@Trackinsun

@Trackinsun

Sunday, May 26, 2013

Port-of-Spain (Trinidad and Tobago), 25-26.5.2013 –Hampton International Games-

Port-of-Spain (Trinidad and Tobago), 25-26.5.2013 –Hampton International Games-
Men
100m (25) A (0.4) 1 Mikel Thomas 10.32; 2 Ayodele Taffe 10.36; 3 Ashron Sobers 10.63; 100m B (0.0) 1 Moriba Morain 10.41; 2 Quin Lee Ralph 10.59; 3 Joel Dillon 10.61; 100m u20 (25) (1.0) 1 Levi Cadogan (bar) 10.34; 2 Jonathan Farinha 10.50; 3 Cejhae Greene (ant9 10.53; 4 Miguel Francis (ant) 10.61; 200m (0.4) 1 Kyle Greaux 20.98; 2 Stephon James 21.24; 3 Moriba Morain 21.45; 4 Kasheem Colbourne 21.46; 200m u20 (-0,9) 1 Miguel Francis (ant) 21.06; 2 Jonathan Farinha 21.14; 3 Levi Cadogan (bar) 21.41, 400m (25) 1 Stephon James 47.08; 2 Kyle Greaux 47.59; 3 Christopher Davis (bar) 47.92; 4 Kirdell McIntosh 48.15; 400m u20 (25) 1 Asa Guevara 47.69; 2 Jason Yaw 47.76; 400m u17 (25) Kashief King 48.59; 110mh (25) (1.6) Mikel Thomas 13.59; 400mh Kion Joseph (bar) (94) 51.78; LJ (25) Charles Greaves 7.66 (1.5); SP (25) Akeem Stewart 17.52; DT Quincy Wilson 58.89
Women
100m (25) (0.0) 1 Kamaria Durant 11.64; 2 Ayanna Hutchinson 11.67; 3 Shakera Reece (bar) 11.78; 100m u20 (25) (1.3) 1 Kayelle Clark 11.73; 2 Onika Murray 11.77; 200m (-1,3) Kamaria Durant 23.50; 200m u20 (0.0) 1 Kayelle Clark 23.77; 2 Onika Murray 24.18; 400m (25) 1 Romona Modeste 54.50; 2 Domonique Williams 54.63; 3 Dana Massiah 54.80; 400mh Romona Modeste 59.02
 

Sochi (Russia), 25-26.5.2013 –Clubs Championships-

Sochi (Russia), 25-26.5.2013 –Clubs Championships-
Men
100m (25) (-1,9) 1 Mikahil Idrisov 10.54; 2 Vyacheslav Shevelev 10.62; in heats: Dmitry Lopin 10.65 (-1,9) 1h1; 200m (-0,9) 1 Igor Shevtsov 21.43 (21.18 (-0,5) 1h2); 2 Vyacheslav Shevelev 21.47 (21.11 (-1,3) 1h1); 3 Vyacheslav Kolesnichenko 21.49 (21.24 (-1,8) 1h4); 4 Valentin Morozov 21.5 (21.33 (-0,5) 2h2)5; in heats: Denis Alekseyev 21.23 (-1,6) 1h3; Maksim Dyldin 21.36 (-1,2) 1h5; 400m (25) 1 Yuriy Trambovetskiy 46.79; 2 Aleksey Kenig 46.85; 3 Radzhel Kashefrazov 46.90; 4 Dmitriy Buryak 46.95; 5 Yevgeniy Panasenko 47.35; 6 Nikita Vesnin 47.56; 7 Pavel Savin 47.68; 8 Sergey Petukhov 47.72; 800m 1 Ivan Tukhtachev 1:48.21; 2 Ruslan Nigamyatyanov 1:48.46; 3 Vladimir Obnosov 1:49.15; 4 Vladymyr Popov 1:49.55; 5 Vlas Bredikhin 1:49.65; 6 Nikita Vysotskiy 1:49.68; 7 Aleksey Remezov 1:49.73; 8 Anton Kozlov (94) 1:50.02; 9 Aleksandr Storozhev 1:50.27; 10 Ruslan Bayazitov 1:50.38; 11 Oleg Sidorov 1:50.41; 12 Yegor Lazarev 1:50.45; 13 Denis Danilenko 1:50.71; 14 Anton Yakobchuk (94) 1:50.72; 1.500m (25) 1 Ivan Tukhtachev 3:41.77; 2 Yuriy Borzakovskiy 3:42.77; 3 Marc Tolstikhin 3:43.22; 4 Anton Pinkus 3:43.50; 5 Artur Elizbaryan 3:46.30; 6 Vladymyr Popov 3:46.43; 7 Aleksey Popov 3:46.43; 8 Igor Golovin 3:46.54; 9 Aleksandr Storozhev 3:46.61; 10 Dmitriy Nizelskiy 3:46.76; 11 Semen pavlov 3:47.79; 5.000m 1 Anatoliy Rybakov 13:47.41; 2 Yevgneiy Rybakov 13:48.33; 3 Vyacheslav Shalamov 13:50.94; 110mh (25) (1.9) 1 Artem Lyukanenko 13.89; 2 Vladimir Zhukov 13.91; 3 Aleksey Dryomin 13.93; 4 Filip Shabanov 14.20 (13.98 (1.1) 2h1); 5 Artem Kovalchuk 14.20; 6 Denis Yezhov 14.25; in heats: Kiril Nevdakh 13.96 (1.1) 1h1; 400mh 1 Ivan Shablyuyev 50.17; 2 Aleksandr Skorobogatko (94) 50.34; 3 Konstantin Andreyev 50.50; 4 Oleg Mironov 50.58; 5 Denis Kudryatsev 50.68; 6 Aleksandr Derevyagin 50.74; 7 Timofey Chalyy (94) 50.85; 8 Vladimir Guziy 51.02; 9 Aleksey Pogorelov 51.56; 10 Vyacheslav Sakayev 51.82; 3.000m St (25) 1 Andrey Farnosov 8:34.29, 2 Ilgizar Safiulin 8:35.24; 3 Yuriy Kloptsov 8:35.53; 4 Yegor Nikolayev 8:35.59; 5 Dmitriy Balashov 8:39.20; 6 Viktor Bakharev (94) 8:44.45; 7 Maksim Yakushev 8:44.82; 8 Boris Zakharov 8:47.05; HJ 1 Aleksandr shustov 2.27; 2 Daniyil Tsyplaov 2.23; 2 Ival Ilyichev 2.19; 4 Majed El Dein Ghazal (syr) 2.19; 5 Sergey Milokumov 2.15; 6 Yevgeniy Korshunov 2.15; 7 Dmitry Lisenov 2.15; 8 Andrey Patrakov 2.15; 9 Semen Pozdnyakov 2.15; 10 Dmitry Pokidov and Nikita Anishchenkov 2.15; PV (25) 1 Aleksandr Gripich 5.60; 2 Viktor Kozlitin 5.50; 3 Yevgeniy Lukyanenko 5.50; 4 Mikhail Gelmanov 5.30; 5 Aleksey Kovalchuk 5.30; 6 Artem Burya 5.30; 7 Anton Ivakin 5.20; 8 Dmitriy Sokolov 5.20; 9 Dmitriy Lyubushkin (94) 5.20; LJ (25) 1 Sergey Morunov 8.02 (-0,6); 2 Sergey Polyansky 7.86 (1.1); 3 Artyom Primak 7.85 (-1,1); 4 Oleg Shalin 7.83 (0.5); 5 Aleksandr Petrov 7.70 (0.0); 6 Yevgeniy Antonov 7.63 (-1,4); 7 Sergey Mikhailovskiy 7.53 (-1,4); TJ 1 Lyyukman Adams 16.82 (1.4); 2 Ruslan Samitov 16.54 (0.8); 3 Aleksey Fyodorov 16.46 (0.7); 4 Sergey Laptev 16.41 (1.4); 5 Artyom Primak 16.39 (1.3); 6 Vladimir Golovin 16.16 (1.1); 7 Yevgeniy Zhukov 15.97 (2.0); SP 1 Anton Lyuboslavskiy 20.61; 2 Aleksandr Lesnoy 20.60; 3 Valeriy Kokoyev 20.46; 4 Konstantin Lyadusov 20.44; 5 Aleksandr Bulanov 18.70; 6 Nikita Lyuboslavskiy 17.64; DT (25) 1 Viktor Butenko 65.97; 2 Gleb Sidorchenko 62.55; 3 Aleksey Khudyakov 61.98; 4 Ivan Krasnoshenkov 61.14; 5 Aleksandr Kirya 60.22; 6 Aleksey Sysoyev 58.84; 7 Mikhail Dvokimov 57.79; 8 Dmitriy Chebotaryov 57.40; 9 Aleksandr Dobrenkiy (94) 57.21; 10 Magomed Magomedov 55.36; HT (25) 1 Denis Lukyanov 75.90; 2 Aleksey Korolyov 74.03; 3 Anatoliy Pozdnyakov 73.92; 4 Valeriy Pronkin 73.50; 5 Yevgeniy Aydamirov 71.70; 6 Mikalai Bashan 68.30; 7 Igor Buryi 67.63; HT u20 (6 kg) (25) 1 Ilya Terentyev (95) 73.20; 2 Viktor Postniy 67.03; JT  1 Aleksey Tovarnov 79.47; 2 Igor Sukhomlinov 75.22; 3 Aleksandr Kharitonov 72.53; 4 Viktor Goncharov 71.73; 5 Aleksandr Sharygin 70.93; 6 Nikita Petinov 70.40; 7 Yevgeniy Zoteyev 69.52
Women
100m (25) 1 Yekaterina Kuzina 11.51; 2 Yuliya Kashina 11.52 (11.52 (-0,3) 1h1); 3 Yuliya Katsura 11.56; 4 Yevgeniya Polyakova 11.60; 5 Natalya Shishkova 11.64; 6 Natalya Rakacheva 11.77; 7 Yelena Bolsun 11.83 (11.71 (-0,3) 2h1); 8 Yelena Kozlova 11.86; in heats: Yelena Aksyonova 11.84 (-0,3) 3h1; 200m (-0,9) 1 Yuliya Katsura 23.25; 2 Yelizaveta Savlinis 23.37; 3 Anastasiya Kocherzova 23.53; 4 Marina Panteleyeva 23.62; 5 Marina Konovalova 23.68; 6 Yelena Bolsun 23.70; in heats: Kseniya Ryzhova 23.48 (-1,9) 1h2; Yekaterina Kuzina 23.75 (-1,4) 2h1; Nataliya Rusakova 23.98 (-1,4) 4h1; Nataliya Rakacheva 24.07 (-1,9) 3h2; Yekaterina Galitskaya 24.08 (-1,7) 2h3; Lyudmila Litvinova 24.10 (-1,9) 3h2; Yelena Kozlova 24.12 (-1,7) 3h3; 400m (25) 1 Kseniya Ustalova 50.84; 2 Kseniya Zadorina 51.59; 3 Yuliya Terekhova 52.58; 4 Yekaterina Renzhina (94) 53.02; 5 Yekaterina Poistogova 53.19; 6 Natalya Peryakova 53.30; 7 Marina Konovalova 53.59; 8 Anastasiya Fedyayeva 54.37; 9 Olga Lvova 54.47; 10 Oksana Kalabashina 54.51; 11 Yuliya Postnikova 54.71; 12 Marina Chernova 54.73; 13 Yevgeniya Subottina 54.75; 13 Sofiya Luneva 54.75; 15 Amaliya Sharoyan (arm) 54.86; 16 Yekaterina Brodovaya 55.10; 17 Anastasiya Aslanidi (94) 55.38; 800m 1 Yekaterina Kupina 1:59.72; 2 Svetlana Cherkasova 2:00.32; 3 Yelena Soboleva 2:00.62; 4 Tatyana markelova 2:01.15; 5 Natalya Peryakova 2:02.89; 6 Yelena Kobeleva 2:03.20; 7 Dina Aleksandrova 2:03.86; 8 Natalya Grigoryeva 2:04.33; 9 Yuliya Melchakova 2:05.51; 10 Olga Lvova 2:05.71; 11 Olga Vovk 2:05.85; 12 Yekaterina Shapovalova 2:05.94; 13 Aleksandra Illarionova 2:06.59; 14 Polina Dontsova 2:07.25; 15 Natalya Guseva 2:08.24; 1.500m (25) 1 Yuliya Chizhenko 4:09.06; 2 Gulnara Galkina-Samitova 4:10.49; 3 Yelena Kobeleva 4:12.32; 4 Dina Aleksandrova 4:14.63; 5 Gulshat Fazlitdinova 4:20.29; 6 Polina Dontsova 4:23.00; 7 Yekaterina Nikiforova 4:27.41; 5.000m 1 Natalya Novichkova 15:34.34; 2 Natalya Leontyeva 15:37.46; 3 Gulshat Fazlitdinova 15:46.20; 4 Olesya Shuklina 16:12.32; 100mh (25) (-1,4) 1 Tatyana Dektyareva 13.30 (13.09 (1.3) 1h1); 2 Svetlana Topylina 13.38 (13.35 (1.3) 2h1); 3 Yekaterina Galitskaya 13.46; 4 Anna Kostina 13.58; 5 Yekaterina Pavlik 13.88 (13.68 (1.3) 3h1); 400mh 1 Vera Rudakova 56.01; 2 Svetlana Gogoleva 57.19; 3 Valeriya Khramova 57.23; 4 Olesya Tsaranok 57.95; 5 Valeriya Znamenskaya 58.09; 6 Oksana Kalabashina 58.23; 7 Aleksandra Kurakina 58.96; 8 Yekaterina Brodovaya 59.55; 3.000m St (25) 1 Natalya Aristarkhova 9:32.13; 2 Yekaterina Sokolenko 9:43.50; 3 Natalya Vlasova 9:51.77; 4 Rimma Rodko 9:54.79; 5 Yelena Orlova 10:01.59; 6 Yekaterina Rogozina 10:09.70; 7 Anastasiya Velikaya 10:22.01; HJ 1 Mariya Kuchina 1.92; 2 Oksana Starostina 1.88; 3 Yevgeniya Kononova and Tatyana Kivimyagi 1.88; 5 Irina Gordeyeva 1.83; 6 Yuliya Babayeva 1.83; 7 Svetlana Linkevich 1.83; 8 Irina Iliyeva (95) 1.83; PV (25) 1 Anzhelika Sidorova 4.50; 2 Aleksandra Kiryashova 4.40; 3 Yuliya Golubchikova 4.30; 4 Kristina Bondarenko 4.30; 5 Yekaterina Kazeka 4.20; 6 Angelina Krasnova-Shuk 4.20; 7 Anastasiya Sadovnikova (95) 4.00; LJ (25) 1 Darya Klishina 6.75 (-1,1); 2 Veronika Mosina 6.64 (0.3); 3 Yekaterina Levitskaya 6.54 (1.9); 4 Iryna Ilyina 6.49 (0.6); 5 Yuliya Pidluzhnaya 6.46 (1.3); 6 Yelena Sitnikova 6.24 (1.6); 7 Valeriya Zavyalova 6.20 (0.9); 8 Darya Stratilova 6.13 (0.8); TJ 1 Yekaterina Koneva 14.80 (1.9); 2 Yekaterina Chernenko 14.40 (1.9); 3 Natalya Kutyakova 14.20 (1.5); 4 Alsu Murtazina 14.17 (1.7); 5 Anna Pyatykh 14.16 (1.9); 6 Viktoriya Valyukevich 14.15 (0.6); 7 Anna Krylova 13.91 (1.9); 8 Valeriya Zavyalova 13.89 (1.8); 9 Alisa Vlasova 13.27 (-0,5); 10 Anastasiya Sayenko 13.06 (1.9); SP 1 Irina Tarasova 19.20; 2 Anna Omarova 18.66; 3 natalya Troneva 16.79; 4 Yekaterina Burmistrova 16.01; 5 Olesya Sviridova 15.87; 6 Anastasiya Bessoltseva 15.07; DT (25) 1 Vera Ganeyeva 64.30; 2 Yelena Panova 61.02; 3 Yuliya Maltseva 59.46; 4 Natalya Shirobokova 55.42; 5 Yekaterina Burmistrova 54.44; HT (25) 1 Gulfiya Khanafeyeva 70.60; 2 Oksana Kondratyeva 70.52; 3 Yelena Rigert 70.02; 4 Mariya Bespalova 69.31; 5 Nina Volkova 66.90; 6 Alena Lysenko 66.64; 7 Yelizaveta Tsareva 66.45; 8 Zlata Tarasova 65.01; 9 Irina Savrilova 63.14; 10 Viktoriya Sadova 57.46; JT 1 Marina Maksimova 57.30; 2 Oksana Gromova 54.29; 3 Mariya Yakovenko 53.78; 4 Aleksandra Spikina 53.25; 5 Olga Shestakova 51.54; 6 Valentina Shinkarenkova 50.11; 7 Mariya Safonova (94) 49.19

 

Riga (Latvia), 24-26.5.2013 –Baltic University Championships-

Riga (Latvia), 24-26.5.2013 –Baltic University Championships-
Men
100m (1.2) 1 Rytis Sakalauskas (ltu) 10.49; Lukas Gaudutis (ltu) 10.66; 3 Timo Tiismaa (est) 10.73; 4 Egidijus Dilys (ltu) 10.73; 200m (1.1) Egidijus Dilys 21.55; 400m 1 Janis Baltuss 47.51; 2 Renars Stepins 48.25; 3 Martins Zacests 48.68; 1.500m Dmitrijs Jurkevics 3:45.85; 110mh (0.8) Janis Jansons 14.34; LJ Darius Acyna (ltu) 7.47 (0.8); TJ Igor Syunin (est) 16.09 (1.7); SP 1 Sarunas Banevicius (ltu) 18.90; 2 Kaupo Valb (est) 17.35; 3 Marius Silenskis (ltu) 17.33; 4 Vytautas Ugianskis (ltu) 16.77; DT 1 Andrius Gudzius (ltu) 59.63; 2 Oskars Vaisjuns 54.30; JT 1 Vadims vasilevskis 79.10; 2 Zigismunds Sirmais 78.20; 3 Magnus Kirt (est) 75.38; 4 Arnolds Strenga 70.65
Women
100m (1.6) 1 Lina Grincikaité 11.57; 2 Maarja Kalev (est) 12.07; 400m Egle Balciunaité (ltu) 56.00; 800m Egle Balciunaité 2:04.33; 100mh (0.4) Sonata Tamosaityte 13.85; TJ 1 Dovilé Dzindzaletaité (ltu) 13.31 (2.6); 2 Santa Matule 13.03 (2.4); JT 1 Lina Muze 58.26; 2 Gundega Griva 54.15; 3 Ieva Sciukauskaité (ltu) 50.08

Budapest (Hungary), 25-26.5.2013 –University Championships-

Budapest (Hungary), 25-26.5.2013 –University Championships-
Men
100m (0.3) David Onodi 10.70; 200m (26) (1.8) Tibor Kasa 21.05; 2 David Onodi 21.29; 3 gergely Bezsenyi 21.56; in heats: Balasz Baji 21.35 (1.5) 1h2; 400m race 1 1 Marcell Deak Nagy 47.78; 2 Tibor Koroknai 48.40; 3 Laszlo Bartha 48.59; 400m race 2 Emanuek Gutema 48.33; 600m Invite 1 Tamás Kazi 1:16.75; 2 István Kolossvary 1:18.16; 110mh (1.8) Balasz Baji 13.46; HJ (26) Péter Bakosi 2.19; LJ István Virovecz 7.43 (2.0); DT (26) János Huszák 57.42; HT 1 Gergely Nagy 64.51; 2 Zoltán Fabián 63.37; JT Gábor Hernadi 69.54
Women
100m Invite (3.4) 1 Eva Kaptur 11.42; 2 Liliána Guba 11.96; 100m heat 2 Fanni Scmelcz 11.79 (1.9) 1h2; 200m Invite (26) (1.9) 1 Eva Kaptur 23.60; 2 Liliána Guba 24.45; 200m (26) (2.9) Natália Zsigovics 24.21; 300m u18 Melinda ferenczi 39.07; 400m 1 Natália Zsigovics 54.41; 2 Csenge Kalman 55.96; 400mh (26) Nóra Zajovics 60.35; LJ 1 Fanni Scmelcz 6.06 (1.0); 2 Bernadett Berecz 6.05 (1.9); SP Anita Márton 16.69; DT (26) Anita Márton 54.77; HT u18 (3 kg) 1 Helga Volgyi 73.39, 2 Reka Gyuratz 72.63; JT 1 Aniko Ormay 50.29; 2 Nikolett Szabo 48.71

Forbach (France), 26.5.2013 –Meeting National Elite-

Forbach (France), 26.5.2013 –Meeting National Elite-
Men
100m (-0,8) 1 Ogho-Oghene Egwero (ngr) 10.46; 2 Ronald Pognon 10.63; 3 David Alerte 10.72; 200m (-0,4) 1 Teddy Tinmar 21.32; 2 Pierre-Alexis Pessonneaux 21.33; 3 David Alerte 21.45; 4 Jeffrey John 21.56; 400m race 1 1 Toumany Coulibaly 46.88; 2 Teddy Atine-Venel 46.91; 3 Mame-Ibra Anne 46.93; 4 Johan Delasse 47.17; 5 Marc Macedot 47.24; 6 Angel  Chelala 48.14; 400m race 2 Abdoulaye Toure 47.81; 800m race 1 1 Evans Kipkorir (ken) 1:50.03; 2 Abednego Chesebe (ken) 1:50.72; 800m race 2 Guillaume Adam 1:50.58; 110mh (-0,2) 1 Pascal Martinot-Lagarde 13.49; 2 Dimitri Bascou 13.64; 3 Thomas Martinot-Lagarde 13.75; 4 Samuel Coco-Viloin 14.21; in heats: Frederik Townsend (usa) 14.25 (-0,9) 1h1; Aurel Manga 14.30 (-0,9) 2h1; 3.000m St 1 Silas Kimeli Too (ken) 8:37.90; 2 Timothee Bommier 8:42.23; 3 Romain Collenot-Spriet 8:42.83; 4 Abdelhakim Zilali 8:44.14; 5 Karim Tahri 8:49.10; PV 1 Renaud Lavillenie 5.45; 2 Valentin Lavillenie 5.30; TJ 1 Aboubacar Bamba 16.12 (0.0); 2 Hugo Mamba-Schlick (cmr) 16.06 (1.0); 3 Andreas Pohle (ger) 15.85 (0.7); SP 1 Gaetan Bucki 19.20; 2 Tumatai Dauphin 18.73; HT 1 Quentin Bigot 75.41; 2 Hassan Abdelgawad (egy) 73.95; 3 Jerome Bortoluzzi 71.73; 4 Nicolas Figere 70.11; 5 Kevin Nabialek 67.32
Women
100m (-0,6) 1 Jennifer Galais 11.69; 2 Carima Louami 11.73; 3 Celine Distel-Bonnet 11.81; 4 Emilie Gaydu 11.83; 5 Ayodele Ikuesan 11.92; 6 Stella Akakpo (94) 12.08 (11.96 (-0,9) 2h2); in heats: Sarah Goujon 12.04 (-0,9) 3h2; 200m (0.3) 1 Jennifer Galais 24.06; 2 Carima Louami 24.15; 3 Sarah Goujon 24.40; 400m race 1 1 Marie Gayot 53.01; 2 Agnes Raharolahy 53.58; 3 Estelle Perrossier 54.03; 4 Ami Mbacke Thiam (sen) 54.10; 5 Muriel Hurtis 55.51; 6 Louise-Amme Bertheau 55.84; 400m race 2 Shauna Cannon 55.53; 100mh (0.1) 1 Alice Decaux 13.52; 2 Reina-Flor Okori 13.52; 3 Aisseta Diawara 13.69; 4 Elisabeth Davin (bel) 13.89; in heats: Adrianna Lamalle 13.91 (0.6) 2h1; TJ 1 Teresa Nzola Meso Ba 13.48 (-1,5); 2 Jeanine Assani Issouf 13.20 (-0,8); 3 Amy Zongo-Filet 12.92 (0.0); HT 1 Alexandra Tavernier 69.52; 2 Stephanie Falzon 68.91; 3 Jessika Guehaseim 65.51; 4 Laetitia Bambara 61.08; 5 Annabelle Rolnin 57.83

Oulu (Finland), 25.5.2013

Oulu (Finland), 25.5.2013
Men
SP u20 (6 kg) Matti Sivonen 19.12; HT u20 (6 kg) 1 Tommi Remes 69.36; 2 Markus Kokkonen 68.71; JT u18 (700 g) Lassi Saarinen 69.33
Women
HT u20 Milja Jylhänniska 57.47; HT u18 (3 kg) 1 Maija Valli 62.26; 2 Mira Kitula 59.53; JT u18 (500 g) Tara Niemi 50.18

Zagreb (Croatia), 25-26.5.2013

Zagreb (Croatia), 25-26.5.2013
Men
400m u20 Mateo Ruzic 48.28; SP u20 (6 kg) 1 Martin Markovic 18.88; 2 Filip Mihaljevic 17.41; DT u20 (1.75 kg) (26) 1 Filip Mihaljevic 57.98; 2 Martin Markovic 56.50; HT u20 (6 kg) (26) Matija Gregoric (96) 68.21
Women
HJ u20 (26) Lucija Zubcic 1.76; JT u20 (26) Sara Kolak 53.08

Brest (Belarus), 24-26.5.2013

Brest (Belarus), 24-26.5.2013
Men
400m 1 Anis Ananenka 47.75; 2 Pavel Konstantyuk 47.98; 800m Anis Ananenka 1:50.66; HJ 1 Andrei Churilo 2.20; 2 Artsiom Naumovich 2.16; PV Stanislau Tsivontchik 5.30; LJ 1 Artem Bondarenko 7.70 (-0,4); 2 Kanstantsin Barycheuski 7.51 (1.8); TJ Aliaksei Tsapik 16.74 (1.9); SP 1 Mikhail Abramchuk 18.64; 2 Aliaksei Nichipor 18.03; 3 Maksim Zakharenka 17.10; DT 1 Siarhei Rogonov 55.98; 2 Oleg Rezanovich 55.71; HT 1 Yuri Shayunou 77.06; 2 Siarhei Kalamoyets 73.82; 3 Pavel Boreisha 72.68; 5 Kms Walk (26) Aliaksandr Liakovich 19:52.10
Women
100m (0.8) 1 Katsyarina Hanchar 11.28; 2 Alina Talai 11.74; 3 Marina Boyko 11.80; in heats: Katsyarina Shumak 11.77 (1.5) 1h; Volha Astashka 11.98 (1.5) 2h; 200m (-3,1) Katsyarina Hanchar 24.10; 400m Yuliya Yurenya 54.60; 1.500m 1 Viktoriya Shevchuk 4:25.07; 2 Daryia Barysevich 4:27.74; 5.000m Tatsiana Stefanenko 16:29.39; 100mh (1.8) Ilona Polynskaya 13.92; 400mh 1 Marina Boyko 58.98; 2 Ekaterina Kharyullin 59.42; HJ 1 Valeriya Bogdanovich 1.86; 2 Maryia Nestserchuk 1.83; 3 Taisiya Roslava 1.80; 4 Alesia Herasimava 1.80; PV 1 Iryna Yakaltsevich 4.00; 2 Victoria Davydenko 3.90; LJ 1 Natassia Mironchik-Ivanova 6.32; 2 Darya Kavalenko 6.12 (1.9); TJ 1 Iryna Vaskouskaya 13.74 (2.7) and 13.70 (1.6); 2 Nastassia Mironchik-Ivanova 13.62 (1.8); 3  Tatsiana Nahornaya 13.33 (0.7); SP 1 Alena Kopets 18.28; 2 Olena Dubitskaya 16.61; DT Nastassia Kashtanova 61.13; HT 1 Alina Kostrova 65.81; 2 Anna Zinchuk (94) 64.83; 3 Hanna Nestsiarenka 59.87; 4 Aliaksandra Dubitskaya 57.73; 5 Kms Walk (26) Nastassia Yatsevich 22:14.17; Daryia Balkunets 22:30.58; 10 Kms Walk (24) 1 Nastassia Yatsevich 45:21.72; 2 Daryia Balkunets 46:27.35

Götzis, 25-26.5.2013 –Hypomeeting-

Götzis, 25-26.5.2013 –Hypomeeting-
Men
Decathlon 1 Ian Warner (can) 8.307p (10.36 (1.1); 7.40 (-0,9); 13.55; 2.09; 49.58 – 13.92 (-0,49; 42.99; 4.56; 62.84; 4:37.37); 2 Carlos Chinin (bra) 8.182p (10.81 (0.6); 7.25 (0.5); 14.61; 1.94; 48.58 – 14.23 (-0,5); 45.56; 4.86, 56.33; 4:31.54); 3 Gunnar Nixon (usa) 8.136p (10.92 (0.2); 7.23 (-0,6); 13.26; 2.15; 48.92 – 14.55 (-0,1); 41.70; 4.66; 60.12; 4:29.75); 4 Adam Sebastian Helcelt (cze) 8.075p (11.05 (0.6); 7.32 (-0,2), 14.96; 2.03; 50.36 – 14.35 (-0,59; 40.95; 4.76; 64.11; 4:42.13); 5 Eduard Mikhan (blr) 7.975p (10.72 (1.1); 7.02 (-1,7); 14.41; 1.97; 49.05 – 14.57 (-0,4); 47.71; 4.56; 52.40; 4:34.08); 6 Norman Müller (ger) 7.960p (11.07 (0.2); 7.31 (0.3); 14.19; 2.00, 49.59 – 14.85 (0.0); 43.92; 4.76; 55.21; 4:31.59); 7 Massimo Bertocchi (can) 7.878p (11.07 (0.2); 6.86 8-0,8); 15.37; 2.00; 50.89 -14.24 (-0,4); 49.96; 4.76; 55.76; 5:03.74); 8 Ashley Bryant (gbr) 7.837p (11.23 8-0,9); 7.35 (0.0); 13.64, 1.85; 48.17 – 14.76 (-0,1); 42.28; 4.46; 64.93; 4:36.65); 9 Dominik Distelberger 77.94p (10.73 (1.1); 7.30 (-0,2); 12.36; 1.91; 49.14 – 14.63 (-0,5); 40.16; 4.76; 56.09; 4.36.73); 10 Sergey Sviridov (rus) 7.639p (10.91 (0.6); 7.15 (-0,39; 14.14; 1.94; 51.79 – 15.23 (0.0); 48.73; 4.36; 58.23; 4:54.50); 11 Pelle Rietveld (ned) 7.629p (11.08 (-0,9); 6.86 (-0,4); 13.19; 1.82; 50.07 – 14.38 (-0,4); 38.35; 4.76; 65.66; 4:44.21); 12 Petter Olson (swe) 7.562p (11.15 (0.2); 6.90 (0.6); 13.19; 1.85; 49.12 – 14.79 (-0,1); 39.31; 4.86; 51.57; 4:31.62); 13 Michele Calvi (ita) 7.431p (10.89 (1.1); 6.45 (-0,6); 14.41; 1.88; 51.17 – 14.28 (-0,5); 45.80; 4.06; 58.21; 4:55.96); 14 Pieter Braun (ned) 7.430p (11.41 (-0,1); 7.38 (0.2); 13.22; 1.91; 50.03 .- 14.70 (0.0); 40.70; 4.16; 48.37; 4:29.99)
Women Heptathlon 1 Brianne Theisen (can) 13.19 (0.6); 1.84; 13.00, 24.17 (-0,5) – 6.39 (2.7); 42.95; 2:17.02); 2 Nadine Broersen (ned) 6.345p (13.53 81.19; 1.84; 13.70; 25.22 (-0,7) – 6.08 (0.8); 52.37; 2:18.17); 3 Dafne Schippers (ned) 6.287p (13.51 (0.6); 1.75; 13.71; 23.08 (-1,5) – 6.56 (2.3); 37.72; 2:19.90); 4 Tatyana Chernova (rus) 13.83 (0.6), 1.72; 14.09; 24.31 (-1.5) – 6.57 (2.6); 45.45; 2:18.14); 5 Yana Maksimava (blr) 6.194p (13.89 (0.4); 1.87; 14.09; 25.48 (0.0) – 5.97 (2.1); 43.46; 2:13.38); 6 Laura Ikauniece (lat) 6.186p (13.44 (1.1); 1.78; 11.16; 24.24 (-0,5) – 6.12 (2.6); 50.63; 2:17.97); 7 Hanna Melnychenko (ukr) 6.169p (13.47 (0.6); 1.78; 14.09; 24.51 (-1,5) – 6.26 (2.6); 39.35; 2:18.48); 8 Kara Biesenbach (ger) 6.134p (13.83 (0.4); 1.75; 13.34; 23.45 (-0,5) – 6.44 (1.2); 36.68; 2:18.90); 9 Claudia Rath 6.079p (13.64 (0.8); 1.66; 13.08; 24.34 (1.1) – 6.26 (1.6); 40.52; 2:10.67); 10 Ida Antoinettenana Djimou (fra) 6.058p (13.66 (0.6); 1.69; 14.64; 24.64 (1.1) – 5.81 (3.4); 52.23; 2:26.51); 11 Györgyi Zsivocky-Farkas (hun) 5.992p (14.13 (1.1); 1.75; 13.42; 25.92 (0.0) – 6.04 (0.7); 47.56; 2:15.76); 12 Eliska Klucinová (cze) 5.992p (14.48 (0.4); 1.75; 13.26; 24.86 (1.1) – 5.81 (1.5); 49.99; 2:16.82); 13 Sofia Linde (swe) 5.950p (13.78 (0.4); 1.72; 13.24; 25.11 (0.0) – 6.10 (0.8); 43.15; 2:19.29); 14 Xenia Krizsan (hun) 5.896p (13.86 (1.1); 1.69; 12.65; 25.50 (0.0) – 6.04 (2.6); 47.59; 2:19.05); 15 Ellen Sprunger (sui) 5.780p (13.82 (1.1); 1.60; 12.60; 24.01 (-1,5) – 5.88 (2.4); 41.18; 2:17.64); 16 Katsiaryna Netsviatayeva (blr) 5.776p (13.90 (0.8); 1.69; 14.19; 24.71 (1.1) – 5.33 (1.1); 39.11; 2:13.15); 17 Carolin Schäfer (ger) 5.773p (14.01 (0.8); 1.69; 12.97; 25.11 (-0,5) – 5.83 (1.1); 46.68; 2:24.90); 18 Marisa De Aniceto (fra) 5.717p (14.00 (0.8); 1.72; 25.89 (0.0) – 5.61 (1.0); 49.21; 2:21.15); 19 Ellinore Hallin (swe) 5.694p (13.55 (0.8); 1.66; 14.14; 24.84 (-0,7) – 5.46 (0.7); 36.27; 2:17.63); 20 Maria Shumilova (rus) 5.559p (13.81 (1.1); 1.60; 12.88; 24.75 (-0,5) – 6.04 (2.6); 24.69; 2.24.69); 21 Valerie Reggel (sui) 5.406p (14.43 (0.49; 1.60; 12.10; 25.35 (1.1) – 5.46 (3.09; 41.52; 2:18.40)

Saturday, May 25, 2013

Panevezys (Lithuania), 23-24.5.2013

Panevezys (Lithuania), 23-24.5.2013
Men
HT Tomas Juknevicius 64.12

Manchester (Great Britain), 25.5.2013 –Great Manchester City Games-

Manchester (Great Britain), 25.5.2013 –Great Manchester City Games-
Men
100m (-1,9) 1 Kim Collins (skn) 10.26; 2 Richard Kilty 10.34; 3 Mark Lewis-Francis 10.38; 4 Harry Aikines-Aryeteey 10.54; 150m (-1,0) 1 Christophe Lemaitre 14.90, 2 Kim Collins (skn) 15.15; 3 James ellington 15.49; 4 Dwain Chambers 15.69; 110mh (-0,6) 1 Hanels Parchment (jam) 13.52; 2 William Sharman 13.78; 3 Terrence Trammell (usa) 14.04; 4 Alex Al-Ameen 14.22; 200mh (-0,3) 1 Louis J Van Zyl (rsa) 22.63; 2 Jack Green 22.64; 3 Félix Sánchez (dom) 22.68; PV 1 Malte Mohr (ger) 5.80; 2 Raphael Holzdeppe (ger) 5.70; 3 Konstadinos Filippidis (gre) 5.40; 4 Andrew Sutcliffe (gbr) 5.25; 5 Karsten Dilla (ger) 5.25; LJ 1 Greg Rutherford (gbr) 7.99 (1.1); 2 Chris Tomlinson (gbr) 7-69 (-0,9); 3 Rudon Bastian (bah) 7.55 (0.4)
Women
100m (0.0) 1 Margaret Adeoye 11.58; 2 Anyika Onuora 11.63; 3 Bianca Williams 11.77; 4 Laura Turner 11.78; 150m (0.2) 1 Allyson Felix (usa) 16.36; 2 Anyika Onuora 16.63; 3 Lauryn Williams (usa) 16.64; 4 Jodie Williams 16.81; 100mh (-1,1) 1 Dawn Harper-Nelson (usa) 12.94; 2 Tiffany Porter 13.02; 3 Kellie Wells (usa) 13.04; 4 Loreal (usa) 13.56; 200mh (-1,1) 1 Perri Shakes-Drayton 25.74; 2 Natalya Antyukh (rus) 26.23; 3 Eilidh Child 26.27; 4 Delloreen Ennis (jam) 27.15

Ninove (Belgium), 25.5.2013 –Vlaamse Championships-

Ninove (Belgium), 25.5.2013 –Vlaamse Championships-
Men
100m (1.8) Stuart Dutamby 10.62; 200m (2.8) Lars Herreman 21.31; 400m 1 Jente Bouckaert 47.55; 2 Arnout Matthys 47.55; 3 Seppe Thys 47.76; 110mh (1.6) Dario de Borger 13.83; 400mh 1 Stef Vanhaeren 50.85; 2 Erik Heggen 51.87; HJ Bram Ghuys 2.15; SP Jurgen Verbrugghe 17.01; DT Edwin Nys 53.61
Women
100m (0.5) Justine Desondre 11.82; 2 Sarah Rutjens 11.95; 200m (0.7) 1 Hanne Claes 23.36; 2 Justien Grillet 24.20; 3 Orphee Depuydt 24.25; 400m 1 Axelle Dauwens 54.17; 2 Sofie Daelemans 55.83; 100mh (0.9) 1 Marjolein Lindemans 13.61; 2 Dorien Van Diest 13.78; 3.000m St Sofie Gallein 10:11.75; HJ 1 Hanne Van Hessche 1.82; 2 Marjolein Lindemans 1.80; PV Aurelie De Ryck 4.10; SP Jolien Boumkwo 15.39; HT Jolien Boumkwo 58.08

Friday, May 24, 2013

Sofia (Bulgaria), 23.5.2013 -35th Meeting Novizvezdi-

Sofia (Bulgaria), 23.5.2013 -35th Meeting Novizvezdi-
Men
100m (1.1) Boyan Petrov 10.52; 200m (-1,2) 1 Kiril Kirilov 21.43; 2 Petar Kremenski 21.45; 400m 1 Yuri Bozheraynnov 48.26; 2 Kristian Efremov (mcd) 48.70; 3.000m Mitko Tsenov 8:45.86; LJ Denis Eradiri 7.88 (-0,3); TJ Roumen Dimitrov 16.44 (-0,3); SP Georgi Ivanov 20.84; DT Rosen Karamfilov 56.93; HT Zdravko Dimitrov 65.28; 2 Aykhan Apti 64.33; JT Nikola Prvulovic (srb) 68.12
Women
100m (-0,3) Gabriela Laleva 11.76 1h4; 200m (-2,5) Gabriela Laleva 24.07; 400m Gergana Vicheva 55.76; 800m Teodora Kolarova 2:06.43; 3.000m St 1 Türkan Erismis (tur) 10:11.13; 2 Silvia Danekova 10:16.82; TJ 1 Gita Dodova 13.65 (3.3) and 13.46 (-2,9); Gabriela Petrova 13.64 (2.2) and 13.61 (0.4); 3 Kristina Damyanova 13.24 (3.8)

Thursday, May 23, 2013

Savona (Italy), 22.5.2013

Savona (Italy), 22.5.2013
Men
SP Marco Dodoni 17.29; HT Lorenzo Povegliano 74.35; JT Norbet Bonvecchio 77.10; 2 Antonio Fent 71.28; 3 Roberto Bertolini 70.68
Women
HT 1 Silvia Salis 67.80; 2 Micaela Mariani 64.02; 3 Elisa Palmieri 62.13; 4 Elisa Magni 61.02; JT Sara Jemai 49.19

Brno (Czech Republic), 22.5.2013

Brno (Czech Republic), 22.5.2013
Men
DT 1 Igor Gondor 58.21; 2 Tomas Vonavka 56.21

Tuesday, May 21, 2013

Lefkosia (Cyprus), 17-19.5.2013 –National Spring Championships-

Lefkosia (Cyprus), 17-19.5.2013 –National Spring Championships-
Men
400m Kyriakos Antoniou 48.51; 800m (18) Amine Khadiri (mar-cyp) 1:50.68; 110mh (2.7) Milan Trajovic 13.94; HJ (18) Vasilios Constantinou 2.18; SP (18) Georgios Arestis 17.77; DT Apostolos Parellis 58.97; HT (18) Alexandros Poursanides 66.44
Women
100m (1.4) Paraskevi Amdreou 12.02; 1.500m Natalya Evangelidou 4:28.51

Monday, May 20, 2013

Rehlingen (Germany), 20.5.2013 -49th Internationales Pfingstsportfest-

Rehlingen (Germany), 20.5.2013 -49th Internationales Pfingstsportfest-
Men
100m (-0,1) 1 Mark Lewis-Francis (gbr) 10.48; 2 Ogho-Oghene Egwero (ngr) 10.48; 400m 1 Patryk Dobek (pol) 47.31; 2 Kacper Kozlowski (pol) 47.47; 3 Migeul Rigau 47.90; 800m A 1 Kipkorir Evans Taiget (ken) 1:48.81; 2 Robin Schembera 1:49.37; 3 Richard Kiplagat (ken) 1:49.39; 4 Andreas lange 1:49.46; 5 Michael Rimmer (gbr) 1:49.49; 6 Patrick Zwicker (94) 1:49.73; 7 Paul Renaudie (fra) 1.50.14; 800m B 1 Denis Bäuerle 1:50.31; 2 Kevin Stadler 1:50.62; 3 Patrick Schönball 1:50.76; 1.500m A 1 Zebene Alemayehu (eth) 3:38.02; 2 Carlsten Schlangen 3:38.19; 3 Soresa Fida (eth) 3:38.23; 4 Fouad Elkaam (mar) 3:38.26; 5 Sebastian Keiner 3.39.35; 6 Badr Rassiaoui (mar) 3:39.58; 7 Abendnego Miti Chesebe (ken) 3:40.69; 8 Juan Van Deventer (rsa) 3:42.24; 9 Adam Czerwinski (pol) 3:42.57; 10 Nicholas Kipchumba (ken) 3:43.92; 11 Damian Roszko (pol) 3:44.23; 12 Szymon Krawczyk (pol) 3:44.57; 13 Mitja Krevs (slo) 3:45.57; 1.500m B 1 Simon Stützel 3:46.64; 2 Tarik Moukrime (bel) 3:46.89; 3.000m 1 Cyrus Rutto (ken) 7:46.81; 2 Cornelius Kipruto Kangogo (ken) 7:47.71, 3 Hicham Sigueni (mar) 7:50.23; 4 Richard Ringer 7:51.01; 5 Nicholas Chepseba 7:57.28; 6 Abaha Lama (eth) 8:02.91; 7 Bartosz Nowicki (pol) 8:05.22; 8 Krystian Zalewski (pol) 8:05.40; 9 Steffen Uliczka 8:05.91; HJ 1 Peter Horak (svk) 2.21; 2 Kabelo Kgosiemang (bot) 2.18; 3 Rozle Prezelj (slo) 2.15; 4 Piotr Sleboda (pol) 2.15; 5 Fabrice Saint-Jean (fra) 2.15; 6 Martin Günther 2.15; PV 1 Bjorn Otto 5.70; 2 Tobias Scherbarth 5.50; LJ 1 Christian Reif 7.78 (0.59; 2 Samson Idiata (ngr) 7.65 (0.0); 3 Julian Howard 7.58 (0.0)
Women
100m (-1,5) Inna Weit (slo) 11.75 (11.73 (-0,7) 1h); 400m A 1 Patrycja Wysciskiewicz (pol) 52.48; 2 Esther Cremer 53.40; 3 Madeia Ghafoor 53.40; 4 Rani Nagels (bel) 54.35; 5 Wiebke Ullmann 54.88; 400m B 1 Julia Förster 54.21; 2 Lara Hoffmann 54.90; 3 Cornelia Moll 56.10; 800m 1 Rababe Arafi (mar) 2:05.66; 2 Annett Horna 2:06.12; 3 Danuta Urbanik (pol) 2:06.45; 4 Diana Sujew 2:06.56; 5 Elina Sujew 2:06.96; 100mh (nwi) 1 Rosina Hodde (ned) 13.43; 2 Ann-Kathrin Elbe 13.74; 400mh A 1 Christiane Klopsch 57.78; 2 Stina Troest (den) (94) 58.30; 3 Axelle Dauwens (bel) 58.57; 4 Fabienne Kohlmann 58.84; 5 Claudia Wehrsen 59.43; 400mh B 1 Kim Carina Schmidt 59.81; 2 Stine Meland Tomb (nor) 59.96; 3.000m St 1 Almaz Ayana (eth) 9:40.13; 2 Fancy Cherotich (ken) 9:40.19; 3 Antje Möldner-Schmidt 9:43.37; 4 Helen Hofstede (ned) 9:59.54; 5 Maya Rehberg 10:01.88; 6 Jannika John 10:05.48; 7 Cécile Chevillard (fra) 10:18.27; HJ 1 Melanie Melfort (fra) 1.86; 2 Izabela Mikolajczyk (pol) 1.83; 3 Nele Hollmann 1.80; 4 Mirela Demireva (bul) and Ariane Friedrich 1.80; 6 Hanne Van Hessche (bel) 1.80; PV 1 Carolin Hingst 4.35; 2 Romana Malacová (cze) 4.20; 3 Katharina Bauer 4.20; 4 Aurélie De Ryck (bel), Anjuli Knäsche and Fanny Smets (bel) 3.90; DT 1 Julia Fischer 60.39; 2 Anna Rüh 60.00; 3 Sabine Rumpf 54.25; 4 Julia Bremser 52.92; 5 Marike Steinacker 51.56; JT 1 Christina Obergföll 64.53; 2 Linda Stahl 62.44; 3 Esther Eisenlauer 54.25; 4 Desirée Schwarz 53.63; 5 Barbara Madejczyk (pol) 50.61

Saturday, May 18, 2013

Orlando –Florida- 18.5.2013 –Golden South Classic-

Orlando –Florida- 18.5.2013 –Golden South Classic-
Men
100m (0.9) 1 Trayvon Brommell 10.27; 2 Tentravis Friday 10.37; 3 Ceolamar Ways 10.57; 200m (-1,1) 1 Kendal Williams (95) 20.64; 2 Ceolamar Ways (94) 20.78; 3 Jeremy Strainge 20.84; 4 Brian Dixon 21.33; 400m 1 Khari Herbert jr (bvi) 47.21; 2 Kenneth Lane 47.48; 3 Michael Cheeks 47.83; 4 Kyron McMaster (bvi) (97) 48.14; 800m Cory Nicholls 1:50.69
Women
100m (-0,4) 1 Deanna Hill 11.63; 2 J’Nea Bellamy 11.69; 3 Carmiesha Cox (bah) (95) 11.71; 4 Teahna Daniels 11.72 (11.67 (2.0) 1h2); 5 Caitlin Smith 11.76; in heats: 100m race 3 (1.7) Chelsea Francis 11.80; 200m (-0,6) 1 Kali Davis-White (94) 23.24; 2 Diamond Spaulding 23.74; 3 Caitlin Smith 23.88; 4 Carmiesha Cox (bah) 24.01; 400m 1 Jorian Ordway 54.19; 2 Erin Ford 54.76; 3 Tarika Moses 55.02; 4 Shannon Rolle 55.47

Riverside –California-, 18.5.2013

Riverside –California-, 18.5.2013
Men
400m Frank Kurtz 47.84

San Diego –California-, 18.5.2013

San Diego –California-, 18.5.2013
Men
200m (1.6) Antony Ardis 21.36; 400m Brian Thomas 47.82

Lakewood –Colorado- 16-18.5.2013 –Colorado High School Championships-

Lakewood –Colorado- 16-18.5.2013 –Colorado High School Championships-
Men
100m 5A (0.0) Marcus Harris 10.60 (10.57 (1.9) 1h1); 200m 5A (0.0) Jai’Shawn Thompson 21.32; 200m 4A (0.0) 1 Zac McCoy 21.05; 2 Alex Mead 21.13; 3 Greg Popylisen 21.45; 400m 5A 1 Tanner Townsend 47.25; 2 Brandon Singleton 47.49 (47.49 1h2); in heats: Jaylyn Mars 47.88 1h1; 400m 4A Zac McCoy 47.31
Women
100m 5A (0.0) 1 Ana Holland 11.33; 2 Zainab Sanni 11.72; 3 Shayna Yon 11.83; 100m 4A (-0,8) Marybeth Sant 11.57 (11.47 (0.0) 1h2); 200m 5A (-2,0) Ana Holland 23.54; 2 Alleandra Watt 23.65; 200m 4A (0.0) Marybeth Sant 23.61; 400m 5A 1 Ana Holland 52.49; 2 Alleandra Watt 54.95; 400m 4A 1 Nicole Montgomery 54.23; 2 Abby Simpson 54.82; 3 Payton Miller 54.95; 100mh 5A (0.2) Dior Hall 13.57

Waltham – Massachusetts- 18.5.2013 –New Balance Twilight Meet 2-

Waltham – Massachusetts- 18.5.2013 –New Balance Twilight Meet 2-
Men
800m 1 Selasi Lumax (gha) 1:49.64; 2 Joshua Perry 1:49.98; 3 Shaquille Dill 1:50.05; 4 Josh Lampron 1:50.27; 1.500m 1 Nicholas Guarino 3:46.51; 2 Charles Hatch 3:46.75; 3.000m St David Goodman 3:47.07
Women
1.500m Monica Adler 4:22.26; 10.000m 1 Sarah Cummings 34:08.15; Sydney Fitzpatrick 34:17.57; SP Becky O’Brien 16.79

Walnut –California- 18.5.2013 –California CIF SS Finals (Southern Section)-

Walnut –California- 18.5.2013 –California CIF SS Finals (Southern Section)-
Men
100m D4 (3.5) Malik Roberson 10.46; 100m D3 (3.1) 1 Khalfani Muhammad (pur) 10.33; 2 Darren Andrews 10.54; 100m D2 82.5) Morgan Simon 10.44; 100m D1 (1.1) Myles Valentine 10.48; 200m D4 (1.2) Darrell Fuery 21.43; 200m D2 (1.6) 1 Khalfani Muhammad (pur) 20.84; 2 Spencer Danner 21.44; 200m D2 (1.4) Morgan Simon 21.14; 200m D1 (1.4) Myles Valentine 21.06; 2 Michael Davis 21.39; 3 Walter Jones 21.44; 400m D4 1 Daniel Mouton 47.51; 2 Ronny Hall 47.67; 400m D3 1 Alexander Rohani 47.35; 2 Matt Hurst 48.08; 400m D1 Parish Miles 47.50; 110mh D4 (nwi) Lloyd Siscard 13.95; LJ D4 Adoree Jackson 7.62 (1.5); SP D2 (6 kg) Marty Taylor 18.39; SP D1 (6 Kg) Nick Ponzio 20.04
Women
100m D2 (2.2) 1 Brittany Brown 11.49; 2 Abigail Smith 11.57; 100m D1 (3.1) 1 Ariana Washington 11.20; 2 Danielle Darden 11.56; 3 Kayla Wilson 11.66; 4 LaTroya Franklin 11.68; 5 Eboni Sutherland 11.70; 200m D4 (0.9) Sierra Peterson 23.96; 200m D3 (1.4) Janaya Shorty 24.18; 200m D2 (3.1) 1 Brittany Brown 23.68; 2 Sarah Dunmore 24.05; 200m D1 (1.7) 1 Arianna Washington 23.33; 2 Eboni Sutherland 23.86; 3 LaTroya Franklin 23.99; 4 Danielle Darden 24.04; 400m D4 Chimere Ezumah 55.40; 100mh D1 (nwi) Jasmyne Graham 13.79; 300mh D1 1 Jade Miller 41.15; 2 Kymber Payne 41.82; HJ D3 Claire Kieffer-Wright 1.80; HJ D1 Rachel McCoy 1.80; LJ D3 Courtney Corrin 6.32 (0.4)

Springfield –Massachusetts- 16-17.5.2013 –ECAC DIII Championships-

Springfield –Massachusetts- 16-17.5.2013 –ECAC DIII Championships-
Men
100m (2.6) Sean Bernstein 10.32 (10.49 (1.5) 1h1); 200m (2.7) Tyler Singer-Clark 21.37; 400m Jabulani Blyden 47.93; 400mh Demetrius Rooks 51.79; SP David Pless 18.86

La Crosse –Wisconsin-, 17.5.2013 NCAA Qualifier-

La Crosse –Wisconsin-, 17.5.2013 NCAA Qualifier-
Men
100m (1.0) Dennis Thurgood 10.40; 400m 1 Luke Leischner 47.11; 2 Josh Goerdt 47.39; 3 Cody Prince 47.65; 4 Matthew Ziegler 47.73; 5 Jake Dennis-Oehling 48.10; HJ Riley Northrup 2.17; SP Nick Baatz 18.41; HT Michael Lihrman 67.06
Women
800m Christy Cazzola 2:05.22

Rock Island –Illinois- 17.5.2013 –Augustana Twilight-

Rock Island –Illinois- 17.5.2013 –Augustana Twilight-
Men
400m 1 Alex Rindone 47.43; 2 Greg Patton 47.72; 400mh David Voland 51.77; DT 1 Chase Madison 61.24; 2 Alexander Rose 59.83; HT Kevin Phipps 63.61

Los Angeles –California- 17.5.2013 –Oxy High Performance Distance Classic-

Los Angeles –California- 17.5.2013 –Oxy High Performance Distance Classic-
Men
800m race 1 1 Brandon Johnson 1:44.85; 2 Charles Jock 1:45.01; 3 Michael Rutt 1.45.08; 4 Mark Wieczorek 1:45.36; 5 Ryan Martin 1:47.29; 6 Masato Yokota (jpn) 1:47.82; 7 Geoff Harris (can) 1:48.21; 800m race 2 1 Joe Abbott 1:46.59; 2 Sadiki White 1:47.32; 3 Richard Jones 1:48.01; 4 Prince Mumba (zam) 1:48.02; 5 Tetlo Emmen 1:48.28; 6 Jamaal James (tri) 1:48.32; 7 Andrew Dawson 1:49.06; 800m race 3 Anthony Romaniw (can) 1:47.16; 2 Paul Bradshaw 1:47.75; 3 Andres Perez Chica 1:49.00
1.500m 1 Nick Symmonds 3.36.07; 2 Evan jager 3:36.34; 4 Will Leer 3:36.67; 4 Russell Brown 3:36.79; 5 Cameron Levins (can) 3:36.88; 6 Galen Rupp 3:36.98; 7 Andrew Wheating 3:37.03; 8 Leo Manzano 3:37.04; 9 Lopez Lomong 3:37.08; 10 Matthew Centrowitz 3:37.27; 11 Garrett Heath 3:37.47; 12 Jeff See 3:37.54; 13 Cory Leslie 3:37.97; 14 Paul Robinson 3:37.99; 15 James Kaan 3:38.23; 16 David Torrance 3:38.25; 17 Liam Boylan-Pett 3:38.26; 18 Nathan Brannen (can) 3:38.41; 19 Jack Bolas 3:38.48; 20 David Bishop (gbr) 3:38.72; 21 Tony Jordanek 3:38.85; 22 Brett Johnson 3:38.91; 23 Craig Miller 3:39.22; 24 Duncan Phillips 3:39.24; 25 Jordan McNamara 3:39.25; 26 Dan Huling 3:39.28; 27 Chris Gowell (gbr) 3:39.29; 28 Ben Blankenship 3:39.39; 29 Chris Derrick 3:39.45; 30 Pablo Solares 3:39.54; 31 Eric Harasyn 3:39.77; 32 Elliott Heath 3:39.85; 33 Christian Gonzalez 3:40.30; 34 Graham Morris 3:40.41; 35 Ryan McNiff 3:41.52; 36 Daniel Clark 3:41.86; 37 Miles Batty 3:41.91; 38 Craig Huffer 3:42.27; 39 Tommy Schmitz 3:42.45; 40 Charles Philibert-Thiboutot (can) 3:42.61; 41 Peter Corrigan (irl) 3:43.42; 42 Robby Andrews 3:43.52; 43 Deriba Degefa 3:43.71; 44 Brian Gagnon 3:44.44; 5.000m 1 Mo Farah (gbr) 13:15.68; 2 Dathan Ritzenhein 13:17.38; 3 Ben St. Lawrence (aus) 13:18.81; 4 Arne Gabius (ger) 13:21.39; 5 Aaron Braun 13:22.37; 6 Bobby Curtis 13:24.15; 7 Chris Solinsky 13:27.03; 8 Luke Puskedra 13:31.88; 9 Joe Stilin 13:33.13; 10 Rory Fraser 13:36.47; 11 Forest Braden 13:37.93; 12 Tony Okello 13:39.43; 13 Stephen Furst 13:41.69; 14 Juan Carlo Romero (mex) 13:41.91; 15 Aldo Vega (mex) 13:45.68; 16 Alan Webb 13:46.53; 17 Abdi Nageeye (ned) 13:54.29; 18 Andy Wacker 13:54.60
3.000m St 1 Matt Hugues 8:25.95; 2 Billy Nelson 8:29.10; 3 Donald Cowart 8:30.02; 4 Travis Mahoney 8:30.87; 5 Matt Cleaver 8:31.28; 6 Taylor Milne (can)8:31.48; 7 Donn Cabral 8:34.23; 8 Luis Ibarra (mex) 8:34.55; 9 Cameron Bean 8.35.36; 10 Ryan Brockerville 8:38.71; 11 Ben Bruce 8:40.38; 12 Carl Stones 8:41.63
Women
800m race 1 1 Jenny Simpson 2:00.45; 2 Phoebe Wright 2:00.58; 3 Latavia Thomas 2:00.68; 4 Lea Wallace 2:00.94; 5 Geena Gall 2:01.11, 6 Heather Kampf 2:01.14; 7 Jessica Smith (can) 2:01.17; 8 Shannon Leinert 2:04.38; 800m race 2 1 Karine Belleau-B´leiveau (can) 2:01.79; 2 Helen Crofts 2:02.10; 3 Gabriela Medina (mex) 2:02.40; 4 Christina Rodgers 2:02.65; 5 Selma Kajan 2:03.64; 6 Bethany Praska 2:03.96; 7 lemlem Ogbasilassie (can) 2:04.02; 8 Lyndsay Harper 2:06.27
1.500m 1 Katie Mackey 4:04.60; 2 Mary Cain 4:04.62; 3 Nicole Sifuentes (can) 4:04.65; 4 Sarah Brown 4:05.27; 5 Julia Lucas 4:05.89; 6 Zoe Buckman (aus) 4:05.91; 7 Susan Kuijken (ned) 4:06.59; 8 Emma Coburn 4:06.87; 9 Kim Conley 4:07.17; 10 Renee Tomlin 4:08.09; 11 Jemma Simpson 4:08.51; 12 Violah lagat (ken) 4:08.87; 13 Hilary Stellingwerff (can) 4:10.47; 14 Kate Van Buskirk (can) 4:11.14; 15 Nicole Schappert 4:11.80; 16 Heather Wilson 4:12.58; 17 Kerri Gallagher 4:12.97; 18 Bridget Franek 4:15.09; 19 Amy Van Alstine 4:15.65; 20 Stephanie Brown 4:16.10; 21 Aisha Praught 4:16.66; 22 Jessica O’Connell 4:17.17; 23 Laura Carlyle 4:17.39; 24 Cristina Guevara (mex) 4:17.67; 25 Dana Mecke 4:18.30; 26 Melissa Salerno 4:18.60; 27 Callie Thomas 4:18.67; 28 Danielle Tauro 4:19.07; 29 Rachel Cliff (can) 4:19.66; 30 Pilar McShine (tri) 4:19.91; 31 Ashley Miller 4:20.64; 32 Lauren Hagans 4:21.06; 33 Emily Infeld 4:21.23; 34 Cat Beck 4:23.20; 35 Angela Bizzarri 4:23.27; 36 Erica Digby (can) 4:24.75; 5.000m 1 Molly Huddle 15:05.56; 2 Treniere Moser 15:11.00; 3 Brie felnagle 15:14.33; 4 Amy Hastings 15:17.35; 5 Marisol Romero 15:21.42; 6 Jackie Areson 15:27.36; 7 Tara Erdmann 15:47.41; 8 Natasha LaBeaud 15.51.70; 9 Andrea Seccafien 16:05.41; 10 Kristen Rohde 16:10.60; 11 Jessica Tebo 16:27.30; 12 Rosa Del Toro 16:32.79 
3.000mSt 1 Ashley Higgison 9:45.83; 2 Sara Vaughn 9:47.58; 3 Lindsey Anderson 9:48.32; 4 Mary Ballinger 9:51.33; 5 Shalaya kipp 10:02.80; 6 Chantelle Groenewoud 10:05.77; 7 Genevieve Lalonde 10:06.23; 8 Sara Hall 10:06.52; 9 Minori Hayakari (jpn) 10:06.70; 10 Bethany Nickless 10:08.11; 11 Julianes Masciana 10:09.82; 12 Collier Lawrence 10:14.46

Charleston –Illinois- Illinois High School Championships (Girls) -17-18.5.2013-

Charleston –Illinois- Illinois High School Championships (Girls) -17-18.5.2013-
Women
100m (1.5) Charday Crawford 11.72; 200m (-1,7) Aaliyah Brown 24.03; 400m Class 2 Shamier Little 54.37; 400m Class 3 1 Brittny Ellis 54.34; 2 Cameron Pettigrrew 54.84; 3 Parker English 55.48

Jefferson City –Missouri- 17-18.5.2013 –Missouri State High School Championships-

Jefferson City –Missouri- 17-18.5.2013 –Missouri State High School Championships-
Women
100m (18) (1.8) Aiesha Irvin-Muhammad 11.74

Hutchinson –Kansas- 16-18.5.2013 –NJCCA Championships-

Hutchinson –Kansas- 16-18.5.2013 –NJCCA Championships-
Men
100m (5.0) 1 Andre De Grasse 9.96; 2 Tyreek Hill 9.98; 3 Shavez Hart 10.08; 4 Ahmed Ali 10.12; 5 Brian Berry 10.20; 6 Suwaibou Sanneh (gam) 10.30 (10.19 (2.7) 1h3); 7 Trevorvano Mackey (bah) 10.31 (10.26 (2.4) 2h4); in hetas: David Winters 10.27 (2.7)2h3; Blake Bartlett 10.31 (3.89 2h1; Devante Smith 10.32 (2.4) 3h4; Isaiah Underwood 10.33 (3.8) 2h1; Corneil Lionel 10.42 (2.4) 4h4; Johny Allen 10.48 (3.8) 4h1; Rodrigo Rocha (bra) 10.49 (2.7) 4h3; Juwan Cubit 10.54 (2.4) 5h4; Ben Trotter 10.59 (2.3) 2h2; Tyquan Dukes 10.59 (2.3) 3h2; Jamarius McTear 10.64 (2.4) 6h4; 200m (4.0) 1 Omar Johnson (jam) 20.56 (20.50 (3.4) 1h3); 2 Shavez Hart 20.68 (20.56 (2.9) 1h1); 3 Tyreek Hill 20.73; 4 Brien Berry 20.80 (20.65 (2.9) 2h1); 5 Mark Sitek 21.22 (20.88 (1.5) 1h2); 6 Anthony Blakely 21.22 (20.88 (2.9) 3h1); 7 Corneil Lionel 21.35 (20.90 (3.0) 2h4); in heats: Andre De Grasse 20.57 (3.4) 2h3); Trevorvano Mackey (bah) 20.92 (3.0) 3h4; Marqueze Washington 20.96 (3.0) 4h4; Norvel Mohammed 21.02 (1.5) 2h2; Rodrigo Rocha (bra) 21.07 (2.9) 3h1: Josh Charles 21.25 (3.4) 3h3; Justin Breaux 21.28 (1.5) 3h2; 400m 1 Omar Johnson (jam) 45.55; 2 Vernon Norwood 45.75; 3 Steven Gayle 46.01; 4 Tyler Daniel Harper 46.27; 5 Colby Huff 46.52 (46.51 3h2); 6 Edens Thermidor 46.62 (46.53 1h1); 7 Norvel Mohammed 46.68 (46.46 2h2); 8 Alfred Larry 47.38; in heats: Rashard Clark 47.49 2h4; Dontavious Wright 47.67 3h1; Deon Sanders 3h3; Paris Carson 47.83 4h2; Terance Narvaez 48.07 3h4; 110mh (0.7) 1 Lorenzo Johsnon 13.95; 2 Jovan Davis 14.01; 3 Chris Caldwell 14.03; 400mh 1 Jovan Davis 51.05; 2 Shawn Rowe 51.22; 3 Roberto Camacho 51.79; 4 Andrew Hunt 51.91; LJ 1 Jarvis Gotch 7.88 (1.8); 2 Mamadou Gueye (sen) 7.63 (1.1); TJ (17) Latario Collie-Mins (bah) 16.41 (0.7); JT (17) John Ampomah 71.87;  4x100m South Plains (J. Gotch; S. Hart; A. Ali; T. Mackey) 39.62; 4x400m South Plains (K. Handsboroguh; T. Daniel-Harper; S. Gayle; V. Norwood) 3:05.93
Women
100m (0.6) 1 Remona Burchell 11.34; 2 Dominique Kimpel 11.44 (11.12 (5.3) 2h2); 3 Pamala Byrd 11.54; 4 Elexis Fuller-Stewart 11.59 (11.52 (5.3) 3h2); 5 Atarah Clark 11.75 (11.64 (3.0) 1h3); 6 Plaserae Johnson 11.76 (11.72 (3.0) 2h3); in heats: Kandace Thomas 11.12 (5.3) 1h2; Kieyier Shipp 11.58 85.3) 4h2; Rachel Cuffy 11.75 (3.0) 3h3; Meka McBride 11.80 (5.3) 5h2; Kenyattia Hackworth 11.82 (2.2) 3h1; Sharrona Williams 11.83 (3.09 4h3; 200m (4.5) 1 Dominique Kimpel 23.28; 2 Remona Burchell 23.43; 3 Pamala Byrd 23.99; 4 Taylor Houston 24.11; 400m 1 Chantal Duncan 53.30; 2 Shayla Luckett 53.59; 3 Terika Henry 54.99; 4 Mariam Kromah 55.09; 100mh (2.5) 1 Kenrisha Brathwaite (bar) 13.65; 2 Keenan Davis 13.67; 3 Elexis Fuller-Stewart 13.71; in heats: Kimberley Golding 13.76 (1.9)1h1

Tucson –Arizona- 16-18.5.2013 –Tucson Elite Classic-

Tucson –Arizona- 16-18.5.2013 –Tucson Elite Classic-
Men
HJ (18) 1 Edgar Rivera-Morales (mex) 2.21; 2 Nick Ross 2.16; LJ (16) 1 Tyron Stewart 7.99 (2.8) and 7.97 (0.1); 2 Ronnie Taylor 7.98 (1.3); 3 Ronald Brookins 7.50 (0.7); LJ (18) 1 Ronnie Taylor 7.98 (-1,2); 2 Ronald Brookins 7.69 (-1,4); 3 Tyron Stewart 7.55 (-1,3); SP 1 Kurtis Roberts 20.98; 2 Joe Kovacs 20.82; 3 Eric Werskey 19.81; 4 Russ Winger 19.29; 5 Matt DeChant 18.51; SP (18) 1 Kurtis Roberts 20.85; 2 Joe Kovacs 20.47; 3 Miang Huang Chang (tpe) 19.89; 4 Curtis Jensen 19.63; 5 Jacon Thormaehlen 19.31; 6 Robert Golabek 19.26; 7 Russ Winger 19.14; 8 Matt De Chant 18.29;  DT (16) 1 Russ Winger 62.43; 2 Luke Bryant 61.84; 3 Jared Schurrmans 60.23; 4 Bryan Powlen 57.46; 5 Aleksas Abromavicius (ltu) 57.31; DT B (16) Jeremy Campbell 60.81; DT (18) 1 Russ Winger 62.90; 2 Jared Schurrmans 62.79; 3 Luke Bryant 60.64; 4 Bryan Powlen 59.97, 5 Nick Jones 59.31; 6 Aleksas Abromavicius (ltu) 58.67; 7 Andres Rossini 58.66; HT (16) 1 A G Kruger 76.12; 2 Robert Klenk 64.60; 3 Bryce Buffaloe 64.57; HT (18) 1 A G Kruger 77.10; 2 Garland Porter 70.55; 3 Bryce Buffaloe 65.62; 4 Robert Klenk 65.14; JT (18) 1 Corey White 81.40; 2 Tim Glover 78.69; 2 Nicholas Howe 78.41; 4 Barry Krammes 76.02; 5 Craig Kinsley 76.02; 7 Sean Furey 73.15
Women
SP (18) 1 Alyssa Hasslen 16.88; 2 Baillie Gibson 16.05; DT (16) 1 Gia Lewis-Smallwood 62.31; 2 Aretha Thurmond 62.21; 3 Liz Podominick 60.12; 4 Rachel Longfors 58.10; 5 Summer Pierson 56.89; 6 Emily Pendleton 55.90; 7 Jere Summers 55.77; 8 Baillie Gibson 54.64; 9 Taylor Freeman 53.28; DT (18) 1 Gia Lewis-Smallwood 65.49; 2 Liz Podominick 62.32; 3 Aretha Thurmond 60.95; 4 Jere Summers 58.04; 5 Rachel Longfors 57.85; 6 Whitney Ashley 56.76; 7 Anna Jelmini 56.41; 8 Summer Pierson 55.11; 9 Paige Blackburn 54.77; 10 Emily Pendleton 54.59; 11 Baillie Gibson 53.25; HT 1 Jessica Cosby 73.58; 2 Amanda Bingson 71.32; 3 Amber Campbell 71.02; 4 Britney Henry 69.35; 5 Ashley Harbin 68.53; 6 Caressa Sims 66.73; 7 Marissa Minderler 65.61; 8 Amy Haapanen 64.86; 9 Taylor Bush 64.49; 10 Kristen Smith 63.58; 11 Lisa Wilson 59.78; 12 Taylor Freeman 59.30; HT (18) 1 Amanda Bingson 72.95; 2 Jesica Cosby Toruga 72.88; 3 Amber Campbell 71.94; 4 Britney Henry 68.05; 5 Amy Haapanen 67.73; 6 Chelsea Cassulo 67.73; 7 Ashley Harbin 66.47; 8 Caressa Sims 63.42; 9 Kristen Smith 62.35; 10 Lisa Wilson 61.36; 11 Baillie Gibson 59.97; 12 Taylor Freeman 59.94; 13 Lina Oseso 58.13; JT (16) 1 Krista Woodward 56.78; 2 Leigh Petranoff 52.56; JT (18) 1 Krista Woodward 58.51; 2 Leigh Petranoff 53.27; 3 Kimberley Hamilton 52.43; 4 Paige Blackburn 51.88

Letterkenny (Ireland), 18.5.2013

Letterkenny (Ireland), 18.5.2013
Men
100m (-1,4) Richard Kilty (gbr) 10.51; 400m 1 Jason Harvey (irl) 47.15; 2 Luke Lennon-Ford (gbr) 47.15; 3 Dara Kervick 48.20; 4 Richard Kilty (gbr) 48.58; 800m Mark English 1:50.96
Women
200m Laura Crowe 2:04.30; 3.000m Fionnuala Britton 8:55.89

Friday, May 17, 2013

Naperville –Illinois-, 16-17.5.2013 -NCC Gregory Final Qualifier-

Naperville –Illinois-, 16-17.5.2013 -NCC Gregory Final Qualifier-
Men
100m Shane Crawford 10.59 (0.8) 1h2; 400mh Cory Beebe 51.25 1h2; PV Jason Scott 5.23
Women
HT Allison Devor 56.83

Scottsdale –Arizona-, 17.5.2013 –Sky Invite-

Scottsdale –Arizona-, 17.5.2013 –Sky Invite-
Men
PV 1 Brad Walker 5.83; 2 Nick Mossberg 5.50; 3 Kasey Burlingham 5.30; 4 Nick Frawley 5.30
Women
PV 1 Holly Bleasdale (gbr) 4.60; 2 Tori Pena (irl) 4.50; 3 April Steiner-Bennett 4.40; 4 Katerina Stefanidi (gre) and Melinda Owen 4.30; 6 Heather Hamilton (can) 4.30; 7 Kelsei Hendry (can) 4.15

Atlanta –Georgia- 17.5.2013 –Atlanta Grand Prix-

Atlanta –Georgia- 17.5.2013 –Atlanta Grand Prix-
Men
100m (-0,3) 1 Jason Livermore (jam) 10.28; 2 Gabriel Mvumvure (zim) 10.29; 3 Mark Jelks 10.32; 4 Maurice Mitchell 10.32; 5 Keith Ricks 10.33; 6 Sheldon Mitchell (jam) 10.46; 7 Jamial Rolle (bah) 10.50; 400m 1 Michael Bingham (gbr) 45.37; 2 Jeremy Wariner 45.39; 3 Torrin Lawrence 45.41; 4 Calvin Smith jr 45.76; 5 David Dickens 46.17; 6 Wesley Neymour (bah) 46.29; 7 Varick Tucker 46.31; 8 Andrea Williams (bah) 47.00; 400mh 1 Isa Phillips (jam) 49.57; 2 Reuben McCoy 49.75; 3 Josef Robertson (jam) 50.25; 4 LaRon Bennett 50.46; 5 Phillips Adams 51.05; 6 Terry Benson 51.63; 7 LaBronze Garrett 51.98
Women
200m (-0,3) 1 Cambrya Jones 23.20; 2 Jessica Young 23.28; 3 Porscha Lucas 23.37; 4 Jessica Beard 23.38; 5 Dee Dee Trotter 23.50; 6 Dominique Duncan 23.70; 200m High School (-0,4) 1 Jada Martin 23.75; 2 Cassondra Hall 24.11; 400m 1 Joanna Atkins 51.25; 2 Shana Cox (gbr) 51.89; 3 Monica Hargrove 52.04; 4 Mary Wineberg 52.07; 5 Moushami Robinson 52.12; 6 Rebecca Alexander 52.70; 7 Laniece Clarke (bah) 53.56; 8 Cottrell Martin (can) 54.44; 100mh (0.2) 1 Lolo Jones 12.74; 2 Queen Harrison 12.81; 3 Janay De Loach-Soukup 12.97; 4 Chelsea Eades 13.01; 5 Vonetta Dixon (jam) 13.10; 6 Andrea Bills (jam) 13.17; 7 Jessica Zelinka (can) 13.18; in heats: Aleesha Barber (tri) 13.17 (-0,4) 2h1; Indira Spence (jam) 13.33 (-0,4) 5h1; Brianne Theisen (can) 13.42 (-0,4) 6h2; Derval O’Rourke (irl) 13.42 (-0,4) 6h1; Krystal Bodie (bah) 13.54 (-0,4) 7h1; 400mh 1 Terea Brown 55.13; 2 Nickiesha Wilson (jam) 55.98; 3 Cassandra Tate 56.03; 4 Sarah Wells (can) 56.20; 5 Fawn Dorr (can) 56.26; 6 Jasmine Chaney 56.55; 7 Raasin McIntosh (lbr) 57.13; 8 Ellen Wortham 58.12

Sunday, May 12, 2013

Muncie –Indiana- 10-12.5.2013 –Summit League Championships-

Muncie –Indiana- 10-12.5.2013 –Summit League Championships-
Men
100m (1.7) Michael Burrus 10.62; 200m (1.2) Christian Nielsen 21.49; 400m Luke Leischner 47.80; SP (11) Kyle McKelvey 18.09; DT Cody Snyder 56.11
Women
100m (12, heats 11) (1.5) 1 Antoinette Goodman 11.68; 2 Sami Spenner 11.75 (11.61 (2.0) 1h1; in heats: Carly Carper 11.81 (2.2) 1h2; 200m (12, heats 11)(0.0) 1 Antoinette Goodman 23.85; 2 Sami Spenner 24.12; in hats: Ashley Tingelstad 23.87 (1.6) 1h3; 400m 1 Ashley Tingelstad 54.76; 2 Paige Stratioti 55.52; 100mh (12, heats 11) (0.4) Deborah John 13.75 (13.68 (0.8) 1h1); 400mh 1 Alexa Duling 58.59; 2 Breanna Peabody 59.42; 3.000m St (11) Courtney Frerichs 10.15.79; HJ (11) 1 Megan Glisar 1.82; 2 Kathie-Lee Laidley (jam) 1.82; PV (10) 1 Leslie Brost 4.10; 2 Bethany Buell 4.10; 3 Emily Grove 4.10; 4 Madison Mills 4.00; LJ (11) 1 Sami Spenner 6.32 (0.0); 2 Kathie-Lee Laidley (jam) 6.21 (0.4); SP (11) Dana LaRue 15.96; HT (10) 1 Brooke Garner 59.82; 2 Emily Lesser 58.09

Lake Charles –Lousiana- 10-12.5.2013 –Southland Conference Championships-

Lake Charles –Lousiana- 10-12.5.2013 –Southland Conference Championships-
Men
100m (12)(2.7) 1 Justin Walker 10.25 (10.49 (1.1) 1h3); 2 Diontae Spencer 10.45; 3 Hanoj Carter 10.45 (10.49 (2.2) 1h2); 4 Kristen Mitchell 10.52; 5 Jarrick Wright 10.56; 6 Antonio Herbert 10.57; 7 Raphael Chihambakwe (zim) 10.57; 200m (12, heats 11) (3.4) 1 Hanoj Carter 20.73 (21.23 (1.9) 2h2); 2 Cass Brown-Stewart 20.87; 3 Justin Walker 21.18 (21.18 (1.9) 1h2); 4 Kendal Taylor 21.39 (21.08 (2.0) 1h4); 5 Zack Hicks 21.40 (21.33 (1.2) 1h3); in heats: Chance Tanner 21.14 (2.0) 2h4; Cherby Laguerre 21.38 (1.2) 2h3; 400m (12, heats 11) 1 Cass Brown-Stewart 47.09; 2 Chance Tanner 47.63 (47.29 1h2); 3 Rodney Jones 47.67 (47.21 1h3); in heats: Keena Jackson 47.54 2h3; Cherby Laguerre 48.05 2h2; Trey Davis 48.09 2h1; 400mh (12) Jeffery Gibson (bah) 51.07; PV (12) 1 Jack Whitt 5.55; 2 Dustin Gehrke 5.40; 3 Colton Ross 5.30; SP (11) John Arthur 19.42; JT (11) Derek Hampton 68.67; Decathlon (10-11) Matthew Johnson 7.496p (10.91 (1.4); 6.92 (0.0); 13.20; 1.86; 49.47 – 14.95 (0.9); 42.87, 4.40; 61.15; 5:00.25)
Women
100m (12, heats 11) (3.3) 1 Jasmine Webb 11.36 (11.63(0.5) 1h2); 2 Brarysheyia Simpson 11.63 (11.68 (1.6) 1h3); 3 Tanesha Maxwell 11.66; 4 Ashleigh Wells 11.79; 5 Tamaira Williams 11.79, 6 Chasity Clark 11.80; 200m (12, heats 11)(2.0) 1 Jasmine Webb 23.35; 2 Brarysheyia Simpson 23.88; 3 Ashleigh Wells 24.01 (23.99 (1.6) 1h2); 4 Tanesha Maxwell 24.07; 5 Ashley Idunoba 24.07 (24.06 (1.7) 1h4); 400m (12, heats 11) 1 Madison Reynolds 53.60; 2 Quiana Griffin 54.55; 3 Lygia Foreman 55.44 (54.60 1h1; 4 Saschelle Slaughter 55.48; in heats: Jordan Grady 55.08 2h2; 400mh (12) Alicia Noel 59.47

San Antonio –Texas-, 12.5.2013 –Incarnate Word-

San Antonio –Texas-, 12.5.2013 –Incarnate Word-
Men
100m race 1 (0.0) 1 LaMar Hicks 10.29; 2 Matthieu Pritchett 10.32; 3 Tommy Brown 10.39; 4 Tim Price 10.42; 5 Mark Foster 10.50; 100m race 2 (0.8) Kenneth Turner 10.36; 200m (0.1) 1 Kenneth Turner 21.07; 2 Matthieu Pritchett 21.38; 3 Tom Price 21.42; 400m 1 Quentin Summers 45.81; 2 Errol Nolan 45.88; 3 Michael Courtney 46.63; 4 Ade Alleyne-Forte (tri) 47.27; 110mh (-0,1) Chris Thomas 13.90; LJ Levance Williams 7.50 (-1,9); SP Paul Davis 19.23;JT Tom Engwall 71.80
Women
200m (1.9)1 Ebonie Floyd 23.43; 2 Taylor Evans 23.85; 400m 1 Ebonie Floyd 52.01; 2 Jasmine Chaney 53.17; 3 Idara Otu 54.51; 4 Shaneve Swift 54.86; 100mh (0.0) Natasha Ruddock 13.71; 400mh 1 Andrea Sutherland-Wright (jam) 58.47; 2 Chrystal Ruiz 58.99; PV Rachel Laurent 4.13

Las Vegas –Nevada- 11-12.5.2013 –Mountain West Pacific Championships-

Las Vegas –Nevada- 11-12.5.2013 –Mountain West Pacific Championships-
Men
100m (-1,2) 1 Daveon Collins 10.33; 2 Cameron Parker 10.60; in heats (10) Chris Brusenback 10.56 (2.4) 1h1; 200m (0.6) 1 Daveon Collins 20.53; 2 Uzor Udensi 21.36; 3 Cameron Parker 21.43; 400m Anthony Delgado 47.76; 800m 1 Edwin Herring 1:49.06; 2 John Jamieson 1:49.14; 3 Alexander Lindsay 1:49.25; 4 Seth Butler 1:50.21; 5 Gabe Aragon 1:50.42; 1.500m 1 Zach Perkins 3:44.38; 2 Edwin Herring 3:45.51; 3 Elmar Engholm 3:46.69; 4 Drew O’Donoghue-McDonald 3:46.71; 5 Patrick Corona 3:46.79; 110mh (1.6) 1 Trevor Brown 13.78; 2 Brandon Douglass 14.12; 400mh 1 Jordin Andrade 50.11; 2 Trevor Brown 51.61; PV (11) 1 Cale Simmons 5.50; 2 Rob Simmons 5.50; 3 Joey Uhle 5.30; SP Tyler Schultz 18.08
Women
100m (heats 10) (2.8) 1 Laquisha Jackson 11.34 (11.31 (2.7) 1h2); 2 Emily Blok 11.36 (11.32 (1.0) 1h1); 3 Uchechi Anunkor 11.48; 4 Mackenzie Flannigan 11.57 (11.59 (1.0) 2h1); 5 Angelica Earls 11.60 (11.64 (1.0) 3h1); 6 Samantha Calhoun 11.64 (11.58 (2.7) 2h2); 7 Shakira Lewis 11.80; 200m (heats 10) (0.1) 1 LaQuisha Jackson 23.23; 2 Emily Blok 23.25; 3 Mckenzie Flannigan 23.68; 4 Ichechi Anunkor 23.72; 5 Monay Meggs 23.92 (23.80 (1.1) 2h3); 6 Samantha Calhoun 23.95; in heats: Destiny Gammage 24.00 (3.2) 2h2; Kayla Fisher-Taylor 24.06 (1.1) 3h3; 400m 1 Breauna Thompson 53.59; 2 Monay Meggs 54.04; 3 Shirley Pitts 54.91; 4 Samantha Kee 55.40; 100mh (heats 10)(2.0) 1 Alliosn Reaser 13.41; 2 Kristen Brown 13.60 (13.56 (2.0) 1h2); 3 Jenna Mann 13.66; 4 Erin Morris 13.71, 5 Alex Evans 13.80; 400mh (heats 10) 1 Deyna Robinson 59.08 (58.91 1h1); 2 Kyra Johnson 59.08; 3 Allison Reaser 59.25 (59.22 1h2); 4 Taylor Gardner 59.41; 5 Diana Long 59.53 (59.34 2h2); 6 Stephanie Gerber 59.71 (59.49 2h1); HJ la Tijera Avery 1.80; PV (10) 1 Kristen Brown 4.15; 2 Amber Menke 4.05; LJ (10) 1 Shanieka Thomas 6.28 (3.8); 2 Yeshemabet Turner 6.16 (1.7); TJ 1 Shanieka Thomas 14.15 (1.8); 2 Alex Evans 13.03 (2.0); SP Kerri Simmons 16.22; DT (10) 1 Jasmine Burrell 55.31; 2 Kiah Hicks 54.71; HT 1 Meagan McKee 62.26; 2 Kiah Hicks 58.50; 3 J’Quyra Moncur-Blue 57.75; Heptathlon (8-9) Allison Reaser 5.612p (13.65 (-0,5); 1.58; 11.91; 23.96 (2.1) - 5.89 (2.2); 35.53; 2:19.23)

Houston, 9-12.5.2013 –Conference USA Championships-

Houston, 9-12.5.2013 –Conference USA Championships-
Men
100m (12, heats 11) (0.0)1 Isaiah Sweeney 10.38; 2 Leshon Collins 10.39 (10.35 (-0,6) 1h2); 3 Mark Jackson 10.44; 4 Bryce Robinson 10.48 (10.46 (-1,7) 1h3); 4 John Teeters 10.54 (10.52 (-0,9) 1h1); 6 Cameron Hudson 10.59; in heats: Anthony Wright 10.50 (-0,6) 2h2; 200m (12, heats 11)(0.2) 1 Isaiah Sweeney 21.11; 2 Bryce Robinson 21.22; 3 Abiola Onakoya (ngr) 21.34 (21.32 (-0,8) 1h2); 4 John Teeters 21.46; in heats: Cameron Hudson 21.14 (-0,2) 1h3; Eric Futch 21.38 (0.4) 1h4; Anthony Wright 21.45 (0.5) 2h1; 400m (12, heats 11) 1 Abiola Onakoya (ngr) 46.90, 2 A-Shawni Mitchell 47.11; 3 Carnell Horn 48.01; 4 Elbert Rogers 48.13 (47.77 2h4); in heats: Xavier Boyd 47.03 1h3; Julian Frazier 47.81 1h1; Ben McKinzie 48.10 2h2, 1.500m (12) 1 Anthony Rotich (ken) 3:43.01; 2 Adam Palamar (can) (94) 3:45.41; 3 Elkana Rotich (ken) 3:46.81; 110mh (12, heats 11) (-0,6) 1 Issac Williams 13.86, 2 Randy McCoy 13.94; in heats: Leon Bullock 14.08 (-0,1) 1h1; 400mh (12, heats 11) Eric Futch 51.07; in heats: Brandon Williams 51.99 1h2; 3.000m St (11) Anthony Rotich (ken) 8:39.44; PV (12) Chris Pillow 5.28; LJ (11) 1 Isaiah Sweeney 7.76 (1.3); 2 Devon Breaux 7.55 (1.7); 3 Donovant Grant 7.53 (1.8); SP (12) 1 John Fortune 17.90; 2 Chase Sammons 17.74; 3 Yannik Schally (ger) 17.64; DT (11) Chase Sammons 55.78; JT (12) Kyle Smith (can) 72.05; Decathlon (9-10) Clayton Chaney 7.678p (11.05 (-0,3); 7.31 (1.0); 13.60; 1.99; 50.30 – 14.44 (0.4); 41.73; 4.40; 54.60; 4:47.35)
Women
100m (12, heats 11) (-1,1) 1 Octavious Freeman 11.18; 2 Aurieyall Scott 11.27; 3 Stephanie Kalu 11.53; 3 Alexis Faulknor 11.54; 5 Yolanda Suggs 11.62 (11.52 (-0,5) 2h1); 6 Kiersten Brewer 11.69 (11.68 (-0,5) 3h1); 7 Alexis Bates 11.72; 8 Shakima Knox 11.75; 200m (12, heats 11) (-0,2) 1 Aurieyall Scott 23.06; 2 Octavious Freeman 23.24; 2 Alexis Faulknor 23.60 (23.55 (-0,6) 1h6); 4 Ngozi Onwumere 23.82 (23.61 (-0,8) 1h1); 5 Kiersten Brewer 23.91 (23.68 (-0,6) 2h6); 6 Tiffany Harris 24.03 (23.77 (-0,8) 2h1); in heats: Afia Charles (ant) 23.82 (0.1) 1h4; Karla Funderburk 23.94 (-1,1) 1h5; Yolanda Suggs 23.82 (0.1) 2h4; Tyneshia McCoy 24.13 (-0,8) 3h1; 400m (11, heats 10)1 Afia Charles (ant) 52.49; 2 Karla Funderburk 52.61; 3 Tiffany Harris 53.16; 4 Ngozi Onwumere 53.24; 5 Keyona Neal 54.06; 6 Tyenisha McCoy 54.47; in heats: Caroline Schuster (ger) 54.29 3h1; Kelli Hardnet 55.16 3h2; Kyana White 55.30 2h3; Audrey Jean-Baptiste (can) 55.42 4h2; 800m (11) Katherina Camp (nzl) 2:06.38; 5.000m 1 Risper Kimaiyo 16:17.83; 2 Rhiannon Jones (gbr) 16:18.89; 3 Elinor Kirk (gbr) 16:22.63; 100mh (11, heats 10)(0.1)1 Janice Jackson 13.11; 2 Sade-Mariah Greenidge (bar) 13.16; 3 Brianna McGhee 13.33; 4 Samantha Harper 13.36; 5 Erin Tucker 13.50; 6 Vanessa Jules 13.67; 7 Alicia Perkins 13.74; 400mh (11) 1 Sandy Jean-Claude 57.59; 2 Maya Williamson 58.79; 3 Rachel Harley 59.10; 4 Sade-Mariah Greenidge (bar) 59.30; HJ (12) Vanessa Jules 1.78; PV (11) Merrit Van Meter 4.02; LJ (11) 1 Alexis Faulknor 6.56 (2.7) and 6.52 (0.3); 2 Jen Clayton 6.49 (1.3); 3 Ngozi Onwumere 6.17 (1.3); SP 1 Helena Perez 16.60; 2 Claire Uke 16.07; DT (11) Sharae Robinson 53.68; HT (10) Elizabeth Murphy 60.03; JT Lucija Cvitanovic (cro) 49.21; 4x100m UCF (A. Faulknor; A. Scott; A. Charles; O. Freeman)43.48; Heptathlon (9-10) 1 Vanessa Jules 5.807p (13.82 (0.7); 1.81; 10.98; 24.37 (0.5) – 6.10 (0.2); 36.31; 2:22.06); 2 Xenia Rahn 5.463p (14.26 (-0,4); 1.72; 12.42; 26.78 (-0,8) – 5.83 (0.0); 40.37; 2:25.43)

Columbus –Ohio- 10-12.5.2013 –Big Ten Championships-

Columbus –Ohio- 10-12.5.2013 –Big Ten Championships-
Men
100m (12) (1.9) 1 Justin Austin 10.27; 2 Josh Larney 10.39; 3 Timothy Faust 10.44; 4 Dexter Mckenzie (jam) 10.49; 5 Eric Harris 10.50; 6 Brandon Stryganek 10.55; 7 Julian Smith 10.55; 8 Tim Thompson 10.55; 9 Cameron Boy 10.60; 200m (12, heats 11) (-0,1) 1 Justin Austin 20.86 (20.54 (2.2) 1h1); 2 Timothy Faust 21.15 (20.80 (2.2) 2h1); 3 Ricco Hall 21.37; 4 Dexter Mckenzie (jam) 21.39 (21.03 (1.0) 1h3); 5 Stephon Pamilton 21.42 (21.08 (1.0) 3h3); 6 Cameron Boy 21.42 (20.99 (1.3) 2h2); in heats: Eric Harris 20.97 (1.3) 2h1; Brandon Stryganek 21.07 (1.0) 2h3; Ricco Hall 21.08 (1.3) 3h2; Cornelius Strickland 21.13 (2.2) 3h1; Aaron Taylor 21.16 (1.0) 4h3; Mario Cosey 21.24 (2.2) 4h1; D J Zahn 21.26 (1.0) 5h3; Janis Leitis (lat) 21.28 (1.3) 4h2; Emunael Mpanduki (zim) 21.35 (2.2) 5h1; 400m (12, heats 11) 1 Stephon Pamilton 46.06; 2 Levi Gipson 46.44; 3 Cody Rush 46.70 (46.63 2h2); 4 Brandon Bennett-Green 46.99; 5 Garret Payne 47.01; 6 Christian Sandefer 47.06; 7 Jacob Capek 47.12; 8 Bernard Bennett-Green 47.24; 9 Chris Vaughn 47.29 (47.10 1h4); in heats: Babatunde Awosika 47.54 3h4; Juan Green (12.7.1994) 47.68 4h3; Drew Simmons 47.70 5h3; Andrew Kendrick 47.83 4h2; Kaleb Van Cleave 47.94 2h1; Philip Washington 48.02 3h1; John Holton 48.04 5h2; 800m (12, heats 11) 1 Harun Abda 1:48.64; 2 Casimir Loxsom 1:48.67; 3 Travis Burkstrand 1:49.74 (1:47.56 1h1); in heats: Austin Mudd 1:48.47 2h1; Ryan Lynn 1:48.87 3h1; Joe Banyai 1:49.25 4h1; Ryan Brennan 1:49.28 2h2; Kevin Griffith 1.50.06 5h1; Zach Mellon 1:50.16 2h4; Goaner Deng 1:50.39 6h1; London Hawk 1:50.49 3h2; 1.500m (12) 1 Andrew Bayer 3:44.24; 2 Robby Creese 3:45.39 (3:44.93 1h3); in heats: Adam Behnke 3.46.19 3h3; Robby Nierman 3:46.46 4h3; Christopher Fallon 3:46.92 1h2; Liam Markham (irl) 3:46.94 5h3; Brannon Kidder 3:47.13 2h2; Rob Finnerty 3:47.26 3h2; 5.000m (12) 1 Andrew Bayer 13:54.71; 2 Reed Connor 13:54.90; 10.000m (10) Maverick Darling 29:25.11; 110mh (12) (0.4) 1 Vanier Joseph 13.70; 2 Jordan Mullen 13.76; 3 Brandon Winters 14.05; 4 Donovan Robertson 14.14; 400mh (12, heats 11) 1 Ethan Holmes 50.78 (50.73 1h1); 2 Ali Arastu 50.90 (50.27 1h3); in heats: Andre’ Peart 50.78 2h1; Tibor Koroknai(hun) 51.10 1h2; Keaton Rickels 51.16 2h3; Antonio Banks 51.44 3h1; HJ (11) 1 Derek Drouin (can) 2.24; 2 Geoff Davis 2.21; PV (12) Zach Siegmeier 5.21; LJ (11) Mike Hartfield 7.69 (0.0); SP (12) 1 Chad Wright 19.39; 2 Danny Block 19.31; 3 Darrell Hill 18.84; 4 Cody Riffle 18.48; 5 Coy Blair 18.33; 6 Jakob Engel 18.31; 7 Antonio James 18.17; 8 Mark Jennings 17.71; 9 Logan Hussung 17.60; DT (11) 1 Antonio James 58.25; 2 Chad Wright 57.74; 3 Gabe Hull 57.58; 4 Danny Block 57.37; 5 Dominique Howard 56.78; 6 Lonnie Pugh 56.65; 7 Brandon Noe 55.89; HT (10) Micah Hagerle 65.34; JT (12) 1 Bill Stanley 75.23; 2 Matt Byers 72.45; 3 Michael Shuey 69.47; Decathlon (10.11) 1 Zach Ziemek 7.64p (10.60 (2.5); 7.65 (4.0); 12.94; 1.91; 50.46 – 15.10 (1.4); 40.43; 5.00; 53.84; 5:16.40); 2 Teran Walford 7.432p (10.99 (3.3); 6.87 (4.8); 12.37; 1.88; 49.10 – 14.77 (1.4); 40.14; 4.30; 49.29; 4:24.75); 3 Kurt Reichenbach 7.432p (11.18 (3.3); 7.02 (4.4); 12.38; 1.94; 50.20 – 15.36 (1.6); 36.70; 4.50; 56.04; 4:29.60); 4 Bjorn Barrefors (swe)7.369p (11.03 (3.3); 7.15 (2.4); 14.15; 1.88; 52.13 – 14.58 (2.0); 42.03; 4.80; 49.33; 5:14.89)
Women
100m (12) (2.6) 1 Mahagony Jones 11.32 (11.40 (1.1) 1h2); 2 Morolake Akinosun (94) 11.36 (11.62 (-0,7) 1h1); 3 Ashlee Abraham 11.47 (11.49 (1.1) 2h2); 4 Adenike Pedro 11.47 (11.50 (1.1) 3h2); 5 Lake Kwaza 11.56 (11.66 (0.7) 1h3); 6 Jellisa Westney 11.62 (11.74 (0.7) 3h3); 7 Mara Weekes (bar) 11.76; 8 Todea-Kay Willis (jam) 11.77 (11.73 (0.7) 2h3); in heats: Breeana Coleman 11.79 (1.1) 4h2; Christienne Linton 11.83 (0.7) 4h3; 200m (12) (-0,5) 1 Ashley Spencer 23.20; 2 Mahagony Jones 23.37 (23.15 (3.0) 1h2); 3 Adenike Pedro 23.65 (23.46 (3.0) 2h2); 4 Ashlee Abraham 23.97 (23.70 (1.1) 2h1); 5 Aisha Cavin 24.03 (23.62 (1.3) 2h3); 6 Alicia Evans 24.08 (23.87 (1.1) 3h1); in heats: Morolake Akinosun 23.46 (1.3) 1h3; LaToya Williams 23.82 (1.3) 3h3; Jellisa Westney 23.96 (1.1) 4h1; Mara Weekes (bar) 23.98 (3.0) 3h2; TeJuanna Williams 24.01 (3.0) 4h2; Raven Moore 24.05 (1.3) 4h3; Charlotte cahill 24.10 (3.0) 5h2; Lake Kwaza 24.10 (1.3) 5h3; 400m (12) 1 Ashley Spencer 52.27; 2 Megan Geyen 53.91 (53.72 1h3); 3 Aisha Cavin 54.08 (53.62 1h1); 4 Dynasty McGee 55.18 (54.72 2h3); in heats: Asia Thomas 54.43 2h1; Tori Franklin 54.95 2h2; Brianna Neitzel 55.12 3h1; 800m (12, heats 11) Samantha Murphy 2:06.62 (2:05.04 1h2); 1.500m (12) 1 Amanda Eccleston 4:20.75; 2 Marta Klebe 4:21.51; 3 Rebecca Addison 4:21.55; 4 Shannon Osika 4:23.00; 5 Jillian Smith 4:23.72; 6 Katie Porada 4:24.47; 5.000m (12) 1 Leah O’Connor 16:09.46; 2 Mareike Schrulle (ger) 16:12.66; 3 Caitlin Comfort 16:13.68; 4 Laura Docherty 16:16.10; 5 Brooklyne Ridder 16:17.50; 6 Katie Porada 16:17.53; 7 Alyssa Schneider 16:21.31; 8 Kelsey Duerksen 16:23.35; 9 Natalie Bower 16:26.63; 10 Sara Kroll 16:29.16; 10.000m (10) 1 Caitlin Comfrot 33.30.16; 2 Laura Docherty 34:13.21; 3 Courtney Yaeger 34:17.37; 100mh (12) (3.1) 1 Evonne Britton 13.13 (13.40 (-0,1) 1h2); 2 Deanna Latham 13.15 (13.46 (0.8) 1h1); 3 Cindy Ofili 13.30 (13.61 (0.3) 2h3); 4 Alexandria Johnson 13.40 (13.59 (0.3) 1h3); 5 Breeana Coleman 13.57 (13.71 (0.8) 2h1); 6 Alexis Franklin 13.62; 7 Amber Smith 13.64 (13.74 (0.3) 3h3); 8 Jesica Ejesieme 13.71 (13.75 (-0,1) 2h2); 400mh (12, heats 11) 1 Alexis Franklin 58.31 (57.46 1h3); 2 Kiah Seymour 58.90 (58.41 1h1); 3 Jesica Ejesieme 59.18; 4 Evonne Britton 59.21 (59.13 1h2); 5 Shelley Black 59.63; 6 Ellie Grooters 59.71 (59.54 2h1); 7 Mila Andric (srb) 59.87; 3.000m St (11) 1 Leah O’Connor 9:53.53; 2 Jessica Furlan (can) 10:11.05; 3 Natalie Bower 10:12.42; 4 Katie Moraczewski 10:14.07; 5 Ashley Beutler 10:15.36; PV (11) 1 Stephanie Richarts 4.27; 2 Kiley Tobel 4.07; 3 Sydney Clute 4.03; 4 Sarah Birkmeier 4.02; LJ (11) Mara Griva (lat) 6.32 (-0,5); TJ (12) 1 Mara Griva (lat) 13.24 (2.1); 2 Tori Franklin 13.16 (2.5); SP (11) 1 Dani Bunch 17.13; 2 Taylor Smith 16.96; 3 Annie Jackson 16.76; 4 Kyla Buckley 16.38; 5 Carlie Pinkelman 16.12; 6 Kelsey Card 16.02; 7 Jane Swenson 15.50; DT (12) Beth Rohl 55.22; HT (10) 1 Alexis Thomas 64.19; 2 Melissa Kurzdorfer 60.91; 3 Beth Rohl 60.25; 4 Dani Bunch 57.97; 5 Ashlyn Gulvas 57.76; 6 Angela Boushea 57.44; 7 Jasmine Simpson 56.73; JT (11) 1 Lauren Kenney 52.98; 2 Laura Loht 51.44; 3 Maggie Malone 50.60; Heptathlon (10-11) Dorkas Akinniyi 5.411p (14.25 (2.2); 1.74; 13.55; 25.97 (2.3) – 5.55 (-0,4); 33.60; 2.26.21)