@Trackinsun

@Trackinsun

Thursday, July 31, 2014

Rieti (Italy), 31.7.2014

Rieti (Italy), 31.7.2014
Men
300m 1 Matteo Galvan 33.01; 2 Marco Lorenzi 33.62
Women
200m (1.4) 1 Maria Bendicta Chigbolu 23.61; 2 Chiara Bazzoni 23.84; PV 1 Roberta Bruni 4.45; 2 Sonia Malavisi 4.30; 3 Giorgia Benecchi 4.15; DT Valentina Aniballi 55.76

Jockgrim (Germany), 30-31.7.2014

Jockgrim (Germany), 30-31.7.2014
Men
PV (31) 1 Konstadínos Filippídis (gre) 5.55; 2 Tobias Scherbarth 5.40; 3 Karsten Dilla 5.40; 4 Daniel Clemens and Rens Blom (ned) 5.20; 6 Marvin Caspari 5.20
PV u23 (30) 1 Daniel Clemens 5.32; 3 Karol Pawlik (pol) 5.32; 3 Daniel Spiegelhoff and Menno Vloon (ned) 5.22
Women
PV (31) 1 Ekaterini Stefanidi (gre) 4.62; 2 Nikoleta Kiriakopoulou (gre) 4.62; 3 Anzhelika Sidorova (rus) and Katharina Bauer 4.52; 5 Nicole Büchler (sui) 4.52; 6 Lisa Ryzih 4.42; 7 Kylie Hutson (usa) and Mary Saxer (usa) 4.32
PV u23 (30) 1 Kira Grünberg (aut) 4.22; 2 Anna Felzmann 4.22; 3 Desiree Singh 4.22; 4 Robin Wingbermühle (ned) 4.12; 5 Lilli Schnitzerling 4.12; 6 Gina Reuland (lux) and Angelica Moser (sui) 4.12

Szczecin (Poland), 29-31.7.2014 –National Championships-

Szczecin (Poland), 29-31.7.2014 –National Championships-
                                                        90.Mistrzostwa Polski Seniorow
Men
100m (29) (1.2) 1  Karol Zalewski 10.29; 2 Robert Kubaczyk 10.37; 3 Adam Pawlowski 10.42; 4 Dariusz Kuc 10.44; 5 Lukasz Gauza 10.46; 6 Kamil Masztak 10.50 (10.44 (2.6) 2h1); 7 Jakub Adamski 10.51 (10.42 (2.6) 1h1); 8 Artur Zaczek 10.55 (10.49 (2.6) 3h1); in heats: Pawel Stempel 10.57 (2.6) 4h1; Rafal Koszyk 10.62 (2.6) 5h1; Kamil Krynski 10.55 (1.1) 4h2; Mateusz Jedrusik 10.57 (2.2) 3h3; Tomasz Kluczynski 10.59 (2.2) 4h3; Michal Bielczyk 10.62 (2.2) 5h3; 200m (30, heats 29) (1.3) 1 Karol Zalewski 20.80 (20.73 (0.4) 1h1); 2 Jakub Adamski 21.03; 3 Artur Zaczek 21.12; 4 Adam Pawlowski 21.15; 5 Kamil Krynski 21.29; in heats: Robert Kubaczyk 21.28 (0.4) 2h1; Mateusz Jedrusik 21.29 (0.4) 3h1; Tomasz Kluczynski 21.44 (0.6) 4h2; Kamil asztak 21.40 (0.4) 2h3; Mateusz Zagorski 21.42 (0.4) 3h3; 400m (30, heats 29) 1 Jakub Krzewina 45.11; 2 Lukasz Krawczuk 45.65; 3 Rafal Omelko 45.66; 4 Kacper Kozlowski 46.01; 5 Andrzej Jaros 46.44; 6 Michal Pietrzak 46.48 (46.31 2h1); 7 Mateusz Formanski 46.70; 8 Marcin Marciniszyn 47.14; in heats: Mateusz Zagorski 47.48 4h1; Tomasz Szmytkowski 47.89 5h1; Rafal Smolen 47.40 4h2; Bartlomiej Chojnowski 47.47 5h2; 800m (30) 1 Adam Kszczot 1.47.07; 2 Marcin Lewandowski 1.47.35; 3 Artur Kuciapski 1.47.92; 4 Karol Konieczny 1.48.30; 5 Kamil Gurdak 1.49.82; 6 Szymon Krawczyk 1.50.50; 1.500m (31) 1 Marcin Lewandowski 3.41.57; 2 Bartosz Nowicki 3.42.77; 3 Dawid Waloski 3.43.85; 4 Krzysztof Zebrowski 3.44.02; 5 Tomasz Osmulski 3.46.16; 6 Sebastian Smolinski 3.46.81; 7 Mateusz Wyszomirski 3.47.28; 8 Bartosz Kotlowski 3.48.00; 9 Maciej Nitka 3.48.53; 5.000m (29) Krystian Zalewski 14.16.48; 110mh (31) (0.4) 1 Artur Noga 13.51; 2 Dominik Bochenek 13.52 (13.49 (0.6) 1h1); 3 Damian Czykier 13.73; 4 Maciej Wojtkowski 14.02; 5 Mikolaj Justynski 14.13 (14.08 (1.3) 2h2); in heats: Grzegorz Szade 14.24 (1.3) 3h2; 400mh (30) 1 Patryk Dobek 49.65; 2 Robert Brylinski 50.47; 3 Jakub Smolinski 50.62; 4 Radoslaw Czyz 51.57; 5 Pawel Gwiazdon 52.00; 3.000m St (31) 1 Krystian Zalewski 8.23.41; 2 Mateusz Demcyszak 8.26.19; 3 Lukasz Parszczynski 8.31.68; HJ (31) 1 Sylwester Bednarek 2.25; 2 Wojciech Theiner 2.25; 3 Piotr Sloboda 2.19; PV (30) 1 Robert Sobera 5.60; 2 Piotr Lisek and Pawel Wojciechowski 5.50; 4 Lukasz Michalski 5.40; 1 Tomasz Jaszczuk 8.15 (1.2); 2 Adrian Strzalokowski 8.02 (1.7); 3 Michal Lukasiak 7.67 (0.3); 4 Michal Rejmus 7.60 (1.5); 5 Adrian Swiderski 7.57 (0.6); TJ (29) 1 Karol Hoffmann 16.64 (1.1); 2 Adrian Swiderski 15.90 (0.2); 3 Maksym Sypniewski 15.87 (-0.5); SP (31) 1 Tomasz Majewski 20.29; 2 Jakub Szyszkowski 19.45; 3 Dominik Witczak 19.31; 4 Rafal Kownatke 18.95; 5 Damian Kusiak 18.89; 6 Sylwester Zielinski 18.46; 7 Jacek Wisniewski 18.44; 8 Krzysztof Brzozowski 18.19; 9 Michal Haratyk 17.66; DT (30) 1 Piotr Malachowski 64.15; 2 Robert Urbanek 63.69; 3 Wojciech Praczyk 60.41; 4 Pawel Pasinski 60.38; 5 Przemyslaw Czajkowski 60.32; 6 Olgiers Stanski 54.60; HT (30) 1 Pawel Fajdek 78.80; 2 Wojciech Nowicki 76.14; 3 Szymon Ziolkowski 74.72; 4 Arkadiusz Rogowski 70.25; 5 Sebastian Nowicki 67.09; 6 Bartosz Goldyn 64.95; JT (29) 1 Lukasz Grzeszczuk 81.40; 2 Marcin Krukowski 78.15; 3 Pawel Rozinski 76.96; 4 Bartosz Osewski 76.44; 5 Hubert Chmielak 76.17, 6 Marcin Plener 74.79; 7 Kacper Oleszczuk 71.94; 8 Hubert Trzeciakowski 71.77; 9 Wojciech Cwik 70.47; 4x400m (31) WKS Slask Wroclaw (B. Chojnowski; M. Marciniszyn; L. Krawczuk; J. Krzewina) 3.06.54
Women
100m (29) (0.4) 1 Anna Kielbasinska 11.50; 2 Marta Jeschke 11.65 (11.46 (2.0) 1h1); 3 Malgorzata Koldej 11.67; 4 Ewelina Popowska 11.78 (11.73 (1.1) 2h2); 5 Weronika Wedler 11.82 (11.75 (1.5) 1h3); 6 Agata Forkasiewicz 11.84 (11.65 (2.0) 3h1); 7 Karolina Zagajewska 11.85 (11.62 (2.0) 2h1); in heats: Katarzyna Sokolska 11.83 (2.0) 4h1; Adrianna Zietara 11.93 (1.1) 4h2; Angelika Stepien 11.86 (1.5) 2h3; Martyna Opon 11.90 (1.5) 3h3; 200m (31, heats 30) (0.6) 1 Ewelina Ptak 23.68; 2 Martyna Dabrowska 23.88 (23.71 (1.9) 1h2); 3 Martyna Opon 23.98; 4 Karolina Zagajewska 23.99; 5 Patrycja Wyciskiewicz 24.12 (23.91 (0.4) 2h1); 6 Monika Szczesna 24.28 (24.00 (1.9) 2h2); in heats: Anna Kielbasinska 23.59 (0.4) 1h1; Zuzanna Leszczynska 24.15 (0.4) 3h1; Ewelina Popowska 24.29 (0.4) 4h1; Agata Forkasiewicz 24.18 (1.9) 4h2; Malgorzata Koldej 24.28 (1.9) 5h2; Karolina Tyminska 24.22 (0.6) 3h3; 400m (30, heats 29) 1 Malgorzata Holub 51.95; Justyna Swiety 52.34; 3 Patrycja Wyciszkiewicz 52.45; 4 Iga Baumgart 53.06; 5 Agata Bednarek 53.36; 6 Ewelina Ptak 53.39; 7 Monika Szczesna 53.76; 8 Magdalena Gorzkowska 53.80; in heats: Katarzyna Chmielewska 55.13 4h1; 800m (30, heats 29) 1 Joanna Jozwik 2.02.27; 2 Angelika Cichocka 2.02.73; 3 Paulina Mikiewicz 2.03.87; 4 Danuta Urbanik 2.04.36; 5 Ewa Jacniak 2.05.21; 6 Karolina Polrola 2.05.53; 7 Agnieszka Leszczynska 2.06.02; 8 Sandra Michalak 2.06.30 (2.06.20 4h2); in heats; Syntia Ellward 2.07.16 4h1; Monika Halasa 2.08.24 5h1; Karolina Dabrowska 2.06.96 6h2; 1.500m h1 1 Angelika Cichocka 4.09.19; 2 Renat Plis 4.09.97; 3 Danuta Urbanik 4.10.16; 4 Katarzyna Broniatowska 4.14.02; 5 Monika Halasa 4.15.51; 6 Paulina Mikiewicz 4.16.68; 7 Iwona Lewndowska 4.17.40; 8 Karolina Polrola 4.18.39; 9 Marta Krawcynska 4.19.08; 10 Sandra Michalak 4.19.80; 11 Maria Slawik 4.20.71; 1.500m h2 1 Aleksandra Lisowska 4.22.58, 2 Katarzyna Slusarczyk 4.26.54; 3 Anna Wojcik 4.27.56; 4 Dominika Napieraj 4.27.98; 5 Izabela Trzaskalska 4.28.35; 5.000m (29) 1 Justyna Korytkowska 16.13.98; 2 Wioletta Frankiewicz 16.15.51; 3 Agnieszka Mierzejewska 16.15.66; 4 Urszula Necka 16.16.70, 5 Dominika Napieraj 16.26.74; 100mh (31) (1.2) 1 Karolina Koleczek 13.09 (12.94 (1.7) 1h2); 2 Julia Rzadzinska 13.62; 3 Katarzyna Swiostek 13.74; 4 Anna Kielbasinska 13.77 (13.55 (1.1) 1h1); 400mh (30, heats 29) 1 Joanna Linkiewicz 55.98; 2 Emilia Ankiewicz 56.73; 3 Joanna Banach 57.44; 4 Klaudia Zurek 58.52; 5 Tina Matusinska 59.31 (58.18 2h2); 6 Paulina Mamrot 59.74 (59.67 3h1); 3.000m St (31) 1 Katarzyna Kowalska 9.51.84; 2 Matylda Kowal 9.54.89; 3 Justyna Korytkowska 9.55.77; 4 Urszula Necka 10.06.83; HJ (30) 1 Justyna Kasprzycka 1.95; 2 Kamila Licwinko 1.92; 3 Urszula Domel 1.89; 4 Aneta Rydz 1.82; PV (31) 1 Anna Rogowska 4.30; 2 Olga Frackowiak 4.10; 3 Aleksandra Wisnik 4.10; 4 Paulina Hnida 4.00; LJ (31) 1 Teresa Dobija 6.63 (2.9) and 6.45 (2.0); 2 Anna Jagaciak 6.59 (1.8); 3 Karolina Zawila 6.37 (1.0); 4 Agnieszka Borowska 6.16 (2.6); 5 Karolina Tyminska 6.12 (0.8); 6 Ewa Rosiak 6.11 (1.5); TJ (29) 1 Anna Jagaciak 14.06 (2.3) and 13.83 (1.6); 2 Malgorzata Trybanska 13.74 (2.0); 3 Martyna Bielawska 13.65 (1.7); 4 Anna Zych 13.34 (2.7) and 13.28 (0.9); 5 Marta Kwiatowska 12.93 (2.7); SP (29) 1 Paulina Guba 16.70; 2 Agnieszka Maluskiewicz 16.20; 3 Anna Wloka 16.15; 4 Aldona Zebrowska 15.82; 5 Angelika Kalinowska 15.30; DT (31) 1 Zaneta Glanc 60.15; 2 Joanna Wisniewska 59.81; 3 Karolina Makul 58.92; 4 Andzelika Przybylska 56.54; 5 Katarzyna Mos 52.96; 6 Tatiana Grot 51.27; 7 Malgorzata Raciborska 50.81; HT (31) 1 Anita Wlodarczyk 75.85; 2 Joanna Fiodorow 67.89; 3 Malwina Kopron 65.80; 4 Dagmara Stala 60.90; 5 Magdalena Szewa 58.00; JT (29) 1 Urszula Jakimowicz 55.77; 2 Barbara Madejczyk 54.53; 3 Marta Kakol 53.24; 4 Magdalena Czenska 52.44; 5 Karolina Boldysz 51.55; 6 Aleksandra Mickiewicz 50.67; 20 Kms Walk (30) 1 Agnieszka Dygacz 1h23.42; 2 Paulina Buziak 1h33.15; 3 Katarzyna Burghardt 1h34.24; 4 Monika Kapera 1h34.42

Aremark (Norway), 30.7.2014

Aremark (Norway), 30.7.2014
Men
DT Magnus Rosholm Aunevik-Berntsen 57.39
Women
DT Grete Etholm 56.10

Besigheim (Germany), 30.7.2014 -16th Nationales Abendsportsfest-

Besigheim (Germany), 30.7.2014 -16th Nationales Abendsportsfest-
Men
100m (2.1) 1 Imri Persiado (isr) 10.61; 2 Asaf Malka (isr) 10.62; SP 1 Amin Nikfar (iri) 18.55; 2 Gregori Ott (sui) 17.55; SP u20 (6 Kg) Simon Bayer 18.52; SP u18 (5 Kg) Eric Bundschuh 18.14; DT Ehsan Hadadi (iri) 63.97

Wednesday, July 30, 2014

Castres (France), 30.7.2014 –Meeting National-

Castres (France), 30.7.2014 –Meeting National-
Men
100m A (1.2) 1 Christophe Lemaitre 10.12; 2 Aidan Syers (gbr) 10.32; 3 Ben Bassaw 10.36 (10.32 (2.2) 2h1); 4 Aziz Ouhadi (mar) 10.36 (10.33 (2.2) 3h1); 5 Rion Pierre (gbr) 10.50 (10.40 (2.7) 1h3); 6 Patrick Chinedu (ngr) 10.56 (10.49 (2.2) 5h1); 100m B (0.9) Abdoulaye N’Diaye 10.61; in heats: Ken Romain 10.51 (2.2) 6h1; Greg Cackett (gbr) 10.52 (2.2) 7h1; Mustapha Traore 10.45 (2.7) 2h3; Teddy Tinmar 10.46 (2.7) 3h3; Bastien Anyla 10.61 (2.7) 3h3; 200m A (0.3) 1 Aziz Ouhadi (mar) 20.89, 2 Pierre Vincent 20.92; 3 Teddy Tinmar 21.17; 4 Greg Cackett (gbr) 21.22; 5 Abdoulaye N’Diaye 21.35; 200m B (0.3) 1 Craig Lynch (gbr) 21.32; 2 Mustapha Traore 21.42; 400m 1 Teddy Atine-Venel 46.29; 2 Johan Delasse 46.41; 3 Angel Chelala 46.90, 4 Thomas Jordier 47.56; 800m 1 Samir Jamma (mar) 1.46.78; 2 Salh Echchibani (mar) 1.46.87; 3 Abdessalem Ayouni (tun) 1.47.72; 4 Khalled Benmahdi (alg) 1.48.63; 5 Brice Leroy 1.49.12; 6 Miguel Moreira (por) 1.49.69; 7 Renaud Rosiere 1.50.06; 8 Axel Vaguenez 1.50.30; 110mh (1.8) 1 Ladji Doucoure 13.54 (13.38 (2.6) 1h1); 2 Axel Jerome 14.12; 3 Othman Hadj Lazib (alg) 14.13 (14.08 (2.6) 2h1); PV 1 Kevin Menaldo and Damiel Dossevi 5.55; 3 Arnaud Art (bel) 5.55; 4 Michael Guillaume 5.45; 5 Alexandre Feger 5.45; 6 Alexandre Marchand 5.35; LJ Larbi Bourrada (alg) 7.64 (2.0); SP Tumatai Dauphin 17.54; HT 1 Jerome Bortoluzzi 73.95; 2 Aleksey Korolev (rus) 71.85
Women
100m (1.1) 1 Celine Distel-Bonnet 11.39 (11.35 (1.6) 1h2); 2 Montell Douglas (gbr) 11.39 (11.39 (1.6) 2h2); 3 Pon-Karidjatou Traore (bdi) 11.52; 4 Jennnifer Galais 11.54; 5 Carla Tavares (por) 11.72 (11.48 (1.6) 3h2); 400m 1 Marie Gayot 51.96; 2 Muriel Hurtis 52.17; 3 Agnes Raharolahy 52.48; 4 Seren Bundy-Davies (gbr) 52.50; 5 Phara Anacharsis 54.26; 800m 1 Noelie Yarigo (ben) 2.02.28; 2 Clarisse Moh 2.02.76; 4 Chaymae Ismailli Alaoui (mar) 2.06.14, TJ 1 Irina Kosko (rus) 13.84 (1.2), 2 Nathalie Marie-Nely 13.66 (0.7); 3 Jeanine Assani Issouf 13.55 (1.2); 4 Teresa Nzola Meso Ba 13.51 (1.1); 5 Haoua Kessely 13.45 (1.2); 6 Amy Zongo-Filet 13.36 (1.9); HT 1 Laetitia Bambara 64.79; 2 Sarah Bensaad 63.04

Tavistock (Great Britain), 29.7.2014

Tavistock (Great Britain), 29.7.2014
Women
1.500m Molly Long 4.25.64

Tallinn (Estonia), 28.7.2014

Tallinn (Estonia), 28.7.2014
Men
DT 1 Martin Kupper 63.33; 2 Priidu Niit 59.90; 3 Aleksander Tammert 59.31; HT Mart Olman 63.80; HT u18 (5 kg) 1 Adam Kelly (usa) 69.94; 2 Georg Kaspar Räni 69.90
Women
HT Kati Ojaloo 64.62

Watford (Great Britain), 30.7.2014

Watford (Great Britain), 30.7.2014
Men
3.000m Jonathan Hay 8.05.19
Women
1.500m (mixed race) 1 Carolyn Plateau 4.21.91; 2 Gemma Hillier 4.14.79; 3 Niamh Brown (99) 4.26.90; 4 Hannah Nutall (97) 4.26.96; 1.500m (mixed race) Melissa Courtney 4.14.77; 3.000m (mixed race) 1 Stevie Stockton 8.58.01; 2 Lauren Deadman 9.12.69; 3 Emily Wicks 9.22.26; 4 Iona Lake 9.22.61

Cheb (Czech Republic), 29.7.2014 -34.rocnik Velké ceny mesta Chebu-

Cheb (Czech Republic), 29.7.2014 -34.rocnik Velké ceny mesta Chebu-
Men
60m (0.3) 1 Kim Collins (skn) 6.48; 2 Sheldon Mitchell (jam) 6.65; 150m (0.0) 1 Kim Collins (skn) 15.28; 2 Sheldon Mitchell (jam) 15.30; 3 Adam Zavadsky 16.03; 300m 1 Patrik Sorm 33.25; 2 Daniel Nemecek 33.58; 300mh Michal Broz 36.48
Women
60m (0.4) Lenka Krsaková (svk) 7.43; 150m (0.0) Lenka Krsaková (svk) 17.71; 300mh Zuzana Hejnová 39.98

Trento (Italy), 29.7.2014

Trento (Italy), 29.7.2014
Women
1.500m Elisa Bortoli 4.20.49

Monday, July 28, 2014

Eugene –OR- (USA), 22-27.7.2014 –World Junior Championships-

Eugene –OR- (USA), 22-27.7.2014 –World Junior Championships-
Men
100m (23, semis 23, heats 22) (-0,6) 1 Kendal Williams 10.21; 2 Trayvon Bromell 10.28 (10.13 (0.7) 1h6); 3 Yoshihide Kiryu (jpn) 10.34; 4 Levi Cadogan (bar) 10.39 (10.31 (0.0) 2s1); 5 Cejahe Greene (ant) 10.43 (10.39 (-0,3) 1s2) and 10.27 (0.4) 1h1; 6 Ojie Edoburun (gbr) 10.45 (10.36 (0.0) 3s1); 7 Andre Ford-Azonwanna (can) 10.46 (10.33 (1.0) 1h3); 8 Jonathan Farinha (tto) 10.47 (10.41 (-0,3) 2s2) and 10.37 (0.4) 2h1; in semis: Austin Hamilton (swe) 10.64 (0.0) 5s1 (10.56 (1.4) 4h2); Jevaugh Minzie (jam) 10.43 (-0,3) 3s2 (10.32 (1.4) 1h2); Takuya Kawakami (jpn) 10.47 (-0,3) 4s2 (10.46 (1.4) 3h2); Morten Dalgaard Madsen (den) 10.48 (-0,3) 6s2 (10.38 (1.1) 3h5); Thando Roto (rsa) 10.61 (-0,3) 7s2 (10.44 (1.1) 4h5); Aykut Ay (tur) 10.62 (-0,3) 8s2; in heats: Luca Antonio Cassano (ita) 10.50 (0.4) 3h1; Silvan Wicki (sui) 10.55 (0.4) 4h1; Renkeng Lin (chn) 10.62 (0.4) 5h1; Kehinde Olubodun (ngr) 10.62 (0.4) 6h1; Josh Clarke (aus) 10.36 (1.4) 2h2; Michael O’Hara (jam) 10.36 (1.0) 2h3; Sydney Siame (zam) 10.56 (1.0) 3h3; Cliff Resias (bah) 10.60 (1.0) 4h3; Iván Moreno (col) 10.64 (1.0) 5h3; Stanley del Carmen (dom) 10.56 (-0,3) 3h4; Youshue Mo (chn) 10.37 (1.1) 2h5; Simone Pettenati (ita) 10.61 (1.1) 5h5; Reuben Arthur (gbr) 10.44 (0.7) 2h6; Vítor Hugo dos Santos (bra) 10.49 (0.7) 3h6; Keanu Pennerman (bah) 10.57 (0.7) 4h6; Yaniel Carrero (cub) 10.58 (-0,5) 2h7
200m (25, semis 24, heats 24) (2.3) 1 Trentavis Friday 20.04; 2 Ejowvoghene Divine Oduduru (ngr) 20.25; 3 Michael O’Hara (jam) 20.31; 4 Yuki Koike (jpn) 20.34; 5 Zharnel Hugues (aia) 20.73 (20.38 (1.9) 2s1); 6 Masaharu Mori (jpn) 20.84 (20.71 (1.9) 3s1); 7 Thomas Somers (gbr) 20.92 (20.37 (1.9) 1s1); 8 Jonathan Farinha (tto) 21.09 (20.74 (1.9) 4s1); in semis: Jevaughn Minzie (jam) 20.77 (1.9) 5s1; Kendal Williams 21.10 (1.9) 6s1; Baboloki Thebe (bot) 21.28 (1.9) 7s1; Luka Janezic 21.41 (1.9) 8s1 (21.35 (0.6) 4h7); Emmanuel Dasor (gha) 20.75 (1.3) 3s2 (20.75 (0.1) 1h8); Reynier Mena (cub) 20.81 (1.3) 4s2; Andre Ford-Azonwanna (can) 20.90 (1.3) 5s2; Iván Moreno (mex) 21.37 (1.3) 6s2 (21.33 (0.7) 3h3); Karabo Mothibi (bot) 21.54 (1.3) 7s2 (21.33 (1.0) 1h9); Steven Gardiner (bah) 20.89 (1.8) 3s3; Jacopo Spano (ita) 20.98 (1.3) 4s3; Morten Dalgaard Madsen (den) 21.06 (1.3) 5s3; Miguel Francis (ant) 21.29 (1.3) 6s3 (21.24 (0.6) 3h7); Jakub Matus (svk) 21.33 (1.3) 7s3; in heats: Ousman Touray (nor) 21.49 (-0,8) 3h1; Chris Stone (gbr) 21.47 (-0,1) 4h2; Gabriel Constantino (bra) 21.37 (0.7) 4h3; Ian Kerr (bah) 21.45 (0.5) 5h3; Kolbeinn Hödur Gunnarsson (isl) 21.44 (-0,3) 3h4; Yaniel Carrero (cub) 21.49 (-0,3) 4h4; Samuli Samuelsson (fin) 21.53 (-0,3) 5h4; Vitor Hugo dos Santos (bra) 21.33 (-0,2) 2h6; Fatih Aktas (tur) 21.36 (-0,2) 3h6; James Kermond (aus) 21.43 (-0,2) 4h6; Paisios Dimitriadis (cyp) 21.47 (-0,2); 5h6; Balint Moricz (hun) 21.41 (0.6) 5h7; Stanley del Carmen (dom) 21.44 (0.6) 6h7; Jinsheng Liang (chn) 21.39 (1.0) 2h9); Jonathan Quarcoo (nor) 21.50 (1.0) 3h9
400m (24, semis 23, heats 22) 1 Machel Cedenio (tto) 45.13; 2 Nobuya Kato (jpn) 46.17; 2 Abbas Abubakar Abbas (brn) 46.20; 4 Alexander Lerionka Sampao (ken) 46.55 (46.21 2s1); 5 Jack Crosby (gbr) 46.63 (46.35 3s2); 6 Lamar Bruton-Grinnage 46.75 (46.67 2s3); 7 Kaisei Yui (jpn) 47.08 (46.68 3s1); 8 Tyler Brown 47.30 (45.97 1s1); in semis: Elliott Rutter (gbr) 46.93 4s1; Oleksiy Pozdnyakov (ukr) 47.43 5s1 (47.18 3h3); Batuhan Altintas (tur) 47.46 6s1 (47.15 2h7); Joshua Robinson (aus) 47.72 7s1 (47.47 3h1); Luka Janizec (slo) 47.06 4s2; Warren Hazel (skn) 47.22 5s2; Janeko Cartwright (bah) 47.88 6s2 (47.10 4h5); Berend Koekemoer (rsa) 46.87 3s3; Sam Reiser (aus) 47.02 4s3; Nathon Allen (jam) 47.56 5s3; Juander Santos 47.64 6s3 (47.02 2h6); Henri Delauze (bah) 47.78 7s3 (47.07 3h6); Joshua Cunningham (can) 47.91 8s3 (47.40 4h3); in heats: Jamal Walton (cay) 47.22 2h1; Batinisavu Uluiyata (fij) 47.95 5h1; Karabo Sibanda (bot) 47.96 3h2; Leungo Scoth (bot) 47.81 5h3; Martin Manley (jam) 47.20 2h4; Bálint Móricz (hun) 47.66 4h4; Wiktor Suwara (pol) 47.71 5h5; Raymond Kibet (ken) 47.91 6h5; Samson Oghenewegba Nathaniel (ngr)  47.77 4h6; Mazen Al-Yasen (ksa) 47.85 4h7
800m (27, semis 26, heats 25) 1 Alfred Kipketer (ken) 1.43.95; 2 Joshua Tiampati Masikonde (ken) 1.45.14; 3 Andreas Almgren (swe) 1.45.65; 4 Thiago Andre (bra) 1.46.06; 5 Jena Umar (eth) 1.46.23; 6 Tre’tez Kinnaird 1.47.13; 7 Kalle Berglund (swe) 1.47.31; in semis: Kyle Langford (gbr) 1.48.76 2s1; Nasredine Khatir (fra) 1.49.79 3s2; Karl Griffin (irl) 1.49.97 4s2; Lucijan Zalokar (slo) 1.50.06 5s2 (1.49.84 6h5); Yan Sloma (blr) 1.50.19 6s2 (1.49.48 5h5); Nikolaus Franzmair (aut) 1.48.94 4s4; Enrico Riccobon (ita) 1.49.40 5s3; in heats: Tony van Diepen (ned) 1.50.04 2h3; Konstantin Tolokonnikov (rus) 1.50.19 4h4; Dominik Stadlmann (aut) 1.49.07 3h5; Aurele VandePutte (bel) 1.49.40 4h5; Theo Blundell (gbr) 1.49.89 2h6; Andrés González (pur) 1.50.10 3h6; Takieddine Hedeilli (alg) 1.50.15 4h6
1.500m (24, heats 22) 1 Jonathan Kiplimo Sawe (ken) 3.40.02; 2 Abdi Waiss Mouhyadin (dji) 3.41.38; 3 Hillary Cheruiyot Ngetich (ken) 3.41.61; 4 Thiago André (bra) 3.42.58; 5 Zak Patterson (aus) 3.44.21; 6 Jan Petrac (slo) 3.44.39 (3.43.15 2h1); 7 Julius Lawnik (ger) 3.44.96;  8 Aleix Miellet (fra) 3.45.28; 9 William Levay (swe) 3.45.31 (3.43.28 3h1); 10 Yemaneberhan Crippa (ita) 3.47.16 (3.43.44 4h1); 11 Roy Van Eekelen (ned) 3.48.57 (3.48.51 3h2); 12 Hassan Ghachoui (mar) 3.48.61 (3.45.01 5h1); in heats: Adam Zenkl (cze) 3.45.79 7h1; Aregawi Berhane (eth) 3.46.47 8h1; Mike Tate 3.48.59 4h2
5.000m (25) 1 Yomif Kjelcha (eth) 13.25.19; 2 Yasin Haji (eth) 13.26.21; 3 Moses Letoyie (ken) 13.28.11; 4 Joshua Kiprui Cheptegei (usa) 13.32.84; 5 Fredrick Kipkosgei Kiptoo (ken) 13.35.39; 6 Phillip Kipyeko (usa) 13.40.55; 7 Tsegay Tuemay (eri) 13.50.78; 8 Justyn Knight (can) 14.08.93; 9 Colby Gilbert 14.09.98; 10 Morgan McDonald (aus) 14.10.08; 11 Kazuto Kawabata (jpn) 14.10.14; 12 István Szögi (hun) 14.11.35
10.000m (22) 1 Joshua Kiprui Cheptegei (uga) 28.32.86; 2 Elvis Kipchoge Cheboi (ken) 28.35.20; 3 Nicholas Mbroto Kosimbei (ken) 28.38.68; 4 Afewerki Berhane (eri) 28.45.83; 5 Abdallah Kibet Mande (uga) 28.53.77; 6 Yihunilign Adane (eth) 28.54.84; 7 Keisuke Nakatani (jpn) 29.11.40; 8 Hazuma Hattori (jpn) 29.12.74; 9 Robleh Djama Aden (dji) 29.43.49; 10 Carlos Mayo (esp) 29.52.31; 11 Tae-Jin Kim (kor) 29.53.93; 12 Bart Van Nunen (ned) 29.58.90
110mh (24, semis 23, heats 22) (0.5) 1 Wilhelm Belocian (fra) 12.99; 2 Tyler Mason (jam) 13.06; 3 David Omoregie (gbr) 13.35 (13.24 (0.7) 1h6); 4 Welington Zaza (blr) 13.38; 5 Benjamin Sedecias (fra) 13.47 (13.45 (-0,3) 2s2); 6 Ruebin Walters (tto) 13.52; 7 Francisco López (esp) 13.55 (13.55 (-0,3) 3s2); 8 Nick Anderson 13.93; in semis: Nick Anderson 13.68 (-1,6) 2s1 (13.61 (-0,2) 1h3); Taioh Kanai (jpn) 13.85 (-1,6) 3s1 (13.81 (0.6) 3h7); Roger Iribarne (cub) 13.87 (-1,6) 4s1 (13.63 (0.1) 2h1); Gabriel Constantino (bra) 13.93 (-1,6) 5s1 (13.88 (-0,1) 2h4); Ivor Metcalf (aus) 13.94 (-1,6) 6s1 (13.74 (0.5) 4h2); David Franco (ven) 13.98 (-1,6) 7s1 (13.89 (-0,1) 3h4); Marvin Williams (jam) 13.70 (-0,3) 5s2; Julio César de Oliveira (bra) 13.91 (-0,3) 6s2 (13.80 (0.7) 3h6); Matthew de Bruin (aus) 13.99 (-0,3) 7s2 (13.87 (0.1) 3h1); Patrick Elger (ger) 13.84 (-1,7) 3s3 (13.64 (0.5) 2h2); Valdo Szucs (hun) 13.93 (-1,7) 4s3 (13.66 (-0,2) 2h3); in heats: Theophile Viltz 13.59 (0.5) 1h2; Mashairo Kagimoto 13.68 (-0,2) 3h3; Ricardo Torres (pur) 13.71 (-0,2) 4h3; Joshuán Berrios (col) 13.99 (-0,3) 5h3; Michael Nicholls (bar) 13.92 (-0,1) 4h4; Kirk Lewis (bah) 13.93 (-0,3) 3h5; Luca De Maestri (ita) 13.98 (-0,3) 4h5; Job neintema (ned) 13.74 (0.7) 2h6; Simone Poccia (ita) 13.90 80.7) 4h6
400mh (25, semis 24, heats 23) 1 Jaheel Hyde (jam) 49.29; 2 Ali Khamis Khamis (brn) 49.55; 3 Tim Holmes 50.07; 4 Jonas Hanssen (ger) 51.07 (50.93 2s1); 5 Sihang Yi (chn) 51.32; 6 Leandro Zamora (cub) 51.49 (51.30 3s3); 7 José Luis Gaspar (cub) 51.71 (51.37 2s2); in semis: Yusuke Sakanashi (jpn) 51.68 3s1; Luca Cacopardo (ita) 51.90 4s1; Jucian Rafael Pereira (bra) 51.98 5s1; Guozhong Wang (chn) 51.61 3s2; Ruan Mentz (rsa) 51.03 2s3; Creve Armando Machava (moz) 51.97 5s3; in heats: Avotriniaina Rakotoarimiandry (mad) 51.96 2h1
3.000m St (27, heats 25) 1 Barnabas Kipyego (ken) 8.25.57; 2 Titus Kipruto Kibiego (ken) 8.26.15; 3 Evans Rutto Chematot (brn) 8.32.61; 4 Soufiane El Bakkali (mar) 8.34.98; 5 Hailemariyam Amare (eth) 8.42.00; 6 Yohanes Chiappinelli (ita) 8.43.18; 7 Meresa Kahsay (eth) 8.44.15 (8.38.01 2h1); 8 Ali Messaoudi (alg) 8.45.20; 9 Kazuya Shiojiri (jpn) 8.45.66; 10 Bailey Roth 8.47.04; in heats: Patrick Karl (ger) 8.47.20 6h1
HJ (25) 1 Mikhail Akimenko (rus) 2.24; 2 Dzmitry Nabokau (blr) 2.24; 3 Sanghyeok Woo (kor) 2.24; 4 Christoff Bryan (jam) 2.24; 5 Falk Wendrich (ger) 2.22; 6 Danil Lysenko (rus) 2.22; 7 Chris Kandu (gbr) 2.20; 8 Joel Baden (aus) 2.17; 9 Tobias Potye (ger) 2.17; 10 Clayton Brown (jam) 2.17
PV (26, qualy 24) 1 Axel Chapelle (fra) 5.55; 2 Daniil Kotov (rus) 5.50; 3 Oleg Zernikel (ger) 5.50, 4 Devin King 5.50; 5 Bokai Huang (chn) and Leonid Kobelev (rus) 5.45; 7 Jack Hicking (aus) 5.40; 8 Adam Hague (gbr) 5.35; 9 Eirik Greibrokk Dolve (nor) 5.30; 10 Harry Coppell (gbr) 5.20; 11 Luigi Colella (ita) 5.20 (5.20 5qA); in qualy: Lev Skorish (isr) 5.20 4qB
LJ (24) 1 Jianan Wang (chn) 8.08 (2.1) and 7.67 (0.8); 2 Qing Lin (chn) 7.94 (1.6); 3 Shotaro Shiroyama (jpn) 7.83 (2.5) and 7.72 (1.5); 4 Travonn White 7.72 (2.3); 5 Kodai Sakuma (jpn) 7.71 (1.7); 6 Jose Luis Despaigne (cub) 7.71 (2.9) and 7.57 (1.3); 7 Cédric Dufag (fra) 7.67 (2.1) and 7.52 (1.8); 8 Thobias Nilsson Montler (swe) 7.65 (2.7) and 7.56 (1.1); 9 Lucas Marcelino dos Santos (bra) 7.56 (2.8)
TJ (27, qualy 25) 1 Lázaro Martínez (cub) 17.13 (0.7); 2 Max Hess (ger) 16.55 (1.4); 3 Mateus de Sa (bra) 16.47 (1.5); 4 Andy Díaz (cub) 16.43 (2.1) and 16.35 (0.7); 5 Levon Aghaysan (arm) 16.28 (2.4) and 16.17 (0.5); 6 Yaoqing Fang (chn) 16.15 (1.4) and 16.20 (1.2) 3qB; 7 Ryoma Yamamoto (jpn) 15.89 (0.9) and 16.27 (2.2) 2qB; 8 Alvaro Cortez (chi) 15.88 (0.4) and 15.97 (3.6) 6qB; in qualy: Lorenzo Dallavalle (ita) 15.99 (2.4) 3qA; Yugo Takahashi (jpn) 15.92 (2.0) 4qA
SP (6 Kg) (24) 1 Konrad Bukowiecki (pol) 22.06; 2 Denzel Comenentia (ned) 20.17; 3 Braheme Days 20.01; 4 Mohamed Magdi Hamza (egy) 19.85; 5 Osman Can Ozdeveci (tur) 19.58; 6 Martin Markovic (cro) 19.57; 7 Amir Ali Patterson 19.20; 8 Mostafa Amr Ahmed (egy) 19.20 (19.84 1qB); 9 Andrei Toader (rou) 19.18; 10 Nace Plesko (slo) 19.15; 11 Henning Prüfer (ger) 19.01 (19.14 4qA); 12 Patrick Müller (ger) 19.00 (19.38 2qB); in qualy: Vadivino dos Santos (bra) 18.45 7qA; Pavlo Drach (ukr) 18.23 8qA; Maurits Damsteegt (ned) 17.90 9qA; Jan Parol (pol) 18.62 7qB; Willy Vicaut (fra) 18.48 8qB; Nicolai Ceban (mda) 18.15 9qB
DT (1,75 kg) (26, qualy 25) 1 Martin Markovic (cro) 66.94; 2 Henning Prüfer (ger) 64.18; 3 Sven Martin Skagestad (nor) 63.21; 4 Matthew Denny (aus) 62.73; 5 Ola Stunes Isene (nor) 61.83; 6 Mitchell Cooper (aus) 61.77; 7 Gian Piero Ragonesi (ita) 60.47; 8 Ryan Njegovan 59.56; 9 Kord Ferguson 59.54; 10 Valery Halubkovich (blr) 59.30 (62.35 2qB); 11 Nicolai Ceban (mda) 58.65 (59.17 4qA); in qualy: Maximilian Klaus (ger) 58.61 6qA; Glenford Watson (jam) 56.30 7qA; Alin Firfirica (rou) 58.23 7qB; Irfan (mas) 57.74 8qB; Yusuf Yalkincaya (tur) 57.12 9qB
HT (6 kg) (25, qualy 24) 1 Ashraf Amgad El-Seify (qat) 84.71; 2 Bence Pasztor (hun) 79.99; 3 Ilya Terentyev (rus) 76.31; 4 Alexei Mikhailov (ger) 75.88; 5 Matija Greguric (cro) 75.71; 6 Igor Evseev (rus) 74.65; 7 Maksim Mitskou (blr) 74.11; 8 Joaquín Gómez (arg) 73.67 (75.77 2qB); 9 Taylor Campbell (gbr) 73.12; 10 Tshepang Makhete (rsa) 72.94 (72.99 4qA); 11 Denzel Comenentia (ned) 68.65 (73.11 5qB); in qualy: Hilmar Örn Jonsson (isl) 76.03 2qA; Bence Halasz (hun) 71.95 7qA; Markus Kokkonen (fin) 70.47 8qA; Artem Poleshko 69.96 9qA; Charles Ionata 69.93 10q A; Gabriel Kehr (chi) 69.84 11qA; Tolgahan Yavuz (tur) 72.27 7qB; Ahmed Amgad El-Sify (qat) 71.69 8qB; Humberto Mansilla (chi) 71.28 9qB; Raman Zholudzeu (blr) 70.73 10qB; Kevin Arreaga (esp) 69.65 11qB; Matthew Denny (aus) 69.16 12qB
JT (27, 25) 1 Gatis Cakss (lat) 74.04; 2 Matija Muhar (slo) 72.97; 3 Andrian Mardare (mda) 72.81 (74.46 1qA); 4 Jonas Bonewit (ger) 71.62; 5 Shakeil Waithe (tto) 70.78; 6 Edis Matuseviciius (ltu) 70.58; 7 Ioannis Kiriazis (gre) 70.38; 8 Shu Mori (jpn) 69.73; in qualy: Sindri Gudmundsson (isl) 69.99 4qA
Decathlon (22-23) 1 Jiri Sykora (cze) 8.135p (10.92 (0.5); 7.35 (2.0); 15.50; 1.94; 49.00 – 14.23 (-0,1); 48.55; 4.40, 60.56; 4.42.10); 2 Cedric Dubler (aus) 8.094p (10.80 (0.6); 7.74 (1.2); 13.02; 2.09; 48.75 – 14.08 (-0,5); 38.25; 4.80; 53.63; 4.39.81); 3 Tim Nnowak (ger) 7.980p (11.09 (1.4); 7.16 (1.4); 14.47; 2.03; 49.60 – 14.14 (-0,6); 42.42; 4.70; 59.74; 4.46.19); 4 Evegeniy Likhanov (rus) 7.788p (11.01 (1.4); 7.72 (2.0); 14.19; 2.09; 50.18 – 14.87 (-0,1); 34.64; 4.60; 54.83; 4.47.12); 5 Roman Kondratyev (rus) 7.780p (10.88 (0.5); 7.29 (2.4); 14.93; 2.03; 49.25 – 14.04 (-0,5); 37.56; 4.60; 47.66; 4.50.39); 6 Harrison Williams 7.760p (10.75 (2.0); 6.80 (0.7); 13.53; 1.94; 48.21 – 14.37 (-0,9); 35.09; 4.90; 56.31; 4.41.01); 7 Friedrich Pretorius (rsa) 7.689p (11.05 (1.0); 7.31 (0.4); 13.94; 1.97; 49.41 – 14.20 (-0,5); 38.90; 4.20; 52.05; 4.33.04); 8 Gabriel Moore 7.619p (10.98 (2.0); 7.01 (1.8); 13.41; 1.97; 49.01 – 14.82 (-0,6); 45.09; 4.30; 52.25; 4.45.68); 9 Taavi Tsernjavski (est) 7.579p (11.19 (1.4); 6.85 (-0,1); 14.73; 1.91; 50.48 – 15.23 (-0,6); 46.16; 4.30; 56.63; 4.38.35); 10 Karsten Warholm (nor) 7.551p (10.55 (0.5); 7.53 (2.6); 11.60; 22.00; 47.21 – 14.14 (-0,5); 36.05; 4.20; 43.77; 4.52.94); 11 Mathias Ako (fra) 7.537p (11.01 (2.0); 7.27 (1.8); 13.98; 1.85; 51.72 – 14.47 (-0,1); 46.49; 5.00, 44.68; 5.04.50); 12 Fredrik Samuelsson (swe) 7.513p (11.20 (1.0); 7.03 (1.7); 14.62; 1.94; 50.74 – 14.90 (-0,6); 40.02; 4.40; 52.64; 4.37.96); 13 Qunhao Wang (chn) 7.484p (11.45 (0.6); 6.87 (0.0); 12.59; 1.97; 49.63 – 14.52 (-0,6); 36.86; 4.40; 53.35; 4.40.38); 14 David Hall (gbr) 7.440p (10.89 (1.0); 6.66 (2.2), 13.62; 1.97; 47.85 – 14.98 (-0,9); 35.77; 4.10, 53.53; 4.35.82); 15 Jan Deuber (sui) 7.413p (10.95 (0.6); 7.27 (0.5); 12.76; 1.91; 50.21 – 14.60 (-0,5); 35.90, 4.50, 50.44; 4.45.43); 16 Jan Dolezal (cze) 7.309p (11.03 (1.0); 6.97 (0.3); 14.74; 1.76; 49.94 – 14.25 (-0,9); 45.91; 4.50; 37.98; 4.59.36)
10 Kms Walk (25) 1 Daisuke Matsunaga (jpn) 39.27.19; 2 Diego García 39.51.59; 3 Paolo Yurivilca (per) 40.02.07; 4 Yuga Yamashita (jpn) 40.15.27; 5 Nikolay markov (rus) 40.22.48; 6 Zaharías Tsamoudákis (gre) 40.35.89; 7 Ricardo Ortiz (mex) 40.40.31; 7 Rui Wang (chn) 40.48.62; 9 José Luis Doctor (mex) 40.49.71
4x100m (26, heats 25) 1 United States (J. Miller; T. Bromell; K. Williams; T. Friday) 38.70; Japan (T. Kawakami; Y. Kiryu; Y. Koike; M. Mori) 39.02; 3 Jamaica (R. Robinson; M. O’Hara; E. Clarke; J. Minzie) 39.12; 4 China (Y. Mo; J. Liang; R. Lin; Z. Li) 39.51; 5 Nigeria (O. Akerele; T. Odele; I.O. Oye; E. Oduduru) 39.66
4x400m (27) United State (J. Lyles; T. Brown; R. Morgan; M. Cherry) 3.03.31; Japan (J. Walsh; K. Yui; T. Kitagawa; N. Kato) 3.04.11; Jamaica (T. Crooks; M. Manley; N. Allen; J. Hyde) 3.04.47; Great Britain (B. Snaith; T. Somers; E. Rutter; J. Crosby) 3.06.42; 5 Australia (J. Kermond; S. Reiser; J. Robinson; D. Forsyth) 3.06.80
Women
100m (23, semis, heats 22) (-1,0) 1 Dina Asher-Smith (gbr) 11.23 (11.18 (0.3) 1h5); 2 Angela Tenorio (ecu) 11.39 (11.32 (-0,2) 1s1) and 11.27 (1.2) 1h8); 3 Kaylin Whitney 11.45 (11.44 (0.9) 1s3); 4 Desiree Henry (gbr) 11.56 (11.48 (-0,2) 2s1) and 11.36 (-0,6) 1h4; 5 Ewa Swoboda (pol) 11.59 (11.51 (0.9) 2s3) and 11.42 (0.5) 1h1; 6 Irene Ekelund (swe) 11.61 (11.55 (-0,6) 2h4); 7 Ariana Washington 11.64; 8 Andrea Purica (ven) 11.76 (11.70 (-0,2) 4s1) and 11.59 (0.0) 1h6; in semis: Brennesa Thompson (guy) 11.71 (-0,2) 5s1 (11.71 (-0,6) 4h4); Tamiris de Liz (bra) 11.72 (-0,2) 6s1 (11.68 (0.3) 2h5); Vitoria Cristina Rosa (bra) 11.75 (-1,7) 3s2 (11.60 (0.4) 1h3); Keianna Albury (bah) 11.76 (0.9) 3s3 (11.70 (0.3) 3h5); Kedisha Dallas (jam) 11.77 (0.9) 4s3 (11.68 (0.5) 2h1); Anna Doi (jpn) 11.84 (0.9) 5s3 (11.65 (1.4) 2h7); Floriane Gnafoua (fra) 11.88 (0.9) 6s3 (11.69 (-0,6) 3h4); in heats: Sade McCreath (can) 11.72 (0.5) 3h1; Cecilia Tamayo (mex) 11.77 (0.5) 4h1; Anne Runie (ned) 11.75 (0.5) 2h2; Cristina Lara (esp) 11.78 (0.5) 3h2; Naelda Huggins (ivb) 11.87 (0.5) 4h2; Tebogo Mamathu (rsa) 11.75 (0.4) 2h3; Aaliyah Telesford 11.81 (0.4) 3h3; Brianne Bethel (bah) 11.88 (-0,6) 5h4; Johanelis Herrera (ita) 11.78 (0.3) 4h5; Emilia Kjellberg (swe) 11.79 (0.3) 5h5; Zakiya Denoon (tto) 11.83 (0.0) 2h6; Eva Berger (fra) 11.75 (1.4) 3h7
200m (25,  semis 24, heats 24) (2.4) 1 Kaylin Whitney 22.82 (23.05 (1.4) 1s3); 2 Irene Ekelund (swe) 22.97 (22.97 (2.5) 1s1) and 23.47 (-1,8) 1h1; 3 Angela Tenorio (ecu) 23.15 (23.16 (1.2) 1s2); 4 Shannon Hylton (gbr) 23.25 (23.78 (-1,8) 2h1); 5 Jada Martin 23.35 (23.57 (1.2) 2s2); 6 Arialis Gandulla (cub) 23.48 (23.22 (1.4) 2s3); 7 Natalliah Whyte (jam) 23.48 (23.44 (2.5) 3s1) and 23.48 (1.9) 1h6; 8 Gina Lückenkemper (ger) 23.50 (23.67 (1.2) 3s2) and 23.31 (0.0) 1h7; in semis: Johanelis Herrera (ita) 23.76 (2.5) 4s1 (23.70 (1.9) 2h6); Sarah Atcho (sui) 23.82 (2.5) 4s1; Raquel Tjernagel (can) 23.90 (2.5) 6s1 (23.75 (1.9) 3h6); Tomoka Tsuchihashi (jpn) 24.08 (2.5) 7s1; Keianna Albury (bah) 24.17 (2.5) 8s1 (23.96 (2.1) 4h5); Vitoria Cristina Rosa (bra) 24.01 (1.2) 6s2 (23.87 (2.1) 2h5); Leya Buchanan (can) 24.17 (1.2) 7s2 (23.96 (2.1) 5h5); Veronica Shanti Pereira (sin) 24.24 (1.2) 8s2; Kayelle Clarke (tto) 23.76 (1.4) 3s3; Maddison Coates (aus) 23.91 (1.4) 4s3; Carmiesha Cox (bah) 23.92 (1.4) 5s3; Liliana Guba (hun) 24.11 (1.4) 6s3; in heats: Sada Williams 24.20 (-1,2) 2h3; Nelda Huggins (ivb) 24.03 (1.9) 4h6; Cliodhna Manning (irl) 24.15 (0.9) 4h7
400m (25, semis 24, heats 22) 1 Kendall Baisden 51.85; 2 Gilda Casanova (cub) 52.59( 52.45 1s3); 3 Olivia Baker 53.00; 4 Laura Müller (ger) 53.40; 5 Yana glotova (rus) 53.63 (53.39 2s1); 6 Edidiong Ofonime Odiong (ngr) 54.06 (53.75 2s3); 7 Christian Brennan (can) 54.15 (53.81 3s3); 8 Susanne Walli (aut) 54.61 (53.94 4s3); in semis: Tiffany James (jam) 54.06 3s1; Kateryna Klymiuk (ukr) 54.63 4s1 (54.43 4h5); 5 Maja Pogorevc (slo) 54.64 5s1; 6 Emily Lawson (aus) 55.33 6s1 (54.83 6h5); 7 Melissa Torres (col) 55.36 7s1 (54.81 5h5); Madeline Price (can) 54.06 3s2 (53.86 2h5); Gunta Latiseva-Cudare (lat) 54.23 4s2; Ylenia Vitale (ita) 54.80 5s2; Yanique McNeil (jam) 54.98 6s2; Helena Jiranová (cze) 55.06 7s2 (54.51 3h2); Chelsea Zoller (sui) 55.47 8s2 (55.12 4h2); Ann-Kathrin Kopf (ger) 53.95 5s3; Adrianna Janowicz (pol) 54.21 6s3; Modesta Morauskaité (ltu) 54.25 7s3
800m (24, semis 23, heats 22) 1 Margaret Nyairera Wambui (ken) 2.00.49; 2 Sahily Diago (cub) 2.02.11; 3 Georgia Wassall (aus) 2.02.71; 4 Georgia Griffith (aus) 2.04.12 (2.04.00 3s1); 5 Sara Souhi (mar) 2.06.16 (2.05.37 3s2); in semis: Anita Hinriksdottir (isl) 2.04.99 4s1 (2.03.41 1h1); Dureti Edao (eth) 2.07.28 5s1 (2.06.15 2h2); Zeyituna Mohammed (eth) 2.04.62 1s2 (2.04.47 1h3); Maximila Imali (ken) 2.05.37 4s2; Katelyn Ayers (can) 2.07.28 5s2 (2.04.89 3h1); Arantza Hernández (mex) 2.08.46 6s2 (2.06.49 5h1); in heats: Sarah Schmidt (ger) 2.05.56 4h1; Gena Lofstrand (rsa) 2.07.04 6h1; Mathilde Myhrvold (nor) 2.07.30 7h1, Alina Ammann (ger) 2.06.91 3h2; Asli Arik (tur) 2.07.26 4h2; Charlotte Mouchet (fra) 2.07.38 5h2; Erin Stenman-Fahey (can) 2.06.97 4h3; Livia Müller (sui) 2.07.50 5h3; Raevyn Rogers 2.08.01 6h3; Aislinn Crossey (irl) 2.08.06 7h3; Sabrina Southerland 2.05.84 3h4; Jessy Joseph (ind) 2.07.57 4h4; Siofra Cleirigh-Buttner (irl) 2.08.50 5h4
1.500m (27, 25) 1 Dawit Seyaum (eth) 4.09.86; 2 Gudaf Tsegay (eth) 4.10.83; 3 Sheila Chepngetich Keter (ken) 4.11.21; 4 Elise Cranny 4.12.82; 5 Sofia Ennaoui (pol) 4.13.06; 6 Alexa Efraimson 4.13.31; 7 Winfred Mbithe (ken) 4.13.80, 8 Bobby Clay (gbr) 4.16.47; 9 Katelyn Ayers (can) 4.17.01; 10 Cassandre Beaugrand (fra) 4.17.04; 11 Amy Griffiths (gbr) 4.17.54 (4.16.22 5h2); 12 Anna Laman (aus) 4.18.70; in heats: Ekaterina Sokolova 4.19.88 5h1; Anastasia-Panayiota Marinakou (gre) 4.20.50 6h1; Maria Larsen (den) 4.21.68 7h1; Sara Souhi (mar) 4.23.17 8h1; Rima Chenah (akg) 4.25.97 9h1; Emine Hatun Tuna (tur) 4.26.28 10h1; Marege Hayelom (aze) 4.20.58 9h2; Josephine Thestrup (den) 4.23.60 10h2; Maria Claudia Florea (rou) 4.25.12 11h2; Elisabeth Angell Bergh (nor) 4.26.14 12h2
3.000m (24) 1 Mary Cain 8.58.48; 2 Lilian Kasait Rengeruk (ken) 9.00.53; 3 Valentina Chepkwemoi Mateiko (ken) 9.00.79; 4 Nozomi Musembi Takatsuma (jpn) 9.02.85; 5 Etagegn Woldu (eth) 9.06.42; 6 Emine Hatun Tuna (tun) 9.06.85; 7 Jessica Hull (aus) 9.08.85; 8 Weini Kelati (eri) 9.12.32; 9 Gabriela Stafford (can) 9.14.97, 10 Anna Stefani (ita) 9.23.12; 11 Nao Yamamoto (jpn) 9.24.41
5.000m (23) 1 Alemitu Heroye (eth) 15.10.08; 2 Alemitu Hawi (eth) 15.10.46; 3 Agnes Jebet Tirop (ken) 15.43.12; 4 Stella Chesang (uga) 15.53.85; 5 Loice Chemnung (ken) 15.55.17; 6 Maki Izumida (jpn) 15.55.26; 7 Courtney Powell (aus) 15.56.00; 8 Fukuya Kimura (jpn) 15.59.72; 9 Jillian Forsey (can) 16.02.55; 10 Darya Maslova (kgz) 16.07.58; 11 Kate Spencer (aus) 16.18.18; 12 Maggie Schmaedick (usa) 16.19.01; 13 Heather Petrick (can) 16.26.04
100mh (27, semis 26, heats 25) (1.9) 1 Kendell Williams 12.89; 2 Dior Hall 12.92; 3 Nadine Visser (ned) 12.99; 4 Yasmin Miller (gbr) 13.13; 5 Génesis Romero (ven) 13.26 (13.26 (3.3) 2s2); 6 Sarah Missine (bel) 13.29 (13.17 (3.1) 2s3); 7 Reetta Hurske (fin) 13.69 (13.30 (3.1) 3s3) and 13.43 (1.7) 3h3; in semis: Yanique Thompson (jam) 13.42 (2.2) 3s1 (13.70 (1.6) 4h1); Manca Sepetavc (slo) 13.48 (2.2) 4s1 (13.63 (1.5) 2h4); Katrina Hunt (aus) 13.63 (2.2) 5s1 (13.66 (1.6) 2h1); Iuliia Sokolova (rus) 13.71 (2.2) 6s2; heloise Kane (fra) 13.71 (2.2) 7s2; Anne Sjoukje Runia (ned) 13.78 (2.2) 8s1; Elisa Girard-Mondoloni (fra) 13.35 (3.3) 3s2 (13.42 (1.7) 2h3); Deshon Gordon (jam) 13.56 (3.3) 4s2; Luca Kozak (hun) 13.58 (3.3) 5s2; Yuliya Bashmanova (ukr) 13.63 (3.3) 6s2 (13.69 81.6) 3h1); Tia Thevenin (can) 13.68 (3.3) 7s2 (13.63 (1.7) 3h5); Emma Koistinen (fin) 13.73 (3.3) 8s2; Devynne Charlton (bah) 13.36 (3.1) 4s3 (13.56 (1.7) 2h5); Anastasya Nikolaeva (rus) 13.51 (3.1) 5s3 (13.68 (1.7) 4h5); Nicole Setterington (can) 13.55 (3.1) 6s3 (13.64 (1.5) 4h4); Diana Bazalar (per) 13.63 (3.1) 7s3; in heats: Daeshon Gordon (jam) 13.76 (1.7) 4h3; Luca Kozak (hun) 13.72 (1.5) 4h4
400mh (26, semis 25, heats 24) 1 Shamier Little 55.66; 2 Shona Richards (gbr) 56.16; 3 Jade Miller 56.22; 4 Zurian Hechavarria (cub) 56.89; 5 Mariam Abdul-Rashid (can) 57.42; 6 Genekee Leith (jam) 58.33 (58.05 2s1); 7 Ayomide Folorunso (ita) 58.34; 8 Joan Medjid (fra) 58.84 (58.46 3s1); in semis: Tia-Adana Belle (bar) 58.59 4s1; Jana Reissová (cze) 59.35 4s2 (59.14 3h1); Tetiana Melnik (ukr) 59.37 3s3; Dihia Haddar (alg) 59.40 4s3 (58.97 2h5); in heats: Laura Gläsner (ger) 59.78 4h1; Valentina Caballeri (ita) 59.82 5h1; Maryia Roshchyn (esp) 59.67 4h3, Ashley Taylor (can) 59.82 3h4; lenka Svobodová (cze) 59.97 4h4; Jessica Turner (gbr) 59.58 3h5
3.000m St (26, heats 24) 1 Ruth Jebet (brn) 9.36.74; 2 Rosefline Chepngetich (ken) 9.40.28; 3 Daisy Jepkemei (ken) 9.47.65; 4 Buzuayehu Mohamed (eth) 9.48.66; 5 Weynshet Ansa (eth) 9.59.31 (9.56 06 1h1); 6 Zulema Arenas (per) 9.59.38 (9.54.12 3h2); 7 Rosa Flanagan (nzl) 10.04.01; 8 Rosemary Mumo Katua (brn) 10.18.01 (10.07.18 4h2); in heats: Amy Eloise Neale (gbr) 10.17.88 5h1; Minttu Hukka (fin) 10.08.02 5h2; Elinor Purrier 10.08.33 6h2; Emma Oudiou (fra) 10.12.69 7h2; Tina Donder (ger) 10.14.51 8h2; Paula Gil (esp) 10.17.17 9h2
HJ (27, qualy 25) 1 Morgan Lake (gbr) 1.93; 2 Michaela Hrubá (cze) 1.91; 3 Irina Ilieva (rus) 1.88; 4 Rachel McCoy 1.88; 5 Iryna Gerashchenko (ukr) 1.85 (18.5 1qA) and Cassie Purdon (aus) 1.85 (1.85 3qA); 7 Erika Furlani (ita) 1.85 (1.85 4qA); 8 Lin Wang (chn) 1.82 (1.82 5qB); 9 Luzija Zubcic (cro) 1.82 (1.82 6qA); in qualy; Daniellys Dutil (cub) 2qA; Paulina Borys (pol) 1.82 7qA; Akela Jones (bar) 1.85 1qB; Krista-Gay Taylor (jam) 1.82 5qB; Elina Kakko (fin) 1.82 7qB; Eleonora Omoregie (ita) 1.82 8qB
PV (24, qualy 22) 1 Alena Lutkovskaya (rus) 4.50; 2 Desiree Freier 4.45; 3 Eliza McCartney (nzl) 4.45; 4 Nina Kennedy (aus) 4.40; 5 Anastasiya Sadovnikova (rus) 4.25; 6 Rebeka Silhanová (cze) 4.25; 7 Elienor Werner (swe) 4.20; 8 Reena Koll (est) 4.20; 9 Elina Lampela (fin) (4.10 3qB) and Ninon Guillon-Romarin (fra) 4.10 (4.10 1qB); in qualy (22) Bonni Draxler 4.10 3qA; Domininque Esselaar (ned) 4.10 4qA; Emma Phillipe (aus) and Yeoryía Stefanídi (gre) 4.00 5qA; Kamila Przybyla (pol) 4.00 8qA; Malen Ruiz (esp) and  Lene Onsrud Retzius (nor) 8qB; Maryna Kylypko (ukr) 10qB
LJ (23, qualy 22) 1 Akela Jones (bar) 6.34 (-2,7); 2 Nadia Akpana Assa (nor) 6.31 (-0,4) and 6.39 (1.3) 2qA; 3 Maryse Luzolo (ger) 6.24 (-1,5); 4 Jogailé Petrikaité (ltu) 6.13 (-2,6) and 6.30 (-0,2) 1qA; in qualy: Jazmin McCoy 6.18 (1.3) 2qA; Martha Traore (den) 6.14 (0.3) 3qA; Rougui Sow (fra) 6.19 (-0,5) 3qB; Génesis Romero (ven) 6.17 (1.0) 4qB; Quanesha Burks 6.12 (1.0) 6qB
TJ (26, qualy 24) 1 Rouguy Diallo (fra) 14.44 (3.3) and 14.20 (1.8); 2 Liadagmis Povea (cub) 14.07 (3.3) and 14.02 (2.0); 3 Xiaohong Li (chn) 14.03 (2.6) and 13.75 (2.0); 4 Valeriya Fedorova 13.71 (3.7) and 13.53 (0.9); 5 Elena Panturiou (rou) 13.73 (3.4) and 13.61 (1.7); 6 Ana Peleteiro (esp) 13.71 (3.1) and 13.54 (1.5); 7 Marshay Ryan 13.60 (1.0); 8 Nubia Soares 13.53 (3.5) and 13.42 (0.8); 9 Keturah Orji 13.29 (5.1) and 13.23 (1.4) (13.46 (0.9) 3qB); 10 Anna Krasutska (ukr) 13.08 (2.7) (13.14 (1.4) 5qA); 11 Ottavia Cestonaro (ita) 13.03 (1.5) (13.16 (1.7) 7qB); in qualy: Paola Borovic (cro) 13.02 (0.6) 6qA; Yulimar Rojas (ven) 12.99 (1.6) 7qA; Aliya Johnson (aus) 13.26 (1.3) 6qB; Gabriele dos Santos (bra) 13.13 (1.0) 7qB; Isabella Marten 13.11 (1.6) 9qB; Andreea Lefcenco (rou) 13.10 (-0,2) 10qB; Jhoanmy Luque (ven) 12.97 (0.8) 11qB
SP (25) 1 Tianqian Guo (chn) 17.71; 2 Raven Saunders 16.63 (16.73 1qB); 3 Emel Dereli (tur) 16.55; 4 Jiaqi Xu (chn) 16.32; 5 Klaudia Kardasz (pol) 16.29; 6 Fanny Roos (swe) 16.29; 7 Elena Bezruchenko (rus) 16.24; 8 Lezaan Jordan (rsa) 16.15; 9 Saily Viart (cub) 15.62 (15.95 3qA); 10 Kätlin Piirimäe (est) 15.49
DT (25, qualy 24) 1 Izabela da Silva (bra) 58.03; 2  Valarie Allman 56.75; 3 Najveet Kaur Dhillon (ind) 56.36; 4 Yan Liang (chn) 56.27; 5 Claudine Vita (ger) 55.58; 6 Tetyana Yuryeva (ukr) 54.35; 7 Filoi Aokuso (aus) 53.92; 8 June Kintana (esp) 53.36; 9 Karyna Cherednychenko (ukr) 51.43; 10 Salla Sipponen (fin) 51.10 (52.08 4qA); in qualy: Agnes Esser (can) 51.65 5qB
HT (23, qualy 22) 1 Alyona Shamotina (ukr) 66.05; 2 Reka Gyuratz (hun) 64.68; 3 Ilián Korosidou (gre) 63.67; 4 Audrey Ciofani (fra) 63.30; 5 Beatrice Nedberg (nor) 63.23 (63.67 2qA; 6 Zsofia Bacskay (hun) 62.51; 7 Katarzyna Furmanek (pol) 61.93; 8 Vanessa Sterckendries (bel) 61.63; 9 Marinda Petersson 60.47 (61.97 2qB); 10 Kimberley Reed (gbr) 60.17
JT (24, qualy 22) 1 Ekaterina Starygina (rus) 56.85; 2 Sofi Flink (swe) 56.70; 3 Sara Kolak (cro) 55.74; 4 Marcelina Witek (pol) 54.14 (55.78 1qB); 5 Maria Andrejczyk (pol) 53.66 (56.23 1qA); 6 Christine Winkler (ger) 53.53; 7 Marie-Therese Obst (nor) 53.19; 8 Arantza Moreno (esp) 52.08; 9 Shiori Toma (jpn) 50.72 (51.64 8qB); 10 Edivania Araujo (bra) 49.84 (51.64 7qB); 11 Tereza Vytlacilová (cze) 49.75 (53.06 3qA); in qualy: Kiho Kuze (jpn) 51.55 5qA; Viktoryia Yermakova (blr) 50.36 6qA; Merly Cabrera (col) 50.19 7qA; Réka Szilágyi (hun) 49.29 8qA; Simona Dobilaité (ltu) 52.43 4qB; Megan Glasmann 49.68 9qB; Sigrid Borge (nor) 49.42 10qB; Hongmei Zhang (chn) 49.29 11qB
10 Kms Walk (23) 1 Anezka Drahotová (cze) 42.47.25; 2 Na Wang (chn) 42.47.25; 3 Yuanyuan Ni (chn) 44.16.72; 4 Laura García Caro (esp) 44.32.84; 5 María Pérez (esp) 44.57.30, 6 Rena Goto (jpn) 45.54.07; 7 Kana Minemura (jpn) 46.22.88; 8 Stefany Coronado (bol) 46.42.06; 9 Jessica Hancco (per) 46.47.31; 10 Viktoriya Raschupkina (blr) 47.00.30
Heptathlon (22-23) 1 Morgan Lake (gbr) 6.148p (14.29 (0.3); 1.94; 14.17; 24.64 (-0,5) – 5.90 (-0,49; 41.66; 2.21.06); 2 Yorgelis Rodríguez (cub) 6.006p (14.18 (1.1); 1.82; 13.16; 25.22 (-0,5) – 6.19 (-0,5); 43.36; 2.21.39); 3 Nadine Visser (ned) 5.948p (13.24 (1.1); 1.73; 12.68; 24.15 (-0,5) – 5.99 (-0,7); 38.76; 2.21.26); 4 Celina Leffler (ger) 5.746p (14.02 (1.1); 1.64; 12.69; 23.90 (-0,5) – 5.99 (-0,7); 39.55; 2.22.90); 5 Louise Grauwogel (ger) 5.621p (14.02 (1.1); 1.67; 12.12; 24.85 (-0,5) – 5.70 (-0,6); 40.49; 2.20.18); 6 Sofia Linde (swe) 5.616p (14.09 (0.3); 1.73; 12.53; 26.13 (0.5) – 5.70 (-0,6); 38.89; 2.16.49); 7 Georgia Ellenwood (can) 5.594p (14.36 (1.1); 1.73; 10.90; 24.86 (1.2) – 5.70 (-0,9); 39.81; 2.17.10); 8 Emma stenlöf (swe) 5.562p (14.06 (1.1); 1.76; 12.79; 25.50 (1.2) – 5.71 (-1,0); 37.84; 2.27.71); 9 Verena Preiner (aut) 5.530p (14.71 (-0,8); 1.58; 13.65; 25.69 (0.5) – 5.56 (-0,3); 43.04; 2.14.46)
4x100m (26) 1 United States (T. Daniels; A. Washington; J. Martin; K. Whitney) 43.46; Jamaica (S. Forbes; K. Dallas; S. Cameron; N. White) 43.97; 3 Germany (L.M. Kwayie; L. Mayer; G. Lückenkemper; C. Butzek) 44.65; in heats: Brazil (L. de Souza; V. C. Rosa; M. da Silva; T. de Liz) 44.61 2h1
4x400m (27) 1 United States (S. Little; O. Baker; S. Wimbley; K. Baisden) 3.30.42; Greta Britain (S. Richards; L. Bleaken; S. Bakare; C. Hylton) 3.32.00; Germany (L. Müller; H. Mergenthaler; L. Gläsner; A. K. Kopf) 3.33.02; Canada (T. Sharpe; K. Clarke; C. Brennan; M. Price) 3.33.17

Durham (Great Britain), 28.7.2014

Durham (Great Britain), 28.7.2014
Men
800m Cameron Boyek 1.49.9

Grodno (Belarus), 24-26.7.2014 –National Championships-

Grodno (Belarus), 24-26.7.2014 –National Championships-
Men
100m (1.6) Ilya Siratyuk 10.60 (10.54 (-0,7) 1h1); 200m (25) (1.9) 1 Aliaksandr Linnik 20.96; 2 Ilya Siratyuk 21.35; 800m (27) Amir Maradi (iri) 1.49.90; 1.500m 1 Siarhei Platanou 3.45.91; 2 Siarhei Krilou 3.46.86; 3 Maksim Yuschenko 3.47.35; 4 Roman Matousevich 3.48.26; 110mh (-1,2) 1 Maksim Lynsha 13.82; 2 Vitali Parahonko 13.93; 400mh (25) 2 Siarhei Serkou 51.26; 2 Nikita Yakouleu 51.98; HJ 1 Andrei Churila 2.24; 2 Anton Bodnar (kaz) 2.20; 3 Artsiom Zaitsau 2.16; PV (25) Stanislau Tsivonchik 5.20; LJ 1 Kanstantin Borichevski 7.81 (3.3); 2 Aliaksei Chigorevski 7.71 (-1,0); TJ (25) 1 Pavel Plotnitski 16.60 (0.5); 2 Aliaksei Tsapik 16.44 (-1,2); 3 Maksim Nesterenko 16.13 (1.4); 4 Kanstansin Borichevski 15.92 (2.2); SP 1 Pavel Lyzhin 19.90; 2 Mikhail Abramchuk 18.67; 3 Maksim Zakharenka 17.92; DT (25) 1 Pavel Lyzhin 60.19; 2 Siarhei Bashakou 55.61; HT 1 Pavel Bareisha 76.52; 2 Siarhei Kolomoyets 75.27; 3 Pavel Krivistkiy 75.18; 4 Siarhei Shayounou 75.09; 5 Valeriy Sviatokha 74.02; 6 Aleh Dubitski 71.80; 7 Zahar Mahrosenka 71.76; 8 Mousavi Kaveh 69.62; 9 Siarhei Salianik 64.48; JT (25) 1 Aliaksandr Ashomka 77.51; 2 Pavel Mialeshka 73.42; 3 Nikolau Vasiltsou 71.97; Decathlon 1 Aliaksandr Dzerhachou 7.504p (11.26 (0.7); 7.00 (2.2); 15.23; 1.98; 52.81 . 15.41 (1.7); 47.99; 4.60; 50.63; 4.54.95); 2 Anatoli Koshar 7.418p (11.69 (0.7); 6.66 (-0,3); 14.46; 1.98; 51.79 – 15.18 (1.7); 47.86; 4.50; 53.37; 4.46.20); 3 Vladimir Bilyuk 7.369p (11.35 (0.7); 6.74 (0.3); 13.60; 1.98; 51.45 – 14.94 (1.79; 43.31; 4.30, 54.68; 4.45.70)
Women
100m (-0,3) Katsiaryna Hanchar 11.58 (11.54 (-0,3) 1h1); in heats: Krystsina Timanouskaya 11.87 (-0,3) 2h1; 200m (25) (-0,4) 1 Katsiaryna Hanchar 23.74; 2 Krystsina Timanouskaya 24.14; 400m 1 Ilona Usovich 52.82; 2 Olena Kievich 54.27; 3 Katsiaryna Khayrullina 54.30; 800m (25) 1 Olha Rulevich 2.05.34; 2 Daria Barysevich 2.05.42; 3 Ilona Ivanova 2.06.58; 4 Olha Padalinskaya 2.07.69; 1.500m 1 Sviatlana Kudelich 4.10.76; 2 Daria Barysevich 4.12.47; 3 Nastassia Puzakova 4.20.02; 4 Viktoria Yarosevich 4.21.48; 5 Irina Andrikevich 4.22.71; 6 Yulia Nesterova 4.26.51; 5.000m (27) Nina Savina 16.28.03; 10.000m 1 Olha Mazurenko 33.02.18; 2 Marina Domantsevich 33.55.24; 3 Sviatlana Kovgan 34.27.04; 100mh (3.1) 1 Alina Talay 12.99; 2 Katsiaryna Paplauskaya 13.24; 400mh (25) 1 Katsiaryna Artyukh 57.10; 2 Katsiaryna Khayrullina 58.00; 3.000m St (25) 1 Sviatlana Kudelich 9.43.94; 2 Nastassia Puzakova 10.01.37; HJ 1 Yana Maksimava 1.90; 1 Anna Horodskaya 1.88; 3 Maryia Sivenko 1.80; PV (25) Aliona Vishnevskaya 4.00; LJ Olha Sudarava 6.67 (1.2); TJ (25) 1 Natallia Viatkina 14.35 (0.1); 2 Irina Vaskouskaya 13.56 (1.0); 3 Darya Kucherova 13.46 (1.9); 4 Tatsiana Nahornaya 13.06 (0.4); 5 Nastassia Leonova 13.01 (0.1); SP 1 Aliona Dubitskaya 19.03; 2 Yuliya Leontsiuk 18.46; 3 Alena Kopets 18.27; 4 Vera Yepimashka 17.43; 5 Viktoryia Kolb 16.04; DT (25) 1 Nastassia Kashtanova 52.74; 2 Olena Kopets 51.51; HT 1 Alena Novgorodskaya 68.71; 2 Anna Zinchuk 67.53; 3 Nastassia Shatybelka 66.15; 4 Alina Kostrova 65.51; 5 Alena Krechik 63.30; 6 Maryia Smoliachkova 62.64; 7 Nastassia Maslova 59.76; JT (27) Tatsiana Kholodovich 63.61; Heptathlon Katsiaryna Netsvetayeva 6.121p (13.78 (0.6); 1.77; 14.81; 24.97 (1.1) – 5.73 (-0,6); 43.83; 2.12.88)

Uddevalla (Sweden), 26.7.2014

Uddevalla (Sweden), 26.7.2014
Women
HT Karolina Pedersen 61.74

Arvika (Sweden), 26-27.7.2014

Arvika (Sweden), 26-27.7.2014
Men
DT Ulf Ankarling 56.48
Women
DT Sofia Larsson 52.94; HT u18 (3 Kg) Linn Forssell 65.16

Hässleholm (Sweden), 25-27.7.2014

Hässleholm (Sweden), 25-27.7.2014
Men
100m (27) (0.0) Kristoffer Hari (den) (97) 10.64; HJ (26) Muammar Aissa Barshim (qat) 2.21; SP u18 (5 kg) Wictor Petersson 20.32; DT u18 (1,5 Kg) Wictor Petersson 57.49
Women
400mh (25) 1 Vilde Svortebik (nor) 58.69; 2 Lynette Morgan 59.95; HT (25) Ida Storm 65.72

Huddinge (Sweden), 25.7.2014

Huddinge (Sweden), 25.7.2014
Men
800m 1 Yanaleh Souleiman (dji) 1.43.69; 2 Leonel Manzano (usa) 1.47.58; 3 Ahmed Bile (usa) 1.49.65; 4 Mattias Claesson 1.50.42; 5 Warsame Hassan (98) 1.50.79; 1.500m 1 Resfey Cheru (eth) 3.38.48; 2 David Torrance (usa) 3.39.26; 3 Youssouf Hiss Bachir (dji) 3.40.22; 4 Johan Walldén 3.42.25; 5 Hans Kristian Floystad (nor) 3.43.51; 6 Staffan Ek 3.44.14; 7 Mumin Gala (dji) 3.44.24; 8 Jamal Al-Jayrani (qat) 3.45.59

Pasig (Philippines), 27.7.2014

Pasig (Philippines), 27.7.2014
Men
PV Ernest John Obiena (95) 5.05

Trondheim (Norway), 26.7.2014

Trondheim (Norway), 26.7.2014
Women
HJ 1 Erika wiklund (swe) 1.84; 2 Tonje Angelsen 1.84

Sunday, July 27, 2014

Lisboa (Portugal), 26-27.7.2014 –National Championships-

Lisboa (Portugal), 26-27.7.2014 –National Championships-
Men
100m (-2,1) 1 Yazaldes Nascimento 10.39; 2 Francis Obikwelu 10.56; 3 Diogo Antunes 10.56; 4 Arnaldo Abrantes 10.58, 5 Edi Sousa 10.59; 6 Ricardo Monteiro 10.60; 7 Ancuiam Lopes 10.61; 200m (27) (-2,3) 1 Yazaldes Nascimento 21.20; 2 David Lima 21.35; 3 Arnaldo Abrantes 21.35; 4 Ricardo dos Santos 21.46; 400m (26) 1 Ricardo dos Santos 46.68, 2 Sandy Martins 47.70; 800m (27) 1 Sandy Martins 1.48.74; 2 Miguel Moreira 1.48.99; 3 Fernando Silva 1.50.13; 110mh (27) (-2,3) Joao Ferreira 13.91; 400mh (27) Joao Ferreira 51.32; PV (26) 1 Diogo Ferreira 5.67; 2 Edi Maia 5.45; LJ (26) 1 Marcos Chuva 7.66 (2.5); 2 Marcos Caldeira 7.55 (4.1); TJ (27) Nelson Evora 16.41 (0.9); SP (26) 1 Marco Fortes 20.62; 2 Tsanko Arnaudov 18.66; DT (27) 1 Filipe Vital Silva 56.65; 2 Jorge Grave 56.33; HT (27) 1 Darío Manso 70.27; 2 Antonio Vital Silva 66.38; JT (26) Tiago Aperta 69.36; 10 Kms Walk (26) Sergio Vieira 41.09.75
Women
100m (1.3) 1 Carla Tavares 11.71; 2 Dorcas Bazolo 11.79; 400m (269 1 Vera Barbosa 53.72; 2 Dorothe Evora 54.43; 3 Miriam Tavares 55.03; 4 Filipa Martins 55.20; 1.500m (26) Marta Pen 4.16.68; 5.000m (27) 1 Sara Moreira 15.31.11; 2 Ana Dulce Felix 15.38.62; 3 Carla Salome Rocha 15.52.17; 4 Catarina Ribeiro 16.12.26; 400mh (27) 1 Vera Barbosa 57.01; 2 Andreia Crespo 58.88; HJ (26) Anabela Neto 1.82; PV (27) 1 Eleonore Tavares 4.23; 2 Cátia Pereira 4.09; 3 Marta Onofre and Syrine Ebondo (tun) 4.02; LJ (26) Hanna Minenko (isr) 6.22 (-1,5); TJ (27) 1 Hanna Minenko (isr) 14.29 (2.0); 2 Patricia Mamona 14.05 (1.0); 3 Susana Costa 14.02 (2.7); DT (26) Irina Rodrigues 60.53; HT (26) 1 Vania Silva 60.44; 2 Sonia Alves 58.18; JT (27) Silvia Cruz 55.19; 10 Kms Walk (26) 1 Ana cabecinha 43.47.84; 2 Ines Henriques 44.11.18; 3 Susana Feitor 44.34.57

Alcobendas (Spain), 26-27.7.2014 –National Championships-

Alcobendas (Spain), 26-27.7.2014 –National Championships-
Men
100m (26) (-0,5) 1 Adrià Burriel 10.34; 2 Sergio Ruiz 10.46; 3 Rubén Pros 10.64; in heats: Eduard Viles 10.64 (0.1) 2h2; 200m (27) (-0,6) 1 Iván Jesús Ramos 20.84; 2 Sergio Ruiz 20.87; 3 Alberto Salcedo 21.26; 4  Edgar Pérez 21.39, 5 Mario López 21.52; 400m (27, heats 26) 1 Samuel Garcia 45.50; 2 Mark Ujakpor 46.26; 3 Lucas Bua 46.57; 4 Pau Fradera 46.60; 5 Jesús Pérez 47.51 (47.31 2h3); 6 Bertrán Alcaraz 47.59 (47.21 3h1); in heats: Luis Vallejo 47.30 4h1; Iñigo Pérez 47.35 5h1; Julio Arenas 47.37 2h2; Alberto Gavalda 47.38 3h2; Gen Abreu 47.69 4h2; David Jiménez (95) 47.50 3h3; Manuel Sánchez 47.63 4h3; 800m (27, heats 26) 1 Kevin López 1.47.15; 2 Alvaro de Arriba 1.47.42; 3 Luis Alberto Marco 1.47.82; 4 Daniel Andújar 1.48.30; 5 Jonathan Gaveta 1.49.86 (1.49.03 5h2); 6 Alejandro Rodriguez 1.50.14 (1.48.81 2h2); in heats: Mauri Castillo (cub) 1.46.33 1h2; Antonjio Manuel Reina 1.48.94 4h2; Ignacio Laguna 1.50.19 3h1; Eduardo Suárez 1.50.54 4h1; Francisco Roldán 1.49.46 6h2; Sergio García 1.50.46 7h2; Ayrton Azcue 1.50.26 4h3; 1.500m (27, heats 26) 1 Manuel Olmedo 3.42.06; 2 Adel Mechaal 3.42.28; 3 David Bustos 3.42.95; 4 Alvaro Rodríguez 3.43.23; 5 Carlos Alonso 3.44.01; 6 Marc Alcalá 3.44.19; 7 Alberto Imedio 3.44.26; 8 David Palacio 3.45.88 (3.45.77 7h1); 9 Llorenç Sales 3.47.95 (3.46.75 3h2); 10 Francisco J. Abad 3.48.73 (3.45.73 6h1); in heats: Ricardo Rosado 3.45.68 5h1; Abdeslam Louah 3.47.63 8h1; Daniel Arce 3.46.85 5h2; Saul Ordoñez 3.47.07 6h2; Jordi Torrents (97) 3.47.39 7h2; Iván Sainz 3.48.70 8h2; 5.000m (26) 1 Antonio Abadía 13.48.69; 2 Roberto Alaiz 13.48.74; 3 Jesús España 13.48.84; 4 Alberto Sánchez 13.49.35; 5 Daniel Mateo 14.04.96; 110mh (27) (-1,0) 1 Javier Colomo 13.74, 2 Jackson Quiñonez 13.94 (13.84 (0.3) 2h3); 3 Francisco López 13.95; 4 Jorge Ureña 14.07; 5 Juan Ramón Barragán 14.11 (14.03 (0.7) 2h2); 6 Ignacio de Esquiroz 14.14 (14.07 (-0,1) 2h1); 7 Iban Maiza 14.17 (14.05 (0.7) 3h2); 8 Julián Ortiz 14.20 (14.16 (0.3) 3h3); in heats: Francisco Javier López 13.87 (-0,1) 1h1; Yidiel Contreas (cub) 13.72 (0.3) 1h3; 400mh (27, heats 26) 1 Sergio Fernández 49.90; 2 Robert Diez 50.37; 3 Ignacio Sarmiento 50.63; 4 Juan Enrique Vallés 51.40; 5 Javier Sagredo 51.96 (51.75 3h1); in heats: Diego Cabello 51.62 2h1; 3.000m St (27) 1 Victor García 8.37.10; 2 Sebastián Martos 8.37.80; 3 Fernando Carro 8.40.43; 4 Angel Mullera 8.40.47; 5 Tomás Tajadura 8.48.08; 6 Abdelaziz Merzougui 8.49.69; HJ (26) 1 Miguel Angel Sancho 2.22; 2 Javier Bermejo 2.20; 3 Simón Siverio 2.17; 4 Pablo Sarmiento 2.17; PV (27) 1 Igor Bychkov 5.45; 2 Dídac Salas 5.45; 3 Manel Concepción 5.35; 4 Albert Alvarez 5.25; LJ (26) 1 Eusebio Cáceres 8.08 (0.1); 2 Jean-Marie Okutu 7.99 (-0,7); 3 Wilfredo Martínez (cub) 7.98 (0.5); 4 Sergio Solanas 7.52 (-0,1); 5 Igor Legarda 7.51 (-0,1); TJ (27) 1 Pablo Torrijos 16.87 (0.2); 2 Jorge Gimeno 16.35 (0.5); 3 José Emilio Bellido 16.18 (0.2); 4 Sergio Solanas 16.14 (0.0); 5 José Alfonso Palomanes 16.04 (0.3); 6 Pablo Cid 16.04 (-0,19, 7 José Antonio Izquierdo 15.94 (0.4); SP (27) 1 Borjas Vivas 21.07; 2 Yioser Toledo 20.25; 3 Carlos Tobalina 20.15; 4 Germán Millán 18.48; 5 Alejandro Noguera 18.46; 6 Jose Javier Ortega 17.69; 7 Daniel Martínez 17.67; DT (26) 1 Frank Casañas 61.15; 2 Pedro José Cuesta 56.52; 3 Joaquín Millán 55.53; 4 Victor Gallego 53.94; HT (27) 1 Javier Cienfuegos 70.59; 2 Isaac Vicente 70.07; 3 Pedro José Martín 66.78; 4 Juan Vicente 65.64; 5 Servando Rivas 63.65; JT (26) 1 Jordi Sánchez 73.88; 2 Bilal Nouali 73.49; 10 Kms Walk (27) 1 Miguel Angel López 38.54.87; 2 Luis Alberto Maezcua 40.37.17; 3 Alvaro Martín 41.40.97; 4 José Ignacio Díaz 41.54.28; Decathlon (26-27) Javier Pérez 7.396p (11.60 (-0,1); 7.41 (0.5); 13.44; 1.97; 51.51 – 14.66 (-0,9); 37.16; 4.70; 49.57; 4.47.22)
Women
100m (26) (-0,5) Estela García 11.72; 200m (27) (0.1) 1 Alba Fernández 24.04; 2 Elena Moreno 24.04; 400m (27) 1 Indira Terrero 51.77; 2 Sara Gómez 54.08; 3 Geraxane Ussia 54.22; 4 Natalia Romero 54.35; 5 Laura Bueno 55.19; 800m (27) 1 Khadija Rahmouni 2.03.42; 2 Esther Guerrero 2.03.88; 3 Victoria Sauleda 2.04.21; 4 Elián Periz 2.04.92; 5 María del Carmen González 2.07.20; 6 Montserrat Mas 2.07.26, 1.500m (27, heats 26) 1 Núria Fernández 4.20.26; 2 Solange Pereira 4.21.29; 3 Isabel Macías 4.24.15; 4 Elena García 4.24.79; 5 Blanca Fernández 4.25.01 (4.23.53 4h1); 6 Laura Méndez 4.26.91 (4.23.04 3h1); 7 Esther Desviat 4.27.49 (4.22.97 2h1); 8 Leticia Fernández 4.27.76 (4.23.84 5h1); in heats: Margarita Fuentes-Pila 4.26.89 6h1; 5.000m (27) 1 Dolores Checa 15.51.24; 2 Paula González 16.16.05; 3 Lidia Rodríguez 16.19.24; 4 Tania Carretero 16.23.98; 100mh heats (26) Caridad Jerez 13.20 (0.3) 1h3; 100mh (27) (-0,3) 1 Caridad Jerez 13.09, 2 Josephine Onyia 13.38 (13.32 (0.2) 1s1); 3 Teresa Errandonea 13.53; 400mh (27) 1 Laura Sotomayor 57.17; 2 Olga Ortega 58.74; 3 Alba Casanovas 59.29; 3.000m St (26) 1 Diana Martín G. 10.03.97; 2 María Teresa Urbina 10.08.44; 3 Diana Martín H. 10.12.62; HJ (27) 1 Ruth Beitia 1.95; 2 Alessia Trost 1.84; 3 Gema Martín 1.81; PV (26) 1 Naroa Agirre 4.42; 2 Carla Franch 4.00; 3 Rebeca Yagüe 4.00; 4 Maialen Axpe 4.00; LJ (27) 1 María del mar Jover 6.59 (0.5); 2 Juliet Itoya 6.59 (0.3); 3 Concepción Montaner 6.23 (0.39; 4 Petra Mun 6.20 (0.6); 5 Olatz Arrieta 6.19 (0.7); 6 Naroa Agirre 6.11 (1.1), TJ (26) 1 Ruth Marie Ndoumbe 14.15 (1.6); 2 Patricia Sarrapio 13.86 (1.3); 3 Andrea Calleja 13.60 (1.8); 4 Petra Mun 13.16 (0.7); SP (26) 1 Ursula Ruiz 17.15; 2 Belén Toimil 15.35; DT (27) 1 Sabina Asenjo 57.62; 2 Irache Quintanal 51.23; 3 Marisa Ossorio 50.71; HT (26) Berta Castells 68.10; JT (26) 1 Mercedes Chilla 55.94; 2 Lidia Parada 53.62; 2 Nora Bicet 52.04; 4 Elia Pascual 51.36; 10 Kms Walk (26) 1 Julia Takacs 42.23.37; 2 Raquel González 43.31.21; 3 Beatriz Pascual 43.57.13; 4 Maria José Poves 44.56.78; 5 Ainhoa Pinedo 46.35.08; 6 Amanda Cano 46.52.62

Marburg (Germany), 26-27.7.2014 –Thorpe Cup-

Marburg (Germany), 26-27.7.2014 –Thorpe Cup-
Men
Decathlon 1 Wesley Bray (usa) 7.862p (11.05 (-0,6); 7.37 (0.1); 12.37; 19.3; 49.55 – 14.62 (1.7); 40.26; 4.81; 57.49; 4.23.63); 3 Mathias Brugger 7.829p (11.17 (-1,3); 7.06 (-1,7); 14.23; 2.05; 49.28 – 14.65 (1.6); 43.01; 4.81; 52.81; 4.46.79); 3 Rene Stauss 7.819p (11.15 (-0,6), 7.01 (-0,1); 14.41; 2.14; 50.57 – 15.24 (0.8), 44.43; 4.71; 55.72; 4.48.53); 4 Zach Ziemek (usa) 7.667p (11.05 (-1,3); 7.38 (-1,0); 12.71; 2.02; 51.39 – 15.15 (1.6); 44.38; 4.81; 56.98; 5.00.25); 5 Max Wannemacher 7.574p (11.23 (-1,3); 7.20 (1.1); 12.55; 2.05; 49.91 – 14.74 (1.7); 39.69; 4.91; 50.70; 4.57.93); 6 Patrick Scherfose 7.480p (11.19 (-0,6); 7.05 (-1,9); 14.10, 1.81; 50.63 – 14.41 (1.6); 40.77; 4.71; 50.64; 4.43.71); 7 Chase Dalton (usa) 7.445p (11.33 (-0,6); 7.06 (-0,4); 13.35; 1.87; 51.61 – 15.32 (0.8); 45.23; 4.61, 59.87; 4.53.41); 8 Patrick Spinner 7.392p (11.47 (-1,3); 7.38 (1.7); 13.27; 1.90; 50.83 – 15.22 (0.8); 38.18; 4.41; 66.32; 5.04.31); 9 Austin Bahner (usa) 7.382p (11.13 (-1,3), 7.29 (1.1); 12.75; 1.87; 50.26 – 15.53 (0.8); 41.95; 4.41; 55.07; 4.47.15)
Women
Heptathlon 1 Barbara Nwaba (usa) 6.205p (13.67 (-0,1); 1.83; 13.99; 23.99 (1.9) – 5.62 (-1,6); 44.17; 2.14.09); 2 Sam Spenner (usa) 5.876p (14.28 (-0,2); 1.71; 12.44; 23.87 (1.9) -6.17 (0.3); 36.28; 2.15.25); 3 Erica Bougard (usa) 5.873p (13.47 (-0,1); 1.69; 10.81; 23.96 (2.4) -6.30 (0.5); 32.05; 2.10.15); 4 Annett Fleming 5.847p (14.82 (-0,2); 1.74; 13.64; 26.08 (-0,2) – 5.52 (0.69; 49.39; 2.15.13); 5 Anna Maiwald 5.804p (14.07 (-0,1); 1.71; 12.96; 24.05 (1.9) – 5.66 (0.1); 39.11; 2.16.57); 6 Heather Miller 5.791p (13.91 (-0,1), 1.62; 11.90; 24.47 (1.9) – 5.93 (-1,6); 39.60; 2.10.13); 7 Breanna Leslie (usa) 5.779p (13.92 (-0,2) 1.74; 11.33; 24.56 (2.4) – 5.74 (0.1); 38.06; 2.11.67); 8 Ryann Krais (usa) 5.642p (14.26 (-0,2); 1.77; 12.12; 25.52 (0.8) – 5.25 (-0,7); 41.95; 2.13.27)

Ulm (Germany), 25-27.7.2014 –National Championships-

Ulm (Germany), 25-27.7.2014 –National Championships-
Men
100m (26) (2.2) 1 Julian Reus 10.01 (10.05 (1.8) 1s2); 2 Lukas Jacubczyk 10.01 (10.17 (1.8) 2s2); 3 Aleixo Platini Menga 10.20 (10.24 (1.8) 3s2); 4 Sven Knipphals 10.21 (10.27 (1.8) 4s2); 5 Alexander Kosenkow 10.23 (10.28 (1.7) 1s1) and 10.26 (0.8) 1h3; 6 Patrick Domogala 10.24 (10.32 (1.7) 3s1); 7 Christian Blum 10.25 (10.31 (1.7) 2s1); 8 Roy Schmidt 10.26 (10.45 (1.2) 3h1); in semis: Maximilian Ruth 10.51 (1.8) 6s2 (10.47 (4.0) 5h2); Niko Gaedicke 10.52 (1.8) 7s2 (10.48 (4.0) 6h2); Robert Polkowski 10.35 (1.7) 4s1; Matthias Lindner 10.36 (1.7) 5s1; Felix Göltl 10.49 (1.7) 6s1; in heats: Christian Rasp 10.59 (1.2) 5h1; Alex Schaf 10.44 (4.0) 3h2; Robin Erewa 10.31 (0.8) 2h3; Michel Pohl 10.41 (0.8) 4h3; Robert Hering 10.44 (0.8) 5h3; Till Helbig 10.64 (0.8) 6h3; Sebastian Ernst 10.48 (1.0) 3h4; Raphael Müller 10.62 (1.0) 4h4; 200m (27) (0.3) 1 Robin Erewa 20.61 (20.59 (2.0) 1h3); 2 Sebastian Ernst 20.67; 3 Alexander Kosenkow 20.83 (20.65 (1.2) 1h1); 4 Sven Knipphals 20.94 (20.77 (1.2) 2h1); 5 Robert Hering 21.24 (20.99 (1.2) 3h1); 5 Felix Göltl 21.39 (21.02 (1.2) 4h1); 7 Robert Hind 21.39 (21.10 (1.2) 5h1); 8 Aleixo Platini Menga 21.45 (21.05 (1.0) 1h2); in heats: Raphael Müller 21.18 (1.2) 6h1; Roy Schmidt 21.11 (1.0) 2h2; Michael Pohl 21.18 (1.0) 3h2; Jannik Rehbein 21.21 (1.0) 4h2; Steven Müller 21.31 81.0) 5h2; Yannick Hoecker 21.43 (1.0) 6h2; Matthias Lindner 21.21 (2.0) 3h3; Till Helbig 21.28 (2.0) 4h3; Simon Schlebach 21.49 (2.0) 5h3; 400m (27, heats 26) 1 Kamghe Gaba 45.82; 2 Thomas Schneider 46.08; 2 David Gollnow 46.76; 4 Miguel Rigau 46.83 (46.57 1h1); 5 Jonas Plass 46.97 (46.83 2h1); 6 Sören Gnoss 47.55 (47.08 5h1); 7 Benedikt Wiesend 47.81 (46.99 3h1); in heats: Tobias Mausbach 47.06 4h1; Manuel Ilg 47.73 6h1; Benjamin Jonas 47.79 7h1; Philipp Kleemann 47.62 3h2; Johannes Trefz 47.11 2h3; Laurin Forstreuter 47.49 3h3; Marco Kaiser 47.62 4h3; Tobias Lange 47.71 5h3; Alexander Gladitz 47.96 6h3; 800m (27, heats 26) 1 Dennis Krüger 1.48.91; 2 Denis Bauerle 1.49.28; 3 Jan Riedel 1.49.30; 4 Patrick Zwicker 1.49.60; 5 Andreas Lange 1.49.93 (1.49.18 1h1); 6 Benedikt Huber 1.50.50 (1.49.48 1h3), in heats: Patrick Oehler 1.50.25 1h2, 5.000m (27) 1 Richard Ringer 13.43.45; 2 Arne Gabius 13.44.21; 3 Philipp Pflieger 13.54.45; 4 Simon Stützel 14.01.36; 5 Hendrik Pfeiffer 14.04.56; 110mh (26) (3.4) 1 Matthias Bühler 13.20 (13.42 (0.9) 1h1); 2 Gregor Traber 13.23 (13.49 (0.9) 2h1); 3 Helge Schwarzer 13.59 (13.67 (1.6) 1h2); 4 Julian Marquart 13.60 (13.74 (0.9) 4h1); 5 Alexander John 13.61 (13.70 (0.9) 3h1); 6 Maximilian Bayer 13.63 (13.81 (1.6) 2h2); 7 Jonas Christen 13.94 (13.97 (1.6) 3h2); 8 Paul Dittmer 14.12 814.17 (0.9) 5h1; in heats: Nils Merten 14.24 81.6) 4h2; 400mh (27, heats 26) 1 Felix Franz 49.34; 2 Varg Königsmark 49.40; 3 Tobias Giehl 50.23; 4 Georg Fleishhauer 50.67; 5 Quentin Seigel 51.05; 6 Christian Heimann 51.53; 7 Florian Handt 51.68; 8 Rico Thränert 51.79 (51.55 3h2); 3.000m St (26) 1 Steffen Uliczka 8.35.82; 2 Martin Grau 8.42.13; 3 Hannes Liebach 8.50.36; HJ (27) 1 Martin Günther 2.25; 2 David Nopper 2.21; PV (27) 1 Tobias Scherbarth 5.60; 2 Marvin Caspari 5.40; 3 Daniel Clemens and Tom Konrad 5.30; 5 Stephan Munz 5.30; 6 Florian Gaul 5.30; LJ (26) 1 Markus Rehm 8.24 (1.8); 2 Christian Reif 8.20 (1.6); 3 Julian Howard 7.90 (1.2); 4 Jan Uder 7.79 (1.3); 5 Sebastian Bayer 7.62 (1.0); 6 Marcel Kirstges 7.59 (1.0); 7 Florian Oswald 7.58 (2.1); 8 Stephan Hartmann 7.54 (1.4); 9 Mario Kral 7.52 (3.1); TJ (26) 1 Manuel Ziegler 16.54 (1.8); 2 Martin Jasper 16.37 (0.9); 3 Martin Seiler 16.32 (2.5) and 16.08 (1.3); 4 Andreas Pohle 16.27 (2.2); 6 Max Pietza 15.81 (1.5); SP (25) 1 David Storl 21.87; 2 Christian Jagusch 19.73; 3 Tobias Dahm 19.62; 4 Hendrik Müller 18.99; 5 Bodo Göder 18.77; 6 Robert Dippl 18.76; 7 Jan Jeuschede 18.70; 8 Dennis Lewke 18.48; DT (27) 1 Robert Harting 66.67; 2 Martin Wiereg 64.94; 3 Daniel Jasinski 63.66; 4 david Wrobel 62.72; 5 Markus Munch 61.09; 6 Christoph Harting 60.79; 7 Gordon Wolf 59.91; 8 Benedikt Stienen 55.64; HT (27) 1 Markus Esser 75.18; 2 Alexander Ziegler 75.15; 3 Sven Möhsner 71.54; 4 Garland Porter 70.32; 5 Andreas Sahner 68.31; 6 Johannes Bichler 67.74; 7 Paul Hutzen 67.15, 8 Tristan Schwandke 66.93; 9 Nils Lindner 65.19, 10 Simon Lang 64.52; 11 Benjamin Delias-Boruschewski 64.10; JT (26) 1 Thomas Röhler 84.26; 2 Julian Weber 80.72; 3 Andreas Hofmann 79.35; 4 David Golling 78.32; 5 Johannes Vetter 75.56; 6 Bernhard Seifert 75.30; 7 Patrick Walecki 71.70; 4x100m (27) TV Wattenscheid (C. Blum; S. Ernst; A. Kosenkow; J. Reus) 39.02
Women
100m (26) (0.0) 1 Tatjana Pinto 11.20 (11.11 (2.5) 1h3); 2 Verena Sailer 11.23 (11.02 (3.4) 1h1); 3 Rebekka Haase 11.43 (11.32 (1.0) 1h2); 4 Josefina Elsler 11.48 (11.39 (1.0) 2h2); 5 Yasmin Kwadwo 11.62 (11.46 (2.5) 2h3); 6 Anne Christina Haack 11.71 (11.52 (3.4) 2h1); 7 Leena Günther 11.85 (11.61 (3.4) 3h1); in heats: Carlotta Buckel 11.61 (3.4) 4h1; Lara Matheis 11.62 83.49 5h1; Eva Baur 11.76 (3.4) 11.76 (3.4) 6h1; Franziska Wachtel 11.77 (3.4) 7h1; Jessie Maduka 11.79 (3.4) 8h1; Amelie-Sophie Lederer 11.64 81.0) 3h2; Luise Hollender 11.67 (1.0) 4h2; Sabrina Häfele 11.73 (1.0) 5h2; Carina Frey 11.64 (2.5) 3h3; Alexandra Burghardt 11.67 (2.5) 4h3; Tamara Seer 11.70 (2.5) 5h3; Svea Köhrbrück 11.81 (2.5) 6h3; 200m (27) (-0,1) 1 Rebekka Haase 23.24 (23.06 (1.8) 1h1); 2 Nadine Gonska 23.27 (23.09 (2.8) 1h2); 2 Inna Weit 23.55; 4 Josefina Elsler 23.58 (23.36 (1.8) 2h1); 5 Friederike Möhlenkamp 23.87 (23.62 (1.8) 3h1); 6 Anne Christina Haack 23.95 (23.76 (2.8) 4h2); 7 Sabrina Häfele 23.97 (23.66 (2.8) 3h2); in heats: Ina Thimm 23.91 (1.8) 4h1; Martina Riedl 23.92 (1.8) 5h1; Lara Matheis 24.11 (2.8) 5h2; Svea Köhrbrück 24.12 (2.8) 6h2; 400m (27, heats 26) 1 Esther Cremer 52.56 (52.28 1h1); 2 Ruth Sophia Spelmeyer 52.95; 3 Lena Schmidt 53.24; 4 Lara Hoffmann 53.68; 5 Maral Feizbakhsh 53.75 (53.62 3h2); 6 Julia Förster 54.06 (53.74 4h2); 7 Janin Lindenberg 55.03 (53.49 2h1); 8 Julia Schaeffers 55.10 (54.64 4h1); 800m (27, heats 26) 1 Christina Hering 2.01.45; 2 Carolin Walter 2.03.11; 3 Thea Heim 2.03.50; 4 Kerstin Marxen 2.04.46; 5 Anne Kesselring 2.04.77; 6 Sonja Mosler 2.05.00; 7 Stella Kubasch 2.05.75; 8 Christina Zwirner 2.06.74; in heats: Daniela Ferenz 2.05.61 1h1; 1.500m (27, heats 16) 1 Maren Kock 4.20.85; 2 Diana Sujew 4.22.38 (4.16.10 3h2); 3 Denise Krebs 4.23.35 (4.14.96 2h2); 4 Agata Strausa 4.23.67 (4.21.99 3h1); 5 Hanna Klein 4.23.93 (4.21.44 2h1); 6 Lena Klaassen 4.24.49; 7 Elina Sujew 4.24.66 (4.13.05 1h2); 8 Astrid Hartenstein 4.27.05; 9 Pia Nikoleit 4.27.18; in heats: Caterina Granz 4.22.82 4h1; Svenja Sickinger 4.26.42 5h1; 5.000m (26) 1 Sabrina Mockenhaupt 15.49.63; 2 Isabelle-Sophie Teegen 16.21.91; 3 Elena Burkard 16.28.89; 100mh (26) (2.0) 1 Nadine Hildebrand 12.71; 2 Cindy Roleder 12.80; 3 Franziska Hofmann 12.87; 4 Pamela Dutkiewicz 12.95; 5 Sabrina Lindenmayer 13.27; 6 Carolin Schäfer 13.33; 7 Eva Strogies 13.53 (13.48 (0.9) 3h1); 8 Monika Zapalska 13.63 (13.49 (0.9) 4h1); in heats: Jenna Pletsch 13.57 (1.9) 4h2; 400mh (27) 1 Christiane Klopsch 56.13; 2 Claudia Wehrsen 57.20; 3 Christine Salterberg 57.55; 4 Anna Raukuc 57.69; 5 Kim Carina Schmidt 58.76; 6 Tamara Seer 58.85; 7 Judith Stadelbacher 59.06; 8 Karolina Pahlitzsch 59.13; 3.000m St (27) 1 Anje Möldner-Schmidt 9.39.09; 2 Gesa Felicitas Krause 9.39.16; 3 Jana Sussmann 9.47.70; 4 Sanaa Koubaa 9.53.85; 5 Maya Rehberg 10.14.05; 6 Cornelia Griesche 10.14.88; HJ (26) 1 Marie-Laurence Jungfleisch 1.90; 2 Alexandra Plaza 1.87; 3 Katarina Mögenburg 1.84; 4 Melanie Melfort (fra) 1.80; 5 Imke Onnen 1.80; PV (26) 1 Lisa Ryzih 4.50; 2 carolin Hingst 4.40; 3 Martina Schultze 4.30; 4 Anna Felzmann 4.30; 5 annika Roloff 4.20; 6 Desiree Singh 4.20; 7 Sabrina Hochreuther 4.10; 8 Lilian Schnitzerling 4.10; 9 Anjuli Knäsche 4.10; 10 Regine Kramer 4.10; LJ (27) 1 Melanie Bauschke 6.66 (-0,3); 2 Sosthene Taroum Moguenara 6.66 (0.2); 3 Malaika Mihambo 6.60 (0.6); 4 Nadja Käther 6.56 (-1,1); 5 Michelle Weitzel 6.43 (0.5); 6 Lena Malkus 6.40 (0.1); 7 Lisa Kurschilgen 6.21 (0.0); TJ (27) 1 Kristin Gierisch 14.34 (2.5) and 14.31 (1.4); 2 Jenny Elbe 14.03 (0.4); 3 Neele Eckhardt 13.98 (2.3) and 13.57 (0.4); 4 Katja Demut 13.95 (2.2) and 13.58 (1.8); 5 Eva Linnenbaum 13.72 (2.79 and 13.54 (1.0); 6 Lena Sathoff 13.21 (1.0); 7 Sabrina Mickenautsch 13.11 (1.4); 8 Klaudia Kaczmarek 13.11 (1.6); 9 Birte Damerius 13.03 (2.4); SP (25) 1 Christina schwanitz 19.69; 2 Lena Urbaniak 17.84; 3 Shanice Craft 17.75; 4 Josephine Terlecki 17.25, 5 Sara Gambetta 16.15; 6 Sophie Kleeberg 15.90; 7 Diana Steinhoff (95) 15.32; DT (26)  1 Shanice Craft 65.88; 2 Julia Fischer 63.02; 3 Anna Rüh 62.94; 4 Sabine Rumpf 59.16; 5 Kristin Pudenz 58.98; 6 Heike Koderisch 58.28; 7 Marike Steinacker 56.43; 8 Uklrike Giesa 55.29; 9 Julie Hartwig 53.06; HT (26) 1 Kathrin Klaas 72.08, 2 Betty Heidler 69.83; 3 Carolin Paesler 67.78; 4 Daniela Manz 63.12; 5 Charlene Woitha 61.62; 6 Susen Küster 61.02; JT (27) 1 Linda Stahl 63.55; 2 Katharina Molitor 63.40; 3 Christin Hussong 60.45; 4 Susanne Siebert 57.88; 5 Sarah Mayer 56.05; 6 Sarah Leidl 54.06; 7 Franziska Krebs 53.95; 8 Mareike Rittweg 53.66; 9 Janice Waldvogel 52.34; 10 Dana Bergrath 50.30; 4x100m MTG Mannheim (L. Münzer; C. Frey; N. Gonska; V. Sailer) 43.90

Pitesti (Romania), 26-27.7.2014 –Balkan Championships-

Pitesti (Romania), 26-27.7.2014 –Balkan Championships-
Men
100m (26) h1 (1.4) 1 Ramil Guliyev (tur) 10.24; 2 Marian Cimpeanu 10.35; 3 Denis Dimitrov (bul) 10.55; 4 Ioannis Nyfantopoulos (gre) 10.60; h2 (1.5) 1 Izzet Safer (tur) 10.42; 2 Daniel Budin 10.55; 200m (27) h1 (-3,0) Ramil Guliyev (tru) 21.04; h2 (-3,3) Izzet Safer (tur) 21.53; 400m (26) h1 1 Yavuz Can (tur) 46.50; 2 Mateo Ruzic (cro) 47.41; h2 1 Zeljko Vincec (cro) 47.36; 2 Halit Kilic (tur) 47.81; 3 Mikhail Dardaneliotis (gre) 47.94; 800m (27) h1 Amel Tuka (bih) 1.50.67; h2 1 Andreas Dimitrakis (gre) 1.49.74; 2 Basri Guduk Hasan (tur) 1.50.10; 3 Astrit Kryeziu (alb) 1.50.82; 1.500m (26) 1 Kemal Koyuncu (tur) 3.45.80; 2 Levent Ates (tur) 3.46.63; 3 Andreas Dimitrakis (gre) 3.46.74; 4 Cristian Vorovenci 3.46.77; 5 Mitja Krevs 3.47.19; 6 Ion Siuris (mda) 3.49.39; 400mh (26) h1 1 Emir Bekric (srb) 50.08; 2 Milan Kotur (cro) 51.87; 3 Attila Nagy 51.92; h2 Yasmeni Copello (cub/tur) 50.62; 3.000m St (27) Mitko Tsenov (bul) 8.52.33; HJ (26) 1 Tihomir Ivanov (bul) 2.22; 2 Mihai Donisan 2.22; PV (27) Ivan Horvat (cro) 5.30; LJ (26) 1 Marian Oprea 7.78 (1.0); 2 Denis Eradiri (bul) 7.71 (2.2) and 7.54 (1.5); 3 Alper Kulaksiz (tur) 7.66 (0.7); 4 Adrian Vasile 7.57 (1.5); 5 Mikhail Mertzanidis (gre) 7.54 (0.9); 6 Strahinja Jovancevic (srb) 7.52 (2.5) and 7.48 (0.8); TJ (27) 1 Marian Oprea 16.77 (0.9); 2 Rumen Dimitrov (bul) 16.62 (1.7); 3 Vladimir Letnicov (mda) 16.54 (1.6); 4 Alexandru Baciu 16.39 (1.5); 5 Dimitrios Baltadouros (gre) 16.08 (1.4); 6 Musa Tuzen (tur) 15.97 (1.2); SP (26) 1 Georgi Ivanov (bul) 19.62; 2 Hamza Alic (bih) 19.13; 3 Kemal Mesic (bih) 18.94; 4 Andrei Gag 18.84; 5 Marin Premeru (cro) 18.82; 6 Huseyin Atici (tur) 18.34; 7 Filip Mihaljevic (cro) 18.30, 8 Ivan Emilianov (mda) 18.17; 9 Zeljko Milovanovic (srb) 17.53; DT (27) 1 Martin Maric (cro) 62.91; 2 Danijel Furtula (mne) 61.48; 3 Mihai Grasu 59.09; 4 Roland Varga (cro) 58.27; 5 Rosen Karamfilov (bul) 56.37; 6 Emmanouil Pentikis (gre) 55.44; 7 Milos Markovic (srb) 54.16; HT (26) 1 Serghei Marghiev (mda) 76.20; 2 Ozkan Baltaci (tur) 69.67; 3 Konstadinos Kostoglidis (gre) 68.52; 4 Aiphan Apti (bul) 68.18; 5 Mirko Micuda (cro) 67.78; JT (27) 1 Fatih Avan (tur) 75.98; 2 Yeoryios Iltsios (gre) 71.83; 3 Vedran Samac (srb) 69.25; Decathlon (26-27) Darko Pesic (mne) 7.259p (11.44 (1.1); 6.51 (0.6); 14.94; 1.87; 51.44 – 14.91 (1.9); 41.95; 4.30; 57.02; 4.50.93)
Women
100m (26) h1 (0.6) 1 Andreea Ograzeanu 11.33; 2 Inna Eftimova 11.44; h2 (1.4) Maria Gatou (gre) 11.48; 200m (-3,7) 1 Inna Eftimova (bul) 23.99, 2 Andrianna Ferra (gre) 24.06; 3 Lucija Pokos (cro) 24.09; 4 Andreea Ograzeanu (rou) 24.14; 400m (26) h1 1 Bianca Razor 52.24; 2 Anita Banovic (cro) 53.84; 3 Tamara Markovic (srb) 53.87; 4 Mariya Dankova (bul) 55.01; 5 Despoina Mourta (gre) 55.21; h2 1 Adelina Pastor 53.52; 2 Kristina Dudek (cro) 55.14; 800m (26) 1 Elena Lavric 2.04.21; 2 Mihaela Nunu 2.04.69, 3 Olga Zaporojan (mda) 2.07.20; 4 Monika Georgieva (bul) 2.07.98; 1.500m (27) 1 Florina Pierdevara 4.24.95; Claudia Bobocea 4.26.01; 3 Silviya Danekova (bul) 4.26.54; 4 Ozlem Kaya (tur) 4.27.62; 5 Eleni Theodorakopoulou (gre) 4.27.84; 6 Yana Georgieva (bul) 4.27.93; 5.000m (27) 1 Aydemir Esma (tur) 15.58.25; 2 Monica Florea 16.01.13; 3 Sonja Roman (slo) 16.06.09; 4 Anastasia Karakatsani (gre) 16.07.70; 5 Militsa Mirtcheva (bul) 16.28.30; 100mh (27) h1 (-1,0) 1 Ivana Loncarek (cro) 13.37; 2 Maria Pinni (gre) 13.53; h2 (-1,0) 1 Elisavet Pesiridou (gre) 13.82; 2 Anamaria Ionita 13.83; 400mh (26) 1 Angela Morosanu 57.43; 2 Sanda Belgyan 59.34; 3 Emel Sanli (tur) 59.68, 3.000m St (26) 1 Silviya Danekova (bul) 9.43.45; 2 Kaya Ezelem (tur) 9.47.34; 3 Cristina Casandra 9.51.40; 4 Dana Loghin 10.09.06, 5 Elif Karabulut (tur) 10.11.52; HJ (27) 1 Venelina Veneva-Mateeva (bul) 1.90; 2 Mirela Demireva (bul) 1.87; 3 Burcu Yuksel (tur) 1.83; 4 Daniela Stanciu 1.83; 5 Tatiana Gousin (gre) 1.79; PV (26) Lorela Manou (gre) 4.35; LJ (27) 1 Alina Rotaru 6.72 (1.5); 2 Cornelia Deiac 6.42 (1.5); 3 Andriana Banova (bul) 6.22 (2.8); TJ (26) 1 Cristina Bujan 14.11 (1.1); 2 Andriana Banova (bul) 13.74 (1.3); 3 Cristina Sandu 13.67 (0.9); 4 Sasa Babsek (slo) 13.18 (2.1); 5 Sevim Sinmez Serbest (tur) 13.08 (0.49; 6 Kristina Alevrtsian (gre) 13.06 (1.5); 7 Maja Bratkic (slo) 13.04 (0.8); SP (17) 1 Radoslava Mavrodieva (bul) 17.60; 2 Andreea Huzum-Vitan 15.47; DT (26) 1 Dragana Tomasevic (srb) 57.60, 2 Chrysou Anagnostopoulou (gre) 53.38; 3 Dimitriana Surdu (mda) 50.17; JT (26) 1 Nicoleta Anghelescu 53.12; 2 Katarina Gasparovic (cro) 49.25; 4x400m (27) Romania (A. Pastor; E. Lavric; A. Morosanu; B. Razor) 3.31.02; Heptathlon (26-27) 1 Sofia Yfantidou (gre) 5.724p (13.99 (1.7); 1.64; 12.78; 25.91 (1.2) – 5.68 (1.1); 49.78; 2.19.22); 2 Beatrice Puiu 5.624p (13.69 (1.7); 1.76; 13.22; 26.18 (1.2) – 5.91 (0.8); 33.00; 2.22.18)