@Trackinsun

@Trackinsun

Friday, February 28, 2014

Ijebu-Ode (Nigeria), 27-28.2.2014 –National Youth Championships-

Ijebu-Ode (Nigeria), 27-28.2.2014 –National Youth Championships-
Men
400m Adeyemi Sikiru 48.20; in heats: Samson Nathaniel 48.59 1h4
Women
400m 1 Blessing Ofonime 54.36; 2 Yinka Ajayi 55.05; 3 Efejiro Idamadu 55.78

Otrokovice (Czech Republic), 27.2.2014

Otrokovice (Czech Republic), 27.2.2014
Men
HJ Jaroslav Babá 2.20; LJ Adrian Swiderski (pol) 7.44; TJ Adrian Swiderski (pol) 15.78; SP 1 Georgi Ivanov (bul) 20.33; 2 Jan Marcell 20.05; 3 Jakub Szyszkowski (pol) 19.68; 4 Martin Stasek 19.38
Women
HJ Magdalena Nová 1.78

Helsinki (Finland), 27.2.2014 (indoor)

Helsinki (Finland), 27.2.2014 (indoor)
Men
300m Ville Wendelin 34.22

Perth (Australia), 28.2.2014

Perth (Australia), 28.2.2014
Men
100m (0.6) 1 Aaron Bresland 10.64; 2 Manga Makur Chout 10.67; SP Matthew Cowie 17.13
Women
100m (1.3) Briana Beahan 11.88; 400m Lyndsay Pekin 54.18; 100mh (0.3) Shannon McCann 13.58

Birmingham –AL- (USA), 26-27.2.2014 –Southland Championships- (indoor)

Birmingham –AL- (USA), 26-27.2.2014 –Southland Championships- (indoor)
Men
60m (27, heats 26) 1 Justin Walker 6.71; 2 Brandon Daniels 6.82; 3 Jonathan Farquharson (bah) 6.83; 4 Joseph Reis-Herron 6.84 (6.82 1h6); 5 Antonio Herbert 6.84 (6.82 1h4); 6 Jarrick Wright 6.86; 7 Darius Roy 6.86 (6.80 1h3); in heats: Tinashe Mutanga (zim) 6.87 2h2; 200m (27, heats 26) h2 1 Justin Walker 21.17; 2 Rodney Jones 21.61; h1 Antonio Herbert 21.56; in heats: Tinashe Mutanga (zim) 21.49 1h7; 400m (27) h2 1 Rodney Jones 47.34; 2 Josh Taylor 48.26; h2 1 Angelo Garland 48.47; 2 David Carrillo 48.52; 60mh (27) Matthew Viverette 8.01; PV (26) 1 Colton Ross 5.30; 2 Cameron Meyer 5.20; LJ (26) Emmanuel Williams 7.77; SP (26) Jeff Milliron 17.27; WT (27) Jeff Milliron 20.38
Women
60m (27, heats 26) 1 Reyare Thomas (tto) 7.45; 2 Brarysheyia Simpson 7.46; 3 Jasmine Webb 7.52; 4 Chasity Clark 7.59 (7.52 1h1); 5 Tanesha Maxwell 7.60 (7.57 1h2); 6 Lauren Nwegbo 7.61; 7 Ebony Collins 7.63; 8 Nia Stewart 7.67 (7.62 2h2); in heats: Tamaira Williams 7.67 3h3; Brittney Holcombe 7.67 2h5; 200m (27, heats 26) h2 1 Reyare Thomas (tto) 23.77; 2 Brarysheyia Simpson 23.88; h1 Lygia Foreman 24.11; in heats: Chasity Clark 24.31 1h7; 400m (27, heats 26) h1 Brarysheyia Simpson 54.41; 2 Madison Reynolds 54.80; 3 Saschelle Slaughter 55.52; 4 Quiana Griffin 55.70; h2 Lygia Foreman 54.37; in heats: Jessica Hatchett 55.37 1h9; 60mh (27, heats 26) 1 Sabrina Starr 8.19; 2 Danielle Demas 8.42; 3 Alicia Noel 8.54; 4 Stephanie White 8.64; 5 Amber Goodson 8.65 (8.58 1h3); WT (26) La’Shantena Rounds 20.42; Pentathlon (26) 1 Shambrail Woods 3.698p (8.90; 1.56; 10.72; 5.49;  2.21.45); 2 Sofia Johnsson (swe) 3.678p (8.70; 1.53; 10.67; 5.46; 2.22.67)

Dessau (Germany), 27.2.2014 –Springermeeting- (indoor

Dessau (Germany), 27.2.2014 –Springermeeting- (indoor)
Men
PV 1 Piotr Lisek (pol) 5.76; 2 Malte Mohr 5.71; 3 Alhaji Jeng (swe) 5.71; 4 Konstadinos Filippidis (gre) 5.61; 5 Marvin Caspari 5.51; 6 Karsten Dilla 5.51; 7 Hendrik Gruber 5.41; 8 Tom Konrad 5.21; 9 Jonan Efferoth 5.21
Women
HJ Nadiya Dusanova (uzb) 1.90; 2 Inika McPherson (usa) 1.90; 3 Urszula Domel-Gardzielewska (pol) 1.84; 4 Isobel Pooley (gbr) 1.84

Thursday, February 27, 2014

New York –NY- (USA), 24.2.2014 –Eastern States Championships- (indoor) High School

New York –NY- (USA), 24.2.2014 –Eastern States Championships- (indoor) High School
Men
400m 1 Zyaire Clemes 47.13; 2 Taylor McLaughlin 47.30; 3 Rai Benjamin 47.31
Women
55m Torie Robinson 7.00; 200m Symone Darius 24.02; 400m 1 Zola Golden 54.40; 2 Jennifer Edobi 55.42

Birmingham –AL- (USA), 26-27.2.2014 –Southland Championships- (indoor)

Birmingham –AL- (USA), 26-27.2.2014 –Southland Championships- (indoor)
Men
60m prelims (26) Justin Walker 6.73 1h5; 400m prelims (26) Rodney Jones 47.69 1h8, PV (26) 1 Colton Ross 5.30; 2 Cameron Meyer 5.20; LJ (26) Emmanuel Williams 7.77; SP (26) Jeff Milliron 17.27
Women
WT (26) La’Shantena Rounds 20.42; Pentathlon (26) 1 Shambrail Woods 3.698p (8.90; 1.56; 10.72; 5.49;  2.21.45); 2 Sofia Johnsson (swe) 3.678p (8.70; 1.53; 10.67; 5.46; 2.22.67)

Krasnodar (Russia), 21-23.2.2014 –Winter Throwing Championships-

Krasnodar (Russia), 21-23.2.2014 –Winter Throwing Championships-
Men
DT (22) 1 Viktor Butenko 61.75; 2 Nikolay Sedyuk 59.93; 3 Megomedsalam Magomedov 59.20; 4 Aleksey Sysoev 58.16; 5 Dmitri Chebotarev 57.85; 6 Gleb Sidorchenko 57.74; 7 Aleksandr Kiria 56.64; 8 Mikhail Dvornikov 54.92
DT u23 (21) 1 Dmitriy Kalmykov 56.45; 2 Aleksandr Dobrenkiy 54.60
DT u20 (1,75 Kg) (21) Aleksey Khudyakov 59.11
HT 1 Sergey Litvinov 77.21; 2 Denis Lukyanov 75.84; 3 Anataloy Pozdniakov 75.71; 4 Aleksei Korolev 75.12; 5 Dmitry Velikopolski 70.43
HT u23 1 Yevgeniy Korotovskiy 72.00; 2 Valeriy Pronkin 71.34; 3 Igor Buryy 68.03; 4 Nikolay Bashan 67.02; 5 Yevgeniy Chetverikov 66.20
HT u20 (6 Kg) (22) 1 Ivan Aksenov 74.76; 2 Yuriy Kuziv 73.36; 3 Yegor Yevseyev 72.35; 4 Gleb Volik 70.30; 5 Denis Fomin 70.04
HT u18 (5 kg) (22) Petar Nekiporets 72.66
JT 1 Igor Sukhomlinov 75.46; 2 Dmitry Beketov 73.90; 3 Aleksandr Kharitonov 72.30; Nikita Petinov 71.60; 5 Yevgeniy Filichkin 70.88; 6 Ilya Korotkov 70.74; 7 Andrey Tabala 70.65
JT u23 1 Aleksandr Shahrygin 71.01; 2 Yegor Yermoshin 69.25; 3 Aleksandr Ustyuzhanin 69.16
Women
DT (22) 1 Yekaterina Strokova 60.28; 2 Yuliya Maltseva 60.06; 3 Yekaterina Burmistrova 52.90
HT 1 Anna Bulgakova 74.16; 2 Oksana Kondratyeva 68.52; 3 Nina Volkova 68.04; 4 Natalya Polyakova 67.60; 5 Alyona Lysenko 66.40; 6 Mariya Bespalova 65.01; 7 Zlata Tarasova 63.54; 8 Yelena Rigert 63.18; 9 Tatyana Kachegina 59.45; 10 Irina Sarvilova 57.02
HT u23 1 Yelizaveta Tsraveva 62.72; 2 Viktoriya Sadova 61.73; 3 Yevgeniya Tarakanova 60.02; 4 Olga Krylova 58.82
HT u18 (3 Kg) (22) 1 Sofiya Palkina 65.20; 2 Anastasiya Borodulina 59.67
JT 1 Lyubov Zhatkina 59.34; 2 Oksana Gromova 55.46; 3 Kseniya Zybina 53.42; 4 Viktoriya Abakumova 52.77; 5 Marina Maksimova 50.69; 6 Yelizaveta Gorbachova 49.00
JT u23 1 Olga Shestakova 59.95; 2 Yevheniya Ananchenko 55.38; 3 Marina Barsukova 52.18; 4 Svetlana Pechnikova 49.94
JT u20 (21) Yekaterina Starygina 56.48

London (Great Britain), 26.2.2014 (indoor)

London (Great Britain), 26.2.2014 (indoor)
Men
60m Toyi Olubi 6.82
Women
60m (mixed) Nicola Gilbert 7.56

West Long Branch –NJ- (USA), 26.2.2014 (indoor)

West Long Branch –NJ- (USA), 26.2.2014 (indoor)
Men
SP 1 Errol Jeffrey 18.06; 2 Dane Miller 17.91
Women
LJ Mariah Toussaint 6.19; SP Tiffany Okieme 15.74

Athlone (Ireland), 26.2.2014 – International Arena Grand Prix- (indoor)

Athlone (Ireland), 26.2.2014 – International Arena Grand Prix-  (indoor)
Men
60m Ashton Eaton (usa) 6.69; 400m 1 Tabarie Henry (isv) 46.81; 2 Timmy Crowe 47.29; 800m 1 Karl Griffin (95) 1.50.47; 2 Niall Touhy 1.50.48; 3 Darragh Greene 1.51.06; Mile Eoin Everard 4.03.08; 3.000m 1 Ross Millington (gbr) 8.00.32; 2 Matthew Shirling (gbr) (95) 8.06.58; 60mh Alex Al-Ameen (gbr) 7.97; LJ 1 Daniel Bramble 7.72; 2 Paulo Sergio de Oliveira (bra) 7.62; 3 Ashton Eaton (usa) 7.58; 4 Damar Forbes (jam) 7.47
Women
60m 1 Kelly Proper 7.44; 2 Sarah Lavin 7.57; 400m 1 Diane Ramsey (gbr) 53.87; 2 Catia Azevedo (por) 54.57; 3 Sinead Denny 55.09; 4 Ciara McCallion 55.81; 800m 1 Katie Kirk (gbr) 2.03.58; 2 Katie Snowden (gbr) 2.04.35; 60mh 1 Eva Vital (por) 8.29; 2 Sarah Lavin 8.30; HJ Brianne Theisen (can) 1.80; LJ 1 Kelly Proper 6.49; 2 Sarah Warnock (gbr) 6.20

Wednesday, February 26, 2014

Birmingham –AL- (USA), 24-25.2.2014 –Sun Belt Championships- (indoor)

Birmingham –AL- (USA), 24-25.2.2014 –Sun Belt Championships- (indoor)
Men
60m (heats 24) 1 Clayton Vaughn 6.66; 2 Ja´Karyus Redwine 6.71; 3 Justin Whitfield 6.80 (6.77 2h2); 4 Quentin Butler 6.81; 5 Emmanuel Dasor (gha) 6.83; 6 Christian Clark 6.88; in heats: Prince Charles Iworah 6.79 2h1; Ventavius Sears 6.85 3h2; 200m h1 Emmanuel Dasor (gha) 21.57; h2 1 Elvyonn Bailey 21.18; 2 Ja’Karyus Redwine 21.21; 3 Clayton Vaughn 21.32; 4 Ventavius Sears 21.35; 400m 1 Elvyonn Bailey 47.19; 2 Christhoper Chamness 47.51; 2 Anthony Johnson 48.41; HJ 1 Derrick Hill 2.18; LJ (24) Roelf Pienaar (rsa) 7.72; SP 1 Richard Chavez 18.29; 2 Darian Brown 17.94; 3 Travis Gerding 17.54; WT (24) Justin Victor 21.05; Heptathlon (22-25) Isaac Grieder 5.310p (7.05; 6.65; 13.26; 1.88 – 8.57; 4.65; 2.57.66)
Women
60m (heats 24) 1 Sharika Nelvis 7.28; 2 Carrol Hardy 7.43 (7.41 1h2); 3 Marika Brown 7.52; 4 Morgan Breaux 7.55; 5 Ravin Gilbert 7.57; 6 Chioma Agwunobi 7.60 (7.59 2h2); 7 Victoria Rimpsey 7.70 (7.66 4h1); in heats: Ravin Gilbert 7.63 3h2; Sandra Akachukwu 7.66 3h1; Alexus Hebert 7.67 2h3; 200m h1 Gelela Cooley 24.22; h2 1 Sharika Nelvis 23.50; 2 Chioma Agwunobi 23.99; Marika Brown 24.35; in prelims (24) Carrol Hardy 24.16 1h6; Wande Brewer 24.42 1h1; 400m 1 Gelela Cooley 54.91; 2 Tatiana Colbert 55.55; 3 Talia Colbert 55.72; 60mh (prelims 24) 1 Sharika Nelvis 8.04 (8.03 1h3); 2 Chelsea Stephen 8.40; 3 Antonisha Stewart 8.62; 4 Porschea Wilson 8.64; SP 1 Jessica Ramsey 16.47; 2 Lexia Robinson 15.60

Tuesday, February 25, 2014

Lexington –KY- (USA), 22.2.2014 –HS Invitational- (indoor)

Lexington –KY- (USA), 22.2.2014 –HS Invitational- (indoor)
Men
60m 1 Eli Minor 6.78; 2 Darryl Haraway 6.82; 3 Molefi Maat 6.83; 400m Maurice Allen 48.45; SP (6 Kg) 1 Rashad Manning 18.50; 2 Evan McCraken 18.26; 3 Andrew Robinson 17.66
Women
60m 1 Ama-Selina Tchume 7.65; 2 Khianna Gray 7.65; 3 Autumn Heath 7.67; 4 DeAndra Greer 7.68; 400m 1 Anna Jefferson 54.30; 2 Mackenzie Dunmore 55.55; 3 Jaden Davis 55.64; 60mh 1 Chantel Ray 8.37; 2 Quenee Dale 8.47; 3 Shanel Burr 8.63

Baton Rouge –LA- (USA), 22.2.2014 –Louisiana HS Championships- (indoor)

Baton Rouge –LA- (USA), 22.2.2014 –Louisiana HS Championships- (indoor)
Men
60m Div I Chris Lewis 6.81; 60m Div II Beverly Sharkieth 6.84; 60mh Div I Taylor Hugues 7.96 1h1; 60mh Div II Craig Rock 7.97 1h1
Women
60m Div I 1 Mikiah Brisco (96) 7.31; 2 Marcquita Stalbert 7.48; 3 Jessica Harris 7.58; 4 Janie O’Connor 7.62; 60m Div II 1 Aleiah Hobbs 7.49; 2 Shannon Ray 7.68 (7.62 1h2); 60mh Mikiah Brisco (96) 8.45

Waterford (Barbados), 22-23.2.2014

Waterford (Barbados), 22-23.2.2014
Men
100m (0.5) 1 Levi Cadogan 10.30; 2 Shakeim Greaves 10.58 (10.57 (0.5) 1h); 100m u18 (nwi) Mario Burke 10.61; 200m (0.8) 1 Fallon Forde 21.28; 2 Ramarco Thompson u18 21.55; 200m u18 (0.7) Mario Burke 21.27; 400m Christopher Davis 48.02; in heats: Ramarco Thompson 48.34 1h; 110mh u18 (0,91m) Michael Nicholls 13.95; LJ Shamar Rock 7.43 (0.6)
Women
100m (0.2) Jade Bailey 11.68; 200m u18 (0.7) Sada Williams 24.08; 400m u18 Sada Williams 55.75

Praha (Czech Republic), 25.2.2014 (indoor)

Praha (Czech Republic), 25.2.2014 (indoor)
Men
60m 1 Kim Collins (skn) 6.49; 2 Dwain Chambers (gbr) 6.52; 3 Richard Kilty (gbr) 6.53; 4 Bingtian Su (chn) 6.57; 5 Dariusz Kuc (pol) 6.63 (6.60 2h2); 6 Harry Aikines-Aryeetey (gbr) 6.69 (6.64 3h2); 7 Adam Zavacky (svk) 6.72 (6.68 4h2); 8 Vaclav Zich 6.87 (6.77 4h1); in heats: Marcel Kadlec 6.81 5h1; Rolf Malcolm Fongué (sui) 6.86 5h2
400m A 1 Edino Steele (jam) 46.11; 2 Nery Brenes (crc) 46.53; 3 Luke Lennon-Ford (gbr) 46.65; 4 Patrik Sorm 48.03; 5 Jan Tesar 48.14; 400m B 1 Mark Ujakpor (esp) 47.15; 2 Emir Bekirc (srb) 47.17; 3 Pavel Benda 48.14
500m 1 Pavel Maslak 1.00.36; 2 Conrad Williams (gbr) 1.01.59; 3 Mateo Ruzic (srb) 1.02.21
800m A 1 Stepan Poistogov (rus) 1.48.55; 2 Andreas Vojta (aut) 1.48.78; 3 Mitja Krevs (slo) 1.49.09; 4 Amine El Manaoui (mar) 1.50.37; 800m B 1 Yassine Hathat (alg) 1.50.24; 2 Pierre-Antoine Balhan (bel) 1.50.36; 3 Alejandro Rodriguez (esp) 1.50.69; 4 Konstadinos Nakopoulos (gre) 1.50.90; 5 Jozef Repcik (svk) 1.50.93
1.500m 1 Jan Fris 3.46.98, 2 Filip Sasinek 3.47.09
3.000m 1 Paul Kipsiele Koech (ken) 7.47.20; 2 Yegor Nikolayev (rus) 7.49.99; 3 Yitayal Atnafu (eth) 7.52.41; 4 Debeli Gezmu (eth) 7.53.04; 5 Jakub Holusa 7.53.21; 6 David McCarthy (irl) 7.54.39; 7 Mitko Tsenov (bul) 8.00.80
60mh 1 Dayron Robles (cub) 7.51; 2 Konstadínos Douvalídis (gre) 7.60; 3 Andy Pozzi (gbr) 7.60; 4 Martin Mazac 7.73; 5 Aleksey Dryomin (rus) 7.87; 6 Viliam Papso (svk) 7.94 (7.87 3h1); in heats: Daniel Kiss (hun) 7.90 4h1; Vaclav Sedlak 7.99 5h1; Petr Penaz 7.91 3h2
HJ 1 Ivan Ukhov (rus) 2.42; 2 Aleksey Dmitrik (rus) 2.33; 3 Mihai Donisan (rou) 2.30; 4 Jaroslav Babá 2.25
PV 1 Piotr Lisek (pol) 5.75; 2 Jan Kudlicka 5.75; 3 Michal Balner 5.61; 4 Melker Svard Jakobsson (swe) 5.54; 5 Lukas Posekany 5.35; 6 Lázaro Borges (cub) 5.35; 7 Adam Pasiak 5.25; 8 Lukas Bechyne 5.25
TJ 1 Pedro Pablo Pichardo (cub) 17.32; 2 Ernesto Revé (cub) 17.05; 3 Marian Oprea (rou) 16.68; 4 Adrian Swiderski (pol) 16.07; 5 Julian Reid (gbr) 16.06; 6 Shuo Cao (chn) 16.05
SP 1 Germán Lauro (arg) 21.04; 2 Georgi Ivanov (bul) 20.52; 3 Tomasz Majewski (pol) 20.48; 4 Tomas Stanek 20.39; 5 Jan Marcell 19.56; 6 Jakub Szyszkowski (pol) 19.43; 7 Ladislav Prasil 19.15; 8 Martin Novak 18.90
Women
60m 1 Ruddy Zang-Milama (gab) 7.17; 2 Aleen Bailey (jam) 7.22; 3 Desiree Henry (gbr) 7.22; 4 Ezinne Okparaebo (nor) 7.25; 5 Carina Horn (rsa) 7.31; 6 Katerina Cechová 7.32; 7 Yongli Wei (chn) 7.36; 8 Iveta Mazacová 7.38; in heats: Florentina Marincu (rou) 7.50 4h1; Klara Seidlova 7.58 5h1; Adela Chvalková 7.73 6h1; Iveta Mazacová 7.40 5h2; 6 Zdenka Seidlová 7.63 6h2; Lucie Domská 7.73 7h2
300m 1 Denisa Rosolová 37.04; 2 Yekaterina Vukolova (rus) 37.68; 3 Jitka Bartonicková 37.85; 4 Anyika Onuora (gbr) 38.55; 5 Bianca Razor (rou) 38.79; 6 Helena Jiranová 39.07
800m 1 Jennifer Meadows (gbr) 2.01.67; 2 Lenka Masná 2.01.83; 3 Yekaterina Poistogova (rus) 2.02.98; 4 Ciara Everard (irl) 2.04.02; 5 Irina Maracheva (rus) 2.04.08; 6 Yevgeniya Zinurova (rus) 2.04.11; 7 Rose-Anne Galligan (irl) 2.04.12; 8 Anastasiya Tkachuk (ukr) 2.05.15; 9 Fabienne Kohlmann (ger) 2.06.28; 10 Edao Dureti (eth) 2.06.87
1.500m 1 Seayum Deawit (eth) 4.09.08; 2 Rabab Arrafi (mar) 4.09.15; 3 Renata Plis (pol) 4.09.89; 4 Yelena Korobkina (rus) 4.09.93; 5 Senbera Teferi (eth) 4.11.37; 6 Elina Sujew (ger) 4.12.93; 7 Sonja Roman (slo) 4.13.47; 8 Diana Mezulianikova 4.20.16; 9 Anezka Drahotova 4.24.46
60mh 1 Tiffany Porter (gbr) 7.91; 2 Eline Berings (bel) 7.98; 3 Andrea Ivancevic (cro) 8.14; 4 Gemma Bennett (gbr) 8.21; 5 Sara Aerts (bel) 8.25 (8.22 2h1); 6 Anna Zekuciová (95) 8.70 (8.69 4h1); in heats: Anamaria Nesteriuc (rou) 8.40 3h2; Zuzana Muchová 8.70 4h2
HJ 1 Blanka Vlasic (cro) 2.00; 2 Ana Simic (cro) 1.90; 3 Ekaterina Kuntsevich (aut) 1.85; 4 Michael Hrubá (98) 1.85
PV 1 Jirina Svobodová 4.62; 2 Romana Malacová 4.45; 3 Aneta Morysková 4.00; 4 Rebeka Silhanová 4.00
LJ 1 Amy Woodman (gbr) 6.30; 2 Florentina Marincu (rou) 6.30; 3 Jana Veldaková (svk) 6.26; 4 Irene Pusterla (sui) 6.14; 5 Eliska Klucinová 6.14

Kaustinen (Finland), 23.2.2014

Kaustinen (Finland), 23.2.2014
Men
HT Tuomas Seppänen 72.37; HT u23 Jesse Lehto 67.12; HT u20 (6 Kg) 1 Waltteri Lahtinen 70.63; 2 Markus Kokkonen 70.34; 3 Joni Syrjälä 68.48; HT u18 (5 Kg) Aleksi Jaakkola 67.18
Women
HT 1 Jenni Penttilä 61.09; 2 Jonna Miettinen 58.97; HT u23 1 Sanni Saarinen 59.16; 2 Heli Rinnekari 59.12; HT u18 (3 Kg) 1 Krista Tervo 65.72; 2 Suvi Koskinen 62.12

Savannah –GA- (USA), 22.2.2014 –Eyeopener-

Savannah –GA- (USA), 22.2.2014 –Eyeopener-
Men
200m (-1,3) Kyran Stewart 21.57; 110mh (-1,8) Cameron Hall 14.23

Claremont –CA- (USA), 22.2.2014 –Rossi Relays-

Claremont –CA- (USA), 22.2.2014 –Rossi Relays-
100m
100m (1.6) 1 Alvaro Cassini (ven) 10.54; 2 Bryan Mercado 10.61; 3 Jovonte Slater 10.69; HJ Eure Yanez (ven) 2.23; HT Remy Conaster 66.39
Women
100m (2.7) Nercelis Soto (ven) 11.65; DT Alexandra Collatz 53.55

Las Tunas (Cuba), 21-23.2.2014

Las Tunas (Cuba), 21-23.2.2014
Men
800m (23) 1 Andy González 1.48.1; 2 Alejandro González 1.49.8
Women
800m (23) 1 Rosa M. Almanza 2.02.2; 2 Arlethis Thaureaux 2.07.7

Nassau (Bahamas), 20.2.2014 –Anglican Schools Festival-

Nassau (Bahamas), 20.2.2014 –Anglican Schools Festival-
Men
100m u18 (3.5) Keanu Pennerman 10.69; 200m u18 (5.1) Keanu Pennerman 21.70; 400m u18 Henri Delauze 48.70

Melbourne (Australia), 25.2.2014

Melbourne (Australia), 25.2.2014
Women
PV Madeline Lawson 4.00

Edmonton (Canada), 22-23.2.2014 –West Championships- (indoor)

Edmonton (Canada), 22-23.2.2014 –West Championships- (indoor)
Men
60m 1 Kenrick Hanna 6.69; 2 Chinedu Ezetah 6.86; 3 Tevaughn Campbell 6.87; 300m (22) Nathan George 34.34; 1.000m (22) 1 Brad Bickley 2.23.94; 2 Thomas Riva 2.23.97; 60mh (22) Calum Innes 7.94; HJ Jeremy Eckert 2.16
Women
600m 1 Sabrina Nettey 7.55; 2 Michelle Young 7.57; 3 Merissa Margetts 7.65; 300m (22) Katrin Ritchie 39.65; 600m 1 Jenna Westaway 1.29.00; 2 Rachel Francois 1.29.38, 1.000m (22) 1 Jenna Westaway 2.44.55; 2 Sarah Inglis 2.46.87; 3 Fiona Benson 2.47.68; 4 Amanda Banks 2.48.52; 5 Emma Cook-Clarke 2.49.55; 1.500m Sarah Inglis 4.26.86; 60mh (22) 1 Michelle Young 8.47 (8.37 1h2); 2 Hazel Ross 8.60; 3 Rachel Machin 8.62; HJ 1 Emma Nuttall (gbr) 1.84; 2 Rachel Machin 1.81; LJ (22) Sabrina Nettey 6.32; SP (22) Taryn Suttie 16.05; Pentathlon (22) 1 Rachael McIntosh 4.174p (8.87; 1.65; 13.25; 5.90; 2.15.98); 2 Rachel Machin 4.070p (8.67; 1.77; 11.96; 6.00; 2.34.23); 3 Katelyn Lehner 3.726p (8.87; 1.62; 9.24; 5.83; 2.25.37); 4 Lauren Taylor 3.665p (9.07; 1.68; 11.06; 5.21; 2.27.53)

Sao Paulo (Brazil), 22.2.2014 –Desafio Caixa-

Sao Paulo (Brazil), 22.2.2014 –Desafio Caixa-
Men
100m (2.0) 1 Bruno Barros 10.30; 2 Jefferson Lucindo 10.35; 3 Jorge da Costa 10.37; 4 Ailson da Silva Feitosa 10.45; 5 Antonio Rodrigues 10.57; 6 Erik Viana 10.60; 7 Raoni Amaral 10.63; 8 Nilson de Oliveira Andre 10.66; 400m 1 Hederson Alves Stefani 46.30; 2 Carlos Grachet 46.65; 3 Ailson Feitosa 46.79; 4 Dayon de Oliveira 48.21; 1.500m 1 Thiago André (95) 3.41.17 NR u20; 2 Joilson da silva 3.43.46, 3 Lutimar Paes 3.43.93; 4 Andre de Sanata 3.45.58; 5 Adriano Soares 3.45.63; 6 Robson de Lima 3.46.47; 3.000m Ederson Vilela 8.05.09; 110mh (0.4) 1 Jonathan Mendes 13.77; 2 Eder de Souza 13.78; 3 Matheus Inocencio 13.90; 4 Thiago Carahyba Dias 14.15; 5 Robson Braga 14.23; HJ 1 Guilherme Cobbo 2.20; 2 Talles Sousa Silva 2.15; 3 Josue da Costa 2.15; PV Joao Gabriel Santos 5.40; LJ 1 Emiliano Lasa (uru) 7.90 (0.3); 2 Tiago da Silva 7.57 (-1,6); TJ 1 Jadel Gregorio 16.74 (2.4) and 16.25 (0.7); 2 Jonathan Silva 16.15 (-0,1); 3 Jefferson Sabino 15.97 (0.7); 4 Mateus Adao de Sa 15.95 (0.1); SP Darlan Romani 19.95
Women
100m A (0.9) 1 Aline Torres 11.56; 2 Jailma Sales de Lima 11.70, 3 Lorena Lourenço 11.70; 4 Thais da Costa 11.80; 100m B (2.2) 1 Aline Torres 11.59; 2 Lorena Lourenço 11.61; 3 Jalima Sales de Lima 11.76; 4 Tais Costa 11.81; 5 Vitoria Silva (96) 11.94; 400m 1 Geisa Coutinho 52.49; 2 Joelma Sousa 53.39; 3 Liliane Fernandes 53.87; 4 Thaissa Presti 55.64; 100mh A (-2,5) 1 Fabiana dos Santos 13.42; 2 Adelly Santos 13.69; 3 Gisele de Albuquerque 13.72; 100mh B (2.2) Fabiana dos Santos 13.30; HJ Monica Araujo 1.80; PV 1 Karla da Silva 4.35; 2 Joana Costa 4.01; LJ Eliane Martins 6.22 (-0,8); TJ 1 Tania da Silva 13.54 (1.2); 2 Nubia Soares 13.35 (2.5) and 13.09 (-0,1); 3 Claudine Gimnes 13.34 (1.9); SP Keely Medeiros 16.64; 2 Renata Severiano 15.40

La Habana (Cuba), 21-22.2.2014

La Habana (Cuba), 21-22.2.2014
Men
100m (0.0) 1 Reynier Mena (96) 10.55; 2 Yaniel Carrero (95) 10.57; 3 Yadier Luis 10.63 (10.62 (0.0) 3s1); in semis: César Ruiz (95) 10.68 4s1; 200m (22) (-0,2) 1 Reynier Mena (96) 20.80; 2 Yaniel Carrero (95) 21.08; 3 José Gaspar (95) 21.41; 4 César Ruiz (95) 21.46; 400m 1 Oreste Rodríguez 47.13; 2 Adrián Chacón 47.41; 3 Yoandys Lescay 47.78 (47.65 1s3); 60mh (0.0) 1 Yordan O’Farrill 7.65; 2 Jhoanis Portilla 7.81; 110mh u18 (0,91m) (0.0) Yoan Villa 14.21; PV 1 Yankier Lara 5.30; 2 Lázaro Borges 5.20; LJ (22) Junior Díaz 7.57 (-0,7); TJ 1 Lázaro Martinez (97) 17.16 (2.7) and 16.89 (1.9); 2 Osviel Hernández 16.93 (2.9) and 16.79 (0.0); 3 Andy Díaz (95) 15.93 (1.5); SP u20 (6 kg) (22) Lázaro Acosta 17.14; SP u18 (5 kg) (22) 1 José González 17.84; 2 Lázaro Guerra 17.34; DT 1 Jorge Fernández 62.18; 2 Randy Noa 54.52; HT 1 Roberto Janet 74.14; 2 Reinier Mejías 72.54; 3 Noleysis Vicet 68.63; JT (22) Osmani Laffita 71.70; Decathlon (21-22) 1 Yordani García 8.337p (10.80 (0.0); 7.22 (2.6); 15.75; 2.07; 49.07 – 14.07 (0.0); 42.54; 4.60; 64.69; 4.33.36); 2 Manuel González 7.742p (11.58 (0.0); 7.25 (0.1); 14.06; 2.01; 51.24 – 14.85 (0.0); 38.72; 5.00; 54.90; 4.28.99)
Women
100m (0.0) Ariallis Gandulla 11.95; 400m 1 Gilda Casanova 54.32; 2 Yaimeisi Borlot 55.05; 100mh (-0,2) 1 Belkis Milanés 13.43; 2 Rujaine Coto 13.50; HJ (22) 1 Lesyanñi mayor and Daniellys Dutil (95) 1.80; LJ (22) Irisdaymi Herrera 6.26 (0.0); TJ 1 Yarianna Martínez 14.39 (2.8) and 14.34 (1.5); 2 Dailenys Alcántara 14.33 (1.5); 3 Josleidy Ribalta 14.18 (2.3) and 14.03 (0.0); 4 Liuba Zaldívar 14.12 (0.0); 5 Liadagmis Povea (96) 13.42 (0.5); 6 Liliana Breto (97) 12.92 (1.0); SP (22) 1 Yaniuvis López 17.54; 2 Yiliana Otamendi (96) 16.17; 3 Saily Viart (95) 16.02; DT 1 Denia Caballero 61.56; 2 Yanisley Collado 59.37; 3 Yaimé Pérez 58.76; HT 1 Ariannis Vichy 66.18; 2 Hassana Divó (95) 59.62; JT (22) María Paz Ríos (chi) 50.62; Heptathlon (21-22) 1 Yorgelis Rodríguez (95) 6.231p (14.01 (-1,5); 1.84; 14.21; 24.93 (1.2) – 6.03 (0.0); 47.58; 2.17.93); 2 Yilian Durruthy 5.1713p (13.90 (-1,5); 1.75; 14.14; 24.54 (1.2) – 5.92 (0.0); 35.37; 2.32.04)

Monday, February 24, 2014

Pretoria (South Africa), 22.2.2014

Pretoria (South Africa), 22.2.2014
Men
100m h4 (1.5) 1 Hendricho Bruintjies 10.44; 2 Hendrik Khumalo 10.69; 100m h5 (1.4) 1 Akani Simbine 10.27; 2 Leon Du Toit 10.54; 3 Danie Van Belrk 10.61; 100m h6 (2.3) 1 Meshoe Tshegofatso 10.53; 2 Patrick Vosloo 10.65, 3 Pierre Truter 10.68; 100m h8 (2.3) 1 Thando Poto 10.50; 2 Thami Sibayu 10.53; 200m h1 (2.0) 1 Hendricho Bruintjies 20.76; 2 Pierre Truter 21.37; 200m h3 (2.3) Isaan Van Wyk 21.49; 200m h4 (1.7) 1 Akani Simbine 20.55; 2 Danie Van Blerk 21.35; 3 Patrick Vosloo 21.35; 200m h5 (1.4) Thando Poto 21.32; 400m h1 Jon Seeliger 47.74; 400m h2 Ofentse Mogawane 47.26; 110mh h1 (nwi) Kobus Moolman 14.06; 400mh 1 Hardus Maritz 51.56; 2 Leroux Hamman 51.68; SP Orazio Cremona 19.59; DT Apostolos Parrelis (cyp) 61.22; HT Joachim Koivu (fin) 64.53; JT 1 Tobie Holtzhausen 76.71; 2 Jayson Henning 71.47; 5 Kms Walk 1 Lebogang Shange 19.55.58; 2 Wayne Snyman 19.56.66
Women
100m (2.9) Elzette Buys 11.95; 100m u20 (1.2) Simone Du Plooy 11.96; 200m (3.1) Arista Nienaber 24.37; 200m u20 (2.3) Simone Du Plooy 24.43; 100mh (2.1) Nadine Van der Westhuizen 13.80; 100mh u18 (0.76m) (2.9) Taylon Wieldt 13.49; LJ Carla Marais 6.47 (-2,8); SP u20 Geraldine Duvenage 15.62; DT Maryke Oberholzer 54.82; DT u20 Geraldine Duvenage 52.60; JT Megan Wilke 52.84

Miami –FL- (USA), 22.2.2014 –Louie Bing Classic-

Miami –FL- (USA), 22.2.2014 –Louie Bing Classic-
Men
400m 1 Jeffrey Green (95) 47.33; 2 Larry Krondis 47.94; 3 Cordell Lamb 47.94
Women
100m (-1,1) Krystal Sparling 11.82; 200m (-3,4) Diamond Spaulding (96) 24.37; 400m 1 Kendall Ellis (96) 54.86; 2 Symone Mason 54.98

Sheffield (Great Britain), 21-23.2.2014 –University Championships- (indoor)

Sheffield (Great Britain), 21-23.2.2014 –University Championships- (indoor)
Men
60m (21) 1 Adeseye Ogunlewe (ngr) 6.74; 2 John Otugade (95) 6.74; 3 Dewi Hammond 6.84; 4 Allan Hamilton 6.84 (6.84 2s4); 5 Ben Shields 6.85; 6 Oliver Back 6.86 (6.83 2s3); 7 Samuel Gordon 6.90 (6.87 1s1); in semis: Stephen Dunlop 6.89 2s2; 200m (23) 1 Jordan Kirny-Polidore 21.04; 2 Antonio Infantino 21.18; 400m (23) 1 James Forman 47.47; 2 Cristian Morton 47.52, 3 Alex Boyce 47.75; in heats: David Dempsey 48.40 1h1; 800m (23) Guy Learmonth 1.50.95; 60mh (21) 1 Andy Pozzi 7.57; 2 David King 7.80; 3 Yannick Budd 7.96; 4 Jake Porter 7.99; PV (22) 1 Nick Cruchley 5.40; 2 Daniel Gardner 5.40; 3 Paul Walker 5.20
Women
60m (21) 1 Marilyn Nwawulor 7.50; 2 Mica Moore 7.58 (7.55 1s3); 3 Rebecca Chapman 7.63 (7.56 1s1); 4 Twinelle Hopeson 7.64; 5 Clieo Stephenson (95) 7.65 (7.63 2s1); 6 Shanice Harrison 7.76 (7.76 2s2); 200m (23) Hannah Thomas 24.33; 400m (23) 1 Amy Allcock 53.26; 2 Abigayle Fitzpatrick 54.72 (54.67 2h2); 3 Jessie Knight 55.04 (54.76 1h3); 4 Keishana Larose 55.15; 5 Philippa Lowe 55.49 (54.61 1h2); 800m (23) 1 Claire Tarplee (irl) 2.06.10; 2 Adelle Tracey 2.06.22; 3 Katy Brown 2.07.29; 1.500m (23) 1 Sophie Tyers 4.19.86; 2 Melissa Courtney 4.20.38; 3 Sarah McDonald 4.21.56; 60mh (21) 1 Karla Drew 8.41; 2 Olivia Walker 8.58 (8.58 1s3); 3 Lauren O’Reilly 8.69 (8.56 1s1); in semis: Madelaine Smith 8.73 2s1

Providence –RI- (USA), 22-23.2.2014 –Atlantic 10 Championships- (indoor)

Providence –RI- (USA), 22-23.2.2014 –Atlantic 10 Championships- (indoor)
Men
SP Brandon Ruffin 17.81
Women
60m 1 Kiara Porter 7.46; 2 Aneesha Scott 7.55; 200m Kiara Porter 24.30; 400m 1 Kiara Porter 54.63; 2 Dominique Graham 55.69; 500m Anna Simone 1.13.12; 5.000m (22) Megan McGlinghey 16.27.58; 60m 1 Alexis Stroman 8.57; 2 Emily Renna 8.58; 3 Taylor Wheaton 8.61; Pentathlon Louise Prevoteau (fra) 3.610p (9.18; 1.67; 9.60; 5.20; 2.21.62)

Cambridge –MA- (USA), 23.2.2014 –New England Championshisps- (indoor)

Cambridge –MA- (USA), 23.2.2014 –New England Championshisps- (indoor)
Men
Mile Steve Mangan 4.00.52; SP Dustin Brode 18.51

Princeton –NJ- (USA), 23.2.2014 –Princeton Invitational- (Indoor)

Princeton –NJ- (USA), 23.2.2014 –Princeton Invitational- (Indoor)
Men
60m 1 Jeremy Bascom (guy) 6.79; 2 Paul Kim Williams (grn) 6.81; PV Adam Bragg 5.25; SP Scott Rushton 17.43
Women
60m Shailah Williams 7.67; 400m Melissa Caddle 54.28; 60mh Latoya James 8.71; HJ Deandra Daniel (tto) 1.80

Lucca (Italy), 22-23.2.2014 –Winter Throwing Championships-

Lucca (Italy), 22-23.2.2014 –Winter Throwing Championships-
Men
DT (23) 1 Hannes Kirchler 58.53; 2 Federico Apolloni 57.96; HT 1 Nicola Vizzoni 74.83; 2 Marco Lingua 72.55; 3 Marco Bortolato 70.15; 4 Mario Baldoni 65.18; HT u18 (5 Kg) Tiziano Di Blasio 65.83; JT 1 Nobert Bonvecchio 73.41; 2 Antonio Fent 71.17; 3 Mauro Fraresso 70.94
Women
DT (23) 1 Laura Bordignon 53.49; 2 Valentina Aniballi 53.47; 3 Anna Salvini 52.91; HT 1 Silvia Salis 70.48; 2 Micaela Mariani 65.04; 3 Francesca Massobiro 60.80; 4 Valentina Leommani 57.76; HT u20 Giulia Camporese 57.15; JT Sara Jemai 52.92

Pombal (Portugal), 22-23.2.2014 –Clubs Championships- (indoor)

Pombal (Portugal), 22-23.2.2014 –Clubs Championships- (indoor)
Men
60m (22) 1 Francis Obikwelu 6.75; 2 Diogo Antunes 6.76; in extra heat A: 1 Francis Obikwelu 6.75; 2 Diogo Antunes 6.78; 3 Yazaldes Nascimeno 6.82; 4 Arnaldo Abrantes 6.84; 5 Carlos Nascimento 6.87; in extra heat B Joao Gonçalves 6.86; 200m 1 Arnaldo Abrantes 21.27; 2 David Lima 21.41; 400m 1 Victor Santos 47.37, 2 Joao Ferreira 48.06; 1.500m (22) Joao Bras 3.45.42; 60mh Rasul Dabó 7.83; PV (22) 1 Edi Maia 5.55; 2 Diogo Ferreira 5.25; LJ (22) 1 Mauro Vinicius Silva (bra) 7.98; 2 Marcos Chuva 7.83; 3 Paulo Oliveira (bra) 7.54; SP 1 Marco Fortes 19.74; 2 Francisco Belo 17.52; 5 Kms Walk (22) Joao Vieira 19.42.35
Women
60m (22) 1 Carla Tavares 7.40; 2 Eva Vital 7.47; in extra heat: Teresa Carvalho 7.61 2h; Andreia Felsberto 7.64 3h; Dorcas Bazolo (cdo) 7.69 4h; 200m Carla Tavares 24.35; 400m (22) 1 Catia Azevedo 54.64; 2 Miriam Tavares 55.31; 800m Marta Pen 2.06.67; 1.500m (22) 1 Marta Pen 4.18.49; 2 Carla Rocha 4.21.37; 3.000m Catarina Ribeiro 9.25.28; 60mh 1 Eva Vital 8.15; 2 Andrei Felisberto 8.54; 3 Lecabella Quaresma 8.67; PV Marta Onofre 4.23; LJ 1 Shaina Mags 6.40; 2 Teresa Carvalho 6.20; TJ 1 Patricia Mamona 14.36 NR; 2 Susana Costa 13.76; 3 Kms Walk (22) Vera Santos 12.37.68

Bratislava (Slovakia), 22-23.2.2014 –National Championships- (indoor)

Bratislava (Slovakia), 22-23.2.2014 –National Championships- (indoor)
Men
60m 1 Adam Zavacky 6.71; 2 Vladimir Simic 6.86; 3 Tomas Benko 6.89; 4 Roman Turcani 6.89; in heats: Jan Veleba (cze) 6.72 1h1; 200m (23) Jakub Matus (96) 21.77; 60mh Martin Mazac (cze) 7.78 1h1; Viliam Papso 7.85 2h1; HJ (23) 1 Jaroslav Baba Cze) 2.24; 2 Peter Horak 2.24; 3 Matu Bubenik 2.21; 4 Lukas Beer 2.21; PV Michal Balner (cze) 5.50; SP (23) 1 Jan Marcell (cze) 19.95; 2 Martin Novak (cze) 19.22; 3 Matus Olej 18.25; 5 Kms Walk 1 Matej Toth  18.57.08; 2 Anton Kucmin 19.47.30
Women
60m 1 Lenka Krsakova 7.45 (7.44 1h1); 2 Jana Veldakova 7.55; 3 Monika Weigertova 7.65; in heats: Katerina Cechova 7.40 1h3; Iveta Mazacova 7.43 2h3; 400m 1 Jitka Bartonickova (cze) 55.16; 2 Lucia Slanickova 55.37; 400m (23) Iveta Putalova 55.28; 60mh Lucie Skrobakova 8.31; LJ (23) Renata Medgyesova 6.31; 2 Jana Veldaková 6.25; TJ 1 Dana Veldakova 13.90; 2 Monika Banovicova 12.89; 3 Kms Walk 1 Maria Czakova 12.43.72; 2 Maria Galikova 13.03.76

Domzale (Slovenia), 22.2.2014 –Winter Throwing Championships-

Domzale (Slovenia), 22.2.2014 –Winter Throwing Championships-
Men
SP Marko Spiler 18.31; JT 1 Blaz Marn 69.99; 2 Matija Muhar (96) 69.70
Women
HT Barbara Spiler 67.01; JT Martina Ratej 62.70; JT u18 (700 g) Anze Trapecar 56.57

Loos en Gohelle –Lille- (France), 23.2.2014

Loos en Gohelle –Lille- (France), 23.2.2014
Men
DT Philip Milanov (bel) 64.32

Chisinau (Moldava), 22-23.2.2014 –National Youth Championships- (indoor)

Chisinau (Moldava), 22-23.2.2014 –National Youth Championships- (indoor)
Men
SP u18 (5 Kg) Stefan Mura 17.03

Albuquerque -NM- (USA), 21-23.2.2014 –USA TF Championships- (indoor)

Albuquerque -NM- (USA), 21-23.2.2014 –USA TF Championships- (indoor)
Men
60m (23, semis 23, heats 22) 1 Marvin Bracy 6.48; 2 Trell Kimmons 6.49; 3 Joe Morris 6.52; 4 Sean McLean 6.55; 5 Keith Ricks 6.60 (6.56 2s1); 6 Ryan Bailey 6.60; 7 D’Angelo Cherry 6.61 (6.52 2s1); 8 Mark Jelks 6.65 (6.60 2h4); in semis: Jeremy Hardy 6.67 6s1; Aaron Anderson 6.71 7s1; Dennison Long 6.74 6s2; Woodrow Randall 6.77 8s2; in heats (22) Michael Rodgers 6.51 1h4; Jeffery Henderson 6.58 2h3; Cordero Gray 6.60 3h4; Jeremy Dodson 6.60 4h4
400m (23, heats 22) 1 Kyle Clemons 45.60; 2 David Verburg 45.62; 3 Kind Butler III 45.84; 4 Calvin Smith 45.91; 5 Clayton Parros 45.92; 6 Brycen Spratling 46.41; 7 Ricky Babineaux 46.57; 8 Quentin Iglehart-Summers 46.76
800m prelims (23, heats 22) 1 Erik Sowinski 1.47.86; 2 Robby Andrews 1.48.44 (1.48.12 1h1); 3 Nick Symmonds 1.48.48; 4 Tyler Mulder 1.48.68; 5 Mark Wieczorek 1.49.03 (1.48.28 1h2); 6 Michael Rutt 1.49.14
1.500m (23) 1 Lopez Lomong 3.43.09; 2 Will Leer 3.43.21; 3 Garrett Heath 3.43.97; 4 Ryan Hill 3.44.15; 5 Leonel Manzano 3.44.36; 6 David Torrance 3.44.62; 7 Craig Miller 3.44.85; 8 Pat Casey 3.46.86; 9 Duncan Phillips 3.47.68
3.000m (22) 1 Bernard Lagat 7.46.01; 2 Galen Rupp 7.48.19; 3 Ryan Hill 7.49.62; 4 Lopez Lomong 7.56.65; 5 Ben Blankenship 8.04.70; 6 Donald Cabral 8.04.81
60mh (23, semis 23, heats 22) 1 Omo Osaghae 7.56; 2 Dominic Berger 7.56; 3 Terrence Trammell 7.56; 4 Jeff Porter 7.57; 5 Terrence Sommerville 7.60; 6 Drew Brunson 7.63; 7 Ryan Stewart 7.69; in semis Jarret Eaton 7.58 1s1; Logan Taylor 7.79 5s1; Chris Thomas 7.80 5s2; Devon Hill 7.80 6s2; Kendall Parks 7.83 7s2; Vincent Wyatt 7.84 6s1; Trevor Brown 7.89 8s2; Caleb Cross 7.93 7s1; Tremayne Banks 7.94 8s1
HJ (22) 1 Erik Kynard 2.30; 2 Darius Purcell 2.27; 3 Dusty Jonas 2.27; 4 Hoova Taylor 2.17; 5 Riley Northrup 2.17; 6  Garrett Huyler 2.17
PV (22) 1 Mark Hollis 5.55; 2 Shawn Francis 5.55; 3 Nick Frawley 5.55; 4 Logan Cunningham 5.45; 5 Kaje Winder 5.45; 6 Jeff Coover 5.45; 7 Brandon Bringhurst 5.45; 8 Jack Whitt and Mike Morrison 5.30; 10 Levi Keller, Ryan Brown, Mike Arnold, Jordan Scott and  Samuel Bell 5.30
LJ (22) 1 Tyron Stewart 8.22; 2 Chris Benard 8.08; 3 Jeremy Hicks 8.06; 4 Jeffery Henderson 8.06; 5 Will Claye 7.83; 6 Kendall Spencer 7.53; 7 Norris Frederick 7.53
TJ (23) 1 Chris Carter 17.15; 2 Chris Benard 16.99; 3 Troy Doris 16.84; 4 Omar Craddock 16.61; 5 Ryan Grinnell 16.20; 6 Joshua Honeycutt 16.16
SP (23) 1 Ryan Whiting 22.23; 2 Kurt Roberts 21.50; 3 Joe Kovacs 21.46; 4 Jordan Clarke 20.78; 5 Cory Martin 20.27; 6 Eric Werskey 19.80; 7 Zack Lloyd 19.78; 8 Nick Baatz 19.30; 9 Derick Vicars 18.49; 10 Andrew Novak 18.33; 11 Nate Hunter 18.31; 12 Errol Jeffery jr 18.01; 13 Taylor Miller 17.96
WT (22) 1 A G  Kruger 23.70; 2 J C Lambert 23.05; 3  Jake Freeman 22.80; 4 Andy Fryman 22.15; 5 Joe Frye 22.12; 6 Justin Welch 21.77; 7 Alex Kizirian 20.54
Heptathlon (21-22) 1 Gray Horn 6.071p (6.96; 7.69; 13.36; 2.07 – 8.03; 4.90; 2.48.51); 2 Jeff Mohl 5.746p (7.07; 7.17; 11.86; 2.07 – 8.46; 5.00; 2.47.82); 3 Daniel Gooris 5.613p (7.41; 6.88; 13.32; 1.95 – 8.55; 5.30; 2.47.81); 4 Thomas Fitzsimmons 5.549p (7.27; 6.83; 12.28; 2.01 – 8.56; 4.60, 2.36.36); 5 Michael McPherson 5.535p (6.91; 7.16; 10.61; 1.98 – 8.25, 4.30, 2.43.15); 6 Tim Wunderlich 5.365p (7.44; 6.75; 14.42; 1.92 – 8.58; 4.60; 2.50.389; 7 Ryan Harlan 5.313p (7.23; 6.33; 15.89; 1.98 – 8.29; 4.70; 3.18.50)
3 Kms Walk (23) 1 Tim Seaman 11.40.75; 2 John Nunn 11.40.95
Women
60m (23, semis 23, heats 22) 1 Tianna Bartoletta 7.08; 2 Lekeisha Lawson 7.09; 3 Barbara Pierre 7.10; 4 Kya Brookins 7.11; 5 Chauntae Bayne 7.16; 6 Kenyanna Wilson 7.22 (7.21 2h2); 7 Muna Lee 7.28 (7.24 4s2); 8 Shayla Mahan 7.28; in semis: Shalonda Solomon 7.26 5s2; Shayla Mahan 7.27 4s1, Tawanna Meadows 7.34 6s2; Nicole Davis 7.39 5s1; Dominique Duncan 7.44 6s1; Francesca Okwara 7.45 7s1; Janae Gennette 7.51 7s2
400m (23, heats 22) 1 Francena McCorory 50.85; 2 Joanna Atkins 51.13; 3 Natasha Hastings 51.34; 4 Cassandra Tate 52.40; 5 Monica Hargrove 52.40; 6 Jernail Hayes 52.83; 6 LaSasha Aldredge 54.06
800m (23) 1 Ajee Wilson 2.00.43; 2 Chanelle Price 2.00.48; 3 Molly Beckwith 2.01.87; 4 Bethany Praska 2.03.35; 5 Phoebe Wright 2.05.60; 6 Stephanie Charnigo 2.05.88
1.500m (23) 1 Mary Cain 4.07.05; 2 Treniere Moser 4.09.93; 3 Heather Kampf 4.13.04; 4 Amanda Winslow 4.14.38; 5 Katie Mackey 4.16.24; 6 Sarah Brown 4.17.81; 7 Rebecca Friday 4.18.70; 8 Morgan Uceny 4.20.49; 9 Rebecca Tracy 4.22.55; 10 Sara Vaughn 4.22.93; 11 Dana Mecke 4.23.44, 12 Carmen Graves 4.26.51; 13 Melissa Agnew 4.27.32; 14 Amanda Mergaert 4.28.32
3.000m (22) 1 Gabe Grunewald 9.23.15; 2 Shannon Rowbury 9.25.49; 3 Sara Vaughn 9.26.46; 4 Jordan Hasay 9.27.40
60mh (23, semis 23, heats 22) 1 Nia Ali 7.80; 2 Janay DeLoach Soukup 7.82; 3 Kristi Castlin 7.88; 4 Candice Price 8.05 (8.02 1h2); 5 Vashti Thomas 8.13 (8.02 3s1); 6 Lindsay Lindley 8.16; 7 Kendra Newton 8.23; 8 Cassandra Lloyd 8.44 (8.24 4s2); in semis: Sirena Williams 8.30 5s1; Shaquana Logan 8.39 6s1; Kaylon Eppinger 8.44 5s2; Sarah Yeager 8.46 6s2; Lakaevia Tyler 8.47 7s1; Cassandra Sidner 8.58 7s2
HJ (23) 1 Inia McPherson 1.91; 2 Tiana Mills 1.88; 3 Megan Glisar 1.85; 4 Maya Pressley 1.85; 5 Ronea Saunders 1.82
PV (23) 1 Mary Saxer 4.71; 2 Jenn Suhr 4.66; 3 Kylie Hutson 4.66; 4 Sandi Morris 4.51; 5 Kat Majester 4.51; 6 Emily Grove 4.51; 7 Becky Holliday 4.41; 8 April Bennett 4.41; 9 Katie Nageotte 4.41; 10 Melissa Gergel 4.26; 11 Kayla Caldwell 4.26
LJ (22) 1 Tori Polk 6.70; 2 Tori Bowie 6.66; 3 Andrea Geubelle 6.61; 4 Funmi Jimoh 6.57; 5 Chelsea Hayes 6.56; 6 Whitney Gipson 6.45; 7 Anita Rogers 6.27; 8 Jessie Gaines 6.24; 9 Caitlin Walgrave 6.10
TJ (23) 1 Amanda Smock 13.81; 2 Andrea Geubelle 13.66; 3 Toni Smith 13.57; 4 Blessing Ufodiama 13.44; 5 April Sinkler 12.98
SP (23) 1 Michelle Carter 18.45; 2 Jeneva McCall 18.28; 3 Felisha Johnson 17.94; 4 Brittany Smith 17.70; 5 Tia Brooks 17.62; 6 Christina Hillman 17.41; 7 Becky O’Brien 17.36; 8 Whitney Ashley 17.17; 9 Nia Henderson 16.58; 10 Maggie Ewen 16.57; 11 Anna Jelmini 16.57; 12 Monique Riddick 16.47; 13 Kelsey Card 15.46
WT (22) 1 Gwen Berry 23.82; 2 Amber Campbell 23.68; 3 Jeneva McCall 23.16; 4 Felisha Johnson 22.60; 5 Amanda Bingson 22.42; 6 Chelsea Cassulo 21.96
Pentathlon (21) 1 Sharon Day Monroe 4.805p (8.44; 1.88; 15.59; 6.09, 2.13.19); 2 Sami Spenner 4.498p (8.52; 1.76; 12.25; 6.34; 2.12.87); 3 Barbara Nwaba 4.406p (8.51; 1.85; 13.55; 5.70; 2.19.75); 4 Lindsay Lettow 4.284p (8.44; 1.76; 12.09; 5.88; 2.18.34); 5 Breanna Leslie 4.182p (8.45; 1.70; 12.08; 5.52; 2.12.60); 6 Lindsay Schwartz 4.161p (8.58; 1.76; 11.85; 5.79; 2.22.07); 6 7 Maddie Outman 3.941p (8.51; 1.61; 10.27; 5.43; 2.10.87); 8 Tiffany Parker 3.622p (8.66; 1.64; 12.71; 5.03; 2.39.24)
3 Kms Walk (23) 1 Maria Michta 12.47.79; 2 Miranda Melville 12.59.75

Columbia –MO- (USA), 22.2.2014 –Big River High School Classic- (indoor)

Columbia –MO- (USA), 22.2.2014 –Big River High School Classic- (indoor)
Men
60m Michael Wells 6.78

Nantes (France), 22.2.2014 (indoor)

Nantes (France), 22.2.2014 (indoor)
Men
60m Jean-Pierre Bertrand 6.81
Women
60m Laura Valette (97) 7.70; 60mh u18 (0,76m) Laura Valette (97) 8.39

Lewisburg –PA- 21-23.2.2014 –Patriot League Championships- (indoor)

Lewisburg –PA- 21-23.2.2014 –Patriot League Championships- (indoor)
Men
60m 1 Jose Santana 6.77; 2 Jordan Sartor-Francis 6.85; 400m Jose Santana 48.41; 60mh Christian Lupica 7.95 (7.82 1h2); PV Jiles Maness 5.25
Women
60m 1 Stephanie Okpoebo 7.49; 2 Gemma Acheampong 7.55; 3 Christina Wood 7.64; 4 Brianna Tabin 7.65; 200m Stephanie Okpoebo 24.25; 60mh Brooke Astor 8.62 (8.61 1h1)

Sunday, February 23, 2014

Sopot (Poland), 22-23.2.2014 –National Championships- (indoor)

Sopot (Poland), 22-23.2.2014 –National Championships- (indoor)
Men
60m (22) 1 Dariusz Kuc 6.60 (6.60 1h3); 2 Remigiusz Olszewski 6.63 (6.63 1h4); 3 Kamil Masztak 6.70; 4 Robert Kubaczyk 6.76; 5 Przemyslaw Slowikowski 6.78; 6 Kamil Krynski 6.78 (6.78 3h2); 7 Adam Pawlowski 6.80 (6.78 2h4); 8 Kamil Supinski 6.80 (6.75 2h2); in heats: Damian Karolak 6.80 3h1; Michal Lukasiak 6.85 4h1; Artur Zaczek 6.79 2h3; Mateusz Jedrusik 6.82 3h4; 200m 1 Karol Zalewski 20.95 (20.93 1h1); 2 Artur Zaczek 21.50; in heats: Hubert kalandyk 21.55 1h8; 400m 1 Rafal Omelko 46.29; 2 Jakub Krzewina 46.54; 3 Kacper Kozlowski 46.76; 4 Patryk Dobek 46.82 (46.77 2h5); 5 Lukasz Krawczuk 47.46 (47.28 1h6); 6 Jan Ciepela 47.84 (47.22 1h4); in heats (22): Lukasz Domagala 47.93 2h1; Lukasz Wilamowski 48.02 3h1; Rafal Smolen 47.57 2h2; Bartlomiej Chojnowski 48.44 3h2; Marcin Grynkiewicz 47.97 1h3; Marcin Marciniszyn 48.13 2h3; Michal Pietrzak 47.48 2h4; Pawel Gwiazdon 48.45 3h5; Andrzej Jaros 47.31 2h6; 800m 1 Adam Kszczot 1.47.07; 2 Marcin Lewandowski 1.47.16; 3 Artur Kuciapski 1.48.19; 4 Kamil Gurdak 1.48.27; 5 Karol Konieczny 1.48.60; 1.500m (22) Adam Czerwinski 3.48.82; 3.000m 1 Lukasz Parszczynski 7.49.26; 2 Mateusz Demczyszak 7.57.73; 3 Szymon Kulka 7.59.76; 4 Adam Czerwinski 8.03.38, 5 Bartosz Nowicki 8.05.19; 60mh 1 Dominik Bochenek 7.65; 2 Damian Czykier 7.88 (7.73 1h2); in heats: William Sharman (gbr) 7.62 1h1; Mikolaj Justynski 7.94 3h1; Maciej Wojtkowski 7.94 2h2; HJ 1 Wojciech Theiner 2.22; 2 Sylwester Bednarek 2.22; 3 Maciej Lepiato 2.19; 4 Koonrad Owczarek 2.19; 5 Piotr Sleboda and Szymon Kiecana 2.19; 7 Piotr Sawczynski 2.16; 8 Maciej Kiendzierski 2.16; PV (22) 1 Robert Sobera 5.72; 2 Pawel Wojciechowski 5.62; 3 Przemyslaw Czerwinski 5.50; LJ 1 Adrian Strzalkowski 7.96; 2 Tomasz Jaszczuk 7.96; 3 Michal Lukasiak 7.68; 4 Krzysztof Tomasiak 7.60; 5 Michal Rejmus 7.53; 6 Wojciech Prokop 7.53; TJ (22) 1 Karol Hoffmann 16.71; 2 Adrian Swiderski 16.49; 3 Michal Lewandowski 16.00; SP (22) 1 Tomasz Majewski 20.70; 2 Rafal Kownatke 19.80; 3 Jakub Szyszkowski 18.86; 4 Dominik Witczak 18.61; 5 Mateusz Mikos 18.16; 6 Michal Haratyk 18.15; 7 Krzsyztof Brzozowski 18.09; 8 Pawel Regin 17.74; 5 Kms Walk 1 Lukasz Nowak 19.13.08; 2 Rafal Sikora 19.13.77; 3 Rafal Augustyn 19.16.51; 4 Dawid Tomala 19.37.91; 5 Rafal Fedaczynski 19.50.74; 6 Jakub Jelonek 19.55.48; Heptathlon Marcin Przybyl  5.475p (7.27; 7.02, 15.14; 2.01 – 8.48; 4.30; 2.57.35)
Women
60m (22) 1 Marta Jeschke 7.31; 2 Anna Kielbasinska 7.31; 3 Malgorzata Koldej 7.52; 4 Katarzyna Wesolowska 7.55; 5 Adrianna Zietara 7.58, 6 Agata Forkasiewicz 7.59; 7 Katarzyna Sokolska 7.61; 200m 1 Anna Kilbasinska 23.24; 2 Weronika Wedler 23.58; 400m 1 Justyna Swiety 53.01 (52.86 1h2); 2 Malgorzata Holub 53.18; 3 Ewelina Ptak 53.38; 4 Patrycja Wyciskiewicz 53.69 (53.64 1h1); 5 Joanna Linkiewicz 54.09 (53.91 3h1); 6 Jolanta Kajtoch 54.19 (53.89 2h1); in heats (22) Iga Baumgart 55.34 2h2; Agata Bednarek 53.96 1h4; Magdalena Gorzkowska 55.23 2h4; 800m (22) h1 Angelika Cichocka 2.01.14; 2 Joanna Jozwik 2.03.24; 3 Katarzyna Broniatowska 2.03.29; 4 Danuta Urbanik 2.03.36; 5 Renata Plis 2.04.27; h2 1 Ewa Jacniak 2.05.92; 2 Paulina Mikiewicz 2.06.09; 3 Karolina Polrola 2.07.35; 4 Kamilia Hayder 2.07.84; 1.500m 1 Katarzyna Broniatowska 4.26.11; 2 Danuta Urbanik 4.26.41; 3.000m (22) Urszula Necka 9.25.00; 60mh (22) 1 Urszula Bhebhe 8.24 (8.22 1h1); 2 Anna Kielbasinska 8.28; 3 Katarzyna Swiostek 8.44 (8.36 2h2); 4 Julia Rzadzinska 8.56; in heats: Karolina Koleczek 8.26 2h1; HJ (22) 1 Kamila Licwinko 2.00; 2 Justyna Kaprzycka 1.94; 3 Urszula Domel 1.90; PV 1 Anna Rogowska 4.40; Aleksandra Wisnik 4.10; LJ (22) 1 Teresa Dobija 6.44; 2 Anna Jagaciak 6.43; 3 Karolina Tyminska 6.36; 4 Karolina Zawila 6.15; TJ 1 Anna Jagaciak 13.69; 2 Anna Zych 13.07; 3 Justyna Kowalska 12.81; SP 1 Anna Wloka 16.82; 2 Paulina Guba 16.78; 3 Agnieszka Maluskiewicz 15.86; 3 Kms Walk 1 Paulina Buziak 12.51.22; 2 Katarzyna Burghardt 13.00.82; 3 Katarzyna Golba 13.17.93; Pentathlon (22) 1 Agnieszka Borowska 4.210p (8.71; 1.86; 11.00; 6.15; 2.29.94); 2 Marlena Maj 3.627p (9.05; 1.71; 11.15; 5.28; 2.36.15)

Magglingen (Switzerland), 23.2.2014 –National Junior and Youth Championships- (indoor)

Magglingen (Switzerland), 23.2.2014 –National Junior and Youth Championships- (indoor)
Men
60m u20 1 Silvan Wicki 6.88; 2 Sylvain Chuard 6.95; 60mh u20 (0,99m) Maurus Meyer 7.90
Women
60m u20 1 Viviane Sigg 7.62; 2 Irina Strebel 7.62; 3 Ajla Del Ponte 7.74; 4 Muswama Kambundji 7.75 (7.74 3h1); in heats: Majella Hauri 7.77 4h1; 60m u18 Inola Blatty 7.69 1h1; 60mh u20 Majella Hauri 8.72 1s1; 60mh u18 (0,76m) Selina Von Jackowski 8.69; HJ u20 Deborah Vomsattel 1.80; HJ u18 Salome Lang 1.80

Praha (Czech Republic), 22-23.2.2014 –National Junior and Youth hampionships- (indoor)

Praha (Czech Republic), 22-23.2.2014 –National Junior and Youth hampionships- (indoor)
Men
60m u20 1 Marek Bakalar 6.70; 2 Vojtech Netymach 6.79; 3 Vojtech Kolarcik 6.85; 200m u20 (23) 1 Marek Bakalar 21.49; 2 Vojtech Svoboda 21.70; 400m (23) Lukas Hodbod 48.50; 60mh u18 (0,91m) David Sklenar 7.87; LJ u20 Jiri Sykora 7.41; SP u20 (23) Tomas Koudela 17.12
Women
60m u20 1 Helena Jiranová 7.65; 2 Kristyna Kobianová 7.73; 3 Jana Janousová 7.74; 60m u18 1 Veronika Palicková 7.58; 2 Zdenka Seidlová 7.69; 200m u20 (23) Helena Jiranová 24.27; 3.000m u20 Anezka Drahotová 9.33.83; 60mh u20 1 Helena Jiranová 8.66; 2 Anna Zekuciová 8.67; 60mh u18 (0.76m) 1 Tereza Vokalová 8.39; 2 Veronika Janicková 8.50; 3 Tereza Semecká 8.64; 4 Michaela Simecková 8.66; HJ u18 Michael Hrubá 1.81; LJ u20 Veronika Sadková 6.18

 

Leipzig (Germany), 22-23.2.2014 –Deutsche Meisterschaften- (indoor)

Leipzig (Germany), 22-23.2.2014 –Deutsche Meisterschaften- (indoor)
Men
60m (22) 1 Christian Blum 6.61; 2 Lukas Jacubczyk 6.61; 3 Alex Schaf 6.64; 4 Julian Reus 6.66 (6.63 1s2); 5 Aleixo Platini Menga 6.66; 6 Peter Emelieze 6.73; 7 Maximilian Kessler 6.74 (6.73 3s3); in semis: Stefan Schwab 6.80 3s1 (6.80 2h3); Felix Göltl 6.80 4s1; Maximilian Ruth 6.81 5s1; Christian Rasp 6.82 6s1; Alexander Kosenkow 6.74 3s2; Roy Schmidt 6.79 4s2; Michael Pohl 6.80 5s2; Yannik Loth 6.86 6s2; Eric Franke 6.88 7s2 (6.88 5h3); Peter Emelieze 6.68 2s3; Matthias Lindner 6.74 4s3; Martin Keller 6.78 5s3; Raphael Müller 6.85 6s3; Martin Hahn 6.86 7s3 (6.86 4h6); Yannick Hoecker 6.86 8s3; in heats: Lars Wesemann 6.88 4h1; Peter Adjayi 6.88 5h2; Robin Erewa 6.85 3h3; Sebastian Ernst 6.79 2h4; Robert Polkowski 6.79 3h6; 200m A 1 Sebastian Ernst 20.62; 2 Aleixo Platini Menga 20.99; 3 Yannik Loth 21.35; 200m B 1 Robin Erewa 20.56; 2 Maximilian Kessler 21.15; 3 Alexander Kosenkow 21.16 (20.91 1h1); 4 Steven Müller 21.28; in heats: Roy Schmidt 21.32 2h1; Maximilian Ruth 21.60 2h2; Maurice Huke 21.35 2h3; Steven Müller 21.18 2h4; Rico Freimuth 21.59 2h5; 400m 1 Eric Krüger 46.92; 2 Miguel Rigau 46.98; 3 Marco Kaiser 47.52; 4 Manuel Ilg 48.06; in heats (22) Stefan Gorol 48.45 3h1; Tobias Mausbach 48.34 3h2; Alexander Gladitz 48.41 4h2; 800m Andreas Lange 1.51.85 (1.49.71 1h1); in heats (22) Sören Ludolph 1.49.88 2h1; Patrick Oehler 1.49.95 3h1; Fabian Spinrath 1.50.83 4h1; Patrick Zwicker 1.49.30 1h2; Patrick Schoenball 1.49.93 2h2; Jan Riedel 1.50.01 3h2; Michael Schäfer 1.50.54 4h2; Robin Schembera 1.50.12 1h3; Martin Bischoff 1.50.64 2h3; Stefan Hettich 1.50.72 3h3, 1.500m 1 Homiyu Tesfaye 3.47.28; 2 Florian Orth 3.47.82; 3 Christoph Lohse 3.48.02; 3.000m (22) 1 Homiyu Tesfaye 7.58.09; 2 Carsten Schlangen 7.58.62; 3 Marcel Fehr 7.59.15; 4 Clemens Bleistein 7.59.38; 5 Timo Benitz 8.02.62; 6 Richard Ringer 8.03.10; 7 Rico Schwarz 8.04.04; 8 Stefan Uliczka 8.04.33; 60mh (22) 1 Erik Balnuweit 7.60; 2 Gregor Traber 7.66; 3 Helge Schwarzer 7.78; 4 Rico Freimuth 7.84; 5 Julian Marquart 8.01 (7.98 2h2); in heats: Richard Bienasch 7.98 3h1; HJ 1 Martin Günther 2.28; 2 Mateusz Przybylko 2.24; 3 Raul Spank 2.20; 4 Torsten Sanders 2.15; 5 Philiipp Erfurth, Sebastian Kneifel and Rene Stauss 2.15; PV 1 Malte Mohr 5.84; 2 Florian Gaul 5.50, 3 Hendrik Gurner 5.40; 4 Karsten Dilla 5.40; 5 Marvin Caspari 5.30; 6 Daniel Clemens 5.30; LJ (22) 1 Julian Howard 7.98; 2 Christian Reif 7.89; 3 Marcel Kirstges 7.75; 4 Maximilian Gilde 7.67; 5 Matthias Prey 7.60; 6 Kai Kazmirek 7.52; 7 Mario Kral 7.50; TJ 1 Andreas Pohle 16.42; 2 Martin Seiler 16.12; 3 Martin Jasper 16.01; 4 Dimitri Antonov 15.85; 5 Max Hess 15.83; SP (22) 1 David Storl 21.22; 2 Tobias Dahm 19.18; 3 Tobias Hepperle 18.86; 4 Hendrik Müller 18.85; 5 Dennis Lewke 18.82; 6 Christian Jagusch 18.40; 7 Bodo Göder 18.27; 8 Patrick Müller 18.09; 9 Leonid Ekimov 17.96; 10 Robert Dippl 17.65; 11 Eric Millrath 17.39
Women
60m (22) 1 Verena Sailer 7.14 (7.14 1s2); 2 Yasmin Kwadwo 7.27 (7.26 1h3); 3 Tatjana Pinto 7.28; 4 Rebekka Haase 7.30; 5 Josefina Elsler 7.46 (7.46 3s1); 6 Inna Weit 7.48 (7.44 3s2); 7 Svea Köhrbrück 7.55 (7.52 4s2); 8 Carlotta Buckel 7.60 (7.52 5s2 and 7.46 3h3); in semis: Jessie Maduka 7.57 4s1 (7.57 3h1); Lisa Schorr 7.59 5s1 (7.54 2h1); Nadja Bahl 7.60 6s1 (7.60 5h1); Lara Matheis 7.67 7s1 (7.62 6h1); Janina Kölsch 7.72 8s1 (7.58 4h1); Franziska Braun 7.60 6s2; Amelie-Sophie Lederer 7.61 7s2 (7.58 4h2); Britta Tomkel 7.74 8s2 (7.68 5h3); in heats: Svea Kittner 7.72 7h1; 200m 1 Rebekka Haase 23.17; 2 Maike Dix 23.40 (23.35 1h1); 3 Nadine Gonska 23.74; 4 Inna Weit 23.74 (23.71 1h3); 5 Carolin Schafer 24.11 (24.08 2h1); 6 Josefina Elsler 24.40 (23.84 2h3); in heats: Svea Köhrbruck 24.42 3h2; Nadja Bahl 24.15 3h3; 400m 1 Esther Cremer 52.64 (52.44 1h3 day 1); 2 Lara Hoffmann 53.37; 3 Ruth Spelmeyer 53.43; 4 Christiane Klopsch 53.69; 5 Carolin Walter 54.50 (54.14 2h3); 6 Frederike Hogrebe 54.79 (54.50 2h1 day 1); in heats (22) Maral Feizbakhsh 54.69 3h1; 800m 1 Fabienne Kohlmann 2.03.27; 2 Christina Hering 2.03.30; 3 Aline Krebs 2.04.62; 4 Anne Kesselring 2.05.24; 5 Kerstin Marxen 2.05.62; 6 Christine Gess 2.06.47; 7 Karoline Pilawa 2.06.64; 1.500m 1 Annett Horna 4.23.41; 2 Denise Krebs 4.24.17; 3 Lena Klaasen 4.24.29; 4 Hanna Klein 4.25.27 (4.24.62 3h1 day 1); 5 Gesa Felicitas Krause 4.25.40; 6 Thea Heim 4.27.30 (4.24.46 2h1 day 1); 7 Stefanie Müller 4.27.54; in heats (22): Tabea Themann 4.26.25 4h1; Ronja Böhrer 4.27.22 5h1; Caterina Granz 4.28.05 6h1; 3.000m 1 Maren Koch 9.01.09; 2 Elina Sujew 9.04.96; 3 Corinna Harrer 9.06.99; 4 Jannika John 9.25.28; 5 Andrea Diethers 9.26.17; 60mh (22) 1 Nadine Hildebrand 7.92; 2 Cindy Roleder 7.95; 3 Pamela Dutkiewicz 8.19; 4 Jenna Pletsch 8.24; 5 Sabrina Lindenmayer 8.28; 6 Monika Zapalska 8.37; 7 Amina Ferguen 8.37; 8 Christine Salterberg 8.62 (8.47 4h2); in heats: Anna Maiwald 8.52 3h1; Tanja Heitgen 8.56 4h1; Sandra Gottschalk 8.63 5h1; Annika Huijbregts 7.83 5h2; Kira Biesenbach 8.61 3h3; Svenja Rieck 8.62 4h3; Silja Steinkamp 8.63 5h3; HJ 1 Marie-Laurence Jungfleisch 1.92; 2 Imke Onnen 1.80; 3 Katarina Mögenburg 1.80; PV (22) 1 Silke Spiegelburg 4.61; 2 Kristina Gadschiew 4.61; 3 Lisa Ryzih 4.51; 4 Katherina Bauer 4.51; 5 Martina Strutz 4.46; 6 Anjuli Knäsche 4.26; 7 Victoria Von Eynatten 4.26; 8 Desiree Singh 4.26; 9 Joana Kraft 4.16; 10 Franziska Kappes 4.16; 11 Anna Felzmann 4.16; 12 Regine Kramer 4.06; 13 Marie-Sophie Hindermann 4.06; LJ 1 Sosthene Moguenara 6.49; 2 Nadja Käther 6.48; 3 Lisa Steinkamp 6.45; 4 Melanie Bauschke 6.44; 5 Claudia Rath 6.38, 6 Stefanie Voss 6.35; 7 Annika Gärtz 6.32; 8 Cindy Roleder 6.31; 9 Lisa Kurschilgen 6.16; TJ (22) 1 Kristin Gierisch 14.03; 2 Jenny Elbe 13.83; 3 Katja Demut 13.66; 4 Neele Eckhardt 13.30; 5 Klaudia Kaczmarek 13.10; 6 Birte Damerius 12.95; 7 Lisanne Rieker 12.93, SP (22) 1 Christina Schwanitz 19.89; 2 Josephine Terlecki 17.50; 3 Lena Urbaniak 16.97; 4 Shanice Craft 16.94; 5 Sara Gambetta 16.54; 6 Anika Nehls (97) 15.13

RunBlogRun