@Trackinsun

@Trackinsun

Wednesday, October 30, 2013

Monday, October 28, 2013

Sunday, October 27, 2013

Aix-les-Bains (France), 27.10.2013 –National Interclubs u23-

Aix-les-Bains (France), 27.10.2013 –National Interclubs u23-
Men
3.000m St Romain Collenot-Spriet 8:41.47; SP u20 (6 KG) Willy Vicaut 17.46; DT Philip Milanov (bel) 58.51
Women
Ht Vanessa Sterckendries (bel) 57.51; HT u18 (3 kg) Audrey Ciofani 68.57; 3 Kms Walk Emilie Tissot 13:08.55

Melbourne (Australia), 25-27.10.2013 –Victoria All Schools Championships-

Melbourne (Australia), 25-27.10.2013 –Victoria All Schools Championships-
Men
400m u18 (26) 1 Samuel Baird 47.86; 2 Sam Reiser 48.06; 400m u17 (26) Michael Mullett 48.67; HJ u18 (27) Joel Baden 2.16
Women
100m u18 (26) (0.9) Daniela Roman 12.04; 100mh u18 (27) (-1,4) Daniela Roman 13.88; HJ u18 (25) Eleanor Patterson 1.85; 3 Kms Walk u16 (27) Jemima Montag 13:13.32

Santiago (Chile), 26-27.10.2013 –National Youth Championships-

Santiago (Chile), 26-27.10.2013 –National Youth Championships-
Men
110mh (0,91m) (26) (0.1) Diego Delmonaco 13.77; HT u18 (5 kg) Humberto Mansilla 77.93

Saturday, October 26, 2013

Bogotá (Colombia), 22-25.10.2013

Bogotá (Colombia), 22-25.10.2013
Men
110mh (22) (nwi) Oscar Julián Palacios 13.94
Women
HT Dana Restrepo 62.16; 2 Mayra Gaviria 59.22

Amman (Jordan), 23-25.10.2013 -2nd West Asian Youth Championships-

Amman (Jordan), 23-25.10.2013 -2nd West Asian Youth Championships-
Men
200m (24) (3.1) 1 Abbas Abu Bakr (brn) 21.26; 400m (23) Abbas Abu bakr (brn) 47.41; 2 Mohammad Nasser Abbas (qat) 48.34; 2.000m st (24) Evans ruto Chembotok (brn) 5:43.06; HT (5 kg) (24) Ahmad Amjad Al-Saifi (qat) 74.29
Women
2.000m St (24) Ruth Chebet (brn) 6:17.58

Auckland (New Zealand), 26.10.2013 –Throw Spring Series 4-

Auckland (New Zealand), 26.10.2013 –Throw Spring Series 4-
Men
HT u18 (5 kg) Matthew Bloxham 72.84
Women
DT Siositina Hakeai 55.95; HT 1 Alexandra Tavernier (fra) 65.84; 2 Nicole Bradley 55.71

Adelaide (Australia), 26-27.10.2013 –South Australia All Schools Championships-

Adelaide (Australia), 26-27.10.2013 –South Australia All Schools Championships-
Men
SP u18 (5 kg) (25) Lachlan Page 17.41

Illawong (Australia), 26.10.2013

Illawong (Australia), 26.10.2013
Women
100m u17 (1.1) 1 Sam Geddes 12.02; 2 Jessica Thornton 12.04; DT Chris Chamberlain 51.22

Tehran (Iran), 22-23.10.2013

Tehran (Iran), 22-23.10.2013
Men
100m (22) (nwi) Reza Ghasemi 10.44; 200m (23) (nwi) 1 Reza Ghasemi 21.05; 2 Mohammad Hossein Abareghi (95) 21.22; 3 Mehdi Zamani 21.33; 400m (22) Mehdi Zamani 46.42; 2 Ehsan Tahmasebi 46.78; 3 Mehdi Rahimi 48.02; HJ (22) Keivan Ghanbarzadeh 2.21; LJ (22) Mohammad Arzandeh 7.74 (nwi); 2 Sobhan Taherkhani 7.71 (nwi); 3 Ali Reza Hababi 7.66 (nwi); SP (22) 1 Ali Reza Mehrsafooti 18.36; 2 Morteza Nazemi 17.98; 3 Mohammad Hossein Eskandari 17.71; DT (23) 1 Mohammad Samimi 60.26; 2 Mahmood Samimi 60.18; 3 Behnam Shiri 54.06; HT (23) 1 Reza Moghaddam 69.00; 2 Kaveh Mousavi 68.84; 3 Peyman Ghalenouei 64.84; JT (22) Ayoub Arokhi 71.10

Veszprém (Hungary), 19.10.2013

Veszprém (Hungary), 19.10.2013
Men
DT András Seres 57.70; DT u20 (1,75 Kg) 1 Róbert Szikszai 60.74; 2 János Kaplár 55.61; DT u18 (1,5 kg) Bence Halász 57.02; HT 1 Gergely Nagy 67.31; 2 Márton Cser 65.07; HT u20 1 Bence Pasztor 76.14; 2 Bálint Horváth 68.71; 3 Bence Halász (97) 66.38; 4 Laszlo Mester 65.23; HT u18 (5 kg) 1 Bence Halász 73.57; 2 Péter Szentivánsky 66.98
Women
HT 1 Fruzsina Gertig 64.62; 2 Cintia Gergelics 61.28; 2 Reka Gyuratz (96) 60.48; HT u18 (3 kg) Reka Gyuratz 70.51

Friday, October 25, 2013

Belville (South Africa), 18-19.10.2013

Belville (South Africa), 18-19.10.2013
Men
HT u18 (5 kg) (19) Tshepang Makhethe (96) 74.18

Pretoria (South Africa), 19.10.2013 –Clubs League-

Pretoria (South Africa), 19.10.2013 –Clubs League-
Men
150m (nwi) Leon du Toit 14.7h; 600m Jacob Rozina 1:19.5h
Women
150m (nwi) 1 Philippa Van der Merwe 17.5h; 2 Welme Van Zyl 17.7h; 300m Janet Seelinger 38.5h;  DT Elizna Naude 55.16

Adelaide (Australia), 17.10.2013

Adelaide (Australia), 17.10.2013
Women
3.000m Tara Palm 9:30.00

Taipei (Chinese Taipei), 20-24.10.2013 –National Games-

Taipei (Chinese Taipei), 20-24.10.2013 –National Games-
Men
100m (21) (-1,5) Liu Yuan-Kai 10.64 (10.57 (0.7) 1s1); in semis: Pan Po-Yu 10.58 (0.7) 2s1; Lo Yen-Yao 10.62 (0.7) 3s1; 200m (23) (0.0) Lo Yen-Yao 20.99; 2 Yang Chun-Han (97) 21.09; 3 Wang Wen-Tang 21.19; 4 Yi Wei-Chen 21.31; 4 Pan Po-Yu 21.49; 400m (21) 1 Chen Chieh 47.42; 2 Wang Wei-Hsu (96) 47.66; 110mh (21) (0.4) 1 Chen Kui-Ju 14.02; 2 Huang Ku-Yu (94) 14.03; 2 Szu Wei-Pin 14.16; 400mh (23) 1 Chen Chieh 50.23; 2 Chen Yu-The 51.69; PV (22) Hsieh Chia-Han 5.23; LJ (20) 1 Wang Ming-En 7.60 (0.2); 2 Lin Chia-Hao (95) 7.50 (-0,1); SP (21) Chang Ming-Huang 18.99; HT (22) Cheng Yu-Da 63.63; JT (23) 1 Huang Shih-Feng 78.82; 2 Chung Cheng-Hung 73.67; 3 Cheng Chao-Tsun 71.22; 4 Ku Chia-Ho (94) 69.24
Women
100m semis (21) Huang Yu-Ching 11.95 (-1,2) 1s1; 200m (23) (-0,2) Hsu Yung-Chieh 24.28; 1.500m (21) Chu Yen-Cheng 4:28.77; 100mh (21) (-0,7) 1 Chang Chih-Han 13.76; 2 Huang Yu-Ting 13.80; LJ (22) Huang Huei-Chun 6.14 (0.6); SP (23) Lin Chia-Ying 16.80; DT 822) Li Tsai-Yi 55.75; JT (20) Chang Ya-Ching 53.66; Heptathlon (22-23) Chen Chia-Ling 5.393p (13.95 (1.3); 1.71; 11.58; 26.18 (-0,5) – 5.47 (1.0); 44.64; 2:31.13)

Thursday, October 24, 2013

Incheon (South Korea), 20-23.10.2013 -94th National Sports Festival-

Incheon (South Korea), 20-23.10.2013 -94th National Sports Festival-
Men
100m (20) (-0,8) 1 Yeo Ho-Su-Ah 10.51 (10.51 (0.7) 1h1); 2 Kim Min-Kyun 10.53; 3 Oh Kyong-Soo 10.55; 4 Cho Kyu-Won 10.57 (10.54 (0.3) 1h2); 100m College (20) (-0,5) Lee Jae-Ha 10.53; 200m (21) (-0,7) 1 Yeo Ho-Su-Ah 21.15; 2 Cho Sung-Kwon 21.45; 3 Cho Kyu-Won 21.45; 4 Kim Min-Kyun 21.50; 5 lim Chan Ho 21.51; 200m College (21) (1.5) 1 Yoo Min-Woo 21.42; 2 Kim In-Ho (94) 21.55; 200m High School (21) (1.0) 1 Lee Woon (95) 21.54; 2 Lee Jung-Tae (95) 21.56; 400m (20) 1 Park Bong-Ko 46.75; 2 Liam Chan-Ho 47.13; 3 Lee Joon 47.62; 4 Kim Kwang-Yeol 47.70; 5 Lee Yong-Yeol 47.99; 400m College (20) 1 Sung Hyuk-Je 47.35; 2 Lee Woo-Bin 47.78; 3 Lee Ju-Ho 48.16 (48.14 2h2); 400m High School (20) Lee Woon (95) 48.08; 100mh (20) (0.4) 1 Kim Byung-Jun 13.71; 2 Park Tae-Kyong 13.85; 3 Lee Hyun-Woo 14.21; 400mh (21) 1 Lee Seung-Yun 51.22; 2 Kim Dae-Hong 51.37; 3 Cho Il 51.76; 400mh College (21) Ju Sang-Min 51.30; HJ College (22) 1 Yoon Seung-Hyun (94) 2.22; 2 Park Sang-Won 2.15; HJ High School (22) Woo Sang-Hyuk (96) 2.15; PV (20) Han Do-Hyun (94) 5.20; LJ (20) 1 Kim Duk-Hyun 7.66 (0.6); 2 Lee Chang-Min 7.63 (0.6); 3 Yun Jong-Bae 7.57 (1.8); LJ (20) Ju Eun-Jae 7.56 (-0,2); TJ (23) 1 Kim Duk-Hyun 16.18 (1.2); 2 Young Il 16.14 (0.1); 3 Yun Jong-Bae 15.89 (0.4); SP (21) 1 Jung Il-Woo 18.60; 2 Oh Nam-Kyun 17.62; 3 Choi Tae-Ho 17.27; DT (22) Choi Jung-Bum 56.03; HT (20) 1 Lee Yun-Chul 69.13; 2 Park Young-Sik 65.61; 3 Jang Sang-Jin 63.84; JT (22) 1 Park Jae-Myong 79.71; 2 Jung sang-Jin 77.60; 3 Park Won-Kil 73.49, 4 Kim Ye-Ram (94) 71.61; 5 Ku Yun-Hoi 70.26; 6 Lee Hak-Min 69.97; JT High School (22) Choi Duk-Young (95) 69.89
Women
100m (20) (0.4) 1 Oh Suk-Young 11.88; 2 Kim Ha-Na 11.90; 3 Kim Ji-Eun 11.97; 4 Jung Han-Sol 11.97; 100m High School (20) (-0,7) Kim Min-Ki (95) 11.89; 200m heats (21) Jung Han-sol 24.43 (0.3) 1h1; 400m (20) 1 Choi Eun-Ju 55.13; 2 Choi Ju-Young 55.47 (55.01 1h2); in heats: Park Mi-Jin 55.48 2h1; 1.500m (21) Lee Se-Jung 4:27.50; 5.000m (20) 1 Kim Do-Yeon 15:55.59; 2 Chung Yun-Hee 16:20.20; 3 Lee Suk-Jung 16:23.79; 4 Hyun Suh-Yong (94) 16:35.14; 5 Lee Su-Min 16:40.67; 5.000m High School (20) Kim Yeo-Na (96) 16:45.32; 10.000m (22) 1 Kim Do-Yeon 32:57.26; 2 Park Ho-Sun 33:23.49; 3 Lim Kyung-Hee 33:24.00; 4 Kim Sung-Eun 33:38.64; 5 Kang Soon-Duk 34:39.72; 100mh (22) (0.9) Lee Yeon-Kyong 13.72; in heats: Chung Hye-Rim 13.55 (2.4) 1h1; 400mh (21) 1 Cho Eun-Ju 58.21; 2 Shon Kyong-Mi 58.89; PV (20) 1 Lim Eun-Ji 4.10; 2 Choi Yea-Eun (94) 4.00; LJ (21) Jung Soon-Ok 6.27 (0.7); TJ (23) 1 Bae Chan-Mi 13.20 (0.4); 2 Jung Hye-Kyong 13.15 (0.2); SP (20) Lee Mi-Young 17.38; SP High School (22) Lee Min-Na (95) 15.21; DT (22) Kim Min 51.74; DT College (20) Chung Ye-Lim 51.85; HT (20) 1 Kang Na-Ru 62.36; 2 Park Hee-Sun 56.89; 3 Park Su-Kyong 56.55; JT (21) 1 Suh Hae-An 56.13; 2 Kim Kyong-Ae 55.36; 3 Huh Hyo-Jung (94) 51.40; 4 Kim Song-Yi (94) 49.81

Wednesday, October 23, 2013

Sao Paulo (Brazil), 19-20.10.2013 -77th Juegos Abiertos-

Sao Paulo (Brazil), 19-20.10.2013 -77th Juegos Abiertos-
Men
100m (19) (nwi) Eric Sigaki Martins 10.62; 400m (19) 1 Dayon Alves de Oliveira 46.53; 2 Wagner Francisco Cardoso 47.18; 3 Heder Alves Estefani 47.30; 400m 2nd division (19) Hugo Balduino Sousa 47.86; 800m 2nd division Cleiton Cezario Abrao 1:49.57; 5.000m (19) Ederson Vilela Pereira 13:59.79; 110mh 2nd division (-2,1) Eder Antonio de Souza 14.18; LJ (19) 1 Paulo Sergio dos Santos 7.93 (nwi); 2 Mauro Vinicius da silva 7.81 (nwi); 3 Jean-Cassimiro Rosa 7.59 (nwi); LJ 2nd division (19) 1 Tiago da Silva 7.69 (nwi); 2 Rogerio Bispo da Silva 7.63 (nwi); TJ 1 Paulo Sergio dos Santos 16.33 (-1,5); 2 Jean-Cassimiro Rosa 16.06 (1.4); TJ 2nd division 1 Jefferson Sabino 16.12 (0.3); 2 Jonathan Henrique Silva 16.08 (-0,6); SP (19) Ronald Odair de Oliverira Juliao 17.50; SP 2nd division (19) 1 Darlan Romani 19.24; 2 Rodrigo dos Santos Custodio 17.42; DT Ronald Odair de Oliveira Juliao 58.89; HT Wagner Carvalho Domingos 68.32; JT (19) Julio César Miranda 71.57
Women
200m (1.4) Aline Nascimento Torres 24.31; 200m 2nd division 81.4) Geisa Aparecia Muniz Cutinho 24.30; 400m 2nd division (19) Geisa Aparecida Muniz Cutinho 54.56; 5.000m 2nd division (19) Tatiele Roberta de Carvalho 16:36.98; 100mh (2.4) Fabiana dos Santos Morales 13.75; 100mh 2nd division (2.4) Adelly Oliveira Santos 13.82; PV (19) Patricia Gabriela dos Santos 4.00; LJ (19) 1 Keila da silva 6.26 (nwi); 2 Gisele Lima de Oliveira 6.20 (nwi); LJ 2nd division (19) Vanessa Vieira Seles 6.24 (nwi); TJ 1 Keila da Silva Costa 13.69 (0.4); 2 Gisele Lima de Oliveira 13.53 (-0,1); TJ second division 1 Tamiris Rodrigues 13.18 (2.0); 2 Giselle Marculino de Albuquerque 13.06 (-0,9); SP 2nd division Livia Avancini 15.24; DT Fernanda Raquel Borges 52.92; HT (19) Viviane de deus Gracielle 57.28; JT 1 Jucilene Sales de Lima 59.45; 2 Luziana da Silva Tomé 53.74; JT 2nd division (19) Lilian Meurer Seibert 51.50

Monday, October 21, 2013

Kuala Lumpur (Malaysia), 19-20.10.2013 –National Open Championships-

Kuala Lumpur (Malaysia), 19-20.10.2013 –National Open Championships-
Men
100m (19) (1.2) 1 Jirapong Meenapra (tha) 10.37; 2 Muhd Amiruddin Jamal (sin) 10.46; 3 Ruttanapon Sowan (tha) 10.50; 4 Eddie Edward jr. 10.62; 5 Calvin Kang Li Loong (sin) 10.65 (10.58 (nwi) 1h3); 6 Mohd Azhar Md Ismail 10.66; 200m (-0,8) 1 Jirapong Meenapra (tha) 21.29; 2 Kasun Seneviratna (sri) 21.59; 400m (19) 1 Kasun Seneviratna (sri) 47.19; 2 Quach Cong Lich (vie) 47.80; 3 Schzuan Ahmad Rosely 47.96; 100mh (19) (0.4) 1 Jamras Rittidet (tha) 13.96; 2 Rayzam Shah Wan Sofian 14.06; HJ 1 Nauraj Singh Randhawa 2.20; 2 Wijesakara Pathirranye Manula (sri) 2.15; 3 Navin Raj Subramaniam 2.15; TJ (19) Muhamad Hakimi Ismail 16.06 (nwi)
Women
100m (19) (1.1) Neeranuch Klomdee (tha) 11.91 (11.91 (0.0) 1h1); in heats: Noor Amira Mohamad Nafiah 11.92 (0.0) 2h1; Tassaporn Wannakit (tha) 11.94 1h2; 200m (-1,2) Chandrika Subashini (sri) 24.10; 400m (19) 1 Chandrika Subashini (sri) 52.86; 2 Quach Thi Lan (vie) 53.84; 100mh (19) (-1,4) Wallapa Punsoongneun (tha) 13.88; 400mh 1 Quach Thi Lan (vie) 57.74; 2 Wassana Winatho (tha) 58.94; 3 Dipna Lim Prasad (sin) 60.36; LJ (19) Yurina Hiraka (jpn) 6.32 (nwi); HT (19) Mika Takekawa  (jpn) 58.08; TJ Noor Amira Mohamad Nafiah 13.24 (nwi)

Resistencia –Chaco- (Argentina), 18-20.10.2013 –40th South American Junior Championships-

Resistencia –Chaco- (Argentina), 18-20.10.2013 –40th South American Junior Championships-
Men
100m (19, heats 18) (2.1) 1 Luiz Pereira Silva (bra) 10.34 (10.48 (-0,6) 1h2); 2 Ricardo de Souza (bra) 10.42(10.50 (0.6) 1h1); 3 Fredy Maidana (par) 10.58; 4 Jorge Caracassis 10.69; 200m (0.0) Vitor Silva (bra) 20.74; 2 Arturo Deliser (pan) 21.18; 3 Ricardo de Souza (bra) 21.55; 400m (19) 1 Carlos Pereira Grachet (bra) 46.68; 2 Alexander Russo (bra) 47.40; 3 Sergio Germain (chi) 48.05; 4 Miguel Ortega (pan) (96) 48.62; 1.500m (19) Thiago do Rosario Andre (bra) (95) 3:48.42; 110mh (0,99m) (19) (2.6) 1 Juan Carlos Moreno (col) 13.64; 2 Eduardo dos Santos Rodrigues (bra) 13.84; 3 Diego Lyon (chi) 13.94; 4 Facundo Andrada 14.01; 5 Yeferson Valencia (col) 14.09; HJ 1 Yohan Chaverra (col) 2.18; 2 Fernando Carvalho (bra) 2.15; 3 Daniel Cortez (col) 2.15; LJ (19) 1 Lucas dos Santos (bra) 7.44 (2.4); 2 Juan Mosquera (pan) 7.40 (2.4); TJ 1 Alexsandro de Melo (bra) 16.24 (7.6); 2 Mateus Adao (bra) 16.14 (nwi); 3 SP (6 kg) (18) 1 Nelson Gonçalves Fernandes (bra) 20.93; 2 Venancio Willian Denilson (bra) 18.39; 3 Andres Arce 17.44; DT (1.75 kg) 1 Mauricio Ortega (col) 62.78; 2 Thiago Adriano de Jesus (bra) 58.57; HT 1 Joaquín Gómez 70.90; 2 Hevertt Alvarez (chi) 67.09; 3 Humberto Mansilla (chi) 66.82; 4 Juan Cruz Romano 66.50; 10 Kms walk (19) 1 Manuel Soto (col) 41:55.95; 2 Daniel Pintado (ecu) 42:02.20; 3 Paolo Yurivilca (per) 42:25.48
Women
100m (19) (2.3) 1 Angela Tenorio (ecu) (96) 11.24; 2 Tamiris de Liz (bra) 11.55; 3 Noelia Martínez (96) 11.72; 4 Camila de Souza (bra) 11.82; 200m (3.1) 1 Angela Tenorio (ecu) 23.35; 2 Celene Cevallos (ecu) 23.79; 3 Tamiris de Liz (bra) 23.85; 4 Thais da Costa (bra) 24.04; 5 Noelia Martinez 24.27; 400m (19) 1 Celene Cevallos (ecu) 54.52; 2 Yaneth Largacha (col) 55.30; in heats: Sarah Santos (bra) 55.44 1h2; 1.500m (19) 1 Yuli Ferreira da Silva (bra) 4:28.56; 2 Zulema Arenas (per) 4:29.05; 100mh (19) (2.1)  1 Diana Bazalar (per) 13.67; 2 Inara Cortez (ecu) (97) 14.02; HJ (18) 1 Ana Paula de Oliveira (bra) (96) 1.79; 2 Marina Baptista Querino 1.77; PV (19) Noelina Madarieta (96) 4.05; LJ (19) Andressa Moreira (bra) 6.15 (1.7); TJ 1 Claudine Gimenes (bra) 13.51 (4.6); 2 Gabriele dos Santos 13.37 (1.6); SP (18) Izabela Rodrigues (bra) 15.05; DT Izabela Rodrigues (bra) 55.88; JT (19) 1 Maria Mello (uru) 50.27; 2 Edivania dos Santos (bra) 50.12; Heptathlon (19-20) Fiorella Chiape 5.452p (14.31 (2.0); 1.73; 10.68; 25.42 (2.7) - 5.91 (3.5); 32.46; 2:17.49)

Sunday, October 20, 2013

Saturday, October 19, 2013

Adelaide (Australia), 19.10.2013

Adelaide (Australia), 19.10.2013
Men
100m (2.3) Clay Watkins 10.62
Women
3 Kms Walk Tanya Holliday 13:32.32

Sydney (Australia), 19.10.2013

Sydney (Australia), 19.10.2013
Men
200m (nwi) 1 James Kermond u18 21.32; 2 Jake Hammond 21.46; HT (6 Kg) Hayden Milton 65.55
Women
200m (-0,4) Ella Nelson 24.02; 100mh (2.4) Katrina Hunt u18 13.70; HT Odette Palma (chi) 58.78

Thursday, October 17, 2013

Wednesday, October 16, 2013

Szombathely (Hungary), 16.10.2013

Szombathely (Hungary), 16.10.2013
Men
DT u18 (1,5 kg) Bence Halász 57.04; HT Márton Cser 65.45; HT u18 (5 kg) Péter Szentivánszky 66.85
Women
HT 1 Cintia Gergelics 61.60; 2 Réka Gyurátz 58.37

Tuesday, October 15, 2013

Hobart (Australia), 12.10.2013

Hobart (Australia), 12.10.2013
Men
HT Huw Peacock 64.40

Ibarra (Ecuador), 12-13.10.2013

Ibarra (Ecuador), 12-13.10.2013
Men
100m (12) (nwi) 1 Franklin Nazareno 10.43; 2 John Valencia 10.43; 3 Luis Morán 10.54; 200m (2.3) 1 John Valencia 21.09; 2 Franklin Nazareno 21.52; 400m Emerson Alejandro Chalá 51.66; JT José Orlando Escobar 71.66 NR
Women
100m (12) Unwi) 1 Erika Chávez 11.73;  Narcisa Landazuri 11.75; 3 Celene Cevallos (94) 11.79; 200m (2.1) Celene Cevallos (94) 24.18; 2 Narcis Landazuri 24.36; 800m Jennifer Méndez 2:08.22; 100mh (12) (4.9) Inara Solange Cortez 13.82; LJ Juliana Angulo (94) 6.11 (nwi)

North Shore (New Zealand), 12.10.2013

North Shore (New Zealand), 12.10.2013
Women
HT Alexandra Tavernier 68.64

Monday, October 14, 2013

Brezice (Slovenia), 12.10.2013

Brezice (Slovenia), 12.10.2013
Men
DT Jesús Parejo (ven) 53.13; HT 1 Wagner Domingos (bra) 70.38; 2 Pedro Muñoz (ven) 65.20
Women
SP Ahymara Espinoza (ven) 17.12; HT 1 Rosa Rodriguez (ven) 68.23; 2 Genesis Oliveros (ven) 57.42

Mar del Plata (Argentina), 12.10.2013

Mar del Plata (Argentina), 12.10.2013
Women
5.000m Florencia Borelli 16:33.72 NR u23

Santiago (Chile), 12-13.10.2013 –Juegos Deportivos Nacionales-

Santiago (Chile), 12-13.10.2013 –Juegos Deportivos Nacionales-
Men
100m (12) (nwi) 1 Cristian Reyes 10.68; 2 Daniel Pineda 10.71; 3 Ignacio Rojas 10.76; 200m (nwi) 1 Cristian Reyes 21.25; 400m (12) Sergio Germain (94) 47.84; 1.500m (12) 1 Iván López 3:41.47; 2 Carlos Díaz 3:44.16; 110mh (12) (nwi) Diego Lyon 14.29; 400mh 1 Gustavo A. Gutierrez 52.04; Alfredo Sepúlveda 52.30; PV (12) Daniel Zupeuc (94) 5.00; LJ (12) Daniel Pineda 7.50 (nwi)
Women
100m (12) (nwi) 1 Viviana Olivares 11.97; 2 María Ignacia Montt 12.00; 400m (12) Javiera Erráruziz 55.34; DT (12) 1 Karen Gallardo 53.27; 2 Ivana Gallardo 51.94

Sunday, October 13, 2013

Saint-Etienne (France), 12-13.10.2013 –Coupe de France-

Saint-Etienne (France), 12-13.10.2013 –Coupe de France-
Men
PV A Renaud Lavillenie 5.70; PV C Valentin Lavillenie 5.30; SP B Frederic Dagee 17.44; SP C Willy Vicaut 17.49; SP u18 (5 kg) Antoine Duponchel 19.38; DT Stephane Marthely 54.92; HT A Quentin Bigot 72.59; HT B Bruno Boccalatte 69.13; HT u20 (6 kg) Corsin Wormer (ger) 65.17; JT Jarne Duchateau (bel) (96) 72.00
Women
DT Melina Robert-Michon 55.16; HT 1 Jessika Guehaseim 62.57; 2 Aline Salut 59.02; HT u18 (3 kg) Audrey Ciofani 67.58; JT Rokhaya Mbaye 49.02

Szombathely (Hungary), 9.10.2013

Szombathely (Hungary), 9.10.2013
Men
HT Márton Cser 64.00; HT u18 (5 kg) Péter Szentivánszky (98) 65.35
Women
HT Cintia Gergelics 61.49

Budapest (Hungary), 9.10.2013

Budapest (Hungary), 9.10.2013
Men
JT Norbert Rivas-Toth (96) 70.11

Modena (Italy), 12-13.10.2013 –Clubs Championships u23-

Modena (Italy), 12-13.10.2013 –Clubs Championships u23-
Men
100m (12) (-0,8) Massimiliano Ferraro 10.66; 400m (12) Lorenzo Valentini 48.16; 400mh Lorenzo Veroli 51.92; SP 1 Daniele Secci 18.51; 2 Tommaso Parolo 17.26; HT Simone Falloni 67.88
Women
200m (0.7) Martina Amidei 24.43; 1.500m (12) Isabella Cornelli 4:26.35; HJ (12) 1 Alessia Trost 1.86; 2 Chiara Vitobello 1.78; PV Sonia Malavisi 4.10; HT (12) 1 Francesca Massobrio 62.22; 2 Valentina Leomanni 59.18

St. Lucia –QLD- (Australia), 12.10.2013

St. Lucia –QLD- (Australia), 12.10.2013
Men
200m  (1.7) Joshua Robinson u18 21.61
Women
400m Beth Vanderwaal 55.55

Barinas (Venezuela), 10-12.10.2013 –Campeonato Nacional Adulto-

Barinas (Venezuela), 10-12.10.2013 –Campeonato Nacional Adulto-
Men
100m (11) (0.6) 1 Diego Rivas 10.39 (10.35 (0.7) 1h2); 2 Alvar Casiani 10.43; 3 Jerma Chirinos 10.45 (10.34 (0.1) 1h3); 4 Yeiker Mendoza (95) 10.59 (10.55 (0.5) 2h5); 5 Dubeiker Cedeño 10.51 (10.51 (0.7) 2h2); 6 Diego Hernández (95) 10.65 (10.51 (0.5) 1h5); in heats: Daniel Zerlín 10.49 (1.9) 1h4; 200m (2.9) 1 Jerma Chirinos 20.94; 2 Alvar Casianni 21.04; 3 Danniel Zerlín 21.40; 4 Alberth Bravo 21.42; 400m (11) 1 Noel Campos 46.44; 2 Alberth Bravo 46.57; 3 Omar Longar 47.56; 4 Jorman Solarte (94) 47.64; 800m 1 Luciri Garrido 1:48.09; 2 Roiman Ramírez 1:48.75; 3 Luis Paiva 1:49.86; 1.500m Alexis Peña 3:47.95; 400mh 1 Luciri Garrido 50.65; 2 Victor Solarte 51.51; LJ (11) Santiago Cova (96) 7.50 (-1,5)
Women
100m (11) (0.3) 1 Andrea Purica 11.78 (11.66 (1.4) 1h2); 2 Lexabe Hidalgo 11.80 (11.69 (2.0) 1h3); 3 Nedian Vargas 11.84; 4 Wilmar Alvarez 11.93 (11.69 (1.4) 2h2); 200m (1.4) 1 Wilmar Alvarez 24.16; 2 Lexabe Hidalgo 24.45; 400m (11) Magdalena Mendoza 55.58; 100mh  (11) (1.6) Genesis Romero (95) 13.66; 400mh 1 Magdalena Mendoza 59.12; 2 Estela Balladares 59.95; PV (11) Robeylis Peinado (97) 3.90; LJ (11) 1 Munich Tovar 6.27 (0.0); 2 Yulimar Rojas (95) 6.16 (0.0); SP Giohanny Rojas 15.44; JT (11) Estefanía Chacón 49.01

Sydney (Australia), 10-13.10.2013 –NSW All School Championships-

Sydney (Australia), 10-13.10.2013 –NSW All School Championships-
Men
100m u18 (13) (1.3) Michael Konomanyi 10.70; 100m u16 (13) (0.6) Jordan Shelley 10.75; 200m u19 (12) (0.4) 1 Nicholas Bate 21.62; 2 Sean Fitzsimmons 21.65; 200m u18 (12) (0.5) 1 James Kermond 21.28; 2 Anas Abu-Ganaba 21.53; 200m u16 (12) (0.0) Jordan Shelley 21.64; 400m u19 (13) Sean Fitzsimmons 48.27; DT u18 (13) (1.5 kg) Mitchell Pepper 58.01; HT u18 (5 kg) (10) Costa Kousparis 68.27; JT u18 (700g) (12) Matthew Rees 67.29
Women
100m u18 (13) (4.1) Katrina Hunt 11.87; 100m u17 (13) (5.2) Sam Geddes 11.75 (11.66 (4.7) 1h1); 100m u16 (13) (3.0) Jessica Thornton 11.82; 200m u18 (12) (0.4) 1 Katrina Hunt 24.31; 2 Molly Blakey 24.45; 3 Gabriella O’Grady 24.50; 200m u16 (12) (-0,1) Jessica Thornton 24.31; 800m u18 (12) Hayley Arden 2:09.72; 3.000m u18 (11) Jessica Hull 9:44.76; 100mh u18 (0,76m (11) (2.5) Katrina Hunt 13.68; HJ u18 (12) Nicola McDermott 1.83; HJ u17 (12) Alysha Burnett 1.81; HT u17 (3 kg) (10) Alexandra Hulley 65.40

Saturday, October 12, 2013

Thursday, October 10, 2013

Asunción (Paraguay), 5-6.10.2013 –Torneo de la Victoria-

Asunción (Paraguay), 5-6.10.2013 –Torneo de la Victoria-
Men
JT (5) Victor Fatecha 74.49
Women
JT (5) Leryn Franco 50.51

Lima (Perú); 5-6.10.2013 -Copa Nacional-

Lima (Perú); 5-6.10.2013 -Copa Nacional-
Men
110mh (-1,3) Javier McFarlane 14.08; HJ (6) Arturo Chávez 2.20; LJ 1 Jorge McFarlane 7.53 (1.3); 2 Zensei Onaja (94) 7.36 (1.3)
Women
1.500m Zulema Katia Arenas (95) 4:27.64; 5.000m 1 Inés Melchor 15:53.44 NR; 2 Wilma Arizapana 15:56.30; 3 Gladys Tejeda 16:12.19; 4 Rocío Cántara 16:26.94; 10.000m (6) 1 Inés Melchor 33:07.75; 2 Wilma Arizapana 33:11.97; 3 Gladys Tejeda 33:41.70; 4 Rocío Cántara 34:10.09; 3.000m St (6) Cinthya Paucar 10:16.82; TJ Silvana Segura 13.27 (1.5)

Wednesday, October 09, 2013

Tehran (Iran), 7.10.2013 –Interclubs-

Tehran (Iran), 7.10.2013 –Interclubs-
Men
200m (nwi) 1 Reza Ghasemi 20.91; 2 Mehdi Zamani 21.03; 3 Mohammad Hossein Abaraghi (95) 21.29; 800m 1 Mostafa Ebrahimi 1:49.96; 2 Moslem Niadoost 1:50.03; 3 Amir Moradi 1:50.19; 110mh (nwi) Milad Sayaar 14.33; HJ Keivan Ghanbarzadeh 2.18; LJ 1 Mohammad Arzandeh 7.73 (nwi); 2 Sobhan Taherkhani 7.64 (nwi); 3 Ali Reza Habibi 7.62 (nwi); SP 1 Ali Reza Mehrsafooti 18.29; 2 Hossein Eskandari 17.51; 3 Morteza Nazemi 17.43; DT 1 Mohammad Samimi 62.10; 2 Mahmood Samimi 58.22; 3 Sajad Pir Aigherchman 56.93; HT 1 Kaveh Mousavi 66.37; 2 Pezhman Ghalenouei 64.80; JT Ayoob Arokhi 72.30

Tianjin (China), 7-9.10.2013 -6th East Asian Games-

Tianjin (China), 7-9.10.2013 -6th East Asian Games-
Men
100m (8) (-0,1) 1 Bingtian Su 10.31; 2 Ryota Yamagata (jpn) 10.31; 3 Kazuma Oseto (jpn) (94) 10.48; 4 Chi Ho Tsui (hkg) 10.55; 5 Kyungsoo Oh (kor) 10.66; 200m (7) (-0,3) 1 Asuka Cambriodge (jpn) 20.93; 2 Shota Izuka (jpn) 21.01; 3 Cho Kyu Won (kor) 21.57; 400m (8) 1 Chanho Lim (kor) 46.58; 2 Jianxin Chen 46.63; 3 Naoki Kobayashi (jpn) 46.76; 4 Kengo Yamasaki (jpn) 47.40; 110mh (8) (-0,2) 1 Jiang Fan 13.58; 2 Kim Byoung-Jun (kor) 13.61; 2 Ji Wei 13.70; 4 Wataru Yazawa (jpn) 13.73; 5 Hiroyuki Sato (jpn) 13.91; 6 Lee Jung-Joon (kor) 14.00; 7 Ko Wen-Bin (tpe) 14.28; 8 Yang Wei-Ting (tpe) (94) 14.29; 400mh (7) 1 Weng Cheng 49.66; 2 Chen Chieh (tpe) 49.90; 3 Keisuke Nozawa (jpn) 50.61; PV (7) 1 Seito Yamamoto (jpn) 5.50; 2 Zhou Bo 5.30; 3 Hiroki Ogita (jpn) 5.30; LJ (7) Kim Sang Su (kor) 7.71 (0.3); 2 Yun Zhiming 7.69 (-0,3); 3 Yuhi Oiwa (jpn) 7.64 (0.6); 4 Kota Minemura (jpn) 7.62 (0.1); 5 Xiaoyi Zhang 7.56 (-0,2); SP (8) 1 Guangfu Wang 19.34; 2 Like Wang 19.21; 3 Ming Huang Chang (tpe) 19.19; 4 Ilwoo Jung (kor) 18.15; HT (7) 1 Wan Yong 69.26; 2 Lee Ywunchul (kor) 67.65; 3 Qi Dakai 67.01; JT (8) 1 Zhao Qinggang 82.97; 2 Huang Shih-Feng (tpe) 82.11; 3 Roderick Genki Dean (jpn) 77.35; 4 Yuya Koriki (jpn) 74.09; 5 Wang Qingbo 72.19; 6 Kim Ye-Ram (kor) (94) 72.12; 4x100m (8) Japan (R. Yamagata; S. Iizuka; A. Cambridge; K. Oseto) 38.44; 2 Hong Kong (T. Chun; L. Ho; Ng Fung; T. Ho) 39.12; China (??; Z. Peiming; S. Bingtian; L. Jiahong) 39.19
Women
100m (8) (0.6) 1 Yongli Wei 11.57; 2 Yujia Tao 11.72; 200m (7) (-0,7) 1 Wei Yongli 23.71; 2 Yuan Qiqi 24.15; 3 Kim Min-ji (kor) 24.25; 400m (8) 1 Jingwen Chen 53.76; 2 Xiaoyin Tang 54.31; 3 Saki Torihara (jpn) 54.92; 1.500m (7) 1 Zhao Jing 4:17.87; 2 Liu Fang  4:19.40; 3 Chikako Mori (jpn) 4:20.04; 5.000m (7) 1 Riko Matsuzaki (jpn) 16:09.72; 2 Kim Chun-mi (kor) 16:35.79; 10.000m (8) 1 Yuko Shimizu (jpn) 32:50.42; 2 Xiaoli Jiang 34:04.57; 3 Chun Mi-kim (prk) 34:17.29; 100mh (8) (0.7) 1 Wu Shujiao 12.93; 2 Eriko Soma (jpn) 13.22; 3 Jung Hye-Lim (kor) 13.41; 4 Wang Dou 13.53; 400mh (7) 1 Xiao Xia 56.97; 2 Sayaka Aoki (jpn) 58.06; 3 Jo Eun-ju (kor) 58.44; 4 Haruka Shibata (jpn) 58.78; 3.000m St (9) 1 Li Zhenzhu 9:53.17; 2 Misaki Sango (jpn) 9:54.02; 3 Pak Kum Hyang (prk) 10:04.83; TJ (8) 1 Haitao Fu 16.21 (0.3); 2 Shuo Cao 16.15 (-0,3); SP (7) 1 Liu Xiangrong 18.40; 2 Lin Chia-Ying (tpe) 16.95; 3 Meng Qianqian 16.92; 4 Lee Miyoung (kor) 16.22; 4x100m (8) China (T. Yujia; W. Yongli; L. Huijun; Y. Qiqi) 43.66

Tuesday, October 08, 2013

Monday, October 07, 2013

Chofu – Tokyo - (Japan), 4-8.10.2013 -68th National Sports Festival-

Chofu – Tokyo - (Japan), 4-8.10.2013 -68th National Sports Festival-
Men
100m (5) (-1,7) 1 Sota Kawatsura 10.41 (10.37 (-1,9) 1s1) ; 2 Yuki Takeshita 10.46 (10.45 (-1,9) 2s1); 3 Masashi Eriguchi 10.50 (10.35 (-1,0) 1s2); 4 Kei Takese 10.51 (10.48 (-1,0) 3s2); 5 Kenji Fujimitsu 10.56 (10.45 (-1,0) 2s2); 6 Takumi Kuki 10.58 (10.50 (-0,1) 1h2); 7 Mitsuhiro Abiko 10.59; in heats: Akiyuki Hashimoto 10.58 (-0,1) 2h2; 100m u20 (4) (0.1) 1 Yoshihide Kiryu 10.22; 2 Yuki Koike 10.51; 200m u18 (5) (-1,0) Kenta Oshima 21.25; 400m (7, heats 6) 1 Yusuke Ishitsuka 46.01; 2 Kazuya Watanabe 46.36 (46.25 1h1); 3 Kazushi Kimura 46.65; 4 Kenta Kimura 46.95; 5 Takuya Sato 46.96; in heats: Takahiro Kondo 46.88 2h1; 400m u20 (7) 1 Shuya Kato 46.62; 2 Takashi Kitagawa 46.98; 800m (6) 1 Shohei Oka 1:48.99; 2 Tomonori Tanaka 1:49.22; 3 Yasuhiro Nakamura 1:49.28; 4 Masato Yokota 1:49.32; 5 Shota Kozuma 1:50.23; 5.000m u20 (4) Charles Ndungu (ken) 13:56.27; 110mh (7) (-1,2) 1 Yutaro Furukawa 13.65; 2 Genta Masuno 13.81; 3 Kenji Yahata 13.81; 4 Hideki Omuro 13.87 (13.85 (-0,9) 1h1); 5 Masanori Nishizawa 13.94; 6 Kyohei Hayakawa 14.03 (13.95 (-0,9) 2h1); 7 Kyohei Mita 14.16 (14.04 (0.3) 3h3); 400mh (5) 1 Takayuki Kishimoto 49.49; 2 Mahau Sugimachi (bra) 49.58; 3 Yuki Matsushita 49.71; 4 Kotaro Miyao 50.10; 5 Yuta Konishi 50.16; 6 Keisuke Nozawa 50.29; 7 Tetsuya Tateno 50.85; 8 Yuichi Nagano 50.97; 3.000m St (4) 1 Jun Shinoto 8:38.31; 2 Tsuyoshi Takeda 8:38.33; 3 Masatoshi Kikuchi 8:40.18; 4 Aoi Matsumoto 8:41.86; HJ (6) 1 Takashi Eto 2.27; 2 Hiromi Takahari 2.24; 3 Naoto Tobe 2.24; LJ (4) 1 Yohei Sugai 7.91 (1.3); HT (7) 1 Hiroshi Noguchi 72.43; 2 Toru Tanaka 66.19; 3 Naoto Kurata 65.83; JT (5) 1 Yukifumi Murakami 77.45; 2 Ryohei Arai 77.40; 3 Yasuo Ikeda 71.89; 10 Kms Walk (6) 1 Takumi Saito 40:02.25; 2 Yusuke Suzuki 40:10.94; 3 Hiroki Arai 40:31.81; 4 Yuki Sasagawa 40:34.49; 5 Isamu Fujisawa 40:36.01
Women
100m (5) (-0,5) 1 Chisato Fukushima 11.66; 2 Mayumi Watanabe 11.78; 3 Anna Fujimori 11.88; 100m u20 (-0,2)  Anna Doi 11.78; 200m u18 (6) (-0,3) Tomomi Kawamura 24.29; 400m (7, heats 6) 1 Asami Chiba 54.14; 2 Satomi Kubokura 54.41; 3 Misato Hasegawa 54.59; in heats: Sayaka Fujisawa 54.41 1h1; 400m u20 (7) 1 Haruka Sugiura 53.09; 2 Sayaka Oki 53.25; 800m (6) 1 Ayako Jinnouchi 2:05.87; 2 Miho Nakata 2:05.88; 800m u20 (5) Misato Takahashi 2:07.19; 1.500m u18 (5) 1 Waka Kawasaba 4:21.18; 2 Nana Kuraoka 4:21.33; 5.000m (4) 1 Misaki Onishi 15:43.03; 2 Ayuko Suzuki 15:46.30; 3 Ando Yuka 15:46.53; 4 Shiho Takechi 15:47.02; 5 Yuika Mori 15:47.21; 6 Yuki Mitsunobu 15:47.79; 7 Yukari Abe 15:47.87; 8 Risa Takenaka 15:47.94; 9 Keiko Nogami 15:48.04; 10 Sairi Maeda 15:51.24; 100mh u20 (7) (1.7) Mako Fukube 13.58; 100mh u18 (0.76m) (5) Nana Fujimori 13.68; 400mh (5) 1 Satomi Kubokura 57.29; 2 Shiori Miki 58.46; 3 Airi Nishino 58.65; 4 Haruka Shibata 58.87; 5 Aya Miyahara 59.12; 6 Eri Matsuda 59.46; PV (6) 1 Tomomi Abiko 4.20; 2 Tatsuta Kanae 4.10; TJ (6) Kaede Miyasaka 13.02 (0.0); HT (4) 1 Masumi Aya 62.38; 2 Mika Takekawa 59.10; JT u20 (6) 1 Marina Saito 55.66; 2 Minami Kajiwara 54.68; 10 Kms Walk (7) Hiroi Maeda 45:43.84

Veteli (Finland), 5.10.2013

Veteli (Finland), 5.10.2013
Men
JT Teemu Wirkkala 77.60

Fossano (Italy), 6.10.2013

Fossano (Italy), 6.10.2013
Men
100m (-0,1) Andrew Howe 10.61; 1.500m 1 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 3:40.52; 2 Thomas Pkemei Logosiwa (ken) 3:41.92; 3 Ali Moh Abdikadar Sheik 3:45.69; 4 Giovanni Bellino 3:47.15; 5 Erastus Kipkor Chirchir (ken) 3:47.72

Medellín (Colombia), 5-6.10.2013 –Campeonato Nacional de Clubes-

Medellín (Colombia), 5-6.10.2013 –Campeonato Nacional de Clubes-
Men
100m (5) (0.5) 1 Isidro Montoya 10.55; 2 Jorge Luis Renteria 10.65; 200m (-0,1) Isidro Montoya 21.49; 400m (5) Carlos Andrés Lemos 47.70; in heats: John Alexander Solís 47.99 1h1; Rafith Rodriguez 47.03 1h2; 800m 1 Jhon Sinisterra 1:49.06; 2 Miguel Antonio Cifuentes 1:50.25; 3 Jorge Muñoz 1:50.72; 110mh (5) (-1,3) 1 Jeison Rivas 13.95; 2 Paulo César Villar 13.97 (13.94 (0.3) 1h1); 3 Cristian Alzate 14.21; 400mh 1 Paulo César Villar 51.43; 2 Yeferson Valencia 51.50; TJ 1 Jhon Murillo 16.82 (4.9); 2 Divier Murillo 16.10 (1.8); SP (5) Eder César Moreno 17.90; DT Mauricio Ortega 56.57; HT (5) Jacobo de León 64.28; JT Dayron Márquez 79.03
Women
100m (5) (-0,3) 1 Lina Flórez 11.78 (11.73 80.4) 1h1); 2 Darlenys Obregón 11.81; 200m 1 Darlenys Obregon 23.64; 2 Merlin Palacios 24.10; 400m (5) Yenifer Padilla 54.15; 10.000m (5) Yolanda Caballero 34:20.69; 400mh Yadira Moreno 59.61; HJ (5) Anyi García (95) 1.79; TJ (5) Giselly Landazury 13.40 (-0,6); SP Anyela Rivas 15.94; DT Johanna Martinez 52.59; HT (5) Eli Johana Moreno 65.28; 20 Kms Walk Sandra Arenas 1h32:31.7

Sunday, October 06, 2013

Maisons-Alfort (France), 6.10.2013

Maisons-Alfort (France), 6.10.2013
Women
HT u18 (3 kg) Audrey Ciofani 61.67

Jesolo (Italy), 4-6.10.2013 –National Youth Championships-

Jesolo (Italy), 4-6.10.2013 –National Youth Championships-
Men
LJ (5) Filippo Randazzo 7.56 (1.3); SP u18 (5 kg) 1 Sebastiano Bianchetti 20.38, 2 Leonardo Fabbri 18.06; DT u18 (1,5 kg) Sebastiano Bianchetti 54.78; HT u18 (5 kg) (5) Tiziano Di Blasio 67.52
Women
HT u18 (3 kg) (4) 1 Giulia Camporese 63.25; 2 Agata Gremi 61.07; JT u18 (500 g) (5) Ilaria Casarotto 50.59; 5 Kms Walk (6) Noemi Stella 23:17.24

Espoo (Finland), 5.10.2013

Espoo (Finland), 5.10.2013
Men
DT u18 (1,5 Kg) Oskari Perälampi 63.23

Saturday, October 05, 2013

Sydney (Australia), 5.10.2013 –All Schools-

Sydney (Australia), 5.10.2013 –All Schools-
Men
200m u18 (-0,1) James Kermond 21.47; JT u18 (700 g) Rhys Stein 69.25
Women
100m u18 (0.0) Samantha Geddes 11.99

St. Lucia (Australia), 4.10.2013

St. Lucia (Australia), 4.10.2013
Men
DT Russell Tucker (rsa) 57.80

Veszprém (Hungary), 3.10.2013

Veszprém (Hungary), 3.10.2013
Men
DT Andras Seres 58.31; HT u20 (6 kg) Bence Pasztor 73.96
Women
HT 1 Fruzsina Fertig 62.33; 2 Boglárka Molnár (94) 56.41

Oslo (Norway), 2.10.2013

Oslo (Norway), 2.10.2013
Men
DT Magnus Rosholm Aunevik-Berntsen 56.69

Szombathely (Hungary), 2.10.2013

Szombathely (Hungary), 2.10.2013
Men
DT Jesús Parejo (ven) 53.11; DT u18 (1,5 Kg) Bence Halasz 60.56; HT 1 Wagner Domingos (bra) 66.66; 2 Marton Cser 62.26; 3 Pedro Muñoz (ven) 61.59; HT u29 ( 6 kg) 1 Bence Halász (97) 67.19; 2 Bálint Horvath (95) 67.07; HT u18 (5 kg) Bence Halász 75.33
Women
SP Ahymara Espinoza (ven) 16.92; HT 1 Rosa Rodriguez (ven) 67.85; 2 Cintia Gergelics 61.66; 3 Reka Gyuratz 58.60; 4 Helga Volgyi 57.89; 5 Genesis Oliveros (ven) 56.28; HT u18 (3 kg) 1 Reka Gyuratz 68.45; 2 Helga Volgyi 68.35

Friday, October 04, 2013

Santiago (Chile), 28-29.9.2013

Santiago (Chile), 28-29.9.2013
Women
SP (28) Ivana Gallardo 15.61; DT (29) Ivana Gallardo 52.60

Wednesday, October 02, 2013

Ho Chi Minh (Vietnam), 20-25.9.2013 –National Championships-

Ho Chi Minh (Vietnam), 20-25.9.2013 –National Championships-
Men
100m (23) (nwi) Nguyen Van Huynh 10.66; 200m (25) (nwi) Nguyen Van Huyhn 21.42; 800m (23) Duong van Thai 1:50.75; 400mh (22) Dao Xuan Cuong 51.90; LJ (22) Pham Van Lam 7.73 (wind o.k.) NR; TJ (24) Nguyen Van Hung 16.25 (nwi)
Women
200m (25) (nwi) Nguyen Thi Oanh 24.07; 400m (24) 1 Nguyen Thi Oanh (96) 52.98; 2 Nguyen Thi Huyen 52.98; 3 Nguyen Thi Thuy 55.16; 1.500m (25) Do Thi Thao 4:22.39; 400mh (22) 1  Nguyen Thi Huyen 58.47; 2 Nguyen Tho Oanh (96) 58.50; TJ (25) 1 Tran Hue Hoa 13.95 (wind o.k.) NR; 2 Vu Thi Men 13.32 (nwi); JT (23) Bui Thi Xuan 50.48 NR

Sydney (Australia), 28.9.2013 –All Schools-

Sydney (Australia), 28.9.2013 –All Schools-
Men
110mh u20 (0,99m) (5.0) Ivor Metcalf 13.9h; HT u20 (6 kg) Costa Kousparis 68.46

North Shore (New Zealand), 28.9.2013 –Spring Series-

North Shore (New Zealand), 28.9.2013 –Spring Series-
Men
SP u18 (5 Kg) Matthew Bloxham (96) 17.83; HT (7 kg) Matthew Bloxham (96) 61.77
Women
DT Siositina Hakeai 57.91 NRj

Yalta (Ukraine), 28-30.9.2013 –National Youth Championships-

Yalta (Ukraine), 28-30.9.2013 –National Youth Championships-
Men
SP u18 (5 kg) (29) Yuriy Fyedosov 18.53; HT u18 (5 kg) (28) 1 Hlib Piskunov 70.25; 2 Konstyantyn Lytvynenko 68.30
Women
SP u18 (3 kg) (30) Karyna Cherednychenko 15.78; HT u18 (3 kg) Valeriya Semenkova 64.12

Tuesday, October 01, 2013

Macas (Ecuador), 22-24.9.2013

Macas (Ecuador), 22-24.9.2013
Women
100m (-1,7) Angela Tenorio 11.61; 200m (nwi) Angela Tenorio 23.98; 100mh (-0,5) 1 Inara Cortez 13.63; 2 Maribel Caicedo 13.79; HT Jenny Mina 59.60

Vác (Hungary), 29.9.2013 –Miklós Németh Meeting-

Vác (Hungary), 29.9.2013 –Miklós Németh Meeting-
Men
JT 1 Patrik Zenuch (svk) 73.14; 2 Krisztián Török 70.53; JT u20 1 Jan Kubes (cze) 75.04; 2 Norbert Rivasz-Tóth 71.35
Women
JT Anikó Ormay 51.91

Äänekoski (Finland), 28.9.2013

Äänekoski (Finland), 28.9.2013
Men
JT Teemu Wirkkala 80.51

Domzale (Slovenia), 21.9.2013

Domzale (Slovenia), 21.9.2013
Men
SP u18 (5 kg) Nace Plesko 18.41; HT 1 Wagner Domingos (bra) 67.81; 2 Pedro Muñoz (ven) 62.56
Women
SP Ahymara Espinoza (ven) 16.25; HT 1 Rosa Rodriguez (ven) 64.68; 2 Genesis Oliveros (ven) 58.01