahaf (mar) 8.21.62; 3.000m prelims (20) 1 Yomif Kejelcha Atomsa (eth) 8.05.85; 2 Moses Koech (ken) 8.06.50; 3 Jordi Torrents (esp) 8.13.89; 4 Amine Zahaf (mar) 8.14.51; 5 Thierry Ndikumwenayo (bdi) 8.16.11; 6 Mohamed-Amine El Bouajaji (fra) 8.16.43; 7 Abdi Ibrahim Abdo (brn) 8.16.86; 8 Tawfiq Bouziane (alg) 8.21.58; 9 Jay Ort (can) 8.23.76; 110mh (0,91m) Final A (1.3) 1 Jaheel Hyde (jam) 12.96; 2 Henrik Hannemann (ger) 13.40; 3 Gyeongtae Kim (kor) 13.43; 4 Maymon Poulose (ind) 13.57; 5 Juan Garrancho (esp) 13.59; 6 Dawid Zebrowski (pol) 13.71; 110mh (0,91m) Final B (-0,9) Diego Del Monaco (chi) 13.76; 2 Vitor Venancio (bra) 13.81; 3 Parinya Munaek (tha) 13.93; 110mh (0,91m) Final C (-0,6) Mohd Rizzua Haizad Muhamad (mas) 13.90 ;110mh (0,91m) (20) h1 (0.6) 1 Jaheel Hyde (jam) 13.16; 2 Juan Garrancho (esp) 13.57; 3 Maymon Poulose (ind) 13.64; 4 Parinya Munaek (tha) 13.78; 5 Vitor Henrique Venancio (bra) 13.91; 6 Amine Bouanani (alg) 13.92; h2 (-0,3) 1 Gyeongtae Kim (kor) 13.50; 2 Amere Lattin (usa) 13.53; 3 Michael Nicholls (bar) 13.70; 4 Diego Del Monaco (chi) 13.74; 5 Nicholas Andrews (aus) 13.92; h4 (0.3) 1 Henrik Hannemann (ger) 13.55; 2 Dawid Aaron Zebrowski 13.64; 3 Joshuan Berrios (col) 13.66; 4 Tavonte Dejour Mott (bah) 13.86; 400mh Final A (25) 1 Zhihang Xu (chn) 50.61; 2 Mohamed fares Jlassi (tun) 50.61; 3 Victor Coroller (fra) 51.19; 4 Mikael De Jesus (bra) 51.30; 5 Witthawat Thumcha (tha) 52.50; 400mh Final B (25) Javad Shooryabi (iri) 52.31; 400mh prelims (22) h1 1 Zhihang Xu (chn) 50.79; 2 Mikael de Jesus (bra) 51.12; 3 Mohamed Fares Jlassi (tun) 52.57; h2 1 Witthawat Thumcha (tha) 51.80; 2 Victor Coroller (fra) 51.91; 3 Dominik Hufnagl (ger) 52.34; 4 Juan Francisco Nunez de la Rosa (dom) 52.72; 2.000m St Final A (25) 1 Wogene Sebisibe Sidamo (eth) 5.38.42; 2 Amos Kirui (ken) 5.40.29; 3 Hicham Chemlal (mar) 5.40.94; 4 Amedee Manikariza (bdi) 5.47.52; 5 Anthony Pontier (fra) 5.48.69; 6 Ahmed Kenzi Saidia (alg9 5.49.22; 7 Ivo Balabanov (bul) 5.49.64; 2.000m St prelims (21) Wogene Sebisibe Sidamo (eth) 5.34.24; 2 Hicham Chemlal (mar) 5.39.60; 3 Amos Kirui (ken) 5.41.70; 4 Ahmed Kenzi Saidia (alg) 5.41.73; 5 Soufien Cherni (tun) 5.41.81; 6 Anthony Pontier (fra) 5.45.35; 7 Amedee Manirakiza (bdi) 5.45.54; 8 Ivo Balabanov (bul) 5.45.87; 9 Daniel Ferreira (bra) 5.46.92; 10 Hossny Eisa (sud) 5.49.41; HJ Final A (23) 1 Danil Lysenko (rus) 2.20; 2 Yuji Hiramatsu (jpn) 2.14; 3 Shemaiah James (aus) 2.14; 4 Oleksandr Barannikov (ukr) 2.14; 5 Lushane Wilson (jam) 2.08, 6 Igor Kopala (pol) 2.08; Hicham Bouhanoun (alg) 2.08; HJ qualy (20) Danil Lysenko (rus) 2.10 1q; Oleksandr Barannikov (ukr) 2.10 2q; Jahnhai Perinchief (ber) 2.10 3q;  Yuji Hiramatsu (jpn) 2.10 4q; Igor Kopala (pol) 2.10 5q; PV Final A (25) 1 Noel del Cerro (esp) 5.10; 2 Vladimir Shcherbakov (rus) 5.05; 3 Muntadher Abdulwahid (irq) 5.05; 4 Hussain Al-Hizam (ksa) and Tristan Slater (can) 4.85; 6 Bruno Germano Spinelli (bra) 4.85; PV qualy (22) 1 Hussain Al Hizam (ksa) and Vladimir Shcherbakov (rus) 4.90; 3 Muntadher Abdul Wahid (irq) and Noel del Cerro (esp) 4.90; 5 Bruno Germano Spinelli (bra) and Tristan Slater (can) 4.80; 7 Yeoryios Triantafyllou (gre) 4.80; 8 Vladyslav Malykhin (ukr) 4.80; 9 Pierre Cottin (fra) 4.80; 10 Declan Carruthers (aus) 4.80; LJ Final A (24) 1 Anatoly Ryapolov (rus) 7.54 (0.4); 2 O’Brien Wasome (jam) 7.44 (0.5); 3 Peifeng Zhong (chn) 7.37 (-0,1); 4 Alex Rousseau-Jamard (fra) 7.32 (0.0); 5 Gabriel Bitan (rou) 7.32 (0.0); LJ qualy (21) 1 Anatoly Ryapolov (rus) 7.65 (-0,1); 2 Hans-Christian Hausenberg (est) 7.33 (0.0); 3 Gabriel Bitan (rou) 7.22 (0.4); 4 Alex Roussea-Jamard (fra) 7.20 (-0,1); TJ Final A (25) 1 Miguel Van Assen (sur) 16.15 (0.0); 2 Tobia Bocchi (ita) 16.01 (0.3); 3 Nazim Babayev (aze) 15.96 (-0,1); 4 Oleksandr Malosilov (ukr) 15.41 (0.3); TJ qualy (22) 1 Miguel Van Assen (sur) 16.29 (0.8); 2 Nazim Babayev (aze) 15.65 (0.3); 3 Tobia Bocchia (ita) 15.37 (0.4); 4 Jordan Scott (jam) 15.36 (-0,1); 5 Gal Yosef Sinai (isr) 15.35 (0.4); 6 Oleksandr Malosilov (ukr) 15.31 (0.1); 7 Ivan Solovyev (kaz) 15.31 (0.2); SP (5 Kg) Final A (24) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 23.17; 2 Andrei Toader (rou) 21.00; 3 Merten Howe (ger) 20.13; 4 Jason Van Rooyen (rsa) 19.82; 5 Kert Piirimäe (est) 19.55; 6 Shehab Ahmed (egy) 19.17; 7 Leonardo Fabbri (ita) 18.96; 8 Lucas Pereira (arg) 18.64; SP (5 Kg) Final B (24) 1 Alejandro Castillo (mex) 18.08; 2 Giorgi Mujaridze (geo) 17.90; 3 Karolis Maisuradze (ltu) 17.81; 4 Otoniel Badjana (gbs) 17.71; SP qualy (5 kg) (21) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 22.34; 2 Andrei Toader (rou) 20.63; 3 Merten Howe (ger) 19.89; 4 Jason Van Rooyen (rsa) 19.73; 5 Kert Piirimäe (est) 19.36; 6 Leonardo Fabbri (ita) 19.17; 7 Lucas Pereira (arg) 18.78; 8 Shehab Ahmed (egy) 18.67; 9 Karolis Maisuradze (ltu) 17.58; 10 Giorgi Mujaridze (geo) 17.57; DT (1,5 Kg) Final A (23) 1 Yulong Cheng (chn) 64.14; 2 Clemens Prufer (ger) 63.52; 3 Ruslan Valitov (ukr) 57.48; 4 Yume Ando (jpn) 57.36; 5 Mithravarun Senthil Kumar (ind) 57.06; 6 Andreas Thanasis (gre) 56.80; 7 Tyler Merkley (usa) 56.27; DT (1,5 Kg) Final B (23) 1 Hassan Ali (egy) 56.39; 2 Vashon McCarthy (jam) 55.63; DT (1,5 kg) (20) 1 Yulong Cheng (chn) 59.88; 2 Clemens Prüfer 59.88; 3 Pavol Zencar (svk) 59.64; 4 Ruslan Valitov (ukr) 56.97; 5 Tyler Merkley (usa) 56.61; 6 Yume Ando (jpn) 55.87; 7 Stefan Mura (mda) 55.57; 8 Andreas Thanasis (gre) 55.36; 9 Mithravarun Senthil Kumar (ind) 54.71; 10 Zakaria Al Ahmer (lba) 54.67; 11 Vashon McCarthy (jam) 53.85; 12 Eoin Sheridan (irl) 53.63; HT (5 Kg) Final A (24) 1 Hlib Piskunov (ukr) 82.65; 2 Bence Halasz (hun) 81.90; 3 Ahmed Youssef (egy) 78.59; 4 Tomas Vasilauskas (ltu) 77.49; 5 Ned Weatherly (aus) 74.10; 6 Petr Nekiporetc (rus) 72.61; 7 Alexios Prodanas (gre) 71.71; 8 Adam King (irl) 71.49; HT (5 Kg) Final B (24) 1 Tiziano Di Blasio (ita) 69.58; 2 Hussein Al-Bayati (irq) 68.01; 3 Adrian Muszynski (pol) 67.69; 4 Georg Rani (est) 67.17; 5 Giorgi Oniani (geo) 64.92; HT (5 Kg) qualy (21) 1 Bence Halasz (hun) 83.68; 2 Ahmed Youssef (egy) 77.51; 3 Hlib Piskunov (ukr) 77.17; 4 Ned Weatherly (aus) 75.59; 5 Tomas Vasilauskas (ltu) 75.06; 6 Petr Nekiporetc (rus) 74.47; 7 Alexios Prodanas (gre) 73.52; 8 Adam King (irl) 71.91; 9 Adrian Muszynski (pol) 71.44; 10 Tiziano Di Blasio (ita) 70.08; 11 Georg Rani (est) 67.96; 12 Hussein Al-Bayati (irq) 67.73; 13 Firas Ben Said (tun) 63.21; 14 Kenneth Brinson jr (usa) 63.20; JT (700 g) Final A (25) 1 Lukas Moutarde (fra) 74.48; 2 Alexandru Novac (rou) 73.98; 3 Mak Schmolcz (hun) 72.40; 4 Matthew Rees (aus) 71.50; JT (700 g) Final B (25) Jazeps Groza (lat) 70.61; JT qualy (700 g) (22) 1 Alexandru Novac (rou) 77.61; 2 Emin Oncel (tur) 77.55; 3 Bahaa Abdel Wareth (egy) 76.01; 4 Mark Schmolcz (hun) 75.99; 5 Lukas Moutarde (fra) 72.03; 6 Valery Izotau (blr) 71.70; 7 Mateusz Strzeszewski (pol) 70.93; 8 Matthews Rees (aus) 70.83; 9 Oleksandr Kozubskyi (ukr) 69.96; 10 Ubang Ubang Abola (eth) 69.47; 10 Kms Walk (24) 1 Minoru Onogawa (jpn) 42.03.64; 2 Vladislav Saraikin (rus) 42.10.95; 3 Noel Chama (mex) 42.14.11; 4 César Rodríguez (per) 42.26.49
Women
100m Final A (23) (-0,1) 1 Xiaojing Liang (chn) 11.65; 2 Paraskevi Andreou (cyp) 11.71; 3 Sam Geddes (aus) 11.76; 4 Bliss Jade Soleyn (ant) 11.77; 5 Jenae Ambrose (bah) 11.85; 6 Nelda Huggins (ivb) 11.87; 7 Tristan Evelyn (bar) 11.95; 100m Final B (23) (-0,5) 1 Cecilia Tamayo (mex) 11.83; 2 Shanice Reid (jam) 11.97; 100m prelims (21) h1 (-0,1) 1 Xiaojing Liang (chn) 11.64; 2 Sam Geddes (aus) 11.69; 3 Jenae Ambrose (bah) 11.84; h2 (-0,1) 1 Nelda Huggins (ivb) 11.81; 2 Cecilia Tamayo (mex) 11.88; h3 (0.0) 1 Ewa Sbowoda (pol) 11.30, 2 Paraskevi Andreou (cyp) 11.65; 3 Shanice Reid (jam) 11.86; h4 (0.0) 1 Bliss Soleyn (ant) 11.77; 2 Tristan Evelyn (bar) 11.81; 3 Mirna Marques da Silva (bra) 11.95; 200m Final A (0.7) 1 Natalliah Whyte (jam) 23.55; 2 Dzhois Koba (ukr) 23.94; 3 Brandee Johnson (usa) 24.28; 4 Maureen Nyatichi Thomas (ken) 24.43; 5 Fanny Peltier (fra) 24.46; 200m prelims (22) h1 (-0,2) 1 Maureen Nyatichi Thomas (ken) 24.33; 2 Brandee Johnson (usa) 24.41; 3 Daysellen Atla Dias (bra) 24.70; 4 Melinda Ferenczi (hun) 24.73; h2 (-0,2) 1 Dzhois Koba (ukr) 23.88; 2 Fanny Peltier (fra) 24.47; 3 Roseanna McGuckian (irl) 24.77; h3 (0.0) 1 Natalliah Whyte 23.79; 2 Ina Huemer (aut) 24.74; 3 Kelly Barona (ecu) 24.75; 400m Final A (23) 1 Jessica Thornton (aus) 52.50; 2 Salwa Naser (brn) 52.74; 3 Meleni Rodney (grn) 53.33; 4 Lyndra –Sareena Carti (fra) 53.54; 5 Kyra Constantine (can) 53.70; 6 Brittny Ellis (usa) 53.82; 7 Ilaria Verderio (ita) 54.43; 8 Sada Williams (bar) 54.93; 400m Final B (23) 1 Yana Kachur (ukr) 54.48; 2 Tiffany James (jam) 54.54; 3 María Simancas (ven) 54.92; 4 Zion Nelson (phi) 55.32; 5 Lyubov Ushakova (kaz) 55.43; 6 Shaquania Dorsett (bah) 55.52; 7 Asrtrid Balanta (col) 55.90; 400m prelims (20) h1 Jessica Thornton (aus) 52.78; 2 Meleni Rodney (grn) 53.95; 3 Ilaria Verderio (ita) 54.18; 4 Sada Williams (bar) 54.26; h2 1 Kyra Constantine (can) 54.24; 2 Tiffany James (jam) 54.54; 3 Yana Kachur (ukr) 54.97; 4 Shaquania Dorsett (bah) 55.74; h3 1 Salwa Naser (brn) 53.95; 2 Brittny Ellis (usa) 54.11; 3 Lundra-Sareena Carti (fra) 54.42; 4 Zion Rose Nelson (phi) 56.22; 800m Final A (23) 1 Martha Bissah (gha) 2.04.90; 2 Hawi Alemu Negeri (eth) 2.06.01; 3 Mareen Kalis (ger) 2.06.03; 4 Elena Bello (ita) 2.06.31; 5 Lotte Scheldeman (bel) 2.07.83; 6 Louise Shanahan (irl) 2.08.29; 7 Ekaterina Alekseeva (rus) 2.09.21; 8 Hina Takahashi (jpn) 2.09.96; 800m prelims (20) h1 Mareen Kalis (ger) 2.05.67; 2 Louise Shanahan (irl) 2.09.58; 3 Lotte Scheldeman (bel) 2.09.94; h2 Elena Bello (ita) 2.08.99; h3 1 Martha Bissah (gha) 2.07.67; 2 Hawi Alemu Negeri (eth) 2.08.18; 3 Ekaterina Alekseeva (rus) 2.09.32; 4 Hina Takahashi (jpn) 2.09.59; 1.500m Final A (25) 1 Kokeb Tesfaye Alemu (eth) 4.15.38; 2 Winfred Mbithe (ken) 4.17.91; 3 Dalila Gosa (brn) 4.18.36; 4 Konstanze Klosterhalfen (ger) 4.21.02; 5 Hala Hamdi (tun) 4.27.77; 6 Mary Joy Mudyiravanji (zim) 4.28.92; 7 Venantie Mukandayisenga (rwa) 4.29.23; 1.500m prelims (22) h1 1 Konstanze Klosterhalfen (ger) 4.22.00; 2 Dalila Gosa (brn) 4.23.14; 3 Mary Joy Mudyuravanji (zim) 4.28.53; 4 Hala hamdi (tun) 4.28.97; 5 Francine Niyomwungere 4.29.27; 6 Sylwia Indeka (pol) 4.30.80; h2 1 Kokeb Tesfaye Alemu (eth) 4.21.87; 2 Winfred Mbithe (ken) 4.22.57; 3 Chiara Ferdani (ita) 4.25.93; 4 Venantie Mukandayisenga (rwa) 4.28.67; 5 Emily Augustine (aus) 4.29.21; 6 Micaela Levaggi (arg) 4.32.77; 3.000m Final A (24) 1 Nozomi Takamatsu (jpn) 9.01.58; 2 Alina Reh (ger) 9.05.07; 3 Berhan Demiesa Asgedom (eth) 9.06.10; 4 Fatuma Chebsi (brn) 9.12.66; 5 Cavaline Nahimana (bdi) 9.14.45; 6 Jackline Chepkoech (ken) 9.20.43; 7 Janat Chemusto (uga) 9.22.42; 8 Behafeta Abreha (aze) 9.22.60; 9 Magdalena Ifteni (rou) 9.29.53; 10 Simret Weldeghabr Gebrekrstos (eri) 9.30.65; 3.000m Final B (24) Soukaina Belil (mar) 9.44.90; 3.000m prelims (20) 1 Fatuma Chebsi (brn) 9.06.87; 2 Berhan Demiesa Asgedom (eth) 9.07.05; 3 Cavaline Nahimana (bdi) 9.07.23; 4 Nozomi Musembi Takamatsu (jpn) 9.08.01; 5 Jackline Chepkoech (ken) 9.08.54; 6 Alina Reh (ger) 9.08.70; 7 Janat Chemusto (uga) 9.10.74; 8 Behafeta Abreha (rou) 9.14.06; 10 Simret Weldeghabr Gebrekrstos (eth) 9.34.73; 11 Enlitha Ncube (zim) 9.44.24; 12 Soukaina Belil (tun) 9.45.70; 100mh (0.76m) Final A (23) (0.0) 1 Laura Valette 13.34; 2 Elvira Herman (blr) 13.38; 3 Chloe Beaucarne (bel) 13.61; 4 Klaudia Sorok (pol) 13.66; 5 Jeminise Parris (tto) 13.76; 6 Janeek Brown (jam) 13.91; 100mh prelims (0,76m) (20) h1 (-0,7) 1 Klaudia Sorok (hun) 13.66; 2 Natalia Christofi (cyp) 13.80; 3 Rachel Pace (aus) 13.83; 4 Nana Fujimori (jpn) 13.83; h2 (0.5) 1 Elvira Herman (blr) 13.43; 2 Chloe Beaucarne (bel) 13.46; 3 Kimani Rushing (usa) 13.73; h3 (0.4) 1 Laura Valette (fra) 13.34; 2 Jeminise Parris (tto) 13.62; 3 Janeek Brown (jam) 13.66; 400mh Final A (25) 1 Gezelle Magerman (rsa) 57.91; 2 Michaela Peskova (svk) 58.26; 3 Anne Sofie Kirkegaard (den) 58.60; 4 Tereza Vokalová (cze) 59.76; 5 Michelle Mueller (sui) 59.86; 400mh Final B (25) Paola Morán (mex) 59.74; 400mh prelims (22) h1 1 Michaela Peskova (svk) 59.44; 2 Shenice Cohen (jam) 60.24; 33 Lexi Aitken (can) 60.41; h2 1 Gezelle Magerman (rsa) 58.57; 2 Eileen Demes (ger) 58.68; 3 Anne Sofie Kirkegaard (den) 59.92; 4 Tereza Vokalová (cze) 60.36; 2.000m St Final A (25) Rosefline Chepngetich (ken) 6.22.67; 2 Zewdinesh Teklemaream (eth) 6.26.02; 3 Lili Toth (hun) 6.31.92; 4 Nicole Reina (ita) 6.38.68; 5 Marwa Bouzayani (tun) 6.44.29; 6 Alondra Negrón (pur) 6.44.46; 7 Lea Navarro (fra) 6.45.30; 2.000m St prelims (21) 1 Rosefline Chepngetich (ken) 6.20.10; 2 Zewdinesh Teklemaream (eth) 6.37.65; 3 Lili Anna Toth (hun) 6.40.00; 4 Nicole Reina (ita) 6.41.64; 5 Marwa Bouzayani (tun) 6.45.37; 6 Aneta Konieczek (pol) 6.46.47; 7 Alondra Negrón (pur) 6.46.98; 8 Lea Navarro (fra) 6.48.42; HJ Final A (24) 1 Yuliya Levchenko (ukr) 1.89; 2 Nawal Meniker (fra) 1.87; 3 Michaela Hrubá (cze) 1.85; 4 Petra Luteran (hun) 1.81; 5 Elodie Tshilumba (lux) 1.81; 6 Selina Schulenburg (ger) 1.78; HJ qualy (21) 1 Michaela Hruba (cze), Yuliya Levchenko (ukr) and Lara Omerzu (slo) 1.78; 4 Ching-Ching Lee (tpe) and Petra Luteran (hun) 1.78; 6 Selina Schulenburg (ger) 1.78; 7 Nawal Meniker (fra) 1.78; 8 Elodie Tshilumba (lux) 1.78; PV Final A (23) 1 Angelica Moser (sui) 4.35; 2 Robeilys Peinado (ven) 4.10; 3 Leda Kroselj (slo) 3.90; 4 Anna Shpak (blr) 3.80; 5 Thiziri Daci (fra) 3.80; PV qualy (20) 1 Angelica Moser (sui) 3.80; 2 Thiziri Daci (fra), Leda Kroselj (slo), Robeilys Peinado (ven) and Anna Shpak (blr) 3.70; 6 Zuzana Prazaková (cze) 3.70; 7 Juliane Schulze (ger) 3.70; LJ Final A (23) 1 Yelyzaveta Baby (ukr) 6.26 (0.1); 2 Beatrice Fiorese (ita) 6.21 (0.7); 3 Rhesa Foster (usa) 6.17 (0.2); 4 Hanne Maudens (bel) 6.04 (-0,1); LJ qualy (20) Beatrice Fiorese (ita) 6.26 (0.1) 1q; Hanne Maudens (bel) 6.07 (0.3) 2q; TJ Final A (25) 1 Yanis David (fra) 13.33 (0.2); 2 Tay-Leiha Clark (aus) 13.06 (-0,7); 3 Eszter Bajnok (hun) 13.01 (0.2); 4 Tatiana Blagoveshchenskaia (rus) 12.83 (0.4); TJ qualy (22) Yanis David (fra) 13.06 (0.4); 2 Tay-Leiha Clark (aus) 13.00 (0.3); 3 Tatiana Blagoveshchenskaia (rus) 12.86 (0.3); 4 Eszter Bajnok (hun) 12.84 (0.6); 5 Valentina Kalmykova (ita) 12.72 (0.5); SP (3 Kg) Final A (24) 1 Alena Bugakova (rus) 18.95; 2 María Orozco (mex) 17.55; 3 Anika Nehls (ger) 17.31; 4 Maja Slepowronska (pol) 16.62; 5 Yusun Jeong (kor) 16.03; 6 Michaela Walsh (irl) 15.69; 7 Grace Robinson (aus) 15.42; SP qualy (3 Kg) (21) 1 Alena Bugakova (rus) 18.86; 2 Anika Nehls (ger) 17.22; 3 María Orozco (mex) 17.21; 4 Maja Slepowronska (pol) 16.40; 5 Yusun Jeong (kor) 16.11; 6 Grace Robinson (aus) 15.61; 7 Michaela Walsh (irl) 15.59; 8 Lada Cermanová (cze) 15.53; DT Final A (23) 1 Kangping Sun (chn) 52.79; 2 Alyona Byelyakova (ukr) 51.64; 3 Lara Kempka (ger) 50.70; DT qualy (20) Alyona Byelyakova (ukr) 50.89; HT Final A (24) 1 Xinying Xu (chn) 68.35; 2 Alex Hulley (aus) 68.35; 3 Zsofia Bacskay (hun) 67.35; 4 Lucia Prinetti Anzalapya (ita) 65.86; 5 Deniz Yaylaci (tur) 62.67; 6 Esraa Happa (egy) 61.67; 7 Maryia Litvinka (blr) 60.94; HT Final B (24) Viktoriya Sakhno (ukr) 60.33; HT qualy (3 kg) (21) 1 Alexandra Hulley (aus) 70.87; 2 Lucia Prinetti Anzalapya (ita) 70.27; 3 Zsofia Bacskay (hun) 69.35; 4 Xinying Xu (chn) 68.19; 5 Esraa Happa (egy) 64.98; 6 Deniz Yaylaci (tur) 62.31; 7 Maryia Litvinka (blr) 61.22; 8 Magdalena Zycer (pol) 61.12; 9 Viktoriya Sakhno (ukr) 60.89; 10 Mayra Gaviria (col) 60.27; 11 Efi Karastogianni (gre) 59.76; 12 Polina Ciui (rou) 59.73; 13 Lucie Stanková (cze) 59.31; JT (500g) Final A (25) 1 Hanna Tarasiuk (blr) 59.52; 2 Fabienne Schonig (ger) 53.68; 3 Nagisa Mori (jpn) 52.27; 4 Laine Donane (lat) 51.90; 5 Aleksandra Ostrowska (pol) 51.79; 6 Pushpa Jakhar (ind) 49.56; JT qualy (500 g) (22) 1 Hanna Tarasiuk (blr) 55.48; 2 Fabienne Schonig (ger) 52.83; 3 Jon-Ane Van Dyk (rsa) 52.60; 4 Aleksandra Ostrowska (pol) 52.21; 5 Nagisa Mori (jpn) 50.72; 6 Pushpa Jakhar (ind) 50.21; 7 Tjasa Stanko (slo) 50.14; 8 Laine Donane (lat) 48.94; 5 Kms Walk (23) Zhenxia Ma (chn) 22.22.08; 2 Valeria Ortuño (mex) 23.19.27; 3 Noemi Stella (ita) 23.38.10; 4 Sayori Matsumoto (jpn) 23.54.71; 5 Athanasia Vaitsi (gre) 24.22.21; 6 Irene Vázquez (esp) 24.22.76