@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, June 30, 2014

La Habana (Cuba), 27-28.6.2014

La Habana (Cuba), 27-28.6.2014
Men
100m (1.8) 1 Yaider Luis 10.17; 2 Reynier Mena (96) 10.27; 3 Yaniel Carrero (95) 10.30; 4 Michael Herrera 10.32; 5 César Y. Ruiz (95) 10.34; 200m (28) (1.1) Reynier Mena (96) 21.42; 400m 1 Willams Collazo 46.55; 2 José L. Gaspar (95) 47.66; 3 Leandro Zamora (96) 47.82; 4 Yuniol Kindelán 47.93; 800m (28) Raidel Acea 1.47.77; 1.500m 1 Andy González 3.46.02; 2 Yosvany Rodríguez 3.48.49; HJ (28) Raudelys Rodríguez 2.15; PV (28) Yankier Lara 5.20; LJ Damián Aymerich 7.64 (1.8); TJ (28) Andy Díaz (95) 16.16 (0.0); SP u18 (5 kg) (28) José González 17.88; DT Yunio Lastre 59.80; HT 1 Roberto Janet 74.17; 2 Reinier Mejías 73.54; 3 Noleysis Vicet 70.17; HT u20 (6 kg) Yasmani Fernández 71.80; Decathlon Danilo Bastida 7.411p (11.25 (0.2); 7.11 (-0,2); 13.21; 1.84; 50.91 – 14.78 (1.8); 40.72; 4.10; 59.09; 4.32.69)
Women
100m (1.3) 1 Dulaimi Odelín 11.49; 2 Gretther Guillén 11.74; 3 Geylis Montes (95) 11.78; 200m (28) (1.5) 1 Arialis Gandulla (95) 23.47; 2 Dulaimi Odelín 23.99, HJ (28) 1 Lesyaní Mayor 1.80; 2 Daniellys Dutil (95) 1.80; LJ (28) Yorgelis Rodríguez (95) 6.35 (1.9); TJ 1 Dailenys Alcántara 14.45 (1.9); 2 Yarianna Martínez 14.00 (0.5); 3 Josleidy Ribalta 13.45 (1.3); SP (28) 1 Yaniuvis López 17.98; 2 Saily Viart (95) 17.20; DT Yanisley Collado 60.32; HT 1 Yarisleydi Ford 70.40; 2 Ariannis Vichy 69.10; 3 Yipsi Moreno 66.78; JT (28) 1 Lismania Muñoz 52.94; 2 Yainelis Ribiaux 52.80

Nassau (Bahamas), 27-29.6.2014 –National Championships-

Nassau (Bahamas), 27-29.6.2014 –National Championships-
Men
100m (27) (0.7) 1 Shavez Hart 10.11; 2 Warren Fraser 10.14; 3 Adrian Griffith 10.18, 4 Trevorvano Mackey 10.30; 5 Teray Smith 10.32; 6 Johnathan Farquharson 10.44 (10.44 (1.3) 2h1); 7 Justin Gray 10.51 (10.49 (0.5) 3h3); in heats: Andre Wells 10.47 (1.3) 3h1; Blake Bartlett 10.53 (1.3) 4h1; Jamial Rolle 10.56 (1.8) 3h2; Sean Stuart 10.57 (1.8) 4h2; Shane Jones 10.64 (1.8) 5h2; 100m u18 (27) (0.1) 1 Keanu Pennerman 10.56; 2 Javan Martin 10.62; 200m (28) (1.0) 1 Shavez Hart 20.57; 2 Teray Smith 20.82; 3 Trevorvano Mackey 20.83; 4 Stephen Newbold 20.94; 5 Blake Bartlett 21.19; 6 Johnathan Farquharson 21.39 (21.37 (1.4) 2h2); 7 Sean Stuart 21.49; 200m u20 (28) (2.1) Steren Gardiner 20.77; 200m u18 (28) (1.0) Keanu Pennerman 21.35; 400m (28) 1 Latoy Williams 44.97; 2 Michael Mathieu 45.53; 3 Alonzo Russell 46.21; 4 Andretti Bain 46.31; 5 Denzell Fortson 47.77 (47.40 4h2); in heats (27) Demetrius Pinder 45.64 1h2; Wesley Neymour 46.55 2h2; 400m u20 (28) Janeko Cartwright 47.50; 110mh (28) (0.2) 1 Dennis Bain 13.91; 2 Aaron Wilmore 14.21; 110mh u20 (0,99m) (28) Kirk Lewis 13.90; 400mh (27) Jeffery Gibson 50.97; HJ 1 Ryan Ingraham 2.29; 2 Jamal Wilson 2.24; 3 Donald Thomas 2.24; 4 Trevor Barry 2.20; LJ (28) 1 Raymond Higgs 7.88 (nwi); 2 Leevan Sands 7.51 (0.8); 3 Laquan Nairn 7.50 (nwi)
Women
100m (27) (0.0) 1 Anthonique Stracahan 11.33; 2 Sheniqua Ferguson 11.38; 3 Cache Armsbirster 11.59; 4 Nivea Smith 11.69; 5 V’Alonee Robinson 11.74; 100m u20 (27) (-0,7) Keianna Albury 11.75; 100m u18 (27) (0.0) 1 Jenae Ambrose 11.87; 2 Brianne Bethel 11.90; 200m (28) (2.3) 1 Nivea Smith 23.08; 2 Lanece Clarke 23.41; 200m u20 (28) (0.9) Keianna Albury 23.81; 200m u18 (28) (2.0) Brianne Bethle 24.13; 400m (28) 1 Shaune Miller 51.86; 2 Lanece Clarke 52.43; 3 Christine Amertil 52.94; 4 Shakeitha Henfield 53.72; 5 Miriam Byfield 54.04; 6 Katrina Seymour 55.36; 400m u18 (28) Shaquania Dorsett 54.99; 800m (28) Teshon Adderley 2.08.00; 100mh (28) (-0,2) 1 Yvana Hepburn-Bailey 13.21; 2 Kendra Newton 13.49; 3 Demeteria Edgecombe 13.58; 4 Crystal Bodie 13.61; 100mh u20 (28) (-0,2) Devynne Charlton 13.66; 400mh (27) Katrina Seymour 59.05; TJ (27) Tamara Myers 13.24 (0.2)

Medellín (Colombia), 27-29.6.2014 –National Championships-

Medellín (Colombia), 27-29.6.2014 –National Championships-
Men
100m (27) (nwi) 1 Isidro Montoya 10.34; 2 Vladimir Valencia 10.37; 3 Daniel Grueso 10.49; 4 Kevin Espinosa 10.52; 5 Stiven Valois 10.53; 6 Yesid Chara 10.54; 200m (28) (4.5) 1 Bernardo Valoyes 20.35 (21.10 (1.1) 1h2); 2 Daniel Grueso 20.68 (21.14 (1.5) 1h3); 3 Kevin Espinosa 20.92; 4 Vladimir Valencia 21.10 (21.42 (0.1) 1h1); 5 Jhon Alexander Solis 21.12; 6 Steven Valois 21.13 (21.28 (1.1) 2h2); 7 John Valencia (ecu) 21.48; 400m (28) 1 Bernardo Valoyes 45.68; 2 Hector Carrasquillo (pur) 45.76; 3 Carlos Lemos 46.59; 4 Jhon Alexander Solis 47.28 (47.19 3h1); 5 Emerson Chala (ecu) 47.88; in heats (27) Alejandro Perlaza (ecu) 46.89 2h1; 800m (29) 1 Rafith Rodríguez 1.48.52; 2 Miguel Antonio Cifuentes 1.49.57; 3 Miguel Angel Alvarado 1.49.61; 110mh (27) (3.7) 1 Javier McFarlane (per) 13.51 (13.71 (0.1) 1h2); 2  Agustín Carrera (arg) 13.64 (13.88 (-2,0) 1h1); 3 Jorge McFarlane (per) 13.69; 4 Cristian Alzate 13.90; 5 Juan Carlos Moreno 14.02; 110mh Invitational (29) (0.5) 1 Javier McFarlane (per) 13.75; 2 Jorge McFarlane (per) 13.75; 3 Agustín Carrera (arg) 13.83; 400mh (29) Jeferson Valencia 50.90; LJ (27) Edwin Murillo 7.46 (-1,4); TJ (29) 1 Jhon Murillo 16.47 (-0,5); 2 Divie Murillo 15.97 (0.0); DT (28) Mauricio Ortega 62.30; HT (28) Elias Díaz 63.78; JT (27) 1 Dayron Márquez 78.82; 2 Arley Ibargüen 73.09
Women
100m (2.1) 1 Eliecit Palacios 11.37 (11.59 (-0,3) 1h1); 2 Marisol Landazuri (ecu) 11.41 (11.57 (1.2) 1h2); 3 Erika Chávez (ecu) 11.55; 4 Alejandra Idrobo 11.42 (11.58 (1.5) 1h4); 5 Carmen Vergara 11.66; 6 Yomara Hinestroza 11.70 (11.71 (0.1) 1h3); 7 Merlin Palacios 11.81; 200m (28) (3.5) 1 Alejandra Idrobo 23.38 (24.05 (0.4) 1h2); 2 Erika Chávez (ecu) 23.65 (24.00 (-0,1) 1h1); 3 Merlin Palacios 23.78; 4 Marisol Landazuri (ecu) 23.84 (24.01 (0.5) 1h3); 400m (28) Zulley Torres 54.88; 800m (29) Zulley Torres 2.07.37; 1.500m (27) Muriel Coneo 4.24.81; 100mh (27) (2.7) 1 Brigitte Merlano 13.01; 2 Eliecit Palacios 13.08; 3 Natalia Pinzón 13.74; 400mh (29) 1 Juliet Caballero 58.45; 2 Yadira Moreno 58.64; Karen Palomeque 58.88; 4 Tatiana Valle 58.93; LJ (28) Yorsiris Urrutia 6.37 (3.1); SP (29) 1 Sandra Lemus 17.18; 2 Angela Rivas 16.61; DT (28) Johana Martínez 53.82; HT (27) Johana Moreno 65.15; JT (29) 1 Flor Ruiz 60.09; 2 Lucelly Murillo 56.71; 3 Merly Cabrera 52.42; Heptathlon (27-28) Evelys Alguilar 5.707p (14.74 (0.6); 1.69; 12.61; 23.93 (nwi) – 5.67 (nwi); 37.50; 2.12.35)

Maringá (Brazil), 28-29.6.2014 –National Junior Championships-

Maringá (Brazil), 28-29.6.2014 –National Junior Championships-
Men
100m (28) (2.2) Jose de Abreu Rodrigues 10.66; 200m (29 (-0,3) Alan de Souza 21.48; 400m (28) Gabriel dos Santos 48.10; 800m (29) Lucas Rodrigues 1.50.80; 110mh (0,99m) (28) (1.1) 1 Julio Cesar de Oliveira 13.58 NR u20; 2 Gabriel Oliveira Constantino 13.60; 3 Igor Viana 13.97; in heats: Eduardo dos Santos 13.79 (0.3) 2h1; 400mh (29) 1 Iago da Silva 51.49; 2 Jucian Alcantara 51.69; LJ (29) Lucas Marcelino dos Santos 7.56 (1.4); TJ (28) Mateus Adao de Sa 15.90 (0.8); SP (6 Kg) (29) 1 Valdivinio Nunes dos Santos 18.46; 2 Rogerio Almeida de Souza 18.18
Women
100m (28) (1.8) 1 Vitoria Silva 11.68; 2 Tamiris de Liz 11.69; 3 Mirna Marques 11.82; 4 Evelyn Oliveira 11.83; 200m (29) (0.7) 1 Vitoria Silva 23.91; 2 Karina da Rosa 24.33; LJ (28) Janaina Fernandes 6.14 (2.0); SP (29) Izabela Rodrigues 16.38; DT (28) Izabela Rodrigues 54.88; JT (28) Edivania Araujo 51.35

Kingston (Jamaica), 26-28.6.2014 –National Championships-

Kingston (Jamaica), 26-28.6.2014 –National Championships-
Men
100m (27, semis 27, heats and quarters 26) (-1,5) 1 Nickel Ashmeade 10.06 (10.02 (-0,3) 1s1); 2 Jason Livermore 10.11 (10.05 (-0,4) 1s2); 3 Kemar Bailey-Cole 10.16 (10.06 (-0,3) 2s1) and 9.95 (2.5) 1h1; 4 Julian Forte 10.22 (10.10 (-0,4) 2s2) and 10.05 (1.0) 1h4; 5 Kimmari Roach 10.28 (10.21 (-0,3) 3s1); 6 Oshane Bailey 10.35 (10.26 (-0,3) 4s1) and 10.13 (2.5) 3h1; in semis: Bernardo Brady 10.27 (-0,3) 5s1; Odean Skeen 10.33 (-0,3) 6s1 (10.12 (2.5) 2h1); Kenroy Anderson 10.43 (-0,3) 7s1 (10.28 (0.2) 3h2); Omar Douglas 10.48 (-0,3) 8s1 (10.42 (-0,7) 1q2) and 10.25 (2.5) 4h1; Andrew Fisher 10.21 (-0,4) 4s2 (10.09 (0.3) 1h3); Winston Barnes 10.30 (-0,4) 5s2 (10.21 (0.3) 3h3); Dexter Lee 10.32 (-0,4) 6s2 (10.30 (0.3) 4h2); Romel Lewis 10.34 (-0,4) 7s2 (10.30 (1.0) 4h4); Adolphus Nevers 10.38 (-0,4) 8s2 (10.24 (1.0) 3h4); in heats: Romone Hill 10.38 (2.5) 5h1; Kwisi McFarlane 10.49 (2.5) 6h1; Nicholas Watson 10.61 (2.5) 7h1; Tyquendo Tracey 10.37 (0.2) 6h2; Brandon Tomlinson 10.43 (0.2) 7h2; Daniel Jamieson 10.46 (0.2) 8h2; Nesta Carter 10.12 (0.3) 2h3; Jermaine Hamilton 10.40 (0.3) 5h3; Everton Clarke 10.39 (1.0) 5h4; Mario Forsythe 10.43 (1.0) 6h4; Davion Haye 10.48 (1.0) 7h4;; in quarters: Taffawee Johnson 10.30 (2.7) 1q3 (10.32 (0.3) 4h3); Ramone Barnswell 10.57 (2.7) 4q3; Junior Burnett 10.58 (2.7) 5q3; Keniel Lee 10.32 (0.5) 1q4; Marlon Robinson 10.51 (0.5) 2q4; Roberto Smith 10.53 (0.5) 3q4; Richard Brown 10.60 (0.5) 4q4; Earl Lee 10.64 (0.5) 5q4; 200m (29, semis 28) (0.5) 1 Rasheed Dwyer 20.04; 2 Warren Weir 20.17; 3 Jason Livermore 20.25; 4 Sheldon Mitchell 20.48; 5 Jermaine Brown 20.50 (20.50 (0.1) 2s3); 6 Everton Clarke 20.68; 7 Mario Forsythe 20.72; 8 Oshane Bailey 21.21 (20.80 (0.1) 3h3); in semis: Daniel Jamieson 20.86 (-0,2) 3h1; Jazeel Murphy 20.99 (-0,2) 4h1; Kenroy Anderson 20.99 (-0,2) 5h1 (20.98 (-0,5) 3q5); Keniel Lee 21.14 (-0,2) 6h1 (21.11 (1.5) 4q4); 7 Wayne McPherson 21.33 (-0,2) 7h1; Earl Lee 21.42 (-0,2) 8h1; Ramone McKenzie 20.82 (-0,1) 3h2; Adolphus Nevers 20.89 (-0,1) 4h2; Brandon Tomlinson 21.09 (-0,1) 5h2; Denard Coote 21.36 (-0,1) 6h2; Romone Hill 21.39 (-0,1) 7h2; Mario Forsythe 20.80 (0.1) 4h3; Taffawee Johnson 20.81 (0.1) 5h3; Tyquendo Tracey 20.92 (0.1) 6h3; Kavean Smith 21.07 (0.1) 7h3 (20.76 (1.5) 1q3); Kwisi McFarlane 21.41 (-0,2) 5q4; Kevin Thompson 21.47 (-0,2) 6q4; Wayne McPherson 21.49 (-0,2) 7q4; 400m (29, semis 28, prelims 27) 1 Akheem Gauntlett 45.00; 2 Rusheen McDonald 45.25; 3 Hugh Graham jr 45.43; 4 Edino Steele 45.46; 5 Chumaine Fitten 45.62; 6 Omar Johnson 45.63; 7 Allodin Fothergill 45.70; 8 Alvin Green 46.59 (46.19 3s1); in semis: Ackeem Williams 46.20 4s1; Terrance Livingston 47.19 5s1; Riker Hylton 46.71 5s3; in prelims: Miguel Barton 46.34 1h1; Javon Francis 46.40 3h1; Dane Hyatt 46.06 1h4; Oral Thompson 46.70 4h1; Kavoy Nelson 46.80 5h1; Nicholas Maitland 47.10 4h2; Marzel Miller 47.86 5h2; Peter Matthews 46.67 3h3; Nasive Powell 46.85 4h3; Kevaughn Hewitt 47.79 5h3; 800m (28) 1 Ricardo Cunningham 1.48.10; 2 Jowayne Hibbert 1.49.35; 3 Adrian Tulloch 1.50.25; 4 Kevon Robinson 1.50.33; 110mh (28) (-0,2) 1 Andrew Riley 13.27; 2 Hansle Parchment 13.29; 3 Richard Phillips 13.72; 4 Kemar Clarke 13.75; 5 Deuce Carter 13.78; 400mh (27, heats 26) 1 Roxroy Cato 48.48; 2 Annsert Whyte 48.58; 3 Leford Green 49.00; 4 Jozef Robertson 49.54; 5 Isa Phillips 49.91; 6 Demar Murray 49.94; 7 Jodi-Rae Blackwood 51.05 (50.64 4h1); 8 Andre Clarke 51.95 (51.85 6h1); in heats: Emmanuel Mayers (tto) 50.05 2h1; HJ (28) 1 Christoff Bryan 2.19; 2 Darrel Garwood 2.17; LJ (28) 1 Damar Forbes 8.10 (1.6); 2 Nicholas Gordon 7.82 (3.0); 3 Joseph Ramie 7.52 (2.8); TJ (27) 1 Damon McLean 16.15 (1.4); 2 Daniel Lewis 16.04 (2.0); 3 Wayne Northover 15.83 (-0,8); SP (29) 1 O’Dayne Richards 20.56; 2 Raymond Brown 18.38; 3 Chad Wright 18.19; DT (28) 1 Chad Wright 62.69; 2 Jason Morgan 62.29
Women
100m (27, heats 27) (-0,4) 1 Veronica Campbell-Brown 10.96; 2 Kerron Stewart 11.02; 3 Schillonie Calvert 11.15 (11.08 (1.1) 3h1); 4 Natasha Morrison 11.18 (11.07 (1.1) 2h1); 5 Elaine Thompson 11.26; 6 Carrie Russell 11.38 (11.26 (1.1) 1h3); 7 Samantha Henry-Robinson 11.39 (11.30 (1.1) 2h3); 8 Anneisha McLaughlin 11.51 (11.33 (-0,5) 3h2); in heats: Audra Segree 11.48 (1.1) 4h1; Gayon Evans 11.50 (1.1) 5h1; Lesline Gilzene 11.57 (1.1) 6h1; Sherone Simpson 11.34 (-0,59 4h2; Kenesha Stephens 11.65 (-0,4) 5h2; Janelle Kelly 11.72 (-0,4) 6h2; Ornella Livingston 11.76 (-0,4) 7h2; Chirstania Williams 11.44 (1.1) 3h4; Nadine Palmer 11.74 (1.1) 4h4; Shimayra Williams 11.90 (1.1) 5h3; 200m (29, prelims 28) (-0,6) 1 Anneisha McLaughlin 22.79; 2 Schillonie Calvert 22.88; 3 Samantha Henry-Robinson 23.15 (23.00 (0.2) 1h3); 4 Sherone Simpson 23.38; 5 Audra Segree 23.49 (23.44 (1.0) 1h2); 6 Gayon Evans 23.68 (23.63 (1.0) 3h2); 7 Lesline Gilzene 23.68; 8 Venicha Baker 23.99 (23.73 (1.0) 4h2); in heats: Jonielle Smith 24.04 (0.1) 3h1; Ornelle Livingston 24.17 (0.2) 3h3; 400m (29, prelims 28) 1 Novlene Williams-Mills 50.05; 2 Christine Day 50.16; 3 Stephanie-Ann McPherson 50.50; 4 Anastacia Le-Roy 50.84; 5 Shericka Williams 51.23; 6 Shericka Jackson 51.32; 7 Chris-Ann Gordon 51.39, 8 Rose-Marie Whyte-Robinson 52.16; in heats: Jonique Day 53.39 4h1; Samantha Curtis 53.80 5h1; Dawnalee Loney 53.88 6h1; 7 Venicha Baker 54.69 7h1; Bobby-Gaye Wilkins 52.80 3h2; Tiffany James 53.85 4h2; Jody Muir 54.31 4h3; Asaine Hall 54.42 5h3; 800m (28) 1 Natoya Goule 2.01.34, 2 Simoya Campbell 2.02.43; 3 Kimara McDonald 2.02.51; 4 Yanique Malcolm 2.03.87; 100mh (0.9) 1 Monique Morgan 12.96 (12.04 (0.6) 1h1); 2 Danielle Williams 12.99; 3 Indira Spence 13.00; 4 Shermaine Williams 13.04 (12.95 (0.6) 2h1); 5 Kimberley Laing 13.15 (13.12 (0.2) 3h3); 6 Andrea Bliss 13.32; 7 Sirena Williams 13.42 (13.27 (0.6) 3h1); in heats: Chrisdale McCarthy 13.63 (0.6) 4h1; Megan Simmonds 13.08 (0.2) 2h3; 400mh (27, heats 26) 1 Kaliese Spencer 53.41; 2 Janieve Russell 54.75; 3 Nikita Tracey 55.18; 4 Shevon Stoddart 55.56; 5 Nickiesha Wilson 56.23 (55.90 1h2); 6 Rushell Clayton 56.97 (56.46 4h2); 7 Ristananna Tracey 57.49 (56.04 3h2); 8 Samantha Elliott 57.70 (57.44 5h2); in heats: Yanique Haye-Smith 58.19 4h1; HJ (29) 1 Kimberly Williamson 1.84; 2 Saniel Atkinson-Grier 1.84; 3 Krista-Gaye Taylor 1.80; LJ (27) 1 Jovanee Jarrett 6.38 (0.1); 2 Chanice Porter 6.25 (-1,1); SP (28) Danniel Thomas 16.04; DT (27) 1 Kellion Knibb 58.88; 2 Danniel Thomas 55.02; 3 Tarasue Barnett 51.56; 4 Shanice Brown 50.96

Savona (Italy), 28-29.6.2014

Savona (Italy), 28-29.6.2014
Men
100m (28) (2.2) Alberto Boretti 10.47; 400m (28) Andrea Delfino 47.84; 110mh (28) (1.3) Samuele Devarti 14.17

Moncton (Canada), 27-29.6.2014 –National Championships-

Moncton (Canada), 27-29.6.2014 –National Championships-
Men
100m (28) (-1,8) 1 Gavin Smellie 10.37 (10.30 (-0,8) 1h2); 2 Andre De Grasse 10.41; 3 Aaron Brown 10.43 (10.31 (0.4) 1h1); 4 Justyn Warner 10.45 (10.45 (-1,7) 1h3); 5 Jared Connaughton 10.53 (10.41 (0.4) 2h1); 6 Michael Leblanc 10.56 (10.47 (-0,8) 3h2); 7 Benjamin Williams 10.59; 8 Dontae Richards-Kwok 10.64 (10.46 (-0,8) 2h2); in heats: T J Lawrence 10.56 (-1,7) 4h3; Oluseyi Smith 10.57 (-1,7) 5h3; Aaron Bowman 10.58 (-1,7) 6h3; Dushane Farrier 10.60 (-0,8) 4h2; Oluwasegun Makinde 10.61 (-0,8) 5h2; Wayndale Bennett 10.61 (0.4) 4h1; in prelims: Drelan Bramwell 10.55 (1.4) 1h3; 200m (29, heats 29) (-2,3) 1 Brendon Rodney 20.80 (20.65 (-0,9) 1h3); 2 Oluwasegun Makinde 20.94 (20.56 (0.2) 1h2); 3 Gavin Smellie 20.95 (20.68 (-0,9) 2h3); 4 Andre de Grasse 21.05 (21.02 (0.2) 2h2); 5 Dontae Richards-Kwok 21.47 (21.06 (0.9) 2h1); in heats: Jared Connaughton 20.98 (0.9) 1h1; Drelan Bramwell 21.19 (0.2) 3h2; Benjamin Williams 21.32 (-0,9) 3h3; James Linde 21.33 (0.9) 3h1; Devin Biocchi 21.36 (0.9) 4h1; Toluwalope Makinde 21.42 (0.2) 4h2; Wayndale Bennett 21.42 (-0,9) 4h3; Aaron Bowman 21.45 (0.2) 5h2; 400m (28) 1 Daundre Barnaby 45.96; 2 Michael Robertson 46.34; 3 Philip Osei 46.38; 4 Nathan George 46.69; 5 Benjamin Ayesu-Attah 46.69; 6 Daniel Harper 47.87 (47.57 3h3); in heats (27) Ameer Barbara 46.93 2h3; Andrew Dargie 47.97 4h3; 800m (29, heats 28) 1 Brandon McBride 1.46.69; 2 Keffri Neal 1.46.91; 3 Anthony Romaniw 1.46.94; 4 Thomas Riva 1.47.15; 5 Geoffrey Harris 1.47.82; 6 Daniel Block 1.48.84; 7 Tyler Smith 1.50.22; in heats: Alex Ullman 1.49.76 3h1; 1.500m (29) 1 Nathan Brannen 3.42.50; 2 Charles Philibert-Thiboutot 3.42.85; 3 Ross Proudfoot 3.43.11; 4 Daniel Gorman 3.43.14; 5 Nicholas Falk 3.43.64; 6 Connor Darlington 3.44.66; 7 Peter Corrigan 3.44.68; 8 Robert Denault 3.45.03; 9 Jeremy Rae 3.45.62; 10 Mohammed Ahmed 3.46.00; 11 Kyle Grieve 3.46.29; 5.000m (28) 1 Cameron Levins 13.25.70; 2 Lucas Bruchet 13.52.32; 3 Brandon Lord 14.04.05; 110mh (29) (-1,7) 1 Damian Warner 13.66 (13.52 (0.9) 1h1); 2 Gregory Macneill 13.88; 3 Sekou Kaba 13.97 (13.94 (-0,2) 1h2); 4 Ingvar Moseley 14.14 (14.03 (-0,2) 3h2); in heats: Brian Richards 14.06 (0.9) 2h1; 400mh (29) 1 Gabriel El Hanbli 51.65; 2 Tait Nystuen 51.87; 3 Calvin Arsenault 51.95; 3.000m St (28) 1 Matthew Hugues 8.32.33;  2 Taylor Milne 8.37.88; 3 Chris Winter 8.39.21; 4 Christopher Dulhanty 8.40.97; HJ (28) 1 Derek Drouin 2.28; 2 Michael Mason 2.25; PV (29) 1 Shawnacy Barber 5.55; 2 Jason Wurster 5.50; LJ (29) Benjamin Warnock 7.49 (2.1); SP (27) 1 Tim Nedow 20.60; 2 Justin Rodhe 18.64; 3 Umar Khan 17.67; DT (28) 1 Tim Nedow 54.77; 2 Jason Tunks 54.36; HT (29) 1 James Steacy 74.68; 2 Adam Keenan 68.49; 3 Nolan Henderson 67.28; 4 Daniel Novia 66.32; 5 Jordan Young 65.40; 6 Marc-Andre Lafrenaye-Dugas 64.75; JT (28) 1 Raymond Dykstra 78.58; 2 Caleb Jones 75.39; 3 Kyle Nielsen 74.11; 4 Evan Karakolis 70.54; 20 Kms Walk (27) Evan Dunfee 1h21.57
Women
100m (28) (-0,7) 1 Crystal Emmanuel 11.46; 2 Shai-Anne Davis 11.52; 3 Khamica Bingham 11.54; 4 Kimberly Hyacinthe 11.60; 5 Farah Jacques 11.69; 6 Loudia Laarman 11.72; 7 Cheria Morgan 11.73; 8 Shaina Harrison 11.77; in heats: Tameran De Freitas 11.82 (0.9) 4h1; 200m (29, semis 29) (-1,7) 1 Kimberly Hyacinthe 23.46; 2 Crystal Emmanuel 23.63 (23.49 (-0,6) 1h2); 3 Shai-Anne Davis 23.71 (23.67 (-0,5) 1h3); 4 Farah Jacques 23.88 823.59 (-0,5) 1h3; in heats: Nicole Sassine 24.08 (-0,6) 2h2; 400m (28) 1 Carline Muir 52.13; 2 Audrey Jean-Baptiste 53.07; 3 Fawn Dorr 53.44; 4 Nicole Sassine 53.81; 5 Natalie Geiger 54.19; 6 Eseroghene Omene 54.85; 800m (29, semis 28, heats 27) 1 Melissa Bishop 2.03.23; 2 Karine Belleau-Béliveau 2.04.39; 3 Diane Cummins 2.04.40; 4 Jessica Smith 2.04.42; 5 Jenna Westaway 2.04.74; 6 Helen Crofts 2.04.98; 7 Rachel Aubry 2.05.38; 8 Annie Leblanc 2.05.40; in semis: Rachel Francois 2.06.81 5h2; Grace Annear 2.06.84 5h1; Devan Wiebe 2.07.53 6h1; in heats: Amanda Banks 2.07.73 1h2; 1.500m (29, heats 28) 1 Kate Van Buskirk 4.10.83; 2 Nicole Sifuentes 4.10.92; 3 Jenna Westaway 4.15.39; 4 Carise Thompson 4.15.91; 5 Sasha Gollish 4.16.32; 6 Stephanie Aldea 4.18.45; 7 Joanie Roy 4.21.24; 8 Mariah Kelly 4.22.02; 9 Ashley Ryer 4.23.58; 10 Colleen Hennessy 4.25.32 (4.25.01 6h2); 11 Philippa Aukett (gbr) 4.25.79 (4.24.37 5h2); in heats: Ashley Ryer 4.27.11 5h1; Natalie Picchetti 4.28.33 6h1; 5.000m (28) 1 Jessica O’Connell 15.47.35; 2 Rachel Cliff 15.54.93; 3 Rachel Hanna 16.01.70; 4 Andrea Seccafien 16.32.22; 100mh (29, heats 28) (-1,6) 1 Phylicia George 13.20; 2 Jessica Zelinka 13.23; 3 Ashlea Maddex 13.34; 4 Hayley Warren 13.57 (13.43 (-1,3) 1h3); 5 Nikita Holder 13.62; 6 Michelle Young 13.67 (13.56 (-1,2) 3h1); 7 Karelle Edwards 13.70; in heats: Angela Whyte 13.43 (-1,2) 2h1; 400mh (29, heats 28) 1 Noelle Montcalm 56.67; 2 Jennifer Cotten 56.86; 3 Christine Lowe 58.74; 4 Yanique Bennett 58.82; 5 Kate Bickle-Ferth 59.87; in heats: Chanice Taylor-Chase 56.86 1h2; Kerry Dixon 59.83 3h2; 3.000m St (28) 1 Jessica Furlan 9.55.71; 2 Julie-Anne Staehli 10.00.17; 3 Genevieve Lalonde 10.00.83; 4 Chantelle Groenewoud 10.04.96; 5 Maria Bernard 10.06.65; HJ (27) 1 Alyx Treasure 1.89; 2 Jillian Drouin 1.86; 3 Rebecca Haworth 1.80; 4 Brianne Theisen-Eaton 1.80; PV (29) 1 Lindsey Bergevin 4.10; 2 Gabrielle Duclos-Lasnier 4.10; 3 Alysha Newman 4.10; 4 Heather Hamilton and Robin Bone 4.00; 6 Leanna Carriere 4.00; LJ (29) Christabel Nettey 6.64 (0.4); TJ (28) 1 Caroline Erhardt 13.06 (3.3); 2 Alicia Smith 13.06 (2.1); SP (27) 1 Julie Labonté 17.10, 2 Taryn Suttie 16.48; 3 Brittany Crew 16.33; DT (28) Julie Labonté 51.94; HT (29) 1 Sultana Frizell 73.78; 2 Lauren Stuart 65.05; 3 Jillian Weir 62.78; 4 Heather Steacy 62.75; 5 Galina Mityaeva (tjk) 62.17; 6 Megann Rodhe 60.82; 7 Ami Schimanski 60.77; JT (28) 1 Elisabeth Gleadle 60.62; 2 Jaimee Springer 50.29; 20 Kms Walk (27) Rachel Seaman 1h32.54

Berlin (Germany), 29.6.2014

Berlin (Germany), 29.6.2014
Men
1.500m Carsten Schlangen 3.47.46; DT Gordon Wolf 60.02
Women
1.500m Caterina Granz 4.26.72; TJ Birte Damerius 13.01 (1.2); DT Julie Hartwig 53.10; HT Charlene Woitha 61.75

Gorizia (Italy), 28-29.6.2014

Gorizia (Italy), 28-29.6.2014
Men
200m (29) (-0,4) Elijah Mensah Boampong 21.48; DT Stefano Petrei 57.67; HT (29) Marco Bortolato 66.93
Women
HJ 1 Desiree Rossit 1.88; 2 Alessia Trost 1.84; 3 Eleonora Omoregie (96) 1.84

Campo Bisenzio (Italy), 28-29.6.2014

Campo Bisenzio (Italy), 28-29.6.2014
Women
100m (2.2) Irene Siragusa 11.40; 200m (-0,5) Michela D’Angelo 24.25; DT (29) Anna Salvini 54.25; HT Micaela Mariani 61.61

Ankara (Turkey), 28-29.6.2014 –Clubs Junior League-

Ankara (Turkey), 28-29.6.2014 –Clubs Junior League-
Men
200m (29) h1 (1.1) Fatih Aktas 21.06; NR u20; h2 (1.6) Aykut Ay 21.19; SP (6 Kg) (28) Osman Can Ozdeveci 19.21; DT (1,75 kg) (29) Yusuf Yalçinkaya 56.13; HT (6 Kg) (28) Tolgahan Yavuz 70.55
Women
800m (29) Asli Hank 2.08.14;  1.500m (28) Emine hatun Tuna 4.22.73; SP (28) Emel Dereli 16.83

Torrent (Spain), 29.6.2014

Torrent (Spain), 29.6.2014
Men
800m Antonio Manuel Reina 1.48.89

Sérres (Greece), 28-29.6.2014 –National Junior Championships-

Sérres (Greece), 28-29.6.2014 –National Junior Championships-
Men
SP (6 Kg) (28) 1 Frántsi Latifllári 18.14; 2 Kiriákos Zótos (96) 17.80; HT (6 Kg) (28) 1 Iván Menglebei 69.19; 2 Nikólaos Gavriilídis 66.95; 3 Alexios Prodanás (97) 66.61; JT (29) Ioánnis Kiriazís (96) 70.40; 10 Kms Walk (29) Zaharías Tsamoudákis (96) 42.01.41 NR u20
Women
HJ (28) Ekateríni Gasterátou 1.79; HT (29) Ilíana Korosídou 63.99

Lisboa (Portugal), 28-29.6.2014

Lisboa (Portugal), 28-29.6.2014
Men
400m 829) Sandy Martins 47.69; SP (29) Tsanko Arnaudov 18.58; DT Jorge Grave 57.32
Women
LJ Lucinda Gomes (por) (95) 6.12 (1.0); JT (29) Silvia Cruz 50.56

Sydney (Australia), 29.6.2014

Sydney (Australia), 29.6.2014
Women
HT Odette Palma (chi) 60.23

Berdychiv (Ukraine), 28.6.2014 –Memorial V. Lonskoho-

Berdychiv (Ukraine), 28.6.2014 –Memorial V. Lonskoho-
Men
HJ 1 Yuriy Krimarenko 2.28; 2 Dmytro Yakovenko 2.24, 3 Viktor Shapoval 2.18; 4 Oleksandr Barannikov (97) 2.15; 5 Vladyslav Dorofeyev 2.15
Women
HJ 1 Oksana Okunea 1.98, 2 Vita Palamar 1.93; 3 Iryna Kovalenko and Vita Styopina 1.90; 5 Olena Holosha 1.87; 6 Valentyna Lyashchenko and Darya Kuchina 1.84; 8 Yuliya Levchenko 1.80 (97); 9 Tamara Biryuk (95) and Valeryia Kostyuk (97) 1.80

Sunday, June 29, 2014

Heilbronn (Germany), 28-29.2014 –Baden Wurttemberg Championships-

Heilbronn (Germany), 28-29.2014 –Baden Wurttemberg Championships-
Men
100m (28) (-0,3) Alex Schaf 10.56; 800m (28) Stefan Hettich 1.50.38; 1.500m Marcel Fehr 3.46.84; 110mh (0.9) 1 Jonas Christen 13.96; 2 Nils Merten 14.03; HJ u20 (28) David Nopper 2.16; PV (28) Fabian Schulze 5.20; TJ 1 Martin Seidler 16.30 (0.0); 2 Martin Jasper 16.04 (0.0); SP (28) 1 Tobias Dahm 18.98; 2 Artur Hoppe 18.28; SP u20 (6 Kg) (28) 1 David Hirschmann 18.44; 2 Simon Bayer 18.30; DT (28) Artur Hoppe 54.18; HT (28) Alexander Ziegler 72.63
Women
200m (0.0) 1 Nadine Gonska 23.44; 2 Sabrina Häfele 24.00; 3 Franziska Wachtel 24.07; 400m (28) 1 Daniela Ferenz 54.35; 2 Carolin Walter 55.16; 800m (28) 1 Hanna Klein 2.07.78; 2 Kerstin Marxen 2.08.47; 1.500m 1 Kerstin Marxen 4.24.34; 2 Elena Burkard 4.25.92; 3 Daniela Ferenz 4.27.38; HJ 1 Marie-Laurence Jungfelisch 1.84; 2 Melanie Melfort (fra) 1.82; SP u20 (28) Alina Kenzel 15.80; HT Gabi Wolfarth 59.48

Brühl (Germany), 29.6.2014

Brühl (Germany), 29.6.2014
Women
LJ Lisa Steinkamp 6.25 (0.0)

Milano (Italy), 28-29.6.2014

Milano (Italy), 28-29.6.2014
Men
400m 1 Roberto Severi 47.06; 2 Paolo Carlo Danesini 47.53; 3 Mamadou Gueye (sen) 47.82; 1.500m 1 Abdellatif Elaloiani 3.47.04; 2 Iliass Aouani (95) 3.48.68; 400mh (29) Lorenzo Vergani 51.79; HJ (29) Marco Gelati 2.15; TJ (29) Fabrizio Schembri 16.03 (0.2)
Women
800m (29) 1 Marta Milani 2.03.99; 2 Isabella Cornelli 2.06.67; PV (29) Giulia Cargnelli 4.20; DT (29) Natalina Capoferri 53.15; JT (29) Sara Jemai 51.37

Bassano del Grappa (Italy), 28-29.6.2014

Bassano del Grappa (Italy), 28-29.6.2014
Men
400m Jacopo Lahbi 47.65; JT Roberto Bertolini 75.94
Women
100mh (1.4) Giulia Tessaro 13.50; JT (29) Maddalena Purgato 50.58

Huizingen (Belgium), 29.6.2014 –Flanders Cup-

Huizingen (Belgium), 29.6.2014 –Flanders Cup-
Men
200m (0.0) Steven Muller (ger) 21.51; 400m Michael Rossaert 48.02; 800m 1 Sajeesh Joseph (ind) 1.49.54; 2 Hannes Naude (rsa) 1.50.08; 1.500m 1 Isaac Kimeli (ken9 3.43.49; 2 Germán Fernández (usa) 3.43.70; 3 Ali Hamdi 3.43.91; 4 Hamish Carson (nzl); 5 Salah Misham Mohamed (qat) 3.45.53; 6 Filip Ingebrigtsen (nor) 3.45.65; 7 Ali Kamal Abubaker (qat) 3.46.57; HJ Eure Yanez (ven) 2.21; SP Jurgen Verbrugghe 17.60; DT Edwyn Nis 54.74
Women
100m (0.0) Carima Louami (fra) 11.87; 400m A 1 Sorina Nwachukwu (ger) 53.82; 2 Julia Forster 54.13; 3 Rani Nagels 54.39; 4 Laetitia Owona Anaba-Denis (fra) 55.32; 400m B 1 Laetitia Libert 54.84; 2 Julia Schaefers (ger) 55.00; 800m Markose Sini Ajith (ind) 2.06.82; 1.500m Nathalie Reslinger (fra) 4.24.84; 400mh Jessie Barr (irl) 59.81; SP Jolien Boumkwo 15.45; DT Anouska Hellebuyck 51.33; JT Melissa Dupre 51.86

Conflans-Ste Honorine (France), 28-29.6.2014

Conflans-Ste Honorine (France), 28-29.6.2014
Men
110mh (1.9) 1 Wilhem Belocian 13.51; 2 Benjamin Sedecias 13.53; 3 Anthony Constantin 13.89; 4 Ludovic Payen 14.03; PV 1 Axel Chapelle 5.20; 2 Mathieu Collet 5.10; SP u20 (6 Kg) (28) Willy Vicaut 19.17; SP u18 (5 kg) (28) Yannis Tournier 18.72
Women
200m u20 (-0,3) Eva Berger 24.29; 400m u20 Corane Gazeau 54.55; 100mh u20 (0.4) 1 Heloise Kane 13.55; 2 Elisa Girard-Mondoloni 13.59; 400mh u20 Joan Medjid 58.70; HJ u20 Valerie Bonnet 1.82; PV u20 (28) Gil Le Bris-Finot 4.00; TJ u20 (28) Rouguy Diallo 13.28 (0.1); HT u20 Audrey Ciofani 62.71

Leixlip (Ireland), 28-29.6.2014

Leixlip (Ireland), 28-29.6.2014
Men
100m (3.9) David Hynes 10.56; 800m Brian Kelly 1.50.48; Mile 1 Sam McEntee (aus) 3.58.41; 2 Jordan Williamsz (aus) 3.59.40; 3 Kevin Batt (irl) 3.59.53; 400mh 1 Thomas Barr 49.91; 2 Ian Dewhurst (aus) 50.52
Women
100m (3.8) 1 Catherine McManus 11.62; 2 Claire Brady 11.83; 800m 1 Laura Crowe 2.04.74; 2 Rose Anne Galligan 2.05.30; 3 Selma Kajan (aus) 2.06.21; 4 Siofra Cleirigh-Buttner 2.08.08; 5 Alanna Lally 2.08.49; 1.500m 1 Maria McCambridge 4.19.88; 2 Ciara Durkan 4.23.24; 3 Amy O’Donoghue 4.24.10; 4 Becky Woods 4.26.53; 5 Deirdre Doyle 4.28.10; 6 Eleanor Alexander 4.29.55

Albi (France), 28-29.6.2014 –National Championships 2nd Level-

Albi (France), 28-29.6.2014 –National Championships 2nd Level-
Men
100m (28) (-1,3) 1 Abdoulaye N’Diaye 10.58 (10.46 (0.1) 1h1); 2 Gerard Kobeane (bdi) 10.59; in heats: Francis Zimwara (zim) 10.48 (0.1) 2h1; Teddy Tinmar 10.49 (0.1) 3h1; Harold Vulgaire 10.57 (0.1) 4h1; 200m (6.0) 1 Katim Toure (sen) 20.98 (21.14 (1.7) 1h1); 2 Abdourahmane Ndour (sen) 21.08 (21.41 (1.7) 2h1); 3 Gerard Kobeane (bdi) 21.23; 4 Saviour Kombe (zam) 21.24 (21.42 (1.7) 3h1); 5 Mustapha Traore 21.25; in heats: Boubacar Sakho 21.46 (1.7) 4h1; Bastien Anyla 21.49 (1.7) 5h1; 400m 1 Toumany Coulibaly 47.09, 2 Fethi Benchaa (alg) 47.17 (47.04 2h2 day 28); 3 Thibaut Dambricourt 47.18 (46.72 1h2 day 28); 4 Abdoulaye Toure 47.61 (47.43 2h1 day 28); 5 Dimitri Gael 47.73 (47.33 1h1 day 28); 800m Dimitri Pasquereau 1.48.90 1h1 day 28; Vivien Majorel 1.49.48 2h1 day 28; Thibaut Baudoin 1.50.29 3h1 day 28; 110mh (-1,1) Bano Traore 14.09; 400mh 1 Martin Carrere 51.12; 2 Hugo Grillas 51.21; 3 Yann Senjaric 51.37; in heats: Benjamin Chevrol 51.99 2h2 day 28; PV (28) 1 Samuel Lauret 5.30; 2 Stanley Joseph 5.30; 3 Stephane Diaz 5.20; TJ 1 Jonathan Drack (mri) 16.25 (0.1) and 16.03 (0.0); 2 Ulrick Bolosier 16.00 (0.0); JT Jean-Baptiste Collet 70.32
Women
200m (1.3) Pon-Karidjatou Traore (bdi) 24.12; 400m 1 Djeneba Camara 54.57; 2 Marie-Jeanne Eba 55.32; 3 Carine Falhun 55.42; 4 Anais Desroses 55.43; 1.500m 1 Elodie Mathien 4.28.71; 2 Salome Lecoq 4.28.82; 100mh Adja Arette Ndiaye (sen) 13.53 (0.0) 1h1; 400mh Myrnah Bloud 58.78 1h1 day 28; Julie Rolland 59.66 1h2 day 28; LJ (28) Keisha Willix 6.29 (0.0); HT Sarah Tordjman 59.93; JT (28) Julie Guillemet 49.61

Debrecen (Hungary), 28-29.6.2014 –National Championships u23 and Junior-

Debrecen (Hungary), 28-29.6.2014 –National Championships u23 and Junior-
Men
400m u23 (28) 1 Mate Korokani 47.33; 2 Marcell Deak Nagy 47.38; 400m u20 (28) Balint Moricz 47.66; 110mh u20 (0,99m) (28) (0.3) Valdo Szucs 13.73; 400mh u23 Mate Koroknai 51.99; DT u23 (28) 1 Robert Szikszai 58.76; 2 Janos Huszak 56.11; 3 Janos Kaplar 54.67; HT u23 1 Marton Cser 65.12; 2 Balasz Toreky 64.73;: HT u20 (6 Kg) 1 Bence Pasztor 78.72; 2 Daniel Kovacs 67.31
Women
400m u23 (28) Bianca Keri 55.04; 100mh u23 (-0,2) 1 Xenia Krizsan 13.76; 2 Greta Kerekes 13.77; 100mh u20 (28) Petra Repasi 13.67 (-0,5) 1h1; 3.000m St u23 (28) Viktoria Gÿurkes 10.10.80; HJ u23 (28) Patricia Bihari 1.87; LJ u23 Fanny Schmelcz 6.41 (4.3); DT u23 (28) Dora Kerekes 51.67; HT u23 (28)  Fruzsina Fertig 64.24; 2 Boglarka Molnar 59.26; HT u20 (28) 1 Reka Gyuratz 64.41; 2 Helga Völgyi 58.48; JT u20 Reka Szylagyi 52.88

Pihtipudas (Finland), 29.6.2014

Pihtipudas (Finland), 29.6.2014
Men
JT A 1 Tero Pitkämäki 85.12; 2 Sami Peltomäki 80.36; 3 Ari Mannio 78.63; 4 Teemu Wirkkala 76.83; 5 Toni Sirviö 76.24; 6 Jani Kiiskilä 73.75; 7 Mika Aalto 73.20; 8 Harri Haatainen 72.07; 9 Antonio Fent (ita) 71.34; JT B 1 Rasmus Makonen 71.20; 2 Joni Karvinen 70.51
Women
JT A 1 Sofi Flinck (swe) 58.44; 2 Nadeeka Lakmali (sri) 55.06; 3 Jelena Jaakkola 54.99; 4 Heidi Nokelainen 54.51; 5 Jenni Kangas 52.93; 6 Piia Pyykkinen 52.37; 7 Henna Takkinen 50.70; 8 Jatta-Mari Jääskeläinen 49.97; JT B 1 Sini Kiiski 51.97; 2 Saara Lipsanen 49.81

Ratingen (Germany), 28-29.6.2014 -ERDGAS Merhkampf-

Ratingen (Germany), 28-29.6.2014  -ERDGAS Merhkampf-
Men
Decathlon 1 Rico Freimuth 8.356p (10.40 (1.1); 7.34 (1.4); 14.54; 1.92; 48.23 – 13.78 (0.0); 49.61; 4.70; 60.08; 4.45.12); 2 Kevin Mayer (fra) 8.323p (11.08 (1.1); 7.33 (0.0); 14.67; 2.07; 49.63 – 14.28 (0.0); 38.41; 5.20, 64.01; 4.25.18); 3 Arthur Abele 8.139p (10.67 (1.1); 7.26 (0.4); 15.08, 1.89; 49.07 – 13.82 (0.0); 43.89; 4.40; 66.29; 4.42.55); 4 Pascal Behrenbuch 8.055p (11.00 (1.1); 6.94 (-0,1); 15.07; 1.98; 49.22 – 14.32 (0.0); 43.16; 4.90; 64.83; 4.51.30); 5 Norman Müller 7.955p (10.85 (1.1); 7.15 (0.0); 14.88; 1.92; 49.12 – 15.00 (0.0); 42.15; 4.80, 58.97; 4.34.91); 6 Rebé Stauss 7.650p (11.08 (0.7); 7.24 (0.1); 13.21; 2.10; 53.42 – 15.58 (-0,4); 45.87; 4.60; 60.97; 4.55.07); 7 Patrick Scherfose 7.477p (11.24 (0.7); 7.10 (0.2); 14.24; 1.80; 51.06 - 14.65 (-0,4); 42.71; 4.90; 47.16; 4.43.94); 8 Julius Sommer 7.426p (11.21 (0.7); 6.94 (0.0); 13.98 (-0,4); 1.95; 51.77 – 14.87 (-0,4); 40.39; 4.70; 53.81; 4.54.48); 9 Frederic Xhonneux (bel) 7.393p (11.84 (0.7); 6.90 (0.4); 13.74; 1.89; 49.62 – 15.56 (-0,4); 39.77; 4.40; 56.74; 4.20.51)
Women
Heptathlon 1 Lilli Schwarzkopf 6.426p (13.82 (1.29; 1.84; 14.45; 25.68 (0.5) – 6.20 (0.4); 52.50; 2.12.85); 2 Claudia Rath 6.314p (13.47 (1.2); 1.75; 13.08, 24.20 (0.5) – 6.41 (0.9); 41.39; 2.09.20); 3 Karolina Tyminska (pol) 6.266p (13.70 (1.2); 1.72; 14.81; 24.26 (0.9) – 6.10 (1.0); 41.72; 2.08.81); 4 Ida Marcussen (nor) 6.083p (14.25 (1.0); 1.72; 13.64; 25.41 (0.9) – 6.12 (0.5); 46.82; 2.10.65); 5 Jessica Samuelsson (swe) 5.981p (14.36 (1.0); 1.72; 14.27, 25.07 (0.5) – 6.10 (1.0); 39.95; 2.11.98); 6 Cindy Roleder 5.728p (12.96 (1.2); 1.60; 11.99, 23.97 (0.5) – 6.12 (0.9); 31.08; 2.19.22); 7 Mareike Arndt 5.527p (14.23 (1.0); 1.60; 12.67; 24.61 (0.9) – 5.65 (0.2); 38.45; 2.19.20)

Trinec (Czech Republic), 28-29.6.2014 –National Junior and Youth Championships-

Trinec (Czech Republic), 28-29.6.2014 –National Junior and Youth Championships-
Men
400m u20 Lukas Hodbod 47.35; 110mh u18 (0,91m) (28) (-3,7) Tomas Pulicek 13.89; 300mh u18 Tomas Pulicek 37.04; HJ u20 (28) Petr Picha 2.15; LJ u20 (28) Jiri Sykora 7.50 (2.3); HT u20 (6 Kg) Jaroslav Lauterkranc 68.44
Women
400m u20 Helena Jiranová 54.43; 400m u18 1 Zdenka Seidlová 54.25; 2 Dominika Kruparová 55.24; 3 Pavla Falharová 55.46; 400mh u20 Jana Reissova 58.66; PV u20 Rebeka Silhanová 4.15; LJ u20 (28) 1 Veronika Sadková 6.14 (1.2); 2 Michaela Broumová 6.14 (2.8) and 6.13 (1.7); LJ u18 (28) Emily Gerulová 6.18 (2.1), HT u18 (3 Kg) (28) 1 Adela Korecková 60.27; 2 Lucie Stanková 60.08; JT u20 (28) Tereza Vytlacilová 56.26; JT u18 (500 g) (28) Nicol Tabacková 54.72

Torino (Italy), 28-29.6.2014

Torino (Italy), 28-29.6.2014
Men
200m (29) 81.6) Davide Maneti 20.83; 400m Michele Tricca 46.92

Rieti (Italy), 28-29.6.2014

Rieti (Italy), 28-29.6.2014
Men
100m (28) (1.0) 1 Tom Kling Baptiste (swe) 10.44; 2 Marco Torrieri 10.56; 200m (-0,1) 1 Andrew Howe 20.78; 2 Matteo Galvan 21.06; 3 Tom Kling Baptiste (swe) 21.35; 400m (28) 1 Mario Di Giambattista 47.05; 2 Marco Lorenzi 47.09; 110mh (28) (1.5) 1 Stefano Tedesco 14.05; 2 Luca Trgovcevic 14.15; 400mh 1 Leonardo Capotosti 50.51; 2 Lorenzo Veroli 51.59; LJ 1 Kevin Ojiaku 7.57 (nwi); 2 Emmanuele Catania 7.55 (nwi); TJ (28) Daniele Cavazzani 16.27 (-0,8); DT (28) Federico Apolloni 57.02
Women
100m (28) (0.5) 1 Audrey Alloh 11.46; 2 Jessica Paoletta 11.59; 3 Martina Amidei 11.73; 200m h1 (0.5) 1 Marzia Caravelli 23.71; 2 Martina Amidei 23.77; h2 (0.5) Audrey Alloh 24.21; 400m (28) 1 Maria Enrica Spacca 52.94; 2 Maria Benedict Chigbolu 53.41; 400mh Francesca Doveri 58.11; PV 1 Roberta Bruni 4.40; 2 Sonia Malavisi 4.35; LJ Teresa Di Loreto 6.29 (nwi); TJ (28) Ottavia Cestonaro (95) 13.57 (1.7); SP (18) Chiara Rosa 18.14; DT 1 Valentina Aniballli 55.75; 2 Laura Bordignon 55.70; 3 Stefania Strumillo 53.98; 5 Kms Walk (28) Rossella Giordano 23.33.65

Saint-Louis (France), 28-29.6.2014 –National Championships in Combined Events u23, u20 and u18-

Saint-Louis (France), 28-29.6.2014 –National Championships in Combined Events u23, u20 and u18-
Men
Decathlon u23 1 Roman Lecoeuche 7.265p (10.96 (1.1); 7.13 (0.7); 11.85; 1.81; 50.00 – 15.75 (3.3), 35.50; 5.10; 44.83; 4.34.69); Decathlon u20 Benjamin Hougardy (bel) 7.263p (11.68 (2.0); 6.81 (1.3); 12.56; 2.05; 51.21 – 15.44 (2.1); 36.65; 4.60; 47.11; 4.21.909; Decathlon u18 Maxence Pecatte 7.268p (11.37 (-0,6); 6.99 81.29; 12.53; 1.93; 49.56 – 14.05 (2.7); 38.88; 4.30; 37.44; 4.29.80)

Albi (France), 28-29.6.2014 –National Championships u23-

Albi (France), 28-29.6.2014 –National Championships u23-
Men
100m (28) (-2,3) Ken Romain 10.61 (10.45 (-0,8) 1s2) and 10.41 (0.6) 1h2; in semis: Aurel Manga 10.32 (2.2) 1s1 (10.39 (1.2) 1h1); Mickael-Meba Zeze 10.42 (2.2) 2s1 (10.43 (0.6) 2h2); 3 Christopher Naliali 10.43 (2.2) 3s1 (10.60 (-0,2) 1h3); Maliha Mohammed Abukho 10.48 82.29 4s1; Raihau Maiau 10.55 (2.2) 5s1; Matthieu Brousse 10.60 (2.2) 6s1; Stuart Dutamby 10.56 (-0,8) 2s2 (10.47 (1.2) 2h1); Jean-Pierre Bertrand 10.60 (-0,8) 3s2 (10.43 (0.6) 1h4); in heats: Dannys Assoumou (gab) 10.59 (0.6) 2h4; 200m (3.0) 1 Ken Romain 20.97; 2 Jeffery Lami 21.37; 3 Maliha Mohammed Abukho (ple9 21.42; 4 Matthieu Brousse 21.44; 400m 1 Bastien Mandrou 47.08, 2 Thomas Jordier 47.12; 3 Pierre Chalus 47.53 (47.23 2h3); in heats: Jacques Francois 47.13 1h3; 800m heats (28) Abdessalem Ayouni (tun) 1.50.10 1h2; 110mh (-0,4) 1 Aurel Manga 13.82; 2 Nicolas Borome 13.87; 3 Cherif Banda 13.92; 4 Rami Gharsalli (tun) 14.15; 5 Loic Herkenrath 14.19, in heats: Mohamed Koussi (mar) 14.04 (-1,2) 2h1; 400mh Riadh Sayeh (tun) 51.62; PV 1 Mehdi Amar Rouana 5.30; 2 Baptiste Boirie 5.20; LJ Florent Szezesny 7.52 (0.0); TJ 1 Jean-Marc Pontvianne 15.99 (4.5); 2 Andrew Issaka 15.96 (2.6); SP Frederic Dagee 18.31; DT (28) Yanis Pujar 53.28
Women
100m (28) (-1,8) Carole Zahi 11.66 (11.63 (-0,8) 1s1); in heats: Olivia Mazeau 11.80 (-1,5) 1h2; Katarina Romaian 11.80 (-1,5) 2h2; Anne Maquet 11.86 (-1,5) 3h2; Ornella Ezoua 11.78 (2.3) 1h4; 200m (3.9) Brigitte Ntiamoah 23.92; 400m 1 Agnes Raharolahy 53.02; 2 Louise-Anne Bertheau 54.21; in heats: Anais Lufutucu 55.40 1h1 day 28; 100mh (2.6) 1 Awa Sene 13.40 (13.51 (1.2) 1h4); 2 Edith Doekoe 13.40 (13.39 (1.4) 1h2); 3 Mathilde Raibaut 13.42 (13.59 (0.9) 1h1); 4 Audilia Da Veiga 13.54 (13.62 (1.7) 1h3); 400mh Meva Contion 59.72; HJ Marine Vallet 1.83; LJ (28) Amandine Raffin 6.21 (0.0); TJ Marthe Mioland 13.03 (0.0); HT (28) 1 Alexandra Tavernier 67.84; 2 Alexia Sedykh 65.16; 3 Aline Salut 63.14; JT 1 Prescilla Lecurieux 54.02; 2 Alexie Alais 51.24

Göteborg (Sweden), 27-29.6.2014 –Värlsungdomsspelen-

Göteborg (Sweden), 27-29.6.2014 –Värlsungdomsspelen-
Men
100m (28) (-1,3) 1 Odain Rose 10.48; 2 Morten Dalgaard Madsen (95) 10.62; 100m u18 (28) (-0,5) Austin Hamilton 10.60; in heats: Kristoffer Hari (den) 10.62 (1.3); 200m (29) (1.2) 1 Patrick Andersson 21.17; 2 Alexander Brorsson 21.22; 200m u20 (29) (1.4) Jonathan Quarcoo (nor) 21.28; 200m u18 (29) (2.3) Benjamin Lobo Vedel (den) 21.54; 400m (28) 1 Andreas Roth 47.44; 2 Axel Bergrahm 47.69; 3 Felix Francois 47.95, 4 Alexander Nordkvist 47.99; 400m u18 (28) Benjamin Lobo Vedel (den) 47.85; 110mh (29) (-0,3) 1 Andreas Martinsen (den) 13.85; 2 Alexander Brorsson 14.01; 3 Marvin Tay 14.04; 110mh u20 (0,99m) (29) (1.6) Karsten Warholm (nor) 14.05; 110mh u18 (0,91m) (2.6) Andreas Gustafsson 13.74; HJ (28) Muammar Barshim (qat) 2.16; LJ (28) 1 Johan Taleus 7.50 (2.1); 2 Andreas Trajkovski (den) 7.50 (-0,5); LJ u20 (28) Amund Höle Sjursen (nor) (96) 7.60 (0.3); DT (29) 1 Ulf Ankarling 59.73; 2 Simon Pettersson 54.28; DT u20 (1.75 kg) (29) Ola Stunes Isene (nor) 59.41; DT u18 (1,5 Kg) (29) Jacob Gardenkrans 59.53
Women
100m u20 (28) (-1,0) Emilia Kjellberg 11.89; 100m u18 (28) (0.2) Irene Ekelund 11.86 (11.83 (-0,3) 1h3); 200m (29) (1.4) 1 Pernilla Nilsson 23.96; 2 Hafdis Sigurdardottir (isl) 24.07; 200m u18 (29) (0.8) Irene Ekelund 23.79; 400m (28) 1 Elin Moraiti 53.86; 2 Josefin Magnusson 54.40; 3 Benedikye Hauge (nor) 54.75; 4 Sofie Hellberg-Jonsén 55.43; 400m u18 (28) Ann Sofie Kirkegaard (den) (98) 55.43; 1.500m (28) 1 Ingeborg Lövnäs 4.25.46; 2 Josephine Thestrup (den) (96) 4.25.89; 3 Elin Borglund 4.27.04; 100mh (29) (0.4) Maja Rogemyr 13.68; PV (29) 1 Michaela Meijer 4.28; 2 Elienor Werner 4.20; PV u18 (28) Elienor Werner (98) 4.08; LJ 1 Hafdis Sigurdardottir (isl) 6.20 (-0,5); 2 Nadia Akpana Assa (nor) 6.20 (0.0); 3 Johanna Dyremark (97) 6.14 (3.1); TJ (29) Chiamaka Okparaebo (nor) 13.12 (1.6); SP (28) Trine Mulbjerg (den) 15.53; SP u18 (3 Kg) Agnes Larsson 15.61; DT 829) Kathrine Bebe (den) 52.68; HT u20 (28) Marinda Petersson 61.69

Bucuresti (Romania), 28-29.6.2014

Bucuresti (Romania), 28-29.6.2014
Men
400m (28) Tiberiu Baneasu 47.99; 800m Valentin Voicu 1.50.08; 400mh Attila Nagy 51.81; HJ (28) Marius Dumitrache 2.15; LJ Adrian Vasile 7.58 (1.4); TJ (28) Adrian Daianu 16.17 (3.6); SP Andrei Gag 19.36; DT (28) Andrei Gag 57.09; JT (28) Georghe Zaharia (95) 70.69
Women
400m (28) 1 Camelia Gal 53.96; 2 Dorina Korozsi 54.81; 800m 1 Florina Pierdevara 2.02.53; 2 Mihaela Nunu 2.03.03; 3 Dorina Korozsi 2.03.74; 4 Claudia Bobocea 2.04.34; 5 Elena Tanasie 2.07.89;  1.500m (28) 1 Florina Pierdevara 4.13.47; 2 Lenuta Simiuc 4.22.20; HJ Daniela Stanciu 1.93; LJ 1 Florentina Marincu (96) 6.73 (2.4) and 6.71 (1.3); 2 Cornelia Deiac 6.60 (2.0); TJ (28) 1 Cristina Bujin 13.89 (0.0); 2 Carmen Toma 13.47 (3.7) and 13.36 (0.0); DT (28) Ileana Sorescu 51.46; HT (28) Bianca Perie 66.43; JT Nicoleta Anghelescu 55.66

Birmingham (Great Britain), 27-29.6.2014 –UK Championships-

Birmingham (Great Britain), 27-29.6.2014 –UK Championships-
Men
100m (29, semis 29, prelims 28) (0.3) 1 Dwain Chambers 10.12; 2 Harry Aikines-Aryeetey 10.14; 3 Chijindu Ujah 10.18 (10.16 (1.3) 1h1); 4 Richard Kilty 10.25; 5 Deji Tobais 10.27 (10.23 (2.2) 3h3); 6 Sean Safo-Antwi 10.30 (10.24 (1.3) 2h1); 7 Andrew Robertson 10.31 (10.22 (2.2) 2h3); 8 Kieran Daly 10.45 (10.31 (2.2) 4h3); in semis: James Ellington 10.34 (1.3) 3h1; Ramone Smith 10.35 (1.3) 4h1; Tremayne Gilling 10.48 (1.3) 5h1; Riy Ejiakuekwu 10.58 (1.3) 6h1; Mark Lewis-Francis 10.37 (1.0) 3h2; Aidan Syers 10.40 (1.0) 4h2; Kieran Showler-Davis 10.56 (1.0) 5h2; Dewi Hammond 10.59 (1.0) 6h2; Kyle Ennis 10.60 (1.0) 7h2; Elijah Skervin 10.44 (2.2) 5h3; Andre Wright 10.44 (2.2) 6h3; Rion Pierre 10.61 (2.2) 7h3; 200m (28, prelims 27) (-0,5) 1 Danny Talbot 20.42; 2 Adam Gemili 20.61; 3 James Ellington 20.64; 4 Delano Williams 20.94 (20.90 (-0,6) 2h3); 5 Chris Clarke 21.10; 6 Leon Reid 21.45 (20.95 (1.7) 2h4); in prelims: Jordan Kirby-Polidore 21.27 (-0,4) 2h1; Kyle Ennis 21.29 (-0,4) 3h1; Edmond Amaning 21.45 (-0,4) 4h1; Greg Cackett 21.49 (-0,4) 5h1; Roy Ejiakuekwu 21.43 (-0,3) 2h2; Theo Campbell 21.49 (-0,6) 3h3; Marvin Popoola 21.36 (1.7) 3h4; Luke Giblin 21.44 (1.7) 4h4; 400m (29, semis 28, prelims 27) 1 Martyn Rooney 45.78; 2 Conrad Williams 45.88; 3 Michael Bingham 46.32 (45.96 1h3); 4 Rabah Yousif Bkheit 46.43; 5 Jarryd Dunn 46.50 (46.18 3h1); 6 Nigel Levine 46.62 (46.26 3h2); 7 Andrew Steele 46.64 (46.14 2h1); 8 Daniel Awde 46.64 (46.16 2h2); in semis: Jamie Bowie 47.15 4h1 (47.04 4q1); Grant Plenderleith 47.42 5h1; Tim Burn 47.54 6h1; Dan Putnam 47.57 7h1; Richard Strachan 46.73 4h2; Luke Lennon-Ford 47.03 5h2; Kris Robertson 47.45 6h2; Adam Harvey 47.92 7h2; Richard Buck 46.58 3h3; Efe Okoro 46.74 4h3; Rory Evans 47.16 5h3; Omar Simpson 47.49 6h3; Clovis Asong 47.89 7h3; in prelims: Farren Morgan 47.26 5q1; 800m (28, prelims 27) 1 Michael Rimmer 1.48.00; 2 Mukhtar Mohammed 1.48.20; 3 Andrew Osagie 1.48.37; 4 Richard Charles 1.48.91; 5 Guy Learmonth 1.49.09; 6 Paul Goodall 1.49.87; James Bowness 1.50.40 (1.49.52 1h3); 1.500m (29, prelims 28) 1 Charlie Grice 3.46.97 (3.44.71 1h1); 2 William Paulson 3.48.16 (3.45.40 4h3); 3 Richard Peters 3.48.33; 4 Chris Gowell 3.48.56 (3.44.60 3h3); in heats: Chris Warburton 3.44.34 1h3; David Bishop 3.44.53 2h3; Alex Tovey 3.45.21 2h1; Richard Weir 3.45.25 3h1; Harry Harper 3.45.55 4h1; Cameron Boyek 3.45.58 5h1; Daniel Cheeseman 3.46.79 6h1; Andrew Butchart 3.48.32 7h1; Matthew Clowes 3.46.29 5h3; Richard Morrell 3.47.52 4h3; Niall Brooks 3.48.57 7h3; Robbie Fitzgibbon 3.48.85 8h3; 5.000m (28) 1 Thomas Farrell 13.51.43; 2 Ross Millington 13.52.04; 3 Jonathan Mellor 13.54.11; 4 Tom Lancashire 14.03.98; 110mh (29) (2.4) 1 William Sharman 13.18; 2 Lawrence Clarke 13.61 (13.42 (2.0) 1h3); 3 Alex Al-Ameen 13.64; 4 Yannick Budd 13.69; 5 David King 13.80 (14.06 (2.0) 3h3); 6 Edirin Okoro 13.85 (13.77 (2.0) 2h3); 7 Joseph Hylton 13.88 (13.84 (2.7) 3h2); in heats: Andy Turner 13.89 (2.9) 2h1; 400mh (28, prelims 27) 1 Niall Flannery 49.54; 2 Tom Burton 49.78 (49.77 1h1); 3 Sebastian Rodger 50.07; 4 Rhys Williams 50.33; 5 Richard Yates 50.41; 6 James Forman 50.49; 7 Benjamin Sumner 50.88; 8 David Martin 51.48 (51.13 3h3); in heats: Blade Ashby 51.54 2h2; 3.000m St (28) 1 James Wilkinson 8.37.36; 2 Luke Gunn 8.43.80; 3 Ieuan Thomas 8.46.07; 4 William Gray 8.47.54; HJ (29) 1 Allan Smith 2.24; 2 Chris Baker 2.24; 3 Matthew Roberts 2.20; 4 Chris Kandu and Martyn Bernard 2.20; 6 David Smith 2.15; 7 Ray Bobrownicki 2.15; PV (29) 1 Steve Lewis 5.55; 2 Paul Walker 5.35; 3 Andrew Sutcliffe 5.35; 4 Gregor MacLean 5.35; 5 Adam Hague and Luke Cutts 5.25; 7 Max Eaves 5.25; 8 Jax Thoirs 5.25; 9 Harry Coppell 5.25; LJ (28) J J Jegede 7.83 (0.0); 2 Dan Bramble 7.77 (-0,1); 3 Matthew Burton 7.73 (-0,4); 4 Felix Maisey-Curtis 7.50 (-0,2); TJ (29) 1 Julian Reid 16.82 (0.0); 2 Ben Williams 16.73 (2.3) and 16.46 (1.3); 3 Nathan Fox 16.59 (2.7) and 16.10 (0.7); SP (29) 1 Scott Rider 18.34; Zane Duquemin 18.00; DT (29) 1 Zane Duquemin 60.38; 2 Brett Morse 60.26; 3 Daniel Greaves 59.34; 4 Nicholas Percy 58.61; 5 Alan Toward 55.42; 6 Agnus McInroy 55.13; 7 Greg Thompson 55.04; 8 Adam Damadzic 54.68; HT (28) 1 Nick Miller 73.96; 2 Alex Smith 73.52; 3 Mark Dry 73.27; 4 Chris Bennett 72.58; 5 Andy Frost 70.38; 6 James Bedford 68.65; 7 Taylor Campbell 65.00; 8 Osian Jones 65.00; 9 Chris Shorthouse 64.36; JT (28) 1 Lee Doran 70.71; 2 Bonne Buwembo 70.59; 5 Kms Walk (29) 1 Dane Bird-Smith 19.14.53; 2 Tom Bowsworth 19.16.82
Women
100m (29, semis 29, heats 28) (3.6) 1 Asha Philip 11.11 (11.35 (1.2) 1h1); 2 Ashleigh Nelson 11.15 (11.39 (1.4) 2h2); 3 Jodie Williams 11.15 (11.39 (1.4) 1h2); 4 Desiree Henry 11.36 (11.57 (1.4) 4h2); 5 Louise Bloor 11.46 (11.54 (1.4) 3h2); 6 Montell Douglas 11.48; 7 Sophie Papps 11.50; in semis: Bianca Williams 11.48 (1.2) 2h1; Anyika Onuora 11.76 (1.2) 5h1 (11.67 (1.2) 2h3); Margaret Adeoye 11.68 (1.4) 5h2 (11.64 (0.0) 2h1); Nicola Gilbert 11.89 (1.4) 6h2; 200m (28, prelims 27) (0.9) 1 Jodie Williams 22.79; 2 Bianca Williams 22.88; 3 Anyika Onuora 22.97; 4 Margaret Adeoye 23.28 (23.26 (-0,4) 1h1); 5 Joey Duck 23.48; 6 Kimberley Baptiste 24.30; 400m (29, semis 28) 1 Kelly Massey 52.42; 2 Shana Cox 52.51; 3 Emily Diamond 52.75; 4 Seren Bundy-Davies 52.77; 5 Mary Iheke 52.89; 6 Laura Wake 53.33 (53.05 2h1); 7 Victoria Ohuruogu 53.36 (53.13 2h3); 8 Laura Maddox 54.78 (53.70 3h1); in heats: Emma Pullen 54.07 4h1; Nikita Cammpbell-Smith 54.10 5h1; Loren Bleaken 54.80 6h1; Amy Allcock 53.96 3h2; Zoey Clark 54.59 4h2; Laviai Nielsen 55.07 5h2; Gemma Nicol 54.26 4h3; Emily Freeman 54.39 5h3; Jessie Knight 54.98 6h3; 800m (29, prelims 28) 1 Lynsey Sharp 2.01.40; 2 Alison Leonard 2.01.83; 3 Jenny Meadows 2.02.18 (2.02.03 1h1); 4 Jessica Judd 2.02.73 (2.02.02 2h2); 5 Adelle Tracey 2.02.96; 6 Shelayna Oskan-Clarke 2.03.03; 7 Emily Dudgeon 2.03.04 (2.02.62 3h2); 8 Jenny Tan 2.06.21 (2.03.54 3h1); in prelims: Hanna Tarver 2.03.73 4h1; Jemma Simpson 2.03.80 5h1; Katy Brown 2.05.00 6h1; Carolyn Plateau 2.06.51 7h1; Mhairi Hendry 2.08.28 8h1; Leah Barrow 2.08.50 9h1; Katie Snowden 2.04.50 4h2; Georgia Bell 2.06.03 5h2; Chelsea Jarvis 2.06.67 6h2; Molly Long 2.06.83 7h2; Dawn Hunt 2.06.97 8h2; Philippa Millage 2.07.38 9h2; Ejiro Okoro 2.04.11 3h3; Alexandra Bell 2.05.84 4h3; Rachel McClay 2.07.08 5h3; Megan Edwards 2.07.36 6h3; Jade Williams 2.07.78 7h3; Erin McIlveen 2.08.17 8h3; 1.500m (28, prelims 27) 1 Laura Weightman 4.09.77; 2 Laura Muir 4.10.01; 3 Hannah England 4.12.37; 4 Rosie Clarke 4.16.07; 5 Julia Cooke 4.17.01; 6 Josephine Moultrie 4.17.04; 7 Morag Maclarty 4.17.30; 8 Montana Jones 4.19.05; 9 Gemma Kersey 4.20.46; 10 Georgina Outten 4.21.03; 11 Laura Dunn 4.21.46; 12 Rhianwedd Price 4.27.97 (4.19.95 1h2); in prelims: Rachel Franklin 4.24.68 8h1; Kate Holt 4.25.91 9h1; Sarah Kemshall 4.27.98 10h1;  Eilidh Mackenzie 4.28.72 11h1; Melissa Courtney 4.23.67 6h2; Madeleine Murray 4.26.94 7h2; Charlotte Browning 4.28.26 8h2; Natalie Show 4.28.86 9h2; 5.000m (29) 1 Emelia Gorecka 15.40.65; 2 Joanne Pavey 15.40.90; 3 Laura Whittle 15.50.21; 4 Helen Clitheroe 15.52.54; 5 Rhona Auckland 15.58.95; 6 Elinor Kirk 16.02.41; 7 Lauren Deadman 16.07.38; 8 Louise Small 16.12.21; 9 Charlotte Purdue 16.16.61; 10 Elle Vernon 16.20.76; 100mh (28) (0.5) 1 Tiffany Porter 12.85; 2 Lucy Hatton 13.20; 3 Serita Solomon 13.22; 4 Yasmin Miller 13.34; 5 Karla Drew 13.54 (13.54 (0.0) 2h4); 6 Jessica Tappin 13.58 (13.47 (0.7) 2h3); 7 Gemma Bennett 13.61 (13.47 (0.7) 2h1); 8 Angelita Broadbelt-Blake 13.66; in heats: Marilyn Nwawulor 13.67 (0.7) 3h2; 400mh (29, prelims 28) 1 Eilidh Child 55.58; 2 Meghan Beesley 56.12; 3 Hayley McLean 56.43; 4 Ese Okoro 56.97; 5 Aisha Naibe-Wey 59.12 (58.48 2h4); in prelims: Jessica Turner 59.79 2h1; Sian Davies 59.96 3h1; Mandy Gault 59.69 2h3; 3.000m St (28) 1 Eilish McColgan 9.50.06; 2 Lennie Waite 9.53.03; 3 Racheal Bamford 10.10.11; HJ (28) 1 Isobel Pooley 1.90; 2 Katharina Johnson-Thompson 1.86; 3 Morgan Lake 1.82; PV (28) 1 Sally Peake 4.30; 2 Katie Byres 4.15; 3 Sally Scott 4.10; TJ (28) 1 Yamile Aldama 13.60 (-1,7); 2 Laura Samuel 13.58 (1.0); 3 Chioma Matthews 13.25 (-0,4); 4 Shakira Whight 12.94 (1.3); SP (28) 1 Eden Francis 16.66; 2 Rachel Wallader 16.54; 3 Sophie McKinna 15.79; 4 Shaunagh Brown 15.46;  5 Kisrty Yates 15.44; DT (28) 1 Eden Francis 55.93; 2 Jade Lally 54.58; 3 Kirsty Law 54.00; 4 Sarah Henton 50.49; HT (29) 1 Sophie Hitchon 65.56; 2 Carys Parry 63.33; 3 Louisa James 62.30; 4 Susan Mckelvie 61.26; 5 Christina Jones 59.46; JT (29) 1 Goldie Sayers 62.75; 2 Izzy Jeffs 54.53; 3 Joanna Blair 49.82; 5 Kms Walk (29) 1 Heather Lewis 22.09.87; 2 Alana Barber 22.11.52

Ankara (Turkey), 29.6.2014

Ankara (Turkey), 29.6.2014
Men
200m (3.7) Izzet Safer 20.98; 800m Hasan Basri Gudük 1.49.48

Heilbronn (Germany), 28-29.2014 –Baden Wurttemberg Championships-

Heilbronn (Germany), 28-29.2014 –Baden Wurttemberg Championships-
Men
100m (28) (-0,3) Alex Schaf 10.56; 800m (28) Stefan Hettich 1.50.38; HJ u20 (28) David Nopper 2.16; PV (28) Fabian Schulze 5.20; SP (28) 1 Tobias Dahm 18.98; 2 Artur Hoppe 18.28; SP u20 (6 Kg) (28) 1 David Hirschmann 18.44; 2 Simon Bayer 18.30; DT (28) Artur Hoppe 54.18; HT (28) Alexander Ziegler 72.63
Women
400m (28) 1 Daniela Ferenz 54.35; 2 Carolin Walter 55.16; 800m (28) 1 Hanna Klein 2.07.78; 2 Kerstin Marxen 2.08.47; SP u20 (28) Alina Kenzel 15.80

Jona (Switzerland), 28.6.2014

Jona (Switzerland), 28.6.2014
Men
100m (0.3) Rolf Malcolm Fongue 10.60; 200m (0.6) Somasundaram Suganthan 21.40; 400m Joel Burgunder 47.39; 800m 1 Hugi Santacruz 1.47.97; 2 Ouahman Moucine (mar) 1.48.74; 3 Roland Christen 1.49.86; 4 Tom Elmer 1.50.18; 5 Felix Rüger 1.50.20; 6 Jonas Schöpfer 1.50.41; 1.500m 1 Abedenego Chepsebe (ken) 3.37.95; 2 Jerry Motsau (rsa) 3.38.24; 3 Rantso Mokapane (rsa) 3.44.76; 4 Mthobisi Baloyi 3.46.39; 5 Mario Bächtiger 3.46.44; HJ Edgar Rivera-Morales (mex) 2.25
Women
100m (2.4) 1 Salome Kora 11.76, 2 Samantha Dagry 11.79; 400m Pascale Gränicher 55.24; 100mh (1.4) 1 Clélia Reuse 13.65

Bad Langensalza (Germany), 28.6.2014 –Weitsprung Meeting-

Bad Langensalza (Germany), 28.6.2014 –Weisprung Meeting-
Men
LJ 1 Li Jinzhe (chn) 8.47 (0.0); 2 Christian Reif 8.04 (0.1); 3 Zarck Visser (rsa) 8.00 (0.0); 4 Salim Sdiri (fra) 7.92 (0.9); 5 Ignisius Gaisah (ned) 7.88 (0.9); 6 Ndiss-Kaba Badji (sen) 7.86 (0.2); 7 Robbie Crowther (aus) 7.68 (0.3); 8 Alyn Camara 7.66 (2.5); 9 Sebastian Bayer 7.58 (1.6)
Women
LJ 1 Sosthene Moguenara 6.82 (1.2); 2 Lena Malkus 6.67 (1.8); 3 Nadja Käther 6.59 (1.3); 4 Lynique Prinsloo (rsa) 6.40 (2.0); 5 Melanie Bauschke 6.35 (2.7) anad 6.15 (0.5); 6 Xenia Achkinadze 6.35 (1.3); 7 Bianca Kappler 6.28 (2.1); 8 Carla Marais (rsa) 6.26 (2.9) and 6.17 (1.7)

Reutte (Austria), 28-29.6.2014

Reutte (Austria), 28-29.6.2014
Women
PV Kira Grünberg 4.35

Jämsä (Finland),. 28.6.2014

Jämsä (Finland),. 28.6.2014
Men
1.500m Martti Siikaluoma 3.47.96, 10.000m 1 Lewis Korir (ken) 28.03.45; 2 Stephen Sitienei (ken) 29.11.43; LJ 1 Henri Värynen 8.05 (2.3); 2 Arttu Halmela 7.86 (2.0); 3 Roni Ollikainen 7.53 (-0,6); TJ 1 Aleksi Tammentie 16.61 (1.6); 2 Kristian Pulli 16.32 (2.4)
Women
1.500m 1 Sara Kuivisto 4.23.92; 2 Kaisa Tyni 4.24.22; 3.000m St 1 Camilla Richardsson 9.56.44; 2 Minttu Hukka (95) 9.56.51; 3 Janica Mäkelä 10.14.15; 4 Alisa Vainio (97) 10.15.22; LJ 1 Jaana Sieviläinen 6.42 (2.2) and 6.28 (0.3); 2 Emmi Mäkinen 6.34 (2.2) and 6.26 (0.8), TJ 1 Elina Torro 13.34 (1.4); 2 Sanna Nygard 13.32 (1.2); 3 Senni Salminen 12.99 (-0,2)

Ljubljana (Slovenia), 27.6.2014

Ljubljana (Slovenia), 27.6.2014
Men
400m Jernej Jeras 47.97; SP 1 Stipe Zunic (cro) 20.32; 2 Filip Mihaljevic (cro) 19.36; 3 Marko Spiler 18.60; SP u20 (6 kg) Blaz Zupancic 17.92; DT Martin Maric 61.63; JT Matija Kranjc 78.70
Women
100mh (0.5) Marina Tomic 13.07; TJ Sasa Babsek 13.13 (-0,2)

Abrantes (Portugal), 28-29.6.2014 –National Youth Championships-

Abrantes (Portugal), 28-29.6.2014 –National Youth Championships-
Men
HT (5 kg) (28) Decio Andrade 63.73
Women
100m (28) (3.5) Joana Carlos (99) 11.92

Kosice (Slovakia), 28-29.6.2014 –National Junior Championships-

Kosice (Slovakia), 28-29.6.2014 –National Junior Championships-
Men
100m (28) (-0,8) 1 Jakub Matus (96) 10.73; 2 Marek Sefranek (96) 10.74; HJ (28) Tomas Zeman (96) 2.13

Imola (Italy), 28-29.6.2014

Imola (Italy), 28-29.6.2014
Men
100m (1.9) Tommaso Lazzarini 10.61
Women
100m (1.9) Federica Giannotti 11.78; 400m 1 Raphaela Lukudo 54.95; 2 Ayomide Folorunso 55.00; 100mh (1.1) Alessandra Arienti 13.73

Saturday, June 28, 2014

Somero (Finland), 28.6.2014

Somero (Finland), 28.6.2014
Men
PV 1 Maksim Mazuryk (ukr) 5.30; 2 Heorhiy Bykov (ukr) 5.30
Women
PV 1 Minna Nikkanen 4.20; 2 Aleksandra Kiryashova (rus) 4.20; 3 Elina Lampela 4.05; 4 Aino Siitonen and Reena Koll (est) 4.05; 6 Ida Beate Osthus (nor) 4.05

Markt Schwaben (Germany), 28.6.2014

Markt Schwaben (Germany), 28.6.2014
Men
200m (0.1) David Gollnow 21.26; SP Robert Dippl 19.26

Sofia (Bulgaria), 28.6.2014 –International Tournement Pavel Pavlov-

Sofia (Bulgaria), 28.6.2014 –International Tournement Pavel Pavlov-
Men
100m (-0,6) 1 Femi Ogunode (qat) 10.08; 2 Tossen Ogunode (qat) 10.36; 3 Samuel Francis (qat) 10.36; 200m (1.7) 1 Femi Ogunode (qat) 10.06; 2 Samuel Francis (qat) 20.93; 3 Peter Kremenski 20.97; 4 Kiril Kirilov 21.31; 400m h1 1 Abbas Abubaker (brn) (96) 46.58; 2 Ali Khamis Abbas (brn) (95) 46.88; 3 Krasimir baykov 47.35; 4 Hasan Iman Al-Suwaid (qat) 47.62; h2 Saoud Mohammed Abulkarin (uae) 47.88; 2.000m Mitko Tsenov 5.12.83; 110mh (1.3) Nikolaos Saisanas (gre) 14.07; HJ 1 Tikhomir Ivanov 2.20; 2 Viktor Ninov 2.17; LJ Emeka Kinsley Okoli (qat) 7.63 (1.7); TJ 1 Zhivko Petkov 16.19 (1.9); 2 Pavlos Boftsis (gre) 16.10 (1.4); SP Georgi Ivanov 19.70
Women
100m (0.8) 1 Inna Eftimova 11.35; 2 Kemi Adekoya (brn) 11.55; 400m 1 Kemi Adekoya (brn) 51.32; 2 Vania Stambolova 52.81; 800m 1 Monika Georgieva 2.07.03; 2 Annamaria Iulia Sima (rou) 2.08.37; HJ Mirela Demireva 1.86; TJ 1 Andriana Banova 13.79 (1.7); 2 Petia Dacheva 13.53 (2.8) and 13.36 (1.7)

Burgos (Spain), 28.6.2014 –Clubs League-

Burgos (Spain), 28.6.2014 –Clubs League-
Men
100m (1.2) Arian Olmos 10.62; 200m (1.0) 1 Edgar Pérez 21.46; 2 Alberto Salcedo 21.50; 110mh (-1,1) Julián Ortiz 14.13; 400mh Sergio Fernández 51.56; LJ Sergio Ripodas 7.56 (1.7)

Ancona (Italy), 28-29.6.2014

Ancona (Italy), 28-29.6.2014
Men
HJ Gianmarco Tamberi 2.25; DT 1 Giovanni Faloci 60.10; 2 Nazzareno Di Marco 54.21

Nivelles (Belgium), 28.6.2014

Nivelles (Belgium), 28.6.2014
Men
100m (-0,6) Berenger-Aymard Bosse (caf) 10.53; 200m (0.2) Zak Irwin (irl) 21.34; 400m Antoine Gillet 47.86; 800m 1 Alex Rowe (aus) 1.46.71; 2 Rynardt van Rensburg (rsa) 1.48.27; 3 Ismael Debjani 1.48.72; 4 Hannes Naude 1.49.17; 5 Ali Ben El Hadj (tun) 1.49.33; 6 Arnoud Okken (ned) 1.50.03; 7 Nick Jensen (den) 1.50.50; 1.500m 1 Lawi Lalang (ken) 3.40.22; 2 Hassan Ghachoui (mar) 3.41.15; 3 Jacob Araptany (uga) 3.41.91; 4 Johan Rogestedt (swe) 3.42.83; 5 Iván López (chi)  3.44.30; 6 Rory Chesser (gbr) 3.45.08; 7 Mauricio Valdivia (chi) 3.46.38;  8 Kim Ruell 3.47.83; 9 Stefano Maximum 3.48.98; 3.000m Alberto Sánchez (esp) 8.02.05; 5.000m Soufiane Bouchikhi 14.00.30; 110mh h1 (-0,9) 1 Abdulaziz Al-Mandeel (kuw) 13.68; 2 Adrien Deghelt 13.82; 3 Frederick Townsend (usa) 13.87; 4 Nicholas Hough (aus) 14.11; 5 Damien Broothaerts 14.14; 110mh h2 (-1,1) 1 Alyouha Yaqoub (kuw) 14.05; 2 Thomas Ravon (fra) 14.18; 400mh 1 Eusebio Haliti (ita) 50.91; 2 Georg Fleischhauer (ger) 50.93; 3 Ludovic Dubois (fra) 51.28; 4 Stephane Yato 51.41; HT Nicolas Pierre 64.62
Women
100m A (-0,7) 1 Carina Horn (rsa) 11.39 (11.38 (-0,4) 1h1); 2 Ezzine Okparaebo (nor) 11.54; 3 Ayodele Ikuesan (fra) 11.61 811.45 (-0,4) 2h1); 4 Kelly Proper (irl) 11.70; 100m B (-1,0) Carima Louami 11.77; in heats: Fanny Appes 11.58 (-0,4) 3h1; 200m (-0,6) Kelly Proper (irl) 23.53; 800m 1 Noelie Yarigo (ben) 2.04.39, 2 Flavia Maria de Lima (bra) 2.04.85; 3 Renee Eykens 2.05.86; 4 Sofie van Accom 2.06.15; 5 Gena Lofstrand (rsa) 2.07.00; 6 María del Carmen González (esp) 2.07.00; 100mh h1 (-1,0) 1 Anne Zagre 13.14; 2 Sally Pearson (aus) 13.19; 3 Rosina Hodde (ned) 13.34; 4 Gnima Faye (sen) 13.40; 5 Shannon McCann (aus) 13.60; 6 Aisseta Diawara (fra) 13.67; 100mh h2 (-0,7) 1 Sarah Lavin (irl) 13.46; 2 Giulia Pennella (ita) 13.53; 3 Nadine Visser (ned) 13.60; 4 Rinette Steinkamp (rsa) 13.65; 400mh 1 Anneri Ebersohn (rsa) 56.85; 2 Christine McMahon (gbr) 56.97; 3 Deborah Rodríguez (uru) 57.89; 4 Jessie Barr (irl) 59.42; 5 Joanna Banach (pol) 59.44; TJ 1 Linda Onana 13.37 (1.5); 2 Mathilde Boateng 13.07 (0.8); HT 1 Jolien Boumkwo 65.10; 2 Vania Silva (por) 64.18

RunBlogRun