@Trackinsun

@Trackinsun

Thursday, February 28, 2013

Fort-de-France -Martinique- (France), 2.4.2013

Fort-de-France -Martinique- (France), 2.4.2013
Women
200m (3.0) Sarah Goujon 23.93

Kourou -French Guyanne- 24.2.2013

Kourou -French Guyanne- 24.2.2013
Men
100m (-0,6) Marvin Rene (95) 10.53; 200m (1.8) Marvin Rene (95) 21.18

Slovenska Bistrica (Slovenia), 23.2.2013 (Indoor)

Slovenska Bistrica (Slovenia), 23.2.2013 (Indoor)
Men
SP Marko Spiler 18.06; SP u18 (5 Kg) Nace Plesko 17.64
Women
HJ Marusa Novak 1.79

Valencia (Spain), 23.2.2013 (Indoor)

Valencia (Spain), 23.2.2013 (Indoor)
Men
HJ Miguel Angel Sancho 2.20

Pori (Finland), 23.2.2013

Pori (Finland), 23.2.2013
Men
DT 1 Jouni Waldén 56.85; 2 Pyry Niskala 55.09, DT u18 (1,5 kg) Oskari Perälampi 56.25
Women
DT 1 Sanna Kämäräinen 55.44; 2 Katri Hirvonen 52.75

 

Kaustinen (Finland), 23.2.2013

Kaustinen (Finland), 23.2.2013
Men
HT 1 Tuomas Seppänen 69.18; 2 Kai Räsänen 68.25; 3 Joachim Koivu 65.62; HT u23 Ilmari Lahtinen 66.55; HT u20 (6 kg) Markkus Kokkonen 67.28; 2 Tommi Remes 65.74
Women
HT 1 Merja Korpela 66.67; 2 Jonna Miettinen 60.70; HT u23 Jenni Penttilä 62.14; HT u20 1 Sanni Saarinen 59.40; 2 Heli Rinnekari 56.89; HT u18 (3 kg) Tiina Rinnekari 62.58

Wednesday, February 27, 2013

Santa Rosa (Argentina), 23.2.2013

Santa Rosa (Argentina), 23.2.2013
Men
SP Germán Lauro 20.59

La Habana (Cuba), 22-23.2.2013

La Habana (Cuba), 22-23.2.2013
Men
HJ 1 Sergio Mestre 2.20; 2 Victor R.Moya 2.20; PV (23) Lázaro E. Borges 5.30; LJ 1 Larona Koosimile (bot) 7.87 (nwi); 2 Junior Díaz 7.75 (nwi); 3 Pedro E. Díaz 7.51 (nwi); TJ (23) 1 Ernesto Revé 17.35 (nwi); 2 Lázaro Martinez (97) 16.22 (nwi); DT Jorge Y. Fernández 61.72; HT 1 Roberto Janet 74.06; 2 Reinier Mejías 73.42; 3 Noleysis Bicet 69.61; 4 Joelvis Hernández 66.13; HT u18 (5 kg) Leodanis Pérez 68.92; JT Guillermo Martínez 79.50
Women
HJ Lesyaní Mayor 1.81; 2 Duniellis Dutil (95) 1.78; HJ (combined events) Yorgelis Rodrígue 1.78; PV (23) Daylis Caballero 4.40; LJ 1 Paula B. Alvarez 6.48 (nwi); 2 Irisdaymi Herrera 6.32 (nwi); TJ (23) 1 Liuba M. Zaldívar 14.20 (nwi); 2 Mabel Gay 14.17 (nwi); 3 Yargeris Savigen 13.78 (nwi); SP 1 Yaniuvis López 17.42; 2 Nieves B. Berroa 16.32; 3 Saily Viart (95) 15.41; DT (23) 1 Yaimé Pérez 59.74; 2 Denia Caballero 59.41; 3 Yanisley Collado 58.49; 4 Rosalía Vázquez (95) 52.28; HT 1 Ariannis Vichy 68.20; 2 Yurisleydi L. Ford 67.20; 3 Hassana Divot (95) 61.50; 4 Marianne Fuentes (94) 58.09; 5 Elianne Despaigne (97) 55.37; JT 1 Lismania Muñoz 58.59; 2 Yainelis Riviaux 55.70; 3 María Paz (chi) 51.84

Tuesday, February 26, 2013

Couva (Trinidad and Tobago), 23.2.2013

Couva (Trinidad and Tobago), 23.2.2013
Men
200m (0.0) Jareem Richards 21.48; SP u20 (6 kg) Hezekiel Romeo 18.08
Women
200m (0.0) Abigail David 24.14

Camagüey (Cuba), 22-24.2.2013 –Memorial Rafael Fortun-

Camagüey (Cuba), 22-24.2.2013 –Memorial Rafael Fortun-
Men
100m (2.7) 1 Yaniel Carrero 10.30 (10.44 (0.8) 1h1); 2 Reynier Mena (96) 10.40 (10.54 (1.3) 1h3); 3 Yadier Luis 10.57 (10.55 (1.9) 2h1); 4 Jhoanis C. Portilla 10.58 (10.59 (1.6) 1h4); 5 Yuneisky R. Zayas 10.59; in heats: Cesar Y. Luis (95) 10.49 (1.9) 1h2; 200m (23) (1.3) 1 Reynier Mena (96) 21.02 NR u18; 2 Yoandys A. Lescay (94) 21.21; 3 Yuniesky R. Zayas 21.33; 4 Yaniel Carrero (95) 21.38; 400m (22) Final A 1 Williams Collazo 46.39; 3 Oreste Rodríguez 46.55; 3 Yoandys A. Lescay 46.81; 4 Osmaidel Pellicer 46.83; 5 Yosdany R. Marrero 47.05; 6 Noel Ruíz 47.75; Final B 1 Amaurys R. Valle 47.44; 2 Adrián Chacón 47.75; 3 Rey E. Borroto 48.04; 4 Reider R. Barriento 48.20; 800m (23) Raidel Acea 1:50.5h
Women
100m (22) (3.1) Dulaimi D. Odelín 11.44 (11.77 (1.3) 1h1); 2 Grether Guillén 11.54; 3 Arialis J. Gandulla (95) 11.84 (11.83 (1.7) 1h2); 4 Geilys Montes (95) 11.90; 200m (23) (0.2) Dulaimi D. Odelín 24.13; 400m (22) 1 Yaimeisi Borlot 53.30; 2 Daysiurami Bonne 53.39; 3 Gilda I. Casanova (95) 55.09; 800m (23) 1 Sahily Diago (95) 2:04.12; 2 Rose M. Almanza 2:04.92

Montreal (Canada), 23-24.2.2013 (Indoor)

Montreal (Canada), 23-24.2.2013 (Indoor)
Men
300m Christin Ludovic 34.53
Women
PV Melanie Blouin 4.25

Wellington (New Zealand), 23.2.2013

Wellington (New Zealand), 23.2.2013
Women
PV Kerry Charlesworth 4.26

Windhoek (Namibia), 22-23.2.2013 –National Championships-

Windhoek (Namibia), 22-23.2.2013 –National Championships-
Men
100m (1.6) 1 Hitchivirue Kaanyuka 10.37; 2 Isamel Tjirimba (95) 10.71; 200m (0.2) 1 Hitchivirue Kaanyuka 20.69; 2 Adiel van Wyk (94) 21.25; 3 Even Tjiviju 21.26; 4 Frank Puriza 21.29; 5 Jesse Urikob 21.50; 400m 1 Ernst Narib 46.80; 2 Frank Puriza 47.85; 3 Even Tjiviju 47.92; 4 Basilus Karupu 48.04; 800m Daniel Nghipandulwa 1:50.16
Women
100m (0.0) Globine Mayova 11.78; 200m (1.0) 1 Globine Mayova 23.39; 2 Tjipekapura Heronga 24.38; 400m Tjipekapora Herunga 54.46 (53.32 1h1)

Fairfax –Virginia- (United States of America), 24.2.2013 (Indoor)

Fairfax –Virginia- (United States of America), 24.2.2013 (Indoor)
Women
PV Mandissa Marshall 4.10; SP Nadia Alexander 15.98

Houston –Texas- (United States of America), 23-24.2.2013 –Great West Championships- (Indoor)

Houston –Texas- (United States of America), 23-24.2.2013 –Great West Championships- (Indoor)
Men
60m 1 Allah Laryea-Akrong (gha) 6.81 (6.81 1h1); 2 Nicholas Taylor 6.86
Women
60m heats (23) Brittane Gaines 7.52 1h1

Winston-Salem –(North Carolina), 23-24.2.2013 –Southern Conference Championships- (Indoor)

Winston-Salem –(North Carolina), 23-24.2.2013 –Southern Conference Championships- (Indoor)
Men
60m 1 Justin Emerson 6.85 (6.84 1h1); 2 Brandon Hairston 6.86 (6.85 2h1); 3 Ron Duncan 6.87 (6.84 1h2); 4 Justin Thomas 6.88; 60mh Stanley Broaden 7.90
Women
60m (24, heats 23) 1 Tayla Carter 7.45 (7.43 1h2); 2 Ebony Carter 7.59 (7.59 1h3); Pentathlon (24) Louise Prevoteau (fra) 3.711p  (8.99; 1.65; 9.86; 5.57; 2:24.42)

New York –New York- (United States of America), 24.2.2013 –CUNYAC Championships- (Indoor)

New York –New York- (United States of America), 24.2.2013 –CUNYAC Championships- (Indoor)
Men
60m Thierry Diessongo 6.77

Cedar Falls –Iowa- (United States of America), 23-24.2.2013 –Missouri Valley Championshisps- (Indoor)

Cedar Falls –Iowa- (United States of America), 23-24.2.2013 –Missouri Valley Championshisps- (Indoor)
Men
60m 1 Carlos Anderson 6.71; 2 Derek Kramer 6.79 (6.78 1h1); 3 Keith Housley 6.87 (6.86 2h2); in heats (23) Justin Baxtron 6.82 3h1; Shaun Smith 6.80 1h2; 60mh Greggmar Swift (bar) 7.67; SP Derek Bunch 18.14; WT 1 Isaac Twombly 20.91; 2 Bradley Sauer 20.86; Heptathlon 1 Austin Bahner 5.645p (7.01; 7.24; 13.47; 1.93 – 8.57; 4.60; 2:44.36); 2 Ethan Miller 5.532p (7.05; 7.20; 12.72; 1.96 – 8.24; 4.60; 2:58.77)
Women
60m 1 Katie Wise 7.51 (7.51 1h2); 2 Pernell Joseph 7.54 (7.48 1h3); 3 Shamoya Pruitt 7.56; 400m 1 Sade Sealy (bar) 54.14; 2 Althea Maximilien (bar) 54.57; 60mh 1 Sarah Yeager 8.43 (8.41 1h1); 2 Stacia Weatherford 8.43; 3 Shanice Andrews 8.56; in heats: Marissa Smit 8.49 1h3; HJ 1 J’Lynn Ledesma 1.86; 2 Kenya Culmer 1.80; PV Kimyanna Rudolph 3.95; LJ 1 Kimsue Grant 6.30; 2 Tanya Friesen 6.16; SP 1 Brittany Smith 17.30; 2 Felisha Johnson 16.54; 3 Kim Fortney 15.96; 4 Ashley Gaston 15.79; WT 1 Felisha Johnson 22.56; 2 Brittany Smith 20.93; 3 Kim Fortney 20.41; 4 Sophia Lozano 19.79; 5 DeAnna Price 19.43; 6 Kelsey Sukovaty 19.31; Pentathlon 1 Tanya Friesen 3.872p (8.64; 1.75; 11.17; 5.94; 2:43.63); 2 Jenny Pinkston 3.707p (9.06; 1.66; 10.65; 5.42; 2:25.14); 3 Kelly Steffen 3.691p (8.84; 1.60; 9.96; 5.68; 2:25.33)

Vermillion –South Dakota- (United States of America), 24-25.2.2013 –Summit League Championships- (Indoor)

Vermillion –South Dakota- (United States of America), 24-25.2.2013 –Summit League Championships- (Indoor)
Men
60m Michael Burrus 6.83 (6.83 1s2); HJ Jamario Taylor 2.17; PV (24) Kyle Ballew 5.21; SP Kyle McKelvey 17.90; Heptathlon (24-25) Andy Lillejord 5.661p (6.96; 7.12; 12.95; 1.88 – 8.36; 5.06; 2:52.48)
Women
60m Maja Mihalinec (slo) 7.58; in heats (24) Michelle Momo 7.56 1h2; 200m Antoinette Goodman 23.98; 60mh 1 Deborah John 8.47; 2 Breanna Peabody 8.48; 3 Serena SanCartier 8.56; HJ Megan Glisar 1.81; PV 1 Bethany Buell 4.41; 2 Madison Mills 4.08; WT (24) 1 Dana LaRue 19.40; 2 Brooke Garner 19.36; Pentathlon (24) Sami Spenner 3.888p (8.77; 1.72; 11.54; 5.75; 2:33.88)

Jonesboro –Arkansas- (United States of America), 24-25.2.2013 –Sun Belt Conference Championships- (Indoor)

Jonesboro –Arkansas- (United States of America), 24-25.2.2013 –Sun Belt Conference Championships- (Indoor)
Men
55m heats Justin Whitfield 6.34 1h1; 200m (25) Noah Akwu (ngr) 21.40; 400m (25, heats 24) 1 Elvyonn Bailey 47.44; 2 Joseph Meyer 47.53; 3 Clinton Collins 47.57 (47.51 1h1); 4 Marcus Winstead 47.59; 5 Steven White 48.13; 6 Christopher Chamness 48.17
Women
55m (25, heats 24) Sharika Nelvis 6.87 (6.87 1h7); 200m (25) 1 Sharika Nelvis 23.74; 2 T’ Keyah Dumoy 24.15; 400m (25) Ashley Harrison 55.26; 55mh (25, heats 24) 1 Sharika Nelvis 7.68; 2 Chastity Stewart 7.94; in heats: Rosina Amenebede (gha) 7.92 1h2; HJ 1 Anna Dudley 1.82; 2 Sharaf Bareni (isr) 1.77; LJ 1 Sharika Nelvis 6.32; 2 Sharika Smith 6.16; WT (25) Julia Agawu 19.14; Pentathlon (25) Chelsea Hermes 3.702p (8.58 (55mh); 1.72; 10.79; 5.11; 2:22.45)

Pombal (Portugal), 23.2.2013 –Meeting Cidade de Pombal- (Indoor)

Pombal (Portugal), 23.2.2013 –Meeting Cidade de Pombal- (Indoor)
Men
60m Carlos Nascimento 6.84 1h2; 1.500m Joao Bras 3.46.50; PV Edi Maia 5.35; SP 1 Francisco Belo 17.85; 2 Tsanko Arnaudov 17.52
Women
60m 1 Carla Tavares 7.47 (7.43 1h2); 2 Eva Vital 7.48; 400m Carolina Duarte 55.15; TJ Susana Costa 13.94; 2 Patricia Mamona 13.93

Athlone (Ireland), 23.2.2013 (Indoor)

Athlone (Ireland), 23.2.2013 (Indoor)
Men
60m David Hynes 6.83 1h1; 800m Shane Fitzimons 1:50.55
Women
60m 1 Ailis McSweeney 7.52; 2 Kelly Proper 7.55; 3 Steffi Creaner 7.59; 200m Steffi Creaner 24.33; 800m Rose-Anne Galligan 2:03.39; 2 Siobhan Eviston 2:03.67; 3 Laura Crowe 2:04.39; LJ Kelly Proper 6.12

Skive (Denmark), 23.2.2013 –National Championships- (Indoor)

Skive (Denmark), 23.2.2013 –National Championships- (Indoor)
Men
60m 1 Martin Krabbe 6.88; 2 Morten Dalgaard Madsen (95) 6.91; 400m Nick Ekelund-Arenander 47.52; 60mh Andreas Martinsen 7.94; PV 1 Rasmus W. Jorgensen 5.35; 2 Mikkel M. Nielsen 5.15; LJ Morten Jensen 7.75; TJ 1 Anders Moller 16.15; 2 Peder P. Nielsen 16.13; SP 1 Kim Christensen 19.51; 2 Thomas Hoffmann 17.30
Women
800m Stina Troest (94) 2:07.75; PV Caroline Bonde Holm 4.25

Warrensburg –Missouri- (United States of America), 22-24.2.2013 –MIAA Championships- (Indoor)

Warrensburg –Missouri- (United States of America), 22-24.2.2013 –MIAA Championships- (Indoor)
Men
60m (24, heats 23) Final A 1 Romel Lewis (jam) 6.73; 2 Demeko Brown 6.85; Final B Jeffrey Fraley 6.83; in heats: Derwin Hall 6.83 1h1; ShJuan Richardson 6.85 1h2; HJ (23) Briar Ploude 2.20; SP (23) Max Alonso 17.92; Heptathlon (22-23) Brent Vogel 5.450p (7.20; 6.90; 12.34; 1.98 – 8.23; 4.40; 2:48.70)
Women
60m (24, heats 23) Latoya King 7.44 (7.39 1h3); 60mh (24) 1 Anna-Kay James (jam) 8.53 (8.51 1h4); 2 Zoe Sharplin 8.58

Cambridge –Massachusetts- (Unites States of America), 23-24.2.2013 –Ivy League Championships- (Indoor)

Cambridge –Massachusetts- (Unites States of America), 23-24.2.2013 –Ivy League Championships- (Indoor)
Men
60m (24, heats 23) Jedidiah Adarquah-Yiadon 6.80; in heats: Connor Reilly 6.77 1h1; 400m (24) 1 Bruno Hortelano (esp) 47.68; 2 Tom Hopkins 47.89; 3 Austin Hollimon 47.95; 500m (24) Russell Dinkins 1:01.90; 800m (24) 1 Bradley Paternostro 1:50.51; 2 Will Weinlandt 1:50.57; 3.000m Maksim Korolev 8:04.19; PV Nico Weiler 5.38; LJ Damon McLean (jam) 7.55; SP Flight 1 Stephen Mozia 17.99; Flight1 Dustin Brode 18.18
Women
60m (24) 1 Marvellous Iheukwumere 7.51; 2 Danielle Barbian 7.53; 400m (24) 1 Gabrielle Scott 55.13; 2 Cecilia Barowski 55.35; Mile (24) 1 Abbey D’Agostino 4:32.42; 2 Erin Gillingham 4:40.72; 3 Emily Shearer 4:41.02; 4 Greta Feldman 4:41.62; 5 Lindsay Walsh 4:43.41; 6 Alexis Mikaelian 4:43.65; 3.000m (24) 1 Rachel Sorna 9:16.70; 2 Emily Shearer 9:22.19; 3 Katie Kellner 9:22.77; 5.000m 1 Abbey D’Agostino 15:47.02; 2 Rachel Sorna 15:56.63; 3 Katie Kellner 16:07.19; 60mh (24) Autumne Franklin 8.43; 2 Martina Salander (swe) 8.57; 3 Gabrielle Piper 8.57; HJ (24) 1 Kailin Whitehorn 1.79; 2 Mary Hirst 1.79; PV Tory Worthen 4.00, WT Adabelle Ekechukwu 20.83; Pentahtlon Janae Dunchack 3.940p (8.80; 1.73; 11.64; 5.58; 2:26.52)

Youngstown –Ohio- (United States of America), 23-24.2.2013 –Horizon Championships- (Indoor)

Youngstown –Ohio- (United States of America), 23-24.2.2013 –Horizon Championships- (Indoor)
Men
60m (24, heats 23) Mihael Davis 6.86 (6.81 1h1); in heats: Chris Strup 6.82 1h2; 400m (24) Final A Kevin Glastetter 47.40; Final B Marquis Johnson 48.03; LJ (23) James McLachlan 7.58
Women
60m (24) Simbi Laaro 7.55; 400m (24) 1 Amber Davis 54.86; 2 Jade Kinney 55.17

Monday, February 25, 2013

Birmigham –Alabama- (United States of America), 23-24.2.2013 –Conference USA Championships- (Indoor)

Birmigham –Alabama- (United States of America), 23-24.2.2013 –Conference USA Championships- (Indoor)
Men
60m 1 Bryce Robinson 6.76; 2 Leshon Collins 6.71 (6.69 1h1); 3 Torrance Hunt 6.73; 4 Cameron Hudson 6.78 (6.78 2h2); 5 John Teeters 6.83; in heats: Mark Jackson 6.72 2h1; 200m 1 Errol Nolan 20.99; 2 Bryce Robinson 21.19; 3 Leshon Collins 21.34; in heats: Eric Futch 21.36 1h3; 400m Errol Nolan 47.21; 3.000m Anthony Rotich (ken) 8:06.46; 60mh 1 Joseph Samuels 7.91; 2 Isaac Williams 7.95; PV 1 Austin Crensahw 5.27; 2 Pauls Pujats (lat) 5.27; 3 Chris Pillow 5.27; LJ Mark Jackson 7.54; SP Robert Collingwood 17.72; 2 Yannik Schaly (ger) 17.65, Heptathlon Clayton Chaney 5.463p (7.12; 7.04; 13.47; 1.96 – 8.15; 3.94; 2:47.48)
Women
60m 1 Aurieyall Scott 7.13; 2 Octavious Freeman 7.22; 3 Alexis Faulknor 7.43; 4 Stephanie Kalu (ngr) 7.45; 5 Yolanda Suggs 7.48 (7.48 3h1); 6 Tyshonda Hawkins 7.50 (7.49 4h1); 7 Lutisha Bowen 7.52 (7.47 2h1); in heats: Christal Peterson 7.45 2h2; Tania Minkins 7.50 2h3; Erin Tucker 7.52 3h3; 200m Final A 1 Octavious Freeman 23.35; 2 Tyshonda Hawkins 23.63; Final B 1 Aurieyall Scott 22.91; 2 Kala Funderburk 24.09; 400m Final A 1 Kala Funderburk 53.96; 2 Tiffany Hawkins 54.12; Final B 1 Afia Charles 54.02; 2 Brittany Wallace 54.27; Mile 1 Sarah McPherson 4:43.69; 2 Elinor Kirk 4:43.73, 3.000m Elinor Kirk 9:23.36; 5.000m Rhiannon Johns 16:18.92; 60mh 1 Janice Jackson 8.17; 2 Lutisha Bowen 8.27 (8.18 1h1); 3 Sade Mariah Greenidge (bar) 8.33; 4 Erin Tucker 8.47 (8.34 1h2); 5 Brianna McGhee 8.48 (8.47 2h3); 6 Samantha Sharper 8.50; HJ Tynita Butts 1.83; PV McKenzie Johnson 4.12; SP 1 Claire Uke 16.51; 2 Helena Perez 15.61; WT 1 Kayla Padgett 20.03; 2 Rayann Chin 19.67; 3 Elizabeth Murphy 19.63; 4 Cyarra Wells 19.41; Pentathlon 1 Xenia Rahn 4.004p (8.77; 1.72; 12.50; 5.87; 2:32.45); 2 Vanessa Jules 3.822p (8.59; 1.72; 9.15; 5.79; 2.30.51); 3 Lucija Cvitanovic (cro) 3.822p (9.37; 1.69; 11.87; 5.43; 2:20.76)
 

Regina (Canada), 22-23.2.2013 –Canada West Championships- (Indoor)

Regina (Canada), 22-23.2.2013 –Canada West Championships- (Indoor)
Men
60m (23) 1 Benjamin Williams 6.85; 2 Calum Innes 6.88; 3 Wilfred Samking 6.89; 3.000m (22) Kelly Wiebe 8:06.87
Women
60m (23) Katrina Martin 7.56; 300m (22) Morgan Sawatzky 39.49; 60mh (22) Kathryn McCaffrey 8.60; HJ (23) 1 Emma Nuttall 1.85; 2 Rachel Machin 1.82; PV (22) Kimberly Stephenson 4.00; Pentathlon (22) Rachael McIntosh 3.883p (8.84; 1.60; 11.04; 5.84; 2:21.46)

Sheffield (Great Britain), 22-24.2.2013 –BUCS Championships- (Indoor)

Sheffield (Great Britain), 22-24.2.2013 –BUCS Championships- (Indoor)
Men
60m (23, semis 22) 1 Tremyane Gilling 6.76 (6.76 1s1); Adeseye Ogunlewe (ngr) 6.76; Andre Wright 6.81 (6.80 1s2); Scott Bajere 6.88; in semis: Judah Simpson 6.89 1s3; Deji Tobais 6.89 2s3; James Williams 6.91 1s4; Dannish Walker-Khan 6.89 2s5; 200m (24) Andre Wright 21.18; 400m (24, heats 23) 1 Michael Warner 47.46; 2 Dan Putnam 47.88 (47.80 1h14); HJ (24) Ray Brobownicki 2.17; PV 1 Nick Cruchley 5.30; 2 Matthew Devereux 5.20; SP (24) 1 Rimantas Martisauskas (ltu) 18.09; 2 Zane Duquemin 17.76
Women
60m (23) Ashleigh Nelson 7.39; 400m (24) 1 Lauren Bouchard 54.41; 2 Emma Pullen 54.49; 3 Jessie Knight 54.97; 1.500m (24) 1 Melissa Courtney 4:20.73; 2 Morag MacLarty 4:20.87; 3 Emily Stewart 4:21.02; 4 Rosei Clarke 4:23.06; 60mh (23, heats 22) Marylin Nwawulor 8.60 (8.58 1s2); LJ (24) 1 Jade Nimmo 6.37; 2 Jazmin Sawyers (94) 6.22

Birmingham (Great Britain), 23-24.2.2013 –England Junior and Youth Championships- (Indoor)

Birmingham (Great Britain), 23-24.2.2013 –England Junior and Youth Championships- (Indoor)
Men
60m u20 1 Chijindu Ujah 6.68; 2 Ojie Edoburun 6.88; 3 Adam Thomas 6.88 (6.87 2s2) and (6.85 1h6); 4 Ronnie Wells 6.89 (6.87 1s3); 5 Dewi Hammond 6.91 (6.85 1s2); 6 Josh Street 6.93 (6.89 2s3); in semis: Joseph Dewar 6.90 3s3; 200m u20 (24) Matthew Hudson-Smith 21.40 1s1 (21.33 1h1); 400m u20 (24) 1 Clovis Asong 47.45; 2 Alex Boyce 47.56; 800m u20 (24) 1 Matt McLaughlin 1:50.59; 2 Jordan Bransberg 1:50.86; 60mh u20 (0,99m) 1 David King 7.75; 2 John McCall 7.88; 3 Euan Dickson-Earle 7.90 (7.87 1h3); 4 David Omoregie 7.92; 60mh u18 (0,91m) Jack Kirby 7.94; SP u20 (6 kg) (24) 1 Gregory Thompson 17.57; 2 Youcef Zatat 17.20
Women
60m u20 1 Dina Asher-Smith 7.36; 2 Sarah Lavin (irl) 7.57 (7.56 1s2); 60m u18 1 Shannon Hylton 7.50; 2 Hannah Bryer 7.59 (7.56 1s2); 200m u20 (24) Dina Asher-Smith 23.44; 200m u18 (24) Shannon Hylton 24.08; 400m u20 1 Hayley McLean 55.19; 2 Rachel Dickens 55.76; 800m u20 (24) Loren Bleaken 2:06.78; 60mh u20 (24) 1 Yasmin Miller 8.25; 2 Sarah Lavin (irl) 8.39; 3 Lucy Hatton 8.50; 60mh u18 (0,76m) Alicia Barrett 8.53; HJ u20 (24) Camellia Hayes 1.81; PV u20 Lucy Bryan 4.15; SP u20 (24) Sophie McKinna 15.90

Bratislava (Slovakia), 23-24.2.2013 –National Championships- (Indoor)

Bratislava (Slovakia), 23-24.2.2013 –National Championships- (Indoor)
Men
60m 1 Adam Zavacky 6.71; 2 Roman Turcani 6.87; 3 Tomas Benko 6.92; 400m (24) Martin Kucera 48.41; 60mh Viliam Papso 7.86; in heats: Damien Broothaerts (bel) 7.92 2h1; HJ (24) 1 Peter Horak 2.21; 2 Matus Bubenik 2.18; 3 Lukas Beer 2.18; SP Matus Olej 18.07; 5 Kms Walk Anton Kucmin 19:50.22
Women
60m Lenka Krsaková 7.47; 400m 1 Iveta Putalová 55.37; 2 Alexandra Stuková 55.59; in heats (23) Lucia Slanikcová 55.04 1h1; HJ (24) Hanne Van Hessche (bel) 1.85; LJ (24) 1 Jana Veldaková 6.34; 2 Renata Medgyesová 6.18; TJ Dana Veldaková 13.80

Tampere (Finland), 23-24.2.2013 –National Championships u23, u20 and u18- (Indoor)

Tampere (Finland), 23-24.2.2013 –National Championships u23, u20 and u18- (Indoor)
Men
60m 1 Eetu Rantala 6.89; 2 Jussi Kanervo 6.93; 60m u20 1 Otto Ahlfors 6.83; 2 Markus Skytta 6.87; 400m u23 Oskari Moro 48.28; 60mh u23 (24) Jussi Kanervo 7.85; 300mh u23 (24) Oskari Moro 36.59; HJ u23 Jussi Viita 2.21; LJ u23 (24) 1 Tommi Evilä (guest) 7.86; 2 Otto Kilpi 7.56; SP u23 (24) Arttu Kangas 17.78; SP u20 (6 kg) 1 Matti Sivonen 18.30; 2 Timo Koopikka 17.66; SP u18 (5 kg) 1 Aleksi Jaakola 17.69; 2 Matti Kahilainen 17.40
Women
60m u23 1 Maria Räsänen 7.39; 2 Jonna Berghem 7.53; 3 Jenni Jokinen 7.63; 60m u20 Milja Thureson 7.63; 200m u23 (24) 1 Jonna Berghem 24.02; 2 Maria Räsänen 24.04; 200m u20 (24) Ella Räsänen 23.90; 1.500m u20 Oona Kettunen 4:24.46; 60mh u23 (24) 1 Nooralotta Neziri 8.11; 2 Lotta Harala 8.18; 60mh u20 (24) 1 Reeta Hurske 8.50; 2 Oona Hujanen 8.63; 3 Jatta-Juulia Hanski 8.64; 60mh u18 (0,76m) (24) Jessi Landström 8.53; HJ u23 (24) Laura Rautanen 1.83; HJ u20 (24) Sini Lällä 1.78; HJ u18 Elia Kakko 1.77; PV u23 Erika Hjerpe 4.11; TJ u23 (24) Elina Torro (guest) 13.38

Thessaloníki (Greece), 23.2.2013 (Indoor)

Thessaloníki (Greece), 23.2.2013 (Indoor)
Men
PV Stylianou Nicandros (cyp) 5.40 NR

Kuldiga (Latvia), 23.2.2013 –Baltic Youth Championships-

Kuldiga (Latvia), 23.2.2013 –Baltic Youth Championships-
Men
SP (5 kg) 1 Sigitas Galdikas 17.37; 2 Karolis Cekanavicius 17.06

Plovdiv (Bulgaria), 23-24.2.2013 –Winter Throwing Championships-

Plovdiv (Bulgaria), 23-24.2.2013 –Winter Throwing Championships-
Men
HT (23) Zdravko Dimitrov 67.66

Split (Croatia), 23.2.2013

Split (Croatia), 23.2.2013
Men
SP u18 (5 kg) Martin Markovic 21.21; DT u18 (1,5 kg) Martin Markovic 64.57; HT u18 (5 kg) Matija Greguric 73.99; JT Dejan Mileusnic (bih) 79.18
Women
HT Petra Jakeljic 56.50

Ames –Iowa- (United States of America), 23-24.2.2013 –Big 12 Conference Championships- (Indoor)

Ames –Iowa- (United States of America), 23-24.2.2013 –Big 12 Conference Championships- (Indoor)
Men
60m (24, heats 23) 1 Charles Silmon 6.66 (6.65 1h3); 2 Ian Warner 6.68; 3 Everett Walker 6.68 (6.68 1h2); 4 Jeremy Rankin 6.70 (6.69 2h2); 5 Carlos Rodriguez (pur) 6.75 (6.71 1h1); 6 Keiron Stewart (jam) 6.85 (6.75 2h3); in heats: Magnus Scott 6.89 3h1; Raymond Bozmans (94) 6.86 3h2; DeMario Johnson 6.88 4h2; Alex Reece 6.83 3h3; 200m (24, heats 23) 1 Blake Heriot 20.77; 2 Everett Walker 20.85; 3 Charles Silmon 20.96; 4 Carlos Rodriguez (pur) 21.15 (21.06 1h3); 5 Nick Efkamp 21.24  (21.19 1h1); in heats: Waymon Storey 21.24 2h1; Harvey McSwain 21.53 2h3; Sam Watts 21.39 1h5; 400m (24, heats 23) 1 Nick Efkamp 46.25; 2 Blake Heriot 46.94; 3 Kyle Clemons 47.04 (46.44 1h2); 4 Isaiah Gill 47.25; 6 Joseph Richards III 47.48; 7 Jamel Wood 47.69 (47.54 1h4); in heats: Richard Gary 48.13 2h1; Isaiah Duke 48.02 2h3; Ronnie Baker 47.61 2h4; Ethan Baker 48.05 3h4; 600y (24, heats 23) Final A 1 Joe Barb 1:09.62; 2 Narada Jackson (zim) 1:10.33; Final B 1 Michael Stigler 1:09.77 (1:09.57 1h1); 2 Kenneth McCuin 1:09.88; 3 Drew Seale 1:09.94; 1.000m (24) 1 Patrick Casey 2:22.39; 2 Raul Botezan (rou) 2:23.00; 3 Brady Turnbull 2:24.78; Mile (24) Patrick Casey 4:00.81; 3.000m (24) 1 Kennedy Kithuka 7:53.72; 2 Shadrack Kipchirchir (ken) 7:56.20; 3 Kirubel Erassa 8:04.54; 4 Kevin Williams 8:05.22; 5 Ryan Poland 8:05.52; 6 Fabian Clarkson 8:05.52; 7 Craig Lutz 8:07.16; 5.000m 1 Kenndy Kithuka (ken) 13:41.01; 2 Girma Mecheso 13:57.06; 60mh (24, heats 23) 1 Keiron Stewart (jam) 7.72; 2 Tre Lathan 7.82 (7.76 1h2); 3 Ryan Sander 7.83; 4 Tarique Hill 7.92; 5 Michael Stigler 7.96; HJ (24) 1 Erik Kynard 2.31; 2 Zach Riley 2.18; LJ (24) 1 Jharyl Bowry (can) 7.54; 2 Ifeanyichukwu Otuonye (tks) (94) 7.50; TJ (24) Felix Obi 16.18; SP (24) 1 Hyden Baillio 19.63; 2 Kole Weldon 18.94; 3 Will Spence 18.72; 4 Jan Jeuschede (ger) 18.08; 5 Austin Perry 17.85; 6 Tyler Sergent 17.69; WT Nick Miller 20.63; Heptathlon (23-24) 1 Johannes Hock 5.85p (7.03; 7.39; 15.57; 1.93 – 8.41; 4.92; 2:51.88); 2 Devin Dick 5.603p  (7.26; 7.36; 13.51; 1.93 – 8.29; 4.52; 2:47.01); 3 Tomas Kirielius (ltu) 5.537p (7.19; 7.03; 14.51; 2.02 – 8.50; 4.42; 2:54.28);   4x400m (24) Baylor 3:07.91 (I. Duke; E. Walker; D. Seale; R. Gary)
Women
60m (24, heats 23) 1 Chaniqua Corinealdi 7.34; 2 Tianna Valentine 7.39; 3 Chalonda Goodman 7.39; 4 Paris Daniels 7.40 (7.36 1h1); 5 Cierra White 7.43; 6 Erin Jones 7.43; 7 Christy Udoh (ngr) 7.48; 8 Tiffani McReynolds 7.49; in heats: Candace Jackson 7.50 3h1; Morgan Snow 7.56 4h1; Francine Simpson (jam) 7.59 2h2; Cessily Jones 7.52 3h3; Veronica Jones 75.7 4h3; Sydney Conley 7.59 4h4; 200m (24, heats 23) 1 Paris Daniels 23.29 (23.15 1h1); 2 Christy Udoh (ngr) 23.34; 3 Chalonda Goodman 23.36; 4 Ashley Fields 23.64 (23.64 1h2); 5 Cierra White 23.65 (23.62 1h6); Courtney Okolo 24.05 (23.79 1h5); in heats: Candace Jackson 23.75 2h2; Erin Jones 24.02 2h3; Alisha Keys 24.12 1h4; Danielle Dowie (jam) 24.17 2h4; 400m (24, heats 23) 1 Diamond Dixon 52.52; 2 Courtney Okolo 52.72; 3 Danielle Dowie (jam) 52.82; 3 Briana Nelson 53.02 (53.02 1h2); 5 Raena Rhone 54.10; 6 Amoy Blake (jam) 54.10; 7 Denesha Morris 54.70 (54.61 2h4); 8 Christen Rivers 54.81 (54.51 2h1); in heats: Kendra White 54.98 2h3; 600y (24, heats 23) Eseroghene Okoro (gbr) 1:20.28; 2 Krista Shoeman 1:21.60; in heats: Clara Nichols 1:21.78 1h3; 800m (24) Natalja Piliusina (ltu) 2:06.27; 1.000m (24) 1 Mariah Kelly 2:46.87; 2 Maggie Gannon 2:47.60; 3 Adela Hofmanova 2:47.83; 4 Katie Hoaldridge 2:49.47; Mile (24) Betsy Saina (ken) 4:44.68; 3.000m (24) Final A 1 Betsy Saina (ken) 9:14.45; 2 Meaghan Nelson 9:17.70; 3 Monika Juodeskaité (ltu) 9:18.11; Final B Sara Sutherland 9:21.01; 5.000m 1 Betsy Saina (ken) 16:07.19; 2 Meaghan Nelson 16:10.64; 3 Sara Sutherland 16:12.02; 4 Victoria Fratczak (can) 16:36.47; 5 Samantha Bluske 16:37.98; 6 Agnes Kemboin(ken) 16:38.89; 60mh (24, heats 23) 1 Tiffani McReynolds 8.12; 2 Katie Grimes 8.18 (8.17 1h1); 3 Morgan Snow 8.27; 4 Christina Holland 8.37; 5 Chene Townsend 8.47 (8.38 3h1); 6 Larissa Matthews 8.48; 7 A’Lexus Brannon 8.53 (8.51 4h1); in heats: Rebecca Neville 8.59 5h1; Richelle Farley 8.47 3h2; Taije Jordan 8.59 5h2; PV 1 Kaitlin Petrillose 4.33; 2 Natalya Bartnovskaya (rus) 4.23; 3 Natasha Masterson 4.03; LJ 1 Francine Simpson (jam) 6.59; 2 Andrea Geubelle 6.51; 3 Lorraine Ugen (gbr) 6.37; 4 Alexus Brannon 6.15; 5 Sydney Conley 6.13; TJ (24) Andrea Geubelle 13.49; SP (24) 1 Tia Brooks 18.52; 2 Christina Hillman 17.61; 3 Skylar White 17.07; 4 Anastasiya Muchkayev (isr) 16.62; 5 Megan Smith 16.09; 6 Danielle Frere 15.99; 7 Hayli Bozarth 15.80; 8 Jessica Maroszek 15.65; WT 1 Alena Krechyk (blr) 21.38; 2 Erin Atkinson 20.59; 3 Lasheima Hampton 20.22; 4 Danielle Frere 19.19; 5 Hayli Bozarth 19.00; Pentathlon 1 Lindsay Vollmer 4.123p (8.51; 1.72; 11.88; 5.82; 2:23.16); 2 Merryl Mbeng 4.090p (8.69; 1.72; 10.08; 5.84; 2:14.58); 3 Claire McConnell 4.079 (8.79; 1.75; 11.15; 5.75; 2:19.53); 4 Shanay Briscoe 4.027p (9.13; 1.87; 12.29; 5.59; 2:31.76); 5 Joslyn Barnes 3.918p (9.46; 1.78; 10.86; 5.66; 2:20.56); 6 Rebecca Neville 3.778p (8.52; 1.63; 10.57; 5.33; 2:23.57); 7 Erica Twiss 3.757p (8.81; 1.63; 9.21; 5.66; 2:20.93); 8 Jordon Andreassen 3.737p (8.74; 1.78; 11.50; 5.25; 2:40.86)
 
 

Allendale –Michigan- (United States of America), 23-24.2.2013 –GLIAC Championships- (Indoor)

Allendale –Michigan- (United States of America), 23-24.2.2013 –GLIAC Championships- (Indoor)
Men
400m 1 Maurice Jones 47.34; 2 Ishan Garrett 47.69; 3 Cory Lamar 47.83; 800m 1 Drew Windle 1:48.82; 2 Enock Rono (ken) 1:50.01; 3 Ethan Barnes 1:50.32; 4 Dillon Webster 1:50.36; 60mh Elijah Owens 7.95; SP 1 Donald Duke 18.25; 2 Taylor Miller 18.20; WT 1 Garrett Grey 20.43; 2 Darien Thornton 20.03
Women
400m Candace Longino-Thomas 55.40; 60mh 1 Kalena Franklin 8.41; 2 Sashawna Bennett 8.45; PV 1 Katie Nageotte 4.33; 2 Kristen Hixson 4.23; 3 Kayla Caldwell 4.08; SP Sam Lockhart 16.31; WT 1 Sam Lockhart  21.50; 2 Jessica Rowland 20.40; 3 Ashley Dewitt 19.23

Lubbock –Texas- (United States of America), 23-24.2.2013 –Lone Star Conference Championships- (Indoor)

Lubbock –Texas- (United States of America), 23-24.2.2013 –Lone Star Conference Championships- (Indoor)
Men
55m (heats 23) 1 Johnathon Farquarshon 6.32; in heats: Anthony Washington 6.30 1h; 200m Jordan Geary 21.25
Women
55m Reyare Thomas (tri) 6.96; 200m Reyare Thomas (tri) 23.97; 400m Elea Diarra (fra) 55.47; TJ Amanda Ouedraogo (fra) 13.12

Fayetteville –Arkansas- (United States of America), 22-24.2.2013 –South East Conference- (Indoor)

Fayetteville –Arkansas- (United States of America), 22-24.2.2013 –South East Conference- (Indoor)
Men
60m (24, heats 23) 1 Markesh Woodson 6.60; 2 Marcus Rowland 6.63 (6.61 1h2); 3 Hugh Graham jr. 6.65 (6.64 1h5); 4 Harry Adams 6.66 (6.65 1h1); 5 Prezel Hardy jr. 6.70; 6 Aaron Ernest 6.71 (6.70 2h1); 7 Antwan Wright 6.78 (6.69 3h5); in heats: Damar Forbes (Jam) 6.77 3h1; Johnathan Smith 6.78 4h1; Alex Sanders 6.88 5h1; Michael Bryan 6.71 2h2; Kendall Kee 6.75 3h2; Nethaneel Mitchell-Blake (gbr) 6.82 4h2; Dindore Batson 6.75 2h3; Justin Scott-Wesley 6.76 3h3; Akeem Haynes (can) 6.85 4h3; Amer Webb 6.70 2h4; Jamol James (tri) 6.74 3h4; Arnez Ardnick 6.88 4h4; Chris Royster 6.89 5h4; Damiere Byrd 6.67 2h5; Jeremy Hardy 6.77 4h5; 200m (24, heats 23) Final A 1 Dedric Dukes 20.70; 2 Diondre Batson 20.81; 3 Akheem Gauntlett (jam) 20.84; 4 Prezel Hardy jr. 21.10 (20.95 1h1); Final B 1 Aaron Ernest 20.53; 2 Ameer Webb 20.75; 3 Michael Bryan 20.93 (20.87 2h2); 4 Marcus Rowland 20.96 (20.93 2h3); in heats: Nethaneel Mitchell-Blake (gbr) 21.08 2h1; Jermaine Davis 21.41 3h1; Johnathan Smmith 21.14 4h2; Jarael Nelvis 21.20 3h3; Arnez Hardnick 21.44 4h3; Leonardo Seymore 21.22 3h4; Akeem Haynes (can) 21.27 1h6; Marek Niit (est) 21.02 1h7; Eric Winfrey 21.42 1h9; Chris Royster 21.43 2h9; James Harrington 21.46 3h9; 400m (24, heats 23) Final A 1 Anton Kokorin (rus) 46.38 (46.31 1h3); 2 Ricky Babineaux 46.57 (46.37 2h2); 3 Caleb Williams 47.28 (46.73 2h1); 4 Clayton Gravesande 47.36 (46.81 3h19; Final B 1 Deon Lendore 45.23 (45.15 1h1); 2 Hugh Graham jr. 45.67; 3 Travis Southard 47.11 (46.77 3h3); in heats: Montez Griffin 46.98 4h1; Carlyle Roudette 47.09 3h2; Drew Branch 47.88 4h2; Eric Janise 46.67 2h3; Darrell Bush 47.16 1h4; Neil Braddy 47.41 2h4; Bralon Taplin 48.07 3h4; Najee Glass 47.18 1h5; Drake Stuedemann 48,36 1h6; Gregory Coleman 48.08 1h8; 800m (24, heats 23) 1 Sean Obinwa 1:48.40; 2 Charles Grethen (lux) 1:49.13; 3 Tomas Squella (chi) 1:49.14; 4 Ryan Thomas 1:49.25; 5 Héctor Hernandez 1:49.66; 6 Keffri Neal 1:50.24; 7 James Bonn 1:50.37; in heats: Leoman Momoh 1:50.42 3h2; Mile (24) 1 Matt Hillenbrand 4:01.55; 2  Patrick Rono 4:01.79; 3 Robbie Farnham-Rose (gbr) 4:02.34; 3.000m 1 Henry Lelei (ken) 7:57.57; 2 Stanley Kebenei (ken) 7:58.58; 3 Kemoy Campbell (jam) 8:01.45; 4 Nicklas Buhner (ger) 8:02.48; 5 Mark Parrish 8:03.54; 5.000m (24) Henry Lelei (ken) 13:54.33; 60mh (24, heats 23) 1 Eddie Lovett 7.54; 2 Wayne Davis II 7.65; 3 Caleb Cross 7.72; 4 Keith Hayes 7.82; in heats: Darryl Bradshaw 7.96 4h1; HJ 1 Ricky Robertson 2.26; 2 Anthony May 2.23; PV (24) 1 Andrew Irwin 5.60; 2 Jake Blankenship 5.55; 3 Andreas Duplantis (swe) 5.42; 4 Chase Brannon 5.32; 5 Chase Wolfle and Kevin Lazas  5.22; 7 Sam Kendricks 5.22; 8 Jaora Johnson 5.22; LJ 1 Marquis Dendy 8.25; 2 Damar Forbes (jam) 8.07; 3 Raymond Higgs 7.90; 4 Kamal Fuller (jam) 7.84; 5 Malcolm Pennix 7.82; 6 Jarrod Hutchen 7.77; 7 Ricky Robertson 7.69; 8 Omar Craddock 7.63; TJ (24) 1 Tarik Batchelor (jam) 16.53; 2 Omar Craddock 16.49; 3 Marquis Dendy 16.25; 4 Anthony May 16.02; SP (24) 1 Stephen Saenz 19.70; 2 Caleb Whitener 19.13; 3 Nick Vena 19.04; 4 Brad Szypka 18.83; 5 Matthew Hoty 18.56; 6 Brooks Mosier 17.73; 7 Petr Novotny (cze) 17.43; WT 1 David Triassi 21.59; 2 Jeremy Postin 21.48; 3 Elias Hakansson (swe) 20.27; 4 Jacob Bullinger 20.25; Heptathlon (22-23) 1 Garrett Scantling 5.889p (6.95; 7.14; 14.26; 2.01 – 8.15; 4.90; 2.50.41); 2 Maicel Uibo (est) 5.693p (7.22; 7.19; 13.40; 2.04 – 8.55; 4.90; 2:49.80); 3 Nathanael Franks 5.497p (7.27; 6.99; 13.91; 1.95 – 8.78; 4.30; 2:35.92); 4 Devon Williams 5.494p (7.08; 7.25; 11.98; 1.89 – 8.06; 4.30; 2.47.98); 5 Julius Sommer (ger) 5.449p (7.34; 7.04; 13.22; 1.92 – 8.29; 4.50; 2:48.73); 4x400m (24) 1 Texas A & M 3:04.18 (R. Babineaux; A. Bailey jr; C. Roudette; D. Lendore) 3:04.18; 2 Florida 3:04.31 (N. Glass; H. Graham jr.; L. Seymore; D. Dukes) 3:04.31; 3 LSU 3:07.86 (C. Williams; N. Mitchell-Brown; Q. Downing; D. Bush)
Women
60m (24, heats 23) 1 Kimberlyn Duncan 7.24; 2 Ashley Collier 7.26; 3 Jennifer Madu 7.34; 4 Shayla Sanders 7.36; 5 Asia Cooper 7.40 (7.35 1h3); 6 Ashton Purvis 7.41 (7.36 2h4); 7 Keilah Tyson 7.46 (7.41 2h1); in heats: Kai Selvon (tri) 7.34 1h1; Briana Vaughn 7.41 3h1; Alexis Murphy 7.52; 4h1; Kia Jackson 7.54 5h1; LaKeidra Stewart 7.55 4h3; Tynia Gaither 7.56 5h2; Destine Gause 7.43 2h3; V´alonee Robinson (bah) 7.47 3h2; Alicia Pryor 7.45 4h3; Tamyah Pipkin 7.57 5h3; Kyri Tabor 7.57 6h3; Kyra Jefferson 7.41 3h4; Olivia Ekponé 7.53 4h4; Toshika Sylvester 7.55 5h4; 200m (24, heats 23) Final A 1 Kamaria Brown 22.73; 2 Regina George 23.17 (23.00 1h1); 3 Ebony Eutsey 23.60 (23.58 2h2); Final B 1 Kimberlyn Duncan 22.54; 2 Ashton Purvis 22.70; 3 Ashley Collier 23.22 (23.14 2h3); 4 Tynia Gaither 23.96 (23.66 1h4); in heats: Keilah Tyson 23.78 3h1; Felicia Brown 23.86 4h1; Kai Selvon (tri) 23.67 3h2; Toshika Sylvester 23.89 4h2; Jennifer Madu 23.69 3h3; Olivia Ekponé 23.90 4h3; Shayla Sanders 23.79 2h4; Tyler Brockington 24.21 1h6; Latoya McDermott (jam) 24.24 2h6; Tamyah Pipkin 23.68 1h7; Alexis Murphy 23.96 2h7; LaKeidra Stewart 24.14 3h7; 400m (24, heats 23) Final A 1 Shaunae Miller (bah) 52.21; 2 Erika Rucker 52.22; 3 Ebony Eutsey 52.53 (52.48 2h1); 4 Jody-Ann Muir (jam) 53.22; Final B 1 Regina George 51.40; 2 Kamaria Brown 52.16; 3 Sparkle McKnight (tri) 52.77; 4 Ibukun Mayungbe 52.86; in heats: Gwendolyn Flowers 54.08 3h1; Montene Speight 55.60 4h1; Felicia Brown 54.48 3h2; Lanie Whittaker 54.57 4h2; Nikita Tracey (jam) 54.45 3h3; Janeil Bellille (grn) 54.68 4h3; Morganne Phillips 54.38 3h4; Martinique Octave 55.40 1h5; Chrishuna Williams 54.68 1h7; Siedda Herbert 54.77 2h7; Christal Green 55.23 3h7; Joy Maneice-Marbury 55.40 1h9; Robin Reynolds 55.03 1h10; 800m (24) 1 Charlene Lipsey 2:02.48; 2 Nayota Goule (jam) 2:03.08; 3 Nijgia Snapp 2:05.97; 4 Megan Malasarte 2:06.39; 5 Allison Peare 2:06.45; 6 Yanique Malcolm (jam) 2:06.87; Mile (24, heats 23) 1 Cory McGee 4:35.33; 2 Laura Roxberg 4:36.02; 3 Agata Strausa (ger) 4:38.03; 4 Cally McCumber 4:43.00; 5 Grace Heymsfield 4:43.16 (4:43.15 1h3); 6 Keri Wood 4:43.58; 7 Stella Christoforou (cyp) 4:44.46; 8 Jessica Kamilos 4:45.05; 3.000m 1 Cally McCumber 9:15.66; 2 Cory McGee 9:15.67; 3 Agata Strausa (ger) 9:16.25; 4 Diane Robinson 9:19.19; 5 Chelsea Oswald 9.20.80; 6 Grace Haymsfield 9:21.88; 7 Laura Carleton 9:22.04; 5.000m (24) Final A 1 Laura Carleton 16:18.20; 2 Kayla Lampe 16:19.02; 3 Diane Robison 16:24.19; Final B Chelsea Oswald 16:24.42; 60mh (24, heats 23) 1 Jasmin Stowers 8.06; 2 Donique´Flemings 8.20; 3 Kierre Beckles (bar) 8.24; 4 Ugonna Ndu 8.31; 5 Ivanique Kemp (bah) 8.35 (8.31 2h1); 6 Shanekia Hall (jam) 8.38 (8.30 1h1); 7 Erica Bougard 8.51 (8.40 3h1); in heats: Taryn Hartfield 8.42 4h1; Paige Morton 8.54 4h2; Samantha Scarlett 8.36 3h3; HJ (24) 1 Jeanelle Scheper 1.87; 2 Krystle Schade 1.84; 3 Taylor Burke 1.84; 4 Makeba Alcide (stl) 1.84; 5 Saniel Atkinson-Grier and Kristen Hesseltine 1.80; 7 Brionne Williams 1.80; PV 1 Alexis Paine 4.18; 2 Sandi Morris 4.18; 3 Petra Olsen 4.10; 4 Danielle Nowell 4.10; 5 Linda Hadfield 4.00; 6 Erin Champion 4.00; 7 Jessica Johnson 4.00; LJ Flight A 1 Chanice Porter 6.41; 2 Erica Bougard 6.23; 3 Tamara Myers 6.16; Flight B Lorraine Graham (jam) 6.18; TJ (24) 1 LaQue Moen-Davis 13.46; 2 Keri Emanuel 13.46; 3 Cierra brewer 13.35; 4 Lynnika Pitts 13.33; 5 Tamara Myers 13.06; SP 1 Hilenn James 16.78; 2 Jill Rushin 16.67; 3 Breanna Radford 16.47; 4 Valentina Muzaric (cro) 16.29; 5 Tori Bliss 16.13; 6 Cassie Wertman 15.96; 7 Wilamena Hopkins 15.53; WT (24) 1 Denise Hinton 21.19; 2 Brea Garrett 20.10; 3 Kearsten Peoples 19.81; 4 Jayla Bostic 18.91; 5 Jazmin Miller 19.34; 6 Bethany Pfeiffer 19.16; Pentathlon 1 Makeba Alcide (stl) 4.569 (8.35; 1.87; 12.32; 6.15; 2:16.37); 2 Lucie Ondraschková (cze) 4.208p (8.83; 1.75; 11.12; 6.06; 2:16.23); 3 Jena Hemann 4.017p (8.81; 1.75; 12.55; 5.64; 2:28.50); 4 Lorraine Graham (jam) 4.010p (8.44; 1.60; 12.44; 6.13; 2:32.29); 5 Annie Kunz 3.994p (8.65; 1.72; 12.28; 5.51; 2.25.68); 6 Therese Jernbeck 3.864p (9.36; 1.63; 12.25; 5.50; 2.15.99); 7 Morgan Whitson 3.838p (9.25; 1.72; 12.72; 5.43; 2:29.27); 8 Chalese Davis 3.827p (8.45; 1.63; 10.38; 5.62; 2:26.35); 9 Fabia McDonald 3.823p (8.85; 1.60; 10.57; 5.80; 2:22.46); 10 Jennifer Cannon 3.685p (8.69; 1.66; 9.85; 5.34; 2:27.18); 11 Katrine Haarklau (nor) 3.677p (8.85; 1.54; 11.87; 5.23; 2:22.17); 4x400m (24) Arkansas 3:29.60 (R. George; S. McKnight; G. Flowers; C. Williams)