@Trackinsun

@Trackinsun

Monday, September 30, 2013

Yokohama (Japan), 28-29.9.2013 –Nittai University Trials-

Yokohama (Japan), 28-29.9.2013 –Nittai University Trials-
Men
800m heat 16 1 Takahiro Yoshida 1:49.09; 2 Takeshi Kuchino 1:49.19; 3 Shota Shinkawa 1:49.72; 4 Takashi Watanabe 1:50.03; 5 Yuki Morita 1:50.38
5.000m heat 42 1 Hhiram Ngatia 13:26.73; 2 Genki Yagisawa 13:28.79; 3 Clement Langat (ken) 13:31.10; 4 Leul Gebreselassie (eth) 13:31.19; 5 Daniel Mwiba (ken) 13:35.45; 6 Aritaka Kajiwara 13:36.79; 7 Paul Kuira (ken) 13:37.46; 8 Kazuto Nishiike 13:37.93; 9 David Njuguna (ken) 13:44.21; 10 Cyrus Kingori (ken) 13:44.41; 11 Hidehito Takamine 13:46.19; 12 Keisuke Tanaka 13:46.77; 13 Daiki Hirose 13:50.00; 14 Yuta Oikawa 13:50.22; 15 Johnson Kiumbani (ken) 13:51.86
5.000m heat 41 1 Yyuki Muta 13:47.58; 2 Kazuya Fujikawa 13:50.65; 3 Takuya Fujikawa 13:51.40; 4 Yoshihiro Wakamatsu 13:52.70; 5 Ryota Matoba 13:54.22; 6 Shin Kimura 13:54.27; 7 Muryo Takase 13:54.35
10.000m heat 12 1 William Malel (ken) 27:48.55; 2 Cyrus Njui (ken) 28:11.81; 3 Macharia Ndirangu (ken) 28:13.34; 4 Joseph Onsarigo (ken) 28:20.57; 5 Yuki Iwai 28:33.66; 6 Hiroto Inoue 28:39.08; 7 Tomoya Shirayanagi 28:41.24; 8 Keita Akiba 28:44.30; 9 Yuki Hirota 28:44.34; 10 Soji Ikeda 28:47.91; 11 Morimoto Takuji 28:50.30; 12 Osamu Komatsu 28:51.12
Women
3.000m heat 8 1 Yukari Abe 9:13.29; 2 Megumi Aoba 9:16.53; 3 Kaori Morita 9:18.31; 4 Yui Fukuda 9:18.77; 5 Kanna Tamaki 9:20.52
5.000m heat 3 1 Pauline Kamulu (ken) 15:30.46; 2 Akari Ota 15:30.82; 3 Rina Yamasaki 15:40.23; 4 Sayo Nomura 15:40.78; 5 Mao Kuroda 15:41.49; 6 Yuki Hidaka 15:41.98; 7 Kureha Seki 15:42.36; 8 Yuko Aoki 15:42.62; 9 Sakiko Matsumi 15:44.40; 10 Rika Shintaku 15:46.50; 11 Kumi Ogura 15:46.79; 12 Michiru Otsuki 15:46.94; 13 Manami Kamitanidani 15:47.82; 14 Ayaka Hitomi 15:48.01; 15 Nene Kawanishi 15:53.85

Buenos Aires (Argentina), 28-29.9.2013 –Campeonato Nacional de Clubes-

Buenos Aires (Argentina), 28-29.9.2013 –Campeonato Nacional de Clubes-
Men
400m (28) Fabio Martinez 48.39; SP (29) Hugo Nieto 17.21
Women
100m (28) (1.5) María Victoria Woodward 11.83; 1.500m (28) 1 Mariana Borelli 4:25.98; 2 Nancy Gallo 4:26.87; HT (29) Daniela Gómez 56.39

Bogotá (Colombia), 28-29.9.2013 -Interclubs Junior-

Bogotá (Colombia), 28-29.9.2013 –Interclubs Junior-
Men
110mh (0,99m) (28) (0.0) Juan Carlos Moreno 13.84; HJ (29) 1 Daniel Cortez (95) 2.17; 2 Yojan Chaverra (95) 2.15; DT (1,75 kg) (29) Mauricio Ortega 59.32; HT (6 kg) Elías Díaz 68.89
Women
400m (28) Zulley Melissa Torres (95) 54.71

Kochi (India), 22-24.9.2013 –Junior Interzone Championships-

Kochi (India), 22-24.9.2013 –Junior Interzone Championships-
Men
100m (22) (1.9) Augustine Yesudas 10.57; DT (1.75 kg) (22) Sachin 55.30
Women
800m (24) Jessy Joseph 2:08.67

Tourcoing (France), 29.9.2013

Tourcoing (France), 29.9.2013
Men
DT Philip Milanov (bel) 57.64; JT u18 (700 g) Jarne Duchateau (bel) 73.50

Lima (Perú), 27-29.9.2013 –Juegos Suramericanos de la Juventud (Odesur)-

Lima (Perú), 27-29.9.2013 –Juegos Suramericanos de la Juventud (Odesur)-
Men
400m (28) Anderson Cordeiro (bra) (97) 48.14; 110mh (0,91m) (28) (nwi) Diego del Mónaco (chi) (97) 13.73; SP u18 (5 Kg) (29) Julian Pereira (arg) 18.34; DT u18 (1,5 kg) Cleverson Pereira (bra) (97) 56.28; HT u18 (5 kg) (29) Xavier Colmenarez (ven) 65.13
Women
200m (29) (nwi) Mirna Marques da Silva (bra) 24.36; 400m (28) María Alejandra Samancas (ven) (97) 54.71; 100mh (0.76m) (28) (nwi) Inara Cortez (col) (97) 13.60; PV (29) Rosbeilys Peinado (ven) 4.00; 5 Kms Walk (28) Karla Jaramillo (col) (97) 23:43.64

Bialogard (Poland), 28.9.2013

Bialogard (Poland), 28.9.2013
Women
5.000m Paulina Kaczynska 16:02.98

Oslo (Norway), 26.9.2013

Oslo  (Norway), 26.9.2013
Men
HT Eivind Henriksen 70.18

Sunday, September 29, 2013

Radom (Poland), 28-29.9.2013

Radom (Poland), 28-29.9.2013
Women
JT (28) Marcelina Witek (95) 53.43

Dubnica nad Vahom (Slovakia), 29.9.2013

Dubnica nad Vahom (Slovakia), 29.9.2013
Men
HT u20 (6 kg) Karol Koncos 62.29

Bastia Umbra (Italy), 28-29.9.2013 –Clubs League Serie A2-

Bastia Umbra (Italy), 28-29.9.2013 –Clubs League Serie A2-
Men
100m (0.2) Lorenzo Bilotti  (94) 10.63; 400m Luca Galletti 48.04; 1.500m Paul Kipchumba Sugut (ken) 3:44.72; 5.000m (29) Paul Kipchumba Sugut (ken) 13:51.61; LJ (29) Alessio Guarini 7.55 (-0,2)
Women
HJ Desiree Rossit (94) 1.78; JT (29) Sara Jemai 49.67

Sulmona (Italy), 28-29.9.2013 –Clubs League Final serie A1-

Sulmona (Italy), 28-29.9.2013 –Clubs League Final serie A1-
Men
100m (0.7) 1 Delmas Obou 10.56; 2 Davide Deimichei 10.56; 200m (29) (1.1) 1 Delmas Obou 21.29; 2 Davide Deimichei 21.38; JT Antonio Fent 73.56; 5 Kms Walk Massino Stano 19:52.74
Women
100m (-0,1) Irene Siragusa 11.80; 1.500m Claudette Mukasakindi (rwa) 4:24.68

Vicenza (Italy), 28-29.9.2013 –Clubs League Final Silver-

Vicenza (Italy), 28-29.9.2013 –Clubs League Final Silver-
Men
100m (-1,0) Matteo Galvan 10.62; 200m (29) (0.7) Matteo Galvan 21.49; 400m Abdoulaye Wagne 47.99; 110mh (0.4) Paolo Dal Molin 14.35; LJ (29) 1 Emanuele Catannia 7.87 (0.2); 2 Lamont Jacobs (94) 7.68 (1.0); 3 Francesco Turatello 7.55 (-0,2); SP (29) 1 Daniele Secci 18.31; 2 Paolo Dal Soglio 18.13; DT 1 Giovanni Faloci 58.07; 2 Daniel Compagno 54.82; HT (29) Nicola Vizzoni 70.44
Women
100m (0.2) Audrey Alloh 11.79; 200m (29) (0.5) Elena Maria Bonfanti 24.29; 400m Marta Milani 54.23, 1.500m 1 Federica Del Buono 4:21.72; 2 Valentina Costanza 4:22.73; 3 Eleonora Berlanda 4:26.15; HJ Alessia Trost 1.85; LJ (29) Ana Visibelli 6.17 (0.3); TJ Benedetta Cuneo (96) 13.21 (-0,1); JT (29) 1 Maddalena Purgato 50.76; 2 Ilaria Casarotto 49.32

Rieti (Italy), 28-29.9.2013 –Clubs League Final Gold-

Rieti (Italy), 28-29.9.2013 –Clubs League Final Gold-
Men
100m A (0.5) Andrew Howe 10.53; 100m B (0.3) 1 Massimiliano Ferraro 10.57; 2 Massimiliano Dentali 10.65; 3 Marco Torrieri 10.66; 200m (29) (-0,5) 1 Lorenzo valentini 21.04; 2 Diego Marani 21.14; 400m A Mario Di Giambattista 47.74; 400m B 1 Lorenzo Valentini 47.23; 2 Mamadou Gueye (sen) 47.57; 3 Francesco Capellin 47.76; 4 Kevin Menzani 48.03; 5 Vito Incantalupo 48.05; 800m (29) Michele Oberti 1:50.63; 1.500m 1 Moh Abdikadar Sheik Ali 3:47.19; 2 Abdellatif Elaloiani (mar) 3:47.31; 3 Erastus Kipkor Chirchir (ken) 3:47.31; 4 Giovanni Bellinno 3:47.76; 110mh (-0,2) 1 Hassane Fofana 13.95; 2 Carlo Giuseppe Redaelli 14.09; 400mh (29) 1 Aramis Diaz 50.83; 2 Lorenzo Veroli 51.03; 3.000m St Brahim Taleb (mar) 8:46.68; 2 Jamel Chatbi  8:48.80; HJ (29) 1 Marco Gelati 2.20; 2 Ferrante Grasselli 2.15; PV Matteo Rubbiani 5.20; SP (29) Tommaso Parolo 17.26; DT 1 Federico Apolloni 57.16; 2 Oskars Vaisjuns (lat) 56.10; HT (29) 1 Simone Falloni 71.75; 2 Lorenzo Povegliano 65.37; 3 Pellegrino Delli Carri 64.40; JT 1 Roberto Bertolini 72.90, 2 Gianluca Tamberi 70.68
Women
100m (1.4) Ileana Draisci 11.92; 200m (29) (-0,1) 1 Marzia Caravelli 23.83; 3 Maria Benedicta Chigbolu 24.17; 400m A Yadisleidy Pedroso 54.96; 400m B 1 Maria Benedicta Chigbolu 53.90; 2 Flavia Battaglia 54.06; 3 Jennifer Rockwell 54.11; 4 Manuela Gentili 54.31; 5 Elisa Romeo 55.17; 6 Gunta Latiseva Cudare (lat) (95) 55.54; 1.500m 1 Zakia Mrisho Mohamed (tan) 4:18.79; 2 Touria Samiri 4:19.77; 3 Claudia Pinna 4:26.97; 5.000m (29) 1 Zakia Mrisho Mohamed (tan) 15:43.85; 2 Veronica Inglese 16:08.78; 3 Claudia Pinna 16:33.32; 100mh (0.4) 1 Marzia Caravelli 13.50; 2 Sara Balduchelli 13.86; 400mh (29) 1 Yadisleidy Pedroso 56.78; 2 Manuela Gentili 57.50; 3 Jennifer Rockwell 59.03; HJ 1 Julija Dindune (lat) 1.79; 2 Maura Mannucci 1.79; PV (29) 1 Valeria Chiaraviglio (arg) 4.05; 2 Sonia Malavisi 4.00; TJ 1 Simona La Mantia 13.07 (-0,4); 2 Dariya Derkach 13.05 (-1,5); 3 Francesca Lanciano (94) 13.01 (0.3); SP 1 Assunta Legnante 16.05; 2 Julaika Nicoletti 16.00; DT (29) 1 Valentina Aniballi 56.74; 2 Laura Bordignon 51.39; 3 Anna Salvini 50.69; HT 1 Francesca Massobrio 61.43; 2 Micaela Mariani 61.20; 3 Elisa Magni 57.91; 4 Valentina Leomanni 57.74; JT (29) Katrina Sirma (lat) (94) 49.38; 5 Kms Walk Sibilla Di Vincenzo 23:18.04

Abbeville (France), 28.9.2013

Abbeville (France), 28.9.2013
Men
SP u18 (5 kg) Antoine Duponchel 18.90

Palembang (Indonesia), 25-29.9.2013 –Islamic Solidarity Games-

Palembang (Indonesia), 25-29.9.2013 –Islamic Solidarity Games-
Men
100m (25) (0.0) 1 Reza Ghasemi (iri) 10.29; 2 Barakat Al-Harthi (oma) 10.34; 3 Fahad Muhamed Al-Subaie (ksa) (94) 10.37; 4 Adam Idrissa (cmr) 10.47; 5 Seoud Amr (egy) 10.56; 6 Adama Jammeh (gam) 10.59; 7 Cumali Umutcan (tur) 10.59; 200m (27) (-0,4) 1 Fahhad Muhammad Al-Subaie (ksa) (94) 20.74; 2 Winston George (guy) 20.77; 3 Reza Ghasemi (iri) 20.96; 4 Adam Idrissa (cmr) 21.03 (20.80 (1.2) 1h3); 5 Adama Jameh (gam) 21.34; in heats: Abdelghani Zghali (mar) 21.42 (0.1) 2h1; 400m (26) 1 Youssef Ahmed Al-Masrahi (ksa) 45.18; 2 Winston George (guy) 46.10; 3 Larabi Miloud (alg) 46.26; 4 Ismael Mohamed Al-Sabyani (ksa) 46.28; 5 Halit Kilig (tur) 46.96; 6 Abdul Salam Ali Abu (lba) 47.79; 800m (26, heats 25) 1 Abdulaziz Ladan Mohamed (ksa) 1:43.86; 2 Abdelrahman Musaeb Bala (qat) 1:44.19; 3 Ilham Tanui Ozbilen (tur) 1:45.65; 4 Nader Bel Hanbel (mar) 1:47.81 (1:47.68 2h2); 5 Kamel Saad Youssef (brn) 1:48.27; 6 Yassine Hethat (alg) 1:49.55; 7 Tarek Eshebli (lba) 1:50.10; 110mh (28) (0.2) 1 Amir Shaker 13.89; 2 Abdulaziz Al-Mandeel 13.89; 3 Razyam Shah Wan Sofian (mas) 13.97; 4 Alyou Yagoub (kuw) 14.00; 5 kareem Rami Ibahim (irq) 14.17; 6 Haasan Mohn Robani (mas) 14.18; 400mh (27) 1 Abdelmalik Lahoulou (alg) 50.96; 2 Mehmet Guzel (tur) 51.66; 3 Andrian 51.82; 3.000m St (26) 1 Taril Langat Akdag (tur) 8:28.79; 2 Hamid Ezzine (mar) 8:37.46; 3 Tarek Mubarak Taher (brn) 8:44.20; 4 Ahmad Faroud (iri) 8:48.70; 5 Hicham Bouchicha (alg) 8:48.71; HJ (25) 1 Keyvan Ghanbarzadeh (iri) 2.20; 2 Majid Eldein Ghazal (syr) 2.20; 3 Nauraj Singh Randhawa (mas) 2.18; PV (28) Cheaouri Mouhcine (mar) 5.10; LJ (26) 1 Ahmed Faiz Marzouk (ksa) 7.80 (nwi); 2 Mohammad Arzandeh (iri) 7.70 (nwi); 3 Saleh A.A.S.A. (kuw) 7.66 (nwi); 4 Jassim Mohammad (ksa) 7.63 (nwi); 5 Mohamed Gawy (egy) 7.61 (nwi); TJ (28) Tarik Bouguetaib (mar) 16.29 (nwi); SP (25) 1 Sultan Ab-Hebshi (ksa) 18.65; 2 Meshari Suroor Saad (kuw) 18.59; 3 Husseyin Atici (tur) 18.56; DT (26) 1 Ehsan Hadadi (iri) 66.03; 2 Mohammad Samimi (iri) 62.15; 3 Irfan Yildirim (tur) 59.97; 4 Ercument Olgundeniz (tur) 58.77; 5 Sultan Mubaral Al-Dawoodi (ksa) 58.76; 6 Yasser Farag (egy) 56.01; 7 Haider Jabreen (irq) 55.75; HT (27) 1 Mostafa Hicham El Gamal (egy) 77.73; 2 Ali Mohamed Al-Zankawi (kuw) 76.68; 3 Dmitry Marshin (aze) 70.52; 4 Hassan Mohamed Abdel Gawad (egy) 70.18; 5 Kaveh Mousavi (iri) 68.01; 6 Driss Barid (mar) 67.30; JT (27) 1 Ihab Abdelrahman El Sayed (egy) 78.96; 2 Fatih Avan (tur) 78.15; 3 Ahmed Elshabram (egy) 69.02; 4x400 (28) Saudi Arabia (Esmaeel; Mohammed, Mazen, Yousef) 3:03.70
Women
100m (25) (-0,3) Maryam Toosi (iri) 11.67; 200m (27) (-0,1) Maryam Toosi 23.72; 400m (26) 1 Malika Akkaoui (mar) 53.19; 2 Hasna Grioui (mar) 54.88; 3 Suma Mariatu (sle) 55.27; 800m (26) 1 Malika Akkaoui (mar) 2:06.97; 2 Hilali Siham (mas) 2:07.29; 1.500m (28) 1 Arafi Rabbab (mar) 4:19.27; 2 Hilali Siham (mar) 4:19.79; 3 Betlhem Desa Bela (uae) 4:20.93; 4 Belete Gebregeoir (brn) 4:21.10; 5 Esma Aydemir (tur) 4:21.49; 6 Elif Karabulut (4:21.94); 7 Shumi Regasa (brn) 4:27.28; 5.000m (27) 1 Maryam Yusuf Jamal (brn) 16:15.70; 2 Bethlem Desalegn Belayneh 16:16.84; 10.000m (26) 1 Shitaye Eshete Hagtegebrel (brn) 32:35.78; 2 Kenza Dahmani (alg) 33:06.41; 3 Alia Saeed Mohamed (uae) 33:44.12; 100mh (28) (0.7) Dedeh Erawati 13.54; 400mh (27) 1 Hayat Lambarki (mar) 57.92; 2 Lamiae Lhabz (mar) 58.16; 3 Ozge Akin (tur) 59.44; 3.000m St (26) 1 Amina Bettiche (alg) 10:05.63; 2 Elif Karabulut (tur) 10:07.79; 3 Salima El Ouali (mar) 10:08.06; HJ (26) Yucsel Burku (tur) 1.80; PV (27) Buse Arikazan (tur) 3.95; TJ (27) Yekaterina Sariyeva (aze) 13.28 (0.7); SP (26) Leyla Rajabi (iri) 17.02; DT (25) Elcin Kaya (tur) 53.33

Sao Paulo (Brazil), 28.9.2013

Sao Paulo (Brazil), 28.9.2013
Men
PV 1 Joao Gabriel Santos 5.55; 2 Matheus da Silva 5.35

Saturday, September 28, 2013

Aix-les-Bains (France), 28.9.2013

Aix-les-Bains (France), 28.9.2013
Women
HT Alexandra Tavernier 70.49

Venissieux (France), 28.9.2013

Venissieux (France), 28.9.2013
Men
DT Loic Fournet 54.02
Women
HT Aline Salut 57.07

Steyr (Austria), 27.9.2013

Steyr (Austria), 27.9.2013
Women
10.000m Anita Baierl 34:19.17

Tegucigalpa (Honduras), 25-27.9.2013 –Juegos Deportivos Universitarios Centroamericanos y del Caribe-

Tegucigalpa (Honduras), 25-27.9.2013 –Juegos Deportivos Universitarios Centroamericanos y del Caribe-
Men
100m (25) (-1,9) 1 Rolando Palacios 10.50 (10.46 (0.8) 1h2); 2 Obed Martis (ned) 10.61 (10.57 (1.3) 2h1); in heats: Andrés Rodriguez (pan) 10.51 (1.3) 1h1; Pedro Cruz (por) 10.62 (0.8) 2h2; 200m (27) (0.7) 1 Rolando Palacios 20.84; 2 Obed Martis (ned) 20.97; 3 Andrés Rodriguez (pan) 21.02; 4 Pedro Cruz (pur) 21.20; 400m (25) 1 Terrence Agard (curaçao-ned) 46.83; 2 Máximo Mercedez (dom) 47.72; 3 Gary Robinson (crc) 47.84; 110mh (25) (0.1) 1 Jonathan Santiago (pur) 14.04; 2 Ronald Rosevel 14.08; HT (25) Roberto Sawyer (crc) 67.86
Women
200m (0.4) Grace Claxton (pur) 24.06; 400m (25) 1 Grace Claxton (pur) 54.40; 2 Desirée Bermúdez (crc) 54.89; HJ (25) Alysbeth Félix (pur) 1.78; LJ (26) Alysbeth Félix (pur) 6.26 (0.2); DT (27) Aixa Middleton (pan) 52.52

Thursday, September 26, 2013

Praha (Czech Republic), 25.9.2013

Praha (Czech Republic), 25.9.2013
Men
DT Igor Gondor 59.05; JT Jan Kubes (94) 74.07

Szombathely (Hungary), 25.9.2013

Szombathely (Hungary), 25.9.2013
Men
HT u20 (6 kg) 1 Bence Halász 68.91; 2 Bálint Horváth 67.13; 3 Dániel Kóvacs 66.41; HT u18 (5 kg) Bence Halász 75.43
Women
HT 1 Cintia Gergelics 61.10; 2 Beatrix Banga 58.80; HT u18 (3 kg) 1 Helga Völgyi 68.85; 2 Réka Gyurátz 67.45

Colombo (Sri Lanka), 16-18.9.2013 –National Championships-

Colombo (Sri Lanka), 16-18.9.2013 –National Championships-
Men
100m (18) (0.6) 1 Umanga Sanjewaa Sanjewaa 10.62; 2 Himasha Eashan (95) 10.63; 400m (18) 1 Kasun Kalhar Senevirathne 46.65; 2 W.A. Dilan Aloka 46.95; 3 Ranil Chanaka Jayasekara 47.11; 4 T.H.D. Priyasantha 47.19; 5 Danushka Nalin Karunarathne 47.41; 6 H.K. Kalinga Kumarage 47.58; HJ (17) Manjula Kumara Wijesekara 2.20; LJ (18) Janaka Prasad Wimalasiri 7.46 (0.1); TJ (17) Dinesh Eranda Fernando 15.92 (1.3); JT (18) D.G. Sampath Ranasinghe 70.85
Women
100m (18) (1.3) Jani Chathurangani De Silva 11.92; 400m (18) 1 Chandrika Subashini Rasnayake 53.05; 2 Upamalika Rathnakumari 54.59; 3 U.G. Deepika Sandamali 54.97; 800m (17) 1 W.K.L.A Nimali 2:04.32; 2 Gayanthika Abeyrathne 2:04.91; 1.500m (18) Gayanthika Abeyrathne 4:21.00; HJ (16) 1 Shayamali M. Sooriyampola 1.78; 2 Dulanjali Ranasinghe 1.78; JT (17) Nadeeka Lakmali 59.12

Kuantan (Malaysia), 19-22.9.2013 –Asian School Championships-

Kuantan (Malaysia), 19-22.9.2013 –Asian School Championships-
Men
100m (19 (0.0) Nixson Kennedy 10.64; 400m (21) Jaturong Chimruang (tha) 48.30; PV (20) Porranot Pooharong (tha) (95) 5.00; SP (6 kg) (19) Shakti Solanki (ind) 17.41
Women
LJ (19) Noor Shahidatun Nadi Zuki (96) 6.07 (0.4); TJ (22) Noor Shahidatun Nadi Zuki (96) 13.01 (-0,4)

Wednesday, September 25, 2013

Krakow (Poland), 22.9.2013

Krakow (Poland), 22.9.2013
Men
200m (0.4) Sebastian Bednarczyk 21.41

Ustí nad Orlici (Czech Republic), 21-22.9.2013

Ustí nad Orlici (Czech Republic), 21-22.9.2013
Men
Decathlon u18 (21-22) Jan Dolezal 7.430p (11.26 (0.9);  6.72 (0.6); 15.66; 1.87; 51.57 – 14.61 (-0,2); 49.32; 4.02; 54.70; 4:55.97)

Fontanassa (Italy), 24.9.2013

Fontanassa (Italy), 24.9.2013
Women
HT Francesca Massobrio 61.22

Tuesday, September 24, 2013

Monday, September 23, 2013

Bar (Montenegro), 22.9.2013

Bar (Montenegro), 22.9.2013
Men
DT Filip Mihaljevic (cro) 58.26

Frankisch-Crumbach (Germany), 21.9.2013

Frankisch-Crumbach (Germany), 21.9.2013
Women
HT Betty Heidler 72.59

Leiria (Portugal), 21.9.2013 –European Cup of Clubs Junior-

Leiria (Portugal), 21.9.2013 –European Cup of Clubs Junior-
Men
200m (0.2) Bastien Mouthon (sui) 21.46; PV Menno Vloon (ned) 5.10

Huddinge (Sweden), 20-22.8.2013

Huddinge (Sweden), 20-22.8.2013
Men
HT u18 (5 Kg) Chris Arnoldsson 68.65

Satra (Sweden), 22.9.2013

Satra (Sweden), 22.9.2013
Men
DT Daniel Stahl 58.46

Chaco (Argentina), 20-22.9.2013 –National Junior Championships-

Chaco (Argentina), 20-22.9.2013 –National Junior Championships-
Men
HT (6 kg) (22) 1 Joaquín Gómez 73.05; 2 Juan Cruz Romano 66.35

Tallinn (Estonia), 22.9.2013

Tallinn (Estonia), 22.9.2013
Men
DT 1 Aleksander Tammert 60.37; 2 Martin Kupper 59.93

Esbjerg (Denmark), 21.9.2013

Esbjerg (Denmark), 21.9.2013
Men
HT Brian Nielsen 63.05

Leiden (Netherlands), 22.9.2013

Leiden (Netherlands), 22.9.2013
Women
100mh u18 (0,76m) (3.1) Inge Drost 13.43

Kolobrzeg (Poland), 20.9.2013

Kolobrzeg (Poland), 20.9.2013
Men
JT 1 Lukasz Grzeszczuk 74.38; 2 Igor Janik 74.33
Women
JT Marcelina Witek (95) 56.20

Warszawa (Poland), 22.9.2013

Warszawa (Poland), 22.9.2013
Men
SP u18 (5 kg) Konrad Bukowiecki (97) 20.67; HT 1 Arkadiusz Rogowski 67.20; 2 Sebastian Nowicki 65.30

Karlovy Vary (Czech Republic), 21.9.2013

Karlovy Vary (Czech Republic), 21.9.2013
Men
DT Petr Vuklisevic 61.86

Nyiregyháza (Hungary), 21.9.2013

Nyiregyháza (Hungary), 21.9.2013
Men
DT András Seres 58.49; 2 Robert Szikszai (94) 56.85; DT u20 (1.75 kg) Róbert Szikszai 64.04; HT u20 (6 kg) Bence Pásztor 73.90; 2 Bálint Horváth 69.33; 3 Bence Halász 67.33; HT u18 (5 kg) Bence Halász 74.39
Women
HT 1 Fruzsina Fertig 60.93; 2 Cintia Gergelics 60.82; HT u18 (3 kg) Réka Gyuratz 68.58

Sao Paulo (Brazil), 21-22.9.2013 –Campeonatos Brasileros Juvenis- (Junior Championships)

Sao Paulo (Brazil), 21-22.9.2013 –Campeonatos Brasileros Juvenis- (Junior Championships)
Men
100m (21) (3.0) 1 Luis Gabriel Pereira Silva 10.32 (10.54 (1.8) 1s2); 2 Ricardo Mario de Souza 10.41 (10.46 (2.0) 1s1); 3 Vitor Hugo dos Santos 10.44 (10.30 (4.0) 1s3); 4 Dyonatan Felix Honorio 10.55 (10.40 (4.0) 2s3); 5 Matheus De Freitas Gomes 10.65 (10.63 (1.8) 2s2); in semis: Rodrigo Pereira 10.61 (2.0) 2s1; Flavio dos Santos Lucena 10.52 (4.0) 3s3; Andrei Martins 10.60 (4.0) 4s3; 200m (22) (-1,3) 1 Vitor Hugo dos Santos 20.79; 2 Ricardo Mario de Souza 21.25; 3 Rodrigo Pereira 21.26; 400m (21) 1 Carlos Pereira Grachet 46.55; 2 Alexander Russo 46.87; 3 Jucian Alcantara 47.78; 4 Kelvin Tharsis Souza 47.94; 800m (22) Lucas Gabriel Rodrigues 1:50.45; 1.500m (21) Thiago do Rosario Andre (95) 3:45.14; 110mh (0,99m) (21) (-0,1) 1 Eduardo dos Santos 13.88; 2 Julio Cesar Nascimento de Oliveira 13.89; 400mh (22) Jucian Alcantara 51.54; LJ (22) Lucas Marcelino dos Santos 7.68 (-0,5); TJ (21) 1 Mateus Adao de Sa 16.05 (-0,2); 2 Alexsandro de Melo 16.03 (2.2); SP (22) 1 Nelson Gonçalves 19.53; 2 Willian Denilson Venancio 18.34; DT (1,75 Kg) (21) Thiago de Jesus Santos 57.43
Women
100m (21) (0.8) 1 Tamiris de Liz 11.52 (11.51 (2.3) 1s1); 2 Camila Aparecida de Souza 11.69 (11.60 (2.3) 2s1); 3 Andressa Moreira Fidelis 11.71; 4 Tatiane dos Santos Pereira 11.76 (11.62 (2.3) 3s1); 5 Thais da Costa Vides 11.83; 6 Anke Cristine Zimmerman 11.88; 200m (22) (-2,0) 1 Tamiris de Liz 24.06; 2 Thais da Costa Vides 24.16; 3 Ingrid Carla Barros 24.23; HJ (22) Ana Paula de Oliveira 1.77; LJ (21) Janaina Fernandes 6.09 (0.6); TJ (22) 1 Gabriele Sousa 13.56 (1.0); 2 Claudine Gimenes 13.51 (0.1); 3 Nubia Soares 13.14 (-0,9)

Sunday, September 22, 2013

Chatillon-sur-Chalaronne (France), 22.9.2013

Chatillon-sur-Chalaronne (France), 22.9.2013
Men
LJ Julien Fivaz (sui) 7.51 (0.0)

Bielsko Biala (Poland), 22.9.2013

Bielsko Biala (Poland), 22.9.2013
Women
HT u18 (3 kg) Katarzyna Furmanek 61.92

Opava (Czech Republic), 22.9.2013

Opava (Czech Republic), 22.9.2013
Men
SP Tomas Kozak 19.20

Bellinzona (Switzerland), 21.9.2013

Bellinzona (Switzerland), 21.9.2013
Men
100m (0.0) Massimiliano Dentali (ita) 10.69; LJ James Beckford (aut) 7.30 (0.0); DT Daniel Compagno (ita) 56.42; JT Norbert Bonvecchio (ita) 70.95
Women
100m (-1,2) Doris Tomasini (ita) 11.89; HJ 1 Chiara Vitobello (ita) 1.83; 2 Giovanna Demo 1.80; LJ Irene Pusterla 6.10 (-0,2)

Latina (Italy), 22.9.2013

Latina (Italy), 22.9.2013
Men
800m Ali Mohr Abdikader Sheik 1:49.84; LJ Emanuela Catania 7.83 (0.8)

Kumagaya (Japan), 20-22.9.2013 -61th National Coporate Championships-

Kumagaya (Japan), 20-22.9.2013 -61th National Coporate Championships-
Men
100m (22) (1.3) 1 Sota Kawatsura 10.24; 2 Masashi Eriguchi 10.30; 3 Kenjji Fujimitsu 10.42; 4 Daiki Goto 10.51; 5 Shingo Suetsugu 10.54; 6 Yusuke Kotani 10.58; 7 Shingo Yamamoto 10.59
200m A (21) (-0,2) 1 Kenji Fujimitsu 20.60; 2 Sota Kawatsura 20.80; 3 Kei Takase 20.89; 4 Ryo Motoshio 21.15 (20.98 (1.5) 1h3); 5 Mitsuhiro Abiko 21.26; 200m B (0.4) 1 Kazuya Murata 21.17; 2 Kai Yoshida 21.25; in heats: Shintaro Horie 21.24 (1.2) 1h1; Masashi Eriguchi 20.98 (0.9) 1h2; Kazuya Tajima 21.19 (1.5) 2h3; Mitsuhiro Abiko 21.19 (0.6) 2h4
400m (22) 1 Yusuke Ishitsuka 46.77; 2 Kazuya Watanabe 46.82; 3 Kazuki Yasui 47.54; 4 Hiroshi Dote 47.83; in heats: Hideyuki Hirose 47.50 1h1; Masanori Nagashima 47.70 2h3; Yuta Konishi 48.00 2h4
800m (21) Shohei Oka 1:48.93 1h2; Kota Itokawa 1:50.33 2h2
1.500m (22) 1 Daniel Gitau (ken) 3:44.10; 2 Hiroshi Ino 3:45.00
5.000m (21)  1 Jonathan Ndiku (ken) 13:29.08; 2 Charles Ndirangu (ken) 13:39.06; 3 Langat Clement Kiprono (ken) 13:41.66; 4 Tetsuya Yoroizaka 13:42.99; 5 Patrick Muendo Mwaka (ken) 13:43.73; 6 Daniel Gitau (ken) 13:44.77; 7 Yuki Sato 13:54.58; 8 Satoru Kitamura 13:54.72; 9 Ryo Kiname 13:54.84
10.000m race 3 (20) 1 Paul Tanui (ken) 27:26.43; 2 Edward Waweru (ken) 27.30.51; 3 Mulaku Abera (eth) 27:54.74; 4 Chihiro Miyawaki 28:06.52; 5 Agato Yashin Hasen (eth) 28:23.67; 6 Tomoya Onishi 28:23.95; 7 Patrick Mutunga (ken) 28:28.72; 8 Yuya Konishi 28:31.23; 9 Benjamin Ngandu (ken) 28:43.68; 10 Ryuji Kashiwabara 28:46.73; 11 Sota Hoshi 28:47.52; 12 Tsubasa Hayakawa 28:51.52; 13 Kenji Yamamoto 28:56.96
10.000m race 2 (20) 1 Masato Kikuchi 28:54.84; 2 Yuji Osuda 28:55.28; 3 Keita Baba 28:55.28; 4 Shota Hiraga 28:57.52; 5 Takuya Noguchi 28:59.80
110mh (22) (0.4) 1 Yutaro Furukawa 13.80; 2 Kenji Yahata 13.92; 3 Masanori Nishizawa 14.11; in heats: Hironori Murao 14.11 (0.8) 2h5
400mh (21) 1 Mahau Sumigachi (bra) 49.67; 2 Takayuki Kishimoto 49.95; 3 Yuta Konishi 50.03; 4 Kazuaki Yoshida 50.90 (50.83 2h1); 5 Hideki Yano 51.28 (51.26 2h2)
3.000m St (22) 1 Jonathan Ndiku (ken) 8:27.89; 2 Aoi Matsumoto 8:47.52; 3 Hiroyishi Umegae 8:48.83
HJ (21) 1 Hiromi Takahari 2.18; 2 Taira Omata 2.18
PV (22) 1 Daichi Sawano 5.50; 2 Naoya Kawaguchi 5.40; 3 Hiroki Ogita 5.40; 4 Takafumi Suzuki 5.20; 5 Jun-ya Nagata 5.20; 6 Takashi Onishi 5.20; 7 Koichi Sakota 5.20
LJ (21) 1 Yohei Sugai 7.83 (0.6); 2 Yuhi Oiwa 7.76 (0.3); 3 Daisuke Arakawa 7.61 (0.9); 4 Shin-Ichiro Shimono 7.58 (0.7); 5 Naohiro Shinada 7.56 (0.0)
TJ (22) 1 Daigo Hasegawa 16.36 (0.0); 2 Yuma Okabe 16.22 (0.6); 3 Yohei Kajikawa 16.21 (1.0); 4 Takayuki Tsunoyama 16.06 (0.4)
SP (22) Satoshi Hatase 17.25
HT (21) 1 Hiroshi Noguchi 70.24; 2 Hiroaki Doi 65.90
JT (22) 1 Yuya Koriki 74.22; 2 Yasuo Ikeda 72.47; 3 Kazuki Yamamoto 69.69
10 Kms Walk (21) 1 Hiroki Arai 40:27.89; 2 Isamu Fujisawa 40:38.44
4x100m (21) 1 Sumimoto Electric 39.47; 2 Fujitsu East 39.48; 3 Mizuno East 39.49
Women
100m (22) (0.0) 1 Mayumi Watanabe 11.60 (11.57 (1.7) 1h4); 2 Maki Wada 11.75; 3 Megumi Shimizu 11.83 (11.74 (1.9) 1h2); 4 Mutsumi Sakauchi 11.93; in heats: Kana Ichikawa 11.93 (0.5) 1h1; Saori Kitakaze 11.81 (1.9) 2h2
200m (21) (0.6) 1 Mayumi Watanabe 23.96; 2 Maki Wada 23.97; 3 Asami Chiba 24.05; 4 Sayaka Fujisawa 24.06; 5 Kie Tachiyama 24.12
400m (22) 1 Asami Chiba 53.81; 2 Sayaka Aoki 55.23
800m (21) 1 Akari Kishikawa 2:06.54; 2  Chihiro Sunaga 2:06.91
1.500m (22) 1 Ayako Jinnouchi 4:18.11; 2 Haruka Mochizuki 4:21.45; 3 Ayano Ikemitsu 4:23.95; 4 Chihiro Sunaga 4:24.81
3.000m (21) Akari Ota (94) 9:03.52; 2 Beatrice Murugi Wainaina (ken) 9:12.55; 3 Reia Iwade 9:15.13
5.000m (21) 1 Grace Mbuthye Kimanzi (ken) 15:17.43; 2 Susan Wairimu (ken) 15:20.49; 3 Shiho Takechi 15:33.60; 4 Risa Kikuchi 15:36.28; 5 Eina Yokosawa 15:43.14; 6 Chaiki Morikawa 15:43.81; 7 Mai Ito 15:52.53; 8 Yuko Aoki 15:53.29; 9 Madoka Mitsueda 15:54.02
10.000m race 2 (20) 1 Doricah Obare (ken) 32:02.78; 2 Sally Chepyego (ken) 32:06.14; 3 Sayuri Oka 32:06.79; 4 Mai Ito 32:09.16; 5 Ayumi Hagiwara 32:09.80; 6 Riisa Takenaka 32:10.66; 7 Yuko Muzuguchi 32:11.82; 8 Yurie Doi 32:16.05; 9 Kasumi Nishihara 32:24.42; 10 Ayumi Sakaida 32:24.85; 11 Miho Ihara 32:27.14; 12 Hiroko Shoi 32:34.29; 13 Rina Yamazaki 32:41.16; 14 Yuka Kamiki 32:45.83; 15 Michi Numata 32:48.84; 16 Rika Shintaku 32:49.69; 17 Hiroko Miyauchi 32:50.31; 18 Yoko Miyauchi 33:01.02; 19 Yuki Mitsunobu 33:08.61; 20 Kumi Ogura 33:22.30; 21 Yuka Takashima 33:26.13
10.000m race 1 (20) 1 Katsuki suga 32:42.96; 2 Misaki Kato 32:44.13; 3 Misato Tanaka 32:45.67; 4 Kotomi Takayama 32:49.12; 5 Yukari Abe 32:52.93; 6 Ayaka Inoue 33:08.85; 7 Manami Kamitanidami 33:17.02; 8 Yui Okada 33:24.92; 9 Misato Horie 33:26.51; 10 Korei Omata 33:27.81; 11 Yuka Hakoyama 33:28.57
100mh (22) (0.0) 1 Airi Ito 13.56; 2 Hitomi Shimura 13.62 (13.59 (1.8) 1h1); 3 Fumiko Kumagai 13.81 (13.70 (1.7) 2h3); in heats: Ayako Kimura 13.49 (1.7) 1h3
400mh (21) 1 Satomi Kubokura 56.74; 2 Sayaka Aoki 58.51
3.000m St (22) 1 Minori Hayakari 10:00.75; 2 Kanako Ushirogata 10:05.57
HJ (22) 1 Miyuki Fukumoto 1.81; 2 Yuki Mimura 1.78
PV (21) Ayako Aoshima 4.00
TJ (22) 1 Fumiyo Yoshida 13.26 (0.6); 2 Mei Yamane 13.07 (1.9)
SP (21) Chiaki Yokomizo 15.51
DT (22) Ai Shikimoto 53.48
HT (22) Masumi Aya 62.22
JT (21) 1 Hitomi Sukenaga 54.18; 2 Risa Miyashita 53.74; 3 Chika Shimada 50.36
10 Kms Walk (21) 1 Kumi Otoshi 44:22.56; 2 Ai Michiguchi 45:21.90; 3 Masumi Fuchise 46:03.15; 4 Rei Inoue 46:23.82; 5 Chiaki Asada 46:29.89

Czestochowa (Poland), 21.9.2013

Czestochowa (Poland), 21.9.2013
Men
SP u20 (6 Kg) Artur Gorlewski 18.14; SP u18 (5 kg) Kacper Olszewski 17.77; DT u18 (1,5 kg) Bartlomiej Stoj 58.24

Saturday, September 21, 2013

Spilimbergo (Italy), 21-22.9.2013

Spilimbergo (Italy), 21-22.9.2013
Men
HT u20 (6kg) Marco Bortolato 73.68

Modena (Italy), 21-22.9.2013

Modena (Italy), 21-22.9.2013
Men
100m u20 (0.2) Lorenzo Bilotti 10.67

Poitiers (France), 21.9.2013 –National Meeting-

Poitiers (France), 21.9.2013 –National Meeting-
Men
150m (nwi) 1 Emmanuel Biron 15.90; 2 Ben Bassaw 16.07; 3 Mamadou-Eliman Hanne 16.09; 3.000m 1 Mahiedine Mekhissi-Benabbad 7:54.11; 2 Yoann Kowal 7:57.74; 3 Abraham Niyonkuru (bdi) 7:59.65; PV 1 Valentin Lavillenie 5.40; 2 Stanley Joseph 5.40; JT Killian Durechou 79.98
Women
300m Muriel Hurtis 38.77; 1.000m 1 Noelie Yarigo (ben) 2:48.60; 2 Marie-Eliane Saholinirina (mad) 2:49.26; 3 Emeline Bauwe 2:50.40; DT Melina Robert-Michon 58.72

Zagreb (Croatia), 21.9.2013 –Interclubs Junior-

Zagreb (Croatia), 21.9.2013 –Interclubs Junior-
Men
SP u20 (6 kg) Martin Markovic 18.41; DT u20 (1,75 Kg) Martin Markovic 58.96

Gdansk (Poland), 21.9.2013

Gdansk (Poland), 21.9.2013
Men
400mh Patryk Dobek (94) 50.67; SP u20 (6 Kg) Konrad Bukowiecki 19.39

Provo -UT- (United States of America), 20.9.2013

Provo -UT- (United States of America), 20.9.2013
Men
SP Leif Arrhenius (swe) 19.40, DT Leif Arrhenius (swe) 62.33

Basel (Switzerland), 21.9.2013 –Clubs Championships-

Basel (Switzerland), 21.9.2013 –Clubs Championships-
Men
200m (0.6) Silvan Wicki 21.29; 400mh 1 Kariem Hussein 51.11; 2 Andreas Ritz 51.37; HJ Mihai Donisan (rou) 2.25; SP Andrei Gag 17.15
Women
100m (-0,6) Marisa Lavanchy 11.86; 400m Agne Serksniené (ltu) 54.02; 1.500m 1 Selina Büchel 4:20.69; 2 Andrina Schläpfer 4:21.05; 3 Joëlle Flück 4:23.49; 100mh (-0,2) Petra Fontanive 13.86; HT Nicole Zihlmann 57.88

Brno (Czech Republic), 21.9.2013 –European Cup of Clubs Junior-

Brno (Czech Republic), 21.9.2013 –European Cup of Clubs Junior-
Men
100m (2.0) Marcel Kadlec 10.70; 2 Fatih Aktas (tur) 10.70; 200m (3.6) Fatih Aktas (tur) 21.44; LJ Musa Tuzen (tur) 7.57 (1.5); SP (6 kg) Osmancan Ozdeveci (tur) 18.20; HT (6 kg) 1 Ozcan Baltaci (tur) 74.69; 2 Nicholas Percy (gbr) 66.66; 3 Joni Syrjälä (fin) 66.46; JT Jan Kubes 72.27
Women
100m (2.9) Shannon Hylton 11.71; 200m (2.4) Dina Asher-Smith (gbr) 23.38; 100mh (1.8) Lucie Koudelová 13.81; PV Rebeka Silhanová 4.05

Friday, September 20, 2013

Locarno (Switzerland), 18.9.2013

Locarno (Switzerland), 18.9.2013
Men
HT Martin Bingisser 64.69

Szombathely (Hungary), 18.9.2013

Szombathely (Hungary), 18.9.2013
Men
HT u20 ( 6kg) 1 Bence Halász 71.21; 2 Bálint Horváth 67.68; 3 Dániel Kovács 65.44; HT u18 (5 kg) Bence Halász 78.04
Women
HT 1 Cintia Gergelics 60.29; 2 Beatrix Banga (95) 59.43; HT u18 (3 kg) 1 Réka Gyuratz 70.06; 2 Helga Völgyi 69.57

Veszprem (Hungary), 19.9.2013

Veszprem (Hungary), 19.9.2013
Men
HT Bálasz Töreky 66.13; HT u20 (6 kg) Bence Pasztor 75.20
Women
HT Fruzsina Fertig 62.59

Verona (Italy), 14.9.2013

Verona (Italy), 14.9.2013
Women
1.500m Valentina Bernasconi 4:20.85

Caracas (Venezuela), 19-23.9.2013 –Juegos Deportivos Nacionales Juveniles-

Caracas (Venezuela), 19-21.9.2013 –Juegos Deportivos Nacionales Juveniles-
Men
200m (21) (nwi) Diego Hernández 21.52; LJ u20 (19) 1 Diego Hernández (95) 7.82 (nwi); 2 Santiago Cova 7.46 (nwi)
Women
100m u20 (19) (nwi) 1 Nedian Vargas 11.80; 2 Yulimar Rojas 11.94; 3 Andrea Purica 11.94; 400m u20 (19) Maria Simancas 55.14; PV u20 (19) Robeilys Peinado 4.00; LJ u20 (19) 1 Yulimar Rojas 6.23 (nwi); 2 Jhoanmy Luque 6.23 (nwi)

Thursday, September 19, 2013

Milano (Italy), 17.9.2013

Milano (Italy), 17.9.2013
Men
400m Mamadou Gueye (sen) 47.76; 1.500m 1 Goran Nava (srb) 3:44.82; 2 Abdellatif Elaloiani 3.44.96; 3 Leonardo Bidogia 3:47.96; 4 Mattia Sottocornola 3:48.00; 110mh (0.4) Hassane Fofana 14.10
Women
100m (0.6) Elena Maria Bonfanti 11.98; 1.500m Federica Del Buono 4:25.26; 100mh (0.6) Sara Balduchelli 13.94; 5 Kms Walk Margherita Crosta 23:25.58

Pardubice (Czech Republic), 18.9.2013

Pardubice (Czech Republic), 18.9.2013
Men
SP Martin Stasek 19.50

Montijo (Spain), 7.9.2013

Montijo (Spain), 7.9.2013
Men
SP Borja Vivas 19.18; HT Javier Cienfuegos 69.11
Women
JT Nora Bicet 56.89

Kuopio (Finland), 18.9.2013

Kuopio (Finland), 18.9.2013
Men
JT Teemu Wirkkala 81.58

Wednesday, September 18, 2013

Tuesday, September 17, 2013

Praha (Czech Republic), 17.9.2013

Praha (Czech Republic), 17.9.2013
Men
DT Igor Gondor 56.69

Grootebroek (Netherlands), 8.9.2013

Grootebroek (Netherlands), 8.9.2013
Men
DT Erik Cadée 62.98; HT Vincent Onnos 65.41

Byalistok (Poland), 15.9.2013

Byalistok (Poland), 15.9.2013
Women
1.000m Anna Rostkowska 2:40.15

Paslek (Poland), 14.9.2013

Paslek (Poland), 14.9.2013
Men
SP u20 (6 kg) Konrad Bukowiecki 19.05; JT 1 Hubert Chmielak 71.36; 2 Bartosz Osewski 70.22
Women
JT Marcelina Witek (95) 51.97

Monday, September 16, 2013

Turku (Finland), 15.9.2013

Turku (Finland), 15.9.2013
Women
150m (0.8) Milja Thureson 18.41

Espoo (Finland), 15.9.2013

Espoo (Finland), 15.9.2013
Men
SP u20 (6 kg) Matti Sivonen 18.78; JT u20 Taneli Juutinen 72.30

Somero (Finland), 15.9.2013

Somero (Finland), 15.9.2013
Women
HT u18 (3 kg) Tiina Rinnekari 61.20

Vught (Netherlands), 15.9.2013 –Interclubs-

Vught (Netherlands), 15.9.2013 –Interclubs-
Men
100m (nwi) Bram Peters 10.67; 200m (nwi) 1 Obed Martis 21.12; 2 Bram Peters 21.41; DT 1 Erik Cadée 65.92; 2 Stephan Dekker 56.37
Women
PV Janneke Oosterink 4.10; SP Melissa Boekelman 17.32

Gorizia (Italy), 14-15.9.2013

Gorizia (Italy), 14-15.9.2013
Men
HT u20 (6 Kg) Marco Bortolato 68.11

Bergen (Norway), 14-15.9.2013

Bergen (Norway), 14-15.9.2013
Men
HT u20 (6 kg) (14) Jorgen Olsen Austnes 66.94
Women
200mh (1.2) Vilde Svortevik 26.94; HT u18 (3 kg) Helen Ingvaldsen 61.00

Sunday, September 15, 2013

Campinas –Sao Paulo- (Brazil), 14-15.9.2013 –Campeonato Estadual-

Campinas –Sao Paulo- (Brazil), 14-15.9.2013 –Campeonato Estadual-
Men
100m (14) (1.6) 1 Gustavo Machado Dos Santos 10.50; 2 Fabiano Gilberto Da Silva 10.55; 3 Jonathan Mendes 10.56; 4 Erick Gilson Vianna 10.58; 5 Rafael Lazarini 10.63; 6 Raoni De Paula Amaral 10.64; 200m (15) (2.4) 1 Hugo Balduino de Sousa 20.96; 2 Jonathan Henrique Da Silva 21.10; 3 Erick Gilson Vianna 21.33; 4 Anderson Machado Dos Santos 21.34; 400m (14) 1 Daylon Alves 46.15; 2 Hugo De Sousa 46.63; 3 Peterson Dos Santos 46.67; 4 Anderson Machado Dos Santos 47.34; 5 Alexander Russo (94) 47.52; 6 Rodrigo Bargas 48.05; 7 Paulo Ricardo Ramal 48.10; 800m (15) 1 Anderson Teles Da Silva 1:49.13; 2 Maicon Almeida Dos Santos 1:49.32; 3 Jeferson Pinto Da Asunçao 1:50.38; 1.500m (14) 1 Rafael Santos 3:46.96; 2 Jean Carlos Dolberth 3:47.14; 110mh (15) (0.3) 1 Eder Antonio De Souza 13.81; 2 Jonathan do Paraizo Mendes 14.01 (13.76 (0.3) 1h1); 3 Jonathas Filipe Da Silva 14.02 (14.02 (0.3) 2h1); 4 Joao Vitor De Oliveira 14.29; 400mh (15) 1 Wendell Machado Da Silva 51.64; 2 Delcio Dos Santos 51.81;  PV (15) Joao Gabriel Santos 5.22; LJ (14) 1 Paulo Sergio Dos Santos 7.75 (-1,2); 2 Lucas Marcelino Dos Santos 7.67 (1.8); TJ (15) 1 Jefferson Sabino 16.42 (0.1); 2 Paulo Sergio Dos Santos 16.41 (2.8) and 16.30 (0.4); 3 Jonathan Henrique Silva 16.14 (1.3); SP (15) William Braido 17.59; HT (14) Allan Da Silva 64.02
Women
100m (14) (1.0) 1 Vanusa Henrique Dos Santos 11.64; 2 Andressa Moreira (94) 11.76; 3 Tatiane Dos Santos (94) 11.90; 4 Alinedo Nascimento Torres 11.95; 200m (15) (1.8) Vanusa Henrique Dos Santos 23.77; 400m (14) Barbara Farias De Oliveira 54.55; 1.500m (14) 1 Erika Oliveira Lima 4:21.27; 2 Tatiana De Souza 4:23.82; 5.000m (15) Tatiele De Carvalho 16:33.78; 100mh (14) 1 Fabiana Dos Santos 13.50; 2 Adelly Oliveira Santos 13.60; LJ (14) Andressa Moreira Fidelis (94) 6.16 (0.3); SP (15) Keely Medeiros 15.53; JT (14) 1 Laila Ferrer 54.74; 2 Luziana Da Silva 53.55; 3 Lilian Meurer Seibert 50.11